YÜKLEYİCİ LASTİK TEKERLEKLİ/PALETLİ/LOADER ( KANAL KAZICI )

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "YÜKLEYİCİ LASTİK TEKERLEKLİ/PALETLİ/LOADER ( KANAL KAZICI )"

Transkript

1

2 YÜKLEYİCİ LASTİK TEKERLEKLİ/PALETLİ/LOADER ( KANAL KAZICI )

3 Yükleyiciler, temel kazma, taşıma, doldurma, serme ve yükleme işleri yapan iş makinesi olup, temel hafriyat, yol yapımı, inşaat işleri, mermer ocakları, tomruk taşıma, yükleme gibi çeşitli işlerde geniş amaçlı olarak kullanılmaktadır. Yükleyiciler, HP motor gücü ve ton ağırlıkta imal edilmişlerdir. Yükleyici operatörü; yükleyiciyi emniyetli ve verimli kullanarak yükleme, taşıma, kazma gibi işleri, yükleyicinin bakımını ve kontrollerini yapan nitelikli kişidir.

4 ÇEŞİTLERİ Yükleyiciler; yürüyüş şekli, güç aktarımı, kullandığı ataşman ve kumanda şekline göre çeşitli şekillerde imal edilmiştir. Yükleyiciler yürüyüş şekline göre paletli ve lastik tekerlekli olarak imal edilmektedir

5 Paletli yükleyiciler Kazma ve yükleme işlerinde elverişli olduğundan temel hafriyatının kazılması, taşınması ve yüklenmesi işlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

6 Lastik tekerlekli yükleyiciler Gevşetilmiş malzemenin yüklenmesi ve taşınmasında elverişlidir. Bununla birlikte çok çeşitli ataşmanlar takılarak kanal kazma, taşıma, yükleme, istifleme gibi işlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

7 Beko yükleyiciler Kanal kazma ve yükleme işlerinde yaygın olarak kullanılan traktör tipi yükleyicilerdir

8 GENEL YAPISI Yükleyiciler, palet, lastik, kepçe, kova, aktarma organları, kabin ve kumanda şekli bakımından çeşitli farklılıklar gösterebilir.

9 Lastik tekerlekli yükleyiciler

10 Paletli yükleyiciler

11 ATAŞMANLARI Yükleyicilerde kullanma amacına göre ataşmanlar çok çeşitlidir. Bunlar çeşitli kepçeler, çatal, kırıcı, sepet gibi ataşmanlardır. GENEL AMAÇLI KEPÇE Yığılmış gevşek malzemenin yüklenmesinde kullanılır. ÇOK AMAÇLI KEPÇE Kepçe, bıçak veya kramşel olarak geniş amaçlı kullanılır.

12 YANDAN BOŞALTMALI KEPÇE Dar çalışma alanlarında kullanılan kepçedir. ÇATAL Kütük, boru, mermer, taşınması ve yüklenmesinde kullanılır. ZİNCİR Lastik tekerlekli yükleyiciler kayalık arazi çalışmalarında lastiklerin uzun ömürlü olabilmesi için lastik üzerine kaya zinciri veya palet kullanılır.

13 LASTİK TEKERLEKLİ YÜKLEYİCİ, GÖSTERGELER VE KUMANDA KOLLARI Yön Kumanda Kolu Bu kol yükleyicinin hareket yönünü değiştirmek için kullanılır. Yön kumanda kolu N (Boş) pozisyonda değilse marş basmaz.

14 Yön Kumanda Emniyeti Yön kumanda kolunun ileri veya geri konuma geçmesini önler. Vites Kolu Bu kol yükleyicinin hareket hızını kontrol eder. Vites kolunun dört ileri dört geri pozisyonu vardır. Vites Kolu Tutucu Emniyeti Bu kol çalışma esnasında vitesin üç veya dördüncü vitese geçmesini engeller.

15 KALDIRMA KOLU LEVYESİ Bu levye kepçe kaldırma kolunu hareket ettirmek için kullanılır. 1 Kaldırma 2 Tutma 3 İndirme 4 - Yüzme

16 KEPÇE KUMANDA LEVYESİ Bu levye kepçe hareketlerini sağlar. 1 Toplam 2 Tutma 3 Boşaltma

17 İŞ EKİPMAN EMNİYET KİLİDİ Bu kilit kaldırma kolu ve kepçe kumanda levyesini kilitlemek için kullanılır. Park ve bakım esnasında mutlaka kullanılmalıdır.

18 MOTOR VE AKTARMA ORGANLARI MOTOR Yükleyicilerde güç kaynağı olarak dizel motor kullanılmaktadır. Yükleyicilerde kullanılan dizel motorlar su, yağ veya hava soğutmalı, turboşarjlı ve çeşitli sistemlerle donatılmıştır

19 GÜÇ AKTARMA ORGANLARI Motorda üretilen gücü tekerlek veya paletlere ileterek makinenin yürümesini, hızını, ileri veya geri gitmesini sağlayan elemanlardır. Yükleyicilerde aktarma organları hidromekanik veya hidrostatik olarak dizayn edilmiştir.

20 PALETLİ YÜKLEYİCİLER Paletli yükleyicilerde yürüyüş; hidrolik, mekanik veya hidrostatik olarak gerçekleşmektedir.

21 HİDROMEKANİK ŞANZIMANLI) YÜRÜYÜŞ (HİDROLİK Motor gücünün paletlere kadar iletilmesi şu şekildedir: Dizel motor, torkkonverter, hidrolik şanzıman, ayna mahruti (nihai tahrik), dönüş kavramaları, cerler ve paletler.

22 HİDROSTATİK YÜRÜYÜŞ Motor gücünün paletlere kadar aktarımı şu şekildedir: Dizel motor, hidrolik pompa, hidrolik motor, cerler ve paletler

23 LASTİK TEKERLEKLİ YÜKLEYİCİLER Lastik tekerlekli yükleyicilerde yürüyüş hidromekanik veya hidrostatik olarak gerçekleşmektedir.

24 HIDROMEKANIK(HIDROLIK ŞANZıMANLı) YÜRÜYÜŞ Dizel motorda üretilen gücün tekerleklere iletilmesi şu şekildedir: Dizel motor, torkkonverter, hidrolik şanzıman, transfer kutusu, ön ve arka diferansiyel, planet sistemi ve tekerlekler

25 HIDROSTATIK YÜRÜYÜŞ Dizel motorda üretilen gücün tekerleklere iletilmesi şu şekildedir: Dizel motor, hidrolik pompa, yürüyüş hidrolik motoru, transfer kutusu, ön ve arka diferansiyeller, planet sistemi ve tekerlekler

26 HİDROLİK İŞ EKİPMANLARI Yükleyicilerde kepçe, kova, çatal, kırıcı, gibi iş ekipmanlarının kaldırma, indirme ve iş yaptırılması hidrolik güç (hidrolik sistem) tarafından sağlanır. Hidrolik sistem; hidrolik tank, hidrolik pompa, hidrolik filtre, kumanda valfi, hidrolik silindirler ve bağlantı hortumlarından meydana gelir. Ayrıca, direksiyon ve fren sistemleri de hidrolik sistem olarak dizayn edilmiştir.

27 GÜNLÜK BAKIM VE ÇALIŞTIRILMASI Yükleyicinin en az yakıt, yağ ve yedek parça ile arıza yapmadan çalışmasını sağlamak amacı ile günlük yapılan bakım ve kontrollerdir. Bakım ve kontroller günlük yapıldığı gibi haftalık, aylık ve yıllık periyodik olarak ta yapılmalıdır. Yükleyicinin bakımının ve kullanılmasının doğru ve güvenilir olmasında en önemli faktör operatördür. Bu sebeple operatörün bilgili, eğitilmiş ve tecrübeli olması şarttır. Her yükleyicinin imalatçısı tarafından operatör için hazırlanmış kullanma ve bakım kitapları mevcuttur.

28 Günlük bakım ve kontroller dört aşamada yapılır: 1.Çalıştırma öncesi kontrol, 2.Isıtma sırasında kontrol, 3.Kullanma sırasında kontrol, 4.İş bitiminde kontrol,

29 1. Çalıştırma öncesi kontrol : Bu kontrol makine etrafında dolaşarak yapılır. Hasar, gevşeklik ve aşınma bakımından paletleri, bıçağı, şasiyi kontrol edin. Yağ, yakıt, sıvı sızıntılarını kontrol edin. Yakıt tankındaki su ve tortuyu tahliye edin. Yağ, yakıt ve sıvı seviyelerini kontrol edin. Hava filtresi ve bağlantılarını kontrol edin.

30 2. Isıtma sırasında kontrol : Motor çalıştırılarak kabin içinde yapılır. Göstergeleri kontrol edin. Anormal ses olup olmadığını dinleyin. Kepçe veya çatal gibi ataşmanları hareket ettirerek hidrolik sistemi kontrol edin. İleri ve geri hareketlerle frenleri kontrol edin.

31 3. Kullanma sırasında kontrol : Göstergeleri sık sık kontrol edin. Anormal ses olup olmadığını kontrol edin. Yükleyicinin çalışma gücünü kontrol edin

32 4. İş bitimi kontrolü : Yakıt ikmalini yapın. Yükleyiciyi temizleyin. Yükleyiciyi park alanına çekin. Ataşmanları yere indirin. Park frenini uygulayın. Gerekli emniyet tedbirlerini alın.

33 NOT: Lastik tekerlekli yükleyicileri iş bitiminde park ederken kepçe yere indirilmeli, paletli yükleyicilerde kepçe yukarıda, kepçe emniyet demiri takılı olmalıdır.

34 PALETLİ YÜKLEYİCİ BAKIM TABLOSU Yükleyicinin etrafını dolaşarak yapılan bakımdır, günlük olarak yapılmalıdır.

35 LASTİK TEKERLEKLİ YÜKLEYİCİ BAKIM TABLOSU Yükleyicinin etrafını dolaşarak yapılan bakımdır, günlük olarak yapılmalıdır.

36 PALET AYARI Yükleyicilerde yürüyüş takımlarının ömrünü uzatmak amacıyla çalışma zeminine göre paletlere yapılan ayardır. Palet ayarının; sert zeminde normal değerinden biraz gergin, gevşek zeminde normal değerinden biraz gevşek yapılması tavsiye edilmektedir. En iyi ayar imalatçısının tavsiye ettiği ayardır.

37 Palet Ayarının Yapılması Yükleyiciyi ileri yönde en az kendi boyunun iki katı mesafeye kadar yürütün ve frene basmadan durmasını sağlayın. Paletli yükleyicilerde, istikamet tekeri ile ön taşıyıcı makara arasına mastar yerleştirin veya tırnaklar arasına bir ipi sıkıca gerin. Mastar veya ip ile sehimin en fazla olduğu pabuç tırnağı arasındaki A mesafesini ölçün. Bu değer imalatçının verdiği değerler arasında olmalıdır

38 Gergi pistonuna gres yağı basılması ile palet gerdirilir, yağın boşaltılması ile gevşetilir Normal Ayar

39 Gevşek Ayar

40 Sıkı Ayar

41 KEPÇE TIRNAKLARININ DEĞİŞTİRİLMESİ Kepçe tırnakları cıvatalı veya pimli tip bağlantılıdır. Cıvatalı Tip Kepçeyi uygun yüksekliğe kaldırarak altını takozlayın, cıvata ve somunlar sökülerek kepçe tırnağı çıkartılır, yuvası temizlenir. Yeni tırnak boşluksuz takılarak cıvataları sıkılır. Çalışma sonrası tekrar kontrol edilir. Pimli Tip Pim çıkartılarak kepçe tırnağı alınır. Yeni tırnak yerine yuvası temizlenerek pimle sabitlenir.

42 LASTIK HAVALARı Lastik havalarını işe başlamadan önce soğuk şekilde kontrol edilmelidir. Normal satıhlı yollarda, kaya, kazı işlerinde 21,5 x 25 x 12 kat 3,5 kg/cm 2. Yumuşak zeminde yığma malzeme ile çalışmada 2,5 kg/cm 2 Kumlu arazi çalışmalarında 2,5 kg/cm 2 NOT: Lastik hava basınlarının imalatçı tavsiyesine göre yapılması önemlidir.

43 EMNİYET VE KULLANMA TEKNİKLERİ Yükleyici operatörünün yükleyiciyle yapacağı kullanma tekniklerinden örnekler verilmiştir. Yükleyiciler çeşitli marka ve modelde imal edildiğinden kumanda şekli, bakımı ve ayarları farklılık gösterebilir. Bu nedenle, kullanılacak yükleyicinin bakımlı ve ayarlı olması, çalışma emniyetinin sağlanması, can ve mal güvenliği yönünden önemlidir. Emniyetli ve verimli çalışma için bol pratik yapılması şarttır. Yükleyicinin çalışacağı sahayı düzeltin. Yükleyiciye patinaj yaptırmayın. Bu, güç kaybına ve çalışma sahasının bozulmasına sebep olur.

44 İş makinelerinde emniyet İş kazaları can ve mal kaybına neden olmaktadır. Bu kayıplarda en büyük rolü emniyet kurallarına uymamak ve tedbirsizlik oluşturmaktadır. Kazaların önlenmesi, kazaya yol açabilecek tehlikelerin önceden görülmesiyle sağlanır. En emniyetli makine bile, o makineye ait bilgi ve kullanmayı gerektirir. Makineyi kullanan kişi EMNİYET için esas anahtardır. Aşağıda verilen bilgiler genel olup, her makinenin kendi el kitabında belirtilen emniyet kurallarına uymak, kendi can güvenliğiniz, çevrenizdekilerin can güvenliği ve makinenin mal güvenliği yönünden önemlidir.

45 Makine üzerindeki UYARI VE İKAZ işaretlerini anlayıp uygulayın. CAUTION (DİKKAT) Can kaybına sebep olabilecek yerlerde kullanılır. IMPORTANT (ÖNEMLİ) veya WARNING (İKAZ) Makineye zarar verecek yerlerde kullanılır.

46 Aşağıdaki kurallara uyun. 1. İşe uygun kıyafet ve koruyucular kullanın. 2. Kullanacağınız makineyi iyi tanıyın. 3. Çalışma alanını tanıyın. 4. Acil durumlar için (yangın) hazırlıklı olun. 5. Kullandığınız makineyi temiz tutun. 6. Yakıt ikmalinde ateşle yaklaşmayın. 7. Kapalı yerlerde makineyi uzun süre çalıştırmayın. 8. Çalışmaya başlamadan önce etrafınızdakileri uyarın. 9. Makine çalışırken makineyi terk etmeyin. 10.Park durumunda park emniyetini uygulayın. 11.Arızalı makineye ikaz etiketi asarak başkalarını da uyarın.

47 Yükleyicinin emniyetli kullanılması için aşağıdaki kurallara uyun. Zemine göre hızı ayarlayın. Vitesi boşa almayın. Her zaman kavramaların temas halinde olmasını sağlayın. Yükleyiciye derin izler yaptırmayın. Bataklık zeminde çalışırken yükü azaltın, bıçağı kaldırarak paletlerin patinaj yapmasına engel olun. Çalışma alanınızın düz şekilde olmasını sağlayın. Bu, kolay manevra sağladığı gibi operatörün yorulmamasını sağlar.

48 YÜKLEYİCİNİN ÇALIŞTIRILMASI Yükleyici çalıştırılmadan önce günlük bakım ve kontrolleri yapılmalıdır. Operatör koltuğunu kendinize göre ayarlayın. Park frenini uygulanır. Yön seçme kolu veya vites kolu N boş konuma getirilir.

49 İş ekipman kumanda levyeleri kitlenir. Gaz pedalına basılır veya gaz kolu stoptan kurtarılır.

50 Kontak anahtarı marş konumuna getirilir.

51 KAZMA VE TEMİZLEME Sert zeminde çalışırken kepçe tırnaklarını mutlaka takılı bulundurun. Yükleyicinin zemine oturan yüzeyinin azalmaması için kepçeyi yere fazla bastırılmayın. Kazı işlerini yükleyicinin ileri hareketi ile yapın. Kepçeyi yere istenilen derinliğe gelinceye kadar yavaş yavaş daldırın. Malzemeyi rampa aşağı kazmak veya sürüklemek daha az güç gerektirir. Kepçe kazma uçları toprak içinde iken kırılmaları önlemek için yükleyiciye dönüş yaptırmayın. Büyük ve gömülü taşların sökülmesinde kepçe ile kayanın altını kazarak işlemi kolaylaştırın.

52 Ağaçlık alanın temizlenmesinde kepçeyi uygun şekilde kaldırın ve ağaca yavaşça dayayın. Kepçe tabanı yere paralel olmalıdır. Kepçenin üst tarafı ile itme işlemi yapmayın.

53 KAZI Düz zeminde yapılan kazı ve yükleme işlerinde makinayı kepçe tırnaklarını şekilde görüldüğü gibi aşağı tutarak ileri hareket ettirilir. Makinayı ileri doğru hareket ettirirken kaldırma kolu kumanda levyesini kullanarak zemin kazılır. Kazı derinliğini kaldırma kolu ile ayarlayarak makine ileri hareket ettirilir. Makine belden kırılmış durumda iken kazı ve söküm yapılmaz.

54 KEPÇENİN DOLDURULMASI Malzeme doldururken kepçeyi yere düz oturtun. Kepçe malzemeye girerken hafifçe tilt yapın. Malzeme kaymaya başlayınca kepçeyi tamamen arkaya yatırın. Kepçeyi yerden kaldırırken ileri hareketi durdurun, geri vitese alıp malzemeden ayrılın.

55 DÜZELTME YAPMA Toprakla doldurulmuş kepçe geri geri hareketle serilir. Kepçe tırnakları yere temas edecek şekilde geri hareketle serilmiş malzeme düzeltilir. İleri yönde düzeltme yaparken iş ekipmanlarının hasar görmemesi için kepçe 20 0 den fazla yatırılmamalıdır.

56 YÜKLEME VE TAŞIMA Malzemenin taşınmasında kepçeyi yerden 40 cm yükseklikte tutun. Yüklü durumda dik bir yokuştan inerken geri yönde inin, yokuş çıkarken ileri yönde çıkın. Yükleyicinin kolayca devrilebileceğini unutmayın. Kepçe yüklü ve kalkık iken kesinlikle ani dönüş ve duruş yapmayın. Dolu kepçe yukarıda iken yürümeyin. Eğimli arazide veya yığından yükleme yaparken V metodu uygulayın. Rüzgarı arkanıza almayı unutmayın. Kamyona yaklaştığınızda kepçeyi kamyon hizasından kesinlikle yukarı kaldırın. İlerleme hızını düşürün ve yükü boşaltın. Malzeme boşalınca geriye hareket ederken kepçeyi kamyon kasasından kurtaracak şekilde kaldırın veya geriye yatırın. Maksimum boşaltma açısı için kepçe tahditlerini ayarlayın.

57 YÜKLEYİCİ ARIZALARI VE GİDERİLMESİ Yükleyiciler yapı özellikleri yönünden çeşitli olup, meydana gelebilecek arızalar da farklılıklar göstermektedir. Herhangi bir arıza durumunda gerekli bakım ve kontrolleri yapmadan önce emniyet kurallarına uyun. Unutmayın! Daima en kolay işlemleri yapın. Operatör için arızacılık İş makineleri yapı ve özellikleri yönünden çok çeşitli olup, makinelerde meydana gelebilecek arızalar da farklılıklar göstermektedir. Bu bölümde operatör tarafından yapılabilecek arıza ve çözümleri verilmiştir. Bir arızayı tespit etmenin yolu, arızayı meydana getiren sebebi bulup gerekli bakım ve kontrolleri yapmaktır. Herhangi bir arıza durumunda gerekli bakım ve kontrolleri yapmadan önce emniyet kurallarına uyun.

58 Harekete geçmeden önce kendi kendinize şu soruları sorun : 1. Arıza olmadan önce uyarıcı belirtiler nelerdir? 2. Arıza olmadan önce ne gibi bir bakım-onarım yapıldı? 3. Daha önce buna benzer bir arıza oldu mu? 4. Kontrollerin yapılması için makinenin çalıştırılmasında herhangi bir sakınca var mı? Unutmayın! Daima önce en kolay işlemleri yapın. Motor egzoz gazı, motorun çalışması ve durumu hakkında fikir veren en iyi göstergedir.

59 Aşırı duman : Hava-yakıt dengesizliğini ya da bu sistemdeki tıkanıklıkları veya mekanik parçaların hasarlı olduğunu belirtir. Güç kaybı : Gevşek gaz kolu kumanda bağlantıları ya da kirli yakıt filtresi olabilir. Bu basit kurallara uyarsanız, hem zamandan hem de lüzumsuz zahmetlerden kurtulursunuz. Operatör eğitimi İyi yetişmiş bir operatör, makineyi kapasitesinde kullanan ve sürekli makineyi dinleyip arıza ve belirtilerini zamanında fark ederek arıza öncesi makineye bakım yapılmasını sağlayan kişidir.

60 MOTOR ARIZALARI ARIZA SEBEBİ GİDERİLMESİ Motor çalışmıyor. Akü ve bağlantıları gevşek, Yakıt seviyesi düşük, Gaz kolu stop durumunda, Yakıt sisteminde hava var, Kontrol edin. Yakıtı tamamlayın. Bağlantıları kontrol edin. Yakıt sisteminin havasını alın. Su ve tortu tahliyesi yapın. Motor zor çalışıyor veya tekliyor. Yakıt sisteminde hava var. Yakıtta su var, Sistemin havasını alın. Su ve tortu tahliyesi yapın. Motorda aşırı hararet Su seviyesi düşük, Kayış gevşek, Radyatör kirli, Motor yağ seviyesi düşük, Egzozda tıkanıklık, Hatalı kullanma, Su seviyesini tamamlayın. Ayarlayın. Temizleyin. Tamamlayın. Kontrol edin. Makineyi aşırı yüklemeyin.

61 Motorda güç düşük Gaz kolu ve bağlantısı gevşek, Hava filtresi kirli, Yakıt filtresi kirli, Hortum ve bağlantılarda kaçak, Kontrol edin. Temizleyin-Değiştirin. Değiştirin. Kontrol edin. Motor yağ basıncı düşük Yağ seviyesi düşük, Yağda yakıt karışımı, Motor harareti yüksek, Makinenin çalışma eğimi fazla, Seviyeyi tamamlayın. Kontrol edin. Kontrol edin. Çalışma eğimini geçmeyin. Egzozda aşırı duman Hava filtresi kirli, Yakıt filtresi kirli, Hatalı kullanma, Temizleyin-Değiştirin. Değiştirin. Aşırı yüklü kullanmayın.

62 GÜÇ AKTARMA ORGANLARI ARIZALI Aktarma organları arızaları genelde, düşük yağ seviyesi ve bağlantıların gevşek olmasından meydana gelmektedir. Gevşek bağlantılar sisteme emiş hattından hava girmesine ve yağ sızmasına sebep olur. ARIZA SEBEBİ GİDERİLMESİ Makine vitese geçmiyor. Şanzıman yağ seviyesi düşük. Vites bağlantıları ayarsız. Şanzımanda mekanik arıza var. Seviyeyi kontrol edin. Kontrol edin, ayarlayın. İlgiliye haber verin. Makine vitese takıldığı halde yürümüyor. Motor devri düşük. Vites kolu bağlantısı ayarsız. Şanzıman yağ seviyesi düşük. Şanzıman filtresi kirli. İlgiliye haber verin. Kontrol edin ve ayarlayın. Kontrol edin ve tamamlayın. Temizleyin-Değiştirin.

63 Makine ileri-geri viteste yürümüyor. Şanzıman yağ seviyesi düşük. Şanzıman filtresi kirli. Elektrik devresinde gevşeklik var. Şanzımanda mekanik arıza var. Kontrol edin ve tamamlayın. Temizleyin. Bağlantıları kontrol edin. İlgiliye haber verin. Şanzımanda hararet var. Şanzıman yağ seviyesi düşük-yüksek. Yağ soğutucusu kirli. Manyetik filtre kirli. Şanzıman havalandırması tıkalı. Hatalı kullanma. Kontrol edin. Temizleyin. Temizleyin. Temizleyin. Uygun viteste kullanın. Makine yürürken motor bayılıyor. Park freninde tutukluk var. Fren ayarları sıkı. Ön ve arka diferansiyelde sıkışma var. Motor arızalı. Kontrol edin. Kontrol edin. Kontrol edin. Kontrol edin.

64 Makine yüke girmiyor. Şanzıman yağ seviyesi düşük. Yağ basıncı düşük. Tork bağlantılarında yağ kaçağı var. Tork ve şanzıman arızası var. Motor arızası var. Tamamlayın. Kontrol edin. Kontrol edin. İlgiliye haber verin. Kontrol edin. Torkkonverterde hararet var. aşırı Hatalı vites seçimi, Hatalı kullanma, Yağ seviyesi düşük veya yüksek, Soğutucu hattında tıkanma var. Vites küçültün. Yükü azaltın. Kontrol edin. Kontrol edin, temizleyin.

65 HİDROLİK SİSTEM ARIZALARI ARIZA SEBEBİ GİDERİLMESİ Hidrolik sistemde aşırı hararet var. Hidrolik yağ seviyesi düşük-yüksek. Hidrolik sistemde hava var. Hidrolik filtre tıkalı. Soğutucu tıkalı. Hidrolik iç kaçak var. Tamamlayın. Emiş hattını kontrol edin. Değiştirin. Temizleyin. Kontrol edin. Hidrolik sistemde aşırı ses var. Hidrolik yağ seviyesi düşük-yüksek. Hidrolik sistemde hava var. Hortum ve bağlantılarda yıpranma var. Hidrolik filtre tıkalı. Tamamlayın. Emiş hattını kontrol edin. Kontrol edin. Temizleyin-Değiştirin. Hidrolik yağ köpürüyor. Hidrolik yağ seviyesi düşük-yüksek. Hidrolik sistemde hava var. Yağ uygun değil. Havalandırma tıkalı. Tamamlayın. Emiş hattını kontrol edin. Kontrol edin. Temizleyin.

66 Hidrolik sistemde aşırı titreme var. Sistemde hava var. Emiş hattı tıkalı. Mekanik bağlantılarda sıkışma var. Emiş hattını kontrol edin. Emiş süzgecini temizleyin. Kontrol edin. Hidrolik çalışmıyor. sistem Yağ seviyesi çok düşük. Pompa emişi tıkalı. Kontrol edin. Tamamlayın. Emiş süzgecini temizleyin. Kepçe kalkmıyor. Yağ seviyesi düşük. Hidrolik filtre tıkalı. Dış ve iç kaçaklar var. Emiş tıkalı veya sistem hava alıyor. Kontrol edin. Değiştirin. Kontrol edin. Süzgeci temizleyin, bağlantıları kontrol edin. Kepçe kendi kendine iniyor. Kumanda kolları ayarsız. Hortum ve bağlantılarda kaçak var. Silindirlerde iç kaçak, Kontrol edin. Kontrol edin. Kontrol edin.

67 YÜKLEYİCİNİN NAKLİ Yükleyicinin naklinde imalatçısının tavsiyelerine mutlaka uyulmalıdır. Yükleyici kamyon veya treyler ile nakledilecekse, bindirilmesi ve indirilmesi işleminde gerekli emniyet tedbirleri alınmalıdır. Yükleyiciyi nakil aracına yüklediğinizde kepçeyi yere indirin, yüzme konumuna alın ve park frenini uygulayın. Belden kırma şasi emniyet kilidini takın. Palet veya lastikleri takozlayın ve yükleyiciyi treylere bağlayın. Motor egzoz çıkışını kapatın, yol güzergahındaki yükseklikleri göz önüne alın. Lastik tekerlekli yükleyicinin yürütülerek naklinde lastik havalarını PSI düşürün. Servis hızı (uygun vites) kullanılmalı, yürüme mesafesi km den fazla ise yükleyiciyi dinlendirin. Arızalı yükleyiciyi treylerle nakledin. Çekilerek nakledilmesinde ön ve arka diferansiyel şaftlarını sökerek, çeki demiri ile düşük hızda çekin.

68 TEŞEKKÜRLER

TANER KÜÇÜKKAHVECİ MAKİNE MÜHENDİSİ

TANER KÜÇÜKKAHVECİ MAKİNE MÜHENDİSİ TANER KÜÇÜKKAHVECİ MAKİNE MÜHENDİSİ LASTİK TEKERLEKLİ / PALETLİ Ekskavatörler yol,liman, baraj, hava limanı, kanal, platform vb alt yapıların hazırlanmasında her çeşit kazı işlerinde, kabaca yapılması

Detaylı

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ İŞ MAKİNELERİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

9. Tahrik tekeri 2. Üst muhafaza. 10. Ayak anahtarı 3. Kaldırma silindiri. 11. Akü arabası kilit çözme sistemi. 4. Akü deşarj göstergesi

9. Tahrik tekeri 2. Üst muhafaza. 10. Ayak anahtarı 3. Kaldırma silindiri. 11. Akü arabası kilit çözme sistemi. 4. Akü deşarj göstergesi FORKLIFT Bu bölümde günümüzde sanayinin birçok alanında kullanılması zorunlu hale gelen forkliftlerin sınıflandırılması, kullanım esasları ve bakımları incelenecektir. FORKLİFTLERİN SINIFLANDIRILMASI Forkliftler

Detaylı

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİ

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİ FORKLİFTLER 525MT0175 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Kullanım ve Bakım El K tabı UXV 500

Kullanım ve Bakım El K tabı UXV 500 Kullanım ve Bakım El K tabı UXV 500 Değerli KYMCO UTV kullanıcıları; KYMCO UTV yi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Aracınızı her türlü trafik şartlarında güvenle kullanmak ve performansından tam

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ FORKLİFTLER TRANSPALETLER VE VİNÇLER 840UH0041

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ FORKLİFTLER TRANSPALETLER VE VİNÇLER 840UH0041 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA HİZMETLERİ FORKLİFTLER TRANSPALETLER VE VİNÇLER 840UH0041 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle Kanuni Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle birlikte verilmelidir. Bu kılavuzda, motosikleti

Detaylı

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle Kanuni Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle birlikte verilmelidir. Bu kılavuz Breton modelini

Detaylı

HONDA ÇİM TRAKTÖRÜ HONDA HF 2315 HONDA HF 2417 HONDA HF 2622 KULLANMA VE BAKIM EL KİTABI

HONDA ÇİM TRAKTÖRÜ HONDA HF 2315 HONDA HF 2417 HONDA HF 2622 KULLANMA VE BAKIM EL KİTABI HONDA ÇİM TRAKTÖRÜ HONDA HF 2315 HONDA HF 2417 HONDA HF 2622 KULLANMA VE BAKIM EL KİTABI İÇİNDEKİLER No Konu Sayfa Giriş 1 1 Emniyet kuralları 4 1.1 Eğitim 4 1.2 Hazırlıklar 4 1.3 Çalışma 5 1.4 Bakım

Detaylı

ULUSAL YETERLİLİK 13UY0171 3 KAZICI YÜKLEYİCİ (BEKO LODER) OPERATÖRÜ SEVİYE 3

ULUSAL YETERLİLİK 13UY0171 3 KAZICI YÜKLEYİCİ (BEKO LODER) OPERATÖRÜ SEVİYE 3 ULUSAL YETERLİLİK 13UY0171 3 KAZICI YÜKLEYİCİ (BEKO LODER) OPERATÖRÜ SEVİYE 3 REVİZYON NO:00 MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU Ankara, 2013 13UY0171 3 Kazıcı Yükleyici (Beko Loder) Operatörü ÖNSÖZ Kazıcı Yükleyici(Beko

Detaylı

ÖNSÖZ. Bajaj marka motosiklet seçiminiz için sizi kutluyoruz. Bajaj kullanıcıları arasına hoş geldiniz.

ÖNSÖZ. Bajaj marka motosiklet seçiminiz için sizi kutluyoruz. Bajaj kullanıcıları arasına hoş geldiniz. 200 NS ÖNSÖZ Bajaj marka motosiklet seçiminiz için sizi kutluyoruz. Bajaj kullanıcıları arasına hoş geldiniz. Her türlü trafik koşulunda güvenli kullanım için motosikletinizi tanıyor olmanız çok büyük

Detaylı

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle DISCOVER150F Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle birlikte verilmelidir. Bu kılavuzda, motosikleti

Detaylı

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle Kanuni Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle birlikte verilmelidir. Bu kılavuzda, motosikleti

Detaylı

Bajaj marka motosiklet seçiminiz için sizi kutluyoruz. Bajaj kullanıcıları arasına hoş geldiniz.

Bajaj marka motosiklet seçiminiz için sizi kutluyoruz. Bajaj kullanıcıları arasına hoş geldiniz. PULSAR 200 NS ÖNSÖZ Bajaj marka motosiklet seçiminiz için sizi kutluyoruz. Bajaj kullanıcıları arasına hoş geldiniz. Her türlü trafik koşulunda güvenli kullanım için motosikletinizi tanıyor olmanız çok

Detaylı

TÜRKİYE GENEL DİSTRİBÜTÖRÜ ELS MAKİNE

TÜRKİYE GENEL DİSTRİBÜTÖRÜ ELS MAKİNE KULLANIM VE BAKIM TÜRKİYE GENEL DİSTRİBÜTÖRÜ ELS MAKİNE BURSA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ LACİVERT CAD. NO:11 16140 BURSA TEL:+90 224 241 30 90 91-92 -93 FAX:+90 224 242 90 20 www.elsmakine.com 2 GENEL Bir

Detaylı

ICC142-2TR2.pdf 2010-06-07

ICC142-2TR2.pdf 2010-06-07 Talimatlar kılavuzu ICC142-2TR2.pdf Çalıştırma ve Bakım Vibrasyonlu silindir CC142 Motor Deutz D2011 L03 I Seri numarası *60214252*, *60214255* - 10000309x0A000001 - Orijinal talimatların çevirisi Değişiklik

Detaylı

Kullanım ve Bakım El K tabı Xc t ng 250 R

Kullanım ve Bakım El K tabı Xc t ng 250 R Kullanım ve Bakım El K tabı Xc t ng 250 R Değerli KYMCO Scooter kullanıcıları; KYMCO scooter ı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Motosikletinizi her türlü trafik şartlarında güvenle kullanmak ve performansından

Detaylı

Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir.

Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir. ON ROAD Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir. Bu kılavuz ATV150U On Road modelini içermektedir.

Detaylı

966H. Lastik Tekerlekli Yükleyici. ACERT Teknolojisi ile üretilmiș Cat C11 Dizel Motoru. Net Güç (ISO 9249) 1800 dev/dak Kepçe Kapasitesi 3,5-4,8 m 3

966H. Lastik Tekerlekli Yükleyici. ACERT Teknolojisi ile üretilmiș Cat C11 Dizel Motoru. Net Güç (ISO 9249) 1800 dev/dak Kepçe Kapasitesi 3,5-4,8 m 3 966H Lastik Tekerlekli Yükleyici ACERT Teknolojisi ile üretilmiș Cat C11 Dizel Motoru Brüt Güç (SAE J1995) Net Güç (ISO 9249) 1800 dev/dak 211 kw/287 hp 195 kw/265 hp Kepçe Kapasitesi 3,5-4,8 m 3 Çalıșma

Detaylı

3.7. Dizel Motorlarının Çalışma İlkeleri:

3.7. Dizel Motorlarının Çalışma İlkeleri: İŞ MAKİNELERİ DERSLERİ İŞ MAKİNELERİNİN ÖZELLİKLERİ VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ A- KALDIRMA, KAZIMA VE YÜKLEME İŞ MAKİNELERİNİN TANITIMI VE GENEL ÖZELLİKLERİ 1- Şasi: İş makinelerinin şasileri; yekpare ve belden

Detaylı

4812161045_C.pdf 2015-07-02

4812161045_C.pdf 2015-07-02 Talimatlar kılavuzu Çalıştırma ve Bakım 4826045_C.pdf Vibrasyonlu silindir CC300 Motor Kubota V2203 Seri numarası 0000334x0A02586 - Orijinal talimatın çevirisi Değişiklik koşulu İsveç'te basılmıştır Içindekiler

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. Silindir RD 16. 0178395tr 005 0610

Kullanım Kılavuzu. Silindir RD 16. 0178395tr 005 0610 Kullanım Kılavuzu Silindir RD 16 0178395tr 005 0610 Telif hakkı bildirimi Telif Hakkı, 2010 Wacker Neuson Corporation. Bütün haklar, çoğaltma ve dağıtım hakları dahil, saklıdır. Bu yayın, makinenin orijinal

Detaylı

12-16 kva. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI

12-16 kva. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL 12-16 kva DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ TAVSİYELERİ

Detaylı

DFG/TFG 425/430/435. Kullanım kılavuzu 07.04- 52025763 02.08

DFG/TFG 425/430/435. Kullanım kılavuzu 07.04- 52025763 02.08 DG/TG 425/430/435 07.04- Kullanım kılavuzu T 52025763 02.08 Önsöz İstif aracının güvenirli bir şekilde kullanılabilmesi için gerekli bilgiler ORİJİNAL KULLANIM KILAVUZUNDAN öğrenilebilir. Bu bilgiler kısa

Detaylı

Koordinatör: Ondokuz Mayıs Üniversitesi-OMÜ Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümü Türkiye

Koordinatör: Ondokuz Mayıs Üniversitesi-OMÜ Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümü Türkiye EKĐM MAKĐNELERĐ 1 Bu eğitim modülü Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı Leonardo da Vinci Yenilik Transferi Projeleri kapsamında desteklenen, Kırsal Alanda Çalışanlar için Daha Güvenli Tarım - Safer

Detaylı

MOTORLU TESTERELER. Motorlu Testerelerin Sınıflandırılması

MOTORLU TESTERELER. Motorlu Testerelerin Sınıflandırılması MOTORLU TESTERELER Tarihçesi; Alman mühendis Andreas Stihl, 1926 yılında elektrikli zincir testere, 1929 yılında ise benzinli zincir testereyi geliştirerek patentini almış ve kurduğu fabrika ile seri üretime

Detaylı

APD 12E - APD12EM AAP12000E3 - AAP12000E. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI

APD 12E - APD12EM AAP12000E3 - AAP12000E. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL APD 12E - APD12EM AAP12000E3 - AAP12000E DİZEL MOTOR

Detaylı

KALDIRMA ve TAŞIMA ARAÇLARINDA GÜVENLİK

KALDIRMA ve TAŞIMA ARAÇLARINDA GÜVENLİK KALDIRMA ve TAŞIMA ARAÇLARINDA GÜVENLİK Amaç Kaldırma ve Taşıma araçlarının kullanımında ortaya çıkan riskler ve risklerden kurtulmak için bilinmesi gereken güvenlik kurallarını öğrenmek. Öğrenim Hedefleri

Detaylı

ULUSAL MESLEK STANDARDI İŞ MAKİNESİ BAKIM VE ONARIMCISI SEVİYE 4 REFERANS KODU / 13UMS0368-4. RESMİ GAZETE TARİH-SAYI / 29.11.2013 28836 (Mükerrer)

ULUSAL MESLEK STANDARDI İŞ MAKİNESİ BAKIM VE ONARIMCISI SEVİYE 4 REFERANS KODU / 13UMS0368-4. RESMİ GAZETE TARİH-SAYI / 29.11.2013 28836 (Mükerrer) ULUSAL MESLEK STANDARDI İŞ MAKİNESİ BAKIM VE ONARIMCISI SEVİYE 4 REFERANS KODU / 13UMS0368-4 RESMİ GAZETE TARİH-SAYI / 29.11.2013 28836 (Mükerrer) Mesleki Yeterlilik Kurumu, 2013 Sayfa 1 Meslek: İŞ MAKİNESİ

Detaylı

KULLANICI BİLGİLERİ KILAVUZU. TVS Motor Company Limited

KULLANICI BİLGİLERİ KILAVUZU. TVS Motor Company Limited KULLANICI BİLGİLERİ KILAVUZU TVS Motor Company Limited ÖNSÖZ Sevgili Müşteri Yeni Apache RTR 150 HYPER EDGE motosikletiniz için sizi tebrik ederiz. Heyecanlı anların sizi beklediğinden emin olabilirsiniz.

Detaylı