ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI NDAN HABERLER Kelaynakların Sayısı Her Geçen Gün Artıyor

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI NDAN HABERLER 19.09.2014. Kelaynakların Sayısı Her Geçen Gün Artıyor"

Transkript

1 Kelaynakların Sayısı Her Geçen Gün Artıyor 2001 de 42 Olan Kelaynak Sayısı 189 a Çıktı Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü nesli tehlike altında olan kelaynakların sayılarını artırmak için çalışmalarını bütün hızıyla sürdürüyor. Yürütülen faaliyetlerden elde edilen başarılı sonuçlar sayesinde 2001 yılında ülkemizde 42 olan kelaynak sayısı 189 a çıkarıldı. Bu Yıl Doğan Bütün Yavrular Kayıt Altına Alındı Kelaynakların yok olma sürecinin önüne geçmeye çalışan Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1977 de Şanlıurfa Birecik te kurduğu üretme istasyonu ile kelaynakları korumaya devam ediyor yılında kafeslerden tabiata bırakılan kelaynaklar başarılı bir üreme dönemi geçirdiler. Bu yıl 33 adet yavru dünyaya geldi ve bu yavrular yetkililer tarafından halkalanarak kayıt altına alındı. Kelaynakların Cinsiyet Belirleme Çalışmaları Devam Ediyor Baharın ve bereketin simgesi olan ve dış görünüşleri ile erkek ve dişileri ayırt edilemeyen kelaynakların cinsiyet belirleme çalışmaları ise devam ediyor. Bu yıl üretme istasyonunda yürütülen çalışmalar kapsamında 189 adet kelaynak yakalanarak incelendi yılında dünyaya gelen toplam 42 adet yavrunun halkalanma ölçümleri tamamlandı ve cinsiyet belirleme çalışmaları için kan örnekleri de alındı. Genetik çalışmalar dışında cinsiyetleri belirlenemeyen bu değeli kuş türünün erkek ve dişi bireyleri ancak genetik analiz ile tespit edilebiliyor. Önümüzdeki yıllarda bu analizlerden elde edilen veriler ışığında kelaynakların üreme ve yavru büyütme davranışları daha detaylı olarak incelenebilecek. Kapalı Devre Kamera Sistemi Ziyaretçilerin Hizmetinde Ülkemizin önemli kuş türlerinden olan kelaynakları dünyaya tanıtmak maksadıyla üretme istasyonu içerisinde yerli ve yabancı turistler için hizmete alınan ziyaretçi merkezi ile turistlere kelaynakların yanı sıra Fırat Nehri ve Birecik in kuş varlığı bakımından da önemi anlatılıyor de üretme istasyonunda hizmete sunulan kapalı devre kamera sistemi sayesinde ziyaretçi merkezine gelen ziyaretçiler kuşları rahatsız etmeden izleyebiliyor ve bu görüntüler internetten de sürekli olarak yayınlanıyor. Göçe Gönderme Çalışmalarına Ara Verildi Kelaynaklar 2008 yılında ilk defa uydu takip cihazı takılarak göçe gönderilmeye başlandı. Göçe gönderilen 5 kelaynağın ikisinin tekrar Birecik e dönmesi kelaynakların doğada yeniden var olabileceklerini ortaya koydu. Orta Doğu da yaşanan savaşlar ve kargaşadan dolayı bu göçe gönderme çalışmalarına ise şu an için ara verildi. Bu kargaşanın ortadan kalkmasına müteakip ilerleyen yıllarda tekrar göçe gönderme çalışmaları başlatılacak.

2 Entegre Orman Yönetimi Projesi Kamuoyuna Tanıtıldı... Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü yürütücülüğünde ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ofisi uygulayıcılığında Küresel Çevre Fonu nun (GEF) desteğiyle yürütülen ve kısa adı Entegre Orman Yönetimi olan Türkiye de Yüksek Koruma Değerine Sahip Akdeniz Ormanları Entegre Yönetim Projesi Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Dr. Nurettin AKMAN ın katılımı ile Ankara da kamuoyuna tanıtıldı. Bakan Yardımcısı Akman toplantıda yaptığı konuşmada, ilk çalışmalarına 2010 yılında başlanan Türkiye de Yüksek Koruma Değerine Sahip Akdeniz Ormanları Entegre Orman Yönetimi Projesi nin ülkemizin Akdeniz Bölgesinde yürüttüğü projelerden bir tanesi olduğunu vurguladı. Küresel Problemlere Çözüm Oluşturması Hedefleniyor Bu proje ile ülkemizdeki ormancılık faaliyetlerinin küresel problemlere çözüm oluşturmasının hedeflendiğini vurgulayan Akman, Bütün dünya ülkelerine örnek uygulamalar ihtiva edecek ve 5 yıl sürecek olan bu proje kapsamında, Köyceğiz, Gazipaşa, Gülnar, Pos ve Andırın Orman İşletme Müdürlüklerinde, diğer bir ifade ile Akdeniz bölgesinin ekolojik ve sosyo-ekonomik özelliklerini temsil eden beş orman işletme müdürlüğünde entegre yangın ve böcekle mücadele faaliyetleri, rehabilitasyon ve plantasyon çalışmaları, orman köylülerine gelir getirici faaliyetler, orman ekosistemindeki tür ve habitat koruma alanlarının belirlenip güçlendirilmesi faaliyetleri pilot olarak uygulanacak. Pilot çalışmalar, geliştirilerek veri bankaları ve eğitim çalışmaları ile ulusal ölçekte yaygınlaştırılırken, yapılacak uluslararası işbirlikleri ile yeni bölgesel projelerin geliştirilmesine de destek olunacak diye konuştu. Projenin Toplam Bütçesi 28,5 Milyon Dolar Projenin toplam bütçesinin 28,5 milyon dolar olduğunu ifade eden Bakan Yardımcısı Akman, projenin dörtte birinin, diğer bir ifade ile yaklaşık 7 milyon dolarlık kısmının Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından karşılanacağını söyledi.

3 Projenin Orman Genel Müdürlüğü ve UNDP işbirliğinde uygulanacağını belirten Akman, proje çerçevesinde Doğa Koruma Merkezi, Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu, Orman Mühendisleri Odası, Orman Kooperatifleri Merkez Birliği ve GoldStandard Vakfı ile işbirliği yapılacağının altını çizdi. Ormanlarımızın Karbon Tutma Kapasitesi Artırılacak Orman ve Su İşleri Bakanlığı nın ormancılık alanında yaptığı çalışmaları da aktaran Akman konuşmasını şöyle sürdürdü: Bugün açılışını yaptığımız bu proje kapsamında geliştirilecek planlama sistemi ile iklim değişikliğiyle mücadelede ormanlarımızın katkılarını artırmayı hedefliyoruz. Bu proje ile iklim değişikliği çerçevesinde ilk defa ormancılık sektöründe olmak üzere sera gazı emisyonu azaltım faaliyetlerinin çerçevesi ulusal ölçekte belirlenip amenajman planlarına ve veri bankalarına dâhil edilecek. Ormancılık ve doğal kaynak yönetiminde kapasite geliştirme faaliyetleri kapsamında eğitim programları hem ulusal hem de uluslararası ölçekte yürütülecek. Orman yangınları konusunda yaptığımız çalışmaları geliştirerek yangın kaynaklı emisyonlar yarıya düşürülecek aileye güneş enerjisi sistemi ile destek verilecek. Böcekle mücadelede erken müdahale sistemleri ve laboratuvarları, rehabilitasyon, endüstriyel plantasyon gibi ormancılık faaliyetleri ile ormanlarımızın karbon tutma kapasitesi artırılmış olacak. Orman Köylüsüne Doğrudan Ulusal ve Uluslararası Pazarlara Ulaşması İçin Destek Verilecek Pilot uygulamaların yapılacağı 5 orman işletme müdürlüğünde odun dışı orman ürünleri ve ekoturizm konularında orman köylüsüne doğrudan ulusal ve uluslararası pazarlara ulaşması için destek verileceğini söyleyen Bakan Yardımcısı Akman, yeni tesis edilecek muhafaza ormanları ile uluslararası kriterlere uyan korunan alan sayımızın artırılacağını ve entegre bir şekilde korunacağını ifade etti. Dünyaya Örnek Olmaya Aday Bir Proje Projenin, Dünyaya örnek olmaya aday bir proje olduğunun altını çizen Akman, projenin ülkemiz ve dünyamız için hayırlı olması temenni ederek bütün proje paydaşlarına katkılarından dolayı teşekkür etti.

4 Orman ve Su İşleri Bakanlığı ndan Bir Turizm Projesi Daha Ülkemizin Cenneti Tatil Akdeniz Artık Ekoturizmin De Merkezi Oluyor Orman ve Su İşleri Bakanlığı Akdeniz Bölgesi için alternatif bir turizm projesi daha geliştirdi. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ile ortaklaşa gerçekleştirilecek projeyle ülkemizin tatil cenneti olan Akdeniz artık ekoturizmin de merkezi olacak. Bölgenin Rekabet Gücü Artırılacak Projenin tamamlanması ile Akseki-İbradı Havzasında ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde ekoturizm kapsamında bir ürün olarak botanik turu oluşturulması, bölgenin doğal ve kültürel değerlerine dikkat çekilmesi, turistlere kaliteli hizmet sunulması, yöre halkının tabiat bilincinin artırılması, ulusal ve yöre ekonomisine katkı sağlanması gibi unsurlar hedefleniyor. Ayrıca proje bölgede alternatif turizmin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesine, ulusal ve uluslararası ölçekte bölgenin markalaşmasına, çevreye duyarlı turizm faaliyetlerinin aktif sezon dışına yayılmasına, etkin bir tanıtım ve pazarlama ile bölgenin rekabet gücünün artırılmasına, bölgenin doğal ve kültürel kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir kalkınmasına da destek olacak. Alternatif Turizm Olarak Botanik Turizmi Alternatif turizmin bir seçeneği olan botanik turizmi alt yapısı olmayan, yeni yeni sınırlı sayıda küçük gruplar halinde bir turizm faaliyeti olarak yapılıyor. Ülkemizin değerli bir tatil cenneti olan Akdeniz Bölgesi yaz mevsiminde deniz, kum ve güneş turizminde herşey dahil sistemi ile hizmet veriyor. Bu mevcut durum coğrafik, mevsimsel ve kitlesel yığılmalara sebep oluyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı hayata geçirdiği proje ile alternatif turizm olarak botanik turizminin alt yapısını oluşturmayı hedefliyor.

5 Böylece turizm sektörü coğrafik, mevsimsel ve hedef kitle olarak yeni bir boyut kazanacak. Eşsiz Güzelliklere Sahip İbradı Havzası Hak Ettiği Değere Kavuşacak Proje alanı olarak seçilen İbradı Havzası düğmeli evleri, özgün ve bozulmamış mimari yapısı, sahil şeridine göre özellikle yaz aylarında daha serin ve kuru bir havaya sahip olması, floristik açıdan oldukça zengin olması, zengin yaban hayatı ve yüksek peyzaj değerine sahip bir yer olma özelliği taşıyor. Buna rağmen hak ettiği değeri göremeyen bu eşsiz yerin uygulamaya konulan proje ile gereken tanıtımının ve pazarlama faaliyetlerinin yapılması planlanıyor. Bitki çeşitliliği bakımından çok zengin olan Akseki ve İbradı Havzasında özellikle bitkilerde çiçeklenmenin görüldüğü ilk ve sonbahar mevsimlerinde bitki meraklıları için önemli bitki türlerine göre yürüyüş rotaları tespit edilerek, rahat yürünecek şekilde düzenlenecek, gerekli uyarı ve bilgilendirme levhaları ile donatılacak. Bölgenin Otantik Kalmasına Katkı Sağlanacak Yörede kendine has henüz bozulmamış diyebileceğimiz yerel mimari yapılanmada önemli bir değer olan düğmeli evlerden 2 tanesi örnek konaklama ünitesi olarak düzenlenecek. Böylece söz konusu turistik alanda hem daha fazla turistin kalmasına olanak sağlanacak hem de yöre insanına yerel mimarinin ne kadar önemli olduğu anlatılacak. Proje sayesinde bölgenin otantik kalmasına da katkı sağlanacak Her türlü eğitim ve tanıtım çalışmaları ile bölgenin doğal ve kültürel değerlerine dikkat çekilecek. Yörenin tanıtımı ve pazarlanma faaliyetleri yapılarak ulusal ve uluslararası ölçekte markalaşmasına önemli bir destek verilecek. Böylece ulusal ve yöre ekonomisine artı bir değer sağlanmış olunacak. Böylece doğal alanlar korunurken bitki meraklıları içinde çok özel rotalar belirlenecek ve doyurucu bir ziyaret gerçekleştirmeleri sağlanmış olacak.

Türk tekstil sektöründe yenilikler Sürdürülebilir kalkınmaya doğru. Güneş parlamaya devam ediyor Türkiye'nin deniz ve kıyı alanları koruma altında

Türk tekstil sektöründe yenilikler Sürdürülebilir kalkınmaya doğru. Güneş parlamaya devam ediyor Türkiye'nin deniz ve kıyı alanları koruma altında Sayı: Özel Sayı/Aralık 2009 2010'a Doğru UNDP Türkiye'den mesaj Türk tekstil sektöründe yenilikler Sürdürülebilir kalkınmaya doğru Güneş parlamaya devam ediyor Türkiye'nin deniz ve kıyı alanları koruma

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Sayfa ÖNSÖZLER... 13 1. ÇALIŞMANIN AMACI VE İÇERİĞİ... 17. 1.1. Amaç... 17. 1.2. İçerik... 17

İÇİNDEKİLER. Sayfa ÖNSÖZLER... 13 1. ÇALIŞMANIN AMACI VE İÇERİĞİ... 17. 1.1. Amaç... 17. 1.2. İçerik... 17 1 2 İÇİNDEKİLER. Sayfa ÖNSÖZLER... 13 1. ÇALIŞMANIN AMACI VE İÇERİĞİ... 17 1.1. Amaç... 17 1.2. İçerik... 17 2. TURİZMİN KÜRESEL BOYUTU VE EKONOMİK KATKISI... 18 3. DOĞU MARMARA BÖLGESİ COĞRAFİ DURUMU...

Detaylı

T.C. ÇEVRE ve ORMAN BAKANLIĞI 2010 YILI PERFORMANS PROGRAMI

T.C. ÇEVRE ve ORMAN BAKANLIĞI 2010 YILI PERFORMANS PROGRAMI T.C. ÇEVRE ve ORMAN BAKANLIĞI 2010 YILI PERFORMANS PROGRAMI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI T.C. ÇEVRE ve ORMAN BAKANLIĞI 2010 YILI PERFORMANS PROGRAMI Yayına Hazırlayan STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI BAKAN

Detaylı

UNDP Türkiye nin Ocak 2011 elektronik bültenini okumak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.undp.org.tr/gozlem3.aspx?

UNDP Türkiye nin Ocak 2011 elektronik bültenini okumak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.undp.org.tr/gozlem3.aspx? UNDP Türkiye nin Ocak 2011 elektronik bültenini okumak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.undp.org.tr/gozlem3.aspx?websayfano=2816 14 02 2013 www.undp.org.tr/print.aspx?websayfano=2818

Detaylı

ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI

ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI İÇİNDEKİLER 1. MEVZUAT İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR... 3 1.1 MEVCUT DURUM... 3 1.2 İLERİYE DÖNÜK HEDEFİMİZ:... 3 2. ÇEVRE İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR... 4 2.1 ATIK YÖNETİMİ... 4 2.1.1 Düzenli Depolama Tesisleri ve

Detaylı

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI NDAN HABERLER 09.05.2014

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI NDAN HABERLER 09.05.2014 Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Üst Yönetimi Toplantısı nın Kapanış Konuşmasını Gerçekleştirdi Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bakanlığın birinci hedefinin, cumhuriyetin

Detaylı

Ormanlar sürdürülebilir kalkınma demek Ardahan ve Kars'ta yaylalar suya kavuşuyor

Ormanlar sürdürülebilir kalkınma demek Ardahan ve Kars'ta yaylalar suya kavuşuyor Sayı: 112 Nisan 2015 Bölgesel Mülteci ve Dayanıklılık Planı tanıtıldı Ormanlar sürdürülebilir kalkınma demek Ardahan ve Kars'ta yaylalar suya kavuşuyor Güvenli bir yarın için bugün biriktir Afetlere dayanıklılığı

Detaylı

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI NDAN HABERLER 07.02.2014. Türkiye'nin En Uzun Sulama Tüneli Suruç'ta Kazı İşlemleri Tamamlandı

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI NDAN HABERLER 07.02.2014. Türkiye'nin En Uzun Sulama Tüneli Suruç'ta Kazı İşlemleri Tamamlandı Türkiye'nin En Uzun Sulama Tüneli Suruç'ta Kazı İşlemleri Tamamlandı Türkiye nin en büyük ve kapsamlı kalkınma projesi olan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ta önemli bir adım daha atıldı. Proje kapsamında

Detaylı

T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI. 2013 Yılı Performans Programı

T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI. 2013 Yılı Performans Programı T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI 2013 Yılı Performans Programı Strateji Geliştirme Başkanlığı ANKARA - 2013 T.C. ORMAN ve SU İŞLERİ BAKANLIĞI 201 YILI PERFORMANS PROGRAMI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI

Detaylı

sosyal sorumluluğu desteklemek için yeni bir girişim kapsamındaki değerlendirme toplantısı 12-13 Aralık 2006

sosyal sorumluluğu desteklemek için yeni bir girişim kapsamındaki değerlendirme toplantısı 12-13 Aralık 2006 20 02 2013 www.undp.org.tr/print.aspx?websayfano=805 >> UNDP Türkiye, Sağlıkta Dönüşüm Projesi nin hayata geçirilmesi için Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı na uygulama desteği veriyor. Proje, sağlık göstergelerinin

Detaylı

YENİLİKÇİ KALKINMA HİKAYELERİ

YENİLİKÇİ KALKINMA HİKAYELERİ YENİLİKÇİ BİR İLETİŞİM İLE PAYLAŞILAN YENİLİKÇİ KALKINMA HİKAYELERİ UNDP Türkiye 2013 YENİLİKÇİ BİR İLETİŞİM İLE PAYLAŞILAN YENİLİKÇİ KALKINMA HİKAYELERİ UNDP Türkiye 1 Editörler: Faik Uyanık Nazife Ece

Detaylı

2014 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI. DAKA/2014 Çalışma Programı

2014 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI. DAKA/2014 Çalışma Programı 2014 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI 1 İçindekiler 1. GİRİŞ... 5 1.1. KURULUŞ SÜRECİ... 5 1.2. ORGANİZASYON YAPISI... 6 1.3. PERSONEL SAYISI VE DAĞILIMI... 7 1.4. ÖNCEKİ YIL YÜRÜTÜLEN TEMEL FAALİYETLER... 8 1.5.

Detaylı

"Kalkınmanın Yolu, İpekyolu" İPEKYOLU. Yıl: 1 Sayı:1 Ocak- Nisan 2013

Kalkınmanın Yolu, İpekyolu İPEKYOLU. Yıl: 1 Sayı:1 Ocak- Nisan 2013 "Kalkınmanın Yolu, İpekyolu" İPEKYOLU Yıl: 1 Sayı:1 Ocak- Nisan 2013 Röportaj 3 Değerli Okuyucularımız; İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) faaliyetlerini ve bölgemizi tanıtmak amacıyla dört ayda bir yayınlanacak

Detaylı

Küre Dağları Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı Halkın Katılımı Toplantıları Değerlendirme Raporu

Küre Dağları Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı Halkın Katılımı Toplantıları Değerlendirme Raporu ORMAN KORUMA ALANLARI YÖNETİMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESI Küre Dağları Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı Halkın Katılımı Toplantıları Değerlendirme Raporu 26 Mart 2012-29 Mart 2012 Amasra, Bartın,

Detaylı

MUĞLA İLİ DOĞA TURİZMİ MASTER PLANI 2013 2023

MUĞLA İLİ DOĞA TURİZMİ MASTER PLANI 2013 2023 MUĞLA İLİ DOĞA TURİZMİ MASTER PLANI 013 03 ÇALIŞMANIN MAKSADI Bu çalışmanın amacı; doğal güzellikleri, tarihi ve turistik yapısı ile zengin bir doğa turizmi potansiyeline sahip olan İzmir de, bugünün ve

Detaylı

Erzurum dağlarında organik tarım Diyarbakır'da güneş doğuyor. Konya katı atıktan arındırılıyor Düzce'de temiz bir gelecek için temiz su

Erzurum dağlarında organik tarım Diyarbakır'da güneş doğuyor. Konya katı atıktan arındırılıyor Düzce'de temiz bir gelecek için temiz su Sayı: 19 Temmuz 2007 Türkiye'de sürdürülebilir kalkınma seferberliği Erzurum dağlarında organik tarım Diyarbakır'da güneş doğuyor Konya katı atıktan arındırılıyor Düzce'de temiz bir gelecek için temiz

Detaylı

UNDP Türkiye nin Haziran 2012 elektronik bültenini okumak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.undp.org.tr/gozlem3.aspx?

UNDP Türkiye nin Haziran 2012 elektronik bültenini okumak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.undp.org.tr/gozlem3.aspx? UNDP Türkiye nin Haziran 2012 elektronik bültenini okumak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.undp.org.tr/gozlem3.aspx?websayfano=3927 20 02 2013 www.undp.org.tr/print.aspx?websayfano=3931

Detaylı

Küre Dağları Milli Parkı Örnek Uygulamalar Programı başlıyor Bilenler bilmeyenlere öğretmeye hız verdi

Küre Dağları Milli Parkı Örnek Uygulamalar Programı başlıyor Bilenler bilmeyenlere öğretmeye hız verdi Sayı: 65 Mayıs 2011 Dostluk treni ile İstanbul'dan Kars'a seyahat Küre Dağları Milli Parkı Örnek Uygulamalar Programı başlıyor Bilenler bilmeyenlere öğretmeye hız verdi Türkiye nin yeni İklim Değişikliği

Detaylı

Şifanın toprakları konuklarını bekliyor

Şifanın toprakları konuklarını bekliyor www.bebka.org.tr Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Üç Ayda Bir Yayınlanır Yıl 3 Sayı 10 Nisan- Mayıs - Haziran 2014 Şifanın toprakları konuklarını bekliyor GÜÇLENEREK YOLA DEVAM BEBKA yı ziyaret

Detaylı

Düşler Akademisi engelsiz yaşam yolculuğu serüvenine devam ediyor

Düşler Akademisi engelsiz yaşam yolculuğu serüvenine devam ediyor Düşler Akademisi engelsiz yaşam yolculuğu serüvenine devam ediyor Düşler Akademisi nin 2013-2014 eğitim programı, ilk dönemini geride bıraktı. Eğitim programının ikinci dönemi 10 Şubat ta açılıyor. Ankara,

Detaylı

2015 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi

2015 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi T.C. ANKARA KALKINMA AJANSI 2015 Yılı Teklif Çağrısı Başvuru Rehberi İLERİ TEKNOLOJİLERDE YÜKSEK KATMA DEĞER MALİ DESTEK PROGRAMI Referans No: TR51/15/İLTEK İnternet Üzerinden Son Başvuru Tarihi: 25/03/2015

Detaylı

ANTALYA ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

ANTALYA ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ANTALYA ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ 2014 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU ORMAN İDARESİ VE PLANLAMA ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ ANTALYA 2015 SUNUŞ 5018 sayılı Kanun ile şekillenen

Detaylı

İ Ç İ N D E K İ L E R

İ Ç İ N D E K İ L E R İ Ç İ N D E K İ L E R İ Ç İ N D E K İ L E R... 2 SUNUŞ... 5 SUNUŞ... 6 1. GİRİŞ...7 1.1. DOĞAL ALANLAR, YÖRE İNSANININ GELENEKSEL HAYATI, KIRSAL KALKINMA, SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM ALTERNATİFİ ve ARTVİNİLİNDE

Detaylı

Turizm Sektörü Gelecek Stratejileri Konferansı. Antalya 5 Nisan 2011

Turizm Sektörü Gelecek Stratejileri Konferansı. Antalya 5 Nisan 2011 Turizm Sektörü Gelecek Stratejileri Konferansı Antalya 5 Nisan 2011 İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ 4 A. BAŞLAMADAN ÖNCE... 7 B. TÜRKİYE TURİZM SEKTÖRÜ GELECEK STRATEJİLERİ KONFERANSI AJANDA AÇIKLAMALARI 7

Detaylı

Dağıtım: Sınırlı. Orijinali: İngilizce. 15 Şubat 2010

Dağıtım: Sınırlı. Orijinali: İngilizce. 15 Şubat 2010 Dağıtım: Sınırlı.. Orijinali: İngilizce 15 Şubat 2010 Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu Yönetim Kurulu 2010 Yıllık Toplantısı 1-4 Haziran 2010 Geçici Gündemin..Maddesi Taslak Ülke Programı Dokümanı**** Türkiye

Detaylı

İZMİR İLİNDE DOĞA TURİZMİ MASTER PLANI

İZMİR İLİNDE DOĞA TURİZMİ MASTER PLANI T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü IV. Bölge Müdürlüğü İzmir Şube Müdürlüğü İZMİR İLİNDE DOĞA TURİZMİ MASTER PLANI KISALTMALAR AFAD: Afet ve Acil Durum Yönetimi

Detaylı

T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2013 2013 YILI YATIRIM PROGRAMI İZLEME VE DEĞERLENDİRME RAPORU Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı Raporun Hazırlanış Tarihi: Mart-2014 1. GENEL

Detaylı

İZKA ÇALIŞMA PROGRAMI

İZKA ÇALIŞMA PROGRAMI 2013 İZKA ÇALIŞMA PROGRAMI 1. SUNUŞ... 4 2. GİRİŞ... 4 2.1. KURULUŞ Cİ VE ORGANİZASYON YAPISI... 4 2.2. KURUMSAL TEMEL POLİTİKA VE ÖNCELİKLER... 5 3. 2010-2013 İZMİR BÖLGE PLANI... 5 4. 2013 YILI ÖNCELİKLERİ...

Detaylı

Orman ve Biyolojik Çeşitlilik

Orman ve Biyolojik Çeşitlilik yayın dünyası Orman ve Biyolojik Çeşitlilik Doğadan faydalanırken doğayı gözetme son zamanlarda üstünde sıklıkla durulan bir konu olmuştur. Dünyamızda var olan ekosistemlerin %80 nin bozulmuş olması da

Detaylı

2013 Yılı Revize Çalışma Programı. (1 Ocak 31 Aralık 2013) T. C. KUZEY ANADOLU KALKINMA AJANSI

2013 Yılı Revize Çalışma Programı. (1 Ocak 31 Aralık 2013) T. C. KUZEY ANADOLU KALKINMA AJANSI 2013 Yılı Revize Çalışma Programı (1 Ocak 31 Aralık 2013) T. C. KUZEY ANADOLU KALKINMA AJANSI Planlama, Programlama ve Stratejik Araştırmalar Birimi www.kuzka.gov.tr 0 SUNUŞ Ajansımız son kurulan ajanslardan

Detaylı