Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download ""

Transkript

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10 13/16 18/22 26/28 30/34 36/38 40/66 42/46 48/52 54/56 58/60 62/65 68/70 72/76 78/ /86 88/91 92/ / /110 le tour du monde Dünyadan en son haberler, tasar mdaki en son yenilikler... yüzmek Yüzmek hakk nda her şey... google vs facebook Sanal dünya savaşlar... look zamans zlar Persol... good for men remix Attaş Alarko Turistik Tesisler A.Ş. Tel: Nispetiye Cad. Ahular Sok. No: 6 Etiler İstanbul / Türkiye Attaş Alarko Turistik Tesisler Ad na Sahibi İshak Alaton Genel Yay n Koordinatörü Edip İlkbahar Sorumlu Yaz İşleri Müdürü ve Özlem Gökbel Reklam Sorumlusu Yaz İşleri Çağan Şimşek Serkan Mekikoğlu İpek Kigan Çeviri Ayşem Özbaşaran Bas ld ğ Tarih Yay n Türü cihangir Zamanda yolculuk... moda Yaz trendleri... Yay mc Tasar m Bas mc ve Bas ld ğ Yer italyan işi düğün Bu düğünler s ra d ş... Republica A4 Ofset Matbaacılık San. ve Tic. Ltd.. Şti. Tel: Oto Sanayi Sitesi, Yeşilce Mah. Donanma Sk. No:16 Kağ thane/istanbul Haziran 2014 Yerel Süreli Yay n (Dergi) open 24/7 75. say ya katk da bulunanlar hillsider likes ibiza Gerçek İbiza y yaşamak... Berna Gençalp Can Atal Elmira Gürses Emre Aksoy İpek Çakmak Kenan Akoğlu Mehmet Ali Tokgözlü Mert Aslan Nur Yılmaz Ruppi Orhan Okuşluk Özlem Yücelener Rana Korgül Saffet Emre Tonguç Uğur Yüksel Fotoğraflar collected north Helsinki Fotoğraf Okulu. sihirli dünyaların kadını Lüset Kohen Fins... Carlo Perazzolo Kaan Verdioğlu Serhat Kapki Uğur Bektaş Yasin Baran başka kitaplar Her kitapç da rastlanmayan kitaplar... st. petersburg Kuzeyin Venedik i... art international Bak bak yine doyamayacağ z... art blog No more lies... viva brasil Kupaya farklı bir bakış... en beğenilen ilanlar summary Say 75 (Haziran, Temmuz, Ağustos 2014) Üç ayda bir yay mlan r. Hillsider Magazin de yay mlanan yaz ve fotoğraflar n tüm haklar, Hillsider logosu ve isim hakk Attaş AlarkoTuristik Tesisler A.Ş. ye aittir. Kaynak gösterilerek de olsa Attaş Alarko Turistik Tesisler A.Ş. nin yaz l izni olmadan hiçbir şekilde yaz ve fotoğraflardan al nt yap lamaz. Hillside Leisure Nispetiye Cad. Ahular Sok. No: 6 Etiler İstanbul / Türkiye T.(90) F.(90)

11

12

13 DÜNYADAN HABERLER LE TOUR DU MONDE Nike 2 1 Mercer NIKELAB OLARAK KARŞINIZDA! NikeLab 21 Mercer Yeniden Aç ld! Nike n New York taki konsept mağazas Nike Sportswear 21 Mercer bir ayl k yenileme çal şmalar ard ndan yeniden aç ld. En son ürünlerle dolu olan mağaza ayn zamanda ziyaretçilere de Nike n yar m as rdan fazlad r gittikçe büyüyen miras na ve spor giyim alan na kazand rd ğ yeniliklere de tan k olma f rsat sunuyor. Performans, tasar m, spor stili ve yaşam tarz merkezi olan NikeLab konsepti, yak n gelecekte Londra, Paris, Milano, Şanghay ve Hong Kong gibi şehirlerde de kendini gösterecek.

14 DÜNYADAN HABERLER Google dan SOKAK SANATI PROJESİ Google n kendi bünyesi alt nda bulunan Google Kültür Enstitüsü son girişimlerini medyaya duyurdu; Sokak Sanat Projesi. Artist ismi ve yeri ile Google n veri taban n kullanarak kolayl kla ulaşabileceğiniz say s z sokak sanat eserini depolayan proje, artistler ve kültür merkezlerinin sunduğu binlerce eseri ölümsüzleştiriyor. Projenin amac ise Google Kültür Enstitüsü nün müdürü Amit Sood un sözleriyle Tüm dünyay herkesin tad n ç karabileceği devasa bir aç k hava sanat galerisine dönüştürmek. Siz de projeye göz atmak istiyorsan z, sayfas n ziyaret edebilirsiniz.

15 DÜNYADAN HABERLER 2014 Yaz n n KAÇIRILMAZ SERGİLERİ 512 Hours by Marina Abramovic 11 Haziran 15 Ağustos // Serpentine Galerisi, Londra 512 Saat sergisi Marina Abramovic in ikonik Londra Galerisi için özel olarak haz rlad ğ benzersiz bir eseri gösteriyor. Abramovic insan vücudunun rolü ve bir malzeme olarak kullan lmas n keşfeden yaklaş m yla eleştirmenlerden büyük takdir kazanm ş bir isim. 512 Saat, sanatç n n büyük yank uyand ran The Artist is Present (Sanatç Mevcut) isimli MOMA sergisinden sonra ilk sergisi. Listenin en önemli olaylar ndan olan 512 Saat sergisi, sanat âş klar n n kaç rmamas gereken bir yaz etkinliği. Retrospective by Jeff Koons 27 Haziran 19 Ekim // Amerikan Sanat Whitney Müzesi, New York Neslinin en popüler ama en tart şma yaratan sanatç lar ndan olan Jeff Koons, Amerika n n en seçkin müzelerinden birinde retrospektif bir sergiye konu oldu. 35 y ll k bir kariyere sahip bir isim Koons. Özellikle haz r yap m tarz na kazand rd ğ yeni yorumu ve popüler kültüre olan sevdas yla tan n yor. Sergi 1978 tarihinden günümüze Koons un eserlerinin en kapsaml sunumu olacak. Koons un New York ta ilk kez gerçekleşecek olan sergisinde, 120 eseri arac l ğ yla kariyerinin ilerleyişi gösterilecek. Berlin Biennale 29 May s 3 Ağustos // KW Modern Sanat Enstitüsü, Haus am Waldsee ve Dahlem Müzesi 1996 y l nda Klaus Biesenbach ve bir grup sanat koleksiyoncusu, Berlin de modern sanat tan tabilmek ve daha göz önüne ç karabilmek ad na Berlin Biennale ni ateşledi. 18 y l sonra bugün, Berlin dünyan n sanat ve kültür başkentlerinden birisi y l ndan beri Kunst-Werke Modern Sanat Enstitüsü nde düzenlenen etkinlik genellikle tek bir kişi taraf ndan idare ediliyor. Bu y l bağ ms z yazar ve sanat küratörlüğü yapan Juan Gaitan bu göreve lay k görüldü ve bienalin bu y lki amac izleyicileri objelerin ve sanat eserlerinin arkas ndaki tarihi sorgulamaya teşvik etmek.

16 DÜNYADAN HABERLER Lucca nın Yeni Mekanı CANTINER Zorlu Center n en kaliteli mağaza ve butiklerinin olduğu birinci kat nda, ayr cal kl kalabal ğ na ve son derece nezih ortam na kusursuz bir uyum sağlayan, yepyeni bir cennet köşesi Cantinery. S cac k atmosferi ve incelikli menüsüyle hem göz, hem de damak zevkinize hitap eden romantik bir ortam. Aç k mutfağ ndan beyaz mermer bar na, Roman&Williams n dokunuşunun çok belli olduğu restoran New York tarz bir bistro atmosferine sahip ve son derece zarif. Çiftlikten-sofraya felsefesini incelikle takip eden menüsündeki seçenekler her gün değişiyor ve oldukça kapsaml bir içecek menüsü de damak tad n z ş martmaya eşlik ediyor. Bir-iki kokteyl denemeden restorandan ayr lmaman z ve rezervasyonunuzu kap veya pencereye yak n masalardan yapt rman z tavsiye ederiz. Salak ile Avanak GER DÖNÜYOR! Jim Carrey ve Jeff Daniels Salak ile Avanak filminde ilk kez bir araya geldiğinden beri yirmi y l geçti. Komedi çifti Salak ile Avanak II filmi için nostaljik rollerine geri dönüyorlar. Film; şapşal ikilinin yeni bir böbrek bulabilmek ad na uzak bir akrabalar n arad klar bir maceraya at lmalar n anlat yor. Yirmi y l önce olduğu gibi Bobby ve Peter Farrelly kardeşlerin yönettiği ve 2014 ün Kas m ay nda vizyona girecek film hiç şüphe yok ki ilk filmin hayranlar n oldukça sevindirecek.

17

18 SİHİRLİ 18/19/20/21/22 DÜNYALARIN KADINI Hayat m n geri kalan k sm n kurgu roman yazar olarak geçirmek istiyorum ve bu yolculuğa haz r m. Gözünüze bakt ğ nda kalbinizi okuyabilen, dopdolu, rengarenk ve bambaşka bir kad n Lüset Kohen Fins y l ndan itibaren tam 9 sene City Plus İstanbul dergisini, hemen ard ndan da 4 sene New York ta NYC Food & Mood isminde şehir rehberini ç kard. Köşe yazarl ğ, röportajlar ve gezi yaz lar n n yan s ra deneme ve gözlem yaz lar ndan oluşan yüzlerce çal şmadan sonra roman yazmaya karar verdi. İngilizce yazd ğ ilk roman On Derin Ayak İzi ile 2013 y l nda Uluslararas Harper Collins Authonomy ödülünü kazand. Art k tek yapmak istediği roman yazmak ve tecrübelerini başkalar yla paylaşmak... Biz de onu yak ndan izliyoruz. Ne kadarl k bir süre ald On Derin Ayak İzi ni yazman z? Bu kitap toplam iki senelik bir çal şma sonucu ortaya ç kt. Buna alt ay süren Türkçe ye çevirme sürecini de dâhil edersek, rahatl kla iki buçuk y l diyebiliriz. Türkçe ye uyarlama aşamas ise benim için başl baş na farkl bir yolculuktu. Orijinali de tercümesi de günah yla sevab yla bana ait olsun istedim. Kitab n z henüz okuma f rsat bulamad m ama kitab n kahraman Wen Bao Zhu ile ilk karş laşmam Facebook ta oldu. Gerçekten çok etkilendiğim bir sözünü paylaşm şt bir arkadaş m. Bu kim acaba diyip sonra da çok beğendiğim için ben de sayfamda yay nlam şt m. Hakk n zda araşt rma yaparken kurgusal bir kahraman olduğunu öğrendim. O etkileyici sözün sahibi sizsiniz o zaman. Kitapta geçen başka sözleri de okudum. Zhuizm isminde kurgusal bir felsefe ak m ve yine kurgusal bir lider yaratmak ve bunun alt n doldurabilmeniz çok ilginç ve etkileyici geldi bana. Bu roman n alt yap s sizin hayat n zda nas l oluştu? On Derin Ayak İzi nin alt yap s gözlem, empati ve hayal gücüne dayan yor diyebilirim. Hayat ile ilgili tecrübelerimi ve fikirlerimi aktarabilmek için bu yolu seçtim. Kurgu roman yazmak, deneme veya düzyaz gibi peş peşe düşünce aktarmaya benzemiyor. Birbirinden farkl karakterler oluşturmak, olaylar örgüsünü amaca yönelik diyaloglarla desteklemek ve konuya uygun bir atmosfer yaratmak zorundas n z. Önce İngilizce yaz p sonradan Türkçe ye bizzat kendiniz çevirdiniz o zaman. Neden ilk başta İngilizce yazmay tercih ettiniz? Bugün her alanda olduğu gibi edebiyat dünyas n n da evrensel dilinin İngilizce olduğunu göz ard edemeyiz. Bu yüzden risk al p biraz da şartlar zorlamak istedim. Hedefim, 518 sayfal k bir metropol roman n 72 millete hitap edebilecek ve Edirne s n rlar n rahatl kla aşabilecek bir konuma getirmekti. Röportaj: İpek Kigan Fotoğraflar : Uğur Bektaş

19

20 Kişisel gelişim veya spiritüel konulara ilginiz olduğunu düşünüyorum. Doğru ise bu yolda giderken nerelerden geçtiniz? Hangi eğitimler, hangi kitaplar, hangi felsefeler sizi etkiledi? İstediğiniz kadar kişisel gelişim veya felsefe kitab okuyun, hiçbir şey gerçek hayat tecrübesi kadar etkili ve öğretici olamaz. Bu kitap biraz da bu gerçekler üzerine kurulu. Yazma istediği ilk ne zaman düştü gönlünüze? On alt yaş mdan beri k sa hikâyeler yaz yorum. Düzenli olarak yaz yazman n faydalar n 1997 de yay nc l k mesleğine ilk giriş yapt ğ m y llarda gördüm y l na kadar hem Türkiye de hem de Amerika da üç dergi ç kard m. Köşe yazarl ğ, röportajlar ve gezi yaz lar n n yan s ra deneme ve gözlem yaz lar ndan oluşan yüzlerce çal şmam var. Birçok yazar yazarl k ile ilgili olan eğitimlere karş ç karlar. Ama siz bu fikri bence çürütmüşsünüz. Online yarat c yazarl k eğitimlerine kat l p sonras nda da hep hayaliniz olan bir işi başar p ilk roman n z yazm şs n z. Üstelik roman n z uluslararas bir platformda ödül alm ş. Belki birçok insan negatif fikirleriyle size köstek olmaya çal şm şt r. Sizi yolunuzdan döndürmeyen ve bu kadar ilgi gören bir roman yazabilmeye götüren dürtünüz neydi? Yazarl k ile ilgili eğitim alman n yanl ş olduğu fikrine kat lm yorum. Her yetenek gibi yaz yazma kabiliyeti de gelişim gösterebilmek aç s ndan kontrol edilmelidir. Sebebine gelince, teknik bilgi ve gerekli donan m ile beslenmeyen bir yetenek yok olmaya ve körelmeye mahkûmdur. Sorun, bu gerçeği kabul edememekte... Egonun devreye girdiği her sanat dal nda bu tür önyarg lara ve bilgi kirliliğine rastlamak mümkün. Bu yüzden, herhangi bir teoriyi çürüttüğümü sanm yorum. Sonuçta, On Derin Ayak İzi y llar n birikimi ve iki y ll k titiz bir çal şma sonucu ortaya ç kt. Ben de her idealist yazar aday gibi usta kalemlerden eğitim ald m ve ac dolu evrelerden geçtim. Ac dan kast m, bedel ödemek... Günde en az sekiz saat çal ş yorum ve kendimi geliştirebilmek için sürekli hareket halindeyim. Zihinsel hareketlerin yaz ya dönüşmesi de belli bir evreden geçmek zorundad r. Bu gerçekleri göz ard etmeden olaya bakabilmek gerekiyor. Diğer konuya gelince, bu süreçte bana destek veya köstek olan hiç kimse olmad desem yalan olmaz. Sonuçta k rk yaş n geçmiş, ne istediğini bilen ve çal şma azmine sahip bir kad n desteklemek de kösteklemek de hiçbir işe yaramaz. Hayat m n geri kalan k sm n kurgu roman yazar olarak geçirmek istiyorum ve bu yolculuğa haz r m. Türkiye deki yay nc l k sektörü hakk nda ne düşünüyorsunuz? Türkiye deki yay nc lar n çoğu ya çok ünlü yabanc yazarlar n eserlerini yay nl yorlar ya da risk almamak ad na telif hakk pahal olmayan kitaplara yöneliyorlar. Ortas pek yok. Hâlbuki her sene dünyada birçok yeni yazar n eserleri yay nlan yor ve topluma lanse ediliyor. Maalesef sadece yabanc dil bilenler ve bu romanlar n tercüme edilip raflara girmesi sürecini beklemek istemeyenler yeni ç kan kitaplar günü gününe takip edebiliyorlar. Son y llarda Türk halk n n Türk yazarlar n kitaplar na yönelmesinde sinema filmlerinin oldukça büyük bir etkisi olduğunu gözlemledim. Bundan beş on y l öncesine kadar, sinema salonlar nda ekseriyetle yabanc filmler gösterime girer, dönemin Türk filmlerine pek rağbet edilmezdi. Bu tespit edebiyat dünyas için de geçerli. Eskiden kitapç larda hep dünyaca ünlü yazarlar n eserleri sorulurdu, oysa son y llarda Türk yazarlar n kitaplar na büyük bir ilgi var. Gözlemlediğim kadar yla, bu bir arz talep meselesi y l n n May s ay nda Yarat c Yazarl k Atölyesi ad nda bir platform kurdunuz. Bu süreç nas l oluştu, hedefleriniz neler? Hedefim, Türkiye deki yazar adaylar n n gerçek potansiyellerini aç ğa ç karmak, yarat c l klar n ve yaz tekniklerini geliştirmelerini sağlamak. John Grisham ve Stephen King gibi dünyaca ünlü yazarlar n çal şma koçlar ndan 14 ay boyunca pratiğe dayal özel bir eğitim ald m. Harper Collins Authonomy alt n madalya ödülünü kazand ktan sonra da jüri locas na transfer olup uluslararas kitap eleştirmenliği yapmaya başlad m. Bilgi ve birikimlerimi Yarat c Yazarl k Atölyesi kapsam nda çağdaş edebiyata gönül vermiş kişilerle paylaşmak istiyorum ve s rf bu yüzden kendi anektodlar mla birleştirdiğim yepyeni bir temel eğitim program haz rlad m. Hayat n n herhangi bir döneminde öykü, roman veya otobiyografik hikâyesini yazmak isteyenlere yol göstermek ve onlar n her aç dan donan ml birer yazar olmalar na yard mc olmak istiyorum. City Plus İstanbul Dergisi ilk ç kard ğ n z dergi san r m y l nda öyle bir dergi yapmak nereden akl n za gelmişti? İnanmayacaks n z belki ama çocukluğumdan beri kendimi hep günlük hayatta İngilizce konuştuğum ortamlarda hayal ederdim. Bu ilgim zamanla beni gizliden gizliye evde İngilizce olarak haz rlad ğ m dergi maketlerini sürpriz yapma amac yla aileme ve arkadaşlar ma göstermeye kadar gitti. İş hayat na at ld ğ m alan da zaten bu yönde oldu. İlk başta hedefim İstanbul a gelen yabanc lar ve şehirde yaşayan yabanc lar için İngilizce bir dergi ç karmak ve bunun için İngilizce makaleler yazmakt. Birkaç say sonra kendimi İstanbul un muhtelif semtlerinde fotoğraflar çekerken, şehrin tüm restoranlar n ve sanat galerilerini gezerken buldum. Beni heyecanland ran şey meğer yeni insanlarla tan şmak ve onlar gözlemleme içgüdüsüymüş. Bunu y llar sonra anlad m. Bu dergi sayesinde İstanbul u kar ş kar ş öğrenmişsinizdir. En s k nt l olduğunuz anda İstanbul da hangi mekan veya yer size iyi gelir? K saca İstanbul daki s ğ nağ n z neresidir? Evimi çok seviyorum ve en çok zaman geçirdiğim yer de buras. İyi gelir diyorlar fakat s k nt l olduğum zamanlar sahilde yürüyüş yapmak akl ma bile gelmez. Üzerinde etrafl ca düşünmem gereken bir konu veya kafam meşgul eden bir şey olduğunda Beşiktaş tan vapura atlay p Kad köy e geçer, çarş pazar dolaşt ktan sonra eve dönerim. Kalabal ğa kar şmak ve tan mad ğ m insanlar n aras nda gezinmek bana tarifsiz bir huzur verir, yarat c çözümler bulmam sağlar. Ayr ca Arnavutköy ve Şişhane semtlerinde tek baş ma kahve içip akl ma gelen düşünceleri el yaz s yla not almaktan çok zevk al r m. City Plus İstanbul dan sonra New York ta da benzer bir deneyim yaşam şs n z. NYC Food & Mood isimli bir şehir rehberi ç karm şs n z. Hatta bu şehir rehberi o dönem New York ta en çok sat lan dergiler aras na bile girmiş. Neden Amerika da böyle bir rehber ç karmak istediniz? New Yorklu olmayan, hatta Amerikal bile olmayan biri olarak sizce ç kard ğ n z dergi nas l böyle bir başar yakalad? Bence buradaki en önemli nokta istemek ve eyleme geçebilmek... Bahsettiğim gibi, çocukluğumdan beri arzu ettiğim bir şeydi bu. Nedense yay nc l k tecrübelerimi Amerika da daha verimli bir şekilde devam ettirebileceğimi ve buna haz r olduğumu düşündüm. Sonuçta akl n yolu bir; hem turistlerin, hem de şehirde yerleşik bir düzene sahip olanlar n rahatl kla başvurabilecekleri life-style tad nda bir bilgi bankas herkes için caziptir. İster bu işi Afrika da yap n, ister Amerika da... Güncel makaleler, büyüleyici görseller ve iyi bir dağ t m kanal yla istediğiniz her kitleye ulaş rs n z. Zaman makinem olsayd, sizi hangi zamana götürmemi isterdiniz? Gittiğiniz yerde değiştirmek istediğiniz bir şeyler olur muydu? Zaman makinesi fikri bana hep maceray ve bilinmezliği çağr şt r r, dolay s yla bu herkes gibi beni de heyecanland r r. Farkl bir zaman dilimine yolculuk yapacaksam, gelecekten ziyade geçmiş bir döneme gitmeyi tercih ederdim. Mesela, İtalya n n Campania bölgesindeki Napoli kenti yak nlar nda bulunan antik Pompei şehri kal nt lar n n bulunduğu yere, Milattan Sonra 79 y l na gitmek istedim. Fakat tek bir şartla; Vezüv Yanardağ n n patlamas ndan birkaç ay önce gidip, oradaki insanlar n nas l yaşad ğ n gözlemledikten sonra, şehrin bir toplu mezara dönüşmesinden birkaç saat önce tekrar bugüne dönebileceksem... Muhtemelen seyahat etmeyi seviyorsunuzdur. İstanbul dan başka yaşamak isteyeceğiniz yer neresi? Farkl düşünce yap lar na sahip insanlarla bir arada olmak ruhumu besleyip hayal gücümü geliştirdiği için bu soruya New York diye cevap veresim geliyor fakat orada yaşamak benim için her mevsim keyifli olur diyemem. İklim ve hava şartlar n n ruh hâlimi etkilediğini biliyorum, bu yüzden birkaç farkl şehirde yaşamak isterdim desem... Yap olarak, şehir hayat n sevdiğim kadar doğal ve sessiz mekânlarda yaşamaktan da hoşlan yorum. Mesela, Yunanistan n Kalambaka Kasabas yak nlar ndaki 300 metrelik kayalar n tepesine kurulmuş olan Meteora Bölgesi ndeki manast rlarda birkaç ay rahatl kla yaşayabilirim. Meteora n n kelime anlam gökyüzünde as l demek... Ortodoks keşişler inzivaya çekilmek, Tanr ya daha yak n hissedebilmek ve dünyevi meselelerden uzaklaşmak amac yla bu büyüleyici manast rlar inşa etmişler. Etraf mda heyecan verici bir manzara, yeterli miktarda yiyecek ve su olduktan sonra neden olmas n?

21

22 Dünyada görmeyi en çok istediğiniz yer neresi? Pasifik okyanusundaki Galapagos Adas n kar ş kar ş gezmek ve tan mak isterdim. Sizde iz b rakan 3 kitap ismi söyler misiniz? Emile Zola n n Germinal ve Ivan Goncharov un Oblomov adl eserinin yan s ra Paolo Coelho nun Simyac roman bende iz b rakm ş kitaplar aras ndad r. Vazgeçilmezleriniz nelerdir? Dostlar mla fikir al şverişi yapmak benim için vazgeçilmez bir tutkudur. Yaşam n zda yapmaktan keyif ald ğ n z başka neler var? Farkl kültürlerden yeni insanlarla tan şmaktan, antika ve baharat pazarlar n gezmekten çok keyif al r m. Hayat n za bir isim vermenizi istesem, bu ne olurdu? Deneme-yan lma tahtas. Yeni bir roman geliyor mu yak nda? Evet, alt ay önce Enginar Mevsimi ad nda yeni bir roman yazmaya başlad m. Bu aralar haz rl klar m hep bu yönde, çünkü bu kitab n 2015 y l n n Ocak ay nda okuyucuyla buluşmuş olmas n hedefliyorum.

23

24

25

26 GERÇEK İBİZA YI YAŞAMAK 26/27/28 Yaz : Can Atal

27 İbiza n n önemini aday daha önce ziyaret etmemiş birine anlatmak gerçekten çok zor... Buras dünyan n en büyük gece kulüpleri ve barlar yla dolu bir ada olmaktan çok daha öte bir yer. Ada da olman n verdiği huşu dolu tatmin hissini hiçbir şeyle k yaslamak mümkün değil. Adan n kültürel ve tarihi miras, nesiller boyu müziğe ve dansa öncülük eden dokusu ve cennetimsi güzelliği, dünyan n en büyük isimlerini kendine âş k ediyor. Kristal mavisi sular, muhteşem koylar ve plajlar, seçkin eğlence mekânlar n n dünyan n her yerinden çektiği renkli simalar ile; hayat n sunduğu tüm zevkleri en unutulmaz şekilde yaşatan tam bir duygu adas İbiza. Nisan dan Ekim sonlar na kadar capcanl atmosferi, s cac k iklimi ve maviyle yeşilin en güzel tonlar n n yaratt ğ büyülü doğas yla bağ ml l k yaratan bir yer olan ada, gerek dünya sosyetesinin gerekse kültür ve sanat camias n n en büyük ikonlar n yar m as rdan fazlad r kendine çekiyor. Adan n Amerika y keşfeden Christopher Columbus un doğum yeri olmas, 1970 li y llarda aç ld klar ndan beri aday dünyan n parti başkenti haline getiren Amnesia, Pacha ve Space gibi rakipsiz gece kulüpleri ve sahip olduğu nefes kesen kültür hazinesiyle neredeyse tamam n n UNESCO taraf ndan dünya miras olarak korunmas İbiza n n neden böylesine baştan ç kar c, çekici bir mekân olduğunu aç klamaya yetmiyor. Global çapta trend yaratan müzik ve dans dünyas n n en büyük ustalar n n buluştuğu bir nokta olan İbiza n n doğal güzelliği, Grace Jones, Freddie Mercury, Duran Duran gibi dev şöhretlerin ve Paul Oakenfold, Nicky Holloway gibi isimlerini müzik dünyas na kaz m ş yap mc lar n parlayan y ld z tozlar yla, bugün iki nesle uzanan müzik ve dans tarihiyle çok daha çekici hale geliyor. Valencia n n aç klar nda yer alan ve Balear Adalar 'ndan biri olan ada çok uzun senelerdir özellikle Avrupal turistlerin gözdesi. Adan n en büyük gururlar ndan biri ise; Kate Moss, Dizzee Rascal, Jade Jagger ve P Diddy gibi onlarca ünlü ismin tatilleri için s k s k seçtiği mekân olmas d r. Bugün esas olan, tüm ihtişam ve tart şmas z özgür ruhuyla aday özüne uygun yaşamak... İbiza y Kate Moss gibi, Naomi Campbell gibi, Kylie Minogue gibi deneyimlemek... Eğer bir gün yolunuz düşerse muhteşem ve tarihi İbiza Town un taşl sokaklar nda bu dev ikonlar n ayak izlerini takip ederek dolaş n. Zarif liman ve nefis sokaklar ile San Antonio bulunmaz güzellikte bir tatil seçimi olur. Dünyan n en büyük markalar na ev sahipliği yapan şehir merkezinde al şverişinizi yaparken soyunma odan z Sade ile paylaşabilir, tüm gizemi ve say s z efsanesiyle Es Vedrà Bölgesi ni ve Akdeniz in en iyi saklanan hazinesi olan, s r gibi güzelliğiyle Formentera Adas n keşfe ç kabilirsiniz... Las Banderas, Es Ram Eco Resort ve Cap de Barbária gibi en elit kesme hizmet eden butik otellerde veya hareketli bir kalabal ğa sahip dünyaca ünlü isimlere ev sahipliği yapan görkemli Destino, Ushuaia ya da bu sene aç lan ve mimarisini Jestico & Whiles in yapt ğ Hard Rock Hotel gibi birinci s n f otellerde kalabilirsiniz.

28 Jet set kültürünün en güçlü hissedildiği yerlerden biri olan İbiza, sizi de tüm dünyan n tan d ğ Playa d en Bossa Plaj n meşhur eden bitmek bilmez beach partilerine kat lmaya, dünyaca meşhur Blue Marlin, El Chiringuito, Ses Salinas Beach gibi sahil kulüplerinde müzik ve denizin keyfini ç karmaya ya da herkesin konuştuğu Café Mambo da içkinizi yudumlarken dünyan n en güzel gün bat m n seyredip KM5 veya Aura gibi lounge mekanlar nda stres atmaya çağ rabilir... Yeter ki siz duymaya haz r olun. Daha aç lmadan dünyan n en pahal gastronomik yemek deneyimi olarak tüm dünya sosyetesinin heyecanla beklediği, May s ay nda Hard Rock Hotel in içinde aç lan, Michelin y ld zl meşhur şef Paco Roncero n n haz rlad ğ nefis lezzetlerin tad na bakabileceğiniz Sublimotion Restaurant da gastronomi deneyimi yaşay n. Gün içerisinde Ushuaia Club ta başlayan ve Space, Pacha gibi dünyan n en iyi kulüplerinde sabah n ilk ş klar na kadar süren partilerinde eğlenmek, Es Vedra, Cala Llarga gibi inanilmaz plajlar n sessiz sular nda denizin ve güneşin tad n ç kartmak da paha biçilmez. Cumartesi günleri terk edilmiş bir hayvanat bahçesinde canlanan, s ra d ş Zoo Project Partisi de yaşanmas gereken bir deneyim. Not ediniz. Belki de bütün bunlar yüzündendir ki; moda dünyas n n en büyük fotoğrafç lar ve Louis Vuitton, Giorgio Armani, Yves Saint Laurent, Roberto Cavalli gibi markalar n imaj yarat c lar Mert Alaş ve Marcus Piggott da diğer birçok jet set ünlü gibi adaya evim diyenlerden. Yunanl lar n Odesa Destan nda anlat lan denizin efsunlu yarat klar sirenlerin yaşam ş olduğuna inan lan gizemli ada Es Vedrà daki muhteşem bir villada ikamet eden fotoğrafç lar, adan n kültürel ve popüler miras na deyim yerindeyse s r ls klam âş k olduklar n ve jet set ak m n n sunduğu tüm ayr cal klara ulaşabildikleri İbiza da hiçbir yerde olmad ğ kadar ilham bulduklar n söylüyorlar. İbiza n n dünyan n gece kulübü ve parti başkenti olduğu inkâr edilemez bir gerçek. Ama ayn zamanda adada geceleri gökyüzünü ayd nlatan lazer ş klar alt nda, zaman geçtikçe büyüyen romantik bir geçmişin büyüsü, müzik, dans, sanat ve modayla işlenmiş seçkin ve benzersiz bir hayat var. Dünyan n en güzel gün bat mlar ndan birini izleyebileceğiniz yamaçlar, incelikle ve özenle planlanm ş mekânlar, yaşam n tad na vard ran zevkler ve unutulmaz deneyimleri ile İbiza, rüyalar n, sihrin, ş ğ n ve hayat n merkezi. Arzulanan her şeye ulaşabileceğiniz, hayal ettiğiniz her şeyi deneyimleyebileceğiniz, hayat en kaliteli haliyle, doya doya yaşayabileceğiniz; doğan n örttüğü, denizin öptüğü ve insan elinin mükemmelleştirdiği bir cennet olan İbiza Adas, dünyan n tatmin edilmesi en zor, standartlar en yüksek, güzelliğin tan m na anlam katan ve yeniden yaratan en büyük isimlerin ayağ n n tozuyla kaç p geldiği ve kendini tamamen özgür b rakt ğ rüya kaçamağ bir yer. Sizin de bu güzelliğe kaçma vaktiniz gelmedi mi sizce?

29

30 BAŞKA 30/31/32/33/34 KiTAPLAR Bunlar başka kitaplar. Her kitapç da rastlanm yor bu kitaplara. Peki nesi başka, nas l başka? Kitap ne sorusuyla başlayal m. Benim kolay na kaç p başka kitaplar olarak nitelediğim kitaplar n fark yla devam edelim. Biraz dünyaya aç lal m, geçmiş yüzy la uğrayal m. Oradan da bugüne ve buraya doğru gelelim. Bu Genç K z n Rüyas Ne yalan söyleyeyim, bu genç k z n rüyas beyaz atl prens değildi. Dört duvar silme kitap dolu bir odayd. Odada bir o yana bir bu yana devrilip sadece ve hep kitap okuyacakt m. Biraz yaş m ilerleyince odan n bahçeye aç lan bir kap s olmas n, biraz daha büyüyünce de arada odaya uğrayan bir sevgili unsurunu hayalime ekledim. Ama silme kitap dolu duvarlar hiç değişmedi. Şimdi kendime bak yorum, hayallerimden çok da uzağa düşmemişim. İyi. Yaln z, okudum da büyüdüm diyemeyeceğim Onun yerine şunu diyebilirim; büyüdüğümü hissettiğim anlardan biri kitaplarla ilgili. Dünya üzerindeki bütün kitaplar okumaya insan ömrünün, dolay s ile benim ömrümün yetmeyeceğini anlad ğ m, daha doğrusu kabullendiğim and r, o an. Büyümek pek şenlikli gelmiyor böyle anlarda. Çok gayret edersem bütün kitaplar değil de hiç olmazsa bütün iyi kitaplar okuyamaz m y m acaba, diye içimdeki hevesli k z çocuğu telaşl bir atak yapt, elbet. Ama cevap, ac ac karş mda duruyordu. Bozuldum tabii. Okumayay m o zaman, yaşamaya bakay m, dedim. Fakat insan n eli dursa gözü durmuyor. Bildiğimiz kitaplar yetmezmiş gibi bir de bu başka kitaplar sevdas na tutuldum. Yaz : Berna Gençalp Fotoğraflar: Bandrolsüz Arşivi Banu Cennetoğlu BAS Arşivi Esen Karol Jeff Talks Arşivi

31 Kitap Ne? Kitab n tan m çok ama onun en geniş anlam ile bir bilgiyi yaz l ve görsel olarak derli toplu tutmaya yarayan araç olduğunu söyleyebiliriz. Biny llard r kitap var. Önce elde üretiliyorlard, az ve özeldiler. Sonra matbaa ç kt, çok ve her yerde oldular. Şimdilerde ise neredeyse her semtte bir dijital bask merkezi var. İçinde o dürtüden olan herkes bir kitap bast rabilir. Bas l kitab n kokusunu sevenlerdenim. Kitab elimde evirip çevirmek, ağ rl ğ n ve kağ d n dokusunu hissetmek, sayfalar n kar şt rmak bana hoş gelir. Yani içinde yaz lm ş olanlar n ötesinde tasar m yla da, bir nesne olarak da kitaplardan haz al yorum. Buradan benim kolay na kaç p başka kitaplar dediğim kitaplara uzanal m. Hazz n Kaynağ Çeşitleniyor Ulises Carrión dil, edebiyat ve daha sonra görsel iletişim üzerine çal şm ş bir 20. yüzy l insan. O, Yazar; -yayg n anlay ş n tersine- kitap yazmaz. Yazar; metin yazar. diyor. Kitab n, metnin taş y c s olman n ötesinde bir rolü olabileceğini düşünüyor. Klasik edebiyattan koparak metnin, kitab n öğelerinden sadece birisi olduğu yeni bir alanda çal şmalar n yoğunlaşt r yor. Kitaplar as l olarak düz metni içermek üzere var olmuşlard r, ancak her türlü dili bar nd rabilme kapasitesine sahiptirler diyerek fiziksel ve işlevsel aç dan mevcut kitap anlay ş na eleştirel bir bak ş getiren Carrión un, öncelleri ve ard llar var. Frans z şair Mallarme 1800 lü y llar n sonunda hem şiiriyle, hem de şiirleri için bas lan kitab yla geleneksel bask -kitapta yeni bir ufuk aç yor lü y llar n ilk çeyreğinde Marinetti ve Mayakovski bu ufku genişletiyor. Fütürizm ve Kavramsal Sanat bas l materyali, yani dergi ve kitab kendi meşrebince değerlendirebileceği bir mecra olarak görüyor. Picasso, Miro, Matisse, Chagall, Motherwell gibi sanatç lar diğer çal şmalar n n yan s ra özgün bir eser olarak kitap da üretiyorlar. Bu kitaplar elbette sanatç lar n tablolar na ya da heykellerine göre ucuz ama s radan kitaplara göre çok pahal lar. S n rl say da bas lm ş, numaraland r lm ş ve sanatç n n imzas n att ğ eserler bunlar. Ama başka kitaplar derken kast m sadece imzal, s n rl üretimi olan lüks kitaplar değil. Ucuz, s n rs z bas m yap labilen, çoğalt labilen kitaplar da var başka kitaplar kategorisinde. Örneğin 1960 larda Ed Ruscha n n sadece birkaç dolara sat şa sunduğu ve seri üretim mant ğ ile var ettiği bir fotoğraf kitab var: Twentysix Gasoline Stations. L.A. ile Oklahoma aras ndaki bir otobanda bulunan benzin istasyonlar n n fotoğraflar ndan oluşan bir kitap bu. Ruscha n n ilham kaynaklar aras nda Avrupa ya yapt ğ yolculukta karş laşt ğ ticari olmayan kitaplar saymas hiç şaş rt c değil. Ruscha, ilk bask y numaraland r p baz lar n da imzalam ş olmas n daha sonra bir hata olarak nitelendirmiş ve kitab n yeni bask lar nda numara ve imzaya özellikle yer vermemiş. Kitab n n giderek kült kabul edilmesine ve nadir kitaplar kategorisine sokularak al c lar aras nda fiyat n n yükselmesine tepki olarak Ruscha n n piyasaya ek bask lar sürdüğü ve fiyat k rmaya çal şt ğ da söyleniyor. Sanat yap t n n biricikliği, auras, çoğalt labilirliği ya da el işçiliği üzerine yap lan tart şmalar, sanat yap t olan kitaplar n üzerinden de süredursun, Ruscha n n kitab Tate, MOMA, V&A gibi önemli müzelerin koleksiyonlar nda kendine yer bulmuş durumda. Elbette, 1960 lardan bu yana bu alanda örnekler çeşitlenmiş, çoğalm ş.

32 Sanat Yap t Olarak Kitap Bu konuda birikimini paylaşmakta en bonkör isimlerden biri olan sanatç Banu Cennetoğlu sanat yap t olan kitab anlat rken sanatç n n kitaba mekan muamelesi yapmas ndan, kitab başl baş na bir iş olarak görmesinden, sanatç n n kendini kitapla ifade etmesinden bahsediyor. Tam da denilenlere uygun bir sanatç kitab n n lansman n izledim, Banu Cennetoğlu nun Karaköy deki atölye ve sergi mekan olan BAS ta. Daniel Knorr taraf ndan İstanbul da BAS iş birliği ile gerçekleştirilen bu kitap, 2007 de Romanya da başlayan Carte de Artiste adl serinin sekizinci edisyonu. Sanatç sokaktan ve kamuya aç k alanlardan toplad ğ at klar, boş olarak ciltlenmiş kitab n sayfalar aras na yerleştirerek 30 tonluk bir presle eziyor. Ayn ölçüye ve isme sahip tüm edisyonlar birbirinden farkl 200 kitaptan oluşuyor. Her kitab n içinde çöp toplama sürecini belgeleyen bir DVD var. Evrensel bir ansiklopedi olmay amaçlayan serinin Romanya, Çin, İrlanda, İsviçre, Yeni Zelanda, İsveç ve Ermenistan da gerçekleştirilen edisyonlar n da BAS ta görme şans m oldu. BAS ayr ca anlatmal y m Cennetoğlu, BAS olarak tarihleri aras nda Philippine Hoegen ve Banu Cennetoğlu editörlüğünde Bent sanatç kitaplar serisini gerçekleştirdik. Bent projesi ile özellikle Türkiyeli sanatç larla iş birliği yaparak bu alanda düşünmeye ve üretime destek olmay seçtik. Bu süreçte 5 sanatç ile birlikte 10 yap t ürettik. Philippine in Brüksel e taş nmas n n ard ndan Bent in yay n k sm na devam etmemeye karar verdik. Daniel Knorr Sanatç Kitab, Bent serisi sonras dönemin ilk üretimi. Sanat yap t olan kitap, sanatç kitab, sanatç n n kitab, sanat kitab, betik, iş(-)kitap, yap t(-)kitap ve muhtemelen ad n bilemediğimiz benzeri pratiklerin, tan mlamalar n ve tan ms zl klar n üzerine düşünmeye devam ediyoruz diyor. BAS'da sergilenen ve haftan n belli günleri ziyarete aç k olan koleksiyon 2006'da Banu Cennetoğlu nun toplad ğ kitaplarla başlam ş. Daha sonra BAS koleksiyonunda yer almas için insanlar n yollad klar kitaplarla beraber daha zengin bir toplamaya dönüşmüş... Orada merakl gözler için bir ziyafet var. İstanbul da bu konuya odaklanm ş bir mekan olmas benim için büyük mutluluk. Orada, çocukken hayalini kurduğum odan n bir başka versiyonunun içinde hissediyorum kendimi. Bandrolsüz Bu konuda çal şan yerel bir kollektif ile de Esen Karol un düzenlediği Jeff Talks ta tan şt m. Kendilerine Bandrolsüz ad n vermişler. Harika bir isim çünkü bürokrasi ve onun çağr şt rd ğ her türlü al ş lageldik k s tlamadan, hantall ktan, hiyerarşiden uzak kafalar na ve gönüllerine göre yay nlar ç kart yorlar. Bandrolsüz asl nda beş bağ ms z yay nc dan oluşuyor. Yay nc dan kas t kitab n var olmas n sağlamalar. Jeff Talks ta nas l başlad klar, neler ürettikleri, bunlar insanlara nas l ulaşt rd klar ile ilgili bir sunum yapt lar. Yapt klar işi gönül işi olarak tan ml yorlar. Kar beklentileri yok. Sadece, mümkünse bir sonraki üretimin kaynağ n yaratmaya çal ş yorlar. Yay nlad klar kitaplar insanlarla buluşturmak, tepkilerini görmek hoşlar na gidiyor. Yurt d ş na ç karken bavullar na mutlaka kitaplar n da koyuyorlar ve gittikleri şehrin bağ ms z kitapç lar na uğray p örnek b rak yorlar. Ve merak edenler olabilir, evet, işleri merakl s n bu yolla da buluyor. Paris te, Londra da, Rotterdam da, Berlin de, Washington da bir Bandrolsüz yay n ile göz göze gelebilirsiniz. Şaş rmay n. Bandrolsüz ekibinin seyyar tezgahla kitaplar n Kad köy sokaklar nda dolaşarak satma girişimi de olmuş. Fotoğraflarla belgelenmiş bu etkinliği neşeyle anlat yorlar. Yurt d ş nda kat ld klar sanat kitab fuarlar yla ilgili de matrak hikayeleri var. K sacas asl nda bu başka kitaplar üretmekle kalmay p onlarla İstanbul ve ötesinde renkli maceralara at lm şlar. Selim Süme nin 289 KD isimli askerlik üzerine kitab, Okay Karaday lar n minik yay n Örtbas, Sevim Sancaktar n şehir trafolar n konu ettiği Transformer adl kitab, üç boyutlu eserlerin nas l iki boyutlu aktar labileceğini dert edinen ve her say da kendini birkaç sanatç ya bir sergi mekan olarak sunan Folio dergisi, Gözde Türkkan n Pay Here isimli flipbook serisi Bandrolsüz kollektifinin ilgimi çeken işlerinden baz lar. Ama Bandrolsüz de dahas da var Bandrolsüz ün d ş nda bu alanda üretim yapan bural başkalar da var. Merak eden bulsun.

33

34 E-kitap Ç kt Mertlik Bozuldu mu? Hay r. İyi oldu. Kitap ağ r bir yükü, bilgi taş ma ve ulaşt rma yükünü s rt ndan att. Okuyucular n da art k bir kitaptan, iyi bir metnin ötesini bekleme hakk, iyice aç ğa ç kt. Beni heyecanland ran bir noktaday z. Kitaplar yeniden şekillenecek. Başka olan kitaplar çoğalacak. Neler göreceğimizi merakla bekliyorum. Ve Bir Yaş ma Daha Giriyorum Biliyorum, biliyorum bu kitaplar n hepsinin zevkine varamayacağ m. Kabul. Ama baz s da radar ma tak lacak, işte. Ya da şöyle söyleyeyim. Büyüdüğümü hissettiğim anlardan biri daha kitaplarla ilgili oldu, bu yaz y yazarken. Dünya üzerindeki bütün kitaplara ve o yeni başka kitaplara insan ömrünün, dolay s ile benim ömrümün yetmeyeceğini kabul ediyorum. Ama kitaplar da şunu kabul etmeli; topyekün benden kaçamayacaklar Hah, bu sefer büyümek bir şenlik hissi verdi. Başka Kitaplar Aleminde Ne Nedir? Livre d artiste (künstlerbücher): Yüksek kaliteli malzeme ve işçilikle, genellikle az say da bask s yap lan sanatç kitaplar na bu isim veriliyor. Sanatç kitaplar (artist s books): Kitap formunda ortaya konan sanat eseri; sanatç n n kitab başl baş na bir iş olarak ortaya koyduğu üretim biçimi. Kitap sanat (book arts): Kitab n sanat eseri üretimi ad na bir form olarak kullan ld ğ alan. Sanat kitab (art book): Kitap sanat alan nda üretilen işlere verilen ad; ayn zamanda genellikle fotoğraf ağ rl kl, sanatsal içeriğe sahip kitaplar da bu şekilde adland r labilmekte. Nesne kitap (book object): Kitap tasar m n n, kitab n içeriğinin iletişiminde rol oynad ğ kitaplar. Ayn zamanda kitap formunu kullanan heykelimsi nesnelere bu ad veriliyor. (Bu bölümdeki tan mlar Melike Taşç oğlu nun YEM Yay n dan ç kan Bir Görsel İletişim Platformu Olarak Kitap tan derlendi.) Merakl s na Notlar -Tüm yaz da en çok yararland ğ m kaynak Melike Taşç oğlu nun YEM Yay n dan ç kan Bir Görsel İletişim Platformu Olarak Kitap isimli kitab oldu. Konuyla ilgilenenlere öneririm. -Tasar mc Esen Karol bir süredir küçük mekanlarda, kahve ve kek eşliğinde, ilgi çekici konularda konuşmalar düzenliyor ve ne iyi ki; bunlar jeff-talks.com adresinde hepimiz için ulaş labilir k l yor. Kitaplar hakk nda Türkçe deki en önemli güncel kaynaklardan birini yazm ş olan Burcu Dündar n konuşmas n burada izleyebilirsiniz. Burcu Dündar n bu konuda yazd ğ kitap; Kitap Nesnesi Nesne Olarak Kitap. -Bay ld ğ m ancak pek bulunmayan kitaplardan biri BAS tan ç kan Türkiye'de Punk ve Yeralt Kaynaklar n n Kesintili Tarihi isimli kitap. Hava atmak istiyorum; bende var -BAS burada; -Bandrolsüz burada; - Bandrolsüz kollektifinin kitaplar internet sitelerinde, Robinson gibi bağ ms z kitapç larda ve Merve Kaptan n atölye ve sergi mekan olarak kulland ğ Kad köy deki Torna da bulunuyor. - Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var. Başl ğ m bulmadan ve ilk cümlemi zihnimde kurmadan oturup yazam yorum. Bu sefer de öyle oldu. Bu kitaplara başka kitaplar demeyi çok sevdim. Sonra ne göreyim, bolca al nt yapt ğ m Ulises Carrión da y llar aras nda Other Books and So diye bir sergi, sanatç kitab ve performans mekan açmam ş m?

35 Emaar Hillsider 24x32 (1)- SON

36 COLLECTED NORTH Helsinki Fotoğraf Okulu 36/37/38 Çağdaş sanat merakl lar, 2004 y l ndan bu yana İstanbul-Nişantaş nda var olan x-ist i iyi bilirler. Türk çağdaş sanat n n yar n n kucaklayan, ulusal yeteneklere dünya üzerinde bilinirlik sağlamaya çal şan, yarat c devinimi destekleyen, ideolojiler yerine ideallere inanan, samimi bir galeridir. Bu günlerde bir başka heyecan var x-ist de. Collected North / Helsinki Fotoğraf Okulu İstanbul'da başl kl serginin heyecan... Gayet normal; galeri bir ilki gerçekleştirerek alan nda çok önemli kabul edilen Helsinki Fotoğraf Okulu'nu Türkiye ye getirmiş. Timothy Persons un küratörlüğündeki sergide Helsinki Okulu'nun dünya çap nda tan nan isimlerinden Anni Leppala, Joakim Eskildsen, Saana Wang, Sandra Kantanen ve Pertti Kekarainen'in yap tlar yer al yor. Yazı: Özlem Gökbel

37

38 Bu beş sanatç n n bir araya getirilmesiyle Helsinki Ekolü'nün hem eski, hem de yeni sesleri ortak bir diyalog içerisinde ülkemizde ilk kez sergileniyor. Dedim ya statükocu değildir x-ist... Kendisi için de bir yenilik bu... Böylece ilk kez kendi galeri mekan nda sadece yabanc fotoğrafç lar n yer ald ğ bir sergiye de ev sahipliği yapm ş oluyor. Geçenlerde sade ama kendi içinde bir o kadar da iddial olan sergiyi ziyaret ettim. Serginin yaz sonuna kadar süreceğini öğrenince de eserlerden ufak bir kesiti sizlerle paylaşmak istedim. Bu yaz İstanbul da kalan, farkl -sorgulay c -düşündürücü bir zaman dilimi geçirmek isteyenlere, Helsinki ekolü ile tan şmalar, uluslararas standartlarda çal şan fotoğrafç lar n eserlerini görmeleri naçizane bir tavsiyem olur.

39

40 1 Şapka, Elbise, Ayakkabı Armani Exchange Kemer Gucci

41

42 İTALYAN İŞ 42/43/44/45/4 DÜĞÜN Yaz : Nur Y lmaz Ruppi Fotoğraflar: DDmag.it Arşivi ve Carlo Perazzolo

43 Dün gibi hat rlar m; ben 10 yaş ndayken taş nd ğ m z yeni evimizin yer döşemesini... Türkiye de 80 li y llar n baş nda inşaat patlamas yaşan yordu. O zamanlar n modas yerlerin paledyen olmas yd. Bu yeni tekniğin İtalya dan geldiğini söylüyorlard ama bu k r k mermer parçalar n n renkli harçla birleştirilip makinalarla pürüzsüz parlak yer döşemesi haline gelmesiyle oluşan paledyenin isim babas n bilen yoktu. Ben tam 30 y l sonra o ismin nerden geldiğini tesadüfen keşfettim. İtalya Vicenza da yani dünyaca ünlü Rönesans mimar Antonio Palladio nun şehrinde! Say s n hat rlamam öyle çok düğün davetine kat ld m ki; ama akl mda kalan herhalde 2-3 düğün vard r. Birkaç orijinal fikrin d ş nda hepsi birbirine benzer. Kim istemez düğününün hayat n n en güzel, en unutulmaz günlerinden biri olmas n... Düğün salonlar ndan, restoranlardan s k ld m, değişik bir atmosferde evlenmek istiyorum diyorsan z İtalya da bir Rönesans saray nda, soylu bir ailenin 500 y ll k villas nda, tarihi bir tiyatroda, bir kalede ya da tarihin yaz ld ğ bir şatoda prensesler gibi evlenmek rüya değil. İtalya mimarisinde ihtişam vard r ama ayn zamanda ş kl k ve sadelik bir aradad r. Lüksü sevenler ama abart dan kaçanlar için İtalya biçilmiş kaftand r.

44 Bu yaz m haz rlarken yaşad ğ m şehrin facebook sayfas ndan (vivi vicenza) bir haber gözüme çarp yor. Vicenza Belediyesi şehrin tarihi binalar n belirli bir ücret karş l ğ nda düğünlere aç yor. Üstelik Vicenza da ikametgah etmek ya da İtalyan vatandaş olma şart aranm yor. Özel Teatro Olimpico örneğin, hayat mda gördüğüm en güzel tiyatrolardan biri... Büyülü bir atmosfere sahip tiyatronun mimar ünlü Rönesans sanatç s Antonio Palladio. Basilica Palladiana gibi şehrin sembolü olmuş, UNESCO taraf ndan korunan bu tarihi yap n n mimar, zaman nda Palladio Vicenza ve Veneto bölgesinde say s z villaya imzas n atm ş, palladiano stiliyle tarihe geçmiş bir mimar. Yani bizim Türkiye de kulland ğ m z paledyen in isim babas. Ancak 2 hafta sonraya alabildiğim randevuma gittiğimde, yerinde bir an durmayan, patlamaya haz r bir volkan gibi içi k p r k p r bir adam ile tan ş p, onun parlak düğün fikirlerini dinledim. Bana yapt ğ ilginç organizasyonlar n, masals Burada Palladiana davetlerin olarak fotoğraflar n geçiyor gösterdiğinde yani bizim düğünümü tabirle yeniden paledyen yapma isteğiyle stili... yan p tutuşuyordum. Düğünümü Vinicio gibi bir düğün gurusunun ellerine, onun dahiane fikirlerine b rakmak isterdim. Art k düğün organize etmek bir stres unsuru değil! Meşhur İtalyan wedding planner Vinicio Mascarello, Rönesans zaman ndan kalma villalarda Düğünlere bay l r m. İlk kez kendi düğünümü organize ettiğimde bunun fark na vard m. Çok zevk alm şt m bu işten. O hayallerinizdeki düğünü gerçekleştiriyor. Ben sadece düğün organize etmiyorum, rüyalar gerçekleştiriyor, duygular harekete geçiriyorum. Yapt ğ m anda karar verdim ben bu iş için doğmuştum. Benim DNA mda var bu iş; atmosfer yaratmak, hisleri harekete geçiren organizasyonlar n temel şart heyecan uyand rmas ve s ra d ş olmas... davetler organize etmek Kendimi duygu organizatörü (emotional planner) olarak tan mlayabilirim. Bitmez tükenmez fikirlerle, yeniliklerle doluyum. Vinicio Mascarello nun sözleri Henüz 29 yaş ndayken kendi organizasyon şirketini kuran Vinicio henüz bu işin baş ndayken bile çok büyük bunlar. Bu ç lg n wedding planner n ününü duyduğumda kendisiyle röportaj yapmak istedim. organizasyonlar n alt ndan kalkm ş, hem de lay ğ yla Ancak 2 hafta sonraya alabildiğim randevuma gittiğimde, yerinde bir an durmayan, patlamaya haz r bir volkan gibi içi k p r k p r bir adam ile tan ş p onun parlak Konuklar şaş rtmay seviyorum. Düğünün güzel geçmesi için A dan Z ye her detay önemli ama her şeyden önemlisi düğün fikirlerini dinledim. Bana yapt ğ ilginç organizasyonlar n, masals davetlerin fotoğraflar n gösterdiğinde düğünümü yeniden yapma isteğiyle yan p eğlenmek! Evlenen çift başta olmak üzere herkesin eğlenmesi en büyük amac m. tutuşuyordum. Düğünümü Vinicio gibi bir düğün gurusunun ellerine, onun dahiane fikirlerine b rakmak isterdim. Düğünlere bay l r m. İlk kez kendi düğünümü organize ettiğimde bunun fark na vard m. Çok zevk alm şt m bu işten. O anda karar verdim ben bu iş için doğmuştum. Benim DNA mda var bu iş; atmosfer Bu stresli işi eğlenceli hale getirmek asl nda o kadar da zor değilmiş. Vinicio kusursuz davetler organize ettiği işinde son yaratmak, hisleri harekete geçiren davetler organize etmek Henüz 29 yaş ndayken kendi organizasyon şirketini kuran Vinicio henüz bu işin baş ndayken derece titiz. Elinden ne düğünler geçmiş. Ben de, haz r bizim memlekette de düğün mevsimi başlad ğ ndan, faydas olur bile çok büyük organizasyonlar n alt ndan kalkm ş, hem de lay ğ yla düşüncesiyle bu işi bir bilene soray m dedim ve kendisinden kusursuz bir düğün için tüyolar istedim: Konuklar şaş rtmay seviyorum. Düğünün güzel geçmesi için A dan Z ye her detay önemli ama her şeyden önemlisi eğlenmek! Evlenen çift başta olmak üzere herkesin eğlenmesi en büyük amac m. Bu stresli işi eğlenceli hale getirmek asl nda o kadar da zor değilmiş. Vinicio kusursuz davetler organize ettiği işinde son derece titiz. Elinden ne düğünler geçmiş. Ben de, haz r bizim memlekette de düğün mevsimi başlad ğ ndan, faydas olur düşüncesiyle bu işi bir bilene soray m dedim ve kendisinden kusursuz bir düğün için tüyolar istedim:

45 Vinicio Mascarello

46 Mükemmel bir davet için 10 alt n kural Kişiye göre oturma düzeni En yak n arkadaş n z n erkek kardeşi ile kuzeninizin kay nvalidesinin ne gibi bir ortak yönü olabilir! Partinin s cak, samimi geçmesini istiyorsan z en başta eğlenceli masalar ve oturma düzeni yarat n. Herkesin damak zevkine uygun menü seçimi Aç k büfe mi yoksa fiks menülü bir düğün mü diye karars z kald ysan z, önce düğünün konseptine ve nas l bir hava yaratmak istediğinize karar verin. Aç k büfe samimidir, isteyen istediğini seçer. Fiks menü biraz daha resmidir. Önünüze yemek geldiği için genelde uzun bir süre masada geçer. Yaşl lar ve çocuklar için rahatt r. Menüyü oluştururken çocuklar ve alerjisi olanlar unutmamak gerekir. Limitsiz eğlencenin s rr : müzik! Her zevke hitap eden müzikler yapan DJ ya da müzik grubu seçilmeli. Müziğin ritmi gecenin ilerleyen saatlerinde h zlanmal herkes piste dökülmeli, eller havada ayaklar nas r tutana kadar dans edilmeli. Gelin yan nda az topuklu yedek ayakkab bulundurmal (ben düğünümde öyle yapm şt m). Çocuklar unutulmas n Çocuk say s çok ise palyaço, sihirbaz ya da animatör ayarlanabilir, çocuklar için salonda bir köşe düzenlenebilir. Böylece hem onlar eğlenir, hem de ebeveynleri gecenin tad n ç kar rlar. Parti için relax köşesi Herkes çok eğlenirken, garsonlar, çocuklar sağa sola koştururken yeni evli çift baş başa kalmak, tekrar enerji toplamak için sessiz sakin bir köşe arayabilirler ya da biraz dinlenmek isteyen konuklar minderlere uzan p hafif müzik eşliğinde, mum ş ğ nda rahatlamak isteyebilirler. Böyle bir kaçamak köşesi yaratmak güzel bir jest olur. Her şey kontrol alt nda! Düğün s ras nda her şeyin yolunda gitmesini, hiçbir detay n aksamamas n istiyorsunuz. Mekan n dekorasyonu tamam ama her şeyin işlediğinden emin olmal, mutlaka mekana giriş-ç k ş n, otopark n n, tuvaletlerin yeterli ve fonksiyonel olup olmad ğ kontrol edilmeli. Bu ne sürprizzzz! Konuklar n z eğlendirirken şaş rt n. S radan bir düğünü herkes organize eder. Birkaç parlak fikirle, masals detaylarla düğün başka bir boyut kazan r. Yeni evli çiftin rüyalar na konuklar da dahil edin. Hayal edebilen onu gerçekleştirme yeteneğine sahiptir. Güvenlik unutulmamal O kadar eğlence, o kadar danstan sonra içkili ve yorgun konuklar n güvenliği için onlar evlerine b rakacak taksiler önceden düşünülmeli. Hatta en iyisi onlar düğüne getirip götürmek için bir servis kiralamak en ak ll ca iş. Konuklar parti sonras eve nas l dönerim kayg s yaşamadan rahatça eğlenebilirler. Geri say m: Düğünden bir gece önce... Art k son güne geldiniz. Yak n arkadaşlar n z n yard m taleplerini geri çevirmeyin. B rak n sosyal ilişkileri, son dakika işlerini onlar halletsin. Son bekar gecenizde s cak bir küvete uzan n, bitki çay n z yudumlay n ve erkenden uyumaya çal ş n. (Uyku tutarsa!) Malum yar n büyük gün Ve son ama en önemli tavsiye: Sadece size özel bir düğün organize eden bir wedding planner ile anlaş n, düğün stresine son verin! Herşeyi kendim yapar m, hem de zevkle diyenlerdenseniz yan l yorsunuz. Başkas n n düğününü organize etmek eğlenceli olabilir ama söz konusu olan kendi düğününüzse iş tamamen yük haline dönüşür. Bu konuda uzmanlaşm ş, tecrübeli düğün organizatörleri size hayallerinizdeki düğünü gerçekleştirir. İtalya dan baz adresler: // // //

47

48 St. Petersburg; KUZEYİN VENEDİK İ 48/49/50/51/52 Deli Petro nun şehri Ülkenin ikinci büyük kenti, önde gelen bir sanayi ve kültür merkezi olan St. Petersburg ad n en önemli çarlardan biri olan Deli Petro dan alm ş. Büyük Petro Neva Nehri'nin Balt k Denizi'ne döküldüğü yerde Rusya'n n en modern şehirlerinden biri olan St. Petersburg'u başkent olarak inşa ettirmiş. On yaş nda tahta geçen Deli Petro nun en büyük hayali güçlü bir donanmaym ş, bunun için de kendi ad n verdiği şehirde tersaneler yapt rm ş ve savaş esiri 40 bin İsveçli yi kullanarak ilk bay nd rl k faaliyetlerini başlatm ş. 2,04 m. boyundaki Petro nun ayaklar 38 numaraym ş, büyük görünsünler diye kocaman ayakkab lar giyermiş. Adamcağ z on parmağ nda on marifet, ileri görüşlü bir lider. O yüzden bütün dillerdeki ad Büyük Petro. Bir tek Türkler deli demiş. Genetik kodlamam zda değişen hiçbir şey yok. As rlar önce de deli dermişiz büyük işler becerene... Tarihin İçinden Rasputin, Çaykovski, Şostakoviç ve Rimski Korsakov, hayatlar n n büyük bir bölümünü burada geçiren birçok ünlüden sadece baz lar. Puşkin ise eğitimini St. Petersburg da yapm ş, buradan sürgüne gönderilip burada öldürülmüş. Dostoyevski "Suç ve Ceza" adl roman n bu şehirde yazm ş. Rus çarlar 1917 Mart' na kadar iki yüzy l boyunca, Rusya'y St. Petersburg dan yönetmişler. Ayn y l Lenin sürgünden bu şehre dönmüş, burada Bolşevik Partisi ni iktidara haz rlam ş ve sonunda da başar l olmuş. St. Petersburg, 1917 de Şubat ve Ekim devrimlerine şahitlik etmiş y llar aras nda başkent olarak kalan şehrin ad 1924'te Leningrad diye değiştirilmiş, komünizm çöktükten sonra eski ismine yeniden kavuşmuş. II. Dünya Savaş nda da Almanlara karş gerçekleştirilen, tarihin en büyük savunmalar ndan birine sahne olmuş. Almanlar şehri 900 gün kuşatm şlar, yar s açl ktan olmak üzere 670 bin kişi hayat n kaybetmiş. Savaş bitmiş, Almanlar gitmiş ama tüm Rusya ya maliyeti tam 20 milyon can olmuş. İnsanlar tam rahat edecekken bu sefer de öldüğü y l olan 1953'e kadar Stalin terör estirmiş. 25 Aral k 1991'de Sovyetler Birliği dağ l p Yeltsin Rusya n n başkan olurken St. Petersburg un tarihinde de yeni bir sayfa aç ld. Ünlü yazar Dostoyevski, dünyan n en muhteşem şehri diye tan mlam ş çarlar n şehrini. Dünya tarihi için önemli olan çok say da esere sahip St.Petersburg, UNESCO nun Dünya Kültürel Miras Listesi nde de yer al yor. Beş milyonluk şehirde eğitim seviyesi o kadar ileride ki; nüfusun %30'u üniversite eğitimli. St. Petersburg Rusya n n bat daki penceresi ve kuzeydeki Venedik olarak da adland r lm ş. Şehirde yaşayanlar buras Rusya n n Kültürel Başkenti diyorlar y l nda büyük törenlerle St. Petersburg un 300. y l dönümü kutland. Şehir iki yüzy l boyunca Rusya'n n başkenti, sanat ve eğlencenin merkezi olunca Moskova'y gölgede b rakt. Rus balesi burada doğdu, Rus müziğinin merkezi St. Petersburg oldu. Beyaz Geceler Beyaz Geceler denilen dönemde Avrupa n n kuzeyinde günler iyice uzun, dolay s yla geceler ayd nl k oluyor. Bunu görebileceğiniz yerlerden biri olan St. Petersburg gecenin neredeyse hiç yaşanmad ğ bir şehir. Beyaz Geceler 25 May s da başl yor ve 16 Temmuz a kadar yaklaş k 50 gün boyunca hava geç karar yor. 22 Haziran da gün neredeyse 19 saat sürüyor. Vücut düzeniniz şaş yor, yatmak istiyorsunuz ama d şar s ayd nl k. K ş nsa bunun tam tersi söz konusu. 22 Aral k ta gün sadece 6 saat sürüyor, sonras hep alaca karanl k. Yaz : Saffet Emre Tonguç

Fotoğraflar 69. say ya katk da bulunanlar 17/20 le tour du monde Dünyadan en son haberler, tasar mdaki en son yenilikler. 22/26 istanbul da film olsam... Ben Hayat Var olurdum. 28/32 PiPa nın usta elleri

Detaylı

Arap At. Efsane ve Gerçek. Tarihten. Söyleşi. Pargal : Makbuldü maktul oldu. Doğaya adanan yaşam: Hayrettin Karaca OTOMOBİL ÜNLÜLER KLASİK SEVER

Arap At. Efsane ve Gerçek. Tarihten. Söyleşi. Pargal : Makbuldü maktul oldu. Doğaya adanan yaşam: Hayrettin Karaca OTOMOBİL ÜNLÜLER KLASİK SEVER OTOMOBİL ÜNLÜLER KLASİK SEVER 04 002 05 06 2013 Tarihten Pargal : Makbuldü maktul oldu Söyleşi Doğaya adanan yaşam: Hayrettin Karaca Efsane ve Gerçek Arap At English Summary of Contents Araç muayeneniz

Detaylı

Hamam. Ruhsal ve bedensel ar nma. Başar. Söyleşi. 2012 Olimpiyat Oyunlar nda yüzümüzü güldürenler. Leyla ile Mecnun un Erdal Bakkal : Cengiz Bozkurt

Hamam. Ruhsal ve bedensel ar nma. Başar. Söyleşi. 2012 Olimpiyat Oyunlar nda yüzümüzü güldürenler. Leyla ile Mecnun un Erdal Bakkal : Cengiz Bozkurt GEÇMİŞTEN WIKILEAKS E KARŞI TARİHÎ TEDBİRLER 01 02 0 03 02 2013 SOSYAL HAYAT Hamam Ruhsal ve bedensel ar nma Başar 2012 Olimpiyat Oyunlar nda yüzümüzü güldürenler Söyleşi Leyla ile Mecnun un Erdal Bakkal

Detaylı

Çocuk Gelinler. Popüler Tarih. Firar EN SON. Her dem taze 10 Otomobil. Bir Başkaldırı Hikayesi KARİYER BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ MİMARLIĞI TANITIMI

Çocuk Gelinler. Popüler Tarih. Firar EN SON. Her dem taze 10 Otomobil. Bir Başkaldırı Hikayesi KARİYER BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ MİMARLIĞI TANITIMI KARİYER BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ MİMARLIĞI 01 02 03 2012 SOSYAL HAYAT Çocuk Gelinler Popüler Tarih Her dem taze 10 Otomobil Firar Bir Başkaldırı Hikayesi SOSYAL MEDYA BİLGİSAYAR OYUNLARI KİTAP-SİNEMA KAYAK

Detaylı

Sayı 71 (Haziran, Temmuz, Ağustos 2013) Üç ayda bir yayımlanır.

Sayı 71 (Haziran, Temmuz, Ağustos 2013) Üç ayda bir yayımlanır. Sayı 71 (Haziran, Temmuz, Ağustos 2013) Üç ayda bir yayımlanır. LE TOUR DU MONDE - SHAWN WATSON - LA NOUVELLE VAGUE - UZAKTAK CENNET PÜFÜR PÜFÜR S NEMA - G ZL BAHÇELER - LOOK - ART BASEL BY BOAT - HILLSIDER

Detaylı

SAYI HAZİRAN 2010 KALE ENDÜSTR HOLD NG N ÜCRETS Z YAYINIDIR. Güvenli in anahtar. Kale Teknolojisi nde

SAYI HAZİRAN 2010 KALE ENDÜSTR HOLD NG N ÜCRETS Z YAYINIDIR. Güvenli in anahtar. Kale Teknolojisi nde KALE ENDÜSTR HOLD NG N ÜCRETS Z YAYINIDIR. SAYI 12 HAZİRAN 2010 Güvenli in anahtar Kale Teknolojisi nde SUNUfi\ SEDAT ÖZGÜR Güvenlik teknolojilerinde öncüyüz Güvenlik ihtiyac, insano lunun var oldu u günden

Detaylı

Araban z bu. nsan n özgürlü ünün kar- s nda hiçbir güç duramaz. Ergenekon davas bir ar nma ve yüzle me vesilesi.

Araban z bu. nsan n özgürlü ünün kar- s nda hiçbir güç duramaz. Ergenekon davas bir ar nma ve yüzle me vesilesi. s04 Yar n ö rencileri rahat b rak n Yar n sabah Yüksekö renime Geçi S nav var. Ö renciler ne yap p ne yapmayacaklar n biliyor. Peki di erleri? Ba ta aileler olmak üzere oförlere, in aat i çilerine, seyyar

Detaylı

Fotoğraflar 72. sayıya katkıda bulunanlar 11/14 le tour du monde Dünyadan en son haberler, tasarımdaki en son yenilikler. 16/20 üç... iki... bir... start! Bir pist yarışçısı... Aytaç Biter. 22/26 gucci

Detaylı

içindekiler lkbahar 2010 02 Crystal

içindekiler lkbahar 2010 02 Crystal içindekiler lkbahar 2010 26 02 Crystal 12 20 64 78 06 / Tur Bu say daki Tur sayfalar nda sizin için seçti imiz lüks spalar, Paris'te gastronomi turlar, bahar destinasyonlar, ilginç al flverifl vahalar,

Detaylı

Des gn. Schneider. May s - Haziran Y l: 1 Say : 3. Ücretsizdir

Des gn. Schneider. May s - Haziran Y l: 1 Say : 3. Ücretsizdir Des gn Schneider Ücretsizdir May s - Haziran Y l: 1 Say : 3 SEVAN BIÇAKÇI NIN KONUfiAN YÜZÜKLER /B R SANAT ESER ; GÜNSEL KATO/POPÜLER MEKANLARIN ALTINDAK MZA; MAHMUT ANLAR/HAKAN YILDIRIM LA B R SEFER SONU/

Detaylı

DÖRDÜNCÜ OTURUM : 20/03/2001 Sal

DÖRDÜNCÜ OTURUM : 20/03/2001 Sal 114 DÖRDÜNCÜ OTURUM : 20/03/2001 Sal PANEL KONU : Türkiye'deki Coğrafi Bilgi Sistemi Etkinliklerinin Değerlendirilmesi. Oturum Başkan : Prof.Dr.Ayhan ALKIŞ (Y.T.Ü. Rektörü) Kat l mc lar : Prof.Dr.Gürol

Detaylı

NTV CMBC e TARİH: 10.07.2006

NTV CMBC e TARİH: 10.07.2006 NTV CMBC e TARİH: 10.07.2006 SERVET YILDIRIM ( SUNUCU ) :Konuğumuz eski Merkez Bankas Başkan Süreyya Serdengeçti. Say n Serdengeç şu anda İstikrar Enstitüsü nde direktör olarak görev yap yor. Hoş geldiniz

Detaylı

Des gn. Schneider. Ocak-fiubat Y l: 2 Say : 7 ÜCRETS ZD R

Des gn. Schneider. Ocak-fiubat Y l: 2 Say : 7 ÜCRETS ZD R Des gn Schneider Ocak-fiubat Y l: 2 Say : 7 ÜCRETS ZD R TASARIMCININ DÜfiLER B TMEZ CHRISTOPHE PHILLET / TASARIM MUC T PHILIPPE STARCK MOB LYA TASARIM OSKARLARI DA ITILDI / DÜNYANIN KAYAK MERKEZ COURCHEVEL

Detaylı

* Yar n için en iyi haz rl k, bu günün i ini fevkalade iyi yapmakt r. Sir William Osler

* Yar n için en iyi haz rl k, bu günün i ini fevkalade iyi yapmakt r. Sir William Osler * Yar n için en iyi haz rl k, bu günün i ini fevkalade iyi yapmakt r. Sir William Osler MAÇ DOKSAN DAK KA, DOSTLUK EBEDÎ Japonya ve Güney Kore'de oynanan 2002 Dünya Kupas maçlar n yakla k 5.000.000.000

Detaylı

Genel Yönetmen Metin GÜLBAY. Görsel Yönetmen Murat KARA. Grafik & Tasar m Yavuz KARAKAfi. Editör Demet EY, Aysel SA IR

Genel Yönetmen Metin GÜLBAY. Görsel Yönetmen Murat KARA. Grafik & Tasar m Yavuz KARAKAfi. Editör Demet EY, Aysel SA IR Ç NDEK LER 6 PORTRE Aynur Bektafl: Çöpçü De Olsam, Bafl Olurdum! 10 ST L Zehra Çobanl Beyaz Döneminde 14 DEKORAKT F Kütahya Porselen den Y lbafl Seçenekleri 18 M MAR stanbul un Lüks Konut Kenti 22 MODA

Detaylı

Des gn. Schneider. Temmuz - A ustos Y l: 1 Say : 4 ÜCRETS ZD R

Des gn. Schneider. Temmuz - A ustos Y l: 1 Say : 4 ÜCRETS ZD R Des gn Schneider Temmuz - A ustos Y l: 1 Say : 4 ÜCRETS ZD R FARUK MALHAN MZASIYLA NARDAN / ZAHA HADID N NG LTERE ÇIKARTMASI TESADÜFEN TASARIMCI LISA CORTI / GERÇEK B R USTA CENG Z BEKTAfi / MERAKINI MESLE

Detaylı

ÖNSÖZ. Bahar, tazelenme zamanı. Pronto Life. li ON R N. ProntoTour Yönetim Kurulu Başkanı. İmtiyaz Sahibi Prontotour C Turizm Ticaret.Ş.

ÖNSÖZ. Bahar, tazelenme zamanı. Pronto Life. li ON R N. ProntoTour Yönetim Kurulu Başkanı. İmtiyaz Sahibi Prontotour C Turizm Ticaret.Ş. ÖNSÖZ li ON R N ProntoTour Yönetim Kurulu Başkanı Pronto Life İmtiyaz Sahibi Prontotour C Turizm Ticaret.Ş. adına li ON R N Büyükdere Caddesi No:16/5 Şişli İstanbul Sorumlu Müdür Sarp ÖZK R sarp.ozkar@prontotour.com.tr

Detaylı

Dumanl : Geçmi in gazetecilik anlay art k sona erdi

Dumanl : Geçmi in gazetecilik anlay art k sona erdi GAZETE TASARIM GÜNLER 2010 Dumanl : Geçmi in gazetecilik anlay art k sona erdi +1T Gazete Tasar m Günleri nin aç konu mas n Zaman Gazetesi Genel Yay n Yönetmeni Ekrem Dumanl yapt. 2 de Garcia: Bas l gazete

Detaylı

Bu say m zda çok farkl ve az ifllenen

Bu say m zda çok farkl ve az ifllenen Say :10 Temmuz 2006 04 mekan: Niflantafl 06 portre: P nar Kür 08 tasar m: Ebru Çerezci / Güvenç K l ç 14 yaflam rehberi: Festivaller 16 tarih: Turgut Özakman 20 yaflam rehberi: Shakespeare 22 mimari: Emre

Detaylı

Kış 2012 TASARIM HARIKASI. Kitapçılar ETKILEYICI GÖRÜNÜM, YÜKSEK PERFORMANS. Maserati ŞIŞHANE NIN POPÜLER MEKÂNI CESUR VE IÇTEN.

Kış 2012 TASARIM HARIKASI. Kitapçılar ETKILEYICI GÖRÜNÜM, YÜKSEK PERFORMANS. Maserati ŞIŞHANE NIN POPÜLER MEKÂNI CESUR VE IÇTEN. Kış 2012 TASARIM HARIKASI Kitapçılar ETKILEYICI GÖRÜNÜM, YÜKSEK PERFORMANS Maserati CESUR VE IÇTEN KATE WINSLET ŞIŞHANE NIN POPÜLER MEKÂNI Bird edito Son yılların en iyi kadın oyuncularından biri olan

Detaylı

Des gn. Schneider. Eylül-Ekim Y l: 2 Say : 11

Des gn. Schneider. Eylül-Ekim Y l: 2 Say : 11 Des gn Schneider Eylül-Ekim Y l: 2 Say : 11 KAOSTAN LHAM ALAN M MAR: REM KOOLHAAS / PORSELEN BARDAKLARIN ÖDÜLLÜ TASARIMCISI:OYA AKMAN / SIRADIfiI B R M MAR: OSCAR NIEMEYER / SADE, BEYAZ VE MODERN ST: RICHARD

Detaylı

NART Sigorta ve Reasürans Brokerli i A.fi. yay n d r

NART Sigorta ve Reasürans Brokerli i A.fi. yay n d r NART Sigorta ve Reasürans Brokerli i A.fi. yay n d r Ç NDEK LER BAfiKANIN MESAJI Hizmetlerimiz NART Plus Sanat Sigortas 04 Seminerler ve Forumlar 08 Röportaj 24 Levent Nart: "25 y ll k deneyimi geride

Detaylı

Say 15 KI - 2013 LEZZET BAHARAT MEKÂN PUUR GEZ KARAHAYIT RÖPORTAJ KENT HASTANES HOB YEMEK

Say 15 KI - 2013 LEZZET BAHARAT MEKÂN PUUR GEZ KARAHAYIT RÖPORTAJ KENT HASTANES HOB YEMEK Say 15 KI - 2013 LEZZET BAHARAT MEKÂN PUUR GEZ KARAHAYIT RÖPORTAJ KENT HASTANES HOB YEMEK BA YAZI Yeni bir yıla girmenin coşkusu ile büyümemizi sürdüreceğiz 2012, Sofra Grup için oldukça ba ar l geçen

Detaylı

SEAN PENN. Sosyal medya & lüks. Aston Martin V8 Vantages. Pera Palace & Edition Hotel HAYATIMIZ ONLINE İSTANBUL UN İLK VE SON LÜKS OTELLERİ

SEAN PENN. Sosyal medya & lüks. Aston Martin V8 Vantages. Pera Palace & Edition Hotel HAYATIMIZ ONLINE İSTANBUL UN İLK VE SON LÜKS OTELLERİ Yaz 2011 HAYATIMIZ ONLINE Sosyal medya & lüks ZARİF VE SPORTİF Aston Martin V8 Vantages BEYAZPERDENİN DEVİ SEAN PENN İSTANBUL UN İLK VE SON LÜKS OTELLERİ Pera Palace & Edition Hotel MODA TRENDLERİ Sonbahar-

Detaylı

ilkbahar 2011 15.YILINDA YAPI KREDİ AFİFE TİYATRO ÖDÜLLERİ DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN KİRALIK SARAYLAR İŞ JETİNDE YENİ BOYUT CESSNA CITATION TEN

ilkbahar 2011 15.YILINDA YAPI KREDİ AFİFE TİYATRO ÖDÜLLERİ DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN KİRALIK SARAYLAR İŞ JETİNDE YENİ BOYUT CESSNA CITATION TEN ilkbahar 2011 15.YILINDA YAPI KREDİ AFİFE TİYATRO ÖDÜLLERİ DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN KİRALIK SARAYLAR İŞ JETİNDE YENİ BOYUT CESSNA CITATION TEN İçindekiler İlkbahar 2011 06 / Tur Bu sayıdaki Tur sayfalarında

Detaylı

Yaz 2015 KLASİK OTOMOBİLE DEĞEN KADIN ELİ: CAKE İN TADI DAMAĞIMIZDA KALDI YELİZ BALIBEY JENNIFER ANISTON

Yaz 2015 KLASİK OTOMOBİLE DEĞEN KADIN ELİ: CAKE İN TADI DAMAĞIMIZDA KALDI YELİZ BALIBEY JENNIFER ANISTON Yaz 2015 CAKE İN TADI DAMAĞIMIZDA KALDI KLASİK OTOMOBİLE DEĞEN KADIN ELİ: YELİZ BALIBEY JENNIFER ANISTON KÜLAHÇIOGLU KONAK PIER : ATATÜRK CAD. NO: 19 Z-22 KONAK PIER AVM KONAK - IZMIR TEL : 232 483 64

Detaylı

portre lk etapta ileri düzeydeki mevcut araflt rma hareketlili ini ve araflt rma merkezlerini daha da art rmay hedefliyorum.

portre lk etapta ileri düzeydeki mevcut araflt rma hareketlili ini ve araflt rma merkezlerini daha da art rmay hedefliyorum. portre lk etapta ileri düzeydeki mevcut araflt rma hareketlili ini ve araflt rma merkezlerini daha da art rmay hedefliyorum. Mühendislik Fakültesi'nin yeni dekan Prof. Dr. Levent Onural ile akademik yaflant

Detaylı

ÖNSÖZ. Seyahat güzeldir. Pronto Life. li ON R N. ProntoTour Yönetim Kurulu Başkanı. 3 Prontolife. İmtiyaz Sahibi Prontotour C Turizm Ticaret.Ş.

ÖNSÖZ. Seyahat güzeldir. Pronto Life. li ON R N. ProntoTour Yönetim Kurulu Başkanı. 3 Prontolife. İmtiyaz Sahibi Prontotour C Turizm Ticaret.Ş. ÖNSÖZ li ON R N ProntoTour Yönetim Kurulu Başkanı Pronto Life İmtiyaz Sahibi Prontotour C Turizm Ticaret.Ş. adına li ON R N Büyükdere Caddesi No:16/5 Şişli İstanbul Sorumlu Müdür Sarp ÖZK R sarp.ozkar@prontotour.com.tr

Detaylı

Yal t m zirvesinde güç birli i

Yal t m zirvesinde güç birli i YIL: 1 TEMMUZ / AÚUSTOS / EYLÜL SAYI: 2 ÇATI VE SU YALITIMI ISI YALITIMI DEKORASYON ASMA TAVAN S STEMLER LAM NE PANELLER GAZETE Yap sektörünün alanlar nda lider üç firmas Dow Chemical, Mardav ve Kalekim

Detaylı

May s-haziran Y l: 2 Say : 9 DÜNYANIN SÖRF MERKEZ ALAÇATI

May s-haziran Y l: 2 Say : 9 DÜNYANIN SÖRF MERKEZ ALAÇATI May s-haziran Y l: 2 Say : 9 DÜNYANIN SÖRF MERKEZ ALAÇATI yar n n yaflam biçimi 2 ED TÖR beyaz kelaynaklar uçmal... Kelaynaklar ; y llar evvel neslinin tükenmesini önlemek amac yla infla edilen; Urfa-Birecik

Detaylı