Sınava Girişten Ruhsat Aşamasına Bilimsel Bakış DR.Murat DEMET

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Sınava Girişten Ruhsat Aşamasına Bilimsel Bakış DR.Murat DEMET"

Transkript

1 Sınava Girişten Ruhsat Aşamasına Bilimsel Bakış DR.Murat DEMET

2 ÜNİVERSİTELERDE MALİ MÜŞAVİRLİK BÖLÜMÜ AÇILMALIDIR. Her bölüm mezunlarının hatta bölüm dışı mezunlarının 9 aylık Tezsiz Yüksek Lisansla Staja Başlama ve Değerlendirme Sınavına başvurularının kabul edilmesi bu meslekte ciddi bir sorunun açıkca başlangıcıdır. Staja başlama ve değerlendirme sınavına başvurusu alınacaklar ilk etapta İİBF mezunları olmalı ve zamanla da Üniversitelerde Mali Müşavirlik Lisans Bölümü açılarak sadece Üniversitelerin Mali Müşavirlik Bölümü mezunları staja başlama ve değerlendirme sınavına alınmalıdır.bu husus mesleği diğer serbest mesleklerinin seviyesine ulaştıracaktır.avukat olan bir meslektaş muhakkak hukuk mezunu ise Mali Müşavir olan meslek mensubunun da Mali Müşavirlik Bölümü Mezunu olduğu zamanla hakettiği akademik statüyü almalıdır. STAJA BAŞLAMA SINAVINDAKİ PORADOKS Staja başlama sınavı, 12 farklı ders 100 ana konudan oluşmaktadır.adayın bu kadar yığın halindeki konuyu 3 aylık gibi bir zaman diliminde öğrenmesini beklemek anlaşılmaz bir durumdur.bu durum nitelikli bir meslek olan Mali Müşavirliğin temelinin ezbersel bir zihniyetle oluşmasına sebep olmaktadır.ayrıca hiç bu meslekle alakası olmayan bir aday bile test usulü olan bu sistemde ezberleyerek 60 ve üzerinde not olarak stajına başlamaktadır.bu meslek, bu meslekle alakası olmayanların (mühendislik vb.dallar)son çaresi olarak görülmesinden çıkmalıdır artık. STAJA BAŞLAMA SINAVI NASIL YAPILMALI Adayın kaderi 150 dk ile sınırlandırılmamalıdır.aday ikamet adresinden başka bir şehre giderek sınava girmekte seyahat yolculuğun da sınava girecek yere ulaşmasında psikolojik yorgunluk yaşamakytadır.bu tüm olumsuzluklar karşsından Aday 60 ve üzeri puan alamadığında tekrar sınava girmekte böylece daha önce belkide başardığı bir ders gurubuna tekrar çalışmak zorunda kalmaktadır.staja başlamanın Muhasebe Grubu, Hukuk Grubu,EkoMaliye Grubu olmak üzere üç kategoriye ayrılması gerekmektedir.aday her üç gruptan ayrı ayrı olarak grup bazında 60 ve üzeri not aldığında bir daha bu gruptan sınava tabi tutulmamalıdır. STAJA BAŞLAMA SINAVINI KAZANMAK NE ANLAMA GELİYOR Elbette bu sınavı kazanmak staja başlamak için yeterlidir.ancak bu mesleğe başlamada yeterlimidir? Bu tartışılacak bir konudur.özellikle staja başlama ve değerlendirme sınav sonuçlarına bakıldığında aslında sınava giren popilasyonun en önemli dersi olan muhasebe grubu pek de öğrenilmeden bu sınavı geçtiği acı bir gerçektir.bu mesleğin temeli olan muhasebe ve türevi derslerinde başarılı olamayan diğer derslerden başarı göstererek staja başlamaktadır.bu durumun çözümü bu sınavın üç kategoriye muhasebe, hukuk ve ekomaliye grubu diye ayrılmasında yatacaktır.

3 STAJA BAŞLAMA SINAVI Staja başlama sınavına aday 3 ayda hazırlanmaktadır.bu süre eleştirilecek bir süredir çünkü; adaydan bu sınav için iyi bir muhasebe, iyi bir maliyet, analist, denetim, hukuk, ekonomi bilgisi bekleniyor bu dallar ayrı ayrı ihtisas alanıdır bir adaya 3 ayda bu kadar ihtisas donanımı ile donatılması beklenemez.staja başlamanın yılda iki defa yapılması sınavın muhasebe, hukuk, ekomaliye grubu diye üç kategoriyeayrılması ve herhangi bir gruptan başarılı adayların tekrardan başarılı olduğu kategoride sınava tabi tutulmaması gereklidir.staja başlayan her aday odaların zorunlu eğitimine katılmalı ve eğitmenler tarafından eğitim sürecine tabi tutulmalıdır. SINAV TARİHİ Sınav tarihine bakıldığında muhasebe bürolarında işleri en yoğun olduğu vergi dönemlerine denk gelmekte ve aday gerek staja başlama ya da yeterlilik sınavı için gerekli adaptasyonu sağlayamadan iş yükü psikolojisiyle sınava girmektedir.sınavlar en uygun zaman diliminde yapılmalıdır. DERSHANELER Nitelikli bir meslek olan Mali Müşavirlik Mesleğinin eğitim alanı dershaneler değildir.adayın kurs alma yeri SMMM Odalarıdırbu zorunluluk olarak getirilmelidir.türkiye de ki odaların bir çoğunun fiziksel ortamı ve eğitmen kadrosu bir çok dershanenin önündedir.odalar etkin değil düşüncesinin artık kırılması bir zorunluluktur.odalar bu mesleğin Mutfağıdır. YETERLİLİK SINAVI KALDIRILMALI Staja Başlama sınavını kazanan adayların %90 yeterlilik sınavında başarı göstermektedir.kalan kısmı ya memuriyete geçmekte ya da belli özel sebeplerle bu mesleği artık bırakmaktadır.o halde Staja başlama sınavının üç bölüme ayrılması ve odalarda zorunlu eğitime tabi tutulması halinde yetişen adayın yeterliliği odalar ve TÜRMOB Teos CD leri ile sağlanmış olacaktır. STAJ SÜRESİ 4 yıl fakülte 3 yıl staj yapan aday, 7 yıl sonra 7 dersten sınava girecek, 1-2 yılda dersleri verir ise 8-9 yılını alacak meslek mensubu olmak.ülkemizde hangi meslek var 9 yıl sonra elde edilebilen.tıp fakültesi 6 yıl iken bu mesleğin 9 yıllık bir serüvene sahip olması kuşkusuz üzücüdür.

4 İZİN DURUMU Bu mesleğe girerken bu meslekteki zorlukları çeken Meslek Mensuplarının Aday meslek mensubunun sınavlarına çalışırken yada sınava girecekken kayıtsız kalması üzücü bir durumdur.burda odalara ciddi bir görev düşmektedir odalar stajyerlerin durumunu meslek mensuplarına ya da işverenlere iyi izah etmelidir. STAJYER ÇALIŞTIRMA ZORUNLULUĞU Stajı kazanmak herşey değil bundan sonra adayın birde iş bulma sorunu büyük bir engel olarak önüne çıkmaktadır.aş, LTD, Tüzel ve Gerçek kişilere ait işletmelerde stajyer çalıştırma zorunluluğu getirilmelibu konuda odalar ve İş-Kur ortak bir protokol imzalayarak stajyerlerin iş bulamama riskini ortadan kaldırmalıdır. YÜKSEK LİSANS 2 yıllık staj süresi 3 yıla çıkarıldı ve stajyer adaylar bu sürenin kısaltılması yollarını ararken özel bir ticarethane olan özel üniversitelere tüm kazancını vemek zorunda kaldı.parayla alınan ve içi boş yüksek lisans diplomaları stajyerlere ile TL. arasında ek bir maliyet külfeti getirmiştir. STAJDAN YETERLİLİĞE PARASAL MALİYET Bir mali müşavir olmanın parasal maliyeti ila TL arasındadır.( bu rakamların ortaya çıkarılmasında adayın ilinden başka bir ile dershaneye gittiğini de düşünmemiz gereklidir).bu maliyet kesinlikle düşürülmelidir.odaların kontrolünde Stajı başlama sınavını kazanan, stajyerler arasında bir yardımlaşma sandığı kurulmalıdır.böylece ruhsat ücretleri ve büro kurulmalarında yardımlaşma sağlanmış olacaktır. TEOS CD LERİ Staja başlama ve değerlendirme sınavını kazanan adaylar büyük bir heyacanla TEOS eğitim cd lerini beklemekte bu cd leri açtığında ise staja başlama sınav konularıyla aday tekrar karşılaşmaktadır.bu çıtayı atlayana neden tekrar aynı konular gelmektedir.bu meslekle hiç ilgisi olmayan kişiler 9 aylık tezsiz yüksek lisansla bu mesleğe girme şansını yakalamata başarılı olursa da bu cd lerin cevaplarını internetten bularak gelişim göstermeden başarılı olmaktadır.bu eğitim cd leri ve eğitim işinin odalardan bağımsız yapılması büyük bir sorundur.odalar ortak edilmeli ve gelişimi sağlayacak derece de video görsel destekli ders anlatımları olmalıdır. SINAV KOMİSYONU Sınav komisyon üyeleri her dönem değiştirilmeli böylece sınavın güvenilirliği artacaktır.

5 SERTİFİKALAR RUHSATIN ÖNÜNDE Mİ? Tıp kanunuda mezun olduğunda sen doktorsun derler ancak SMMM Ruhsatı aldığında ise hayır sen danışman değilsin denetçi değilsin denilir.kanun metnine bakıldığında ise işletme denetimi der bu paradoks anlaşılması güç bir durumdur.ruhsatla denetçi olacaksın denilir ama olamazsın KGK sınavlarına girmen gerekiyor denilir dolayısıyla KGK ve Odaların ortak imzalayacağı bir protokolle stajı başlama sınavını kazanan adaya 2 yıllık süre içerisinde denetçi eğitimi verilmeli ve hiçbir sertifika Ruhsatın önüne geçememelidir. FİİLİ YIPRANMA ZAMMI Meslek mensubu gerek kanunların sık sık değişmesi, gerekse yığınlar halindeki iş yükü nedeni ile sağlığından olmaktadır.dolayısıyla tıpkı polis, asker meslek gruplarındaki fiili yıpranma zammısüresinin meslek mensubu ve aday meslek mensuplarına da uygulanması gereklidir. FORMASYON EĞİTİMİ Her Meslek Mensubu bir eğitimcidir dolayısıyla üniveristelerde ve Ticaret Meslek Liselerinde rahatlıkla ders anlatabilmelidir.bu nedenle aday stajyerlerin staj süresince protokol imzalanan üniversitelerden formasyon eğitimi alınmalı ve YÖK denkliği olmalıdır.bu kural tüm meslek mensuplarına teşmil edilmelidir. YABANCI DİL VE BİLGİSAYAR EĞİTİMİ Stajı kazanan aday meslek mensubuna odalar aracılığıyla bilgisayar ve yabancı dil verilmesi mesleği iyi bir noktaya taşıyacaktır.bu kurslar etkin eğitmenlerce verilmeli mesleki yabancı dilde bilanço okuma sağlanmalıdır. DÜŞÜK TEZKİYE NOTU Bilindiği üzere, tezkiye notu yeterlilik sınavları içerisinde 8. ders kapsamında olup yeterliliğe katkısı önemlidir.düşük tezkiye notlarında odalara yeniden not verme hakkı getirilmeli nihai not düşük notlarda,oda tarafından yeniden değerlendirilebilmelidir.böylece stajyer adayın ortada bir mağduriyeti söz konusu ise bu durum oda tarafından engellenmiş olacaktır. ODALARIN EĞİTİM BİRİMLERİNİN AKADEMİK BİRİMLERE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ Odalar akademik bir eğitim birimi oluşturmalı kesinlikle stajyere katkı sağlamayan eğitmenlerle çalışmamalıdır.oda eğitim birimi Mali Müşavir, Yeminli Mali Müşavir, Avukat ve Akademisyenlerden oluşmalıdır.odaların ilgili eğitim birimi akademik birime dönüştürmelidir.

6 ÖZET Bu mesleğin staj süresi 2 yıla düşürülmeli staja başlama sınavı üç kategoride değerlendirilip 6 ayda bir yılda 2 defa düzenlenmelidir.başarılı olan ders grubunda aday artık sınava girmemelidir.odalar mesleğin staja başlamasından 2 yıllık staj süresince adaya uygulamalı ve pratik eğitimi vermeli bu mesleğin pişme yeri kesinlikle oda derslikleri olarak özel dershanelerde kurs açılması yasaklanmalıdır.yeterlilik sınavı kaldırılmalıdır. Bu mesleğin iyi bir noktaya gelmesi için üniversiteler de Mali Müşavirlik Bölümü açılmalıdır.gerçek veya Tüzel kişi işletmelerde öncelikle stajyerler çalıştırılmalı böylece stajyerlerin iş bulamama riski ortada kaldırılmaldır.stajyer ve oda sıkı ilişkiler içerisinde olup her stajyerin bir denetçi olması için gerekli denetim eğitimi verilmeli yine her meslek mensubunun bir eğitmen olduğu ve formasyon eğitiminin verilmesi işlemleri yapılmalıdır.artık doğum sancısı çeken bu mesleğin artık bu sancılardan kurtulması ve hakettiği yere gelmesi dileğiyle Dr.Murat DEMET

Veteriner Hekimlikte Uzmanlık Sorunu ve Yeni Yönetmelik Taslağı

Veteriner Hekimlikte Uzmanlık Sorunu ve Yeni Yönetmelik Taslağı Veteriner Hekimlikte Uzmanlık Sorunu ve Yeni Yönetmelik Taslağı Hekimlik bir sanattır Tüm dünyada bazı meslekler, diğerlerinden farklı bir kategoride tanımlanırlar. Bu tanımlama iş veya meslek tanımının

Detaylı

İsmail ÖZDEMİR SMMM Bursa SMMMO Tesmer Şubesi Sekreteri 06 ARALIK 2014 ismail_ozdemir@hotmail.com

İsmail ÖZDEMİR SMMM Bursa SMMMO Tesmer Şubesi Sekreteri 06 ARALIK 2014 ismail_ozdemir@hotmail.com SMMM STAJ VE SINAV UYGULAMALARI İsmail ÖZDEMİR SMMM Bursa SMMMO Tesmer Şubesi Sekreteri 06 ARALIK 2014 ismail_ozdemir@hotmail.com TESMER TARAFINDAN; Mesleğin gerektirdiği yeterlik ve yetkinlikte, Etik

Detaylı

AVUKATLIK STAJI ve STAJYER AVUKATLARIN

AVUKATLIK STAJI ve STAJYER AVUKATLARIN 54 > Makaleler DÜNYA DA VE TÜRKİYE DE AVUKATLIK STAJI ve STAJYER AVUKATLARIN SORUNLARI Yasemin Kaya AYDIN Stj. Avukat Bu çalışmada, ülkemizde uygulanan avukatlık staj sistemi, diğer ülke sistemleriyle

Detaylı

İÇİNDEKİLER MESLEKİ UZMANLIK SERTİFİKA PROGRAMLARI MUHASEBE YARDIMCILIĞI GELİŞİM PROGRAMLARI

İÇİNDEKİLER MESLEKİ UZMANLIK SERTİFİKA PROGRAMLARI MUHASEBE YARDIMCILIĞI GELİŞİM PROGRAMLARI İÇİNDEKİLER MESLEKİ UZMANLIK SERTİFİKA PROGRAMLARI VERGİ İHTİLAFLARI VE ÇÖZÜM YOLLARI UYGULAMALI VERGİ VE MUHASEBE BİLİRKİŞİLİĞİ FİNANSAL TABLOLARIN OKUNMASI VE YORUMLANMASI DIŞ TİCARET İŞLEMLERİ, MUHASEBE

Detaylı

SERMAYE PİYASASINDA BAĞIMSIZ DENETİM LİSANS BELGESİ, BAĞIMSIZ DENETÇİLİK SINAVLARI VE GEÇİŞ DÖNEMİ EĞİTİMLERİ İLE İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLARI:

SERMAYE PİYASASINDA BAĞIMSIZ DENETİM LİSANS BELGESİ, BAĞIMSIZ DENETÇİLİK SINAVLARI VE GEÇİŞ DÖNEMİ EĞİTİMLERİ İLE İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLARI: SERMAYE PİYASASINDA BAĞIMSIZ DENETİM LİSANS BELGESİ, BAĞIMSIZ DENETÇİLİK SINAVLARI VE GEÇİŞ DÖNEMİ EĞİTİMLERİ İLE İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLARI: S.1. 01/01/2013 tarihinden önce bağımsız denetçiliğe ilişkin

Detaylı

MESLEKİ TECRÜBE SÜRESİNİN HESABI İLE İLGİLİ SORU VE CEVAPLAR:

MESLEKİ TECRÜBE SÜRESİNİN HESABI İLE İLGİLİ SORU VE CEVAPLAR: MESLEKİ TECRÜBE SÜRESİNİN HESABI İLE İLGİLİ SORU VE CEVAPLAR: S.1. Mesleki tecrübe süresinin hesabı nasıl yapılmaktadır? C.1. Mesleki tecrübe süresi, esas olarak bağımsız denetimde fiilen geçirilen süredir.

Detaylı

2012 KPSS REHBERİ. Oğuzhan ÜNAL Eğitimci - Yazar

2012 KPSS REHBERİ. Oğuzhan ÜNAL Eğitimci - Yazar 2012 KPSS REHBERİ Oğuzhan ÜNAL Eğitimci - Yazar İLKSÖZ Değerli KPSS adayı arkadaşım, Her yıl KPSS ye başvuran aday sayısı artmakta ancak atama yapılan kadrolar ise ne yazık ki aynı paralelde artış göstermemektedir.

Detaylı

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI (KPSS), VE KARİYER MESLEKLERİ (A GRUBU KADROLAR),

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI (KPSS), VE KARİYER MESLEKLERİ (A GRUBU KADROLAR), SAKARYA ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI (KPSS), VE KARİYER MESLEKLERİ (A GRUBU KADROLAR), AKADEMİK PERSONEL VE LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI (ALES) VE LİSANSÜSTÜ

Detaylı

Anadolu Eğitim Sendikası Eğitim Raporu ve Talepleri

Anadolu Eğitim Sendikası Eğitim Raporu ve Talepleri Anadolu Eğitim Sendikası Eğitim Raporu ve Talepleri MART 2015 ÖĞRETMENLERİN SİRKULASYON SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ 2010 Mayıs Ayında Anadolu Eğitim Sendikası dışındaki tüm sendikaların ortak mutabakatıyla

Detaylı

STAJ ve SINAVLARA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDAKİ UYGULAMA YÖNERGESİ (TASLAK) EYLÜL 2013 / ANKARA

STAJ ve SINAVLARA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDAKİ UYGULAMA YÖNERGESİ (TASLAK) EYLÜL 2013 / ANKARA STAJ ve SINAVLARA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDAKİ UYGULAMA YÖNERGESİ (TASLAK) EYLÜL 2013 / ANKARA İÇİNDEKİLER 1- Amaç ve Kapsam... 1 2- Hedefler... 1 3- TESMER Otomasyon Sistemi ( TEOS )... 2 4- Aday

Detaylı

TOPLUMSAL RAPORLAR HAYATIMIZ SINAV (28.03.2010) Türkiye 5 milyar TL harcayacak, her 7 kişiden biri sınava girecek

TOPLUMSAL RAPORLAR HAYATIMIZ SINAV (28.03.2010) Türkiye 5 milyar TL harcayacak, her 7 kişiden biri sınava girecek TOPLUMSAL RAPORLAR 05 HAYATIMIZ SINAV (28.03.2010) Türkiye 5 milyar TL harcayacak, her 7 kişiden biri sınava girecek Türkiye de 7 den 70 e herkes sınav heyecanı ve korkusu yaşıyor. 2010 da ÖSYM, MEB ve

Detaylı

SİGORTACILIK EĞİTİM MERKEZİ TÜRKİYE DE SİGORTACILIK VE AKTÜERYA EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI ÖN LİSANS, LİSANS VE LİSANSÜSTÜ MEZUNLARININ İSTİHDAMI

SİGORTACILIK EĞİTİM MERKEZİ TÜRKİYE DE SİGORTACILIK VE AKTÜERYA EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI ÖN LİSANS, LİSANS VE LİSANSÜSTÜ MEZUNLARININ İSTİHDAMI SİGORTACILIK EĞİTİM MERKEZİ TÜRKİYE DE SİGORTACILIK VE AKTÜERYA EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI ÖN LİSANS, LİSANS VE LİSANSÜSTÜ MEZUNLARININ İSTİHDAMI 1 LİSANS VE LİSANSÜSTÜ MEZUNLARI İSTİHDAMI GRUBU KATILIMCILARI:

Detaylı

2013 2014 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI

2013 2014 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI Başvuruların son teslim tarihi 19 Kasım 2012 olacak şekilde, 2 Ağustos 2012 tarihinde Not: Bu Programa ilişkin sorulan soruların birçoğu, Burs Başvuruları için yayınlanan Duyuru nun dikkatli bir şekilde

Detaylı

UYGULAMA YÖNERGESİ. İçindekiler

UYGULAMA YÖNERGESİ. İçindekiler STAJ VE SINAVLARA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDAKİ UYGULAMA YÖNERGESİ İçindekiler 1. Temel İlkeler... 3 2. Hedefler... 3 3. TESMER Otomasyon Sistemi (TEOS)... 4 4. Aday Meslek Mensubu Olma Koşulları...

Detaylı

SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI ÖĞRENCİ İŞLERİ S.1. Lisansüstü programların kontenjanları ne zaman belli oluyor? C.1. Kontenjanlar Aralık ve Temmuz aylarında belli olmaktadır. Kontenjanlar belirlendiğinde

Detaylı

YAYINCILIK. Tecrübeli Yenilik KPSS ÖAB ALES DGS. A GRUBU Selanik 2. Cad. No: 47 Kızılay / Ankara www.xakademi.com.tr Tel: 0312.

YAYINCILIK. Tecrübeli Yenilik KPSS ÖAB ALES DGS. A GRUBU Selanik 2. Cad. No: 47 Kızılay / Ankara www.xakademi.com.tr Tel: 0312. YAYINCILIK Tecrübeli Yenilik KPSS ALES ÖAB DGS A GRUBU Selanik 2. Cad. No: 47 Kızılay / Ankara www.xakademi.com.tr Tel: 0312.418 80 50 X YAYINCILIK KPSS REHBERİ ISBN 978-605-4661-83-1 YAZARLAR KOMİSYON

Detaylı

TÜRKİYE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ

TÜRKİYE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ TÜRKİYE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ STAJ VE SINAVLARA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDAKİ UYGULAMA YÖNERGESİ 1. Temel İlkeler 3568 sayılı Yasa

Detaylı

DÜZCE ÜNĠVERSĠTESĠ SENATOSU NUN YENĠ YÜKSEKÖĞRETĠM YASASI ĠLE ĠLGĠLĠ ELEġTĠRĠ VE ÖNERĠLERĠ

DÜZCE ÜNĠVERSĠTESĠ SENATOSU NUN YENĠ YÜKSEKÖĞRETĠM YASASI ĠLE ĠLGĠLĠ ELEġTĠRĠ VE ÖNERĠLERĠ 11.10.2012 DÜZCE ÜNĠVERSĠTESĠ SENATOSU NUN YENĠ YÜKSEKÖĞRETĠM YASASI ĠLE ĠLGĠLĠ ELEġTĠRĠ VE ÖNERĠLERĠ Üniversitelerarası Kurul tarafından üniversitelere gönderilmiģ olan yeni yükseköğretim yasa taslağı

Detaylı

T.C. Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü. Sıkça Sorulan Sorular ÖĞRENCİ İŞLERİ

T.C. Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü. Sıkça Sorulan Sorular ÖĞRENCİ İŞLERİ ÖĞRENCİ İŞLERİ 1- Lisansüstü programların kontenjanları ne zaman belli oluyor? Kontenjanlar Ocak ve Ağustos aylarında belli olmaktadır. Kontenjanlar belirlendiğinde Üniversitemiz ve Enstitü web sayfasından

Detaylı

Söyleşi KONU: TESĐSAT MÜHENDĐSLĐĞĐ UZMANLIK BELGESĐ TASARISI MUSTAFA BĐLGE: Ethem ÖZBAKIR:

Söyleşi KONU: TESĐSAT MÜHENDĐSLĐĞĐ UZMANLIK BELGESĐ TASARISI MUSTAFA BĐLGE: Ethem ÖZBAKIR: Söyleşi KONU: TESĐSAT MÜHENDĐSLĐĞĐ UZMANLIK BELGESĐ TASARISI Bu sayımızda sizler için söyleşilerimize devam ediyoruz. Konumuz Tesisat Mühendisliği Uzmanlık Belgesi Tasarısı. Söyleşimize Sayın Celal OKUTAN,

Detaylı

2011 2012 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI

2011 2012 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI 2011 2012 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI Başvuruların son teslim tarihi 8 Şubat 2011 olacak şekilde, 12 Kasım 2010 tarihinde MFİB tarafından yayınlanan Başvuru Çağrısı SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI MESLEKİ EĞİTİM VE TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTELERİ

İSTANBUL TİCARET ODASI MESLEKİ EĞİTİM VE TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTELERİ İSTANBUL TİCARET ODASI MESLEKİ EĞİTİM VE TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTELERİ Yz strateji Mart 2008 MESLEKİ EĞİTİM VE TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTELERİ Ömer KAYIR Hamdi KILIÇ 1 İÇİNDEKİLER YÖNETİCİ ÖZETİ MESLEKİ TEKNİK ORTA

Detaylı

MALİYE VE VERGİ POLİTİKALARI ÇALIŞMA RAPORU

MALİYE VE VERGİ POLİTİKALARI ÇALIŞMA RAPORU MALİYE VE VERGİ POLİTİKALARI ÇALIŞMA RAPORU 89. Genel İdare Kurulu Toplantısı 10-11 Nisan 2015, Manisa MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No: 28 34445 Beyoğlu-İSTANBUL Tel:

Detaylı

T.C. KAMU GÖZETİMİ MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU Eğitim ve Yetkilendirme Daire Başkanlığı

T.C. KAMU GÖZETİMİ MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU Eğitim ve Yetkilendirme Daire Başkanlığı T.C. KAMU GÖZETİMİ MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU Eğitim ve Yetkilendirme Daire Başkanlığı EĞİTİM VE YETKİLENDİRME BİLGİ SİSTEMİ (EYBİS) DENETÇİ YETKİLENDİRME BAŞVURU ALANI KULLANICI KILAVUZU

Detaylı

STAJ ÇIKMAZI. Tevfîk GÜYAGÜLER* ÖZET 15/1

STAJ ÇIKMAZI. Tevfîk GÜYAGÜLER* ÖZET 15/1 STAJ ÇIKMAZI Tevfîk GÜYAGÜLER* ÖZET Maden Mühendisliği eğitimi görmekte olan öğrenciler derslerde gördükleri teorik bilgileri en geniş ve en iyi şekilde pratik uygulama olanağını ancak staj devresinde

Detaylı

ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ GÖRÜŞÜ

ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ GÖRÜŞÜ ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ GÖRÜŞÜ Yeni Bir Yükseköğretim Yasasına Doğru adlı Türkiye Yükseköğretim sistemini dönüştürmeye yönelik yasa taslağı için posizyon belgesinin Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Detaylı

Lisanslama ve Sicil Grubuna Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları

Lisanslama ve Sicil Grubuna Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları Lisanslama ve Sicil Grubuna Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları Soru 1: Kurulunuzca düzenlenen lisanslama sınavlarına katılmak istiyorum. Başvuruda istenecek belgelere, başvuru prosedürüne, adaylarda aranacak

Detaylı

Türkiye 5 milyar TL harcayacak, her 7 kişiden biri sınava girecek

Türkiye 5 milyar TL harcayacak, her 7 kişiden biri sınava girecek Tarih:28.03.2010 Sayı: 2010/06 Türkiye 5 milyar TL harcayacak, her 7 kişiden biri sınava girecek Türkiye de 7 den 70 e herkes sınav heyecanı ve korkusu yaşıyor. 2010 da ÖSYM, MEB ve İçişleri Bakanlığı

Detaylı

Arş. Gör. Seçil Toprak

Arş. Gör. Seçil Toprak Arş. Gör. Seçil Toprak Genel kapsamda araştırma görevliliği Öğretim Yardımcıları genel başlığı altında geçer. 2547 sayılı kanunun 33. madde a bendinde yapılan ve araştırma görevliliği görev tanımı için

Detaylı