METRO VE TRAMVAY ARAÇ TALEPLERi, YERLi ARAÇ üretimi ve RAYLI SiSTEMLERiN GELECEĞi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "METRO VE TRAMVAY ARAÇ TALEPLERi, YERLi ARAÇ üretimi ve RAYLI SiSTEMLERiN GELECEĞi"

Transkript

1 METRO VE TRAMVAY ARAÇ TALEPLERi, YERLi ARAÇ üretimi ve RAYLI SiSTEMLERiN GELECEĞi Ahmet Gök RAYDER Genel Sekreter / İstanbul Ticaret Odası

2 Sunum Özeti Raylı sistem çalıştıran ve planlayan illerimiz, Yıllara göre Metro ve tramvay araç talepleri, Metro ve tramvay araçların yerli üretimi stratejisi çalışmaları,

3 RAYDER Yönetim Kurulu : Ad-Soyadı Görevi Açıklama Prof. Dr. Sıddık Yarman Başkan İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İlhan Karaarslan Başkan Yrd. İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Yüksel Çavuşoğlu Başkan Yrd. Marmara Ün.E.Öğr. üyesi - 22 Dönem Millet vekili Şemsettin Ercan Başkan Yrd. Ekonomist - AB Ulaşım Uzmanı Ahmet Gök Genel Sekreter İstanbul Ulaşım AŞ Eski Genel Müdürü Dr. Ahmet Çivi Muhasip Üye Yapı Merkezi, Proje Geliştirme Genel Müd. Yrd. Semavi Bilgiç Üye Tülomsaş Genel Müdür Yardımcısı. Yusuf Şamgan Üye SAFKAR Satış ve Pazarlama Müdürü Dr. Süleyman Açıkbaş Üye Avrasya Metro Grubu O.G, Elektromekanik Md.

4 Bazı Ülkelerdeki kullanılmakta olan demiryolu hat uzunlukları ( Km. ) Türkiye Almanya Fransa İspanya İtalya Polonya İngiltere Romanya Rusya ABD ÇİN Hindistan İran 5.900

5 E G E D E N İ Z İ Demiryollarımızın Tarihsel Gelişimi K A R A D E N İ Z Kapıkule Tiflis Kırklareli Pityon İSTANBUL Batum Karabük Samsun Tekirdağ Arifiye İzmit Adapazarı Ülkü Çankırı Amasya Çarşamba Kars Doğukapı Bandırma Balıkesir Mudanya Bursa Tunçbilek Eskişehir Polatlı ANKARA Irmak Yerköy Turhal Kalın SİVAS Erzincan Erzurum Horasan Soma Alayunt Hanlı Bostankaya Divriği İZMİR Aliağa Manisa Menemen Çata Ödemiş Torbalı l Ortaklar Tire Dumlupınar Uşak Çivril Goncalı AFYON Eğirdir Boğazköprü Kayseri Çetinkaya MALATYA Hekimhan Yolçatı Elazığ Muş Batman Van Gölü Tatvan Van Kapıköy Söke Nazilli Aydın Denizli Konya Ulukışla Kahramanmaraş Diyarbakır Kurtalan Karaman Yenice Mersin ADANA Narlı Gaziantep Karkamış Mardin Şenyurt Nusaybin Musul İskenderun Kerkük Halep A K D E N İ Z CUMHURİYET ÖNCESİ DEMİRYOLU AĞI km ANAHAT CUMHURİYETİN İLK YILLARI ( ) km ANAHAT (Yılda Ortalama 134 km) 1951 DEN 2002 YE KADAR 945 km ANAHAT (Yılda Ortalama 18 km) DEN GÜNÜMÜZE KADAR 438 km ANAHAT (Yılda Ortalama 88 km) İNŞAATI DEVAM EDEN 1854 km ANAHAT

6 Raylı Sistem yatırımları. AB 2011 Taşımacılık Beyaz Kitabında yılları arasında; Trans-Avrupa Taşımacılık Ağları nın (TEN-T) geliştirilmesi için 550 milyar Euro yatırım yapılmasıngerekli görülmektedir. (2/3 Demiryolu için) Yani AB demiryollarına 366 milyar euro yatırım yapılacaktır. AYRICA Motor randımanlarının arttırılması, Yeni yakıtların geliştirilmesi, Enformasyon ve iletişim teknolojilerin geliştirilerek taşımacılık ağlarının en verimli kullanılması için, milyar Euro yatırım yapmasını öngörmektedir,

7

8 METRO - LRT - TRAMVAY İşletmekte Olan Şehirlerimiz ; Istanbul: Tram, LRT ve Metro 382 adet 72 km. Ankara : LRT ve Metro 141 adet 23 km. Izmir: LRT ve Metro 129 adet 91.6 km. Bursa: LRT 71 adet 34 km Eskişehir : Tramvay 23 adet 16.5 km Adana : LRT 36 adet 14 km. Kayseri LRT 38 adet 17.5 km. Konya Tramvay 60 adet 23 km. Antalya Tramvay 14 adet 11 km. Samsun Tramvay 16 adet 15.6 km Gaziantep Tramvay 15 adet 9 km Toplam 925 adet km.

9

10 MEVCUT

11

12

13 İstanbulda Kısa vadede planlanan hatlar ve araç listesi ( ) km. yeni hat yapılacak, 314 adet Metro aracı, 34 adet LRT aracı, 440 adet Banliyö aracı ( Marmaray projesi için ) Toplam 788 adet araç alınacaktır.

14

15 İstanbulda Orta vadede planlanan hatlar ve araç listesi ( ) km. yeni hat yapılacak, 30 adet Tramvay 789 adet Metro aracı, 152 adet LRT aracı, 26 adet monoray aracı, Toplam 997 adet yeni araç alınacaktır.

16

17 İstanbulda uzun vadelerde planlanan hatlar ve araç listesi ( ) 224 km. yeni hat yapılacak, 943 adet Metro aracı, 148 adet banliyo aracı, 46 adet monoray aracı, Toplam 1137 adet yeni araç alınacaktır.

18 Hat Uzunluğu(km.) İSTANBUL Mevcut Kısa Vade ( ) Orta Vade ( ) Uzun Vade ( ) Toplam (2023) Araç Sayısı İSTANBUL Mevcut Kısa Vade ( ) Orta Vade ( ) Uzun Vade ( ) Toplam (2023)

19 İstanbulda Kısa-Orta-Uzun vadelerde Yapılacak Yeni Hatlar ve METRO, LRT ve TRAMVAY Araç sayıları ( yılları arası) HAT UZUNLUĞU ARAÇ ADEDİ KISA VADEDE TAMAMLANACAK RAYLI SİSTEMLER ( ) 133,6 km. Hat 790 araç ORTA VADEDE YAPILACAK RAYLI SİSTEMLER ( ) 118,6 km. Hat 997 araç UZUN DÖNEMDE YAPILACAK RAYLI SİSTEMLER ( ) 224 km. Hat 1137 araç TOPLAM : km. Hat 2924 araç ( MEVCUT ÇALIŞAN SİSTEM : 62 km. Hat 380 araç ) YILI TOPLAM km. hat 3204 adet yeni araç alınacak ( İŞLETMEDEN ÇIKARTILACAK ESKİ ARAÇLAR HESAPLARA DAHİL EDİLMEDİ )

20 Ankara İzmir Bursa Konya - Antalya - Eskişehir Kayseri- Adana Samsun -Gaziantep metro ve tramvay hatları

21 TRAMVAY ve LRT Sistemleri Planlama veya Proje Çalışmaları yapılmakta olan 17 ilimiz; - Trabzon - Malatya - Denizli - İzmit - Kahramanmaraş - Adapazarı - Mersin - Afyon - Aydın - Uşak -İskenderun - Rize - Şanlı Urfa - Elazığ - Erzurum - Diyarbakır - Isparta

22 Türkiye de toplam : 925 adet Metro ve LRT ve Tramvay aracı mevcuttur. İstanbul : 382 Ankara : 136 İzmir : 129 Bursa : 71 Kayseri : 38 Konya : 60 Adana : 36 Eskişehir : 23 Antalya : 14 Samsun :16 Gaziantep : 15 Bazı şehirlerdeki metro araç sayıları : Paris : adet Londra : adet Berlin : adet Moskova : adet Newyork : adet ( 880 dizi)

23 Türkiye nin bütün illerimizde ki 15 yıl içinde ihtiyacı olacak Metro, LRT ve Tramvay Araç Talepleri; 5. Yıl sonra 2014 yılında adet araç 10. Yıl sonra 2019 yılında adet araç 15. Yıl sonra 2024 yılında adet araç Toplam : adet yeni araçlara ihtiyacımız olacağı öngörülmektedir. Son 10 yıllık tramvay-metro araç alımlar ortalama araç maliyeti Euro dur. Önümüzde milyar dolarlık bir araç pazarı bulunmaktadır.

24 Türkiye de Demiryolu Araçları Üreten Kuruluşlar ; TÜLOMSAŞ : Eskişehir de dizel ve elektrikli Lokomotifler üretiliyor. TÜVESAŞ : Adapazarı'nda yolcu vagonları üretiliyor. TÜDEMSAŞ : Sivas'ta yük vagonlar üretiliyor. Bozankaya : Avrupa ve Ankara da Metro ve tramvay araçları üretiyor. Durmazlar : Bursa da Tramvay araçları üretiyor. İst Ulaşım A.Ş. ; İstanbul da hafif metro araçları üretiyor Railtur ; Kayseri de tanker vagonları üretiyor ve ihraç ediyor. Eurotem ; Adapazarın da Kore metro araçları montajı yapıyor.

25 BÜTÜN DÜNYADA METRO ve TRAMVAY ARAÇLARINA OLAN TALEP ÇOK HIZLA GELİŞİYOR..\Belgelerim\Resimlerim\galeri12k.jpg

26 Başlıca METRO-Tramvay imalatçı Firmalar ve Yıllık ( 2007 ) üretimleri : ALSTOM TRANSPORT S.A/FRANSA 2500 araç MITSUBISHI /HİTACHİ / MİTSUİ / JAPONYA BOMBARDIER /. KANADA, SWEDEN AB/İSVEÇ HYUNDAİ-ROTEM COMPANY/ G.KORE SİEMENS / ALMAN TALGO STADLER / SWİTZERLAND / İSPANYA ANSALDOBREDA SPA/İTALYA SKODA/ ÇEK CUM. CAF/ İSPANYA 2460 araç 2000 araç 1000 araç 500 araç 100 araç 100 araç 100 araç 100 araç Bütün firmalar tam kapasite ile çalışıyorlar. Yeni siparişlere ancak 2-4 yıl sonrası için cevap verebiliyorlar. ( Not : Demiryolu araştırma şirketi SCI Verkehr in raporu )

27 Binek araçları üretiminde plansız yatırımlar yapıldı Türkiye de Renaut, Fiat, Fort, Toyota, Hyundai, Honda, Opel, Peugeot, Isuzu, (9) firma binek araba montajları yapmaktadırlar. BMC, Mercedes-Benz, ASKAM, MAN firmaları da kamyon araçları üretiyorlar. Bu firmalar tamamen dışarıya bağımlı iş yapan montaj firmalardır. Türkiye de şartlar menfaatlerine ters gittiği zaman, ana merkezlerinden gelecek bir talimatla Türkiye den her zaman ayrılabilirler. Binek araç parçaların % 70 ni yerli yaptırıyor olsalar bile artık bir şey ifade etmeyecektir. Fabrikalar kapanacak ve üretimler son bulacaktır. Ve onlara güvenerek iş yapan yan sanayi firmaları da çok zor durumda kalacaklardır. 43 yıldır Türkiye de binek araç üretiliyor ancak hala kendi markamız olan yerli üretim binek aracımız maalesef yok. Uygulanan yanlış sanayi politikaları neticesinde Türkiye yabancı araç üreticileri cenneti olmuştur. Sokaklarda gördüğümüz binek araçların % 100 ü maalesef hep yabancı marka araçlardır. (Kore, Japonya)

28 Demiryolu araçları üretiminde de aynı yanlışlıklar yapıldı, 1954 yılında TÜLOMSAŞ yerli diesel lokomotifler yapıyordu, 1989 yılında Diesel Motorlu Trenler yapıyordu, 1964 yılında TUVASAŞ E-14 elektrikli trenler yapıyordu, 1990 yılında Adapazarında Vagon 2000, ray otobüsü yaptık ve maalesef durduk ve arkasını getiremedik O yıllarda Kore de ciddi demiryolu araç üretimi bile yoktu, ama bu gün maalesef km ötelerden, Kore den teknoloji alıyor durumuna düştük. Yabancı firmalar için Türkiye de araç üretimi yapmak, sadece maliyeti düşürücü bir pazarlama stratejisidir. Artık kendi sanayimize sahip çıkalım, araç üretiminde ana hedeflerimizi belirleyip, ülke menfaatlerimiz doğrultusunda kararlılıkla üzerine giderek yerli tramvay ve metro araçlarımızı üretmemiz gerekiyor.

29 SUNUÇ. Yurtdışından tanesi milyon Euro ödeyerek çok farklı markalarda metro ve tramvay araçlarının ithalatına, Türkiye artık dur demelidir. Aktif, gerçekçi ve sürekli ilk etapta 2023 yılını hedefleyen araç üretim politikaları belirlemeliyiz tarihli Metro ve tramvay araçları yerli üretimi teşvik kanunu yeterli değildir, Araç yatırımı yapacak Türk firmaların önlerini açmak için mutlaka alım garantisi ihtiva eden teşvik sistemi getirilmelidir. Tramvay ve Metro araçları üretmemiz hiç zor değildir, Milli bir dava olarak kabul edebilirsek, kesinlikle başarılı oluruz.

30 Yerli Metro ve Tramvay araçları üretiminde dünya markası olmak en büyük hedefimizdir. DLH nın Ankara metrosunun araç ihyacı 324 adet metro araç alımı için 29 Aralık 2011 tarihi itibariyle çıktığı ihalede %51 yerli üretim yapılması şartının getirilmesi demiryolu sanayimizin önünü açacak muhteşem bir olaydır. Türk demiryolu sanayicilerine güvenerek bu cesur kararı veren Ulaştırma, Denizcilik, ve Haberleşme Bakanımız Sn.Binali Yıldırım ve değerli ekibinize çok teşekkür ederiz. Kamu ve Özel sektör demiryolu sanayicilerimiz olarak bu projeye, hep birlikte ve sonuna kadar sahip çıkıyoruz. Demiryolu sanayimiz Metro ve Tramvay araçları üretiminde MARKA üretecek duruma gelmiştir. En çok 5 yıl içerisinde Türkiyede üretilecek Metro ve Tramvay araçlarımızın DÜNYA MARKASI haline gelerek bütün dünya ülkelerine ihraç edileceğine inancımız tamdır. Ahmet Gök RAYDER Genel Sekreteri İstanbul Ticaret Odası Teşekkür Ederim

Bir Sonraki Versiyon 06-08.03.2014 Eurasia Rail: 4. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı

Bir Sonraki Versiyon 06-08.03.2014 Eurasia Rail: 4. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı Eurasia Rail 2013 3.Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı, 7-9 Mart 2013 Bir Sonraki Versiyon 06-08.03.2014 Eurasia Rail: 4. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı

Detaylı

T. C. KALKINMA BAKANLIĞI OTOMOTİV SANAYİ ÇALIŞMA GRUBU RAPORU

T. C. KALKINMA BAKANLIĞI OTOMOTİV SANAYİ ÇALIŞMA GRUBU RAPORU T. C. KALKINMA BAKANLIĞI OTOMOTİV SANAYİ ÇALIŞMA GRUBU RAPORU ANKARA 2014 ISBN 978-605-4667-90-1 YAYIN NO: KB: 2890 - ÖİK: 733 Bu çalışma Kalkınma Bakanlığının görüşlerini yansıtmaz. Sorumluluğu yazara

Detaylı

ESKİŞEHİR RAYLI SİSTEMLER KÜMELENMESİ DERNEĞİ (RSKD) İHTİYAÇ ANALİZİ VE STRATEJİK YOL HARİTASININ ÇIKARTILMASI ÇALIŞMA SONUÇLARI PAYLAŞIM ÇALIŞTAYI

ESKİŞEHİR RAYLI SİSTEMLER KÜMELENMESİ DERNEĞİ (RSKD) İHTİYAÇ ANALİZİ VE STRATEJİK YOL HARİTASININ ÇIKARTILMASI ÇALIŞMA SONUÇLARI PAYLAŞIM ÇALIŞTAYI ESKİŞEHİR RAYLI SİSTEMLER KÜMELENMESİ DERNEĞİ (RSKD) İHTİYAÇ ANALİZİ VE STRATEJİK YOL HARİTASININ ÇIKARTILMASI ÇALIŞMA SONUÇLARI PAYLAŞIM ÇALIŞTAYI ESKİŞEHİR 6 HAZİRAN 2 014 Çalıştay Gündemi 13:30-13:45

Detaylı

TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE AR-GE ve YENİLİK

TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE AR-GE ve YENİLİK TÜRKİYE ve İSTANBUL BÖLGESİ NDE AR-GE ve YENİLİK TÜRKİYE VE İSTANBUL BÖLGESİ NDE AR-GE VE YENİLİK 1 İ Ç İ N D E K İ L E R İÇİNDEKİLER ŞEKİLLER LİSTESİ SUNUŞ GİRİŞ GENEL BAKIŞ TÜRKİYE VE İSTANBUL BÖLGESİ

Detaylı

TÜRK OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN ÜLKE EKONOMİSİNE KATKILARI VE GELECEĞE YÖNELİK SEKTÖREL BEKLENTİLER

TÜRK OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN ÜLKE EKONOMİSİNE KATKILARI VE GELECEĞE YÖNELİK SEKTÖREL BEKLENTİLER 1213 TÜRK OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN ÜLKE EKONOMİSİNE KATKILARI VE THE CONTRIBUTIONS OF AUTOMOTIVE INDUSTRY IN TURKISH ECONOMY AND SECTORAL-EXPECTANCES ABOUT THE FUTURE Ali GÖRENER *, Ömer GÖRENER ** ÖZET Türkiye

Detaylı

KONYA TİCARET ODASI TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİM, AB YE UYUM SÜRECİNDE TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİMİN DURUMU VE KONYA YA İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTE İHTİYACI

KONYA TİCARET ODASI TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİM, AB YE UYUM SÜRECİNDE TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİMİN DURUMU VE KONYA YA İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTE İHTİYACI KONYA TİCARET ODASI TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİM, AB YE UYUM SÜRECİNDE TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİMİN DURUMU VE KONYA YA İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTE İHTİYACI Etüd-Araştırma Servisi Nisan 2008 İÇİNDEKİLER GİRİŞ...1 BİRİNCİ

Detaylı

EĞİTİM VE ÖĞRETİM DAİRESİ BAŞKANLIĞI

EĞİTİM VE ÖĞRETİM DAİRESİ BAŞKANLIĞI EĞİTİM VE ÖĞRETİM DAİRESİ BAŞKANLIĞI Brifing Sunumu Eğitim ve Öğretim Dairesi Başkanlığı 06 Kasım 2012 Misyon ve Vizyonumuz MİSYON Kuruluş kaynaklarını etkili ve etkin kullanarak demiryolu çalışanlarının

Detaylı

ENERJİDE ÖZEL SEKTÖRE DAYALI BİR SİSTEM İÇİN ATILAN ADIMLAR

ENERJİDE ÖZEL SEKTÖRE DAYALI BİR SİSTEM İÇİN ATILAN ADIMLAR SEKTÖR den ENERJİDE ÖZEL SEKTÖRE DAYALI BİR SİSTEM İÇİN ATILAN ADIMLAR ERDİL EROĞLU Enerji Uzmanı Osmanlı devrinde, köylünün birisi, komşusundan sağlam olarak ödünç aldığı testiyi kırık iade etmeye kalkışmış.

Detaylı

TURIZM RAPORU. Sayı: 5 Eylül 2012

TURIZM RAPORU. Sayı: 5 Eylül 2012 D TURIZM RAPORU Türkiye'nin Yükseliş Trendi Hız Kesti Yatırım Türü ve Ürün Kompozisyonu Müşteri Profili ile Ters Orantılı Türkiye'ye Gelen Ziyaretçiler Yüksek Eğitimli Orta Gelirli Ziyaretçi Profili Tesis

Detaylı

HAVACILIK VE UZAY TEKNOLOJİLERİ

HAVACILIK VE UZAY TEKNOLOJİLERİ HAVACILIK VE UZAY TEKNOLOJİLERİ SEKTÖREL BÜYÜKLÜKLER POLİTİKA VE DÜZENLEMELER PROJE ve FAALİYETLER ULUSLARARASI İLİŞKİLER İŞLETME FAALİYETLERİ HAVACILIK VE UZAY TEKNOLOJİLERİ 244 Havacılık ve Uzay Teknolojileri,

Detaylı

TR72 BÖLGESİ 2014-2023 MEVCUT DURUM ANALİZİ

TR72 BÖLGESİ 2014-2023 MEVCUT DURUM ANALİZİ TR72 BÖLGESİ 2014-2023 MEVCUT DURUM ANALİZİ İÇERİK ŞEKİLLER DİZİNİ...6 TABLOLAR DİZİNİ...12 1. REKABET EDEBİLİRLİK...17 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 1.6 1.7 1.8 GENEL EKONOMİK GÖSTERGELER... 17 GİRİŞİMCİLİK...

Detaylı

GÖRÜŞ. Demiryolu ile Yük Taşımacılığı. Süleyman KARAMAN TCDD Genel Müdürü

GÖRÜŞ. Demiryolu ile Yük Taşımacılığı. Süleyman KARAMAN TCDD Genel Müdürü GÖRÜŞ Süleyman KARAMAN TCDD Genel Müdürü Demiryolu ile Yük Taşımacılığı Türkiye-Avrupa, Türkiye-Ortadoğu, Türkiye-Orta Asya ülkeleri arasında karşılıklı olarak blok yük trenlerimiz çalışmaktadır. Bugün

Detaylı

Gayri Safi Katma Değer

Gayri Safi Katma Değer Artıyor Ekonomik birimlerin belli bir dönemde bir bölgedeki ekonomik faaliyetleri sonucunda ürettikleri mal ve hizmetlerin (çıktı) değerinden, bu üretimde bulunabilmek için kullandıkları mal ve hizmetler

Detaylı

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Makine, Metal ve Döküm Kümesi Yol Haritası

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Makine, Metal ve Döküm Kümesi Yol Haritası İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Makine, Metal ve Döküm Kümesi Yol Haritası İçerik Takdim ve Teşekkür... 1 1. Giriş... 3 2. Küme Analizi... 7 2.1. Sektörel Analiz... 7 2.2. Yerel Ekonomi...

Detaylı

SERMAYE PİYASASI KURULU İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI (İMKB) GELİŞEN İŞLETMELER PİYASASI

SERMAYE PİYASASI KURULU İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI (İMKB) GELİŞEN İŞLETMELER PİYASASI SERMAYE PİYASASI KURULU İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI (İMKB) GELİŞEN İŞLETMELER PİYASASI (GİP) NDA İŞLEM GÖRECEK PAYLARIN HALKA ARZINDA KULLANILACAK İZAHNAME FORMATIDIR 2012 RODRİGO TEKSTİL SANAYİ

Detaylı

Soru ve Cevaplarla Yeni Yatırım Teşvik Sistemi

Soru ve Cevaplarla Yeni Yatırım Teşvik Sistemi KPMG TÜRKİYE Soru ve Cevaplarla Yeni Yatırım Teşvik Sistemi kpmg.com.tr kpmgvergi.com Soru ve Cevaplarla Yenİ Yatırım Teşvİk Sİstemİ 3 I - AMAÇ ve KAPSAM II - TEŞVİK UYGULAMALARI KAPSAMINDA YATIRIMLAR

Detaylı

TÜRKİYE SAĞLIK İNSANGÜCÜ DURUM RAPORU

TÜRKİYE SAĞLIK İNSANGÜCÜ DURUM RAPORU TÜRKİYE SAĞLIK İNSANGÜCÜ DURUM RAPORU Mart 2008 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI T.C. YÜKSEKÖĞRETİM KURULU TÜRKİYE SAĞLIK İNSANGÜCÜ DURUM RAPORU Mart 2008 ANKARA 1 TÜRKİYE SAĞLIK İNSANGÜCÜ DURUM RAPORU Bakanlık Yayın

Detaylı

Bireysel Emeklilik Sistemi Gelişim Raporu

Bireysel Emeklilik Sistemi Gelişim Raporu Bireysel Emeklilik Sistemi Gelişim Raporu 28 Bireysel Emeklilik Sistemi Gelişim Raporu 28 bes28gr@egm.org.tr Bu raporun elektronik versiyonuna ve seçilmiş istatistiklerin verilerine www.egm.org.tr/bes28gr.htm

Detaylı

KARAYOLU TAŞIMACILIĞININ DİĞER TAŞIMACILIK MODLARIYLA KARŞILAŞTIRILMASI VE SAĞLADIĞI AVANTAJLAR

KARAYOLU TAŞIMACILIĞININ DİĞER TAŞIMACILIK MODLARIYLA KARŞILAŞTIRILMASI VE SAĞLADIĞI AVANTAJLAR ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI KARAYOLU TAŞIMACILIĞININ DİĞER TAŞIMACILIK MODLARIYLA KARŞILAŞTIRILMASI VE SAĞLADIĞI AVANTAJLAR Zafer KÖGMEN Ulaştırma ve Haberleşme Uzmanlığı Tezi 2014 Ankara

Detaylı

SON YILLARDA GÜNDEMDE OLAN UYGULAMA VE PROJELER 1- SU PROJELERİ

SON YILLARDA GÜNDEMDE OLAN UYGULAMA VE PROJELER 1- SU PROJELERİ SON YILLARDA GÜNDEMDE OLAN UYGULAMA VE PROJELER 1- SU PROJELERİ K.O.P Konya Ovası Sulama Projesi. Bir kaç değişik kaynaktan Konya Ovası'nın sulanmasını sağlayacak büyük sulama projesidir. Bu kaynaklar;

Detaylı

www.pwc.com/tr 2041 de Türkiye Geleceğe bakış

www.pwc.com/tr 2041 de Türkiye Geleceğe bakış www.pwc.com/tr 2041 de Türkiye Geleceğe bakış Mayıs 2012 Yönetici özeti Türkiye nin ekonomik görünümü 2041 yılında oldukça farklı bir konuma gelecek. Uzun vadeli ekonomik büyümeyi sağlamak için sayısı

Detaylı

ÖNSÖZ... 3 1. GİRİŞ... 4. A-) Genel Özeti... 4. B-) Araştırma Metodolojisi... 5 2. REJENERE İPLİK SEKTÖRÜ GENEL DURUMU... 7

ÖNSÖZ... 3 1. GİRİŞ... 4. A-) Genel Özeti... 4. B-) Araştırma Metodolojisi... 5 2. REJENERE İPLİK SEKTÖRÜ GENEL DURUMU... 7 UŞAK TİCARET ODASI REJENERE İPLİK SEKTÖRÜ DIŞ TİCARET İHTİYAÇ ANALİZİ UŞAK 2012 1 ÖNSÖZ... 3 1. GİRİŞ... 4 A-) Genel Özeti... 4 B-) Araştırma Metodolojisi... 5 2. REJENERE İPLİK SEKTÖRÜ GENEL DURUMU...

Detaylı

1. DÜNYADA DEMİR-ÇELİK SEKTÖRÜ

1. DÜNYADA DEMİR-ÇELİK SEKTÖRÜ 1. DÜNYADA DEMİR-ÇELİK SEKTÖRÜ 2004 yılında dünya çelik üretimi 1 milyar ton civarında gerçekleşmiştir. Bu üretimin yaklaşık 1/4 ü Çin tarafından yapılmıştır. Dünyadaki üretimde ikinci sırayı Japonya almıştır.

Detaylı

GAYRİ SAFİ KATMA DEĞER

GAYRİ SAFİ KATMA DEĞER GAYRİ SAFİ KATMAA DEĞER BÖLGESEL SONUÇLAR 4-2011 TÜRKİYE STATİSTİK KURUMU Ulusal Hesaplar Daire Başkanlığı Yıllık Hesaplar Grubu NİSAN 2014 ÖNSÖZ Türkiye İstatistik Kurumu, ülkemizin ekonomik, sosyal,

Detaylı

GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR?

GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR? EMİN SOLAR ELEKTRİK ENERJİ MÜH. SAN. VE TİC. A.Ş. GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR? EMİN SOLAR ELEKTRİK TANITIM DOSYASI MERKEZ: Neusser Landstraße 2 50735 Köln/Almanya www.elektromcom.de

Detaylı

KENT İÇİ RAYLI TOPLU TAŞIMA SİSTEMLERİ İNCELEMESİ VE DÜNYA ÖRNEKLERİ İLE KARŞILAŞTIRILMASI

KENT İÇİ RAYLI TOPLU TAŞIMA SİSTEMLERİ İNCELEMESİ VE DÜNYA ÖRNEKLERİ İLE KARŞILAŞTIRILMASI i ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI KENT İÇİ RAYLI TOPLU TAŞIMA SİSTEMLERİ İNCELEMESİ VE DÜNYA ÖRNEKLERİ İLE KARŞILAŞTIRILMASI Göktuğ BAŞTÜRK Ulaştırma ve Haberleşme Uzmanlığı Tezi Eylül 2014

Detaylı

TÜRKİYE İÇİN YENİ DIŞ ORTAM SICAKLIK TASARIM DEĞERLERİ

TÜRKİYE İÇİN YENİ DIŞ ORTAM SICAKLIK TASARIM DEĞERLERİ 293 TÜRKİYE İÇİN YENİ DIŞ ORTAM SICAKLIK TASARIM DEĞERLERİ Tuncay YILMAZ Hüsamettin BULUT ÖZET İklim verileri, ısıtma ve soğutma sistemlerinin enerji ve yük hesaplamalarında en önemli parametrelerdendir.

Detaylı

Ulaştırma Altyapısı İhtiyaç Değerlendirmesi Teknik Yardım Çalışması

Ulaştırma Altyapısı İhtiyaç Değerlendirmesi Teknik Yardım Çalışması Katılım Öncesi Türkiye ye Mali Yardım Ulusal Programı 2003 Türkiye nin Ulaştırma Altyapısı İhtiyaç Değerlendirmesi Teknik Yardım Çalışması Bu proje Avrupa Birliği TINA Türkiye Ortak Girişimi tarafından

Detaylı

I. ÜNİTE Milli Gelir Hesapları

I. ÜNİTE Milli Gelir Hesapları I. ÜNİTE Milli Gelir Hesapları I.1 Katma Değer Üretimde genel olarak iki tür girdi kullanılır: ara girdiler (ya da ara mallar) ve faktör girdileri. Ara malları üretim sürecinde tamamen kullanılarak değeri

Detaylı