Karlsruhe Belediyesi Kadınlar Görevlisi. zorda kalan kadınlar için yardım ve tavsiyeler. kadına yönelik ŞİDDET. Türkçe Türkisch.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Karlsruhe Belediyesi Kadınlar Görevlisi. zorda kalan kadınlar için yardım ve tavsiyeler. kadına yönelik ŞİDDET. Türkçe Türkisch."

Transkript

1 Karlsruhe Belediyesi Kadınlar Görevlisi zorda kalan kadınlar için yardım ve tavsiyeler kadına yönelik ŞİDDET Türkçe Türkisch Karlsruhe

2 2 Künye Yayımlayan: Karlsruhe Belediyesi Kadınlar Görevlisi Eylül 2008 Tekst ve sayfa düzeni: Sabine Zürn, Karlsruhe Çeviri: A. Haydar Yüksel Ismarlama adresi: Frauenbeauftragte der Stadt Karlsruhe Karlsruhe Tel: 0721 /

3 3 İçindekiler Sayfa Giriş 4 Evlilik ve beraberlikler de şiddet 7 Tecavüz etme ve cinsel zorlama 9 Kız ve erkek çocuklara yönelik cinsel şiddet 11 Zoraki evlilik 12 Göçmen kökenli kadınlara karşı şiddet 14 İş yerinde cinsel taciz 16 Stalking (takipçi tacizcilik) 17 Mahkemelerin koruma kararları 19 Şikayet etme ve dava açma 20 Danışmanlık hizmetleri 21 Adresler: Acil durumlarda: Polis, Kadın Sığınma Evleri 23 Kadınlar için danışma merkezleri 24 Cinsel şiddete karşı uzman danışmanlık 24 Karlsruhe Belediyesi 25 Şiddete eğilimli kadın ve erkeklere danışmanlık hizmetleri 26 Karlsruhe de kadın ve erkeklere yönelik diğer danışma büroları 27 Çocuklar ve gençler için danışma büroları 28 Diğer önemli adresler 29 Yabancı kadınlar için danışmanlıklar Kadın ticareti ve fuhuşa zorlama hallerinde başvurulacak yerler 30 Engelli kadınlar ve kızlar için danışmanlık 30 İletişim adresleri 31

4 4 Giriş Kadına yönelik şiddet nerdeyse günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir ve kendini çeşitli biçimlerde göstermektedir. Eğer bir koca karısını eve hapseder, tehdit eder, döver, yaralarsa veya tecavüz ederse, bu bir şiddettir. Eğer aileden, tanıdıklardan veya yabancı birisi, genç kız ya da kadını onun istemediği bir yaşam tarzına zorlarsa, bu bir şiddettir. Tanıdık çevreden, iş arkadaşlarından veya şef pozisyonunda olan ya da tamamen yabancı bir erkek, eğer bir kadına cinsel tacizde bulunur, onu takibe alır veya tecavüz ederse, bu bir şiddettir. Eğer bir kadın evliliğe zorlanıyorsa ya da fuhuşa teşvik ediliyorsa, bu bir şiddettir. Eğer aileden, komşulardan ya da tanıdık çevreden bir erkek, kız veya erkek çocuğu cinsel olarak istismar ederse, bu bir şiddettir. Eğer erkekler, kadınların veya kızların kendilerine bağımlı olmaları veya kendilerini savunamamaları gibi durumlardan fayda sağlamaya çalışıyorlarsa, bu bir şiddettir. Almanyada yaşayan kadınların yarısından fazlası yaşamlarında en az bir kere cinsel tacize uğramıştır. 16 yaş ve üstü kadınların yüzde 40 ı bedensel ve/veya cinsel şiddeti yaşamış, yüzde 42 si ise erkekler tarafından ruhsal şiddete maruz bırakılmıştır yılında her dört kadından biri, ya halen devam eden ilişkisi içinde veya bir önceki ilişkisinde bedensel ve/veya cinsel şiddet görmüştür. (Bilgiler Almanya hükümetinin 2004 yılında yaptırdığı güvenilir bir anketten alınmıştır.)

5 5 Siz de şiddete maruz kalıyor musunuz? Kendinizi müdafaa edin! Yardım ve destek aramaktan çekinmeyin. Bir kadının şiddete maruz kaldığını farkederseniz, medeni cesaret gösterip müdahale ediniz. Böylece şiddete uğrayan kişinin yardım alabilmesine ve olayın failinin bulunmasına yardımcı olursunuz. Bu broşür, Karlsruhe de kadınların korunması ve şiddet mağdurlarına yardım edilebilmesi için hangi önlemlerin alınabileceğini ve hangi imkanların bulunduğunu göstermek amacıyla hazırlanmıştır. Kadınlara karşı şiddet kanunsuzdur ve de cezayı gerektirir. Her kadın, kendi bedensel ve ruhsal dokunulmazlığına saygı gösterilmesi hakkına sahiptir. Bu bir insani haktır! Sayfa 23 ten itibaren kadın sığınma evlerinin, acil yardımın, yetkili polis merkezlerinin, danışma merkezlerinin ve belediye kurumlarının adresini ve telefon numaralarını bulabilirsiniz. Bu kurumlar yardıma ihtiyacı olan kadınlara hemen ve sonrasında da yardım edebilmek için birlikte çalışmaktadırlar.

6 6 Şiddet hakkında bilgiler Şiddete genellikle erkekler başvurmaktadırlar. Bu erkekler genellikle kadının yakın ailesinden, tanıdık veya arkadaş çevresindendirler. Bununla beraber ayrıca günlük yaşantımızda da neredeyse hergün faili bilinmeyen taciz, tehdit ve şiddet olaylarına rastlamaktayız. Şiddetin, ortada gözüken bir yaralanma olayı olmasa da, mağdur kişi üzerinde kalıcı bir çok etkisi vardır. Şiddete maruz kalmış birçok insan korku, çöküntü ve kendinden şüphe etme, özgüvenini yitirme duyguları içinde acı çekmeye devam etmektedir. Kadına yönelik şiddet çesitli yaşam tarzları içinde çeşitli biçimlerde görülebilmektedir. Ama içinde bulundukları yaşam tarzına aşırı bağımlı olan kadınların, kendilerini bu şiddet sarmalından çekip koparmaları daha da güç olmaktadır Son yıllarda konularda uzmanlaşma ve çözüme yönelik çalışmalar sayesinde, olayın özelliğine göre çözüm üretebilen danışmanlık ve yardım hizmetleri ortaya çıktı. Bu uzman kurumlarda çalışan donanımlı personel konularında çok büyük bir tecrübeye sahiptir ve aldıkları bilgileri mağdur kişi lehine güvenilir bir şekilde değerlendirirler. İnsanların da başlarına gelenler hakkında bu kurumlara gidip, sorunlarını anlatmaları, onların yaşamlarının kolaylaşmasına yardım edecektir. Geçen zamanda kadınlara karşı işlenen şiddet suçlarının yalnızca küçük bir bölümü polise bildiriliyordu. Ama bugün iyileştirilen hukuki durum ve kamuoyunun duyarlı hale gelmesi sonucu şiddete karşı suskun kalmayan kadın sayısı daha da çoğalmıştır. Bu kitapçıkta kadınların içinde bulundukları çeşitli yaşam formları gözönüne alınmıştır. Ama kadınlara karşı şiddetin bazı biçimleri yeterince bilinememektedir ve bu yüzden de gereken yardımlar yeterince yapılamamaktadır. Kadına yönelik şiddetin yaygınlığı, buna karşı mutlaka dışardan müdahale edilmesi gerektiği, korunma evlerinde yaşayan ya da bakım altında olan kadınların durumu, kamuoyu bilincine yeni yeni yerleşmeye başlamıştır. Bununla birlikte kadınlara daha güvenli bir yaşam imkanı sunulabilmesi, değişik alanlarda daha çok çalışılmasına ve önlem alınmasına bağlıdır.

7 7 Evlilik ve beraberliklerde şiddet Kadınlar genellikle kocaları ya da hayat arkadaşları tarafından yani çevrelerindeki en yakın erkeklerden şiddet görmektedirler. Hergün birçok kadın, eşi tarafından bedensel veya ruhsal kötü muameleye maruz kaldığı için ya polise ya da korunma evlerine başvurmaktadır. İçinde bulundukları beraberliğin iyi yürümediği gerçeğini kabul edebilmek birçok kadın için zor olmaktadır. Kendilerini ailenin birlikte kalmasından tek başına sorumlu hissetmektedirler. Ama, erkeğin yolaçtığı olumsuz tavırlardan kadın sorumlu tutulamaz. Ve göz yummak, susmak bu şiddeti ortadan kaldırmaz. Şiddetin hüküm sürdüğü bir beraberlikten kurtuluşun en iyi yolu o ortamı terketmek, yardım aramak ve kendi hayatını kendi ellerine almaktır. Doğrudan şiddete maruz kalmasalar bile çocuklar da bu ortamdan etkilenirler. Aile içindeki en yakın kişinin uğradığı korkuyu mutsuzluğu ve saldırıyı onlar da aynen yaşarlar ve bu duygular içinde acı çekerler. Her on çocuktan dokuzu annenin şiddete maruz kaldığı anda ya yanında ya da komşu odada bulunmakta yani olaya çok yakından şahit olmaktadır. Hiçbir erkek karısını ya da hayat arkadaşını dövmek, tehdit veya tecavüz etmek hakkına sahip olamaz. Aile içi şiddet suçtur ve cezalandırılır. Kendinizin ve de çocuğunuzun bedensel ve ruhsal dokunulmazlığını ciddiye alınız. Buna karşı mutlaka yardım arayınız. Evi Terketme Zorunluluğu (Platzverweis) ve Yaklaşma Yasağı (Näherungsverbot) hakkında daha ayrıntılı bilgiyi Karlsruhe Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğünün ortaklaşa çıkardığı (Projektgruppe Häusliche Gewalt) Polizeiliche Anordnung zum Schutz von Frauen und Kindern bei Gewalt im Häuslichen Bereich broşüründe bulabilirsiniz. Bu broşür Türkçe, Ingilizce, Rusça ve Hırvatça dillerine de çevrilmiştir. İsteme adresini sayfa 22 de bulabilirsiniz.

8 8 Ne yapmalı? Eğer şiddete maruz kalma tehlikesi içindeyseniz veya buna yönelik bir tehdit varsa, hemen polisi arayın! Güvendiğiniz kişilere haber verin ve kendinizi tehlike altında hissettiğiniz yerde tek başınıza kalmayın. Polis geldikten sonra evde kalma ya da bir sığınma evine başvurma konusunda karar verebilirsiniz. Gelen polis memurları tehlikenin durumuna göre şiddet uygulayan kişinin evden çıkarılıp çıkarılmayacağına karar verebilir (Platzverweis). Ayrıca kendiniz de polis yerine doğrudan Halkla İlişkiler ve Güvenlik Dairesi ne (Bürgerservice und Sicherheit - BuS) şiddete başvuran kişinin evi terketmesi için (Platzverweis) bir dilekçeyle başvurabilirsiniz. Ev/Aile içinde şiddete maruz kalmış kişilerin korunması için alınan tedbirler Aşağıda sıralanan tedbirler bir tehlike anında Polis veya BuS tarafından alınabilir (sayfa 20 de Şiddetten Koruma Kanunu na bakabilirsiniz) Evi terketme zorunluluğu (Platzverweis): Erkek bütün ev anahtarlarını teslim etmek ve evi terketmek zorundadır. Bu kararın alınması için şiddete başvuran kocanın veya erkek arkadaşın mutlaka bedensel saldırıda bulunmuş olması gerekmez, eğer ortada bir eve kapatma ya da yaralama tehditi varsa bile bu karar alınabilir. Yaklaşma yasağı (Näherungsverbot): Erkeğin eşine ve varsa çocuklara yaklaşması, telefon etmesi ve üçüncü kişiler yoluyla irtibat kurmaya çalışması yasaktır, aynı şekilde kadının işyerine ve de çocukların devam ettiği okul veya anaokuluna gitmesi de yasaktır. Eğer erkek sizi ve/veya çocukları bu tedbirlere rağmen hala tehdit ediyorsa, hemen polise haber verin. Eğer şiddete başvuran eş ya da erkek arkadaş alınan kararların yaptırımlarına uymuyorsa, hakkında suç duyurusu ile para ve hapis cezası (Strafanzeige, Ordnungsgeld und Haft) uygulanabilir. Tecrübeler, polis müdahalesinin ve suç duyurusunun, birçok erkeğin şiddeti sürdürmesine mani olduğunu göstermektedir.

9 9 Tecavüz ve cinsel taciz Tecavüz ve cinsel taciz kadının cinsel özgürlük hakkına saldırıdır ve cezalandırılır. Saldırgan, kadına karşı kaba kuvvet kullanmamış, yalnızca tehdit etmiş ya da herhangi bir şekilde çaresiz bırakmış olsa bile yine de cezayı gerektiren bir durum ortaya çıkmış demektir. Suçların çoğu genelde önceden planlanmış eylemlerdir ve yapan kişiler de genellikle şiddet ve tehdite veya buna benzer şeylere başvurmadan önce mağdurla ilişki kurmaya çalışırlar. Bir saldırganın ne yapmak istediğini önceden tahmin edebilmek çok zordur. Ne yapmalı? Polise haber verin. Saldırganın önemli delilleri ortadan kaldırmasına imkan vermeden ve vücudunuzdaki izler yokolmadan çok hızlı bir şekilde harekete geçin. Eğer saldırganı şikayet etmek isterseniz, bunu bütün polis birimlerinde yapabilirsiniz. Orada önce suçlunun hemen yakalanması için gereken bilgileri vermeniz ve olayın nasıl geliştiğini anlatmanız gerekir. Daha sonra polis tarafından ifadeniz alınır. Bunun için bir kadın polis memuru talep edebilirsiniz. Bir tecavüz olayı yaşadığınızda, vücudunuzda görünebilecek izler olmasa da mümkün olduğunca hemen bir doktora gidiniz. Tıbbi yöntemlerle vücudunuzdaki izler ve psikolojik ve fi ziki durumunuz bir raporla tespit edilecektir, bunlar sonraki polis araştırması ve atılacak hukuki adımlar icin çok önemli belgelerdir. Doktorların bu konularda sır saklama mecburiyetleri vardır. Böyle durumlarda giysilerin üzerinde izler bulunabileceğinden, onları iyi saklayınız ve katiyen yıkamayınız.

10 10 Cinsel şiddete maruz kalmak çok yıpratıcı bir tecrübedir ve bu tür konular üzerine konuşmak çok zordur. Ama geleceğiniz için daha da tahrip edici olan, suçlu cezasız kalırken, sizin susmanız ve olanlar karşısında kendinizi ezik hissetmenizdir. Güvendiğiniz insanlarla ya da bu konuyla ilgili bir danışmanla kendinizin veya başkasının yaşadığı şiddet saldırıları üzerine konuşun. Aynı zamanda danışmanlardan hukuki imkanlarınız hakkında bilgi de alabilirsiniz.

11 11 Kız ve erkek çocuklara yönelik cinsel şiddet Birçok çocuk cinsel şiddetin kurbanı olmaktadır. Saldırganların çoğu da ya kendi babaları ya da annenin erkek arkadaşı olmaktadır. Amca, erkek kardeş, erkek akraba veya tanıdık çevresinden birisi de olabilmektedir. Kadınların da cinsel şiddete başvurduğu bunlara eklenmelidir. Anne babalarına ve büyüklerine bağımlı olan çocukların bu yüzden kendilerini korumaları zordur. Büyüklerine sevgi duydukları halde, onların niye böyle davrandıklarına bir anlam veremezler. Başlarına gelen olaylardan dolayı kendilerini suçlu hissederler, suçluluk duygusu onları suskunluğa sürükler. Çocuğun davranışlarındaki ani değişiklikler birşeylerin doğru olmadığının işaretleridir. Ne yapmalı? Eğer bir çocuğun cinsel şiddete maruz kaldığına dair kuşkularınız varsa 24. sayfada adresleri olan bir danışmanlık bürosuna başvurunuz. Orada bu çocuğa nasıl yardım edebileceğinize dair bilgiler bulabilirsiniz. Çocukken yaşanılan cinsel tacize veya tecavüze uğramak gibi olumsuz hatıralar, bazen ilerleyen yaşla birlikte gün yüzüne çıkabilmektedir, üzerinden çok zaman geçmiş olmasına rağmen bu konuda yardım ve hak aramanız anlamlı ve iyileştirici etkiye sahiptir. Genellikle bunlarla ilgilenen Kriminal Polis e (Kriminalpolizei) şikayette bulunmanızı önerebiliriz. Danışmanlık bürolarından da bu konuda ne yapabileceğinize dair bilgi alabilirsiniz.

12 12 Zorunlu evlilik Eğer bir genç kız ya da kadın kendini buna zorlanmış hissederse, burada bir zorunlu evlilik ten bahsedebiliriz. İsteksizliğinize ya kulak verilmiyor ya da anne ve babanız, ailenizin diğer bireyleri, nişanlınız veya onun anne babası sizin üstünüze çeşitli şekillerde baskı uyguluyorlar ve de siz bunlara karşı gelemiyorsunuzdur. Bu baskı, kendinizi koruyamayacağınız düşünülerek bedensel ve cinsel istismar edilme, tehdit ederek zorlama, duygusal, ruhsal ve sosyal baskı oluşturma ve küçük düşürme, değerinizi düşürme, sürekli kontrol altında tutma gibi şekillerde kendini gösterir. Zorunlu evlilik dışında bir de ayarlanmış evlilikler vardır ki burada, herşeyden önce anne babasının isteklerine boyun eğen, kendini onların isteklerini yerine getirmek zorunda hisseden, aşırı itaatkar yetiştirilmiş kızlar söz konusu olduğundan, bunları açığa çıkarmak kolay değildir. Az rastlanan bir durum da olsa zorunlu evlilik genç erkeklerin de başına gelmektedir. Federal Almanya hükümetinin 2004 yılında yaptırdığı bir ankette, evlilik yapmış Türkiye kökenli göçmen kadınların dörtte birinin evlilikten önce eşini hiç tanımadığı, yüzde 17 sinin de evliliğe zorlandığı sonuçları çıkmıştır. Zorunlu evlilikle genç kız ve kadınların özgür iradeleri ellerinden alınmış oluyor. Cinsel alan da dahil olmak üzere evliliğin getirdiği ödevlere zorlanıyorlar, işgüçleri sömürülüyor, eğitim şansları kısıtlanıyor ve de yaşamlarını kendi isteklerine göre şekillendirmeleri önleniyor.

13 13 Zorunlu evlilik daha yetişme çağında olan gençlere karşı bir haksızlıktır, gencin kendisi için kendi karar verme hürriyetini elinden almaktır ve insan haklarına aykırı bir durum ortaya çıkarır. Birisini onun isteği dışında evliliğe zorlamak suçtur ve bu suçun karşılığı bir ceza da hakedilmiş demektir. Zorla evlendirilmek istenen veya evlendirilen kadınlar için her zaman başvurabilecekleri bir danışmanlık bürosu ve faydalanabilecekleri bir koruma evinin var olduğunu unutmayınız. Ne yapmalı? Sizin başınıza gelmese de eğer genç bir kız ya da erkeğin zorla evlendirilmeye çalışıldığına dair kuşkunuz varsa, onunla mutlaka bu konu üzerinde konuşmayı deneyiniz. Ona yardım edebileceğinizi belirtiniz. Eğer evlilik konusunda şahsen başkaları tarafından baskı altına alınırsanız, yardım ve koruma aramaktan çekinmeyiniz. Güvendiğiniz birisiyle konuşup, bu konuyla ilgili bilgileri toplayınız ve sunulan yardımlardan faydalanınız. Bilgi ve yardım alabileceğiniz, gençler için Çocuk Bürosu (Karlsruhe Kinderbüro) ve yetişkinler için yine aynı sayfadaki Kadınlar Görevlisi (Frauenbeauftragte) adreslerini 25. sayfada bulabilirsiniz. Çok acil bir durumda hemen polise, belediyenin sosyal hizmetler bölümüne ya da bir Kadın Sığınma Evine müracaat edebilirsiniz.

14 14 Göçmen kökenli kadınlara karşı şiddet Aile içi şiddetle karşı karşıya kalan göçmen kadınların kendilerini bu evlilikten kurtarmaları ya da aileden ayrılmaları özellikle yabancılar kanununun onlara vermiş olduğu haklar çerçevesinde duruma göre çok zor olabilmekte. Ayrıldıktan sonra Almanya yı terketmek zorunda kalma korkusu her zaman bir tehdit unsuru olarak görülmekte ama buna sanıldığından daha az rastlanılmaktadır. Dil yetersizliği ve bilgi eksikliği yüzünden birçok kadın, haklarının farkına varamıyor ve sunulan yardım imkanlarından yararlanamıyor. Göçmen kökenli genç kız ve kadınlar genellikle aile geleneklerinin baskısı altında olmakta ve yine bunlardan çoğu dolaylı ya da dolaysız şekilde şiddete maruz kalmaktadırlar yılında Federal Hükümetin yaptırdığı anketten, Türkiye ve doğu Avrupa kökenli göçmen kadınların yüzde kırkının 16 yaşından itibaren vücutsal ve cinsel şiddete maruz kaldığı ortaya çıkmaktadır. Ne yapılmalı? Bu konudaki danışmanlık hizmetlerinden mutlaka faydalanınız! Bu hizmetler anadilde yapılmaktadır ve yabancı hakları üzerine bilgi vermektedir. (Danışma hizmetleri için daha çok bilgiyi 24. sayfadan itibaren ve 30. sayfada bulabilirsiniz. Yakın arkadaşlarınızla ve güvendiğiniz kimselerle başınıza gelenler hakkında konuşunuz ve destek arayınız

15 15 Kadın Ticareti Sıklıkla birçok kadın ya zorla veya kendilerine büyük vaatler yapılarak ya da gizlice Almanya ya gelmektedir. Bunlardan hayat kadınlığına zorlananların sayısı da az değildir. Şiddet olarak adlandırabileceğimiz bütün bu zora ya da yalana dayalı biçimler Almanya da yasaktır ve cezaya tabidir. Ne yapmalı? Korunma evleri ve danışma yerleri sizlere koruma ve yardım sunarlar, danışmanlık hizmetleri genellikle anadilde verilir. Sizleri yabancılar kanunundaki konumunuz hakkında da bilgilendirirler. Danışmanlık hizmetleri sizlerin güvenliği için büyük bir gizlilik içinde yapılmaktadır. Eğer kadın ticareti kurbanları arasındaysanız ve tanıklık yapmaya hazırsanız, belli şartlar altında Tanık Koruma Programı (Zeugenschutzprogramm) denilen özel bir program kapsamına alınabilirsiniz. Ve bundan dolayı özel bir koruma altında olursunuz. Bu konuya ait bilgileri sayfa 23 ten itibaren bulabilirsiniz.

16 16 İş yerinde cinsel taciz İşyerlerindeki cinsel ayrımcılık ve de taciz, bilgisayar ekranında teşhir edilen erotik resimlerden, reddedilmiş davetler üzerine imalı sözlerden ve tesadüfmüş gibi kasıtlı vücut dokunmalarından tutunda tehditler ve kaba kuvvete kadar uzanan bir çeşitlilik içinde kendini gösterir. Bu tacizlere hedef olanların çoğu önce tacizi yapana bulaşmamaya ve birşey olmamış gibi hadiseyi hasıraltı etmeye çalışırlar. Cinsel taciz maalesef istenmeden yapılan bir kaza değildir, aksine tecavüzlerin çoğalmaya devam ettiği ve yoğunluk kazandığı bir süreçtir. Er ya da geç bir çok kadın da sırf bu yüzden işyerlerini terketmek zorunda kalmışlardır. Aslında bir işveren kanunen kadın çalışanlarını cinsel tacize karşı korumak zorundadır ve de bunun için tacizciye karşı yaptırıcı önlemlerini almak zorundadır. Ne yapmalı? Kendi duygu ve algılarınızı ciddiye alın, kızgınlığınızı açıkca gösterin ve bu tacizlere müsamaha etmeyin. Olanları ayrıntılı bir şekilde not edin ve vakit geçirmeden başınıza gelenler hakkında güvendiğiniz birisiyle konuşun. Bu gibi durumlarda yetkili bir kurumdan örneğin sendikanızdan (Gewerkschaft) ya da şehrinizin kadınlar görevlisinden (Frauenbeauftragte) bilgi alın. İşyerinde cinsel tacize uğrayanın tazminat talep hakkı olduğunu da unutmayın. Olayı amirlerinize ve personel veya işçi temsilciliğine bildirin (Betriebs- oder Personalrat).

17 Stalking Stalking İngilizceden alınma bir sözcük (Almanca: heranpirschen ) ve birisini sürekli takip etme, ona musallat olma, taciz ve tehdit ederek birtakım taleplerde bulunma anlamına gelmektedir. Sevgi ya da birisini sevmek ile hiçbir ilişkisi yoktur, aksine kişiyi korkutarak bezdirerek kontrol altında tutma ve gücünü ispatlama amaçlıdır. Stalking terördür: işyeri ya da özel telefonunuzun sürekli aranması, telesekreterinize sürekli tehditkar mesajların bırakılması, iftiralar, hakaretler; sürekli ve gizliymiş gibi yapılan takipler, zorla ve hile ile hediye vermeler; aşk mektupları gönderip, sonra da hakaret ve tehdit dolu göndermeler ve bir anda mail bombardımanına tutmalar (cyberstalking), kasıtlı maddi hasar verme, eve gizlice girilmesinden başlayıp ağır yaralamaya kadar varan saldırmalar, yani kısaca birisine karşı terör uygulamaktır. 17 Günümüze kadar bilinen ve de açığa çıkmış Stalking olayları ortalama 28 ay boyunca devam edebiliyor. Bu olaylarda Stalker yani bu işi yapan kişilerin yüzde 49 unun eski eş ya da sevgili olduğu, yüzde 81 erkekler tarafından yapıldığı, mağdurların yüzde 39 unun da Stalker tarafından fi ziksel saldırıya uğradığı tespit edilmiştir. Darmstadt Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada her beş mağdurdan biri yumruklu ya da silahlı ağır saldırıya uğradığını dile getirmiştir. (Kaynak: Stalking in Deutschland Hans-Georg W. Voß, Jens Hoffmann, Isabel Wondrak, Schriftenreihe des Weißen Ringes.)

18 18 Ayrılık sonrası eski eşlerin bu yola başvurması (Stalking) durumunda genellikle çocuklar da bu terörden zarar görüyor ve bu kişi (Stalker) çocukları yeniden kontak kurmak için alet olarak kullanıyor. Stalker duruma göre örneğin hakaret, meskene zorla tecavüz, zorlama, özgürlükten mahrum etme, hırsızlık, yaralama, suç uydurma yani işlenmediği bilinen bir suçun, yetkili makamlara işlenmiş gibi ihbar edilmesi gibi değişik suçlardan sorumlu tutulabiliyor. Ne yapmalı? Sizi rahatsız eden kişiye çok açık ve bir kereye mahsus olmak üzere onunla ne şimdi ne de ilerde herhangi bir ilişkide olmak istemediğinizi belirtin. O kişiden gelecek olan her türlü yakınlaşma denemesini engelleyin ve son bir konuşma daha ya da tartışma gibi bahanelere fırsat vermeyin. Bu kişinin size karşı yaptıklarını ve de yapmaya çalıştıklarını not alın ve polise bildirin. Eğer kendinizi tehdit altında görüyorsanız polisi arayın! Polise suç duyurusunda bulunun! Görevli polis memurları hemen koruma önlemlerini alabilirler (sayfa 8) ve size güvenliğiniz için ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi verirler. Gerekirse Asliye Mahkemesi ne (Amtsgericht) başvurup Koruma Kararı (Schutzanordnung) alınmasını talep edin. Kendinize yardım ve refakatçi talep etmekten çekinmeyin. Tehdit altında olduğunuzda ve hatta sonrasında da kadın danışmanlıklarının ve Weise Ring kurumunun yanınızda yardıma hazır olduğunu unutmayın.

19 19 Mahkemelerin koruma kararları Emniyet Müdürlüğü ile Vatandaş Hizmetleri ve Güvenliği Dairesi (BuS: Bürgerservice und Sicherheit) çok acil hallerde ve ancak birkaç günlük koruma kararı alabilir. Bundan sonrası için Asliye Mahkemesi (Amtsgericht) yetkilidir. Şiddete yönelen eş, arkadaş ya da sizi rahat bırakmayan kişiye (Stalker) karşı bazı yasaklayıcı yaptırımlar getirebilir (Gewaltschutzgesetz), örneğin: Eve girme yasağı; Size ve oturduğunuz evin yakınına mahkemenin tespit ettiği mesafeden fazla yaklaşmama yasağı; İşyeriniz, okul ya da çocuk yuvası gibi sizin sürekli gitmek zorunda kaldığınız yerlere yaklaşma yasağı; Telefon, mektup, ya da SMS yoluyla bile olsa sizinle kontak kurma yasağı. Eğer size karşı fi ziki, sağlığınızı tehlikeye sokabilecek ya da serbest hareket etmenizi engelleyici ciddi bir tehdit sözkonusu ise de Koruma Kararı alınabilir. Aynı kararlar rahatsız edici bir şekilde taciz edilmeniz halinde de örneğin sürekli takip edilme durumunda da alınabilir. Tehlike sürekli devam ediyorsa ve ciddi bir tehdit varsa Koruma Kararı çok acil geçici karar olarak talep edilebilir (Schutzanordnungen im Eilverfahren). Ne yapmalı? Uzman danışmanlıklardan kanuni haklarınız için bilgi alınız. Avukatınız olmadan da kendiniz doğrudan Asliye Mahkemesine (Amtsgericht) bir dilekçe ile başvurabilirsiniz. Yine de bir avukattan yardım alınması tavsiye edilir. Eğer düşük bir geliriniz varsa, maddi durumunuz iyi değilse danışma ve mahkeme masrafl arı için yardım talep edebilirsiniz (Prozesskostenhilfe). Özellikle göçmen kökenli kadınların ayrıntılı danışmanlık hizmetlerinden ve avukat tutma gibi hukuki temsil haklarından faydalanmaları tavsiye edilir.

20 20 Şikayet ve yargı yolu Şiddetin hangi biçimi olursa olsun, başkalarına karşı şiddet uygulayan ya da bununla tehdit eden kişiler, yaptıklarının cezai sonuçlarına da katlanmak zorundadırlar. Aile içi şiddet olaylarında bu suçu işleyen kişilerin çoğu ceza indiriminden faydalanmak için, alkolü bırakma veya anti-şiddet alıştırması gibi, davranışlarını değiştirme şartını kabul etmektedirler. Cinsel taciz, tecavüz gibi suçları birçok kez işlemiş suçlu sayısı az değildir, ancak davacı kadın sayısı artınca soruşturma derinleştirilmekte ve suçlu bulunabilmektedir. Bu yüzden saldırıya uğranılan olayda kendinizi savunabilmiş olsanızda, olayı polise bildirmekte büyük yarar vardır. Mahkemelerde kadınlara yönelik şiddet kovuşturmaları sıklaştıkça insanlar arasında haksızlığa uğramış olma bilinci artmaktadır (Unrechtbewusstsein). Cinsel suç davalarında genellikle olayın tek şahidi olan kadına mahkemede büyük bir rol düşmektedir. Bunun için bu tip davalarda avukat tutulması özellikle önemlidir. Avukat Mahkeme usulü ve müdahil dava (Nebenklage) açmanın yararları üzerine bilgi verir, Mağdurun ihtiyacı veya talebi halinde mahkeme masrafl arının ödenmesi için dilekçe verir (Prozesskostenhilfe), Mağdur için manevi tazminat (Schmerzensgeld) talebinde bulunur. Ne yapmalı? Bilgi ve yardım imkanlarından faydalanınız. Kadın danışma merkezleri kanunlar hakkında sizi bilgilendirir ve hakkınızı aramanız için size yardım eder. Weise Ring kurumu olayın mağdurunu haklarını alması için destekler. Bazı durumlarda Mağdura Tazminat Ödeme Kanunu na (Opferentschädigungsgesetz) göre yapılan yardımlar da vardır.

21 21 Danışma Bazı kadınlar şiddete maruz kaldıktan sonra, başlarına geleni bir an evvel unutmanın daha iyi olacağını düşünmektedirler. Ama artık hayat eskisi gibi değildir ve bazı şeyleri değiştirmek mecburiyeti doğar. İster içinizi dökmek isteyin ister yeni bir yaşam kurmaya başlamış olun ya da yalnızca bir fi kir almak için, ne olursa olsun, tecrübeli bir bayan uzmanla konuşmanın büyük bir faydası olacaktır. Karlsruhe de bu konularda çeşitli danışmanlık hizmetleri verilmektedir (sayfa 24 ten itibaren bu adresleri bulabilirsiniz). Uzman danışmanlık hizmetlerinde geçerli kural karşılıklı güvendir. Konuşmanın içeriğini ve çerçevesini belirleyen, yine danışmanlık talep eden kadındır. Neler danışma konusu olabilir: Kendimi bundan sonra olabilecek saldırıdan nasıl koruyabilirim? Saldırganı şikayet etmeli miyim? Mahkemede neler oluyor? Hukuki yardımı (Rechtsbeistand) nereden alabilirim? Benim için hangi mahkeme masrafl arı çıkar? Yaşadığım şiddetin ruhsal ve bedensel olarak üstesinden nasıl gelirim, kendi özgüvenimi nasıl geri kazanırım? Ayrılma ve boşanmalarda nelere dikkat edilmelidir? - Şiddete başvurmayı bırakan eşimle yeniden biraraya gelmeyi tasvir edebilirmiyim? Aile içi şiddet mağduru kadınlar, polise onay verdikleri takdirde, aile içi şiddeti aydınlatma Clearingstelle Häusliche Gewalt kurumundan bir kadın görevli onlarla temasa geçer. Bu gibi durumlarda fazla aramadan ve durumu heryere açıklamak zorunda kalmadan fi kir ve yardım almak, birçok kadına kolaylık sağlamaktadır. Şiddete maruz kalan göçmen kadınlar muhakkak bu imkanları kullanmalıdırlar! Karlsruhe de anadilde danışmanlık imkanları vardır, buralarda kadınlara yardım imkanları araştırılmakta ve yabancılar kanununun bu konulara özgü düzenlemeleri hakkında bilgi verilerek onlara destek olunmaktadır.

22 22 Karlsruhe Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü Aile İçi Şiddet Proje Grubu (Projektgruppe Häusliche Gewalt) Eylül 2005 te Aile/Ev içindeki baskı ve şiddetten korunmak için Karlsruhe de alınan polisiye önlemler (Polizeiliche Anordnung zum Schutz bei Gewalt im häuslichen Bereich in Karlsruhe) başlığıyla bir kitapçık çıkarttı. Bu kitapçığı İngilizce, Hırvatça, Türkçe ve Rusça dillerinde bulabilirsiniz. Aile/Ev içi şiddete karşı korunmak için gerekli daha fazla bilgiyi: sayfasında bulabilirsiniz. Edinme adresi: Frauenbeauftragte der Stadt Karlsruhe, Karlsruhe. Şiddet eğilimlerine çözüm arayan erkekler, yakın sosyal çevrede şiddete karşı danışma merkezi ne (Beratungsstelle bei Gewalt im sozialen Nahraum) başvurabilirler. Eşleri ya da yaşam arkadaşları şiddete başvuran kadınlar polisle veya görevli savcılıkla ilişkiye geçerek, erkeğin bu kuruma gönderilmesine önayak olabilirler. İlişkileri içinde kocalarına ya da hayat arkadaşlarına karşı şiddete başvuran kadınlar da aynı kurumlara başvurabilirler. Sayfa 26 da kendi şiddete eğilimlerini sorgulamak isteyenler için ne gibi yardımların yapılabileceği konusunda danışmanlık sunan Beratungsstelle bei Gewalt im sozialen Nahraum adresini bulabilirsiniz.

23 23 Önemli adresler ve başvuru yerleri Polis Acil (ücretsiz) 110 Karlsruhe de Kadın Sığınma Evleri Frauenhaus Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet: Frauenhaus SkF Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet: Kadın Sığınma Evleri geceleri başvuruları kabul edemediği için, herhangi acil bir durumda doğrudan polisi arayabilirsiniz, burada size yardım edilecektir.

24 24 Kadın danışma büroları Karlsruhe de bulunan her iki Kadın Sığınma evi de konularında yeterince tecrübeli uzman danışmanlara sahiptir ve bunlar kadınlardan yana çalışırlar, bürokratik olmayan yollardan ve de ücretsiz şiddet, ayrılma, boşanma gibi konularda sizlere tavsiyelerde bulunurlar. Aynı zamanda hukuki haklarınıza dair bilgileri de buradan alabilirsiniz. Bu büroları bulabileceğiniz yerler: Beratung für Frauen beim Sozialdienst katholischer Frauen e. V. (SkF) Danışmanlık İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Çekce ve Slovakça da yapılmaktadır. Akademiestraße 15, Karlsruhe Telefon: 0721 / ya da - 18 Fax: 0721 / Internet: Frauenberatungsstelle Haus 13 Schillerstraße 13, Karlsruhe Danışmanlık Türkçe ve İngilizce dillerinde de yapılmaktadır. Tel: 0721 / Fax: 0721 / Internet: Cinsel şiddete karşı uzman danışmanlık Wildwasser & FrauenNotruf Cinsel şiddete karşı genç kızlar ve kadınlar için uzman danışmanlık bürosudur (online danışmanlıkta yapılmaktadır). Hirschstraße 53 b, Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet:

25 AllerleiRauh, (Karlsruhe Belediyesi nin çocuklar ve gençlere yönelik şiddet üzerine uzman danışmanlık bürosu) Otto-Sachs-Straße 6, Karlsruhe Telefon: 0721 / ya da Fax: 0721 / Internet: einrichtungen/allerleirauh 25 Karlsruhe Belediyesi Bürgerservice und Sicherheit (BuS) Kaiserallee 8, Karlsruhe Allgemeines Polizeirecht (Genel Polis Hukuku - bu birim koruma emri verme yetkisine sahiptir) Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet: index.htm Frauenbeauftragte der Stadt Karlsruhe Karlsruhe Belediyesinin Kadınlar Görevlisi (Kadın haklarını koruma, kadınlar için başvuru ve bilgilendirme) Rathaus am Marktplatz, Karlsruhe Telefon: 0721 / / 60 Fax: 0721 / Internet: ordnung/frauen/ Kinderbüro der Stadt Karlsruhe Karlsruhe Belediyesi Çocuk Bürosu (Çocuk haklarını koruma, gençliğin korunması ve aile eğitimi) Kaiserstraße 99, Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet: Kinderbuero

26 26 Sozialer Dienst der Stadt Karlsruhe (Karlsruhe Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi) Belediyenin sosyal hizmetler dairesi Karlsruhe de ikameti olan herkese hitab eder. Birlikte oturma, ayrılma, boşanma, çocuk yetiştirme ve bakımı gibi konularda da danışmanlık hizmetleri sunar. Çocukları ve gençleri koruma Sosyal Hizmetler dairesinin özellikli görevlerinden biridir. Eğer Emniyet Müdürlüğü reşit olmayan bir çocuğun direk ya da endirek şiddete maruz kaldığını tespit ederse, bu olayı hemen Sosyal Hizmetler Dairesine bildirir. Onlarda hemen ilgili aile ile ilişkiye geçerler. Telefon: 0721 / Internet: sodi.htm Zorbalık ve şiddete başvuran erkek ve kadınlar için danışmanlık Beratungsstelle bei Gewalt im sozialen Nahraum (Yakın sosyal çevrede şiddete karşı danışmanlık hizmetleri). Bu büro kendini şiddet ve saldırganlık eğilimlerinden kurtarmak isteyen herkese danışma, destekleme ve eğitim hizmetleri vermektedir. Thomas-Mann-Straße 3, Karlsruhe, Yetkili şahıs: Hans-Peter Menke Verein für Jugendhilfe e. V. Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet:

27 27 Karlsruhe de bulunan diğer danışmanlık büroları (kadın ve erkekler için) Brücke (görüşme, bilgi verme, hayat danışmanlığı) Kronenstraße 23, Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet: Ehe-, Familien- und Partnerschaftsberatungsstelle (Evlilik, aile ve partner sorunları üzerine danışma). Rusça ve Türkçe de dahil olmak üzere, anadillerde danışmanlık hizmetleri verilmektedir. Her ayın ikinci Salı günü saat arası Türkçe olarak randevusuz herkese açık Konuşma Saati vardır ve ayrıca bu saatler içinde telefonla da danışmanlık hizmetleri ve başvuru koşulları üzerine Türkçe bilgi alma imkanına sahipsiniz. Nelkenstraße 17, Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet: pro familia Karlsruhe Amalienstraße 25, Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet: Psychologische Beratungsstelle für Eltern, Kinder und Jugendliche der Stadt Karlsruhe (Karlsruhe Belediyesi çocuklar, gençler ve annebabalar için psikolojik danışma bürosu) Otto-Sachs-Straße 6, Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet: einrichtungen/psychologischeberatu.de

28 28 Çocuklar ve gençler için Die Nummer gegen Kummer (huzursuzluk ve endişeler için danışma) Mo. - Fr Uhr (ücretsiz) Telefon: 0800 / ya da 0800 / Deutscher Kinderschutzbund e. V. (Almanya Çocukları Koruma Birliği) Kaiserallee 109, Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet: Çocuklara grup olarak verilen hizmetler: Sozialdienst katholischer Frauen (SkF) tarafi ndan verilen bilgilendirme hizmetleri. Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Yetkili kişiler: Luitgard Gauly, Julia Kofl er VIP - Beratung in Leos Café - Gençler için değişik tarzda bir danışmanlık hizmeti. Am Kronenplatz 1 (Jubez), Karlsruhe Telefon: 0721 /

29 29 Diğer önemli adresler Opferschutz - Polizeipräsidium Karlsruhe Mağdurun korunması - Karlsruhe Emniyet Müdürlüğü Telefon: 0721 / Internet: Weißer Ring Karlsruhe ve çevresi yetkili şubesi Sorumlu kişi: Karl Furrer Telefon: 0721 / Internet: Opfernotruf bundesweit: / (Mağdurlar için Almanya çapında acil yardım) Telefon-Seelsorge (Telefonla manevi destek) Telefon: 0800 / oder (gece-gündüz erişilebilir, ücretsizdir) Internet: Amtsgerichte (Sulh Ceza Mahkemeleri) Amtsgericht Karlsruhe, -Familiengericht- (Karlsruhe Sulh Ceza Mahkemesi, -Aile Mahkemesi-) Lammstraße 1-5, Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet: Amtsgericht Karlsruhe-Durlach, -Familiengericht- (Durlach Sulh Ceza Mahkemesi, -Aile Mahkemesi-) Karlsburgstraße 10, Karlsruhe Telefon: 0721 / Fax: 0721 / Internet:

30 30 Özel durumu bulunan kadınlara yönelik kadın danışma yerleri Seks turizmi, insan ticareti veya evlilik vaadi gibi yollarla Almanya ya gelen ya da getirilen yabancı kadınlar için yönlendirme ve danışma yerleri. Bu merkezlerin kadınlar için koruma evleri vardır ya da bulmaya yardımcı olurlar. SOLWODI Ludwigshafen (Seks turizmi ve insan ticareti ne karşı danışmanlık) Postfach , Ludwigshafen Telefon: 0621 / Fax: 0621 / Mobil: 0177 / Internet: Frauen-Informationszentrum (FIZ) (Kadınları bilgilendirme merkezi) Moserstraße 10, Stuttgart Telefon: 0711 / Fax: 0711 / fi Internet: Projekt Zwangsprostitution und Menschenhandel beim Diakonischen Werk Baden e.v. (Zorla fahişelik ve insan ticareti ne karşı proje) İlgili kişi: Ingrid Reutemann (kendi danışmanlık hizmetleri yoktur, diğer uzman danışma yerleri için aracılık eder.) Telefon: 0721 / Internet: Engelli kadınlar ve genç kızlar için: Özürlü kadınlara ve kızlara: BiBeZ e. V. (Engelli veya kronik hastalığı olan kadınlar ve genç kızlara uyum ve destek için eğitim ve bilgilendirme merkezi). Alte Eppelheimer Straße 38-40, Heidelberg Telefon: / ve / Fax: / Internet:

31 31 Diğer önemli İnternet Sayfaları Projekt Häusliche Gewalt Karlsruhe (Karlsruhe Ev içi şiddet projesi) www1.karlsruhe.de/projekte/haeuslichegewalt Baden-Württemberg ve diğer eyaletler de Bundesverband der Frauenberatungsstellen und Frauennotrufe (Kadın Danışma Merkezleri ve Kadın Acil Hattı Birliği) Sozialministerium Baden-Württemberg (mit Infos zum Platzverweisverfahren) Baden-Württemberg Sosyal İşler Bakanlığı (evi terketme işlemleri ile ilgili bilgiler dahil) Text des Gewaltschutzgesetzes (Şiddetten Koruma Yasası metinleri) Bundesjustizministerium (Federal Adalet Bakanlığı) Bundesfrauenministerium (Federal Kadın İşleri Bakanlığı) Berliner Interventionszentrale bei häuslicher Gewalt (Ev ici şiddette Berlin Müdahale Merkezi) Frauenrechte international, Frauenhandel und Heiratsimmigration (Uluslararası kadın hakları, kadın ticareti ve evliliğe dayalı göç) Terre des Femmes Stalking Rat_fuer_Stalking_Opfer_nj.html Sexuelle Belästigung am Arbeitsplatz (İşyerinde Cinsel Taciz) Kooperations- und Interventionsprojekt Notruf und Beratung, Kiel (Acil durumlarda işbirliği ve müdahale projesi ve danışmanlık hizmetleri, Kiel)

32

AİLE İÇİ ŞİDDET DURUMUNDA HAKLARINIZ

AİLE İÇİ ŞİDDET DURUMUNDA HAKLARINIZ AİLE İÇİ ŞİDDET DURUMUNDA HAKLARINIZ Polisiye tedbirler, ağır ceza ve medeni hukuk yasalarıyla korunma imkanları Aile içi şiddete karşı kadın ve çocuklara yardım Türkisch 1 Durlacher Str. 11 a 10715 Berlin

Detaylı

Aile İçindeki Şiddet için Yuvarlak Masa Bilgilendirme Serisi: Aile içi şiddet karşısında kadın olarak haklarınız

Aile İçindeki Şiddet için Yuvarlak Masa Bilgilendirme Serisi: Aile içi şiddet karşısında kadın olarak haklarınız Aile İçindeki Şiddet için Yuvarlak Masa Bilgilendirme Serisi: Aile içi şiddet karşısında kadın olarak haklarınız 1. Aile içindeki Şiddet karşısında kadın olarak haklarınız 2. Bir avukat sizin için ne yapabilir?

Detaylı

Aile İçindeki Şiddet için Yuvarlak Masa Bilgilendirme Serisi: Aile içi şiddet karşısında kadın olarak haklarınız

Aile İçindeki Şiddet için Yuvarlak Masa Bilgilendirme Serisi: Aile içi şiddet karşısında kadın olarak haklarınız Aile İçindeki Şiddet için Yuvarlak Masa Bilgilendirme Serisi: Aile içi şiddet karşısında kadın olarak haklarınız 1. Aile içindeki Şiddet karşısında kadın olarak haklarınız 2. Bir avukat sizin için ne yapabilir?

Detaylı

Aile İçindeki Şiddet için Yuvarlak Masa Bilgilendirme Serisi: Aile içi şiddet karşısında kadın olara haklarınız

Aile İçindeki Şiddet için Yuvarlak Masa Bilgilendirme Serisi: Aile içi şiddet karşısında kadın olara haklarınız Aile İçindeki Şiddet için Yuvarlak Masa Bilgilendirme Serisi: Aile içi şiddet karşısında kadın olara haklarınız 1. Aile içindeki Şiddet karşısında kadın olarak haklarınız 2. Bir avukat sizin için ne yapabilir?

Detaylı

Aile İçi Şiddette Daha İyi Koruma. Şiddetten Koruma Yasası na dair Bilgiler

Aile İçi Şiddette Daha İyi Koruma. Şiddetten Koruma Yasası na dair Bilgiler Aile İçi Şiddette Daha İyi Koruma Şiddetten Koruma Yasası na dair Bilgiler 1 İçindekiler Aile içi şiddet: Bir toplumsal sorun...4 Aile içi şiddetin mağdurları için ne gibi hukukî koruma mevcuttur?...4

Detaylı

F Ü R L I P P E GEGEN HÄUSLICHE GEWALT L Đ P P E Đ Ç Đ N E V Đ Ç Đ Ş Đ D D E T E K A R Ş I. Mağdurlar için öneriler?!

F Ü R L I P P E GEGEN HÄUSLICHE GEWALT L Đ P P E Đ Ç Đ N E V Đ Ç Đ Ş Đ D D E T E K A R Ş I. Mağdurlar için öneriler?! F Ü R L I P P E GEGEN HÄUSLICHE GEWALT L Đ P P E Đ Ç Đ N E V Đ Ç Đ Ş Đ D D E T E K A R Ş I Eviçi şiddet durumunda ne yapmalı? Mağdurlar için öneriler?! 1 ĐÇĐNDEKĐLER Önsöz Landrat Friedel Heuwinkel 3 Giriş

Detaylı

Kişi Hakları. aep. www. www. gov.tr. Özgür Sevgi GÖRAL. Kişi Hakları. Parayla Satılmaz. Özgür Sevgi GÖRAL

Kişi Hakları. aep. www. www. gov.tr. Özgür Sevgi GÖRAL. Kişi Hakları. Parayla Satılmaz. Özgür Sevgi GÖRAL Özgür Sevgi GÖRAL Parayla Satılmaz. Özgür Sevgi GÖRAL www aep gov.tr www agoivl.etr Özgür Sevgi Göral Proje T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmeleri Genel Müdürlüğü Proje İzleme

Detaylı

HAKLARIMIZ VAR! Genişletilmiş 15. Basım - 850 adet basılmıştır. Aralık 2013 1. Basım, İstanbul, 2001. EDİTÖR Deniz Kaynak

HAKLARIMIZ VAR! Genişletilmiş 15. Basım - 850 adet basılmıştır. Aralık 2013 1. Basım, İstanbul, 2001. EDİTÖR Deniz Kaynak HAKLARIMIZ VAR! Genişletilmiş 15. Basım - 850 adet basılmıştır. Aralık 2013 1. Basım, İstanbul, 2001 EDİTÖR Deniz Kaynak 15. BASIMA KATKIDA BULUNANLAR Lalezar Akar - Fulya Ayata - Zelal B. Ayman - Ebru

Detaylı

Çocuğunu Yalnız Büyütenler

Çocuğunu Yalnız Büyütenler Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bİlgİ Ve Tavsİyeler Verband alleinerziehender Mütter und Väter Bundesverband e. V. Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler 1 Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler

Detaylı

Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.

Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. MEHMETÇİK İÇİN YURTTAŞLIK EĞİTİMİ PROJESİ Ankara, 2013 1 Bu çalışma, Mehmetçik İçin Yurttaşlık Eğitimi (MİYE) Projesi kapsamında

Detaylı

Aile İçi Şiddet Mağduru Kadın ve Çocuklar İçin Korunma ve Adalet Avustuya Modeli Rosa Logar, Tamar Çitak

Aile İçi Şiddet Mağduru Kadın ve Çocuklar İçin Korunma ve Adalet Avustuya Modeli Rosa Logar, Tamar Çitak Aile İçi Şiddet Mağduru Kadın ve Çocuklar İçin Korunma ve Adalet Avustuya Modeli Rosa Logar, Tamar Çitak 1. Aile içi şiddet sorununun boyutları Aile çevresindeki şiddete maruz kalanlar öncelikle kadınlar

Detaylı

Aile İçi Şiddet Koruyucu Tedbirler

Aile İçi Şiddet Koruyucu Tedbirler Kanton Zürich Direktion der Justiz und des Innern Generalsekretariat IST Interventionsstelle gegen Häusliche Gewalt türkisch Aile İçi Şiddet Koruyucu Tedbirler Seite 2/14 İçindekiler I. Şiddetten Korunma

Detaylı

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele El Kitabı. Yasalarımız kadının yanında. Aile içi şiddetle mücadele ediyoruz.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele El Kitabı. Yasalarımız kadının yanında. Aile içi şiddetle mücadele ediyoruz. Şiddetin olmadığı bir toplum istiyoruz. Devletin tüm kurumlarıyla işbirliği içindeyiz. Aile içi şiddetle mücadele ediyoruz. Yasalarımız kadının yanında. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele El Kitabı www.aile.gov.tr

Detaylı

ÖNSÖZ. Aileiçi şiddet yaşayan bir kadınsanız ve Britanya da yaşıyorsanız, Hayatta Kalma Kitapçığı sizin içindir.

ÖNSÖZ. Aileiçi şiddet yaşayan bir kadınsanız ve Britanya da yaşıyorsanız, Hayatta Kalma Kitapçığı sizin içindir. ÖNSÖZ Aileiçi şiddet yaşayan bir kadınsanız ve Britanya da yaşıyorsanız, Hayatta Kalma Kitapçığı sizin içindir. Hergün bütün etnik gruplardan ve sınıflardan birçok kadın aileiçi şiddet yaşıyor. Eğer kötü

Detaylı

er NSU-Prozess in München

er NSU-Prozess in München er NSU-Prozess in München Sağcı ve ırkçı saldırıdan sonra ne yapılmalı? raktische Hinweise zum Gerichtsprozess für Betroffene es Nagelbombenanschlags in der Keupstraße Mağdurların, mağdur yakınlarının

Detaylı

OBR. Sağcı ve ırkçı saldırıdan sonra ne yapılmalı?

OBR. Sağcı ve ırkçı saldırıdan sonra ne yapılmalı? Sağcı ve ırkçı saldırıdan sonra ne yapılmalı? Mağdurların, mağdur yakınlarının ve şahitlerin bu konuda bulunabilecekleri girişimler ve hukuki anlamda ne tür yardımlar alabilirler OBR Opferberatung Rheinland

Detaylı

Kamu Kurumları ve Kadın Sivil Toplum Örgütleri İçin Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele ve Şiddete Uğrayan Kadınlara Destek Mekanizmaları

Kamu Kurumları ve Kadın Sivil Toplum Örgütleri İçin Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele ve Şiddete Uğrayan Kadınlara Destek Mekanizmaları Kamu Kurumları ve Kadın Sivil Toplum Örgütleri İçin Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele ve Şiddete Uğrayan Kadınlara Destek Mekanizmaları Türkiye nin Az Gelişmiş Bölgelerindeki (Güneydoğu Anadolu, Doğu

Detaylı

0542 KADININ ADI YOK K. 24/2/10 14:32 Page 1. Kadın Yurttaşın El Kitabı

0542 KADININ ADI YOK K. 24/2/10 14:32 Page 1. Kadın Yurttaşın El Kitabı 0542 KADININ ADI YOK K. 24/2/10 14:32 Page 1 Kadın Yurttaşın El Kitabı 1 0542 KADININ ADI YOK K. 24/2/10 14:32 Page 2 Heinrich Böll Vakfı ve Hollanda Konsolosluğu nun katkılarıyla. İletişim Yayınları 542

Detaylı

Kadınların Şiddetten Korunması Matra Projesi İsveç/Stokholm Çalışma Ziyareti Kadınların şiddetten korunması Matra Projesi kapsamında Adalet Bakanlığı

Kadınların Şiddetten Korunması Matra Projesi İsveç/Stokholm Çalışma Ziyareti Kadınların şiddetten korunması Matra Projesi kapsamında Adalet Bakanlığı Kadınların Şiddetten Korunması Matra Projesi İsveç/Stokholm Çalışma Ziyareti Kadınların şiddetten korunması Matra Projesi kapsamında Adalet Bakanlığı Avrupa Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen çalışma

Detaylı

Danimarka'da Yurttaş Olmak

Danimarka'da Yurttaş Olmak MÜLTECILER, GÖÇMENLER VE ENTEGRASYON BAKANLIĞI Danimarka'da Yurttaş Olmak Yeni yurttaşlar için Danimarka toplumuna yönelik bilgiler Danimarka da Yurttaş Olmak Medborger i Danmark Tyrkisk 04/02/08 13:50:10

Detaylı

İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri

İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri 2 İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri Künye: Yayına Hazırlayan: Metin: Redaksiyon

Detaylı

Stadt Karlsruhe Sozial- und Jugendbehörde Sozialer Dienst BİRLİKTE YAŞAMAK BİTEBİLİR AMA EBEVEYNLİK ASLA BİTMEZ

Stadt Karlsruhe Sozial- und Jugendbehörde Sozialer Dienst BİRLİKTE YAŞAMAK BİTEBİLİR AMA EBEVEYNLİK ASLA BİTMEZ Stadt Karlsruhe Sozial- und Jugendbehörde Sozialer Dienst BİRLİKTE YAŞAMAK BİTEBİLİR AMA EBEVEYNLİK ASLA BİTMEZ 2 BİRLİKTE YAŞAMAK BİTEBİLİR AMA EBEVEYNLİK ASLA BİTMEZ SOZIAL- UND JUGENDBEHÖRDE SOZIALER

Detaylı

Sorularla K adına Yönelik Aile İçi Şiddet

Sorularla K adına Yönelik Aile İçi Şiddet A N K A R A B A R O S U Sorularla K adına Yönelik Aile İçi Şiddet Av. Eray KARINCA ANKARA BAROSU BAŞKANLIĞI Adliye Sarayı Kat: 5 Sıhhiye/ANKARA Tel: (0.312) 416 72 00 Faks: (0.312) 309 22 37 www.ankarabarosu.org.tr

Detaylı

Aile içi Şiddet Bilgi, destek ve Islington bölgesindeki hizmetler

Aile içi Şiddet Bilgi, destek ve Islington bölgesindeki hizmetler Turkish 1 Aile içi Şiddet Bilgi, destek ve Islington bölgesindeki hizmetler Eğer aile içi şiddete maruz kalıyorsanız, sessiz kalıp acı çekmeyin. Bilgi ve tavsiye almak yada acil bir durumda kalabileceğiniz

Detaylı

AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ

AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ www.aileavukatligi.org AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen TR10/12/SKA/0100 referans

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Kocandır, Döver De, Sever De. Türkiye de Aile İçi Şiddet ve Korumaya Erişim

Kocandır, Döver De, Sever De. Türkiye de Aile İçi Şiddet ve Korumaya Erişim Kocandır, Döver De, Sever De Türkiye de Aile İçi Şiddet ve Korumaya Erişim Copyright 2011 Human Rights Watch All rights reserved. Printed in the United States of America ISBN: 1-56432-766-3 Cover design

Detaylı

MANEO- eşcinsellerin şiddet karşıtı projesinin tanıtımı

MANEO- eşcinsellerin şiddet karşıtı projesinin tanıtımı Eşcinsellere karşı şiddet Bu iyi bir şey değil! MANEO- eşcinsellerin şiddet karşıtı projesinin tanıtımı İçerik Önsöz Klaus Wowereit, Berlin Hükümet eden Belediye Başkanı Bastian Finke, Maneo proje Başkanı

Detaylı

Hayatta kalacağım. Haringey de Aile İçi Şiddet Danışma ve Tavsiye El Kitabı. (I Shall Suvive) TURKISH

Hayatta kalacağım. Haringey de Aile İçi Şiddet Danışma ve Tavsiye El Kitabı. (I Shall Suvive) TURKISH Hayatta kalacağım (I Shall Suvive) Haringey de Aile İçi Şiddet Danışma ve Tavsiye El Kitabı. Hayatta kaldım İçindekiler Önsöz... 3 Giriş... 4 Bölüm 1 Destek ve danışma hizmeti alabileceğiniz yerler...

Detaylı

KADIN SAĞLIĞI EĞİTİM PROGRAMI

KADIN SAĞLIĞI EĞİTİM PROGRAMI KSEP BÜLTEN Ocak 2015 KADIN SAĞLIĞI EĞİTİM PROGRAMI KSEP 2014 Değerlendirme Toplantısı-Diyarbakır Kadına Karşı Şiddet 1 Aralık AİDS Günü Jinekolojik Şiddet Rahim Ağzı Kanseri KSEP BÜLTEN Ocak 2015 KADIN

Detaylı