a y l ı k r o b o t t e k n o l o j i l e r i d e r g i s i m a y ı s - h a z ı r a n ` 0 9 s a y ı ROBOTLAR ALEMİNDEN HABERLER DUYGUSAL

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "a y l ı k r o b o t t e k n o l o j i l e r i d e r g i s i m a y ı s - h a z ı r a n ` 0 9 s a y ı - 1 8 ROBOTLAR ALEMİNDEN HABERLER DUYGUSAL"

Transkript

1 ` RobotOkulu Dergisi e- a y l ı k r o b o t t e k n o l o j i l e r i d e r g i s i m a y ı s - h a z ı r a n ` 0 9 s a y ı ROBOTLAR ALEMİNDEN HABERLER SURETLER İNTERNETTEN SOKAĞA ÇIKMAK DUYGUSAL MOLECUBE SEGWAY PUMA ULTRASTRIP MOTOR KINETIK HEYKEL PLEO YA NE OLDU YILANKOL (SNAKEARM) ROBOT TUHAF TRIDENT YELKENLI ROBOT SUMO SAVAŞLARI

2 ROBOTLAR ALEMİNDEN HABERLER FESTO DAN YENI GÜZELLIKLER Alman otomasyon firması Festo yu artık robotçular da çok iyi tanıyor. Çünkü her sene farklı ve yeni robot uygulamaları ile karşımıza çıkıyorlar. Festo, endüstriyel otomasyon işlerine yönelik bir firma olması dolayısıyla, robotik konusunda daha profesyonel ve uygulamaya yönelik çalışmalar geliştirmeye çalışıyor. Molecube; Aslında modüler Robotik diyebileceğimiz bu alanda daha önce de birçok örneği anlatmıştık. Festo, Amerika daki Cornell Üniversitesi ile birlikte geliştirdiği Molecube sistemini tasarlarken canlıların da çok küçük modüllerden oluştuğu gerçeğinden yola çıkmış. Canlı vücudu çok küçük ve birbirine benzer hücrelerden oluşuyor. Bu hücreler farklı görevler üstlenerek bir canlı sistemin yaşamasını ve çalışmasını sağlıyorlar. Her bir Molecube de bir hücre gibi hem kendi içinde bağımsız, hem de bağlı olduğu diğer Molecube ler ile devamlı iletişim halinde. Dışarıdan bakılınca bir küpe benzeyen bu modüller, aslında küpün en uzak köşegenlerinden geçen bir eksenden ikiye bölünüyor, bu eksen etrafında dönebiliyor. 6 kenarın her biri diğer Molecube lere mekanik ve elektriksel olarak

3 bağlanabiliyor. Bu küpleri istediğiniz gibi bağlayıp çok farklı gövdeler yapabiliyorsunuz. Küplerin istediğiniz yüzüne bir tutucu (gripper), kamera ya da bir alet bağlayabilirsiniz. Her bir küpe kablosuz olarak bilgisayarınızdan bağlanıp programlamak veya bilgisayar üzerinde simülasyon yapmak da mümkün. Fin-ray çeşitlemeleri: Festo nun birçok robotta kullandığı Fin-ray yapısına 3 örnek daha geldi. Uçan ve yüzen birer penguen, 3 parmaklı bir robot tutucusu ve hareketli bir duvar.

4 SEGWAY PUMA Segway ilk çıktığında büyük bir beklenti yarattığından olacak, düşünüldüğü kadar tutmamıştı. Henüz yeni yeni etrafta segway ler görmeye başladık. Bunun bir sebebi de sanırım insanların oturmak varken ayakta seyahat etmek istememeleri. Segway bu problemi çok güzel bir şekilde çözmüş. Hem oturarak, hem bir arkadaşınızla hem de daha uzağa ve daha hızlı gidebileceğiniz bir Segeway: Puma. Normal bir Segway in daha geniş ve koltuklu hali. Etrafı kapalı olduğu için trafiğe çıkmaya da uygun görünüyor. Yağmurdan, çamurdan etkilenmeyecek ve dah agüenli bir tasarım. Üstelik hala çok az hacim kaplıyor. Fakat bir yönü biraz düşündürücü; çalışma mantığını düşününce sürücünün yanındaki yolcunun hareketleri aracın hızını etkileyeceğinden yolcunun hiç kıpırdamaması gerekiyor. Menzili 10km den 20km nin üzerine çıkan Puma, inaıyorum ki normal Segway den daha çok tutacaktır.

5 ULTRASTRIP Geleceğin akıllı arabalarının en önemli özelliklerinden biri de çok az enerji ile çok falza yol gidebilmeleri olacak. Bu uğurda bir yandan hibrit ve elektrikli araçlar üzerinde çalışılırken diğer yandan da içten yanmalı motorlar daha akıllı hale getirilip yakıt tüketimleri düşürülüyor. Daha önceki sayılarımızda benzinli motorların performansını arttıracak bir yenilikten, Diesotto motordan bahsetmiştik. Bu motorda yakıtın sıkıştırma oranı hareket halindeyken değiştirilebiliyor ve benzin çok verimli bir şekilde yakılarak hem motor performansı artıyor, hem de yakıt tüketimi azalıyordu. Bu motorun anlatıldığı yazımızda henüz çalışma sistemini çözemediğimizden bahsetmiştik. İşte bu tip değişken kompresyonlu motorlara bir örnek; Bu motor, aracın hız bilgisine göre krank ile Biyel kolu arasında yerleştirilen bir kol vasıtası ile silindir hacmini, yani kompresyon oranını değiştirebiliyor. Yani 1,2 lt lik bir motor kullanırken birden 2,0 litrelik bir motora geçebiliyorsunuz. Bu sayede aracın hızına ve gereken tork miktarına göre motor kendini ayarlayarak yakıtı en verimli şekilde kullanıyor. Aynı mantık üzerine kurulmuş daha farklı mekanizmalar da mevcut. İnternetten aradığınızda birçok farklı tasarım bulunabiliyor. Fakat seri imalata en fazla yaklaşmış olanı bu motor.

6 KINETIK HEYKEL Robot teknikleri artık o kadar gündemimizde ki bazı sanatçılar sanat eseri robotlar üretmeye başladı. Carl Pisaturo adındaki heykeltraş da sabit duran heykellerden sıkılmış olacak, hareket eden bir hümanoid robot gövdesi yapmış. Robotun hareketleri belinin alt kısmında bulunan motorlardan teller ile gerekli yerlere aktarılıyor. Sanatçı robotun hareketlerini belirlemek için ise programlama yerine robotu eli ile hareket ettirerek servolardan geri besleme almış ve hareketleri böyle düzenlemiş. Bu sayede robotun hareketleri çok doğal görünüyor. Aksi, halde her bir servonun hareketini yazılım ile ayarlamaya kalkmak çok zahmetli ve uzun olurdu, sonucu da tatmin edici olmayabilirdi. Yine de hareket aktarmak için kullanılan tellerdeki ve yaylardaki farklı esnemeler sebebiyle hareketlerde bir robotsu durum sezilebiliyor. PLEO YA NE OLDU Büyük reklam kampanyaları ve umutlarla piyasaya sürülen Pleo yavru dinozor robot, maalesef istenen ilgiyi görmedi. İlk çıktığında çok merak uyandırmıştı ve her robotçu bir tane edinmek istemişti. Fakat zaman geçtikçe bu ilgi azaldı ve belli bir seviyede kaldı. Pleo istenilen satış rakamlarına ulaşamadı. Ve en son olarak Ugobe iflasını açıkladı. Pleo yu yapan Ugobe firmasının yöneticilerinden John Sosoka bu projenin neden istenildiği gibi sonuçlanmadığını geçtiğimiz günlerde bir sunuş halinde anlattı. Aşağıdaki linklerden tüm videosunu da izleyebileceğiniz bu sunuşta Sosoka 40 dakika boyunca Pleo projesinde nelerin yanlış yürüdüğünü ve ne hatalar yaptılarını anlattı. Piyasaya bir robot sürmek isteyen herkesin bu sunuşu dinlemesi gerekiyor. Ugobe aslında bu konuda tecrübeli bir firma, çünkü 1998 yılında çıkardıkları Furby oyuncakları dünya çapında 50 milyon adet satmıştı. Sosoka, firmanın iflasının sebebi olarak mali kriz sebebiyle bekledikleri finansmanı sağlayamamaları olarak gösterdi. Bunu ana sebebinin ise Pleo nun pazarlama stratejisinde olduğunu belirtti. Pleo piyasaya sürüldüğünde net olarak bir tanımlama yapılmadı. Bir oyuncak mı, araştırma robotu mu, ev hayvanı mı? Bu tip bir pazarlama mesajı verilmediği için satış adedi olarak i geçemediler. Ayrıca çabuk büyümenin getirdiği çeşitli işler firmanın çekirdek işlerine yoğunlaşmasını da engellemişti. Yani aslında bekledikleri 20 milyon dolar gelseydi bile firma iflastan kurtulamayabilirdi. Konuşmada geçen bazı ilginç bilgiler de var. Mesela Pleo nun satış fiyatı 195 $ iken maliyeti 140$ mış. İlk Pleo satılmadan önce firma projeye yaklaşık 7 milyon $ harcamış. İlginç bir nokta da adet Pleo nun adedi İtalya ya satılmış. Amazon.com gibi yerlerde Pleo yu hala (indirimli olarak) alabiliysiniz.

7 YILANKOL (SNAKEARM) ROBOT Endüstride kullanılan 6 eksenli robot koların en büyük avantajı belli bri hacim içinde elinde turruğu parça ya da alet istenilen her pozisyona getirebilmesidir. Fakat yine de bazı durumlarda bu robotların da yetersiz kaldığı oluyor. Örneğin etrafta başka cisimler varsa robot bunlara çarpabilir, önünde bazı engeller varsa bu engellerin arkasına ulaşamayabilir. İşte bu gibi durumlarla başa çıkabilmek için bir Yılankol (Snakearm) geliştirilmiş. Bu kol sayesinde köşe bucakta ya da bazı cisimlerin arkasında kalmış, kendi kolunuzla bile ulaşması zor olan bazı yerlere ulaşılabiliyor. Yılankol, ilerlerken aynı bir yılan gibi bükülerek kafasının gittiği yolu izliyor. Yani bir yere erişebilmesi için kafasının geçebileceği kadar boşluk olması yeterli. Yılankol birbirinden bağımsız, ard arda eklenmiş birçok bölümden oluşuyor. Bu anlamda bir modüler robot sayılabilir. Bu modüllerin her biri yazılımın hesapladığı şekilde bükülerek robotun hareketini sağlıyor. Tabi birrçok eksen bulunduğundan hesaplama da biraz süre alıyor. Şimdilik daha çok uçak ve uzay endüstrisi için kullanılan bu kol ileride, biraz daha hızlanır ve yazılımı geliştirilirse diğer endüstrilerde de kullanılabilir.

8 YELKENLI ROBOT İsviçre nin ETH Zürih Üniversitesinden bir grup öğrenci geçtiğimiz günlerde ilk yelkenli robotu suya indirdi. Bu robotun amacı denizde ya da okyanusta belli bir noktaya tamamen otonom, yani kendi başına gitmek. Otonom robotların önemli bir eksiği otonom olmalarını kısıtlayan enerji problemi. Bu robotlar genelde akü ya da pillerle çalışıyor ve pili bitince duruyorlar. Bunu önlemek için güneş enerjisi ile çalışan, şarjı azalınca yüksek gerilim hattına konup şarj olan, hata böcek ve bitki yiyen robotlar geliştiriliyor. Yelkenli robot bu tip tamamen otonom robotlara çok iyi bir örnek. Yelkenli robotlar için Microtransat adında yeni bir yarışma düzemleniyor. Bu yarışma için Darpa Grand Challenge in okyanusta olanı diyebilirsiniz. Çok büyük ödüller olmasa da bu yarışmada da tamamen otonom robotlar atlantik okyanusunu geçmeye çalışacaklar. Tabiki ilk yarışmalarda hedef biraz daha küçük; ilk 3 hazırlık yarışı Fransa, İngiltere ve Avustralya ıyılarında düzenlendi. Takımlar bu yarışlarda yaptıkları dah aküçük yelkenli robotlar ile tecrübe elde ettiler ve 2009 sonlarında planlanan Atlantik geçişine hazırlandılar.

9 TUHAF TRIDENT Robotik konusunda yazılmış bazı bilimsel makalelerde holonomik ya da non-holonomik ifadesini okumuş olabilirsiniz. Anlamı okunuşundan pek anlaşılamayan bu kavram aslında hareket serbestliği gibi herhangi bir cismin konumu ve yönlenmesi ile ilgili bir özellik. Hareket eden her mekanik sistemin belli bir hareket serbestliği, ya da serbestlik derecesi (Degree of freedom) olur. Mesela altı eksenli endüstriyel robot kollarda hareket serbestliği 6 olduğu için tuttuğu cismi uzayda istenilen herhangi bir konuma getirebilir. Holonomik olma durumu da bunun gibi, bir cismin hareket kaabiliyetini belirtir. Holonomik olan bir cisimin bulunabileceği konum bir önce bulunduğu konumdan bağımsızdır. Her an istediği yöne ilerleyebilir. Fakat non-holonomik bir sistem bulunduğu konuma bağlı olarak hareket eder. Mesela non-holonomik bir sistem olan otomobil, yan yan gidemez. İstediği konuma gelmek için birkaç manevra yapması gerekir. Oysa holohnomik bir sistem olan insan yan yan ya da istediği başka bir açı ile yürüyebilir. Kyoto Üniversitesinden Dr. Ishıkawa da yılanlardan esinlenerek farklı bir hareket sistemi geliştirmiş. İlk yaptığı prototip bir yılan şeklinde. Üç eklemli bu yılanın her ekleminde boşta dönen bir avare tekerlek mevcut. İki eklemin birleşme yerinde ise eklemleri sağa-sola döndüren servo motorlar var. Bu yılan aynı kumda yan yan giden yılanlar gibi ilerleyebiliyor. Ayrıca biraz uğraşarak da olsa düz de ilerleyebiliyor. Bunun bir ileri versiyonu ise 3 bacaklı bir yılan. Bu 3 bacaklı yılan daha sonra her bacağa birer eklem daha koyarak geliştirilmiş. Buradaki önemli nokta tekerleklere herhangi bir hareket verilmemesi, yani motor bağlanmamış olması. Tamamen eklem mafsallarının hareketi ile yönleniyor.

10 SUMO SAVAŞLARI Sumo robotlar her robot yarışmasının vazgeçilmezlerindendir. Hatta ebatlarına göre mini-sumo olarak farklı sikletleri de mevcuttur. Sumo robotların bu kadar popüler olmasının sebebi başlangıç seviyesindeki bir robotçunun basit bir sumo robot yapması ve onu diğer rakiplerle güreştirmesinin kolaylığıdır. Bunun yanında tabiki yuvarlak Dohyo nun üzerinde akıllı akıllı hareket eden bir robotu seyretmek çok zevklidir. Bu potansiyeli gören oyuncak üreticileri ilk önce Battling Sumo Wrestlers adında kumandalı ofis oyuncakları çıkarmıştı. Bu sumoların gövdeleri şişiriliyor ve tamamen kumanda il ekontrol ediliyorlar. Daha sonra bu yeterli gelmemiş olacak, akıllı sumolar çıktı. İşte size hazır sumo robotlar. Eğer yapmakla uğraşmak istemiyorsanız ve asıl ilginizi çeken işin kavka tarafı ise DNA robotlar tam size göre. Tamamen montajlı ve hazır şekilde gelen bu robotları isterseniz kumandası ile kontrol edebilir, isterseniz AI moduna alıp robotla kendiniz güreşebilirsiniz. 90$ civarında fiyatı olan bu seti aldığınızda yanında dohyosu da geliyor. DNA robotlarına güreştikçe yenilgiye doymayan pehlivan misali internetten yeni taktikler indirip yükleyebiliyorsunuz. Her güreşte biraz daha taktik kapıyor ve ustalaşıyorlar.

11 İNTERNETTEN SOKAĞA ÇIKMAK Google firması her geçen gün yenillikler kattığı internet dünyasına bir yenilik daha getirdi. Artık Google haritalarındaki sokakların gerçek görüntüleri, sanki sokakta kaldırımda dikiliyormuşsunuz ya da arabayla oradan geçiyormuşsunuz gibi izenebiliyor. Bunun yapılabilmesi için tabiki öncelikle bu sokakların ve şehirlerin fotoğraflanması gerekli. Google fotoğraflama işi için birçok araçtan oluşan bir filo kurdu. Bu araçların üzerinde de küresel olarak görüntü alabilen ve fotoğraf çekebilen özel kameralar yerleştirdi. Araçlar sokakta giderken aynı zamanda tüm çevresinin fotoğrafını çekebiliyor. Immersive Media firmasının geliştirdiği tanesi $ lık bu kameralar aslında 11 adet kameranın bir kürenin yüzeyinde birleştirilmesinden oluşuyor. Özel yazılımı sayesinde kameraların arasındaki görüntü geçişleri ayarlanıyor ve görüntüyü seyrederken farkedilmiyor. Aşağıdaki linklerden de görebileceğiniz gibi, Bu kemerayı kullanmak için bir kameramana gerek yok. Etrafındaki tüm görüntüyü kaydettiği için ekranda bilgisayarınızın faresini gezdirerek her tarafa bakabiliyorsunuz. Yakın zamanda bir yere gitmeden önce Google a girip nasıl bir yer olduğunu öğrenebilir ya da köşedeki bakkaldan sola dön gibi yol tariflerini sorun yaşamadan kullanabiliriz.

12 DUYGUSAL İnsan duygularını yüzündeki mimiklerl etaklit eden birçok robot yapılmıştı. Takanishi Laboratuarında üretilen robot Kobian ise bu mimiklere tüm vücudunu da katmış ve adeta bir pandomim sanatçısı olmuş. Tmusk firmasının WABIAN-2R humanoid robotu ve WE-4R robot kafasını birleştirerek yaptığı bu robot aslında yeni bir tür sayılan emo-robot (duygusal robot) sınıfına giriyor. Araştırmacılar duyguları ifade edebildiği ve daha doğal göründüğü için bu tip robotların insanlarla daha iyi iletişim kuracaklarını idda ediyorlar.

13 SURETLER Endüstriyel robotların insanların işlerini elinden alması önemli bir tartışma konusudur. Fakat hem işinizi elinizden alıp hem de siz evde yatarken yerinize işe gidip para kazanmanızı sağlayan bir robota kimse hayır demez. Hele de bu robot tıpa tıp size benziyorsa. Bruce Willis in yeni filmi Surrogates yani Suretler işte bu konuyu ele alıyor. Sanal gerçeklik ile gerçek robotların birleşimi ile siz evinizde yatarken üzerinize bağladığınız çeşitli cihazlarla sokakta sizin süretinizde, hatta belki isteğinize göre daha genç ya da daha uzun saçlı bir sizi gezdirebiliyorsunuz. Hatta kendiniz olmak zorunda bile değişsiniz. Sizin suretiniz olan bu robotun her gördüğünü görüyor, her duyduğunu duyuyor, her dokunduğunu hissedebiliyorsunuz. Tehlike yok, korku yok. İsterseniz bir çatıdan atlayın, istersenizhızla giden bir arabanın önüne çıkın. Suret robotunuz bozulursa ya da parçalarnırsa yenisini almanız yeterli. Yani dışarıya çıkmanıza gerek kalmadan her istediğinizi yapabiliyorsunuz. Filmin bu konsepti aslında gerçekten çok sağlam. Hem teknolojik gelişime uygun, hem de yeni felsefi soru işaretleri oluşturuyor. Bilimin geleceği hakkında düşünmemizi sağlıyor. Ücretsizdir, basılabilir, çoğaltılabilir, dağıtılabilir. RobotOkulu tarafından hazırlanan bu derginin tüm hakkı okuyucularına aittir. haber göndermek, soru sormak veya diğer istekleriniz için bize yazın.

14 ROBOTOKULU.COM dan

RobotOkulu Dergisi ROBOTLAR ALEMİNDEN HABERLER KOLAY ALTIAYAK YENI YÜZÜCÜMÜZ GYMNOBOT İNŞAAT IŞINE GIRDIK AŞIRI FARE KAPANI KAYA CANAVARI

RobotOkulu Dergisi ROBOTLAR ALEMİNDEN HABERLER KOLAY ALTIAYAK YENI YÜZÜCÜMÜZ GYMNOBOT İNŞAAT IŞINE GIRDIK AŞIRI FARE KAPANI KAYA CANAVARI ` www.robotokulu.com RobotOkulu Dergisi e- r o b o t t e k n o l o j i l e r i d e r g i s i o c a k - s u b a t - m a r t ` 1 0 s a y ı - 2 0 ROBOTLAR ALEMİNDEN HABERLER GARAJ ROBOTLARI MOTOR BAKTERILER

Detaylı

TER CÜMAN ELDIVEN EZICI IMPASS BİYONİK GÖZ ROBOTLAR ALEMİNDEN HABERLER. www.robotokulu.com

TER CÜMAN ELDIVEN EZICI IMPASS BİYONİK GÖZ ROBOTLAR ALEMİNDEN HABERLER. www.robotokulu.com www.robotokulu.com RobotOkulu Dergisi e- a y l ı k r o b o t t e k n o l o j i l e r i d e r g i s i o c a k - ş u b a t - m a r t ` 0 8 ROBOTLAR ALEMİNDEN HABERLER BİYONİK GÖZ G Ü V E N L İ K Ç İ R O

Detaylı

ROBOTLAR ALEMİNDEN HABERLER

ROBOTLAR ALEMİNDEN HABERLER ` www.robotokulu.com RobotOkulu Dergisi e- a y l ı k r o b o t t e k n o l o j i l e r i d e r g i s i M a r t - N i s a n ` 0 9 s a y ı - 1 7 ROBOTLAR ALEMİNDEN HABERLER INSPECTORBOT UÇAN KÖPRÜ ROBOT

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

RoboÇankaya 2008 Konulu Panel Konuşmaları Prof. Dr. Levent AKIN, Hakan ALTINAY, Ziya BAHTİYAR, Çağrı ERDOĞAN

RoboÇankaya 2008 Konulu Panel Konuşmaları Prof. Dr. Levent AKIN, Hakan ALTINAY, Ziya BAHTİYAR, Çağrı ERDOĞAN www.cankaya.edu.tr Sayı:30 Eylül 2008 ISSN 1304-9836 ROBOÇANKAYA 2008 İçindekiler RoboÇankaya 2008 Konulu Panel Konuşmaları Prof. Dr. Levent AKIN, Hakan ALTINAY, Ziya BAHTİYAR, Çağrı ERDOĞAN Atatürk ü

Detaylı

ROBOTUMUZ 3 BÖLÜMDEN OLUŞUYOR: Mekanik aksam, elektronik devre ve yazılım.

ROBOTUMUZ 3 BÖLÜMDEN OLUŞUYOR: Mekanik aksam, elektronik devre ve yazılım. 5 Kasım 2006 ÇĐZGĐ ĐZLEYEN ROBOT TANIM Çizgi izleyen robot, herhangi bir renkteki zemin üzerine farklı renkte çizilmiş bir çizgiyi almaçlarıyla takip ederek ilerleyen bir robottur. GĐRĐŞ Merhaba arkadaşlar,

Detaylı

Teknoloji 101 - Sayı 2

Teknoloji 101 - Sayı 2 24 Eylül 2009 Teknoloji 101 - Sayı 2 http://ieee.bilkent.edu.tr/teknoloji101 Bu sayımızda neler var? Sayfa -3 Sayfa -9 Sayfa -11 Sayfa -14 Mazda RX-8 ve Wankel Motoru-Sayfa 20 3G-Cepte 3.Nesil Sayfa 23

Detaylı

Fırsatlarla birlikte gelen sorumluluk

Fırsatlarla birlikte gelen sorumluluk EDİTÖR Fırsatlarla birlikte gelen sorumluluk İş makinaları sektörünü oldukça hareketli bir dönem bekliyor. Açıklanan ve arka arkaya hayata geçmeye başlayan projeler önemli oranda makina ihtiyacı doğuruyor.

Detaylı

Mekatronik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Yeni Bir Dergi Yayın Direktörü Grafik Tasarım Yazarlar 3 4 Ömer Yasin ADIGÜZEL 13 15

Mekatronik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Yeni Bir Dergi Yayın Direktörü Grafik Tasarım Yazarlar 3 4 Ömer Yasin ADIGÜZEL 13 15 Mekatronik Dergisi 2015 Genel Yayın Yönetmeni Fahri Yasin AYAS fahriyasinayas@gmail.com Yayın Direktörü Ömer Yasin ADIGÜZEL info@mekatronikmuhendisliği.com Grafik Tasarım Emre KESKİN info@emrekeskin.org

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

Teknoloji 101 - Sayı 7

Teknoloji 101 - Sayı 7 29 Aralık 2010 Teknoloji 101 - Sayı 7 www.teknoloji101.com Bu sayımızda neler var? Sayfa- 3-7 Sayfa- 8-11 Sayfa -14-17 Sayfa -12-14 Bilge Demirköz ile Röportaj Sayfa- 17-20 Sayfa-20-25 Memristörler - Sayfa

Detaylı

AVKOM DA 4 YIL Kitabının Yapısı ve Amacı

AVKOM DA 4 YIL Kitabının Yapısı ve Amacı AVKOM DA 4 YIL Kitabının Yapısı ve Amacı İki yıllık bir süre zarfında gerçekleşen projeleri, olayları, düşünceleri, tüm bunlar sonucu ortaya çıkmış tecrübeleri içeren bu yapıyı ürün itibari ile kitap veya

Detaylı

HED YES ÖZEL BİLGİSAYAR MONTAJI VE SATIN ALMA REHBERİ

HED YES ÖZEL BİLGİSAYAR MONTAJI VE SATIN ALMA REHBERİ in katkılarıyla CD HED YES ARKADA ÖZEL KOLEKSIYON 2009 BİLGİSAYAR MONTAJI VE SATIN ALMA REHBERİ BİLGİSAYAR KİTAPLIĞI SERİSİ - 05 Yayıncı Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. İcra Kurulu Başkanı

Detaylı

Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız?

Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız? İşletmelerde Güvenlik Algısı ve Gerçekler 2014 RAPORU Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız? Çok yakında Deloitte ve Trend Micro işbirliği ile TechInside sayfalarında! İÇİNDEKİLER Güle güle 2014,

Detaylı

TEMMUZ 2014-SAYI 67 İÇ LOJİSTİK DOSYA OTOMATİK TANIMLAMA AYRAÇ ENERJİ YÖNETİMİ. Otomasyonda yükselmek için neler öğrenmeli?

TEMMUZ 2014-SAYI 67 İÇ LOJİSTİK DOSYA OTOMATİK TANIMLAMA AYRAÇ ENERJİ YÖNETİMİ. Otomasyonda yükselmek için neler öğrenmeli? TEMMUZ 2014-SAYI 67 İÇ LOJİSTİK DOSYA OTOMATİK TANIMLAMA AYRAÇ ENERJİ YÖNETİMİ Otomasyonda yükselmek için neler öğrenmeli? Sınırlar, PC tabanlı otomasyon ve Soft PLC ile aşılacak Alternatif Yayın Grubu

Detaylı

Bilim Teknik. Gen Dopingi. ve Aylık Popüler Bilim Dergisi Temmuz 2012 Yıl 45 Sayı 536 5 TL. Depresyon. Elektrik Üreten Bitkiler

Bilim Teknik. Gen Dopingi. ve Aylık Popüler Bilim Dergisi Temmuz 2012 Yıl 45 Sayı 536 5 TL. Depresyon. Elektrik Üreten Bitkiler Doğacak Bebeğin Gen Haritasını Okumak... Büyük Yarış Başlıyor!... Bilim Teknik ve Aylık Popüler Bilim Dergisi Temmuz 2012 Yıl 45 Sayı 536 5 TL Bilim ve Teknik Temmuz 2012 Yıl 45 Sayı 536 Gen Dopingi Olimpiyat

Detaylı

ENERJİ TEKNOLOJİLERİ: MEVCUT DURUM VE FIRSATLAR

ENERJİ TEKNOLOJİLERİ: MEVCUT DURUM VE FIRSATLAR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ: MEVCUT DURUM VE FIRSATLAR Konu: Enerji Teknolojileri: Mevcut Durum ve Fırsatlar Konuşmacı: Doç. Dr. Mustafa Tırıs Yer: Atılım Üniversitesi Cevdet Kösemen Konferans Salonu Tarih: 26.11.2008

Detaylı

KARGONUz HELİKOPTERLe GELECEK

KARGONUz HELİKOPTERLe GELECEK KARGONUz HELİKOPTERLe GELECEK Amazon CEO su Jeff Bezos hızlı teslimat için minik helikopterleri kullanarak havadan dağıtım yapmak istediklerini söyledi. Amazon Prime Air adı verilen sistem, sekiz pervaneli

Detaylı

Değerli Okurlarımız; Bu haftanın konu başlıkları;

Değerli Okurlarımız; Bu haftanın konu başlıkları; Değerli Okurlarımız; Bildiğiniz gibi; 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile ticari iletişimi, hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcıların sorumluluklarını, elektronik iletişim

Detaylı

MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT

MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT MÜŞTERİ DENEYİMİ YÖNETİMİ 2.0 BORA ÖZKENT SUNUŞ Zeka Değişime Adapte Olma Becerisidir. Stephen Hawking Elma Yayınları tarafından 2012 Nisan da yayınlanan bir önceki kitabım Emsalsiz Müşteri Deneyimleri

Detaylı

yıldız takımı Dinozor Ressamlığı Bilim Teknik Otomobilinizi Prize Takmaya Hazırlanın! Tasarım Harikaları Köprüler Kampta Bir Gün

yıldız takımı Dinozor Ressamlığı Bilim Teknik Otomobilinizi Prize Takmaya Hazırlanın! Tasarım Harikaları Köprüler Kampta Bir Gün Bilim Teknik ve yıldız takımı BİLİM VE TEKNİK DERGİSİNİN EKİDİR - SAYI 8 - MART 2009 Dinozor Ressamlığı Daha önce hiç görmediğiniz ve yalnızca bazı özelliklerini bildiğiniz bir hayvan olduğunu düşünün.

Detaylı

Ursula Burns e ulusal eğitim görevi

Ursula Burns e ulusal eğitim görevi BNK nın sorumluluk alanı büyüdü Bilgi Dağıtım ın gücü hizmet kalitesinden geliyor Sayfa 4 te Sayfa 7 de Ursula Burns e ulusal eğitim görevi Sayfa 3 te Ocak 2010 Ücretsizdir 1989 dan beri Türkiye de...

Detaylı

merhaba; Perakendenin nabzını tutan Marquette Plus tan bir kez daha Editör Murat Küçük Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

merhaba; Perakendenin nabzını tutan Marquette Plus tan bir kez daha Editör Murat Küçük Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Editör 1 Genel Yönetmen Ahmet Oğuz TORAMAN Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat KÜÇÜK Haber Merkezi Onur KAYA Sevgi YALÇIN Aydın KAYDI Görsel Yönetmen Yaren ÖZ Reklam Satış ve Pazarlama Yönetmenleri Asiye

Detaylı

Univital. Yaşamsal Yenilikler Bilgi Pınarı 02. SAYI

Univital. Yaşamsal Yenilikler Bilgi Pınarı 02. SAYI Univital ÜCRETSİZ BİR YAŞAR ÜNİVERSİTESİ YAGEM YAYINIDIR Yaşamsal Yenilikler Bilgi Pınarı Nanoteknolojinin Türkiye için önemi? ÜÇ BOYUTLU PRİNTER TEKNOLOJİSİ VE ÜÇÜNCÜ SANAYİ DEVRİMİ Gelecek nesillerin

Detaylı

İÇİNDEKİLER ÖZELLİKLER ÇEVRİM ZAMANI SORULARA YANITLAR CNC MACHINING EUROPE

İÇİNDEKİLER ÖZELLİKLER ÇEVRİM ZAMANI SORULARA YANITLAR CNC MACHINING EUROPE NUMBER 03 İÇİNDEKİLER SAYI 03 ÖZELLİKLER Sinclaire Harding.........................................................2 Aşamalı Portekiz.........................................................8 Külbütör

Detaylı

DİYALOG ESKİŞEHİR YETKİLİ SATICILAR TOPLANTISI

DİYALOG ESKİŞEHİR YETKİLİ SATICILAR TOPLANTISI OYDER - Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yayın Organıdır. KASIM 2011 SAYI: 30 Yetkili satıcılar övgüye değer satış adetleri gerçekleştiriyorlar Ali Asgar SERİN Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi Müdürü

Detaylı

TNT HOLDİNG BV 2008 SAYI: 37 - Ocak 2010 TNT Ekspres in armağanıdır. Para ile satılmaz.

TNT HOLDİNG BV 2008 SAYI: 37 - Ocak 2010 TNT Ekspres in armağanıdır. Para ile satılmaz. TNT HOLDİNG BV 2008 SAYI: 37 - Ocak 2010 TNT Ekspres in armağanıdır. Para ile satılmaz. İçindekiler editörden 10 Belirsizlikler dünyasında risk kontrolü yöntemleri: TASARIM ve YARATICILIK Erdenay Gül erdenay.gul@tnt.com

Detaylı

Sunuş...7. Oğuz Özcan, Değişim Sarmalında Marka...11. Bilal Arıoğlu, Reklam Mecraları ve Gelişimi...9

Sunuş...7. Oğuz Özcan, Değişim Sarmalında Marka...11. Bilal Arıoğlu, Reklam Mecraları ve Gelişimi...9 2 3 4 İÇİNDEKİLER Sunuş...7 Oğuz Özcan, Değişim Sarmalında Marka...11 Bilal Arıoğlu, Reklam Mecraları ve Gelişimi...9 Kemal Kaptaner, Yeni Dönemde Pazarlama İletişimi...13 Pelin Özkan, Yeni Marka Değeri:

Detaylı

TÜRKİYE NİN İKİNCİ EL OTOMOBİL REHBERİ. Her Ay 500 İkinci El Araç ARALIK 2010. Japon Ekonomisi MAZDA3 DOD REHBER YENİLİK RÖPORTAJ

TÜRKİYE NİN İKİNCİ EL OTOMOBİL REHBERİ. Her Ay 500 İkinci El Araç ARALIK 2010. Japon Ekonomisi MAZDA3 DOD REHBER YENİLİK RÖPORTAJ TÜRKİYE NİN İKİNCİ EL OTOMOBİL REHBERİ Her Ay 500 İkinci El Araç ARALIK 2010 Japon Ekonomisi MAZDA3 YENİLİK OPEL Astra Sports Tourer RÖPORTAJ HASİP GİRGİN: ZOR OLAN KÜÇÜĞÜ SEVDİRMEK DOD REHBER İkİncİ elin

Detaylı

MARRO.WS TANITIM TOPLANTISI

MARRO.WS TANITIM TOPLANTISI MARRO.WS TANITIM TOPLANTISI Konu: Marro.ws Tanıtım Toplantısı Konuşmacı: Aykut Karaalioğlu Yer: Atılım Üniversitesi Seyhan Cengiz Turhan Konferans Salonu Tarih: 19.11.2009 Sayın Aykut Karaalioğlu: Ben

Detaylı