Sıcak bileşenlerle bağlantı sırasında yanma ve zarar görme riski

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sıcak bileşenlerle bağlantı sırasında yanma ve zarar görme riski"

Transkript

1 Sıcak bileşenler Sıcak bileşenler UYARI! Kamyondaki egzoz sistemi ağır çalışma yükünde iken 500 C'yi aşan sıcaklıklara ulaşabilir. Üstyapı ekipmanı egzoz sistemine çok yakın yerleştirildiğinde veya yanıcı malzemeler egzoz sistemi veya diğer sıcak bileşenler ile temas ettiğinde, yangın tehlikesi çok fazla olabilir. Gerçekleştirilen iş ile ilgili talimatlar ve kontrol listesi hakkında daha fazla bilgi aşağıdaki belgelerde bulunabilir: Müşteriye teslimattan önce kalite ve emniyet kontrolleri 1: Talimatlar Müşteriye teslimattan önce kalite ve emniyet kontrolleri 2: Kontrol listesi Kamyonlar üzerinde, çevresindeki bileşenlerle yeterli açıklığa, korumaya veya doğru bir korumaya sahip olmaması halinde yangın veya ısı hasarına neden olabileceği sıcak bileşenler vardır. Bu özellikle aşağıdaki bileşenleri etkiler: Motor veya motor parçaları Turbo şarj Egzoz borusu Susturucu Egzoz manifoldu Egzoz kuyruk borusu Yardımcı ısıtıcı için egzoz borusu ÖNEMLİ! Soğutma için iyi hava sirkülasyonu önemli olduğundan sıcak şasi bileşenlerini tıkamayın. 03:10-03/01 Yayım 5 tr-tr 1 (18)

2 Sıcak bileşenler Sıcak bileşenlere genel bakış Aşağıdaki şekilde, yangın oluşturabilecek şekilde çok sıcak olabilen bileşenler gösterilmektedir. Bileşenlerin görünümü farklı olabilir ve araç tipine ve özelliklerine göre farklı yerlerde bulunabilir Motor 2. Egzoz borusu 3. Susturucu 4. Turbo şarj 5. Egzoz manifoldu, turbo şarj altında gizlenmiştir. 03:10-03/01 Yayım 5 tr-tr 2 (18)

3 Sıcak bileşenler Egzoz manifoldu 2. Turbo şarj motorun sağ tarafında yer alır Egzoz manifoldu konumu, kabin arkasındaki kompresör altında yer alır 03:10-03/01 Yayım 5 tr-tr 3 (18)

4 Sıcak bileşenler UYARI! Yardımcı kabin ısıtıcı, kabin arkasındaki egzoz gazlarını yayan egzoz borusuna sahiptir. Yangın ve patlama için ciddi bir risk teşkil edeceğinden, yardımcı ısıtıcının egzoz borusunun yakıt deposu veya diğer ısıya duyarlı ekipmana yakın yerleştirilmediğinden emin olun. Kabin arkasında yardımcı ısıtıcının egzoz borusu :10-03/01 Yayım 5 tr-tr 4 (18)

5 Sıcak bileşenler Eklenen bileşenlerin yanında yangın ni minimum düzeye indirme Yanıcı maddeler taşırken yangın ni azaltmak için, Scania egzoz gazlarını taşıyan sonradan takılan bileşenlerin monte edilmesinden kaçınılmasını önermektedir, örneğin: Yana monteli egzoz borusu Dikey egzoz sistemleri Damperli gövde ısıtması için bileşenler Damperli gövde ısıtması takılmışsa, emniyet boşluğunun yeterli olduğundan emin olun. Önerilen emniyet boşluğu altındaki emniyet boşluğu başlığı altındaki Emniyet boşluğuna bakınız. Sıcak medyanın özellikle şasi ile platform arasındaki geçişten sızabileceğini unutmayın. 03:10-03/01 Yayım 5 tr-tr 5 (18)

6 Yanıcı sıvılar Yanıcı sıvılar UYARI! Araç konteynerlerinde veya hidrolik sistemlerdeki çoğu sıvı yanıcıdır ve hidrolik sıvısı, dizel ve yağ gibi bölümlerde genellikle yanmaya sebep olur. Sıcak yüzeyler yaklaşık 250 C'ye ulaştığında, sıvı sızıntıları ile bağlantılı yangın ortaya çıkar. Bir sızıntı olduğu takdirde yanıcı yağ buğusu oluşabileceğinden, sıvı basınç altında bırakılırsa risk daha da artar. Plastik bloklarla kelepçeleme örneği ÖNEMLİ! Sızıntının olası nedenleri: Kötü bir şekilde sıkılmış kaplinler veya hortum ile contaların yetersiz bir şekilde bakımı Yetersiz bir şekilde kelepçelenmiş hortumlar Hortum ve diğer bileşenler arasında sürtünme Koruyucu önlemler Yanıcı sıvı içeren veya taşıyan bileşenler veya konteynerler dikkatlice bağlanmalı ve sabitlenmelidir. Hidrolik hortumların sıkıca sabitlendiğinden ve iyi kalitede bağlantıların ve ataşmanların kullanıldığından emin olun. Sızan sıvıların sıcak yüzeylerle temas etmesini önlemek için, tüm bölgeyi kaplayan bir ısı kalkanı kullanılmalıdır. Isı kalkanları hakkında daha fazla bilgi Isı kalkanları ve emniyet boşluğu bölümü altında yer almaktadır. Depo ve kapları susturucunun diğer tarafına yerleştirin. Eğer mümkün değilse, bir ısı kalkanının takılması gerekir. Metal tespit malzemesi ile kelepçeleme örneği :10-03/01 Yayım 5 tr-tr 6 (18)

7 Yanıcı sıvılar Scania, genel olarak plastik bloklar kullanarak bağlantı elemanlarının takılmasını önerir, fakat diğer kelepçeleme çözümlerinin tercih edilebileceği durumlarda da vardır. Metal tespit malzemeleri sıcaklık açısından iyidir, bununla birlikte kir ve suya karşı daha fazla hassastır. Dayanıklılık, sıcaklık hassasiyeti, vb. etmenleri göz önünde bulundurun. Kelepçeleme noktaları arasındaki kısa mesafe şuradan gelecek yükleri azaltır: Hidrolik hortumlar, bükülmeye neden olacak şekilde ağırlık kazanır Hareket ve titreşimler Kar ve kir Gerekmesi halinde, hortumları sürtünme koruyucu kapak ile koruyun. Sıcak bileşenlerin üstüne ve yakınına kaplin yerleştirmekten kaçının. Hidrolik hortumlar, basınçlı hava hatları veya elektrik kabloları ile kelepçelenmemelidir. Hidrolik hortumların birbiri üzerine gelmediğinden emin olun. Bu durum engellenemiyorsa, sürtünmenin ortaya çıkmadığından emin olmak için çift kelepçe kullanın. 03:10-03/01 Yayım 5 tr-tr 7 (18)

8 Isı kalkanları ve güvenlik mesafesi Isı kalkanları ve güvenlik mesafesi UYARI! Yüksek ateş alma sıcaklığına sahip maddeler bile, nispeten düşük sıcaklıklarda yanıcı gazlar üretebilirler. Risk değerlendirmesi ÖNEMLİ! Aşağıdaki faktörleri kullanarak detaylı bir risk değerlendirmesi yapın: Ortam sıcaklığı Aracım uygulama alanı Üstyapının görünümü ve sıcak bileşenlerin konfigürasyonu Yanıcı bir yük veya sızan sıvı sıcak parçalarla temas ettiğinde, muhtemel olayların sırası Yangına sebep olabilecek şekilde hidrolik hortumlarda kopma veya dizel sızıntı gibi muhtemel arızalar 03:10-03/01 Yayım 5 tr-tr 8 (18)

9 Isı kalkanları ve güvenlik mesafesi Isı kalkanları Scania, aşağıdaki amaçla aracın sıcak parçalarında gerekmesi durumunda ısı kalkanlarının kullanılmasını tavsiye etmektedir: 2 Isıya hassas üstyapı ekipmanını korumak için Yanıcı yüklerin veya sıvının sıcak parçalarla temas etmesini engellemek için Bu şekil ısı kalkanı örneklerini göstermektedir 1 PTO üzerindeki hidrolik pompa Bir motor PTO'su üzerine bir hidrolik pompa takarken, hidrolik pompayı ve hortumlarını korurken bir ısı kalkanı gerekebilir. Hidrolik hortumlarını motorun sıcak parçalarına göre belirtilen emniyet açıklıkları ile yönlendirin; bu belgede daha fazla bilgi için Emniyet açıklığı başlığı altındaki tabloya bakın. Hidrolik hortumların sıkıca sabitlendiğinden ve iyi kalitede bağlantıların ve ataşmanların kullanıldığından emin olun. Gerekirse bir ısı kalkanı takın. 3 Aşağıdaki parçalar hortumların korunması için Scania bayilerinden satın alınabilir: Tanımlama Yakl. ölçüm Materyaller Parça numarası (mm) Koruyucu 390x290 Cam yünü mahfaza Koruyucu 600x220 Cam yünü mahfaza Isı kalkanı 685x350 Fiberglas/paslanmaz çelik Kayış Çelik Isı kalkanı 200x600 Cam lifi/aluminyum folyo Kabin arkasında egzoz borusu üstünde ısı kalkanı 2. Hortumlu PTO'lar için egzoz borusu ve hidrolik pompa arasındaki ısı kalkanları 3. Motor ve üstyapı arasındaki ısı kalkanı :10-03/01 Yayım 5 tr-tr 9 (18)

10 Isı kalkanları ve güvenlik mesafesi Isı kalkanı D = 50, L = 475 Cam lifi/aluminyum folyo :10-03/01 Yayım 5 tr-tr 10 (18)

11 Isı kalkanları ve güvenlik mesafesi 6 ve 8 silindirli yüksek güçte motora ve ısıya hassas üstyapıya sahip araçlar UYARI! Kabinin arkasındaki bölgede, motorun etrafındaki sıcaklık yüksek güç çıkışlarında 100ºC'ye ve aşırı dış koşullarda, örneğin yüksek dış sıcaklıklarda, 140ºC'ye çıkabilir. Bu diğer şeylerin yanı sıra, kapalı kasanın ön ucunun veya ısıya hassas ekipmanın hasar görebileceği anlamına gelir. Yardımcı kabin ısıtıcı, kabin arkasındaki egzoz gazlarını yayan egzoz borusuna sahiptir. Soğutma için iyi hava sirkülasyonu önemli olduğundan sıcak şasi bileşenlerini tıkamayın. Resimde üstyapının etkilenen bölgesi ve ısıya dayanıklı ekipmanın nereye takılmaması gerektiği gösterilmektedir. Bu noktaya bir ısı kalkanı takılmalıdır. Kapalı kasa Isı hasarı özellikle sandviç yapıya sahip kapalı kasalar için geçerlidir. Hasar varsa bir ısı kalkanı kullanın. En az 15 mm'lik ara parçalar kullanın. Yalıtılmamış kapalı kasalar ön uçta çok sıcak hale gelebilir ve ısı yük bölümüne geçebilir. Isıya hassas mallar taşıyacak olan bir araçtaki kapalı kasanın önüne bir ısı kalkanı takın. Isıya hassas ekipman Scania, ısıya hassas ekipmanın en çok etkilenen bölgeden farklı bir yere koyulmasını tavsiye etmektedir. Isıya hassas ekipmana örnek, elektrikli ve hidrolik ekipmandır. En çok etkilenen bölge ve ısı kalkanının yaklaşık yeri :10-03/01 Yayım 5 tr-tr 11 (18)

12 Isı kalkanları ve güvenlik mesafesi Yanıcı madde taşıyan araçlar UYARI! Düşük termal alev alma noktasına sahip yükler, egzoz sisteminin sıcak kısımları ile temas ederse, arızalara veya yangına neden olabilir. Düşük termal alev alma noktasına sahip yüklere örnekler: Tahta talaşı ve ağaç kabuğu Kereste Atık kağıt Tahıl Çöp Koşullar Silindir şeklinde bir susturucuya sahip araçlarda, susturucuyu yanıcı maddeden koruyan, fabrikada monte edilmiş bir platform vardır. ÖNEMLİ! Fabrikada monte edilmiş olan platformu çıkartmayın. Yenilenmesi gerekirse, yeni platformun aynı yapıya ve fonksiyona sahip olması çok önemlidir. 03:10-03/01 Yayım 5 tr-tr 12 (18)

13 Isı kalkanları ve güvenlik mesafesi Not: Aşağıdaki gibi üretilmiş araçlarda, fabrikada monte edilmiş ısı kalkanı yoktur. Susturucular için ısı kalkanının takılması belgesinde yer alan çalışma açıklamalarını okuyun. Araç üretim süresi Üretim sahası Şasi seri numarası Södertälje Zwolle Angers Susturucu için bir ısı kalkanı takın. 03:10-03/01 Yayım 5 tr-tr 13 (18)

14 Isı kalkanları ve güvenlik mesafesi Emniyet boşluğu Yangın, aşırı ısınma hasarı ve arıza ni azaltmak için, sıcak bileşen ile diğer ekipman arasında güvenli bir mesafe bırakmak veya alternatif olarak ekipmanı ısı kalkanlarıyla korumak çok önemlidir. Emniyet boşluğu boyutu aşağıdaki faktörlere bağlıdır: Sıcak bileşen sıcaklığı Civardaki bileşenlerin ısı hassasiyeti Civardaki malzemelerin ateşleme sıcaklığı Sıcak alanda, soğutma havası devri daimi Tavsiye edilen güvenlik mesafesi Aşağıdaki tabloda, egzoz sistemi ile yakınındaki ekipmanın sıcak parçaları arasındaki tavsiye edilen minimum güvenlik mesafesi gösterilmektedir. Not: Önerilen emniyet boşlukları, tümüyle sızdırmazlık uygulanmış bağlantılara sahip ve herhangi bir özel ısı kalkanı içermeyen egzoz sistemleri için geçerlidir. Yanıcılık Düşük hava sirkülasyonu Plastik veya lastik hortumlar İyi hava sirkülasyonu Madde örneği Kolay alev alır 300 mm 200 mm Odun ve kağıt Zor tutuşur 200 mm 100 mm Poliamit Scania, sıcak bileşenlerin yanındaki yanıcı sıvıların (örn. hidrolik sıvısı) dağıtımında çelik borunun kullanılmasını tavsiye eder. Çelik boru :10-03/01 Yayım 5 tr-tr 14 (18)

15 Isı kalkanları ve güvenlik mesafesi ÖNEMLİ! Isı ve egzoz gazı sızıntıları meydana gelebileceğinden, lastik ve plastik hortumlar, turbo şarj ve damperli gövde ısıtma bağlantısına 250 mm'den daha fazla yaklaştırılmamalıdır. Gereken boşluğu bırakmak mümkün değilse, hortumları ısı ve egzoz gazı sızıntılarına karşı korumak için bir ısı kalkanı takılması gerekir. 03:10-03/01 Yayım 5 tr-tr 15 (18)

16 Özel koşullar Özel koşullar SCR sistemli araçlar ÖNEMLİ! SCR (Selective Catalytic Reduction - Selektif Katalitik Redüksiyonu) takılı olan motorlarda, egzoz sisteminin ve susturucunun üzerine veya yakınına monte edilmiş hassas bileşenler vardır; indirgeyici dozlayıcı ve NOx sensörü gibi. Aşırı ısındıkları zaman arıza yüksektir. Bu nedenle, susturucu ve SCR sistemi bileşenleri etrafında hava sirkülasyonunun etkili soğutma için yeterli olması çok önemlidir. Fabrikada takılmış bir platformu yenilerken, yeni platformun susturucunun etrafında aynı yeterlilikte hava sirkülasyonu sağlaması çok büyük önem taşır :10-03/01 Yayım 5 tr-tr 16 (18)

17 Özel koşullar SCR sistemli araçlar Scania HPI enjeksiyon sistemine sahip motorlar, önceki enjeksiyon sistemlerinden çok daha yüksek sıcaklıkta geri dönüş yakıtı üretirler. Sürekli çalışma ve sıcak hava koşullarında, yakıt deposunun sıcaklığı +70ºC'yi geçebilir. Scania, genellikle durağan koşullarda çalışan HPI motorlu araçlarda, parça numaralı yakıt soğutucusu tavsiye eder. UYARI! Enjeksiyon sistemi tipi aracın şasiye özel teknik özelliklerinden görülebilir Yakıt depolarının yüksek sıcaklıkları dokunulduğunda yanma olduğu anlamına gelir. Scania, sürücü tarafından kullanılan kontrol veya diğer ekipmanların depoya yakın olması halinde, yakıt depolarında ısı kalkanı olmasını önermektedir :10-03/01 Yayım 5 tr-tr 17 (18)

18 Sabit çalışma ve yüksek güç çıkışı Sabit çalışma ve yüksek güç çıkışı ÖNEMLİ! Motorlardan gelen yüksek güç çıkışı veya sabit çalışma, egzoz gazlarının ve egzoz sisteminin sıcaklığını arttırır. Egzoz borusu çıkışına yakın materyallerde zarar görme çok yüksektir. Uygun olmayan koşullarda aşırı ısınma, egzoz çıkışı yönüne, araç konumuna ve ortamın durumuna bağlı olarak, asfalta zarar verebilir, otların yanmasına veya diğer tehlikeli durumlara neden olabilir. Bundan etkilenen araçlara örnek beton mikserleri ve itfaiye araçlarıdır. Egzoz akışı genellikle 5-15 m³/dak.'dır ve çok miktarda enerji içerir. Sıcaklıklar 500ºC'yi geçebilir. Önerilen işlem: Dikey bir egzoz borulu bir araç sipariş edin Not: Egzoz sistemini değiştirmeden önce, mutlaka Scania servisi ile bağlantıya geçin. 03:10-03/01 Yayım 5 tr-tr 18 (18)

İMALATÇI FİRMA VE SERVİS İSTASYONUMUZ

İMALATÇI FİRMA VE SERVİS İSTASYONUMUZ 01.2012 V:1.02 TR Giriş 1 İMALATÇI FİRMA VE SERVİS İSTASYONUMUZ OTOMATİK KONTROLLÜ BAĞIMSIZ ARAÇ KABİN ISITMA SİSTEMLERİ Horozluhan Mahallesi Ahievran Caddesi Karakaş Sokak No:25 PK. 42300 Selçuklu /

Detaylı

Kasa yapım kılavuzları. DAF LF, CF ve XF105. Güncelleme: 2012-22

Kasa yapım kılavuzları. DAF LF, CF ve XF105. Güncelleme: 2012-22 Kasa yapım kılavuzları DAF LF, CF ve XF105 Güncelleme: 2012-22 DAF Trucks N.V tarafından yayımlanan Kasa Yapım Kılavuzları. Bu bilgilere İnternet üzerinden ulaşılabilir. Kullanıcı, en son yayımlanan bilgilerle

Detaylı

Pioneering for You. Wilo-SiFire EN. Montaj ve kullanma kılavuzu. 4 181 658-Ed.01 / 2013-11-Wilo

Pioneering for You. Wilo-SiFire EN. Montaj ve kullanma kılavuzu. 4 181 658-Ed.01 / 2013-11-Wilo Pioneering for You Wilo-SiFire EN tr Montaj ve kullanma kılavuzu 4 181 658-Ed.01 / 2013-11-Wilo Şek. 1: Şek. 2a: C D B 2" A 2" E Şek. 2b: Şek. 3: 21 25 26 3 27 13 19 20 24 15 23 2 22 1 14 4 12 16 11 7

Detaylı

00:01-06. Kurtarma hizmetleri için ürün bilgisi. tr-tr. Kamyon ve otobüsler P, G, R ve K, N, F serisi. Yayım 2. Scania CV AB 2014, Sweden

00:01-06. Kurtarma hizmetleri için ürün bilgisi. tr-tr. Kamyon ve otobüsler P, G, R ve K, N, F serisi. Yayım 2. Scania CV AB 2014, Sweden 00:01-06 Yayım 2 tr-tr Kurtarma hizmetleri için ürün bilgisi Kamyon ve otobüsler P, G, R ve K, N, F serisi 308 626 Scania CV AB 2014, Sweden Okumaya başlamadan önce... 3 Aracın ön ızgara panelini açın...

Detaylı

Kullanım ve Bakım El K tabı Xc t ng 250 R

Kullanım ve Bakım El K tabı Xc t ng 250 R Kullanım ve Bakım El K tabı Xc t ng 250 R Değerli KYMCO Scooter kullanıcıları; KYMCO scooter ı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Motosikletinizi her türlü trafik şartlarında güvenle kullanmak ve performansından

Detaylı

Super Marathon Serisi. Gazlı Fritözler *8197279* Kurulum ve Kullanma Kılavuzu. SM20, SM40, SM50, SM60 ve SM80 Serileri

Super Marathon Serisi. Gazlı Fritözler *8197279* Kurulum ve Kullanma Kılavuzu. SM20, SM40, SM50, SM60 ve SM80 Serileri SM20, SM40, SM50, SM60 ve SM80 Serileri Gazlı Fritözler Kurulum ve Kullanma Kılavuzu Super Marathon Serisi Dean, bir Ticari Yiyecek Ekipmanları Servisi Birliğidir ve CFESA sertifikalı Teknisyenleri tavsiye

Detaylı

REHAU VACUCLEAN MERKEZİ TOZ EMME SİSTEMİ. Yapı Otomotiv Endüstri

REHAU VACUCLEAN MERKEZİ TOZ EMME SİSTEMİ. Yapı Otomotiv Endüstri REHAU VACUCLEAN MERKEZİ TOZ EMME SİSTEMİ Teknik değişiklik yapma hakkı saklıdır. Mayıs 2010 itibariyle geçerlidir www.rehau.com.tr Yapı Otomotiv Endüstri 2 VACUCLEAN İÇİNDEKİLER 1...... Bilgiler ve güvenlik

Detaylı

Düşük ve yüksek voltajlı üç fazlı indüksiyon motorlar

Düşük ve yüksek voltajlı üç fazlı indüksiyon motorlar Motorlar Otomasyon Enerji İletim ve Dağıtım Kaplamalar Düşük ve yüksek voltajlı üç fazlı indüksiyon motorlar M serisi - Kolektör halkası rotoru - Yatay Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Kılavuzu Kurulum, çalıştırma

Detaylı

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle Kanuni Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle birlikte verilmelidir. Bu kılavuzda, motosikleti

Detaylı

Contalı Plakalı Eşanjörler

Contalı Plakalı Eşanjörler Kullanım Kılavuzu Türk Contalı Plakalı Eşanjörler GPHE-MANUAL-EN Yayın: 1000E-TR Bu ürünü çalıştırmadan ya da ürünün bakımını yapmadan önce bu kılavuzu okuyup anlayın. Şu uyarı sembolüyle işaretlenmiş

Detaylı

Wilo-EMU KM13... + NU911...

Wilo-EMU KM13... + NU911... Wilo-EMU KM13... + NU911... İşletme ve bakım kılavuzu Sipariş numarası: Seri numarası template TMPDMLEER WILO EMU GmbH Heimgartenstr. 1 95030 Hof 3309 95003 Hof Telefon: +49 9281 974-0 Telefax: +49 9281

Detaylı

Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Kılavuzu. Model 3610, API Tipi BB1 API 610 11. Baskı

Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Kılavuzu. Model 3610, API Tipi BB1 API 610 11. Baskı Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Kılavuzu Model 3610, API Tipi BB1 API 610 11. Baskı İçindekiler İçindekiler Giriş ve Güvenlik... 4 Giriş... 4 Güvenlik... 4 Güvenlik terminolojisi ve işaretleri... 5 Çevresel

Detaylı

ÖNSÖZ. Bajaj marka motosiklet seçiminiz için sizi kutluyoruz. Bajaj kullanıcıları arasına hoş geldiniz.

ÖNSÖZ. Bajaj marka motosiklet seçiminiz için sizi kutluyoruz. Bajaj kullanıcıları arasına hoş geldiniz. 200 NS ÖNSÖZ Bajaj marka motosiklet seçiminiz için sizi kutluyoruz. Bajaj kullanıcıları arasına hoş geldiniz. Her türlü trafik koşulunda güvenli kullanım için motosikletinizi tanıyor olmanız çok büyük

Detaylı

ALDEA HAVADAN SUYA ISI POMPASI EVİ SERİSİ AL- EVI 16 AL- EVI 16 B KULLANIM KILAVUZU

ALDEA HAVADAN SUYA ISI POMPASI EVİ SERİSİ AL- EVI 16 AL- EVI 16 B KULLANIM KILAVUZU ALDEA HAVADAN SUYA ISI POMPASI EVİ SERİSİ AL- EVI 16 AL- EVI 16 B KULLANIM KILAVUZU Değerli Müşterimiz, Lütfen Önce Bu Kılavuzu Okuyunuz! İleri teknoloji ile üretilmiş Aldea Isı pompasının tam verimli

Detaylı

Standart su pompası. Etaseco/Etaseco I. Ayrılabilir boruya sahip Mil contası yok. İşletim ve montaj talimatı. İş numarası:

Standart su pompası. Etaseco/Etaseco I. Ayrılabilir boruya sahip Mil contası yok. İşletim ve montaj talimatı. İş numarası: Standart su pompası Etaseco/Etaseco I Ayrılabilir boruya sahip Mil contası yok İşletim ve montaj talimatı İş numarası: Baskı İşletim ve montaj talimatı Etaseco/Etaseco I Orijinal işletim talimatı KSB Aktiengesellschaft

Detaylı

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle Kanuni Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle birlikte verilmelidir. Bu kılavuz Breton modelini

Detaylı

KULLANMA KILAVUZU MPM 15/400 I-CL KAYNAK JENERATÖRÜ

KULLANMA KILAVUZU MPM 15/400 I-CL KAYNAK JENERATÖRÜ KULLANMA KILAVUZU MPM 15/400 I-CL KAYNAK JENERATÖRÜ İÇİNDEKİLER GÜVENLİK KURALLARI...3 GÜVENLİK BİLGİLERİNİN TANIMLANMASI Kılavuzda yer alan güvenlik sembolleri potansiyel tehlikelerin tanımlanmasında

Detaylı

Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Kılavuzu JCU

Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Kılavuzu JCU Kurulum, Çalıştırma ve Bakım Kılavuzu JCU İçindekiler İçindekiler Giriş... 2 Paketi inceleyin... 2 Birimi inceleyin... 2 Güvenlik... 3 Güvenlik terminolojisi ve işaretleri... 3 Çevresel güvenlik... 4

Detaylı

Kullanım Kılavuzu ve Montaj Talimatı Davlumbaz

Kullanım Kılavuzu ve Montaj Talimatı Davlumbaz Kullanım Kılavuzu ve Montaj Talimatı Davlumbaz Cihazı kurmadan ve çalıştırmadan önce Kullanım Kılavuzunu mutlaka okuyunuz. Böylece kendinizi ve cihazınızı gelecek zararlardan korumuş olursunuz. tr-tr M.-Nr.

Detaylı

MODELS DAIKIN ROOM AIR CONDITIONER INSTALLATION MANUAL FVXG25K2V1B FVXG35K2V1B FVXG50K2V1B. R410A Split Series

MODELS DAIKIN ROOM AIR CONDITIONER INSTALLATION MANUAL FVXG25K2V1B FVXG35K2V1B FVXG50K2V1B. R410A Split Series English DAIKIN ROOM AIR CONDITIONER INSTALLATION MANUAL R410A Split Series Installation manual Installationsanleitung Manuel d installation Installatiehandleiding Manual de instalación Manuale di installazione

Detaylı

4812159045_C.pdf 2014-03-26

4812159045_C.pdf 2014-03-26 Talimatlar kılavuzu Çalıştırma ve Bakım 48259045_C.pdf Vibrasyonlu silindir CA2500/2800/3500/4000 Motor Cummins QSB 4.5 (IIIA/T3) Cummins QSB 4.5 (IIIB/T4i) Seri numarası 000037x0A009753-00004x0A00772-000045x0A009674-000049x0A009649-000038x0A0090-000042x0A00xxxx

Detaylı

20 kva - 2500 kva. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI

20 kva - 2500 kva. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL 20 kva - 2500 kva DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU KULLANIM

Detaylı

20 kva - 2500 kva. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI

20 kva - 2500 kva. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL 20 kva - 2500 kva DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ,

Detaylı

Kullanım ve Bakım El K tabı UXV 500

Kullanım ve Bakım El K tabı UXV 500 Kullanım ve Bakım El K tabı UXV 500 Değerli KYMCO UTV kullanıcıları; KYMCO UTV yi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Aracınızı her türlü trafik şartlarında güvenle kullanmak ve performansından tam

Detaylı

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle DISCOVER150F Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle birlikte verilmelidir. Bu kılavuzda, motosikleti

Detaylı

Kullanma Kılavuzu. Logano plus SB745. Yoğuşmalı Kazan. Kapasite aralığı 800-1200 kw. Kullanıcı için. Kullanmadan önce dikkatle okuyunuz.

Kullanma Kılavuzu. Logano plus SB745. Yoğuşmalı Kazan. Kapasite aralığı 800-1200 kw. Kullanıcı için. Kullanmadan önce dikkatle okuyunuz. 6 720 648 053-00.2T Kullanma Kılavuzu Yoğuşmalı Kazan Logano plus SB745 Kapasite aralığı 800-1200 kw Kullanıcı için Kullanmadan önce dikkatle okuyunuz. 6 720 801 064 (2012/03) TR Önsöz Önsöz Sayın Müşterimiz,

Detaylı

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle

Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle Kanuni Bu kılavuz motosikletin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve motosiklet yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde motosikletle birlikte verilmelidir. Bu kılavuzda, motosikleti

Detaylı

Kurulum & Bakım Kılavuzu

Kurulum & Bakım Kılavuzu RAS-8FSN6Q RAS-10FSN6Q RAS-12FSN6Q RAS-14FSN6Q RAS-16FSN6Q RAS-18FSN6Q RAS-8FSXNQ RAS-10FSXNQ RAS-12FSXNQ RAS-14FSXNQ RAS-16FSXNQ RAS-18FSXNQ Kurulum & Bakım Kılavuzu INVERTER-DRIVEN MULTI-SPLIT SYSTEM

Detaylı

DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU KULLANIM ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALLATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL.

DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU KULLANIM ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALLATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU KULLANIM ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALLATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL 55-3000 kva DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU KULLANIM VE BAKIM EL KİTABI ÜRETİCİ

Detaylı

KULLANMA KILAVUZU RS 300 M RS 400 M - RS 400 MW RS 500 M - RS 500 MW MIG/MAG KAYNAK MAKİNESİ

KULLANMA KILAVUZU RS 300 M RS 400 M - RS 400 MW RS 500 M - RS 500 MW MIG/MAG KAYNAK MAKİNESİ KULLANMA KILAVUZU RS 300 M RS 400 M - RS 400 MW RS 500 M - RS 500 MW MIG/MAG KAYNAK MAKİNESİ GÜVENLİK KURALLARI...3 İÇİNDEKİLER GÜVENLİK BİLGİLERİNİN TANIMLANMASI Kılavuzda yer alan güvenlik sembolleri

Detaylı