Sinema ve Televizyonda Etik. Etik Sinema da

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sinema ve Televizyonda Etik. Etik Sinema da"

Transkript

1 Sinema ve Televizyonda Etik Etik Sinema da

2 Geçen hafta Geçen hafta, işin yayıncılık boyutunda TV deki etik ilkelerin hangi temel kavramlar [genel ahlâk, devletin ve milletin bölünmezliği, vb.) çevresinde yapılandığını gördük. Bu hafta sinemadaki etik kurumsal yapının nasıl işlediğini göreceğiz

3 The Hollywood Effect Sinema = Hollywood En büyük b k film endüstrisi Hollywood sinemadaki etik ilkelerin neler olması gerektiği i konusunda ne yapıyor? yor?

4 The Hollywood Effect Sinema = Hollywood Hiçbir şey yapmıyor yor çünk nkü sinemanın en yaratıcı sanat biçimi imi olduğunu unu düşünüyor

5 The Hollywood Effect Ancak yine de 1922 yılında y sinema endüstrisini korumak ve desteklemek amacıyla büyük b k film stüdyolar dyoları bir örgüt t kuruyorlar (Motion( Picture Producers and Distributors of America (MPPDA)). ). Bu örgütün n başı şına William Hays adlı Amerikan Posta Hizmetlerinin Başkan kanını getiriyorlar.

6 The Hollywood Effect Örgütün n hedefi, son zamanlarda film yıldy ldızı Roscoe "Fatty" Arbuckle ın model ve aktris Virginia Rappe ye tecavüz z ve cinayetle suçlanmas lanmasının n ardından ve eşzamanlı olarak dini grupların n filmlerin federal yönetimler tarafından sansür r edilmesi için i in çağrıda bulunduğu u bir dönemde d film endüstrisinin imajını yenilemekti. Bunun için i in eski bir Presbiteryen rahip yardımc mcısı ve Posta Teşkilat kilatı Başkan kanı olan Hays i bu muhafazakâr özgeçmişi i için i in bir halkla ilişkiler çalışmasının n parças ası olarak yılly llık k 100 bin dolar maaşla işe i e aldılar. lar.

7 The Hollywood Effect

8 The Hollywood Effect Hays, Federal Sansür Heyetini oluşturdu. Heyet Katolik rahiplerden kuruluydu. Bu rahiplerden biri (Peder Daniel A. Lord) 1930 yılında Yapım Kuralları nı kaleme aldı ve Hays bu kuralları görünce şöyle dedi: Kuralları okurken adeta gözlerim yuvalarından fırlamıştı. İşte bu tam istediğim şeydi!.

9 Yapım Kuralları Yapım Kuralları Genel İlkeler İzleyenlerin ahlâki standartlarını zayıflatacak hiçbir film yapılmayacaktır. Bu gerekçeyle izleyicilerin iyi niyeti suç, yanlış, kötülük veya günah tarafına çekilmemelidir. Doğru yaşam standartları yalnızca drama ve eğlence gereksinimleri çerçevesinde sunulacaktır. Doğal veya beşeri kanunlar alaya alınamayacak veya bu kanunların ihlali için ortam oluşturulmamalıdır.

10 Yapım Kuralları Özel kısıtlamalar Özel Uygulamalar başlığı altında sunulmuştur: Çıplaklık ve müstehcen danslar yasaktır. Din ile alay etmek yasaktır, din görevlileri komik veya kötü karakter olarak sunulmayacaktır. Yasadışı uyuşturucunun gösterimi yasaktır, konu/olay örgüsü veya uygun karakter gereksinimi haricinde alkol kullanımı da yasaktır.

11 Yapım Kuralları Suç yöntemleri (örneğin: kasa kırmak, kundakçılık, kaçakçılık) bariz bir biçimde gösterilmeyecektir. (Homoseksüellik gibi) cinsel sapkınlık iddia edilen ve zührevi hastalıklardan söz etmek ve doğum tasvirleri yasaktır. Mütecaviz/incitici olduğu düşünülen bazı sözcük ve söz öbekleri dil birimi tarafından yasaklanmıştır. Cinayet sahneleri gerçek yaşamdaki taklitleri caydırıcı biçimde filme alınmalı ve vahşice öldürmeler ayrıntılarıyla gösterilmemelidir.

12 Yapım Kuralları Çağımızda intikam haklı gösterilemez. Evliliğin ve yuvanın kutsallığı desteklenmelidir. Filmler, bayağı cinsel ilişkilerin kabul edilebilir veya yaygın olduğunu göstermemelidir. Zina ve gayrimeşru cinsel ilişki, bazen olay örgüsünün gereği de olsa, bariz olmamalı, haklı gösterilmemeli ve cazip bir seçenek olarak sunulmamalıdır.

13 Yapım Kuralları Irklar arası evliliğin (miscegenation) tasviri yasaktır. İhtiras sahneleri (Scenes of passion) olay örgüsünün temelinde yoksa gösterilmeyecektir. Belden aşağı ve bayağı duyguları uyaran diğer hareketlerle birlikte haddinden fazla ve şehvetli öpücük ten kaçınılmalıdır. ABD bayrağına saygılı bir biçimde davranılmalıdır, başka milletlerin insanları ve tarihleri adil bir biçimde gösterilmelidir. İdam cezası, hayvanlara ve çocuklara acı çektirmek, fahişelik ve tıbbı ameliyatlar da benzer hassasiyetle ele alınmalıdır.

14 II. Dünya Savaşı Sonrası 1945 yılında örgütün adı Amerikan filmlerinin diğer ülkelerdeki popülerliğinden dolayı The Motion Picture Association of America olarak değişiyor. İnsan hakları, kadın hakları, işçi hareketleri sebebiyle 1960 ların sonunda film endüstrisi sanatsal özgürlük arayışıyla sansürcü Hayes Kanunları nı kaldırıyor.

15 II. Dünya Savaşı Sonrası 1968 de MPAA nın o zamanki başkanı Jack Valenti Hays Kanunları nı şu an kullanılan Uyarı İşaretleriyle değiştiriyor. Bu işaret sistemi Amerikan İfade Özgürlüğünün Anıtı olarak kendini gösteriyor.

16 Film Değerlendirme Sistemi İlk başkaldırışlar: Kim Korkar Hain Kurttan adlı filmdeki screw (becermek) ve hump the hostess (ev sahibesine çakmak) deyimleri ilk kez bir sinema filminde kullanılıyordu. Bu arada MGM, Michelangelo Antonioni nin The Blow-Up adlı filmini dolaşıma sokmuştu. Bu içinde çıplaklık olan bir filmin ilk kez büyük bir dağıtımcı tarafından dolaşıma sokulmasıydı. MPAA buna itiraz etti ve konuyu mahkemeye intikal ettirdi. Fakat mahkeme aksi hüküm verdi ve MGM, MPAA nın hükümlerinin aksine bu dağıtımı kendine ait başka alt firmaüzerinden yapmaya başladı. Valenti, Film Değerlendirme Sistemi; Ulusal Sinema Salonları Sahipleri Derneği (NATO), Uluslar arası Film İthalatçıları ve Amerika Dağıtımcıları (IFIDA) bağımsız yapımcı ve dağıtımcılardan oluşan bir grupla birlikte

17 Film Değerlendirme Sistemi Valenti, Film Değerlendirme Sistemi; Ulusal Sinema Salonları Sahipleri Derneği (NATO), Uluslar arası Film İthalatçıları ve Amerika Dağıtımcıları (IFIDA) bağımsız yapımcı ve dağıtımcılardan oluşan bir grupla birlikte filmler piyasaya çıkmadan önce değerlendirilmesini sağlayan bir işaret sistemi önerdi.

18 Film Değerlendirme Sistemi + G: Genel İzleyici, bütün yaşlara uygun; + M: Yetişkin izleyici, ebeveyn gözetimi önerilir ama bütün yaşlara uygun; + R: Sınırlı izleyici, 16 yaşın altındaki çocuklar ebeveyn veya bir büyüğün gözetimi olmadan izlememeleri önerilir + X: 17 yaşın altındaki kimseye izin verilmez.

19 Film Değerlendirme Sistemi M daha sonra PG ye çevriliyor; (Genel İzleyici, Ebeveyn gözetimi önerilir). Bir yıl sonra PG yi (Parental Guidance Suggested) ifadesiyle bugünkü haline getiriyorlar yılında PG yi PG ve PG-13 diye ikiye ayırıyorlar.

20 Film Değerlendirme Sistemi 1990 yılında da iki değişiklik yapılıyor. Bunların ilki R kategorisindeki filmin neden R olduğuna dair 5-8 kelimelik bir açıklama getiriliyor. İkincisi de X kategorisini NC-17 olarak değiştiriyorlar. Yani No Children Under 17 Admitted.

21 Film Değerlendirme Sistemi Peki bu sistemin amacı nedir? Film endüstrisi filmin içeriğine müdahalesi olmayacak. Amaç ebeveynlere önceden filmin içeriğine dair uyarıda bulunmak ve çocuklarının sinemaya gitmelerine yönündeki kararı kendilerine bırakmak. Bu karar artık yalnızca ebeveynlere ait oluyor.

22 Film Değerlendirme Sistemi Peki bu sistemin amacı nedir? Bu sistem filmin kalitesini ölçmüyor. O eleştirmenlerin ve izleyicilerin işi. Zaten bir filmin iyi, kötü veya ortalama olduğuna dair bir tasnif yapılmış olsaydı sistem baştan iflas ederdi.

23 Film Değerlendirme Sistemi Değerlendirme Kurulu şu başlıkları ele alıyor: 1) Sex / Nutidy (Cinsellik / Çıplaklık Teşhiri) 2) Violence / Gore (Şiddet / Vahşet Gösterileri) 3) Profanity (Argo Kullanımı) 4) Alcohol / Drugs / Smoking (Alkollü İçki / Uyuşturucu / Tütün Ürünü Teşhirleri) 5) Frightening / Intense Scenes (Korkutucu / Gerginlik Yaratıcı Sahneler)

24 Film Değerlendirme Sistemi Aldığı sınıflandırma kararlarının ( NC-17 sertifikası verdiği filmler haricinde) aileler ya da salon işletmecileri nezdinde herhangi bir hukuksal bağlayıcılığı bulunmayan MPAA, bütünüyle sağlıklı bir toplum için gönüllü katılım esasına göre çalışmaktadır. Yani, bu uyarıları umursamayanlar sinema kapılarında yine de bildikleri gibi davranıp görmek istedikleri filme bilet alabilirler.

25 Film Değerlendirme Sistemi Kurul kimlerden oluşuyor, bu kişilerin özellikleri nelerdir? Kurul üyeliği için özel nitelikler aranmıyor, ebeveynlik deneyimi yaşaması ve zihinsel yetişkinlik vasfına sahip olması ve kendilerini diğer Amerikalı ebeveynlerin yerine koyup filmi izlemeleri ve bir değerlendirme notu vermeleri yeterli. Verecekleri kararlar diğer ebeveynlerin çocuklarını filme gönderip göndermeyeceği üzerinde etkili olacaktır. MPAA Başkanı nın ya da yönetiminden başkalarının kararlar üzerinde değişiklik yapma hakkı yok.

26 Film Değerlendirme Sistemi Filmlerin değerlendirilmesi için kimse zorlanmamaktadır, ama pek yok yapımcı ve dağıtıcı filmlerinin değerlendirilmesini talep etmektedirler. Filminin piyasada yer almasını isteyen yapımcılar hiçbir değerlendirme işareti bulundurmadan veya MPAA nın işaretlerini andırmayan işaretler (çünkü MPAA nın işaretleri federal yasalarca korunuyor ve telifi var) kullanarak eserini satışa sunabilir.

27 Film Değerlendirme Sistemi Değerlendirme Süreci: Kurul gelen filmleri izler. Her bir üye kendi değerlendirmesini yapar ve ilgili forma yaptıkları değerlendirmenin gerekçelerinin yazılması istenir. Her bir değerlendirme çoğunluk oyuyla belirlenir. Film yapımcısı veya dağıtımcının yapılan değerlendirmeye itiraz hakkı vardır. Ayrıca yapımcı veya dağıtımcı değerlendirme sonucuna göre, dilerse, filmini yeniden kurgulayarak/düzelterek yeniden daha yumuşak bir değerlendirmeye tabi tutulabilir. Buradaki süreç yukarıdaki süreçle aynıdır.

28 Film Değerlendirme Sistemi İtiraz/Temyiz Süreci: Değerlendirmeden memnun kalmayan bir yapımcı itiraz/temyiz kuruluna başvurabilir. Bu kurul değerlendirme sistemini yöneten kurumlardan seçilmiş 21 kişiden oluşur. Film Kurulca izlenir, film yapımcısı itirazını sunar, Kurul başkanı neden o değerlendirmenin yapıldığını izah eder. Her iki tarafta karşı tarafın izahını delillerle çürütme hakkına sahiptir. Film yapımcısı dilerse, sözlü sunumdan önce yazılı savunmasını da Kurula verebilir.

29 Film Değerlendirme Sistemi İtiraz/Temyiz Süreci: Kurul her iki tarafı da dinledikten sonra iki tarafın temsilcilerini de dışarı alır, ve kapalı oturum yaparak itirazı görüşür. Değerlendirme Kurulu nun verdiği değerlendirme kararını bozmak için Temyiz Kurulu nun 2/3 nin oyu gereklidir. Temyiz Kurulu nun kararı nihai karardır ve değiştirilemez ve bu karara itiraz hakkı yoktur.

30 MPAA Üyeleri

31 Film Değerlendirme İşaretleri

32 Film Değerlendirme İşaretleri

33 Türkiye deki Durum Kültür Bakanlığı Film Değerlendirme ve Sınıflandırma Kurulu''nun (bizdeki muadilinin bir alt ve bir de üst kurul olmak üzere iki aşamalı bir yapısı var. Yapılan değerlendirmeye işletmecilerden bir itiraz söz konusu olduğunda nihai karar için üst olanı devreye giriyor) yılı sonbahar-kış döneminde gösterime giren bazı yabancı filmlere ilişkin olarak gerçekleştirdiği sınıflandırmaları, MPAA''in aynı filmlere ilişkin kararlarıyla kıyaslamalı olarak şöyle bir inceleyelim:

34 Türkiye deki Durum - Kötü Öğretmen (Bad Teacher) / Türkiye Gösterime Çıkış Tarihi: 9 Eylül 2011 Cuma / Amerikan MPAA Sınıflandırması R / T.C. Kültür Bakanlığı Sınıflandırması Şeytan''ın İni (Red State) / Türkiye Gösterime Çıkış Tarihi: 30 Eylül 2011 Cuma / Amerikan MPAA Sınıflandırması R / T.C. Kültür Bakanlığı Sınıflandırması Tehlikeli İlişki (Dangerous Method) / Türkiye Gösterime Çıkış Tarihi: 25 Kasım 2011 Cuma / Amerikan MPAA Sınıflandırması R / T.C. Kültür Bakanlığı Sınıflandırması Yılbaşı Gecesi (New Year''s Eve) / Türkiye Gösterime Çıkış Tarihi: 30 Aralık 2011 Cuma / Amerikan MPAA Sınıflandırması PG-13 / T.C. Kültür Bakanlığı Sınıflandırması Genel İzleyiciye Uygun - İçinde Yaşadığım Deri (La Piel Que Habito) / Türkiye Gösterime Çıkış Tarihi: 30 Aralık 2011 Cuma / Amerikan MPAA Sınıflandırması R / T.C. Kültür Bakanlığı Sınıflandırması 15+

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

GÖRSEL VE İŞİTSEL BASIN YAYIN İLKELERİ

GÖRSEL VE İŞİTSEL BASIN YAYIN İLKELERİ GÖRSEL VE İŞİTSEL BASIN YAYIN İLKELERİ ORTAK DEĞERLERİMİZ 3 Doğan Yayın Grubu: ortak değerlerimiz Doğan Yayın Grubu, küresel düzeyde, her türlü mecradan, 7 gün 24 saat boyunca, her formda ve birçok farklı

Detaylı

Jim Sheridan: Yönetmenlik sinemada gereğinden fazla abartılan şeylerden biri

Jim Sheridan: Yönetmenlik sinemada gereğinden fazla abartılan şeylerden biri Jim Sheridan: Yönetmenlik sinemada gereğinden fazla abartılan şeylerden biri Jim Sheridan, Uluslararası Yarışma nın jüri başkanı olarak 22. Uluslararası Film Festivali ne katıldı. 24 Nisan 2003 te Mithat

Detaylı

ÇOCUK HAKLARI ARŞ. GÖR. TÜRKER ERTAŞ DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ ANAYASA HUKUKU ANABİLİM DALI

ÇOCUK HAKLARI ARŞ. GÖR. TÜRKER ERTAŞ DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ ANAYASA HUKUKU ANABİLİM DALI ÇCUK HAKLARI ARŞ. GÖR. TÜRKER ERTAŞ DKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ ANAYASA HUKUKU ANABİLİM DALI *Bu çalışma Benim için İnsan Hakları Projesi kapsamında 29.05.2014 tarihinde yapılan sunum esnasında

Detaylı

ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞMESİ

ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞMESİ ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞMESİ Çocuk Hakları Sözleşmesi, Birleşmiş Milletler Genel Asamblesi tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilerek 2 Eylül 1990 tarihinde de yürürlüğe konulmuştur. (1) Kongre hem

Detaylı

Sanatsal ve Kültürel Aktivitelerde Çalışan Çocuklar Pilot Araştırma Projesi Raporu. Uluslararası Çalışma Örgütü

Sanatsal ve Kültürel Aktivitelerde Çalışan Çocuklar Pilot Araştırma Projesi Raporu. Uluslararası Çalışma Örgütü Uluslararası Çalışma Örgütü BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÇOCUKLARA YARDIM FONU Sanatsal ve Kültürel Aktivitelerde Çalışan Çocuklar Pilot Araştırma Projesi Raporu Uluslararası Çalışma Örgütü BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

Detaylı

YAYIN HĠZMETĠ USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELĠK TASLAĞI. BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

YAYIN HĠZMETĠ USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELĠK TASLAĞI. BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Radyo ve Televizyon Üst Kurulundan: YAYIN HĠZMETĠ USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELĠK TASLAĞI BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönetmeliğin amacı, medya hizmet sağlayıcıların

Detaylı

İNSAN HAKLARI VE TEMEL ÖZGÜRLÜKLERİN KORUNMASINA İLİŞKİN AVRUPA SÖZLEŞMESİ (11. PROTOKOL İLE DEĞİŞTİRİLEN VE YENİDEN DÜZENLENEN SÖZLEŞME METNİ)

İNSAN HAKLARI VE TEMEL ÖZGÜRLÜKLERİN KORUNMASINA İLİŞKİN AVRUPA SÖZLEŞMESİ (11. PROTOKOL İLE DEĞİŞTİRİLEN VE YENİDEN DÜZENLENEN SÖZLEŞME METNİ) İNSAN HAKLARI VE TEMEL ÖZGÜRLÜKLERİN KORUNMASINA İLİŞKİN AVRUPA SÖZLEŞMESİ (11. PROTOKOL İLE DEĞİŞTİRİLEN VE YENİDEN DÜZENLENEN SÖZLEŞME METNİ) (20 Mart 1950' de Roma' da imzalanan Sözleşme, 3 Eylül 1952'

Detaylı

Avrupa Konseyi. Değiştirilmiş Avrupa Sınır Ötesi Televizyon Konvansiyonu ve Açıklayıcı. Raporu

Avrupa Konseyi. Değiştirilmiş Avrupa Sınır Ötesi Televizyon Konvansiyonu ve Açıklayıcı. Raporu Avrupa Konseyi Değiştirilmiş Avrupa Sınır Ötesi Televizyon Konvansiyonu ve Açıklayıcı Raporu Strazbourg, 11 Eylül 1998 Değiştirilmiş Avrupa Sınır Ötesi Televizyon Konvansiyonu ve Açıklayıcı Raporu İnsan

Detaylı

GÜVENLI INTERNET KULLANIM KITAPCIGI

GÜVENLI INTERNET KULLANIM KITAPCIGI GÜVENLI INTERNET KULLANIM KITAPCIGI İçindekiler İnternetin Güvenli Dünyası 6-31 Sanal Dünya Gerçek Adalet 32-47 Bağlanmak ya da Bağlanmamak 48-61 Kaynakça 62 4 Önsöz Önce güvenlik İnternet tartışmasız

Detaylı

İZLEME NEDİR? HURIDOCS Hakkında

İZLEME NEDİR? HURIDOCS Hakkında HURIDOCS Hakkında 1982 yılında kurulan HURIDOCS (Uluslar arası İnsan Hakları Bilgi ve Dokümantasyon Sistemleri), insan hakları bilgisiyle ilgili olarak çalışan küresel bir insan hakları örgütleri ağıdır.

Detaylı

RADYO VE TELEVİZYONLARIN KURULUŞ VE YAYIN HİZMETLERİ HAKKINDA KANUN

RADYO VE TELEVİZYONLARIN KURULUŞ VE YAYIN HİZMETLERİ HAKKINDA KANUN 79 RADYO VE TELEVİZYONLARIN KURULUŞ VE YAYIN HİZMETLERİ HAKKINDA KANUN Kanun Numarası : 6 Kabul Tarihi : 5//0 Yayımlandığı R. Gazete : Tarih: //0 Sayı : 786 Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 50 BİRİNCİ

Detaylı

İNSAN HAKLARI VE TEMEL ÖZGÜRLÜKLERİ KORUMAYA DAİR AVRUPA SÖZLEŞMESİ (11 nolu Protokol ile Değiştirilmiş Metin)

İNSAN HAKLARI VE TEMEL ÖZGÜRLÜKLERİ KORUMAYA DAİR AVRUPA SÖZLEŞMESİ (11 nolu Protokol ile Değiştirilmiş Metin) 333 İnsan Hakları ve Ana Hürriyetlerin Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi İNSAN HAKLARI VE TEMEL ÖZGÜRLÜKLERİ KORUMAYA DAİR AVRUPA SÖZLEŞMESİ (11 nolu Protokol ile Değiştirilmiş Metin) Sözleşme 4 Kasım

Detaylı

YÜSEM AİLE DANIŞMANLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI ÇOCUK HAKLARI SUNUMU. Öğr. Gör. Ulaş Koray MİLANLIOĞLU

YÜSEM AİLE DANIŞMANLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI ÇOCUK HAKLARI SUNUMU. Öğr. Gör. Ulaş Koray MİLANLIOĞLU YÜSEM AİLE DANIŞMANLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI ÇOCUK HAKLARI SUNUMU Öğr. Gör. Ulaş Koray MİLANLIOĞLU 1 Başlık ve İçerik Düzeni Bölüm 1 Çocuk Tanımı, İstismarı, İhmali Bölüm 2 Çocuk Haklarının Önemi ve Anlamı

Detaylı

Türkiye Kadınlara yönelik gözaltında cinsel iddete son!

Türkiye Kadınlara yönelik gözaltında cinsel iddete son! Uluslararası Af Örgütü Türkiye Kadınlara yönelik gözaltında cinsel iddete son! ubat 2003 AI Index: EUR 44/006/2003 INTERNATIONAL SECRETARIAT, 1 EASTON STREET, LONDON WC1X 0DW, UNITED KINGDOM İçindekiler

Detaylı

ÇOK KÜLTÜRLÜLÜK VE BİRLİKTE YAŞAM ÜZERİNE BİR İSRAİL DENEYİMİ: SADAKA REUT / KARDEŞLİK Özgür Akarsu 02.01.2007 Sadaka Reut, İsrail de 1980 lerden beri topluluklar arası diyalog imkânlarını geliştirmeyi

Detaylı

YAZILI BASINDA ÇOCUK HAKLARININ TEMSİLİ: HÜRRİYET, CUMHURİYET, SABAH VE ZAMAN GAZETELERİ ÜZERİNDE YAPILAN BİR ARAŞTIRMA

YAZILI BASINDA ÇOCUK HAKLARININ TEMSİLİ: HÜRRİYET, CUMHURİYET, SABAH VE ZAMAN GAZETELERİ ÜZERİNDE YAPILAN BİR ARAŞTIRMA Journal of Yasar University 2014 9(34) 5760-5786 YAZILI BASINDA ÇOCUK HAKLARININ TEMSİLİ: HÜRRİYET, CUMHURİYET, SABAH VE ZAMAN GAZETELERİ ÜZERİNDE YAPILAN BİR ARAŞTIRMA REPRESENTATION OF CHILDREN S RIGHTS

Detaylı

Kafkas Dernekleri Federasyonu. YOK OLMA TEHLİKESİ ALTINDAKİ DİLLER ve ADIGE-ABHAZ DİLLERİNİN KONUMU

Kafkas Dernekleri Federasyonu. YOK OLMA TEHLİKESİ ALTINDAKİ DİLLER ve ADIGE-ABHAZ DİLLERİNİN KONUMU Kafkas Dernekleri Federasyonu YOK OLMA TEHLİKESİ ALTINDAKİ DİLLER ve ADIGE-ABHAZ DİLLERİNİN KONUMU Ankara, 2006 YOK OLMA TEHLİKESİ ALTINDAKİ DİLLER ve ADIGE-ABHAZ DİLLERİNİN KONUMU Kafkas Dernekleri Federasyonu

Detaylı

TÜRK HUKUKUNDA VE MUKAYESELİ HUKUKTA İNTERNET SİTELERİNE ERİŞİMİN ENGELLENMESİ VE İFADE HÜRRİYETİ

TÜRK HUKUKUNDA VE MUKAYESELİ HUKUKTA İNTERNET SİTELERİNE ERİŞİMİN ENGELLENMESİ VE İFADE HÜRRİYETİ TÜRK HUKUKUNDA VE MUKAYESELİ HUKUKTA İNTERNET SİTELERİNE ERİŞİMİN ENGELLENMESİ VE İFADE HÜRRİYETİ Doğan KILINÇ * Özet İnternet, 20. yüzyılın en önemli olgularından birisidir. İnternet sayesinde ulusal

Detaylı

İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Sözleşme

İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Sözleşme İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Sözleşme Sözleşmenin, 1 Haziran 2010 tarihinde yürürlüğe giren 14 No.lu Protokol'ün (Avrupa Konseyi Antlaşmaları Serisi (AKAS) No. 194) düzenlemelerine

Detaylı

10. YIL. Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları

10. YIL. Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları 10. YIL Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları 27 Mayıs 2013 ÖNSÖZ Demokrasinin ve Anayasamızın en temel prensiplerinden biri olan bilgi edinme hakkı, kamu yönetiminde açıklığın ve şeffaflığın sağlanması

Detaylı

DÜNYA TARİHİNDE SANSÜR UYGULAMALARI VE TÜRKİYE DE SANSÜR

DÜNYA TARİHİNDE SANSÜR UYGULAMALARI VE TÜRKİYE DE SANSÜR DÜNYA TARİHİNDE SANSÜR UYGULAMALARI VE TÜRKİYE DE SANSÜR GİRİŞ Gamze AYVA* Demokratik ve özgürlükçü bir toplumun temelini bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin ve bu bağlamda ifade özgürlüğü hakkının

Detaylı

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi. 11. ve 14. Protokoller ile değiştirilen metin

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi. 11. ve 14. Protokoller ile değiştirilen metin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 11. ve 14. Protokoller ile değiştirilen metin Avrupa Antlaşmaları Serisi, No. 5 1 Metne İlişkin Açıklama 1, 4, 6, 7, 12 ve 13 No.lu Protokoller Sözleşme metni, 1 Haziran

Detaylı

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE REKLÂM

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE REKLÂM T.C. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ÖZEL HUKUK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI SAĞLIK SEKTÖRÜNDE REKLÂM HAZIRLAYAN EZGİ AYGÜN 20511290 DANIŞMAN Yrd. Doç. Dr. Hamdi Pınar ANKARA 2007

Detaylı

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 11. ve 14. Protokoller ile değiştirilen metin Ek Protokol ile Protokol 4, 6, 7, 12 ve 13 eklenmiştir Sözleşme metni, 1 Haziran 2010 tarihinde

Detaylı

Bandrol Uygulaması na İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 5. maddesinin ikinci fıkrası çerçevisinde bandrol taşıması zorunlu değildir.

Bandrol Uygulaması na İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 5. maddesinin ikinci fıkrası çerçevisinde bandrol taşıması zorunlu değildir. Bandrol Uygulaması na İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 5. maddesinin ikinci fıkrası çerçevisinde bandrol taşıması zorunlu değildir. Genel Yayın Sıra No: 232 2013/13 ISBN No: 978-605-5316-62-4

Detaylı

İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerinin Korunmasına İlişkin Sözleşme (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi)

İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerinin Korunmasına İlişkin Sözleşme (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi) İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerinin Korunmasına İlişkin Sözleşme (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi) 11. Protokol ile değiştirilen ve yeniden düzenlenen sözleşme metni (yürürlüğe giriş tarihi 1 Kasım

Detaylı

101 SORUDA ULUSLAR ARASI CEZA MAHKEMESİ

101 SORUDA ULUSLAR ARASI CEZA MAHKEMESİ 101 SORUDA ULUSLAR ARASI CEZA MAHKEMESİ Günal KURŞUN ANKARA,2011 İnsan Hakları Gündemi Derneği İNSAN HAKLARI GÜNDEMİ DERNEĞİ Bu kitap parayla satılamaz. İnsan haklarının yaygınlaştırılması amacıyla yapılan

Detaylı

TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ YIL 39 SAYI 133 AYLIK BİLİŞİM KÜLTÜRÜ DERGİSİ KAMU BİLİŞİM PLATFORMU - 13

TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ YIL 39 SAYI 133 AYLIK BİLİŞİM KÜLTÜRÜ DERGİSİ KAMU BİLİŞİM PLATFORMU - 13 TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ YIL 39 SAYI 133 AYLIK BİLİŞİM KÜLTÜRÜ DERGİSİ KAMU BİLİŞİM PLATFORMU - 13 TÜRKİ Y E BİLİŞİM DERNEĞİ YIL 39 SAYI 133 AYLIK BİLİŞİM KÜLTÜRÜ DERGİSİ > TBD YÖNETİM KURULU Turhan Menteş,

Detaylı

İÇİNDEKİLER 2. KİTLE İLETİŞİMİ 1

İÇİNDEKİLER 2. KİTLE İLETİŞİMİ 1 İÇİNDEKİLER 1. İLETİŞİM 1.1. İşaretler 1.2. Yazının Bulunuşu 1.3. Baskı Makinesi ve Öteki İcatlar 1.4. Bilgi Toplumu 1.5. Terimleştirmeler 1.6. Tanımlar 1.7. MacBride Raporu na Göre İletişim Tanımları

Detaylı