Yükseköğretim Koordinatörlüğü Türkiye Ulusal Ajansı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Yükseköğretim Koordinatörlüğü Türkiye Ulusal Ajansı"

Transkript

1 Anket Soruları Yükseköğretim Koordinatörlüğü Türkiye Ulusal Ajansı

2 ÖĞRENCİ ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ SORULARI

3 1- İkinci sınıfta Erasmus+ giden bir öğrenci orada aldığı bir dersi 3. sınıf ya da 4.sınıftaki bir ders olarak sayabilir mi?

4 2- Kendi üniversitesinde düşük bir notla geçtiği dersi Erasmus+ la gittiği üniversite o dersi alarak tekrar yükseltme yapabilir mi?

5 3- Erasmus öğrencisi alttan aldığı bir dersi Erasmus+ gittiği üniversiteden alabilir mi?

6 4- Yan dal ya da çift dal yapan bir öğrenciyi her iki programdan biri ile gönderebilirmiyiz?

7 5- Öğrencilerin dosyasında bulunması gereken belgeler el kitabında yazdığı gibi Erasmus+ öğrenim anlaşması = hibe sözleşmesi+learning agreement mıdır? yoksa; hibe sözleşmesi ve learning agreement'a ek olarak ayrı bir Erasmus+öğrenim anlaşması mı imzalatmalıyız öğreniclere?

8 6- Öğrenim Hareketliliği'nde Learning'teki karşı kurumdan alınan derslerin karşılığnda üniversitemizde yerine sayılacak derslerin,öğrenci gitmeden önce mi yoksa öğrenci gittikten sonra mı fakülte kuruluna,bölüm kuruluna yada senatoya sunulması gerektiği üzerine uygulamadaki farklılıklar?

9 7- Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri ders dönemini tamamladıktan sonra yurtdışında tekrar ders alabilir mi? Yoksa sadece araştırma için mi 30 kredilik gönderilmelidir.

10 8- Önümüzdeki akademik yıl OLS için ne kadar lisans verilecek ve bu lisansların dağıtımı üniversitelerin kendisi tarafından mı yapılacak?

11 9- Daha Önceden başarılı olup üst dönemlerden fazladan ders alan ve 3. sınıfta programdan faydalanmak için başvurup 4. sınıf için programdan faydalanmaya hak kazanan öğrencinin daha önceki üst dönemden aldiği dersler sebebi ile 30 AKTS'nin altında dersinin bulunması durumunda öğrenci Erasmus programından faydalanması mümkün müdür?

12 10- Öğrencilerin seçim aşamasında öğrencinin başvuru yaptığı program ile akademik çalışmaları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinin ilgili akademik koordinatör tarafından yapılması gerekmektedir. Bu durumda ofislerin sorumluluğunun ve inisiyatif alma alanının ne olduğunun kesinleştirilmesi ihtiyacı bulunmaktadır. Tercih sayısı ve sıralamasına ilişkin herhangi bir hiyerarşik belirleme yapılmamıştır. Ulusal Ajansın bu konuyu uygulama el kitabında detaylandırabili mi ya da üniversitelerin inisiyatifine bıraktığını teyit edebilir mi?

13 11- Öğrenim anlaşmasının "after mobility" kısmı "transkript" anlamına gelmekte midir? Yoksa transkript, katılım belgesi ve "after mobility" olarak 3 belge olarak mı değerlendirmeliyiz?

14 ÖĞRENCİ STAJ HAREKETLİLİĞİ SORULARI

15 12- Staj hareketliliğinde mesuliyet siğortasını çok az bir kurum yaptırmaktadır. Mesuliyet siğortası yaptırmayan için bir yaptırım var mıdır? Siğorta yaptırmadığı için bir öğrenciyi staja göndermememiz mümkünmüdür.?

16 13- Mezun olduktan Staj Hareketliliğinden yararlanan öğrencilerin iş ve işlemlerinin takibi.

17 14- Staj hareketlılığı zorunlu olmayan bolumlerın stajlarının tanınması nereye ve nasıl yapılmalı. Sadece ds te gosterılmesı yeterlı olacak mı? Ayrıca staj konsorsıyumuna katılan ogrencılerın erasmus staj tanınmaları nasıl yapılacak?

18 15- Staj yapılan kurumların PIC numarası alma zorunluluğu bulunuyor mu?

19 16- Staj hareketliliği ile ilgili yaptırılması zorunlu olan sigortaların Türkiyedeki sigorta firmaları tarafından bilinmemesi sıkıntı oluşturuyor. Bu konunun çözümü hakkındaki önerileriniz nelerdir?

20 17- Staj hareketliliği için güvenilir firma nasıl bulabiliriz?

21 18- Türkiye menşeili bir firmanın yurt dışı şubesinde staj yapmak mümkün müdür? Stajyerin, Hafta da en fazla kaç saat en az kaç saat çalışılması gerek?

22 19- Staj için öğrenciler seyahat sağlık sigortası alarak vize alabiliyorlar, yeterli mi?

23 20- Staj+Öğrenim (bütünleşik) stajlarda hem gönderen hem de kabul eden kurum olarak görevlerimiz tam olarak nelerdir?

24 21- Öğrenci stajının tanınmasında zorluklar yaşıyoruz. Ders eşleştirme ve tanınma ile ilgili çeşitli çözüm önerileri sunabilir misiniz? Yeni uygulama olarak mezunların da faydalanabilmesi bizleri ders eşleştirme konusunda sıkıntıya düşürmektedir. Bu konuyla ilgili tanınmada nasıl bir yaklaşımda bulunabiliriz?

25 22- Türkiye de mesuliyet sigortası yapan bir firma yok, uluslararası şirketlere yönlendiriyoruz ama yapılmazsa olur mu, çünkü bazı şirketler zaten hiç istemiyor?

26 23- Kurumumuzda staj kredisi genellikle 2-3 ECTS ancak ECTS hesabına göre 2 aylık bir staj çok daha fazla kredi olmalı, akademik tanınırlık açısından bu bir sorun mudur?

27 PERSONEL DERS VERME HAREKETLİLİĞİ SORULARI

28 24- Personel ders verme hareketliliği kapsamında gidecek akademisyenler için de genel kapsamlı sağlık sigortası gerekiyor mu?

29 25- Şirketten davetli olarak çağırılan personel için ilgili şirketin PIC numarası alma zorunluluğu var mı?

30 26- Erasmus Personel hareketliliği konusunda Ders Verme- Eğitim alma ile ilgili bütçe aktarımı ve bu işlem için herhangi bir evraklar düzenlenmesi gerekip gerekmediği konusu.

31 27- Ders verme hareketliliği hibelerini artırmanız mümkün müdür?

32 PERSONEL EĞİTİM ALMA SORULARI

33 28- Personel eğitim alma hareketliliği kapsamında workshop, çalıştay gibi konferans olmayan ama konferans benzeri aktivitelere katılabilir mi?

34 29- Personel seçiminde uygulanacak kriterler için puanlama bağlamında yeni bir yaklaşım önerebilir misiniz?

35 30- Eğitim alma hareketliliği hibelerini artırmanız mümkün müdür?

36 UYGULAMA EL KİTABI SORULARI

37 31- Uygulama El Kitabı'nda birçok konunun yükseköğretim kurumuna bırakılmasından doğacak uygulama farklılıkları neticesinde tek bir uygulamanın bulunmaması üzerine yaşanabilecek sorunlar?

38 32- Uygulama kitabında istenen dökümanların direkt linkleri olsa daha kolay olur.

39 33- Erasmus+ Uygulama El Kitabı'nın ilgili yıl için yayımlanmasından önce öğrenci seçim ve aday gösterme sürecinin başlaması gerekmektedir. Bir önceki seneye ait el kitabının ise sadece o yıl için yürülükte olduğunun ifade edilmesi sebebiyle hukuki bir boşluk doğmaktadır. Bu sorunun çözümü için ya yeni el kitabının seçim sürecinden önce yayınlanması ya da bir önceki seneye ait el kitabının yürürlük süresinin bir sonraki el kitabı yayınlanana kadar uzatılması için çalışma yapılabilir mi?

40 34- Erasmus+ Uygulama El Kitabı aralık ayında da değildi dönemin başladığı haziran ya da en geç temmuz gibi yayınlamanız mümkün müdür?

41 akademik yılı için gönderilen Uygulama el kitabı eksik, ne zaman tamamlanacak?

42 akademik yılı için çoktan program detaylarını öğrencilerimiz ile paylaşıp başvurularını aldık, uygulama el kitabının ne zaman yayınlanacak?

43 IT ARAÇLARI SORULARI

44 37- Mobility Tool'da gelen öğrenci ve öğretim görevlileri bilgileri girilmiyor. Ulusal Ajansa bu istatistiki bilgiler geliyor mu?

45 38- Mobility Tool'a öğrencileri veya personeli işlerken, sistem hibe miktarını otomatik belirliyor. aşağıdaki yorum kısmına gerçekte ne kadar ödendiğini yazmamız dışında yapabileceğimiz bir şey var mıdır? Ayrıca free mover olarak hibesiz giden öğrenciyi ya da stajyeri sisteme nasıl işlemeliyiz?

46 39- IT Araçları (Mobility Tool+, ECAS, TURNA ) tek bir adresten sekronize çalışması mümkün değil midir?

47 40- Mobility tool üzerinden gönderilen çevrimiçi anketin doldurulmaması durumunda uyarı ve hatırlatma için ne kadar süre tanınmalı?

48 41- Mobility Tool'da doldurulması zorunlu alanlarda ECTS'e yer verilmediği için doldurmuyoruz. ECTS bilgilerinin sonradan talep edilme ihtimali var mı? Arada yaşanan sorunlar nedeniyle Mobility Tool ile ilgili ayrıca bir oturum düzenlenebilir.

49 42- AB Komisyonu web sayfasında yayınlanan "PIC Number Search" arama motorunda bazı PIC number ifadeleri "declared" bazıları ise "validated" olarak nitelendirilmektedir. "Declared" olan PIC Numaralarının "validated" olması için nasıl bir yol izlenmelidir?

50 43- Mobility Tool üzerinde kısmi hibelendirme nasıl yapılır?

51 44- Online Dil Sınavı için ilgili öğrenciler tanımlandıktan sonra sınavı tamamlamadıkları takdirde ilgili lisans sisteme tekrar geri döner mi? Geri dönerse ne zaman?

52 45- OLS'ye tanımladığımız hesaplar zaman içinde silinmektedir. Bu sorun sistemden mi kaynaklanmaktadır, düzeltilebilir mi?

53

ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ KILAVUZU

ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ KILAVUZU Dikkat edilmesi gereken hususlar: ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ KILAVUZU 1. Staj hareketliliği için kurumlar arasında ikili anlaşma olmasına gerek yoktur. Öğrencilerin staj yerlerini kendilerinin bulması

Detaylı

1- Application Form / Accommodation 2- Transkript (İngilizce) 3- Learning Agreement 4- Öğrenci Bilgi Formu 5- Pasaport 6- Kabul Belgesi ve Vize

1- Application Form / Accommodation 2- Transkript (İngilizce) 3- Learning Agreement 4- Öğrenci Bilgi Formu 5- Pasaport 6- Kabul Belgesi ve Vize 1- Application Form / Accommodation 2- Transkript (İngilizce) 3- Learning Agreement 4- Öğrenci Bilgi Formu 5- Pasaport 6- Kabul Belgesi ve Vize İşlemleri 7- Banka İşlemleri 8-Sigorta İşlemleri 9- OLS 10-

Detaylı

Erasmus Kimdir? Erasmus öğrenim hareketliliği nedir?

Erasmus Kimdir? Erasmus öğrenim hareketliliği nedir? Erasmus Kimdir? Desiderius Erasmus 1465-1536 yılları arasında yaşamış Hollandalı bir felsefe adamıdır. Rönesansla birlikte ortaya çıkan hümanizm akımının öncülerinden ve en büyük temsilcilerinden biri

Detaylı

T.C. EGE ÜNİVERSİTESİ DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

T.C. EGE ÜNİVERSİTESİ DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar T.C. EGE ÜNİVERSİTESİ DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu yönerge, Ege Üniversitesi nde uluslararası ikili anlaşmalar, Erasmus+, Erasmus,

Detaylı

T.C. İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Hayat Boyu Öğrenme Programı Erasmus Yönergesi * BİRİNCİ BÖLÜM

T.C. İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Hayat Boyu Öğrenme Programı Erasmus Yönergesi * BİRİNCİ BÖLÜM T.C. İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Hayat Boyu Öğrenme Programı Erasmus Yönergesi * BİRİNCİ BÖLÜM Amaç ve kapsam MADDE 1- (1)Bu yönergenin amacı Avrupa Birliği

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Tanımlar ve Yetkili Kişi ve Birimler

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Tanımlar ve Yetkili Kişi ve Birimler KARABÜK ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI (LIFELONG LEARNING PROGRAMME-LLP) / HAYAT BOYU ÖĞRENME PROGRAMI ERASMUS DEĞİŞİMİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Tanımlar ve Yetkili

Detaylı

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Yükseköğretim Koordinatörlüğü ERASMUS+

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Yükseköğretim Koordinatörlüğü ERASMUS+ T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Yükseköğretim Koordinatörlüğü ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ Yükseköğretimde Öğrenci

Detaylı

NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM ve GENÇLİK PROGRAMLARI ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ YÖNERGESİ

NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM ve GENÇLİK PROGRAMLARI ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ YÖNERGESİ NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM ve GENÇLİK PROGRAMLARI ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ YÖNERGESİ Amaç ve kapsam MADDE 1 (1) Bu yönergenin amacı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları arasında

Detaylı

T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ

T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu yönergenin amacı Avrasya Üniversitesi nin Erasmus ve diğer değişim

Detaylı

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Erasmus+ Programı Öğrenci Hareketliliği Yönergesi

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Erasmus+ Programı Öğrenci Hareketliliği Yönergesi DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Erasmus+ Programı Öğrenci Hareketliliği Yönergesi Üniversitemiz Senatosunun 20.08.2013 tarih ve 415/9-10 sayılı kararıyla kabul edilmiş,

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI (LIFELONG LEARNING PROGRAMME-LLP) / HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI ERASMUS DEĞİŞİMİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar

Detaylı

ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ YÜKSEKÖĞRETİM ÖĞRENCİ VE PERSONEL HAREKETLİLİĞİ SIK SORULAN SORULAR

ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ YÜKSEKÖĞRETİM ÖĞRENCİ VE PERSONEL HAREKETLİLİĞİ SIK SORULAN SORULAR ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ YÜKSEKÖĞRETİM ÖĞRENCİ VE PERSONEL HAREKETLİLİĞİ SIK SORULAN SORULAR Yükseköğretim öğrenci ve personel hareketliliğinden Türkiye deki tüm yükseköğretim kurumları

Detaylı

MEHMET AKĠF ERSOY ÜNĠVERSĠTESĠ AVRUPA BĠRLĠĞĠ EĞĠTĠM VE GENÇLĠK PROGRAMLARI (LIFELONG LEARNING PROGRAMME-LLP) / HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI ERASMUS

MEHMET AKĠF ERSOY ÜNĠVERSĠTESĠ AVRUPA BĠRLĠĞĠ EĞĠTĠM VE GENÇLĠK PROGRAMLARI (LIFELONG LEARNING PROGRAMME-LLP) / HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI ERASMUS MEHMET AKĠF ERSOY ÜNĠVERSĠTESĠ AVRUPA BĠRLĠĞĠ EĞĠTĠM VE GENÇLĠK PROGRAMLARI (LIFELONG LEARNING PROGRAMME-LLP) / HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI ERASMUS DEĞĠġĠMĠ YÖNERGESĠ BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM AMAÇ, KAPSAM VE TANIMLAR

BİRİNCİ BÖLÜM AMAÇ, KAPSAM VE TANIMLAR T.C. PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ ERASMUS PROGRAMI KAPSAMINDA ÖĞRENCİ ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ YÖNERGESİ (Bu Yönerge, 16.05.2013 tarih ve 2013/03 sayılı Üniversite Senatosunda kabul edilmiştir.) BİRİNCİ BÖLÜM AMAÇ,

Detaylı

Erasmus programından öğrenci statüsünde bir kereden fazla yararlanamazsınız.

Erasmus programından öğrenci statüsünde bir kereden fazla yararlanamazsınız. Erasmus öğrencisi olmak için nasıl başvurabilirim? Erasmus öğrencisi olmak için Üniversitemiz, her yıl başvuru süresi belirlemektedir. Bu süre içerisinde öğrenciler online olarak Erasmus Ofisine başvuru

Detaylı

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ Hayat Boyu Öğrenme Erasmus ve Diğer Değişim Programları Yönergesi

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ Hayat Boyu Öğrenme Erasmus ve Diğer Değişim Programları Yönergesi ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ Hayat Boyu Öğrenme Erasmus ve Diğer Değişim Programları Yönergesi Amaç Madde 1. Bu yönergenin amacı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları-Hayat Boyu Öğrenme Programı (HBÖ)-

Detaylı

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ ERASMUS+ PROGRAMI YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam ve Tanımlar

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ ERASMUS+ PROGRAMI YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam ve Tanımlar NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ ERASMUS+ PROGRAMI YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar Amaç ve Kapsam Madde 1- (1) Bu yönergenin amacı; Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları arasında

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI HAYAT BOYU ÖĞRENME (LİFELONG LEARNİNG) - ERASMUS PROGRAMI ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Detaylı

Diplomatik temsilciliklerimizin hiçbir birimi staj faaliyeti için uygun değildir.

Diplomatik temsilciliklerimizin hiçbir birimi staj faaliyeti için uygun değildir. Staj Hareketliliği Nedir? Faaliyet, yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrencinin yurtdışındaki bir işletmede staj yapmasıdır. Staj, bir yararlanıcının programa katılan başka bir ülkedeki bir işletme veya

Detaylı

Erasmus Öğrencilerinin Sıkça Sorduğu Sorular

Erasmus Öğrencilerinin Sıkça Sorduğu Sorular Erasmus Öğrencilerinin Sıkça Sorduğu Sorular Afyon Kocatepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Güncelleme Tarihi 01.08.2012 Programa dahil olan ülkeler hangileridir? Avrupa Birliği üyesi

Detaylı

12.02.2014 SENATO 2014/2-IX BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ ERASMUS DEĞİŞİM PROGRAMI YÖNERGESİ

12.02.2014 SENATO 2014/2-IX BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ ERASMUS DEĞİŞİM PROGRAMI YÖNERGESİ 12.02.2014 SENATO 2014/2-IX BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ ERASMUS DEĞİŞİM PROGRAMI YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç: MADDE 1 - (1) Bu Yönergenin amacı Erasmus Değişim Programı

Detaylı

T.C. CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMLARI ERASMUS ÇALIŞMA KURULU YÖNERGESİ

T.C. CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMLARI ERASMUS ÇALIŞMA KURULU YÖNERGESİ T.C. CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMLARI ERASMUS ÇALIŞMA KURULU YÖNERGESİ Amaç ve kapsam MADDE 1 Bu yönergenin amacı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları kapsamında

Detaylı

ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ. Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği

ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ. Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği 2014 Dönemi Yükseköğretim Kurumları için El Kitabı * Bu el kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik

Detaylı

MUSTAFA KEMAL ÜNĐVERSĐTESĐ ERASMUS DEĞĐŞĐM PROGRAMI YÖNERGESĐ

MUSTAFA KEMAL ÜNĐVERSĐTESĐ ERASMUS DEĞĐŞĐM PROGRAMI YÖNERGESĐ MUSTAFA KEMAL ÜNĐVERSĐTESĐ ERASMUS DEĞĐŞĐM PROGRAMI YÖNERGESĐ BĐRĐNCĐ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 (1) Bu Yönerge nin amacı Erasmus Değişim Programı na ilişkin işleyişi düzenlemektir.

Detaylı

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar

BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI (LIFELONG LEARNING PROGRAMME-LLP) / HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI ERASMUS DEĞİŞİMİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Tanımlar

Detaylı

İZMİR ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ

İZMİR ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ İZMİR ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ AMAÇ VE KAPSAM MADDE 1: Amaç: Bu Yönergenin amacı, Erasmus ve diğer değişim programlarına ilişkin işleyişi düzenlemektir. Kapsam: Yönerge,

Detaylı

Erasmus Hakkında. Erasmus programı bir "yabancı dil öğrenme programı" değildir. Erasmus programı bir "burs" programı değildir.

Erasmus Hakkında. Erasmus programı bir yabancı dil öğrenme programı değildir. Erasmus programı bir burs programı değildir. Erasmus Hakkında Öğrenim yaşamı boyunca (önlisans, lisans, yüksek lisans, doktora) toplamda 12 şer ay olacak şekilde birden fazla kez hibeli Erasmus değişim öğrencisi olmak mümkündür. Erasmus programı

Detaylı

3. ÖĞRENCİ HAREKETLİLİĞİ - STUDENT MOBILITY (SM)

3. ÖĞRENCİ HAREKETLİLİĞİ - STUDENT MOBILITY (SM) 3. ÖĞRENCİ HAREKETLİLİĞİ - STUDENT MOBILITY (SM) Erasmus öğrenci hareketliliğine yükseköğretim kurumlarında örgün eğitimde kayıtlı öğrenciler katılabilir. Açıköğretim ve benzeri (uzaktan eğitim) öğrencileri

Detaylı

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 AKADEMİK YILI ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ Sık Sorulan Sorular

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 AKADEMİK YILI ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ Sık Sorulan Sorular YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 AKADEMİK YILI ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ Sık Sorulan Sorular 1-Ne kadar süre ile staj yapabilirim? Staj hareketliliği faaliyet süresi ön lisans, lisans, yüksek lisans

Detaylı

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Erasmus Programı Öğrenci Değişimi Yönergesi

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Erasmus Programı Öğrenci Değişimi Yönergesi İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Erasmus Programı Öğrenci Değişimi Yönergesi AMAÇ VE KAPSAM Madde 1: Bu Yönergenin amacı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları arasında

Detaylı