LODER - TGB LOJİSTİK VE TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ EĞİTİMLERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "LODER - TGB LOJİSTİK VE TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ EĞİTİMLERİ"

Transkript

1 LODER - TGB LOJİSTİK VE TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ EĞİTİMLERİ

2 LODER Lojistik Derneği Eğitim Duyurusu LODER Lojistik Derneği nin, LOJİSTİK VE TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ EĞİTİMLERİ Genel e açık ve Kurumsal firmalara yönelik olarak, TGB Eğitim ve Organizasyon Hizmetleri tarafından düzenlenmektedir. Kurumsal eğitim programlarımız; firma ihtiyacına göre belirlenmekte ve program içeriği - süresi oluşturulmaktadır. Eğitmenlerimiz; teoriyle pratiği yan yana getiren, konularında uzman hocalarımız ve sektörde yöneticilik yapan uzmanlarımız tarafından verilmektedir. Genel e açık eğitim salonlarımız ve hizmetlerimiz, TGB Eğitim ve Organizasyon uzman ekibi tarafından katılımcılarımızın hizmetinde olacaktır. Hedefimiz; Lojistik firmalarında çalışanlarımızın niteliklerini arttırmak, çalıştığı firmaya yönelik yeni pojeler ve çözümler üreterek katkıda bulunmalarını sağlamaktır. Eğitim hakkında numaralı telefondan daha fazla bilgi alabilirsiniz. Ayrıca mail ortamındaki sorularınızı adresinden sorabilir, web sayfasından da eğitim hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

3 Kurumsal Eğitimlerimiz ve Hocalarımız; LOJİSTİK YÖNETİMİ, TALEP TAHMİNLEME ve STOK YÖNETİMİ, DEPO YÖNETİMİ, TAŞIMACILIK YÖNETİMİ, TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ, SATINALMA YÖNETİMİ, ÜRETİM SİSTEMLERİ ve PLANLAMASI, DIŞ TİCARET İŞLEMLERİ, LOJİSTİK BİLİŞİM SİSTEMLERİ, PAKETLEME, YEŞİL ve TERSİNE LOJİSTİK, YURT İÇİ NAKLİYE YÖNETİMİ, Prof.Dr.Okan TUNA Prof.Dr.Gülçin Prof.Dr. Mehmet TANYAŞ Doç.Dr. Umut TUZKAYA Prof.Dr. Mehmet TANYAŞ Y.Doç.Dr.Murat BASKAK Y.Doç.Dr.Murat BASKAK Y.Doç.Dr. Emine KOBAN Osman CİRCİ Prof.Dr.Gülçin Gn.Md. Tuncay AYDIN Genel e Açık Güncel Eğitimlerimiz ve Hocalarımız; Eğitim Konularımız Lojistik Dış Ticaret İşlemleri Tedarik Zincir Yurt İçi Nakliye Depo Taşımacılık Satınalma Üretim Sistemleri ve Planlaması Lojistik Bilişim Sistemi Paketleme, Yeşil ve Tersine Lojistik Talep Tahminleme ve Stok Eğitmenlerimiz Süre/Gün Yer/Semt Eğitim Tarihleri Prof.Dr. Okan TUNA Y.Doç.Dr. Emine KOBAN Prof.Dr. Mehmet TANYAŞ Gen. Md. Tuncay AYDIN Prof.Dr.Mehmet TANYAŞ Doç.Dr. Umut TUZKAYA Y.Doç.Dr.Murat BASKAK Y.Doç.Dr.Murat BASKAK 2 Taksim 20 Ekim Cumartesi / 21 Ekim Pazar 2 Taksim 6 Ekim Cumartesi / 7 Ekim Pazar 2 Taksim 13 Ekim Cumartesi / 14 Ekim Pazar 1 Taksim 07 Ekim 2012 Pazar 2 Taksim 22 Eylül Cumartesi / 23 Eylül Pazar 2 Taksim 13 Ekim Cumartesi / 14 Ekim Pazar 2 Taksim 22 Eylül Cumartesi / 23 Eylül Pazar 2 Taksim 13 Ekim Cumartesi / 14 Ekim Pazar Osman CİRCİ 1 Taksim 06 Ekim Cumartesi Prof.Dr.Gülçin Prof.Dr.Gülçin 1 Taksim 07 Ekim Pazar 2 Taksim 29 Eylül Cumartesi / 30 Eylül Pazar Tüm eğitimler Kasım - Aralık ayında da devam edecektir! Tarihleri bir sonraki duyuruda belirtilecektir.

4 EĞİTİM İÇERİKLERİ; LOJİSTİK VE TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ EĞİTİMLERİ Eğitim adı: LOJİSTİK YÖNETİMİ, Prof.Dr.Okan TUNA Eğitim süresi: 2 GÜN (12 SAAT) İçerik: Bu eğitimde; lojistik kavramı ve önemi, lojistikte 7 doğru ve 7 amaç, lojistik sektörünün dünyadaki ve Türkiye deki tarihsel gelişimi ile bugünkü durumu, gelen(inbound), iç (intra) ve giden (outbound) lojistik kavramları, müşteri hizmet düzeyi-lojistik maliyet ilişkisi, dış kaynak kullanımı (outsourcing) ve 3PL kavramları, lider lojistik hizmet sağlayıcılar (LLP), lojistik ile ilgili temel faaliyetler, lojistik süreçler ve yönetimi, döngüsel sefer(milk run) sistemi, lojistikte performans göstergeleri, lojistik maliyetler, lojistik bilişim sistemleri, lojistikte çevresel etmenler, ileri ve tersine lojistik kavramları, yeşil lojistik, lojistikte etkinlik ve verimlilik artırma yaklaşımları ve lojistik uygulamalar konuları açıklanacaktır. Eğitimin adı: TAŞIMACILIK YÖNETİMİ, Doç.Dr. Umut TUZKAYA Eğitim süresi: 2 GÜN (12 SAAT) İçerik: Bu eğitimde; taşımacılık sistemleri ve yönetiminde temel kavramlar, taşımacılığın lojistikteki yeri ve önemi, yük kavramı ve karakteristikleri, taşıma kapları, yükleme yöntemleri, taşımacılık ekonomisi, Lardner, dönüş yükü (taşımacılık dengesi), ölçek ve mesafe ekonomisi kavramları, güzergah(rut) optimizasyonu, Kara, Demir, Deniz ve Havayolu Taşımacılığının özellikleri, üstünlük ve zayıflıkları, karma (Intermodal, Multimodal, Kombine) taşımacılık, eş-modluluk(co-modality) kavramı, araç tipleri, soğuk ve tehlikeli madde taşımacılığı, Taşımacılık Mevzuatı Açısından Hukuki Sorumluluklar, Sözleşmeler ve Sigorta, Taşıma ve Nakliye Operasyonlarında Tedarikçi Seçimi, Performans, Maliyet ve İlişki, Filo, Özmal ve Kiralık araç sürücü yönetimi, Gıda Taşımacılığı ve ATP Konvansiyonu açıklanacaktır. Eğitimin adı: DEPO YÖNETİMİ, Prof.Dr. Mehmet TANYAŞ İçerik: Bu eğitimde; depo ve depolama kavramları, depolamanın lojistikteki yeri ve önemi, depo ve depolama işlevleri ve önemi, depo yönetiminin amaçları, depo, dağıtım merkezi, aktarma merkezi kavramları, depo çeşitleri, ürün tipine-ürün miktarına göre depolama sistemleri, depo temel süreçleri(mal kabul, yerleştirme, sayım, toplama, çapraz sevkıyat-crossdocking, sipariş hazırlama, sevk, yükleme), depo yeri seçimi ölçütleri ve yöntemleri, depo tasarımı, depolama sistemleri, depo istif ve malzeme elleçleme ekipmanları, depo içi taşıma sistemleri, raf sistemleri, paletsiz depolama sistemleri, otomatik depolama sistemleri(asrs), çevreye duyarlı depo tasarımı, depo güvenlik sistemleri, depo yönetiminde bilgi teknolojileri kullanımı, el terminalleri, RFID sistemleri, depo yönetiminde performans ölçütleri, paketlemenin depolamadaki önemi, optimum personel ve ekipman hesaplamaları, depolama hasarları, depo organizasyonu, FIFO, FEFO kuralları, görsel depo yönetimi, hareket ABC Analizi, adresleme, tehlikeli maddelerin depolanması, soğuk ve donuk depolama, konuları açıklanacaktır.

5 Eğitimin adı: TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ, Prof.Dr. Mehmet TANYAŞ, İçerik: Bu eğitimde; Tedarik Zinciri ve tedarik zinciri kavramları, kamçı etkisi, tedarik zincirinin lojistikten farkı, tedarik zincirinde karmaşıklık, tedarik zincirinde risk, güç, hızlı yanıt, stok, izlenebilirlik kavramları, tedarik zinciri stratejileri, tedarik zinciri tasarımı, 3A tedarik zinciri yaklaşımı, tedarik zinciri süreçleri yönetimi-scor Modeli, içsel ve dışsal Tedarik Zinciri, içsel Tedarik Zinciri organizasyonu, tedarikçi yönetimli envanter (VMI) modeli, işbirliğine dayalı planlama, tahmin ve ikmal (CPFR), Tedarik Zinciri yazılımları, yalın ve çevik Tedarik Zinciri, 4PL yaklaşımı, yeşil ve tersine Tedarik Zinciri konuları açıklanacaktır. Eğitimin adı: TALEP TAHMİNLEME ve STOK YÖNETİMİ, Prof.Dr.Gülçin İçerik: Bu eğitimde; Tahmin Kavramı, Amacı ve Yararları, Tahmin Çeşitleri ve Dönemleri, Talep Tahminleme ve Planlama Kavramı, Talep Tahminleme ve Planlamanın Tedarik Zinciri Açısından Önemi ve İlkeleri, Farklı Talep Yapıları, Talep Tahminleme Yöntemleri, Talep ve Arz Planlama Sistematiği ve Kritik Başarı Faktörleri, Talep Tahminleme ve Planlamada Trendler ve Uygulamalar, Malzeme, Malzeme nin Amaçları, Malzeme Tipleri, Malzeme türlerine gore strateji oluşturma, Malzeme Kodlama Sistemi, Stok ve Envanter Kavramları, Stok Çeşitleri, Konsinye Stok Kavramı, Stok nin Amacı ve Fonksiyonu, Stok Kalemleri İçin ABC Analizi, Stok Maliyetlerinin (Elde Bulundurma, Elde Bulundurmama, Sipariş, Hazırlık) Hesaplanması, Temel Stok Kontrol Modeli, Maksimum, Minimum Stok ve Sipariş Verme Düzeyleri, Ekonomik Sipariş ve Ekonomik Üretim Miktarları Hesapları, Güvenlik Stokları, Stok Kontrol Modelleri, Talebe Bağımlı Stok Sistemleri(MRP), Çağdaş Stok Azaltma Yaklaşımları; Tam Zamanında Üretim(JIT), JIT Ambarı, Toplam Kalite (TQM), Tedarikçi Yönetimli Stok(VMI), Döngüsel Sefer(Milk-Run), Tedarikçi Parkı ve Senkronize Üretim konuları açıklanacaktır. Eğitimin adı: SATINALMA YÖNETİMİ, Y.Doç.Dr.Murat BASKAK İçerik: Tedarik Kavramı ve Politikası, Satınalma Kavramı ve Temel Çerçeve, Küresel Rekabet Ortamında İşletme Satınalma Faaliyetlerinin Değişen Rolü, Stratejik Satınalma, Malzeme ve Satınalma Planlaması, Satınalam Teknikleri, İşletme Hedef ve Amaçlarıyla Satınalma Faaliyetlerinin Uyumu, Satınalma Departmanının Organizasyonu, Satınalma Bölümünün İşletme İçerisindeki İşlevi, İşletme Organizasyon Semalarında Satınalma Departmanının Yeri ve Dünya dan Örnekler, Prosedürler ve Bilgi Akışları, Satınalma Yönetici ve Çalışanlarının Nitelikleri, Satınalma Yöneticisinin Sorumluluk Alanları, Örgütsel Pazarlarda Alıcı Davranışı, Yap-Satınal Kararları, Tedarikçi İlişkileri (SRM), Tedarikçi Hayat Eğrisi, Tedarikçi Seçimi, Tedarikçi Değerlemesi ve Tedarikçi İlişkileri, Araştırma, Bütçeleme, Değerleme ve Raporlama, Risk Faktörü, Satınalmada Pazarlık Süreci, Pazarlık Kavramı, Pazarlık Planlaması, Pazarlığa Hazırlanma, Teklif Alma ve Değerlendirme, Pazarlıkta Başarı ve Başarısızlık Faktörleri...

6 Pazarlık Sürecinde Etkin İletişim, Profesyonellik ve Etik, Satınalma - Lojistik Operasyonları ve Tedarik Zinciri, E-Satinalma, Internet Tabanlı Satınalma ve Pazar Araştırması, Isletmeler Arasi Elektronik Ticaret (B2B), ISO 9000 Satınalma Standartları, Yeşil Satınalma, Satınalma Faaliyetlerinin Performansının Ölçülmesi, Satınalma Sözleşmeleri. Eğitimin adı: ÜRETİM SİSTEMLERİ ve PLANLAMASI, Y.Doç.Dr.Murat BASKAK İçerik: Üretim sistemleri, üretim planlama ve kontrol, klasik ve çağdaş üretim sistemleri, itme ve çekme esaslı sistemler, yalın ve çevik üretim kavramları, üretim planlama ve kontrol sistematiği, satış tahminleri, toplu üretim planlama(ürün ailesi bazında planlama), ana üretim programının oluşturulması(ürün bazında planlama) ve kaba kapasite planlama (RCCP), malzeme ihtiyaçlarının belirlenmesi (MRP), uygun üretim parti büyüklüklerinin hesaplanması, kapasite ihtiyacının çıkartılması ve dengelenmesi (CRP), sonlu ve sonsuz kapasiteye göre planlama, üretim kaynaklarının planlanması(mrp II), tezgah yükleme, iş sıralama ve üretim çizelgeleme (kısa vadeli planlama), kurumsal kaynakların planlaması(erp), genişletilmiş kurumsal kaynakların planlaması(erp II) Eğitimin adı: DIŞ TİCARET YÖNETİMİ, Y.Doç.Dr. Emine KOBAN İçerik: Dış ticaret terminolojisi, uluslararası ticaret ve unsurları, ulkuslararası pazar araştırması, miktar, kalite, dokümantasyon, teslim şekli, ödeme şekli, banka işlemleri, gümrük işlemleri, serbest bölgeler, fiyatlandırma, sigorta ve sözleşme konuları, ithalat, ihracat, dahilde ve hariçte işleme rejimleri, kambiyo mevzuatı, ticari düzenlemeler(antidamping, anti-sübvansiyon ve ihtiyat) ve uluslararası organizasyonlar açıklanacaktır. Eğitimin adı: LOJİSTİK BİLİŞİM SİSTEMLERİ, Osman CİRCİ Eğitimin süresi: 1 GÜN (6 SAAT) İçerik: Bu eğitimde; veri ve bilgi kavramları, temel donanım ve yazılım bilgisi, veri tabanı yönetim sistemleri, Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS), Müşteri İlişkileri (CRM), Otomatik Tanımlama Sistemleri (Barkod, RFID, vb), Küresel Konumlandırma Sistemleri (GPS), Coğrafi Bilgi Sistemleri(CIS), Akıllı Ulaştırma Sistemleri (ITS), Depo Yönetim Yazılımı (WMS), Taşımacılık Yönetim Yazılımı (TMS), Elektronik İş, İleri Planlama Yazılımı ve Tedarik Zinciri Yazılımı konuları açıklanacaktır.

7 Eğitimin adı: PAKETLEME, YEŞİL ve TERSİNE LOJİSTİK, Prof.Dr.Gülçin İçerik: Bu eğitimde, paketleme kavramı ve temel fonksiyonları, paketlemenin depolama ve taşımacılıktaki yeri ve önemi, paketlemenin bilgi yönü, paketleme ve pazarlama, paketleme ve markalaşma, ambalajlama ve paketlemede yeniden kullanım ve geri dönüşüm, yeşil ve tersine lojistik kavramları ve evrimi, Kyoto protokolü, karbon emisyonu ve karbon ayak izi, gürültü kirliliği, çevreye duyarlı motorlar, yenilenebilir enerjinin lojistikte kullanımı, yeşil lojistiğin amaçları, doğa dostu lojistik süreçleri, yeniden kullanılabilir kaplar ve kap yönetimi, iade ve imha alanları, atık motor yağları, ömrü tükenmiş lastikler, katı atık lojistiği ve kentsel lojistik konuları açıklanacaktır. Eğitimin adı: YURT İÇİ TAŞIMACILIK YÖNETİMİ, Tuncay AYDIN Eğitimin süresi: 1 GÜN (6 SAAT) İçerik; Nakliyede Güzergah Optimizasyonu, Taşımacılık Mevzuatı Açısından Hukuki Sorumluluklar, Sözleşmeler ve Sigorta, Taşıma ve Nakliye Operasyonlarında Tedarikçi Seçimi, Performans ölçümü, Maliyet, Filo, Özmal ve Kiralık araç sürücü yönetimi, Tedarikçi İlişkileri, Taşımacılık ve Filo Sistemleri, Gıda Taşımacılığı ve ATP Konvansiyonu, Araç tipleri, Planlama

TEDARİK ZİNCİRİ, ÜRETİM, LOJİSTİK ve KALİTE YÖNETİMİ EĞİTİMLERİ 2015

TEDARİK ZİNCİRİ, ÜRETİM, LOJİSTİK ve KALİTE YÖNETİMİ EĞİTİMLERİ 2015 TEDARİK ZİNCİRİ, ÜRETİM, LOJİSTİK ve KALİTE YÖNETİMİ EĞİTİMLERİ 2015 Eğitimlerin Amacı İçerikler Eğitmenler Genel Yaklaşımlar Referanslar AMACIMIZ Günümüzde kurumların sürdürülebilir, karlı büyümeleri

Detaylı

Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi

Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Prof.Dr. Mehmet TANYAŞ Maltepe Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Lojistik Derneği (LODER) Başkan Yardımcısı SUNUM ÖZETİ Ürün-Yük

Detaylı

Satınalma, Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimleri

Satınalma, Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimleri Satınalma, Ljistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimleri Satınalma Yönetimi ve Teknikleri Eğitimi İleri Derece Satınalma Yönetimi Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi Satınalma da ileri Yönetim

Detaylı

TEDARİK ZİNCİRİ, ÜRETİM, LOJİSTİK ve KALİTE YÖNETİMİ EĞİTİMLERİ 2013

TEDARİK ZİNCİRİ, ÜRETİM, LOJİSTİK ve KALİTE YÖNETİMİ EĞİTİMLERİ 2013 TEDARİK ZİNCİRİ, ÜRETİM, LOJİSTİK ve KALİTE YÖNETİMİ EĞİTİMLERİ 2013 Eğitimlerin Amacı İçerikler Eğitmenler Genel Yaklaşımlar Referanslar AMACIMIZ Günümüzde kurumların sürdürülebilir, karlı büyümeleri

Detaylı

Biymed. Eğitimlerimiz. Eğitim ve Danışmanlık. Bilgi Yönetimi Mühendislik Eğitim ve Danışmanlık. Biymed Eğitim

Biymed. Eğitimlerimiz. Eğitim ve Danışmanlık. Bilgi Yönetimi Mühendislik Eğitim ve Danışmanlık. Biymed Eğitim Eğitimlerimiz Bilgi Yönetimi Mühendislik BiYMED BiYMED Danışmanlık, uzman kadrosu ile danışmanlık, eğitim ve yazılım hizmetleri sağlar. BiYMED Danışmanlık, müşterilerine hizmet almak istedikleri alanlarda

Detaylı

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ, İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ, ULUSLARARASI TİCARET ve LOJİSTİK BÖLÜMÜ, DERS İÇERİKLERİ-YENİ

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ, İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ, ULUSLARARASI TİCARET ve LOJİSTİK BÖLÜMÜ, DERS İÇERİKLERİ-YENİ ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ, İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ, ULUSLARARASI TİCARET ve LOJİSTİK BÖLÜMÜ, DERS İÇERİKLERİ-YENİ BİRİNCİ SINIF I.YARIYIL DERSLERİ (T, U, K, AKTS) (Z) UTL 101 TEMEL İŞLETMECİLİK

Detaylı

İŞLETME YÜKSEK LİSANS PROGRAMI MBA/MA (Tezsiz /Tezli)

İŞLETME YÜKSEK LİSANS PROGRAMI MBA/MA (Tezsiz /Tezli) İŞLETME YÜKSEK LİSANS PROGRAMI MBA/MA (Tezsiz /Tezli) Genel Bilgi Türkiye nin özellikle de İstanbul un uluslararası ticaret merkezi niteliği kazanmasına paralel olarak yetkin uzman ihtiyacı daha da artmıştır.

Detaylı

Nazilli İİBF İşletme Bölümü Ders İçerikleri (Güncelleme: 13.07.2015)

Nazilli İİBF İşletme Bölümü Ders İçerikleri (Güncelleme: 13.07.2015) Nazilli İİBF İşletme Bölümü Ders İçerikleri (Güncelleme: 13.07.2015) ISL101 - İşletme Bilimine Giriş I (Kredi: 3 - ISL102 - İşletme Bilimine Giriş II (Kredi: 3 - AKTS: 6) ISL105 - Muhasebe I (Kredi: 3

Detaylı

LOJİSTİK ve TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ

LOJİSTİK ve TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ LOJİSTİK ve TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ Prof. Dr. Mehmet TANYAŞ Maltepe Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı ve Lojistik Derneği (LODER) Başkan Yardımcısı 2014 1 SUNUM ÖZETİ

Detaylı

İSTANBUL LOJİSTİK SEKTÖR ANALİZİ RAPORU

İSTANBUL LOJİSTİK SEKTÖR ANALİZİ RAPORU 95 İSTANBUL LOJİSTİK SEKTÖR ANALİZİ RAPORU Prof. Dr. Mehmet TANYAŞ MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No: 28 34445 Beyoğlu-İSTANBUL Tel: +90 212 395 00 00 Faks: +90 212 395

Detaylı

EYLÜL 2013 EĞİTİM TAKVİMİ

EYLÜL 2013 EĞİTİM TAKVİMİ EYLÜL 2013 EĞİTİM TAKVİMİ Sertifika Programları Takvimi Tarih Program Adı Eğitim Yeri 14 Eylül 2013'den itibaren İleri Muhasebe, Bütçe ve Uluslar arası Finansal Raporlama Sistemleri Uzmanlık Programı (

Detaylı

E Ğ İ T İ M KONU & İÇERİKLERİ 2 0 1 4 2 0 1 5

E Ğ İ T İ M KONU & İÇERİKLERİ 2 0 1 4 2 0 1 5 E Ğ İ T İ M KONU & İÇERİKLERİ 2 0 1 4 2 0 1 5 1. Süreç Yönetimi & Süreçlerle Yönetim 2. Problem Çözme Teknikleri 3. Proje Yönetimi 4. Tedarik Zinciri ve Lojistik Yönetimi 5. Depo ve Stok Yönetimi 6. Kısıtlar

Detaylı

İ.T.Ü. ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DAL SEÇİMİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI

İ.T.Ü. ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DAL SEÇİMİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI İ.T.Ü. ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DAL SEÇİMİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI NİSAN 2012 İÇİNDEKİLER Bölüm Başkanı Mesajı... 2 Dal (Opsiyon) Seçim Süreci... 3 Dal Sisteminin Tanıtımı... 4 Dal (Opsiyon) Seçim

Detaylı

İleri Satış Teknikleri

İleri Satış Teknikleri İleri Satış Teknikleri Farklı Açılardan Günümüzde Değişen Satış Kavramı Üründen Müşteri İhtiyaçlarına, Satıştan Satınaldırmaya Geçiş Ürün Kavramından Hizmet ve Fayda Kavramlarına Geçiş Pazar ve Pazar Yönetiminin

Detaylı

ARALIK 2013 EĞİTİM TAKVİMİ

ARALIK 2013 EĞİTİM TAKVİMİ ARALIK 2013 EĞİTİM TAKVİMİ Sertifika Programları Takvimi Tarih Program Adı Eğitim Yeri 30 Kasım 2013'den itibaren Haftasonu Programı İleri Muhasebe, Bütçe ve Uluslar arası Finansal Raporlama Sistemleri

Detaylı

KURUMSAL GELİŞİM PROGRAMLARI

KURUMSAL GELİŞİM PROGRAMLARI KURUMSAL GELİŞİM PROGRAMLARI İçindekiler Enerji Verimliliği ve Enerji Yönetimi Uygulamaları. Toplam Kalite Yönetimi. Stratejik Yönetim.. Hizmet Yönetimi Süreç Yönetimi Yalın Üretim 6 Sigma ve Temel Araçlar

Detaylı

T.C. NİĞDE ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK YÖNETİMİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ

T.C. NİĞDE ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK YÖNETİMİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ SAYFA:1/9 I. YARIYIL DERSLERİ UTL1001 İŞLETME BİLİMİNE GİRİŞ (3 0) İşletmenin genel esasları ve kavramlar, İşletmenin doğuşu, tarihsel gelişimi, İşletmenin amaçları, ekonomi içendeki yeri ve sınıflandırılması,

Detaylı

T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Tezsiz Yüksek Lisans ( II Öğretim ) Programı Öğretim Planı

T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Tezsiz Yüksek Lisans ( II Öğretim ) Programı Öğretim Planı T.C. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Tezsiz Yüksek Lisans ( II Öğretim ) Programı Öğretim Planı Tablo 1. Dersler ve Kredi Sayıları I. Yarıyıl Ders Kodları Dersler Kredisi T P K 501

Detaylı

BURSA İLİ LOJİSTİK MERKEZ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU. HAZIRLAYANLAR Prof. Dr. Mehmet TANYAŞ Ferhat ARIKAN

BURSA İLİ LOJİSTİK MERKEZ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU. HAZIRLAYANLAR Prof. Dr. Mehmet TANYAŞ Ferhat ARIKAN BURSA İLİ LOJİSTİK MERKEZ ÖN FİZİBİLİTE RAPORU HAZIRLAYANLAR Prof. Dr. Mehmet TANYAŞ Ferhat ARIKAN BURSA, 17/01/2013 Bu rapor T.C.Kalkınma Bakanlığı nın genel koordinasyonunda, Bursa Eskişehir Bilecik

Detaylı

İŞLETME TEZLİ/TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI (TÜRKÇE) DERS İÇERİKLERİ

İŞLETME TEZLİ/TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI (TÜRKÇE) DERS İÇERİKLERİ İŞLETME TEZLİ/TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI (TÜRKÇE) DERS İÇERİKLERİ ISLY 500 Örgüt ve Yönetim Kuramı AKTS 7, Kredi (3+0) 3 Bu dersin amacı örgütlerin ve örgütlenme sürecinin işleyişini açıklamak ve anlamak

Detaylı

OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ 1.YIL I. YARIYIL

OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ 1.YIL I. YARIYIL ENF1 OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ 1.YIL I. YARIYIL BİLİŞİM SİSTEMLERİ VE TEKNOLOJİLERİNE GİRİŞ Bilişim sistemlerine genel bakış, kişisel bilgisayar oluşturma, bilgisayar

Detaylı

ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ

ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ Kod : UTL101 Ders : GENEL İŞLETME Kredi : 3 AKTS : 5 İşletmenin genel esasları ve kavramlar, İşletmenin doğuşu, tarihsel gelişimi, İşletmenin amaçları,

Detaylı

SUBAT 2013 EĞİTİM TAKVİMİ

SUBAT 2013 EĞİTİM TAKVİMİ SUBAT 2013 EĞİTİM TAKVİMİ Sertifika Programları Takvimi Tarih Program Adı Eğitim Yeri 2 Şubat 2013 den itibaren Haftasonu Programı 9 Şubat 2013 den itibaren Haftasonu Programı Finansal Yönetim Uzmanlığı

Detaylı

TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ

TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ 1 KÜRESEL TİCARET EĞİLİMLERİ Bloklar Arası (ABD AB ve Pasifik Kuşağı ) Rekabet Gelişen Uluslararası Ticaret ve Yatırım Ağları Ticaret ve Taşımacılıkta Sınırların Ortadan Kalkması

Detaylı

LOJİSTİK ve TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ

LOJİSTİK ve TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ LOJİSTİK ve TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ Mehmet TANYAŞ İTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Lojistik Derneği (LODER) Başkanı ORACLE Applications Day 14.03.2006, İSTANBUL SUNUM PLANI Lojistik Yönetimi

Detaylı

12 32 2. Dönem Dersin Kodu Dersin Adı Kredi-saat AKTS ULTF 512 Uluslararası İşletmelerde Finansal Yönetim 3-0-3 8 ULTF 570 Seminer 0 4

12 32 2. Dönem Dersin Kodu Dersin Adı Kredi-saat AKTS ULTF 512 Uluslararası İşletmelerde Finansal Yönetim 3-0-3 8 ULTF 570 Seminer 0 4 Uluslararası Ticaret ve Finans Tezli Yüksek Lisans 1. Dönem ULTF 501 Uluslararası Pazarlama Yönetimi 3-0-3 8 ULTF 521 Uluslararası Rekabet Stratejileri 3-0-3 8 12 32 2. Dönem ULTF 512 Uluslararası İşletmelerde

Detaylı

EXECUTIVE YÖNETİM, LİDERLİK, STRATEJİK PLANLAMA ve DEĞİŞİM YÖNETİMİ EĞİTİMLERİ 2015

EXECUTIVE YÖNETİM, LİDERLİK, STRATEJİK PLANLAMA ve DEĞİŞİM YÖNETİMİ EĞİTİMLERİ 2015 EXECUTIVE YÖNETİM, LİDERLİK, STRATEJİK PLANLAMA ve DEĞİŞİM YÖNETİMİ EĞİTİMLERİ 2015 Eğitimlerin Amacı İçerikler Eğitmenler Genel Yaklaşımlar Referanslar AMACIMIZ 2000 li yılların en belirgin özelliklerinden

Detaylı

ULUSLARARASI TİCARET VE FİNANSMAN BÖLÜMÜ

ULUSLARARASI TİCARET VE FİNANSMAN BÖLÜMÜ ULUSLARARASI TİCARET VE FİNANSMAN BÖLÜMÜ BİRİNCİ YARIYIL UTF101 MİKRO İKTİSAT DERS İÇERİKLERİ İktisat biliminin temelleri, ekonomik sistemler, ekonomik kavramlar, iktisadi sistemler, piyasa ve fiyat mekanizması,

Detaylı

T.C. OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ DÖRDÜNCÜ YIL-YEDİNCİ YARIYIL

T.C. OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ DÖRDÜNCÜ YIL-YEDİNCİ YARIYIL T.C. OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ DÖRDÜNCÜ YIL-YEDİNCİ YARIYIL ISL 403 Sermaye Piyasaları Analizi (3-0) 3 Dersle, finansal piyasaları

Detaylı

YAZARLARIN ÖZGEÇMİŞİ... İİİ ÖN SÖZ... V İÇİNDEKİLER... Vİİ TABLO LİSTESİ... XV ŞEKİL LİSTESİ... XVİİ

YAZARLARIN ÖZGEÇMİŞİ... İİİ ÖN SÖZ... V İÇİNDEKİLER... Vİİ TABLO LİSTESİ... XV ŞEKİL LİSTESİ... XVİİ İÇİNDEKİLER YAZARLARIN ÖZGEÇMİŞİ... İİİ ÖN SÖZ... V İÇİNDEKİLER... Vİİ TABLO LİSTESİ... XV ŞEKİL LİSTESİ... XVİİ 1. BÖLÜM: LOJİSTİK VE TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ... 1 1.1. LOJİSTİK YÖNETİMİ... 1 1.1.1. Lojistik

Detaylı