IDE CAD KULLANIM KILAVUZU. Proje Yeni. 1- Önce yeni projeyi şablonu kullanılarak başlat. "Arka Plan Beyaz"ı seç ve "aç" tıkla

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "IDE CAD KULLANIM KILAVUZU. Proje Yeni. 1- Önce yeni projeyi şablonu kullanılarak başlat. "Arka Plan Beyaz"ı seç ve "aç" tıkla"

Transkript

1 IDE CAD KULLANIM KILAVUZU Proje Yeni 1- Önce yeni projeyi şablonu kullanılarak başlat. "Arka Plan Beyaz"ı seç ve "aç" tıkla 2) Ayarlar Genel ayarlar Pencere: Genel Ayarlar Izgara ve sınırlar X aralığı: 100 cm Y aralığı: 100 cm Z aralığı: 100 cm Pencere: Girdi Birimleri a) Santimetre saç Tamam tuşlar 3) Analiz Analiz Ayarları Pencere: Analizi Ayarları A) Genel ayarlar a) Analiz seçenekleri üçünüde tıkla b) Rijit Diyafram seçenekleri: i) Az katlı (1-15 kat) Yarı rijit diyafram ii) Çok katlı (15 kattan büyük) Tam rijit diyafram perdeleri Not: TDY500 tam rijit diyafram analizi istediğinden tam rijit diyafram seçilmelidir. B) TDY Seçenekleri: i) Yönetmelik kontroller Deprem yükü yöntemi Seç Mod Birleştirme ii) Eksantirisite oranı 0.05 Bina önem katsayısı sayfa 159 Yapı tipi katsayısı X (Kx) ve Y(Ky) sayfa 160 Zemin Hakim Periyodu (sn)(to): Sayfa 160 Taşıyıcı sistem davranış katsayısı (R)X ve (R)Y sayfa 160 Üst rijit bodrum katı numarası X ve Y sayfa 160 NOT: Bodrum yoksa -1 giriniz. iii) Yönetmelik : 2007 seç iv) Süreklilik düzeyi X ve Y: Yüksek seç

2 v) Deprem bölgesi: Verilen bölgeyi seç vi) Alttaki 3 seçenek: Kesme Tikleyin TDY Tikleyin Sünek Boş C) Sistem seçenekleri Kabuklar her üç seçeneğini tıkla D) Aşamalı inşaat hesabı boş bırak E) Isı yükleri olduğu gibi bırak F) i) Temel Zemin: Toprak ağırlığı ton/m3 Yatak kayısısı (Ko) Sayfa 161 (t/m3) Zemin emniyet gerilmesi Sayfa 161 (ton/m2) Alttaki 7 seçenek verilerinden emin değilsen 2, 5 ve 6. kutuları tıkla. ii) Mat temellerde çoklu eşlenik Winkler yay yöntemini kullanan tik koy a) alttaki değerleri aynen bırak iii) Radye temel - üst yapı bağlantı yöntemi: Direk bağlantı seç G) Yük - Güvenlik: mevcut seçenekleri aynen uygula H) Güçlendirme: mevcut seçenekleri aynen uygula I) Diğer: Mevcut seçenekleri aynen uygula, en sonunda TAMAM tuşuna tıkla. ve kapansın. 4) Yapı malzemesi girilmesi Ayarlar Statik materyaller Döşeme, kolon, kiriş, temel malzemelerini listeden seçerek girin TAMAM tuşuna basın. 5) Kat Genel Ayarları i) Proje adını girmek için DEĞİŞTİR tıkla. ii) N (Kat No), İsim (kat tanımı), Kot, Yerden zemin döşemesi yüksekliği (cm), kat yüksekliği giriniz. iii) Yeni katlar varsa "Varsayılan yükseklik" karşısındaki kutuya girin TAMAM tıklayın AKSLARIN çizimi Aks ikonunu seçin. Açılan "Aks" penceresinin en sağındaki "Ayarlar ikonu"nu seçin. Açılan "Aks Ayarları" penceresinde; "Birimler"i tıklayıp birimi kontrol edin ve TAMAM tuşunu tıklayın. i) Yatay aksı uygun göreceğiniz yere getirin ve farenin sol tuşuna basın.

3 ii) Başka hiç bir tuşa basmadan ikinci yatay aksın ara mesafesini girmek için 300 tuşlarına basıp ENTER tuşunu tıklayın. iii) ikinci yatay aks da çizildikten sonra dikey aksa geçmek için klavyedeki ARA tuşuna basın. iv) Aks dikey olunca istediğinizde eve getirip farenin sol tuşuna basın. v) Hiç bir tuşa basmadan 510 tuşlarına tıklayın ve ENTER tuşuna basın. vi) İşlemi bitirmek için ESC tuşuna tıklayın. 7) KONTUR ÇİZGİLERİNİ KÜÇÜLTMEK İÇİN a) Ana menüden "Değiştir"i seçin. Aşağıya açılan pencereden sırası ile; "Obje edit aks Kontur Çizgisi" seçeneğini seçin imleç yeni bir şekil alacaktır. istediğin boyutta bir koludur sınırı çizin. b) Aks boylarına kısaltmak için; "Değiştir obje edit aks Aks sınırı" seçeneklerini seçin ve açılan "aks sınırı ayarları" penceresinde "sol, sağ, üst, alt" kutularına 100 girin ve TAMAM tuşuna basın. 8) AKSLARIN KOT İSİMLERİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN "Değiştir obje edit obje adlandır" tıklayın ve açılan pencerede "ilk adı giriniz" kutusuna yatay aksları yukarıdan aşağıya doğru değiştirmek için "A" girip TAMAM tuşuna basın. Pencere kapanınca en üstten başlayarak yatay Aksları tıklayın ve sonra ENTER tuşuna basın. Akslar değişecektir. Aynı işlemi diğer yöndeki akslar için de yapınız. KOLONLARI YERLEŞTİRMEK İkonların ikinci sırasında yer alan "Dikdörtgen Kolon" ikonuna tıklayın. Kolon penceresi açılacaktır. En sağdaki "Kolon Ayarları" ikonunu tıklayın kolon ayarları penceresi açılacaktır. "Genel Ayarlar" seçeneğini seçin, "Genel" Bölümü'nden "kolon adı"nı girin. "Büyüme sınırları" bölümünde sağa ve alta birer tik koyun. "Sıva" bölümünde kalınlık kutusuna 2.5 cm giriniz. "Boyutlar" bölümünde; Genişlik: 50 cm Yükseklik: 25 cm Kaçıklık X: cm, Kaçıklık Y: cm Üst kot: 360 cm, Kot: 60 cm, Eğiklik: 0 birimlerini giriniz. Girişler bitince, diğer seçenekleri inceleyin, sonra TAMAM tuşuna basın. Ekranda "kolon" ikonu belirecektir.

4 Kolon penceresinde kolonun akslara göre konumunu belirleyen ikonu, Örneğin "Varsayılan Kaçıklıklı kolon" seçiniz. İmlece göre SHİFT tuşuna tuşuna basıp kolonları yerine yerleştirin. KİRİŞLERİ YERLEŞTİRMEK Ana menüde ikonların 2. sırasında yer alan KİRİŞ ikonunu tıklayın. kiriş penceresi açılacaktır. En sağda yer alan ayarlar ikonunu tıklayın. "Genel ayarlar" seçeneğindeki "Genel" bölümünde "Kiriş adı" yerine kirişin kod adını, Genişlik: 25 cm, Yükseklik: 55 cm, Kot: 360 cm, "Kaçıklık" bölümünde yatay aks ortadan geçtiği için "orta" seçiniz. "Statik betonarme" bölümünde "Beton ve demir" malzemelerini seçin. "Pilye parametreleri" seçeneğinde aksini belirtilmediyse aynen bırakın. "Yükler" bölümünde; "Duvar Yükü" seçeneğinde "Kullanıcı tanımlı"yı seçin ve mimarinin planda belirtilen duvar tipinin duvar ağırlığını girin. Örneğin t/m2. "Hareketli yük" seçeneğinde "kullanıcı tanımlı" seçin ve 0.25 tf-m girin. TAMAM tuşuna basınca pencere kapanır ve ikon yeni şeklini alır. Alt ve üst sol kolonlardan sağa doğru imleci çekerek kirişleri çiziniz bütün kirişlerin çizmek için önce kirişli ikonunu tıklayıp B3 ve B4 kirişleri için genişlik 25 cm, yüksek 45 cm boyutlarını giriniz. Kot: 360, Sağ uç kotu: 0 girip diğer değerleri aynen bırakıp, TAMAM tuşuna tıklayın. Kolonlar çizilmiş oldu. DÖŞEME BİLGİLERİNİN GİRİLMESİ Ana Menü'e ikonların ikinci sırasında yer alan döşeme ikonunu tıklayın. Döşeme penceresi açılacaktır. En sağdaki "Ayarlar" ikonunu tıklayın, "Döşeme ayarları" penceresi açılacaktır. "Genel ayarlar" seçeneğinde döşeme adını girin. Kalınlık kutusuna 15 cm, kot kutusuna 360 cm yazın. "Yükler bölümü"nde; "Kaplama adı" kutusuna fayans kaplama (0.17 f/m2) ve Q (Hareketli yük) kutusuna "kullanıcı tanımlı" seçip tf/m2 giriniz. Diğer seçeneklere göz atıp gerekli bilgiler varsa girin ve TAMAM tuşunu tıklayın. İmleç şekil değiştirecek ve tik işareti haline gelecektir. Döşeme'nin olduğu yere İmleci sürükleyin ve farenin sol tuşuna tıklayın imleç tekrar şekil değiştirip döşemeyi belirleyecektir.

5 İNŞAAT DEMİRİ ÇEŞİTLERİNİ BELİRLEMEK İnşaat demirlerinin kullanımını standartlara göre belirlemek için ana menüde "Betonarme" seçeneğini tıklayın ve aşağıya açılan pencerede "Donatı seçimi"ni tıklayın. Açılan "Donatı seçimi" penceresinde yerel standartlara uygun olarak demirleri seçin. Örneğin. Kolon - Major: 14,16, 18, Minor: 14, 16, 18, Etriye: 8, 10, 12, 14, 16, 18 Demir belirleme Bitince TAMAM tuşuna basın. STATİK HESAPLAMA Döşeme Analizi Önce döşeme parametrelerini kontrol ediniz. Döşeme Parametreler Döşenen parametreleri. Yerel standartlara göre parametreleri giriniz veya yazılı olanları aynen bırakınız ver TAMAM tuşuna bastığınız Döşeme analizini yapmak için ilgili döşemenin üzerine imleci getirin ve farenin sol tuşu ile üzerine tıklayın. Döşeme mavi bir renk alacaktır. Ana menüden "Analiz" seçeneğini tıklayın ve aşağıya açılan pencereden "Döşeme analizi" seçeneğini seçin. Açılan "Kabuk analizi" penceresinde gerekli olan seçimleri yapın. örneğin: moment ve kesme'yi tıklayın, TAMAM tuşuna basın. Analiz hemen yapılacaktır. Mac momentler ve kesmeyin TIKLAYIN tamam tuşuna basın analiz hemen yapılacaktı DÖŞEME ANALİZ SONUÇLARINI ALMAK için; "Betonarme" seçeneğinden "Döşemeyi" seçin. "Döşeme betonarme" penceresinde X ve Y yönündeki demir tasarımı görülecektir. Çizim olarak görmek için menüden "Çizim" seçeneğini seçip, Açılan pencereden "kalıp planı" seçeneğini tıklayın KİRİŞ KOLON VE TEMEL ANALİZİ Bu işlem "Analiz + Betonarme" olarak tanımlanmıştır. Ana menüden "Analiz" seçeneğini tıklayın. Aşağıya açılan pencereden "Analiz + Betonarme" seçeneğini seçin.. Açılan pencere"de "TAMAM" tıklayın. Hesaplama başlayacaktır. Hesaplama süreci içinde "Davranış Spektrum Fonksiyonu" sorulacaktır.

6 Deprem bölgesini seçip TAMAM tuşunu tıklayın. Hesaplama kısa sürede bitecektir. Hesaplama bitince TAMAM tuşunu tıklayın KİRİŞ HESAPLAMA SONUÇLARI Kiriş hesaplamalarını almak için ana menüden "Betonarme"yi seçin. Açılan pencereden "Kiriş"i seçin. "Kiriş Betonarme" penceresi açılacaktır. Donatı çap ve tipi şemadan görülebilir. KOLON HESAPLAMA SONUÇLARI Ana menüden "Betonarme"yi açılan pencereden "Kolon"u seçin. "Kolon betonarme" penceresi açılacaktır. Bu pencerede sadece donatı miktarları ve yükler gösterilmektedir. "Kolonlar" bölümünde sırayla önce en üstteki kolonu tıklayın. Ekranda seçilen konunun yataylama hizası yeşil ile parlaklaştırılacaktır. Tüm ebat ve donatı buradan görülebilir. "Uç kuvvet diyagramları" bölümünü tıklayın. Açılan pencerede "Yükleme durumu" kutusunda "1.4G + 1.6Q" seçeneğini seçin. "Majör" bölümünde en alttaki değeri Kolon 1 yükü, (Örneğin = 10,310 t) olarak bir kenara not edin. Tüm kolonlar için ayrı ayrı bu işlemi yapın. Kolon donatı çizimini görmek için ana menüden "Çizim" seçeneğini ve aşağıya açılan pencereden "Kolon aplikasyon planı" tıklayın. Açılan pencerede "Detayları yerinde aç" seçeneğini tıklayın. Kolon donatısı görülecektir. Kolonların düşey demir donatısını görmek için ayni pencereden "Kolon düşey açılımları" seçeneğini seçiniz. TEMEL VE BAĞLANTIYI KİRİŞLERİ Hangi tür temelin kullanılacağını belirlemek için her kolon için tek tek kolon yükleri değerinden tekin temel hesaplaması yapın. Tekil Temellerin toplam alanı ( At, İnşaat alanının ( Ac) yarısından küçükse "Tekil temel", yarısı ile dörtte üçü arasındaysa "Sürekli temel", dörtte üçünden büyükse "Radye temel" tasarımı yapın. Yerel kurallar "Radye temel" dışında bir temel türüne izin vermiyorsa doğrudan "Radye temel" analizi yapın. Ana menüden "Çizim" ikonunu tıklayın. Açılan pencereden ilgili katı seçin (Örneğin: "Zemin kat") ve TAMAM tıklayın.

7 Menüden "Ayarlar Obje ayarları Temel ayarları Tekil Temel Ayarları" seçiniz. "Tekil Temel" veya "Sürekli Temel"in verilerini girin. Örnek: Tekil Temel: Boyutlar Bölümünde; Boyut X: 100 cm Boyut Y: 100 cm Kaçıklık X: Y: Kenarda yükseklik: 30 cm Kolon kenarında: 30 cm Ana Menü'den "Tekil temel" ikonunu seçin. Açılan pencerede en sağdaki "Ayarlar" seçeneğini tıklayın. Boyut X: 100 cm Boyut Y: 100 cm Kaçıklık X: Y: Kenarda yükseklik: 30 cm Kolon kenarında: 30 cm Kot: -50 cm giriniz ve TAMAM tuşuna basınız. İmleç "Tekil Temel" şeklini alacaktır. İmleci kolonların üstüne getirip farenin sol tuşuna iki kez arka arkaya basarak tüm "Tekil Temelleri" yerleştirin. İşlerimi bitirmek için ESC tuşuna basın. BAĞLANTI KİRİŞLERİ HESAPLAMASI Ayarlar Obje ayarları Bağ Kirişi Ayarlar Açılan pencerede "Genel" bölümünde; Bağ kirişi adı: BK01 Genişlik: 25 cm Yükseklik: 110 cm (temel pabucu üstünden zemin taban döşemesi üstüne kadar olan mesafe) Kot: 60 cm (zemin taban döşemesi üst kodu) giriniz. "Kaçıklık" bölümünde aks ortadan geçtiği için "Orta" seçeneğini seçip TAMAM tuşunu tıklayın. Ana menüden "Bağlantı Kirişi" ikonunu tıklayın. Açılan pencereden "Ayarlar" ikonunu tıklayın. "Bağ Kirişi Ayarları" başlıklı penceredeki verileri kontrol edip TAMAM tuşuna basın. İmleç şekil değiştirecektir. Bitevi ve sürekli şekilde "Bağ kirişleri"ni kolondan koluna uzanacak şekilde çizin.

8 HESAPLAMALARI BİTİRMEK İÇİN Ana menü'de "Analiz" tıkla. "Analiz + betonarme Analiz yapmak istiyormusunuz Evet" tıklayın Hesaplama sonrası TAMAM tuşuna basın ve hesaplama bitsin. Çizimi Ön, Yan ve Üç Boyutlu görmek için Ana Menü'de ZOOM GERİ ikonunu tıklayın. Çizim renk değiştirecektir. Sağdaki ekranlarda ÖN-SAĞ-PERFSPEKTİF görüntülerini görebilir ve inceleyebilirsiniz.

Eğitim Kılavuzu. Bina Tasarım Sistemi. www.probina.com.tr

Eğitim Kılavuzu. Bina Tasarım Sistemi. www.probina.com.tr Bina Tasarım Sistemi Eğitim Kılavuzu [ Probina Orion Bina Tasarım Sistemi, betonarme bina sistemlerinin analizini ve tasarımını gerçekleştirerek tüm detay çizimlerini otomatik olarak hazırlayan bütünleşik

Detaylı

Yükleme ve Kurulum. www.probina.com.tr

Yükleme ve Kurulum. www.probina.com.tr İçindekiler Yükleme ve Kurulum... 2 Teşekkür... 3 Başlarken... 4 Kullanıcı Arayüzü... 4 İlk Adımlar... 6 Proje Parametreleri... 7 Pafta Çerçevesi Seçimi... 9 Kat Bilgilerinin Girilmesi... 9 Yeni Kat Ekleme...

Detaylı

Giriş. Genel. Orion Bina Tasarım Sistemi Kullanım Kılavuzu Giriş 1

Giriş. Genel. Orion Bina Tasarım Sistemi Kullanım Kılavuzu Giriş 1 Giriş Genel Orion Bina Tasarım Sistemi, bina sistemlerinin 3-boyutlu analizi, kolon, perde, kiriş ve döşeme gibi yapı elemanlarının dizaynı ve donatı hesapları ile temel hesaplarının hazırlanması amacıyla

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. Bina Tasarım Sistemi. www.probina.com.tr. Prota Yazılım Ltd.

Kullanım Kılavuzu. Bina Tasarım Sistemi. www.probina.com.tr. Prota Yazılım Ltd. Bina Tasarım Sistemi Kullanım Kılavuzu [ Probina Orion Bina Tasarım Sistemi, betonarme bina sistemlerinin analizini ve tasarımını gerçekleştirerek tüm detay çizimlerini otomatik olarak hazırlayan bütünleşik

Detaylı

Doğrulama Kılavuzu Ocak 2009

Doğrulama Kılavuzu Ocak 2009 Ocak 2009 2 KULLANIM HAKLARI PROTA YAZILIM BİLİŞİM ve MÜHENDİSLİK LTD. ŞTİ. ODTÜ Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi Galyum Blok No: 20 ANKARA Tel: (312) 210 17 88 Fax: (312) 210 17 86 Email: probina@prota.com.tr

Detaylı

BiM / Building Information Modelling / Yapı Bilgi Sistemi

BiM / Building Information Modelling / Yapı Bilgi Sistemi BiM / Building Information Modelling / Yapı Bilgi Sistemi İnşaat mühendislerine yönelik bilgisayar yazılımı idecad Statik ile artık sorunlarınız çözüme kavuşuyor. Betonarme yapı sistemlerinin statik ve

Detaylı

Ocak 2009. Teknik Özellikler

Ocak 2009. Teknik Özellikler Ocak 2009 Teknik Özellikler Teknik Özellikler Tüm Hakları Saklıdır. Prota Yazılım Ltd. Şti. 2 KULLANIM HAKLARI PROTA YAZILIM BİLİŞİM ve MÜHENDİSLİK LTD. ŞTİ. ODTÜ Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi

Detaylı

-----KITCHENDRAW KULLANMA KILAVUZU-----

-----KITCHENDRAW KULLANMA KILAVUZU----- -----KITCHENDRAW KULLANMA KILAVUZU----- 1 I MENÜLER Bu menü programın standart menüsüdür ve kullanım amaçları sırasıyla şunlardır; Yeni Proje, Aç, Kaydet, Yazdır Kes, Kopyala, Yapıştır, Geri Al Duvarlar,

Detaylı

ÖRNEKLERLE ÖRNEK SAYFALAR SAP2000 V15. Yazarlar. Günay Özmen. Engin Orakdöğen. Kutlu Darılmaz

ÖRNEKLERLE ÖRNEK SAYFALAR SAP2000 V15. Yazarlar. Günay Özmen. Engin Orakdöğen. Kutlu Darılmaz ÖRNEKLERLE SAP2000 V15 Yazarlar Günay Özmen Engin Orakdöğen Kutlu Darılmaz BİRSEN YAYINEVİ İSTANBUL / 2012 İÇİNDEKİLER GENEL KULLANIM İLKELERİ... 1 KOORDİNAT SİSTEMLERİ VE GRİD ÇİZGİLERİ... 2 ÇUBUK ELEMANLARDA

Detaylı

Uygulamada Kullanılan Profesyonel Bir Yapısal Analiz-Betonarme Hesap ve Çizim Yazılımının İrdelenmesi: Z-PRO

Uygulamada Kullanılan Profesyonel Bir Yapısal Analiz-Betonarme Hesap ve Çizim Yazılımının İrdelenmesi: Z-PRO Uygulamada Kullanılan Profesyonel Bir Yapısal Analiz-Betonarme Hesap ve Çizim Yazılımının İrdelenmesi: Z-PRO Süleyman YALÇIN * Ahmet TOPÇU ** Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi,

Detaylı

ADANA TİCARET ODASI YENİ HİZMET BİNASI STATİK / ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ / MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ / PEYZAJ MÜHENDİSLİĞİ UYGULAMA PROJELERİ GENEL ŞARTNAMESİ

ADANA TİCARET ODASI YENİ HİZMET BİNASI STATİK / ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ / MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ / PEYZAJ MÜHENDİSLİĞİ UYGULAMA PROJELERİ GENEL ŞARTNAMESİ ADANA TİCARET ODASI YENİ HİZMET BİNASI STATİK / ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ / MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ / PEYZAJ MÜHENDİSLİĞİ UYGULAMA PROJELERİ GENEL ŞARTNAMESİ PROJE BİLGİLERİ Toplam İnşaat Alan: 15.000 m² (Yaklaşık)

Detaylı

PROJE KONTROL FORMU ÖRNEĞİ

PROJE KONTROL FORMU ÖRNEĞİ EK-3 FORM - 1 PROJE KONTROL FORMU ÖRNEĞİ Denetimi Üstlenilecek İş İl / İlçe : İlgili İdare : Pafta/Ada/Parsel No : Yapı Adresi : Yapı Sahibi : Yapı Sahibinin Adresi : Yapı Denetim Kuruluşu İzin Belge No

Detaylı

BİLGİSAYAR DESTEKLİ HARİTA YAPIMI UYGULAMALARI

BİLGİSAYAR DESTEKLİ HARİTA YAPIMI UYGULAMALARI S.Ü. MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ HARİTA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ BİLGİSAYAR DESTEKLİ HARİTA YAPIMI UYGULAMALARI Prof.Dr. İ. Öztuğ BİLDİRİCİ Bu ders notu 2014-2015 Öğretim Yılından itibaren kullanılacaktır. Uygulamalarda

Detaylı

AMP KolayMetraj. Kullanım Kılavuzu

AMP KolayMetraj. Kullanım Kılavuzu AMP KolayMetraj Kullanım Kılavuzu AMP Yazılım Genel Müdürlük İstanbul 2014 İçindekiler Kullanım kılavuzu sembolleri-düzenleri... 7 Yeni Proje... 8 Proje Aç... 10 Proje Yenileme... 10 Çizim Yönetimi...

Detaylı

4.1.2.14. Kdv Dahil Tutarı Hesapla...24 4.1.2.15. Kdv Tutarını Dahilden Hesapla...24 4.1.2.16. Kdv Tutarını Hariçten Hesapla...24 4.1.2.17.

4.1.2.14. Kdv Dahil Tutarı Hesapla...24 4.1.2.15. Kdv Tutarını Dahilden Hesapla...24 4.1.2.16. Kdv Tutarını Hariçten Hesapla...24 4.1.2.17. ĐÇĐNDEKĐLER 1. Genel Bilgiler...6 1.1. Amaç...6 2. Genel Muhasebe Programının Çalıştırılması...6 2.1. Yeni Firma Oluşturulması ve Firma Đşlemleri...8 2.2. Firma Seçim Penceresinin Kullanılması...11 3.

Detaylı

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ PROJE KONTROL LİSTESİ AÇIKLAMALI EL KİTABI

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ PROJE KONTROL LİSTESİ AÇIKLAMALI EL KİTABI TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ PROJE KONTROL LİSTESİ AÇIKLAMALI EL KİTABI -v02.01- Son Güncellenme: 17.02.2012 İçindekiler I. ÖNSÖZ... 8 A. GENEL BİLGİLER... 9 A.100. SUNUM BİLGİLERİ... 9

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

Avrupa Birliği Bakanlığı Mali İşbirliği Başkanlığı

Avrupa Birliği Bakanlığı Mali İşbirliği Başkanlığı Türkiye nin katılım sağladığı sınır ötesi işbirliği programlarından biri olan Bulgaristan-Türkiye IPA Sınır Ötesi işbirliği programı 2014-2020 döneminde de devam edecektir. Bir önceki dönemde olduğu gibi,

Detaylı

TEMELLER. Farklı oturma sonucu yan yatan yapılar. Pisa kulesi/italya. İnşa süresi: 1173 1370

TEMELLER. Farklı oturma sonucu yan yatan yapılar. Pisa kulesi/italya. İnşa süresi: 1173 1370 TEMELLER Temeller yapının en alt katındaki kolon veya perdelerin yükünü (normal kuvvet, moment, v.s.) yer yüzeyine (zemine) aktarırlar. Diğer bir deyişle, temeller yapının ayaklarıdır. Kolon veya perdeler

Detaylı

FineLIFT Hızlı Başlangıç Kılavuzu

FineLIFT Hızlı Başlangıç Kılavuzu FineLIFT Hızlı Başlangıç Kılavuzu 1. Kurulum Başlama 2. Hesaplama Ortamı 3. CAD Bileşeni Önsöz Bu Hızlı Başlangıç Kılavuzu, FineLIFT in ana özellik ve işlevlerini hızlı ve anlaşılır şekilde tanıtmaktadır.

Detaylı

DIALux evo Eğitim Notları

DIALux evo Eğitim Notları DIALux evo Eğitim Notları Bu notlar, Mart 2015 tarihinde Ankara'da düzenlenen "Aydınlatma Eğitimi" için hazırlanmıştır. Eğitim kaynağı hazırlanırken kısa ve öz anlatımlara yer verilmiştir. Bu kaynağı DIALux

Detaylı

idestatik IDS - NC TEKNİK DOKÜMAN İNŞAAT ve DEPREM MÜHENDİSLİĞİ İÇİN BİLGİSAYAR PROGRAMI Analiz ve Dizaynda Dünya Standardı

idestatik IDS - NC TEKNİK DOKÜMAN İNŞAAT ve DEPREM MÜHENDİSLİĞİ İÇİN BİLGİSAYAR PROGRAMI Analiz ve Dizaynda Dünya Standardı idestatik IDS - NC İNŞAAT ve DEPREM MÜHENDİSLİĞİ İÇİN BİLGİSAYAR PROGRAMI Analiz ve Dizaynda Dünya Standardı TEKNİK DOKÜMAN Bu kitap, idestatik IDS / NC 99 programlarıyla ile ilgili açıklamaları içermektedir

Detaylı

Revit Architecture Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu

Revit Architecture Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu SAYISAL GRAFİK TM www.sayisalgrafik.com.tr SAYISAL GRAFİK Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. İnönü Cad. 75/3 Gümüşsuyu 34437 İstanbul Tel: +90.212.293 04 23 Faks: +90.212.252 89 33

Detaylı

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT EXCEL 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 2103571 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

MATRİKS GRAFİK MENÜLERİ

MATRİKS GRAFİK MENÜLERİ MatriksMatriksMatriksMatriksM atriksmatriksmatriksmatriksmat riksmatriksmatriksmatriksmatrik smatriksmatriksmatriksmatriks MatriksMatriksMatriksMatriksM atriksmatriksmatriksmatriksmat riksmatriksmatriksmatriksmatrik

Detaylı

döşeme hesap aksı kütleleri deprem hesaplarında kullanılmaz. Dikdörtgen döşeme

döşeme hesap aksı kütleleri deprem hesaplarında kullanılmaz. Dikdörtgen döşeme DÖŞEME ÇİZİMİ StatiCAD-Yigma programında döşemeler üzerlerindeki yükün ve zati ağırlıkların duvarlara aktarımı için kullanılırlar. Döşeme hesap aksları ise betonarme döşemelerin donatı hesaplarının yapılmasını

Detaylı

INDEKS Indeks...1 Bölüm 1. EZ-TURN Express Uygulaması...1 Bölüm 2. EZ-MILL 3B Uygulaması...51

INDEKS Indeks...1 Bölüm 1. EZ-TURN Express Uygulaması...1 Bölüm 2. EZ-MILL 3B Uygulaması...51 Uygulama Kitabı INDEKS Indeks...1 Bölüm 1. EZ-TURN Express Uygulaması...1 GENEL BAKIŞ...1 TEMEL PROGRAMLAMA ADIMLARI...1 MERKEZİN TANIMLANMASI, PENCERE BOYUTU VE YERLEŞTİRME...3 AYARLARIN KURULMASI...4

Detaylı

ÜÇ BOYUTLU ÇELİK YAPILAR

ÜÇ BOYUTLU ÇELİK YAPILAR STEEL ÜÇ BOYUTLU ÇELİK YAPILAR B Ö L Ü M 1 İ Ç İ N D E K İ L E R BÖLÜM 1. İÇİNDEKİLER BÖLÜM 2. GİRİŞ Bölüm 2-1 SİSTEM VE YAZILIM GEREKSİNİMLERİ 2 KURULUM 2 PROGRAMIN YAPISI 3 ÇALIŞMA ORTAMI İLE İLK TEMAS

Detaylı

Revit Architecture Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu

Revit Architecture Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu SAYISAL GRAFİK TM www.sayisalgrafik.com.tr SAYISAL GRAFİK Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. İnönü Cad. 75/3 Gümüşsuyu 34437 İstanbul Tel: +90.212.293 04 23 Faks: +90.212.252 89 33

Detaylı

Adobe Illustrator CS3 Yardımcı El Kitabı

Adobe Illustrator CS3 Yardımcı El Kitabı Adobe Illustrator CS3 Yardımcı El Kitabı 1 İçindekiler Bölüm 1 Illustrator CS3 ile Tanışmak... 3 Bölüm 2 Seçim Araçları... 17 Bölüm 3 Temel Şekiller Oluşturmak... 29 Bölüm 4 Kalem Aracını Kullanmak ve

Detaylı