ATIK YAĞLARIN YÖNETİMİ PROJESİ 16 HAZİRAN MANİSA. TAIEX Toplantısı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ATIK YAĞLARIN YÖNETİMİ PROJESİ 16 HAZİRAN 2010 -MANİSA. TAIEX Toplantısı"

Transkript

1 ATIK YAĞLARIN YÖNETİMİ PROJESİ 16 HAZİRAN MANİSA TAIEX Toplantısı

2 PETDER ÜYELERİ FAALİYET ALANLARI Altınbaş Petrol ve Ticaret A.Ş. PETLİNE Petrol Ürünleri A.Ş. MOTOR YAKITLARI ISINMA AMAÇLI Belgin Madeni Yağlar BP Petrolleri A.Ş. BP Gaz A.Ş. PETROL OFİSİ A.Ş. Shell & Turcas Petrol A.Ş. The SHELL Company of TURKEY Ltd. YAKITLAR HAVACILIK YAKITLARI DENİZCİLİK YAKITLARI LPG MADENİ YAĞLAR DELTA Akaryakıt Tic. A.Ş. Shell Gaz Ticaret ve Sanayi A.Ş. ERK Petrol Yatırımları A.Ş. TOTAL Oil Türkiye A.Ş. MOBIL Oil Türk A.Ş. TURCAS Petrol A.Ş. Turkuaz Petrol Ürünleri A.Ş.

3 PETDER ATIK MOTOR YAĞI TOPLAMA ÇALIŞMALARI

4 PETDER ATIK YAĞLARIN YÖNETİMİ PROJESİ GELİŞİMİ 21 Ocak 2004 Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği Yayınlandı 5 Nisan 2004 PETDERİktisadiİşletmesi oluşturdu. 19 Nisan 2004 Atık Motor Yağı toplama çalışmaları fiilen başlatıldı. 30 Temmuz 2004 T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı ile PETDER arasında işbirliği protokolü imzalandı. 5 Temmuz 2008 Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik yayınlandı. 30 Temmuz 2008 Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği yenilendi. 4 Eylül 2008 T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı PETDER i Yetkilendirilmiş Kuruluş olarak atadı.

5 Mar.09 May.09 Tem.09 Eyl.09 Kas.09 ATIK MOTOR YAĞI TOPLAMA MİKTARLARI VE SEFER SAYILARI Toplama Miktarı (ton) Sefer Sayısı(adet) Oca.05 Mar.05 May.05 Tem.05 Eyl.05 Kas.05 Oca.06 Mar.06 May.06 Tem.06 Eyl.06 Kas.06 Oca.07 Mar.07 May.07 Tem.07 Eyl.07 Kas.07 Oca.08 Mar.08 May.08 Tem.08 Eyl.08 Kas.08 Oca TON TON TON TON TON TOPLAM TON

6 ATIK MOTOR YAĞI TESLİMATINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKLİ HUSUSLAR ATIK YAĞ TESLİM EDİLECEK ARACIN VE YETKİLENDİRİLMİŞ KURULUŞ LİSANS BELGESİ KONTROL EDİLMELİ, TESLİMAT ESNASINDA ULUSAL ATIK TAŞIMA FORMU DÜZENLENMELİ, TESLİM EDİLEN ATIK YAĞ MİKTARI SAYAÇ VEYA KANTARLA TESPİT EDİLMELİ, ATIK MOTOR YAĞI TESLİM EDİLİRKEN TESLİM TUTANAĞI DÜZENLENMELİ, ULUSAL ATIK TAŞIMA FORMU atık bertaraf sürecinin EN ÖNEMLİ RESMİ KAYDI VE BELGESİDİR!!

7 2009 YILINDA PETDER TARAFINDAN TON ATIK MOTOR YAĞI TOPLANDI 2009 yılında, toplanan ton karşılığı tanker dolusu atık motor yağı lisanslı tesislerde enerji ve hammadde olarak geri kazanıldı. PETDER in 2009 yılında toplayarak bertaraf ettirdiği atık motor yağları 17milyarm 3 suyu kirletebilecek bir atığın ÇEVREYE ZARAR VERMEDEN lisanslı işletmelerde enerji ve hammadde olarak geri kazanılmasını sağlamıştır. PETDER tarafından son 5 Yılda 66 bin 744 ton atık motor yağı toplanarak ÇEVREYE ZARAR VERMEDEN bertaraf ettirilmiştir.

8 2009 YILINDA TON ATIK MOTOR YAĞI, LİSANSLI İŞLETMELERDE ENERJİ VE HAMMADDE OLARAK GERİ KAZANILDI 2009 yılında toplanan atık motor yağlarının enerji değeri 193 milyon kwh. elektrik enerjisine eşdeğerdir. PETDER tarafından sadece 2009 yılında toplanan atık motor yağları ile kişinin bir yıllık elektrik enerjisi ihtiyacına eşdeğeridir. Yakıt Kalorifik Değer(kcal/kg) Doğalgaz Motorin Atık Yağ Fuel Oil Linyit lt atık yağ LT SUYU KİRLETİR.

9 2009 YILINDA ATIK ÜRETİCİLERİNE SEFER GERÇEKLEŞTİRİLDİ Sefer Sayısı Son beş yılda ATIK ÜRETİCİLERİNDEN toplam adet ATIK MOTOR YAĞI TESLİM ALMASI gerçekleştirilmiştir.

10 2009 YILINDA ATIK ÜRETİCİSİNDEN ATIK MOTOR YAĞI TESLİM ALINDI Atık Üretici Sayısı Son beş yılda FARKLI ATIK MOTOR YAĞI ÜRETİCİSİ PETDER izleme sistemi içine alınmıştır.

11 2009 YILINDA PROJE İÇİN 3 MİLYON 110 BİN TL. KAYNAK KULLANILDI Kaynak Miktarı (TL) SON BEŞ YILDA PROJE İÇİN TOPLAM TL.KAYNAK KULLANILMIŞTIR.

12 TOPLANAN ATIK MOTOR YAĞININ KAYNAĞINA GÖRE DAĞILIMI (2009) Yağ üretim Tesisleri 3% Askeri Kurumlar 7% Belediyeler, Kamu Kuruluşları 15% Araç Servisleri 59% Akaryakıt İstasyonları, Yıkama Yağlamacılar 1% Endüstri Araç Parkı, İnşaat, Madencilik, Nakliye Firmaları 15%

13 TOPLANAN ATIK MOTOR YAĞININ BÖLGESEL DAĞILIMI (2009) MARMARA 43% AKDENİZ 10% DOĞU ANADOLU 3% EGE 15% GÜNEYDOĞU ANADOLU 3% KARADENİZ 11% İÇ ANADOLU 15%

14 2009 NÜFUS BAŞINA TOPLANAN ATIK MOTOR YAĞI MİKTARI (KG/ 1000 KİŞİ) 4

15 PETDER ATIK MOTOR YAĞI TOPLAMA VE GERİ KAZANIM ÇALIŞMALARI yılında en fazla toplama yapılan iller sırasıyla İstanbul (4071 ton), Ankara (1771 ton), Kocaeli (1591 ton), İzmir (1295 ton), Bursa (783 ton) olmuştur. En az toplama yapılan iller sırasıyla, Kırıkkale (5 ton), Ardahan (3,2 ton), Kilis (2,4 ton), Bayburt (1,9 ton), Ağrı (1,7 ton) olmuştur yılında Muş ve Şırnak illerinden hiç atık motor yağı toplanamamıştır.

16 OPERASYONUN HER AŞAMASINDA EN ÜST DÜZEY SAĞLIK, EMNİYET, ÇEVRE STANDARTLARI UYGULANMAKTADIR. PETDER ATIK YAĞ TOPLAMA İŞLEMİNDE EN ÜST DÜZEY SAĞLIK EMNİYET ÇEVRE STANDARTLARINI UYGULAR ATIK YAĞLAR AVRUPA BİRLİĞİ TEHLİKELİ MADDELERİN KARAYOLU İLE TAŞINMASI YÖNETMELİĞİ NE UYGUN LİSANSLI ÖZEL EKİPMANLI (ADR Lİ) ARAÇLAR İLE TOPLANMAKTA VE ARAÇ HAREKETLERİ UYDU ÜZERİNDEN TAKİP EDİLMEKTEDIR.

17 ATIK MOTOR YAĞI TOPLAMA OPERASYONU SAĞLIK EMNİYET ÇEVRE RAPORU Birim Toplanan Miktar Ton Toplama Yapılan Nokta Sayısı Adet Teslimat Sayısı Adet Atık Yağ Tankerleri Toplam Kilometresi Km Toplam Atık Yağ Operasyonu Çalışma Saati Adamxsaat Ucuz Atlatılan Olay Bildirimi Adet Tehlikeli Durum Bildirimi Adet Ölümlü Trafik Kazası Adet Gün Kayıplı Trafik Kazası Adet Ölümlü İş Kazası Adet Gün Kayıplı İş Kazası Adet Atık Yağ Döküntüsü < 50 lt Lt Atık Yağ Döküntüsü > 50 lt Lt Sorunlu Atık Teslim Alma (10% dan fazla su, düşük kalori vb..) 0,76 0,27 0,09 % ton 2009 yılında gün kayıplı iş kazası /trafik kazası olmamıştır. Atık Motor Yağı operasyonunda görev alan personele 448 adamxsaat eğitim verilmiştir.

18 EĞİTİM VE TANITIM ÇALIŞMALARI Fuar ve Etkinlikler PETROLEUM İstanbul fuarlarında tanıtım. Dünya Çevre Günü etkinliklerine katılım. 7 Haziran Çevre Günü etkinliklerine katılım (Bursa, Denizli, Erzurum, Kocaeli, Malatya, Samsun) Sponsorluklar İstanbul İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Erguvan Çevre Ödülleri, Resmi Sponsorluğu Akasya Gençlik Çevre Zirvesi Sponsorluğu Yazılı ve Görsel Basın Yazılı ve görsel basında eğitici ve tanıtıcı yayınlar Eğitim amaçlı kısa film Protokol İmzalanan Belediyeler Adapazarı Büyükşehir Belediyesi, Ataşehir Belediyesi (İstanbul), Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çankırı Belediyesi, Düzce Belediyesi, Edirne Belediyesi, Kırıkkale Belediyesi, Tekirdağ Belediyesi ve Yerköy Belediyesi (Yozgat) Ödüller PETDER Atık Yağların Yönetimi Projesi Türkiye Halkla İlişkiler Derneği tarafından verilen ALTIN PUSULA ödülü ile ödüllendirilmiştir.

19 2009 YILINA PROTOKOL İMZALANARAK ATIK MOTOR YAĞI TESLİMATI YAPILAN LİSANSLI İŞLETMELER RAFİNASYON REJENERASYON TESİSLERİ Abak Tic.ve San. Adi Komandit Şti Ender Galip İşler ve Ortağı, Acıöz Petrol Hurdacılık Nak. Demir Ür. San. ve Tic. Ltd. Şti., Ares Madeni Yağlar ve Kurşun Mamulleri San. Tic. Aydan Asur Dağdeviren, Asaş Pet. Ür. Geri Dön. Nak. San. ve Tic. Ltd Şti, Bilgin Kimya Endüstri San. Tic. A. Ş., Can Kimyevi Maddeler Geri Kazanım Arıtma Bertaraf Nak. San. ve Tic. Ltd Şti, Çinkanlar Kimyevi Maddeler Tic. San. ve Ltd. Şti., Çev-Pet Petrol Ürünleri Geri Dön. Gıda Nak. San.ve Tic. Ltd. Şti., Denge PetrolSan.Tic. İth. İhr.Ltd. Şti., EvrenselGeri Dön.KimyaPet.Ür.İth.İhr. Nak.San. Tic. Ltd. Şti, F-B Oil Pet. Ür. Mad. Yağ Atık Geri Kaz. Tesisi ve Biodizel Ür. Dağ. Paz. San.ve Tic. Ltd. Şti, GDS Geri Dön. Atık Mad. İnş. Pet. Ür. Tur. Tem. Nak. Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti., Gülbahar Kim. Pet. Ür. Nak. San. ve Tic. Ltd. Şti., Gündüz Gıda Yağ San.ve Tic. A. Ş., Gür-Pet Pet. Ür. Otom. İnş. Boya Kimya San. ve Tic. Ltd. Şti., Karaşin İth. İhr. ve Tic. Ltd. Şti., Koza Sınaı Yağları San. ve Tic. Ltd. Şti., Örüsan Kimya ve Akaryakıt Ür. San.ve Tic. Ltd. Şti., Özmobil Mad. Yağ. Ür. Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti., Petko Atık Yağ Sintine ve Solvent Geri Kaz. Mad. End. Yağ ve Biodizel Ür. Paz. San.ve Tic. A. Ş., Şahinbey Denizcilik Pet. Ür. San.ve Tic. Ltd. Şti. ÇİMENTO FABRİKALARI Akçansa Çimento San. ve Tic. A. Ş.(Büyükçekmece İstanbul), Akçansa Çimento San.ve Tic. A. Ş. (Çanakkale), Bataş Başkent Çimento San.ve Tic. A. Ş., Bursa Çimento Fabrikası A. Ş., Çimentaş İzmir Çimento Fabrikaları T. A. Ş. (İzmir), Çimentaş İzmir Çimento Fabrikaları T. A. Ş.(Lalapaşa-Trakya), Çimsa Çimento San. ve Tic. A. Ş.(Kayseri), Çimsa ÇimentoSan.veTic.A.Ş.(Mersin),ÇimsaÇimentoSan.veTic.A.Ş.(Niğde),,DenizliÇimentoSan.Tic.A.Ş.,KarsÇimento San.veTic.A.Ş.,KonyaÇimentoSan.A.Ş.,LafargeAslanÇimentoA.Ş.(Gebze Kocaeli),LafargeVanÇimentoA.Ş.,Set ÇimentoSan.veTic.A.Ş.(Ankara),SetÇimentoSan.veTic.A.Ş.(Balıkesir),SetÇimentoSan.veTic.A.Ş.(Trakya), DEMİR ÇELİK FABRİKALARI Çolakoğlu Metalurji A. Ş., Dörtyıldız Demir Çelik Endüstri Tic. Ltd. Şti., Pay Metal San. ve Tic. A.Ş., KİREÇ FABRİKALARI Kimtaş Kireç San.ve Tic. A. Ş.(Pınarhisar Kırklareli), Muğla Kireç San. A. Ş. BERTARAF TESİSİ İZAYDAŞ İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A. Ş.

20 PETDER ATIK MOTOR YAĞI TOPLAMA SİSTEMİNE KATILAN KURULUŞLAR AK Gres ve Madeni Yağ Nak. San. ve Tic. Ltd. Şti., Akstrol Petrokimya San ve Tic. Ltd. Şti., Anadolu Araçlar Ticaret A.Ş., Anadolu Isuzu Otomotiv San. ve Tic. A.Ş., Arı Petrol Kimya Endüstri ve Ticaret A.Ş., Atak Madeni Yağ Pazarlama San. Ve Tic. A.Ş., Aytemur Petrokimya Ürünleri San. ve Tic. Ltd.Şti., Balta Motorlu Araçlar Turizm Dış Ticaret Ltd.Şti., Baylas Otomotiv A.Ş., Baytur Motorlu Vasıtalar Tic. A.Ş., Belgin Madeni Yağlar Tic. ve San. A.Ş., BMC San. ve Tic. A.Ş., Borusan Makina A.Ş., Borusan Otomotiv İthalat ve Dağıtım A.Ş., Bölünmez Petrolcülük A.Ş., BP Petrolleri A.Ş., Cam Petrol Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Chevrolet Otomotiv Tic. Ltd. Şti., Çelik Motor Ticaret A.Ş., Çukurova Ziraat Endüstri ve Ticaret A.Ş., Daihatsu Türkiye Motorlu Araçlar A.Ş., Delta Akaryakıt Tic. A.Ş., Denizatı Petrokimya Ürünleri Yapı İnşaat San. ve Tic. A.Ş, Doğan Boya Makina ve Kimya Sanayi Ltd.Şti., Doğuş Otomotiv Servis ve Tic. A.Ş., Ekol Otomotiv San ve Tic. A.Ş., Emek Petrol Ürünleri Tic. San. Ltd. Şti., Enerji Petrol Ürünleri Pazarlama A.Ş., ENKA Pazarlama İthalat İhracat A.Ş., Gema Madeni Yağları San. ve Tic. A.Ş., General Motors Türkiye Ltd. Şti., Global Petrol Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti., Hattat Tarım Makinaları San. ve Tic. A.Ş., HMF Makina ve Servis Sanayi ve Ticaret A.Ş., Honda Türkiye A.Ş., Hyundai Assan Otomotiv San. ve Tic. A.Ş., İsotlar Grup A.Ş., John - Deere Makinaları Ltd.Şti., Kadooğlu Petrolcülük Taşımacılık Tic. San. İth. Ve İhr. A.Ş., Klora Gres ve Yağ Sanayi A.Ş., Koçak Petrol Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti., Laverda Tarım Mak. San.Tic. A.Ş., Levent İthalat İhracat Ltd. Şti., Link Kimya Petrol Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti., LLK Eurasia Madeni Yağlar San. ve Tic. Ltd.Şti.., Manpet Petrol Ürünleri San. ve Tic. Ltd.Şti., Mazda Motor Logistics Europe N.V. Merkezi Belçika, Türkiye İstanbul Şubesi, Mercedes Benz Türk A.Ş., Miroil Akaryakıt Dağıtım ve Pazarlama Ltd. Şti. Tarsus Şubesi, MYS Otom. Taş ve Pet. Ür. Tur. Teks. San ve Tic Ltd.Şti, Mobil Oil Türk A.Ş., Motec Madeni Yağlar San. Tic. Ltd.Şti., Nil-Can Kimya Petrol Ürünleri Ambalaj Hurda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Nissan Otomotiv A.Ş., Odaman Ticaret, Opet Petrolcülük A.Ş., Orhan Makine San. Tic. Ltd. Şti., Ortaklar Otomotiv Ltd. Şti., Özçınarlar Petrol Ürünleri Ltd.Şti, Petline Petrol Ürünleri Tic. A.Ş., Petrofer Endüstriyel Yağlar San. ve Tic. A.Ş., Petrol Ofisi A.Ş., Petronas Madeni Yağlar Tic. Ltd. Şti., Peugeot Otomotiv Pazarlama A.Ş., PETFER Madeni Yağ Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Pınar-Al Kimya Otomotiv ve İnşaat San. ve Tic. Ltd.Şti., Prista Oil Yağ San. ve Tic. Ltd.Şti, Renault Trucks Türkiye Tic. A.Ş., Shell & Turcas Petrol A.Ş., Sifİş Makinaları Paz. Ltd. Şti., Sönmezler Petro Kimya San. ve Tic. A.Ş., Suzuki Otomobil Pazarlama ve Tic. A.Ş., Şampiyon Petrol Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti., Tarımsan Tarım San. ve Tic. A.Ş., Temsa Global San. ve Tic. A.Ş., Toros Madeni Yağlar Nak. San. ve Tic. A.Ş., Total Oil Türkiye A.Ş., Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş., Uzel Makina Sanayi A.Ş., Viscol Petro Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş., Volvo Otomobil Tic. Ltd. Şti., Würth Otomotiv ve Mont. San Ür. Paz. Ltd.Şti, Yüce Auto Motorlu Araçlar Tic. A.Ş. PETDER atık motor yağı toplama sistemine katılan 83 motor yağı üreticisi/ithalatçısı veya araç ithalatçısı kuruluş bulunmaktadır.

21 ATIK YAĞLARIN YÖNETİMİ & TÜRKİYE VE GELİŞMİŞ ÜLKE UYGULAMALARI

22 ATIK YAĞLARIN ÇEVRE ETKİLERİ ATIK YAĞLARDAKİ KİRLETİCİLER AĞIR METALLER (Arsenik, kadmiyum, kurşun,krom) HALOJENLER (Klorlu bileşikler) POLİ AROMATİK HİDROKARBONLAR ATIK YAĞLARDA BULUNAN KİRLETİCİLERİN ÇEVREİNSAN SAĞLIĞINA ETKİLERİ KANSEROJEN ETKİLERİ VARDIR. BİTKİ VE DİĞER CANLILARIN YAŞAMINDA ZARAR VERİR YER ALTI SULARININ KALICI KİRLENMESİNE YOL AÇAR DOĞRU YÖNETİLMEDİĞİNDE KAYNAKİSRAFI OLUŞTURUR.

23 TÜRKİYE DE TÜKETİLEN VE ORTAYA ÇIKAN ATIK MADENİ YAĞ MİKTARI 2009 YILINDA 1- Madeni yağ tüketimi bin ton 2- Tahmini atık yağ miktarı 250 bin ton 3- Toplanan madeni yağ miktarı 30 bin 708 ton Rejenerasyon Enerji Geri Kazanım Bertaraf 14 bin 373 ton. 13 bin 677 ton. 2 bin 668 ton. Kayıt altına alınan toplam atık yağ miktarı oluşması beklenen miktarın 12% sidir. AB üyesi ülkeler ortalaması olarak bu rakam % 74 seviyesindedir. Yağ Cinsi Atık Miktarı (%) Benzinli Motor Yağları 65% Dizel Motor Yağları 65% Araç Diferansiyel Yağları 90% Şanzıman Yağları ( Araç Dişli Kutusu) 90% Diğer Araç Yağları 0% Hidrolik Yağlar 70% Kompresör / Türbin Yağları 70% Proses Yağları 0% Elektrik İzolasyon (Trafo) Yağları 95% Endüstriyel Dişli Yağları 75% Diğer Endüstriyel Yağları 50% Havacılık Yağları 90% Kullanılan Yağ Cinsine Göre Oluşan Atık Yağ Miktarı Kaynak: CONCAWE WQ/STF 26 Raporu

24 ATIK MOTOR YAĞLARI DEĞERLENDİRME YÖNTEMLERİ Arsenik! Kadmiyum! Krom! Klorür! Kurşun! analiz Hukuk Dışı Kullanım Isınma Yakıta Karıştırma Spesifikasyon dışı Ürün 1 Kategori Kategori 2 Kategori 3 Halojen< 200 ppm Halojen< ppm Halojen>2000 ppm PCB < 50 ppm PCB < 50 ppm PCB > 50 ppm Rafinasyon & Rejenerasyon Enerji Geri Kazanım Çimento Fabrikaları Kireç Fabrikaları Demirçelik Fabrikaları Enerji Geri Kazanım /Bertaraf İnsineratörler

25 DÜNYADA VE TÜRKİYE DE ATIK YAĞLARIN DEĞERLENDİRME YÖNTEMLERİ 1- ATIK YAĞLARIN YÖNETİMİ - AVRUPA Kaynak: GEIR 2008 Raporu

26 DÜNYADA VE TÜRKİYE DE ATIK YAĞLARIN DEĞERLENDİRME YÖNTEMLERİ 2- ATIK YAĞLARIN YÖNETİMİ - ABD Kaynak: US DOE / Office of Fossil Energy July 2006

27 DÜNYADA VE TÜRKİYE DE ATIK YAĞLARIN DEĞERLENDİRME YÖNTEMLERİ 3- ATIK YAĞLARIN YÖNETİMİ - TÜRKİYE Kaynak: Çevre ve Orman Bakanlığı

28 ATIK YAĞLARIN YÖNETİMİNE İLİŞKİN UYGULAMALAR Fransa Kayıt altına alma oranı yüksektir, Rejenerasyon %42 Almanya Kayıt altına alma oranı yüksektir. Rejenerasyon % 41, Enerji Geri Kazanım % 35, Bertaraf %24 İngiltere Enerji Geri kazanım yaygındır. Japonya Kayıt altına alma oranı yüksektir. Enerji değerinden yaralanılmak üzere geri kazanımın ağırlıktadır. İtalya Rejenearasyona devlet desteği vardır.

29 ATIK YAĞLARIN YÖNETİMİNE İLİŞKİN AB MEVZUATI (2008/98/EC Atık Direktifi) A- ATIK HİYERARŞİSİ ÖNEMLİDİR! 1-Kaynağında azaltma (prevention) 2- Tekrar kullanma (preparing for re-use) 3- Hammadde olarak geri kazanım (recycling) 4- Enerji olarak geri kazanım (energy recovery) 5- Bertaraf (disposal) BAZI DURUMLARDA YAŞAM DÖNGÜSÜ ANALİZLERİ BU HİYERARŞİ DIŞINDA SONUÇ VEREBİLİR! BU DURUMDA YAŞAM DÖNGÜSÜ ANALİZLERİNE ÖNCELİK VERİLİR.

30 YENİDEN RAFİNASYON / ENERJİ GERİ KAZANIM ATIK YAĞ RAFİNERİSİ ENERJİ GERİ KAZANIMI

31 B- YAŞAM DÖNGÜSÜ ANALİZİ SONUÇLARINA GÖRE ATIK YÖNETİMİ YAPILIR Atığın tekrar geri kazanımı veya bertarafına kadar olan tüm süreçlerin analizidir. NAKLİYE Mesafe! Enerji! Emisyon! PROSESTE KULLANILAN Hammadde! Enerji! ATIK YAĞLAR Ağır Metaller (Arsenik, kadmiyum, kurşun,krom) Halojenler (Klorlu bileşikler) PAH lar içerir ORTAYA ÇIKAN Emisyon! Atık! Ürün! Baz yağ / enerji

32 YAŞAM DÖNGÜSÜ ANALİZİ SONUÇLARI ETKİ DEĞERLENDİRME* Rejenerasyon (Vakum Distilasyonu+kil metodu) Enerji Geri Kazanım Atıklar. Emisyonlar. Enerji Tüketimi.. Fosil Yakıt Tüketimi. İklim Değişikliği Etkisi. Su tüketimi. Sonuç olarak, tüm çevresel etkiler karşılaştırıldığında rafinasyon veya enerji geri kazanımının bir diğerinden açıkça ve tüm etmenlerde daha üstün olduğu konusunda net bir sonuç ortaya çıkmamıştır. Tüm alternatifler en az bir somut çevre yararı sağlayabilmektedir. * European Comission Critical Review of Existing Studies and LCA on the Regeneration and Incineration of Waste Oils

33 Teşekkür ederiz.

ATIK MOTOR YAĞI TOPLAMA VE GERİ KAZANIM ÇALIŞMALARI 20 NİSAN 2011 ANTALYA ATIK YÖNETİMİ SEMPOZYUMU

ATIK MOTOR YAĞI TOPLAMA VE GERİ KAZANIM ÇALIŞMALARI 20 NİSAN 2011 ANTALYA ATIK YÖNETİMİ SEMPOZYUMU ATIK MOTOR YAĞI TOPLAMA VE GERİ KAZANIM ÇALIŞMALARI 20 NİSAN 2011 ANTALYA ATIK YÖNETİMİ SEMPOZYUMU PETDER ÜYELERİ Altınbaş Petrol ve Ticaret A.Ş. PETLİNE Petrol Ürünleri A.Ş. FAALİYET ALANLARI Belgin Madeni

Detaylı

AĞAÇTA ALKIŞLANACAK PROJE İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ LOJİSTİK ZİRVESİ 10 MAYIS 2011 İSTANBUL

AĞAÇTA ALKIŞLANACAK PROJE İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ LOJİSTİK ZİRVESİ 10 MAYIS 2011 İSTANBUL AĞAÇTA ALKIŞLANACAK PROJE İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ LOJİSTİK ZİRVESİ 10 MAYIS 2011 İSTANBUL PETDER ÜYELERİ Altınbaş Petrol ve Ticaret A.Ş. Belgin Madeni Yağlar BP Petrolleri A.Ş. BP Gaz A.Ş. DELTA Akaryakıt

Detaylı

ATIK MOTOR YAĞI TOPLAMA VE GERİ KAZANIM ÇALIŞMALARI 2010 YILI FAALİYET RAPORU

ATIK MOTOR YAĞI TOPLAMA VE GERİ KAZANIM ÇALIŞMALARI 2010 YILI FAALİYET RAPORU ATIK MOTOR YAĞI TOPLAMA VE GERİ KAZANIM ÇALIŞMALARI 2010 YILI FAALİYET RAPORU 2011 YILINDA PETDER TARAFINDAN 20.576 TON ATIK MOTOR YAĞI TOPLANDI 2011 yılında, toplanan 20.576 ton karşılığı 2.097 tanker

Detaylı

PETDER ATIK YAĞLARIN YÖNETİMİ PROJESİ. 2011 Yılı Katılımcı Kuruluşlar Faaliyet Değerlendirme Toplantısı 27 Şubat 2012 İstanbul/Point otel

PETDER ATIK YAĞLARIN YÖNETİMİ PROJESİ. 2011 Yılı Katılımcı Kuruluşlar Faaliyet Değerlendirme Toplantısı 27 Şubat 2012 İstanbul/Point otel PETDER ATIK YAĞLARIN YÖNETİMİ PROJESİ 2011 Yılı Katılımcı Kuruluşlar Faaliyet Değerlendirme Toplantısı 27 Şubat 2012 İstanbul/Point otel Tarihçe PETDER, Petrol Sanayi Derneği 23 Eylül 1996 tarihinde, petrol

Detaylı

Ercan TOPACA Kocaeli Valisi

Ercan TOPACA Kocaeli Valisi SUNUŞ Sanayileşme konusunda 1970 lerden itibaren yaşanan hızlı gelişme ve nüfustaki artış nedeniyle çevre kirliliğinin artarak küresel boyutlara ulaşması ile çevre konusu daha fazla önem kazanmıştır. Bu

Detaylı

4.5. BORU HATLARI. Türkiye deki Durum

4.5. BORU HATLARI. Türkiye deki Durum 4.5. BORU HATLARI Gelişmenin temel öğelerinden biri olan enerjinin temini ve verimli şekilde kullanımı, dünya ve ülkeler düzeyinde enerji arz ve talep merkezlerinin değişik taşıma türleri ile birbirine

Detaylı

Projede kullanılacak/üretilecek ilgili malzemeler aşağıdaki kısımlarda tanımlanmıştır.

Projede kullanılacak/üretilecek ilgili malzemeler aşağıdaki kısımlarda tanımlanmıştır. 6 KAYNAKLAR VE ATIKLAR 6.1 GIRIŞ Bu bölümde, ilgili altyapı tesisleri dahil olmak üzere, Otoyolun yapım ve işletilmesinde gereksinim duyulan kaynak ve malzemeler ile oluşması beklenen atık maddeler tanımlanmaktadır.

Detaylı

I. YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 II. SEKTÖRDEKİ ÖNEMLİ GELİŞMELER VE HABERLER... 6 a) Umutsuz vaka! 10 numara... 6 b) TOBB: 10 numara yağın çözümü kamunun

I. YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 II. SEKTÖRDEKİ ÖNEMLİ GELİŞMELER VE HABERLER... 6 a) Umutsuz vaka! 10 numara... 6 b) TOBB: 10 numara yağın çözümü kamunun I. YÖNETİCİ ÖZETİ... 3 II. SEKTÖRDEKİ ÖNEMLİ GELİŞMELER VE HABERLER... 6 a) Umutsuz vaka! 10 numara... 6 b) TOBB: 10 numara yağın çözümü kamunun kararlılığıyla mümkün olabilir...7 c) Akaryakıtta yerli

Detaylı

TÜRKİYE DE ATIK MEVZUATI

TÜRKİYE DE ATIK MEVZUATI TÜRKİYE DE ATIK MEVZUATI BELEDİYE ATIKLARI Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi Yatırımları İşletmede : 59 İnşaat ve ihale safhası : 40 Plan-proje safhasında : 35 (yer seçimi aşamasında olanlar hariç) Metan

Detaylı

Kuruluş : 7 Ekim 1920 21 Ocak 2004 ÇARŞAMBA Sayı : 25353 Yönetmelikler Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar, İlkeler

Detaylı

TÜRKİYE KİMYA SANAYİCİLERİ DERNEĞİ

TÜRKİYE KİMYA SANAYİCİLERİ DERNEĞİ TÜRKİYE KİMYA SANAYİCİLERİ DERNEĞİ 26.cı Yıl KİMYASAL FORUM E-BÜLTEN Eylül 2012 Editörden Değerli okurlarımız, Bu Sayıdaki Konularımız Konu Yazar Sayfa No. 2023 Hedefleri konusunda düşünceler Timur ERK

Detaylı

YÖNETMELİK ATIK YAĞLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve İlkeler

YÖNETMELİK ATIK YAĞLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve İlkeler 30 Temmuz 2008 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 26952 YÖNETMELİK Çevre ve Orman Bakanlığından: ATIK YAĞLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve İlkeler Amaç MADDE 1 (1) Bu

Detaylı

Resmî Gazete YÖNETMELİK ATIK YAĞLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve İlkeler

Resmî Gazete YÖNETMELİK ATIK YAĞLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve İlkeler 30 Temmuz 2008 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 26952 YÖNETMELİK Çevre ve Orman Bakanlığından: ATIK YAĞLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve İlkeler Amaç MADDE 1 (1) Bu

Detaylı

Türkiye de vergisiz benzin ve motorin Avrupa dan daha ucuz

Türkiye de vergisiz benzin ve motorin Avrupa dan daha ucuz AYLIK PETROL BÜLTENİ/OCAK 2012 Türkiye de vergisiz benzin ve motorin Avrupa dan daha ucuz PETDER uzmanları Türkiye ile benzer piyasa koşullarına sahip Akdeniz ülkelerindeki benzin ve motorinin vergisiz

Detaylı

ISBN 1978-975 19 4035-3 (basılı nüsha)

ISBN 1978-975 19 4035-3 (basılı nüsha) ISBN 1978-975 19 4035-3 (basılı nüsha) Bu Çalışma Devlet Planlama Teşkilatının görüşlerini yansıtmaz. Sorumluluğu yazarına aittir. Yayın ve referans olarak kullanılması Devlet Planlama Teşkilatının iznini

Detaylı

T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Sanayi Genel Müdürlüğü ULUSAL GERİ DÖNÜŞÜM STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI

T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Sanayi Genel Müdürlüğü ULUSAL GERİ DÖNÜŞÜM STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Sanayi Genel Müdürlüğü ULUSAL GERİ DÖNÜŞÜM STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2014-2017 1 İÇİNDEKİLER ŞEKİLLER LİSTESİ... 3 ÇİZELGELER LİSTESİ... 4 KISALTMALAR LİSTESİ...

Detaylı

ÇEVRE NORM DANIŞMANLIK MÜHENDİSLİK LTD. ŞTİ.

ÇEVRE NORM DANIŞMANLIK MÜHENDİSLİK LTD. ŞTİ. III/2872E.305 R.Gazete No. 26952 R.G. Tarihi: 30.7.2008 Çevre ve Orman Bakanlığından; ATIK YAĞLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve İlkeler Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönetmeliğin

Detaylı

10 NUMARA YAĞ SORUNUNA İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

10 NUMARA YAĞ SORUNUNA İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ 10 NUMARA YAĞ SORUNUNA İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ PETDER, EKİM 2012 Bu rapor 2008-2012 Eylül ayları arasında giderek yayılan ve petrol sektörünün en sorunu haline gelen 10 Numara Yağ sorununu

Detaylı

ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI

ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI İÇİNDEKİLER 1. MEVZUAT İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR... 3 1.1 MEVCUT DURUM... 3 1.2 İLERİYE DÖNÜK HEDEFİMİZ:... 3 2. ÇEVRE İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR... 4 2.1 ATIK YÖNETİMİ... 4 2.1.1 Düzenli Depolama Tesisleri ve

Detaylı

e çevre izin ve lisans başvurular Çevre Yönetimi dan şmanl ğ Karbon Yönetimi dan şmanl ğ www.enofis.com.tr ÇEVPA ARITMA SİSTEMLERİ ENDÜSTRİYEL ÜRÜN PAZARLAMA İNŞ SAN VE TİC LTD ŞTİ 5615/2 Sokak No:11

Detaylı

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı. Değerli okuyucular, Son yıllarda ülkemizde inşaat sektöründe büyük bir canlılık gözlenmektedir.

Basyazı, Hulusi ŞENTÜRK TSE Başkanı. Değerli okuyucular, Son yıllarda ülkemizde inşaat sektöründe büyük bir canlılık gözlenmektedir. Basyazı, Yıl: 51 Sayı: 603 AĞUSTOS 2012 Sahibi Türk Standardları Enstitüsü Adına Hulusi ŞENTÜRK Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bilal DURDALI Yayına Hazırlayanlar O. Murat PERÇİN A. Sabit YÖNEY Türkay BİRBEN

Detaylı

Atık Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu

Atık Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu Atık Sektörü Mevcut Durum Değerlendirmesi Raporu (2.Taslak Web, Eylül 2010) Bu rapor Prof. Dr. İzzet Öztürk ve T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır. İÇİNDEKİLER

Detaylı

OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN ÇEVRESEL AÇIDAN DEĞERLENDİRİLMESİ

OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN ÇEVRESEL AÇIDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dergisi, Cilt 19, Sayı 2, 2014 ARAŞTIRMA OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN ÇEVRESEL AÇIDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Aslıhan KÂTİP * Feza KARAER * Nihan ÖZENGİN * Özet: Otomotiv endüstrisi

Detaylı

Bu raporda yer alan tüm bilgi, tablo ve şekillerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Bu raporda yer alan tüm bilgi, tablo ve şekillerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Bu raporda yer alan tüm bilgi, tablo ve şekillerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. T.C. ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMU Petrol Piyasası Dairesi Başkanlığı ANKARA,2013 BAŞKANIN

Detaylı

Yıllık Faaliyet Raporu

Yıllık Faaliyet Raporu İZMİT ATIK VE ARTIKLARI ARITMA YAKMA VE DEĞERLENDİRME A.Ş. 2012 Yıllık Faaliyet Raporu İZAYDAŞ2012YFR v2.01web 1 İçindekiler VİZYONUMUZ... 10 MİSYONUMUZ... 10 KALİTE POLİTİKAMIZ... 11 ÇEVRE POLİTİKAMIZ...

Detaylı

KALKINMADA TEMİZ ENERJİ

KALKINMADA TEMİZ ENERJİ KALKINMADA TEMİZ ENERJİ TÜRKİYE LPG ENDÜSTRİ RAPORU Ocak 2007 Tarih: Ocak 2007 Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Dünya LPG Birliği (WLPGA) tarafından 2002 yılından itibaren 6 ülkede uygulanan

Detaylı

İÇİNDEKİLER 4 PETDER DEN HABERLER 1 YÖNETİCİ ÖZETİ DÜNYADAKİ ÖNEMLİ GELİŞMELER SEKTÖRDEKİ ÖNEMLİ GELİŞMELER

İÇİNDEKİLER 4 PETDER DEN HABERLER 1 YÖNETİCİ ÖZETİ DÜNYADAKİ ÖNEMLİ GELİŞMELER SEKTÖRDEKİ ÖNEMLİ GELİŞMELER 2013 SEKTÖR RAPORU Bilgi Notu: PETDER Sektör Raporu, sektöre yönelik verilen, verilmesi planlanan bir danışmanlık hizmeti kapsamında değil sektöre ilişkin gelişmeler hakkında kamuyu ve üyeleri bilgilendirmek

Detaylı

TR72 BÖLGESİ 2014-2023 MEVCUT DURUM ANALİZİ

TR72 BÖLGESİ 2014-2023 MEVCUT DURUM ANALİZİ TR72 BÖLGESİ 2014-2023 MEVCUT DURUM ANALİZİ İÇERİK ŞEKİLLER DİZİNİ...6 TABLOLAR DİZİNİ...12 1. REKABET EDEBİLİRLİK...17 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 1.6 1.7 1.8 GENEL EKONOMİK GÖSTERGELER... 17 GİRİŞİMCİLİK...

Detaylı

HALKBANK KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ KİMYA SEKTÖR RAPORU

HALKBANK KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ KİMYA SEKTÖR RAPORU HALKBANK KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ KİMYA SEKTÖR RAPORU EKİM 2009 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ 2 2 MEVCUT DURUM 3 2.1 Sektörün Tanımı ve Sınıflandırılması 3 2.2 Türk Kimya Sektörü 6 2.3 Dünya da ve Avrupa

Detaylı