08 seyahat 12. dekorasyon. müzeler ve ören yerlerimiz 20. teknoloji 16. Kasım 2013

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "08 seyahat 12. dekorasyon. müzeler ve ören yerlerimiz 20. teknoloji 16. Kasım 2013"

Transkript

1 moda 01 bakım 04 dekorasyon 08 seyahat 12 teknoloji 16 müzeler ve ören yerlerimiz 20 Kasım 2013

2 Moda KIRMIZI HALININ UNUTULMAZLARI Kimler geldi kimler geçti ama bazıları hafızalara kazındı.

3 Ödül törenleri, içinde seyircilerin en fazla dikkatini çeken etkinlikler arasında yer alır. Hayranı olunan sanatçıların ödül heyecanlarına ortak olmak, birbirinden keyifli sahne şovlarını izlemek bir yana kırmızı halı üzerinde arz-ı endam eyleyen ünlü isimlerin taşıdıkları kıyafetler de büyük merak uyandırmaktadır. Dünyanın önde gelen moda tasarımcılarının imza attığı bu elbiseler, neredeyse alınan ödüllerin, yapılan konuşmaların bile önüne geçmekte ve akıllarda kırmızı halıda süzülen göz kamaştırıcı kıyafetler kalmaktadır. İşte o unutulmayan elbiselerden, sizler için sayfalarımıza taşıdıklarımız Gwyneth Paltrow Gwyneth Paltrow un 2012 Oscar ödül töreni için seçtiği bu beyaz elbise moda eleştirmenlerini ikiye bölmüş olsa da büyük beğeni toplamıştı. Tom Ford imzasını taşıyan bu elbise, son derece sade olması nedeniyle sanatçının sahip olduğu şık havayı da son derece iyi bir şekilde desteklemişti. Paltrow gösterişten uzak olan bu seçimini, taşlı bir bileklik ve yüzükle tamamlamıştı. Penelope Cruz Hollywood un İspanyol güzeli Penelope Cruz, her katıldığı törende ilgiyi üzerine çekse de, özellikle 2007 yılında katıldığı Oscar töreninde öyle masalsı bir elbise tercih etmişti ki, bu seçimi ile kırmızı halı tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başardı. Atelier Versace nin elinden çıkan elbisesi hem rengi hem de masalsı görünümü ile Penelope Cruz için biçilmiş kaftandı.

4 Taylor Swift Grammy Müzik Ödülleri bu yıl da birbirinden şık kadın ve erkek sanatçıların katılımı ile renklendi. Geceye bu senenin en iyi kırmızı halı elbiselerinden biriyle damgasını vuran isim genç sanatçı Taylor Swift ti. Beyazlar içindeki Taylor Swift, askılı beyaz elbisesi ve örgülü saçları ile Helenistik bir havaya bürünmüştü. Ginnifer Goodwin 2012 yılının Emmy ödül gecesine gidiyoruz Nicole Kidman ın da aralarında olduğu pek çok güzel kadın yıldız sırayla kırmızı halıdan geçiyorlar. Ama aralarında biri var ki, ertesi gün neredeyse bütün moda eleştirmenleri tarafından gecenin en iyisi olarak seçiliyor. İşte o isim Monique Lhuillier elbisesi içindeki Ginnifer Goodwin den başkası değil. Modern ve şık görünümlü, aynı renkte ayakkabıları ile tamamladığı portakal rengindeki bu elbise kesinlikle hatırda kalmayı hak eder nitelikte. Michelle Williams Michelle Williams 2006 yılında Oscar ödül törenine kelimenin tam anlamıyla damgasını vurmuştu. Vera Wang imzalı sarı elbisesi, zarif kolyesi ve abartısız bir şekilde arkadan topladığı saçları ile tam bir asalet abidesi haline gelmişti. Sade ve şık tanımlaması için karşımıza çıkacak en iyi fotoğraflardan biri de kesinlikle bu kare.

5 Bakım KUAFÖRE GİTMEDEN SAÇINIZI ŞEKİLLENDİRMENİN KOLAY YOLLARI Bir çorap veya bir kalemle yani aklınıza gelmeyecek yöntemlerle, inanılmaz bukleler veya muhteşem topuzlar yaratabilirsiniz.

6 Hepimiz kimi zaman inkâr ediyor olsak da, dış görünüşümüze önem veririz. Dış görünüşümüz bir anlamda iç dünyamızın da yansımasıdır. Bu yansımada en büyük payı olan unsurlardan biri de saçlarımızdır. Duygusal durumumuz, hava şartları, kullandığımız kozmetik ürünleri gibi çeşitli faktörlerin etkisinde kalan, bazen bir türlü şekil veremediğimiz için bizi çıldırtan saçlarımız, aslında sandığımızdan çok daha kolay yöntemlerle şekillendirilebiliyor. Bir çorap yeter Eskiyen bir çift çorabınızı son derece kolay bir topuz yapmak için kullanabilirsiniz. Çorapların uç kısmını kesin. Bir çorabı diğerinin içinden geçirin ve rulo olacak şekilde kıvırmaya başlayın. Elinizde kalın bir halka şekline gelmiş olan çorabı bir kenara koyun. Saçlarınızı ince bir saç lastiği ile tepeden toplayın. Şimdi çorabı kullanmanın vakti geldi. En ucundan başlamak üzere, saç dibinize kadar çevirerek halka şeklinde çoraptan saçınızı geçirin. Halkayı her döndürdüğünüzde saçlarınız da içe doğru kıvrılacaktır. En dibe geldiğinizde muhteşem topuzunuz hazır bile! Bu modelin avantajlarından biri, eğer saçlarınız düz ise gece boyunca bu şekilde yatıp ve ertesi gün topuzunuzu açtığınızda saçlarınızın son derece dolgun buklelere kavuşacak olması

7 İki örgülü model Dışarıdan bakıldığında son derece zaman harcanmış algısı yaratan, aslında yapımı son derece basit olan bir diğer saç modeli de, iki örgü ile yapılandır. Bunun için saçlarınızı, başınızın arka kısmına kadar ortadan ikiye ayırmanız gerekiyor. Muntazam bir ayrım, modelin daha iyi görünmesini sağlayacaktır. Saçlarınızın sağ tarafında kalan kısmını üç eşit parçaya ayırıp örün. Örgü bittiğinde saçınızın ucundan tutarak bu örgülü kısmı, örülmemiş kısmın üzerine tel toka yardımı ile tutturun. Sonra diğer kısmı da yine üç eşit parçaya ayırarak örün. Bu defa da bu kısmı yine başınızın üzerinden diğer örgülü kısmın yanından geçirerek tel toka yardımı ile tutturun. İşte hepsi bu! Kalemle su dalgası Kısa zamanda inanılmaz bir su dalgası etkisi için size lazım olan sadece uzun bir kurşun kalem. Saçınızı istediğiniz kalınlıkta tutamlara ayırın (daha iyi bir sonuç almak için tutamların ince olmasını öneririz). Ön kısımda olan saçlarınızdan başlayarak bu tutamları teker teker kaleme dolayın. Bir süre bu şekilde bekletin. Daha kalıcı sonuç için varsa saç düzleştirme aletinizi kalemdeki kıvrımların üstüne bir süre tutabilirsiniz. Saç spreyi ile de güçlendirdikten sonra kalemi saçınızdan yavaşça çıkarın. Bu yöntemle son derece pratik bir şekilde istediğiniz su dalgalarına kavuştuğunuzu göreceksiniz.

8 Göz alıcı buklelerin sırrı kağıtta saklı Evet, yanlış okumadınız, kağıt! Diyelim ki, evinizde değilsiniz, yanınızda da saç şekillendirmek için kullanacağınız hiçbir şey yok ve ertesi gün gerçekten iyi görünmeye ihtiyacınız var. Bu durumda size tavsiyemiz hemen kolay yırtılmayan cinsten bir kağıt bulmanız olacaktır. Saçlarınızı yine tutamlara ayırın. Kağıtları bu tutamların ucundan başlayarak tıpkı bigudiye sarar gibi yuvarlayarak saç dibinize kadar sarın. En sonunda kağıdın boşta kalan iki ucunu birbirine ufak bir düğüm yardımı ile bağlayın (kağıdın biraz esnek bir yapıda olması bu aşamada yırtılmaması açısından önem taşıyor). Kağıtlar gece yattığınızda sizi rahatsız etmeyecektir. Bu nedenle gece boyunca bu saçlarınız bu şekildeyken uyuyun. Sabah kalktığınızda, kağıtları çıkardığınız zaman tıpkı bir profesyonelin elinden çıkmış, göz alıcı buklelere sahip olduğunuzu göreceksiniz.

9 Dekorasyon SOĞUK KIŞ GÜNLERİNDE SICAK KİTAP OKUMA SAATLERİ

10 Evlere kapandığımız soğuk kış günlerinde kitaplar en yakın arkadaşlarımız haline geliyor. Eşsiz bir zevk ve alışkanlık olan kitap okumanın kötü olan tek tarafı ise kitaplarınızı yıpranmadan saklayabileceğiniz yer bulmakta zorlanmak olabilir. Bu gibi durumlarda gerek tasarımlarıyla gerekse de pratik kullanım avantajları ile kitaplıklar yardımımıza yetişiyor. Adım adım doğru tasarıma karar vermek Evinizin genel tasarımına uygun olarak farklı tasarım malzemelerinden yaralanabileceğiniz kitaplıklarda benzersiz çizimlerin hayata geçirilmesi sizin hayal gücünüzle doğru orantılı. Bir kitaplığın, bulunduğu ortamla uyumlu olmasından önce kullanılabilirliği ve pratikliği geliyor. Tasarımın göze hoş gelmesi ne kadar önemliyse elinizi attığınız yerde istediğiniz kitabı bulmak da o kadar önemli. Bu yüzden seçilen ana yapı malzemesinden önce kitaplarınızı nasıl ayırmak ve sıralamak istediğiniz planlamada birinci sırada gelmeli. Burada fazla detaya girmeden sadece yerli-yabancı kitaplar ayrımı yaparak sıralamak mümkün. Bunun çok üstünkörü bir sınıflandırma olduğunu düşünenler kitapları türlerine göre ayırabilir. Kitaplığınızın fantastik eserler bölümünde Yüzüklerin Efendisi serisiyle baş başa zaman geçirmek sizin için benzersiz bir zevk olabilir. Hayranı olduğunuz yazarlar veya şairler için ayrı ayrı bölümler oluşturmak da ayrı bir seçenek. İngiliz, Rus, Fransız veya Amerikan Edebiyatlarına ait eserleri ayrı ayrı tutmak da akılcı bir tercih olarak öne çıkıyor.

11 Tasarımda bütünlük Kitapları hangi sıraya ya da kategoriye göre ayıracağınızı kararlaştırdıktan sonra tasarımın inceliklerine yani işin en eğlenceli bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Büyük malikânelerdeki gizli geçitlerin vazgeçilmez adresi olan ağırbaşlı bir tasarımdan, ağaç gövdesinde yer alan raflarla fark yaratan bir tasarıma kadar sınırsız seçeneğiniz var. Kitaplığınızı yaratma aşamasından hemen önce dikkat edilmesi gereken bir başka önemli husus ise kitaplığın bulunduğu ortamla olan uyumu. Çağdaş ve minimal öğelerle bezenmiş bir okuma odasında kasvetli ve ağırbaşlı bir kitaplık şık durmayacağı gibi ağır olarak nitelendirebileceğimiz mobilyaların bulunduğu bir alanda da modern kitaplıklar hoş durmayacaktır. Doğru malzeme tercihinin önemi Son zamanlarda ahşap, tasarım öğeleri arasında ön plana çıkıyor. Plastik ve taş gibi soğuk hissettiren materyallerden ziyade, ağaç daha gerçek ve doğal bir seçenek halini alıyor. Bu aşamada da doğru ağacı seçmek kitaplığın ömrünü ve uyumunu etkileyen önemli faktörlerden biri oluyor. Çam ağacı gerek ekonomik olması gerekse de kolay işlenebilen bir ağaç olması nedeniyle en çok tercih edilen materyaller arasında geliyor. Renkleri üzerinde tutma açısından da kullanışlı olan çam, hafif olmasıyla da ön plana çıkıyor. Meşe ise çamın yanında daha güçlü ve sert bir görünüşle daha ağır başlı olan tasarımların gözdesi. Kızıl meşenin dingin rengi okuma odasında huzurlu ve dinlendirici bir ortam yaratarak okuma saatlerini uzatıyor. Tercih edilen bir başka ağaç ise akçaağaç. İşlenmesi gayet kolay olan ve kırmızıya kaçan kahverengi tonuyla sıcak bir atmosfer yaratan akçaağaç en uzun ömürlü ahşap çeşidi olarak ön plana çıkıyor.

12 Akılcı tasarım tercihleri Tek parça halinde hazırlanan tasarımlar kitapların sınıflandırılması için daha elverişli olsa da zaman zaman abartıya kaçan devasa boyutları sebebiyle yer sıkıntısına yol açabiliyorlar. Bulunduğu yüzeye monte edilebilen daha pratik tasarımlar ise günümüzün en çok tercih edilen kitaplıklarından. Hem minimal tasarımları hem de alan tasarrufuna olanak sağlamaları ile bu raf sistemleri akılcı bir seçenek oluyor. Son olarak tek parça halinde odanın ortasında dairesel olarak yükselen kitaplıklar ise en göz alıcı ve yaratıcı tasarımlara zemin hazırlıyor.

13 Seyahat GÜNEYDOĞU NUN MASALSI ŞEHRİ MARDİN Hititlerden Romalılara, Selçuklulardan Osmanlılara kadar tarih boyunca pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapan Mardin, kendine has mimarisi ile günümüzde de ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor Yedigöller

14 Kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte Mardin in geçmişinin M.Ö yıllarına kadar uzandığı düşünülmektedir. Mardin, sırasıyla Subariler, Sümerler, Hititler, Asurlular, Urartular, Romalılar, Emeviler, Abbasiler, Artukluların eline geçmiştir. Mısır seferini yapan Yavuz Sultan Selim in fethiyle de Osmanlı topraklarına katılmıştır. Taş evleri, medreseleri, camileri ve kiliseleri ile tam bir açık hava müzesi olan Mardin in sokaklarında gezmek, adeta zamanda bir yolculuğa çıkmak gibidir. Taş evlerin arasından yapılan yürüyüşler, size bambaşka bir coğrafyada olduğunuz hissini verir. Mardin i bir günde gezip görmek size yeterli gelmeyecektir. Onun için en azından 2-3 günlük bir gezi programı yapmanızı öneririz. İşte o gezi programında mutlaka uğramanız gereken noktalardan sizin için seçtiklerimiz Mardin Kalesi Kartal Yuvası olarak da adlandırılan Mardin Kalesi nin tarihi çok eskilere dayanır. 10. Yüzyıl da Hamdaniler tarafından inşa edilmiştir. Şehre sahip olan hemen hemen bütün uygarlıkların kalesi olma vazifesini görmüştür. Doğal kaya yapısı üzerine inşa edilen kale, müthiş bir şehir manzarası sunmaktadır.

15 Mardin Ulu Cami Mardin in en eski camisi olan Ulu Cami, hem konumu hem de mimarisi ile görülmeye değer yerler arasındadır. İki minaresinden biri ve revakları zamana direnememiş, yıkılmıştır. Kuzeye bakan kısmında revaklardan geriye kalan beş bölümü görmek mümkündür. Minaresi 1176 yılında Artuklu Hükümdarı Kudbeddin İlgazi zamanında inşa edilen cami Mardin in en değerli yapıları arasında yer almaktadır. Hatuniye Medresesi Asıl adıyla Sıtti Radviyye Medresesi Artuklu hükümdarı II. Kutbeddin İlgazi zamanında annesi Sıtti Radviyye tarafından 1177 yılında yaptırılmıştır. Medresenin iki önemli özelliği bulunur. Bunlardan bir tanesi Anadolu nun en erken tarihli iki katlı açık avlulu ve iki eyvanlı medresesi olarak kabul edilmesidir. Bir diğer önemli özelliği ise güney duvarında yer alan ve Hz. Muhammed e ait olduğu düşünülen ayak izinin sergileniyor oluşudur. Deyrulzafaran Manastırı Deyrulzafaran Manastırı nı ziyaret için Mardin in 4 kilometre kadar doğusuna gitmeniz gerekmektedir. Mardin Ovası na hakim bir konumda bulunan manastırın M.S. 5.yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Manastır, Süryaniler açısından büyük bir önem arz etmektedir. Bu manastır 640 yıl süresince Süryani Ortodoks patriklerine ev sahipliği yapmıştır. Üç katlı olan manastır, kubbeleri, kemerli sütunları, ahşap el işlemeleri, iç ve dış mekanlardaki taş nakışları kısacası muhteşem mimarisi ile ziyaretçilerini bugün de etkilemeye devam ediyor.

16 Dara Harabeleri Mardin e gitmişken, Dara Harabeleri ni görmeden geri dönmeniz büyük kayıp olur. Nusaybin ilçesinden 30 kilometre uzaklıkta yer alan Dara Kenti İran hükümdarı Darayuvaşi tarafından kurulmuştur. Bu kentten geriye kalanlar ise geniş bir alan içindeki su sarnıçları, tiyatro, köprü, kilise, tophane gibi yapılardır. Ayrıca Mezopotamya nın ilk barajının bu bölgede inşa edildiği düşünülmektedir. Dara Harabeleri nin bir diğer önemli özelliği ise geçtiğimiz yıllarda yapılan kazılar sonucunda Türkiye de Zeugma dan sonra en büyük mozaik alanının keşfedildiği antik kent olmasıdır. Geleneksel Mardin Evleri Mardin denilince akla ilk gelecek imaj tabii ki taş evleridir. Kolay işlenebilmesi nedeniyle kalkerden yapılan bu evler genellikle iç avluya ve bahçeye sahiptirler. Kapı ve pencereleri motiflerle süslenen evlerde, taş işçiliğinin en güzel örneklerini görmek mümkündür.

17 Teknoloji AYDINLATMA SİSTEMLERİ AKILLANDI Tasarımları kadar pratik kullanım özellikleri ile de dikkat çeken aydınlatma sistemlerine gelişen teknolojilerin de eli değdi

18 Pratik bir yaşam sürebilmek günümüzün en önemli konularından biri. İnsanlar, yoğun iş temposuna ayak uydurmak ve 24 saate sığdırmaya çalıştıkları günler sebebiyle birçok sorunla baş etmeye çalışıyor. Bu noktada, hayatımızı kolaylaştırmak için devreye giren ileri teknoloji ürünleri hem yararlı hem de kullanışlı seçenekler sunuyor. Bu şık opsiyonların arasında ise göz kamaştıran akıllı aydınlatma sistemleri ayrı bir yerde duruyor. Enerjimiz boşa gitmesin Her alana el atan teknoloji, hayatımızı kolaylaştırma anlamında da önemli bir role sahip. Enerji tasarrufu sağlayan aynı zamanda göze de hoş gelen tasarımların önünü açan akıllı ev sistemleri arasında aydınlatma neredeyse birinci sırada geliyor. Ev otomasyon sistemleri başlığı altında ele alınabilecek akıllı ışıklandırma sistemleri bizi her an yeni bir tasarım ve kolaylıkla tanıştırıyor. Sadece bununla yetinmeyen akıllı aydınlatmalar gün ışığından yararlanarak enerji tasarrufuna da katkı da bulunuyor. Hiç zahmet gerektirmeden gün ışığını fotosellerle algılayan aydınlatma sistemleri, gün doğumu ve batımına ayarlı özel opsiyonlara otomatik olarak geçiş yapabiliyor. Fotosel sistemine güveni olmayanlar astronomik zamanlama sistemleri ile çalışan teknolojilerden yararlanabiliyor. Bu sayede bulunduğu konuma göre gün doğumu ve gün batımını otomatik olarak algılayan ürünler daha önceden ayarladığınız ışık moduna geçiş yapabiliyor. Son zamanlarda geliştirilen sistemler ise gün ışığının verimine göre aydınlatma sağlıyor. Bu sayede yerinizden kıpırdamanıza bile gerek kalmadan gün ışığı en verimli haliyle kullanılabiliyor. Akıllı aydınlatma sistemlerinin en az enerji tasarrufu kadar önemli bir diğer özelliği ise can ve mal güvenliğine yardım etmesi. Bugün kullanılan akıllı aydınlatma sistemlerinin birçoğu yangın gibi durumlarda elektrik sistemini direkt olarak kesip olası bir felaketi önlemeyi sağlıyor.

19 Hem şık hem de akıllı Enerji tasarrufunun hayati önem arz ettiği günümüzde bütün aydınlatma sistemleri tasarrufa katkıda bulunurken ürünleri birbirinden ayıran nokta ise onların tasarımı oluyor. Tasarım bazen aydınlatma öğesinin kendisiyle de göz önüne çıkabiliyor, ortam aydınlatması ile de dikkat çekiyor. Şekilli lambalar, abajurlar basit ve doğrudan amaca hizmet ederken gizli ışıklandırma sistemleri ve yerden aydınlatma uygulamaları ise dekorasyonda hileleri sevenler tarafından çokça tercih ediliyor. İster bir ev, isterse de bir eğlence ve dinlence mekânı olsun aydınlatma sistemleri bulunduğu ortama uygunluk göstermeli. Tasarımda bütünlük açısından önemli olan bu unsur sayesinde modern ve çağdaş bir ortam da, ağır başlı bir alan da şık bir aydınlatmaya sahip olabilir. Tasarımda bütünlük sağlanırken teknoloji dünyasının yeni üyeleri de aydınlatma sistemlerini etkiliyor. Akıllı telefonlar ve tabletler sayesinde dokunmatik hayata adapte olan bizler artık onlarsız yapamıyoruz. Tabletlere yüklenen sistemler sayesinde nerede olursanız olun ışık oyunları yapabiliyorsunuz. Bazı basit parmak hareketleri sayesinde isterseniz daha önceden kaydettiğiniz aydınlatma modlarına geçiş yapabiliyorsunuz. Bunun dışında loş bir film izleme seansı için ışığı istenilen derecede kısabilmek mümkün. iphone ve ipad ler için geliştirilen sistemler sayesinde uyku modu, gün ışığı modu ve daha benzeri birçok otomatik sistem sayesinde pratik bir uygulamaya sahip oluyorsunuz.

20

21 Müzeler ve Ören yerlerimiz ERZURUM TÜRK İSLAM ESERLERİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİ YAKUTİYE MEDRESESİ Yakutiye Medresesi içinde yer alan Erzurum Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi Erzurum un tarihine ışık tutan eserler barındırıyor.

22 Erzurum Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi Yakutiye Medresesi içinde yer almaktadır. Müzede Erzurum ve çevre yörelerden bir araya getirilmiş etnografik eserlerin yanı sıra Erzurum yöresine has giysiler, takılar, el yazmaları sergilenmektedir. Madeni eserler, düz yaygılar, halı, kilim, cicim, sumak, tartılar da müzeyi ziyaret edenlerin göreceği diğer tarihi eserler arasındadır. Tarihinde Selçuklu egemenliğini de yaşamış olan Erzurum, bu dönemden kalma hem mimari hem de günlük yaşama ait eserlere sahiptir. İşte bu eserlerden olan oltu taşından tespih ve ağızlıkların yanı sıra sikkeler de müzenin on bir bölümden oluşan sergi salonlarında yer almaktadır. Bu bölümler; kadın takıları ve giysileri, savaş aletleri, erkek takı ve keyif eserleri, madeni eserler, dokumacılık, halı ve kilim, el yazması eserler, tarikat ve tartı aletleri, Selçuklu seramikleri, oltu taşı ve sikkelerinin sergilendiği alanlar olarak bölünmüştür. Müzeye ev sahipliği yapmakta olan Yakutiye Medresesi de 700 yılı aşkın varlığı ile kesinlikle görülmesi gereken yapılar arasındadır. Geleneksel Selçuklu mimarisine sahip olan medrese, dört eyvanlı kapalı avlulu medreseler grubunda yer almaktadır. Taç kapısında bulunan kitabeye göre, İlhanlı Hükümdarı Sultan Olcayto zamanında Gazanhan ve Bolugan Hatun adına, Cemaleddin Hoca Yakut Gazani tarafından 1310 yılında yaptırılmıştır. Yakutiye Medresesi ni ziyaret ettiğinizde, özellikle kapı ve minarelerdeki çini süslemeleri gözden kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Eşsiz güzellikte bu çinilere ek olarak, cephede yer alan bitkisel, geometrik motifler ve sembolik tasvirler de görülmeye değerdir. Osmanlı döneminde dökümhane daha sonrasında ise askeri depo olarak kullanılmıştır. 90 lı yıllara gelindiğindeyse Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müze olarak kullanılmasına karar verilmiştir.

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

14 SEYAHAT DEKORASYON MODA MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ TEKNOLOJİ BAKIM 21 RÖPORTAJ

14 SEYAHAT DEKORASYON MODA MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ TEKNOLOJİ BAKIM 21 RÖPORTAJ NİSAN 2014 02 MODA 10 DEKORASYON 14 SEYAHAT 26 MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ 18 TEKNOLOJİ 06 BAKIM 21 RÖPORTAJ mo da BİLGİLERİNİZİ TAZELEYİN, BAHARA HAZIRLIKLI GİRİN LEKELENEN ÇANTALARI, AYAĞINIZI VURAN AYAKKABILARI

Detaylı

DEKORASYON SEYAHAT MODA KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ BAKIM MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ

DEKORASYON SEYAHAT MODA KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ BAKIM MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ EYLÜL2014 02 MODA 09 DEKORASYON 19 15 TEKNOLOJİ SEYAHAT 25 KÜLTÜR SANAT 06 BAKIM 22 MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ mo da 2014-2015 SONBAHAR-KIŞ MODA TRENDLERİ SPOR, KLASİK YA DA NOSTALJİK YENİ SEZON TAM ANLAMIYLA

Detaylı

09 seyahat 13. dekorasyon. müzeler ve ören yerlerimiz 21. teknoloji 17. Mart 2014

09 seyahat 13. dekorasyon. müzeler ve ören yerlerimiz 21. teknoloji 17. Mart 2014 moda 01 bakım 06 dekorasyon 09 seyahat 13 teknoloji 17 müzeler ve ören yerlerimiz 21 Mart 2014 Moda 2014 İLKBAHAR - YAZ MODASI Moda, mevsimlerden birkaç adım önde gider. Biz kışı yaşarken, bahar ve yaz

Detaylı

13 SEYAHAT DEKORASYON MODA KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ BAKIM MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ

13 SEYAHAT DEKORASYON MODA KÜLTÜR SANAT TEKNOLOJİ BAKIM MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ MART 2015 02 MODA 09 DEKORASYON 13 SEYAHAT 26 KÜLTÜR SANAT 06 BAKIM 18 TEKNOLOJİ 22 MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ mo da SPORTİF ŞIKLIK EGZERSİZ GİYSİLERİNDE SON TRENDLER Artık spor kıyafetler sadece sahilde

Detaylı

09 seyahat 13. dekorasyon. müzeler ve ören yerlerimiz 22. teknoloji 18. Temmuz 2013

09 seyahat 13. dekorasyon. müzeler ve ören yerlerimiz 22. teknoloji 18. Temmuz 2013 moda 01 bakım 05 dekorasyon 09 seyahat 13 teknoloji 18 müzeler ve ören yerlerimiz 22 Temmuz 2013 Moda MODA PLAJLARDA Bir mayo bir havlu yeter demeyin! Plaj modasını ihmal etmeyin. Yaza dair en sevdiğimiz

Detaylı

KÜLTÜRLERİN BULUŞTUĞU ŞEHİRLER

KÜLTÜRLERİN BULUŞTUĞU ŞEHİRLER SAYFA 01 STAR IN ÜCRETSİZ EKİDİR 25 EKİM 2013 CUMA KÜLTÜRLERİN BULUŞTUĞU ŞEHİRLER Güneydoğu nun ve hatta dünyanın tarihi, kültürel, dini açıdan en eski kentleri Mardin, Şanlıurfa ve Gaziantep, gezmekle,

Detaylı

dekorasyon 11 seyahat 16 teknoloji 23 müzeler 27 Mart 2013

dekorasyon 11 seyahat 16 teknoloji 23 müzeler 27 Mart 2013 moda 02 bakım 07 dekorasyon 11 seyahat 16 teknoloji 23 müzeler 27 Mart 2013 Moda OSMANLI DA MODA Kadifeler, gümüşle dokunmuş ipekler, çuhalar, taftalar... Osmanlı kadınları bugün podyuma çıksalar moda

Detaylı

SAYI: 18. www.ngdergi.com

SAYI: 18. www.ngdergi.com SAYI: 18 www.ngdergi.com ÖNE ÇIKANLAR KARİYER GAMZE CİZRELİ TELEVİZYON SAADET IŞIL AKSOY HABER NAFİ GÜRAL IN 50. YIL KUTLAMASI ÖDÜL GÜRAL SAPANCA WELLNESS PARK GÜRAL HARLEK THERMAL RESORT&SPA DÜNDEN BUGÜNE

Detaylı

SAYI EYLÜL 2013 K A L E 60 YILDA, BİR YÜREKTEN BİNLERCE EVE

SAYI EYLÜL 2013 K A L E 60 YILDA, BİR YÜREKTEN BİNLERCE EVE SAYI 21 EYLÜL 2013 K A L E 60 YILDA, BİR YÜREKTEN BİNLERCE EVE SUNUŞ YIL 60, HENÜZ YOLUN BAŞI... Yıllar önce oluşturmaya başladığımız hayallerimiz ilk önce ulusal ve bölgesel yatırımları ile Türkiye nin

Detaylı

İçindekiler. Kadın. Teknoloji. Ekonomi: Alışveriş: Moda

İçindekiler. Kadın. Teknoloji. Ekonomi: Alışveriş: Moda Kadın Bu Senenin Popüler Gelin Başı Modelleri Uzun Saçlara Yepyeni Şekiller Deneyin Bebek Bakımında Küçük Püf Noktaları İçindekiler Moda Yaz Yaklaşırken Yeni Elbiselerle Göz Kamaştırın Modayı Takip Etmek

Detaylı

İşçil. Bade. En güzel. sanatı. Ege nin. 10 tatil yeri Gecenin yıldızı olun. Bavul toplama. Kendi markamı. yaratmak istiyorum

İşçil. Bade. En güzel. sanatı. Ege nin. 10 tatil yeri Gecenin yıldızı olun. Bavul toplama. Kendi markamı. yaratmak istiyorum SAYI 03 TEMMUZ - AĞUSTOS 2012 TEMMUZ / AĞUSTOS 2012 MODANIN YAŞAM ALANI Ege nin En güzel 10 tatil yeri Gecenin yıldızı olun Bavul toplama sanatı Bade Kendi markamı İşçil yaratmak istiyorum Hakan Şahin

Detaylı

204 GÜNEYDO U ANADOLU REHBER

204 GÜNEYDO U ANADOLU REHBER MARDIN 11/15/07 8:42 PM Page 204 204 GÜNEYDO U ANADOLU REHBER Mardin, Eski şehir MARDIN 11/15/07 8:42 PM Page 205 MARD N 205 Mardin MARDIN 11/27/07 3:32 PM Page 206 206 GÜNEYDO U ANADOLU REHBER Bir bak

Detaylı

Anılar anlıktır Yüksel GEDİKLİ

Anılar anlıktır Yüksel GEDİKLİ Anılar anlıktır Yüksel GEDİKLİ Francesco Faccln den Wunder Wasser Lavabo Mikonos da Kekik Kokulu Otel San Giorgio Modaya Yaz Geldi Ateş Tuğlası Renginde Tasarımlar Şehirler ve Dekorları Sıcaklar ve Bitkiler

Detaylı

Tayland Mistik Bir Atmosfer. Ali POYRAZOĞLU. Ege KABASAKAL Bir Kukla Bebek Masalı. Arkas Sanat Merkezi

Tayland Mistik Bir Atmosfer. Ali POYRAZOĞLU. Ege KABASAKAL Bir Kukla Bebek Masalı. Arkas Sanat Merkezi Ali POYRAZOĞLU Aşk, Aşk, Aşk... Arkas Sanat Merkezi Camın Şairleri Zafer Yavuz Fotoğraf Karelerindeki Doğal Dans Ege KABASAKAL Bir Kukla Bebek Masalı Tayland Mistik Bir Atmosfer Zarif Ve Romantik Pudra

Detaylı

Brezilya Kurtarıcı İsa Heykeli Bilim Kahramanları Buluşuyor! Boncuk Köy Yolunuz Düşsün Diye! Almanya Allianz Arena Stadyumu

Brezilya Kurtarıcı İsa Heykeli Bilim Kahramanları Buluşuyor! Boncuk Köy Yolunuz Düşsün Diye! Almanya Allianz Arena Stadyumu Brezilya Kurtarıcı İsa Heykeli Bilim Kahramanları Buluşuyor! Boncuk Köy Yolunuz Düşsün Diye! Almanya Allianz Arena Stadyumu Geçmişe Ait Tarz, Retro Eski Roma Şehirlerinde Gezintiye Çıkmak! İÇİNDEKİLER

Detaylı

TEMMUZ 2013 KÜÇÜK METREKARELERDE YAŞAM EKOLOJİK PROJELER ÇEVRECİ ÜNLÜLER

TEMMUZ 2013 KÜÇÜK METREKARELERDE YAŞAM EKOLOJİK PROJELER ÇEVRECİ ÜNLÜLER TEMMUZ 2013 KÜÇÜK METREKARELERDE YAŞAM EKOLOJİK PROJELER ÇEVRECİ ÜNLÜLER ÖNSÖZ- Ç NDEK LER Yine yeni bir yaz Sarı ve sıcak Ancak sanki bu yaz diğerlerinden daha farklı. Sarının yanında bol bol yeşil de

Detaylı

Pink Martini Konserleri İle Mutlu Bir Bahar. Minimalizm. Taç Mahal Bir Aşk Hikâyesi. Naif Bir Sanat. Varyant Karşıyaka Eşi Benzeri Yok!

Pink Martini Konserleri İle Mutlu Bir Bahar. Minimalizm. Taç Mahal Bir Aşk Hikâyesi. Naif Bir Sanat. Varyant Karşıyaka Eşi Benzeri Yok! Pink Martini Konserleri İle Mutlu Bir Bahar Arzu Akgün Resim Sanatı Üzerine Taç Mahal Bir Aşk Hikâyesi Bahçe, Balkon ve Teraslarınıza Mor Dokunuşlar Sardunaki Otel Birlikte Geçen On Yıl Varyant Karşıyaka

Detaylı

life www.cayyolulife.com.tr çayyolu nisan 2011 sayı 8 life

life www.cayyolulife.com.tr çayyolu nisan 2011 sayı 8 life life Ya ş a m s t i l i n i z çayyolu nisan 2011 sayı 8 www.cayyolulife.com.tr Ya n l ı ş biliyorsunuz... A s ı l A Ş K N i s a n d a b a ş k a d ı r... life TÜRKİYE DE BİR İLK SIVI GRANİT Püskürtme

Detaylı

60 GÖYNÜK SEHA YAPI DAN HABERLER. GÖR, ANLA, HİSSET... San a, Semerkand, Kahire SEKTÖRDEN HABERLER

60 GÖYNÜK SEHA YAPI DAN HABERLER. GÖR, ANLA, HİSSET... San a, Semerkand, Kahire SEKTÖRDEN HABERLER 06 08 SEHA YAPI DAN HABERLER SEKTÖRDEN HABERLER 24 TURGUT CENSEVER 50 58 GÖR, ANLA, HİSSET... San a, Semerkand, Kahire BAHAR EVLERİ Hem Şehre yakın Olun Hem Sakin Bir Yaşam Sürün 12 BÜYÜK EKRAN SAVAŞLARI

Detaylı

paylaşımdan Mevsimler Değişirken İkram Göktaş

paylaşımdan Mevsimler Değişirken İkram Göktaş paylaşımdan İkram Göktaş Mevsimler Değişirken Sarıdan yeşile kaçan yaprakları ile hüznün kraliçesi sonbahar, yerini beyaz baş tacımız kışın güzelliklerine bırakırken değişen sadece mevsimler olmuyor. Her

Detaylı

Nisan 2011 Fiyat : 7 TL. www.dergibursa.com.tr

Nisan 2011 Fiyat : 7 TL. www.dergibursa.com.tr Nisan 2011 Fiyat : 7 TL 02 www.dergibursa.com.tr K E N T V E Y A Ş A M D E R G İ S İ Sarı sıcak MARDİN / Toprağın bize armağanı ÇİNİ / Helen den beri aynı şehirim ben İZNİK Beklentilerinizi boşa çıkarmayan

Detaylı

Ufuk Yıldırım. Vintage Ne Varsa Eskilerde Var. Mehmet Boztaş. 90 lardan Bugüne. Bahariye Sanat İstanbul Kadıköy ün Kalbi

Ufuk Yıldırım. Vintage Ne Varsa Eskilerde Var. Mehmet Boztaş. 90 lardan Bugüne. Bahariye Sanat İstanbul Kadıköy ün Kalbi Ufuk Yıldırım 90 lardan Bugüne Mehmet Boztaş Sanatta Kırmızının Etkisi Vintage Ne Varsa Eskilerde Var Bahariye Sanat İstanbul Kadıköy ün Kalbi Mozart ın Doğduğu Kent: Salzburg Fütüristik Lavabo Tasarımları

Detaylı

Güvenliğin Kale si şimdi yepyeni SAYI

Güvenliğin Kale si şimdi yepyeni SAYI Güvenliğin Kale si şimdi yepyeni SAYI 25 2015 TE DE GÜVENLIĞIN KALESI OLMAYA DEVAM EDECEĞIZ aberlerimiz gurur verici; 2014 te farklı kanallarda büyümemizi sürdürmenin heyecanını yaşıyoruz. 2014 yılında

Detaylı

Sonbahar Modası TÜYOLARI MİNİMALİST DİZAYN. Avrupa nın Tercihi. Ev Tek Bir Stilden Oluşmak Zorunda Değil Açelya Akkoyun

Sonbahar Modası TÜYOLARI MİNİMALİST DİZAYN. Avrupa nın Tercihi. Ev Tek Bir Stilden Oluşmak Zorunda Değil Açelya Akkoyun dekorasyon ve ev yaşamı dergisi Masa Dağı Eteklerinde EŞSİZ BİR EV Kolay Taşınmanın TÜYOLARI 2013 damgasını vuran renkler Avrupa nın Tercihi MİNİMALİST DİZAYN Ev Tek Bir Stilden Oluşmak Zorunda Değil Açelya

Detaylı

KAPSAMLI GÜVENLİK HİZMETİ

KAPSAMLI GÜVENLİK HİZMETİ KALE DEN KAPSAMLI GÜVENLİK HİZMETİ SUNUŞ GELİŞMEYE, YENİLİĞE VE SOSYAL SORUMLULUKLARIMIZI GERÇEKLEŞTİRMEYE ARA VERMEDEN İLERLEMEYE DEVAM EDİYORUZ Kale Kilit ve Kale Endüstri Holding ailesi olarak 60 ıncı

Detaylı

Güzel sanatlar şu bölümlere ayrılır: Görsel ve biçimsel (plastik) sanatlar, sessel (fonetik) sanatlar, ritmik ve karma sanatlar. Görsel ve Biçimsel

Güzel sanatlar şu bölümlere ayrılır: Görsel ve biçimsel (plastik) sanatlar, sessel (fonetik) sanatlar, ritmik ve karma sanatlar. Görsel ve Biçimsel Sanat türleri. Sanatın Pek çok türleri vardır. Bunların açıklanıp ani atılabilmesi, eğitim sürecinde değerlendirilebilmesi ve sanattan gerektiğince yararlanılabilmesi için; sanatı belli bir sınıflandırma

Detaylı

ÖNE ÇIKANLAR GEZİ MAKEDONYA MÜZİK KENAN DOĞULU KOLEKSİYONER JEFF HAKKO PORTRE ERKAN GÜRAL DÜNDEN BUGÜNE EKMEK SAĞLIK TERMAL SULAR TREND OSMANLI STİLİ

ÖNE ÇIKANLAR GEZİ MAKEDONYA MÜZİK KENAN DOĞULU KOLEKSİYONER JEFF HAKKO PORTRE ERKAN GÜRAL DÜNDEN BUGÜNE EKMEK SAĞLIK TERMAL SULAR TREND OSMANLI STİLİ SAYI: 25 www.ngdergi.com ÖNE ÇIKANLAR GEZİ MAKEDONYA MÜZİK KENAN DOĞULU KOLEKSİYONER JEFF HAKKO PORTRE ERKAN GÜRAL DÜNDEN BUGÜNE EKMEK SAĞLIK TERMAL SULAR TREND OSMANLI STİLİ Benim ihtiraslarım var,

Detaylı

Kış Modası COUNTRY STİLİ. BU EVDE HUZUR RÜZGARLARI ESIYOR! Çiğdem Tunç a konuk olduk. Hayalleri zorlayan SIRA DIŞI TASARIMLAR. Avrupa nın Tercihi

Kış Modası COUNTRY STİLİ. BU EVDE HUZUR RÜZGARLARI ESIYOR! Çiğdem Tunç a konuk olduk. Hayalleri zorlayan SIRA DIŞI TASARIMLAR. Avrupa nın Tercihi dyo nun sizlere armağanıdır 4 ayda bir yayınlanır Ocak 2014 sayı:4 dekorasyon ve ev yaşamı dergisi BU EVDE HUZUR RÜZGARLARI ESIYOR! Çiğdem Tunç a konuk olduk Hayalleri zorlayan SIRA DIŞI TASARIMLAR Avrupa

Detaylı

Ağlasun. Yürüyüş, Tırmanış ve Bisiklet Rotaları

Ağlasun. Yürüyüş, Tırmanış ve Bisiklet Rotaları Ağlasun Yürüyüş, Tırmanış ve Bisiklet Rotaları Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı TR61/11/TURİZM/KAMU/01-35 Ağlasun ilçesinde doğal ve kültürel kaynakların sürdürülebilir turizm kullanımlarına hazırlanması ve

Detaylı