T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ SENATO KARARLARI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ SENATO KARARLARI"

Transkript

1 Evrak Tarih ve Sayısı: 23/12/ T.C. Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof.Dr. Kutbeddin DEMİRDAĞ başkanlığında, aşağıda imzaları bulunan üyelerinin katılımlarıyla toplanarak gündemdeki konuları görüşmüş ve aşağıdaki kararları almıştır ÜNİVERSİTEMİZ EĞİTİM FAKÜLTESİ OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ PROGRAMI NUMARALI II. SINIF ÖĞRENCİSİ ELİF KASAP IN, EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ VE BAHAR YARIYILLARINDA EĞİTİMİNE ANADOLU ÜNİVERSİTESİ NDE ÖZEL ÖĞRENCİ STATÜSÜNDE ÖĞRENİMİNE DEVAM ETME İSTEĞİ Üniversitemiz Eğitim Fakültesi numaralı II. sınıf öğrencisi Elif KASAP ın, eğitim-öğretim yılı güz ve bahar yarıyıllarında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Programı nda Özel Öğrenci statüsünde öğrenimine devam etme isteği konulu tarih ve sayılı Dekanlık yazısı görüşüldü: Üniversitemiz Eğitim Fakültesi numaralı II. sınıf öğrencisi Elif KASAP ın, eğitim-öğretim yılı güz ve bahar yarıyıllarında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Programı nda Özel Öğrenci statüsünde öğrenimine devam etme isteğinin uygun olduğuna oybirliği ile karar verildi. Bu belge 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununun 5. Maddesi gereğince güvenli elektronik imza ile imzalanmıştır.

2 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof.Dr. Kutbeddin DEMİRDAĞ başkanlığında, aşağıda imzaları bulunan üyelerinin katılımlarıyla toplanarak gündemdeki konuları görüşmüş ve aşağıdaki kararları almıştır ÜNİVERSİTEMİZ VETERİNER FAKÜLTESİ BİTİRME PROJESİ YÖNERGESİ Üniversitemiz Veteriner Fakültesi ne ait Bitirme Projesi Yönerge Taslağı konulu tarih ve sayılı Dekanlık yazısı görüşüldü: Üniversitemiz Veteriner Fakültesi nin Bitirme Projesi Yönergesi nin eğitim-öğretim yılı güz yarıyılından itibaren geçerli olmak üzere geldiği şekli ile aynen kabülüne oybirliği ile karar verildi.

3 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin ÜNİVERSİTEMİZ EĞİTİM FAKÜLTESİ OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ PROGRAMI II. SINIF NUMARALI ÖĞRENCİSİ SONGÜL HANAZAY IN, EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ VE BAHAR YARIYILLARINDA EĞİTİMİNE DİCLE ÜNİVERSİTESİ ZİYA GÖKALP EĞİTİM FAKÜLTESİNDE ÖZEL ÖĞRENCİ STATÜSÜNDE ÖĞRENİMİNE DEVAM ETME İSTEĞİ Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Programı numaralı II. sınıf öğrencisi Songül HANAZAY ın, eğitim-öğretim yılı güz ve bahar yarıyıllarında Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü nde Özel Öğrenci statüsünde öğrenimine devam etme isteği konulu tarih ve sayılı Dekanlık yazısı görüşüldü: Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Programı numaralı II. sınıf öğrencisi Songül HANAZAY ın, eğitim-öğretim yılı güz ve bahar yarıyıllarında Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü nde Özel Öğrenci statüsünde öğrenimine devam etme isteğinin uygun olduğuna oybirliği ile karar verildi.

4 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin ÜNİVERSİTEMİZ İLAHİYAT FAKÜLTESİ DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ (II. ÖĞRETİM) 3. SINIF NUMARALI ÖĞRENCİSİ RAHİME ALAŞ IN, EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI GÜZ VE BAHAR YARIYILLARINDA EĞİTİMİNE DİCLE ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİNDE ÖZEL ÖĞRENCİ STATÜSÜNDE DEVAM ETME İSTEĞİ Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği (II. öğretim) numaralı 3. sınıf öğrencisi Rahime ALAŞ ın, eğitim-öğretim yılı güz ve bahar yarıyıllarında harcını yatırmak kaydı ile Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi nde Özel Öğrenci statüsünde devam etme isteği konulu tarih ve sayılı Dekanlık yazısı görüşüldü: Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi İlahiyat Fakültesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği (II. öğretim) numaralı 3. sınıf öğrencisi Rahime ALAŞ ın, eğitim-öğretim yılı güz ve bahar yarıyıllarında harcını yatırmak kaydı ile Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi nde Özel Öğrenci statüsünde devam etme isteğinin uygun olduğuna oybirliği ile karar verildi.

5 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin 14.5.ÜNİVERSİTEMİZ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ BİTİRME PROJESİ YÖNERGESİ Üniversitemiz Teknoloji Fakültesi nin Bitirme Projesi Yönergesi konulu tarih ve sayılı Dekanlık yazısı görüşüldü: Üniversitemiz Teknoloji Fakültesi nin Bitirme Projesi Yönergesi nin eğitim-öğretim yılı güz yarıyılından itibaren geçerli olmak üzere geldiği şekli ile aynen kabülüne oybirliği ile karar verildi.

6 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin 14.6.ÜNİVERSİTEMİZ ELAZIĞ SAĞLIK YÜKSEKOKULU MÜDÜRLÜĞÜ NÜN EĞİTİM-ÖĞRETİM SINAV VE UYGULAMA YÖNERGESİ Üniversitemiz Elazığ Sağlık Yüksekokulu nun, Eğitim-Öğretim Sınav ve Uygulama Yönergesi konulu tarih ve sayılı Müdürlük yazısı görüşüldü: Üniversitemiz Elazığ Sağlık Yüksekokulu nun Eğitim-Öğretim Sınav ve Uygulama Yönergesi nin eğitim-öğretim yılı güz yarıyılından itibaren geçerli olmak üzere geldiği şekli ile aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

7 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU ANESTEZİ TEKNİKERLİĞİ PROGRAMINA KAYIT YAPTIRAN EBRU (SÜNDÜ) YILDIRIM IN, ÜNİVERSİTEMİZ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU ANESTEZİ PROGRAMI 1. SINIFINA YATAY GEÇİŞ YAPMA İSTEĞİ Sivas Cumhuriyet üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu anestezi teknikerliği programına kayıt yaptıran Ebru (SÜNDÜ) YILDIRIM ın, Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu anestezi programı I. sınıfına yatay geçiş yapma isteğine ilişkin tarih ve sayılı Müdürlük yazısı ve ekleri görüşüldü: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu anestezi teknikerliği programına kayıt yaptıran Ebru (SÜNDÜ) YILDIRIM ın, 6111 Sayılı Kanun un Geçici 58. Maddesi ile Geçici 63. Maddesi gereğince Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu anestezi programı 1. sınıfına yatay geçiş yapma isteğinin uygun olduğuna oybirliği ile karar verildi.

8 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin 14.8.ÜNİVERSİTEMİZ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU ANTRENÖRLÜK NOLU ÖĞRENCİSİ AHMET BENLİ NİN, EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA EĞİTİMİNE GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU NDA ÖZEL ÖĞRENCİ STATÜSÜNDE DEVAM ETME İSTEĞİ Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük nolu öğrencisi Ahmet BENLİ nin, eğitim-öğretim yılında Gaziantep Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda özel öğrenci statüsünde devam isteği konulu tarih ve sayılı Müdürlük yazısı görüşüldü: Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük nolu öğrencisi Ahmet BENLİ nin, eğitim-öğretim yılında Gaziantep Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda özel öğrenci statüsünde devam isteği konusunun gündemden geri çekilmesine oybirliği ile karar verildi.

9 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin ÜNİVERSİTEMİZ SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU MÜDÜRLÜĞÜ NÜN, EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILINDAN İTİBAREN BELİRTİLEN PROGRAMLARIN MÜFREDATLARINDA, DERSİN KODU VE ADI, DERSİN TÜRÜ, TEORİK, UYGULAMA, KREDİSİ VE AKTS LERİ BELİRTİLEN DERSLERDE YAPILAN YENİ DÜZENLEMELER Üniversitemiz Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu nun eğitim-öğretim yılı güz yarıyılından itibaren bölüm programlarında okutulan ders müfredatlarında, dersin kodu ve adı, dersin türü, teorik, uygulama, kredisi ve AKTS leri belirtilen derslerde yapılan yeni düzenlemeler konulu tarih ve sayılı Müdürlük yazısı görüşüldü: Üniversitemiz Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu nun eğitim-öğretim yılı güz yarıyılından itibaren bölüm programlarında okutulan ders müfredatlarında, dersin kodu ve adı, dersin türü, teorik, uygulama, kredisi ve AKTS leri belirtilen derslerde yapılan yeni düzenlemeler in geldiği şekli ile aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

10 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin ÜNİVERSİTEMİZ SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU STAJ YÖNERGESİ Üniversitemiz Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Staj Yönergesi konulu tarih ve sayılı Müdürlük yazısı görüşüldü: Üniversitemiz Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Staj Yönergesi nin eğitim-öğretim yılı güz yarıyılından itibaren geçerli olmak üzere geldiği şekli ile aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

11 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin ÜNİVERSİTEMİZ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜNÜN SEÇMELİ DERS KODU VE DÖNEM DEĞİŞİKLİĞİ Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünün seçmeli ders kodu ve dönem değişikliği konulu tarih ve sayılı Dekanlık yazısı görüşüldü: Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Makine Teorisi ve Dinamiği Anabilim Dalı 8. Yarıyıl seçmeli derslerinden MMÜ-446 Robotik Sistemler (2002) AKTS-3 dersinin MMÜ-495 koduyla 7. Yarıyıla, 7. Yarıyıl seçmeli derslerinden MMÜ-443 Mekanik Titreşimler (2002) AKTS-3 dersinin MMÜ-476 koduyla 8. Yarıyıla işlenmesine ve öğretim yılından itibaren uygulanmasının uygun olduğuna oybirliği ile karar verildi.

12 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin ÜNİVERSİTEMİZ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜNÜN TEKNİK ÖĞRETMENLER İÇİN MÜHENDİSLİK TAMAMLAMA PROGRAMI KAPSAMINDA DERS EKLENMESİ Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünün Mühendislik tamamlama programına ders eklenmesi konulu tarih ve sayılı Dekanlık yazısı görüşüldü: Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü tarafından Teknik Öğretmenler için Mühendislik Tamamlama Programı kapsamında uygulanan derslere akreditasyon süreci gereğince, Güz Dönemi için EEM-401 Elektrik-Elektronik Mühendisliği nde Tasarım (112) dersinin eklenmesinin uygun olduğuna oybirliği ile karar verildi.

13 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin ÜNİVERSİTEMİZ EĞİTİM FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ PROGRAMI IV. SINIF NOLU ÖĞRENCİSİ İSMAİL KIVRAK IN, EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ VE BAHAR YARIYILLARINDA GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİNDE ÖZEL ÖĞRENCİ STATÜSÜNDE EĞİTİMİNE DEVAM ETME İSTEĞİ Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Programı IV. Sınıf nolu öğrencisi İsmail KIVRAK ın, eğitim-öğretim yılı güz ve bahar yarıyıllarında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde özel öğrenci statüsünde devam isteği konulu tarih ve sayılı Dekanlık yazısı görüşüldü: Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Programı IV. Sınıf nolu öğrencisi İsmail KIVRAK ın, eğitim-öğretim yılı güz ve bahar yarıyıllarında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde özel öğrenci statüsünde devam isteğinin uygun olmadığına oybirliği ile karar verildi.

14 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin ÜNİVERSİTEMİZ EĞİTİM FAKÜLTESİ İLKÖĞRETİM BÖLÜMÜ OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ PROGRAMINA EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDAN İTİBAREN, OKUTULMAKTA OLAN SEÇMELİ DERSLERE YENİ EKLENECEK DERSLER İLE İLKÖĞRETİM BÖLÜMÜ SINIF ÖĞRETMENLİĞİ PROGRAMINDA OKUTULAN 4. SINIF BAHAR DÖNEMİ SEÇMELİ 1 MESLEK BİLGİSİ DERSLER LİSTESİNE 4213 OPTİK KODLU İSÖ 438 İŞARET DİLİ DERSİNİN EKLENMESİ Üniversitemiz Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Programında eğitim-öğretim yılından itibaren, okutulmakta olan seçmeli derslere yeni eklenecek dersler ile İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Programında okutulan 4. Sınıf Bahar Dönemi seçmeli 1 Meslek Bilgisi dersler listesine 4213 optik kodlu İSÖ 438 İşaret Dili dersinin eklenmesine ilişkin tarih ve sayılı Dekanlık yazısı ve ekleri görüşüldü: a) Üniversitemiz Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Programında eğitim-öğretim yılından itibaren, okutulmakta olan seçmeli derslere yeni eklenecek derslerin geldiği şekli ile aynen kabulüne, b) Üniversitemiz Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Programında okutulan 4. Sınıf Bahar Dönemi seçmeli 1 Meslek Bilgisi dersler listesine 4213 optik kodlu İSÖ 438 İşaret Dili dersinin eklenmesine, Oybirliği ile karar verildi.

15 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin ÜNİVERSİTEMİZ SİVİL HAVACILIK YÜKSEKOKULU BÜNYESİNDE BÖLÜMLERİN AÇILMASI Üniversitemiz Sivil Havacılık Yüksekokulu Bünyesinde bölümlerin açılması konulu tarih ve sayılı Müdürlük yazısı görüşüldü: Üniversitemiz Sivil Havacılık Yüksekokulu bünyesinde, 1-Uçak Elektrik-Elektronik, 2-Uçak Gövde-Motor, 3-İnsansız Araç Sistemleri, 4-Hava Trafik Kontrolü Bölümlerinin açılmasının uygun olduğuna, Kararın gereği için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı na arzına oybirliği ile karar verildi.

16 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin ÜNİVERSİTEMİZ YÖNETİM KURULU NA ÜYE SEÇİLMESİ Üniversitemiz Yönetim Kurulu na üye seçilmesi konusu görüşüldü: Üniversitemiz Yönetim Kurulu üyeliğine tarihinden itibaren 2547 Sayılı Kanun un 15. Maddesi uyarınca Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fatih Serhat EROL un seçilmesinin uygun olduğuna oybirliği ile karar verildi.

17 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin ÜNİVERSİTEMİZ AKADEMİK ETİK KURULUNA ÜYE SEÇİMİ Üniversitemiz Akademik Etik Kuruluna üye seçimi konusu görüşüldü: Üniversitemiz Akademik Etik Kuruluna üye seçilmesi konusunun gündemden geri çekilmesinin uygun olduğuna oybirliği ile karar verildi.

18 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin ÜNİVERSİTEMİZ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ BİTİRME PROJESİ YÖNERGESİ Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Bitirme Projesi Yönergesi konulu tarih ve sayılı Dekanlık yazısı görüşüldü: Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Bitirme Projesi Yönergesi nin, eğitim-öğretim yılı güz yarıyılından itibaren geçerli olmak üzere geldiği şekli ile aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

19 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin ÜNİVERSİTEMİZ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ, İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ VE MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMLERİNİN MÜFREDAT PROGRAMLARININ YENİDEN DÜZENLENMESİ Üniversitemiz Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği ve Makine Mühendisliği Bölümlerinin mevcut sekiz yarıyıllık müfredat programlarının yeniden düzenlenmesine dair tarih ve sayılı sayılı Dekanlık yazısı görüşüldü: Üniversitemiz Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği ve Makine Mühendisliği bölümlerindeki müfredat programlarının yeniden düzenlenmesine ve geldiği şekli ile aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

20 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin ÜNİVERSİTEMİZ EĞİTİM FAKÜLTESİ SINIF ÖĞRETMENLİĞİ PROGRAMI II. SINIF NUMARALI ÖĞRENCİSİ SILA MERVE TELLİ NİN, EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ VE BAHAR YARIYILLARINDA EĞİTİMİNE DİCLE ÜNİVERSİTESİ ZİYA GÖKALP EĞİTİM FAKÜLTESİNDE ÖZEL ÖĞRENCİ STATÜSÜNDE ÖĞRENİMİNE DEVAM ETME İSTEĞİ Üniversitemiz Eğitim Fakültesi numaralı II. sınıf öğrencisi Sıla Merve TELLİ nin, eğitim-öğretim yılı güz ve bahar yarıyıllarında Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü nde Özel Öğrenci statüsünde öğrenimine devam etme isteği konulu tarih ve sayılı Dekanlık yazısı görüşüldü: Üniversitemiz Eğitim Fakültesi numaralı II. sınıf öğrencisi Sıla Merve TELLİ nin, eğitim-öğretim yılı güz ve bahar yarıyıllarında Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü nde Özel Öğrenci statüsünde öğrenimine devam etme isteğinin uygun olduğuna oybirliği ile karar verildi.

21 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin ÜNİVERSİTEMİZ EĞİTİM FAKÜLTESİ RESİM-İŞ ÖĞRETMENLİĞİ PROGRAMI IV. SINIF NUMARALI ÖĞRENCİSİ TUĞBA YALÇIN GÜRSES İN, EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ VE BAHAR YARIYILLARINDA EĞİTİMİNE ŞANLIURFA HARRAN ÜNİVERSİTESİNDE ÖZEL ÖĞRENCİ STATÜSÜNDE ÖĞRENİMİNE DEVAM ETME İSTEĞİ Üniversitemiz Eğitim Fakültesi resim iş öğretmenliği IV. sınıf numaralı öğrencisi Tuğba YALÇIN GÜRSES in, eğitim-öğretim yılı güz ve bahar yarıyıllarında Şanlıurfa Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesi nde Özel Öğrenci statüsünde öğrenimine devam etme isteği konulu tarih ve sayılı Dekanlık yazısı görüşüldü: Üniversitemiz Eğitim Fakültesi resim iş öğretmenliği IV. sınıf numaralı öğrencisi Tuğba YALÇIN GÜRSES in, eğitim-öğretim yılı güz ve bahar yarıyıllarında Şanlıurfa Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesi nde Özel Öğrenci statüsünde öğrenimine devam etme isteğinin uygun olduğuna oybirliği ile karar verildi.

22 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin ÜNİVERSİTEMİZ KEBAN MESLEK YÜKSEKOKULU ELEKTRİK VE ENERJİ BÖLÜMÜ DERSLERİNİN İSİMLERİ VE İÇERİKLERİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ KONUSUNDA TASHİHİ KARAR ALINMASI Üniversitemiz Senatosunun tarih ve /5.10. sayılı kararı ile alınan Keban Meslek Yüksekokulu Elektrik ve Enerji Bölümü ders isimleri ve içeriklerinin yeniden düzenlemesine ilişkin alınan karar için tashihi karar alınması konusu görüşüldü: Üniversitemiz Senatosunun tarih ve /5.10. sayılı karar ile alınan Keban Meslek Yüksekokulu Elektrik ve Enerji Bölümü ders isimleri ve içeriklerine tashihi karar alınması ve geldiği şekli ile aynen kabulüne oybirliğine karar verildi.

23 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ SUÜRÜNLERİ FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ RESUL YILDIRIM IN, ÜNİVERSİTEMİZ SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİ NE YATAY GEÇİŞ YAPMA İSTEĞİ Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğrencisi Resul YILDIRIM ın, Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesine yatay geçiş yapma isteğine ilişkin tarih ve sayılı Dekanlık yazısı görüşüldü: Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğrencisi Resul YILDIRIM ın, 6111 Sayılı Kanun un geçici 58. Maddesi ile 6353 Sayılı Kanun un geçici 63. Maddesi gereğince Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesine yatay geçiş yapma isteğinin uygun olduğuna oybirliği ile karar verildi.

24 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin ÜNİVERSİTEMİZ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜNÜN ÖĞRETİM YILINDAN İTİBAREN UYGULANAN DERS PROGRAMINDA BULUNAN VE SEÇMELİ OLARAK OKUTULAN DERS KREDİSİ HAKKINDA TASHİHİ KARAR ALINMASI Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümünün öğretim yılından itibaren uygulanan ders programında bulunan ve seçmeli olarak okutulan ders kredisinin düzeltilmesi hakkındaki tarih ve sayılı Dekanlık yazısı görüşüldü: Üniversitemiz Senatosunun tarih ve /10.6. sayılı kararı ile ÇMÜ-306 Biyolojik Prosesler dersinin adı (Prosesler) olması gerekirken, sehven (Dersler) yazılan ifadesine ilişkin tashihi karar alınması ve düzeltilmesine oybirliği ile karar verildi.

25 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin ÜNİVERSİTEMİZ, ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ NİN DERS YÜKÜ TANIMI İLE İLGİLİ 23. MADDESİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ Üniversitemiz, Fırat Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği nin, tanımı ile ilgili 23. Maddesinin değiştirilmesi konusu görüşüldü: Ders Yükü Üniversitemiz, Fırat Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği nin, tanımı ile ilgili 23. Maddesinin, Ders Yükü Eski Hali; Ders yükü MADDE 23 (1) Bir bölümün/programın normal ders yükü, o programın müfredatında en fazla sayıda kredili dersin yer aldığı yarıyıldaki kredili ders sayısıdır. (2) Öğrencilerin bir yarıyıldaki ders yükü normal ders yükü ile sınırlıdır. Normal ders yükü; a) Öğrencinin talebi ve danışmanın onayı ile GNO su en az 2,20 olan öğrenciler için en fazla bir ders artırılabilir. b) Öğrencinin talebi ve danışmanın onayı ile GNO su en az 3,00 olan öğrenciler için en fazla iki ders artırılabilir. (3) Öğrenci bulunduğu sınıfın ilgili alt yarıyıllarından dersi varsa, üst sınıftan ders alamaz. (4) Öğrencinin bulunduğu sınıfın ilgili üst yarıyılından alabileceği ders sayısı en fazla üç olabilir. (5) Öğrenciler kayıt oldukları ilk yarıyılda müfredatta belirtilen ders yüklerini değiştiremezler. (6) Öğrencilerin bir yarıyıldaki asgari ders yükü kredili üç derstir. Gerekçeli durumlarda bu yük, akademik danışmanın ve ilgili bölüm başkanlığının onayı ile azaltılabilir. (7) Son yarıyılda alabileceği en fazla ders yükü kadar derse yazılan ve bölüm veya programdan mezun olabilmesi için ders yükünü aşacak durumda sadece bir dersi kalan öğrenciler bu tek derse de yazılmak koşuluyla ders yükünü bir ders artırabilirler. (8) Öğrenci, ders seçme işleminde, önceki yarıyıllarda devamsız ve başarısız olduğu dersler ile hiç almadığı dersleri öncelikli olarak almak zorundadır. Bu dersler farklı dönemlerden ise en alttaki dönem derslerinden başlamak şartı ile dersleri alır. (9) Öğrencinin kaydolduğu derslerin haftalık saatlerinin kısmen de olsa çakışmaması gerekir. (10) Birinci öğretim öğrencileri ikinci öğretimden, ikinci öğretim öğrencileri de birinci öğretimden ders alamazlar. Bu fıkra hükümleri, çift anadal ve yan dal öğrencilerine uygulanmaz. Ayrıca bu fıkra, yatay geçişle gelen öğrenciler için de yatay geçişin yapıldığı ilk iki yarıyıl uygulanmaz. (11) Ders kaydının son şekli, danışman öğretim elemanı tarafından akademik takvimde belirlenen süre içerisinde onaylanır. (12) Bu maddenin ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci, altıncı, yedinci, sekizinci, dokuzuncu ve onuncu fıkralarının uygulanmasından danışman öğretim elemanı sorumludur.

26 Üniversitemiz Senatosu tarihinde saat da Rektör Prof. Dr. Kutbeddin ÜNİVERSİTEMİZ, ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ NİN DERS YÜKÜ TANIMI İLE İLGİLİ 23. MADDESİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ Yeni Hali; Ders yükü MADDE 23 (1) Bir bölümün/programın normal ders yükü, öğrencinin bulunduğu dönemdeki toplam ders sayısıdır. (2) Öğrencilerin bir yarıyıldaki ders yükü, öğrencinin talebi ve danışmanın onayı ile en fazla üç ders arttırılabilir. (3) Öğrenci bulunduğu sınıfın alt yarıyıllarından dersi varsa, üst sınıftan ders alamaz. Alt yarıyıllardan dersi olmayan öğrencilerden Genel Not Ortalaması en az 2.50 olan öğrenciler, üst sınıftan en fazla üç ders alabilirler. (4) Öğrenciler kayıt oldukları ilk yarıyılda müfredatta belirtilen ders yüklerini değiştiremezler. (5) Öğrencilerin bir yarıyıldaki asgari ders yükü kredili üç derstir. Gerekçeli durumlarda bu yük, akademik danışmanın ve ilgili bölüm başkanlığının onayı ile azaltılabilir. (6) Son yarıyılda alabileceği en fazla ders yükü kadar derse yazılan ve bölüm veya programdan mezun olabilmesi için ders yükünü aşacak durumda sadece bir dersi kalan öğrenciler bu tek derse de yazılmak koşuluyla ders yükünü bir ders artırabilirler. (7) Öğrenci, ders seçme işleminde, önceki yarıyıllarda devamsız ve başarısız olduğu dersler ile hiç almadığı dersleri öncelikli olarak almak zorundadır. Bu dersler farklı dönemlerden ise en alttaki dönem derslerinden başlamak şartı ile dersleri alır. (8) Öğrencinin kaydolduğu derslerin haftalık saatlerinin kısmen de olsa çakışmaması gerekir. (9) Birinci öğretim öğrencileri ikinci öğretimden, ikinci öğretim öğrencileri de birinci öğretimden ders alamazlar. Bu fıkra hükümleri, çift anadal ve yan dal öğrencilerine uygulanmaz. Ayrıca bu fıkra, yatay geçişle gelen öğrenciler için de yatay geçişin yapıldığı ilk iki yarıyıl uygulanmaz. (10) Ders kaydının son şekli, danışman öğretim elemanı tarafından akademik takvimde belirlenen süre içerisinde onaylanır. (11) Bu maddenin ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci, altıncı, yedinci, sekizinci, ve dokuzuncu fıkralarının uygulanmasından danışman öğretim elemanı sorumludur. Şeklinde değiştirilmesinin uygun olduğuna kararın gereği için Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü ne gönderilmesine karar verildi. Kurul Üyeleri: Prof. Dr. Kutbeddin DEMİRDAĞ

27 Prof. Dr. Hasan ALLİ Prof. Dr. Nuri ORHAN Prof. Dr. Ahmet KAZEZ Prof. Dr. Sadettin TANYILDIZI Prof. Dr. Rifat ÇOLAK Prof. Dr. Fikret KARATAŞ Prof. Dr. Enver ÇAKAR Prof. Dr. Gıyasettin ARSLAN Prof. Dr. Ömer Osman UMAR Prof. Dr. Saadettin TONBUL Prof. Dr. Ubeyde İPEK Prof. Dr. Ahmet ÖZER Prof. Dr. Dursun ŞEN Prof. Dr. Z. Hakan AKPOLAT Prof. Dr. Yasin VAROL Prof. Dr. İrfan ORHAN Prof. Dr. Kadir SERVİ Prof. Dr. Halil HASAR Prof. Dr. Mustafa KAPLAN Prof. Dr. Zahir KIZMAZ Doç. Dr. Mukadder BOYDAK ÖZAN Prof. Dr. Cengiz ARSLAN Yrd. Doç. Dr. Yavuz DEMİRTAŞ Prof. Dr. Yusuf ÖZKAN Prof. Dr. İhsan DAĞTEKİN Yrd. Doç. Dr. Mustafa KAYA Doç. Dr. Servet YILDIZ Prof. Dr. İhsan HALİFEOĞLU Prof. Dr. Gürsel DİNÇ Doç. Dr. Tarık ÖZCAN Prof. Dr. Erdal DUMAN Doç. Dr. Hasan GÜL Doç. Dr. Ahmet Orhan GÖRGÜLÜ Doç. Dr. Nihat TOSUN Prof. Dr. Şemsettin CİVELEK Prof. Dr. Şener DEMİREL Prof. Dr. Etibar PENAHLI Doç. Dr. Mehtap YEŞİLORMAN Prof. Dr. H. Mehmet SOYSALDI Doç. Dr. Mustafa YAĞBASAN Prof. Dr. Ahmet AKSIN Prof. Dr. Yakup DEMİR Prof. Dr. Naim SAĞLAM Prof. Dr. Mehmet Horik KORKUT Prof. Dr. Asaf VAROL Prof. Dr. Yaşar DOĞAN

28 Prof. Dr. Metin BAYRAKTAR Prof.Dr. Hasan ALLİ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Rifat ÇOLAK Dekan Prof.Dr. Enver ÇAKAR Dekan Vekili Prof.Dr. Ömer Osman UMAR Dekan Vekili Prof.Dr. Ahmet ÖZER Dekan Prof.Dr. Zühtü Hakan AKPOLAT Dekan Vekili Prof.Dr. İrfan ORHAN Dekan Prof.Dr. Halil HASAR Enstitü Müdürü Prof.Dr. Zahir KIZMAZ Enstitü Müdürü Prof.Dr. Cengiz ARSLAN Dekan Vekili N.Eda AKSIN BELHAN Müdür Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Mustafa KAYA Yüksekokul Müdürü Prof.Dr. Gürsel DİNÇ Meslek Yüksekokul Müdürü Prof.Dr. Erdal DUMAN Meslek Yüksekokul Müdürü Doç.Dr. Ahmet Orhan GÖRGÜLÜ Meslek Yüksekokul Müdürü Prof.Dr. Şemsettin CİVELEK Meslek Yüksekokul Müdürü Doç.Dr. Mustafa YAĞBASAN Doçent Prof.Dr. Yakup DEMİR Profesör Prof.Dr. Mehmet Horik KORKUT Profesör E-İmzalıdır Prof.Dr. Kutbeddin DEMİRDAĞ Rektör Prof.Dr. Ahmet KAZEZ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Fikret KARATAŞ Dekan Prof.Dr. Gıyasettin ARSLAN Profesör Prof.Dr. Saadettin TONBUL Dekan Vekili Prof.Dr. Dursun ŞEN Dekan Prof.Dr. Yasin VAROL Profesör Prof.Dr. Kadir SERVİ Dekan Prof.Dr. Mustafa KAPLAN Enstitü Müdürü Doç.Dr. Mukadder BOYDAK ÖZAN Doçent Yrd.Doç.Dr. Yavuz DEMİRTAŞ Yüksekokul Müdürü Prof.Dr. İhsan DAĞTEKİN Yüksekokul Müdürü Doç.Dr. Servet YILDIZ Meslek Yüksekokul Müdürü Doç.Dr. Tarık ÖZCAN Meslek Yüksekokul Müdürü Prof.Dr. Hasan GÜL Meslek Yüksekokul Müdürü Doç.Dr. Nihat TOSUN Meslek Yüksekokul Müdürü Prof.Dr. Şener DEMİREL Profesör Prof.Dr. Ahmet AKSIN Profesör Prof.Dr. Naim SAĞLAM Profesör