Hoşgeldiniz. geldiniz!

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Hoşgeldiniz. geldiniz!"

Transkript

1 Hoşgeldiniz geldiniz! ODTÜ Kütüphanesi

2 Genel Tanıtım

3 Okuyucu Hizmetleri (Rezerv) Yer: Zemin kat Koleksiyon: Ders kitapları, Ders notları, Makaleler, Gazeteler, Popüler dergiler, Koleksiyonun kullanım şekli: Bu birimdeki meteryaller okuyucuya kısa k süreli s ödünç verilir.

4 Okuyucu Hizmetleri (Referans - Kitap) Yer: Zemin kat, A Blok Koleksiyon: Ansiklopediler, sözls zlükler, atlaslar, haritalar, istatistikler, standartlar, üniversitemizde yapılan tezler, Koleksiyon kullanım şekli: Referans kitapları ödünç verilmez. Verilen hizmetler: Mevcut bilgi kaynaklarına erişim im ve kullanımlar mlarında kullanıcıya yardım m sağlama.

5 Yer: 1. Kat, A-B A B Blok Okuyucu Hizmetleri (Referans - Süreli Yayın) Koleksiyon: Basılı & elektronik güncel dergi, Ciltli dergi (1990 ve sonrası katta alfabetik düzende, d 1989 ve öncesi depodadır.) Koleksiyon kullanım şekli: Dergiler ödünç verilmez. Verilen hizmetler: Kullanıcı eğitimi (grup, birebir), Mevcut bilgi kaynaklarına erişim im ve kullanımında nda kullanıcıya yardım sağlama.

6 Kitaplar Yer ve Koleksiyon: 2. Kat; Bilim ve Teknoloji, 3. Kat; Sosyal ve Beşeri eri Bilimler. Verilen hizmetler: Kitap erişiminde iminde yaşanan anan problemlerde kullanıcıya yardım m kat görevlileri g tarafından sağlan lanır.

7 LC Sınıflama S Sistemi

8 Koleksiyon DüzeniD Koleksiyonun kütüphane k içinde i inde nasıl l düzenlendid zenlendiğini ini bilmeniz, kütüphaneyi k etkili kullanmanızı sağlayacakt layacaktır. Kütüphanemizdeki koleksiyon, dünyadaki d büyük b kütüphanelerin kullandığı LC (Library( of Congress) sınıflama sistemine göre g düzenlenmid zenlenmiştir. Kütüphanemiz açık a k raf sistemiyle çalışmaktadır. Kullanıcı,, kitapları rafta görebilmekte g ve kullanabilmektedir.

9 LC Sınıflama S Sistemi (Genel) A B C D E-F G H J K L M N P Q R S T U V Z General Works Philosophy, Psychology, Religion History: Auxiliary Sciences History: General and Old World History: Americas Geography, Anthropology, Recreation & Sports, Physical Education, etc. Social Sciences Political Sciences Law Education Music Fine Arts Language and Literature Science Medicine (includes nursing and allied health sciences, psychiatry) Agriculture Technology Military Science Naval Science Bibliography and Library Science

10 Sınıf f Numaraları İlk satırdaki harf(ler) ve rakam(lar) LC Sınıflama S Sistemi nden alınm nmıştır r ve kitabın n konusunu temsil eder. Harflerin yanındaki ndaki rakamlar bütün n olarak algılanmal lanmalıdır. TN153 C TN153 C TN153 D441 TN153 D58 TN153 E371 İkinci satırdaki harf(ler) ve rakam(lar) yazarı tanımlar. Rakamlar desimal düzendedir. d Örneğin; D441 numarası almış kitap, D58 numarası almış kitaptan önce gelir. Kitabın n basım m yılınıy gösterir.

11 Sınıf f Numaraları Aşağıdaki örnekler, kitapların n rafta diziliş düzenini göstermek g amacıyla verilmiştir: 1. QA135 A QA135 B37 (1. ve 2. örneklerdeki kitaplardan ikinci alanı A ile başlayan kitap, B ile başlayan kitaptan önce gelir.) 3. QA135 D QA135 D756 (3. ve 4. örneklerdeki kitaplardan ikinci alanı D7 olan kitap, D756 olan kitaptan önce gelir.) 5. QA135 S QA135 S75 (5. ve 6. örneklerdeki kitaplardan ikinci alanı S651 olan kitap, S75 olan kitaptan önce gelir.) 7. QA135.5 A186 (İlk( alanında nda. (nokta) işareti olan kitaplar,. işareti olmayanlardan sonra gelir. Örneğin; QA135.5 A186 numarası almış bir kitap, QA135 Z5269 numarası almış bir kitaptan sonra gelecektir.)

12 Katalog Taraması

13 Katalog Taraması Koleksiyonda yer alan kitap, dergi, tez gibi kaynakları elektronik katalogdan tarayabilirsiniz.

14 Katalog Taraması Yazar, konu, anahtar kelime gibi taramalar için Word or Phrase Search seçilir. Farklı alanlarda birden fazla anahtar kelimeyle tarama yapmak için Combination Search seçilir.

15 Yazar Adına Göre G Tarama Yazar taraması yapmak için Author seçilir. Aranan yazarın soyadı Word or Phrase bölümüne yazılır ve Start butonuna basılır.

16 Yazar Adına Göre G Tarama Ekrana gelen sonuç listesinden, aranan yazarın adı tıklanır.

17 Yazar Adına Göre G Tarama Kitabın künye bilgilerine erişmek için sol taraftaki rakamların üzeri tıklanır. Yazara ait, koleksiyonda yer alan kitapların listesi.

18 Yazar Adına Göre G Tarama Yer numarası alınarak, ilgili kattan kitaba ulaşılır. Kitabın kolleksiyonda bulunan kopya sayısı. Status kitabın durumu hakkında bilgi verir. Available erişilebilir Due kitabın iade tarihi Non-Circ. ödünç alınamaz

19 Eser Adına Göre G Tarama Eser adı taraması için Search Type kutucuğundan Title seçilir. Aranan eserin başlığı Word or Phrase bölümüne yazılır ve Start butonuna basılır.

20 Eser Adına Göre G Tarama Aranan eserin künyesine ulaşmak için bu bağlantı seçilir.

21 Eser Adına Göre G Tarama Yer numarası alınarak, ilgili katta kitaba ulaşılır. Status kitabın durumu hakkında bilgi verir. Available erişilebilir Due kitabın iade tarihi Non-Circ. ödünç alınamaz

22 Kombine tarama yapmak için tıklanır. Kombine Tarama

23 Kombine Tarama 1. Adım: Word or Phrase kutucuğuna anahtar kelime yazılır. 2. Adım: Type kısmından yazar, konu, başlık veya anahtar kelime seçeneklerinden biri seçilir. 3. Adım: AND, OR, NOT bağlaçlarından biri seçilir. AND: education ve psychology kelimelerinin birlikte geçtiği künyeleri ekrana getirir. OR: education veya psychology kelimelerinin ayrı ayrı ve bir arada geçtiği künyeleri ekrana getirir. NOT: psychology kelimesi dışındaki education kelimesinin geçtiği tüm künyeleri ekrana getirir. 4. Adım: İkinci anahtar kelime yazılır ve Start butonuna basılır.

24 Kombine Tarama Kitabın künyesini görüntülemek için tıklanır. Yazarın diğer kitaplarına erişim için tıklanır.

25 Kombine Tarama Yer numarası alınarak, ilgili katta kitaba ulaşılır. Status kitabın durumu hakkında bilgi verir. Available erişilebilir Due kitabın iade tarihi Non-Circ. ödünç alınamaz

26 Ders Kitaplarına Erişim im

27 Tıklayınız. Ders Kitaplarına Erişim im

28 Ders Kitaplarına Erişim im Öğretim Üyesi adı ya da ders kodu ile tarama yapabilirsiniz.

29 Öğretim Üyesi Adıyla Arama Search Type alanında Instructor seçiniz. Öğretim üyesinin soyadı ve adını yazarak Start komutu veriniz.

30 Öğretim Üyesi Adıyla Arama Rakamların üzerini tıklayarak, öğretim üyesinin o ders için Rezerv Birimi ne koydurduğu kitapların bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ders kodlarının üzerini tıklayarak, o ders için Rezerv Birimi ne konulmuş kitapların bilgilerine ulaşabilirsiniz.

31 Öğretim Üyesi Adıyla Arama Yer numarasını görmek için tıklayınız.

32 Öğretim Üyesi Adıyla Arama Kitabı bu numarayla, Rezerv Birimi personelinden isteyebilirsiniz.

33 Ders Koduyla Arama Search Type alanında Course seçiniz. Ders kodunu, harflerle rakamlar arasında 1 karakter boşluk kalacak şekilde yazarak Start komutu veriniz.

34 Ders Koduyla Arama Bu ders için Rezerv Birimi nde yer alan kitapları, rakamların üzerini tıklayarak görebilirsiniz. Öğretim üyelerinin Rezerv Birimi ne koydurdukları tüm kitapları, isimlerin üzerini tıklayarak görebilirsiniz.

35 Dergi Taraması 1. Adım: Search Type kısmından Title seçilir. 2. Adım: Word or Phrase kısmına derginin AÇIK adı yazılır. Start butonuna basılır. NOT: Tarama sonuç listesinde aranan derginin görülmediği durumda, tarama alanına dönülür ve dergi ismi büyük harflerle tekrar yazılıp tarama tekrarlanır.

36 Dergi Taraması Ekrana gelen sonuç listesinden, aranan derginin adı seçilerek, derginin künyesine erişilir.

37 Dergi Taraması Derginin; abonelik başlangıç tarihi, mevcut olan sayıları ve aboneliğin devamı hakkındaki bilgiler. Bulunan derginin güncel sayılarına erişim için raf numarası alınır ve 1. kattaki güncel dergi salonundan dergiye erişilir. Derginin kütüphaneye gelen son sayıları abonelik başlangıç tarihi. 1976, [11] 1976 yılına ait olan 11. ciltte eksik sayı var. Ciltlenmiş. 1995, (30) 1995 yılına ait olan 30. ciltte eksik sayı var. Ciltlenmemiş , yılı 31. ciltten itibaren düzenli olarak gelmektedir. Diğer işaretler: [1]<2>. 1. cildinin 2. sayısı eksiktir. Dergi ciltlenmiştir. (2)<5>. 2. cildin 5. sayısı eksiktir. Dergi ciltlenmemiştir.

38 Yer Bilgileri Location başlığı altında, kitabın hangi binada veya kütüphane binası içinde nerede bulunduğu bilgisi yer almaktadır. Muhan Soysal + Avrupa Dökümantasyon Merkezi İİBF Yeni Binası Institute of Marine Science (Deniz Bilimleri Enstitüsü) Erdemli - Mersin Retrospective Collection Kütüphane Merkez Binası (Depo) Closed Kütüphane Merkez Binası (Üçüncü kat) Reference + Reserve Kütüphane Merkez Binası (Giriş katı) Project Projeden satın alınıp bölümlerde kullanılan yayınlar, kütüphaneye iade edildikten sonra ödünç alınabilir. Main Library: Ciltli dergiler 1. kat A blok Güncel dergiler 1. kat B blok R -Z arasında yer numarası almış kitaplar 2. kat A blok Q yer numarası almış kitaplar 2. kat B blok A-G,L-P arasında yer numarası almış kitaplar 3. kat A blok H -K arasında yer numarası almış kitaplar 3. kat B blok

39 Elektronik Dergi Taraması

40 Elektronik Dergi Taraması Tıklayınız

41 Elektronik Dergi Taraması Dergi adında geçen sözcüklere göre tarama yapabilirsiniz. Dergi adına göre alfabetik liste Konuya göre tarama yapmak için kullanabilirsiniz. Belli bir veritabanında tarama yapmak için kullanabilirsiniz.

42 Dergi Adına Göre G Tarama Aradığınız derginin adını yazarak Search butonunu tıklayınız.

43 Dergi Adına Göre G Tarama Erişilen dergi sayısı Dergi adı Dergiye erişim için bağlantıyı tıklayınız. Öz ya da tam metne erişimin başlangıç tarihi

44 Konuya Göre G Tarama Konuya göre tarama yapmak için, menüden konu başlığı seçerek Search butonuna basınız.

45 Konuya Göre G Tarama

46 Konuya Göre G Tarama Ana konu başlığı altında yer alan alt konu başlıklarından birini seçiniz.

47 Konuya Göre G Tarama Dergi adı, erişim yılları ve erişimin sağlandığı veritabanlarının bağlantıları

48 Konuya Göre G Tarama Dergideki tam metin makaleleri görmek için bağlantılardan, size uygun olanını tıklayınız.

49 Konuya Göre G Tarama Derginin arşivi. İlgilendiğiniz yılın üzerini tıklayınız.

50 Örnek Konuya Göre G Tarama Makalenin tam metnini görmek için PDF ya da Full Text Article seçeneklerinden birini seçiniz.

51 ODTÜ Kütüphanesi Dergi Koleksiyonunda Yer Almayan Dergilere Erişim im (OBES)

52 OBES Kataloğu ULAKBİM, ODTÜ,, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi nin nin basılı dergi koleksiyonlarını içeren toplu katalogdur.

53 OBES Katalog Taraması Interlibrary Loan başlığı seçilir.

54 OBES Katalog Taraması Bağlantıyı tıklayınız.

55 OBES Katalog Taraması Dergi adını yazarak Tara butonunu tıklayınız.

56 OBES Katalog Taraması Dergi adı, yer aldığı kütüphanenin adı, mevcut sayılar ve eksik sayılar.

57 Kitap Ödünç Alma, Süre S Uzatma ve Kitap Ayırtma

58 Ödünç Alma Şekilleri Uzun süreli s ödünç alma. Kısa süreli s ödünç alma.

59 Uzun Süreli S Ödünç Alma Kütüphane Kataloğu nda, Location alanında nda MAIN LIBRARY ibaresi bulunan kitaplar, Ödünç Verme Birimi nden ödünç alınabilir. Öğrenciler en fazla 10 adet kitabı,, 15 gün g n süreyle s ödünç alabilirler. Kitabın n başka bir okuyucu tarafından ayırt rtılmamamış olması durumunda, ödünç alma süresi s 2 kez uzatılabilir. İade tarihi geciken kitapların ödünç süresi uzatılmaz. Ödünç alınan kitaplar Ödünç edilmelidir. Verme Birimi ne iade

60 Kısa Süreli S Ödünç Alma Öğrenciler Rezerv Birimi nden; kaynağı ğın özelliğine ine ve belirlenen ödünç verme süresine s göre g materyal ödünç alabilirler: A tipi kitaplar: 2 saat B tipi kitaplar: 2 saat ve 1 gece C tipi kitaplar: 3 güng D tipi kitaplar: 7 güng süreyle ödünç verilir.

61 Ödünç Alma Süresini S Uzatma ve Kitap Ayırtma Renew & Hold seçeneği seçilir.

62 Ödünç Alma Süresi S Uzatma Öğrenciler, aldıkları kitapların sürelerini web sayfamızdaki Renewal form for STUDENTS linki altındaki formu doldurarak veya Ödünç Verme Birimine gelerek almış oldukları kitapların süresini uzatabilirler.

63 Ödünç Alma Süresi S Uzatma Formu doldurarak Send Request butonunu tıklayınız.

64 Kitap Ayırtma Öğrenciler kitap ayırtma işlemini i Ödünç Verme Birimi nde yaptırabilirler. Kitap veya kitapları kendi adınıza ayırtmak için, i in, önce katalogdan yer numaralarını almanız z ve sonra Ödünç Verme Birimi ne başvurman vurmanız z gerekmektedir.

65 Ödünç Alınan Kitap Kayıtlar tlarını ve Para Cezalarını İzleme View Your Account başlığını seçiniz.

66 Ödünç Alınan Kitap Kayıtlar tlarını İzleme Görmek istediğiniz alanı seçiniz.

67 Ödünç Alınan Kitap Kayıtlar tlarını İzleme Her iki alana; öğrenci numaranızı, başına 2 ve rakamı 10 haneye tamamlayacak kadar 0 getirerek yazınız.

68 Ödünç Alınan Kitap Kayıtlar tlarını İzleme Ödünç almak üzere ayırttığınız kitaplar Ödünç aldığınız kitaplar

69 Araştırma rma Nasıl l Yapılır?

70 Araştırma rma Öncesi Sorulması Gereken Araştırmaya rmaya nasıl l ve nereden başlan lanır? Anahtar kelime nasıl l seçilir? Doğru kaynak nasıl l seçilir? Kaynağı ğın n yeri nasıl l belirlenir? Tarama alanları belirlenir? Sonuçlar nasıl l değerlendirilir? erlendirilir? Kaynak formatları nelerdir? Nasıl l saklanır? Sorular ve tarama stratejileri nasıl

71 Araştırmaya rmaya Nasıl l ve Nereden Başlan lanır? Konu Seçimi Konuyla ilgili öğretim görevlisiyle, g sınıf s f arkadaşlar larıyla veya referans kütüphanecisiyle k konuşabilirsiniz. Güncel dergilerdeki makalelerin özetçelerindenelerinden yararlanabilirsiniz. Kitap raflarına göz g z atabilirsiniz. Konu ansiklopedileri, sözls zlükler, elkitapları,, almanak, dergi veya ders kitaplarına bakabilirsiniz. Makale veya kitap sonlarındaki ndaki kaynakçalara alara göz g atabilirsiniz.

72 Araştırmaya rmaya Nasıl l ve Nereden Başlan lanır? Aşağıdaki soruları cevaplayarak başlayabilirsiniz. Bir makale mi, ödev mi, tez mi hazırlayacaks rlayacaksınız? Ne kadar bilgiye ihtiyacınız z var? Ne kadar eski bilgiye ihtiyacınız z var? Ne tür t r kaynaktaki bilgilere ihtiyacınız z var? (Gazete yazılar ları,, popüler magazin yazılar ları,, hakemli yayınlar, kitaplar, günlg nlükler, kritikler v.b.) Hangi formattaki bilgilere ihtiyacınız z var? (Görsel materyaller, elektronik materyaller veya basılı kaynaklar gibi.) Ne kadar süreniz s var?

73 Anahtar Kelime Nasıl l Seçilir? Konunuzu cümle c şeklinde yazınız z ve bu cümle c içindeki i indeki temel kelimelerin altını çiziniz. Örneğin: Anahtar Kelime: Türkiyede Hayvan Hakları konusunda çıkarılan yasalar; Altını çizdiğiniz iniz temel kelimelerin alternatiflerini listeleyiniz. Alternatif Anahtar Kelimeler: Hayvan Hakları, Hayvanları Koruma, Hayvan Araştırmalar rmaları, Hukuk, Kanun, Yasa,, v.b. Altını çizdiğiniz iniz anahtar kelimeleri kapsayan daha dar ve daha geniş terimleri de alternatif anahtar kelimeler listesine ekleyin. Örneğin: Anahtar Kelime: Lisans Öğrencileri Daraltılm lmış Terim: Birinci sınıf s f lisans öğrencisi Genişletilmi letilmiş Terim: Üniversite Öğrencisi

74 Anahtar Kelime Nasıl l Seçilir? Araştırma rma çümlenizi Nasıl, Niçin, Neden gibi soru kelimelerini kullanarak soru cümlesine c dönüştürüp, d bu soruları yanıtlayacak şekilde araştırman rmanıza devam ediniz. Örneğin: Modern binaların n duvarlarında cam tuğla kullanımı bina aydınlatmas nlatmasında nda nasıl etkili olmuştur? Anahtar kelime olarak kullanılamayacak lamayacak terimleri seçmeyiniz. Örneğin; you,, an, for,, a, the,, of, v.b. Anahtar kelimenizi ve ilişkili kelimeleri tesaurus veya sözls zlük gibi bir kaynaktan doğrulay rulayınız. Library of Congress Subject Heading (LCSH) i kullanabilirsiniz. loc.gov/.gov/catdir/cpso/lcco/lcco.html Konunun uzmanından ndan yardım m alabilirsiniz.

75 Kaynak Değerlendirmesi erlendirmesi ve Seçimi

76 Kaynak Değerlendirmesi erlendirmesi Popüler magazin Bilimsel dergiler Popüler kitap Araştırma kitapları Gazeteler Web Genel Bakış Çok renkli, resimli, reklamlı v.b. Bilimsel içerikli makaleler, grafikler ve tablolar Çok renkli, resimli ve reklam içerikli Ciddi yazıların, fotoğrafların ve grafiklerin bulunduğu Ciddi yazılar, resimler, reklamlar ve ilanlar Değişken Kullanıcısı Herkes Akademikler ve öğrenciler Herkes Akademikler, öğrenciler veya konuyla ilgilenen kişiler Herkes Herkes Yazarlar Magazin yazarları O alandaki akademik kişiler Herkes O alandaki akademik kişiler ve araştırmacılar Muhabirler, köşe yazarları gibi Herkes Alıntılar Alıntının nereden yapıldığı pek belirtilmez. Alıntıyı yaptığı kaynağı dipnotta veya kaynakçada verir. Çok az alıntının nereden olduğunu belirtir. Alıntıyı, yaptığı kaynağı dipnotta veya kaynakçada verilir. Genelde alıntılar gösterilmez. Genelde alıntılar gösterilir. Amacı Konu hakkında genel bilgi verir. Konu hakkında araştırma sonucunu yazar veya raporlar. Konu hakkında popüler ve güncel bilgi verir. Bir veya birden fazla konu hakkında ayrıntılı bilgi verir. Yurt içi ve yurt dışında olan güncel ve çeşitli konulardaki haberlere yer verilir. Çok ayrıntılı veya çok genel bilgileri içerir. Zaman Dilimindeki Yeri Haftalık veya aylık Ayda bir, iki ayda bir, üç ayda bir vb. Degismekle birlikte genelde yıllık Yıllık Günlük veya haftalık Değişken

77 Kaynak Seçimi Araştırman rmanızla ilgili doğru kaynak seçimini yapabilmeniz için i in önce kaynakları tanıman manız z gerekir. Kitaplar Dergiler Bilimsel, bilimsel olmayan veya herhangi bir konu içerir, i Bir konu üzerinde ayrınt ntılı bilgi verir, Konunun tarihçesiyle ilgili bilgiye erişilir, ilir, Bir araştırmay rmayı destekleyen diğer çalışmaların özetine erişilir, ilir, Araştırmayla rmayla ilgili diğer kaynakçalara alara erişilir. ilir. Konunun uzmanı veya akademik kişiler iler tarafından yazılm lmış yazılar ları içerir, Belli bir konuda yapılm lmış araştırmaya rmaya dayalı bilgileri içerir, i Bilimsel nitelikli araştırma rma yapmak için i in yaralanılır, r, Araştırmayla rmayla ilgili diğer kaynakçalara alara erişilir, ilir, Belli bir konuda yapılm lmış güncel araştırmalara rmalara erişilir. ilir.

78 Kaynak Seçimi Veritabanları Kütüphane sayfasından erişilir, ilir, Bazılar ları makalenin tam metnini, bazılar ları da makaleyle ilgili özet (bibliografik( bibliografik) ) bilgi içerir, i Konunuzla ilgili veritabanını seçmeniz önemlidir. Doğru veritabanı seçimi için i in konu listesi kullanılabilir, labilir, Çoğunlukla dergi, magazin, gazete, konferans gibi kaynaklarda yer alan makalelere erişilir. ilir. Tarayıcı yoluyla www üzerindeki bilgilere erişilir, ilir, Güncel bilgiye erişilir, ilir, Bir bilgiden diğerine, bağlant lantılar lar yoluyla geçiş yapılır. İnternet

79 Kaynak Seçimi Kütüphanede mevcut kaynakların n yerini gösterir, g Kütüphane kataloğu; ; kitap, basılı dergi, magazin, tez gibi kaynakları içerir. Katalog Not: Makale araştırmas rması katalogdan yapılamaz. Makale araştırmas rması için in veritabanları kullanılır. Ansiklopedi Çeşitli konularda bilimsel araştırmalar rmaları içerir, Genel bilgi edinmek için i in kullanılır, Anahtar kelime bulmak, önemli tarihler, kavramlar ve olaylar hakkında bilgi edinmek için i in kullanılır, Genel ve konu ansiklopedisi olmak üzere ikiye ayrılır, r,

80 Kaynak Seçimi Magazin Güncel ve popüler ilgi alanlarında nda makaleler içerir, i Güncel konularda son gelişmeleri verir, Konuyla ilgili terminolojileri içeren i temel bilgi edinmek için i in kullanılır. Yerel, ulusal ve uluslararası güncel olaylar hakkındaki makaleleri, haberleri ve yorumları içerir. Gazete

81 Kaynağı ğın n Yerinin Belirlenmesi Kütüphane Kataloğu Kitap, tez, raporlar, danış ışma kaynakları ve elektronik dergilere ait künyeler. k Veritabanları Abone olunan akademik dergiler, popüler dergiler, magazinler, e-kitaplar, e gazeteler v.b. Tarama Motorları Genel kullanıma açık a k elektronik kaynaklar.

82 Bibliyografik KünyeK ve Okuma Listesini Anlama

83 Bibliyografik Künye K ve Okuma Listesi Elinizde okuma listesi, tarama sonuç listesi yada bir kaynakça a mım var? Nereden başlayaca layacağınızı bilemiyor musunuz?

84 Makale KünyesiK Yazar(lar ların) ) adı Yıl Makalenin başlığı Balci Z, Akbulut U, U Toppare L, et al Immobilization of yeast cells in several conducting polymer matrices, JOURNAL OF MACROMOLECULAR SCIENCE-PURE AND APPLIED CHEMISTRY, 39 (3): Sayfa(lar lar) Derginin adı Cilt (Sayı)

85 Elektronik Makale KünyesiK Yıl Yazar(lar ların) ) adı Makalenin başlığı Derginin adı Hien,, D., & Honeyman,, T. (2000). A closer look at the drug abuse- maternal aggression link. Journal of Interpersonal Violence, 15, Retrieved May 20, 2000, from ProQuest database. Cilt (Sayı) Sayfa(lar lar) Makalenin indirildiği tarih Veritabanı ismi

86 Kitap KünyesiK Yazar(lar ların) ) adı Yıl Ligon,, M., Carpenter,, K., Brown, W., & Milsop,, A. (1983). Computers in the world of business communications. Hartford, CT: Capital Press. Kitabın n başlığı Yayın n yeri Yayınc ncı

87 Kitap Künyesi K (Bölüm) Yıl Yazar(lar ların) ) adı Bölüm m başlığı Kitabın n editörü Shea,, J. D. (1992). Religion and sexual adjustment. In J. F. Schumaker (Ed.), Religion and mental health (pp ). New York: Oxford University Press. Kitabın n başlığı Yayın n yeri Bölüm m sayfaları Yayınevi

88 Veritabanlarını Tarama Alanları ve Stratejileri

89 Veritabanında nda Tarama Çeşitleri Tarama çeşitleri: Basit tarama: Bir veya birkaç anahtar kelime tek bir alana yazılır. Gelişmi miş tarama: Birden fazla anahtar kelime farklı alanlara yazılarak (yazar, konu, başlık, anahtar kelime, v.b.) ve AND, OR, NOT operatörleri rleri kullanılarak larak tarama yapılır.

90 Veritabanında nda Tarama İpucları Doğru veritabanının n seçimi: Kütüphanenin web sitesinde, Veritabanları & İndeksler sayfasında yer alan Konu Listesi ni inceleyiniz. Basit tarama ile başlama: Veritabanı ile yeni tanış ışan bir kullanıcı iseniz, bu alanı kullanınız. Gelişmi miş tarama ile başlama: Veritabanını daha önce kullandıysan ysanız z ya da kompleks tarama yapmak istiyorsanız bu alanı kullanınız. Tarama operatörleri rleri (AND, OR, NOT): Tarama sonuçlar larını sınırlamak veya genişletmek için i in kullanınız.

91 Taramanın n SınırlandS rlandırılması Dökümanın türüne göre g sınırlands rlandırma; rma; makale, eleştiri, rapor, konferans metni v.b. Dil sınırlamass rlaması; bir veya birden fazla dil seçilebilir. Yıl l sınırlamass rlaması; tek bir dil veya yıl y l aralığı seçilebilir. Anahtar kelimenin taranmasını istediğiniz iniz alanın sınırlandırılması; başlık, özetçe e veya metnin tamamı gibi.

92 Veritabanlarında nda Tarama Stratejileri Tarama operatörleri rleri (Boolean( Operatörleri) rleri) İmleçler ler (Wildcards( Wildcards, Truncation) Sözcük k grubu, deyim (Phrase( Phrase)

93 Tarama Operatörleri rleri Operator Örnek Tarama sonucunda... Diagram (sonuçlar pembe renkte olanlardır) AND Turkey and EU Turkey and EU OR Turkey or Anatolia Turkey or Anatolia NOT mexico not new mexico Mexico not New Mexico

94 Tarama Operatörleri rleri Tarama sonuç listesi çok uzun ise ve ilgisiz sonuçlar ları da içeriyorsa: i İki terim arasına AND bağlac lacını koyunuz. Tarama dışıd ışında bırakmak b istediğiniz iniz terim varsa: Tarama dışıd ışında bırakmak b istediğiniz iniz kelimenin önüne ne NOT bağlac lacını koyunuz. Tarama sonuç listesi çok kısaysa: k Terimleriniz arasına OR bağlac lacını ekleyiniz.

95 İmleçlerler * Örneğin: educat* * yazıld ldığında, educate, educating, education, educational, educator, educators,, vb gibi kelimelerin geçti tiği sonuçlar gelir. $ Örneğin; work$ $ yazıld ldığında, work, worker, workforce, workplace gibi kelimelerin geçti tiği i sonuçlar gelir.? Örneği: wom?n yazıld ldığında, woman ve women kelimelerin geçti tiği i sonuçlar gelir. veya ( ) İki kelimenin yan yana geçti tiği i sonuçlar ları getirir. Örneğin: teenage abortions" " veya (teenage( abortions) Not: Bir veritabanında nda kullanılan lan imleç diğer bir veritabanında nda kullanılamayabilir. lamayabilir. Veritabanında nda hangi imleçlerin lerin kullanıld ldığını, veritabanı sayfasında help başlığı ığı altında bulabilirsiniz. Not: Taranmasını istediğimiz imiz kelimeleri, bir imleç kullanarak taratırsak rsak farklı sonuçlar elde edebiliriz.

96 Sonuçlar ların Değerlendirilmesi erlendirilmesi

97 Sonuçlar ların n Değerlendirilmesi erlendirilmesi Çok fazla sonuç mu buldunuz? Anahtar kelimelerinizi kontrol ediniz veya değiştiriniz. AND ve NOT tarama operatörlerini rlerini kullanınız. Veritabanında nda sınırlands rlandırma rma alanındaki ndaki seçenekleri enekleri kullanınız. (Dil, yıl, doküman türüt v.b.) Anahtar kelimelerinizi veya ( ) imleçlerini lerini kullanarak taratınız. Bir uzmandan yardım m alınız.

98 Sonuçlar ların n Değerlendirilmesi erlendirilmesi Çok az sonuç mu buldunuz? Anahtar kelimenizin doğru yazılıp p yazılmad lmadığını kontrol ediniz. Anahtar kelimenizin eşe anlamlılar larını veya daha geniş kavramlı terimleri kullanınız. OR tarama operatörünü kullanınız. Farklı veritabanları kullanınız. Bir uzmandan yardım m alınız.

99 Kaynak Formatları

100 Kaynağı ğın n Formatı Tarama sonucunda kaynağa a değişik ik formatlarda erişebilirsiniz. ebilirsiniz. PDF formatı (Portable Document Format): Adobe tarafından geliştirilen çeşitli platformlarda ve bilgisayar ortamında kolayca okunabilen basılı yayınlar nların n bilgisayar ortamına aktarılma formatıdır. r. NOT: Makalenin ya da kitabın n basılı ve elektronik formatları aynıdır. HTML formatı (Hyper Text Markup Language): World Wide Web üzerinde dokümanlar manların n okunabilmesi için i in geliştirilmi tirilmiş bir format veya dildir.

101 Makale Taraması Örneği Veritabanında tarama yapmak için Searh butonunu tıklayınız.

102 Makale Taraması Örneği Anahtar sözcükleri yazınız. Anahtar sözcüklerin geçmesini istediğiniz alanları belirleyiniz. Taramanızı sınırlandırabilirsiniz.

103 Makale Taraması Örneği Makalenin tam metnini görmek için tıklayınız.

104 Sonuçlar ların Saklanması

105 Sonuçlar ların n Saklanması Tarama sonuçlar larını saklama teknikleri; Disket CD-ROM E-posta Tarama sonuçlar larını saklamadan önce: Dosyanızı kopyalarken yeni bir dosya adı veriniz ve kopyalanacak yeri belirleyiniz. PDF dosyaları,, ekrandaki disket simgesi seçilerek kopyalanır. Not: Dosyanın n formatına dikkat ediniz. Saklama prosedürü dosyanın formatına göre g değişmektedir.

106 Sonuçlar ların n Saklanması Makalenin çıktısını alabilirsiniz. Makaleyi e-posta adresinize gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz makaleyi sadece yerleşke içerisinde görüntüleyebilirsiniz. Makaleyi, bir dosya adı vererek saklayabilirsiniz.

107 Internet te Araştırma rma Yapmak

108 Tarayıcılar (Browsers( Browsers) Tarayıcılar, Internet te yer alan siteleri incelemek ve bu sitelerde gezinti yapmak için i in kullanılan lan programlardır. r. MICROSOFT EXPLORER MOZILLA FIREFOX

109 Arama Motorları (Genel) Arama motorları,, Internet te aranan bilgiye en hızlh zlı ve doğru bir şekilde ulaşmak için i in gerekli taramanın n yapılmas lmasında kullanılan lan programlardır. r. search.aol.com/ search.msn.com dmoz.org/

110 Arama Motorları (Özel) REFERANS KAYNAKLARI ARAMA MOTORLARI HABER ARAMA MOTORLARI

111 Arama Motorları (Özel) BİLİMSEL YAYIN ARAMA MOTORLARI scholar.google.com/ KİŞİ ARAMA MOTORLARI

112 Meta Arama Motorları (Metasearchers / Crawlers) Metasearcher/metacrawler metacrawler lar,, diğer arama motorlarını tarayarak daha ayrınt ntılı bilgi toplamak için i in kullanılan lan programlardır. r

113 Değerlendirme erlendirme Kriterleri Internet üzerindeki bilginin değerlendirilmesi: erlendirilmesi: 1. Internet üzerindeki birçok bilgi, basılı kaynaklarda olduğu u gibi değerlendirme erlendirme ve onaydan geçmemektedir. 2. İnternet ten ten aldığı ığınız z bilgiyi kendi araştırman rmanızda kullanmadan önce aşağıa ğıdaki kriterler doğrultusunda değerlendiriniz: erlendiriniz: Doğruluk ve güvenilirlikg Otorite Tarafsızl zlık Güncellik İçerik

114 Değerlendirme erlendirme Kriterleri Doğruluk ve Güvenilirlik: G Bilgiyi kontrol eden bir editör r ya da benzeri bir kişi i var mı? m Doküman içinde i inde kaynakça, a, dipnot, alınt ntı belirtilmiş mi? Bilgi diğer kaynaklar tarafından doğrulanm rulanmış mı? Konu uzmanları sonuçlar konusunda hemfikir mi? Kaynağı ğın n içinde i inde yukarıdaki soruları doğrulayacak cevapları bulamıyorsan yorsanız; Yeniden araştırma rma yapın. Bilginin diğer kaynaklarda doğrulan rulanıp p doğrulanmad rulanmadığına bakın.

115 Değerlendirme erlendirme Kriterleri Otorite: Yazarın n nitelikleri nelerdir? Araştırmac rmacı mı?? Alanında nda uzman mı? m Halktan biri mi? Bilgiye nereden eriştiniz? Diğer çalışmaların n indekslerinden ya da kaynakçalar alarından mı? m Ne tip bir kaynak? Bilimsel mi? Popüler mi? Yayınc ncısı tanınıyor yor mu? Kaynağı ğın n içinde i inde yukarıdaki soruları doğrulayacak cevapları bulamıyorsan yorsanız; Yayının n güvenilirlig venilirliğini ini garantilemek için i in yayınc ncının n tanınm nmışlığını kontrol edin. Eğer yayının n sorumluluğu u bir şahıs s tarafından alınmam nmamışsa kim tarafında alınm nmış?? Kontrol edin. Eğer web sayfasında yazar belirtilmemişse sayfanın n sponsoru tanınıyor mu? Kontrol edin.

116 Değerlendirme erlendirme Kriterleri Tarafsızl zlık: Bilginin amacı ne? Bilgilendirme mi? Reklam mı? m? Açıklama A mı? m Kültürel ve politik önyargıları içeriyor mu? Yukarıdaki sorulara dayanarak kaynağı ğın n tarafsızl zlığını belirleyemiyorsanız; Diğer kaynakları kontrol edin. Daha fazla kaynağı tarayın.

117 Değerlendirme erlendirme Kriterleri Güncellik: Bilgi güncel g mi? Web sitesi en son ne zaman güncellenmig ncellenmiş? Bilginin yayın n tarihi belli mi?

118 Değerlendirme erlendirme Kriterleri İçerik: Kimlere hitap ediyor? Çocuklara mı? m? Yetişkinlere mi? Profesyonellere mi? Sizin anlama düzeyinize d uygun mu? Çok mu kolay? Çok mu zor? İhtiyaç duyduğunuz unuz bilgiyi içeriyor i mu?

119 Kaynakça lib.metu.edu.tr

ODTÜ Kütüphanesi. Hoş geldiniz!

ODTÜ Kütüphanesi. Hoş geldiniz! ODTÜ Kütüphanesi Hoş geldiniz! Okuyucu Hizmetleri (Rezerve) Yer: Zemin kat Koleksiyon: Ders kitapları, Ders notları, Makaleler, Gazeteler, Popüler dergiler, Koleksiyonun kullanım şekli: Bu birimdeki materyaller

Detaylı

Basılı Kaynak Taraması. Yazar, konu, anahtar sözcük taramaları için menüden Search seçeneği seçilir ya da Search butonuna tıklanır.

Basılı Kaynak Taraması. Yazar, konu, anahtar sözcük taramaları için menüden Search seçeneği seçilir ya da Search butonuna tıklanır. VTLS EasyPAC.lnk EasyPAC de Katalog Taraması Yöntemleri Basılı Kaynak Taraması Yazar, konu, anahtar sözcük taramaları için menüden Search seçeneği seçilir ya da Search butonuna tıklanır. Basılı Kaynak

Detaylı

Basılı Kaynak Taraması. Koleksiyonda yer alan kitap, dergi, tez gibi kaynakları elektronik katalogdan tarayabilirsiniz.

Basılı Kaynak Taraması. Koleksiyonda yer alan kitap, dergi, tez gibi kaynakları elektronik katalogdan tarayabilirsiniz. ODTÜ Kütüphanesi Katalog Taraması Kullanım m KılavuzuK Basılı Kaynak Taraması Koleksiyonda yer alan kitap, dergi, tez gibi kaynakları elektronik katalogdan tarayabilirsiniz. Basılı Kaynak Taraması Yazar,

Detaylı

KÜTÜPHANE KAYNAKLARININ PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ 1. SINIF PSY113 RESEARCH METHODS 5 EKİM 2011 HALE UYSAL

KÜTÜPHANE KAYNAKLARININ PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ 1. SINIF PSY113 RESEARCH METHODS 5 EKİM 2011 HALE UYSAL KÜTÜPHANE KAYNAKLARININ ETKİN KULLANIMI PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ 1. SINIF PSY113 RESEARCH METHODS 5 EKİM 2011 HALE UYSAL 1 SUNUM İÇERİĞİ Katalog Taraması Basılı Kaynaklara Erişimş Elektronik Kaynaklara Erişim

Detaylı

Kütüphane Web Sayfası ve Kataloğu Kullanım Rehberi

Kütüphane Web Sayfası ve Kataloğu Kullanım Rehberi Kütüphane Web Sayfası ve Kataloğu Kullanım Rehberi Bu rehber Sakarya Üniversitesi Kütüphanesi tarafından hazırlanmıştır. 1 WEB SAYFASI GENEL BİLGİLERİ BELGELER; Kitap Talepleri İle İlgili Belgeler Bulunmaktadır.

Detaylı

KÜTÜPHANE DEKİ KİTAPLARI ARAŞTIRMA KILAVUZU

KÜTÜPHANE DEKİ KİTAPLARI ARAŞTIRMA KILAVUZU KÜTÜPHANE DEKİ KİTAPLARI ARAŞTIRMA KILAVUZU Kütüphanede mevcut olan basılı ve elektronik bilgi kaynaklarını tarayabilmek için öncelikle http://kutuphane.ieu.edu.tr/ adresinden Kütüphane web sayfasına girmeniz

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ

GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ ERIC 1 KAPSAM ERIC, eğitim ve ilişkili konularda temel bir veri tabanıdır. Eğitim ve ilişkili konulardaki 980'den fazla dergide yer alan makalelerin özetçe ve bibliyografik bilgilerini, 1967'den günümüze,

Detaylı

ACADEMIC SEARCH PREMIER

ACADEMIC SEARCH PREMIER ACADEMIC SEARCH PREMIER ELEKTRONİK TELİF HAKLARI http://bll.epnet.com/html/terms.html KAPSAM Academic Search Premier veritabanı fen, insani ve sosyal bilimler alanındaki akademik dergi makalelerine tam

Detaylı

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞIMIZIN VERMİŞ OLDUĞU OKUYUCU HİZMETLERİ

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞIMIZIN VERMİŞ OLDUĞU OKUYUCU HİZMETLERİ KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞIMIZIN VERMİŞ OLDUĞU OKUYUCU HİZMETLERİ Kütüphane içi kullanım Kullanıcı eğitimi Ödünç verme Kitap siparişi Veri tabanları Uzaktan erişim Genel Bilgiler Dumlupınar

Detaylı

(IEL) Online. Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi

(IEL) Online. Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi IEEE Xplore IEEE/IEE Electronic Library (IEL) Online 1 Kapsam IEEE Xplore veri tabanı, elektrik ve elektronik, bilgisayar, bilgi teknolojileri, bioteknoloji, fizik ve ilgili diğer bilimlerdeki yayınları

Detaylı

BİLİMSEL BİLGİYE ERİŞİM

BİLİMSEL BİLGİYE ERİŞİM 1 BİLİMSEL BİLGİYE ERİŞİM Arş. Gör. Kasım BİNİCİ kbinici@atauni.edu.tr A.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Bilim, Etik ve Eğitim Dersi, 13 Mayıs 2011, Erzurum 2 PLAN Araştırma Süreci Bilimsel Bilgi Kaynakları

Detaylı

Business Source Complete. Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi

Business Source Complete. Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Business Source Complete 1 Kapsam İndekslenen dergi sayısı: : 4,730 Tam metin dergi sayısı: : 3,629 Hakemli (peer( peer-reviewed) ) dergi sayısı: : 2,657 Toplam hakemli tam metin dergi sayısı: : 1,932

Detaylı

Kütüphaneye girebilmeniz için öğrenci kimlik kartınızın yanınızda olması gerekmektedir.

Kütüphaneye girebilmeniz için öğrenci kimlik kartınızın yanınızda olması gerekmektedir. Leman KOZAKCI Kütüphaneye girebilmeniz için öğrenci kimlik kartınızın yanınızda olması gerekmektedir. Kütüphanede bulunan ve dışarı çıkarılmasında bir mahsuru olmayan yayını ödünç almak için kütüphaneye

Detaylı

KULLANICI REHBERİ. Sınırsız Bilgiye Kesintisiz Erişimin adresi

KULLANICI REHBERİ. Sınırsız Bilgiye Kesintisiz Erişimin adresi KULLANICI REHBERİ BTÜ Kütüphanesi Sınırsız Bilgiye Kesintisiz Erişimin adresi - Kütüphane web sayfası Hizmetler Kaynaklara Erişim Danışma/Formlar Bize Ulaşın Bu rehber; Bursa Teknik Kütüphanesinin fiziki

Detaylı

Yer No. Ödünçte. Kitap Basım Bilgisi. Yer No KÜTÜPHANE DEKİ BİLGİ KAYNAKLARINI ARAŞTIRMA KILAVUZU

Yer No. Ödünçte. Kitap Basım Bilgisi. Yer No KÜTÜPHANE DEKİ BİLGİ KAYNAKLARINI ARAŞTIRMA KILAVUZU KÜTÜPHANE DEKİ BİLGİ KAYNAKLARINI ARAŞTIRMA KILAVUZU Kütüphane içerisindeki basılı ya da elektronik bilgi kaynaklarından araştırma yapabilmek için öncelikle araştırma yapılan konu ile ilgili temel kavramları

Detaylı

Bir üniversiteyi ilerleten, yücelten kitaplardır. WEL, o üniversitenin en büyük sanal kitaplığıdır. Academic Research, Rare & Special ebook Library

Bir üniversiteyi ilerleten, yücelten kitaplardır. WEL, o üniversitenin en büyük sanal kitaplığıdır. Academic Research, Rare & Special ebook Library Bir üniversiteyi ilerleten, yücelten kitaplardır. WEL, o üniversitenin en büyük sanal kitaplığıdır. Academic Research, Rare & Special ebook Library Kullanım Kılavuzu WEL; Multi-Terabyte sunucu ağ içinde

Detaylı

ÜNİBİLGİ 26. Üniversitemizin yeni Kütüphane Otomasyon Programı olan e-libs in kullanımını tanıtacağız.

ÜNİBİLGİ 26. Üniversitemizin yeni Kütüphane Otomasyon Programı olan e-libs in kullanımını tanıtacağız. ÜNİBİLGİ 26 Ankara Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Bülteni Ekim 2003 Sayı:26 Üniversitemizin yeni Kütüphane Otomasyon Programı olan e-libs in kullanımını tanıtacağız. Üniversitemizin

Detaylı

Bir üniversiteyi ilerleten, yücelten kitaplardır. WEL, o üniversitenin en büyük sanal kitaplığıdır. Academic Research, Rare & Special ebook Library

Bir üniversiteyi ilerleten, yücelten kitaplardır. WEL, o üniversitenin en büyük sanal kitaplığıdır. Academic Research, Rare & Special ebook Library Bir üniversiteyi ilerleten, yücelten kitaplardır. WEL, o üniversitenin en büyük sanal kitaplığıdır. Academic Research, Rare & Special ebook Library Kullanım Kılavuzu İçerik; 2.700.000 e-kitap o Akademik

Detaylı

Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi

Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Kapsam SCOPUS; 4000 yayın evinden 14.000 eser adı içerir, Aynı zamanda 180 milyon bilimsel web sayfasını tarar (patent bilgileri de dahil), Kütüphanemizin abone olduğu elektronik dergilerin tam metnine

Detaylı

Health Source: Nursing Academic Edition. Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi

Health Source: Nursing Academic Edition. Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Health Source: Nursing Academic Edition 1 Kapsam Hemşirelik ve sağlık konusunda güçlü bir koleksiyona sahip olan Health Source: Nursing/Academic Edition yaklaşık 850 dergide yayınlanan makalelerin özet

Detaylı

T.C. KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ. Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı 2014-2015 AKADEMİK YILI KÜTÜPHANE ORYANTASYONU

T.C. KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ. Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı 2014-2015 AKADEMİK YILI KÜTÜPHANE ORYANTASYONU T.C. KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı 2014-2015 AKADEMİK YILI KÜTÜPHANE ORYANTASYONU Kilis 7 Aralık Üniversitesi Kütüphanesi Kütüphanemiz 2007 yılında, Kilis 7 Aralık

Detaylı

ECONLIT WITH FULL TEXT GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ

ECONLIT WITH FULL TEXT GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ ECONLIT WITH FULL TEXT 1 KAPSAM American Economic Association tarafından hazırlanan veri tabanı, 480 den fazla derginin tam metnini, ambargosuz olarak sunmaktadır. American Economic Review, Journal of

Detaylı

SCIENCE DIRECT Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi

SCIENCE DIRECT Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi ELSEVIER SCIENCE DIRECT 1 SCIENCE DIRECT KAPSAM ScienceDirect, Elsevier yayınevinin, çeşitli uzmanlık dallarını kapsayan 1800 dergisine, 1997 den günümüze tam metin erişim imkanı sağlayan bir veritabanıdır.

Detaylı

T.C. KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı 2013-2014 AKADEMİK YILI KÜTÜPHANE ORYANTASYONU

T.C. KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı 2013-2014 AKADEMİK YILI KÜTÜPHANE ORYANTASYONU T.C. KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı 2013-2014 AKADEMİK YILI KÜTÜPHANE ORYANTASYONU Bina Girişi ve Manyetik Güvenlik Kapısı Ödünç-İade Bankosu Okuma Salonu Girişi

Detaylı

SDÜ Bilgi Merkezi Avrupa nın 29 Kütüphanesi Arasında

SDÜ Bilgi Merkezi Avrupa nın 29 Kütüphanesi Arasında E-Bülten Haziran 2008 Sayı: 5 SDÜ Bilgi Merkezi Avrupa nın 29 Kütüphanesi Arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Prof. Dr. Hasan GÜRBÜZ Bilgi Merkezi LIBER (The Ligue des Bibliothèques Européennes de Recherche

Detaylı

EBSCO VERİTABANLARI. İktisadi ve idari bilimlerle ilgili 2436 dergiyi kapsamakta olup 1834 derginin tam metnine ulaşılabilmektedir.

EBSCO VERİTABANLARI. İktisadi ve idari bilimlerle ilgili 2436 dergiyi kapsamakta olup 1834 derginin tam metnine ulaşılabilmektedir. EBSCO VERİTABANLARI Academic Search Elite Bilim ve teknoloji den din'e sosyal bilimlerden halkla ilişkilere kadar uzanan geniş bir yelpazedeki konu dağılımına sahip olan bu veritabanı 2552 dergiyi kapsamakta

Detaylı

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı. kutuphane@kocaeli.edu.tr - Güncelleme Eylül 2015 -

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı. kutuphane@kocaeli.edu.tr - Güncelleme Eylül 2015 - Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı kutuphane@kocaeli.edu.tr - Güncelleme Eylül 2015 - KOÜ Merkez Kütüphaneden Kareler Sayılarla KOÜ Kütüphanesi - I Basılı kitap : 98.000+ E-kitap : 150.000+ Basılı

Detaylı

KÜTÜPHANE KULLANMA REHBERİ

KÜTÜPHANE KULLANMA REHBERİ KÜTÜPHANE KULLANMA REHBERİ Kütüphanelerimiz, sınırsız bilgi ve kaynaklarla 3 senedir hizmetinizde! Üsküdar Üniversitesi olarak, geniş arşivimizle birlikte kolay erişim ve kullanım imkânlarına sahip kütüphanemizde,

Detaylı

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı 2 şube kütüphane ve merkez kütüphanesi ile 2007 yılından itibaren kullanıcılarına hizmet vermeye başlamıştır. Hizmetlerimiz Kütüphane Hesabınız: Düzce Üniversitesi

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ

GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ 1 KAPSAM SAGE Publication" iletişim, eğitim, yönetim ve organizasyon, malzeme bilimi, kriminoloji, hemşirelik ve sağlık bilimleri, siyaset, politika, psikoloji, sosyoloji, kentsel araştırmalar ve şehir

Detaylı

ÖZEL OTURUM AÇARAK KÜTÜPHANE WEB SAYFASI ÜZERİNDEN YAPILABİLEN ÖDÜNÇ VERME, SÜRE UZATMA, AYIRTMA, ÖDÜNÇ İSTEK İŞLEMLERİ:

ÖZEL OTURUM AÇARAK KÜTÜPHANE WEB SAYFASI ÜZERİNDEN YAPILABİLEN ÖDÜNÇ VERME, SÜRE UZATMA, AYIRTMA, ÖDÜNÇ İSTEK İŞLEMLERİ: ÖZEL OTURUM AÇARAK KÜTÜPHANE WEB SAYFASI ÜZERİNDEN YAPILABİLEN ÖDÜNÇ VERME, SÜRE UZATMA, AYIRTMA, ÖDÜNÇ İSTEK İŞLEMLERİ: (Kütüphane hesabı oluşturabilmek için kütüphaneye gelerek, üye olup şifre almanız

Detaylı

Bilimsel Bilgiye Erişim. Yrd. Doç. Dr. Coşkun POLAT

Bilimsel Bilgiye Erişim. Yrd. Doç. Dr. Coşkun POLAT Bilimsel Bilgiye Erişim Yrd. Doç. Dr. Coşkun POLAT PLAN Araştırma Süreci Bilimsel Bilgi İçin Kaynak Türleri Bilimsel Bilginin Bulunması ve Elde Edilmesi Kütüphane Kullanımı Alternatif Bilgi Erişim Kaynakları

Detaylı

MathSciNet GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ

MathSciNet GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ MathSciNet 1 KAPSAM MathSciNet, American Mathematical Society tarafından üretilen ve içerisinde 1.400.000 makalenin özeti ve değerlendirmesi bulunan matematik konusundaki en önemli veri tabanıdır. 1940

Detaylı

T.C. KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı MERKEZ KÜTÜPHANE TANITIM BROŞÜRÜ

T.C. KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı MERKEZ KÜTÜPHANE TANITIM BROŞÜRÜ T.C. KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı MERKEZ KÜTÜPHANE TANITIM BROŞÜRÜ Rektör Prof. Dr. Osman TEKİNEL Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nafi BAYTORUN (Kütüphaneden

Detaylı

Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi

Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi SCIENCE ONLINE 1 KAPSAM American Association for the Advancement of Science (AAAS) tarafından 1883'ten beri yayınlanmakta olan Science, disiplinlerarası haftalık bir bilim dergisidir. Science Online, temel

Detaylı

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ. Kütüphane Kullanıcı Hesabı

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ. Kütüphane Kullanıcı Hesabı BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ BARBAROS KÜTÜPHANESİ Kütüphane Kullanıcı Hesabı (Kişisel sayfam) Tanıtım & Yardım 7/24 e-kütüphane, 7/24 e-kütüphane, Pazartesi-Cuma 08:45-24:00 a kadar, Cumartesi 09:30-17:00,

Detaylı

YÖK DOKÜMANTAYON MERKEZİ HİZMETLERİ

YÖK DOKÜMANTAYON MERKEZİ HİZMETLERİ TÜBİTAK-ULAKBİM CAHİT ARF BİLGİ MERKEZİ DANIŞMA HİZMETLERİ NDEKİ GELİŞMELER VE MAKALE FOTOKOPİ İSTEK SİSTEMİ Filiz YÜCEL Internet ve bilgi teknolojisindeki hızlı gelişmeler bilgi merkezlerinin verdiği

Detaylı

TEDÜ Kütüphane Otomasyon Sistemi ve Uygulamaları Kullanımı. TED Üniversitesi Merve Çetinkaya

TEDÜ Kütüphane Otomasyon Sistemi ve Uygulamaları Kullanımı. TED Üniversitesi Merve Çetinkaya TEDÜ Kütüphane Otomasyon Sistemi ve Uygulamaları Kullanımı TED Üniversitesi Merve Çetinkaya İçindekiler 1.SirsiDynix Entegre Kütüphane Otomasyon Sistemi ve genel bilgi 2.İadesi gecikmiş kaynaklar hakkında

Detaylı

Springer E-book Collection http://www.springerlink.com/home/main.mpx. Springer E-book Collection Kullanım Kılavuzu

Springer E-book Collection http://www.springerlink.com/home/main.mpx. Springer E-book Collection Kullanım Kılavuzu E-Bülten Bilgi Merkezi E-Bülten in bu sayısında Bilgi Merkezi mizin abone olduğu Springer Ebook Collection ve Ebrary Academic Complete elektronik kitap veritabanları tanıtılmaktadır. Aralık 2007 Sayı:

Detaylı

IEEE Xplore KULLANIM KILAVUZU

IEEE Xplore KULLANIM KILAVUZU İSTANBUL MERKEZ Levent Mah. Ülgen Sok. No:52 34330 Beşiktaş İstanbul / Türkiye Telefon: +90 212 283 56 60 +90 212 283 57 25 +90 212 283 57 26 Faks: +90 212 283 57 27 ANKARA OFİS Tunus Caddesi 44/4 06680

Detaylı

http://www.mikrobilgi.com.tr

http://www.mikrobilgi.com.tr IEEE Xplore KULLANIM KILAVUZU ieee@mikrobilgi.com.tr http://www.mikrobilgi.com.tr IEEE Xplore Ana Sayfa Login eğer gerekiyorsa kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapınız. Alert; favori dergilerin içerik

Detaylı

ProQuest DISSERTATIONS AND THESIS FULL TEXT

ProQuest DISSERTATIONS AND THESIS FULL TEXT ProQuest DISSERTTIONS ND THESIS FULL TEXT Kullanım Kılavuzu Kapsam Kendi alanındaki tek veritabanı olan bu veritabanı Mühendislik, Tıp Bilimleri, Fizik, Psikoloji, Eğitim, Edebiyat, Felsefe, Sosyal Bilimler,

Detaylı

Web of Science GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ

Web of Science GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ Web of Science 1 WEB OF SCIENCE Institute for Scientific Information (ISI) tarafından üretilen, dünyanın önde gelen fen bilimleri, sosyal bilimler ile sanat ve beşeri bilimler konularındaki süreli yayınlardan

Detaylı

Haber Bülteni VERİTABANLARI ODTÜ KÜTÜPHANESİ

Haber Bülteni VERİTABANLARI ODTÜ KÜTÜPHANESİ Haber Bülteni VERİTABANLARI ODTÜ KÜTÜPHANESİ Bu Sayıda Aralık 2004 Ocak Mart 200 Veritabanları 1 Veritabanları 2 Blackwell - Synergy Full Collection Veritabanı 2003 yılında abone olunan Blackwell Synergy

Detaylı

Flow Kullanım Klavuzu Mart 2014

Flow Kullanım Klavuzu Mart 2014 Flow Kullanım Klavuzu Mart 2014 İçindekiler Flow nedir? Bir Flow hesabı oluşturmak Oturum açmak Flow Hesabınız Genel Görünüm Flow Hesabınız Kullanım + Add (ekle butonu) Bibliography (Künye/Atıf butonu)

Detaylı

KÜTÜPHANE ve DOKÜMANTASYON KANLIĞI. Kullanıcı Eğitimi 2011-2012

KÜTÜPHANE ve DOKÜMANTASYON KANLIĞI. Kullanıcı Eğitimi 2011-2012 BATMAN ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE ve DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLI KANLIĞI Kullanıcı Eğitimi 2011-2012 SUNUM KONULARI Kütüphane Genel Tanıtımı Web Sayfası Tanıtımı Kütüphane Otomasyon Programı KÜTÜPHANE UNSURLARI

Detaylı

ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANE HİZMETLERİ

ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANE HİZMETLERİ ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANE HİZMETLERİ Üniversitemiz, öğrenim ve öğretimin sürekliliğini sağlamak amacıyla, zaman ve mekân sınırlaması olmaksızın, akademik program ve bilimsel araştırmaları destekleyen, kullanıcılarının

Detaylı

BİLİMSEL BİLGİYE ERİŞİM

BİLİMSEL BİLGİYE ERİŞİM 1 BİLİMSEL BİLGİYE ERİŞİM Arş. Gör. Kasım BİNİCİ kbinici@atauni.edu.tr A.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Bilim, Etik ve Eğitim Dersi, 17 Şubat 2012, Erzurum 2 BaŞLaRKeN Bilginin yönetimi zor bir iştir. Bu zoru

Detaylı

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı. - Güncelleme : Ekim 2017-

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı. - Güncelleme : Ekim 2017- Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı kutuphane@kocaeli.edu.tr - Güncelleme : Ekim 2017- KOÜ Merkez Kütüphaneden Kareler Sayılarla KOÜ Kütüphanesi - I Basılı kitap : 109.700+ E-kitap : 295.000 +

Detaylı

SİNOP ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ UZMAN ALTUĞ ABUŞOĞLU

SİNOP ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ UZMAN ALTUĞ ABUŞOĞLU SİNOP ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ UZMAN ALTUĞ ABUŞOĞLU ONLİNE HİZMETLERİMİZ SÜRELİ YAYINLAR KOLEKSİYON DIŞI KAYNAKLAR ABONE VERİTABANLARIMIZ KÜTÜPHANE ANASAYFASI ARAŞTIRMA DANIŞMANI Veritabanları,

Detaylı

ACADEMIC SEARCH COMPLETE GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ

ACADEMIC SEARCH COMPLETE GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ ACADEMIC SEARCH COMPLETE 1 ACADEMIC SEARCH COMPLETE İndekslenen dergi sayısı: : 12,633 Tam metin dergi sayısı: : 8,554 Hakemli (peer( peer-reviewed) ) dergi sayısı (indeks ve özetçe e veren): 11,123 Toplam

Detaylı

EndNote Web Hızlı Başvuru kartı

EndNote Web Hızlı Başvuru kartı EndNote Web Hızlı Başvuru kartı THOMSON SCIENTIFIC Web öğrencilere ve araştırmacılara çalışmalarını yazarken yardımcı olacak şekilde tasarlanmış Web tabanlı bir servistir. ISI Web of Knowledge, EndNote,

Detaylı

Legal Collection. Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi

Legal Collection. Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Legal Collection 1 Kapsam Tam metin hukuk veri tabanıdır. Uluslararası alanda en çok başvurulan 250 hukuk dergisini tam metin olarak kullanıma sunar. Adli suçlar ve davalar, uluslararası hukuk, yasalar,,

Detaylı

ÜNİBİLGİ. Ankara Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

ÜNİBİLGİ. Ankara Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ÜNİBİLGİ Ankara Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Elektronik kütüphanemizde yer alan yeni veri tabanlarının daha aktif olarak kullanımına olanak sağlamak amacıyla yaptığımız tanıtım

Detaylı

Atatürk Üniversitesi Merkezi Kütüphane Kitap Katalog Tarama Programı Kullanım Kılavuzu

Atatürk Üniversitesi Merkezi Kütüphane Kitap Katalog Tarama Programı Kullanım Kılavuzu Atatürk Üniversitesi Merkezi Kütüphane Kitap Katalog Tarama Programı Kullanım Kılavuzu Katalog Tarama Taramalarınızı katalog tarama ekranından ya da açacağınız özel oturumunuzdan gerçekleştirebilirsiniz.

Detaylı

Compendex Üzerinde Temel Arama

Compendex Üzerinde Temel Arama Engineering Village 2 Compendex Üzerinde Temel Arama Keşiften Yeniliğe Engineering Village 2 Hakkında www.engineeringvillage2.org Mühendislik topluluğunun bilgi ihtiyaçlarını karşılayan üstün webtasarımlı

Detaylı

Oxford English Dictionary Online. Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi

Oxford English Dictionary Online. Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Oxford English Dictionary Online 1 KAPSAM Oxford English Dictionary Online, 2000 yılında y oluşturulmu turulmuş bir veri tabanıdır. Bu veri tabanı,, Oxford English Dictionary nin nin 20 ciltten oluşan

Detaylı

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI TÜBESS TEZ İSTEK FORMU

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI TÜBESS TEZ İSTEK FORMU TÜBESS TEZ İSTEK FORMU FR. 001 1/2 YÖK Ulusal Tez Merkezi nde https://tez.yok.gov.tr/ulusaltezmerkezi/ sorgulama yaptığınızda Bu tezin, veri tabanı üzerinden yayınlanma izni bulunmamaktadır. Yayınlanma

Detaylı

ÇOMÜ Kütüphaneleri. Kütüphane ve Elektronik Yayınların Kullanımı

ÇOMÜ Kütüphaneleri. Kütüphane ve Elektronik Yayınların Kullanımı ÇOMÜ Kütüphaneleri Kütüphane ve Elektronik Yayınların Kullanımı Büşra BİLİR Kütüphaneci busrabircan@comu.edu.tr Zühal ÇİFTCİBAŞI Kütüphaneci zuhalkasap@comu.edu.tr ÇOMÜ Kütüphaneleri 7/24 hizmet Gece ücretsiz

Detaylı

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ARAŞTIRMACI/KULLANICI HİZMETLERİ İŞLEYİŞ PROSEDÜRÜ

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ARAŞTIRMACI/KULLANICI HİZMETLERİ İŞLEYİŞ PROSEDÜRÜ Sayfa No : 1 / 5 1. AMAÇ Bu prosedürün amacı, Başkanlığa bağlı Merkez Kütüphane deki araştırmacı/kullanıcı hizmetleri işleyişine yönelik sistem oluşturmaktır. 2. KAPSAM Referans/Danışma ve Yararlandırma

Detaylı

springerlink.com SpringerLink springerlink.com

springerlink.com SpringerLink springerlink.com springerlink.com SpringerLink springerlink.com Ajanda 1. Giriş Springer İçeriğine Dair 2. SpringerLink İle Başlangıç 3. SpringerLink Üzerinde Gezinme/Tarama 4. Aramalar 5. My SpringerLink SpringerLink

Detaylı

KÜTÜPHANE PROGRAMIMIZ FOLLETT DESTINY KULLANIM KILAVUZU

KÜTÜPHANE PROGRAMIMIZ FOLLETT DESTINY KULLANIM KILAVUZU KÜTÜPHANE PROGRAMIMIZ FOLLETT DESTINY KULLANIM KILAVUZU TED Kocaeli Koleji Kütüphanesi nin giriş sayfasına ulaşmak web sitemizin ( www.tedkocaeli.k12.tr ) anasayfasında hızlı erişim menüsünde bulunan Kütüphanemiz

Detaylı

Emerald ejournals Premier Koleksiyonu İçerik ve Kullanım

Emerald ejournals Premier Koleksiyonu İçerik ve Kullanım Emerald ejournals Premier Koleksiyonu İçerik ve Kullanım Emerald Publishing Emerald Group Publishing Limited 1967 de İngiltere de kurulan uluslararası bir yayınevidir 305 elektronik dergi, 1650 ekitap

Detaylı

ÇOMÜ Kütüphaneleri. Kütüphane ve Elektronik Yayınların Kullanımı

ÇOMÜ Kütüphaneleri. Kütüphane ve Elektronik Yayınların Kullanımı ÇOMÜ Kütüphaneleri Kütüphane ve Elektronik Yayınların Kullanımı Büşra BİLİR busrabircan@comu.edu.tr Zühal ÇİFTCİBAŞI zuhalkasap@comu.edu.tr ÇOMÜ Kütüphaneleri 7/24 hizmet Gece ücretsiz ulaşım imkanı Ana

Detaylı

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI KÜTÜPHANE HİZMETLERİ TANITIMI & KULLANICI EĞİTİMİ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı 2017 Genel Bilgi-Merkez Kütüphane 2017-2018 eğitim-öğretim yılında

Detaylı

CINAHLTemel ve Gelişmiş Arama

CINAHLTemel ve Gelişmiş Arama CINAHLTemel ve Gelişmiş Arama Kullanıcı Kılavuzu support.ebsco.com CINAHL nedir? The Cumulative Index to Nursing and Allied Health Literature veritabanıdır 1940 yılında, Ella Crandall, Mildred Sitner ve

Detaylı

Specs & Standards. Başlamak için. Specs & Standards veritabanı kullanım kılavuzu. Specs&Standards Veritabanı Kullanımı

Specs & Standards. Başlamak için. Specs & Standards veritabanı kullanım kılavuzu. Specs&Standards Veritabanı Kullanımı Teknik Bilgiye Erişim Çözümleri Specs & Standards Specs & Standards veritabanı kullanım kılavuzu Specs&Standards Veritabanı Kullanımı Specs&Standards veritabanı ihtiyaç duyduğunuz dış kaynaklı standartlar

Detaylı

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANESİ TEZLER VERİTABANI

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANESİ TEZLER VERİTABANI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANESİ TEZLER VERİTABANI 1- Kütüphane ve BLISS in tarihçesi Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi 1986 yılında 300 adet yabancı dergi aboneliği ve 5000 e yakın kitap koleksiyonu ile

Detaylı

MKÜ nün Bilgi Hazinesi

MKÜ nün Bilgi Hazinesi MKÜ nün Bilgi Hazinesi Büyük ve Donanımlı Bir Üniversit e Küt üphanesiyle Hiz met iniz de Mustafa Kemal Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Üniversitemizin eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini desteklemek

Detaylı

Web Sitesi/Sayfası/Dokümanı

Web Sitesi/Sayfası/Dokümanı Kütüphane Web Sitelerinde İçerik: Planlama ve Yönetim Marmara Üniversitesi Göztepe Kampusu - İstanbul 31 Mayıs 2001 Dr. Hatice Kübra Bahşişoğlu kubra@hacettepe.edu.tr 6/4/2008 ÜNAK 1 Web Sitesi/Sayfası/Dokümanı

Detaylı

SPORTDiscus with Full Text Beden Eğitimi ve Spor Temel Danışma Kaynağı

SPORTDiscus with Full Text Beden Eğitimi ve Spor Temel Danışma Kaynağı SPORTDiscus with Full Text Beden Eğitimi ve Spor Temel Danışma Kaynağı 1 SPORTDiscus with Full Text SPORTDiscus,, spor, spor hekimliği, fiziksel eğitim, fitness, egzersiz, psikoloji, antrenörlük ve ilişkili

Detaylı

OVID GAZ ÜN VERS TES MERKEZ 1 KÜTÜPHANES

OVID GAZ ÜN VERS TES MERKEZ 1 KÜTÜPHANES OVID 1 KAPSAM Kütüphanemiz, OVID veri tabanlar içerisinden sadece Lippincott Williams and Wilkins (LWW) yay nevinin 256 adet dergisine abonedir. Ovid veri taban,, abone oldu umuz umuz 256 adet dergide

Detaylı

Elektronik Ortamda Kütüphane Katolog Taraması ve Online Veri Tabanları Kullanımı

Elektronik Ortamda Kütüphane Katolog Taraması ve Online Veri Tabanları Kullanımı ANKARA ÜNĠVERSĠTESĠ KADIN SORUNLARI ARAġTIRMA ve UYGULAMA MERKEZĠ KASAUM, 2013 Elektronik Ortamda Kütüphane Katolog Taraması ve Online Veri Tabanları Kullanımı Ankara Üniversitesi Kütüphane ve

Detaylı

Book Index with Reviews. Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi

Book Index with Reviews. Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Book Index with Reviews 1 KAPSAM Bibliyografik & tam metin kitap eleştirisi bulunan ve dünya d çapında yayınlanan kitaplara ait yayınevi, fiyat ve sağlama bilgilerini içeren i bir başvuru kaynağı ğıdır.

Detaylı

(American DIGITAL LIBRARY GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ

(American DIGITAL LIBRARY GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ ASTM (American Society for Testing and Materials) DIGITAL LIBRARY 1 IHS STANDARD EXPERT IHS Standards Expert,, 360 farklı standart organizasyonunun (ISO, DIN, BSI, TSE) standart dokümanlarının bibliyografik

Detaylı

Web of Science. Hızlı başvuru kartı

Web of Science. Hızlı başvuru kartı Web of Science Hızlı başvuru kartı ISI WEB OF KNOWLEDGE SM İlgi alanınızla bağlantılı en kaliteli araştırmaları bulmak için Bilim, Sosyal bilimler, Beşeri Bilimler alanlarında 5 in üzerinde farklı dilde

Detaylı

Beyhan KARPUZ, Uzman Kütüphaneci Karadeniz Teknik Üniversitesi 2017

Beyhan KARPUZ, Uzman Kütüphaneci Karadeniz Teknik Üniversitesi 2017 Beyhan KARPUZ, Uzman Kütüphaneci Karadeniz Teknik Üniversitesi 2017 BibTeX EndNote MathType Mendeley ProCite Reference Manager RefMan RefWorks-Proquest Zotero EndNote; makale ya da tezinizi yazarken kullanabileceğiniz

Detaylı

İTÜ KÜTÜPHANELERİ KULLANIM KILAVUZU

İTÜ KÜTÜPHANELERİ KULLANIM KILAVUZU YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN İTÜ KÜTÜPHANELERİ KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER Sayfa 1. KÜTÜPHANE HİZMETLERİ VE YARARLANMA KOŞULLARI...3 1.1 Üyelik... 3 1.2 Danışma Birimi... 3 1.3 İTÜ Koleksiyonu... 4 1.3.1 Koleksiyonun

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ

GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ History Reference Center 1 Kapsam History Reference Center tarih ve tarihle ilgili bilimleri kapsayan bir veri tabanıdır. Veri tabanının içeriği şu şekildedir: 2.400'den fazla referans kitabı Tam metin

Detaylı

Oxford Online Dergi Koleksiyonu nun Etkin Kullanımı. Bölüm 1 Oxford Dergilerini Tarama ve Tarama Seçeneklerini Genişletme

Oxford Online Dergi Koleksiyonu nun Etkin Kullanımı. Bölüm 1 Oxford Dergilerini Tarama ve Tarama Seçeneklerini Genişletme Oxford Online Dergi Koleksiyonu nun Etkin Kullanımı. Bölüm 1 Oxford Dergilerini Tarama ve Tarama Seçeneklerini Genişletme Oxford Dergilerini Tarama ve Tarama Seçeneklerini Genişletme Dört bölümden oluşan

Detaylı

MODÜ L 5: Akademik Yayın ve Kütüphane Tarama

MODÜ L 5: Akademik Yayın ve Kütüphane Tarama MODÜ L 5: Akademik Yayın ve Kütüphane Tarama Hazırlayan: Öğr. Gör. Dr. Ümmühan Avcı Yücel Bu bölümü tamamladığınızda; Başkent Üniversitesi kütüphane web sayfası hakkında bilgi edinebilecek, Başkent Üniversitesi

Detaylı

Bilimsel Bilgiye Erişim. Yrd.Doç.Dr. Coşkun POLAT

Bilimsel Bilgiye Erişim. Yrd.Doç.Dr. Coşkun POLAT Bilimsel Bilgiye Erişim Yrd.Doç.Dr. Coşkun POLAT Plan Bilgi Kaynakları ve Türleri Bilgi Gereksinimin Belirlenmesi ve İfade Edilmesi, Bilginin Bulunması ve Elde Edilmesi Kütüphane Kullanımı Kitaplar Makaleler

Detaylı

Thomson Reuters EndNote

Thomson Reuters EndNote Thomson Reuters EndNote Araştırmalarınızı Yönetmek için En Güçlü Araç Kadir Diren Sales & Support ANKOSLINK 2015 09-04-2015 EndNote - Researchsoftware.com Advance your Research and Publish Instantly EndNote

Detaylı

E-Bülten. Bilgi Merkezi Elektronik Bülteni yayın hayatına başladı. Toplu Tarama (Central Search) Toplu tarama kütüphaneler için neden gerekli?

E-Bülten. Bilgi Merkezi Elektronik Bülteni yayın hayatına başladı. Toplu Tarama (Central Search) Toplu tarama kütüphaneler için neden gerekli? E-Bülten Bilgi Merkezi Elektronik Bülteni yayın hayatına başladı. Mart 2007 Sayı: 1 Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgi Merkezi tarafından Mart 2007 tarihinden itibaren elektronik bülten yayınlanacaktır.

Detaylı

CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE VERİTABANLARINA ÜNİVERSİTE DIŞINDAN ERİŞİM

CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE VERİTABANLARINA ÜNİVERSİTE DIŞINDAN ERİŞİM Celal Bayar Üniversitesi kütüphane veritabanlarına üniversite dışından erişebilmek için kullandığınız internet tarayıcısına uygun olarak bazı ayarlar yapmanız gerekmektedir. Aşağıda tanımlanan ayarlar

Detaylı

PROFESSIONAL DEVELOPMENT COLLECTION GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ

PROFESSIONAL DEVELOPMENT COLLECTION GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ PROFESSIONAL DEVELOPMENT COLLECTION 1 KAPSAM Profesyonel eğitmenler e ve araştırmac rmacılar için i in tasarlanmış ıştır. Eğitim ve ilişkili disiplinlerden 350 si hakemli dergi olmak üzere yaklaşı şık

Detaylı

Beyhan KARPUZ, Uzman Kütüphaneci Karadeniz Teknik Üniversitesi 2017

Beyhan KARPUZ, Uzman Kütüphaneci Karadeniz Teknik Üniversitesi 2017 Beyhan KARPUZ, Uzman Kütüphaneci Karadeniz Teknik Üniversitesi 2017 Kütüphane web sayfası Duyurular sekmesinde yer alan EndNote duyurularını inceleyiniz. http://www.ktu.edu.tr/library-duyuru3611 http://www.ktu.edu.tr/library-duyuru3613

Detaylı

Adım 5: The Cochrane Library de Tarama Yapma. Hızlı Tarama (Quick Search)

Adım 5: The Cochrane Library de Tarama Yapma. Hızlı Tarama (Quick Search) The Cochrane Library (Wiley InterScience) Kullanım Kılavuzu www.thecochranelibrary.com The Cochrane Library (Wiley InterScience) Kullanım Kılavuzu Cochrane Systematic Reviews tıp alanında tedavi ve rehabilitasyon

Detaylı

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ KULLANICI GİRİŞ VE E-İMZA İŞLEMLERİ KLAVUZU

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ KULLANICI GİRİŞ VE E-İMZA İŞLEMLERİ KLAVUZU ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ KULLANICI GİRİŞ VE E-İMZA İŞLEMLERİ KLAVUZU BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI 2015 Elektronik Belge Yönetim Sistemi ile ilgili her türlü teknik destek için Bilgi İşlem Daire

Detaylı

Yeni Ebrary Arayüzü Kullanıcı Kılavuzu

Yeni Ebrary Arayüzü Kullanıcı Kılavuzu Yeni Ebrary Arayüzü Kullanıcı Kılavuzu İçindekiler Arayüze Genel Bakış Okuyucu Seçimi Search Arama Seçenekleri Simple Search Basit Arama Focus Search Konulara Göre Arama Advance Search Gelişmiş Arama Recent

Detaylı

ÖDÜNÇ VERME YÖNERGESİ

ÖDÜNÇ VERME YÖNERGESİ Sayfa 1/5 Üyelik İşlemleri: Ödünç verme hizmetinden sadece Yıldız Teknik Üniversitesi akademik ve idari personeli ile öğrencileri yararlanabilir. Kitap ödünç alabilmek için kütüphaneye üye olmak gereklidir.

Detaylı

E-Bülten. Bilgi Merkezi Araç Çubuğu nu (Toolbar) yükleyebilirsiniz. http://sdu.mylibrarytoolbar.com. Bilgi Merkezi Araç Çubuğu nun Avantajları

E-Bülten. Bilgi Merkezi Araç Çubuğu nu (Toolbar) yükleyebilirsiniz. http://sdu.mylibrarytoolbar.com. Bilgi Merkezi Araç Çubuğu nun Avantajları E-Bülten Temmuz 2007 Sayı: 2 Bu Sayıda Bilgi Merkezi Araç Çubuğu (Toolbar) Journal Citation Reports BMJ Online Journals 1 2 7 Bilgi Merkezi Araç Çubuğu nu (Toolbar) yükleyebilirsiniz. http://sdu.mylibrarytoolbar.com

Detaylı

Deneme Veri Tabanları En Çok Kullanılan Veri Tabanları COUNRTY REPORTS & VIEWSWIRE

Deneme Veri Tabanları En Çok Kullanılan Veri Tabanları COUNRTY REPORTS & VIEWSWIRE KÜTÜPHANE BÜLTENİ ODTÜ Kasım 2005 Sayı: 7 Deneme Veri Tabanları Britannica Online veri tabanı deneme amacıyla 15 Ekim - 15 Kasım 2005 tarihleri arasında üniversitemizin kullanımına açılmıştır. Britannica

Detaylı

BATMAN ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE VERİTABANLARINA KAMPÜS DIŞINDAN ERİŞİM REHBERİ

BATMAN ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE VERİTABANLARINA KAMPÜS DIŞINDAN ERİŞİM REHBERİ BATMAN ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE VERİTABANLARINA KAMPÜS DIŞINDAN ERİŞİM REHBERİ Batman Üniversitesi Kütüphanesi veritabanlarına kampüs dışından erişebilmek için Üniversitemiz Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Detaylı

Geçmişten geleceğe...

Geçmişten geleceğe... ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Geçmişten geleceğe... ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI Ankara Yıldırım

Detaylı

GENEL BİLGİLER KİTAP SÜRESİNİ UZATMA

GENEL BİLGİLER KİTAP SÜRESİNİ UZATMA GENEL BİLGİLER Katalog tarama ekranından Özel Oturum açarak (üye kodu ve şifreli giriş yaparak) şahsi bilgilerim, üzerimdekiler, iadelerim, arşivim, ayırttıklarım, listem, ilgi alanlarım, eser istek, KAÖ

Detaylı

Elektronik Kaynaklara. Erişim

Elektronik Kaynaklara. Erişim K Elektronik Kaynaklara Erişim E-Kaynaklar ÇOMÜ Kütüphanesi nde şu anda 192.296 e-kitap, 2 milyondan fazla e-tez, 17.000 fazla e-dergi, 58 veritabanı, 2.200 den fazla e-gazete kullanıcıların erişimine

Detaylı

E-Bülten. Proquest Dissertations and Thesis Full Text Tez Veri Tabanı. Proquest Dissertations and Thesis Full Text Kullanım Kılavuzu

E-Bülten. Proquest Dissertations and Thesis Full Text Tez Veri Tabanı. Proquest Dissertations and Thesis Full Text Kullanım Kılavuzu E-Bülten Mart 2008 Sayı: 4 Bilgi Merkezi E-Bülten in bu sayısında Bilgi Merkezi mizin abone olduğu Proquest Dissertations and Thesis Full Text Tez Veri Tabanı ve Safari Books Online elektronik kitap veritabanlarını

Detaylı

ELEKTRONİK BELGE VE ARŞİV YÖNETİM SİSTEMİ EBYS NİN GÜVENİLEN SİTELERE EKLENMESİ

ELEKTRONİK BELGE VE ARŞİV YÖNETİM SİSTEMİ EBYS NİN GÜVENİLEN SİTELERE EKLENMESİ DOKÜMAN ARŞİV VE ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ YAZILIMI TEMEL KULLANICI KILAVUZU ELEKTRONİK BELGE VE ARŞİV YÖNETİM SİSTEMİ EBYS NİN GÜVENİLEN SİTELERE EKLENMESİ Elektronik Belge Yönetim Sistemi web

Detaylı

Teknik Üniversite Kütüphaneleri: Karadeniz Teknik Üniversitesi, Faik Ahmet Barutçu Kütüphanesi Örneği

Teknik Üniversite Kütüphaneleri: Karadeniz Teknik Üniversitesi, Faik Ahmet Barutçu Kütüphanesi Örneği Bilgi Dünyası 2008, 9(1):230-237 Teknik Üniversite Kütüphaneleri: Karadeniz Teknik Üniversitesi, Faik Ahmet Barutçu Kütüphanesi Örneği Technical University Libraries, An Example: Karadeniz Technical University

Detaylı