Kullanılacak tüm malzemeler ilgili TSE standartlarına veya gerektiğinde CE vb uluslararası normlara uygun olacaktır.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kullanılacak tüm malzemeler ilgili TSE standartlarına veya gerektiğinde CE vb uluslararası normlara uygun olacaktır."

Transkript

1 ORYAPARK KONUT TEKNİK ŞARTNAME Bu teknik şartname ORYATAŞ İNŞAAT ve TİCARET A.Ş. tarafından yaptırılan ORYAPARK projesi bütününde, yapının ana konstrüksiyonu, kullanılacak sistem ve malzemelerin genel hatlarıyla tanımlanması için hazırlanmıştır. Kullanılacak tüm malzemeler ilgili TSE standartlarına veya gerektiğinde CE vb uluslararası normlara uygun olacaktır. BİNA TAŞIYICI SİSTEMİ Yapılar süneklik düzeyi yüksek konvansiyonel betonarme çerçeveler ve perde sistemlerinin birlikte kullanıldığı son deprem yönetmeliğine ve TSE standartlarına uygum olarak inşa edilmiştir. Kule yapılarının tasarımında yapı temel hesapları ve zemin etkileşimi dikkate alınarak dünyada benzer yapıların tasarımında kullanılan uluslararası güvenliği kanıtlanmış taşıyıcı sistem davranışlarını en iyi şekilde tanımlayanan üç boyutlu modeller ve analizler yapılmış, ve her iki bloğunda bir bütünleşik sistem üzerine oturtulduğu kulelerde solid, etrafındaki alçak bloklarda değişken kalınlıklı sürekli radye temel sistemi kullanılmıştır. Kule binaları imalatlarında, yapı malzemesi olarak C35-C45 gibi yüksek mukavemetli, korozyona mukavim ve uzun tasarım ömürlü, nitelikli beton malzeme ve ilgili standartlara tam uyumlu S420a sismik betonarme demiri gerektiği biçimde ve yerlerde kullanılmıştır. Binalar, yüksek enerji sönüm kapasitesine sahip betonarme çekirdek perdeler ve çerçevelerin birlikte kullanıldığı taşıyıcı sistem omurgasına sahiptir. DIŞ CEPHE Dış duvarlar betonarme perde ve gazbeton veya tuğla gibi ısı yönetmeliklerinin koşullarını sağlayacak malzemeler ile yapılacaktır. Tüm dış cephede projeye ve teknik şartnamesine uygun özellikte alüminyum kompozit panel veya prekast cephe paneli ve ısı yalıtımlı cam kullanılacaktır. Balkonlara açılan pencere ve kapı doğramalarında iklim kontrollü çift cam ve ısı yalıtımlı elektrostatik toz boyalı alüminyum doğramalar kullanılacaktır. Balkonlarda mimari projeye uygun detayda temperli lamine cam, alüminyum veya paslanmaz çelik korkuluk kullanılacaktır.

2 ÇATI Teras çatı olacaktır. Çatıda ve balkonlarda ısı yönetmeliklerinin koşullarını sağlayacak kalınlıkta ısı yalıtımı ve mimari detayına uygun olarak su yalıtımı yapılacaktır. GÜVENLİK Site çevresi koruma amaçlı duvar ve güvenlik kameraları ile çevrilecektir. Vaziyet planında belirtilen şekilde araç ve yaya girişi kontrollü olarak sağlanacaktır. Güvenlik merkezinde 24 saat kapalı devre kamera izleme ve kayıt sistemi olacaktır. Kapalı otoparklara giriş çıkış yönetimin uygun gördüğü bir sistemle sağlanacaktır. Dairelerde güvenlik ile irtibatlı görüntülü interkom sistemi kullanılacaktır. OTOPARKLAR 1+1 ve 2+1 dairelerde 1 adet, 3+1 ve 4+1 dairelere 2 adet otopark yeri tahsis edilecektir. Misafir araçları için açık otopark alanları yapılmıştır. Kapalı otoparklardan bloklara ve sosyal tesise asansör ile ulaşım sağlanacaktır. Engelli otoparkı mevcuttur. SİTE ORTAK ALANLARI Ortak dış mekanda, projesine uygun olarak açık yüzme havuzu, çocuk havuzu, açık ve pergolalı oturma alanları, güneşlenme terası, açık çocuk oyun alanları, basket sahası, açık otoparklar, yürüme parkuru ve projesine uygun olarak diğer peyzaj düzenlemeleri yapılacaktır. Araç ve yaya yollarının alt yapıları, kanalizasyon, drenaj sistemleri ve bahçe-teras izolasyonları projesine uygun olarak yapılacaktır. Sosyal tesislerinin kullanım hakları site işletme planında düzenlendiği şekilde uygulanacaktır. SOSYAL TESİS Sosyal Tesis içinde yer alacak mekanlar; Clup House Clup Lounge Spa Fitness salonu Sauna Sinema odası Çocuk oyun odası

3 ASANSÖRLER Her Blokta 4 adet yolcu asansörü, 1 adet acil durum asansörü mevcuttur. Asansörler TSE normlarına uygun, hedeflenen proje standartlarına uygun model ve markada olacaktır.(otis, Kone, Mitsubishi veya muadili marka) Tüm asansörler bodrum kata kadar inecektir.asansör kabinleri geniş hacimli, deprem sensörlü, havalandırmalı ve intercom sistemli olacaktır. Kat ve kabin kapıları; tam otomatik, dijital sinyalizasyon kullanılacaktır. BLOK GİRİŞLERİ Blok girişlerinde karşılama bankosu ve oturma grubu olacaktır. Her daire için posta kutusu yapılacaktır. Girişlerde kameralı, konuşma modüllü interkom sistemi yapılacaktır. Ana Giriş ve kat koridorlarında döşeme kaplaması olarak doğal taş veya seramik kullanılacaktır. Blok giriş doğramaları ve kapıları projesine uygun olarak elektrostatik toz boyalı alüminyum doğrama olacaktır. İÇ MEKANLAR KAPILAR Daire giriş kapıları dekorasyon projesine uygun çelik kapı yapılacaktır. İç kapılar dekorasyon projesine uygun olarak yapılacaktır. DUVARLAR ve KAPLAMALARI Betonarme perdeler dışındaki duvarlarda yangın yönetmeliğine uygun özellik ve ebatlarda tuğla, gazbeton veya ponzablok kullanılacaktır.iç duvarlarda alçı sıva üzerine su bazlı saten boya uygulaması yapılacaktır. Islak hacimlerin duvarlarında 1. Sınıf yerli veya ithal seramik ve/ veya duvar kağıdı kullanılacaktır. ZEMİN KAPLAMALARI Salonlarda ve yatak odalarında 1. sınıf yerli yada ithal, lamine ve/veya laminat parke kullanılacaktır. Antre, koridor, mutfak ve ıslak hacimlerde daire tiplerine göre 1. Sınıf yerli veya ithal seramik, granit seramik veya lamine parke kullanılacaktır. Süpürgelikler iç kapılarda kullanılan malzeme ile uyumlu olacaktır. Döşemelerde, şap altında ses yalıtımı için polietilen şilte kullanılacaktır. Islak hacim ve balkonlarda, şap altında su yalıtımı yapılacaktır. TAVANLAR Tüm mahallerin tavanında alçıpanel asma tavan üzeri alçı sıva ve su bazlı plastik boya yapılacaktır.

4 Islak hacimlerin tavanında neme dayanıklı tip alçıpanel kullanılacaktır. DOLAPLAR Projesinde gösterilen yerlerde dekorasyon projesine uygun vestiyer dolapları oluşturulacaktır. MUTFAKLAR Projesine uygun tasarlanmış özel kaplamalı mutfak dolapları, laminat veya akrilik tezgah ve paslanmaz çelik eviye kullanılacaktır. Mutfaklarda uluslararası standartlarda ( Siemens veya muadili marka) ankastre cihazlar (ocak, fırın, davlumbaz ve bulaşık makinası) kullanılacaktır. Mutfaklarda doğalgaz bulunmayacak, ocak ve fırın elektrikli olacaktır. ISLAK HACİMLER Duvarlarda, 1. Sınıf yerli veya ithal seramik ve/veya duvar kağıdı uygulanacaktır. Projesine uygun gömme rezervuarlı asma klozet, Projesine uygun ebatlarda Flat duş teknesi, Temperli cam duş kabini, Projesine uygun olarak hilton tipi veya çanak lavabo kullanılacaktır. Banyo dolapları projesine uygun tasarlanmış özel kaplamalı olacaktır. Vitrifiyeler Duravit, Vitra veya muadili marka, Armatürler Artema, Grohe veya muadili marka kullanılacaktır. Aksesuarlar dekorasyon projesine uygun olarak seçilecektir. ISITMA SİSTEMİ Doğalgaz yakıtlı Merkezi Kazan ile ısıtma salonlarda konvektör ve diğer mahallerde panel radyatörler ile yapılacaktır. Isıtma tesisatı boruları kılıflı sistem olup, şap altından döşenecektir. SIHHİ TESİSAT SİSTEMİ Sıcak su temini dairelerde teşkil edilecek sıcak su istasyonları (substationlar) ile sağlanacaktır. Isınma ve kullanım sıcak su giderleri pay ölçerler vasıtasıyla kullanıcılara paylaştırılacaktır. Soğuk ve sıcak su tesisatı için kullanılacak tüm malzemeler TSE belgeli olacaktır. Kullanılacak musluk, bataryalar 1. Sınıf yerli veya ithal markalardan seçilecektir. Banyo aspirasyonu merkezi olarak yapılacaktır. Su kesilmeleri ve basınç yetersizliğine karşı, yeterli miktarda su deposu ve dağıtım sistemi kullanılacaktır. Pis su ve yağmur suyu inişlerinde pik boru kullanılacaktır.

5 KLİMA SİSTEMİ Dairelerde soğutma VRV sistemi ile yapılacaktır. 4+1 ve 3+1 dairelerde Salon + Ebeveyn Yatak Odasına İç ünite koyulacak, ilave 1 oda için iç ünite koyabilme opsiyonu bırakılacaktır. 2+1 ve 1+1 dairelerde Salonlarda İç ünite koyulacak, Ebeveyn Yatak Odası için iç ünite koyabilme opsiyonu bırakılacaktır. ELEKTRİK TESİSAT SİSTEMİ Ayedaş tesisinden siteye kadar altyapı yapılarak, elektrik temin edilecektir.elektrik kesintisi halinde devreye girecek, ortak alanların ve dairelerin acil ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitede jeneratör sistemi kurulacaktır. Her daire için bağımsız tarifeli elektronik elektrik sayacı, sayacın bulunduğu mekânda elektrik kaçağı halinde çıkacak yangın tehlikesine karşı önleyici olarak kaçak akım rölesi ve dairelerde kaçak halinde, akımı kesecek kaçak akım rölesi ve şalteri bulunacaktır. Dairelerde TSE normlarına uygun ve teknik koşulları sağlayacak malzemeler kullanılacaktır. Kullanılacak kablolar ve borular Yangın Yönetmeliğine uygun olacaktır. Dekoratif grup anahtar ve prizler kullanılacaktır. Mobilya yerleşim senaryosuna göre aydınlatma alt yapısı sağlanacak, priz ve telefon sortileri bulunacaktır. Konutlarda kullanılacak tüm prizler topraklı olacaktır. IEEC (Uluslararası Elektrik-Elektronik Standardı ) hükümlerine uygun olarak topraklama ve yıldırımdan korunma tesisatı tesis edilecektir. TV,TELEFON,İNTERNET Bina TV tesisatlarında head end sistemi ile Uydu ve Ulusal Yayın Yapan Özel Uydu Sistemleri altyapısı kurulacaktır. Kullanıcı tarafından decoder-receiver temin edilip abone olunması halinde Uydu ve Ulusal Yayın Yapan Özel Sistemleri ( D-Smart, Digiturk vs) yayınları izlenebilecektir. Her konutta mobilya yerleşim senaryosuna uygun olarak yeterli sayıda TV sortileri ve elektrik prizleri bulunacaktır. Dairelere görüntülü interkom konuşma cihazı monte edilecektir. İnternet erişimi için zayıf akım kutusuna kadar kablo alt yapısı oluşturulacaktır. YANGINDAN KORUNMA Yangından korunmaya yönelik olarak her blokta, yangın yönetmeliğine uygun basınçlandırılmış yangın kaçış merdivenleri, her katta yangın dolabı, projesine uygun yerlerde yangın ihbar butonu ve yangın alarm sistemi kurulacaktır. Tüm mahallerde yangın riskine karşı otomatik sprinkler söndürme sistemi, yangın dolabı ve havalandırma sistemi mevcuttur.

6 Oryataş İnşaat, proje uygulaması aşamasında teknik olarak gerekli gördüğü değişiklikleri yapma hakkını saklı tutar.

1) GENEL 2) YAPI NİTELİKLERİ

1) GENEL 2) YAPI NİTELİKLERİ 1) GENEL Site her katta 4 er adet olmak üzere 16 adet daire ve zemin katta 1 adet işyerinden oluşmaktadır. Tek ana girişe sahip 2 adet merdiven holü ve 2 adet asansör ile dağılım yapılarak her dairenin

Detaylı

İstanbul un orta yerinde 2. perde!

İstanbul un orta yerinde 2. perde! İstanbul un orta yerinde 2. perde! 2 Yukarıdaki görsel tanıtım amaçlı olup ARTAŞ teknik gereklilik olması halinde Emlak Konut GYO A.Ş. nin onayı ile değişiklik yapma hakkına sahiptir. 3 A B 4 Yukarıdaki

Detaylı

Ancak yüksektekiler bilir

Ancak yüksektekiler bilir Ancak yüksektekiler bilir Ona, çıkabileceğiniz yüksekleri söyleyin, size kim olduğunuzu söylesin!.. Çünkü onun, aşağılarla da, aşağıdakilerle de işi yok!.. O sadece yüksekler için; yükseklere göre!.. 03

Detaylı

ÖN PROTOKOL. Karatay İlçesi. Mahallesi pafta, ada,.. parsel nolu

ÖN PROTOKOL. Karatay İlçesi. Mahallesi pafta, ada,.. parsel nolu ÖN PROTOKOL Karatay İlçesi. Mahallesi pafta, ada,.. parsel nolu m 2 lik gayrimenkulün hissedarları olarak hissemi. daire karşılığında Karatay Belediyesine vermeyi kabul ediyoruz. 1: Bu ön anlaşmaya göre

Detaylı

BUCA. 2. Etap 1. Faz 291 Konut Projesi

BUCA. 2. Etap 1. Faz 291 Konut Projesi 2. Etap 1. Faz 291 Konut Projesi BUCA İÇİNDEKİLER 2 3 4 6 7 14 19 20 22 49 Tahsise Kimler Katılabilecek? Tahsise Kimler Katılamayacak? Mahal Listesi Başvuru ve Tahsis Takvimi Ödeme Koşulları (2. Etap 1.

Detaylı

Do an n Suyla Buluflma Noktas. Perge Su Konutlar

Do an n Suyla Buluflma Noktas. Perge Su Konutlar Konutkent Mah. 42. Cad. No: 66 06810 Çayyolu / Ankara T: 0.312 241 0 444 F: 0.312 241 2 212 www.arteinsaat.com SU KONUTLARI PERGE SU KONUTLARI PERGE SU KONUTLARI PERGE SU KONUTLARI PERGE 30 Mart 2001 tarihinde

Detaylı

TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI

TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI 2. BÖLGE TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI MÜŞTERİ HİZMETLERİ ÇAĞRI MERKEZİ 444 0 795 CANLI DESTEK www.soyak.com.tr E-POSTA info@soyak.com.tr SOYAK SİESTA TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI Hoş geldiniz, SOYAK

Detaylı

BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ

BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç MADDE 1 (Değişik:RG-1/4/2010-27539) (1) Bu Yönetmeliğin amacı, binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının

Detaylı

İster YATIRIM!.. İster OTURUN!..

İster YATIRIM!.. İster OTURUN!.. Nest Menemen: Cumhuriyet Mah. 7508/1 Sok. No: 1 Koyundere Mevkii Menemen- İZMİR e-posta :info@nestyap.com 0 530 108 86 49 0 530 108 81 86 /nestyap www.nestyap.com İster YATIRIM!.. İster OTURUN!.. Nest

Detaylı

YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER

YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER 235 YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER Rüknettin KÜÇÜKÇALI ÖZET Yüksek yapılar, Batı da olduğu gibi, Türkiye de de büyük şehirlerde daha yaygın olarak kullanılmaya başlanan bir yapı cinsidir.

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Karar Sayısı : 2009/15316 Ekli Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik in yürürlüğe konulması; Bayındırlık

Detaylı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK TASLAĞI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK TASLAĞI Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1)

Detaylı

yapılacak tüm binalarda olması gereken elektrik tesisatında kullanılan malzeme ve mamulün

yapılacak tüm binalarda olması gereken elektrik tesisatında kullanılan malzeme ve mamulün IV- ELEKTRİK TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ BÖLÜM 1 Genel Esaslar 1.1 Kapsam Bu Genel Teknik Şartname, özel ve tüzel kişiler ile kamu kuruluşlarına ait mevcut ve yeni yapılacak tüm binalarda olması gereken

Detaylı

ĐÇĐNDEKĐLER. HRS Tasarım Kriterleri

ĐÇĐNDEKĐLER. HRS Tasarım Kriterleri ĐÇĐNDEKĐLER 1. GENEL... 1 2. GEOMETRĐK TASARIM... 2 2.1 YATAY GÜZERGAH... 2 2.1.1 Genel... 2 2.1.2 Düz Hat Kesimleri (Aliyman)... 2 2.1.3 Kurplar... 3 2.1.3.1 Dairesel Kurplar... 3 2.1.3.2 Bileşik Kurplar...

Detaylı

BARAJLAR VE HİDROELEKTRİK SANTRALLER YAPISAL TASARIM REHBERİ

BARAJLAR VE HİDROELEKTRİK SANTRALLER YAPISAL TASARIM REHBERİ T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BARAJLAR VE HİDROELEKTRİK SANTRALLER YAPISAL TASARIM REHBERİ REHBER NO: 006 EKİM 2012 ANKARA ÖNSÖZ Birçok medeniyetin kesişme noktası

Detaylı

İKİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler

İKİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönetmeliğin amacı, yapı işlerinin yapıldığı işyerlerinde alınacak asgari

Detaylı

24kV a kadar ORTA GERİLİM METAL-CLAD ARABALI, VAKUM KESİCİLİ MODÜLER HÜCRE TEKNİK ÖZELLİKLERİ

24kV a kadar ORTA GERİLİM METAL-CLAD ARABALI, VAKUM KESİCİLİ MODÜLER HÜCRE TEKNİK ÖZELLİKLERİ 24kV a kadar ORTA GERİLİM METAL-CLAD ARABALI, VAKUM KESİCİLİ MODÜLER HÜCRE TEKNİK ÖZELLİKLERİ 1 İÇİNDEKİLER 1. KAPSAM 2. GENEL 2.1 STANDARTLAR VE YÖNETMELİKLER 2.2 ÇALIŞMA ŞARTLARI 2.3 DOKÜMANTASYON 3.

Detaylı

www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ

www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ İÇİNDEKİLER Hakkımızda FM200 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri CO₂ Gazlı Söndürme Sistemleri Inert Gazlı Söndürme Sistemleri NOVEC 1230 Söndürme Sistemleri

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ MONTAJI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

ISITMA TESİSAT TEKNİĞİNİN TEMELLERİ

ISITMA TESİSAT TEKNİĞİNİN TEMELLERİ ISITMA TESİSAT TEKNİĞİNİN TEMELLERİ Seçkin GENÇLER Makina Mühendisi Hoşgeldiniz ISITMA TESİSAT TEKNİĞİNİN TEMELLERİ Program içeriği: Isıtma sisteminin komponentleri Kapalı ısıtma sistemleri: tek ve çift

Detaylı

YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Uludağ Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dergisi, Cilt 8, Sayı 1, 2003 YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Muhsin KILIÇ * Özet: Bu çalışmada yapılardaki yangın güvenlik önlemleri

Detaylı

ACİL DURUM ASANSÖRÜ ( İTFAİYE ASANSÖRÜ ) M. KEREM FETULLAHOĞLU MAKİNE MÜHENDİSİ

ACİL DURUM ASANSÖRÜ ( İTFAİYE ASANSÖRÜ ) M. KEREM FETULLAHOĞLU MAKİNE MÜHENDİSİ ACİL DURUM ASANSÖRÜ ( İTFAİYE ASANSÖRÜ ) M. KEREM FETULLAHOĞLU MAKİNE MÜHENDİSİ Acil durum asansörü nedir? Acil durum asansörü; bir yapı içinde yangına müdahale ekiplerinin ve bunların kullandıkları ekipmanın

Detaylı

YAPI MALZEMELERİNİN YANICILIK SINIFLARI

YAPI MALZEMELERİNİN YANICILIK SINIFLARI YPI MLZEMELERİNİN YNICILIK SINIFLRI 1 2 3 4 EK-1 Yanıcılık Sınıfı Yapı Malzemelerinin Tanımı Yangında Davranış Gözlenen 1 Yanmaz 2 1 Hiç Yanmaz lev almaz, yanmaz, kömürleşmez (Elektrikli tüp fırın deneyi

Detaylı

ET VE BALIK KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. ET KOMBİNASI MÜDÜRLÜĞÜ ACİL DURUM PLANI

ET VE BALIK KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. ET KOMBİNASI MÜDÜRLÜĞÜ ACİL DURUM PLANI ET VE BALIK KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. ET KOMBİNASI MÜDÜRLÜĞÜ ACİL DURUM PLANI Amaç Bu iç düzenlemenin amacı; Et Kombinası Müdürlüğü ne ait her türlü yapı, bina, tesis ve işletmelerin tasarımı, yapımı, işletimi,

Detaylı

MULTİFONKSİYONEL FULL İZOLASYON HARÇLARI ÇAĞDAŞ YAPILARIN 9 DERDİNE DEVA D9

MULTİFONKSİYONEL FULL İZOLASYON HARÇLARI ÇAĞDAŞ YAPILARIN 9 DERDİNE DEVA D9 MULTİFONKSİYONEL FULL İZOLASYON HARÇLARI ÇAĞDAŞ YAPILARIN 9 DERDİNE DEVA D9 D1 Deprem Sigortası dır: % 70 hafiftir. D2 Karlı dır: % 60-80 e kadar ısı izolasyonu sağlar ve küresel ısınmayı azaltır. D3 Akustik

Detaylı

MEŞGALE ÖRNEKLERİ. Sıhhi ve Isı Tesisatı Malzeme ve Cihazları. Alkolsüz İçkiler Tarım Ürünleri Taşıt Araçları Servis ve Bakım İstasyonları

MEŞGALE ÖRNEKLERİ. Sıhhi ve Isı Tesisatı Malzeme ve Cihazları. Alkolsüz İçkiler Tarım Ürünleri Taşıt Araçları Servis ve Bakım İstasyonları MEŞGALE ÖRNEKLERİ Aktariye ve Kuruyemiş Ayakkabı Bahçe Kültürleri Bayındırlık Müteahhitleri Bilgisayar, Büro Makineleri ve Kırtasiye Bilumum İplik Bilumum Kara ve Deniz Motorları Boyahane, Elbise Temizleyicileri

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. BİNA İÇİ ATIK SU TESİSATI

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. BİNA İÇİ ATIK SU TESİSATI ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ Bina içi atık su tesisatının bölümlerini, döşenmesinde dikkat edilecek hususları öğrenecek, standartlara uygun olarak boruların çaplarını hesaplayabilecek ve

Detaylı

OKUL BİNALARI, DERSLİKLER VE DONANIMLAR STANDARTLARI

OKUL BİNALARI, DERSLİKLER VE DONANIMLAR STANDARTLARI Ek-3 OKUL BİNALARI, DERSLİKLER VE DONANIMLAR STANDARTLARI Derslik Standartları: Derslikler binanın zemin katında veya alt katlarında olmalıdır. Kapalı alanlı binalarda en az iki set kapı bulunmalıdır.

Detaylı

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ PROJE KONTROL LİSTESİ AÇIKLAMALI EL KİTABI

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ PROJE KONTROL LİSTESİ AÇIKLAMALI EL KİTABI TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ PROJE KONTROL LİSTESİ AÇIKLAMALI EL KİTABI -v02.01- Son Güncellenme: 17.02.2012 İçindekiler I. ÖNSÖZ... 8 A. GENEL BİLGİLER... 9 A.100. SUNUM BİLGİLERİ... 9

Detaylı

ÜNİVERSİTEMİZ, SADECE ÜLKEMİZDE DEĞİL, DÜNYADA DA SAYGIN EĞİTİM KURUMLARI ARASINDADIR.

ÜNİVERSİTEMİZ, SADECE ÜLKEMİZDE DEĞİL, DÜNYADA DA SAYGIN EĞİTİM KURUMLARI ARASINDADIR. İNTES Genç Yöneticiler Grubu(İGY) Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Şenel i ziyaret etti İNTES Genç Yöneticiler Grubu (İGY) 28 Mayıs 2014 Çarşamba günü Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel e bir nezaket

Detaylı