KARDİYAK REHABİLİTASYON ÖĞR. GÖR. CİHAN CİCİK

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KARDİYAK REHABİLİTASYON ÖĞR. GÖR. CİHAN CİCİK"

Transkript

1 KARDİYAK REHABİLİTASYON ÖĞR. GÖR. CİHAN CİCİK

2 KALBİN FONKSİYONU

3 KALBİN FONKSİYONU - Kalp vücuda kan pompalamak için 4 odaya sahiptir. 2 üst küçük odalara atrium ve altta yer alan daha büyük odalara da ventrikül adı verilir. - Oksijeni yetersiz kan vücuttan sağ atriuma 2 büyük ven yoluyla gelir: Superior vena cava Inferior vena cava

4 KALBİN FONKSİYONU - Sağ atrium bu kanı sağ ventriküle pompalar ve sağ ventrikül de oksijenlenmesi için akciğerlere pompalar. - Kan daha sonra sol atriuma pompalanır ve sol ventriküle dökülür. Sol ventrikül kanı aorta yoluyla vücuda pompalar. - Sol ventrikülün vücutta kan dolaşmını sağlamak için uyguladığı basınç kan basıncıdır.

5 KALBİN İLETİ SİSTEMİ - Sinoatrial düğüm (SA) sağ atriumda bulunan özelleşmiş hücrelerden oluşur ve posterior yüzeye yakın superior vena cava girişine komşu olarak yerleşmiştir. Kalbin otomatik elektriksel deşarjını sağlar ve kalbin doğal pili (primer pacemaker) olarak bilinir.

6 KALBİN İLETİ SİSTEMİ

7 KALBİN İLETİ SİSTEMİ - Sinoatrial düğüm (SA) tarafından oluşturulan impuls sağ atiriumdan intraatrial yollarak doğru iletilir ve atrium depolarizasyonu oluşur. Bu EKG de P dalgası olarak gösterilir. - P dalgası mekanik olarak atrium kontraksiyonu ile ilgiliyken elektriksel olarak atrium depolarizasyonu ile ilgilidir.

8 KALBİN İLETİ SİSTEMİ

9 KALBİN İLETİ SİSTEMİ - Atrium depolarizasyonu sonrasında impulslar AV düğüme ulaşır. AV düğüm elektriksel impulsu (0,12-0,2 saniye) geciktirerek atriumun mekanik kasılması ile kanın ventriküllere doğru çıkmasına izin verir. Bu atrial kick (atrial vuruş) olarak adlandırılır. - Bu gecikme EKG de P-R segmenti olarak açıklanır.

10 KALBİN İLETİ SİSTEMİ - İmpulslar AV düğümden his demetine ve onun dallarına geçer. - Sağ dal; sağ ventrikül depolarizasyonu, sol dal; sol ventrikül depolarizasyonundan sorumludur.

11 KALBİN İLETİ SİSTEMİ - Elektriksel impulslar purkinje liflerinin küçük uç dallarına yayılır ve bu lifler myokardiyumu penetre ederek en alttan en üste doğru wringing-sıkma şeklinde kas kontraksiyonunu sağlarlar. - Ventrikül kontraksiyonunu takiben oluşan ventrikül depolarizasyonu EKG de QRS kompleksi olarak adlandırılır.

12 KALBİN İLETİ SİSTEMİ - QRS kompleksinden sonra çok kısa bir duraklama olur ve bu de ST segmenti olarak adlandırılır. ST segmenti boyunca ventrikül repolarizasyonu olur. - T dalgası da ventriküler repolarizasyonu gösterir ve potasyumun içeri girdiği ve sodyumun dışarı çıktığı evredir.

13 KALBİN İLETİ SİSTEMİ P P-R QRS ST T -> Atrial depolarizasyon -> Atrial kick -> Ventrikül depolarizasyonu Atrial repolarizasyon -> Ventrikül repolarizasyonu -> Ventrikül repolarizasyonu

14 KALBİN İLETİ SİSTEMİ

15 KALBİN İLETİ SİSTEMİ - SA düğümden dakikada arası kalp atımı - AV düğümden dakikada arası kalp atımı (SA çalışmazsa) - Purkinje hücrelerinden dakikada arası kalp atımı

16 KALBİN İLETİ SİSTEMİ - Sempatik sistem artırır ve hızlandırır. Parasempatik sistem ise azaltır ve yavaşlatır. - Sempatik sistem ventriküller üzerinde hem SA hemde AV üzerinde etkilidir. Ayrıca adrenal bezleri uyarır ve kan akımınına nörepinefrin ve epinefrin salınımını sağlar.

17 KALBİN İLETİ SİSTEMİ - Parasempatik sistemde ise asetilkolin salınımı vardır. - N. vagus kalbin parasempatik sisteminin en önemli parçası olup SA düğüm üzerinde genel inhibitör olarak bilinir. N. vagus impuls formasyonu ve iletim hızı üzerinde primer rol oynar.

18 KALBİN İLETİ SİSTEMİ - Sempatik aktivitenin artması, kalp atımını, AV düğümde iletim hızını, kalp kasının kasılabilirliğini ve irritabilirliğini artırır. - Parasempatik aktivitenin artması, kalp atımını, AV düğüm boyunca iletim hızını ve kalp irritabilirliğini azaltır.

19 ELEKTROKARDİYOGRAM - EKG: Çeşitli kalp hastalıklarının tanısında kullanılan önemli bir araçtır ve kalp tarafından üretilen dalgaları kaydederek hastanın durumu hakkında bilgi verir. - EKG analizinde; Ritim (Düzenlilik) Oran P dalgası şekli PR aralığı QRS süresi ve şekli

20 ELEKTROKARDİYOGRAM - Atrial kasılma ritmi P dalgalarının düzenli olup olmadığı ile ilgiliyken ventrikül kasılmalarının değerlendirilmesi için QRS kompleksi incelenir. - P-P arası uzaklık ve QRS kompleksinin genişliği değerlendirmede kullanılır.

21 ELEKTROKARDİYOGRAM

22 ELEKTROKARDİYOGRAM - İlk olarak P-P arası değerlendirilir. İlk P dalgasının başlangıcından ikinci P dalgasının başlangıcı arasına pergel yerleştirilir. - Ritmin düzenli olup olmadığının değerlendirilmesi için en az 10 saniyelik EKG de yer alan P dalgaları incelenmelidir.

23 ELEKTROKARDİYOGRAM

24 ELEKTROKARDİYOGRAM - P dalgalarının değerlendirilmesinin ardından QRS kompleksi değerlendirilir. Her dalga aralığı (özellikle R-R) ölçülmelidir. P dalgaları arası veya QRS kompleksleri arası sabit değilse ritim düzensizdir. - QRS ritim problemi olup olmadığının kesin olarak belirlenebilmesi için en az 6 saniyelik interval değerlendirilmelidir.

25 ELEKTROKARDİYOGRAM

26 ELEKTROKARDİYOGRAM - Atrial ve ventriküler oranın hesaplanması için P-P ya da R-R aralığı ölçülür. EKG kağıdının her bir küçük kutusu 0,04 saniyeye eşittir küçük kutu (1 dk) içerisindeki interval P-QRS-T interval sayısı kalp hızını verecektir üzeri kalp hızı taşikardi, 60 altı kalp hızı ise bradikardi olarak adlandırılır.

27 EKG DALGALARI VE PARAMETRELERİ

28 EKG DALGALARI VE PARAMETRELERİ 1) P dalgası: Atrium kontraksiyonunu gösterir ve genellikle 1 küçük kutu genişliğinde ve 1 küçük kutu uzunluğundadır. 2) PR intervali: P dalgası başlangıcından QRS kompleksi başlangıcına kadar olan kısımdır ve atrium depolarizasyonunu gösterir. Normal uzunluğu 0,12-0,20 saniye (3-5 küçük kutu) arasıdır. PR intervali 0,20 saniyeden uzun olursa AV blok düşünülebilir.

29 EKG DALGALARI VE PARAMETRELERİ 3) QRS kompleksi: Q dalgasının başlangıcından S dalgasının bitimine kadar olan kısımdır. Ventrikül depolarizasyonunu gösterir. Normali 0,06-0,10 saniye (2-3 küçük kutu) uzunluğundadır.

30 EKG DALGALARI VE PARAMETRELERİ 4) ST segmenti: S dalgasının bitiminden T dalgasının başlangıcına kadar olan kısımdır. Myokard infarktüsü (ST elevasyonu) ve iskemi (ST depresyonu) gibi patolojilerin tanımlanmasında yardımcıdır.

31 SİNÜS RİTİMLERİ 1) Normal Sinüs Ritmi

32 SİNÜS RİTİMLERİ P-P intervalleri ve R-R intervalleri arası düzenlidir. Atrial ve ventriküler hız (kalp hızı) dakikada arasıdır. P dalgaları aynıdır, genellikle yukarı doğrudur ve her P dalgası QRS kompleksinden önce gelir. PR intervali 0,12-0,20 saniye arasındadır. QRS kompleksleri aynıdır ve durasyonu 0,6-0,10 saniye arasındadır.

33 SİNÜS RİTİMLERİ Otomastisite: Kalbin normal durumda SA düğümde oluşan impulsların atrium myokardına, AV düğüme, his demeti, sağ ve sol dallar, purkinje ağı üzerinden ventrikül myokardına yayılarak kasılmalar oluşturmasıdır.

34 SİNÜS RİTİMLERİ 2) Sinüs Bradikardisi

35 SİNÜS RİTİMLERİ P-P intervalleri ve R-R intervalleri arası düzenlidir. Atrial ve ventriküler hız (kalp hızı) dakikada 60 ın altındadır. P dalgaları aynıdır, genellikle yukarı doğrudur ve her P dalgası QRS kompleksinden önce gelir. PR intervali 0,12-0,20 saniye arasındadır. QRS kompleksleri aynıdır ve durasyonu 0,6-0,10 saniye arasındadır.

36 SİNÜS RİTİMLERİ Beta bloker kullananlarda yaygındır. SA düğümün otomastisitesinde azalma ya da kusma gibi vagal stimulasyonlardaki artış sebebiyle oluşabilir. Travmatik beyin hasarı olan hastalarda ve beyin tümörü olan hastalarda görülebilir. Bireyler senkop, dizines, anjina ya da diyaforezden yakınabilir. Tedavisinde atropin ya da geçici pacemaker kullanılabilir.

37 SİNÜS RİTİMLERİ 3) Sinüs Taşikardisi

38 SİNÜS RİTİMLERİ P-P intervalleri ve R-R intervalleri arası düzenlidir. Atrial ve ventriküler hız (kalp hızı) dakikada arasındadır. P dalgaları aynıdır, genellikle yukarı doğrudur ve her P dalgası QRS kompleksinden önce gelir. PR intervali 0,12-0,20 saniye arasındadır. QRS kompleksleri aynıdır ve durasyonu 0,6-0,10 saniye arasındadır.

39 SİNÜS RİTİMLERİ Genellikle benigndir. SA düğümünün otomastisitesindeki artıştan kaynaklanır. Sebepleri arasında ağrı, korku, duygular ve egzersiz yer alır. Cafein, nikotin, anfeproman ve atropin gibi suni stimülatörler de taşikardi sebebidir.

40 SİNÜS RİTİMLERİ Oksijen ihtiyacının arttığı durumlar olan ateş, konjestif kalp yetmezliği, enfeksiyon, anemi, hemoraji, myokard hasarı ve hipertiroidizmde sinüs taşikardisi görülebilir. Tedavisinde beta bloker kullanılır.

41 4) Sinüs Aritmisi SİNÜS RİTİMLERİ

42 SİNÜS RİTİMLERİ P-P intervalleri ve R-R intervalleri arası düzensizdir. Atrial ve ventriküler hız (kalp hızı) dakikada arasındadır. P dalgaları aynıdır, genellikle yukarı doğrudur ve her P dalgası QRS kompleksinden önce gelir. PR intervali 0,12-0,20 saniye arasındadır. QRS kompleksleri aynıdır ve durasyonu 0,6-0,10 saniye arasındadır.

43 SİNÜS RİTİMLERİ En genel tipi respiratuar döngüyle ilişkili olup inspirasyonla beraber hız artar, ekspirasyonla azalır. Genelde genç ve yaşlılarda dinlenim sırasında görülür. Non respiratuar sinüs aritmisi enfeksiyon, ateş ve ilaçlarla (digoksin ve morfin zehirlenmesi) ilişkilidir. Respiratuar tipi benign olup non respiratuar tipte altta yatan sebepler sorgulanıp mutlaka tedavi edilmelidir.

44 5) Sinüs Arresti SİNÜS RİTİMLERİ

45 SİNÜS RİTİMLERİ P-P intervalleri ve R-R intervalleri arası düzensizdir. Atrial ve ventriküler hız (kalp hızı) sayısı SA düğümünden kaynaklanan elektriksel aktiviteye göre değişkendir. P dalgaları aynıdır, genellikle yukarı doğrudur ve her P dalgası QRS kompleksinden önce gelir. PR intervali 0,12-0,20 saniye arasındadır. QRS kompleksleri aynıdır ve durasyonu 0,6-0,10 saniye arasındadır.

46 SİNÜS RİTİMLERİ Duraklama uzunluğu: Duraklama etrafındaki R-R intervali üzerine kaliper yerleştirilerek duraklama süresi ölçülür. Kalp hızının dakikada 60 tan az olmasının sebebi SA düğümünün düzenli çalışmaması olabilir. Ventriküler düğümdeki elektriksel aktiviteyle yeniden düzen sağlanabilir.

47 SİNÜS RİTİMLERİ Parasempatik aktivitedeki ani artış, SA düğümün organik hastalıkları, enfeksiyonlar, romatizmal hastalıklar, şiddetli iskemi, SA düğümün infarktüsleri ya da digoksin zehirlenmesine bağlı ortaya çıkabilir. Bireyler dizines ya da senkop nöbetlerinden yakınabilir.

48 SİNÜS RİTİMLERİ Tedavi: Digoksik azaltma, vagal stimülasyonu kaldırma olmalıdır. Atropin ya da kalıcı pacemaker tedavisinde kullanılır.

49 ATRİAL ARİTMİLER 1) Prematüre Atrial Kompleksler

50 ATRİAL ARİTMİLER P-P intervalleri ve R-R intervalleri erken kompleksler haricinde düzenlidir. Atrial ve ventriküler hız (kalp hızı) sayısı genellikle arasındadır. P dalgaları aynıdır. Ancak erken atımlardaki P dalgaları farklı şekillerde (çentikli veya düzleşmiş) olup T dalgasının içerisinde de yer alabilir. PR intervali 0,12-0,20 saniye arasındadır. QRS kompleksleri aynıdır ve durasyonu 0,6-0,10 saniye arasındadır. Prematüre atrial kompleksi bir duraklama takip eder ancak bu kompansatuar olmayabilir.

51 ATRİAL ARİTMİLER Prematüre atriyal komplekslerin sebepleri emosyonel stres, nikotin, kafein, alkol, hipoksemi, enfeksiyon, myokard infarktüsü, romatolojik hastalıklar veya atrial hasar olabilir. Benign aritmiler olup KOAH ile birlikte farkedilirler. Frekansı düşük ise tedavi gerektirmez, frekans artarsa supraventriküler taşikardi veya atrial fibrilasyon gelişebilir.

52 ATRİAL ARİTMİLER 2) Gezen Atrial Pacemaker

53 ATRİAL ARİTMİLER P-P intervalleri ve R-R intervalleri farklılık gösterebilir. Atrial ve ventriküler hız (kalp hızı) sayısı genellikle arasındadır. P dalgaları görünüşte farklılık gösterir. PR intervali çeşitlilik gösterir. QRS kompleksleri aynıdır ve durasyonu 0,6-0,10 saniye arasındadır.

54 ATRİAL ARİTMİLER SA düğümün iskemisi ya da yaralanması, konjestif kalp yetmezliği veya vagal ateşlemedeki artıştan kaynaklanabilir. Atrial fibrilasyona götürürse tedavi gerekir. Aksi takdirde tedaviye gerek yoktur.

55 ATRİAL ARİTMİLER 3) Multifokal Atrial Taşikardi

56 ATRİAL ARİTMİLER Ritim düzensizdir. Atrial ve ventriküler hız (kalp hızı) sayısı genellikle arasındadır. P dalgaları birbirinden farklıdır. Ters, bifazik, yuvarlak veya QRS kompleksi görünümlü olabilir. PR intervali çeşitlilik gösterir. QRS kompleksleri benzer olup durasyonu 0,6-0,10 saniye arasındadır.

57 ATRİAL ARİTMİLER Genellikle amfizem, konjestif kalp yetmezliği ya da akut mitral kapak yetersizliğinden kaynaklanır. Vital bulguları ve durumu izlenmelidir.

58 4) Atrial Flutter ATRİAL ARİTMİLER

59 ATRİAL ARİTMİLER P-P intervali ve flutter dalgaları düzensizdir ve kaliperler ile belirlenen aralık ritim boyunca sabit kalır. R-R intervali de genellikle düzensizdir. Atrial depolarizasyon hızı dakikada arasıdır. P dalgaları görülmez, sadece flutter dalgaları görülür. Flutter dalgaları testere benzeridir. P dalgaları ile QRS kompleksleri arasında ilişki yoktur ve her QRS kompleksi öncesi birden fazla P dalgası vardır. QRS süresi 0,06-0,11 saniye arasındadır.

60 ATRİAL ARİTMİLER Romatolojik kalp hastalığı, mitral kapak hastalıkları, koroner arter hastalıkları ve infarktüsü, stres, ilaçlar, renal yetmezlik, hipoksemi ve perikardit kaynaklı olabilir. Atrial flutter kalp hızı 100 altındaysa hayatı tehdit edici olarak değerlendirilmez, atrial fibrilasyona ulaşabilir. İlaç tedavisinde digoksin, verapamil veya beta blokerler en çok tercih edilen ilaçlardır.

61 ATRİAL ARİTMİLER 5) Atrial Fibrilasyon

62 ATRİAL ARİTMİLER Fibrilasyon dalgaları nedeniyle P dalgaları yoktur. Düz veya dalgalı çizgi şeklindedirler. R-R intervali de genellikle düzensizdir. Atrial depolarizasyon hızı dakikada arası ölçülebilir. Fibrilasyon dalgalarının tanımlanması kolay olmadığı için atrial depolarizasyon hızının ölçülmesi zordur. P dalgaları tanımlanamadığından dolayı P-R intervali değerlendirilemez.. QRS süresi 0,06-0,10 saniye arasındadır ancak düzensizdir.

63 ATRİAL ARİTMİLER İleri yaş, konjestif kalp yetmezliği, iskemi, damar tıkanıklığı, kardiyomyopati, digoksin zehirlenmesi, ilaç kullanımı, stres, ağrı, romatizmal kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği sebebiyle görülebilir. Kardiak outputları azalmıştır. Atrial fibrilasyonu olan bütün hastaların %30 unda emboli gelişir ve genellikle antikoagülasyon tedavisi başlatılır.

64 ATRİAL ARİTMİLER Ayrıca hastalarda serebrovasküler olay, myokard infarktüsü, pulmoner emboli ve renal infarktüs gelişme olasılığı da vardır. Atrial fibrilasyonların klasik işaretleri düzensiz atımlardır. Tedavisi digoksin, verapamil veya antiaritmik tedavi ile mümkündür. Yeni teşhis edilmiş atrial fibrilasyonu olan bireyler acilen antikoagülasyonla tedavi edilmelidir.

65 VENTRİKÜLER ARİTMİLER 1) Prematüre Ventriküler Kompleksler

66 VENTRİKÜLER ARİTMİLER P-P ve R-R intervalleri QRS komplekslerinden önce gelir ve düzenlidir. Her PVC (ekstrasistol) kompansatuar bir duraklamaya sebep olur. Ekstrasistolde P dalgaları eksiktir. Ekstrasistoller daha hızlı ventriküler ritime sebep olur. Ekstrasistolün QRS kompleksi geniştir ve süresi 0,10 saniyeden uzundur.

67 VENTRİKÜLER ARİTMİLER ST segmenti ve T dalgası genellikle normal komplekslerden karşı tarafa doğru eğimlidir. PVC sonrası birinci PVC atışı bigemine, ikinci PVC atışı trigeminedir. Bütün PVCler aynı görünüyorsa tek odaklıdır. Birden çok PVC varsa ve aynı görünmüyorsa çok odaklıdır.

68 VENTRİKÜLER ARİTMİLER Eğer 2 PVC birlikte ise PVC ler ikili ya da eşlidir. Eğer PVC normal R-R intervali ile ayrılmış 2 sinüs atışının arasına düşerse PVC interpolated olur.

69 VENTRİKÜLER ARİTMİLER PVC ler kafein ya da nikotin duyarlılığı, stres, aşırı efor ve elektrolit dengesizliklerden (hipokalemi (kanda potasyumun az olması) / hiperkalemi (kanda potasyumun fazla olması)) dolayı ortaya çıkabilir.

70 VENTRİKÜLER ARİTMİLER İskemi, kardiyak hastalıklar, ventriküllerin aşırı disfonksiyonu, konjestif kalp yetmezliği, kardiyomyopati, nekroz, miyokardiyum ya da kanallarının irritasyonunda, kardiyak kateterizasyonunda, kronik akciğer hastalıklarında, hipoksemi ve farmakolojik terapi ( procan, kinidin ya da glikosid zehirlilik) durumlarında PVC ortaya çıkabilir.

71 VENTRİKÜLER ARİTMİLER PVC daha güçlü bir çarpıntı tarafından takip edilen düzenli ritim içerisinde duraklama ya da sekme olarak hissedilir. PVC semptomları anksiyeteyi kapsar ancak aritmiler daha fazla ise kardiyak output azalabilir. Sonuç olarak nefes darlığı ve baş dönmesi ortaya çıkabilir.

72 VENTRİKÜLER ARİTMİLER PVC ler; a) Birlikte çift olduklarında, b) Kökenleri çok odaklı olduğunda, c) Dakikada 6 atımdan daha sık olduklarında, d) T dalgasına direk olarak indiklerinde ve e) Üçlü ya da daha fazla mevcut olduklarında hayati tehlike taşırlar. Ayrıca ventriküler taşikardiye veya ventriküler fibrilasyona doğru ilerleyebilirler.

73 VENTRİKÜLER ARİTMİLER PVC ler izole edildiklerinde, semptom göstermediklerinde ve dakikada 6 atımdan az olduklarında genellikle iyi huylu olarak düşünülürler ve tedavi gerektirmezler. PVC ler dakikada 6 atımdan fazla ise, çift ya da çok odaklı ise medikal tedavi gerekebilir.

74 VENTRİKÜLER ARİTMİLER Kronik akciğer hastalığı olan bireyde yeni PVC başlangıcı varsa hipoksemi olabilir ve ek oksijen gerekebilir. Ayrıca antiaritmik ilaç tedavisi de gerekebilir ancak anti aritmik ilaçlar her zaman etkili olmamakla birlikte yeni aritmilere sebep olabilir.

75 VENTRİKÜLER ARİTMİLER

76 VENTRİKÜLER ARİTMİLER 2) Ventriküler Taşikardi

77 VENTRİKÜLER ARİTMİLER P-P intervali geniş ventriküler aktivite kaydedildiği için genellikle tanımlanamaz. R-R intervali ise genellikle düzenli olup bazen düzensiz olabilir. P-P intervali tanımlanamadığı için atrial hız belli değildir. Ventriküler hız ise dakikada arasındadır. P dalgası genellikle yoktur ve bu sebeple P-R intervali tanımlanamaz. QRS durasyonu 0,12 saniyeden fazladır. Amplitüdü arttığı için farklı bir görünüme sahiptir. T dalgası QRS kompleksinin tersi yönündedir.

78 VENTRİKÜLER ARİTMİLER Bir dizi içinde 3 ya da daha fazla PVC vardır. Ventriküler taşikardi, ventriküler fibrilasyonun habercisi olabilir. İskemi, güçlü nekroz, koroner arter hastalıkları, hipertansif kas hastalıkları ve ilaç tedavisi (glikosid ya da kinidin zehirlenmeleri) sebebiyle ventriküler taşikardi oluşabilir.

79 VENTRİKÜLER ARİTMİLER Kardiyak output büyük oranda azalır. Genellikle baş dönmesi ve baygınlık başlıca semptomlar olarak bilinir. Acil farmakolojik enjeksiyon (lidocoine, bretylium tosylate ya da procainamide), kardiyoversiyon ya da defibrilasyon tedavisinde kullanılır.

80 VENTRİKÜLER ARİTMİLER 3) Ventriküler Taşikardi (Torsades de Pointes)

81 VENTRİKÜLER ARİTMİLER Ventriküler taşikardinin eşsiz bir halidir ve noktaların bükülmesi olarak Türkçe ye çevrilebilir. Uzun süreli bir Q-T aralığı söz konusudur (0,5 saniyeden uzun) Aritmi karakteristik olarak hızlı bir oranda ortaya çıkar ve aynı oranda sona erer.

82 VENTRİKÜLER ARİTMİLER Sadece antiaritmik tedavi gören ve ilaç tedavisinin zehirlenmeye yol açtığı kişilerde tanımlanmıştır. Kardiyak output aşırı derecede azalmıştır ve bu aritmi genellikle ventriküler fibrilasyona dönüşmektedir. Bilinci yerinde olan bireyde aşırı baş dönmesi ve sonrasında baygınlık görülebilir. Tedavisinde genellikle elektrik şokukullanılır.

83 VENTRİKÜLER ARİTMİLER 4) Ventriküler Fibrilasyon

84 VENTRİKÜLER ARİTMİLER P-P ve R-R intervalleri kaydedilen farklı şekillerdeki dalgalardan dolayı tanımlanamaz. R-R intervali tanımlansa bile düzensizdir. Atrial hız tanımlanamaz. Venriküler hız tanımlanabilirse bile dakikada 300 den fazladır. P dalgası ve P-R intervali tanımlanamaz. QRS durasyonu sadece fibrilasyon dalgaları var olduğundan dolayı belli değildir.

85 VENTRİKÜLER ARİTMİLER Ventriküler fibrilasyon hiçbir kardiyak output ile sonuçlanmayan ventriküler kasların düzensiz kasılmasıdır ve kalbin tetanisi olarak tanımlanabilir. Genellikle ventriküler taşikardinin devamıdır ve sebepleri ventriküler taşikardi ile aynıdır. Kardiyopulmoner canlandırma, ek oksijen veilaç enjeksiyonu tedavisinde kullanılır.

86 VENTRİKÜLER ARİTMİLER 5) Agonal Ritim

87 VENTRİKÜLER ARİTMİLER P-P intervali tanımlanamaz. R-R intervali ise düzenli ya da düzensiz olabilir. Atrial depolarizasyon yokluğundan dolayı atrial hız tanımlanamaz. Ventriküler hız dakikada 20 den azdır. P dalgası yoktur ve P-R intervali P dalgası olmadığı için tanımlanamaz. QRS durasyonu 0,12 saniye veya daha fazladır.

88 VENTRİKÜLER ARİTMİLER Kardiyak output çok azalmıştır. Atrial vuruş kaybı ve ventriküler hızda yavaşlama mevcuttur. Hasta baygındır. Hem temel hem de kardiyak yaşam desteği gerektiren acil bir durumdur.

89 VENTRİKÜLER ARİTMİLER 6) Asistol

90 VENTRİKÜLER ARİTMİLER P-P ve R-R intervalleri yoktur. Atrial ve ventriküler hız yoktur. P dalgası yoktur. Hiçbir dalga kaydedilemediğinden P-R intervalini değerlendirmekmümkün değildir. QRS dalgası olmadığından QRS durasyonu ölçülemez.

91 VENTRİKÜLER ARİTMİLER Yaşamı tehdit eden bir durumdur. Bireyde hiçbir nabız ve kardiyak output söz konusu değildir. Bilinç yoktur. Kardiyak arresttedir ve acil tıbbi müdahaleye başlanmalıdır.

92 KALP BLOKLARI 1) 1.Derece AV Blok

93 KALP BLOKLARI 1. Derece AV blok genellikle SA düğümünden AV düğüme elektriksel uyarının geç gitmesi sebebiyle oluşur. P-P aralığı ve R-R aralıkları düzenli ve sabittir. Atrial ve ventriküler hız dakikada arasındadır. P dalgaları aynı olup her P dalgası QRS kompleksinden önce gelir. P-R intervali 0,20 saniyeden uzundur. QRS durasyonu normal sınırlarında olup 0,06-0,10 saniye arasındadır.

94 KALP BLOKLARI Koroner arter hastalığı, romatizmal kalp hastalığı, infarktüs ve medikal tedavi (digoksin ve beta bloker) kaynaklı oluşabilir. Aşırı bradikardi oluşmuyorsa benign aritmidir. P-R intervali normalden uzun olduğu için kan basıncı azalır. İlaçlara bağlı oluşuyorsa ilaçların bırakılması veya azaltılması gerekebilir.

95 KALP BLOKLARI 2) 2. Derece AV Blok (Mobitz I Weckenbach)

96 KALP BLOKLARI 2. Derece atriyoventriküler blokta uzayan P-R intervali sebebiyle SA düğümden AV düğüme geçmesi gereken elektriksel uyarının engellenmesi veya olmaması durumu söz konusudur. Ventriküller kasılması gerekirken kasılmazlar.

97 KALP BLOKLARI P-P intervali düzenlidir ancak elektriksel uyarının engellenmesi R-R intervalinin düzensiz olmasına sebep olur. Atrial hız normal sınırlarında iken ventriküler hız atrial hızdan daha yavaştır. P dalgası normaldir ancak her QRS kompleksinden önce P dalgası gelirken ekstra P dalgaları da oluşur. QRS kompleksinin düşmesinden dolayı R-R intervali düzensizdir (düzenli düzensizlik) QRS durasyonu 0,06-0,10 saniye uzunluğundadır.

98 KALP BLOKLARI Asemptomatiktir. Sağ koroner arter hastalığı veya infarktüsü, digoksin zehirlenmesi, beta adrenerjik blokerleri ve dejeneratif hastalıklar sebebiyle oluşabilir. Tedavi genellikle gerekli değildir ve kardiyak output yeterli düzeydedir. Nadiren atropin ve isoproterenol veya pacemaker verilir.

99 KALP BLOKLARI 2. AV blok geçici iskemi veya infarktüs ile birlikte gelişebilir. Geçici kalp pili yavaş kalp atışının semptomları oluşana kadar kullanılabilir.

100 KALP BLOKLARI 3) 2. Derece AV Blok, Tip 2, Mobitz 2

101 KALP BLOKLARI Klasik kalp bloğu olarak adlandırılır ve genellikle 3. derece kalp bloğu olarak devam eder. P-P intervali düzenlidir ancak elektriksel uyarıların engellenmesi sebebiyle R-R intervali düzensizdir. Atrial hız normaldir ancak ventriküler hız daha yavaştır. P dalgası normaldir. Her QRS kompleksi öncesinde P dalgası varken QRS kompleksi sonrasında birden fazla P dalgası olabilir. P-R intervali sabittir. QRS durasyonu 0,06-0,10 saniye arasındadır.

102 KALP BLOKLARI P-R intervalinde bir değişiklik olmadan ventriküllere ait bir uyarının oluşmaması olarak tanımlanır. Myokard infarktüsü, iskemi, AV düğüm infarktı veya digoksin zehirlenmesi sebebiyle oluşabilir. Bilinç kaybı görülebilir ve kan basıncı düşer. Genellikle pacemaker kullanımı gerektirir. Ancak başlangıçta atropin veya isopreterenol kullanılabilir.

103 KALP BLOKLARI Kalp Bloğu Tipi PR İntervali Etyoloji Tedavi 2. Derece AV Blok Mobitz 1 Weckenbach Bir kompleks diğerine göre değişiklik gösterir. Kompleks düşünce kendini sıfırlar Geçici Kendi kendine geçebilir. Kardiyak output gözlenir ve düşük QRS komplekslerine ve P-R aralığı değişene kadar beklenir. 2. Derece AV Blok Mobitz 2 Klasik Kalp Bloğu Ritim boyunca P- R intervali sabittir. Kronik Hızla tam kalp bloğuna sebep olur. Acil tıbbi müdahale gerektiren hayatı tehdit eden bir durumdur.

104 KALP BLOKLARI 4) 3. Derece AV Blok

105 KALP BLOKLARI Tam kalp bloğu olarak bilinir. Ventriküllere geçmesi gereken elektriksel uyarıların tamamı engellenmiştir. Atrial ve ventriküler depolarizasyonlar arasında bağlantı yoktur. Atriumlar ve ventriküller farklı oranlarda ateşlenir. Ventriküler hız atrial hızdan daha yavaş olur.

106 KALP BLOKLARI P-P ve R-R intervalleri düzenlidir ancak farklıdır. Atrial hız dakikada arası iken ventriküler hız dakikada arasındadır. P dalgaları normal düzenindedir ancak QRS kompleksinden önce, sonra ya da QRS kompleksi içerisinde olabilir. Her P dalgası sonrası QRS kompleksi olmayabilir. Kısa bir P-R intervali sonrası uzun bir P-R intervali vardır ve bu tam kalp bloğunun göstergesidir. QRS süresi aynı olur ancak blokaja bağlı olarak normal sınırlarda ya da daha geniş olabilir.

107 KALP BLOKLARI Myokard infarktüsü, digoksin zehirlenmesi ve iletim sisteminin dejenerasyonu sebebiyle oluşabilir. Bireyler kardiyak output azalmışsa baş dönmesi, göğüs ağrısı ve solunum sıkıntısı yaşayabilir. Na-K pompasında problem vardır. Tedavisinde kalıcı pacemaker kullanımıyla birlikte atropin ve isoprotenol kullanımı gerekir. Acil tedavi gerektirir.

108 TEŞEKKÜRLER ÖĞR. GÖR. CİHAN CİCİK

EKG Ritim Bozuklukları

EKG Ritim Bozuklukları EKG Ritim Bozuklukları 1 Ritim Bozuklukları DİSRİTMİ; kalbin normal elektriksel ritminden olan sapmalara denir ARİTMİ; kalbin elektriksel aktivitesinin olmamasıdır Disritmi nedenleri; Miyokardiyal hasar,

Detaylı

SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ GÜLHANE SAĞLIK MESLEK YÜKSEKOKULU ANKARA

SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ GÜLHANE SAĞLIK MESLEK YÜKSEKOKULU ANKARA SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ GÜLHANE SAĞLIK MESLEK YÜKSEKOKULU ANKARA İLERİ YAŞAM DESTEĞİ I ERKEN VURULAR İYD I DERS NOTU 03 2016 i İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... i ERKEN (PREMATÜRE) VURULAR... 1 1.1 Atriyal

Detaylı

Antiaritmik ilaçlar. Prof. Dr. Öner Süzer Antiaritmik ilaç preparatları

Antiaritmik ilaçlar. Prof. Dr. Öner Süzer  Antiaritmik ilaç preparatları Antiaritmik ilaçlar Prof. Dr. Öner Süzer www.onersuzer.com 1 Antiaritmik ilaç preparatları 2 2 1 3 3 Aritmiler ve temel bilgiler I Aritmi (disritmi), normal sinüs ritminden herhangi bir sapma ve kalp atımlarındaki

Detaylı

EKG CİHAZ KULLANIMI ve EKG nin YORUMLANMASI

EKG CİHAZ KULLANIMI ve EKG nin YORUMLANMASI EKG CİHAZ KULLANIMI ve EKG nin YORUMLANMASI T.C B.E.Ü. SAĞLIK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ HEMŞİRELİK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET İÇİ EĞİTİM HEMŞİRELİĞİ Hem.BURCU ER EKG Kalbin çalışması sırasında oluşan

Detaylı

Bradikardili Hastaya Yaklaşım. Doç. Dr. Mustafa KARACA ĠKÇÜ KARDĠYOLOJĠ KLĠNĠĞĠ

Bradikardili Hastaya Yaklaşım. Doç. Dr. Mustafa KARACA ĠKÇÜ KARDĠYOLOJĠ KLĠNĠĞĠ Bradikardili Hastaya Yaklaşım Doç. Dr. Mustafa KARACA ĠKÇÜ KARDĠYOLOJĠ KLĠNĠĞĠ İleti Sistemi 2 SENKOP Sempatik ve Parasempatik uyarım 5 R P T Q S 6 Kalp debisi = KALP HIZI x Atım hacmi Çok düşük hızlarda

Detaylı

TEMEL EKG. Prof.Dr.Hakan KültK. Kardiyoloji Anabilim Dalı

TEMEL EKG. Prof.Dr.Hakan KültK. Kardiyoloji Anabilim Dalı TEMEL EKG Prof.Dr.Hakan KültK ltürsay Ege Üniversitesi, Tıp T p Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı EKG Elektro Kardiyo Gram: Kalp atımları sırasında oluşan elektriksel değişikliklerin vücut yüzeyine konan

Detaylı

BRADİKARDİK HASTAYA YAKLAŞIM

BRADİKARDİK HASTAYA YAKLAŞIM Türkiye Acil Tıp Derneği Asistan Oryantasyon Eğitimi BRADİKARDİK HASTAYA YAKLAŞIM SB İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi İzmir, 24-27 Mart 2011 Sunumu Hazırlayan Yrd. Doç. Dr Ayhan ÖZHASENEKLER

Detaylı

BİRİNCİ BASAMAK İÇİN TEMEL EKG OKUMA BECERİSİ

BİRİNCİ BASAMAK İÇİN TEMEL EKG OKUMA BECERİSİ BİRİNCİ BASAMAK İÇİN TEMEL EKG OKUMA BECERİSİ Doç. Dr. Turan SET E-mail : turanset@yahoo.com Hiçbir şey basit anlatılamayacak kadar karmaşık değildir Albert Einstein AMAÇ Birinci basamakta EKG değerlendirmede

Detaylı

Aritmilerin elektrokardiyografik tanısı ve tedavileri. Dr Erdal YILMAZ

Aritmilerin elektrokardiyografik tanısı ve tedavileri. Dr Erdal YILMAZ Aritmilerin elektrokardiyografik tanısı ve tedavileri Dr Erdal YILMAZ Tanı yöntemlerinin gelişmesi Kardiyak cerrahi sonrası aritmilerin sık görülmesi Disritmi : Ritm düzensizliği Aritmi : Ritm yokluğu

Detaylı

Dolaşım Sistemi Dicle Aras

Dolaşım Sistemi Dicle Aras Dolaşım Sistemi Dicle Aras Kalbin temel anatomisi, dolaşım sistemleri, kalbin uyarlaması, kardiyak döngü, debi, kalp atım hacmi ve hızı 3.9.2015 1 Kalbin Temel Anatomisi Kalp sağ ve sol olmak üzere ikiye

Detaylı

Normal EKG Normal EKG Nasıl Olmalıdır? Kalp Hızı: 60 100/dakika Ritim düzenli olmalıdır P dalgası: aynı derivasyonda yer alan tüm p dalgalarının morfolojisi aynı olmalıdır Her p dalgasından önce bir

Detaylı

Disritmiler, Ölümcül Disritmiler ve Elektriksel Tedaviler

Disritmiler, Ölümcül Disritmiler ve Elektriksel Tedaviler Disritmiler, Ölümcül Disritmiler ve Elektriksel Tedaviler Olgu 45 yaşında Hipertansiyon için Amlodipin 5 mg Sigara (+) Yoğun alkol kullanımı sonrası fenalık hissi Bilinci bulanık Tedavi? Aritmili Hastaya

Detaylı

ARİTMİ TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR. Öğr. Gör. Nurhan BİNGÖL

ARİTMİ TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR. Öğr. Gör. Nurhan BİNGÖL ARİTMİ TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR Öğr. Gör. Nurhan BİNGÖL ARİTMİ TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR 1) BRADİKARDİK İLAÇLAR 2) TAŞİKARDİK İLAÇLAR Kalp, kendi kendine uyarı çıkarma ve iletebilme özelliğine

Detaylı

BİRİNCİ BASAMAK İÇİN TEMEL EKG OKUMA BECERİSİ

BİRİNCİ BASAMAK İÇİN TEMEL EKG OKUMA BECERİSİ BİRİNCİ BASAMAK İÇİN TEMEL EKG OKUMA BECERİSİ Doç. Dr. Turan SET Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı, Trabzon E-mail: turanset@gmail.com Hiçbir şey basit anlatılamayacak

Detaylı

EKG. Ahmet Eroğlu Karadeniz Teknik Üniversitesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD

EKG. Ahmet Eroğlu Karadeniz Teknik Üniversitesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD EKG Ahmet Eroğlu Karadeniz Teknik Üniversitesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD Sunu Planı EKG tanımı ve normal EKG EKG nasıl incelenir EKG örnekleri Anestezi ve EKG Sonuç 2 Elektrokardiyogram (EKG) nedir?

Detaylı

ÖLÜMCÜL EKG TANILARI VE ACİL YAKLAŞIMLAR. Uzm.Dr.Cesareddin DİKMETAŞ İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi

ÖLÜMCÜL EKG TANILARI VE ACİL YAKLAŞIMLAR. Uzm.Dr.Cesareddin DİKMETAŞ İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi ÖLÜMCÜL EKG TANILARI VE ACİL YAKLAŞIMLAR Uzm.Dr.Cesareddin DİKMETAŞ İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi BRADİKARDİ ve TAŞİKARDİ Hastanın klinik durumu en önemli parametredir.

Detaylı

Temel Prensipler. Temel Prensipler. Temel Prensipler. Temel Prensipler. Hikaye

Temel Prensipler. Temel Prensipler. Temel Prensipler. Temel Prensipler. Hikaye Uzm. Dr. Haldun Akoğlu Kardiyak aritmiler birçok farklı belirti ile kendini gösterebilir: Çarpıntı Göğüs ağrısı Nefes darlığı Baş dönmesi Göz kararması Konfüzyon Senkop Kollaps (Kardiyak arest) Bir aritminin

Detaylı

BRADİARİTMİLER. Dr. Özlem M. Bostan Uludağ Üni.Tıp Fak. Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı

BRADİARİTMİLER. Dr. Özlem M. Bostan Uludağ Üni.Tıp Fak. Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı BRADİARİTMİLER Dr. Özlem M. Bostan Uludağ Üni.Tıp Fak. Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı BRADİARİTMİLERİN SINIFLANDIRILMASI Sinüs Düğümü İle İlgili Atrioventriküler Düğüm İle İlgili Dal Blokları Sinus Düğümü

Detaylı

Nabızsız Arrest. TYD Algoritması: Yardım çağır KPR başla O2 ver Monitöre veya defibrilatöre bağla. Ritim kontrolü

Nabızsız Arrest. TYD Algoritması: Yardım çağır KPR başla O2 ver Monitöre veya defibrilatöre bağla. Ritim kontrolü Algoritmalar Kardiyak Arrest Algoritmi Tüm nabızsız kardiyak arrest vakalarında ritim (Şoklanabilir ve Şoklanamaz): Ventriküler fibrilasyon/nabızsız Ventriküler Taşikardi (Şoklanabilir) Nabızsız Elektriksel

Detaylı

BRADİARİTMİLERE YAKLAŞIM DOÇ. DR. TAYFUN AÇIL ACIBADEM INTERNATIONAL HOSPITAL ISTANBUL

BRADİARİTMİLERE YAKLAŞIM DOÇ. DR. TAYFUN AÇIL ACIBADEM INTERNATIONAL HOSPITAL ISTANBUL BRADİARİTMİLERE YAKLAŞIM DOÇ. DR. TAYFUN AÇIL ACIBADEM INTERNATIONAL HOSPITAL ISTANBUL 3. Atriyal Fibrilasyon Zirvesi 31 Mayıs 2014 Antalya Kalbin elektriksel anatomisi Bradiaritmilerin patofizyolojisi

Detaylı

Kalbin İleti Sistemi

Kalbin İleti Sistemi Kalbin İleti Sistemi 2 Kalbin İleti Sistemi Sinoatriyal Nod Atriyoventriküler Nod 3 Kalbin İleti Sistemi Kalpte iletinin oluşması ve yayılması yapısal ve elektrofizyolojik olarak farklılaşmış dokularca

Detaylı

SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ GÜLHANE SAĞLIK MESLEK YÜKSEKOKULU ANKARA

SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ GÜLHANE SAĞLIK MESLEK YÜKSEKOKULU ANKARA SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ GÜLHANE SAĞLIK MESLEK YÜKSEKOKULU ANKARA İLERİ YAŞAM DESTEĞİ I KALP HIZININ DEĞERLENDİRİLMESİ İYD I DERS NOTU 02 2016 i İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... i 1. KALP HIZININ HESAPLANMASI...

Detaylı

GELİŞEBİLECEK ARİTMİLERDE OLASI SORUNLAR VE TEDAVİSİ

GELİŞEBİLECEK ARİTMİLERDE OLASI SORUNLAR VE TEDAVİSİ GELİŞEBİLECEK ARİTMİLERDE OLASI SORUNLAR VE TEDAVİSİ Hasta Stabil mi? -Düşük kalp debisi bulguları -Bilinç bozukluğu -Hipotansiyon -Pulmoner ödem -İskemi bulguları RİTİM BOZUKLUĞU OLAN HASTA STABİL DEĞİLSE

Detaylı

Pediatrik Disritmiler

Pediatrik Disritmiler Pediatrik Disritmiler Sistemik yaklaşım Ritm regular? Hız Hızlı yada yavaş? P dalgaları varmı? Intervaller PR & QRS Regular (düzenli) Hız: 60 100 / dk P Dalgası: Normal ve yukarıya doğru; bütün P morfolojileri

Detaylı

Dar ve Geniş Kompleksli Taşikardiler. Dr. Cenker EKEN

Dar ve Geniş Kompleksli Taşikardiler. Dr. Cenker EKEN Dar ve Geniş Kompleksli Taşikardiler Dr. Cenker EKEN Patofizyoloji Artmış otomasite Re-entry Tetiklenmiş Dar Kompleks Taşikardi Oluşum Mekanizmaları Otomatisite Taşikardileri Artmış otomatisiteye bağlıdır.

Detaylı

TANIM ANİ KARDİYAK ÖLÜM ANİ KARDİYAK ÖLÜM (AKÖ) NEDİR? ŞU ANKİ RESÜTASYONDAKİ TANI ALMIŞ KARDİYAK HASTALIĞI OLAN VEYA OLMAYAN KİŞİLERDE KISA

TANIM ANİ KARDİYAK ÖLÜM ANİ KARDİYAK ÖLÜM (AKÖ) NEDİR? ŞU ANKİ RESÜTASYONDAKİ TANI ALMIŞ KARDİYAK HASTALIĞI OLAN VEYA OLMAYAN KİŞİLERDE KISA ANİ KARDİYAK ÖLÜM DR.FERDA CELEBCİ AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ACİL TIP A.D. 01/09/2009 ANİ KARDİYAK ÖLÜM (AKÖ) NEDİR? TANIM TANI ALMIŞ KARDİYAK HASTALIĞI OLAN VEYA OLMAYAN KİŞİLERDE KISA SÜREDE GELİŞEN (GENELLİKLE

Detaylı

DOLAŞIM SİSTEMİ TERİMLERİ. Müge BULAKBAŞI Yüksek Hemşire

DOLAŞIM SİSTEMİ TERİMLERİ. Müge BULAKBAŞI Yüksek Hemşire DOLAŞIM SİSTEMİ TERİMLERİ Müge BULAKBAŞI Yüksek Hemşire Dokuların oksijen ve besin ihtiyacını karşılayan, kanın vücutta dolaşmasını temin eden, kalp ve kan damarlarının meydana getirdiği sisteme dolaşım

Detaylı

EKG. Yrd.Doç.Dr.Müge Günalp Eneyli

EKG. Yrd.Doç.Dr.Müge Günalp Eneyli EKG Yrd.Doç.Dr.Müge Günalp Eneyli Kalbin İleti Sistemi Kalpte iletinin oluşması ve yayılması yapısal ve elektrofizyolojik olarak farklılaşmış dokularca sağlanır İleti sistemindeki pacemaker hücrelerinin

Detaylı

EKG KURSU RİTİM BOZUKLUKLARI. Doç. Dr. Serdar Bayata İzmir Atatürk Eğt. Ve Araş. Hast. 1.Kardiyoloji Kliniği

EKG KURSU RİTİM BOZUKLUKLARI. Doç. Dr. Serdar Bayata İzmir Atatürk Eğt. Ve Araş. Hast. 1.Kardiyoloji Kliniği EKG KURSU RİTİM BOZUKLUKLARI Doç. Dr. Serdar Bayata İzmir Atatürk Eğt. Ve Araş. Hast. 1.Kardiyoloji Kliniği İLETİ SİSTEMİ EKG DERİVASYONLARI 2 tip EKG derivasyonu vardır Ekstremite derivayonları (DI, DII,

Detaylı

Dr.Ahmet İşleyen Bülent Ecevit Üniversitesi Kardiyoloji ABD Aralık 2015

Dr.Ahmet İşleyen Bülent Ecevit Üniversitesi Kardiyoloji ABD Aralık 2015 Dr.Ahmet İşleyen Bülent Ecevit Üniversitesi Kardiyoloji ABD Aralık 2015 EKG nedir?? Kalp nasıl çalışır?? Kalbin elektriksel aktivitesinin kayıt edilmesi EKG kağıdının üzerinde 1X1 mm lik küçük ve 5X5

Detaylı

TAŞİDİSRİTMİLER Dr. Cenker EKEN Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Taşikardi Oluşum Mekanizmaları Değişmiş otomasite Anormal otomasite Artmış otomasite Re-entry Tetiklenmiş Aksiyon

Detaylı

Temel EKG. Prof. Dr. M. Remzi Önder

Temel EKG. Prof. Dr. M. Remzi Önder Temel EKG Prof. Dr. M. Remzi Önder VII.Ege Dahili TK, 4 Nisan 2008 EKG (Elektrokardigram) kalbin sadece elektriksel işlevlerini gösterir. Kasılma gücü hakkında bilgi vermez. Kalp yetersizliği tanısında

Detaylı

ELEKTROKARDİYOGRAFİ. Asist. Dr. Sevcan Boztaş AÜTF Aile Hekimliği ABD

ELEKTROKARDİYOGRAFİ. Asist. Dr. Sevcan Boztaş AÜTF Aile Hekimliği ABD ELEKTROKARDİYOGRAFİ Asist. Dr. Sevcan Boztaş AÜTF Aile Hekimliği ABD 1895-William Einthoven SUNUM AKIŞI Kalbin uyarı iletim sistemi Elektrokardiyografi tanımı Normal elektrokardiyogram Elektrokardiyogram

Detaylı

EKG Değerlendirme 1. Doç. Dr. Selahattin KIYAN EKG Kursu Erzurum

EKG Değerlendirme 1. Doç. Dr. Selahattin KIYAN EKG Kursu Erzurum EKG Değerlendirme 1 Doç. Dr. Selahattin KIYAN EKG Kursu Erzurum Tarihte EKG Wilhelm Einthoven 1903 ilk elektriksel akt. Kaydı 1908 de sistemi tamamlıyor. İlk MI tanımı 1909.. 1930larda standart derivasyon

Detaylı

olgu örnekleriyle EKG Dr. Özer Badak DEÜTF, Kardiyoloji

olgu örnekleriyle EKG Dr. Özer Badak DEÜTF, Kardiyoloji olgu örnekleriyle EKG Dr. Özer Badak DEÜTF, Kardiyoloji 22 y tıp öğrencisi. Batıcı göğüs ağrıları tanımlıyor. Şikayetinin olduğu andaki EKG ye göre yanınız nedir? 1) Stabil angina 2) Nonkardiyak ağrı 3)

Detaylı

DOLAŞIM SİSTEMİ. Dr. Güvenç Görgülü

DOLAŞIM SİSTEMİ. Dr. Güvenç Görgülü DOLAŞIM SİSTEMİ Dr. Güvenç Görgülü Dolaşım sistemi kalp ve damarların oluşturduğu bir sistemdir. Bu sistemde kalp merkezde yerleşmiş olup, damarlar kalpten çıkıp, kalbe tekrar geri dönen kapalı bir boru

Detaylı

KARDİYAK ARİTMİLER. Uzm. Dr. İhsan ALUR

KARDİYAK ARİTMİLER. Uzm. Dr. İhsan ALUR KARDİYAK ARİTMİLER Uzm. Dr. İhsan ALUR TANIM: Kelime anlamı ritmin olmamasıdır, ancak sinüs ritminden sapma anlamında kullanılmaktadır. Normal veya anormal uyarı oluşumu,anormal uyarı iletimi veya her

Detaylı

TAŞİKARDİK HASTAYA YAKLAŞIM

TAŞİKARDİK HASTAYA YAKLAŞIM Türkiye Acil Tıp Derneği Asistan Oryantasyon Eğitimi TAŞİKARDİK HASTAYA YAKLAŞIM SB İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi İzmir, 24-27 Mart 2011 Sunumu Hazırlayan Uzm. Dr. Başak Bayram SB Çanakkale

Detaylı

Takiplerde hastalarda hangi özelliklere dikkat edilmesi gerektiğini

Takiplerde hastalarda hangi özelliklere dikkat edilmesi gerektiğini Dönem IV Kardiyoloji Stajı Konu: Atrial fibrilasyonlu hastaya yaklaşım Amaç: Bu dersin sonunda dönem IV öğrencileri atrial fibrilasyonu tanımlayabilecek, hastaya yaklaşımdaki temel prensipleri belirtebileceklerdir.

Detaylı

Bradikardinin neden olduğu hemodinamik bozukluk ve semptomları var mı? (Bilinç durumu,şok bulguları,göğüs ağrısı vs.)

Bradikardinin neden olduğu hemodinamik bozukluk ve semptomları var mı? (Bilinç durumu,şok bulguları,göğüs ağrısı vs.) Bradiaritmi Tedavisi -Pacemaker -Atropin: semptomatik bradikardide sınıf IIa 0.5 mg. ve 3-5 dk. arayla toplam 3 mg. 0.5 mg altında bradikardi yapabilir.perfüzyonu bozuk hastada pace beklenmeden yapılması

Detaylı

Tanısı Zor Ölümcül Ritimler PLAN. Ölümcül ritimler. Disorganize Ritimler. Organize Ritimler 1) PSEUDO PEA

Tanısı Zor Ölümcül Ritimler PLAN. Ölümcül ritimler. Disorganize Ritimler. Organize Ritimler 1) PSEUDO PEA Tanısı Zor Ölümcül Ritimler PLAN 1) PSEUDO PEA Dr. Ayhan SARITAŞ Düzce Üniversitesi Acil Tıp AD 2) GENİŞ QRS TAŞİKARDİLERDE VT-SVT AYRIMI=YENİ ALGORİTMA 3) VAKA SUNUMLARI Asistoli Ölümcül ritimler Nabızsız

Detaylı

ANİ KARDİAK ÖLÜM. Dr. Yıldıray Çete Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı

ANİ KARDİAK ÖLÜM. Dr. Yıldıray Çete Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı ANİ KARDİAK ÖLÜM Dr. Yıldıray Çete Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı TANIM Tanı almış kardiyak hastalığı olan veya olmayan kişilerde, kardiyak sebebe bağlı kısa sürede gelişen (genellikle

Detaylı

Hedefler. Elektrokardiyografi. İleti Sistemi

Hedefler. Elektrokardiyografi. İleti Sistemi Hedefler Elektrokardiyografi Prof. Dr. Yıldıray Çete Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Kardiyak ileti yollarının tanınması Temel EKG dalga formlarının tanınması Normal EKG nin öğrenilmesi

Detaylı

Acil Serviste EKG. Dr. Fatma SARI DOĞAN. Dr. Lütfi Kırdar Kartal E.A.H Acil Tıp Kliniği

Acil Serviste EKG. Dr. Fatma SARI DOĞAN. Dr. Lütfi Kırdar Kartal E.A.H Acil Tıp Kliniği Acil Serviste EKG Dr. Fatma SARI DOĞAN Dr. Lütfi Kırdar Kartal E.A.H Acil Tıp Kliniği TANIM: Standart 12-lead EKG, vücut yüzeyine konulan elektrodlardan kalbin elektriksel aktivitesinin kaydedilmesidir.

Detaylı

DEFİBRİLASYON ATT.Cengiz DURMUŞ www.umke.org

DEFİBRİLASYON ATT.Cengiz DURMUŞ www.umke.org DEFİBRİLASYON ATT.Cengiz DURMUŞ DEFİBRİLASYON Myokardiyuma çok kısa bir süre içerisinde yüksek miktarda elektrik akımı vermektir. Amaç; VF/nabızsız VT durumlarını normal sinüs ritmine çevirmektir. Defibrilasyon

Detaylı

KARDİYAK REHABİLİTASYON ÖĞR. GÖR. CİHAN CİCİK

KARDİYAK REHABİLİTASYON ÖĞR. GÖR. CİHAN CİCİK KARDİYAK REHABİLİTASYON ÖĞR. GÖR. CİHAN CİCİK 1) Holter monitörizasyon - Hastaların kalp ritimlerinin 24 saat boyunca gözlemlenmesidir. - Kardiyak aritmik olayların ve semptomların görüntülenmesiyle esas

Detaylı

YOĞUN BAKIMDA KARDİYAK ARİTMİLERE YAKLAŞIM

YOĞUN BAKIMDA KARDİYAK ARİTMİLERE YAKLAŞIM YOĞUN BAKIMDA KARDİYAK ARİTMİLERE YAKLAŞIM Doç. Dr. Ali Serdar Fak Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Şubat 2009 Konu akışı Yoğun bakım hastalarında aritmi sıklığı ve çeşitleri

Detaylı

Sunumu Hazırlayan TAŞİKARDİK HASTAYA YAKLAŞIM. Olgu 1. Olgu Türkiye Acil Tıp Derneği Asistan Oryantasyon Eğitimi. Uzm. Dr.

Sunumu Hazırlayan TAŞİKARDİK HASTAYA YAKLAŞIM. Olgu 1. Olgu Türkiye Acil Tıp Derneği Asistan Oryantasyon Eğitimi. Uzm. Dr. Türkiye Acil Tıp Derneği Asistan Oryantasyon Eğitimi Sunumu Hazırlayan Uzm. Dr. Başak Bayram TAŞİKARDİK HASTAYA YAKLAŞIM Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp AD İzmir Son Güncellenme Tarihi:

Detaylı

EKG Değerlendirme 2. Doç. Dr. Selahattin KIYAN EKG Kursu Erzurum

EKG Değerlendirme 2. Doç. Dr. Selahattin KIYAN EKG Kursu Erzurum EKG Değerlendirme 2 Doç. Dr. Selahattin KIYAN EKG Kursu Erzurum BU BÖLÜMDE 1. Aritmi ve disritmiler, ölümcül ritmler 2. Uyarı iletimindeki bozukluklar Bloklar, preeksitasyon sendromları 3. ST segment ve

Detaylı

Normal bir EKG de izlenen P dalgası atriyal uyarılmayı, QRS ventriküler uyarılmayı ve T ventriküllerin yeniden toparlanmasını yansıtır.

Normal bir EKG de izlenen P dalgası atriyal uyarılmayı, QRS ventriküler uyarılmayı ve T ventriküllerin yeniden toparlanmasını yansıtır. Ritim bozuklukları EKG ile tanınır. EKG miyokardın uyarılması ve yeniden toparlanması dönemindeki kayıtlarından elde edilir ve kalbin elektriksel aktivitesi hakkında bilgi verir. Kalbin elektriksel uyarımı,

Detaylı

ERİŞKİN TEMEL YAŞAM DESTEĞİ AKIŞ ŞEMASI. Hareket veya yanıt yok. 112 yi arayın AED getirin veya 2. kurtarıcıyı yardım için gönderin

ERİŞKİN TEMEL YAŞAM DESTEĞİ AKIŞ ŞEMASI. Hareket veya yanıt yok. 112 yi arayın AED getirin veya 2. kurtarıcıyı yardım için gönderin ERİŞKİN TEMEL YAŞAM DESTEĞİ AKIŞ ŞEMASI Hareket veya yanıt yok 112 yi arayın AED getirin veya 2. kurtarıcıyı yardım için gönderin Solunum yok ya da solunum çabası yok yada anormal solunum (gasping) Nabzı

Detaylı

BRADİARİTMİLER. Dr. Süveyda AKSAKALLI

BRADİARİTMİLER. Dr. Süveyda AKSAKALLI BRADİARİTMİLER Dr. Süveyda AKSAKALLI KALBİN İLETİ SİSTEMİ Sinoatrial Node Atrioventriküler Node His demeti Sol dal Sağ dal Purkinje lifleri GENEL BİR BAKIŞ Uyarı sinüs kaynaklı Hız 60-100 atım/dk arası

Detaylı

Disritmiler. Taşiaritmilerin klasifikasyonu. Geniş QRS kompleks taşikardiler. Dar QRS kompleks taşiaritmiler. Genel değerlendirme.

Disritmiler. Taşiaritmilerin klasifikasyonu. Geniş QRS kompleks taşikardiler. Dar QRS kompleks taşiaritmiler. Genel değerlendirme. Taşiaritmilerin klasifikasyonu Disritmiler Temelde iki başlık altında toplanır Dar QRS kompleks taşiaritmiler (supraventriküler) Geniş QRS kompleks taşiaritmiler Dr. Soner IŞIK AÜTF ACİL TIP AD 20-10-2009

Detaylı

Kalp Kapak Hastalıkları

Kalp Kapak Hastalıkları BR.HLİ.085 içerisinde kanın bulunduğu dört odacık vardır. Bunlardan ikisi sağ, ikisi ise sol kalp yarımında bulunur. Kalbe gelen kan önce sağ atriuma gelir ve kalbin sağ kulakcığı ve sağ karıncığı arasında

Detaylı

Göğüs Ağrısı Olan Hasta. Dr. Ö.Faruk AYDIN / 06.04.2016

Göğüs Ağrısı Olan Hasta. Dr. Ö.Faruk AYDIN / 06.04.2016 Göğüs Ağrısı Olan Hasta Dr. Ö.Faruk AYDIN / 06.04.2016 Göğüs Ağrısı??? Yan ağrısı? Sırt ağrısı? Mide ağrısı? Karın ağrısı? Boğaz ağrısı? Omuz ağrısı? Meme ağrısı? Akut Göğüs Ağrısı Aniden başlar-tipik

Detaylı

YÜKSEK RİSKLİ EKG PATERNLERİ S İ VA S

YÜKSEK RİSKLİ EKG PATERNLERİ S İ VA S YÜKSEK RİSKLİ EKG PATERNLERİ D R. S E V G İ S A R Z E P Ç AT L A K S İ VA S N U M U N E H A S TA N E S İ S İ VA S - 2017 o Elektrokardiyografi(EKG), akut koroner sendrom(aks) ların ve bazı diğer kardiyak

Detaylı

Pacemaker Tipi Elektrodun Yeri Pulse Jeneratörünün Yeri. Eşanlamı

Pacemaker Tipi Elektrodun Yeri Pulse Jeneratörünün Yeri. Eşanlamı Đçerik Senkop ve kardiyak pacing Dr.Mustafa Keşaplı Antalya EAH Acil Tıp Kliniği Mayıs 2011 Tanım Sınıflama Kardiak senkop Pace endikasyonları Pacing 2 Tavsiye sınıfları Kanıt düzeyleri 3 4 senkop Tanım

Detaylı

PEDİATRİK DİSRİTMİLER

PEDİATRİK DİSRİTMİLER PEDİATRİK DİSRİTMİLER 1 Çocuklarda disritminin (=aritmi) klinik önemi ve sıklığı yetişkinlere göre farklıdır, nispeten daha az sıklıkta görülür. Normal kalp hızı yaşla değişir. Yetişkinde kullanılan bradikardi

Detaylı

Elektrokardiografi EKG. prm.çağlar uz Kars 2011

Elektrokardiografi EKG. prm.çağlar uz Kars 2011 Elektrokardiografi EKG prm.çağlar uz Kars 2011 Sinoatrial düğüm AV düğüm His hüzmesi Dal hüzmesi Purkinje lifler Sinoatriyal Düğüm 60-100/dk atım. Atriyoventriküler Kavşak 40-60/dk atım. His Demeti (Dalları)

Detaylı

DİYALİZ HASTALARINDA ELEKTROKARDİYOGRAFİ. Dr. Levent ġahġner Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji A.D.

DİYALİZ HASTALARINDA ELEKTROKARDİYOGRAFİ. Dr. Levent ġahġner Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji A.D. DİYALİZ HASTALARINDA ELEKTROKARDİYOGRAFİ Dr. Levent ġahġner Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji A.D. 1887 Waller, ilk insan EKG si Elektrokardiyogram nedir? EKG Kalp atımları sırasında oluģan

Detaylı

EKG TEMEL BİLGİLER VE VAKALAR ÜZERİNDEN EKG Yİ ANLAMAK. Doç. Dr. Selahattin KIYAN Ege ÜTFH Acil Tıp AD

EKG TEMEL BİLGİLER VE VAKALAR ÜZERİNDEN EKG Yİ ANLAMAK. Doç. Dr. Selahattin KIYAN Ege ÜTFH Acil Tıp AD EKG TEMEL BİLGİLER VE VAKALAR ÜZERİNDEN EKG Yİ ANLAMAK Doç. Dr. Selahattin KIYAN Ege ÜTFH Acil Tıp AD Bu derste neler yapılacak? Konuşmayan istemiyoruz (İnteraktif ) Aklınıza geldiği an sorun Toplam 45

Detaylı

Serpil ABALI Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Semahat Arsel Hemşirelik Eğitim ve Araştırma Merkezi (SANERC), Okutman

Serpil ABALI Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Semahat Arsel Hemşirelik Eğitim ve Araştırma Merkezi (SANERC), Okutman EKG KÖŞESİ Serpil ABALI Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Semahat Arsel Hemşirelik Eğitim ve Araştırma Merkezi (SANERC), Okutman Güzelbahçe sok. No:20, 34365 Nişantaşı/İSTANBUL Tel: 0212 311 36 06

Detaylı

ACLS Protokollerinin Gözden Geçirilmesi

ACLS Protokollerinin Gözden Geçirilmesi Plan ACLS Protokollerinin Gözden Geçirilmesi Temel Yaşam desteği Kardiyak Arrest Algoritmi Ventriküler fibrilasyon/taşikardi Algoritmi Nabızsız Elektriksel Aktivite Algoritmi Asistoli Algoritmi Bradikardi

Detaylı

KAN BASINCI (TANSĐYON) Prof. Dr. Erdal ZORBA

KAN BASINCI (TANSĐYON) Prof. Dr. Erdal ZORBA KAN BASINCI (TANSĐYON) VE SAĞLIK Prof. Dr. Erdal ZORBA KAN BASINCI (TANSĐYON) VE SAĞLIK Kalbimiz günde 24 saat hiç durmamaksızın kan pompalama görevini yerine getirir. Kan basıncı, kalbin kanı vücudun

Detaylı

Sık ventriküler ekstra vurulara yaklaşım

Sık ventriküler ekstra vurulara yaklaşım Sık ventriküler ekstra vurulara yaklaşım Dr. İlknur CAN Meram Tıp Fakültesi, KONYA 3. Atriyal Fibrilasyon Zirvesi Sık VES tanımı >30/saat.Lown B, et al. Circulation 1971 >60/saat.Kennedy HL, et al. NEJM,

Detaylı

BRADİKARDİ Havayolu,oksijen 12-lead EKG Kan basıncı, oksimetri Sistolik kan basıncı<90mmhg Kalp hızı<40/dk Kalp yetmezliği Ventriküler aritmiler VAR Y

BRADİKARDİ Havayolu,oksijen 12-lead EKG Kan basıncı, oksimetri Sistolik kan basıncı<90mmhg Kalp hızı<40/dk Kalp yetmezliği Ventriküler aritmiler VAR Y GELİŞEBİLECEK ARİTMİLERDE OLASI SORUNLAR VE TEDAVİSİ Doç.Dr.Hakan Tezcan Aritmi tanı ve tedavisinde temel prensipler : Ritim bozukluklarının tedavisine yaklaşımda en önemli unsur hastanın stabil olup olmadığının

Detaylı

KARDİYAK ARİTMİLER. Dr.Metin OCAK Yard.Doç.Dr.Latif DURAN OMU ACİL-2014 7.1.2015 1

KARDİYAK ARİTMİLER. Dr.Metin OCAK Yard.Doç.Dr.Latif DURAN OMU ACİL-2014 7.1.2015 1 KARDİYAK ARİTMİLER Dr.Metin OCAK Yard.Doç.Dr.Latif DURAN OMU ACİL-2014 7.1.2015 1 Sunum özeti 1-Kalbin ileti sistemine genel bakış. 2-Temel EKG yorumlanması 3-Aritmiler 4-Ve aritmilere genel yaklaşım 5-Önemli

Detaylı

Kavşak (Nodal-Junctional) Supraventriküler. Fibröz iskelet. Ventriküler

Kavşak (Nodal-Junctional) Supraventriküler. Fibröz iskelet. Ventriküler Doç. Dr. Murat AYAN Kavşak (Nodal-Junctional) Supraventriküler Fibröz iskelet Ventriküler 2 Supraventricular Ventricular Atrial origin 1-Atrial fibrillation 2-Atrial flutter 3-Atrial tachycardia Ectopic

Detaylı

11. SINIF KONU ANLATIMI 48 DOLAŞIM SİSTEMİ 1 KALP KALBİN ÇALIŞMASI

11. SINIF KONU ANLATIMI 48 DOLAŞIM SİSTEMİ 1 KALP KALBİN ÇALIŞMASI 11. SINIF KONU ANLATIMI 48 DOLAŞIM SİSTEMİ 1 KALP KALBİN ÇALIŞMASI DOLAŞIM SİSTEMİ İki kulakçık ve iki karıncık olmak üzere kalpler dört odacıktır. Temiz kan ve kirli kan birbirine karışmaz. Vücuda temiz

Detaylı

ACİL SERVİSTE BRADİARİTMİLER ve TAŞİARİTMİLER. Doç. Dr. M. Necati DAĞLI F.Ü.T.F. Kardiyoloji A. D.

ACİL SERVİSTE BRADİARİTMİLER ve TAŞİARİTMİLER. Doç. Dr. M. Necati DAĞLI F.Ü.T.F. Kardiyoloji A. D. ACİL SERVİSTE BRADİARİTMİLER ve TAŞİARİTMİLER Doç. Dr. M. Necati DAĞLI F.Ü.T.F. Kardiyoloji A. D. Tanım Kalbin elektriksel sisteminin her türlü bozukluğuna aritmi denir Kalbin çalışma döngüsü içinde uyarı

Detaylı

Sağlıklı Kan Basıncı Sağlıklı Kalp Atımı

Sağlıklı Kan Basıncı Sağlıklı Kalp Atımı Sağlıklı Kan Basıncı Sağlıklı Kalp Atımı 17 MAYIS 2013 Dünya Hipertansiyon Ligi Girişimidir. 17 MAYIS 2013 Dünya Hipertansiyon Ligi Girişimidir. Hipertansiyon Nedir? Çoğunlukla yüksek kan basıncı olarak

Detaylı

Arousal & Kardiyak Skorlama MUSTAFA GAZİAYGÜNEŞ UYKU TEKN.

Arousal & Kardiyak Skorlama MUSTAFA GAZİAYGÜNEŞ UYKU TEKN. Arousal & Kardiyak Skorlama MUSTAFA GAZİAYGÜNEŞ UYKU TEKN. Arousal,uykunun EEG frekansındaki ani değişim ile yüzeyselleşmesidir. Aurosalın Kuralları KURAL 1 EEG frekans değişikliğinin arousal olarak skorlanması

Detaylı

TAŞİDİSRİTMİLER. Sunum Planı. Kardiyak İleti Fizyolojisi. Kardiyak İleti Fizyolojisi. Kardiyak İleti Fizyolojisi. Kardiyak İleti Fizyolojisi

TAŞİDİSRİTMİLER. Sunum Planı. Kardiyak İleti Fizyolojisi. Kardiyak İleti Fizyolojisi. Kardiyak İleti Fizyolojisi. Kardiyak İleti Fizyolojisi Sunum Planı TAŞİDİSRİTMİLER Kardiyak ileti fizyolojisi ve aksiyon potansiyeli Disritmilere yaklaşım Disritmilerin tanınması Dr. Taylan KILIÇ AÜTFH Acil Tıp A.B.D. 26.10.2010 1 Disritmilerin tedavisi 2

Detaylı

Kalbin Kendi Damarları ve Kan kaynakları; Koroner Damarlar

Kalbin Kendi Damarları ve Kan kaynakları; Koroner Damarlar Kalbin Kendi Damarları ve Kan kaynakları; Koroner Damarlar Kalp kası beyinden sonra en fazla kana gereksinim duyan organdır. Kalp kendini besleyen kanı aortadan ayrılan arterlerden alır. Bu arterlere koroner

Detaylı

9.Sınıf Meslek Esasları ve Tekniği 7.Ünite Yaşam Bulguları NABIZ. 17.18.19. Hafta ( 6-24 / 01 / 2014 )

9.Sınıf Meslek Esasları ve Tekniği 7.Ünite Yaşam Bulguları NABIZ. 17.18.19. Hafta ( 6-24 / 01 / 2014 ) 9.Sınıf Meslek Esasları ve Tekniği 7.Ünite Yaşam Bulguları NABIZ 17.18.19. Hafta ( 6-24 / 01 / 2014 ) NABIZ 2 Kalbin sol ventrikülünün kasılmasıyla aorta gönderilen kanın neden olduğu basınç artışına karşı,

Detaylı

Kardiyak Resenkronizasyon Tedavisi (CRT)

Kardiyak Resenkronizasyon Tedavisi (CRT) Kardiyak Resenkronizasyon Tedavisi (CRT) Dr. Sabri Demircan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji ABD September 20, 2014 Kardiyoloji Semineri 2009 1 Kalp Yetersizliğinin Ciddiyeti Ölüm Nedenleri

Detaylı

4-ARİTMİ TANIMLANMASI, MEKANİZMALARI VE SINIFLANDIRILMASI

4-ARİTMİ TANIMLANMASI, MEKANİZMALARI VE SINIFLANDIRILMASI ARİTMİLER ÖĞRENİM HEDEFLERİ : 1- KALBİN UYARI, RİTM VE İLETİM SİSTEMİ 2- NORMAL EKG DALGALARI 3-NORMAL SİNÜS RİTMİ ÖZELLİKLERİ 4-ARİTMİ TANIMLANMASI, MEKANİZMALARI VE SINIFLANDIRILMASI 2 KAYNAKLAR: 1-

Detaylı

Normal EKG. Dr. Müge Devrim-Üçok

Normal EKG. Dr. Müge Devrim-Üçok Normal EKG Dr. Müge Devrim-Üçok Elektrokardiyogram Kalpte depolarizasyon dalgasının ilerlemesi ekstrasellüler sıvıda elektriksel akımlar oluşturur. Bu elektriksel potansiyel değişimlerinin vücut yüzeyine

Detaylı

ANİ KARDİAK ÖLÜM.

ANİ KARDİAK ÖLÜM. ANİ KARDİAK ÖLÜM TANIM Tanı almış kardiyak hastalığı olan veya olmayan kişilerde, kardiyak sebebe bağlı kısa sürede gelişen ölüm Genellikle 1 saat içinde GİRİŞ Amerika da; Her yıl 250.000 kişi ani kardiak

Detaylı

11. SINIF KONU ANLATIMI 25 İNSAN FİZYOLOJİSİ SİNİR SİSTEMİ-9 ÇEVRESEL (PERİFERİK) SİNİR SİSTEMİ SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARI

11. SINIF KONU ANLATIMI 25 İNSAN FİZYOLOJİSİ SİNİR SİSTEMİ-9 ÇEVRESEL (PERİFERİK) SİNİR SİSTEMİ SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARI 11. SINIF KONU ANLATIMI 25 İNSAN FİZYOLOJİSİ SİNİR SİSTEMİ-9 ÇEVRESEL (PERİFERİK) SİNİR SİSTEMİ SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARI B) ÇEVRESEL (PERİFERAL) SİNİR SİSTEMİ Çevresel Sinir Sistemi (ÇSS), Merkezi Sinir

Detaylı

Ani Kardiyak Ölüm: Önleyebilir miyiz? Doç. Dr. Yakup Ekmekçi Özel Ankara Güven Hastanesi

Ani Kardiyak Ölüm: Önleyebilir miyiz? Doç. Dr. Yakup Ekmekçi Özel Ankara Güven Hastanesi Ani Kardiyak Ölüm: Önleyebilir miyiz? Doç. Dr. Yakup Ekmekçi Özel Ankara Güven Hastanesi DİYALİZ-MORTALİTE 200 ölüm/1000 hasta-yıl. USRDS-2011 En önemli ölüm nedeni kardiyak hastalıklardır. USRDS -2011:

Detaylı

Plan. Giriş DİSRİTMİLER DİSRİTMİSİ OLAN HASTAYA YAKLAŞIM ANSTABİL BRADİARİTMİK HASTAYA YAKLAŞIM BRADİARİTMİLER

Plan. Giriş DİSRİTMİLER DİSRİTMİSİ OLAN HASTAYA YAKLAŞIM ANSTABİL BRADİARİTMİK HASTAYA YAKLAŞIM BRADİARİTMİLER DİSRİTMİLER Plan Genel bilgiler Spesifik hastalıklar Dr. Şerife ÖZDİNÇ Afyon Kocatepe Üniversitesi Acil Tıp AD Acilde sık Giriş Baş dönmesi, çarpıntı, senkop ani ölüm İskemik kalp hastalıkları, ileti sistemi

Detaylı

Paroksismal Supraventriküler Taşikardilere Yaklaşım

Paroksismal Supraventriküler Taşikardilere Yaklaşım Paroksismal Supraventriküler Taşikardilere Yaklaşım DOÇ.DR. M. MURAT SUCU GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ KARDİYOLOJİ ANABİLİM DALI Supraventriküler Taşikardiler Supraventriküler Taşikardiler Tanımlanması

Detaylı

Ventriküler takikardi EKG si. Dr.Ahmet Akyol Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji ABD 3.Atriyal Fibrillasyon Zirvesi, Antalya 2014

Ventriküler takikardi EKG si. Dr.Ahmet Akyol Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji ABD 3.Atriyal Fibrillasyon Zirvesi, Antalya 2014 Ventriküler takikardi EKG si Dr.Ahmet Akyol Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji ABD 3.Atriyal Fibrillasyon Zirvesi, Antalya 2014 Özet Tanım Ayırıcı tanı EKG kriterleri Spesifik VT türleri Geniş

Detaylı

Kardivasküler Sistem

Kardivasküler Sistem Kardivasküler Sistem Kalp Fonksiyonları Kan damarları yoluyla oksijeni ve barsaklarda emilen besin maddelerini dokulara iletir Metabolizma sonucu oluşan artık maddeler ve CO 2 nin dokulardan uzaklaştırılmasında

Detaylı

ÇEVRESEL SİNİR SİSTEMİ SELİN HOCA

ÇEVRESEL SİNİR SİSTEMİ SELİN HOCA ÇEVRESEL SİNİR SİSTEMİ SELİN HOCA Çevresel Sinir Sistemi (ÇSS), Merkezi Sinir Sistemine (MSS) bilgi ileten ve bilgi alan sinir sistemi bölümüdür. Merkezi Sinir Sistemi nden çıkarak tüm vücuda dağılan sinirleri

Detaylı

Fizyoloji Anabilim Dalı. Elektro Kardio Grafi. Dr. Sinan Canan scanan@baskent.edu.tr

Fizyoloji Anabilim Dalı. Elektro Kardio Grafi. Dr. Sinan Canan scanan@baskent.edu.tr Başkent ş Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Elektro Kardio Grafi Dr. Sinan Canan scanan@baskent.edu.tr 23.11.2004 Elektrokardiogram (EKG): Kalbin Elektriksel Aktivitesi Elektro[elektrik]kardio[kalp]gram[yazdırma]

Detaylı

EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI DÖNEM IV GRUP 4

EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI DÖNEM IV GRUP 4 DÖNEM-4 KARDİYOLOJİ STAJI GENEL AMAÇ VE ÖĞRENİM HEDEFLERİ 1-Kalp hastalarından medikal öykü alır ve fizik muayenesini yapar. (Psikomotor) 2-Kalp hastalıklarında, tanıya götürecek temel laboratuvar yöntemlerini

Detaylı

Sunumu Hazırlayan BRADİKARDİKHASTAYA YAKLAŞIM. Olgu 1. Olgu 2. Olgu 3. Kaynaklar 24.02.2012. Türkiye Acil Tıp Derneği Asistan Oryantasyon Eğitimi

Sunumu Hazırlayan BRADİKARDİKHASTAYA YAKLAŞIM. Olgu 1. Olgu 2. Olgu 3. Kaynaklar 24.02.2012. Türkiye Acil Tıp Derneği Asistan Oryantasyon Eğitimi Türkiye Acil Tıp Derneği Asistan Oryantasyon Eğitimi BRADİKARDİKHASTAYA YAKLAŞIM Sunumu Hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Ayhan ÖZHASENEKLER Acil Tıp Uzmanı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı

Detaylı

Dr. Sabri DEMİRCAN İstanbul Bilim Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı

Dr. Sabri DEMİRCAN İstanbul Bilim Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Dr. Sabri DEMİRCAN İstanbul Bilim Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Aritmini başlamasını veya devamını sağlayan lokalize kardiyak dokunun tahrip edilmesi Odak İleti yolları Anatomik substrat Direk

Detaylı

Ölümcül Disritmiler Elektriksel Tedavi Dr. Sabri Demircan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji ABD

Ölümcül Disritmiler Elektriksel Tedavi Dr. Sabri Demircan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji ABD Ölümcül Disritmiler Elektriksel Tedavi Dr. Sabri Demircan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji ABD 20/09/14 1 ü Ani Ölüm ü Ölümcül Disritmiler ü Elektriksel Tedaviler 20/09/14 2 Ani Ölüm

Detaylı

ATRİYAL FİBRİLASYONDA KARDİYOVERSİYON

ATRİYAL FİBRİLASYONDA KARDİYOVERSİYON ATRİYAL FİBRİLASYONDA KARDİYOVERSİYON Atriyal fibrilasyon hızlı ve düzensiz kalp atımları, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve yorgunluğa neden olabilen yaygın bir ritim bozukluğudur. Bazen hastalar bu durumu

Detaylı

KARDİYOVASKÜLER SİSTEM FİZYOLOJİSİ

KARDİYOVASKÜLER SİSTEM FİZYOLOJİSİ KARDİYOVASKÜLER SİSTEM FİZYOLOJİSİ Kardiyovasküler Sistem Kapalı bir sistemde kalp ve damarlar; Sindirim sisteminden emilen besinleri, akciğerlerden alınan oksijeni dokulara Metabolizma ürünü karbondioksiti

Detaylı

MI TANI & TEDAVİ ALGORİTMASI

MI TANI & TEDAVİ ALGORİTMASI MI TANI & TEDAVİ ALGORİTMASI SEMPTOMLAR GÖĞÜS AĞRISI ( EN SIK GÖRÜLEN SEMPTOM) BASICI, SIKIŞTIRICI TARZDA; KOLA VE BOYUNA YAYILABİLİR HAZIMSIZLIK, YANMA HİSSİ, PLÖRETİK AĞRI 1 SAATTEN UZUN SÜREBİLİR BULANTI

Detaylı

Prof.Dr.Abdurrahman Oğuzhan. Doç.Dr. Mehmet Güngör KAYA

Prof.Dr.Abdurrahman Oğuzhan. Doç.Dr. Mehmet Güngör KAYA ERCIYES ÜNĠVERSĠTESĠ TIP FAKÜLTESĠ Kardiyoloji Anabilim Dalı I. GENEL BĠLGĠLER Dersin Adı MED 607 KARDİYOLOJİ STAJI Yerel Kredi: Yıl ve Dönemi 011-01 6. SINIF AKTS Kredi:3 Öğretim Üyeleri Prof.Dr.Abdurrahman

Detaylı

Epilepsi nedenlerine gelince üç ana başlıkta incelemek mümkün;

Epilepsi nedenlerine gelince üç ana başlıkta incelemek mümkün; Epilepsi bir kişinin tekrar tekrar epileptik nöbetler geçirmesi ile niteli bir klinik durum yada sendromdur. Epileptik nöbet beyinde zaman zaman ortaya çıkan anormal elektriksel boşalımların sonucu olarak

Detaylı

EKG KURSU KİTAPÇIĞI. Prof. Dr. Barış İLERİGELEN Prof. Dr. Haşim MUTLU

EKG KURSU KİTAPÇIĞI. Prof. Dr. Barış İLERİGELEN Prof. Dr. Haşim MUTLU EKG KURSU KİTAPÇIĞI Prof. Dr. Barış İLERİGELEN Prof. Dr. Haşim MUTLU Giriş Kalp-damar hastalıklarının tanısında kullanılan laboratuar yöntemlerinin başında EKG gelir. İnvazif olmaması, kolay uygulanması,

Detaylı

Hastanemizde Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi Bölümlerinde SGK anlaşması geçerli olup, diğer bölümlerimizde özel sağlık sigortanızı kullanabilir veya bireysel ödeme yapabilirsiniz. Özel TOBB ETÜ Hastanesi

Detaylı

MEDİKAL FİZİK. Prof. Dr. M. Bahri EMRE BİYOELEKTRİK POTANSİYELLER

MEDİKAL FİZİK. Prof. Dr. M. Bahri EMRE BİYOELEKTRİK POTANSİYELLER MEDİKAL FİZİK Prof. Dr. M. Bahri EMRE BİYOELEKTRİK POTANSİYELLER Polarizasyon. Elektrokardiyografinin dayanağı olan aksiyon akımları, klasik zar kuramıyla açıklanmaktadır. Dinlenti halindeki hücre zarının

Detaylı

DAMAR HASTALIKLARINDA GÜNCEL YAKLAŞIMLAR

DAMAR HASTALIKLARINDA GÜNCEL YAKLAŞIMLAR T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI D.P.Ü. KÜTAHYA EVLİYA ÇELEBİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ DAMAR HASTALIKLARINDA GÜNCEL YAKLAŞIMLAR PROF. DR. AHMET HAKAN VURAL OP. DR. GÜLEN SEZER ALPTEKİN ERKUL OP. DR. SİNAN ERKUL

Detaylı