korumalı hale getirmek için kısa bir rehber

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "korumalı hale getirmek için kısa bir rehber"

Transkript

1 korumalı hale getirmek için kısa bir rehber Regülasyon Reformu (Yangın Güvenliği) Düzen 2005

2 Giriş Bu kitapçık, küçük ve orta ölçekli işletmelerde yangın güvenliğinden sorumlu kişilere basit ve pratik öneriler sunuyor. Bu kitapçık, Regülasyon Reformu (Yangın Güvenliği) Düzen 2005 e uyum sağladığınızdan emin olacağınız rehberlik hizmeti sunar. Ayrıntılı bir rehber değildir ve bizim geniş-dizim rehberlerimizden herhangi birinin yerini tutamaz. Daha fazla bilgiye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bu kitapçığın sonunda çeşitli rehberleri ve gerekli okuma materyallerini nerede bulacağınıza dair detayları bulabilirsiniz. Regülasyon Reformu (YangınGüvenliği) Düzen 2005 nedir? Hükümet, sadece zorunlu yerlerde ve modern çalışmanın ihtiyaç duyacağı bir yoldan regülasyonu yapar. Bu, düzenin, Regülasyon Reform Kanunu 2001 yasası altında yapılma sebebidir. Basit bir düzenle en çok yangın güvenlik yasası değiştirir. Bunun anlamı, bina içinde belli bir kontrolü olan bir kişi, yangın risklerini azaltmalı ve eğer yangın varsa, insanların güvenli bir şekilde yangından kaçabildiğinden emin olunacağı makul adımlar atmalı. Bu kitapçık neler yapabilir? Bu kitapçık, olayların çoğunda, herhangi bir uzman veya resmi bilgi veya eğitim olmadan, adım adım mümkün olan en güvenli sonuç için size yol gösterecek. Yangın emniyetini başarmak, çoğunlukla sağduyu meselesidir, ama gerekli adımlar boyunca çalışmak için yeteri kadar zaman ayırdığınızdan emin olmak zorundasınız. Daha komplike binalarda veya çok sayıda insanın bulunduğu yerlerde, bakım evleri, hastaneler veya büyük sinemalar gibi, daha çok uzman yardımına ihtiyacınız var. Bu düzen nerelerde uygulanır? Düzen, neredeyse tüm binalarda uygulanır ve neredeyse her türlü inşa, yapı ve açık alanları kapsar. Örneğin, uygulama yerleri: ofisler ve mağazalar; bakım hizmeti veren binalar, bakım evleri ve hastaneler de dahil; topluma açık binalar, ibadet yerleri ve diğer ortak kullanım binaları; Birkaç ailenin içinde yaşadığı paylaşılan mülkiyetler (İskan kanunları uygulanabilir); pablar, kulüpler ve restoranlar; okullar ve spor merkezleri; çadırlar ve büyük çadırlar; oteller ve hanlar; ve fabrikalar ve depolar. Uygulanamayacağı alanlar: insanların kişisel evleri, blok ve meskenlerdeki kişisel daireler de buna dahil.

3 Düzen adı altındaki ana kurallar nelerdir? Yapmanız gerekenler: bir yangın-riski değerlendirmesini icra etmek, herhangi olası tehlikeler ve riskleri tanımlamak; özellikle risk altında olanları bilmelisiniz; mümkün olduğu kadar yangın riskinden kurtulun veya azaltın, kalan olası risklerle müca- kötü ev düzeni dele etmek için genel tedbirler oluşturun; eğer yanıcı veya patlayıcı malzemeler kullanılırsa veya depolanırsa emin olmak için başka koruma tedbirleri alın; herhangi bir acil durum için bir plan yapın ve birçok durumda bulguların kaydını tutun; ve gerekli olduğu zaman bulgularını gözden geçirin. Düzenin yerine getirilmesinden kim sorumludur? Düzen altında, binanın kontrolünü elinde tutan biri veya belli bölgeleri veya sistemleri kontrol etme mertebesinde olan birisi sorumlu kişi olabilir. Örneğin, şöyle olabilir: personelin gidebildiği bina bölümlerinde, işveren; binanın paylaşılan alanlarında veya yangın güvenlik ekipmanları yangın-uyarı sistemleri veya yağmurlama gibi paylaşılan yerlerde, yönetim temsilcileri veya sahibi; kiracı, kendi işini yürüten insanlar veya gönüllü organizasyonlar, eğer kontrolleri varsa; veya binanın bir parçası üzerinde bazı kontrole sahip olan herhangi bir kişi. Birçok binada sorumlu belli bir kişi olmasına rağmen, birkaç kişinin sorumlu olacağı zamanlarda olabilir. Düzene nasıl uyum sağlarım? Eğer sorumlu kişi siz iseniz, yangın-riski değerlendirmesini icra ettiğinizden, bununla beraber bunu diğer ehli kişiye aktarabileceğinizden emin olmalısınız. Yinede, düzeni uygulamak için, yasalarca sorumlu kişi hala siz olacaksınız. Sorumlu kişi, kendi başına veya herhangi diğer sorumlu kişi ile, binadaki veya çevresindeki herkesin, yangın olduğu zaman güven içinde kaçabileceğinden emin olacağı derecede pratiği olmalı. Bu önceki yasamadan farklıdır, binanızda olabilecek herkesi düşünün, bu kişiler, çalışanlar, ziyaretçiler veya topluluk üyeleri olabilirler, örneğin bir açık hava eğlence buluşma yeri. Engelli ve özel yardıma gereksinim duyan kişilere özel dikkat göstermelisiniz. Düzen der ki; binanızdaki herhangi bir yangının üstesinden gelmelisiniz. Yangın yönetimi artık yangın sertifikası vermiyor ve daha önce yürürlükte olanların hiçbir yasal statüsü yok. Yangın-riski değerlendirmesini hala yapabilirsiniz, ama bir yangın sertifikanız varsa, bu iyi bir başlangıç noktası olabilir. Eğer binanızın tasarımı ve yapısı modern yapılar regülasyon çizgisinde yapıldı yapıldı ise (ve bu regülasyon çizgisinda kullanılıyor ise), yapısal yangın önlemleriniz kabul edilebilir olmalı. Yinede yangın-riski değerlendirmesini icra etmeniz ve tüm tedbirleri ve bakım rutinlerini aksatma-dığınızdan emin olmanız gerekiyor.

4 1 2 3 D 4 5 Yangın güvenliği riski değerlendirmesi Yangın tehlikesinin tanımlanması tanımlama: tutuşma kaynakları; yakacak kaynakları; ve oksijen kaynakları. Risk altındaki kişilerin tanımlanması tanımlama: binanın içindeki ve etrafındaki insanlar; ve özellikle risk altında olan insanlar. eğerlendir, ortadan kaldır veya azalt ve riskten koru Yangının başlama riskini değerlendirin. Yangından insanlara gelecek riski değerlendirin. Yangın riskini azaltın veya ortadan kaldırın. Yangından insanlara gelecek riski ortadan kaldırın ve azaltın. Güvenlik önlemleri alarak insanları yangından koruyun. Kayıt, plan, bilgi, öğretim ve eğitim Büyük bulgularınızı ve yaptıklarınızı kayıt edin. Diğer sorumlu kişilerle görüşün ve birlikte çalışın. Bir acil durum planı hazırlayın. İlgili kişileri bilgilendirin ve öğretin. Eğitim sağlayın. Gözden geçirme Yangın- riski değerlendirmenizi sıkça gözden geçirin. Gerekli olan yerlerde ki değişiklikleri yapın. Yangın-riski değerlendirmenizi sıkça gözden geçirmeyi hatırlayın. 1.Adım Binanızın içindeki tehlikeyi tanımlayın Tanımlamanız gereken: tutuşmanın kaynakları çıplak ateşler, ısıtıcılar veya bazı ticari işlemler gibi; yakacak kaynakları, bir- leşik atıklar, materyel- ler, tekstiller veya fazla stok ürünler gibi; ve oksijen kaynakları, klima veya tıbbi veya ticari oksijen üreticileri gibi. 2.Adım Risk altındaki kişileri tanımlamak Özellikle risk altında olabilecek kişileri tanımlamalısınız: yangın tehlikesinin yakınında çalışan kişiler; yalnız veya izole alanlarda çalışan kişiler (mesela çatı aralıklarında veya ardiyelerde); çocuklar veya bebekli ebeveynler; ve yaşlı veya güçsüz ve engelli kişiler. 3.Adım Değerlendir, ortadan kaldır, azalt ve riskten koru Binanızın risk derecesini değerlendirin. Herhangi bir olası yangın tehlikesini ortadan kaldırmalı veya en aza indirmelisiniz ve fark ettiğiniz riski ortadan kaldırmalısınız. Örneğin, şunları yapmalısınız: Daha az yanıcı olanlarla yüksek ölçüde yanıcı materyelleri değiştirin; yanıcı materyellerin tutuşturucu kaynaklarından ayrı olduğundan emin olun; ve güvenli sigara içme politikası belirleyin. Riski mümkün olduğu kadar uzaklaştırdığınızda, kalan riskleri hesaplamalısınız ve yangın güvenliğinin makul seviyelere çıktığından emin olmak için daha fazla almanız gereken tedbir olup olmadığına karar vermelisiniz.

5 Genel Yangın tedbirleri almaya gereksiniminiz olabilir Bu kısa rehberde, her tür bina için ayrıntılı yol göstermek imkansız. Yine de, düşünmeniz gerekenler, minimum düzeyde aşağıda olacaktır. Bir yangın-algılama ve uyarı sistemi Uygun bir yangın algılama ve uyarı sisteminiz olmalı. Bu, sesli uyarıdan elektrikli algılama ve uyarı sistemine kadar bir dizi olabilir. Sisteminiz ne olursa olsun her koşulda insanları uyarabilmeli Küçük ateşle savaşmanın yolu Garantili raf ömrü olan çok-amaçlı yangın söndürücüye sahip olmak uygun olabilir. Yaklaşık bir hesapla, her 200 metrekarede (m 2 ) zeminde bir yangın söndürücü olmalı, en azından her katta bir adet olmalı. Portatif yangın söndürme aletlerinin ana tipleri Su toz Köpük KARBON DİOKSİT (CO 2 ) Tahta, kağıt, tekstil ve katı madde yangınları Likit, elektrik veya metal yangınlarında kullanılmaz. Likit ve elektrik yangınları için Likit yangınlar için Likit ve elektrik yangınları için Metal yangınlarında kullanılmaz Metal veya elektrik yangınlarında kullanılmaz Metal yangınlarında kullanılmaz Gövdedeki kırmızıya bakarak yangın söndürücünün içeriğini görebilirsiniz. Halon yangın söndürücüleri göstermedik, UK de yeni halon ürünlerine izin yok. İnsanların binaları terk etmeleri için güvenli yol Her zaman mümkün olmamasına rağmen, binaların her bölümünde ideal olarak birden fazla kaçış yolu olması gerekiyor. Sadece bir yolu varsa, bu yolu yangına-dirençli (korumalı) yapabilirsiniz veya otomatik yangın-algılayıcı kurabilirsiniz. İnsanların kaçış yolu (kaçış mesafesi) mümkün olduğu kadar kısa olmalı. Kaçış mesafesi odanın en uzak noktasından kapıya, korumalı merdivenlere veya korumalı merdiven yoksa binanın son çıkışına kadar ölçülmeli. Eğer tek kaçış yolu varsa, kaçış mesafesi normalde 18 metreden daha fazla olmamalı. Bu yol, bina içinde yangın başlama veya sıçrama şansının yüksek olduğu yerlerde daha kısa olmalı (12 metre veya daha az). Yangın başlamasının veya sıçramasının düşük olduğu yerlerde daha uzak olabilir (25 metreye kadar çıkar). Bir taneden fazla kaçış yolu varsa, bu yol normalde 45 metreden fazla olmamalı (yangın riski yüksek alanlarda 25 metre civarında ve yangın riski çok düşük alanlarda yaklaşık 60 metre). Yangın çıkışlarına yakın, merdivenler, koridorlar ve alanlar ateşi çeken engellerden ve maddelerden temiz tutulmalı. Kaçış yolu, son çıkışa ve güvenli bir yere çıkmalı. Merdivenler korumalı değilse, kaçış yolu mesafesi yukarıda belirtilen tek kaçış yolu ile aynı çizgide olmalı ve zemin kat seviyesindeki merdivenlerden çıkış yeri kolayca görülebilmeli ve ulaşılabilmeli. Yüksek-riskli odalar genelde doğrudan yangınkorumalı merdivenlere açılmamalı. Yangın-riski değerlendirmeleriniz, herhangi bir zemini kullanan insanların yangından haberdar olamayacaklarını gösteriyorsa, başka tedbire ihtiyacınız olabilir, örneğin, otomatik yangın-algılama ve uyarı sistemi.

6 Yukarıdaki açıklamayı dikkatle takip etmelisiniz. Binanın her kısmına dikkatlice bakmalısınız ve insanların yangın uyarısına ne kadar çabuk tepki vereceklerini kararlaştırmalısınız. Şüpheniz varsa veya binalarınızda bakım ve uyku tesisleri mevcutsa, Hükümet tarafından yayımlanmış daha detaylı rehberler okumalısınız veya uzman tavsiyesi almalısınız. Bazı fabrikaların ve eşya depolarının yangından kaçış yolları daha uzun olabilir. Uygun yangın çıkış kapıları Yangın çıkış kapılarını ve kaçış yolu üzerindeki kapıları anahtar ve hiç bir özel bilgiye sahip olmadan açabilmelisiniz. Toplum veya çok sayıda insan tarafından kullanılan binada itilen kapı (panik) demirlerine veya itme pedlerine ihtiyaç olabilir. Düşünülmesi gereken diğer şeyler Acil durum aydınlatmasına gereksinim durumu. En küçük binalarda dahil hepsine uygun yangın-güvenlik işaretleri. Yangın esnasında yardım etmesini isteyebileceğinizden, personelinize veya başka birine eğitim verme. Yangın güvenlik sistemlerini sürdürdüğünüzden emin olmak için bir yönetim sistemi. Bazı çok küçük ve basit binalar zorlukla karşılaşmadan bu adımlardan tatmin olabilirler. Bununla beraber, yinede tüm adımları uygulayabildiğini göstermelisiniz. Step 4 Kayıt, plan, talimat, bilgi ve eğitim Bu adımda yapmanız gerekenler; kayıt, plan, talimat, bilgi ve eğitim. Tehlikelleri ve 1.ve 2. adımda tanımlandığı gibi özellikle risk altında olan insanları kayıt etmeye ihtiyaç duyacaksınız. Aynı zamanda 3.adımda yaptıklarınızı kayıt etmelisiniz. Basit bir plan bunu yapmanız için size yardımcı olabilir. Aynı zamanda binanıza uygun, acil yardım planı hazırlayın. Bu, yangın esnasında binanızda veya yakın binada yapmanız gereken hareketleri de içermeli. Sizin, personele ve arasıra diğerlerine, otel konukları veya gönüllü çalışanlar gibi, talimat verme durumunuz olacak. Tüm çalışanlar, binanın içindeki risklerle ilgili yeterli bilgi ve eğitim almalılar. Bazıları, yangın şefleri gibi, daha fazla eğitime ihtiyaç duyacaklar. 5.Adım Gözden Geçirme Yangın-riski değerlendirmelerinizin güncel olduğundan emin olun. Tam başarılı olamamış girişimden ve binalardaki risk düzeyinde önemli değişiklikler olduktan sonra, yangın-riski değerlendirmenizi tekrar yoklamalısınız, şüpheniz varsa artık geçerli değildir. Bu kapsamda olabilecekler: Daha fazla materyel depolanırsa, daha kolay yangın çıkar; yeni bir gece vardiyası başlaması; veya binayı kullanan insan sayısı ve türünde değişiklik olması. Düzen uygulama Yangın yetkilileri, yerel-olmayan binalardaki tüm yangıngüvenlik yasama uygulamasından sorumlu ana yöneticiler olacaklar. En yüksek risk taşıyan binalar onların araştırma ve denetlemelerdeki hedefi olacaklar. Tüm yangın yetkilileri yangın güvenliği hususunda şikayetlere bakmaya devam edecekler, yangınlardan sonra yangın-güvenliği hususunda yönetim eksikliği bulunan yerlerde soruşturma gerçekleştirecekler ve hedeflenen denetimlerine devam edecekler. Düzenle uyuşmuyorsanız, yangın yetkilileri pratik öneri sunacaklar veya eğer risk ciddi ise, resmi uyarı yapacaklar. En ciddi olaylar hariç, yangın yetkilileri sizinle yangın emniyetinin tatmin edici bir düzeye gelmesini başarmak için çalışacak.

7 Eğer çok ciddi bir yaşam riski varsa, yangın yöneticileri (uyumak gibi) belirli şeyleri engelleyici veya binanın tüm bölümlerinin insanlar tarafından kullanılmasını engelleyici uyarılar verebilirler. Bu güç, birkaç ev halkının içinde yaşadığı mülklerin iskan yöneticileri ile paylaşılır. Tüm durumlarda resmi ve gayri resmi itiraz hakkınız var. Resmi olmayan itiraz, genellikle daha tecrübeli yangıngüvenlik yöneticisi, bazen uygulamanın farklı yolunu tanımlayabilir Eğer bu, başarılı olmazsa, bir sulh hakimine başvurabilirsiniz. Hem de, teknik meseleler konusunda aynı fikirde değilseniz çözüm için uygulama yönetiminin kararına uyarak Eyalet Genel Sekreteri'ne resmi bir karar almak amacıyla başvurabilirsiniz. Binanızı değiştirirseniz Çoğu durumlarda, binalarınızı değiştirebileceksiniz. Yine de, sizin yarattığınız riski idare etmek için sorumlu olduğunuzu hatırlamalısınız ve hala planlama sürecini ve bina düzenlemelerini takip etmek zorunda olacaksınız. Tekrar yangın-riski değerlendirmenize bakmak ve değişikliklerin binanıza nasıl risk etkisi yapacağına bakmak zorunda olacaksınız. İdare-yönetimi tedbirinin yeterli olup olmadığına ve daha fazla uygulama yapmanıza gerek olup olmadığını hesaplamalısınız. Daha riskli olan bazı binalar, örneğin, bunların içinde yaşam riskinin normalden daha fazla olduğu söylenebilen veya özellikle yangın-güvenlik düzenlemesine gerek duyulan yerlerde, yangın yönetimi bir değiştirme uyarısı yapabilecek. Değiştirmeler uyarısının altında, yapmayı planladığınız değişiklikler eğer riskte önemli bir artış yaratacaksa bu değişiklikleri onlara söylemelisiniz. Basit bir risk değerlendirmesinin nasıl tamamlanacağının bir örneği, bu örnek yangın-riski değerlendirmesini icra etmenin tek yolu değildir. Hangi metodu kullanırsanız kullanın, kanuna bağlı kalındığını gösterebilir olmalı. Yangın-riski değerlendirmeden önce Gaz ocağı TUTUŞMA KAYNAĞI Portatif ısıtıcı TUTUŞMA KAYNAĞI Tezgah üzerinde gazete yığını YANABİLEN MATERYELLER Karton kutuları YANABİLEN MATERYALLER Portatif ısıtıcı TUTUŞMA KAYNAĞI Kültablası/Sigara TUTUŞMA KAYNAĞI Dergi & kart rafı YANABİLEN MATERYELLER Tek kullanımlık çakmakl karusel i gösterme TUTUŞMA KAYNAĞI Binanın basit bir çizimini yapın, ilgili yapısal özellikleri gösteren kabaca tarifini yapın, merdivenler ve hangi özel alanların kullanıldığı gibi, örneğin, üretim, depolama veya uyku alanları. Plan tüm tehlikeleri göstermeli (adım1) ve önemli risk altındaki insanları (adım 2). Hemde, kolayca ateş alan materyellerin ve birbirine yakın tutuşturma kaynaklarının nerede olduğunu tanımlamalı.

8 Basit sıfırlar ve çarpı sistemi kullanabilirsiniz materyeller için sıfırları ve tutuşturucu kaynakları için çarpıları kullanın. 3.Adım Atacağınız adımlar sağ duyulu olmalı ve esas olarak, pahalı olmamalı. Eğer herhangi bir isteğin pahalı olduğu kanıtlanırsa, pratikte tam tedbirleri koyana kadar geçici tedbirler alabilirsiniz. Eğer insanlar için ciddi risk yoksa bu kabul edilebilir. Acil durum planı oluşturmak, alıştırma eğitimi, talimat ve kayıt gereksinimleri 4.adım da yer almalı. Adım 5 in altında düzenli bir gözden geçirme sistemi kararlaştırmalısınız. Yangın-riski değerlendirmesinden sonra Arka odada fener hazır Sigara içilmesi yasak Gaz ocağı mikrodalga ile değiştirildi Masa şimdi duvara bakıyor Yangın Söndürücü hazırda Yeterli depolamaya uygun raflar tedarik edildi karusel tezgaha yaklaştırıldı Portatif ısıtıcılar monteli elektrik radyatörüyle değiştirildi Duman detektörü yeri korumalı hale getirmek için kısa bir

9 Öneri ve Bilgi Yangın-riski değerlendirmesini icra ettikten sonra pratik öneriye veya bilgiye ihtiyaç duyarsanız, Yangın ve Kurtarma Servisiniz belki size yardımcı olabilir (telefon rehberindeki yangın bölümünün altında). Binalarınızın türüne uygun rehberleri, iyi kitap evlerinden ve internetten bu adresten yükleyerek elde edebilirsiniz. Yerel HSE ofisinden veya web sitelerinden işlem riskleri idaresi ve yüksek ölçüde yanıcı ve patlayıcı materyaller hakkında bilgi toplayabilirsiniz. Kundakçılı Önleme Bürosu nu arayarak, kundakçılık riskini azaltma tavsiyeleri alabilirsiniz, telefon no

10 This (Turkish) version is translated from a publication that was originally produced by: DCLG Publications P O Box 236 Wetherby West Yorkshire LS23 7NB Tel: Fax: Textphone:

ENTEGRE ÇIFTLIK GÜVENCESI TÜM ÇİFTLİKLER TABANI SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİK MODÜLÜ GÖZETİM ZİNCİRİ

ENTEGRE ÇIFTLIK GÜVENCESI TÜM ÇİFTLİKLER TABANI SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİK MODÜLÜ GÖZETİM ZİNCİRİ ENTEGRE ÇIFTLIK GÜVENCESI TÜM ÇİFTLİKLER TABANI SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİK MODÜLÜ GÖZETİM ZİNCİRİ KONTROL NOKTALARI VE UYGUNLUK KRITERLERI TÜRKÇE VERSIYON 4.0 () BASIM 4.0-2_MAR2013 MART 2013 DEN ITIBAREN

Detaylı

KOBİ ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: İNŞAAT SEKTÖRÜ

KOBİ ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: İNŞAAT SEKTÖRÜ KOBİ ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: İNŞAAT SEKTÖRÜ Bu rehber, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen İSGİP (Türkiye`de İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Koşullarının

Detaylı

MADEN SEKTÖRÜ : Mermer

MADEN SEKTÖRÜ : Mermer KOBİ ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: Risk Değerlendirmesi, İSG Performans İzleme ve Sağlık Tehlikeleri MADEN SEKTÖRÜ : Mermer Bu rehber, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından

Detaylı

İNŞAAT İŞLERİNDE GÜVENLİK

İNŞAAT İŞLERİNDE GÜVENLİK İNŞAAT İŞLERİNDE GÜVENLİK Amaç İnşaat işlerinde yapılan çalışmalarda muhtemel tehlikeler ve bunlara karşı alınması gereken önlemleri öğrenmek. Öğrenim hedefleri İnşaat İşlerinde İSG yönünden önemli konular,

Detaylı

İş Sağlığı ve Güvenliği Herkes İçindir!

İş Sağlığı ve Güvenliği Herkes İçindir! İş Sağlığı ve Güvenliği Herkes İçindir! Sizin için de önemlidir; İşiniz için de Risk değerlendirme esasları 2 RISK DEĞERLENDIRME ESASLARI I TEMEL BILGILER & RİSK DEĞERLENDİRMESİ - GENEL TEMEL BILGILER

Detaylı

İçerik MODÜL 9: İNSAN FAKTÖRLERİ 18.05.2015 İŞYERİNDEKİ TEHLİKELER. Tehlikelerin Tanınması ve Önlenmesi. Tehlikelerin Tanınması ve Önlenmesi

İçerik MODÜL 9: İNSAN FAKTÖRLERİ 18.05.2015 İŞYERİNDEKİ TEHLİKELER. Tehlikelerin Tanınması ve Önlenmesi. Tehlikelerin Tanınması ve Önlenmesi MODÜL 9: İNSAN FAKTÖRLERİ İçerik İŞYERİNDEKİ TEHLİKELER Tehlikelerin fark edilmesi ve tehlikelerden kaçınılması; Acil durumlar ile başa çıkabilmek İŞYERİNDEKİ TEHLİKELER Öğr. Gör. Volkan YAVAŞ 1 2 Uçak

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

BÖLÜM 2. GENEL BİLGİLER

BÖLÜM 2. GENEL BİLGİLER 1 BÖLÜM 1. GİRİŞ Bu ödev doğrultusunda Yeni Yüzyıl Üniversitesi Cevizlibağ Kampüs Alanı içinde yapılan yürüyüş yollarında oluşabilecek potansiyel tehlikelerin ve bunlara ilişkin risklerin belirlenmesi,

Detaylı

ACİL DURUMLAR YÖNETİM REHBERİ

ACİL DURUMLAR YÖNETİM REHBERİ ACİL DURUMLAR YÖNETİM REHBERİ 2 İÇİNDEKİLER GİRİŞ 1 Acil durum nedir? 2 Acil durum yönetimi nedir? 2 BÖLÜM 1 PLANLAMA SÜRECİNİN 4 AŞAMASI 1. AŞAMA: PLANLAMA EKİBİNİN OLUŞTURULMASI 4 Ekibin yapısı 4 Yönetim

Detaylı

1 %100 geri kazanılmış kâğıda basılmıştır. Travel PLC. Otellerde Çevresel Sürdürülebilirlik Kılavuzu. Mart 2011

1 %100 geri kazanılmış kâğıda basılmıştır. Travel PLC. Otellerde Çevresel Sürdürülebilirlik Kılavuzu. Mart 2011 %0 geri kazanılmış kâğıda basılmıştır Travel PLC Otellerde Çevresel Sürdürülebilirlik Kılavuzu Mart 0 ÖNSÖZ Sorumlu Liderlik TUI Travel PLC nin dört anahtar değerinden biridir. Eğer bir süredir bizimle

Detaylı

ESKİŞEHİR TİCARET ODASI ETO

ESKİŞEHİR TİCARET ODASI ETO ESKİŞEHİR TİCARET ODASI ETO Akademi OHSAS 18001 (Occupational Healt And safety Assessment) İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ Yönetim Sistemi RİSK ANALİZİ Eğitimi 04.04.2013 Şükrü AĞAÇSAPAN (IRCA Lead Auditor & educationalist)

Detaylı

Risk Yönetimi ve Değerlendirmesi A) I-II-III-IV-V B) II-I-IV-III-V C) I-III-II-V-IV D) II-III-I-IV-V

Risk Yönetimi ve Değerlendirmesi A) I-II-III-IV-V B) II-I-IV-III-V C) I-III-II-V-IV D) II-III-I-IV-V Risk Yönetimi ve Değerlendirmesi 1- Risk değerlendirme aşağıdaki beş temel adımda oluşmaktadır. Riski doğru değerlendirebilmek için aşağıdaki beş temel faktör nasıl sıralanmalıdır? I-Riskleri değerlendirme,

Detaylı

AFET HAZIRLIKLARI (AFET ÖNCESİNDE, SIRASINDA VE SONRASINDA)

AFET HAZIRLIKLARI (AFET ÖNCESİNDE, SIRASINDA VE SONRASINDA) AFET HAZIRLIKLARI (AFET ÖNCESİNDE, SIRASINDA VE SONRASINDA) Dr. Bülent ÖZMEN Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi www.deprem.gazi.edu.tr İçerik Kurumsal Yapılanma Afet Profili

Detaylı

BILKENT ENTEGRE SAĞLIK KAMPÜSÜ PROJESİ ACİL DURUM PLANI İÇİNDEKİLER

BILKENT ENTEGRE SAĞLIK KAMPÜSÜ PROJESİ ACİL DURUM PLANI İÇİNDEKİLER Sayfa No: 2 / 35 İÇİNDEKİLER 1. AMAÇ... 4 2. KAPSAM... 4 3. TANIMLAR... 4 4. İLGİLİ DOKÜMANLAR... 5 5. YÜKÜMLÜLÜK... 5 5.1. İşveren... 5 5.2. Çalışanlar... 6 6. TATBİKAT... 6 7. ACİL DURUM EKİPLERİ...

Detaylı

HERKES İÇİN ERİŞİM Erişilebilir bir Stadyum ve Maç Günü Deneyimi Yaratmak için UEFA ve CAFE İyi Uygulama Kılavuzu

HERKES İÇİN ERİŞİM Erişilebilir bir Stadyum ve Maç Günü Deneyimi Yaratmak için UEFA ve CAFE İyi Uygulama Kılavuzu HERKES İÇİN ERİŞİM Erişilebilir bir Stadyum ve Maç Günü Deneyimi Yaratmak için UEFA ve CAFE İyi Uygulama Kılavuzu HERKES İÇİN ERİŞİM İÇİNDEKİLER HERKES İÇİN ERİŞİM ÖNSÖz 06 Total futbol, total erişim 08

Detaylı

1 TEMMUZ 2007 DE YÜRÜRLÜ E GİRECEK YENİ SİGARASIZ YAŞAM YASASINA HAZIRLIK İÇİN BİLMENİZ GEREKEN HERŞEY. Turkish

1 TEMMUZ 2007 DE YÜRÜRLÜ E GİRECEK YENİ SİGARASIZ YAŞAM YASASINA HAZIRLIK İÇİN BİLMENİZ GEREKEN HERŞEY. Turkish 1 TEMMUZ 2007 DE YÜRÜRLÜ E GİRECEK YENİ SİGARASIZ YAŞAM YASASINA HAZIRLIK İÇİN BİLMENİZ GEREKEN HERŞEY Turkish YENİ SİGARASIZ YAŞAM YASASINA KISACA GÖZ ATALIM İngiltere 1 Temmuz 2007, Pazar günü sigarayı

Detaylı

AVRUPA DENİZDE KAZALARIN ÖNLENMESİ VE BALIKÇILARIN GÜVENLİĞİ EL KİTABI

AVRUPA DENİZDE KAZALARIN ÖNLENMESİ VE BALIKÇILARIN GÜVENLİĞİ EL KİTABI AVRUPA DENİZDE KAZALARIN ÖNLENMESİ VE BALIKÇILARIN GÜVENLİĞİ EL KİTABI ETF Deniz balıkçılığı sektörünün sosyal paydaşlarının girişimi, AB nin ortak finansmanıyla / Eylül 2008 Bu el kitabı :... e aittir

Detaylı

2. Bölüm - Kiranızı Ödemek ve Ev Yardımı Talep Etmek 5. 4. Bölüm - Anti-toplumsal Davranış, Taciz ve Ev-içi Şiddet 12

2. Bölüm - Kiranızı Ödemek ve Ev Yardımı Talep Etmek 5. 4. Bölüm - Anti-toplumsal Davranış, Taciz ve Ev-içi Şiddet 12 Turkish İçindekiler Giriş 2 Bize Ulaşma Yolları 3 1. Bölüm - Hizmet Vaadimiz 4 2. Bölüm - Kiranızı Ödemek ve Ev Yardımı Talep Etmek 5 3. Bölüm - Tamir, Gaz Kontrolü, Boya ve Haşarat 9 4. Bölüm - Anti-toplumsal

Detaylı

Diyalog. Yangın yalıtımı can ve mal kaybını önler

Diyalog. Yangın yalıtımı can ve mal kaybını önler Diyalog Temmuz Ağustos Eylül 2013 Yangın yalıtımı can ve mal kaybını önler Yangın yalıtımı, yangının zararını en aza indirir, İzocam, Türkiye nin En Değerli Markaları Listesi nde yer aldı, Yangının çıkmasından

Detaylı

MADEN SEKTÖRÜ : Kömür

MADEN SEKTÖRÜ : Kömür KOBİ ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: Risk Değerlendirmesi, İSG Performans İzleme ve Sağlık Tehlikeleri MADEN SEKTÖRÜ : Kömür Bu rehber, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından

Detaylı

ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ

ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ istanbul Sanayi Odası - Çevre Şubesi Yayın no: 2002 7 Çevre Şubesi yayın no: 2002 1 KOBİller İçin ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ Rehberi Nisan 2002 İrtibat için: İstanbul Sanayi Odası Tepebaşı, Meşrutiyet Cad.

Detaylı

ACİL DURUMA HAZIR MISINIZ?

ACİL DURUMA HAZIR MISINIZ? 1 2 EĞİTİMİN AMACI; Bu eğitimin amacı, acil durumlarda, tahliye veya kurtarmayı gerektiren olaylarda yönetimin süratli ve doğru karar almasını sağlayacak verilerin toplanması, çalışma planının oluşturulması,

Detaylı

MARĠNALAR ĠÇĠN MAVĠ BAYRAK KRĠTERLERĠ VE KILAVUZ NOTLARI

MARĠNALAR ĠÇĠN MAVĠ BAYRAK KRĠTERLERĠ VE KILAVUZ NOTLARI MARĠNALAR ĠÇĠN MAVĠ BAYRAK KRĠTERLERĠ VE KILAVUZ NOTLARI 2014 www.turcev.org.tr www.mavibayrak.org.tr Merkez Ofis Antalya Şubesi Muğla Şubesi İzmir Şubesi Mebusevleri Mah. Ayten Sok. No:28/1 Tandoğan-ANKARA

Detaylı

YENİ FIRSATLAR HİBE PLANI İÇİN BAŞVURU FORMU DOLDURMAK ÜZERİNE REHBER NOTLAR TASLAK 01.07.2004

YENİ FIRSATLAR HİBE PLANI İÇİN BAŞVURU FORMU DOLDURMAK ÜZERİNE REHBER NOTLAR TASLAK 01.07.2004 YENİ FIRSATLAR HİBE PLANI İÇİN BAŞVURU FORMU DOLDURMAK ÜZERİNE REHBER NOTLAR TASLAK 01.07.2004 AİPP - Türkiye İş Kurumuna (İŞKUR) Destek Projesi Seçkin Hekimoğlu Hibe Planı Danışmanı Tel: (312) 430 26

Detaylı

www.yuksekguvenli.org

www.yuksekguvenli.org YÜKSEK GÜVENLİ KÜÇÜKÇEKMECE YEREL UYGULAMA KAPASİTELERİNİN YENİLİKÇİ MÜHENDİSLİK TEKNİKLERİ ve ALTERNATİF MODELLERLE ARTIRILMASI PROJESİ DEZAVANTAJLI GRUP EĞİTİMLERİ Bağdat Cad. Balçiçeği Sok. Dilek Apt.

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MESLEKİ EĞİTİM ETKİNLİĞİNİN ARTTIRILMASI PROJESİ

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MESLEKİ EĞİTİM ETKİNLİĞİNİN ARTTIRILMASI PROJESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MESLEKİ EĞİTİM ETKİNLİĞİNİN ARTTIRILMASI PROJESİ GENEL TANIM TRA1(Erzurum/Erzincan/Bayburt) bölgesindeki mesleki ve teknik eğitim kurumları, iş sağlığı ve güvenliği mesleki eğitim

Detaylı

İş Sağlığı ve Güvenliği Açısından İşverenlerin Risk Değerlendirme Yükümlülüğü

İş Sağlığı ve Güvenliği Açısından İşverenlerin Risk Değerlendirme Yükümlülüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Açısından İşverenlerin Risk Değerlendirme Yükümlülüğü Teoman AKPINAR * Baki Yiğit ÇAKMAKKAYA ** Özet: 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30 Haziran 2012 Tarihinde Resmi

Detaylı