Özel Anakent Anaokulu Ekim Bülteni 2012

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Özel Anakent Anaokulu Ekim Bülteni 2012"

Transkript

1 Özel Anakent Anaokulu Ekim Bülteni 2012

2 SAYIN VELİLERİMİZ, YIL İÇİNDE YAPTIĞIMIZ TÜM ETKİNLİKLERİMİZİ AYLIK OLARAK SİZLERLE PAYLAŞMAKTAN MUTLULUK DUYACAĞIZ. YENİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILIMIZIN BİZLERE VE SİZLERE MUTLULUK VE BAŞARI GETİRMESİNİ DİLERİZ. BÜLTENİMİZ İÇERİSİNDE YER ALANLAR EKİM AYI TEMALARIMIZ TÜRKÇE DİL ETKİNLİKLERİMİZ OYUNLARIMIZ SANAT ETKİNLİKLERİMİZ FEN VE MATEMATİK ETKİNLİKLERİMİZ OKUMA-YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARIMIZ ÇEVRE BİLİNCİNİ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARIMIZ DEĞERLER EĞİTİMİ HAFTANIN KELİMESİ İŞ BAŞINDA EĞİTİM ÇALIŞMALARIMIZ (MUTFAK ETKİNLİĞİ) SOSYAL SORUMLULUK PROJEMİZ FARKLI DÜŞÜNME ETKİNLİĞİ SORUMUZ (SCAMPER) İNGİLİZCE ÇALIŞMALARIMIZ SOSYAL ETKİNLİK ÇALIŞMALARIMIZ BİZDEN KARELER PARTİMİZ KASIM AYI ETKİNLİK TAKVİMİMİZ REHBERLİK BİRİMİ SAĞLIK BİRİMİ SİZİN İÇİN KİTAP ÖNERİLERİMİZ SINIF ÖĞRETMENİ ARZU EROĞLU

3 OKULUM : Öncelikle sınıf içinde bulunan arkadaşlarımızla tanıştık.bunun için top yardımıyla isim Öğrenme oyununu oynadık. Daha sonra ki günlerde diğer sınıfları gezerek anaokulunu tanıdık.okulumuzda çalışan görevlileri tanıdık. Neden okula gelmemiz gerektiği,okulda neler yapacağımız ve öğreneceğimiz hakkında sohbet ettik. BEN BÜYÜYORUM Öncelikle cinsiyet ayrımını öğrendik.erkek ve kız çocukları arasındaki farklar konuştuk.nelerden hoşlandıklarını,nasıl giyindiklerini,hangi oyunları oynamaktan hoşlandıklarını konuştuk. Okulumuzun hemşiresi Nebiye hanıma giderek boy ve kilomuzu ölçtürdük.büyümek için yemeklerimizi yememiz gerektiğini konuştuk. Evimizden bebekliğimize ait resimleri eşyaları sınıfımıza getirerek arkadaşlarımızla paylaştık. Hayvanların (civcivin) büyüme aşamalarını izledik ve öğrendik. Bitkilerin büyümelerini deney yaparak gözlemledik. EVİMİZ AİLEMİZ Bu ünitemizde evimize ait fotoğraflar ve videolar getirerek arkadaşlarımıza evimizi ve ailemizi tanıttık. Evimizde kimlerin yaşadığını ve sorumlulukları hakkında konuştuk. CUMHURİYET BAYRAMI Atatürk ün kim olduğunu ülkemizin için yaptıkları hakkında konuştuk.cumhuriyet bayramını neden kutladığımızı ve bizim için neden önemli bir gün olduğunu öğrendik.

4 PARMAK OYUNLARI ÇALKAPIYI Çal kapıyı (alna vurularak kapı çalma hareketi yapılır) Bak pencereden (gözlerin önünde parmaklar bir gözlük gibi birleştirilir) Çevir mandalı (burun burkulur) Gir içeriye (işaret parmağı ile ağız içi işaret edilir) Çek bir sandalye (kulağın biri tutulur çekilir) Otur yanıma. ( diğer kulak çekilir ) Nasılsın bugün Ayşe?(Çene tutulur) KARDEŞİM Bu benim, (sağ başparmak gösterilir) Bu da kardeşim.(sol başparmak gösterilir) Her sabah uyanınca,(uyanma hareketi yapılır) Ona günaydın derim. Mamasını yedirir,(mama yedirme hareketi yapılır)) Uykusu gelince sallarım.(kollar birleştirilir,sallama hareketi yapılır) Uykuya dalınca(uyuma hareketi yapılır) Yavaşça yatağına koyarım.(yatağa koyma hareketi yapılır) EVİM Burası benim evim(iki el havada çatı şekli yapılır) İçindeki odaları bilirim(sağ başparmak ve işaret parmağı daire yapılır) Yatak odamda uyur(uyuma hareketi yapılır) Mutfakta yemeğimi yerim (yemek yeme hareketi yapılır) Canım sıkılınca oturma odasında Televizyon izlerim. Misafirlerimiz gelince de Misafir odasına buyur ederim.(buyur etme hareketi yapılır)

5 ATATÜRK Atatürk bize ne dedi? Güçlü olun dedi.(iki el birleştirilir) Karınca gibi çalışıp Birbirinizi sevin dedi. ATLAR Atlar yavaşça yürüyor(eller yavaşça dizlere vurulur) Atlar hızlandı (eller daha hızlı vurulur) Atlar çimlerde yürüyor(iki el birbirine sürülür) Atlar taşlıkta yürüyor(eller göğse vurulur) Atlar bataklıkta yürüyor(dil ile ses çıkarılır Atlar dereden atlıyor hoop(atlama hareketi yapılır) TEKERLEMELER SAR MAKARAYI Sar sar sar makarayı Çöz çöz çöz makarayı. Şöyle de böyle şak şak şak Komşu komşu tak tak tak Aslan geliyor, kaplan geliyor tıp Eller kollar bağlı şıp. ŞARKILAR BEBEK Annem bana bir bebek aldı, Yanakları al aldı. Gözleri boncuk mavi, saçları kumraldı. Ben bebeğimi çok severim, şekerle beslerim. Yaramazlık yapınca kulağını çekerim. Bir gün gittik atta ya,çikolata almaya. Yolumuzu kaybettik,başladık ağlamaya. Oradan geçen bir polis amca yolumuzu gösterdi. Bundan sonra atta ya gitmek yok dedi. KIRMIZI BALIK Kırmızı balık gölde, Kıvrıla kıvrıla yüzüyor. Balıkçı Hasan geliyor. Oltasını atıyor. Kırmızı balık dinle sakın yemi yeme. Balıkçı seni tutacak sepetine atacak. ELLERİM TOMBİK TOMBİK Ellerim tombik tombik, Kirlenince ne komik. Kirli yüzler sevilmez,güzelliği görülmez. Çok koşup da terleme Soğuk sulardan içme. Sonra hasta olursun Gidip doktoru bulursun. Doktor gelir odana. İğne yapar popona, Ay ay diye bağırma, koşup anneni çağırma

6 ÖĞRENDİĞİMİZ KAVRAMLAR RENKLER ŞEKİL KAVRAMI DİĞER KAVRAMLAR Kırmızı Daire Mutlu-Üzgün Büyük-Küçük FEN VE MATEMATİK ETKİNLİKLERİ DENEYLER BİTKİLERDE BÜYÜME:Plastik bardakların içine pamuk yerleştirdikten sonra üzerine nohut koyduk.daha sonra nohudumuzun üstünü tekrar pamukla kapatıp suladık.her gün nohutta meydana gelen değişiklikleri gözledik. Nohutlar uzayıp yaprak açtıktan sonra birkaç gün sulamadık.bunun sonucunu gözlemledik. Bitkilerin büyümesi için suya,besine ve güneşe ihtiyacı olduğunu öğrendik. GÖZLERİMİZ OLMASAYDI:Önce gözlerimiz açıkken etrafımıza bakındık.daha sonra gözlerimizi kapatarak etrafımıza baktık.gözlerimiz olmadan hiçbir şeyi göremediğimizi öğrendik.

7 OYUNLAR 1-Tabakların üzerinden iki ayakla zıplama 2-Denge oyunları 3-Kurt Baba 4-Kırmızı Balık 5-Müzikli heykel oyunu 6-Sandalye kapmaca 7-Balon şişirme oyunu 8-Kim yok oyunu 9-Top oyunları 10-Avcı ve tilki oyunu İŞ BAŞINDA EĞİTİM (MUTFAK ETKİNLİĞİ) Şeftali reçeli yapıyoruz. Kahvaltılık sandviçler SOSYAL SORUMLULU PROJEMİZ Kapak toplama projesi Geri dönüşüm toplama projesi SANAT ETKİNLİKLERİ 1-Suluboya ile şablon baskısı 2-Suluboya ile elma baskısı 3-Suluboya ile yumurta boyama 4-Serbest suluboya çalışmaları 5-Tabaklardan çocuk yapımı 6-Civcivin büyüme aşamaları 7-Artık materyallerle çocuk yapımı 8-Eva kağıdı ile ev yapımı 9-Pastel boya ile sınırlı boyama çalışmaları 10-El baskısı 11-Makası tutma ve kesme çalışmaları 12-Artık materyallerle yıldız süsleme 13-Artık materyallerle balık süsleme DEĞERLER EĞİTİMİ Paylaşma ÇEVRE BİLİNCİNİ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARIMIZ Geri dönüşüm işaretini tanıma Atık kağıtları değerlendirme Atık plastik şişeleri ve metal kutuları değerlendirme Geri dönüşüm kutusu

8 ENGLISH CLASS HELLO SONG Hello Rocket, Hello Star, Hello Monkey,too! Hello Rocket, Hello Star, Hello Monkey,too! ARE YOU SLEEPING? Are you sleeping? Are you sleeping Brother Bear? Morning bells are ringing, Morning bells are ringing. Ding dang dong. BYE, BYE SONG Bye, bye! Bye, bye! Bye, bye Rocket! Bye, bye! Bye, bye! Bye, bye Star! Bye, bye! Bye, bye! Bye, bye Monkey, too! VOCABULARY: Hello, goodbye. Numbers: 1-6 Family members: Daddy, mummy, brother, sister.

9 FARKLI DÜŞÜNME ETKİNLİĞİ SORUMUZ (SCAMPER): Aile bireylerinden birinin yerine geçme şansınız olsaydı kimin yerine geçerdiniz? Neden? Batuhan Bakır: Baba olurdum. Berk Emin: Büyük Berk olmak isterdim. Burak la futbol oynardım. Mustafa Toprak Kırdı:Baba olmak isterdim. Çünkü işe gitmek istiyorum. Eda Deniz: Babaannemin yerinde olmak isterdim. Baba annem bana tarhana yapıyor. Bahar Ağın: Ayça halamın yerinde olmak isterdim. Çünkü Ayça mı çok seviyorum. Okyanus Şen: Annemin yerine geçmek isterdim. Çünkü annem gibi büyüyemedim. Selen Oruç: Annemin yerine geçmek isterdim. Çünkü annemi çok seviyorum. Lara Oruç: Havva halamın yerinde olmak isterdim. Çünkü benim her söylediğimi yapıyor.

10 SOSYAL ETKİNLİK ÇALIŞMALARI MÜZİK: Sınıfını,öğretmenini tanıma.okul heyecan teması,vücudunun bölümlerini tanıyarak,kendisinin ve arkadaşlarının vücudunu değerli olduğunu kabul eder.dört kez dize vurma,el çırpma,parmak şıklatma ile ritimsel becerisini fark eder,arkadaşları ile grup çalışması yapar. BİLGİSAYAR: Mouse kullanımı Eğitici siteden Mouse pratikliği Paint te çizim yapma. Etkinlik Sitemiz : GÖRSEL SANATLAR: Sınırlı boyama çalışmaları yapıldı.boya ve kalemi doğru tutuş öğretildi. Ben ve Ailem, Portrem konuları ve serbest resim çalışmaları yapıldı. BEDEN EĞİTİM: Çift ayakla zıplamayı öğrendik Tek ayakla zıplamayı öğrendik Çizgi üzerinde yürümeyi ve sıçramayı öğrendik Belirli bir mesafeye top taşıdık. Farklı ebatlarda ki nesneleri yuvarladık ve taşıdık.

11 Bizden kareler

12

13 Cumhuriyet Bayramımız

14 1 Kasım Çocuğunuzla evinizin odalarını sayınız. Evinizin bölümleri ne amaçla kullanılıyor sohbet ediniz. 7 Kasım Çocuğunuzda bir şarkı söylemesini isteyiniz. 13 Kasım Geri dönüşüm işaretlerini çocuğunuza gösteriniz ve ne olduğunu sorunuz. 19 Kasım Evde çocuğunuz ile birlikte çorba yapınız. 25 Kasım Evde farklı renklerde oyuncaklarını gruplamasını isteyiniz KASIM AYI AİLE ETKİNLİK TAKVİMİ 2 Kasım Ailenizdeki iş bölümü ile ilgili sohbet ediniz. 8 Kasım Dergi ve kitaplardan Atatürk resimleri toplayınız. 14 Kasım Yemekten sonra yapması gerekenler hakkında sohbet ediniz. 20 Kasım Çocuğunuzla birlikte suluboya ile resim yapınız. 26 Kasım Okulda öğrendiği bir şarkıyı çocuğunuzla birlikte söyleyiniz. 3 Kasım Çocuğunuzla farklı ülkelerdeki evleri inceleyiniz. 9 Kasım Atatürk ün yaptıkları ile ilgili sohbet ediniz. 15 Kasım Çocuğunuzdan tanıdığı bir hayvanın sesini çıkarmasını isteyiniz. 21 Kasım Evde gazete kağıtlarından toplar yapınız. Bir oyun üretip oynayınız. 27 Kasım 1 rakamını kılavuz çizgide yazmasını isteyiniz. 4 Kasım El temizliğinin önemi hakkında sohbet ediniz. 10 Kasım Atatürk ile ilgili bir resim yapmasını isteyiniz. 16 Kasım Aynanın karşısında çocuğunuzla birlikte vücudunuzun bölümlerini inceleyiniz. 22 Kasım Çocuğunuzla evdeki kurallar hakkında sohbet ediniz. 28 Kasım Çocuğunuzla evdeki eşyaları kullanarak arttırma ve eksiltme çalışmaları yapınız. 5 Kasım Kendi kendine giyinip soyunması için fırsat sağlayınız. 11 Kasım Çocuğunuzun çevresinde kendisine bir ağaç seçmesini isteyiniz. 17 Kasım Çocuğunuza evde bilmeceler sorunuz,cevabı bilmesi için ip uçları veriniz. 23 Kasım Öğrendiği bir şarkıyı söylemesini isteyiniz. 29 Kasım Çocuğunuzdan gözlerini kapatmasını isteyin, meyveleri tattırarak hangi meyve olduğunu sorunuz. 6 Kasım 1 den 20 ye kadar ritmik sayma yapınız. 12 Kasım Çocuğunuz ile birlikte kitapçıdan bir kitap alınız.kitabı evde çocuğunuza okuyunuz. 18 Kasım Diş sağlığı ile ilgili sohbet ediniz.birlikte dişlerini fırçalayınız. 24 Kasım Nasıl bir öğretmenin olmasını hayal ederdin sorusunu sorunuz.cevabı not alıp okula gönderiniz. 30 Kasım Çocuğunuza olan duygularınızı onunla paylaşın.

15 REHBERLİK 3 YAŞ ÇOCUĞUNUN GELİŞİM ÖZELLİKLERİ 3 yaşından itibaren çocuk oyun çağına girer, motor becerileri gelişir ve çevre üzerinde egemenlik kurmaya başlar. Çocuk artık kendisinden bağımsız bir dünyanın varlığını kabul eder ve kendisini de o dünyanın bir parçası olarak görür. Çocuk, kendisine özel bir benlik ve cinsiyet duygusu geliştirmeye başlar. 3 yaş çocuğu kazandığı güven sayesinde çevresini keşfetmeye ve çevre üzerinde denetim kurmaya başlar. Çevre üzerinde denetim kurma isteği sayesinde çocuk kendi bedenine, cinsel farklılıklara ve çevrede olup bitenlere karşı merak duymaktadır. Bu dönemde çocuklar grup halinde oynamaya, birbirleriyle konuşmaya ve birbirlerini izlemeye başlarlar. 3 YAŞ ÇOCUĞU NE DUYAR NE SÖYLER? Sözcük dağarcığı oldukça gelişmiştir. Konuşması yabancılar tarafından da anlaşılabilir fakat yine de konuşmasında birtakım çocuksu ifadeler vardır ve dil bilgisi kurallarına tam olarak uygun değildir. Adını, soyadını ve cinsiyetini söyleyebilir. Ne?, Nerede?, Kimle? diye başlayan birçok soru sorar. Öyküleri dinlemek için çok isteklidir. SOSYAL BECERİLERİ VE OYUN Sembolik oyunla bu evrede gelişimini sürdürür. Uyur gibi, el yıkar gibi, parmağını gazetede gezdirip okur gibi yapmaktan hoşlanır. Ellerini yıkayabilir fakat kurularken denetlenmeli, gerekirse yardım edilmelidir. Kaşık, çatal kullanabilir. Geceleri altını ıslatmaz. Pantolonunu, şortunu indirebilir, giyebilir fakat düğme iliklemede, fermuar çekmede yardıma ihtiyacı olabilir. Oyun içinde kendi kendine konuşma azalmaya başlar, bunun yerine arkadaşlarıyla konuşmayı tercih etmeye başlar. Çevreyi derli toplu tutmaya özen gösterir. Ev, bahçe işi, alışveriş işlerinde yetişkine yardımcı olmaktan mutlu olur. Oyuncak ve şeker gibi nesneleri paylaşma anlayışı gelişmiştir. Yumuşak ve sevecen bir tavrı vardır. Kardeşine sevgi gösterir.

16 ÇOCUĞA NASIL YARDIMCI OLUNABİLİR? Çocuğun bu dönemde cinsel kimliği oluşmaya başladığı için çocuk Ben kimim? Nereden geldim? Çocuk nasıl oluşur? sorularını yöneltebilir. Bu tür sorular çocuğun bu dönemdeki merak duygusundan kaynaklandığı için yadırganmamalı ve olağan karşılanmalıdır. Çocuğa basit, kısa ve doğru cevaplar verilmelidir. Çocuğun yetişkinlerden çok yaşıtlarıyla konuşmaya ihtiyacı vardır. Bunun için uygun ortamı hazırlayın. Önce tek tek adlarını sorarak çocuğun nesneleri tanıyıp tanımadığını anlayın ve özelliğini söylediğiniz nesneyi size vermesini isteyin. Bana kırmızı kovayı ver gibi Değişik boyutlardaki nesnelerle önce büyük-küçük sonra uzun-kısa gibi oyunlar oynayın. Değişik renklerdeki oyuncakları çocuğun önüne koyup renklerini tek tek sorun. Sözel olarak çocuktan elindeki oyuncağı kutunun üzerine, içine, altına, arkasına, önüne koymasını isteyin. Kitapçıda kendi kitabını kendisinin seçmesine izin verin. Çocuğa uyulması gereken kuralları öğretirken Yapma. Etme. diyerek men etmek yerine, istenmeyen davranışı yerine geçebilecek farklı bir etkinlik veya nesne bulun. Düzen alışkanlığı kazandırmak için Oyuncakların dağılmış, istersen birlikte toplayalım. diyerek onu özendirin. ÇOCUK OKUL ÖNCESİ KURUMA NEDEN GİTMELİDİR? Okul öncesi eğitimin amaçlarından en önemlisi çocuğun anaokulunda kendi kişiliğine karşı olumlu bir tutum geliştirmesidir. Çocuk okul öncesi eğitimde mutlu ve anlamlı yaşantılar geçirirse ilkokula başlarken kendine olan güveni yüksek olacağından başarı olasılığı artacaktır. Anaokulunun amacı öğrenmeye ilgi uyandırmaktır. Burada çocuğa bilgi öğretilmez, var olan yetenekleri geliştirilir. Okuma yazma öğretilmez, okuma yazma olgunluğu kazanması sağlanır. Anaokulu aynı zamanda kuralları en etkili biçimde öğretebilen kurumdur. Çocuk anaokulunda arkadaşlarıyla beraber yemek yemeyi, uyumayı, oyun oynamayı, birlikte bir şeyler yapmayı öğrenir.

17 ANAOKULUNA GİTMEK İSTEMEYEN ÇOCUĞA NASIL YARDIMCI OLUNABİLİR? Anaokuluna gitmek istemeyen çocuk kuralsız ve özgür bir ortamda yaşamayı seven bir çocuktur. Çocuğu merkeze alan bir aile ortamında büyüyen çocuk için anaokulundaki uyku ve yemek saatleri çocukta huzursuzluk yaratır. Çoğunlukla koruyucu ve aşırı hoşgörülü aile ortamlarından gelen çocuk okulda kaygı yaşar. Burada en önemli konu aile üyelerinin çocuğun okula gitmesi konusunda görüş birliği içinde olmasıdır. Çünkü ailede çocuktan yana olan bir babaanne ya da başka bir üye, çocuğun istenmeyen davranışının artmasına neden olacaktır. Eğer çocuk anne babası yanında iken arkadaşlarıyla oynuyor fakat anne baba gittiğinde ağlıyorsa bu durumda çocuk kuruma gitmesi konusunda zorlanmalıdır Kaynak: Prof. Dr. Haluk YAVUZER Çocuğunuzun İlk Altı Yılı Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

18 GRİP Üst solunum yollarında meydana gelen viral bir hastalıktır. Influenza A, Influenza B ve Influenza C virüsleri gripe neden olur. Bu hastalık öncelikle bakteriyel bir hastalık olmadığından öncelikle antibiyotiklerle tedavisi mümkün değildir. Kuluçka süresi 2-3 gündür. 38 C üzerinde bir ateş dikkat çekicidir. GRİP NASIL BİR HASTALIKTIR, HANGİ YOLLARLA BULAŞIR? Grip, viral bir hastalıktır ve virüslerle bulaşır. En sık bulaşma yolu da tokalaşma, yakın konuşmalar, öpüşme gibi yakın temastır. Bu yüzden grip ve soğuk algınlığından korunma yöntemi olarak ellerin sık sık yıkanması, öne çıkan bir yöntemdir. Ayrıca grip olan insanların kalabalık ortamlarda bulunmaları da diğer insanların enfeksiyon kapmalarına neden olur. KİMLER RİSK ALTINDADIR? Öncelikle kalabalık ortamlarda bulunanlar yüksek risk altındadır. Özellikle yuvaya giden çocuklar, ilkokul öğrencileri, ileri yaştaki insanlar, kalp ve tansiyon hastaları gibi vücut direncinin düşük olduğu insanlar ile hastanelerde çalışan sağlık personeli; hem kalabalık ortamlarda bulunuyor olmaları hem de vücut dirençlerinin kolay düşmesi açısından risk altındadırlar. GRİP NASIL TEDAVİ EDİLİR? KULLANILAN İLAÇLARIN ÖZELLLİKLERİ NELERDİR? Grip enfeksiyonunun başlangıç döneminde antibiyotik kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü, grip virüslerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Oysa antibiyotiklerin virüsler üzerinde etkisi yoktur. Grip tedavisinde öncelikle istirahat çok önemlidir. Bol C vitamini ve su tüketmenin yanında piyasada anti-gribal olarak satılan ilaçlardan da yararlanılabilir. Bu ilaçlar poşet halinde sıcak suda eritilerek içilen ilaçlardır. İçinde hastanın ateşini düşürücü, kırgınlığı giderici, burun tıkanıklığını açıcı parasetamol gibi birtakım etken maddeler bulunuyor. En çok kullanılanlardan Tylol Hot gibi anti-gribal ilaçların erken dönemde kullanımı hem gribin daha komplikasyonsuz ortadan kalkmasını hem de daha kısa sürmesini sağlıyor. Bu nedenle hekimler, bu tarz anti-griballeri hastalara tavsiye eder. Ancak komplike olmuş bir gribal enfeksiyon varsa mutlaka bir hekime danışmakta fayda vardır. PEKİ HASTA KİŞİ İLE TEMASTAN KAÇ GÜN SONRA GRİP OLMA OLASILIĞI VARDIR? Gripte kuluçka süresi 2-3 gündür. Yani 2 gün sonrada başlayabilir 3 gün sonrada başlayabilir. Hatta hepimiz grip olduktan sonra hafiye gibi geriye giderek kimden aldık diye suçlu ararız. PEKİ GRİP HASTALIĞI ORTALAMA NE KADAR SÜRER? 2 ile 5 gün içersinde geriler. Ortalama 1 hafta sürer. Ancak nadiren 2 haftaya kadar uzayabilir. Bu gibi durumları hemen hekiminizle görüşünüz. Bazen gribin seyrine göre ve vücut direncinize göre başka komplikasyonlar olabilir. Hekimiz size ilave ilaçlar verebilir. NEBİYE AYVAZOĞLU Sağlık Birimi

19 Sizin için kitap önerilerimiz Çocuğunuzun İlk 6 Yılı Araştırmalar, çocukluk yıllarında kazanılan davranışların yetişkinlikte, bireyin kişilik yapısını, tavırlarını, alışkanlıklarını, inançlarını ve değer yargılarını büyük ölçüde biçimlendirdiğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle, bebeklik yıllarından başlayarak bireyin desteklenmeye, önkoşulsuz kabul, ilgi ve saygı görmeye, paylaşmayı öğrenmeye ve bilgiyi özümsemeye gereksinimi vardır. İşte bu kitap, erken gelişim yıllarının önemi nedeniyle, hem bu dönemdeki gelişim özelliklerini, hem de olması gereken uyarıcı ve sevecen yakın çevre koşullarını ana-babalara anlatmayı amaçlamaktadır.

20 Bayramınız kutlu, mutlu ve sonsuz olsun.

Özel Anakent Anaokulu Mart Bülteni 2014

Özel Anakent Anaokulu Mart Bülteni 2014 Özel Anakent Anaokulu Mart Bülteni 2014 DOĞAMIZ Bitkiler temamızda; Bitkilerin üç grupta incelendiklerini ve bunların neler olduğunu, bitkilerin yapılarını, bakımlarını, büyüme aşamalarını, bitkilerinde

Detaylı

OKULUMU SEVİYORUM AREL EĞİTİM KURUMLARI AYLIK ANASINIFI DERGİSİ SAYI: 83 2010

OKULUMU SEVİYORUM AREL EĞİTİM KURUMLARI AYLIK ANASINIFI DERGİSİ SAYI: 83 2010 OKULUMU SEVİYORUM AREL EĞİTİM KURUMLARI AYLIK ANASINIFI DERGİSİ SAYI: 83 2010 İÇİNDEKİLER ÇOCUK OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMUNA NEDEN GİTMELİDİR? 2 ÇOCUĞUN GELİŞİM ÖZELLİKLERİ 5 2 7 YAŞ ÇOCUKLARININ BİLİŞSEL

Detaylı

Özel Anakent Anaokulu Ocak Bülteni 2014

Özel Anakent Anaokulu Ocak Bülteni 2014 Özel Anakent Anaokulu Ocak Bülteni 2014 ÖĞRENDİĞİMİZ PARMAK OYUNLARI İKİ KEDİ (Balıklar Sınıfı) Mırnav mırnav iki kedi (işaret parmaklar karşılıklı hareket ettirilir.) Biri çıkmış üst odaya (işaret parmağıyla

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 1 YIL: 2014 EKİM Güne oyun etkinliği ile başlamak bizi çok mutlu etti. Pazartesi günü oyuncak günümüz olduğu için evden getirdiğimiz

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: KASIM YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir.

Detaylı

0-4 AY BEBEKLER İÇİN BEYİN GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER

0-4 AY BEBEKLER İÇİN BEYİN GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER Bir kuşun beyni bir bezelyenin yarısı kadar ağırdır. Bir bebeğin beyni elma kadar ağırdır. 7 yaşında bir çocuğun beyni bir patates kadar ağırdır. Bir yetişkinin beyni balkabağı kadar ağırdır. 0-4 AY BEBEKLER

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun NİSAN. eğiten kitap 11 Eylül 2013

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun NİSAN. eğiten kitap 11 Eylül 2013 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun NİSAN eğiten kitap 11 Eylül 2013 YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 1 Nisan 2014 Yaş Grubu (Ay) :... Öğretmen Adı Soyadı :... Güne Başlama Zamanı Oyun

Detaylı

EMİRLER ŞUBESİ 2013-2014 1.DÖNEM OKUL BÜLTENİ

EMİRLER ŞUBESİ 2013-2014 1.DÖNEM OKUL BÜLTENİ EMİRLER ŞUBESİ 2013-2014 1.DÖNEM OKUL BÜLTENİ 1 2 İÇİNDEKİLER Öğrenciden.. Belirli Gün ve Haftalar Öğrendiklerimiz Şarkılar Öğrendik Şiirler Öğrendik Parmak Oyunları Öğrendik Oyunlar Öğrendik Sınıfımızdan

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: NİSAN YAŞ GRUBU: 48-66 Ay ÖĞRETMEN ADI:

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: NİSAN YAŞ GRUBU: 48-66 Ay ÖĞRETMEN ADI: MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI NİSAN AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: NİSAN YAŞ GRUBU: 48-66 Ay ÖĞRETMEN ADI: AYLAR NİSAN KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya

Detaylı

ANNE-BABA, VELİ, AİLE EĞİTİMİ VE REHBERLİĞİ

ANNE-BABA, VELİ, AİLE EĞİTİMİ VE REHBERLİĞİ KADIKÖY İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ANNE-BABA, VELİ, AİLE EĞİTİMİ VE REHBERLİĞİ 0-18 Yaş Grubu Gelişimi Rehberi Editörler: Fahri CÜREBAL Gülseren ÇETİN ÖZBEN Mayıs, 2012 PARA İLE SATILMAZ Bu yayın, Kadıköy

Detaylı

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EKİM. eğiten kitap 11 Eylül 2013

MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EKİM. eğiten kitap 11 Eylül 2013 5 MEB Okul Öncesi Yeni Programına Uygun EKİM eğiten kitap 11 Eylül 2013 26 YARIM GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI Okul Adı :... Tarih : 1 Ekim 2013 Yaş Grubu (Ay) :... Öğretmen Adı Soyadı :... Güne Başlama Zamanı Oyun

Detaylı

Değerli Velilerimiz,

Değerli Velilerimiz, - 1 - Değerli Velilerimiz, Uzun süren ve bol emek isteyen çalışmalarımız sonucunda, Uluslararası Bakalorya Organizasyonu nun İlk Yıllar Programı nı (PYP) uygulamaya başlamış olmanın ve Bursa da tek olmanın

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI: 3 YIL: 2015 OCAK Seçtiğimiz merkezlerde oyun oynayarak geçirdiğimiz bu etkinlik saatinde yeni beceriler kazanamaya başladık.

Detaylı

Özel Çakabey Okulları Anaokulu Bülteni. Kasım 2013 Sayı : 2

Özel Çakabey Okulları Anaokulu Bülteni. Kasım 2013 Sayı : 2 Özel Çakabey Okulları Anaokulu Bülteni Kasım 2013 Sayı : 2 1 Değerli Velimiz, Anasınıfı öğrencilerimizin okul içinde yaptıkları ders, kulüp ve diğer etkinliklerinden seçmeler yaptığımız elektronik dergimizin

Detaylı

BU KİTABI HAZIRLAYANLAR

BU KİTABI HAZIRLAYANLAR ADIM ADIM ÇOCUK GELİŞİMİ, EĞİTİMİ VE ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ 1 BU KİTABI HAZIRLAYANLAR Toplumsal Konuları Araştırma ve Geliştirme Derneği, Zeliha Bülbül, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Öğretmeni Fatma Ayçiçek

Detaylı

Kasım 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Kasım 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Güne Başlama Zamanı Kasım 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Çocuklar güler yüzle karşılanır. Hangi öğrenme merkezlerine geçecekleri sorulup çocuklara rehberlik

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ İTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL DR. SEDAT ÜRÜNDÜL ANAOKULU BÜLTENİ SAYI:2 YIL: 2013 KASIM Her zaman güne oyun etkinliğimizle başladık. Oyun etkinliğimize başlamadan önce, hangi merkezlerde oynamak istediğimizi

Detaylı

Evde... 24 Yolda... 26 Alışverişte... 27 Çocuk ve Beslenme... 28 1 Aylık... 28 3 Aylık... 30 4 Aylık... 31 7 Aylık... 33 8 Aylık... 34 9 Aylık...

Evde... 24 Yolda... 26 Alışverişte... 27 Çocuk ve Beslenme... 28 1 Aylık... 28 3 Aylık... 30 4 Aylık... 31 7 Aylık... 33 8 Aylık... 34 9 Aylık... ALT MENÜ Çocukta Olumlu Davranışlar Geliştirmek... 5 Yaşın Gelişimsel Özelliklerini Bilmek... 5 Her yaşa uygun yöntemi uygulamak... 5 Çocuğun Gözleri ile Dünyaya Bakmak... 6 Kendi Çocuğunu İyi Tanımak...

Detaylı

4 yaş grubu çocukların bu yıl içerisinde geçeceği bazı gelişim aşamalarını şu şekilde özetleyebiliriz:

4 yaş grubu çocukların bu yıl içerisinde geçeceği bazı gelişim aşamalarını şu şekilde özetleyebiliriz: AYLIK BÜLTENLER SERİSİ EYLÜL, 2011 SAYI : 1 KONU: 4 YAŞ ÇOCUĞUNUN GELİŞİM ÖZELLİKLERİ Sevgili Veliler, 0-6 yaş arasını kapsayan erken çocukluk dönemi, çocuğun en hızlı geliştiği dönemdir. Beyin yapısı

Detaylı

Prof. Dr. Mehmet Zeki AYDIN

Prof. Dr. Mehmet Zeki AYDIN Prof. Dr. Mehmet Zeki AYDIN. Marmara Üniversitesi www.mehmetzekiaydin.com EMAİL:mza@mehmetzekiaydin.com TEL:0506.3446620 PROF.DR. MEHMET ZEKİ AYDIN ÖZGEÇMİŞİ 1959 yılı, Konya Çumra doğumlu. 1985 de Ankara

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÇOCUK ETKİNLİKLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÇOCUK ETKİNLİKLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÇOCUK ETKİNLİKLERİ ANKARA, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ŞUBAT AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: ŞUBAT YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ŞUBAT AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: ŞUBAT YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ŞUBAT AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: ŞUBAT YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR ŞUBAT KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 3. Algıladıklarını hatırlar.

Detaylı

Mayıs 1. Gün EĞİTİM AKIŞI

Mayıs 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Okulun Adı :... Tarih :... /... / 20... Öğretmen Adı :... Mayıs 1. Gün EĞİTİM AKIŞI Güne Başlama Zamanı Oyun Zamanı Kahvaltı - Temizlik Etkinlik Zamanı "İlk Yardım Çantamız" isimli bütünleştirilmiş Türkçe

Detaylı

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ OKUMA-YAZMAYA HAZIRLIK Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

GÜNLÜK PLAN-11.GÜN. Okul Adı : Tarih DA A2:K3 DA A8:K3

GÜNLÜK PLAN-11.GÜN. Okul Adı : Tarih DA A2:K3 DA A8:K3 GÜNLÜK PLAN-11.GÜN Okul Adı : Tarih :./ /.. Yaş Grubu : Öğretmenin Adı : AMAÇ VE KAZANIMLAR PSİKOMOTOR ALAN SOSYAL DUYGUSAL DİL ALAN BİLİŞSEL ALAN ÖZBAKIM ALAN SDA A6:K2 DA A2:K3 BA A2:K1 BA A9:K1,3 BA

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ARALIK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ARALIK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ARALIK AYI AYLIK EĞİTİM PLANI AYLAR ARALIK OKUL ADI: TARİH: Aralık YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini

Detaylı

Ailem ve Ben Meslekler Mısır Piramitleri

Ailem ve Ben Meslekler Mısır Piramitleri KASIM ayı bülteni ile yeniden merhaba! Anasınıfımızdaki yolculuk devam ediyor. Bu ayki temalarımız: Kızılay Haftası 10 Kasım Atatürk ü Anma Günü 24 Kasım Öğretmenler Günü Ailem ve Ben Meslekler Mısır Piramitleri

Detaylı

EKĠM AYI. TAM GÜNLÜK EĞĠTĠM AKIġI ETKĠNLĠK PLANLARI

EKĠM AYI. TAM GÜNLÜK EĞĠTĠM AKIġI ETKĠNLĠK PLANLARI EKĠM AYI TAM GÜNLÜK EĞĠTĠM AKIġI VE ETKĠNLĠK PLANLARI TAM GÜNLÜK EĞĠTĠM AKIġI Okul adı: Tarih: /10/2015 YaĢ grubu (Ay): Öğretmen Adı: Güne BaĢlama Zamanı Oyun Zamanı Öğrenme merkezlerinde oyun Kahvaltı,

Detaylı