Karlsruhe Belediyesi Kadınlar Görevlisi. zorda kalan kadınlar için yardım ve tavsiyeler. kadına yönelik ŞİDDET. Türkçe Türkisch.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Karlsruhe Belediyesi Kadınlar Görevlisi. zorda kalan kadınlar için yardım ve tavsiyeler. kadına yönelik ŞİDDET. Türkçe Türkisch."

Transkript

1 Karlsruhe Belediyesi Kadınlar Görevlisi zorda kalan kadınlar için yardım ve tavsiyeler kadına yönelik ŞİDDET Türkçe Türkisch Karlsruhe

2 2 Künye Yayımlayan: Karlsruhe Belediyesi Kadınlar Görevlisi Eylül 2008 Tekst ve sayfa düzeni: Sabine Zürn, Karlsruhe Çeviri: A. Haydar Yüksel Ismarlama adresi: Frauenbeauftragte der Stadt Karlsruhe Karlsruhe Tel: 0721 /

3 3 İçindekiler Sayfa Giriş 4 Evlilik ve beraberlikler de şiddet 7 Tecavüz etme ve cinsel zorlama 9 Kız ve erkek çocuklara yönelik cinsel şiddet 11 Zoraki evlilik 12 Göçmen kökenli kadınlara karşı şiddet 14 İş yerinde cinsel taciz 16 Stalking (takipçi tacizcilik) 17 Mahkemelerin koruma kararları 19 Şikayet etme ve dava açma 20 Danışmanlık hizmetleri 21 Adresler: Acil durumlarda: Polis, Kadın Sığınma Evleri 23 Kadınlar için danışma merkezleri 24 Cinsel şiddete karşı uzman danışmanlık 24 Karlsruhe Belediyesi 25 Şiddete eğilimli kadın ve erkeklere danışmanlık hizmetleri 26 Karlsruhe de kadın ve erkeklere yönelik diğer danışma büroları 27 Çocuklar ve gençler için danışma büroları 28 Diğer önemli adresler 29 Yabancı kadınlar için danışmanlıklar Kadın ticareti ve fuhuşa zorlama hallerinde başvurulacak yerler 30 Engelli kadınlar ve kızlar için danışmanlık 30 İletişim adresleri 31

4 4 Giriş Kadına yönelik şiddet nerdeyse günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir ve kendini çeşitli biçimlerde göstermektedir. Eğer bir koca karısını eve hapseder, tehdit eder, döver, yaralarsa veya tecavüz ederse, bu bir şiddettir. Eğer aileden, tanıdıklardan veya yabancı birisi, genç kız ya da kadını onun istemediği bir yaşam tarzına zorlarsa, bu bir şiddettir. Tanıdık çevreden, iş arkadaşlarından veya şef pozisyonunda olan ya da tamamen yabancı bir erkek, eğer bir kadına cinsel tacizde bulunur, onu takibe alır veya tecavüz ederse, bu bir şiddettir. Eğer bir kadın evliliğe zorlanıyorsa ya da fuhuşa teşvik ediliyorsa, bu bir şiddettir. Eğer aileden, komşulardan ya da tanıdık çevreden bir erkek, kız veya erkek çocuğu cinsel olarak istismar ederse, bu bir şiddettir. Eğer erkekler, kadınların veya kızların kendilerine bağımlı olmaları veya kendilerini savunamamaları gibi durumlardan fayda sağlamaya çalışıyorlarsa, bu bir şiddettir. Almanyada yaşayan kadınların yarısından fazlası yaşamlarında en az bir kere cinsel tacize uğramıştır. 16 yaş ve üstü kadınların yüzde 40 ı bedensel ve/veya cinsel şiddeti yaşamış, yüzde 42 si ise erkekler tarafından ruhsal şiddete maruz bırakılmıştır yılında her dört kadından biri, ya halen devam eden ilişkisi içinde veya bir önceki ilişkisinde bedensel ve/veya cinsel şiddet görmüştür. (Bilgiler Almanya hükümetinin 2004 yılında yaptırdığı güvenilir bir anketten alınmıştır.)

5 5 Siz de şiddete maruz kalıyor musunuz? Kendinizi müdafaa edin! Yardım ve destek aramaktan çekinmeyin. Bir kadının şiddete maruz kaldığını farkederseniz, medeni cesaret gösterip müdahale ediniz. Böylece şiddete uğrayan kişinin yardım alabilmesine ve olayın failinin bulunmasına yardımcı olursunuz. Bu broşür, Karlsruhe de kadınların korunması ve şiddet mağdurlarına yardım edilebilmesi için hangi önlemlerin alınabileceğini ve hangi imkanların bulunduğunu göstermek amacıyla hazırlanmıştır. Kadınlara karşı şiddet kanunsuzdur ve de cezayı gerektirir. Her kadın, kendi bedensel ve ruhsal dokunulmazlığına saygı gösterilmesi hakkına sahiptir. Bu bir insani haktır! Sayfa 23 ten itibaren kadın sığınma evlerinin, acil yardımın, yetkili polis merkezlerinin, danışma merkezlerinin ve belediye kurumlarının adresini ve telefon numaralarını bulabilirsiniz. Bu kurumlar yardıma ihtiyacı olan kadınlara hemen ve sonrasında da yardım edebilmek için birlikte çalışmaktadırlar.

6 6 Şiddet hakkında bilgiler Şiddete genellikle erkekler başvurmaktadırlar. Bu erkekler genellikle kadının yakın ailesinden, tanıdık veya arkadaş çevresindendirler. Bununla beraber ayrıca günlük yaşantımızda da neredeyse hergün faili bilinmeyen taciz, tehdit ve şiddet olaylarına rastlamaktayız. Şiddetin, ortada gözüken bir yaralanma olayı olmasa da, mağdur kişi üzerinde kalıcı bir çok etkisi vardır. Şiddete maruz kalmış birçok insan korku, çöküntü ve kendinden şüphe etme, özgüvenini yitirme duyguları içinde acı çekmeye devam etmektedir. Kadına yönelik şiddet çesitli yaşam tarzları içinde çeşitli biçimlerde görülebilmektedir. Ama içinde bulundukları yaşam tarzına aşırı bağımlı olan kadınların, kendilerini bu şiddet sarmalından çekip koparmaları daha da güç olmaktadır Son yıllarda konularda uzmanlaşma ve çözüme yönelik çalışmalar sayesinde, olayın özelliğine göre çözüm üretebilen danışmanlık ve yardım hizmetleri ortaya çıktı. Bu uzman kurumlarda çalışan donanımlı personel konularında çok büyük bir tecrübeye sahiptir ve aldıkları bilgileri mağdur kişi lehine güvenilir bir şekilde değerlendirirler. İnsanların da başlarına gelenler hakkında bu kurumlara gidip, sorunlarını anlatmaları, onların yaşamlarının kolaylaşmasına yardım edecektir. Geçen zamanda kadınlara karşı işlenen şiddet suçlarının yalnızca küçük bir bölümü polise bildiriliyordu. Ama bugün iyileştirilen hukuki durum ve kamuoyunun duyarlı hale gelmesi sonucu şiddete karşı suskun kalmayan kadın sayısı daha da çoğalmıştır. Bu kitapçıkta kadınların içinde bulundukları çeşitli yaşam formları gözönüne alınmıştır. Ama kadınlara karşı şiddetin bazı biçimleri yeterince bilinememektedir ve bu yüzden de gereken yardımlar yeterince yapılamamaktadır. Kadına yönelik şiddetin yaygınlığı, buna karşı mutlaka dışardan müdahale edilmesi gerektiği, korunma evlerinde yaşayan ya da bakım altında olan kadınların durumu, kamuoyu bilincine yeni yeni yerleşmeye başlamıştır. Bununla birlikte kadınlara daha güvenli bir yaşam imkanı sunulabilmesi, değişik alanlarda daha çok çalışılmasına ve önlem alınmasına bağlıdır.

7 7 Evlilik ve beraberliklerde şiddet Kadınlar genellikle kocaları ya da hayat arkadaşları tarafından yani çevrelerindeki en yakın erkeklerden şiddet görmektedirler. Hergün birçok kadın, eşi tarafından bedensel veya ruhsal kötü muameleye maruz kaldığı için ya polise ya da korunma evlerine başvurmaktadır. İçinde bulundukları beraberliğin iyi yürümediği gerçeğini kabul edebilmek birçok kadın için zor olmaktadır. Kendilerini ailenin birlikte kalmasından tek başına sorumlu hissetmektedirler. Ama, erkeğin yolaçtığı olumsuz tavırlardan kadın sorumlu tutulamaz. Ve göz yummak, susmak bu şiddeti ortadan kaldırmaz. Şiddetin hüküm sürdüğü bir beraberlikten kurtuluşun en iyi yolu o ortamı terketmek, yardım aramak ve kendi hayatını kendi ellerine almaktır. Doğrudan şiddete maruz kalmasalar bile çocuklar da bu ortamdan etkilenirler. Aile içindeki en yakın kişinin uğradığı korkuyu mutsuzluğu ve saldırıyı onlar da aynen yaşarlar ve bu duygular içinde acı çekerler. Her on çocuktan dokuzu annenin şiddete maruz kaldığı anda ya yanında ya da komşu odada bulunmakta yani olaya çok yakından şahit olmaktadır. Hiçbir erkek karısını ya da hayat arkadaşını dövmek, tehdit veya tecavüz etmek hakkına sahip olamaz. Aile içi şiddet suçtur ve cezalandırılır. Kendinizin ve de çocuğunuzun bedensel ve ruhsal dokunulmazlığını ciddiye alınız. Buna karşı mutlaka yardım arayınız. Evi Terketme Zorunluluğu (Platzverweis) ve Yaklaşma Yasağı (Näherungsverbot) hakkında daha ayrıntılı bilgiyi Karlsruhe Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğünün ortaklaşa çıkardığı (Projektgruppe Häusliche Gewalt) Polizeiliche Anordnung zum Schutz von Frauen und Kindern bei Gewalt im Häuslichen Bereich broşüründe bulabilirsiniz. Bu broşür Türkçe, Ingilizce, Rusça ve Hırvatça dillerine de çevrilmiştir. İsteme adresini sayfa 22 de bulabilirsiniz.

8 8 Ne yapmalı? Eğer şiddete maruz kalma tehlikesi içindeyseniz veya buna yönelik bir tehdit varsa, hemen polisi arayın! Güvendiğiniz kişilere haber verin ve kendinizi tehlike altında hissettiğiniz yerde tek başınıza kalmayın. Polis geldikten sonra evde kalma ya da bir sığınma evine başvurma konusunda karar verebilirsiniz. Gelen polis memurları tehlikenin durumuna göre şiddet uygulayan kişinin evden çıkarılıp çıkarılmayacağına karar verebilir (Platzverweis). Ayrıca kendiniz de polis yerine doğrudan Halkla İlişkiler ve Güvenlik Dairesi ne (Bürgerservice und Sicherheit - BuS) şiddete başvuran kişinin evi terketmesi için (Platzverweis) bir dilekçeyle başvurabilirsiniz. Ev/Aile içinde şiddete maruz kalmış kişilerin korunması için alınan tedbirler Aşağıda sıralanan tedbirler bir tehlike anında Polis veya BuS tarafından alınabilir (sayfa 20 de Şiddetten Koruma Kanunu na bakabilirsiniz) Evi terketme zorunluluğu (Platzverweis): Erkek bütün ev anahtarlarını teslim etmek ve evi terketmek zorundadır. Bu kararın alınması için şiddete başvuran kocanın veya erkek arkadaşın mutlaka bedensel saldırıda bulunmuş olması gerekmez, eğer ortada bir eve kapatma ya da yaralama tehditi varsa bile bu karar alınabilir. Yaklaşma yasağı (Näherungsverbot): Erkeğin eşine ve varsa çocuklara yaklaşması, telefon etmesi ve üçüncü kişiler yoluyla irtibat kurmaya çalışması yasaktır, aynı şekilde kadının işyerine ve de çocukların devam ettiği okul veya anaokuluna gitmesi de yasaktır. Eğer erkek sizi ve/veya çocukları bu tedbirlere rağmen hala tehdit ediyorsa, hemen polise haber verin. Eğer şiddete başvuran eş ya da erkek arkadaş alınan kararların yaptırımlarına uymuyorsa, hakkında suç duyurusu ile para ve hapis cezası (Strafanzeige, Ordnungsgeld und Haft) uygulanabilir. Tecrübeler, polis müdahalesinin ve suç duyurusunun, birçok erkeğin şiddeti sürdürmesine mani olduğunu göstermektedir.

9 9 Tecavüz ve cinsel taciz Tecavüz ve cinsel taciz kadının cinsel özgürlük hakkına saldırıdır ve cezalandırılır. Saldırgan, kadına karşı kaba kuvvet kullanmamış, yalnızca tehdit etmiş ya da herhangi bir şekilde çaresiz bırakmış olsa bile yine de cezayı gerektiren bir durum ortaya çıkmış demektir. Suçların çoğu genelde önceden planlanmış eylemlerdir ve yapan kişiler de genellikle şiddet ve tehdite veya buna benzer şeylere başvurmadan önce mağdurla ilişki kurmaya çalışırlar. Bir saldırganın ne yapmak istediğini önceden tahmin edebilmek çok zordur. Ne yapmalı? Polise haber verin. Saldırganın önemli delilleri ortadan kaldırmasına imkan vermeden ve vücudunuzdaki izler yokolmadan çok hızlı bir şekilde harekete geçin. Eğer saldırganı şikayet etmek isterseniz, bunu bütün polis birimlerinde yapabilirsiniz. Orada önce suçlunun hemen yakalanması için gereken bilgileri vermeniz ve olayın nasıl geliştiğini anlatmanız gerekir. Daha sonra polis tarafından ifadeniz alınır. Bunun için bir kadın polis memuru talep edebilirsiniz. Bir tecavüz olayı yaşadığınızda, vücudunuzda görünebilecek izler olmasa da mümkün olduğunca hemen bir doktora gidiniz. Tıbbi yöntemlerle vücudunuzdaki izler ve psikolojik ve fi ziki durumunuz bir raporla tespit edilecektir, bunlar sonraki polis araştırması ve atılacak hukuki adımlar icin çok önemli belgelerdir. Doktorların bu konularda sır saklama mecburiyetleri vardır. Böyle durumlarda giysilerin üzerinde izler bulunabileceğinden, onları iyi saklayınız ve katiyen yıkamayınız.

10 10 Cinsel şiddete maruz kalmak çok yıpratıcı bir tecrübedir ve bu tür konular üzerine konuşmak çok zordur. Ama geleceğiniz için daha da tahrip edici olan, suçlu cezasız kalırken, sizin susmanız ve olanlar karşısında kendinizi ezik hissetmenizdir. Güvendiğiniz insanlarla ya da bu konuyla ilgili bir danışmanla kendinizin veya başkasının yaşadığı şiddet saldırıları üzerine konuşun. Aynı zamanda danışmanlardan hukuki imkanlarınız hakkında bilgi de alabilirsiniz.

11 11 Kız ve erkek çocuklara yönelik cinsel şiddet Birçok çocuk cinsel şiddetin kurbanı olmaktadır. Saldırganların çoğu da ya kendi babaları ya da annenin erkek arkadaşı olmaktadır. Amca, erkek kardeş, erkek akraba veya tanıdık çevresinden birisi de olabilmektedir. Kadınların da cinsel şiddete başvurduğu bunlara eklenmelidir. Anne babalarına ve büyüklerine bağımlı olan çocukların bu yüzden kendilerini korumaları zordur. Büyüklerine sevgi duydukları halde, onların niye böyle davrandıklarına bir anlam veremezler. Başlarına gelen olaylardan dolayı kendilerini suçlu hissederler, suçluluk duygusu onları suskunluğa sürükler. Çocuğun davranışlarındaki ani değişiklikler birşeylerin doğru olmadığının işaretleridir. Ne yapmalı? Eğer bir çocuğun cinsel şiddete maruz kaldığına dair kuşkularınız varsa 24. sayfada adresleri olan bir danışmanlık bürosuna başvurunuz. Orada bu çocuğa nasıl yardım edebileceğinize dair bilgiler bulabilirsiniz. Çocukken yaşanılan cinsel tacize veya tecavüze uğramak gibi olumsuz hatıralar, bazen ilerleyen yaşla birlikte gün yüzüne çıkabilmektedir, üzerinden çok zaman geçmiş olmasına rağmen bu konuda yardım ve hak aramanız anlamlı ve iyileştirici etkiye sahiptir. Genellikle bunlarla ilgilenen Kriminal Polis e (Kriminalpolizei) şikayette bulunmanızı önerebiliriz. Danışmanlık bürolarından da bu konuda ne yapabileceğinize dair bilgi alabilirsiniz.

12 12 Zorunlu evlilik Eğer bir genç kız ya da kadın kendini buna zorlanmış hissederse, burada bir zorunlu evlilik ten bahsedebiliriz. İsteksizliğinize ya kulak verilmiyor ya da anne ve babanız, ailenizin diğer bireyleri, nişanlınız veya onun anne babası sizin üstünüze çeşitli şekillerde baskı uyguluyorlar ve de siz bunlara karşı gelemiyorsunuzdur. Bu baskı, kendinizi koruyamayacağınız düşünülerek bedensel ve cinsel istismar edilme, tehdit ederek zorlama, duygusal, ruhsal ve sosyal baskı oluşturma ve küçük düşürme, değerinizi düşürme, sürekli kontrol altında tutma gibi şekillerde kendini gösterir. Zorunlu evlilik dışında bir de ayarlanmış evlilikler vardır ki burada, herşeyden önce anne babasının isteklerine boyun eğen, kendini onların isteklerini yerine getirmek zorunda hisseden, aşırı itaatkar yetiştirilmiş kızlar söz konusu olduğundan, bunları açığa çıkarmak kolay değildir. Az rastlanan bir durum da olsa zorunlu evlilik genç erkeklerin de başına gelmektedir. Federal Almanya hükümetinin 2004 yılında yaptırdığı bir ankette, evlilik yapmış Türkiye kökenli göçmen kadınların dörtte birinin evlilikten önce eşini hiç tanımadığı, yüzde 17 sinin de evliliğe zorlandığı sonuçları çıkmıştır. Zorunlu evlilikle genç kız ve kadınların özgür iradeleri ellerinden alınmış oluyor. Cinsel alan da dahil olmak üzere evliliğin getirdiği ödevlere zorlanıyorlar, işgüçleri sömürülüyor, eğitim şansları kısıtlanıyor ve de yaşamlarını kendi isteklerine göre şekillendirmeleri önleniyor.

13 13 Zorunlu evlilik daha yetişme çağında olan gençlere karşı bir haksızlıktır, gencin kendisi için kendi karar verme hürriyetini elinden almaktır ve insan haklarına aykırı bir durum ortaya çıkarır. Birisini onun isteği dışında evliliğe zorlamak suçtur ve bu suçun karşılığı bir ceza da hakedilmiş demektir. Zorla evlendirilmek istenen veya evlendirilen kadınlar için her zaman başvurabilecekleri bir danışmanlık bürosu ve faydalanabilecekleri bir koruma evinin var olduğunu unutmayınız. Ne yapmalı? Sizin başınıza gelmese de eğer genç bir kız ya da erkeğin zorla evlendirilmeye çalışıldığına dair kuşkunuz varsa, onunla mutlaka bu konu üzerinde konuşmayı deneyiniz. Ona yardım edebileceğinizi belirtiniz. Eğer evlilik konusunda şahsen başkaları tarafından baskı altına alınırsanız, yardım ve koruma aramaktan çekinmeyiniz. Güvendiğiniz birisiyle konuşup, bu konuyla ilgili bilgileri toplayınız ve sunulan yardımlardan faydalanınız. Bilgi ve yardım alabileceğiniz, gençler için Çocuk Bürosu (Karlsruhe Kinderbüro) ve yetişkinler için yine aynı sayfadaki Kadınlar Görevlisi (Frauenbeauftragte) adreslerini 25. sayfada bulabilirsiniz. Çok acil bir durumda hemen polise, belediyenin sosyal hizmetler bölümüne ya da bir Kadın Sığınma Evine müracaat edebilirsiniz.

14 14 Göçmen kökenli kadınlara karşı şiddet Aile içi şiddetle karşı karşıya kalan göçmen kadınların kendilerini bu evlilikten kurtarmaları ya da aileden ayrılmaları özellikle yabancılar kanununun onlara vermiş olduğu haklar çerçevesinde duruma göre çok zor olabilmekte. Ayrıldıktan sonra Almanya yı terketmek zorunda kalma korkusu her zaman bir tehdit unsuru olarak görülmekte ama buna sanıldığından daha az rastlanılmaktadır. Dil yetersizliği ve bilgi eksikliği yüzünden birçok kadın, haklarının farkına varamıyor ve sunulan yardım imkanlarından yararlanamıyor. Göçmen kökenli genç kız ve kadınlar genellikle aile geleneklerinin baskısı altında olmakta ve yine bunlardan çoğu dolaylı ya da dolaysız şekilde şiddete maruz kalmaktadırlar yılında Federal Hükümetin yaptırdığı anketten, Türkiye ve doğu Avrupa kökenli göçmen kadınların yüzde kırkının 16 yaşından itibaren vücutsal ve cinsel şiddete maruz kaldığı ortaya çıkmaktadır. Ne yapılmalı? Bu konudaki danışmanlık hizmetlerinden mutlaka faydalanınız! Bu hizmetler anadilde yapılmaktadır ve yabancı hakları üzerine bilgi vermektedir. (Danışma hizmetleri için daha çok bilgiyi 24. sayfadan itibaren ve 30. sayfada bulabilirsiniz. Yakın arkadaşlarınızla ve güvendiğiniz kimselerle başınıza gelenler hakkında konuşunuz ve destek arayınız

15 15 Kadın Ticareti Sıklıkla birçok kadın ya zorla veya kendilerine büyük vaatler yapılarak ya da gizlice Almanya ya gelmektedir. Bunlardan hayat kadınlığına zorlananların sayısı da az değildir. Şiddet olarak adlandırabileceğimiz bütün bu zora ya da yalana dayalı biçimler Almanya da yasaktır ve cezaya tabidir. Ne yapmalı? Korunma evleri ve danışma yerleri sizlere koruma ve yardım sunarlar, danışmanlık hizmetleri genellikle anadilde verilir. Sizleri yabancılar kanunundaki konumunuz hakkında da bilgilendirirler. Danışmanlık hizmetleri sizlerin güvenliği için büyük bir gizlilik içinde yapılmaktadır. Eğer kadın ticareti kurbanları arasındaysanız ve tanıklık yapmaya hazırsanız, belli şartlar altında Tanık Koruma Programı (Zeugenschutzprogramm) denilen özel bir program kapsamına alınabilirsiniz. Ve bundan dolayı özel bir koruma altında olursunuz. Bu konuya ait bilgileri sayfa 23 ten itibaren bulabilirsiniz.

16 16 İş yerinde cinsel taciz İşyerlerindeki cinsel ayrımcılık ve de taciz, bilgisayar ekranında teşhir edilen erotik resimlerden, reddedilmiş davetler üzerine imalı sözlerden ve tesadüfmüş gibi kasıtlı vücut dokunmalarından tutunda tehditler ve kaba kuvvete kadar uzanan bir çeşitlilik içinde kendini gösterir. Bu tacizlere hedef olanların çoğu önce tacizi yapana bulaşmamaya ve birşey olmamış gibi hadiseyi hasıraltı etmeye çalışırlar. Cinsel taciz maalesef istenmeden yapılan bir kaza değildir, aksine tecavüzlerin çoğalmaya devam ettiği ve yoğunluk kazandığı bir süreçtir. Er ya da geç bir çok kadın da sırf bu yüzden işyerlerini terketmek zorunda kalmışlardır. Aslında bir işveren kanunen kadın çalışanlarını cinsel tacize karşı korumak zorundadır ve de bunun için tacizciye karşı yaptırıcı önlemlerini almak zorundadır. Ne yapmalı? Kendi duygu ve algılarınızı ciddiye alın, kızgınlığınızı açıkca gösterin ve bu tacizlere müsamaha etmeyin. Olanları ayrıntılı bir şekilde not edin ve vakit geçirmeden başınıza gelenler hakkında güvendiğiniz birisiyle konuşun. Bu gibi durumlarda yetkili bir kurumdan örneğin sendikanızdan (Gewerkschaft) ya da şehrinizin kadınlar görevlisinden (Frauenbeauftragte) bilgi alın. İşyerinde cinsel tacize uğrayanın tazminat talep hakkı olduğunu da unutmayın. Olayı amirlerinize ve personel veya işçi temsilciliğine bildirin (Betriebs- oder Personalrat).

17 Stalking Stalking İngilizceden alınma bir sözcük (Almanca: heranpirschen ) ve birisini sürekli takip etme, ona musallat olma, taciz ve tehdit ederek birtakım taleplerde bulunma anlamına gelmektedir. Sevgi ya da birisini sevmek ile hiçbir ilişkisi yoktur, aksine kişiyi korkutarak bezdirerek kontrol altında tutma ve gücünü ispatlama amaçlıdır. Stalking terördür: işyeri ya da özel telefonunuzun sürekli aranması, telesekreterinize sürekli tehditkar mesajların bırakılması, iftiralar, hakaretler; sürekli ve gizliymiş gibi yapılan takipler, zorla ve hile ile hediye vermeler; aşk mektupları gönderip, sonra da hakaret ve tehdit dolu göndermeler ve bir anda mail bombardımanına tutmalar (cyberstalking), kasıtlı maddi hasar verme, eve gizlice girilmesinden başlayıp ağır yaralamaya kadar varan saldırmalar, yani kısaca birisine karşı terör uygulamaktır. 17 Günümüze kadar bilinen ve de açığa çıkmış Stalking olayları ortalama 28 ay boyunca devam edebiliyor. Bu olaylarda Stalker yani bu işi yapan kişilerin yüzde 49 unun eski eş ya da sevgili olduğu, yüzde 81 erkekler tarafından yapıldığı, mağdurların yüzde 39 unun da Stalker tarafından fi ziksel saldırıya uğradığı tespit edilmiştir. Darmstadt Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada her beş mağdurdan biri yumruklu ya da silahlı ağır saldırıya uğradığını dile getirmiştir. (Kaynak: Stalking in Deutschland Hans-Georg W. Voß, Jens Hoffmann, Isabel Wondrak, Schriftenreihe des Weißen Ringes.)

18 18 Ayrılık sonrası eski eşlerin bu yola başvurması (Stalking) durumunda genellikle çocuklar da bu terörden zarar görüyor ve bu kişi (Stalker) çocukları yeniden kontak kurmak için alet olarak kullanıyor. Stalker duruma göre örneğin hakaret, meskene zorla tecavüz, zorlama, özgürlükten mahrum etme, hırsızlık, yaralama, suç uydurma yani işlenmediği bilinen bir suçun, yetkili makamlara işlenmiş gibi ihbar edilmesi gibi değişik suçlardan sorumlu tutulabiliyor. Ne yapmalı? Sizi rahatsız eden kişiye çok açık ve bir kereye mahsus olmak üzere onunla ne şimdi ne de ilerde herhangi bir ilişkide olmak istemediğinizi belirtin. O kişiden gelecek olan her türlü yakınlaşma denemesini engelleyin ve son bir konuşma daha ya da tartışma gibi bahanelere fırsat vermeyin. Bu kişinin size karşı yaptıklarını ve de yapmaya çalıştıklarını not alın ve polise bildirin. Eğer kendinizi tehdit altında görüyorsanız polisi arayın! Polise suç duyurusunda bulunun! Görevli polis memurları hemen koruma önlemlerini alabilirler (sayfa 8) ve size güvenliğiniz için ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi verirler. Gerekirse Asliye Mahkemesi ne (Amtsgericht) başvurup Koruma Kararı (Schutzanordnung) alınmasını talep edin. Kendinize yardım ve refakatçi talep etmekten çekinmeyin. Tehdit altında olduğunuzda ve hatta sonrasında da kadın danışmanlıklarının ve Weise Ring kurumunun yanınızda yardıma hazır olduğunu unutmayın.

19 19 Mahkemelerin koruma kararları Emniyet Müdürlüğü ile Vatandaş Hizmetleri ve Güvenliği Dairesi (BuS: Bürgerservice und Sicherheit) çok acil hallerde ve ancak birkaç günlük koruma kararı alabilir. Bundan sonrası için Asliye Mahkemesi (Amtsgericht) yetkilidir. Şiddete yönelen eş, arkadaş ya da sizi rahat bırakmayan kişiye (Stalker) karşı bazı yasaklayıcı yaptırımlar getirebilir (Gewaltschutzgesetz), örneğin: Eve girme yasağı; Size ve oturduğunuz evin yakınına mahkemenin tespit ettiği mesafeden fazla yaklaşmama yasağı; İşyeriniz, okul ya da çocuk yuvası gibi sizin sürekli gitmek zorunda kaldığınız yerlere yaklaşma yasağı; Telefon, mektup, ya da SMS yoluyla bile olsa sizinle kontak kurma yasağı. Eğer size karşı fi ziki, sağlığınızı tehlikeye sokabilecek ya da serbest hareket etmenizi engelleyici ciddi bir tehdit sözkonusu ise de Koruma Kararı alınabilir. Aynı kararlar rahatsız edici bir şekilde taciz edilmeniz halinde de örneğin sürekli takip edilme durumunda da alınabilir. Tehlike sürekli devam ediyorsa ve ciddi bir tehdit varsa Koruma Kararı çok acil geçici karar olarak talep edilebilir (Schutzanordnungen im Eilverfahren). Ne yapmalı? Uzman danışmanlıklardan kanuni haklarınız için bilgi alınız. Avukatınız olmadan da kendiniz doğrudan Asliye Mahkemesine (Amtsgericht) bir dilekçe ile başvurabilirsiniz. Yine de bir avukattan yardım alınması tavsiye edilir. Eğer düşük bir geliriniz varsa, maddi durumunuz iyi değilse danışma ve mahkeme masrafl arı için yardım talep edebilirsiniz (Prozesskostenhilfe). Özellikle göçmen kökenli kadınların ayrıntılı danışmanlık hizmetlerinden ve avukat tutma gibi hukuki temsil haklarından faydalanmaları tavsiye edilir.

20 20 Şikayet ve yargı yolu Şiddetin hangi biçimi olursa olsun, başkalarına karşı şiddet uygulayan ya da bununla tehdit eden kişiler, yaptıklarının cezai sonuçlarına da katlanmak zorundadırlar. Aile içi şiddet olaylarında bu suçu işleyen kişilerin çoğu ceza indiriminden faydalanmak için, alkolü bırakma veya anti-şiddet alıştırması gibi, davranışlarını değiştirme şartını kabul etmektedirler. Cinsel taciz, tecavüz gibi suçları birçok kez işlemiş suçlu sayısı az değildir, ancak davacı kadın sayısı artınca soruşturma derinleştirilmekte ve suçlu bulunabilmektedir. Bu yüzden saldırıya uğranılan olayda kendinizi savunabilmiş olsanızda, olayı polise bildirmekte büyük yarar vardır. Mahkemelerde kadınlara yönelik şiddet kovuşturmaları sıklaştıkça insanlar arasında haksızlığa uğramış olma bilinci artmaktadır (Unrechtbewusstsein). Cinsel suç davalarında genellikle olayın tek şahidi olan kadına mahkemede büyük bir rol düşmektedir. Bunun için bu tip davalarda avukat tutulması özellikle önemlidir. Avukat Mahkeme usulü ve müdahil dava (Nebenklage) açmanın yararları üzerine bilgi verir, Mağdurun ihtiyacı veya talebi halinde mahkeme masrafl arının ödenmesi için dilekçe verir (Prozesskostenhilfe), Mağdur için manevi tazminat (Schmerzensgeld) talebinde bulunur. Ne yapmalı? Bilgi ve yardım imkanlarından faydalanınız. Kadın danışma merkezleri kanunlar hakkında sizi bilgilendirir ve hakkınızı aramanız için size yardım eder. Weise Ring kurumu olayın mağdurunu haklarını alması için destekler. Bazı durumlarda Mağdura Tazminat Ödeme Kanunu na (Opferentschädigungsgesetz) göre yapılan yardımlar da vardır.

21 21 Danışma Bazı kadınlar şiddete maruz kaldıktan sonra, başlarına geleni bir an evvel unutmanın daha iyi olacağını düşünmektedirler. Ama artık hayat eskisi gibi değildir ve bazı şeyleri değiştirmek mecburiyeti doğar. İster içinizi dökmek isteyin ister yeni bir yaşam kurmaya başlamış olun ya da yalnızca bir fi kir almak için, ne olursa olsun, tecrübeli bir bayan uzmanla konuşmanın büyük bir faydası olacaktır. Karlsruhe de bu konularda çeşitli danışmanlık hizmetleri verilmektedir (sayfa 24 ten itibaren bu adresleri bulabilirsiniz). Uzman danışmanlık hizmetlerinde geçerli kural karşılıklı güvendir. Konuşmanın içeriğini ve çerçevesini belirleyen, yine danışmanlık talep eden kadındır. Neler danışma konusu olabilir: Kendimi bundan sonra olabilecek saldırıdan nasıl koruyabilirim? Saldırganı şikayet etmeli miyim? Mahkemede neler oluyor? Hukuki yardımı (Rechtsbeistand) nereden alabilirim? Benim için hangi mahkeme masrafl arı çıkar? Yaşadığım şiddetin ruhsal ve bedensel olarak üstesinden nasıl gelirim, kendi özgüvenimi nasıl geri kazanırım? Ayrılma ve boşanmalarda nelere dikkat edilmelidir? - Şiddete başvurmayı bırakan eşimle yeniden biraraya gelmeyi tasvir edebilirmiyim? Aile içi şiddet mağduru kadınlar, polise onay verdikleri takdirde, aile içi şiddeti aydınlatma Clearingstelle Häusliche Gewalt kurumundan bir kadın görevli onlarla temasa geçer. Bu gibi durumlarda fazla aramadan ve durumu heryere açıklamak zorunda kalmadan fi kir ve yardım almak, birçok kadına kolaylık sağlamaktadır. Şiddete maruz kalan göçmen kadınlar muhakkak bu imkanları kullanmalıdırlar! Karlsruhe de anadilde danışmanlık imkanları vardır, buralarda kadınlara yardım imkanları araştırılmakta ve yabancılar kanununun bu konulara özgü düzenlemeleri hakkında bilgi verilerek onlara destek olunmaktadır.

22 22 Karlsruhe Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü Aile İçi Şiddet Proje Grubu (Projektgruppe Häusliche Gewalt) Eylül 2005 te Aile/Ev içindeki baskı ve şiddetten korunmak için Karlsruhe de alınan polisiye önlemler (Polizeiliche Anordnung zum Schutz bei Gewalt im häuslichen Bereich in Karlsruhe) başlığıyla bir kitapçık çıkarttı. Bu kitapçığı İngilizce, Hırvatça, Türkçe ve Rusça dillerinde bulabilirsiniz. Aile/Ev içi şiddete karşı korunmak için gerekli daha fazla bilgiyi: sayfasında bulabilirsiniz. Edinme adresi: Frauenbeauftragte der Stadt Karlsruhe, Karlsruhe. Şiddet eğilimlerine çözüm arayan erkekler, yakın sosyal çevrede şiddete karşı danışma merkezi ne (Beratungsstelle bei Gewalt im sozialen Nahraum) başvurabilirler. Eşleri ya da yaşam arkadaşları şiddete başvuran kadınlar polisle veya görevli savcılıkla ilişkiye geçerek, erkeğin bu kuruma gönderilmesine önayak olabilirler. İlişkileri içinde kocalarına ya da hayat arkadaşlarına karşı şiddete başvuran kadınlar da aynı kurumlara başvurabilirler. Sayfa 26 da kendi şiddete eğilimlerini sorgulamak isteyenler için ne gibi yardımların yapılabileceği konusunda danışmanlık sunan Beratungsstelle bei Gewalt im sozialen Nahraum adresini bulabilirsiniz.

23 23 Önemli adresler ve başvuru yerleri Polis Acil (ücretsiz) 110 Karlsruhe de Kadın Sığınma Evleri Frauenhaus Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet: Frauenhaus SkF Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet: Kadın Sığınma Evleri geceleri başvuruları kabul edemediği için, herhangi acil bir durumda doğrudan polisi arayabilirsiniz, burada size yardım edilecektir.

24 24 Kadın danışma büroları Karlsruhe de bulunan her iki Kadın Sığınma evi de konularında yeterince tecrübeli uzman danışmanlara sahiptir ve bunlar kadınlardan yana çalışırlar, bürokratik olmayan yollardan ve de ücretsiz şiddet, ayrılma, boşanma gibi konularda sizlere tavsiyelerde bulunurlar. Aynı zamanda hukuki haklarınıza dair bilgileri de buradan alabilirsiniz. Bu büroları bulabileceğiniz yerler: Beratung für Frauen beim Sozialdienst katholischer Frauen e. V. (SkF) Danışmanlık İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Çekce ve Slovakça da yapılmaktadır. Akademiestraße 15, Karlsruhe Telefon: 0721 / ya da - 18 Fax: 0721 / Internet: Frauenberatungsstelle Haus 13 Schillerstraße 13, Karlsruhe Danışmanlık Türkçe ve İngilizce dillerinde de yapılmaktadır. Tel: 0721 / Fax: 0721 / Internet: Cinsel şiddete karşı uzman danışmanlık Wildwasser & FrauenNotruf Cinsel şiddete karşı genç kızlar ve kadınlar için uzman danışmanlık bürosudur (online danışmanlıkta yapılmaktadır). Hirschstraße 53 b, Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet:

25 AllerleiRauh, (Karlsruhe Belediyesi nin çocuklar ve gençlere yönelik şiddet üzerine uzman danışmanlık bürosu) Otto-Sachs-Straße 6, Karlsruhe Telefon: 0721 / ya da Fax: 0721 / Internet: einrichtungen/allerleirauh 25 Karlsruhe Belediyesi Bürgerservice und Sicherheit (BuS) Kaiserallee 8, Karlsruhe Allgemeines Polizeirecht (Genel Polis Hukuku - bu birim koruma emri verme yetkisine sahiptir) Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet: index.htm Frauenbeauftragte der Stadt Karlsruhe Karlsruhe Belediyesinin Kadınlar Görevlisi (Kadın haklarını koruma, kadınlar için başvuru ve bilgilendirme) Rathaus am Marktplatz, Karlsruhe Telefon: 0721 / / 60 Fax: 0721 / Internet: ordnung/frauen/ Kinderbüro der Stadt Karlsruhe Karlsruhe Belediyesi Çocuk Bürosu (Çocuk haklarını koruma, gençliğin korunması ve aile eğitimi) Kaiserstraße 99, Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet: Kinderbuero

26 26 Sozialer Dienst der Stadt Karlsruhe (Karlsruhe Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi) Belediyenin sosyal hizmetler dairesi Karlsruhe de ikameti olan herkese hitab eder. Birlikte oturma, ayrılma, boşanma, çocuk yetiştirme ve bakımı gibi konularda da danışmanlık hizmetleri sunar. Çocukları ve gençleri koruma Sosyal Hizmetler dairesinin özellikli görevlerinden biridir. Eğer Emniyet Müdürlüğü reşit olmayan bir çocuğun direk ya da endirek şiddete maruz kaldığını tespit ederse, bu olayı hemen Sosyal Hizmetler Dairesine bildirir. Onlarda hemen ilgili aile ile ilişkiye geçerler. Telefon: 0721 / Internet: sodi.htm Zorbalık ve şiddete başvuran erkek ve kadınlar için danışmanlık Beratungsstelle bei Gewalt im sozialen Nahraum (Yakın sosyal çevrede şiddete karşı danışmanlık hizmetleri). Bu büro kendini şiddet ve saldırganlık eğilimlerinden kurtarmak isteyen herkese danışma, destekleme ve eğitim hizmetleri vermektedir. Thomas-Mann-Straße 3, Karlsruhe, Yetkili şahıs: Hans-Peter Menke Verein für Jugendhilfe e. V. Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet:

27 27 Karlsruhe de bulunan diğer danışmanlık büroları (kadın ve erkekler için) Brücke (görüşme, bilgi verme, hayat danışmanlığı) Kronenstraße 23, Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet: Ehe-, Familien- und Partnerschaftsberatungsstelle (Evlilik, aile ve partner sorunları üzerine danışma). Rusça ve Türkçe de dahil olmak üzere, anadillerde danışmanlık hizmetleri verilmektedir. Her ayın ikinci Salı günü saat arası Türkçe olarak randevusuz herkese açık Konuşma Saati vardır ve ayrıca bu saatler içinde telefonla da danışmanlık hizmetleri ve başvuru koşulları üzerine Türkçe bilgi alma imkanına sahipsiniz. Nelkenstraße 17, Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet: pro familia Karlsruhe Amalienstraße 25, Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet: Psychologische Beratungsstelle für Eltern, Kinder und Jugendliche der Stadt Karlsruhe (Karlsruhe Belediyesi çocuklar, gençler ve annebabalar için psikolojik danışma bürosu) Otto-Sachs-Straße 6, Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet: einrichtungen/psychologischeberatu.de

28 28 Çocuklar ve gençler için Die Nummer gegen Kummer (huzursuzluk ve endişeler için danışma) Mo. - Fr Uhr (ücretsiz) Telefon: 0800 / ya da 0800 / Deutscher Kinderschutzbund e. V. (Almanya Çocukları Koruma Birliği) Kaiserallee 109, Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet: Çocuklara grup olarak verilen hizmetler: Sozialdienst katholischer Frauen (SkF) tarafi ndan verilen bilgilendirme hizmetleri. Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Yetkili kişiler: Luitgard Gauly, Julia Kofl er VIP - Beratung in Leos Café - Gençler için değişik tarzda bir danışmanlık hizmeti. Am Kronenplatz 1 (Jubez), Karlsruhe Telefon: 0721 /

29 29 Diğer önemli adresler Opferschutz - Polizeipräsidium Karlsruhe Mağdurun korunması - Karlsruhe Emniyet Müdürlüğü Telefon: 0721 / Internet: Weißer Ring Karlsruhe ve çevresi yetkili şubesi Sorumlu kişi: Karl Furrer Telefon: 0721 / Internet: Opfernotruf bundesweit: / (Mağdurlar için Almanya çapında acil yardım) Telefon-Seelsorge (Telefonla manevi destek) Telefon: 0800 / oder (gece-gündüz erişilebilir, ücretsizdir) Internet: Amtsgerichte (Sulh Ceza Mahkemeleri) Amtsgericht Karlsruhe, -Familiengericht- (Karlsruhe Sulh Ceza Mahkemesi, -Aile Mahkemesi-) Lammstraße 1-5, Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet: Amtsgericht Karlsruhe-Durlach, -Familiengericht- (Durlach Sulh Ceza Mahkemesi, -Aile Mahkemesi-) Karlsburgstraße 10, Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet:

30 30 Özel durumu bulunan kadınlara yönelik kadın danışma yerleri Seks turizmi, insan ticareti veya evlilik vaadi gibi yollarla Almanya ya gelen ya da getirilen yabancı kadınlar için yönlendirme ve danışma yerleri. Bu merkezlerin kadınlar için koruma evleri vardır ya da bulmaya yardımcı olurlar. SOLWODI Ludwigshafen (Seks turizmi ve insan ticareti ne karşı danışmanlık) Postfach , Ludwigshafen Telefon: 0621 / Fax: 0621 / Mobil: 0177 / Internet: Frauen-Informationszentrum (FIZ) (Kadınları bilgilendirme merkezi) Moserstraße 10, Stuttgart Telefon: 0711 / Fax: 0711 / fi Internet: Projekt Zwangsprostitution und Menschenhandel beim Diakonischen Werk Baden e.v. (Zorla fahişelik ve insan ticareti ne karşı proje) İlgili kişi: Ingrid Reutemann (kendi danışmanlık hizmetleri yoktur, diğer uzman danışma yerleri için aracılık eder.) Telefon: 0721 / Internet: Engelli kadınlar ve genç kızlar için: Özürlü kadınlara ve kızlara: BiBeZ e. V. (Engelli veya kronik hastalığı olan kadınlar ve genç kızlara uyum ve destek için eğitim ve bilgilendirme merkezi). Alte Eppelheimer Straße 38-40, Heidelberg Telefon: / ve / Fax: / Internet:

31 31 Diğer önemli İnternet Sayfaları Projekt Häusliche Gewalt Karlsruhe (Karlsruhe Ev içi şiddet projesi) www1.karlsruhe.de/projekte/haeuslichegewalt Baden-Württemberg ve diğer eyaletler de Bundesverband der Frauenberatungsstellen und Frauennotrufe (Kadın Danışma Merkezleri ve Kadın Acil Hattı Birliği) Sozialministerium Baden-Württemberg (mit Infos zum Platzverweisverfahren) Baden-Württemberg Sosyal İşler Bakanlığı (evi terketme işlemleri ile ilgili bilgiler dahil) Text des Gewaltschutzgesetzes (Şiddetten Koruma Yasası metinleri) Bundesjustizministerium (Federal Adalet Bakanlığı) Bundesfrauenministerium (Federal Kadın İşleri Bakanlığı) Berliner Interventionszentrale bei häuslicher Gewalt (Ev ici şiddette Berlin Müdahale Merkezi) Frauenrechte international, Frauenhandel und Heiratsimmigration (Uluslararası kadın hakları, kadın ticareti ve evliliğe dayalı göç) Terre des Femmes Stalking Rat_fuer_Stalking_Opfer_nj.html Sexuelle Belästigung am Arbeitsplatz (İşyerinde Cinsel Taciz) Kooperations- und Interventionsprojekt Notruf und Beratung, Kiel (Acil durumlarda işbirliği ve müdahale projesi ve danışmanlık hizmetleri, Kiel)

32

www.mainz.de/frauenbuero Kadına Karşı Şiddette İlk Yardım

www.mainz.de/frauenbuero Kadına Karşı Şiddette İlk Yardım www.mainz.de/frauenbuero Kadına Karşı Şiddette İlk Yardım Kadına Karşı Şiddette İlk Yardım Kadına karşı şiddetin bir çok yüzü vardır: taciz, hakaret, aşağılama, yıldırma, dayak, tecavüz. Bunlar, bir çok

Detaylı

Yanınızdayız. Aile içi şiddet mağdurlarının arkadaşları, aileleri ve destekçileri için bilgiler ve yardım olanakları FÜR FRAUEN GEGEN GEWALT

Yanınızdayız. Aile içi şiddet mağdurlarının arkadaşları, aileleri ve destekçileri için bilgiler ve yardım olanakları FÜR FRAUEN GEGEN GEWALT Yanınızdayız Aile içi şiddet mağdurlarının arkadaşları, aileleri ve destekçileri için bilgiler ve yardım olanakları FÜR FRAUEN GEGEN GEWALT Cinsel şiddete maruz kalmış bir kadın tanıyor musunuz? Arkadaşınıza

Detaylı

Şiddete Karşı Koruma Yasası kapsamındaki acil dilekçeler için yol gösterici rehber

Şiddete Karşı Koruma Yasası kapsamındaki acil dilekçeler için yol gösterici rehber Şiddete Karşı Koruma Yasası kapsamındaki acil dilekçeler için yol gösterici rehber l Yerel mahkeme Frankfurt am Main l Yerel mahkeme Frankfurt-Höchst l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l

Detaylı

Aile içi şiddet ve takip etme olayları kapsamındaki acil dilekçeler için yol gösterici rehber

Aile içi şiddet ve takip etme olayları kapsamındaki acil dilekçeler için yol gösterici rehber Aile içi şiddet ve takip etme olayları kapsamındaki acil dilekçeler için yol gösterici rehber (Şiddete Karşı Koruma Yasası) türkisch l Amtsgericht Offenbach am Main Yerel mahkeme l l l l l l l l l l l

Detaylı

Karlsruhe için bilgilendirme kitapçığı

Karlsruhe için bilgilendirme kitapçığı Karlsruhe Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü Stadt Karlsruhe und Polizeipräsidium Proje Grubu : Aile içi Şiddettin üstesinden gelmek Projektgruppe Häusliche Gewalt überwinden Aile/ev içindeki baskı ve şiddetten

Detaylı

Aile içi şiddeti ihbar edin ve mahkemede yardımcı olun

Aile içi şiddeti ihbar edin ve mahkemede yardımcı olun DOMESTIC VIOLENCE HELP AT COURT Turkish AİLE İÇİ ŞİDDET Artık şiddetin sona ermesini istiyorsunuz Aile içi şiddeti ihbar edin ve mahkemede yardımcı olun Kadınlar İçin Aile İçi Şiddet Mahkemesi Savunma

Detaylı

Genel Eşit Muamele Yasası

Genel Eşit Muamele Yasası Genel Eşit Muamele Yasası Allgemeines Gleichbehandlungsgesetz (AGG) 10 soru 10 cevap Türkisch 1 AGG nin amacı nedir? AGG nin amacı, aşağıdaki sebeplerden dolayı mağduriyet oluşumunu engellemek ve mevcut

Detaylı

AILE/EV IÇINDEKI BASKI VE ŞIDDETTEN KORUMAK IÇIN KARLSRUHE DE ALINAN POLISIYE ÖNLEMLER

AILE/EV IÇINDEKI BASKI VE ŞIDDETTEN KORUMAK IÇIN KARLSRUHE DE ALINAN POLISIYE ÖNLEMLER Karlsruhe Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü Proje Grubu "Aile içi Şiddettin üstesinden gelmek" AILE/EV IÇINDEKI BASKI VE ŞIDDETTEN KORUMAK IÇIN KARLSRUHE DE ALINAN POLISIYE ÖNLEMLER Karlsruhe için bilgilendirme

Detaylı

Gelenek ve kadınlara şiddet. Zorunlu evlilik

Gelenek ve kadınlara şiddet. Zorunlu evlilik Gelenek ve kadınlara şiddet Zorunlu evlilik Viyana, 2017 Künye Medya sahibi, editör ve yayıncı: Federal Sağlık ve Kadın Bakanlığı Dep. IV/5, Minoritenplatz 3, 1010 Viyana Grafik tasarım BMGF Viyana, Nisan

Detaylı

Yanınızdayız. Cinsel şiddet mağdurlarının arkadaşları, aileleri ve destekçileri için bilgiler ve yardım olanakları FÜR FRAUEN GEGEN GEWALT

Yanınızdayız. Cinsel şiddet mağdurlarının arkadaşları, aileleri ve destekçileri için bilgiler ve yardım olanakları FÜR FRAUEN GEGEN GEWALT Yanınızdayız Cinsel şiddet mağdurlarının arkadaşları, aileleri ve destekçileri için bilgiler ve yardım olanakları FÜR FRAUEN GEGEN GEWALT Cinsel şiddete maruz kalmış bir kadın tanıyor musunuz? Arkadaşınıza

Detaylı

T.C. AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI Trabzon Koza Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi PINAR ÖŞME PSİKOLOG

T.C. AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI Trabzon Koza Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi PINAR ÖŞME PSİKOLOG T.C. AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI Trabzon Koza Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi PINAR ÖŞME PSİKOLOG Mart - 2014 YASAL DÜZENLEMELER KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE VE İLGİLİ ULUSAL VE ULUSLAR ARASI

Detaylı

KADIN DAYANIŞMA VAKFI 2014 YILI KADIN DANIŞMA MERKEZİ FAALİYET RAPORU 1 OCAK 31 ARALIK 2014

KADIN DAYANIŞMA VAKFI 2014 YILI KADIN DANIŞMA MERKEZİ FAALİYET RAPORU 1 OCAK 31 ARALIK 2014 KADIN DAYANIŞMA VAKFI 2014 YILI KADIN DANIŞMA MERKEZİ FAALİYET RAPORU 1 OCAK 31 ARALIK 2014 2014 yılında Kadın Dayanışma Vakfı Danışma Merkezi ne 354 kadın başvurdu. 101 kadın yüz yüze başvuru yaparken,

Detaylı

RUNDER TISCH. Was tun bei Häuslicher Gewalt?

RUNDER TISCH. Was tun bei Häuslicher Gewalt? RUNDER GEGEN HÄUSLICHE GEWALT TISCH HAGEN Was tun bei Häuslicher Gewalt? Shka dod té bajm né rast Thunimi? Какво мога да направя в случай на домашно насилие? What to do in cases of domestic violence? Que

Detaylı

Eyalet Adalet ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı nın verdiği maddi destek sayesinde

Eyalet Adalet ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı nın verdiği maddi destek sayesinde Sevgili Berlinliler, Saygıdeğer Baylar ve Bayanlar, Eyalet Adalet ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı nın verdiği maddi destek sayesinde Şiddetten Koruma Acil Servisi 17 Şubat 2014 tarihinde açılışını yaptı.

Detaylı

Burada iyi bir tavsiye pahalı değil, fakat ödediğiniz paraya değer... Anne-Baba yol göstericisi. Ingelheim da ebeveynler için ücretsiz olanaklar

Burada iyi bir tavsiye pahalı değil, fakat ödediğiniz paraya değer... Anne-Baba yol göstericisi. Ingelheim da ebeveynler için ücretsiz olanaklar Burada iyi bir tavsiye pahalı değil, fakat ödediğiniz paraya değer... Anne-Baba yol göstericisi Ingelheim da ebeveynler için ücretsiz olanaklar Sucht- und Jugendberatung Georg-Rückert-Straße 24, 55218

Detaylı

KADINA YÖNELİK ŞİDDET

KADINA YÖNELİK ŞİDDET Karlsruhe Belediyesi Eşitlik Sorumlusu KADINA YÖNELİK ŞİDDET zorda kalan kadınlar için yardım ve tavsiyeler Türkçe Türkisch 2 KADINA YÖNELİK ŞİDDET EŞİTLİK SORUMLUSU 3 içindekiler Giriş 4 Şiddet hakkında

Detaylı

EV IÇI SIDDET. Ev içi siddet magdurlari için bilgi. Biz, sizi bu problem ile bas basa birakmak istemiyoruz!

EV IÇI SIDDET. Ev içi siddet magdurlari için bilgi. Biz, sizi bu problem ile bas basa birakmak istemiyoruz! türkisch EV IÇI SIDDET Maruz kaldiginiz siddet olayi, benzeri olmayan bir durum degildir ve genelde tahmin edilenden daha sik yasanir. Hayat arkadasi veya kisiye diger yakin kimseler tarafindan yapilan

Detaylı

SOSYAL HiZMETLER BÜROSU SEMT SOSYAL HiZMETLERi

SOSYAL HiZMETLER BÜROSU SEMT SOSYAL HiZMETLERi Stadt Karlsruhe Sozial- und Jugendbehörde Sozialer Dienst SOSYAL HiZMETLER BÜROSU SEMT SOSYAL HiZMETLERi Size danışmanlık hizmetleri veriyor ve yardımlar için aracı oluyoruz. 2 SOSYAL HIZMETLER BÜROSU

Detaylı

Şiddetli Geçimsizliğin Çözümü Şiddet Değildir!!

Şiddetli Geçimsizliğin Çözümü Şiddet Değildir!! Şiddetli Geçimsizliğin Çözümü Şiddet Değildir!! Acı ve ızdırap veren, yaşam hakkını tehdit eden,temel bir insan hakkı ihlali olan şiddete DUR DE! KADINA KARŞI ŞİDDETE HAYIR! VE KONUK EVİ Şiddet Sadece

Detaylı

YAŞAM BOYU DÖNEMLERİNE GÖRE KADIN CİNSİYETİNİN KARŞILAŞTIĞI SORUNLAR / OLAYLAR

YAŞAM BOYU DÖNEMLERİNE GÖRE KADIN CİNSİYETİNİN KARŞILAŞTIĞI SORUNLAR / OLAYLAR Bir insan hakları ihlali olan kadına yönelik şiddet gelir, eğitim düzeyi fark etmeksizin farklı toplum ve kültürlerin yaşadığı ortak bir sorundur ve dünyadaki bütün kadınlar kocaları, babaları, kardeşleri

Detaylı

KADIN DAYANIŞMA VAKFI 2015 YILI KADIN DANIŞMA MERKEZİ RAPORU 1 OCAK 31 ARALIK 2015

KADIN DAYANIŞMA VAKFI 2015 YILI KADIN DANIŞMA MERKEZİ RAPORU 1 OCAK 31 ARALIK 2015 KADIN DAYANIŞMA VAKFI THE FOUNDATION FOR WOMEN S SOLIDARITY Mithatpaşa Cad. 10/11 06410 Sıhhiye / ANKARA Tel: 312 430 40 05 432 07 82 Fax: 312 430 40 05 E-mail: kadindv@yahoo.com.tr KADIN DAYANIŞMA VAKFI

Detaylı

Esit Muamele Genel Yasası

Esit Muamele Genel Yasası Esit Muamele Genel Yasası Allgemeines Gleichbehandlungsgesetz (AGG) 10 Soru ve YAnItLArI Landesstelle für Gleich behandlung gegen Diskrimi nierung 1 AGG nin hedefleri nelerdir? Eşit Muamele Genel Yasası

Detaylı

Bilinçsizlik korku yaratır Bilinçli olmak güç yaratır!

Bilinçsizlik korku yaratır Bilinçli olmak güç yaratır! Alman Birliğin Çocuk Tacizi ve İhmali Önleme ve Müdahale Derneği ile ilgili Bilgiformu Bilinçsizlik korku yaratır Bilinçli olmak güç yaratır! Bir çocuk cinsel tacize uğrasa bunun farkında olur musunuz?

Detaylı

TÜRKİYE DE MAĞDUR ÇOCUKLAR

TÜRKİYE DE MAĞDUR ÇOCUKLAR TÜRKİYE DE MAĞDUR ÇOCUKLAR Bilgi Notu-2: Cinsel Suç Mağduru Çocuklar Yazan: Didem Şalgam, MSc Katkılar: Prof. Dr. Münevver Bertan, Gülgün Müftü, MA, Adem ArkadaşThibert, MSc MA İçindekiler Grafik Listesi...

Detaylı

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI DAYANIŞMA GÜNÜ

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI DAYANIŞMA GÜNÜ 25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI DAYANIŞMA GÜNÜ BODRUM KENT KONSEYİ KADIN MECLİSİ 25 KASIM KADINLARA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ BASIN BÜLTENİ: Mirabel kız kardeşler,

Detaylı

Cinsel haklar / üreme hakları insan haklarıdır.

Cinsel haklar / üreme hakları insan haklarıdır. halk için Cinsel haklar / üreme hakları insan haklarıdır. Bu haklar varolusumuzdan, ileri gelir. Tüm cinsel haklar / üreme hakları yasalarla koruma altına alınmıstır., Hazırlayan : Eylem Karakaya. Illüstrasyonlar

Detaylı

Cezalar Hakkında Bilgi (Information About sentences)

Cezalar Hakkında Bilgi (Information About sentences) VIA Mağdurlar için Bilgi ve Tavsiye (Victim Information and Advice) Cezalar Hakkında Bilgi (Information About sentences) Bu broşürü başka bir dilde, büyük punto baskı, ses kaseti, kabartma yazı ya da başka

Detaylı

Adli Tahkikat ve Sosyal İnceleme Raporu Özeti

Adli Tahkikat ve Sosyal İnceleme Raporu Özeti . Üniversitesi Çocuk Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Koruma Birimi ÇOCUK İHMAL VE İSTİSMARI ADLİ GÖRÜŞME FORMU Çocuğun Adı- Soyadı: Cinsiyeti: TC Kimlik No: Görüşmecinin Adı- Soyadı: Görevi:

Detaylı

- Dünya'da aile içi şiddet: - Yanlış İnanış: "Aile içi şiddet sanıldığı kadar yaygın değildir."

- Dünya'da aile içi şiddet: - Yanlış İnanış: Aile içi şiddet sanıldığı kadar yaygın değildir. - Yanlış İnanış: "Aile içi şiddet sanıldığı kadar yaygın değildir." - Gerçek: Dünya üzerinde her ırk ve ülkeden dört aileden birinde aile içi şiddet görülür. Başbakanlık Aile Araştırma Kurumunun yaptırdığı

Detaylı

Ebeveynler için bilgi

Ebeveynler için bilgi Ebeveynler için bilgi Sevgili Ebeveynler, Burada yer alan bilgilerle sizleri, Oldenburglu çocuklar için sunulan bakım hizmetleri ve bu hizmetlerin kuralları hakkında genel olarak bilgilendirmek istiyoruz.

Detaylı

İnternetin Güvenli Kullanımı. ve Sosyal Ağlar

İnternetin Güvenli Kullanımı. ve Sosyal Ağlar İnternet ve bilgi doğruluğu İnternette yalanları yakalama ve dürüstlük Paylaşımlardaki riskler Sosyal Paylaşım ve Güvenlik Kişisel bilgileriniz İnternetin kötü amaçlı kullanımı Şifre Güvenliği Tanımadığınız

Detaylı

Ayrı Yaşama Ve Boşanma Hakkında Bilgiler

Ayrı Yaşama Ve Boşanma Hakkında Bilgiler Ayrı Yaşama Ve Boşanma Hakkında Bilgiler Kocam şiddet uyguluyor Ayrılmak istiyorum. Nasıl hareket etmeliyim? Yetkili bölge mahkemesinde Ayrı Yaşama Davası (Eheschutzverfahren)(tek taraflı istek üzerine

Detaylı

Zorbalıklarına karşı verilen hapis cezası da paraya çevrilemeyeceği gibi ertelenmeyecek.

Zorbalıklarına karşı verilen hapis cezası da paraya çevrilemeyeceği gibi ertelenmeyecek. Dayakçı eşe hapis Eşine dayak atanlardan, işkence yapanlardansanız ya da işkenceye maruz kalanlardansınız bu haberi iyi okuyun. Eşine dayak atan zorbalar, artık uyku uyumasın çünkü yeni tasarı, zorba eşlere

Detaylı

KOVUŞTURMA ve SONRASI Tanık, polise veya savcıya ifade vermek zorunda mıdır?

KOVUŞTURMA ve SONRASI Tanık, polise veya savcıya ifade vermek zorunda mıdır? KOVUŞTURMA ve SONRASI Tanık, polise veya savcıya ifade vermek zorunda mıdır? Bir suçun tanığı olmuş kişi, polise bilgi ve ifade vermek zorunda değildir. Ancak, ifadesine gerek duyulan kişilerin, polis

Detaylı

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE 2 KADININ STATÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İSTANBUL SÖZLEŞMESİ 11 Mayıs 2011 tarihinde Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa

Detaylı

Saygının Hakim Olduğu Bir Çalışma Ortamı İlkesi

Saygının Hakim Olduğu Bir Çalışma Ortamı İlkesi Saygının Hakim Olduğu Bir Çalışma Ortamı İlkesi İlke Beyanı: 3M çalışma ortamındaki herkes, kendisine saygıyla davranılmasını hak eder. Saygı göstermek, her bir kişiye eşsiz yetenekleri, geçmişi ve bakış

Detaylı

ZARAR BEYANNAMESİ. Yukarıdaki bilgileri okuduktan sonra, ben bu formu tamamlayı kalbul ediyorum.

ZARAR BEYANNAMESİ. Yukarıdaki bilgileri okuduktan sonra, ben bu formu tamamlayı kalbul ediyorum. ZARAR BEYANNAMESİ Savcı dosja no #: Davalının adı: Mağdur taraf için uyarı: Kosova Cumhuriyeti Ceza Prosedür Kodunun 218. maddesine uygun olarak, soruşturma aşamasında ya da iddianamenin dosyalanmasının

Detaylı

Şiddet. Tanımı. İstanbul Sözleşmesi

Şiddet. Tanımı. İstanbul Sözleşmesi Şiddet Tanımı Kadınlara yönelik şiddet; bir insan hakları ihlali ve kadınlara yönelik ayrımcılığın bir biçimi olarak anlaşılmaktadır ve ister kamusal ister özel alanda meydana gelsin, kadınlara fiziksel,

Detaylı

5237 TCK DEĞĠġĠKLĠK TASARISI Cinsel Suçlarla Ġlgili Bölüm. Önerilen DeğiĢiklik Cinsel saldırı (Tasarı Madde 42)

5237 TCK DEĞĠġĠKLĠK TASARISI Cinsel Suçlarla Ġlgili Bölüm. Önerilen DeğiĢiklik Cinsel saldırı (Tasarı Madde 42) 5237 TCK DEĞĠġĠKLĠK TASARISI Cinsel saldırı Cinsel saldırı (Tasarı Madde 42) Madde 102- (1) Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlal eden kişi, mağdurun şikayeti üzerine, iki yıldan

Detaylı

hamilelik ayrılma Aile arabuluculuk evlilik boşanma yasal birlikte yaşam eş çocukların karşılanması doğum

hamilelik ayrılma Aile arabuluculuk evlilik boşanma yasal birlikte yaşam eş çocukların karşılanması doğum evlilik ayrılma arabuluculuk yasal birlikte yaşam eş çocukların karşılanması hamilelik doğum boşanma Aile Biz birlikte yaşıyoruz ama evlenmek istemiyoruz. Bu mümkün müdür? Evet. Belçika da, birçok çift

Detaylı

HAYATA KARŞI SUÇLAR. Madde 81- (1) Bir insanı kasten öldüren kişi, MÜEBBET HAPİS CEZASI ile cezalandırılır.

HAYATA KARŞI SUÇLAR. Madde 81- (1) Bir insanı kasten öldüren kişi, MÜEBBET HAPİS CEZASI ile cezalandırılır. KASTEN ÖLDÜRME HAYATA KARŞI SUÇLAR Madde 81- (1) Bir insanı kasten öldüren kişi, MÜEBBET HAPİS CEZASI ile cezalandırılır. (Madde 48- (1) Müebbet hapis cezası, hükümlünün hayatı boyunca devam eder.) Nitelikli

Detaylı

Bu amaç çerçevesinde Yükseköğretim Kurumları aşağıda belirtilen faaliyetlerde bulunmayı taahhüt ederler:

Bu amaç çerçevesinde Yükseköğretim Kurumları aşağıda belirtilen faaliyetlerde bulunmayı taahhüt ederler: YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ TUTUM BELGESİ Yükseköğretim Kurulu bünyesinde yer alan üniversiteler ve diğer bütün kurumlar çerçevesinde toplumsal cinsiyet eşitliği ve adaletine duyarlı

Detaylı

İş Yeri Hakları Politikası

İş Yeri Hakları Politikası İş Yeri Hakları Politikası İş Yeri Hakları Politikası Çalışanlarımızla olan ilişkilerimize değer veririz. İşimizin başarısı, küresel işletmemizdeki her bir çalışana bağlıdır. İş yerinde insan haklarının

Detaylı

Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesinin Uygulanması

Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesinin Uygulanması Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme CRC/C/TUR/Q/2-3 Dağıtım: Genel 16 Kasım 2011 Aslı: İngilizce Çocuk Hakları Komitesi Altmışıncı Oturum 29 Mayıs 15 Haziran 2012 Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesinin

Detaylı

Şiddete. Gürcan Banger. 15 Ocak 2007

Şiddete. Gürcan Banger. 15 Ocak 2007 Kadına Yönelik Y Şiddete Hayır! Stop Violence Against Women! Gürcan Banger 15 Ocak 2007 Neden İngilizce? Bu sunumun başlığının bir bölümünün İngilizce bir cümle içerdiğini fark ettiniz. Lütfen bunu, bir

Detaylı

Sağlık Çalışanlarına Psikolojik Şiddet: Mobbing. Prof.Dr.Türkan Günay Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD.

Sağlık Çalışanlarına Psikolojik Şiddet: Mobbing. Prof.Dr.Türkan Günay Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD. Sağlık Çalışanlarına Psikolojik Şiddet: Mobbing Prof.Dr.Türkan Günay Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD. Performans sistemi Gün aşırı nöbetler Fazla mesai Kötü çalışma koşulları Temel

Detaylı

Bir çocuğun şiddet, cinsel taciz veya bakımsızlıktan dolayı korumaya ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz durumlar için

Bir çocuğun şiddet, cinsel taciz veya bakımsızlıktan dolayı korumaya ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz durumlar için Tiroldaki kurumlar Gençlik İşleri Dairesi / Abteilung Jugendwohlfahrt Eduard-Wallnöfer-Platz 3-6020 Innsbruck + 43 (0) 512 / 508-2642 juwo@tirol.gv.at www.tirol.gv.at/jugendwohlfahrt Bilgilendirme, Danışmanlık

Detaylı

Hizmet saatleri: Pazartesi den Cuma ya kadar, saat 09.00 ile. Persembe günleri saat

Hizmet saatleri: Pazartesi den Cuma ya kadar, saat 09.00 ile. Persembe günleri saat kurulundan nca Rottwe makamlar: Rottweil bölge dairesi - - (Landratsamt Rottweil) - Kreissozialamt (Olgastr. 6) (Tel: 0741/244-275) (Kreisjugendamt (Olgastr. 6) Allgemeiner Sozialer Dienst Tel.: 0741/244-275

Detaylı

TÜRKİYE DE CEZA VE ADALET SİSTEMİ

TÜRKİYE DE CEZA VE ADALET SİSTEMİ TÜRKİYE DE CEZA VE ADALET SİSTEMİ TÜRK HUKUK SİSTEMİ İdari Yargı Adli Yargı Askeri Yargı Sayıştay Anayasa Mahkemesi İDARİ YARGI SİSTEMİ İdarenin eylem ve işlemlerine karşı açılan davaların görüşüldüğü,

Detaylı

Şiddetten Kurtulma Yolları

Şiddetten Kurtulma Yolları KONU Çocuğunuzu bu şekilde şiddetten koruyabilirsiniz Şiddetten Kurtulma Yolları SEVGİLİ OKUYUCULAR, Her zaman olduğu gibi günümüzde de çocuk ve gençlerin sadece az bir bölümü şiddet olaylarının faili

Detaylı

AILE/EV IÇINDEKI BASKI VE ŞIDDETTEN KORUMAK IÇIN KARLSRUHE DE ALINAN POLISIYE ÖNLEMLER

AILE/EV IÇINDEKI BASKI VE ŞIDDETTEN KORUMAK IÇIN KARLSRUHE DE ALINAN POLISIYE ÖNLEMLER Karlsruhe Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü Proje Grubu "Aile içi Şiddettin üstesinden gelmek" AILE/EV IÇINDEKI BASKI VE ŞIDDETTEN KORUMAK IÇIN KARLSRUHE DE ALINAN POLISIYE ÖNLEMLER Karlsruhe için bilgilendirme

Detaylı

BATMAN BAROSU ÇOÇUK HAKLARI KOMİSYONU

BATMAN BAROSU ÇOÇUK HAKLARI KOMİSYONU BATMAN BAROSU ÇOÇUK HAKLARI KOMİSYONU BATMAN ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINAN VERİLERE GÖRE; 2008-2012 Yılları arasında meydana gelen adli olay sayısının yıllara göre dağılımı: 1000 900 800 700 600 500

Detaylı

Temmuz 2012'de yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu ile birlikte işverene işçiyi psikolojik ve cinsel tacizden koruma yükümlüğü getirildi.

Temmuz 2012'de yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu ile birlikte işverene işçiyi psikolojik ve cinsel tacizden koruma yükümlüğü getirildi. YASAL HAKLARIMIZI ÖĞRENELĠM MOBBĠNG NEDĠR? YAZAN: AV.ÖZLEM AYATA İş gücüne katılımlarının zaten çok düşük olduğu ülkemizde kadınların, çalışma hayatında uğradıkları, kadın olmalarından kaynaklı ayrımcılık,

Detaylı

/itu1773. /itu1773. /itu1773. /itu1773. /itu1773. /1773itu. İTÜ Mobil. itu.edu.tr

/itu1773. /itu1773. /itu1773. /itu1773. /itu1773. /1773itu. İTÜ Mobil. itu.edu.tr /itu1773 /itu1773 Bu kitapçık, İTÜ Senatosunun 11.09.2014 tarih ve 602 sayılı toplantısında onaylanan İstanbul Teknik Üniversitesi Cinsel Taciz ve Ayrımcılığı Önleme Yönergesi ile bu yönergenin uygulanmasına

Detaylı

Kötü muameleleri sizler haketmediniz, bu tür davranış hiçbir zaman kabul edilemez.

Kötü muameleleri sizler haketmediniz, bu tür davranış hiçbir zaman kabul edilemez. Evde yaşanan şiddetli geçimsizlik; şimdiki ya da eski eşler arasında yaşanan, her türlü fiziksel, duygusal ve finansal anlaşmazlıkları, kötü muameleleri içerir. Kötü muameleleri sizler haketmediniz, bu

Detaylı

NEVŞEHİR BELEDİYESİ KADIN DANIŞMA MERKEZİ VE ŞİDDET VERİ TABANI

NEVŞEHİR BELEDİYESİ KADIN DANIŞMA MERKEZİ VE ŞİDDET VERİ TABANI Bu sözleşme Avrupa B rl ğ ve Türk ye Cumhur yet tarafından finanse ed lmekted r. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Yerel ve Ulusal STK ların Kapasitesinin Güçlendirilmesi NEVŞEHİR BELEDİYESİ KADIN DANIŞMA

Detaylı

Sosyal Hizmet. De Wering sizinle...

Sosyal Hizmet. De Wering sizinle... Sosyal Hizmet (Özel)yaşamınızda geçici- zorluklar mı yaşıyorsunuz? Belirli sınırlarınızla karşı karşıya mı kaldınız? Bu sorunlarla birlikte yaşamayın, sosyal hizmet görevlilerimizin uzmanlığından ücretsiz

Detaylı

Sanık olarak tutuklandınız ve (polis) büro(sun)(y)a veya başka bir sorgulama yerine götürüldünüz. Haklarınız nelerdir?

Sanık olarak tutuklandınız ve (polis) büro(sun)(y)a veya başka bir sorgulama yerine götürüldünüz. Haklarınız nelerdir? Sanık olarak tutuklandınız ve (polis) büro(sun)(y)a veya başka bir sorgulama yerine götürüldünüz. Haklarınız nelerdir? Bir suçtan dolayı sanık olarak görülmektesiniz ve polis, Kraliyet Askeri Polisi veya

Detaylı

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ CİNSEL TACİZ ve AYRIMCILIĞI ÖNLEME YÖNERGESİ

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ CİNSEL TACİZ ve AYRIMCILIĞI ÖNLEME YÖNERGESİ Bu kitapçık, İTÜ Senatosunun 11.09.2014 tarih ve 602 sayılı toplantısında onaylanan İstanbul Teknik Üniversitesi Cinsel Taciz ve Ayrımcılığı Önleme Yönergesi ile bu yönergenin uygulanmasına ilişkin esaslar

Detaylı

İstismar Edersen Ceza, Delilin. Yoksa. Tedbir, Boşanırsan Nafaka

İstismar Edersen Ceza, Delilin. Yoksa. Tedbir, Boşanırsan Nafaka İstismar Edersen Ceza, Delilin Yoksa Tedbir, Boşanırsan Nafaka Yok! Eğitim Sen Yayınları Mayıs 2016 14 Ocak 2016 da kurulan Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar ile Boşanma Olaylarının Araştırılması

Detaylı

Info Thuis. Bedensel engelli, zihinsel engelli veya kronik bir hastalık nedeniyle evde olan göçmenler için bilgilendirme. MEE Rotterdam Rijnmond

Info Thuis. Bedensel engelli, zihinsel engelli veya kronik bir hastalık nedeniyle evde olan göçmenler için bilgilendirme. MEE Rotterdam Rijnmond MEE Rotterdam Rijnmond Engelinden dolayı kısıtlanmış bir hayat sürdürenlere destek Info Thuis Bedensel engelli, zihinsel engelli veya kronik bir hastalık nedeniyle evde olan göçmenler için bilgilendirme

Detaylı

Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Konusunda Sağlanan Gelişmelerde Hukukun Rolü Deniz ÇELİK *

Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Konusunda Sağlanan Gelişmelerde Hukukun Rolü Deniz ÇELİK * Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Konusunda Sağlanan Gelişmelerde Hukukun Rolü Deniz ÇELİK * Şiddet toplumun her kesiminde karşımıza çıkan bir sorun olduğu gibi kadın ve erkek eşitsizliğine

Detaylı

Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Merhaba Sevgili Arkadaşlar Sevgili Genç Arkadaşlar, İnternetten yararlanmak sizin temel hakkınızdır. İnternet sizi istediğiniz yere götüren uçan halı

Detaylı

JANDARMANIN KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE FAALİYETLERİ VE UYGULANAN İŞLEMLER. KYAİŞ ile Mücadelede Jandarmanın Rolü

JANDARMANIN KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE FAALİYETLERİ VE UYGULANAN İŞLEMLER. KYAİŞ ile Mücadelede Jandarmanın Rolü JANDARMANIN KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE FAALİYETLERİ VE UYGULANAN İŞLEMLER JANDARMANIN KYŞM FAALİYETLERİ CMK kapsamında adli işlemler 6284 kapsamında işlemler Kadına Yönelik Şiddet ve Şiddet Mağduru

Detaylı

ÖRGÜTSEL DAVRANIŞ. MOBBING ve ÖRGÜTSEL DIŞLANMA - 1 YRD.DOÇ.DR. ÖZGÜR GÜLDÜ

ÖRGÜTSEL DAVRANIŞ. MOBBING ve ÖRGÜTSEL DIŞLANMA - 1 YRD.DOÇ.DR. ÖZGÜR GÜLDÜ ÖRGÜTSEL DAVRANIŞ MOBBING ve ÖRGÜTSEL DIŞLANMA - 1 YRD.DOÇ.DR. ÖZGÜR GÜLDÜ «Mobbing», yıldırma, bastırma, sindirme, yok sayma, psiko-şiddet uygulama. «Mobbing», örgütlerde işgörene yapılan psikoloji saldır

Detaylı

Kadına Yönelik Şiddet mi? Aile İçi Şiddet mi? Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet

Kadına Yönelik Şiddet mi? Aile İçi Şiddet mi? Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Kadına Yönelik Şiddet mi? Aile İçi Şiddet mi? Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet TEMEL Kadına yönelik şiddetin tanımlanması: Fiziksel şiddet? Duygusal şiddet? Ekonomik şiddet? Cinsel şiddet? İhtiyaç- Hizmet

Detaylı

Gençlerin kuruluşlarda sahip oldukları yönetime ve icraata katılma haklarına dair tavsiyeler HAKLARINIZ

Gençlerin kuruluşlarda sahip oldukları yönetime ve icraata katılma haklarına dair tavsiyeler HAKLARINIZ Gençlerin kuruluşlarda sahip oldukları yönetime ve icraata katılma haklarına dair tavsiyeler HAKLARINIZ Tüm diğer çocuklar gibi evinde yaşamasan da, senin de her diğer insan gibi hakların var. Kuruluşlarda

Detaylı

Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Kongresi 27-30 Eylül 2009 Ankara

Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Kongresi 27-30 Eylül 2009 Ankara Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Kongresi 27-30 Eylül 2009 Ankara ÇHS 1. maddesi Erken yaşta reşit olma durumu hariç TCK 6. maddesi Erken yaşta reşit olma durumu dahil ÇKK 3. maddesi 18 yaşından küçüklere

Detaylı

Alışma Dönemi. İyi Bir Başlangıç Nasıl Yapılır?

Alışma Dönemi. İyi Bir Başlangıç Nasıl Yapılır? Alışma Dönemi İyi Bir Başlangıç Nasıl Yapılır? Sevgili Ebeveynler, Çocuğunuzu bize, Kiel Belediyesine bağlı bir çocuk yuvasına emanet etmeye karar verdiniz. Çocuğunuzu aramızda göreceğimiz ve sizinle birlikte

Detaylı

Daima eşit fırsatlar. 2014 ırkçılığa karşı konu yılı. Federal Hükümetin Ayrımcılıkla Mücadele Ofisi

Daima eşit fırsatlar. 2014 ırkçılığa karşı konu yılı. Federal Hükümetin Ayrımcılıkla Mücadele Ofisi Daima eşit fırsatlar. 2014 ırkçılığa karşı konu yılı Federal Hükümetin Ayrımcılıkla Mücadele Ofisi Irkçılık hepimizi ilgilendiriyor Ev yok, iş teklifi yok, sokakta hakaretler: Ayrımcılıkla ırkçılığın birçok

Detaylı

2 Kasım 2011. Sayın Bakan,

2 Kasım 2011. Sayın Bakan, SayınSadullahErgin AdaletBakanı Adres:06659Kızılay,Ankara,Türkiye Faks:+903124193370 E posta:sadullahergin@adalet.gov.tr,iydb@adalet.gov.tr 2Kasım2011 SayınBakan, Yedi uluslarası insan hakları örgütü 1

Detaylı

Türkiye de Uluslararası Koruma Arayan Kişiler İçin SAĞLIK HİZMETLERİ

Türkiye de Uluslararası Koruma Arayan Kişiler İçin SAĞLIK HİZMETLERİ Türkiye de Uluslararası Koruma Arayan Kişiler İçin SAĞLIK HİZMETLERİ SORULAR & YANITLAR MÜLTECİLER İÇİN ÜCRETSİZ HUKUKİ DESTEK Şubat 2016 Güncellemesi Türkiye ye sığındım. Sağlık hizmetlerinden ücretsiz

Detaylı

İnternetin Güvenli Kullanımı. ve Sosyal Ağlar

İnternetin Güvenli Kullanımı. ve Sosyal Ağlar İnternet ve bilgi doğruluğu İnternette yalanları yakalama ve dürüstlük Paylaşımlardaki riskler Sosyal Paylaşım ve Güvenlik Kişisel bilgileriniz İnternetin kötü amaçlı kullanımı Şifre Güvenliği Tanımadığınız

Detaylı

KADIN VE AİLE BİREYLERİNİN ŞİDDETTEN KORUNMASINA DAİR KANUN TASARISI. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar

KADIN VE AİLE BİREYLERİNİN ŞİDDETTEN KORUNMASINA DAİR KANUN TASARISI. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar KADIN VE AİLE BİREYLERİNİN ŞİDDETTEN KORUNMASINA DAİR KANUN TASARISI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar Amaç ve kapsam MADDE 1- (1) Bu Kanun, şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan;

Detaylı

İLTİCA HAKKI NEDİR? 13 Ağustos 1993 tarihli Fransız Ana yasa mahkemesinin kararı uyarınca iltica hakkinin anayasal değeri su şekilde açıklanmıştır:

İLTİCA HAKKI NEDİR? 13 Ağustos 1993 tarihli Fransız Ana yasa mahkemesinin kararı uyarınca iltica hakkinin anayasal değeri su şekilde açıklanmıştır: İLTİCA HAKKI NEDİR? 27 Ekim 1946 tarihli Fransız Ana yasasının önsözü uyarınca özgürlük uğruna yaptığı hareket sebebiyle zulme uğrayan her kişi Cumhuriyet in sınırlarında iltica hakkına başvurabilir. 13

Detaylı

T.C. ESKİŞEHİR TEPEBAŞI BELEDİYESİ KADIN SIĞINMA EVİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ YÖNETMELİĞİ BÖLÜM I GENEL HÜKÜMLERİ

T.C. ESKİŞEHİR TEPEBAŞI BELEDİYESİ KADIN SIĞINMA EVİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ YÖNETMELİĞİ BÖLÜM I GENEL HÜKÜMLERİ TEPEBAŞI BELEDİYE MECLİSİNİN 06.09.2012 TARİH VE 179 SAYILI MECLİS KARARI İLE KABUL EDİLMİŞTİR. T.C. ESKİŞEHİR TEPEBAŞI BELEDİYESİ KADIN SIĞINMA EVİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ YÖNETMELİĞİ BÖLÜM I GENEL HÜKÜMLERİ AMAÇ

Detaylı

Hürriyet Mah. Taşocağı Cad. No: 72/3 Kağıthane İstanbul GSM: 0554 213 51 79 E-mail: buket.turann@gmail.com

Hürriyet Mah. Taşocağı Cad. No: 72/3 Kağıthane İstanbul GSM: 0554 213 51 79 E-mail: buket.turann@gmail.com Hakkımızda Buket Turan Hukuk ve Danışmanlık Ofisi, hukukun her alanında faaliyet gösteren bir ofistir. Büromuz müvekkillerin hukuki sorunlarına en uygun, hızlı ve ekonomik çözümler üretmektedir. Tecrübeli

Detaylı

YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ T. 17.9.2001 E. 2001/4012 K. 2001/8028 MANEVİ TAZMİNAT - YANSIMA ZARAR

YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ T. 17.9.2001 E. 2001/4012 K. 2001/8028 MANEVİ TAZMİNAT - YANSIMA ZARAR YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ T. 17.9.2001 E. 2001/4012 K. 2001/8028 MANEVİ TAZMİNAT - YANSIMA ZARAR ÖZET : Manevi tazminatı ancak cismani zarara uğrayan kimse isteyebilir. Yansıma suretiyle bir zarardan sözedilerek

Detaylı

KADIN ÇALIġMALARI ġube MÜDÜRLÜĞÜ KADIN DANIġMA MERKEZĠ BĠRĠMĠ 2013 YILI VERĠLERĠ

KADIN ÇALIġMALARI ġube MÜDÜRLÜĞÜ KADIN DANIġMA MERKEZĠ BĠRĠMĠ 2013 YILI VERĠLERĠ KADIN ÇALIġMALARI ġube MÜDÜRLÜĞÜ KADIN DANIġMA MERKEZĠ BĠRĠMĠ 2013 YILI VERĠLERĠ 01 Ocak 2013 tarihinden 31 Aralık 2013 tarihine kadar Kadın Danışma Merkezimize gelerek başvuru yapan kadın sayısı 286 dır.

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASA MAHKEMESİ

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASA MAHKEMESİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASA MAHKEMESİ BİRİNCİ BÖLÜM TEDBİRE İLİŞKİN ARA KARAR NIZAMI KURBANOV BAŞVURUSU (Başvuru Numarası: 2015/17968) Karar Tarihi: 2/12/2015 BİRİNCİ BÖLÜM ARA KARAR Başkan ler : Burhan

Detaylı

Aile desteği. Gençlik ve Ebeveyn Danışmanlık Kuruluşu

Aile desteği. Gençlik ve Ebeveyn Danışmanlık Kuruluşu Aile desteği Gençlik ve Ebeveyn Danışmanlık Kuruluşu Gençlik ve Ebeveyn Danışmanlık Kuruluşu, danışmanlık hizmeti ve yine çocuk yetiştirme ve birlikte yaşama bağlamındaki tüm sorunlarda destek sunar. Hizmet

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK SOSYAL HİZMETLER VE ÇOCUK ESİRGEME KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAYI : B.O2.1.SÇE.O.11.00.01.M-5-4-2000/26

T.C. BAŞBAKANLIK SOSYAL HİZMETLER VE ÇOCUK ESİRGEME KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAYI : B.O2.1.SÇE.O.11.00.01.M-5-4-2000/26 T.C. BAŞBAKANLIK SOSYAL HİZMETLER VE ÇOCUK ESİRGEME KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAYI : B.O2.1.SÇE.O.11.00.01.M-5-4-2000/26 A N K A R A KONU : Korunmakta Olan Çocuklar Hakkında Düzenlenen 07 HAZİRAN 2000 Raporlar.

Detaylı

HASTA KİMLİĞİNİN DOĞRULANMASI VE RENKLİ KODLAR. Dr. Nazan ÇALBAYRAM

HASTA KİMLİĞİNİN DOĞRULANMASI VE RENKLİ KODLAR. Dr. Nazan ÇALBAYRAM HASTA KİMLİĞİNİN DOĞRULANMASI VE RENKLİ KODLAR Dr. Nazan ÇALBAYRAM KİMLİK DOĞRULAMADA AMAÇ Doğru hastaya, doğru zamanda, doğru işlemin yapılması için hasta kimliğinin doğrulanmasında standart bir yöntem

Detaylı

KADINLARA KARŞI ŞIDDETIN TASFIYE EDILMESINE DAIR BILDIRI. Genel Kurulunun 20 Aralık 1993 tarihli ve 44/104 sayılı Kararıyla ilan edilmiştir.

KADINLARA KARŞI ŞIDDETIN TASFIYE EDILMESINE DAIR BILDIRI. Genel Kurulunun 20 Aralık 1993 tarihli ve 44/104 sayılı Kararıyla ilan edilmiştir. 1.3.9. KADINLARA KARŞI ŞIDDETIN TASFIYE EDILMESINE DAIR BILDIRI Genel Kurulunun 20 Aralık 1993 tarihli ve 44/104 sayılı Kararıyla ilan edilmiştir. BAŞLANGIÇ Genel Kurul, Eşitlik, güvenlik, özgürlük, bütün

Detaylı

KADINA YÖNELİK ŞİDDET RAPORU

KADINA YÖNELİK ŞİDDET RAPORU İHD İstanbul Şubesi dokümantasyon birimi tarafından, İHD Şubelerine yapılan başvuru, kadın örgütlerinin hazırladıkları araştırma ve inceleme çalışmaları, basın ve yayında çıkan haber, makalelerden yararlanarak

Detaylı

Unia Zentralsekretariat Weltpoststrasse 20 Postfach 272 CH-3000 Bern 15 T +41 31 350 23 48 frauen@unia.ch www.unia.ch 08.2009/2027.01.TR.

Unia Zentralsekretariat Weltpoststrasse 20 Postfach 272 CH-3000 Bern 15 T +41 31 350 23 48 frauen@unia.ch www.unia.ch 08.2009/2027.01.TR. Unia Zentralsekretariat Weltpoststrasse 20 Postfach 272 CH-3000 Bern 15 T +41 31 350 23 48 frauen@unia.ch www.unia.ch 08.2009/2027.01.TR.A6 İş yerinde cinsel taciz Cinsel tacize maruz kaldığını düşünen

Detaylı

Uyum. Landkreis Roth ta. Göçmenlere Danışmalık Hizmetleri Uyum Kursları

Uyum. Landkreis Roth ta. Göçmenlere Danışmalık Hizmetleri Uyum Kursları Göçmenlere Danışmalık Hizmetleri Uyum Kursları Landkreis Roth ta Uyum Yabancı hemşehrilerimiz için danışma yerleri ve uyum kursları hakkında bilgiler Değerli hemşehrilerim, Landkreis Roth yeni memleketiniz

Detaylı

30.10.2014 5510 SAYILI KANUN

30.10.2014 5510 SAYILI KANUN 5510 SAYILI KANUN İş Kazası : İş kazası, aşağıdaki durumlardan birinde meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedence veya ruhsal olarak özre uğratan olaydır. 1 Sigortalının işyerinde bulunduğu

Detaylı

2006 Yılı Türkiye Đnsan Hakları Đhlalleri Bilançosu

2006 Yılı Türkiye Đnsan Hakları Đhlalleri Bilançosu 2006 Yılı Türkiye Đnsan Hakları Đhlalleri Bilançosu YAŞAM HAKKI ĐHLALLERĐ Yargısız Đnfazlar 44 914 Toplumsal Gösterilere Müdahalede Aşırı Güç Kullanımı 12 869 Dur ihtarı na Uymama ve Silah Kullanma Yetkisinin

Detaylı

KADINLAR İÇİN EL KİTABI

KADINLAR İÇİN EL KİTABI KADINLAR İÇİN EL KİTABI EV İÇİ ŞİDDET NEDİR? Şiddet denilince hepimizin aklına ilk anda dayak ya da tecavüz gibi olaylar gelir. Fakat esasında şiddet, yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Şiddetin pek çok

Detaylı

Mirbad Kent Toplum Bilim Ve Tarih Araştırmaları Enstitüsü. Kadına Şiddet Raporu

Mirbad Kent Toplum Bilim Ve Tarih Araştırmaları Enstitüsü. Kadına Şiddet Raporu Mirbad Kent Toplum Bilim Ve Tarih Araştırmaları Enstitüsü Kadına Şiddet Raporu 1 MİRBAD KENT TOPLUM BİLİM VE TARİH ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜ KADINA ŞİDDET RAPORU BASIN BİLDİRİSİ KADIN SORUNU TÜM TOPLUMUN

Detaylı

Av. Ece KAVAKLI Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü Hukuk Birimi

Av. Ece KAVAKLI Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü Hukuk Birimi Av. Ece KAVAKLI Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü Hukuk Birimi 02.11.2011 tarihli ve 28103 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname

Detaylı

25-26 HAZİRAN 2013/ANKARA KADINLARIN EV İÇİ ŞİDDETTEN KORUNMASI MATRA PROJESİ ÇALIŞTAYI ÇALIŞMA GRUBU SONUÇLARI

25-26 HAZİRAN 2013/ANKARA KADINLARIN EV İÇİ ŞİDDETTEN KORUNMASI MATRA PROJESİ ÇALIŞTAYI ÇALIŞMA GRUBU SONUÇLARI 25-26 HAZİRAN 2013/ANKARA KADINLARIN EV İÇİ ŞİDDETTEN KORUNMASI MATRA PROJESİ ÇALIŞTAYI ÇALIŞMA GRUBU SONUÇLARI 25-26 Haziran 2013 Tarihlerinde, Hollanda Hükümeti tarafından desteklenen ve Adalet Akademisi

Detaylı

YILDIRM IR A M Dr. Dr Al tan t Eşsizoğlu

YILDIRM IR A M Dr. Dr Al tan t Eşsizoğlu YILDIRMA Dr. Altan Eşsizoğlu Sinir hapı alıp trafik kazası yapan uzman doktor intihar etti Zonguldak'ta, dün sinir hapı içip alkol kullanan ve tünelde kaza yapan bayan doktor E.T., olaydan 24 saat sonra

Detaylı

Kadın Sünnetine Karşı Beyanname

Kadın Sünnetine Karşı Beyanname Kadın Sünnetine Karşı Beyanname Haziran 2015 Kadın Sünneti (KS), çocuk istismarıdır ve kız çocukları ile kadınlar için yıkıcı sağlık sonuçları olan, son derece zararlı bir uygulamadır. Buna tabi tutulan

Detaylı

Aile içinde şiddet nedir?

Aile içinde şiddet nedir? Aile içinde şiddet nedir? Aile içinde şiddet aşağıdakileri içerir: fiziksel zarar cinsel saldırı duygusal ve psikljik taciz sözlü taciz size veya başkalarına karşı şiddet tehdidi gizlice takip etmek paranızı

Detaylı

İLK TÜRK DEVLETLERİNDE HUKUK

İLK TÜRK DEVLETLERİNDE HUKUK İLK TÜRK { DEVLETLERİNDE HUKUK Hukuk Anlayışı Hukuk fertlerin bir arada barış ve güven içinde yaşamasını sağlamak amacıyla oluşturulan hak ve kanunların bütünüdür. Bir devletin uzun ömürlü olabilmesi için

Detaylı

Zorbalık Türleri Nelerdir?

Zorbalık Türleri Nelerdir? Zorbalık Türleri Nelerdir? Fiziksel İlişkisel Sözel Siber Siber Zorbalık elektronik iletişim araçları yoluyla tehdit etmek ve kötü sözler içeren mesajlar göndermek internet ortamında dedikodu yapmak ya

Detaylı