Proje No: Programlanabilir Kullanıcı Özellikli GSM Sistemli Demiryolu Güvenliğinin İzlenmesi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Proje No: 1516 007. Programlanabilir Kullanıcı Özellikli GSM Sistemli Demiryolu Güvenliğinin İzlenmesi"

Transkript

1 Öğretim yılında öğretim elemanlarımız tarafından önerilen Tasarım Projesi ve ve Bitirme Çalışması konuları aşağıdadır. Öğrencilerin öğretrim elemanını değil de öğretim üyesini seçmeleri için sadece konular ilan edilmiştir. Proje No: Akıllı Şebekeler için İki Yönlü DA DA Çevirici Tasarımı Bu çalışmada, DA bara batarya ve batarya DA bara arasında enerji transferi için iki yönlü DA DA çevirici analizi, tasarımı ve uygulaması gerçekleştirilecektir. Günümüzde kullanılmakta olan iki yönlü çevirici türleri incelenecek; birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları belirlenecek, matematiksel modelleri oluşturularak benzetimsel çalışmalar yapılacak ve sonunda kararlaştırılacak çeviricinin uygulaması yapılacaktır. Proje No: Akıllı Şebekeler için Bir Fazlı İki Yönlü Evirici Tasarımı Bu çalışmada, DA bara şebeke ve şebeke DA bara arasında enerji transferi için iki yönlü evirici analizi, tasarımı ve uygulaması gerçekleştirilecektir. Günümüzde kullanılmakta olan iki yönlü evirici türleri incelenecek; birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları belirlenecek, matematiksel modelleri oluşturularak benzetimsel çalışmalar yapılacak ve sonunda kararlaştırılacak çeviricinin uygulaması yapılacaktır. Proje No: Görsel Akıllı Şebeke Eğitim Seti Bu çalışmada, etkileşimli arayüzler aracılığıyla Akıllı Şebeke (AŞ)`nin etkili sunumu gerçekleştirilecektir. Hazırlanacak olan grafiksel kullanıcı arayüzler vasıtasıyla AŞ`nin farklı yönleri (amaç, yaygınlık, çeşit, avantaj, dezavantaj, uygulama örnekleri, vb.) ele alınarak arayüz kullanıcılarına bilgi aktarmak, kullanıcı bilgi seviyesini ve memnuniyetini belirlemek bu çalışma kapsamındaki amaçlardan bir kaçıdır. Proje No: Hastanelerde Hastalar için Otomatik, Telsiz Sağlık Monitor Sistemi(Automatic Wireless Health Monitoring System) Kalp krizi, ağır travma, kan kaybı vs. gibi acil durumlar için ön bilgiler ve acil teşhis bilgileri merkeze aktarılıp, acilen yapılabilecek müdahalelerle zaman kaybetmeden işlemler başlanabilir, ya da hastanın durumu uzaktan uzmanlar tarafından izlenebilir. Proje No: SCADA(Supervisory Control And Data Acquisition) ile Endüstriyel Tesislerin Uzaktan Kumandası SCADA programı ile olağan veya olağanüstü durumlarda endüstriyel bir tesisin durumunu kontrol ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak. Proje No: Toprağın Nemi ve Muhtevişyatının Algılanmasıyla Otomatik Sulama Sistemi (Automatic Irrigation System on Sensing Soil Moisture and Content)

2 Proje No: Programlanabilir Kullanıcı Özellikli GSM Sistemli Demiryolu Güvenliğinin İzlenmesi Proje No: TV Uzaktan Kumanda Cihazıyla Operasyonel Ev Aletlerinin Kontrolu. Özellikle hareket etmede güçlük çeken yaşlılar ve küçük yaşlardaki çocuklar için çeşitli tedbirleri alabilmelerini sağlamak için devre tasarımı ve gerçekleştirilmesi. 6 Proje No: Lazer Silahı ile PC kontrollü Bomba Etkisiz Hale Getirme Robotu Proje No: Mikrodenetleyici Temelli Renk Algılayan Robot Kol Projesi Bir fabrikada renklere göre ürün ayırımı Proje No: RF ID ile Kapı Açma Sistemi Site kapılarında kullanılabilecek bir sistem Proje No: Kan ve İdrar Tahlilleri Kullanılarak Hastalık Tanısı Sistemi Hastalara ait tahlil sonuçları değerlendirilerek, olması muhtemel hastalıkların tanısına yönelik bir bilgisayar programı yazılacak Proje No: Görme Engelliler için Elektronik Baston Görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak, engelleri, tehlikeleri algılayan elektronik düzenek Proje No: Koku Algılama Sistemi ve Uygulaması Farklı kokuları ayırt edebilen ve sınıflandırma yapabilen elektronik burun (Farklı koku sensörleri kullanılacak). Proje No: Çizgi İzleyen Robot ile Yolcu Taşıma Araçların Yol ve Durak Modellemesi Çizgi izleyen robot ile araçların belirli yol boyunca duraklarda yolcu alıp indirme modellemesi Proje No: Koku Algılayan Gezgin Robot Bir ortamda tehlikeli gaz kaçağının yerini sensörler ile belirleyen gezgin robot Proje No: Nabız Ölçme ve Takip Sistemi Hastanın nabzını belirli aralıklara ölçen ve kayıt altına alan düzenek Proje No: Plaka Tanıma Sistemi Site oto parklarında plaka tanımalı güvenlik sistemi

3 Proje No: Sanayi Tipi Fırınlar için Pişirme Fan Sisteminin Tasarımı ve Gerçeklenmesi Pişirme işleminin homojen olabilmesi için fırının kendi tepsisi üzerine koyulan ürün, belirli zaman aralıklarında sağa ve sola döndürülmelidir. Bu projede istenen bu çalışmayı sağlayacak prototip geliştirilecektir. Proje kapsamında ilk olarak teorik altyapı hazırlanacaktır. Ardından donanımsal ve yazılımsal çalışmalar yürütülecek ve testler gerçekleştirilecektir. Son olarak elde edilen verilen raporlanacaktır. Proje No: Sanayi Tipi Fırınların Kablosuz Kontrol Sisteminin Tasarımı ve Gerçeklenmesi Fırınlarda zaman ve sıcaklık ayarı, lamba ve ses açma kapama, soğutma fanı devreye alma çıkarma, fan hızı kademe ayarı, sıcaklık bilgisinin kontrolcüye aktarılıp gösterilmesi gibi işlemler kablosuz bir kontrolcü ile gerçekleştirilecektir. Proje kapsamında ilk olarak teorik altyapı hazırlanacaktır. Ardından donanımsal ve yazılımsal çalışmalar yürütülecek ve testler gerçekleştirilecektir. Son olarak elde edilen verilen raporlanacaktır. Proje No: İnfüzyon Pompası Tasarımı ve Gerçeklenmesi Medikal alanda hastalar için belli bir zaman aralığında belli miktar sıvı ilacın damar içine enjeksiyonu amacıyla infüzyon pompaları kullanılmaktadır. Sistem enjektör yuvası, lineer hareket sistemi ve programlama arayüzünden oluşmaktadır. İlgili personel arayüz üzerinden saniyede kaç mililitre ilaç verilmesi gerektiğini programlayabilmektedir. Proje kapsamında ilk olarak teorik altyapı hazırlanacaktır. Ardından donanımsal ve yazılımsal çalışmalar yürütülecek ve testler gerçekleştirilecektir. Son olarak elde edilen verilen raporlanacaktır. Proje No: Biberon Mama Hazırlama Robotu Bebekler her zaman anneleri tarafından beslenemeyebilir. Bu nedenlede devam sütleri kullanılması kaçınılmazdır. Bu devam sütleri belli sıcaklıkta hazırlanmalıdır. Bir diğer kriter ise su ve toz mamanın miktarının doğru ayarlanmasıdır. Bu projemizde uygun sıcaklıkta su ve toz mama karışımını hazırlayan küçük ev aletleri sınıfında bir robot tasarlanacaktır. Proje kapsamında ilk olarak teorik altyapı hazırlanacaktır. Ardından donanımsal ve yazılımsal çalışmalar yürütülecek ve testler gerçekleştirilecektir. Son olarak elde edilen verilen raporlanacaktır. Proje No: Tarım Arazilerinde Toprağın Nem ve Sıcaklık Bilgilerinin Uzaktan Takibi ve Akıllı Sulama Sistemi Tarım arazilerinde ürün kalitesi için toprağın nem ve sıcaklık takibinin yapılması önem arz etmektedir. Takibi yapılan bilgiler ışığında toprağın o anki durumuna göre sulama işlemine karar vermek mümkündür. Yapılacak projede toprağın uzaktan nem ve sıcaklık bilgisi alınarak akıllı sulama sistemi geliştirilecektir. Aynı zamanda toprağa ait bilgiler kayıt altına alınabilecektir. Proje kapsamında ilk olarak teorik altyapı hazırlanacaktır. Ardından donanımsal ve yazılımsal çalışmalar yürütülecek ve testler gerçekleştirilecektir. Son olarak elde edilen verilen raporlanacaktır.

4 Proje No: Solar Perde 2 Kişilik bir projedir. Binaların güneş alan yüzlerinde bulunan pencerelerde kullanılmak üzare tasarlanacak ve hem soğutma hem de ısıtma amaçlı bir klimayı çalıştıracaktır. Klima dışında başka elektrikli yüklerinde çalıştırılabileceği mümkün olan bu sistemde Tasarım/Bitirme Projesi kapsamında şimdilik sadece klima hedeflenmektedir. Proje No: Aydınlatma Test ve Ölçüm Sistemi Bu projede 3 4 öğrenci yer alabilir. Proje kapsamında Aydınlatma sistemleri için bir test ve ölçüm platformu oluşturulacaktır. Bu platform sayesinde ışık kaynaklarının ve aydınlatma armatürlerinin aydınlık eğrileri çıkarılabilecek, yol ve makanların aydınlatma hesapları yapılıp test edilebilecektir. Tüm test ve ölçümler bir bilgisayar arayüzü üzerinden yazılımla denetlenip kaydedilerek sonuçlandırılacaktır. Proje No: Rüzgar ve Güneş Enerjisi Test ve Ölçüm Sistemi Bu projede 3 4 öğrenci yer alabilir. Rüzgar türbini ve güneş panellerinden gelen enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülüp kullanılması sırasında oluşabilecek rüzgar, güneş ve yük değişimlerinin etkilerini ölçüp buna göre yüklerienerjisiz bırakmayacak önlemlerin alınacağı ve gerekli kontrollerin yapılacağı bir test ve ölçüm sistemi yapılacaktır. Bu sisteme bir bilgisayar entegre edilecek ve tüm ölçüm ve kontrol işlemleri bu bilgisayar üzerinden gerçekleştirilecektir. Proje No: Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Şebekeye Entegrasyonu Rüzgar ve güneş enerji kaynaklarından üretilen elektrik enerjisinin dağıtım şebekesine bağlanması ve karşılıklı güç akışının düzgün yapılabilmesini sağlayacak arayüz oluşturulması. 2 3 öğrenci görev yapabilir. Proje No: Kablosuz LED Panel Amaç: bir kablo bağlantısına gerek kalmadan uzaktan yazı yazılabilecek bir LED Panel tasarlayarak bu tür uygulamalara pratiklik getirmek amaçlanmaktadır. Proje No: Protez Kol Tasarımı bir kolundan engelliler için tasarlanacak bu proje ile kişinin iki elini kullanmasını gerektirecek taşıma faaliyetleri için bir protez kol üretilmesi amaçlanmaktadır. Proje No: EEG Sinyallerinden P300 Sinyallerinin Hızlı Tespiti Ani bir uyaran sonucu insan beyninin 300 ms sonra ürettiği P300 sinyallerinin gerçel zamanlı olarak belirlenmesi amaçlanmaktadır. Özellikle beyin bilgisayar arayüzü uygulamalarında sıkça kullanılan bu sinyal türünün hızlı belirlenmesi gerçel zamanlı uygulamalar için çok önemlidir.

5 Proje No: Kişinin Kol Hareketlerine Göre Hareket Eden Araç Tasarımı Bir kamera ile kişinin kol hareketlerinin algılanıp tekerlekli bir aracın hareket ettirilmesi amaçlanmaktadır. Proje No: Yanık Kokusunun Tespiti Elektronik sensörlerle çeşitli yanık kokularının tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Özellikle Fırın teknolojisine katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Proje No: Boyundan Aşağısı Felçli Olan Kişiler İçin Tekerlekli Sandalye Kontrolü Bu proje ile boyundan aşağısı felçli olan kişilerin kullanabileceği bir tekerlekli sandalye tasarlamak amaçlanmaktadır. Proje No: Diğer Biyomedikal Uygulamalar Öğrencilerin fikirleri doğrultusundan tasarlanacak biyomedikal uygulamalardır. Proje No: Kanal Kodlama Özellikle sayısal haberleşme sistemlerinde kullanılan Konvolüsyönel Kodlar, Turbo Kodlar, LDOC kodlar ve Zikzak Kodların çalışma ilkeleri ve AWGN kanallarda performans analizleri incelenecek. Proje No: Relay Communication İşbirlikli haberleşme sisteminin temelini oluşturan röle sistemi, çalışma protokolleri ve servis dışı kalma olasılıklarına ilişkin benzetim çalışmaları yapılacak. Proje No: Green Communication Çevreci haberleşme sistemlerin düşük güç tüketimi, yüksek başarım ve düşük hesaplama karmaşıklık artık giderek önem kazanmaktadır. Bunları sağlayacak haberleşme sistemlerinin tasarımına yönelik araştırmalar yapılacak. Proje No: Mısır koçanı taneleri toplama makinesi Sanayi makineleri dışında tarladan toplanan mısır koçanlarının tanelerinin ayrıştırılması elle yapılmaktadır. Bu ayrıştırmada mısır taneleri hazırlanan bir yere dökülmekte daha sonra toplanarak torbalara doldurulmaktadır. Bu projede geliştirilecek bu makina ile mısır taneleri koçanı üzerinden alınarak doğrudan torbalara konulacaktır. Makina mısır koçanı üzerinde ilerleyerek taneleri toplayıp kendi üzerinde biriktirecektir. Makinanın haznesi dolunca torbaya boşaltılacaktır. Proje No: Hızlı Sessiz el kurutma makinası Lavabolarda ellerimizi yıkadıktan sonra genellikle kağıt havlu ile kurutmaktayız. Bazen kağıt havlu kalmayınca ellerimizi kurutmadan çıkmaktayız. Eğer kağıt havlu makinesi yoksa ıslak ellerimizle kağıt havluyu ellemek zorunda kalıyoruz. Bu durum kağıt havlunun kullanılmayan kısmının da ıslanmasına neden olmaktadır. Bu da hijyen açısından uygun olmamaktadır. Diğer taraftan kaliteli ve sessiz çalışan el kurutma makinelerinin çoğu dışarıdan ithal edilmekte olup fiyatları çok yüksektir. Proje ile geliştirilecek sessiz makina ile ıslak ellerimiz çok hızlı kurutulacak ve ses kirliliği de önlenmiş olacaktır.

6 Proje No: Galoş giydirme makinası Hijyen ortamlara girmek için ayaklarımıza galoş giymek zorundayız. Bu galoşları ayakta ayağımıza giymek oldukça zor olmaktadır. Bu projede geliştirilecek makina ile ayağımızı makinanın galoş giydirme hücresine yerleştirdiğimizde galoş ayağımıza otomatik olarak giydirilecektir. Proje No: İki tekerlekli akülü insan taşıma aracı (Cincir) Petrolün pahalı olması, trafik yoğunluğu, çevre kirliliği gibi nedenlerle birlikte, büyük alış veriş merkezlerinde rahatlıkla kullanılabilen, arabamızın bagajına yerleştirip aracımızı yoğun trafiğin olduğu şehir merkezi dışındaki otoparklara park ettikten sonra iş yerimize gitmek için kullanabileceğimiz iki tekerlekli akülü bir insan taşıma aracı (cincir) bu projede geliştirilecektir. Proje No: Akıllı fiş Seyyar olarak kullandığımız her türlü elektrikli cihaz ve makinalar besleme kabloları ucunda bulunan fişlerin uygun prizlere takılması ile çalıştırılır. Bazen cihazlar prize takılı olduğu halde çalışmazlar. Bunun nedenini o anda anlamak zor olmaktadır. Muhtelif sorunlar; prizin bağlı bulunduğu sigortanın açmış olması, cihazın arızalanması, fiş in prize doğru olarak oturtulmamış olması, v.s. Bu projede geliştirilecek akıllı fiş ile cihazın ve besleme noktasına ait elektriksel büyüklükler ve varsa arıza bilgisi üzerindeki ekrandan görülebilecektir. Proje No: Perdeleri ve lambaları otomatik açıp kapatan ışığa duyarlı denetim sistemi Büyük oturma salonlarının pencere perdelerinin çekilmesi oldukça zahmetlidir. Bu proje ile geliştirilecek denetim sistemiyle perdeler havanın kararmasına ve aydınlanmasına bağlı olarak otomatik bir şekilde açılıp kapanacak ve salonun lambası karanlık durumuna göre aydınlatma lambaları yanıp, yatma saatinde otomatik olarak sönecektir. Proje No: Şebeke Modellemesi Digsilent Powerfactory proğramı kullanılarak, Çoruh Edaş a ait belirlenecek OG dağıtım şebekesi fiderlerinin modellenmesi ve gerilim, kısa devre arıza ve koruma analizlerinin gerçekleştirilmesi. (2 kişi) Proje No: VAN DE GRAAFF Generatörü Vandergraft genarötörü tasarımı. (2 kişi) Proje No: Zayıflama Bisikleti İle Elektrik Üretimi Zayıflama bisikleti ile elektrik enerjisi üretimi. (3 kişi) Proje No: Tesla Bobini Tesla bobinin tasarımı ve uygulamaları. (3 kişi) Proje No: Elektronik yük Elektronik yük bankası tasarımı. (3 kişi) Proje No: İletim Hatları Simülatörü Deney seti olarak kullanılmak üzere İletim Hatları Simülatörü tasarımı. (3 kişi)

Tasarım/Bitirme Proje Konuları (2014 2015 Güz ve Bahar dönemleri)

Tasarım/Bitirme Proje Konuları (2014 2015 Güz ve Bahar dönemleri) Tasarım/Bitirme Proje Konuları (2014 2015 Güz ve Bahar dönemleri) Bu dosyadaki proje konuları 2014 2015 Güz ve Bahar dönemlerinde Tasarım ve Proje derslerini alacak olan öğrencilere önerilen konulardır.

Detaylı

KARADENİZ 3-5. Haziran. Organizasyon: http://eee.ktu. .edu.tr. 2015 Trabzon

KARADENİZ 3-5. Haziran. Organizasyon: http://eee.ktu. .edu.tr. 2015 Trabzon KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 3-5 Haziran 2015 Organizasyon: Mühendislik Fakültesi Dekanlığı Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Teknoloji Transfer Ofisi http://eee.ktu..edu.tr http://www.ktu.edu.tr/tto

Detaylı

ÖNSÖZ. Prof. Dr. İsmail H. ALTAŞ Bölüm Başkanı

ÖNSÖZ. Prof. Dr. İsmail H. ALTAŞ Bölüm Başkanı ÖNSÖZ Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik- Elektronik Mühendisliği Bölümü olarak, 2009 yılından beri öğrencilerimiz tarafından yapılan projeleri ziyaretçilere açık olarak bölümümüz

Detaylı

PROJE TABANLI MEKATRONİK EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI (MKT 2014) 22-24 MAYIS 2014 SİNOP

PROJE TABANLI MEKATRONİK EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI (MKT 2014) 22-24 MAYIS 2014 SİNOP PROJE TABANLI MEKATRONİK EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI (MKT 2014) 22-24 MAYIS 2014 SİNOP İÇİNDEKİLER SAYFA SÖZLÜ SUNUMLAR 1 Akıllı Baston Projesi 2 Ambulansa Öncelik Veren Trafik Lambaları 3 Amfibik (Kara-Deniz) Taşıma

Detaylı

YENİ FİKİRLER YEŞERSİN, PROJE SORUMLUSU????? TÜRKİYE GELİŞSİN...

YENİ FİKİRLER YEŞERSİN, PROJE SORUMLUSU????? TÜRKİYE GELİŞSİN... ????? YENİ FİKİRLER YEŞERSİN,?????????? TÜRKİYE GELİŞSİN... 26 Mart 2014??????? ICC İstanbul Kongre Merkezi????? Bilgi ve İletişim Teknolojisi Uygulamaları B??????????????????????????????????????????????????????

Detaylı

PROJELERI BIYOMEDIKAL MÜHENDISLIĞI PROJELERI

PROJELERI BIYOMEDIKAL MÜHENDISLIĞI PROJELERI BİTİRME PROJELERİ SERGİSİ 2014 PROJE ÖZETLERİ KİTAPÇIĞI BIYOMEDIKAL MÜHENDISLIĞI PROJELERI ARDUINO GÖMÜLÜ SİSTEMLERİ ÜZERİNDE PROCESSING ARAYÜZÜ TASARLAYARAK FOTOPLETİS- MOGRAFİ SİNYALLERİNDEN KALP HIZININ

Detaylı

ARGEPP 2008 AR-GE PROJE PAZARI 1

ARGEPP 2008 AR-GE PROJE PAZARI 1 ARGEPP 2008 AR-GE PROJE PAZARI 1 ÖNSÖZ Günümüz rekabet koşullarında, Ar-Ge ve inovasyon, işletmelerin rakiplerinin her zaman bir adım önünde olabilmek için ihtiyaç duyduğu stratejik araçlar haline gelmiştir.

Detaylı

FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ELEKTRİK TESİSLERİ LABORATUVARI DENEY FÖYLERİ

FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ELEKTRİK TESİSLERİ LABORATUVARI DENEY FÖYLERİ FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ELEKTRİK TESİSLERİ LABORATUVARI DENEY FÖYLERİ ELEKTRİK TESİSLERİ ANABİLİM DALI ELAZIĞ 2013 I GĠRĠġ 4. sınıfın bahar yarıyılında

Detaylı

PLC KONTROLLÜ AKILLI EV SĐSTEMĐ

PLC KONTROLLÜ AKILLI EV SĐSTEMĐ T.C. KARADENĐZ TEKNĐK ÜNĐVERSĐTESĐ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü PLC KONTROLLÜ AKILLI EV SĐSTEMĐ 254270 Cemil DEMĐR Danışman Prof. Dr. Đsmail H. ALTAŞ Mayıs 2013 TRABZON

Detaylı

1. TOP PLAKA SİSTEMİNİN KONTROLU VE GERÇEKLEMESİ

1. TOP PLAKA SİSTEMİNİN KONTROLU VE GERÇEKLEMESİ PROJELER 1. TOP PLAKA SİSTEMİNİN KONTROLU VE GERÇEKLEMESİ 2. JAVA İLE İNTERNET TABANLI ALARM SİSTEMİ GELİŞTİRME 3. RADYODİYAGNOSTATİK GÖRÜNTÜLEME CİHAZLARINDA ELDE EDİLEN 4. GÖRÜNTÜLERİN İYİLEŞTİRİLMESİ

Detaylı

BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ

BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ BİYOMEDİKAL CİHAZLARDA KALİBRASYON 523EO0204 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

PROJE ÖZETLERİ KİTAPÇIĞI

PROJE ÖZETLERİ KİTAPÇIĞI MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ 4. DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTELERİ BÖLGESEL AR-GE PROJE PAZARI VE AR-GE PROJE YARIŞMASI 30 Nisan 2014 PROJE ÖZETLERİ KİTAPÇIĞI EDİTÖR Yrd. Doç. Dr. Erdoğan KANCA KAPAK TASARIMI Hasan

Detaylı

RADYO FREKANSLI TANIMLAMA (RFID) İLE ARAÇ GEÇİŞ SİSTEMİ

RADYO FREKANSLI TANIMLAMA (RFID) İLE ARAÇ GEÇİŞ SİSTEMİ T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü RADYO FREKANSLI TANIMLAMA (RFID) İLE ARAÇ GEÇİŞ SİSTEMİ BİTİRME ÇALIŞMASI 004880 Ünal YILMAZ 243410 Kadir

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ TEMEL PLC SİSTEMLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ TEMEL PLC SİSTEMLERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

TOPRAKSIZ SERA OTOMASYONU

TOPRAKSIZ SERA OTOMASYONU T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü TOPRAKSIZ SERA OTOMASYONU 243394 Aziz BÜYÜKAKSU 243459 Hakan BEKTAŞ 076421 Ali TOPAL 290907 Bircan ŞAHİN

Detaylı

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI ÇAY FABRİKALARININ MODERNİZASYONU

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI ÇAY FABRİKALARININ MODERNİZASYONU KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI ÇAY FABRİKALARININ MODERNİZASYONU YÜKSEK LİSANS TEZİ Akif KARAFİL AĞUSTOS 2010 TRABZON KARADENİZ TEKNİK

Detaylı

ULUSAL MESLEK STANDARDI İŞLETME ELEKTRİK BAKIMCISI SEVİYE 4 REFERANS KODU / 14UMS0XXX-4 RESMİ GAZETE TARİH-SAYI /

ULUSAL MESLEK STANDARDI İŞLETME ELEKTRİK BAKIMCISI SEVİYE 4 REFERANS KODU / 14UMS0XXX-4 RESMİ GAZETE TARİH-SAYI / ULUSAL MESLEK STANDARDI İŞLETME ELEKTRİK BAKIMCISI SEVİYE 4 REFERANS KODU / 14UMS0XXX-4 RESMİ GAZETE TARİH-SAYI / Mesleki Yeterlilik Kurumu, 2014 Sayfa 1 İşletme Elektrik Bakımcısı (Seviye 4) 14UMS0XXX-4/

Detaylı

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ BİTİRME TEZİ CAM ÜRETİM SÜRECİNİN SCADA İLE TASARLANMASI

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ BİTİRME TEZİ CAM ÜRETİM SÜRECİNİN SCADA İLE TASARLANMASI KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ BİTİRME TEZİ CAM ÜRETİM SÜRECİNİN SCADA İLE TASARLANMASI Danışman: Yrd. Doç. Dr. Birol ARİFOĞLU ANIL KAYAR 050205028 KOCAELİ-2010 1 İÇİNDEKİLER

Detaylı

Ek-11 İŞLETME ELEKTRİK BAKIMCISI (SEVİYE 3) ULUSAL MESLEK STANDARDI İŞLETME ELEKTRİK BAKIMCISI

Ek-11 İŞLETME ELEKTRİK BAKIMCISI (SEVİYE 3) ULUSAL MESLEK STANDARDI İŞLETME ELEKTRİK BAKIMCISI Ek-11 İŞLETME ELEKTRİK BAKIMCISI (SEVİYE 3) ULUSAL MESLEK STANDARDI Meslek: İŞLETME ELEKTRİK BAKIMCISI Seviye: 3 I Referans Kodu: 14UMS0398-3 Standardı Hazırlayan Kuruluş(lar): TÜRKİYE METAL SANAYİCİLERİ

Detaylı

Sağlık Bakanlığı Yayın Numarası : 800 ISBN : 978-975-590-327-9

Sağlık Bakanlığı Yayın Numarası : 800 ISBN : 978-975-590-327-9 Sağlık Bakanlığı Yayın Numarası : 800 ISBN : 978-975-590-327-9 TEŞEKKÜR Türkiye Sağlık Yapıları Asgari Tasarım Standartları 2010 Yılı Klavuzu nun hazırlanmasından yayınlanmasına kadar olan tüm süreçlerde

Detaylı

Otomatik Kontrol Ulusal Toplantısı, TOK2013, 26-28 Eylül 2013, Malatya AKILLI ŞEHİR, AKILLI BİNA VE AKILLI EV OTOMASYONU

Otomatik Kontrol Ulusal Toplantısı, TOK2013, 26-28 Eylül 2013, Malatya AKILLI ŞEHİR, AKILLI BİNA VE AKILLI EV OTOMASYONU AKILLI ŞEHİR, AKILLI BİNA VE AKILLI EV OTOMASYONU 61 Temassız Hareket Algılayıcısı ile Akıllı Ev Otomasyonu Ahmet Ali SÜZEN 1, Kubilay TAŞDELEN 2 1 Elektronik- Haberleşme Mühendisliği Bölümü Sülayman Demirel

Detaylı

1.GENEL BİLGİLER 1.1.Tarihçe

1.GENEL BİLGİLER 1.1.Tarihçe 1.GENEL BİLGİLER 1.1.Tarihçe Arçelik, 1955'de kurulmuş, 1956 yılında Sütlüce Fabrikasında madeni Büro eşyası üretimine başlamıştır. Gelişen Türkiye'nin artan ev aletleri ihtiyacına paralel olarak bu konuda

Detaylı

EK-1 : 250 km/h Yüksek Hızlı Tren Seti Tasarım Kriterleri

EK-1 : 250 km/h Yüksek Hızlı Tren Seti Tasarım Kriterleri (Syf:1/69) SIRA KONU TCDD İSTEKLERİ 1 TASARIM KRİTERLERİ Milli Hızlı Tren setleri TSI 2008 RS e göre Sınıf 1 kapsamında olacak ve tasarım ile ilgili tüm kriterler buna göre belirlenecektir. Tam konforu

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRİKLİ EV ALETLERİNİN UZAKTAN KONTROLÜ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

Türkiye nin Tek Bir Alanda Kurulu En Büyük Teknoloji, Araştırma ve Uygulama Laboratuvarları

Türkiye nin Tek Bir Alanda Kurulu En Büyük Teknoloji, Araştırma ve Uygulama Laboratuvarları Teknoloji, Araştırma ve Uygulama Laboratuvarları 1 Türkiye nin Tek Bir Alanda Kurulu En Büyük Teknoloji, Araştırma ve Uygulama Laboratuvarları 2 İstanbul Aydın Üniversitesi Teknoloji, Araştırma ve Uygulama

Detaylı

AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ

AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ GİRİŞ Bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler ulaştırma sektörünü de etkilemiş, özellikle son yıllarda Akıllı Ulaştırma Sistemleri adı altında bilişime dayalı sistemler geliştirilmiştir.

Detaylı

İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ 1. Tanımlar - Mevzuat 1.1 Tanımlar: İşyeri: İşveren tarafından mal veya hizmet üretmek amacıyla maddî olan ve olmayan unsurlar ile işçinin

Detaylı

DCS Endüstriyel Otomasyon Sistemleri olarak ; Endüstriyel Otomasyon alanında,bağımsız sistem evi olarak faaliyet göstermektedir.

DCS Endüstriyel Otomasyon Sistemleri olarak ; Endüstriyel Otomasyon alanında,bağımsız sistem evi olarak faaliyet göstermektedir. DCS Endüstriyel Otomasyon Sistemleri olarak ; Endüstriyel Otomasyon alanında,bağımsız sistem evi olarak faaliyet göstermektedir. Müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda, en uygun fiyat ve nitelikteki

Detaylı

Gelecek için hazırız. Enerji Verimliliği Denetimi için Ölçüm Çözümleri

Gelecek için hazırız. Enerji Verimliliği Denetimi için Ölçüm Çözümleri Gelecek için hazırız 2011 Enerji Verimliliği Denetimi için Ölçüm Çözümleri Gelecek için hazırız! Değişik uygulamalara yönelik ölçüm talepleri giderek daha karmaşık ve özel hale gelmektedir. Testo, her

Detaylı