Amerikan Sinemasında Türkler ve Türklük İmgeleri: Geceyarisi Ekspresi Örneği

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Amerikan Sinemasında Türkler ve Türklük İmgeleri: Geceyarisi Ekspresi Örneği"

Transkript

1 Amerikan Sinemasında Türkler ve Türklük İmgeleri: Geceyarisi Ekspresi Örneği Aslıhan Tokgöz Hollywood sinemasındaki Türk imgesini inceleyen bir çalışma mutlaka Batı nın algılama repertuarını kültürel ve politik tarihi içersinde konumlamalı. Osmanlı İmparatorluğu nun, güçlü, yayılmacı politikası ile Viyana sınırlarına kadar dayanması, tarih boyunca, Batı dünyasında kendilerine yöneltilen bir askeri tehdit olarak yerleşti. Rönesans döneminden beri var olan barbar Türk imgesini Simon Shephard şöyle açıklıyor: Türkler, Tatarlar, hatta Persler, Avrupa Hristiyan dünyasına karşı en büyük tehditi oluşturuyordu. Türk sözcüğü iki şekilde kullanılıyordu, İslamcı bir devlet anlamında, ve bir davranış veya karakteri açıklamak için- Türk olarak nitelenenler zalim ve barbar görülüyorlardı. Türklerin ve Türklüğün bu şekilde nitelendirilmesi, Türkler in Avrupa Hristiyanlık dünyasından uzaklıkları ve yaratttıkları askeri tehdit yüzündendi. (1986, 142; çeviri benim) Batı dünyasının, bir savunma stratejisi olarak Türklügü ve Türkleri bu şekilde sınıflandırmasını ve Doğu dünyası ile Müslümanlar hakkında pekçok aynıtipin içselleştirilmesini, Filistin asıllı düşünür Edward Said, orientalism kuramı ile açıklıyor. Said, kuramını İtalyan neo-marksist Antonio Gramsci nin kültürel hegemonya 1 kavramı ve Fransız düşünür Michel Foucault ın söylem kaynaklı sistemik disiplin 2 kuramı ile destekliyor. (Macfie 2000: 6, çeviri benim) Said in sorguladığı orientalism düşüncesine göre, Batı ve Doğu arasındaki ilişki aslında kuvvet edinmeye ve üstünlük kurmaya bağlı bir ilişki. (1978; bu baskı 1991: 5; çeviri benim) Said e göre, Orientalism, 1 Hegemonya kavramının detaylı açıklaması ve hegemonya ile popüler kültür arasındaki bağın Gramsci tarafından açıklanışı için bakınız, David Forgasc (Der.) (2000) The Gramsci reader: selected writings, : ; Foucault ın söylem ve kuvvet ilişkisi hakkındaki kuramının açıklaması ve Foucault ın diğer çalışmalarının yorumları için bakınız, Gutting, Gary (Der.) (1994) The Cambridge Companion to Foucault.

2 Doğu ve Batı arasında yapılan aşırı ayrımcılığa dayanan ve Batı nın Doğu üzerinde sistemik bir disiplin sağlamasını sağlayan bir ideolojik söylem. Bu ideoloji, Batı nın Doğu üzerinde hegemonya kurmasını sağlıyor ve Batı nın üstünlüğünü sabitliyor. (2-3) Dolayısıyla, Said e göre Orientalism söylemi, Batı emperyalizmi ve sömürgeciliğinin sürdürülebilmesinin başlıca nedenleri arasında. Orientalism söyleminin başlıca imgelerinden barbar Türk aynıtipinin Batı nın popüler hafızasına sunuluşu ve desteklenişi en çok Batı edebiyatı ve sineması ile oldu. Bu formlarda Türkler e hep olumsuz fiziksel ve ahlaki değerler yakıştırıldı, hep çirkin, pis, hayvani, kendisini kontrol edemeyen, mantıksız, zalim ve güvenilmez olarak betimlendi. Kamil Aydın ın Batı sinemasındaki aynıtipleri incelediği makalesinde ifade ettiği gibi, Türkler in tek varoluş sebebi Batılı kahramana bir engel yaratmak oldu ki sonunda bu engel zaten hep aşılabildi (1993, e-makale; çeviri benim). Geceyarısı Ekspresi konulu diğer bir makalede Derviş Zaim in belirttiği gibi Türkiye, filmlerde hep etkisiz bir arka plan oldu. (1994; e-makale) Öte yandan, James Bond gibi Batılı kahramanlar, çok önemli olayların geçtiği asıl hikayelerde hep muhteşem başarılar edindiler. Türkler bu hikayelerde bir sorunla karşılaştıklarında, kendi başlarına çözmeleri hep imkansızdır çünkü ya Batılı bir kahraman onlara doğru yolu göstermeli ya da tek çözüm zaten onun elindedir. (Zaim 1994) Batı edebiyatında Türkler in bu şekilde betimlenmesine pek çok örnek bulunmakta. 16. ve 17. yüzyıl İngiliz Tiyatrosu ndan bazı örnekler arasında John Mason un The Turke (Türk, 1610) ve Robert Daborn un A Christian turn d Turke (Türkleşmiş Hristiyan, 1612), Christopher Marlowe un Tamburlaine the Great

3 (Muhteşem Tamburlaine, 1590) ve The Jew of Malta (Malta nın Yahudisi, 1633) 3, gibi eserleri bulunmakta. 4 Sinemada ise görsel efektlerin de katkısıyla barbar Türk aynıtipi çok daha etkili oldu. Örneğin, 1918 yılında çekilen sessiz film, Somewhere in Turkey (Türkiye de Bir Yer) 5, Batı edebiyatında yer etmiş barbar Türk imgesini komedi öğesi olarak beyaz perdeye aktarır. Bu kısa filmde bir Osmanlı padişahı, bir genç kızı, daha sonra da Osmanlı İmparatorluğu nda araştırma yapmaya gelmiş olan Amerikalı bir profesör ve yardımcısını hapse attırır. Profesör hapisteyken kıza aşık olur ve onu kurtarmaya karar verir. Padişahın askerleri ve Batılı tutuklular arasındaki Charlie Chaplin filmlerini andıran kovalamaca sahnelerinin ardından mutlu sona ulaşılır ve Amerikalı kahraman, yardımcısı ve genç kız, barbar Osmanlılar dan kurtulurlar. Benzer diğer bir film örneği ise 1962 de David Lean tarafından yönetilen Lawrence Of Arabia (Arabistanlı Lawrence) filmi. Bu film Türkleri bir İngiliz subayının gözünden, barbar, yozlaşmış ve tacizkar olarak gösterir. Aynı şekilde, James Dearden tarafından yönetilen ve 1908 yılında geçen Pascali s Island (Paskali nin Adası, 1988) adlı filmde biseksüel bir Türk casus yüzünden zalim bir Türk Paşası iki masum İngiliz i öldürtür. 6 Edebiyatta ve sinemadaki bu örneklerin de gösterdiği gibi, Batı dünyası yüzyıllardır Türkler e, aynıtipleştiren süzgeç diye adlandırdığım dar bir bakış açısıyla 3 Malta nın Yahudisi adlı eser 1592 yılında sahnelenmesine rağmen yazarın 1593 yılındaki ölümünden kırk yıl sonra yayımlanmıştır. 4 Yirminci yüzyıl öncesi İngiliz tiyatrosundaki Osmanlı ( Türk ) imgeleri hakkında detaylı bilgi için bakınız, Kamil Aydın (1993), Western Images of the Muslim Turks Prior to the 20th Century: A short Outline. Aydın ın değindiği eserler arasında Thomas Kyd in Soliman and Perseda sı (Süleyman ve Perseda, 1599), Fulke Greville in The Tragedy of Mustapha sı (Mustafa nın Trajedisi, 1609), Thomas Goffe ın The Raging Turke or Bajazet the Second ı (Kızgın Türk ya da İkinci Beyazıt, 1631), Lodowick Carlell in The Famous Tragedy of Osmond the Great Turk ü (Muhteşem Türk Osman nın Meşhur Trajedisi, 1657), Henry Nevile Payne in The Siege of Constantinople u (İstanbul Kuşatması, 1675), Elkanah Settle ın Ibrahim the Illustrious Bassa sı (Ünlü İbrahim Paşa, 1677), ve Mary Pix in Ibrahim the Thirteenth Emperor of the Turks ü (Türkler in Onüçüncü İmparatoru İbrahim, 1696) bulunmakta. 5 Bu kısa film, Rolin Films tarafından, Hal Roach yönetmenliğinde çekilmişti. 6 Paskali nin Adası adlı film, 20 Ocak 2003 tarihinde Türk CNBC-E kanalında gösterilmişti.

4 bakmakta. Öyle ki bu süzgeç sayesindeki bu bakış, Batılıyı Müslüman Türk e karşı üstün ve güvende hisettirmekte. Bu bağlamda, Said in orientalism kuramına tekrar dönersek, orientalism zaten Said e göre hiçbir zaman Batı nın kendi kimliğinden çok uzak bir kavram olmadı, Batılılık, daha aşağı düzeyde görülen Öteki/Doğulu ile karşıtlaştırıldığı sürece var olmakta. Dolayısıyla, Batı kültürünün en önemli parçası olan Öteki nden üstünlük bu kültüre hegemonya arayışı özelliğini vermekte. (7) Said in orientalism i bir çeşit Batı hegemonyası olarak sunduğu kuramı, Amerikan Hollywood sinemasındaki, özellikle Geceyarısı Ekspresi filmindeki, Avromerkezli bakışı incelerken çok faydalı. Aslında filmdeki bu tek taraflılık, Batı da tamamiyle görmezden gelinmedi. 7 Örneğin, ünlü sinema eleştirmeni Pauline Kael filmin Türkler i hedef almasını ticari nedenlere bağlayarak şöyle alaycı bir yorum yaptı: Bu hikaye herhangi bir ülkede geçebilirdi, ama eğer filmde Billy tutuklanacaksa bu kadar çok ticari başarıyı başka nereden alabilirdi ki? Kim Türkleri savunmak ister ki? (1980: 499, çeviri benim) David Robinson ise Geceyarısı Ekspresi filmini, seyrettiği en vahşi ve bir ulusa karşı en nefret dolu film olarak nitelendirdi- öyle ki bakış açılarını daraltan, ve 7 Film, Türk hükümeti ve yurtdışında yaşayan Türklerin de yoğun tepkisini almıştı. Filmin Fransa daki Cannes Film Festivali nde (18 Mayıs 1978) gösterime girmesinin hemen ardından 23 Mayıs 1978 de Türk hükümeti filmin Türk ulusunu aşağıladığını belirterek Türkiye de gösterimini yasaklamıştı. Buna ek olarak, Türk Dışişleri Bakanlığı tüm ülkelerdeki konsoloslukları aracılığıyla bir protesto yayınlamış, bu ülkelerden filmin gösterimine izin verilmemesini istemişti.(detaylı bilgi için bakınız, Frank Beaver 1994, 35) Ayrıca, Avrupa da yaşayan Türkler den filmin gösterimine karşı yoğun protestolar olmuştu. Tüm bu protestolara rağmen film Avrupa da gösterime girmiş ve ilgiyle takip edilmişti. Türkler in tepkilerine karşı yalnızca Fransa ve Hollanda etkin bir karar aldı. Fransa da iki sinema salonunda gösterim durduruldu (Çevik 1979: 133) ve Hollanda da ise filmin bazı sahneleri kesilerek gösterildi. (Dalton ve McLellan 1978: F2) Filmin Türkiye deki ilk gösterimi ise 6 Nisan 1993 te özel televizyon kanalı HBB de sansürsüz yayımlanması ile gerçekleşti. (Mutlu 2005: 490) 7 Bu makalede, Geceyarısı Ekspresi filmi Hollywood sinemasının bir örneği olarak değerlendirilmekte. Filmin yönetmeni Alan Parker İngiliz olmasına rağmen, filmin başlıca parasal kaynağı Amerikan Columbia Tristar Pictures stüdyosu idi. Ayrıca, Amerikalı Oliver Stone tarafından yazılmış olan film metni, Amerikalı Billy Hayes in William Haffer ile beraber yazdığı özyaşamöyküsüne dayanıyordu. Dolayısıyla, filmin yapısal ve metinsel tüm unsurları, filmi Amerikan Hollywood sinemasının bir örneği olduğu doğrultusunda desteklemekte.

5 seyircinin korkularını ve önyargılarını onaylayan bir filmdi bu. (1988: 741, çeviri benim) Aynı şekilde, Pat H. Broeske, filmin seyircilerin tepkilerini yönlendiren tek taraflı bir korku filmi olduğu yorumunu yaptı. (1981: 2149, çeviri benim) Filmin yapımcısı David Puttnam da filmin dürüst olmayan bir kitaba dayandığını açıkladı. Puttnam a göre, film, Amerikalı kahramanin suçsuz olduğunu ima ediyor; oysa ki kitabı yazan Amerikalı, özel bir anlaşma ile serbest bırakılmıştı. 8 (Shipman 1984: 1103) Yönetmen Alan Parker ise ilk gösterimden hemen sonra, filmin ırkçı olduğuna dair bazı eleştirilere şöyle cevap verdi: Eleştirilen mahkeme sahnesinde Hayes Türkler e Domuzların ulususunuz diyor. Fakat bütün Türk halkına değil, çarpık Türk kukuk sisteminden sorumlulara tepki veriyor. (1978: 35; çeviri benim) 9 Parker bu açıklamasına rağmen o sahneyi savunmaya devam etti: Bazılarımız Hayes in yerinde olsaydı belki de daha da ağır sözler kullanırdı. Daha sonra 1986 da ve en son 2005 te Türkiye ye geldiğinde ise, Parker, Türkiye yi, filmde, domuzların ulusu olarak adlandırmanın bir hata olduğunu kabul etti. Entellektuel ve politik olarak çok daha iyi dengelemeli, daha akıllıca davranmalıydım dedi. (Connoly 1982: 29, çeviri benim) Filmin metin yazarı Oliver Stone da 2004 yılında Türkiye ye kültür bakanının daveti üzerine geldiğinde filmin senaryosunu yazdığında çok genç olduğunu ve böyle bir film çekmekten pişman olduğunu dile getirdi. (Keskin 2004: e-makale) Billy Hayes in 8 Billy Hayes, 27 Kasım 1983 te New York Times gazetesine verdiği bir röportajda, hapisten kaçışını şöyle anlatıyor: Filmde, gardiyanı yanlışlıkla öldürdüğüm ve kaçtığım gösteriliyor. Aslında o gardiyan başka bir tutuklu tarafından, başka bir vakitte öldürülmüştü. Bense bir adadaki [İmralı] başka bir hapse nakledilmiştim, ve oradan da bir kayıkla kaçtım. İki gün boyunca Türkiye de farklı yerlerde saklandım; sonra Yunanistan a kaçtım. Hayes in üzerinde bulunan Interpol (Uluslararası Polis Örgütü) tutuklama kararının süresi ise 1994 yılında dolmuştu. İlginç diğer bir nokta da Türk hükümetinin bu tutuklama kararını Hayes hapisten kaçtığında veya ABD de daha sonra yayımlanan ve kaçışını da anlatan popüler özyaşamöyküsünden sonra değil, filmin gösterime girmesinin ardından Interpol e bildirmiş olmasıydı. 9 Parker ın yorumlarına, 16 Temmuz 1978 te yayımlanan Sunday Times ta yazarı belirtilmeyen bir makalede değinilmiştir.

6 kendisi dahi yine 2004 yılında yapılan bir röportajda, filmde Türkler in tek taraflı betimlenmesinden rahatsız olduğunu belirtti: Filmdeki tüm Türkler in canavar gibi betimlenmesi beni rahatsız ediyor...filmde bir tane bile iyi Türk tipi yok. Oysa ki ben hapisteyken pekçok iyi Türk le de tanışmıştım. Keşke o Türkler in arasında tanık olduğum insani yönlerine de yer verilseydi. (Flinn 2004: e-makale; çeviri benim) Filmin gösteriminden sonraki bu tür basın açıklamaları, filmin Batı dünyasındaki yoğun etkisini azaltmadı. Film gösterime girdiği yılından beri büyük gişe hasılatı yapmasının yanı sıra, 1979 yılındaki Altın Küre ve Oskar sinema ödüllerinde de inanılmaz başarılar kazandı. En iyi film uyarlaması ve en iyi müzik Oskar ının yanında, tüm kategorilerde Altın Küre ödüllerine de layık görüldü. 11 Filmin imgesel incelemesini sunmadan önce Avro-merkezli hikayeyi hatırlamakta yarar var. Film, Amerikali kahraman Billy Hayes ve kızarkadaşının 1970 yılında Türkiye deki tatillerinden sonra dönüş uçağına binmek üzereyken İstanbul da, o zamanki ismiyle Yeşilköy Havaalanı nda başlar. Hayes in kızarkadaşı, Hayes in uyuşturucu kaçakçılığı yapma amacından habersiz onu beklerken Hayes, tuvalette vücuduna uyuşturucu paketlerini yapıştırmaktadır. Hayes uçağa binmek üzereyken yakalanınca, kızarkadaşına Türkiye den çıkma izni verilir, fakat Hayes tutuklanır ve çok kötü bir hapse konur. Hapisteyken, Hayes başka bir Amerikalı, bir İngiliz ve eşcinsel bir İsveçli ile yakın arkadaş olur. Batılı tüm karakterler, birer birey olarak imgelenirken tüm 10 İlk film gösterimi 18 Mayıs 1978 te Cannes Film Festivali nde gerçekleşti. A.B.D. de belirli eyaletlerde gösterime girişi 5 Ekim 1978 de, tüm eyaletlerde gösterime girişi ise 27 Ekim 1978 de oldu. 11 Oliver Stone en iyi film uyarlaması, Giorgio Moroder ise en iyi müzik Oskar ını aldılar. Film ayrıca, en iyi dram, en iyi film uyarlaması (Oliver Stone), en iyi yardımcı erkek oyuncu (John Hurt), erkek oyuncular arasında en iyi ilk film oyunculuğu (Brad Davis), kadın oyuncular arasında en iyi ilk film oyunculuğu (Irene Miracle), ve en iyi müzik (Giorgio Moroder) alanlarındaki Altın Küre ödüllerini aldı.

7 Türkler, hapisteki gardiyanlar, tutuklular, avukatlar ve hatta hakimler, hep aynı tiptedir, pis, acımasız, yozlaşmış ve/veya tacizkar (Zaim 1994). Hayes in babası, oğlunun indirimli ceza alması için Türk bir avukat tutar ama dava zamanı gelene kadar Hayes zaten hapiste üç buçuk sene geçirmiştir. Dramatik bir mahkeme sahnesinde, Hayes çok daha uzun bir hapis cezasina çarptırıldığını anlar. Bu noktada kontrolü kaybeder, ve hakimlerle savcılara bağırmaya başlar, onları ve Türk ulusunu domuzlar olarak adlandırır. Aynen şöyle der: Domuzlardan oluşan bir ulusun domuzları yememesi ne komik. Hz. İsa affetti ama ben sizi affedemem. Sizden nefret ediyorum. Oğullarinizi ve kızlarınızı da beceriyorum çünkü onlar da domuz. Hepiniz domuzsunuz! (Çeviri benim) Bu sözlerden sonra Hayes otuz yıldan az olmamak üzere cezaya çarptırıldığını öğrenir ve tek yolun kaçış olduğuna karar verir-yani geceyarısı ekspresine binmeye. Kaçış yolu ararken, diğer Batılı tutuklular ile beraber bir tünel keşfederler fakat daha sonra, tünelden çıkış olmadığını farkederler. Bu arada, Rıfkı isimli başka bir Türk tutuklu, tünelin girişini görür ve görevlilere haber verir. O yüzden, Batılı karakterlerden Jimmy cezalandırılmak üzere alınır. Bunun üzerine, Hayes Rıfkı dan intikam almak için onun parasını çalar; daha sonra kontrolünü tamamen kaybederek yavaş çekimde gösterilen bir sahnede Rıfkı nın dilinden bir parça koparır ve çiğner. Bu sahneden sonra, Hayes, ruhsal bozukluğu olan tutukluların kısmına alınır. Oradayken, Hayes in kızarkadaşı onu ziyarete gelir ve ona kaçışı icin kullanması üzere gizlice para verir. Hayes, sanki barbarlar ın arasında olmaktan dolayı, Batılı uygar özelliklerini kaybetmiştir geçici de olsa. Kızarkadaşından üzerini çıkarmasını ister ve kendini cinsel olarak tatmin eder. Daha sonra, bir hapis görevlisine, onu kaçabileceği bir hastaneye göndermesi için rüşvet vermek üzere yaklaşır. Fakat, Türk görevli, Hayes e cinsel

8 tacizde bulunmak ister ve bu nedenle Hayes, onu duvara doğru hızla iter. Türk görevlinin vücudu duvardaki bir kancaya geçer ve orda ölür. Hayes, ölen görevlinin üniformasını giyer ve kaçar. Filmin sonundaki sabit göruntüde şu mutlu görüntü vardır: Hayes ve ailesi, sakin ve uygar Amerika da birbirlerine kavuşmuşlardır. Türkler i bir Amerikalı nın bakış açısından göstermesi ile, Geceyarısı Ekspresi filmi Batı nın tarih boyunca Türklerle olan ilişkisinin merkezini oluşturan emperyalist bakış ı çok daha güçlü bir şekilde yeniden yaratır. Türkler ile Batılılar arasında yaratılmak istenen bu zıtlığı belirginleştirmek için filmde Batılı karakterlerdeki olumsuz denilebilecek öğelerin bilinçli olarak göz ardı edilmesi konusunda, Pauline Kael şöyle yorum yapar: Yönetmen sadece ırkçı unsurlar üzerine yoğunlaşarak melodramatik bir etki yaratmış. Ona göre Amerikalılar, İngilizler ve İsveçliler uygar ve duyarlı, Türkler ise sadist, iğrenç ve barbar. Bu aynıtiplerde, haliyle, ne bir karmaşa ne de derinlik var. (1980: 498; çeviri benim) Sonuç olarak, kimileri diyebilir ki, Geceyarısı Ekspresi, Oskar ve Altın Küre ödüllü bir Hollywood filmi ve sadece, Amerikan sinemasının Türkler i ilkel Öteki olarak kurgulamasına başka bir örnek. Bu, elbette doğru, fakat daha önemli bir nokta var ki, beyaz ana kahraman ile Müslüman Türkler arasindaki ilişkiyi bu şekilde sunan film, Batılı olmayan Öteki hakkındaki tüm korkuları ve önyargılarını daha da güçlendirmekle kalmayıp Batı nın algılama dağarcığında Türkler le ilgili en önemli referans noktalarindan biri oldu. Ne de olsa gerçeğe dayanıyordu! Bu açıdan, Geceyarısı Ekspresi filmi, daha önce yorumladığım tanımıyla emperyalist bir bakışı destekler ve Hristiyan Batılı ile Müslüman Öteki arasinda kurgulanan bu ilişkiye bir çeşit jenerator

9 görevi görür. Dolayısıyla, bu Avro-merkezli film, kendinden sonra gelen pekçok başka Öteki/barbar Müslüman Türk aynıtiplerinin Batı nın dağarcığına kolayca kabul edilmesini sağlamakla kalmayıp bu aynıtipleri sorgulayan karşıt metinlerin kabul edilmesini çok daha zor kılar. Batı da televizyon kanallarında, üniversite kampüslerinde ve özel sinema günleri gösterimlerinde gerçek hikaye olarak sunulmaya devam eder. Billy Hayes in kendisinin dahi, Film, tüm Türkiye ye ve Türkler e çok kötü bir ün getirdi. Bundan dolayı kendimi felaket hissediyorum. (Flinn 2004; e-makale) diyerek filmdeki aynıtiplerin tüm Türk ulusuna mal edilmesini eleştirmesi pek bir şey değiştiremez. Özetle, Batı nın inanç üretme düzeneklerinin başında gelen Hollywood sinemasının, ta 1978 ten kalan bu örneği, Geceyarısı Ekspresi, Batı nın popüler kültür tarihinde hala önemli bir referans noktası olarak ideolojik konumunu korumaktadır. Kaynakça Aydın, Kamil (1993). Western Images of the Muslim Turks Prior to the 20th Century: A Short Outline. Hamdard Islamicus 16. 4: Aydın, Kamil (1993). The Good, and the Bad and Ugly: Western Cinema Images. The Fountain, E-makale. < 4&show=part1> 2 Mayıs Beaver, Frank (1994). Oliver Stone: Wakeup Cinema. New York: Twayne/Maxwell Macmillan International. Broeske, Pat H. (1981). Magill s American Film Guide. Vol. 3. NJ: Salem Press. Carlell, Lodowick (1657; bu baskı 1996) The famous tragedy of Osmond the Great Turk, otherwise known as the noble servant. Cambridge: Chadwyck-Healey.

10 Connolly, Roy (1982). Observer (London) Magazine. 30 May Çevik, Kemal (1979). Fransa da Irkçlığa Karşı Kanunlar ve Midnight Express. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Yönetim Birimleri Fakültesi, : Daborn, Robert. (1612; bu elektronik baskı 1999) A Christian turn'd Turke: or, The tragicall lives and deaths of the two famous pyrates, Ward and Dansiker. Ann Arbor: UMI. Dalton, Joseph ve McLellan, Joseph (1978). Style: Personalities. Washington Post. 31 Ağustos 1978: F2. Dearden, James (Yönetmen) (1988) Pascali s Island. London: Channel Four Films. Flinn, John (10 January 2004). The real Billy Hayes regrets 'Midnight Express' cast all Turks in a bad light. San Francisco Chronicle. Elektonik baskı. <http://seattlepi.nwsource.com/movies/156011_midnightexpress.html> 5 Mayıs Forgasc, David (Der.) (2000). The Gramsci Reader: selected writings, New York: New York University Press. Freud, Sigmund (1996). Psikanaliz Üzerine. Çev. Avni Öneş. İstanbul: Say Yayınları. Goffe, Thomas (1631) The Raging Turke, or, Bajazet the Second. London: August. Matthevves. Greville, Fulke (1609; bu elektronik baskı 1999) The Tragedy of Mustapha. Ann Arbor: UMI. Gutting, Gary (Der.) (1994) The Cambridge Companion to Foucault. Cambridge; New York: Cambridge Uiversity Press. Hayes, Billy; Hoffer, William (1977) Midnight Express. New York: Dutton. Kael, Pauline (1980). When The Lights Go Down. New York: Hall Rinehart and Winston. Kaplan, E. Ann (1997). Looking for the Other. London, NY: Routledge. Keskin, Kubilay (2004). Hesaplar Oliver Stone dan. Hürriyet. 17 Aralık 2004: e- kaynak.

11 Klein, Alvin (1983). I can play a prisoner believe me. New York Times. 27 Kasım 1983: 31. Kyd, Thomas (1599) Soliman and Perseda. London: Edward Allde. Lean, David (Yönetmen) (1962) Lawrence of Arabia. Los Angeles; Culver City: Horizon/Columbia Pictures. Macfie, Alexander Lyon (2002). Orientalism. London; New York: Longman. Marlowe, Christopher. (1590; bu baskı 1981) Tamburlaine the Great. Der. Joseph Sandy Cunningham. Manchester: Manchester University Press; Baltimore: Johns Hopkins University Press. Marlowe, Christopher. (1633; bu baskı 1966) The Jew of Malta. Der. Thomas Wallace Craik. London: Benn. Mason, John. The Turke. (1610; bu baskı 1913) Der. Joseph Q. Adams, Jr. Louvain: A. Uystpruyst. Midnight Express Film Posteri (1978). Culver City: Columbia Tristar Pictures; Atıf. Şahin, Haluk (1998). Midnight Express 20 years later: a Turkish nightmare. New Perspectives Quarterly, 15. 5: Mutlu, Dilek Kaya (2005) The Midnight Express (1978) Phenomenon and the image of Turkey. Historical Journal of Film, Radio and Television, 25. 3: Parker, Alan (Yönetmen) (1978) Midnight Express. Culver City: Columbia Tristar Pictures. Payne, Henry Neville (1675; bu elektronik baskı 1999) The Siege of Constantinople. Ann Arbor: UMI. Pix, Mary (1696; bu elektronik baskı 1999) Ibrahim, the Thirteenth Emperor of the Turks. Ann Arbor: UMI. Pratt, Mary Louise. Under Imperial Eyes: Travel Writing and Transculturation. London: Routledge, Roach, Hal. (Yönetmen) (1918) Somewhere in Turkey. LA: Rolin Films. Said, Edward (1978, bu baskı 1991). Orientalism. London: Penguin. Settle, Elkanah (1677; bu elektronik baskı 1999) Ibrahim the Illustrious Bassa. Ann Arbor: UMI.

12 Shephard, Simon (1986). Marlowe and the Politics of Elizabethan Theatre. Sussex: The Harvester Press. Shipman, David (1984). The Story of Cinema, Vol II. London: Hodder and Stoughton. Wakeman, John (Der.) (1988) World Film Directors, Vol.II. New York: The H.W. Wilson Co. Zaim, Derviş (Kasım 1994). Representation of the Turkish People in Midnight Express. Araf Dergi. <http://www.araf.net/dergi/sayi00/zaim940.shtml>; 5 Mayıs Zitto, Bobbi Leigh (Nisan 1980). Interview with Alan Parker. Focus on Film. Der. Allen Ayles. London: Tantivy Press (16 July 1978) Alan Parker: In the Picture. Sunday Times. 35.

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

NOBEL ÖDÜLÜNÜN ORHAN PAMUK ve ESERLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

NOBEL ÖDÜLÜNÜN ORHAN PAMUK ve ESERLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NOBEL ÖDÜLÜNÜN ORHAN PAMUK ve ESERLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Tezi Hazırlayan Hazim Mohammed Husseyin BAĞDAT ÜNİVERSİTESİ DİLLER FAKÜLTESİ TÜRK DİLİ ve EDEBİYATI BÖLÜMÜ ÖNSÖZ 12 Ekim 2006 tarihinde Nobel

Detaylı

MİLLİYETÇİLİK VE KAHRAMANLIK KAVRAMLARI ÜZERİNDEN BİRİNCİ VE ÜÇÜNCÜ SİNEMA FIRST AND THIRD CINEMA ACCORDING TO NATIONALISM AND PATRIOTISM

MİLLİYETÇİLİK VE KAHRAMANLIK KAVRAMLARI ÜZERİNDEN BİRİNCİ VE ÜÇÜNCÜ SİNEMA FIRST AND THIRD CINEMA ACCORDING TO NATIONALISM AND PATRIOTISM ISSN: 2147 3390 DOI: Year: 2015 Spring Issue:9 MİLLİYETÇİLİK VE KAHRAMANLIK KAVRAMLARI ÜZERİNDEN BİRİNCİ VE ÜÇÜNCÜ SİNEMA Araş.Gör.Ozan Günel 1 Özet Milliyetçilik bir ideoloji olarak günümüzde etkinliğini

Detaylı

ARTHUR MILLER IN BÜTÜN OĞULLARIM ADLI ESERİNİN EDEBİ TAHLİLİ

ARTHUR MILLER IN BÜTÜN OĞULLARIM ADLI ESERİNİN EDEBİ TAHLİLİ T.C. BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ ARTHUR MILLER IN BÜTÜN OĞULLARIM ADLI ESERİNİN EDEBİ TAHLİLİ Yüksek Lisans Tezi SERKAN ÜSTÜNER İSTANBUL, 2012 T.C. BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İLERİ OYUNCULUK

Detaylı

2000 SONRASI TÜRK SİNEMASINDA DÖNÜŞÜM VE UZAK İHTİMAL FİLMİNİN GÖSTERGEBİLİMSEL ANALİZİ

2000 SONRASI TÜRK SİNEMASINDA DÖNÜŞÜM VE UZAK İHTİMAL FİLMİNİN GÖSTERGEBİLİMSEL ANALİZİ T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ RADYO-TELEVİZYON ANABİLİM DALI RADYO-TELEVİZYON BİLİM DALI 2000 SONRASI TÜRK SİNEMASINDA DÖNÜŞÜM VE UZAK İHTİMAL FİLMİNİN GÖSTERGEBİLİMSEL ANALİZİ Menekşe

Detaylı

Binali Doğan 1, Ata Özdemirci 2 1 Marmara Üniversitesi İ.İ.B.F., İşletme Bölümü, Doçent Dr. 2 Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü, Ar. Gör.

Binali Doğan 1, Ata Özdemirci 2 1 Marmara Üniversitesi İ.İ.B.F., İşletme Bölümü, Doçent Dr. 2 Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü, Ar. Gör. 20. YÜZYILDA TOPLUMSAL DİNAMİKLERİN İŞLETMELERİN YÖNETİM UYGULAMALARI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ: SİNEMA SANATINDA YÖNETİM VE SİSTEM ELEŞTİRİLERİ ÜZERİNE TARİHSEL BİR İNCELEME. Binali Doğan 1, Ata Özdemirci 2 1

Detaylı

İKV DEĞERLENDİRME NOTU

İKV DEĞERLENDİRME NOTU 58 Ekim 2012 İKV DEĞERLENDİRME NOTU 13 DAKİKA 51 SANİYE DE İSLAMOFOBİ Melih ÖZSÖZ [Metni yazın] İKTİSADİ KALKINMA VAKFI www.ikv.org.tr 13 DAKİKA 51 SANİYE DE İSLAMOFOBİ Amerikalı menşeli bir film, İslam

Detaylı

İşgalin İmgeleri: The Orient News Gazetesi, 1919-1922

İşgalin İmgeleri: The Orient News Gazetesi, 1919-1922 Küresel İletişim Dergisi, sayı 1, Bahar 2006 1 İşgalin İmgeleri: The Orient News Gazetesi, 1919-1922 Nilgün Gürkan Pazarcı Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Özet 1919-1922 yılları arasında İstanbul

Detaylı

C.Ü. İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi, Cilt 10, Sayı 2, 2009 43 11 EYLÜL VE AMERİKAN POPÜLER KÜLTÜRÜNE YANSIMASI: BİLGİSAYAR OYUNLARI ÖRNEĞİ

C.Ü. İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi, Cilt 10, Sayı 2, 2009 43 11 EYLÜL VE AMERİKAN POPÜLER KÜLTÜRÜNE YANSIMASI: BİLGİSAYAR OYUNLARI ÖRNEĞİ C.Ü. İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi, Cilt 10, Sayı 2, 2009 43 11 EYLÜL VE AMERİKAN POPÜLER KÜLTÜRÜNE YANSIMASI: BİLGİSAYAR OYUNLARI ÖRNEĞİ Dilara N. KOÇER * Özet Bu çalışmada, 11 Eylül olaylarının

Detaylı

İSLAMOFOBİ VE AVRUPA DA İSLAM ALGISI

İSLAMOFOBİ VE AVRUPA DA İSLAM ALGISI > DÜBAM DUNYA BÜLTENİ ARAŞTIRMA MASASI İSLAMOFOBİ VE AVRUPA DA İSLAM ALGISI Moderatör: Aynur ERDOĞAN > 2015 ŞUBAT DÜNYA BÜLTENİ ARAŞTIRMA MASASI DÜBAM İSLAMOFOBİ VE AVRUPA DA İSLAM ALGISI Konuşmacılar

Detaylı

Medyadaki Önyargı ve Propaganda Nasıl Saptanır?

Medyadaki Önyargı ve Propaganda Nasıl Saptanır? Düşünen Adam ın Kılavuzu Dikkatli Vatandaşlar için Eleştirel Düşünme Kavram ve Gereçlerine dayanarak Ulusal ve Uluslararası Haberlerde Medyadaki Önyargı ve Propaganda Nasıl Saptanır? Dr. Richard Paul and

Detaylı

Kültür Araştırmaları Derneği Bülten 21

Kültür Araştırmaları Derneği Bülten 21 İçindekiler... editörden Onur İNAL... 2 Kültür Araştırmaları Derneği Genel Kurulu Yapıldı... 3 Öztürkçe ye İlişkin Olarak Ulaş Başar GEZGİN... 4 Nilüfer Narlı ile Uluslararası Terörizm ve Ulusal Güvenlik

Detaylı

Bir Egeli nin Portresi Ali Rıza Karacan Söyleşi: Gamze Karademir Erol. Klişelere Karşı: Cahil Periler Makale: Nino Edishesarhvili

Bir Egeli nin Portresi Ali Rıza Karacan Söyleşi: Gamze Karademir Erol. Klişelere Karşı: Cahil Periler Makale: Nino Edishesarhvili Yirminci sayımıza ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kolay olmadı. Okuyan ve değer verenler ile Rektörümüzün koşulsuz desteği sayesinde buralara kadar gelebildik. Bu sayımızda sinema dosyasının büyük bir

Detaylı

KÜRESELLEŞMENİN DÜNYA FİLM ENDÜSTRİSİNE ETKİSİ VE HOLLYWOOD FİLM ENDÜSTRİSİNDEKİ YENİ EĞİLİMLER

KÜRESELLEŞMENİN DÜNYA FİLM ENDÜSTRİSİNE ETKİSİ VE HOLLYWOOD FİLM ENDÜSTRİSİNDEKİ YENİ EĞİLİMLER İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ DERGİSİ (İAÜD) Yıl 5, Sayı 19, Sayfa (27-56) KÜRESELLEŞMENİN DÜNYA FİLM ENDÜSTRİSİNE ETKİSİ VE HOLLYWOOD FİLM ENDÜSTRİSİNDEKİ YENİ EĞİLİMLER Nalan GÖKDEMİR* Yrd. Doç. Dr. Ramazan

Detaylı

RAPOR: GÜÇ KAVRAMI VE KAMU DİPLOMASİSİ YAZAR: BEKİR AYDOĞAN

RAPOR: GÜÇ KAVRAMI VE KAMU DİPLOMASİSİ YAZAR: BEKİR AYDOĞAN RAPOR: GÜÇ KAVRAMI VE KAMU DİPLOMASİSİ YAZAR: BEKİR AYDOĞAN 1. BÖLÜM: GÜÇ KAVRAMI Kanaat üzerinde güç üçüncü güç biçimidir. Gemilerimiz var, adamlarımız var, paramız da var, diye şarkı söyleyen Jingolar

Detaylı

Olmalı nın Olabilir Anlamına Gelmediği An: Yolsuzluk Karşıtı Washington Uzlaşmasının Ortaya Çıkışı *

Olmalı nın Olabilir Anlamına Gelmediği An: Yolsuzluk Karşıtı Washington Uzlaşmasının Ortaya Çıkışı * Olmalı nın Olabilir Anlamına Gelmediği An: Yolsuzluk Karşıtı Washington Uzlaşmasının Ortaya Çıkışı * When Should Does Not Imply Can. The Making of the Washington Consensus on Corruption** Ivan Krastev***

Detaylı

HEKİME YÖNELİK ŞİDDET ÇALIŞTAYI

HEKİME YÖNELİK ŞİDDET ÇALIŞTAYI HEKİME YÖNELİK ŞİDDET ÇALIŞTAYI TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ İSTANBUL TABİP ODASI HEKİME YÖNELİK ŞİDDET ÇALIŞTAYI Yayına Hazırlayan Dr. Hasan Oğan Yayın Hazırlığı Asimetrik ve Paralel Tanıtım Reklam ve Org.

Detaylı

Sinemada Siyasal İktidar, İdeoloji ve Medya Üçgeni: Wag The Dog Filminin İncelenmesi

Sinemada Siyasal İktidar, İdeoloji ve Medya Üçgeni: Wag The Dog Filminin İncelenmesi TÜRKİYAT ARAŞTIRMALARI DERGİSİ 279 Sinemada Siyasal İktidar, İdeoloji ve Medya Üçgeni: Wag The Dog Filminin İncelenmesi Government - Ideology and Media Triangle in Film: Review of The Film Wag The Dog

Detaylı

TürKev Dergisi Türk Kültür Evi. TürKev Dergisi. Türk Kütür Evi. 2013 www.turkkulturevi.org. Tel:617-269-7300

TürKev Dergisi Türk Kültür Evi. TürKev Dergisi. Türk Kütür Evi. 2013 www.turkkulturevi.org. Tel:617-269-7300 TürKev Dergisi Türk Kütür Evi 2013 www.turkkulturevi.org Tel:617-269-7300 1 İçindekiler: Önsöz... TürKev-Boston Kurucusu Hakkında... 5 TürKev-Boston Dünden Bugüne... 6-9 Dünden Bugüne TürKev- Boston da

Detaylı

Kurtuluşumuz İçin Bize Bir Yasa Gerek. Türkiye de Toplumsal Cinsiyet, Cinsellik ve İnsan Hakları

Kurtuluşumuz İçin Bize Bir Yasa Gerek. Türkiye de Toplumsal Cinsiyet, Cinsellik ve İnsan Hakları Kurtuluşumuz İçin Bize Bir Yasa Gerek Türkiye de Toplumsal Cinsiyet, Cinsellik ve İnsan Hakları Copyright 2008 Human Rights Watch All rights reserved. Printed in the United States of America ISBN: 1-56432-317-X

Detaylı

ĠSTANBUL DA BIR CEMAATIN DOĞUġU: WILLIAM GOODELL VE AMERIKAN PROTESTAN MISYONU

ĠSTANBUL DA BIR CEMAATIN DOĞUġU: WILLIAM GOODELL VE AMERIKAN PROTESTAN MISYONU ĠSTANBUL DA BIR CEMAATIN DOĞUġU: WILLIAM GOODELL VE AMERIKAN PROTESTAN MISYONU Cemal YETKĠNER Özet Amerikalı Protestan misyonerler 1830 ların başlarında kurdukları İstanbul Misyonu (Konstantiniyye Misyonu)

Detaylı

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 ÖZET: Dil olmadan söz, söz olmadan dil düşünülemez. Böyle olunca kelimelerin üzerinde kişinin egemenliği açıkça ortaya çıkar.

Detaylı

BAŞYAZI. Prof. Dr. Mehmet Görmez Diyanet İşleri Başkanı. kendi üstünlüğünü zaten veri olarak ortaya koyma peşindedir.

BAŞYAZI. Prof. Dr. Mehmet Görmez Diyanet İşleri Başkanı. kendi üstünlüğünü zaten veri olarak ortaya koyma peşindedir. BAŞYAZI Rahman ve Rahim olan Allah ın adıyla. 11 Eylül olaylarıyla birlikte özellikle Batı toplumlarında tırmanışa geçen İslamofobi, artık ilgili ülkelerce göz ardı edilemeyecek boyuta ulaşmıştır. Kavramı

Detaylı

Türkiye nin AB ye Erişiminin Yunan Medyasında Ele Alınışı ve Türk Medyasının Karşı Darbesi

Türkiye nin AB ye Erişiminin Yunan Medyasında Ele Alınışı ve Türk Medyasının Karşı Darbesi Türkiye nin AB ye Erişiminin Yunan Medyasında Ele Alınışı ve Türk Medyasının Karşı Darbesi E. Nezih Orhon ve Dimitra Dimitrakopoulou Giriş 210 Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki ilişkilerin tarihi

Detaylı

Başyazı Garanti Bankası ve KOBİ'ler Ergun Özen

Başyazı Garanti Bankası ve KOBİ'ler Ergun Özen Başyazı Garanti Bankası ve KOBİ'ler Ergun Özen Bundan tam 2 sene önce yine bu köşede, ekonomimiz henüz çalkantılı dönemden çıkmamışken, "Bankacılık Sorumluluğu" başlığıyla bir yazı yazmıştım. Garanti Bankası

Detaylı

G. Ü. İ. F. adına sahibi Prof. Dr. Kadri Yamaç Sorumlu yazı işleri müdürü Prof. Dr. Korkmaz Alemdar Prof. Dr. İrfan Erdoğan

G. Ü. İ. F. adına sahibi Prof. Dr. Kadri Yamaç Sorumlu yazı işleri müdürü Prof. Dr. Korkmaz Alemdar Prof. Dr. İrfan Erdoğan Sayı 22 Kış-Bahar 2006 Boş sayfa G. Ü. İ. F. adına sahibi Prof. Dr. Kadri Yamaç Sorumlu yazı işleri müdürü Prof. Dr. Korkmaz Alemdar Editör Prof. Dr. İrfan Erdoğan Yardımcı editörler Yrd. Doç. Dr. Cem

Detaylı

DIANA. Aşk prenseslere yakışmıyor RÖPORTAJ TUNA KİREMİTÇİ MAGAZİN SEYREDE SEYREDE HAFİFTEN TIRLATMIŞ GENÇLER

DIANA. Aşk prenseslere yakışmıyor RÖPORTAJ TUNA KİREMİTÇİ MAGAZİN SEYREDE SEYREDE HAFİFTEN TIRLATMIŞ GENÇLER Sayı: 10 / 20-26 Eylül 2013 Belgin Elçioğlu yazdı DIANA Aşk prenseslere yakışmıyor TUNA KİREMİTÇİ MAGAZİN SEYREDE SEYREDE HAFİFTEN TIRLATMIŞ GENÇLER OKAN ARPAÇ YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN... ALEX CROSS RÖPORTAJ

Detaylı

TANER AKÇAM Ermenilerin Zorla Müslümanlaştırılması

TANER AKÇAM Ermenilerin Zorla Müslümanlaştırılması TANER AKÇAM Ermenilerin Zorla Müslümanlaştırılması İletişim Yayınları 2091 Araştırma-İnceleme Dizisi 350 ISBN-13: 978-975-05-1682-5 2014 İletişim Yayıncılık A. Ş. 1. BASKI 2014, İstanbul EDİTÖR Ahmet İnsel

Detaylı

Osman Aysu Polisiyeleri *

Osman Aysu Polisiyeleri * Osman Aysu Polisiyeleri * Osman Aysu 1, 1994 yılından itibaren yirmi sekiz roman yayınlamıştır. 2 Genel olarak polisiye roman türünde olan bu çalışmalardan on dördü 3 heyecan ve gerilim dozunun yüksek

Detaylı

TÜRKİYE DE BİR MESLEK OLARAK SİNEMA YAZARLIĞI ALANINDAKİ PROFESYONELLEŞME MERVE YASEMİN TÜKELAY 109680009

TÜRKİYE DE BİR MESLEK OLARAK SİNEMA YAZARLIĞI ALANINDAKİ PROFESYONELLEŞME MERVE YASEMİN TÜKELAY 109680009 TÜRKİYE DE BİR MESLEK OLARAK SİNEMA YAZARLIĞI ALANINDAKİ PROFESYONELLEŞME MERVE YASEMİN TÜKELAY 109680009 İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MEDYA VE İLETİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS

Detaylı