nlük Bülten 28 Eylül Ekim 2012 GENEL BAKIŞ Avrupa Asya ABD

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "nlük Bülten 28 Eylül 2012 19 Ekim 2012 GENEL BAKIŞ Avrupa Asya ABD"

Transkript

1 nlük Bülten 28 Eylül 2012 Ata Forex Günlük Bülten 28 Eylül GENEL BAKIŞ Avrupa Asya ABD Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu üyesi Klaas Knot, Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin Avrupa Birliği üyesi ülkelerin bütçeleri üzerinde otoriteye sahip bir komisyonerin atanması önerisine destek çıktı. Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici, Fransız hükümetinin "tarihi" bir destekle ekonomiyi canlandıracak reformlar yapmaya hazırlandığını ve krizin ekonomide açığa çıkardığı zayıflıkları güçlendirerek, bütçe açığını keseceğini ifade etti. Euro, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un ülkesinin bir yardım istemek için baskı altında olmadığını söyleyerek borç krizinin daha da uzayacağı endişelerini arttırması sonrası dolar karşısındaki düşüşüne devam etdi. Japonya'da ihracat, küresel yavaşlama, yendeki güçlü seyir ve Çin ile toprak anlaşmazlığının iki ülke arasındaki ticareti olumsuz etkilemesi ile birlikte, geçen yılki deprem felaketinden bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.ihracat Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10.3 düştü ve dış ticaret açığı milyar yen (7 milyar dolar) seviyesinde gerçekleşti. Japonya Ekonomi Bakanı Seiji Maehara, hükümetinin güçlenen muhalefete karşı yarışacağı seçimler öncesi ekonomik büyümeyi desteklemek adına ülkesinin daha çok parasal genişleme ve politika çabalarına ihtiyacı olduğunu söyledi. Maehara, Japon hükümetinin ekonomiye yaklaşık 200 milyar yen (2.5 milyar dolar) enjekte etmeyi planladığını belirterek, daha fazla detaya girmekten kaçındı. ABD hisseleri, Microsoft Corp. ve General Electric'in tahminlerin altında kalan verileri ve Euro Bölgesi liderlerinin İspanya'ya yönelik bir yardımı Brüksel zirvesinde tartışmamaları sonrası düşerek gösterge endekslerine Haziran ayından bu yana en büyük düşüşü yaşattı. Microsoft, tahmin edilenin altında kazanç açıklamasının ardından yüzde 2.9 değer kaybederken, General Electric yine beklentileri karşılayamayan 3. çeyrek sonuçlarıyla beraber yüzde 3.4 geriledi. McDonald's Corp., ABD'deki satışlarının yavaşlamasının sonucu olarak yüzde 4.5 değer kaybetti. Advanced Micro Devices Inc., yüzde 15'lik istihdam kesintisine açıklamasının ardından yüzde 17 geriledi.

2 Ekonomik Ajanda 28 Eylül 2012 TARİH Saat Döviz Açıklanacak Veri Beklenti (%) Önceki (%) 22 Ekim :50 Japonya Ticaret Dengesi) -0,74T -0,47T 22 Ekim :30 Hong Kong TÜFE(Yıllık) %3,50 %3,70 22 Ekim :00 Fransa 12 Aylık BTF İhalesi %0, Ekim :00 Fransa 6 Aylık BTF İhalesi -%0, Ekim :00 Fransa 3 Aylık BTF İhalesi -%0, Ekim :30 3-Aylık Hazine Bonosu İhalesi % Ekim :30 6 Aylık Bono İhalesi %0.150 EUR/USD ( Euro / Dolar ) Teknik Analiz AB Bölgesinde; İspanya nın yardım alıp alamayacağı ve banka denetleme mekanizmasının işleyişinin netleşmemiş olması haftaya Euro yu baskı altına alarak başlıyor. Günlük grafikte parite yükselen trendini korurken seviyesi kritik seviye olarak karşımıza çıkıyor. Pair Destek EUR/USD 1,3015-1,2970 1,3100-1,3140 Günlük Strateji: seviyesi altında kalındıkça seviyelerine hareketler gözlenebilir.

3 GBP/USD ( Sterlin 28 / Eylül Dolar 2012 ) Teknik Analiz GBPUSD iyi verilerle ve merkez bankası toplantı tutanaklarıyla haftanın ilk yarısı büyük bir yükseliş yaşadı. Perşembe gününden itibaren başlayan olumsuz hava ve dolara olan talep karşısında sert bir düşüş kaydetti. GBPUSD haftalık bazda 70 pips düşüş yaşadı.günlük grafikte alçalan üçgen içinde hareket eden parite de 1,5990 seviyesi altında düşüş hızlanabilir. Pair Destek GBP/USD 1,6003-1,5970 1,6065-1,6110 Günlük Strateji: seviyesi altında seviyesine doğru hareketler gözlenebilir. USD/TRY ( Dolar / Lira ) Teknik Analiz USDTRY de TCMB'nin 50 baz puan faiz indirmesine not artırımı söylentileri eklendi ve USDTRY haftanın son iki günü yaşanan risk iştahındaki daralmaya rağmen düşmeye devam etti. Haftalık bazda 130 pipse yakın bir düşüş yaşayan USDTRY Cuma gecesini seviyesinde kapattı.günlük grafikte üçgen formasyonu içinde hareket eden paritenin üçgen alt sınırına yaklaştığı gözleniyor.1,7920 seviyesi burada kritik öneme sahip oluyor.bu seviyenin altında paritede sert düşüşler gözlenebilir. Pair Destek USD/TRY 1,7920-1,7870 1,7995-1,8020 Günlük Strateji:Fiyatların günlük grafikte üçgeni aşağı yönde kırması halinde satış pozisyonları açılabilir.

4 XAU/USD ( Altın 28 / Dolar Eylül 2012 ) Teknik Analiz Altın 1715 ile son altı haftanın en düşük seviyesine kadar geriledi. Haftalık bazda ise 30 dolarlık bir düşüş yaşadı.altında olası geri çekilmelerin uzun ve orta vade yatırımcı için alım fırsatı yaratsada kısa vadeli işlem yapan yatırımcılar için ise düşüşlerin devamının gelebileceğini düşünüyoruz. Pair Destek XAU/USD Günlük Strateji:1,728 seviyesine üstüne çıkılmadıkça düşüşlerin devamının gelmesi beklenebilir.

5 28 Eylül 2012 Ata Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. Emirhan Cad. No: 109 Atakule Kat: Balmumcu /Istanbul Tel: (212) Balmumcu/İstanbul Ata Online Menkul Kıymetler A.Ş. Emirhan Cad. No: 109 Atakule Balmumcu/İstanbul Tel : (212) Fax : (212) Ata Portföy Yönetimi A.Ş. Emirhan Cad. No: 109 Atakule Kat: Balmumcu /Istanbul Tel : (212) Burada yer alan her turlu bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki sekil ve değerler (bilgiler) hazırlandığı tarih itibarı ile mevcut piyasa kosulları ve guvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmistir. Sunulan bilgilerin doğruluğu ve bunların yatırımcının yatırım kararlarına uygunluğu tarafımızca garanti edilmemektedir. Burada yer alan bilgiler, yatırımcıların kendi olusturacakları yatırım kararlarına yardımcı olmayı hedeflemistir. Bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yonelik olarak verilmemekte olup alım - satım kararını destekleyebilecek yeterli bilgiler burada bulunmayabilir. Bu nedenle burada yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan islemlerden, bilgilerin kullanılmasından, doğacak her turlu maddi/manevi zararlardan ve her ne sekilde olursa olsun ucuncu kisilerin uğrayabileceği her turlu doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan dolayı Ata Online Menkul Kıymetler A.S. /Ata Yatırım Menkul Kıymetler A.S. ile bunların bağlı kurulusları, calısanları, yoneticileri ve ortakları sorumlu tutulamaz.