S.S.ANTALYA PALM CİTY KONAKLARI ARSA VE KONUT YAPI KOOPERATİFİ TARAFINDAN YAPTIRILACAK VİLLA VE DAİRELERİN İNŞAAT TEKNİK ŞARTNAMESİDİR.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "S.S.ANTALYA PALM CİTY KONAKLARI ARSA VE KONUT YAPI KOOPERATİFİ TARAFINDAN YAPTIRILACAK VİLLA VE DAİRELERİN İNŞAAT TEKNİK ŞARTNAMESİDİR."

Transkript

1 S.S.ANTALYA PALM CİTY KONAKLARI ARSA VE KONUT YAPI KOOPERATİFİ TARAFINDAN YAPTIRILACAK VİLLA VE DAİRELERİN İNŞAAT TEKNİK ŞARTNAMESİDİR. İŞİN KONUSU : Birinci etap olarak DöşemealtI 654 ada 1 parselde yapılması planlanan 51 adet ikiz dubleks [ toplam 102 adet dubleks ] villaların, üç katlı altışar daireli 12 adet blokların, üç katlı altışar daireli 10 adet bolkların yapılması, site içi yolların ve pis su tesisatı [ kanalizasyon sistemi] ile hak sahiplerinin bahçe sınırlarını birbirinde ayıran çit bitkisi ile çevrilmesinin teknik şartnamesi aşağıdaki gibi olacaktır. 1.GENEL HÜKÜMLER İnşaat, her aşamasında Bayındırlık Bakanlığı teknik şartnamelerine ve ilgili belediyece tasdik edilecek projelere uygun, betonarme karkas olarak yapılacaktır. Kullanılacak malzemeler işbu teknik şartnamede belirtilmiş olup, ilgili standartlara uygun kalitede kullanılacaktır. Bu projede tüm işler birinci sınıf malzeme ve birinci sınıf işçilikle yapılacaktır. İnşaatta kullanılacak tüm malzemeler belirtilen markalarda ve standartlarda olacaktır. Binaların taşıyıcı sistemi betonarme karkas olacak ve hazır beton kullanılarak yapılacaktır. Beton cinsi C30 kalitesinde olacaktır. Kullanılacak beton sadece, Avrupa Standartlarına uygun üretim yapan TÜRKİYE HAZIR BETON BİRLİĞİ üyesi firmalardan temin edilecektir. Gerek proje gerekse imalat safhasında yürürlüğe en son girmiş Deprem Yönetmeliğine bütünüyle uyulacaktır. Binanın statik donatıları projesindeki ebat ve çapta ST III nervürlü sismik betonarme demirden (deprem çeliği) olacak ve sadece TSE belgeli üretim yapan firmalardan temin edilecektir. NERVÜRLÜ SİSMİK BETONARME DEMİRİ

2 Kalıp Sisteminde playwood kalıp ve demir direk kullanılarak imalat yapılacaktır. Villa zemininde grobeton atılmadan önce zemin ilaçlaması yapılacaktır. Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca belirlenen İmar Planlarına Esas Jeolojik Etütlerle İlgili Yönetmelik çerçevesinde kapsamlı zemin etüdü yapılacaktır. Temeller zemin etüt raporu sonuçlarına göre her türlü teknik önlem alınarak ve olası su tehditlerinden arındırılarak grobeton üzerine donatı ilavesi sonrası radye temel olarak atılacaktır. Temel bohçalama yalıtımında (btm veya yaltex) marka membran kullanılacaktır. MEMBRAN 2. DUVARLAR Dış duvarlarda ısı ve yalıtım normlarına uygun olarak İZOBİMS, YTONG, iç bölme duvarlarında ise ytong veya tuğla kullanılacaktır.

3 İZOBİMS 3. ENERJİ VERİMLİLİĞİ Proje tasarım aşamasında ısı yalıtım hesabı yapılarak enerji verimliliğine dair önlemler gözetilecektir. Projenin ısıtma ve izolasyon hesaplarının ruhsat ve oturma izni için enerji kimlik belgesi alınacak şekilde tasarlanması gereklidir. 4. CEPHE KAPLAMALARI Tüm imalat mimari projede yer alan görsellere uygun olarak yapılacaktır. Tüm dış cephe imalatında mimari projeye uygun birinci sınıf malzemeler kullanılacaktır. Tüm cephelerde çimentolu kaba sıva imalatını takiben üst düzey ses ve ısı yalıtımı sağlayan yalıtım hesaplamalarına uygun teknik özellikte EPS.levhalar kullanılarak mantolama yapılacaktır. EPS üzerine mimari projedeki uygulamalar tatbik edilerek dış cephe tasarlanan şekline ulaşacaktır. Dış cepheler; akrilik veya silikon esaslı,grenli Marshall ya da Filli boya marka boyalar ve yine aynı markalara ait eps levhalar kullanılarak yapılacaktır. Cephelerde Mimari Projeye uygun olarak birinci sınıf metal, doğal taş, boya, kompozit, kompakt laminat, terra kota, seramik ve/veya beton panel malzemeleri kullanılacaktır. Su basman kotuna kadar olan toprak altındaki imalatlar su ve ısı yalıtımı ile korumaya alınacaktır. Isı yalıtımı için 50 mm xps levha, su yalıtımı için btm ve ya yalteks marka membran ve/veya yks marka sürme su izolasyonu uygulanacaktır. Ayrıca zemin suları temel alt kotunda drenaj sistemi kurularak (drenaj menholleri, drenflex boru ve geotekstil keçe ile ) binadan uzaklaştırılacaktır.

4 Denizlikler mimariyle uyumlu 1. sınıf doğal taş ile imal ve montaj edilecektir. 5. DAİRE İÇLERİ İç mekânlarda LAFARGE ya da KNAUF marka makineli alçı sıva tatbik edilecektir. Sıva yapılırken dış köşelerde pvc kenar profili kullanılacaktır. Kaba alçı tatbikinden sonra saten alçı yapılacak, astar ve boya tatbikinden önce sıva pürüzleri giderilecek ve zımparalanacaktır. Duvar beton birleşimlerinde sıva filesi kullanılarak çatlamalar önlenecektir. MA MAKİNELİ SIVA UYGULAMA PVC KÖŞE PROFİLİ SIVA FİLESİ Bütün oda, hol, giriş ve mutfak duvarlarında saten alçı üzerine ithal duvar kağıdı kullanılacak ve villa sahiplerine 1. sınıf ital olacak şekilde en az 3 değişik renk ve desende duvar kağıdı, seçmeleri sunulacaktır Tavanlar MARSHALL ya da FİLLİ BOYA marka beyaz tavan plastiği ile boyanacaktır. Tüm odalar ve salonlarda 1.sınıf KAİNDİL marka laminant parke(laminat 82 KALİTE MİNUMUN 8 MİLİM OLACAKTIR.), ıslak zeminlerde ise seramik (Ege seramik, Seranit veya Çanakkale) kullanılacaktır.laminat parke de 2 alternatif renk olacaktır. Laminant Parke Tüm villaların ve dairelerin giriş holleri ile ebebeyin yatak odalarına gömme dolap ve soyunma giyinme bölümüleri iç mimari projeye uygun renk ve tasarımda kapak mdf gövde sunta lam

5 malzemeden portmanto ve elbise dolapları imal edilecektir. İmalatlar LAKE veya HAYGLOS olacaktır. 6. BANYOLAR/WC LER Islak mekânlarda çimento esaslı sıva kullanılacaktır. Banyo dolaplarında LAKE veya HAYGLOS akrelik kaplı kapak mdf gövde sunta lam malzemeden kullanılacaktır. 2 renk çesidi olacak ve villa sahipleri tarafından seçilecektir. Banyolarda ve tuvaletlerde 1. sınıf vitrifiye elemanlarından Duravit marka kullanılacaktır. Klozetler gömme rezervuarlı ayaksız asma sistemli olacak ve çift kademeli sifon sistemi kullanılacaktır.klozetler stoplu olacaktır. Batarya ve musluklarda Grohe ya da Hans Grohe markalarından birisi tercih edilecektir. Banyolara projesine uygun şekilde tabanları kaymaz, duvarlar normal seramikle kaplanacaktır.seramik altına köşe profili kullanılacak,projesine uygun bordür kullanılacaktır. Duşa kabin temperli cam olacaktır. Duşa kabinlerdeki camlar çıta ile değil kromaj ankreajla tutturulacaktır. 7. MUTFAKLAR Zeminde 1.sınıf seramik Egeseramik, Seranit ya da Çanakkale markalarından biri kullanılacaktır. Tezgâh üzerine gelen duvarda uygun nitelikte Egeseramik, Seranit ya da Çanakkale marka 1.sınıf seramikler kullanılacaktır.

6 Mutfak dolapları uzmanlık alanı mutfak olan tanınmış bir firmaya yaptırılacaktır. Mutfak dolaplarında iç mimari çizimlere uygun lake kaplı kapak mdf gövde sunta lam malzemeden imal edilmiş dolaplar monte edilecektir ve mutfak çekmeceleri spotlu olacaktır. Mutfaklara ankastre fırın, mikrodalga fırın, ocak, davlumbaz,çöp öğütme makinası,bulaşık makinası ve çöp kutusu montajı yapılacaktır. Ankastre ürünlerde Siemens, franke, teka markalarından tercih yapılacaktır. Tezgâhlar projeye uygun olarak, akrilik,mermer,çimston veya granit olarak imal edilecektir. Tezgâh üstüne yerine göre 1,5 gözlü eviye, bataryasıyla birlikte monte edilecektir. Eviyede siemens, franke veya Teka markalarından birisi tercih edilecektir. 8. KAPILAR Harici kapılar projesinde belirtilen ebatlarda ve nitelikte ahşap lake yapılacaktır. İç kapılar mimari proje doğrultusunda doğal kaplama veya lake olacaktır. Yine kullanılacak kilit ve aksesuar 1. sınıf kale malzemeden seçilecektir. 9. DOĞRAMALAR VE BALKON KAPILARI Doğramalar 1.sınıf alüminyum olarak mimari projedeki renklere uygun olarak imal edilecektir. İmalatlarda beyaz renk tercih edilecektir. Pencereler çift açılımlı, harici kapılar gerektiği yerde tek açılımlı gerektiği yerde çift açılımlı kullanılacaktır. Camlar Şişecam dan Orijinal Isıcam seçilecektir. Camlar 4milimetre + 4milimetre olacaktır. Pencere ve kapılarda kullanılan tüm aksesuarlar 1.sınıf olacaktır.

7 10. PERDELİK, KARTONPİER, SÜPÜRGELİK İç mimari projede belirtilen ebatlarda EPS malzemeden perdelik ve kartonpiyer yapılacaktır. İç mimari projede belirtilen ebatlarda ahşap malzemeden süpürgelik lake boyalı olarak monte edilecektir. Süpürgeliklerin eni 12 cm olacaktır. 11. KLİMA TESİSATLARI Salon ve yatak odalarına hesaplamalara uygun klima tesisatı çekilecektir. 11. MERDİVENLER Merdiven basamak ve sahanlıkları mimari projeye uygun olarak betondan yapılacak üstü ahşap malzeme ile kaplanacaktır BALKONLAR Balkonlarda projeye göre bire bir uygun imal edilecek, dekoratif ferforje korkuluk yapılacaktır. Balkon döşemeleri traverten veya 1. sınıf kaymaz seramik olacaktır (Egeseramik, Seranit ya da Çanakkale). 13. ÇATILAR/TEMEL İZOLASYONU Villa çatıları mimari projeye, sağlanarak inşa edilecektir. ısı ve su yalıtım şartnamesine uygun olarak su ve ısı yalıtımı Isı yalıtımı için ısı kayıp hesaplarının gerektireceği kalınlıkta XPS geçmeli levhalar kullanılacaktır. Toprak altında kalan temel ve diğer betonarme elemanlar zemin su seviyesine göre bohçalama(btm, yalteks) veya kristalize sürme malzeme Xypex ile suya karşı su basman seviyesine kadar yalıtılacaktır. Drenaj projesine uygun temel drenajları yapılacaktır.

8 14. TEMİZ SU TESİSATI UYGULAMALAR: Temiz su tesisatında sıcak hatlarda izolasyon amacı ile cam elyaf takviyeli borular kullanılacaktır. Temiz su tesisatı boruları Hakan Plastik ya da Kalde serileri olacaktır. Site içi temiz su tesisatları taahhüt kapsamı içindedi. 15. PİS SU TESİSATI Villa içi pis su tesisatı perdeden çıkan hatlar için bina perdesinin 10 cm dışında, döşemeden çıkan hatlar için döşeme radye dış tarafında başlayarak; süzgeç, lavabo, duş ve sifon giderlerinin bağlanabileceği yerde ağızları tapa ile körlenmiş, çatıda havalık borusu takılmış şekilde biter. Site içi pis su altyapısı projesine uygun olarak yapılacak var ise kanalizasyona yok ise foseptik çukuruna bağlanarak sorun yaratmayacak şekilde çözülecektir. UYGULAMALAR: Pis su tesisatı projeye göre Mineral takviyeli Hakan Plastik, Kalde, Dizayn marka sessiz borudan imalatı yapılacaktır. Banyo ve mutfaklarda kokuyu önleme amacıyla Havalık tesisatı çekilecektir. Süzgeçler kokuyu önleme amacı ile sifonik olarak temin edilecektir.

9 16. YAĞMUR SUYU TESİSATI TANIM: Yağmur suyu tesisatı, çatı veya balkonlardan toplanan hatların aşağıya kadar indirilip, bina zemininde alt yapı yağmur suyu kotuna uygun bir noktada ve bina dışında sisteme bırakılması işini kapsar. Site içi yağmur suyu altyapısı projesine uygun olarak sorun yaratmayacak şekilde çözülecektir. UYGULAMALAR: Borular projeye uygun olarak PVC, Astolan veya metal boru olacaktır. Dikey çıkan borular tam şakülünde olacaktır. Üretici firma tarafından üzeri çizili olarak imal edilen boruların kullanılması durumunda, bütün çizgiler boru arka tarafında görülmeyecek şekilde montaj yapılacaktır. Süzgeç kenarları, kaplama malzemesi (seramik, mermer, karo vs.) derzlerine uyacaktır. 17. ISITMA TESİSATI UYGULAMALAR: Villaların ısıtılması doğal gaz kombisi ile yapılacaktır. Kombi Bosch, Viessmann ya da Buderus marka olacaktır.

10 Villalar ve daireler yerden ısıtmalı olacaktır. Kullanılacak borular Rehau olacaktır. Şömine alt yapısı ve şömine yapılacaktır. ŞÖMİNE 18. HAVALANDIRMA TESİSATI: Her banyo için aspiratör 100 m3/h debili aspiratör takılacaktır. Ayrıca çatıya frekans kontrollü ve fark basınç sensörlü aspiratör yerleştirilerek sistem sorunsuz çalıştırılacaktır. Hava kanalları galvanizli saçtan imal edilecektir. Sıcak hava kanallarının ısı yalıtımlarında 19 mm polietilen esaslı yapıştırma plaka kullanılacaktır. 19. YANGIN TESİSATI UYGULAMALAR: En son yangın yönetmeliğine göre yangın sistemi tesis edilecektir. İskan alınması için gerekli tüm site içi ve yapılarda yangın sistemi mevzuata uygun tarzda yapılacaktır. Bina içlerinde yangın algılama sistemi yapılacaktır.

11 20. DOĞALGAZ TESİSATI UYGULAMALAR: İlgili yönetmeliklere ve OLİMPOS şartnamesine uygun olarak; villaların ve dairelerin doğalgaz tesisatı çekilerek proje ve gaz açma işlemi yapılacaktır. İlgili yönetmeliklere ve OLİMPOS şartnamesine uygun olarak; daire içlerinde ocaklara doğalgaz tesisatı çekilerek proje ve gaz açma işlemi yapılacaktır. Her daireye gaz alarm cihazı yerleştirilerek, gaz kaçağında alarm vererek gazı otomatik kesecektir. Sistem çalışır bir şekilde teslim edilecektir. SELENOİD VANA GAZ ALARM CİHAZI

12 23. ELEKTRİK TESİSATI BUAT VE BORULAR; 1.Planşe, desant, kablolama işleri buatsız, sistem ve tüm kablolar, borular, kasalar, Halojen free malzemeden olacaktır. Kablolar HES marka olacaktır. 2. Buatsız sistemde, derin elektrik kasaları kullanılacak ve kasadan kasaya geçiş sistemiyle kablo çekilecek ve projesine uygun yapılacaktır. 3. Gömme anahtar priz kasaları birleştirilebilir kombine tip olacaktır. 4. Bütün aydınlatma ve priz sortilerinde uygun çapta, 10 atü ye dayanıklı Halojen free kangal borular ve Kullanılacaktır. 5. Elektrik Tesisat Boruları, gerek sıva üstü gerekse sıva altı tesisatta Ø18 mm kesitinden küçük olmayacaktır. Linye priz hatları Ø 20 mm olacaktır. Zayıf akım ve kuvvetli akım boruları farklı renklerde olacaktır. 6. İnşaat süresince yapılan boru tesisatında kablo çekiminden önce boş olan boru uçları sıva, toz vb. malzemelerin içine dolmaması için uygun malzeme ile kapatılacaktır. 24.KABLOLAR 1. Kolon kabloları tesisat şaftında N2XH tipi kablolar ile çekilecektir.kabloların her biri ayrı ayrı kısa aralıklarla (maximum 50 cm) klipslenecektir.ayrıca kablolar şaftta daire geçiş kısmında daire nolu olarak etiketlenecektir 2. Zayıf Akım kolonları (TV,TELEFON,İNTERKOM) yine tesisat şaftında kuvvetli akım kolonlarından ayrı olarak kablo merdiveninden çekilecektir.zorunlu durumlarda aynı merdivenden döşenecek ise araya kablo merdiveni malzemesinden yapılmış orijinal seperatör konularak kolon kabloları çekilecektir. 3. Zayıf Akım kolon kabloları belirli mesafelerde kodlanacak ve kablo merdivenine bağlanırken gruplar halinde ( her kat bir grup olacak şekilde ) klips ile tutturulacaktır. 4. Sığınaklarda,Elektrik odalarında,hidrofor Odalarında,Asansör Makine Dairelerinde,Asansör kuyularında, Havuzlarda,Otoparklarda elektrik tesisatları sıva üstü yapılacak ve NHXMH tipi kablolarla tesis edilecektir. 5. Daire içi ve tüm ortak alanlarda derin kasalardaki kablo bağlantılarında WAGO tipinde Klemensler kullanılacaktır. 6. Daire içinde aydınlatma armatürü olmayan salonlarda tavan pateline uygun vidalı askı kancası ve yanmaz sıra klemens takılacaktır. 7. Islak Mahallerde aydınlatma sortileri toprak hatlı olacaktır. 8. Fırın, Ocak,Bulaşık makinası, Çamaşır makinası,kombi beslemesi müstakil olacaktır. 9. MAHALLİ TELEKOM işletmesinin isteği doğrultusunda daire içi zayıf akım kutuları tesis edilecektir. 10. Mutfaklara bir adet gaz algılama cihazı konulacak ve gaz algılama cihazı gaz kaçağı algıladığında mekanik doğalgaz şaftındaki selenoid vanaya kumanda ederek dairenin gazını kesecek

13 ,sesli alarm verecek ve interkom tesisatı üzerinden güvenlik merkezine ikaz verecek şekilde dizayn edilecektir. 25. ANAHTAR VE PRİZLER 1. Tüm prizler güvenlik hatlı yapılacak olup, ıslak mahallerde, balkonlarda kombilerde ve mutfak evye altında kullanılacak olan prizler kapaklı olacaktır. 2. Topraklı prizler çocuk emniyetli olacaktır. 3. Telefon sortilerinde nümeris çift jacklı telefon prizleri kullanılacaktır. 4. Tüm anahtar ve prizlerde iletken bağlantısı geçmeli yaylı tip klemensler ile yapılacak olup (el değmesine karşı korumalı tip) ve ayrıca en az 2 adet saç vidasıyla elektrik kasalarına montajı yapılacaktır. 5. Daire önü zil butonları etiketli olacak ve pasif iken ışığı yanacaktır. 6.Grup olarak yapılacak anahtar priz imalatları, kombine kasa içerisine planlanacak ve projede belirtilecektir. 26.ARMATÜRLER 1. Tüm armatürlerde kullanılan kablolar,flexible, ince çok telli, toprak hatlı, makaronlu ve yanmaz olacaktır. 2. Kullanılacak sıra klemensler yanmaz olacaktır. 3. Blok Genel hacimlerde Projesine göre hareket dedektörleri veya hareket dedektörlü armatürler tesis edilecek ve hareket algılama mesafesi 8 mt olacaktır. 4. Daire içinde projesinde belirtilen sayıda armatür takılacaktır. Salonlar da sadece askı kancası yanmaz klemensli, mutfak,banyo, odalar ve koridor J1 tipi asma tavan armatürü, balkonlar B tipi tavan armatürü) 5. Bodrum sıgınak ve kapalı otoparklarda U tipi 2x40W fluoresan armatür kullanılacaktır. 6. Tüm armatürler projede belirtilen mahallerde ve belirtilen tiplerde ampulleriyle beraber montajı Yapılacaktır. 8. Aktif paratoner başlığı 15 yıl paslanmazlık garantisine sahip olacaktır. 9. Aktif paratoner başlığı Venturi borusu şeklinde olup iyonları hızlandırıcı etkiye sahip olacaktır. 10. Aktif paratoner başlığı montaj ve nakliye kolaylığı açısından kompakt ve küçük olacaktır. 12. Aktif paratoner başlığı dışında kalan paratoner tesisatı malzemeleri TS 622 de belirtilen şartlara uygun olacaktır. 13. İletkenlerden Bina İhata İletkeni tesisatı yapılması, Bina dış çevresinde en az cm. derinliğinde her cins toprakta kanal açılması, iletken döşenmesi ve kanalın kapatılması, cadwell kaynakla elektrotlara bağlanması sisteme dahil olacaktır.

14 14. Sistemin çalışabilmesi için gerekli, Standartlara uygun olmak üzere, Toprak elektrodu elektrolitik bakır, İletken Koruyucu borusu ile Toprak direnci düşürücü kimyasal madde içerecektir. 28. TV TESİSATI 1. Villa içi zayıf akım kutularında projesine göre splitter kullanılacaktır. TV panoları sıvaüstü montaja uygun etanj polyester olacak, binalarda elektrik odasında planlanacak olup, normal anten,uydu yayını ve kablolu yayını dairelere vermek için gerekli ekipmanlar kullanılacaktır. 2. Uydu yayını, kablolu yayın ve normal antenden yayınının dağıtımına uygun sistem altyapısı yapılacaktır 3. TV kablosu projesine uygun olarak çekilecektir. 4. Tesisat kablo çekimi yapılırken ilerde tesis edilebilecek sistemlere uygun olacak şekilde sistem seçilecek ve kablolama buna göre yapılacaktır. Onay alındıktan sonra imalata geçilecektir. 5. Tesisatta tüm prizlerde 65dB sinyal sağlanacak ve tüm terminallerde aynı kalitede ses ve görüntü temin edilecek şekilde planlanacaktır. 6. TV sortilerinde sonlu 2400Mhz Uydu+TV prizleri kullanılacaktır. 29. RENKLİ GÖRÜNTÜLÜ İNTERKOM SİSTEMİ 7. Kurulacak sistem site girişlerinde bulunan güvenlik noktaları ile villa sakinine gelen misafirlerin görüntüsünü ilgili daireye aktaran sistem olacaktır. 8. Kullanılacak Sistem gizlilik esasına uygun ahizeliahizesiz dokunmatik ekranlı 7 renkli görüntülü olacaktır. 9. Villa içinde bulunan görüntülü interkom cihazları ile kapıcı ve güvenlik merkezleri ile görüşebilecektir. 10. Görüntülü İnterkom cihazlarından herhangi biri arızalandığında yada açık kaldığında diğer cihazları etkilemeyecektir. 11. Villla zil butonları ışıklı ve etiketli olup intercom tesisatı sistemine bağlı olarak pasif durumda iken buton ışığı yanacaktır. 12. Site girişinde giriş yapacak site sakini dışındaki kişiler, villalara güvenlik tarafından interkom ile bildirilebilecek ve arama esnasında ana girişteki görüntü ekranda villa sakini tarafından görüntülü interkom cihazı sayesinde görülebilecektir. 13. Villa içindeki ünitelerin üzerindeki bir düğme ile güvenlik direk aranabilecektir.daire içi ünitede 4 adet zon alarm için mevcut olacak; bu zonlara, duman, hareket, gaz dedektörleri, manyetik kontaklar vb..bağlanabilecektir. Uyarı Led leri ile Resetleme butonları olacaktır. 14. Hırsız alarm fonksiyonu şifreli ve uzaktan kumanda ile kullanılabilecektir. 15. Villa monitörü üzerinde renkli min. 7 (renkli) ekran bulunacak olup, üzerinden monitörün ses, ışık ve renk hassasiyeti ayarlanabilir özellikte olacaktır.

15 16. Güvenlik konsolu üzerinde daire monitörlerinden gelen çağrıları ayrıca gösteren LCD ekran olacaktır.monitörün alarm girişlerine bağlı olan haraket dedektörü,duman dedektörü,gaz dedektörü,ve acil alarm butonlarından gelen sinyaller güvenlik konsolu üzerindeki LCD ekran yardımıyla ayrı ayrı hangi blok ve daireden geldiği görülebilecektir. 17. Güvenlik herhangi bir daire ile görüşürken başka bir daire aradığında güvenliklik konsolun da daire numarasını görecek konuşması bittiğinde o daireye geri arayabilecektir. 18. Zil panosundan, direk olarak güvenlik aranabilmelidir, Zil panosundaki kameranın minimum ışık hassasiyeti 0.1 Lux olmalı, Zil panosunun üzerinde 2000 kapasiteli dahili şifreli kapı açma özelliği olacaktır. 19. Daire içi ünitelerde Blok kapısını açmak için kapı açma butonu ve ses açıp kapama butonu olacaktır. 20. Zil panosundan CCTV monitörleri bağlanabilecek port olmalı bu sayede güvenlik merkezinden blok girişleri takip edilebilecektir. 21. Tüm sistem besleme trafosu hariç 24 V enerji ile çalışmalıdır ve kısa devre korumalı olacaktır. 22. İnterkom sistem santraları tam elektronik tip olup elektrik pano odasında planlanacaktır İnterkom sisteminin Bloklar arası, sosyal tesisler ve ticaret alanları ile interkom üzerinden sesli görüşme yapabilecek ve her blok için en az 10 kanal ses çıkışına uygun olacaktır. 24. İnterkom sistemi Blokiçi dairelerin birbirleri ile sınırsız görüşmelerine uygun olacaktır. 25. Daire içi renkli monitör üzerinden 4 kanal görüntü verebilmelidir.. ( Blok giriş, çocuk park alanı, spor sahaları vb ) 30. CCTV SİSTEMİ 26. Projelerde ve aşağıda detayları belirtilen önemli mahallerin kameralardan alınan görüntülerle merkezden izlenmesi, kayıt edilmesi gerek duyulduğunda bu kayıtların tekrar edilmesi, kamera kontrollerinin yapılması amacı ile CCTV Sistemi kurulacaktır. 27. CCTV kamera bilgileri, Güvenlik odasındaki ana CCTV sistemine taşınacak ve tesisteki tüm kameralar buradan izlenecek ve kaydedilecektir. 28. Daire içindeki İNTERKOM sistemine, seçilen 4 adet kamera görüntüsü aktarılabilecektir.(çocuk oyun alanı, site ana girişi...vs. ) 29. CCTV yayınları TV sisteminden izlenebilecek şekilde sistem kurulmalıdır. 30. Evlerin giriş hollerini, buzdolapları, merdiven başlarını, sosyal tesislerin hassas bölümlerini aydınlatmak için yeterli güçte jeneratör konulacaktır. 31. ÇEVRE DÜZENLEMESİ / YOLLAR Site içerisindeki araç yollarının alt yapısı sath kaplaması [ renkli beton parke ] yolların her iki tarafında planlanmış bordür yapımı ve site giriş kapıları ile villaların ve dairelerin bahçelerinin birbirlerinden ayrılması için çit bitkisi dikilmesi projesine uygun güzel peysaj işi işbu taahhüt kapsamında yapılacaktır. Çit bitkileri zakkum,ateş dikeni veya benzeri bitkilerden seçilecek olup, boyları 50 cm den az olmayacaktır. Ağaçlar palmiye, uygun nitelikte dekoratif ağaçlar ve çiçekler olacaktır.

16 33. SİTE GİRİŞİ / GÜVENLİK Site girişi projenin değerinin dışarıdan algılanmasını sağlayacak tasarımda ve nitelikte yapılacaktır. Site girişi kapalı devre kamera sistemi ile izlenecektir. 34. MALZEME SEÇİMLERİ Seçilen tüm malzemeler ve markalar firma tarafından kooperatife onaylatıldıktan sonra uygulamada kullanılacaktır. Kooperatif yönetiminin onaylamadığı hiçbir malzeme kullanılmayacaktır. ANTALYA PALM CITY KONAKLARI ARSA VE KONUT YAPI KOOPERATİFİ Dİ- KA İNŞAAT TAAHHÜT TURİZİM MİMARLIK MÜHENDİSLİK

1) GENEL 2) YAPI NİTELİKLERİ

1) GENEL 2) YAPI NİTELİKLERİ 1) GENEL Site her katta 4 er adet olmak üzere 16 adet daire ve zemin katta 1 adet işyerinden oluşmaktadır. Tek ana girişe sahip 2 adet merdiven holü ve 2 adet asansör ile dağılım yapılarak her dairenin

Detaylı

ÖN PROTOKOL. Karatay İlçesi. Mahallesi pafta, ada,.. parsel nolu

ÖN PROTOKOL. Karatay İlçesi. Mahallesi pafta, ada,.. parsel nolu ÖN PROTOKOL Karatay İlçesi. Mahallesi pafta, ada,.. parsel nolu m 2 lik gayrimenkulün hissedarları olarak hissemi. daire karşılığında Karatay Belediyesine vermeyi kabul ediyoruz. 1: Bu ön anlaşmaya göre

Detaylı

yapılacak tüm binalarda olması gereken elektrik tesisatında kullanılan malzeme ve mamulün

yapılacak tüm binalarda olması gereken elektrik tesisatında kullanılan malzeme ve mamulün IV- ELEKTRİK TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ BÖLÜM 1 Genel Esaslar 1.1 Kapsam Bu Genel Teknik Şartname, özel ve tüzel kişiler ile kamu kuruluşlarına ait mevcut ve yeni yapılacak tüm binalarda olması gereken

Detaylı

İstanbul un orta yerinde 2. perde!

İstanbul un orta yerinde 2. perde! İstanbul un orta yerinde 2. perde! 2 Yukarıdaki görsel tanıtım amaçlı olup ARTAŞ teknik gereklilik olması halinde Emlak Konut GYO A.Ş. nin onayı ile değişiklik yapma hakkına sahiptir. 3 A B 4 Yukarıdaki

Detaylı

Ancak yüksektekiler bilir

Ancak yüksektekiler bilir Ancak yüksektekiler bilir Ona, çıkabileceğiniz yüksekleri söyleyin, size kim olduğunuzu söylesin!.. Çünkü onun, aşağılarla da, aşağıdakilerle de işi yok!.. O sadece yüksekler için; yükseklere göre!.. 03

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ HABERLEŞME VE BİLDİRİM TESİSATLARI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

BUCA. 2. Etap 1. Faz 291 Konut Projesi

BUCA. 2. Etap 1. Faz 291 Konut Projesi 2. Etap 1. Faz 291 Konut Projesi BUCA İÇİNDEKİLER 2 3 4 6 7 14 19 20 22 49 Tahsise Kimler Katılabilecek? Tahsise Kimler Katılamayacak? Mahal Listesi Başvuru ve Tahsis Takvimi Ödeme Koşulları (2. Etap 1.

Detaylı

VAN URARTU MÜZESİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

VAN URARTU MÜZESİ TEKNİK ŞARTNAMESİ VAN URARTU MÜZESİ TEKNİK ŞARTNAMESİ MADDE.1-200 DZ. DEMİRSİZ BETON VAN URARTU MÜZESİNDE KULLANILACAK OLAN TEMEL ALTI BETONLARININ TAMAMI 16.002 POZ YAPIM ŞARTLARINA UYGUN OLARAK YAPILACAKTIR. MADDE.2-250

Detaylı

TEDAŞ-MLZ(GES)/2015-061(TASLAK) TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DOĞRU AKIM (DC) TOPLAMA PANOSU TEKNİK ŞARTNAMESİ

TEDAŞ-MLZ(GES)/2015-061(TASLAK) TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DOĞRU AKIM (DC) TOPLAMA PANOSU TEKNİK ŞARTNAMESİ TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DOĞRU AKIM (DC) TOPLAMA PANOSU TEKNİK ŞARTNAMESİ - 2015 İÇİNDEKİLER 1. GENEL 1.1. Konu ve Kapsam 1.2. Standartlar 1.3. Yönetmelikler 1.4. Çalışma Koşulları

Detaylı

BARAJLAR VE HİDROELEKTRİK SANTRALLER YAPISAL TASARIM REHBERİ

BARAJLAR VE HİDROELEKTRİK SANTRALLER YAPISAL TASARIM REHBERİ T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BARAJLAR VE HİDROELEKTRİK SANTRALLER YAPISAL TASARIM REHBERİ REHBER NO: 006 EKİM 2012 ANKARA ÖNSÖZ Birçok medeniyetin kesişme noktası

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. BİNA İÇİ ATIK SU TESİSATI

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. BİNA İÇİ ATIK SU TESİSATI ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ Bina içi atık su tesisatının bölümlerini, döşenmesinde dikkat edilecek hususları öğrenecek, standartlara uygun olarak boruların çaplarını hesaplayabilecek ve

Detaylı

ĐÇĐNDEKĐLER. HRS Tasarım Kriterleri

ĐÇĐNDEKĐLER. HRS Tasarım Kriterleri ĐÇĐNDEKĐLER 1. GENEL... 1 2. GEOMETRĐK TASARIM... 2 2.1 YATAY GÜZERGAH... 2 2.1.1 Genel... 2 2.1.2 Düz Hat Kesimleri (Aliyman)... 2 2.1.3 Kurplar... 3 2.1.3.1 Dairesel Kurplar... 3 2.1.3.2 Bileşik Kurplar...

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Karar Sayısı : 2009/15316 Ekli Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik in yürürlüğe konulması; Bayındırlık

Detaylı

BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ

BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç MADDE 1 (Değişik:RG-1/4/2010-27539) (1) Bu Yönetmeliğin amacı, binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının

Detaylı

TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI

TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI 2. BÖLGE TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI MÜŞTERİ HİZMETLERİ ÇAĞRI MERKEZİ 444 0 795 CANLI DESTEK www.soyak.com.tr E-POSTA info@soyak.com.tr SOYAK SİESTA TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI Hoş geldiniz, SOYAK

Detaylı

İKİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler

İKİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönetmeliğin amacı, yapı işlerinin yapıldığı işyerlerinde alınacak asgari

Detaylı

YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER

YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER 235 YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER Rüknettin KÜÇÜKÇALI ÖZET Yüksek yapılar, Batı da olduğu gibi, Türkiye de de büyük şehirlerde daha yaygın olarak kullanılmaya başlanan bir yapı cinsidir.

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ MONTAJI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

SU YALITIMCISI (SEVİYE 3) DERS NOTU

SU YALITIMCISI (SEVİYE 3) DERS NOTU SU YALITIMCISI (SEVİYE 3) DERS NOTU 2012 Hazırlayan Doç. Dr. Tayfun UYGUNOĞLU İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ... - 2-2. KİŞİSEL GÜVENLİK VE ÇEVRE KAZA RİSKLERİ... - 2-2.1. Su Yalıtımı İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ SOYGUN ALARM SİSTEMLERİ KEŞFİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Kuru Duvar Sistemleri Dış Cephe Sistem Kitabı

Kuru Duvar Sistemleri Dış Cephe Sistem Kitabı Kuru Duvar Sistemleri Dış Cephe Sistem Kitabı www.boardex.com.tr, Dalsan Alçı A.Ş. nin tescilli markasıdır. Kuru Duvar Sistemleri CEKETLEME Tek İskeletli Çift İskeletli Omega Ceket Omega CeketMAX Performans

Detaylı

TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. MALZEME YÖNETİMİ VE SATINALMA DAİRE BAŞKANLIĞI

TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. MALZEME YÖNETİMİ VE SATINALMA DAİRE BAŞKANLIĞI TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. MALZEME YÖNETİMİ VE SATINALMA DAİRE BAŞKANLIĞI ORTA GERİLİM AYIRICILARI TEKNİK ŞARTNAMESİ NİSAN, 1996 2013 REVİZE ORTA GERİLİM AYIRICILARI TEKNİK ŞARTNAMESİ İÇİNDEKİLER BÖLÜM

Detaylı

24kV a kadar ORTA GERİLİM METAL-CLAD ARABALI, VAKUM KESİCİLİ MODÜLER HÜCRE TEKNİK ÖZELLİKLERİ

24kV a kadar ORTA GERİLİM METAL-CLAD ARABALI, VAKUM KESİCİLİ MODÜLER HÜCRE TEKNİK ÖZELLİKLERİ 24kV a kadar ORTA GERİLİM METAL-CLAD ARABALI, VAKUM KESİCİLİ MODÜLER HÜCRE TEKNİK ÖZELLİKLERİ 1 İÇİNDEKİLER 1. KAPSAM 2. GENEL 2.1 STANDARTLAR VE YÖNETMELİKLER 2.2 ÇALIŞMA ŞARTLARI 2.3 DOKÜMANTASYON 3.

Detaylı

PARLAYICI, PATLAYICI, TEHLİKELİ VE ZARARLI MADDELERLE ÇALIŞILAN İŞYERLERİNDE VE İŞLERDE ALINACAK TEDBİRLER HAKKINDA TÜZÜK

PARLAYICI, PATLAYICI, TEHLİKELİ VE ZARARLI MADDELERLE ÇALIŞILAN İŞYERLERİNDE VE İŞLERDE ALINACAK TEDBİRLER HAKKINDA TÜZÜK 2341 PARLAYICI, PATLAYICI, TEHLİKELİ VE ZARARLI MADDELERLE ÇALIŞILAN İŞYERLERİNDE VE İŞLERDE ALINACAK TEDBİRLER HAKKINDA TÜZÜK Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 27.11.1973, No : 7/7551 Dayandığı Kanunun

Detaylı

YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Uludağ Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dergisi, Cilt 8, Sayı 1, 2003 YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Muhsin KILIÇ * Özet: Bu çalışmada yapılardaki yangın güvenlik önlemleri

Detaylı

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI 2013 İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR... 2 GİRİŞ... Error! Bookmark not defined. ÖĞRENME FAALİYETİ 1... 2 1. SU YALITIM MALZEMESİNİ HAZIRLAMAK... 2 1.1. Su Yalıtım Malzemeleri...

Detaylı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK TASLAĞI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK TASLAĞI Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1)

Detaylı

ISITMA TESİSAT TEKNİĞİNİN TEMELLERİ

ISITMA TESİSAT TEKNİĞİNİN TEMELLERİ ISITMA TESİSAT TEKNİĞİNİN TEMELLERİ Seçkin GENÇLER Makina Mühendisi Hoşgeldiniz ISITMA TESİSAT TEKNİĞİNİN TEMELLERİ Program içeriği: Isıtma sisteminin komponentleri Kapalı ısıtma sistemleri: tek ve çift

Detaylı

KANALİZASYON SİSTEMLERİ

KANALİZASYON SİSTEMLERİ KANALİZASYON SİSTEMLERİ DERS NOTU Prof. Dr. Mehmet ARDIÇLIOĞLU ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 2014 KAYSERİ 1 GİRİŞ İçme ve kullanma suyunu temin eden sistemin abonelere

Detaylı

YAPI MALZEMELERİNİN YANICILIK SINIFLARI

YAPI MALZEMELERİNİN YANICILIK SINIFLARI YPI MLZEMELERİNİN YNICILIK SINIFLRI 1 2 3 4 EK-1 Yanıcılık Sınıfı Yapı Malzemelerinin Tanımı Yangında Davranış Gözlenen 1 Yanmaz 2 1 Hiç Yanmaz lev almaz, yanmaz, kömürleşmez (Elektrikli tüp fırın deneyi

Detaylı