Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download ""

Transkript

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10 13/16 18/22 26/28 30/34 36/38 40/66 42/46 48/52 54/56 58/60 62/65 68/70 72/76 78/ /86 88/91 92/ / /110 le tour du monde Dünyadan en son haberler, tasar mdaki en son yenilikler... yüzmek Yüzmek hakk nda her şey... google vs facebook Sanal dünya savaşlar... look zamans zlar Persol... good for men remix Attaş Alarko Turistik Tesisler A.Ş. Tel: Nispetiye Cad. Ahular Sok. No: 6 Etiler İstanbul / Türkiye Attaş Alarko Turistik Tesisler Ad na Sahibi İshak Alaton Genel Yay n Koordinatörü Edip İlkbahar Sorumlu Yaz İşleri Müdürü ve Özlem Gökbel Reklam Sorumlusu Yaz İşleri Çağan Şimşek Serkan Mekikoğlu İpek Kigan Çeviri Ayşem Özbaşaran Bas ld ğ Tarih Yay n Türü cihangir Zamanda yolculuk... moda Yaz trendleri... Yay mc Tasar m Bas mc ve Bas ld ğ Yer italyan işi düğün Bu düğünler s ra d ş... Republica A4 Ofset Matbaacılık San. ve Tic. Ltd.. Şti. Tel: Oto Sanayi Sitesi, Yeşilce Mah. Donanma Sk. No:16 Kağ thane/istanbul Haziran 2014 Yerel Süreli Yay n (Dergi) open 24/7 75. say ya katk da bulunanlar hillsider likes ibiza Gerçek İbiza y yaşamak... Berna Gençalp Can Atal Elmira Gürses Emre Aksoy İpek Çakmak Kenan Akoğlu Mehmet Ali Tokgözlü Mert Aslan Nur Yılmaz Ruppi Orhan Okuşluk Özlem Yücelener Rana Korgül Saffet Emre Tonguç Uğur Yüksel Fotoğraflar collected north Helsinki Fotoğraf Okulu. sihirli dünyaların kadını Lüset Kohen Fins... Carlo Perazzolo Kaan Verdioğlu Serhat Kapki Uğur Bektaş Yasin Baran başka kitaplar Her kitapç da rastlanmayan kitaplar... st. petersburg Kuzeyin Venedik i... art international Bak bak yine doyamayacağ z... art blog No more lies... viva brasil Kupaya farklı bir bakış... en beğenilen ilanlar summary Say 75 (Haziran, Temmuz, Ağustos 2014) Üç ayda bir yay mlan r. Hillsider Magazin de yay mlanan yaz ve fotoğraflar n tüm haklar, Hillsider logosu ve isim hakk Attaş AlarkoTuristik Tesisler A.Ş. ye aittir. Kaynak gösterilerek de olsa Attaş Alarko Turistik Tesisler A.Ş. nin yaz l izni olmadan hiçbir şekilde yaz ve fotoğraflardan al nt yap lamaz. Hillside Leisure Nispetiye Cad. Ahular Sok. No: 6 Etiler İstanbul / Türkiye T.(90) F.(90)

11

12

13 DÜNYADAN HABERLER LE TOUR DU MONDE Nike 2 1 Mercer NIKELAB OLARAK KARŞINIZDA! NikeLab 21 Mercer Yeniden Aç ld! Nike n New York taki konsept mağazas Nike Sportswear 21 Mercer bir ayl k yenileme çal şmalar ard ndan yeniden aç ld. En son ürünlerle dolu olan mağaza ayn zamanda ziyaretçilere de Nike n yar m as rdan fazlad r gittikçe büyüyen miras na ve spor giyim alan na kazand rd ğ yeniliklere de tan k olma f rsat sunuyor. Performans, tasar m, spor stili ve yaşam tarz merkezi olan NikeLab konsepti, yak n gelecekte Londra, Paris, Milano, Şanghay ve Hong Kong gibi şehirlerde de kendini gösterecek.

14 DÜNYADAN HABERLER Google dan SOKAK SANATI PROJESİ Google n kendi bünyesi alt nda bulunan Google Kültür Enstitüsü son girişimlerini medyaya duyurdu; Sokak Sanat Projesi. Artist ismi ve yeri ile Google n veri taban n kullanarak kolayl kla ulaşabileceğiniz say s z sokak sanat eserini depolayan proje, artistler ve kültür merkezlerinin sunduğu binlerce eseri ölümsüzleştiriyor. Projenin amac ise Google Kültür Enstitüsü nün müdürü Amit Sood un sözleriyle Tüm dünyay herkesin tad n ç karabileceği devasa bir aç k hava sanat galerisine dönüştürmek. Siz de projeye göz atmak istiyorsan z, sayfas n ziyaret edebilirsiniz.

15 DÜNYADAN HABERLER 2014 Yaz n n KAÇIRILMAZ SERGİLERİ 512 Hours by Marina Abramovic 11 Haziran 15 Ağustos // Serpentine Galerisi, Londra 512 Saat sergisi Marina Abramovic in ikonik Londra Galerisi için özel olarak haz rlad ğ benzersiz bir eseri gösteriyor. Abramovic insan vücudunun rolü ve bir malzeme olarak kullan lmas n keşfeden yaklaş m yla eleştirmenlerden büyük takdir kazanm ş bir isim. 512 Saat, sanatç n n büyük yank uyand ran The Artist is Present (Sanatç Mevcut) isimli MOMA sergisinden sonra ilk sergisi. Listenin en önemli olaylar ndan olan 512 Saat sergisi, sanat âş klar n n kaç rmamas gereken bir yaz etkinliği. Retrospective by Jeff Koons 27 Haziran 19 Ekim // Amerikan Sanat Whitney Müzesi, New York Neslinin en popüler ama en tart şma yaratan sanatç lar ndan olan Jeff Koons, Amerika n n en seçkin müzelerinden birinde retrospektif bir sergiye konu oldu. 35 y ll k bir kariyere sahip bir isim Koons. Özellikle haz r yap m tarz na kazand rd ğ yeni yorumu ve popüler kültüre olan sevdas yla tan n yor. Sergi 1978 tarihinden günümüze Koons un eserlerinin en kapsaml sunumu olacak. Koons un New York ta ilk kez gerçekleşecek olan sergisinde, 120 eseri arac l ğ yla kariyerinin ilerleyişi gösterilecek. Berlin Biennale 29 May s 3 Ağustos // KW Modern Sanat Enstitüsü, Haus am Waldsee ve Dahlem Müzesi 1996 y l nda Klaus Biesenbach ve bir grup sanat koleksiyoncusu, Berlin de modern sanat tan tabilmek ve daha göz önüne ç karabilmek ad na Berlin Biennale ni ateşledi. 18 y l sonra bugün, Berlin dünyan n sanat ve kültür başkentlerinden birisi y l ndan beri Kunst-Werke Modern Sanat Enstitüsü nde düzenlenen etkinlik genellikle tek bir kişi taraf ndan idare ediliyor. Bu y l bağ ms z yazar ve sanat küratörlüğü yapan Juan Gaitan bu göreve lay k görüldü ve bienalin bu y lki amac izleyicileri objelerin ve sanat eserlerinin arkas ndaki tarihi sorgulamaya teşvik etmek.

16 DÜNYADAN HABERLER Lucca nın Yeni Mekanı CANTINER Zorlu Center n en kaliteli mağaza ve butiklerinin olduğu birinci kat nda, ayr cal kl kalabal ğ na ve son derece nezih ortam na kusursuz bir uyum sağlayan, yepyeni bir cennet köşesi Cantinery. S cac k atmosferi ve incelikli menüsüyle hem göz, hem de damak zevkinize hitap eden romantik bir ortam. Aç k mutfağ ndan beyaz mermer bar na, Roman&Williams n dokunuşunun çok belli olduğu restoran New York tarz bir bistro atmosferine sahip ve son derece zarif. Çiftlikten-sofraya felsefesini incelikle takip eden menüsündeki seçenekler her gün değişiyor ve oldukça kapsaml bir içecek menüsü de damak tad n z ş martmaya eşlik ediyor. Bir-iki kokteyl denemeden restorandan ayr lmaman z ve rezervasyonunuzu kap veya pencereye yak n masalardan yapt rman z tavsiye ederiz. Salak ile Avanak GER DÖNÜYOR! Jim Carrey ve Jeff Daniels Salak ile Avanak filminde ilk kez bir araya geldiğinden beri yirmi y l geçti. Komedi çifti Salak ile Avanak II filmi için nostaljik rollerine geri dönüyorlar. Film; şapşal ikilinin yeni bir böbrek bulabilmek ad na uzak bir akrabalar n arad klar bir maceraya at lmalar n anlat yor. Yirmi y l önce olduğu gibi Bobby ve Peter Farrelly kardeşlerin yönettiği ve 2014 ün Kas m ay nda vizyona girecek film hiç şüphe yok ki ilk filmin hayranlar n oldukça sevindirecek.

17

18 SİHİRLİ 18/19/20/21/22 DÜNYALARIN KADINI Hayat m n geri kalan k sm n kurgu roman yazar olarak geçirmek istiyorum ve bu yolculuğa haz r m. Gözünüze bakt ğ nda kalbinizi okuyabilen, dopdolu, rengarenk ve bambaşka bir kad n Lüset Kohen Fins y l ndan itibaren tam 9 sene City Plus İstanbul dergisini, hemen ard ndan da 4 sene New York ta NYC Food & Mood isminde şehir rehberini ç kard. Köşe yazarl ğ, röportajlar ve gezi yaz lar n n yan s ra deneme ve gözlem yaz lar ndan oluşan yüzlerce çal şmadan sonra roman yazmaya karar verdi. İngilizce yazd ğ ilk roman On Derin Ayak İzi ile 2013 y l nda Uluslararas Harper Collins Authonomy ödülünü kazand. Art k tek yapmak istediği roman yazmak ve tecrübelerini başkalar yla paylaşmak... Biz de onu yak ndan izliyoruz. Ne kadarl k bir süre ald On Derin Ayak İzi ni yazman z? Bu kitap toplam iki senelik bir çal şma sonucu ortaya ç kt. Buna alt ay süren Türkçe ye çevirme sürecini de dâhil edersek, rahatl kla iki buçuk y l diyebiliriz. Türkçe ye uyarlama aşamas ise benim için başl baş na farkl bir yolculuktu. Orijinali de tercümesi de günah yla sevab yla bana ait olsun istedim. Kitab n z henüz okuma f rsat bulamad m ama kitab n kahraman Wen Bao Zhu ile ilk karş laşmam Facebook ta oldu. Gerçekten çok etkilendiğim bir sözünü paylaşm şt bir arkadaş m. Bu kim acaba diyip sonra da çok beğendiğim için ben de sayfamda yay nlam şt m. Hakk n zda araşt rma yaparken kurgusal bir kahraman olduğunu öğrendim. O etkileyici sözün sahibi sizsiniz o zaman. Kitapta geçen başka sözleri de okudum. Zhuizm isminde kurgusal bir felsefe ak m ve yine kurgusal bir lider yaratmak ve bunun alt n doldurabilmeniz çok ilginç ve etkileyici geldi bana. Bu roman n alt yap s sizin hayat n zda nas l oluştu? On Derin Ayak İzi nin alt yap s gözlem, empati ve hayal gücüne dayan yor diyebilirim. Hayat ile ilgili tecrübelerimi ve fikirlerimi aktarabilmek için bu yolu seçtim. Kurgu roman yazmak, deneme veya düzyaz gibi peş peşe düşünce aktarmaya benzemiyor. Birbirinden farkl karakterler oluşturmak, olaylar örgüsünü amaca yönelik diyaloglarla desteklemek ve konuya uygun bir atmosfer yaratmak zorundas n z. Önce İngilizce yaz p sonradan Türkçe ye bizzat kendiniz çevirdiniz o zaman. Neden ilk başta İngilizce yazmay tercih ettiniz? Bugün her alanda olduğu gibi edebiyat dünyas n n da evrensel dilinin İngilizce olduğunu göz ard edemeyiz. Bu yüzden risk al p biraz da şartlar zorlamak istedim. Hedefim, 518 sayfal k bir metropol roman n 72 millete hitap edebilecek ve Edirne s n rlar n rahatl kla aşabilecek bir konuma getirmekti. Röportaj: İpek Kigan Fotoğraflar : Uğur Bektaş

19

20 Kişisel gelişim veya spiritüel konulara ilginiz olduğunu düşünüyorum. Doğru ise bu yolda giderken nerelerden geçtiniz? Hangi eğitimler, hangi kitaplar, hangi felsefeler sizi etkiledi? İstediğiniz kadar kişisel gelişim veya felsefe kitab okuyun, hiçbir şey gerçek hayat tecrübesi kadar etkili ve öğretici olamaz. Bu kitap biraz da bu gerçekler üzerine kurulu. Yazma istediği ilk ne zaman düştü gönlünüze? On alt yaş mdan beri k sa hikâyeler yaz yorum. Düzenli olarak yaz yazman n faydalar n 1997 de yay nc l k mesleğine ilk giriş yapt ğ m y llarda gördüm y l na kadar hem Türkiye de hem de Amerika da üç dergi ç kard m. Köşe yazarl ğ, röportajlar ve gezi yaz lar n n yan s ra deneme ve gözlem yaz lar ndan oluşan yüzlerce çal şmam var. Birçok yazar yazarl k ile ilgili olan eğitimlere karş ç karlar. Ama siz bu fikri bence çürütmüşsünüz. Online yarat c yazarl k eğitimlerine kat l p sonras nda da hep hayaliniz olan bir işi başar p ilk roman n z yazm şs n z. Üstelik roman n z uluslararas bir platformda ödül alm ş. Belki birçok insan negatif fikirleriyle size köstek olmaya çal şm şt r. Sizi yolunuzdan döndürmeyen ve bu kadar ilgi gören bir roman yazabilmeye götüren dürtünüz neydi? Yazarl k ile ilgili eğitim alman n yanl ş olduğu fikrine kat lm yorum. Her yetenek gibi yaz yazma kabiliyeti de gelişim gösterebilmek aç s ndan kontrol edilmelidir. Sebebine gelince, teknik bilgi ve gerekli donan m ile beslenmeyen bir yetenek yok olmaya ve körelmeye mahkûmdur. Sorun, bu gerçeği kabul edememekte... Egonun devreye girdiği her sanat dal nda bu tür önyarg lara ve bilgi kirliliğine rastlamak mümkün. Bu yüzden, herhangi bir teoriyi çürüttüğümü sanm yorum. Sonuçta, On Derin Ayak İzi y llar n birikimi ve iki y ll k titiz bir çal şma sonucu ortaya ç kt. Ben de her idealist yazar aday gibi usta kalemlerden eğitim ald m ve ac dolu evrelerden geçtim. Ac dan kast m, bedel ödemek... Günde en az sekiz saat çal ş yorum ve kendimi geliştirebilmek için sürekli hareket halindeyim. Zihinsel hareketlerin yaz ya dönüşmesi de belli bir evreden geçmek zorundad r. Bu gerçekleri göz ard etmeden olaya bakabilmek gerekiyor. Diğer konuya gelince, bu süreçte bana destek veya köstek olan hiç kimse olmad desem yalan olmaz. Sonuçta k rk yaş n geçmiş, ne istediğini bilen ve çal şma azmine sahip bir kad n desteklemek de kösteklemek de hiçbir işe yaramaz. Hayat m n geri kalan k sm n kurgu roman yazar olarak geçirmek istiyorum ve bu yolculuğa haz r m. Türkiye deki yay nc l k sektörü hakk nda ne düşünüyorsunuz? Türkiye deki yay nc lar n çoğu ya çok ünlü yabanc yazarlar n eserlerini yay nl yorlar ya da risk almamak ad na telif hakk pahal olmayan kitaplara yöneliyorlar. Ortas pek yok. Hâlbuki her sene dünyada birçok yeni yazar n eserleri yay nlan yor ve topluma lanse ediliyor. Maalesef sadece yabanc dil bilenler ve bu romanlar n tercüme edilip raflara girmesi sürecini beklemek istemeyenler yeni ç kan kitaplar günü gününe takip edebiliyorlar. Son y llarda Türk halk n n Türk yazarlar n kitaplar na yönelmesinde sinema filmlerinin oldukça büyük bir etkisi olduğunu gözlemledim. Bundan beş on y l öncesine kadar, sinema salonlar nda ekseriyetle yabanc filmler gösterime girer, dönemin Türk filmlerine pek rağbet edilmezdi. Bu tespit edebiyat dünyas için de geçerli. Eskiden kitapç larda hep dünyaca ünlü yazarlar n eserleri sorulurdu, oysa son y llarda Türk yazarlar n kitaplar na büyük bir ilgi var. Gözlemlediğim kadar yla, bu bir arz talep meselesi y l n n May s ay nda Yarat c Yazarl k Atölyesi ad nda bir platform kurdunuz. Bu süreç nas l oluştu, hedefleriniz neler? Hedefim, Türkiye deki yazar adaylar n n gerçek potansiyellerini aç ğa ç karmak, yarat c l klar n ve yaz tekniklerini geliştirmelerini sağlamak. John Grisham ve Stephen King gibi dünyaca ünlü yazarlar n çal şma koçlar ndan 14 ay boyunca pratiğe dayal özel bir eğitim ald m. Harper Collins Authonomy alt n madalya ödülünü kazand ktan sonra da jüri locas na transfer olup uluslararas kitap eleştirmenliği yapmaya başlad m. Bilgi ve birikimlerimi Yarat c Yazarl k Atölyesi kapsam nda çağdaş edebiyata gönül vermiş kişilerle paylaşmak istiyorum ve s rf bu yüzden kendi anektodlar mla birleştirdiğim yepyeni bir temel eğitim program haz rlad m. Hayat n n herhangi bir döneminde öykü, roman veya otobiyografik hikâyesini yazmak isteyenlere yol göstermek ve onlar n her aç dan donan ml birer yazar olmalar na yard mc olmak istiyorum. City Plus İstanbul Dergisi ilk ç kard ğ n z dergi san r m y l nda öyle bir dergi yapmak nereden akl n za gelmişti? İnanmayacaks n z belki ama çocukluğumdan beri kendimi hep günlük hayatta İngilizce konuştuğum ortamlarda hayal ederdim. Bu ilgim zamanla beni gizliden gizliye evde İngilizce olarak haz rlad ğ m dergi maketlerini sürpriz yapma amac yla aileme ve arkadaşlar ma göstermeye kadar gitti. İş hayat na at ld ğ m alan da zaten bu yönde oldu. İlk başta hedefim İstanbul a gelen yabanc lar ve şehirde yaşayan yabanc lar için İngilizce bir dergi ç karmak ve bunun için İngilizce makaleler yazmakt. Birkaç say sonra kendimi İstanbul un muhtelif semtlerinde fotoğraflar çekerken, şehrin tüm restoranlar n ve sanat galerilerini gezerken buldum. Beni heyecanland ran şey meğer yeni insanlarla tan şmak ve onlar gözlemleme içgüdüsüymüş. Bunu y llar sonra anlad m. Bu dergi sayesinde İstanbul u kar ş kar ş öğrenmişsinizdir. En s k nt l olduğunuz anda İstanbul da hangi mekan veya yer size iyi gelir? K saca İstanbul daki s ğ nağ n z neresidir? Evimi çok seviyorum ve en çok zaman geçirdiğim yer de buras. İyi gelir diyorlar fakat s k nt l olduğum zamanlar sahilde yürüyüş yapmak akl ma bile gelmez. Üzerinde etrafl ca düşünmem gereken bir konu veya kafam meşgul eden bir şey olduğunda Beşiktaş tan vapura atlay p Kad köy e geçer, çarş pazar dolaşt ktan sonra eve dönerim. Kalabal ğa kar şmak ve tan mad ğ m insanlar n aras nda gezinmek bana tarifsiz bir huzur verir, yarat c çözümler bulmam sağlar. Ayr ca Arnavutköy ve Şişhane semtlerinde tek baş ma kahve içip akl ma gelen düşünceleri el yaz s yla not almaktan çok zevk al r m. City Plus İstanbul dan sonra New York ta da benzer bir deneyim yaşam şs n z. NYC Food & Mood isimli bir şehir rehberi ç karm şs n z. Hatta bu şehir rehberi o dönem New York ta en çok sat lan dergiler aras na bile girmiş. Neden Amerika da böyle bir rehber ç karmak istediniz? New Yorklu olmayan, hatta Amerikal bile olmayan biri olarak sizce ç kard ğ n z dergi nas l böyle bir başar yakalad? Bence buradaki en önemli nokta istemek ve eyleme geçebilmek... Bahsettiğim gibi, çocukluğumdan beri arzu ettiğim bir şeydi bu. Nedense yay nc l k tecrübelerimi Amerika da daha verimli bir şekilde devam ettirebileceğimi ve buna haz r olduğumu düşündüm. Sonuçta akl n yolu bir; hem turistlerin, hem de şehirde yerleşik bir düzene sahip olanlar n rahatl kla başvurabilecekleri life-style tad nda bir bilgi bankas herkes için caziptir. İster bu işi Afrika da yap n, ister Amerika da... Güncel makaleler, büyüleyici görseller ve iyi bir dağ t m kanal yla istediğiniz her kitleye ulaş rs n z. Zaman makinem olsayd, sizi hangi zamana götürmemi isterdiniz? Gittiğiniz yerde değiştirmek istediğiniz bir şeyler olur muydu? Zaman makinesi fikri bana hep maceray ve bilinmezliği çağr şt r r, dolay s yla bu herkes gibi beni de heyecanland r r. Farkl bir zaman dilimine yolculuk yapacaksam, gelecekten ziyade geçmiş bir döneme gitmeyi tercih ederdim. Mesela, İtalya n n Campania bölgesindeki Napoli kenti yak nlar nda bulunan antik Pompei şehri kal nt lar n n bulunduğu yere, Milattan Sonra 79 y l na gitmek istedim. Fakat tek bir şartla; Vezüv Yanardağ n n patlamas ndan birkaç ay önce gidip, oradaki insanlar n nas l yaşad ğ n gözlemledikten sonra, şehrin bir toplu mezara dönüşmesinden birkaç saat önce tekrar bugüne dönebileceksem... Muhtemelen seyahat etmeyi seviyorsunuzdur. İstanbul dan başka yaşamak isteyeceğiniz yer neresi? Farkl düşünce yap lar na sahip insanlarla bir arada olmak ruhumu besleyip hayal gücümü geliştirdiği için bu soruya New York diye cevap veresim geliyor fakat orada yaşamak benim için her mevsim keyifli olur diyemem. İklim ve hava şartlar n n ruh hâlimi etkilediğini biliyorum, bu yüzden birkaç farkl şehirde yaşamak isterdim desem... Yap olarak, şehir hayat n sevdiğim kadar doğal ve sessiz mekânlarda yaşamaktan da hoşlan yorum. Mesela, Yunanistan n Kalambaka Kasabas yak nlar ndaki 300 metrelik kayalar n tepesine kurulmuş olan Meteora Bölgesi ndeki manast rlarda birkaç ay rahatl kla yaşayabilirim. Meteora n n kelime anlam gökyüzünde as l demek... Ortodoks keşişler inzivaya çekilmek, Tanr ya daha yak n hissedebilmek ve dünyevi meselelerden uzaklaşmak amac yla bu büyüleyici manast rlar inşa etmişler. Etraf mda heyecan verici bir manzara, yeterli miktarda yiyecek ve su olduktan sonra neden olmas n?

21

22 Dünyada görmeyi en çok istediğiniz yer neresi? Pasifik okyanusundaki Galapagos Adas n kar ş kar ş gezmek ve tan mak isterdim. Sizde iz b rakan 3 kitap ismi söyler misiniz? Emile Zola n n Germinal ve Ivan Goncharov un Oblomov adl eserinin yan s ra Paolo Coelho nun Simyac roman bende iz b rakm ş kitaplar aras ndad r. Vazgeçilmezleriniz nelerdir? Dostlar mla fikir al şverişi yapmak benim için vazgeçilmez bir tutkudur. Yaşam n zda yapmaktan keyif ald ğ n z başka neler var? Farkl kültürlerden yeni insanlarla tan şmaktan, antika ve baharat pazarlar n gezmekten çok keyif al r m. Hayat n za bir isim vermenizi istesem, bu ne olurdu? Deneme-yan lma tahtas. Yeni bir roman geliyor mu yak nda? Evet, alt ay önce Enginar Mevsimi ad nda yeni bir roman yazmaya başlad m. Bu aralar haz rl klar m hep bu yönde, çünkü bu kitab n 2015 y l n n Ocak ay nda okuyucuyla buluşmuş olmas n hedefliyorum.

23

24

25

26 GERÇEK İBİZA YI YAŞAMAK 26/27/28 Yaz : Can Atal

27 İbiza n n önemini aday daha önce ziyaret etmemiş birine anlatmak gerçekten çok zor... Buras dünyan n en büyük gece kulüpleri ve barlar yla dolu bir ada olmaktan çok daha öte bir yer. Ada da olman n verdiği huşu dolu tatmin hissini hiçbir şeyle k yaslamak mümkün değil. Adan n kültürel ve tarihi miras, nesiller boyu müziğe ve dansa öncülük eden dokusu ve cennetimsi güzelliği, dünyan n en büyük isimlerini kendine âş k ediyor. Kristal mavisi sular, muhteşem koylar ve plajlar, seçkin eğlence mekânlar n n dünyan n her yerinden çektiği renkli simalar ile; hayat n sunduğu tüm zevkleri en unutulmaz şekilde yaşatan tam bir duygu adas İbiza. Nisan dan Ekim sonlar na kadar capcanl atmosferi, s cac k iklimi ve maviyle yeşilin en güzel tonlar n n yaratt ğ büyülü doğas yla bağ ml l k yaratan bir yer olan ada, gerek dünya sosyetesinin gerekse kültür ve sanat camias n n en büyük ikonlar n yar m as rdan fazlad r kendine çekiyor. Adan n Amerika y keşfeden Christopher Columbus un doğum yeri olmas, 1970 li y llarda aç ld klar ndan beri aday dünyan n parti başkenti haline getiren Amnesia, Pacha ve Space gibi rakipsiz gece kulüpleri ve sahip olduğu nefes kesen kültür hazinesiyle neredeyse tamam n n UNESCO taraf ndan dünya miras olarak korunmas İbiza n n neden böylesine baştan ç kar c, çekici bir mekân olduğunu aç klamaya yetmiyor. Global çapta trend yaratan müzik ve dans dünyas n n en büyük ustalar n n buluştuğu bir nokta olan İbiza n n doğal güzelliği, Grace Jones, Freddie Mercury, Duran Duran gibi dev şöhretlerin ve Paul Oakenfold, Nicky Holloway gibi isimlerini müzik dünyas na kaz m ş yap mc lar n parlayan y ld z tozlar yla, bugün iki nesle uzanan müzik ve dans tarihiyle çok daha çekici hale geliyor. Valencia n n aç klar nda yer alan ve Balear Adalar 'ndan biri olan ada çok uzun senelerdir özellikle Avrupal turistlerin gözdesi. Adan n en büyük gururlar ndan biri ise; Kate Moss, Dizzee Rascal, Jade Jagger ve P Diddy gibi onlarca ünlü ismin tatilleri için s k s k seçtiği mekân olmas d r. Bugün esas olan, tüm ihtişam ve tart şmas z özgür ruhuyla aday özüne uygun yaşamak... İbiza y Kate Moss gibi, Naomi Campbell gibi, Kylie Minogue gibi deneyimlemek... Eğer bir gün yolunuz düşerse muhteşem ve tarihi İbiza Town un taşl sokaklar nda bu dev ikonlar n ayak izlerini takip ederek dolaş n. Zarif liman ve nefis sokaklar ile San Antonio bulunmaz güzellikte bir tatil seçimi olur. Dünyan n en büyük markalar na ev sahipliği yapan şehir merkezinde al şverişinizi yaparken soyunma odan z Sade ile paylaşabilir, tüm gizemi ve say s z efsanesiyle Es Vedrà Bölgesi ni ve Akdeniz in en iyi saklanan hazinesi olan, s r gibi güzelliğiyle Formentera Adas n keşfe ç kabilirsiniz... Las Banderas, Es Ram Eco Resort ve Cap de Barbária gibi en elit kesme hizmet eden butik otellerde veya hareketli bir kalabal ğa sahip dünyaca ünlü isimlere ev sahipliği yapan görkemli Destino, Ushuaia ya da bu sene aç lan ve mimarisini Jestico & Whiles in yapt ğ Hard Rock Hotel gibi birinci s n f otellerde kalabilirsiniz.

28 Jet set kültürünün en güçlü hissedildiği yerlerden biri olan İbiza, sizi de tüm dünyan n tan d ğ Playa d en Bossa Plaj n meşhur eden bitmek bilmez beach partilerine kat lmaya, dünyaca meşhur Blue Marlin, El Chiringuito, Ses Salinas Beach gibi sahil kulüplerinde müzik ve denizin keyfini ç karmaya ya da herkesin konuştuğu Café Mambo da içkinizi yudumlarken dünyan n en güzel gün bat m n seyredip KM5 veya Aura gibi lounge mekanlar nda stres atmaya çağ rabilir... Yeter ki siz duymaya haz r olun. Daha aç lmadan dünyan n en pahal gastronomik yemek deneyimi olarak tüm dünya sosyetesinin heyecanla beklediği, May s ay nda Hard Rock Hotel in içinde aç lan, Michelin y ld zl meşhur şef Paco Roncero n n haz rlad ğ nefis lezzetlerin tad na bakabileceğiniz Sublimotion Restaurant da gastronomi deneyimi yaşay n. Gün içerisinde Ushuaia Club ta başlayan ve Space, Pacha gibi dünyan n en iyi kulüplerinde sabah n ilk ş klar na kadar süren partilerinde eğlenmek, Es Vedra, Cala Llarga gibi inanilmaz plajlar n sessiz sular nda denizin ve güneşin tad n ç kartmak da paha biçilmez. Cumartesi günleri terk edilmiş bir hayvanat bahçesinde canlanan, s ra d ş Zoo Project Partisi de yaşanmas gereken bir deneyim. Not ediniz. Belki de bütün bunlar yüzündendir ki; moda dünyas n n en büyük fotoğrafç lar ve Louis Vuitton, Giorgio Armani, Yves Saint Laurent, Roberto Cavalli gibi markalar n imaj yarat c lar Mert Alaş ve Marcus Piggott da diğer birçok jet set ünlü gibi adaya evim diyenlerden. Yunanl lar n Odesa Destan nda anlat lan denizin efsunlu yarat klar sirenlerin yaşam ş olduğuna inan lan gizemli ada Es Vedrà daki muhteşem bir villada ikamet eden fotoğrafç lar, adan n kültürel ve popüler miras na deyim yerindeyse s r ls klam âş k olduklar n ve jet set ak m n n sunduğu tüm ayr cal klara ulaşabildikleri İbiza da hiçbir yerde olmad ğ kadar ilham bulduklar n söylüyorlar. İbiza n n dünyan n gece kulübü ve parti başkenti olduğu inkâr edilemez bir gerçek. Ama ayn zamanda adada geceleri gökyüzünü ayd nlatan lazer ş klar alt nda, zaman geçtikçe büyüyen romantik bir geçmişin büyüsü, müzik, dans, sanat ve modayla işlenmiş seçkin ve benzersiz bir hayat var. Dünyan n en güzel gün bat mlar ndan birini izleyebileceğiniz yamaçlar, incelikle ve özenle planlanm ş mekânlar, yaşam n tad na vard ran zevkler ve unutulmaz deneyimleri ile İbiza, rüyalar n, sihrin, ş ğ n ve hayat n merkezi. Arzulanan her şeye ulaşabileceğiniz, hayal ettiğiniz her şeyi deneyimleyebileceğiniz, hayat en kaliteli haliyle, doya doya yaşayabileceğiniz; doğan n örttüğü, denizin öptüğü ve insan elinin mükemmelleştirdiği bir cennet olan İbiza Adas, dünyan n tatmin edilmesi en zor, standartlar en yüksek, güzelliğin tan m na anlam katan ve yeniden yaratan en büyük isimlerin ayağ n n tozuyla kaç p geldiği ve kendini tamamen özgür b rakt ğ rüya kaçamağ bir yer. Sizin de bu güzelliğe kaçma vaktiniz gelmedi mi sizce?

29

30 BAŞKA 30/31/32/33/34 KiTAPLAR Bunlar başka kitaplar. Her kitapç da rastlanm yor bu kitaplara. Peki nesi başka, nas l başka? Kitap ne sorusuyla başlayal m. Benim kolay na kaç p başka kitaplar olarak nitelediğim kitaplar n fark yla devam edelim. Biraz dünyaya aç lal m, geçmiş yüzy la uğrayal m. Oradan da bugüne ve buraya doğru gelelim. Bu Genç K z n Rüyas Ne yalan söyleyeyim, bu genç k z n rüyas beyaz atl prens değildi. Dört duvar silme kitap dolu bir odayd. Odada bir o yana bir bu yana devrilip sadece ve hep kitap okuyacakt m. Biraz yaş m ilerleyince odan n bahçeye aç lan bir kap s olmas n, biraz daha büyüyünce de arada odaya uğrayan bir sevgili unsurunu hayalime ekledim. Ama silme kitap dolu duvarlar hiç değişmedi. Şimdi kendime bak yorum, hayallerimden çok da uzağa düşmemişim. İyi. Yaln z, okudum da büyüdüm diyemeyeceğim Onun yerine şunu diyebilirim; büyüdüğümü hissettiğim anlardan biri kitaplarla ilgili. Dünya üzerindeki bütün kitaplar okumaya insan ömrünün, dolay s ile benim ömrümün yetmeyeceğini anlad ğ m, daha doğrusu kabullendiğim and r, o an. Büyümek pek şenlikli gelmiyor böyle anlarda. Çok gayret edersem bütün kitaplar değil de hiç olmazsa bütün iyi kitaplar okuyamaz m y m acaba, diye içimdeki hevesli k z çocuğu telaşl bir atak yapt, elbet. Ama cevap, ac ac karş mda duruyordu. Bozuldum tabii. Okumayay m o zaman, yaşamaya bakay m, dedim. Fakat insan n eli dursa gözü durmuyor. Bildiğimiz kitaplar yetmezmiş gibi bir de bu başka kitaplar sevdas na tutuldum. Yaz : Berna Gençalp Fotoğraflar: Bandrolsüz Arşivi Banu Cennetoğlu BAS Arşivi Esen Karol Jeff Talks Arşivi

31 Kitap Ne? Kitab n tan m çok ama onun en geniş anlam ile bir bilgiyi yaz l ve görsel olarak derli toplu tutmaya yarayan araç olduğunu söyleyebiliriz. Biny llard r kitap var. Önce elde üretiliyorlard, az ve özeldiler. Sonra matbaa ç kt, çok ve her yerde oldular. Şimdilerde ise neredeyse her semtte bir dijital bask merkezi var. İçinde o dürtüden olan herkes bir kitap bast rabilir. Bas l kitab n kokusunu sevenlerdenim. Kitab elimde evirip çevirmek, ağ rl ğ n ve kağ d n dokusunu hissetmek, sayfalar n kar şt rmak bana hoş gelir. Yani içinde yaz lm ş olanlar n ötesinde tasar m yla da, bir nesne olarak da kitaplardan haz al yorum. Buradan benim kolay na kaç p başka kitaplar dediğim kitaplara uzanal m. Hazz n Kaynağ Çeşitleniyor Ulises Carrión dil, edebiyat ve daha sonra görsel iletişim üzerine çal şm ş bir 20. yüzy l insan. O, Yazar; -yayg n anlay ş n tersine- kitap yazmaz. Yazar; metin yazar. diyor. Kitab n, metnin taş y c s olman n ötesinde bir rolü olabileceğini düşünüyor. Klasik edebiyattan koparak metnin, kitab n öğelerinden sadece birisi olduğu yeni bir alanda çal şmalar n yoğunlaşt r yor. Kitaplar as l olarak düz metni içermek üzere var olmuşlard r, ancak her türlü dili bar nd rabilme kapasitesine sahiptirler diyerek fiziksel ve işlevsel aç dan mevcut kitap anlay ş na eleştirel bir bak ş getiren Carrión un, öncelleri ve ard llar var. Frans z şair Mallarme 1800 lü y llar n sonunda hem şiiriyle, hem de şiirleri için bas lan kitab yla geleneksel bask -kitapta yeni bir ufuk aç yor lü y llar n ilk çeyreğinde Marinetti ve Mayakovski bu ufku genişletiyor. Fütürizm ve Kavramsal Sanat bas l materyali, yani dergi ve kitab kendi meşrebince değerlendirebileceği bir mecra olarak görüyor. Picasso, Miro, Matisse, Chagall, Motherwell gibi sanatç lar diğer çal şmalar n n yan s ra özgün bir eser olarak kitap da üretiyorlar. Bu kitaplar elbette sanatç lar n tablolar na ya da heykellerine göre ucuz ama s radan kitaplara göre çok pahal lar. S n rl say da bas lm ş, numaraland r lm ş ve sanatç n n imzas n att ğ eserler bunlar. Ama başka kitaplar derken kast m sadece imzal, s n rl üretimi olan lüks kitaplar değil. Ucuz, s n rs z bas m yap labilen, çoğalt labilen kitaplar da var başka kitaplar kategorisinde. Örneğin 1960 larda Ed Ruscha n n sadece birkaç dolara sat şa sunduğu ve seri üretim mant ğ ile var ettiği bir fotoğraf kitab var: Twentysix Gasoline Stations. L.A. ile Oklahoma aras ndaki bir otobanda bulunan benzin istasyonlar n n fotoğraflar ndan oluşan bir kitap bu. Ruscha n n ilham kaynaklar aras nda Avrupa ya yapt ğ yolculukta karş laşt ğ ticari olmayan kitaplar saymas hiç şaş rt c değil. Ruscha, ilk bask y numaraland r p baz lar n da imzalam ş olmas n daha sonra bir hata olarak nitelendirmiş ve kitab n yeni bask lar nda numara ve imzaya özellikle yer vermemiş. Kitab n n giderek kült kabul edilmesine ve nadir kitaplar kategorisine sokularak al c lar aras nda fiyat n n yükselmesine tepki olarak Ruscha n n piyasaya ek bask lar sürdüğü ve fiyat k rmaya çal şt ğ da söyleniyor. Sanat yap t n n biricikliği, auras, çoğalt labilirliği ya da el işçiliği üzerine yap lan tart şmalar, sanat yap t olan kitaplar n üzerinden de süredursun, Ruscha n n kitab Tate, MOMA, V&A gibi önemli müzelerin koleksiyonlar nda kendine yer bulmuş durumda. Elbette, 1960 lardan bu yana bu alanda örnekler çeşitlenmiş, çoğalm ş.

32 Sanat Yap t Olarak Kitap Bu konuda birikimini paylaşmakta en bonkör isimlerden biri olan sanatç Banu Cennetoğlu sanat yap t olan kitab anlat rken sanatç n n kitaba mekan muamelesi yapmas ndan, kitab başl baş na bir iş olarak görmesinden, sanatç n n kendini kitapla ifade etmesinden bahsediyor. Tam da denilenlere uygun bir sanatç kitab n n lansman n izledim, Banu Cennetoğlu nun Karaköy deki atölye ve sergi mekan olan BAS ta. Daniel Knorr taraf ndan İstanbul da BAS iş birliği ile gerçekleştirilen bu kitap, 2007 de Romanya da başlayan Carte de Artiste adl serinin sekizinci edisyonu. Sanatç sokaktan ve kamuya aç k alanlardan toplad ğ at klar, boş olarak ciltlenmiş kitab n sayfalar aras na yerleştirerek 30 tonluk bir presle eziyor. Ayn ölçüye ve isme sahip tüm edisyonlar birbirinden farkl 200 kitaptan oluşuyor. Her kitab n içinde çöp toplama sürecini belgeleyen bir DVD var. Evrensel bir ansiklopedi olmay amaçlayan serinin Romanya, Çin, İrlanda, İsviçre, Yeni Zelanda, İsveç ve Ermenistan da gerçekleştirilen edisyonlar n da BAS ta görme şans m oldu. BAS ayr ca anlatmal y m Cennetoğlu, BAS olarak tarihleri aras nda Philippine Hoegen ve Banu Cennetoğlu editörlüğünde Bent sanatç kitaplar serisini gerçekleştirdik. Bent projesi ile özellikle Türkiyeli sanatç larla iş birliği yaparak bu alanda düşünmeye ve üretime destek olmay seçtik. Bu süreçte 5 sanatç ile birlikte 10 yap t ürettik. Philippine in Brüksel e taş nmas n n ard ndan Bent in yay n k sm na devam etmemeye karar verdik. Daniel Knorr Sanatç Kitab, Bent serisi sonras dönemin ilk üretimi. Sanat yap t olan kitap, sanatç kitab, sanatç n n kitab, sanat kitab, betik, iş(-)kitap, yap t(-)kitap ve muhtemelen ad n bilemediğimiz benzeri pratiklerin, tan mlamalar n ve tan ms zl klar n üzerine düşünmeye devam ediyoruz diyor. BAS'da sergilenen ve haftan n belli günleri ziyarete aç k olan koleksiyon 2006'da Banu Cennetoğlu nun toplad ğ kitaplarla başlam ş. Daha sonra BAS koleksiyonunda yer almas için insanlar n yollad klar kitaplarla beraber daha zengin bir toplamaya dönüşmüş... Orada merakl gözler için bir ziyafet var. İstanbul da bu konuya odaklanm ş bir mekan olmas benim için büyük mutluluk. Orada, çocukken hayalini kurduğum odan n bir başka versiyonunun içinde hissediyorum kendimi. Bandrolsüz Bu konuda çal şan yerel bir kollektif ile de Esen Karol un düzenlediği Jeff Talks ta tan şt m. Kendilerine Bandrolsüz ad n vermişler. Harika bir isim çünkü bürokrasi ve onun çağr şt rd ğ her türlü al ş lageldik k s tlamadan, hantall ktan, hiyerarşiden uzak kafalar na ve gönüllerine göre yay nlar ç kart yorlar. Bandrolsüz asl nda beş bağ ms z yay nc dan oluşuyor. Yay nc dan kas t kitab n var olmas n sağlamalar. Jeff Talks ta nas l başlad klar, neler ürettikleri, bunlar insanlara nas l ulaşt rd klar ile ilgili bir sunum yapt lar. Yapt klar işi gönül işi olarak tan ml yorlar. Kar beklentileri yok. Sadece, mümkünse bir sonraki üretimin kaynağ n yaratmaya çal ş yorlar. Yay nlad klar kitaplar insanlarla buluşturmak, tepkilerini görmek hoşlar na gidiyor. Yurt d ş na ç karken bavullar na mutlaka kitaplar n da koyuyorlar ve gittikleri şehrin bağ ms z kitapç lar na uğray p örnek b rak yorlar. Ve merak edenler olabilir, evet, işleri merakl s n bu yolla da buluyor. Paris te, Londra da, Rotterdam da, Berlin de, Washington da bir Bandrolsüz yay n ile göz göze gelebilirsiniz. Şaş rmay n. Bandrolsüz ekibinin seyyar tezgahla kitaplar n Kad köy sokaklar nda dolaşarak satma girişimi de olmuş. Fotoğraflarla belgelenmiş bu etkinliği neşeyle anlat yorlar. Yurt d ş nda kat ld klar sanat kitab fuarlar yla ilgili de matrak hikayeleri var. K sacas asl nda bu başka kitaplar üretmekle kalmay p onlarla İstanbul ve ötesinde renkli maceralara at lm şlar. Selim Süme nin 289 KD isimli askerlik üzerine kitab, Okay Karaday lar n minik yay n Örtbas, Sevim Sancaktar n şehir trafolar n konu ettiği Transformer adl kitab, üç boyutlu eserlerin nas l iki boyutlu aktar labileceğini dert edinen ve her say da kendini birkaç sanatç ya bir sergi mekan olarak sunan Folio dergisi, Gözde Türkkan n Pay Here isimli flipbook serisi Bandrolsüz kollektifinin ilgimi çeken işlerinden baz lar. Ama Bandrolsüz de dahas da var Bandrolsüz ün d ş nda bu alanda üretim yapan bural başkalar da var. Merak eden bulsun.

33

34 E-kitap Ç kt Mertlik Bozuldu mu? Hay r. İyi oldu. Kitap ağ r bir yükü, bilgi taş ma ve ulaşt rma yükünü s rt ndan att. Okuyucular n da art k bir kitaptan, iyi bir metnin ötesini bekleme hakk, iyice aç ğa ç kt. Beni heyecanland ran bir noktaday z. Kitaplar yeniden şekillenecek. Başka olan kitaplar çoğalacak. Neler göreceğimizi merakla bekliyorum. Ve Bir Yaş ma Daha Giriyorum Biliyorum, biliyorum bu kitaplar n hepsinin zevkine varamayacağ m. Kabul. Ama baz s da radar ma tak lacak, işte. Ya da şöyle söyleyeyim. Büyüdüğümü hissettiğim anlardan biri daha kitaplarla ilgili oldu, bu yaz y yazarken. Dünya üzerindeki bütün kitaplara ve o yeni başka kitaplara insan ömrünün, dolay s ile benim ömrümün yetmeyeceğini kabul ediyorum. Ama kitaplar da şunu kabul etmeli; topyekün benden kaçamayacaklar Hah, bu sefer büyümek bir şenlik hissi verdi. Başka Kitaplar Aleminde Ne Nedir? Livre d artiste (künstlerbücher): Yüksek kaliteli malzeme ve işçilikle, genellikle az say da bask s yap lan sanatç kitaplar na bu isim veriliyor. Sanatç kitaplar (artist s books): Kitap formunda ortaya konan sanat eseri; sanatç n n kitab başl baş na bir iş olarak ortaya koyduğu üretim biçimi. Kitap sanat (book arts): Kitab n sanat eseri üretimi ad na bir form olarak kullan ld ğ alan. Sanat kitab (art book): Kitap sanat alan nda üretilen işlere verilen ad; ayn zamanda genellikle fotoğraf ağ rl kl, sanatsal içeriğe sahip kitaplar da bu şekilde adland r labilmekte. Nesne kitap (book object): Kitap tasar m n n, kitab n içeriğinin iletişiminde rol oynad ğ kitaplar. Ayn zamanda kitap formunu kullanan heykelimsi nesnelere bu ad veriliyor. (Bu bölümdeki tan mlar Melike Taşç oğlu nun YEM Yay n dan ç kan Bir Görsel İletişim Platformu Olarak Kitap tan derlendi.) Merakl s na Notlar -Tüm yaz da en çok yararland ğ m kaynak Melike Taşç oğlu nun YEM Yay n dan ç kan Bir Görsel İletişim Platformu Olarak Kitap isimli kitab oldu. Konuyla ilgilenenlere öneririm. -Tasar mc Esen Karol bir süredir küçük mekanlarda, kahve ve kek eşliğinde, ilgi çekici konularda konuşmalar düzenliyor ve ne iyi ki; bunlar jeff-talks.com adresinde hepimiz için ulaş labilir k l yor. Kitaplar hakk nda Türkçe deki en önemli güncel kaynaklardan birini yazm ş olan Burcu Dündar n konuşmas n burada izleyebilirsiniz. Burcu Dündar n bu konuda yazd ğ kitap; Kitap Nesnesi Nesne Olarak Kitap. -Bay ld ğ m ancak pek bulunmayan kitaplardan biri BAS tan ç kan Türkiye'de Punk ve Yeralt Kaynaklar n n Kesintili Tarihi isimli kitap. Hava atmak istiyorum; bende var -BAS burada; -Bandrolsüz burada; - Bandrolsüz kollektifinin kitaplar internet sitelerinde, Robinson gibi bağ ms z kitapç larda ve Merve Kaptan n atölye ve sergi mekan olarak kulland ğ Kad köy deki Torna da bulunuyor. - Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var. Başl ğ m bulmadan ve ilk cümlemi zihnimde kurmadan oturup yazam yorum. Bu sefer de öyle oldu. Bu kitaplara başka kitaplar demeyi çok sevdim. Sonra ne göreyim, bolca al nt yapt ğ m Ulises Carrión da y llar aras nda Other Books and So diye bir sergi, sanatç kitab ve performans mekan açmam ş m?

35 Emaar Hillsider 24x32 (1)- SON

36 COLLECTED NORTH Helsinki Fotoğraf Okulu 36/37/38 Çağdaş sanat merakl lar, 2004 y l ndan bu yana İstanbul-Nişantaş nda var olan x-ist i iyi bilirler. Türk çağdaş sanat n n yar n n kucaklayan, ulusal yeteneklere dünya üzerinde bilinirlik sağlamaya çal şan, yarat c devinimi destekleyen, ideolojiler yerine ideallere inanan, samimi bir galeridir. Bu günlerde bir başka heyecan var x-ist de. Collected North / Helsinki Fotoğraf Okulu İstanbul'da başl kl serginin heyecan... Gayet normal; galeri bir ilki gerçekleştirerek alan nda çok önemli kabul edilen Helsinki Fotoğraf Okulu'nu Türkiye ye getirmiş. Timothy Persons un küratörlüğündeki sergide Helsinki Okulu'nun dünya çap nda tan nan isimlerinden Anni Leppala, Joakim Eskildsen, Saana Wang, Sandra Kantanen ve Pertti Kekarainen'in yap tlar yer al yor. Yazı: Özlem Gökbel

37

38 Bu beş sanatç n n bir araya getirilmesiyle Helsinki Ekolü'nün hem eski, hem de yeni sesleri ortak bir diyalog içerisinde ülkemizde ilk kez sergileniyor. Dedim ya statükocu değildir x-ist... Kendisi için de bir yenilik bu... Böylece ilk kez kendi galeri mekan nda sadece yabanc fotoğrafç lar n yer ald ğ bir sergiye de ev sahipliği yapm ş oluyor. Geçenlerde sade ama kendi içinde bir o kadar da iddial olan sergiyi ziyaret ettim. Serginin yaz sonuna kadar süreceğini öğrenince de eserlerden ufak bir kesiti sizlerle paylaşmak istedim. Bu yaz İstanbul da kalan, farkl -sorgulay c -düşündürücü bir zaman dilimi geçirmek isteyenlere, Helsinki ekolü ile tan şmalar, uluslararas standartlarda çal şan fotoğrafç lar n eserlerini görmeleri naçizane bir tavsiyem olur.

39

40 1 Şapka, Elbise, Ayakkabı Armani Exchange Kemer Gucci

41

42 İTALYAN İŞ 42/43/44/45/4 DÜĞÜN Yaz : Nur Y lmaz Ruppi Fotoğraflar: DDmag.it Arşivi ve Carlo Perazzolo

43 Dün gibi hat rlar m; ben 10 yaş ndayken taş nd ğ m z yeni evimizin yer döşemesini... Türkiye de 80 li y llar n baş nda inşaat patlamas yaşan yordu. O zamanlar n modas yerlerin paledyen olmas yd. Bu yeni tekniğin İtalya dan geldiğini söylüyorlard ama bu k r k mermer parçalar n n renkli harçla birleştirilip makinalarla pürüzsüz parlak yer döşemesi haline gelmesiyle oluşan paledyenin isim babas n bilen yoktu. Ben tam 30 y l sonra o ismin nerden geldiğini tesadüfen keşfettim. İtalya Vicenza da yani dünyaca ünlü Rönesans mimar Antonio Palladio nun şehrinde! Say s n hat rlamam öyle çok düğün davetine kat ld m ki; ama akl mda kalan herhalde 2-3 düğün vard r. Birkaç orijinal fikrin d ş nda hepsi birbirine benzer. Kim istemez düğününün hayat n n en güzel, en unutulmaz günlerinden biri olmas n... Düğün salonlar ndan, restoranlardan s k ld m, değişik bir atmosferde evlenmek istiyorum diyorsan z İtalya da bir Rönesans saray nda, soylu bir ailenin 500 y ll k villas nda, tarihi bir tiyatroda, bir kalede ya da tarihin yaz ld ğ bir şatoda prensesler gibi evlenmek rüya değil. İtalya mimarisinde ihtişam vard r ama ayn zamanda ş kl k ve sadelik bir aradad r. Lüksü sevenler ama abart dan kaçanlar için İtalya biçilmiş kaftand r.

44 Bu yaz m haz rlarken yaşad ğ m şehrin facebook sayfas ndan (vivi vicenza) bir haber gözüme çarp yor. Vicenza Belediyesi şehrin tarihi binalar n belirli bir ücret karş l ğ nda düğünlere aç yor. Üstelik Vicenza da ikametgah etmek ya da İtalyan vatandaş olma şart aranm yor. Özel Teatro Olimpico örneğin, hayat mda gördüğüm en güzel tiyatrolardan biri... Büyülü bir atmosfere sahip tiyatronun mimar ünlü Rönesans sanatç s Antonio Palladio. Basilica Palladiana gibi şehrin sembolü olmuş, UNESCO taraf ndan korunan bu tarihi yap n n mimar, zaman nda Palladio Vicenza ve Veneto bölgesinde say s z villaya imzas n atm ş, palladiano stiliyle tarihe geçmiş bir mimar. Yani bizim Türkiye de kulland ğ m z paledyen in isim babas. Ancak 2 hafta sonraya alabildiğim randevuma gittiğimde, yerinde bir an durmayan, patlamaya haz r bir volkan gibi içi k p r k p r bir adam ile tan ş p, onun parlak düğün fikirlerini dinledim. Bana yapt ğ ilginç organizasyonlar n, masals Burada Palladiana davetlerin olarak fotoğraflar n geçiyor gösterdiğinde yani bizim düğünümü tabirle yeniden paledyen yapma isteğiyle stili... yan p tutuşuyordum. Düğünümü Vinicio gibi bir düğün gurusunun ellerine, onun dahiane fikirlerine b rakmak isterdim. Art k düğün organize etmek bir stres unsuru değil! Meşhur İtalyan wedding planner Vinicio Mascarello, Rönesans zaman ndan kalma villalarda Düğünlere bay l r m. İlk kez kendi düğünümü organize ettiğimde bunun fark na vard m. Çok zevk alm şt m bu işten. O hayallerinizdeki düğünü gerçekleştiriyor. Ben sadece düğün organize etmiyorum, rüyalar gerçekleştiriyor, duygular harekete geçiriyorum. Yapt ğ m anda karar verdim ben bu iş için doğmuştum. Benim DNA mda var bu iş; atmosfer yaratmak, hisleri harekete geçiren organizasyonlar n temel şart heyecan uyand rmas ve s ra d ş olmas... davetler organize etmek Kendimi duygu organizatörü (emotional planner) olarak tan mlayabilirim. Bitmez tükenmez fikirlerle, yeniliklerle doluyum. Vinicio Mascarello nun sözleri Henüz 29 yaş ndayken kendi organizasyon şirketini kuran Vinicio henüz bu işin baş ndayken bile çok büyük bunlar. Bu ç lg n wedding planner n ününü duyduğumda kendisiyle röportaj yapmak istedim. organizasyonlar n alt ndan kalkm ş, hem de lay ğ yla Ancak 2 hafta sonraya alabildiğim randevuma gittiğimde, yerinde bir an durmayan, patlamaya haz r bir volkan gibi içi k p r k p r bir adam ile tan ş p onun parlak Konuklar şaş rtmay seviyorum. Düğünün güzel geçmesi için A dan Z ye her detay önemli ama her şeyden önemlisi düğün fikirlerini dinledim. Bana yapt ğ ilginç organizasyonlar n, masals davetlerin fotoğraflar n gösterdiğinde düğünümü yeniden yapma isteğiyle yan p eğlenmek! Evlenen çift başta olmak üzere herkesin eğlenmesi en büyük amac m. tutuşuyordum. Düğünümü Vinicio gibi bir düğün gurusunun ellerine, onun dahiane fikirlerine b rakmak isterdim. Düğünlere bay l r m. İlk kez kendi düğünümü organize ettiğimde bunun fark na vard m. Çok zevk alm şt m bu işten. O anda karar verdim ben bu iş için doğmuştum. Benim DNA mda var bu iş; atmosfer Bu stresli işi eğlenceli hale getirmek asl nda o kadar da zor değilmiş. Vinicio kusursuz davetler organize ettiği işinde son yaratmak, hisleri harekete geçiren davetler organize etmek Henüz 29 yaş ndayken kendi organizasyon şirketini kuran Vinicio henüz bu işin baş ndayken derece titiz. Elinden ne düğünler geçmiş. Ben de, haz r bizim memlekette de düğün mevsimi başlad ğ ndan, faydas olur bile çok büyük organizasyonlar n alt ndan kalkm ş, hem de lay ğ yla düşüncesiyle bu işi bir bilene soray m dedim ve kendisinden kusursuz bir düğün için tüyolar istedim: Konuklar şaş rtmay seviyorum. Düğünün güzel geçmesi için A dan Z ye her detay önemli ama her şeyden önemlisi eğlenmek! Evlenen çift başta olmak üzere herkesin eğlenmesi en büyük amac m. Bu stresli işi eğlenceli hale getirmek asl nda o kadar da zor değilmiş. Vinicio kusursuz davetler organize ettiği işinde son derece titiz. Elinden ne düğünler geçmiş. Ben de, haz r bizim memlekette de düğün mevsimi başlad ğ ndan, faydas olur düşüncesiyle bu işi bir bilene soray m dedim ve kendisinden kusursuz bir düğün için tüyolar istedim:

45 Vinicio Mascarello

46 Mükemmel bir davet için 10 alt n kural Kişiye göre oturma düzeni En yak n arkadaş n z n erkek kardeşi ile kuzeninizin kay nvalidesinin ne gibi bir ortak yönü olabilir! Partinin s cak, samimi geçmesini istiyorsan z en başta eğlenceli masalar ve oturma düzeni yarat n. Herkesin damak zevkine uygun menü seçimi Aç k büfe mi yoksa fiks menülü bir düğün mü diye karars z kald ysan z, önce düğünün konseptine ve nas l bir hava yaratmak istediğinize karar verin. Aç k büfe samimidir, isteyen istediğini seçer. Fiks menü biraz daha resmidir. Önünüze yemek geldiği için genelde uzun bir süre masada geçer. Yaşl lar ve çocuklar için rahatt r. Menüyü oluştururken çocuklar ve alerjisi olanlar unutmamak gerekir. Limitsiz eğlencenin s rr : müzik! Her zevke hitap eden müzikler yapan DJ ya da müzik grubu seçilmeli. Müziğin ritmi gecenin ilerleyen saatlerinde h zlanmal herkes piste dökülmeli, eller havada ayaklar nas r tutana kadar dans edilmeli. Gelin yan nda az topuklu yedek ayakkab bulundurmal (ben düğünümde öyle yapm şt m). Çocuklar unutulmas n Çocuk say s çok ise palyaço, sihirbaz ya da animatör ayarlanabilir, çocuklar için salonda bir köşe düzenlenebilir. Böylece hem onlar eğlenir, hem de ebeveynleri gecenin tad n ç kar rlar. Parti için relax köşesi Herkes çok eğlenirken, garsonlar, çocuklar sağa sola koştururken yeni evli çift baş başa kalmak, tekrar enerji toplamak için sessiz sakin bir köşe arayabilirler ya da biraz dinlenmek isteyen konuklar minderlere uzan p hafif müzik eşliğinde, mum ş ğ nda rahatlamak isteyebilirler. Böyle bir kaçamak köşesi yaratmak güzel bir jest olur. Her şey kontrol alt nda! Düğün s ras nda her şeyin yolunda gitmesini, hiçbir detay n aksamamas n istiyorsunuz. Mekan n dekorasyonu tamam ama her şeyin işlediğinden emin olmal, mutlaka mekana giriş-ç k ş n, otopark n n, tuvaletlerin yeterli ve fonksiyonel olup olmad ğ kontrol edilmeli. Bu ne sürprizzzz! Konuklar n z eğlendirirken şaş rt n. S radan bir düğünü herkes organize eder. Birkaç parlak fikirle, masals detaylarla düğün başka bir boyut kazan r. Yeni evli çiftin rüyalar na konuklar da dahil edin. Hayal edebilen onu gerçekleştirme yeteneğine sahiptir. Güvenlik unutulmamal O kadar eğlence, o kadar danstan sonra içkili ve yorgun konuklar n güvenliği için onlar evlerine b rakacak taksiler önceden düşünülmeli. Hatta en iyisi onlar düğüne getirip götürmek için bir servis kiralamak en ak ll ca iş. Konuklar parti sonras eve nas l dönerim kayg s yaşamadan rahatça eğlenebilirler. Geri say m: Düğünden bir gece önce... Art k son güne geldiniz. Yak n arkadaşlar n z n yard m taleplerini geri çevirmeyin. B rak n sosyal ilişkileri, son dakika işlerini onlar halletsin. Son bekar gecenizde s cak bir küvete uzan n, bitki çay n z yudumlay n ve erkenden uyumaya çal ş n. (Uyku tutarsa!) Malum yar n büyük gün Ve son ama en önemli tavsiye: Sadece size özel bir düğün organize eden bir wedding planner ile anlaş n, düğün stresine son verin! Herşeyi kendim yapar m, hem de zevkle diyenlerdenseniz yan l yorsunuz. Başkas n n düğününü organize etmek eğlenceli olabilir ama söz konusu olan kendi düğününüzse iş tamamen yük haline dönüşür. Bu konuda uzmanlaşm ş, tecrübeli düğün organizatörleri size hayallerinizdeki düğünü gerçekleştirir. İtalya dan baz adresler: // // //

47

48 St. Petersburg; KUZEYİN VENEDİK İ 48/49/50/51/52 Deli Petro nun şehri Ülkenin ikinci büyük kenti, önde gelen bir sanayi ve kültür merkezi olan St. Petersburg ad n en önemli çarlardan biri olan Deli Petro dan alm ş. Büyük Petro Neva Nehri'nin Balt k Denizi'ne döküldüğü yerde Rusya'n n en modern şehirlerinden biri olan St. Petersburg'u başkent olarak inşa ettirmiş. On yaş nda tahta geçen Deli Petro nun en büyük hayali güçlü bir donanmaym ş, bunun için de kendi ad n verdiği şehirde tersaneler yapt rm ş ve savaş esiri 40 bin İsveçli yi kullanarak ilk bay nd rl k faaliyetlerini başlatm ş. 2,04 m. boyundaki Petro nun ayaklar 38 numaraym ş, büyük görünsünler diye kocaman ayakkab lar giyermiş. Adamcağ z on parmağ nda on marifet, ileri görüşlü bir lider. O yüzden bütün dillerdeki ad Büyük Petro. Bir tek Türkler deli demiş. Genetik kodlamam zda değişen hiçbir şey yok. As rlar önce de deli dermişiz büyük işler becerene... Tarihin İçinden Rasputin, Çaykovski, Şostakoviç ve Rimski Korsakov, hayatlar n n büyük bir bölümünü burada geçiren birçok ünlüden sadece baz lar. Puşkin ise eğitimini St. Petersburg da yapm ş, buradan sürgüne gönderilip burada öldürülmüş. Dostoyevski "Suç ve Ceza" adl roman n bu şehirde yazm ş. Rus çarlar 1917 Mart' na kadar iki yüzy l boyunca, Rusya'y St. Petersburg dan yönetmişler. Ayn y l Lenin sürgünden bu şehre dönmüş, burada Bolşevik Partisi ni iktidara haz rlam ş ve sonunda da başar l olmuş. St. Petersburg, 1917 de Şubat ve Ekim devrimlerine şahitlik etmiş y llar aras nda başkent olarak kalan şehrin ad 1924'te Leningrad diye değiştirilmiş, komünizm çöktükten sonra eski ismine yeniden kavuşmuş. II. Dünya Savaş nda da Almanlara karş gerçekleştirilen, tarihin en büyük savunmalar ndan birine sahne olmuş. Almanlar şehri 900 gün kuşatm şlar, yar s açl ktan olmak üzere 670 bin kişi hayat n kaybetmiş. Savaş bitmiş, Almanlar gitmiş ama tüm Rusya ya maliyeti tam 20 milyon can olmuş. İnsanlar tam rahat edecekken bu sefer de öldüğü y l olan 1953'e kadar Stalin terör estirmiş. 25 Aral k 1991'de Sovyetler Birliği dağ l p Yeltsin Rusya n n başkan olurken St. Petersburg un tarihinde de yeni bir sayfa aç ld. Ünlü yazar Dostoyevski, dünyan n en muhteşem şehri diye tan mlam ş çarlar n şehrini. Dünya tarihi için önemli olan çok say da esere sahip St.Petersburg, UNESCO nun Dünya Kültürel Miras Listesi nde de yer al yor. Beş milyonluk şehirde eğitim seviyesi o kadar ileride ki; nüfusun %30'u üniversite eğitimli. St. Petersburg Rusya n n bat daki penceresi ve kuzeydeki Venedik olarak da adland r lm ş. Şehirde yaşayanlar buras Rusya n n Kültürel Başkenti diyorlar y l nda büyük törenlerle St. Petersburg un 300. y l dönümü kutland. Şehir iki yüzy l boyunca Rusya'n n başkenti, sanat ve eğlencenin merkezi olunca Moskova'y gölgede b rakt. Rus balesi burada doğdu, Rus müziğinin merkezi St. Petersburg oldu. Beyaz Geceler Beyaz Geceler denilen dönemde Avrupa n n kuzeyinde günler iyice uzun, dolay s yla geceler ayd nl k oluyor. Bunu görebileceğiniz yerlerden biri olan St. Petersburg gecenin neredeyse hiç yaşanmad ğ bir şehir. Beyaz Geceler 25 May s da başl yor ve 16 Temmuz a kadar yaklaş k 50 gün boyunca hava geç karar yor. 22 Haziran da gün neredeyse 19 saat sürüyor. Vücut düzeniniz şaş yor, yatmak istiyorsunuz ama d şar s ayd nl k. K ş nsa bunun tam tersi söz konusu. 22 Aral k ta gün sadece 6 saat sürüyor, sonras hep alaca karanl k. Yaz : Saffet Emre Tonguç

alternatif cevabı olabilir fakat anlatmak veya vurgulamak istediğim konu insanların alışveriş merkezlerine ihtiyacı olsun olmasın gitme durumları.

alternatif cevabı olabilir fakat anlatmak veya vurgulamak istediğim konu insanların alışveriş merkezlerine ihtiyacı olsun olmasın gitme durumları. HASTA İŞİ İnsanların içlerinde barındırdıkları ve çoğunlukla kaçmaya çalıştıkları bir benlikleri vardır. O benliklerin içinde yaşadıkları olaylar ve onlardan arta kalan üzüntüler barınır, zaten bu yüzdendir

Detaylı

Lobi ve Resepsiyon / Lobby & Reception

Lobi ve Resepsiyon / Lobby & Reception Lobi ve Resepsiyon / Lobby & Reception Denize sıfır konumlanan Sahil Martı Otel, konforlu odaları ve deneyimli kadrosu ile 30 yıldan bu yana konuklarını ağırlıyor. Eşsiz kumsalı ve deniz manzarası ile

Detaylı

MANDARIN ORIENTAL, BODRUM 109 ODASI VE EFSANEVİ SERVİSİYLE HİZMET VERMEYE BAŞLADI!

MANDARIN ORIENTAL, BODRUM 109 ODASI VE EFSANEVİ SERVİSİYLE HİZMET VERMEYE BAŞLADI! MANDARIN ORIENTAL, BODRUM 109 ODASI VE EFSANEVİ SERVİSİYLE HİZMET VERMEYE BAŞLADI! Efsanevi ve ödüllü servisi ile dünyanın en prestijli otel gruplarından Mandarin Oriental ın Türkiye deki ilk oteli Mandarin

Detaylı

www.elaresort.com www.elavillas.com /elaresort +90 444 1 352 /elaresort

www.elaresort.com www.elavillas.com /elaresort +90 444 1 352 /elaresort +90 444 1 352 www.elaresort.com www.elavillas.com /elaresort /elaresort Zarafet ve kaliteyle zenginleşen kusursuz bir dünya... L U X U R I S M Luxurism, sadece bir kelime değil; mükemmelliğin heyecan

Detaylı

KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3

KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3 KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3 Issue #: [Date] MAVİSEL YENER İLE RÖPOTAJ 1. Diş hekimliği fakültesinden mezunsunuz. Bu iş alanından sonra çocuk edebiyatına yönelmeye nasıl karar verdiniz?

Detaylı

HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK

HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Μάθηµα : ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΙV ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟ ΛΟΓΟ (70013 Γ) HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK DİNLEYELİM

Detaylı

The Marmara Collection otellerinde kusursuz bir düğünle "Evet" demek...

The Marmara Collection otellerinde kusursuz bir düğünle Evet demek... The Marmara Collection otellerinde kusursuz bir düğünle "Evet" demek... Hayalinizdeki düğün ister bir kır düğünü olsun, ister ihtişamlı bir balo... The Marmara Collection, en mutlu gününüzü benzersiz

Detaylı

HAYAL ETTİĞİNİZ ULAŞIM, KONFOR, KALİTE, ESTETİK ve GÜVEN ARTIK HAYATINIZDA

HAYAL ETTİĞİNİZ ULAŞIM, KONFOR, KALİTE, ESTETİK ve GÜVEN ARTIK HAYATINIZDA HAYAL ETTİĞİNİZ ULAŞIM, KONFOR, KALİTE, ESTETİK ve GÜVEN ARTIK HAYATINIZDA Bağcılar ın seçkin semtlerinden Kirazlı da sizi hayal ettiğiniz yaşama davet ediyoruz. Ulaşımı, konforu, kalitesi, estetiği ve

Detaylı

parkresidencescadde.com

parkresidencescadde.com parkresidencescadde.com SİZE ÖZEL AYRICALIKLI BİR YAŞAM... Moderni, klasiği, özel hissetmeyi, hayatın merkezinde olmayı, kendini şımartmayı, modayı, sanatı, güneşi, gökyüzünü, ayrıcalıklı yaşamayı

Detaylı

Endüstri Mühendisliğine Giriş. Jane M. Fraser. Bölüm 2. Sık sık duyacağınız büyük fikirler

Endüstri Mühendisliğine Giriş. Jane M. Fraser. Bölüm 2. Sık sık duyacağınız büyük fikirler Endüstri Mühendisliğine Giriş Jane M. Fraser Bölüm 2 Sık sık duyacağınız büyük fikirler Bu kitabı okurken, büyük olasılıkla öğreneceğiniz şeylere hayret edecek ve varolan bilgileriniz ve belirli yeni becerilerle

Detaylı

+90 444 1 352 V İ L L A L A R V E S U İ T L E R

+90 444 1 352 V İ L L A L A R V E S U İ T L E R www.elaresort.com www.elavillas.com /elaresort +90 444 1 352 V İ L L A L A R V E S U İ T L E R /elaresort Zarafet ve kaliteyle zenginleşen kusursuz bir dünya... Mükemmellik üzerine kurulu yeni bir kavramla

Detaylı

manzaraadalar.com.tr

manzaraadalar.com.tr manzaraadalar.com.tr 444 74 96 EVDE VAR EXTRA HAYAT! Manzara Adalar, HomeExtra konseptiyle dünyanızı genişletiyor. Eviniz bir evden çok daha fazlası oluyor, odalar dolusu extra yaşam sizi bekliyor. HOMEEXTRA

Detaylı

ÜRÜNÜN ADI : FOLLOWER ÜRÜN: AKÜLÜ BAVUL

ÜRÜNÜN ADI : FOLLOWER ÜRÜN: AKÜLÜ BAVUL ÜRÜNÜN ADI : FOLLOWER ÜRÜN: AKÜLÜ BAVUL Ürün Nedir? FOLLOWER, Akülü tekerlekli bir bavuldur. Ürünün mini boyu, orta boyu, büyük boyu vardır. Ürünün içine konulan küçük bir akü ile bavul güç kullanmadan

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

şehir tanıtımı İLKBAHAR 2015 SAYI: 304

şehir tanıtımı İLKBAHAR 2015 SAYI: 304 şehir tanıtımı İLKBAHAR 2015 SAYI: 304 56 57 Tarih, kültür ve masal şehri: Prag BU YIL 16. EFORT KONGRESİ NE ÇEK CUMHURİYETİ NİN BAŞKENTİ PRAG EV SAHİPLİĞİ YAPACAK. 27-29 MAYIS 2015 TARİHİNDE YAPILACAK

Detaylı

DEVLET KATKI SİSTEMİ Devlet katkısı nedir? Devlet katkısı başlangıç tarihi nedir? Devlet katkısından kimler faydalanabilir?

DEVLET KATKI SİSTEMİ Devlet katkısı nedir? Devlet katkısı başlangıç tarihi nedir? Devlet katkısından kimler faydalanabilir? DEVLET KATKI SİSTEMİ Devlet katkısı nedir? Katılımcı tarafından ödenen katkı paylarının %25 i oranında devlet tarafından katılımcının emeklilik hesabına ödenen tutardır. Devlet katkısı başlangıç tarihi

Detaylı

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir?

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Hayatımızın en değerli varlığıdır anneler. O halde onlara verdiğimiz hediyelerinde manevi bir değeri olmalıdır. Anneler için hediyenin maddi değeri değil

Detaylı

Devir, sanal itibar devri!

Devir, sanal itibar devri! Devir, sanal itibar devri! Gerçek hayattaki itibarınız kadar, sanaldaki itibarınızın da iyi olması gerekiyor. Sanal itibar ile gerçek itibarın birbirini tamamladığı çağımızda, bir anlamda her şey Google

Detaylı

60 000 000.-EURO KLASSİS OTEL

60 000 000.-EURO KLASSİS OTEL KLASSİS OTEL İstanbul Silivri sahilinde,anadolu medeniyetlerinden esinlenen yunan,roma,selçuklu,ve Osmanlı stillerinin mimari olarak uygulandığı 43514 m2 tapulu,17692 m2 hazineden kiralık olan toplam 61206

Detaylı

19 ARALIK 2011 PAZARTESİ

19 ARALIK 2011 PAZARTESİ DUYGU UYSAL 0852051 19 ARALIK 2011 PAZARTESİ Bugün sabah 9 dan akşam 10 a kadar dışarıda kalacaktım. Bu yüzden evden çıkmadan çok fazla parfüm sıkmıştım. Evden çıkarken ablam bütün evin benim parfümüm

Detaylı

Uyumayan Şehir. Uyumayan Şehir New York için artık bir slogan. Çoğu kişi gibi ben. de New York u izlediğim filmlerden tanıdım ve gerçekte filmlerdeki

Uyumayan Şehir. Uyumayan Şehir New York için artık bir slogan. Çoğu kişi gibi ben. de New York u izlediğim filmlerden tanıdım ve gerçekte filmlerdeki Yağmur Beril Dikmeci Uyumayan Şehir Uyumayan Şehir New York için artık bir slogan. Çoğu kişi gibi ben de New York u izlediğim filmlerden tanıdım ve gerçekte filmlerdeki kadar etkileyici mi diye kendi kendime

Detaylı

Tasarım Raporu. Grup İsmi. Yasemin ÇALIK, Fatih KAÇAK. Kısa Özet

Tasarım Raporu. Grup İsmi. Yasemin ÇALIK, Fatih KAÇAK. Kısa Özet Tasarım Raporu Grup İsmi Yasemin ÇALIK, Fatih KAÇAK Kısa Özet Tasarım raporumuzda öncelikle amacımızı belirledik. Otomasyonumuzun ana taslağını nasıl oluşturduğumuzu ve bu süreçte neler yaptığımıza karar

Detaylı

BAŞINI BİRAZ DAHA YUKARI KALDIR

BAŞINI BİRAZ DAHA YUKARI KALDIR BAŞINI BİRAZ DAHA YUKARI KALDIR 1 Aralık 2008 de hilal şeklini almış ay ile Venüs yıldızı birbirlerine o kadar yaklaştılar ki, tam bir Türk Bayrağı görüntüsü oluştu. Ay ve Venüs ün bu hali bana hemen Üsküp

Detaylı

Türkiye`nin yeni ve genç caz festivali Bursa Nilüfer Uluslararası Caz Tatili Festivali`nden ilk notlar Burak Sülünbaz`ın kaleminden yayında.

Türkiye`nin yeni ve genç caz festivali Bursa Nilüfer Uluslararası Caz Tatili Festivali`nden ilk notlar Burak Sülünbaz`ın kaleminden yayında. Cazkolik.com "Jazz"lı Gündem Jazzlı Gündem Türkiye idealist, heyecanlı ve pırıl pırıl insanlardan oluşan bir ekibin hazırladığı yeni bir caz festivali kazandı. Burak Sülünbaz Cazkolik için izledi ve yazdı.

Detaylı

modern dokunufllar aras nda 18. yüzy l Paris rüyas

modern dokunufllar aras nda 18. yüzy l Paris rüyas AntikDekor056-064.qxp 8/22/11 1:37 PM Page 56 Girifl holünün duvar ndaki bordür ünlü sanatç Joan Miro taraf ndan 1940 l y llarda yap lm fl ve evin en önemli detaylar ndan birini oluflturuyor. 1770 li y

Detaylı

Bugün uzaklardaki bir YİBO'dan İLKYAR'ın yıllar önce gittiği bir YİBO'dan değerli fedakar YİBO öğretmenlerimizden biri yazmış...

Bugün uzaklardaki bir YİBO'dan İLKYAR'ın yıllar önce gittiği bir YİBO'dan değerli fedakar YİBO öğretmenlerimizden biri yazmış... Bugün uzaklardaki bir YİBO'dan İLKYAR'ın yıllar önce gittiği bir YİBO'dan değerli fedakar YİBO öğretmenlerimizden biri yazmış... Doğuda görev yapmamış, oradaki güzel çocukları görmemiş onlara sarılmamış

Detaylı

Dikkat! ABD Enerji de Yeni Oyun Kuruyor!

Dikkat! ABD Enerji de Yeni Oyun Kuruyor! Dikkat! ABD Enerji de Yeni Oyun Kuruyor! Dursun YILDIZ topraksuenerji 21 Ocak 2013 ABD Petrol İhracatçısı Olacak. Taşlar Yerinden Oynar mı? 1973 deki petrol krizi alternatif enerji arayışlarını arttırdı.

Detaylı

Kişiye Özel Hizmet. Üst Düzey Konfor

Kişiye Özel Hizmet. Üst Düzey Konfor Kişiye Özel Hizmet Üst Düzey Konfor İç mekanları sanat galerisi anlayışı ile şekillendirilen Samm Hotel 2010 yılında misafirlerini ağırlamaya başladı.ana teması sanatla iç içe konaklama üst düzey konfor

Detaylı

Q-BREAKS SİZE TÜRKİYE DE FANTASTİK TATIL SEÇENEKLERI SUNUYOR!

Q-BREAKS SİZE TÜRKİYE DE FANTASTİK TATIL SEÇENEKLERI SUNUYOR! Q-BREAKS SİZE TÜRKİYE DE FANTASTİK TATIL SEÇENEKLERI SUNUYOR! Q-breaks in sunduğu bu fantastik tatil fırsatlarıyla yolunuz plajlara düs ecek! Tatilinizi Q-breaks ayrıcalığı ve enfes deniz kenarı konaklaması

Detaylı

Dünyada en mutlu insan evinde huzur olandır. Johann W. von Goethe

Dünyada en mutlu insan evinde huzur olandır. Johann W. von Goethe Dünyada en mutlu insan evinde huzur olandır. Johann W. von Goethe Kalite yıldıza benzer. Sadece çevresini aydınlatmakla kalmaz, doğru yolu da gösterir. İzlemekten bile keyif alırsın... Biz Artaş ız. Kurucumuz

Detaylı

Tam yağlı süt ürünleri tüketen erkeklere kötü haber

Tam yağlı süt ürünleri tüketen erkeklere kötü haber Tam yağlı süt ürünleri tüketen erkeklere kötü haber Sağlıklı, güçlü kuvvetli bir erkeksiniz ama çocuğunuz olmuyorsa bu önemli sorunun sebebi yediklerinizle ilgili olabilir. Erkekler üzerinde yapılan bilimsel

Detaylı

www.higebzeist.com HOLIDAY INN Gebze Istanbul Asia

www.higebzeist.com HOLIDAY INN Gebze Istanbul Asia www.higebzeist.com HOLIDAY INN Gebze Istanbul Asia Holiday Inn Gebze - İstanbul Asia ya Hoşgeldiniz Dünyada 4500 ün üzerinde, en fazla otel sayısına sahip, IHG Intercontinental Hotels Grubu üyesi olan

Detaylı

Bilgi A ac n n Kültürel Miras E itimleri başl alt nda, antik liman s rlarını saklayan Toprak Kent Kaşifleri projesi var.

Bilgi A ac n n Kültürel Miras E itimleri başl alt nda, antik liman s rlarını saklayan Toprak Kent Kaşifleri projesi var. Bilgi A ac n n Kültürel Miras E itimleri başl alt nda, antik liman s rlarını saklayan Toprak Kent Kaşifleri projesi var. Proje Tan t m Neler yapaca z? stanbullu çocuklar binlerce y ll k efsanevi bir geçmişe

Detaylı

Şef Makbul Ev Yemekleri'nin sahibi Pelin Tüzün Quality of magazine'e konuk oldu

Şef Makbul Ev Yemekleri'nin sahibi Pelin Tüzün Quality of magazine'e konuk oldu Şef Makbul Ev Yemekleri'nin sahibi Pelin Tüzün Quality of magazine'e konuk oldu Hayallere inanmam, insan çok çalışırsa başarır Pelin Tüzün, Bebek te üç ay önce hizmete giren Şef makbul Ev Yemekleri nin

Detaylı

"Nereden başlasam, nasıl anlatsam..."

Nereden başlasam, nasıl anlatsam... Bu yaz Bodrum'suz geçmez! Turgutreis Lagina Bodrum Boutique Hotel'de bir gece çift kişilik konaklama, açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği 240 TL yerine 119 TL! (15 Haziran - 27 Ağustos arasında geçerlidir.)

Detaylı

ZİRVEDE YERİNİZİ ALIN.

ZİRVEDE YERİNİZİ ALIN. ZİRVEDE YERİNİZİ ALIN. TRABZON Zigana Dağları ve Karadeniz arasında yer alan Trabzon, M.Ö. 756 yılından beri bir yerleşim yeri oluşuyla hem İstanbul hem de Roma dan daha eski ve köklü bir kenttir. Pek

Detaylı

Cümlede Anlam İlişkileri

Cümlede Anlam İlişkileri Cümlede Anlam İlişkileri Cümlede anlam ilişkileri kpss Türkçe konuları arasında önemli bir yer kaplamaktadır. Cümlede anlam ilişkilerine geçmeden önce cümlenin tanımını yapalım. Cümle, yargı bildiren,

Detaylı

ĐŞKUR sitesine giriş şifremizi hatırlamadığımız için, şifremi unuttum kısmını tıklıyoruz.

ĐŞKUR sitesine giriş şifremizi hatırlamadığımız için, şifremi unuttum kısmını tıklıyoruz. ĐŞKURLULARIN BĐLGĐLERĐ, ŞĐFRELERĐ HERKESE AÇIK ( BEDAVA SMS GÖNDERME SĐTESĐ YAZI SONUNDADIR ) Merhaba, bu bilgilendirici yazıda sizlere ĐŞKURa kayıtlı olanların şifrelerine, kişisel bilgilerine başkalarının

Detaylı

Pelitcik ve Sarıkavak Köyleri-Çamlıdere (04 Ekim 2009) Yazı ve fotoğraflar: Hüseyin Sarı (huseyinsari.net.tr)

Pelitcik ve Sarıkavak Köyleri-Çamlıdere (04 Ekim 2009) Yazı ve fotoğraflar: Hüseyin Sarı (huseyinsari.net.tr) Pelitcik ve Sarıkavak Köyleri-Çamlıdere (04 Ekim 2009) Yazı ve fotoğraflar: Hüseyin Sarı (huseyinsari.net.tr) 04 Ekim 2009 Pazar günü, Ahmet Bozkurt un öncülüğünde Fotoğraf Sanatı Kurumu tarafından organize

Detaylı

ÖNEMLİ NOT: 2016 BÜTÇESİ HAZIRLAMA ÇALIŞMASI. NYC Nilgün Yetiş Koçluk ve Danışmanlık. Gözden Geçirme Tarihi:

ÖNEMLİ NOT: 2016 BÜTÇESİ HAZIRLAMA ÇALIŞMASI. NYC Nilgün Yetiş Koçluk ve Danışmanlık. Gözden Geçirme Tarihi: ÖNEMLİ NOT: Bütçe kısıtlamalar için değil, sizi arzu ettiğiniz hayatı yaşamanız ve hedeflerinize ulaşmanız için yapıldığı zaman oldukça anlamlı ve faydalıdır. Bu çalışmayı yıl başında yapmanız ve 3 er

Detaylı

RIXOS SUNGATE 2017 YAZ SEZONUNDA DA MİSAFİRLERİNİ MUHTEŞEM YENİLİKLERLE KARŞILIYOR.

RIXOS SUNGATE 2017 YAZ SEZONUNDA DA MİSAFİRLERİNİ MUHTEŞEM YENİLİKLERLE KARŞILIYOR. RIXOS SUNGATE 2017 YAZ SEZONUNDA DA MİSAFİRLERİNİ MUHTEŞEM YENİLİKLERLE KARŞILIYOR. AREA OPEN AIR FITNESS Fit kalmanın verdiği mutluluk ve geniş alanda rahatça spor yapmanın keyfi bir araya geliyor. Son

Detaylı

Hatıraların Masumiyeti Hatıraların Masumiyeti Hatıraların Masumiyeti

Hatıraların Masumiyeti Hatıraların Masumiyeti Hatıraların Masumiyeti SİNOPSİS Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Orhan Pamuk, 2012 de İstanbul da, 2008 yılında yayınladığı Masumiyet Müzesi romanı ile aynı adı taşıyan bir müze açar. Müzenin içindeki eşyalar, romana konu olan ve

Detaylı

KÜRESEL GELİŞMELER IŞIĞI ALTINDA TÜRKİYE VE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ EKONOMİSİ VE SERMAYE PİYASALARI PANELİ

KÜRESEL GELİŞMELER IŞIĞI ALTINDA TÜRKİYE VE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ EKONOMİSİ VE SERMAYE PİYASALARI PANELİ KÜRESEL GELİŞMELER IŞIĞI ALTINDA TÜRKİYE VE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ EKONOMİSİ VE SERMAYE PİYASALARI PANELİ 12 NİSAN 2013-KKTC DR. VAHDETTIN ERTAŞ SERMAYE PIYASASI KURULU BAŞKANI KONUŞMA METNİ Sayın

Detaylı

Uzem Eğitmen Girişi. Şekil 1. Sisteme girdikten sonra Şekil 2 deki ekran karşımıza çıkacak. Bu ekrandaki adımları kısaca tanıyalım.

Uzem Eğitmen Girişi. Şekil 1. Sisteme girdikten sonra Şekil 2 deki ekran karşımıza çıkacak. Bu ekrandaki adımları kısaca tanıyalım. Uzem Eğitmen Girişi Sisteme eğitmen olarak giriş yapabilmek için http://uzem.uskudar.edu.tr adresini internet tarayıcımızın adres satırına yazdıktan sonra Şekil 1 deki ekranda ilgili alanlara kullanıcı

Detaylı

BİT ini Kullanarak Bilgiye Ulaşma ve Biçimlendirme (web tarayıcıları, eklentiler, arama motorları, ansiklopediler, çevrimiçi kütüphaneler ve sanal

BİT ini Kullanarak Bilgiye Ulaşma ve Biçimlendirme (web tarayıcıları, eklentiler, arama motorları, ansiklopediler, çevrimiçi kütüphaneler ve sanal BİT ini Kullanarak Bilgiye Ulaşma ve Biçimlendirme (web tarayıcıları, eklentiler, arama motorları, ansiklopediler, çevrimiçi kütüphaneler ve sanal müzeler vb.) Bilgi ve iletişim teknolojileri, bilgiye

Detaylı

Minti Monti. Kızak Keyfi. Kızak Bir Kış Eğlencesi KIŞIN SOKAK Yeni Yıl Kartı Hazırlayalım Kar Hakkında Neler Biliyorsun?

Minti Monti. Kızak Keyfi. Kızak Bir Kış Eğlencesi KIŞIN SOKAK Yeni Yıl Kartı Hazırlayalım Kar Hakkında Neler Biliyorsun? Minti Monti Çocuklar için eğlenceli poster dergi Ücretsizdir Kış 2014 Sayı:12 ISSN: 2146-281X Kızak Keyfi Kızak Bir Kış Eğlencesi KIŞIN SOKAK Yeni Yıl Kartı Hazırlayalım Kar Hakkında Neler Biliyorsun?

Detaylı

Yaşamın, düşlerin ötesine geçtiği yer

Yaşamın, düşlerin ötesine geçtiği yer Yaşamın, düşlerin ötesine geçtiği yer Doğru ve estetik bir mimari yaşamınızı daha anlamlı kılar Güzelvadi Villaları; doğası, konumu, kalite/güvenlik anlayışı ve mimarisiyle yaşamınıza anlam katacak; üstelik

Detaylı

RMK Marine ve Hot Lab Yacht & Design. RMK 5000 konsepti için güçlerini birleştirdi

RMK Marine ve Hot Lab Yacht & Design. RMK 5000 konsepti için güçlerini birleştirdi RMK Marine ve Hot Lab Yacht & Design RMK 5000 konsepti için güçlerini birleştirdi True Luxury Explorer ve Leisure olmak üzere iki farklı varyasyonu bulunan RMK 5000 tasarım projesi Hot Lab Yacht & Design

Detaylı

Stillistanbul. Sabiha gökçen Hava Limanı. Neomarin AVM. Pendik Marina. Divan Otel. Modern istanbul un Kalbindeyiz

Stillistanbul. Sabiha gökçen Hava Limanı. Neomarin AVM. Pendik Marina. Divan Otel. Modern istanbul un Kalbindeyiz Stillistanbul Sabiha gökçen Hava Limanı Neomarin AVM Pendik Marina Divan Otel Modern istanbul un Kalbindeyiz Okan üniversitesi Via Port Alışveriş Merkezi istanbul Park F1 Pisti Koç Lisesi Teknopark Sabancı

Detaylı

OLİMPA PARK PLUS TA. 488 23 61 www.olimpapark.com. plus 0212

OLİMPA PARK PLUS TA. 488 23 61 www.olimpapark.com. plus 0212 Başakşehir in gözdesi Olimpa Park ın zengin sosyal olanaklarla donatılmış yeni etabı Olimpa Park Plus, Başakşehir in ünlü mimarı Fuzul Yapı güvencesiyle Kat Kat Yaşam, Kat Kat Kazanç sunuyor. OLİMPA PARK

Detaylı

Jamie Foxx J

Jamie Foxx J Jamie Foxx J - - - - - - - - - - - - - 62 Corinne Foxx 63 Biz müzik ve sinemayı bir araya getiren bir aileyiz. Babam hem eğitimli bir müzisyen hem de bir oyuncu. Gerçekten çok şanslıyım! Corinne Foxx Jamie

Detaylı

K12NET Eğitim Yönetim Sistemi

K12NET Eğitim Yönetim Sistemi TEOG SINAVLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Yeni sınav sistemi TEOG, yani Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavlarında öğrenciler, 6 dersten sınav olacaktır. Öğrencilere Türkçe, Matematik, T.C. İnkılap Tarihi

Detaylı

ÖĞRENME FAALĠYETĠ 7. 7. GELĠġMĠġ ÖZELLĠKLER

ÖĞRENME FAALĠYETĠ 7. 7. GELĠġMĠġ ÖZELLĠKLER ÖĞRENME FAALĠYETĠ 7 AMAÇ ÖĞRENME FAALĠYETĠ 7 Bu faaliyette verilen bilgiler ile hazırlamıģ olduğunuz belgeye uygun baģvuruları (Ġçindekiler Tablosu, Dipnot/sonnot, Ģekil tablosu, resim yazısı vb.) hatasız

Detaylı

LOUIS OLYMPIA ile YUNAN ADALARI MIKANOS KONAKLAMALI - CRUISE & STAY 3 GECE OTEL + 4 GECE GEMİ

LOUIS OLYMPIA ile YUNAN ADALARI MIKANOS KONAKLAMALI - CRUISE & STAY 3 GECE OTEL + 4 GECE GEMİ LOUIS OLYMPIA ile YUNAN ADALARI MIKANOS KONAKLAMALI - CRUISE & STAY 3 GECE GEMİ + 4 GECE OTEL Tarih Liman Varış Hareket Cumartesi Kuşadası (Türkiye) - 13:00 Cumartesi Patmos 16:00 21:00 Pazar Girit (Heraklion),

Detaylı

Akdeniz in İncisi Antalya

Akdeniz in İncisi Antalya Akdeniz in İncisi Antalya Turizm zenginlikleri ve sahip olduğu birbirinden kaliteli tesisleriyle Türk turizminin başkenti kabul edilen Antalya, her sene milyonlarca turiste ev sahipliği yapmakta. Yüksek

Detaylı

AHIRIN İÇİNDEKİ SARAY 300 Ispartalı filmini hatırladınız mı?

AHIRIN İÇİNDEKİ SARAY 300 Ispartalı filmini hatırladınız mı? AHIRIN İÇİNDEKİ SARAY 300 Ispartalı filmini hatırladınız mı? Ve orada kötü kalpli olarak gösterilen Pers İmparatoru Darius u Diğer ismiyle Dara yı Tarih 300 lü yılları gösteriyor. Ama İsa henüz doğmamış.

Detaylı

KENTİN YENİ ARMASI. YUNUS YUNUSOĞLU NDAN YENİ BİR PROJE

KENTİN YENİ ARMASI.  YUNUS YUNUSOĞLU NDAN YENİ BİR PROJE KENTİN YENİ ARMASI www.yunusoglu.com.tr YUNUS YUNUSOĞLU NDAN YENİ BİR PROJE HER AÇIDAN KUSURSUZ İzmir in en hızlı büyüyen bölgesi Gaziemir de, çok özel bir proje yükseliyor. Site içerisinde, rezidans konseptinde

Detaylı

2.000 SOSYOLOG İLE YAPILAN ANKET SONUÇLARINA DAİR DEĞERLENDİRMEMİZ. Anayasa nın 49. Maddesi :

2.000 SOSYOLOG İLE YAPILAN ANKET SONUÇLARINA DAİR DEĞERLENDİRMEMİZ. Anayasa nın 49. Maddesi : 2.000 SOSYOLOG İLE YAPILAN ANKET SONUÇLARINA DAİR DEĞERLENDİRMEMİZ Anayasa nın 49. Maddesi : A. Çalışma Hakkı ve Ödevi Çalışma, herkesin hakkı ve ödevidir. Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek,

Detaylı

Sanatsal bir yaklaşımla bir yaşam stili sunan Meram Park Villaları ile tasarım ve fonksiyonelliğin mimari bütünlükle birleşimine şahit olacaksınız

Sanatsal bir yaklaşımla bir yaşam stili sunan Meram Park Villaları ile tasarım ve fonksiyonelliğin mimari bütünlükle birleşimine şahit olacaksınız Konya nın son dönemlerde en hızlı gelişen bölgesinde, DEKOR inşaatın 30 yılı aşkın tecrübesinin yansıması, yakından tanıdığınız yaşamınıza kalite kazandıran felsefesiyle MERAM PARK VİLLARI hayata geçiyor.

Detaylı

Cinsiyeti: Kadın Eğitim: İstanbul Teknik Üniversitesi Bölüm: İnşaat Mühendisliği Sınıf: 3 Kiminle Yaşadığı: Ailesi ile

Cinsiyeti: Kadın Eğitim: İstanbul Teknik Üniversitesi Bölüm: İnşaat Mühendisliği Sınıf: 3 Kiminle Yaşadığı: Ailesi ile Kullanıcılar Damla Sagin Bana fayda sağlayacak ise kullanırım. Bilgileri Yaş: 21 Medeni Hali: Bekar Meslek: Öğrenci Yaşadığı Yer: İstanbul Gelir Seviyesi: Yok Cinsiyeti: Kadın Eğitim: İstanbul Teknik Üniversitesi

Detaylı

Sonsuz Mutluluğa Gerçek Bir Dokunuş...

Sonsuz Mutluluğa Gerçek Bir Dokunuş... Sonsuz Mutluluğa Gerçek Bir Dokunuş... Büyüleyici bir dünyanın kapılarını InterContinental İstanbul da aralayın... Birbirinden görkemli salonlarımızın keyifli atmosferi, dünya mutfaklarının seçkin örneklerinden

Detaylı

İçindekiler Şekiller Listesi

İçindekiler Şekiller Listesi 1 İçindekiler 1.GĠRĠġ 3 2. Mekânsal Sentez ve Analiz ÇalıĢmaları... 4 3. Konsept....5 4. Stratejiler.....6 5.1/1000 Koruma Amaçlı Ġmar Planı.....7 6.1/500 Vaziyet Planı Sokak Tasarımı....7 7.1/200 Özel

Detaylı

YAZ SPOR OKULU 2015. 15 HAZiRAN - 15 TEMMUZ SINIRSIZ SPOR VE EĞLENCEYE DAVETLİSİNİZ!

YAZ SPOR OKULU 2015. 15 HAZiRAN - 15 TEMMUZ SINIRSIZ SPOR VE EĞLENCEYE DAVETLİSİNİZ! YAZ SPOR OKULU 2015 15 HAZiRAN - 15 TEMMUZ SINIRSIZ SPOR VE EĞLENCEYE DAVETLİSİNİZ! Cent Koleji Yaz Spor Okulu Okulumuz Tarabya da 21.000 m2 lik eğitim yerleşkesinde, 1991 y l ndan itibaren, yüce Atatürk

Detaylı

A NEW LIFE STYLE IN THE WORLD NEW S 15

A NEW LIFE STYLE IN THE WORLD NEW S 15 A NEW LIFE STYLE IN THE WORLD NEW S 15 index Mira Avangarde Trend Combo Angel 4-7 8-13 14-19 20-27 28-35 Nazar Eslem Ottoman 36-41 42-47 48-53 Chester Dilara Lady 54-61 62-67 68-73 4 5 Hayal kurmak önemlidir.

Detaylı

Başkan Kocadon Muğla basınını Bodrum da ağırladı

Başkan Kocadon Muğla basınını Bodrum da ağırladı Başkan Kocadon Muğla basınını Bodrum da ağırladı Başkan Kocadon : Artık hep beraber diyoruz ki Muğla aşkıyla yanıp tutuşalım Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle

Detaylı

ÖNSÖZ. Sevgili MMKD üyeleri,

ÖNSÖZ. Sevgili MMKD üyeleri, İçindekiler ÖNSÖZ... 2 GİRİŞ... 3 Genel Kurul Toplantısı... 3 Yönetim Kurulu nda Üye ve Görev Değişiklikleri... 3 MMKD Stratejik Plan Çalışması... 3 PROJELER... 4 Kapılar Müzecilere Açık Projesi... 4 Derneklere

Detaylı

İşte Eşitlik Platformu tanıtıldı

İşte Eşitlik Platformu tanıtıldı İşte Eşitlik Platformu tanıtıldı Ocak 15, 2013-3:55:02 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın himayesinde kurulan ''İşte Eşitlik Platformu'' tanıtıldı. Toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizlikle mücadele

Detaylı

TESİS BİLGİLERİ Oda Özellikleri * STANDART ODA SUITE ODA

TESİS BİLGİLERİ Oda Özellikleri * STANDART ODA SUITE ODA GENEL BAKIŞ Değerli Misafirlerimiz, Grand Hotel Ontur eşsiz doğası,temiz denizi ve çevresi, muhteşem Sakız Adası manzarası ile Türkiye nin gözbebeği Çeşme yarımadasında kurulmuş modern otelciliğin tüm

Detaylı

Yanlış Anlaşılan Faizci

Yanlış Anlaşılan Faizci Yanlış Anlaşılan Faizci Aslam Effendi Başka bir gün Tota 1, faizci Sherzad ile karşılaştım. Bu herif hasta olmalı. Düşünsene, para ödünç vererek faiz temin ediyor. Din bu işi yasaklıyor ama yine de aramızda

Detaylı

TIPKI HAYALLERİNİZDEKİ GİBİ

TIPKI HAYALLERİNİZDEKİ GİBİ TIPKI HAYALLERİNİZDEKİ GİBİ Daİma hatırlamak İçİn Organizasyonlarınıza Kemer Country Event baksın, siz keyfinize bakın. Kemer Country Event, en güzel ve en anlamlı anlarınızı unutulmaz kılacak mekan ve

Detaylı

Aliağa Atatürk Ortaokulu / Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Çalışma Soruları

Aliağa Atatürk Ortaokulu / Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Çalışma Soruları Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Çalışma Soruları (6.Sınıf) 1. İnternette uygun olmayan içerikle karşılaştığınızda bildirebileceğiniz ihbar telefon numarası bulunmaktadır. Boş bırakılan yere uygun

Detaylı

Anaokulu /aile yuvası anketi 2015

Anaokulu /aile yuvası anketi 2015 Anaokulu /aile yuvası anketi 2015 Araştırma sonucu Göteborg daki anaokulları ve aile yuvaları ( familjedaghem) faaliyetlerinde kalitenin geliştirilmesinde kullanılacaktır. Soruları ebeveyn veya veli olarak

Detaylı

Vizesiz gidilebilecek 10 popüler ülke

Vizesiz gidilebilecek 10 popüler ülke On5yirmi5.com Vizesiz gidilebilecek 10 popüler ülke İşte vize alma telaşı olmadan sadece pasaportunuzu yanınıza alarak gidebileceğiniz 10 popüler ülke. Yayın Tarihi : 3 Eylül 2015 Perşembe (oluşturma :

Detaylı

KIRILL ISTOMIN in. renkli dünyası ve DEKO TASARIM

KIRILL ISTOMIN in. renkli dünyası ve DEKO TASARIM DEKO TASARIM Senem ÖZTÜRK / senem.ozturk@alem.com.tr Biliyorum ki dekoratör sözcüğü bugün pek de popüler değil, hatta modası geçmiş bir ifade fakat yine de kendimi dekoratör olarak tanımlamak bana daha

Detaylı

FRANCHISE. Technokids nedir

FRANCHISE. Technokids nedir Technokids ne yapar Technokids nedir Technokids, Teknoloji ve bilgi çağının sunduğu olanakları çocuklarla paylaşan, geleceğin yaratıcı beyinlerini ortaya çıkaran, yeteneklerini keşfeden, onlara yeni yetenekler

Detaylı

Yel kenin Everest Tepesi olarak kabul edilen Vendee Globe a katılmaktı ve bu umudun peşinde soluğu Fransa da almıştı.

Yel kenin Everest Tepesi olarak kabul edilen Vendee Globe a katılmaktı ve bu umudun peşinde soluğu Fransa da almıştı. 6.50 metrelik mini teknelerle yapılan ve Fransa dan başlayıp Atlantik geçişi ile Brezilya da sona eren Mini Transat ın startı ile 85 tekne denize açıldı. Türk yelkenci Tolga Pamir de aralarında olacaktı

Detaylı

WICHTIGER HINWEIS: Bitte fertigen Sie keine Kopien dieses Fragebogens an!

WICHTIGER HINWEIS: Bitte fertigen Sie keine Kopien dieses Fragebogens an! Test-Umfrage Sevgili öğrenciler, ne düşündüğünüz bizim için önemli! Okulumuzun daha da iyi olmasını istiyoruz. Okulumuzun hangi alanlarda başarılı olduğunu ve hangi alanlarda olası iyileştirmelere ihtiyaç

Detaylı

O Gün. mutluluğa. ömür boyu sürecek. adım atacaksınız

O Gün. mutluluğa. ömür boyu sürecek. adım atacaksınız O Gün ömür boyu sürecek mutluluğa adım atacaksınız H er detay beklentilerinizin üzerinde karşılanırken size sadece hafızanızda ömür boyu tazeleğini koruyacak anıların yaratılacağı O gün ün keyfini sürmek

Detaylı

ENGELLİLERİN ERİŞİLEBİLİRLİĞİ. Ayşe Baysal İnşaat Mühendisi baysal.ayse@gmail.com

ENGELLİLERİN ERİŞİLEBİLİRLİĞİ. Ayşe Baysal İnşaat Mühendisi baysal.ayse@gmail.com 831 ENGELLİLERİN ERİŞİLEBİLİRLİĞİ Ayşe Baysal İnşaat Mühendisi baysal.ayse@gmail.com GİRİŞ Ülkemizde olduğu gibi kentimizde de sadece engelliler için değil, yaşl, hasta, hamile, küçük çocuklu aile ve çocuklar

Detaylı

Beşiktaş Belediyesi. 1 milyar kadın...

Beşiktaş Belediyesi. 1 milyar kadın... 29 OCAK 2013 Tasarım: Onur Baştuğ - Muzaffer Topal - Haber: Didem Tutal - Ufuk Çoban IPHONE ve IPad uygulama: Uğur Baştuğ 1 milyar kadın... BEŞİKTAŞ Belediyesi kadına şiddeti engellemek adına '1 Milyar

Detaylı

PROJE TEKLİF FORMU. Haydi birlikte harika bir iş çıkartalım.

PROJE TEKLİF FORMU. Haydi birlikte harika bir iş çıkartalım. Projeniz için atezer i seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Lütfen bu formun içerisinde projenizle ilgili olan kısımları doldurun, bu projenizi daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. İyi sonuçlar elde etmek

Detaylı

YÜKSEK HIZLI DEMİRYOLU YOLCULUKLARININ ÖZELLİKLERİ

YÜKSEK HIZLI DEMİRYOLU YOLCULUKLARININ ÖZELLİKLERİ YÜKSEK HIZLI DEMİRYOLU YOLCULUKLARININ ÖZELLİKLERİ Hazırlayan: Doç.Dr. Hakan Güler Sakarya Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Karlsruhe Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Almanya

Detaylı

Condé Nast Traveller Türkiye

Condé Nast Traveller Türkiye Condé Nast Traveller Türkiye Condé Nast Traveller yüksek yaşam biçiminden seyahatlerinde de ödün vermeyen dünya vatandaşlarının lüks, seyahat ve yaşam dergisidir. Condé Nast Traveller her gittiği destinasyonda

Detaylı

Yaşamın Rengi. Topraktan Yaşama

Yaşamın Rengi. Topraktan Yaşama Yaşamın Rengi Yaşamın Rengi Tasarım & Basım : Demirkolbasim.com Topraktan Yaşama Seydioğlu Grup Yatırım A.Ş. Merkez Ofis Tel : 0216 307 61 96 Fax : 0216 307 61 97 Adres : Velibaba mah.dolayoba Cad. Tolga

Detaylı

Sonsuz Mutluluğa Gerçek Bir Dokunuş...

Sonsuz Mutluluğa Gerçek Bir Dokunuş... Sonsuz Mutluluğa Gerçek Bir Dokunuş... Büyüleyici bir dünyanın kapılarını InterContinental İstanbul da aralayın... Birbirinden görkemli salonlarımızın keyifli atmosferi, dünya mutfaklarının seçkin örneklerinden

Detaylı

SAFFET EMRE TONGUÇ İLE NORMANDİYA SAHİLLERİ Ekim 2017

SAFFET EMRE TONGUÇ İLE NORMANDİYA SAHİLLERİ Ekim 2017 SAFFET EMRE TONGUÇ İLE NORMANDİYA SAHİLLERİ 12 15 Ekim 2017 Normandiya Sahilleri, Fransa nın tarihine kattığı önemin yanı sıra bir birinden renkli ve süslü kasabaları ile sizi kendisine hayran bırakacak.

Detaylı

MANDARIN ORIENTAL, BODRUM 109 ODASI VE EFSANEVİ SERVİSİYLE HİZMET VERMEYE BAŞLADI!

MANDARIN ORIENTAL, BODRUM 109 ODASI VE EFSANEVİ SERVİSİYLE HİZMET VERMEYE BAŞLADI! MANDARIN ORIENTAL, BODRUM 109 ODASI VE EFSANEVİ SERVİSİYLE HİZMET VERMEYE BAŞLADI! Efsanevi ve ödüllü servisi ile dünyanın en prestijli otel gruplarından Mandarin Oriental ın Türkiye deki ilk oteli Mandarin

Detaylı

Ankara nın Yeni Vadisi

Ankara nın Yeni Vadisi Ankara nın Yeni Vadisi Ankara nın Yeni Vadisi Doğaya dönebileceğiniz yeşil alanların ve modern, konforlu, güvenli ve keyifli bir yaşam alanının herkesin hakkı olduğuna inanarak tasarladık bu projeyi. Keçiören

Detaylı

Araştırma Notu 15/177

Araştırma Notu 15/177 Araştırma Notu 15/177 02 Mart 2015 YOKSUL İLE ZENGİN ARASINDAKİ ENFLASYON FARKI REKOR SEVİYEDE Seyfettin Gürsel *, Ayşenur Acar ** Yönetici özeti Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan enflasyon

Detaylı

Dil ve Oyun. Günlük İşlerinizi Yaparken Konuşma ve Oynama

Dil ve Oyun. Günlük İşlerinizi Yaparken Konuşma ve Oynama Dil ve Oyun Günlük İşlerinizi Yaparken Konuşma ve Oynama Biliyor muydunuz? Günlük ev işlerinizi yaparken çocuğunuza konuşmak veya şarkı söylemek çocuğunuzun yeni kelimeler ve alışkanlıklar öğrenmesine

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 16 Mart 2015, Sayı: 11. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 16 Mart 2015, Sayı: 11. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 11 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Çağlar Kuzlukluoğlu 1 DenizBank Ekonomi

Detaylı

DEĞERLENDİRME NOTU: Mehmet Buğra AHLATCI Mevlana Kalkınma Ajansı, Araştırma Etüt ve Planlama Birimi Uzmanı, Sosyolog

DEĞERLENDİRME NOTU: Mehmet Buğra AHLATCI Mevlana Kalkınma Ajansı, Araştırma Etüt ve Planlama Birimi Uzmanı, Sosyolog DEĞERLENDİRME NOTU: Mehmet Buğra AHLATCI Mevlana Kalkınma Ajansı, Araştırma Etüt ve Planlama Birimi Uzmanı, Sosyolog KONYA KARAMAN BÖLGESİ BOŞANMA ANALİZİ 22.07.2014 Tarihsel sürece bakıldığında kalkınma,

Detaylı

Pheri Yatçılık Turizm Ltd. Şti. www.pheriyatcilik.com

Pheri Yatçılık Turizm Ltd. Şti. www.pheriyatcilik.com Pheri Pheri Yatçılık Turizm Ltd. Şti. www.pheriyatcilik.com Marmara da ay ışığında dans Pheri Yatçılık adından sıkça söz ettirmiş ve dizayn ödülü almış tekneleriyle, İstanbul Boğaz'ının eşsiz güzelliğini

Detaylı

KASIM AYI VELİ BÜLTENİ

KASIM AYI VELİ BÜLTENİ 2010-2011 KASIM AYI VELİ BÜLTENİ Kasım Ayı ndan herkese Merhaba Sonbahar Mevsimi nin kendisini iyice hissettirmeye başladığı dopdolu bir Ekim Ayı nı geride bıraktık. Kasım Ayı nda yepyeni öğrenmelerin,

Detaylı

"Gerçek tasarımcı elinde firca ile doğar" iç mimar Anna Malyakina'yı tam anlamıyla tanımlayan bir ifade. Anna çizim yapmaya konuşmayı öğrenmeden

Gerçek tasarımcı elinde firca ile doğar iç mimar Anna Malyakina'yı tam anlamıyla tanımlayan bir ifade. Anna çizim yapmaya konuşmayı öğrenmeden O O LY F RT L Kİ Ş E İS PO "Gerçek tasarımcı elinde firca ile doğar" iç mimar Anna Malyakina'yı tam anlamıyla tanımlayan bir ifade. Anna çizim yapmaya konuşmayı öğrenmeden başlamıştır. Çocukluk döneminde,

Detaylı

SAFFET EMRE TONGUÇ İLE FRANSIZ ŞATOLARI 05 Nisan 2018 / 3 Gece 4 Gün

SAFFET EMRE TONGUÇ İLE FRANSIZ ŞATOLARI 05 Nisan 2018 / 3 Gece 4 Gün SAFFET EMRE TONGUÇ İLE FRANSIZ ŞATOLARI 05 Nisan 2018 / 3 Gece 4 Gün Loire, Fransa nın gözbebeği Şatoları, tarihsel dokusu ve şaraplarıyla ünlü bölgesi. Zamanın Rönesans döneminde donup kaldığı, verimli

Detaylı

İstek Özel Kemal Atatürk Anaokulu. Kanaryalar Sınıfı

İstek Özel Kemal Atatürk Anaokulu. Kanaryalar Sınıfı Okyanus, Yaşam İçin Gereklidir Ve Doğal Dengesinin Korunması İçin İnsanların Çaba Göstermesi Gereklidir Neler Biliyoruz? İpek A.: Okyanusun mavi ve yeşil su olduğunu biliyorum. Deniz Can K: Yunuslar karaya

Detaylı

ın Kısa süre içinde çıkacak mesajını verdiği karar Bakanlar Kurulu ndan geçti ve Resmi Gazete

ın Kısa süre içinde çıkacak mesajını verdiği karar Bakanlar Kurulu ndan geçti ve Resmi Gazete 30 Kasım a kadar yapılacak yat satışlarında yüzde 8 lik sıfırlandı, yüzde 18 den 1 e indirildi. kararı de yayınlandı. Türk yat sahipleri yüzde 27.4 yerine yüzde 1 rgiyle ruhsat alabilecek. Ancak sürenin

Detaylı

M i m e d 2 0 1 0 ö ğ r e n c i p r o j e l e r i y a r ı ş m a s ı soru ve cevapları

M i m e d 2 0 1 0 ö ğ r e n c i p r o j e l e r i y a r ı ş m a s ı soru ve cevapları M i m e d 2 0 1 0 ö ğ r e n c i p r o j e l e r i y a r ı ş m a s ı soru ve cevapları S1: Erasmus kapsamında yapılan projelerle yarışamaya katılınabilir mi? C1: Erasmus kapsamında gidilen yurtdışı üniversitelerdeki

Detaylı

İşletme Gelişimi Atölye Soruları

İşletme Gelişimi Atölye Soruları İşletme Gelişimi Atölye Soruları Şemsettin Akçay Satış Pazarlama ve İnovasyon Mühendisi İşletmenizi Başarıya Götüren 50 Soru! Bir gün küçük kızımız Lara (o zaman 3.5 yaşındaydı): Baba deniz gölgesi nedir,

Detaylı