Eğitimle insandaki pozitif değişimi oluşturabilmek. Ülkemizde ve çevremizde iyi yönde farklılıklar oluşturarak kalıcı üstünlükler sağlamaktır.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Eğitimle insandaki pozitif değişimi oluşturabilmek. Ülkemizde ve çevremizde iyi yönde farklılıklar oluşturarak kalıcı üstünlükler sağlamaktır."

Transkript

1

2

3 GNC İş Güvenliği; Yüksekte çalışma işlerinde Türkiye merkezli eğitim kurumu olmak amacıyla işe başladık. İş Sağlığı ve Güvenliği alanındaki edindiğimiz tecrübe ve birikimlerimizi paylaşmayı hedefledik. Uluslararası sertifikalı eğitimcilerimiz, yeni eğitimcilerin yetiştirilmesi için özel programlar hazırlamıştır. Karar verme iradesini geliştirecek, ekip koordinasyonunu optimize edecek, fiziksel beceriyi arttıracak macera parkı gibi yeni eğitim alanları oluşturmak, Ülkemizde iple erişim, yüksekte çalışma, kurtarma gibi konularda uluslararası yetkinlikte personel ve uzman eğitimciler yetiştirmek hedeflerimiz arasındadır. Vizyonumuz; Eğitimle insandaki pozitif değişimi oluşturabilmek. Ülkemizde ve çevremizde iyi yönde farklılıklar oluşturarak kalıcı üstünlükler sağlamaktır. Misyonumuz; Bilgi ve tecrübeyi aktarmak onurlu bir görevdir. İnsana, emeğe saygı ve tevazu ile yaklaşır, açıklık ve dürüstlük ilkesi çerçevesinde çalışmalarımızı yürütürüz. Saygılı ve güvenli bir çalışma ortamı oluştururuz. Eğitim Kadromuz; Eğitim kadromuz, alanında uzman eğitimcilerden oluşmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilmiş İş Güvenliği Uzmanlık belgesi yanı sıra uluslararası yüksekte çalışma, iple erişim sistemleri IRATA (Industrial Rope Access Trade Association) ve SPRAT (Society Of Professional Rope Access Technicians) sertifikalı uzman personelimiz aynı zamanda; Türkiye Dağcılık Federasyonunda Teknik Kurulu, Eğitim Kurulu, Arama - Kurtarma Kurulu nda görev yapmış antrenör ve milli sporculardan oluşmaktadır.

4

5 Eğitim Programları Süre Katılımcı Sayısı YÜKSEKTE ÇALIŞMA EĞİTİMLERİ Yüksekte Çalışma Eğitimi 2-3 gün Maksimum 12 kişi Rüzgâr Türbinlerinde Yüksekte Çalışma Eğitimi 2-3 gün Maksimum 12 kişi Telekom Sektöründe Yüksekte Çalışma Eğitimi 2 gün Maksimum 12 kişi İnşaat Sektöründe Yüksekte Çalışma Eğitimi 1-2 gün Maksimum 12 kişi Fabrikalarda Yüksekte Çalışma Eğitimi 1-2 gün Maksimum 12 kişi GENEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİ Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi 1 gün Maksimum 20 kişi Elektrikle Çalışmalarda İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi 1 gün Maksimum 20 kişi Kapalı Alanlara Giriş ve Güvenli Çalışma Eğitimi 1 gün Maksimum 12 kişi Kişisel Koruyucu Donanım Kullanımı Muayene ve Kontrol Eğitimi 1 gün Maksimum 12 kişi KURTARMA EĞİTİMLERİ Sektöre Özel Kurtarma Eğitimi 2 gün Maksimum 12 kişi Kapalı Alanlarda Kurtarma Eğitimi 2 gün Maksimum 12 kişi Rüzgâr Türbinlerinde Kurtarma Eğitimi 2 gün Maksimum 12 kişi Rüzgâr Türbinlerinde Kurtarma ve Tahliye Eğitimi 3 gün Maksimum 12 kişi Doğada Arama & Kurtarma Eğitimi 7 gün + Maksimum 12 kişi Tahliye ve Kurtarma Eğitimleri 2 Gün Maksimum 12 kişi İSKELE EĞİTİMLERİ İskele Denetimi Eğitimi 1 gün Maksimum 12 kişi İskele Kurulum ve Söküm Eğitimi 2 gün Maksimum 12 kişi YANGIN EĞİTİMLERİ Yangın Güvenliği Eğitimi 1 gün Maksimum 20 kişi Yangın Güvenliği Eğitimi 2 gün Maksimum 20 kişi İPLE ERİŞİM EĞİTİMLERİ (ROPE ACCESS) İple Erişim Eğitimi / Level-1 (IRATA ve SPRAT) 6 gün Maksimum 8 kişi İple Erişim Eğitimi / Level-2 (IRATA ve SPRAT) 6 gün Maksimum 8 kişi İple Erişim Eğitimi / Level-3 (IRATA ve SPRAT) 6 gün Maksimum 8 kişi

6

7 Yüksekte Çalışma Eğitimleri Amaç: Eğitim müfredatı 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun, Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği kapsamında hazırlanmıştır. Eğitim programının amacı, yükseklerde ve düşme riskinin olduğu alanlarda çalışma yapan çalışanların, güvenli çalışma yöntemlerini ve ekipmanlarını en etkin biçimde kullanabilme becerisi kazandırmak. Bu kapsamda yüksekte çalışma yapan kişilerin, çalışma alanı ile ilgili risk analizi yapabilme becerisi kazandırarak çalışma planı oluşturabilmesi, kişisel koruyucu donanım bilgisi edinerek bunların teknik özellikleri, kullanımı, bakımı ve depolanması hakkında yetkinliğe sahip olmasını sağlamak. Yükseğe güvenle ulaşan kursiyerler, pozisyon alma ve düşme durdurma sistemlerini kullanarak çalışabilme becerisi kazanacaklardır. Eğitim, teorik ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşur. Yapılan teorik ve uygulama sınavında başarılı olan kursiyere Başarı Sertifikası verilir. YÜKSEKTE ÇALIŞMA EĞİTİMLERİ Yüksekte Çalışma Eğitimi 2-3 gün Maksimum 12 kişi Rüzgâr Türbinlerinde Yüksekte Çalışma Eğitimi 2-3 gün Maksimum 12 kişi Telekom Sektöründe Yüksekte Çalışma Eğitimi 2 gün Maksimum 12 kişi İnşaat Sektöründe Yüksekte Çalışma Eğitimi 1-2 gün Maksimum 12 kişi Fabrikalarda Yüksekte Çalışma Eğitimi 1-2 gün Maksimum 12 kişi Eğitim programı; İşverenin ve işçinin yasal sorumlulukları İskelelerde emniyetli çalışma Yükseklik kavramı İş güvenliğinde kullanılan güvenlik işaretleri Düşmenin nedenleri ve sonuçları Askı travması nedir? Düşmenin yer çekimi ile olan ilişkisi Kişisel koruyucu donanımlar (KKD) ve özellikleri Risk değerlendirmesi yapma ve çalışma planı oluşturma Yüksekte çalışmada kullanılan teknik malzemeler ve özellikleri İple erişim sistemi Düğümler (İSG ve iple erişimde kullanılan düğümler) Emniyet noktalarının (Ankraj) özellikleri ve kurulması Uygulama eğitimleri Merdivenler Yüksekte kurtarma ve tahliye eğitimi.

8

9 Genel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri Amaç: Eğitim müfredatı 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun, Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği kapsamında hazırlanmıştır. İş sağlığı ve güvenliğine yönelik temel eğitimdir. İş yerinde güvenli çalışmaya yönelik hareket tarzımız ne olmalıdır? Çalışanların iş yerinde karşılaşabilecekleri tehlikeli durumlar ve riskler nelerdir? Bu eğitim, tehlikeli durumlar ve riskler karşısında çalışanların nasıl hareket etmesi gerektiği, İş Sağlığı ve Güvenliği ile Çevre Koruma konularında bilinçlendirilmesini sağlamak, iş kazasız ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için alınması gereken önlemleri, uyulması gereken genel güvenlik kurallarını tanıtmak ve öğretmeyi hedeflemektedir. Eğitimin süresi sektördeki risk durumuna göre belirlenir. Mevzuatın tüm çalışanlara aldırılmasını zorunlu kıldığı eğitim başlıklarının en temel olarak sağlandığı bir programdır. Eğitim sonunda yapılan teorik sınavında başarılı olan kursiyerlere Başarı Sertifikası verilir. GENEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİ Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi 1 gün Maksimum 20 kişi Elektrikle Çalışmalarda İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi 1 gün Maksimum 20 kişi Kapalı Alanlara Giriş ve Güvenli Çalışma Eğitimi 1 gün Maksimum 12 kişi Kişisel Koruyucu Donanım Kullanımı Muayene ve Kontrol Eğitimi 1 gün Maksimum 12 kişi

10

11 Rüzgâr Türbinlerinde Yüksekte Çalışma Eğitimleri Amaç: Eğitim müfredatı 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun, Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği kapsamında hazırlanmıştır. Eğitim programının amacı, rüzgar türbinlerinde yüksekte ve riskli bölgelerde çalışma yapan personelin olası risklere karşı eğitilmesini ve yüksekte emniyetli, güvenli çalışma yöntemlerinin öğretilmesidir. Eğitimde, rüzgar türbininde oluşabilecek kazalar incelenmekte; Nacelle (Kule üstündeki kafa kısmı), Hub (Kanatların bağlantı noktası) Rotor Blades (Kanatlar) ve Tower (kule) içindeki merdivenlerde meydana gelebilecek güvensiz durumlar ve kazalar karşısında kurtarma yöntemleri öğretilmektedir. Yüksekte çalışma, kurtarma ve tahliye işlerinde kullanılan teknik ekipmanlar, bunların düzenli bakımı ve depolaması hakkında bilgi verilmektedir. Eğitim, teorik ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşur. Yapılan teorik ve uygulama sınavında başarılı olan kursiyerlere Başarı Sertifikası verilir. RÜZGAR TÜRBİNLERİNDE YÜKSEKTE ÇALIŞMA EĞİTİMLERİ Rüzgâr Türbinlerinde Yüksekte Çalışma Eğitimi 2 gün Maksimum 12 kişi Rüzgâr Türbinlerinde Yüksekte Çalışma Eğitimi 3 gün Maksimum 12 kişi Rüzgâr Türbinlerinde Yüksekte Çalışma ve Kurtarma Eğitimi 3 gün Maksimum 12 kişi Eğitim programı: İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve yasal mevzuatlar Düğümler İş güvenliğinde kullanılan güvenlik işaretleri. Risk değerlendirmesi yapma ve çalışma planı oluşturma. işverenin ve işçinin yasal sorumlulukları. Nacelle, Hub, Tower ve Rotor Blades üzerinde çalışma Askı travması nedir? İple erişim sistemi. Yükseklik kavramı. Dar ve kapalı alanlarda çalışma Kişisel koruyucu donanımlar (KKD) ve özellikleri Emniyet noktalarının (Ankraj) özellikleri ve kurulması. Düşmenin nedenleri ve sonuçları. Kurtarma ve tahliye yöntemleri Yüksekte çalışmada kullanılan teknik malzemeler ve özellikleri Merdivenler.

12

13 Rüzgâr Türbinlerinde Kurtarma Eğitimleri Amaç: Eğitim müfredatı 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun, Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği kapsamında hazırlanmıştır. Eğitim programının amacı, rüzgar türbinlerinde yüksekte meydana gelebilecek iş kazaları ve acil durumlar karşısında çalışan personelin en doğru şekilde hareket tarzı geliştirmesini sağlamaktır. Nacelle (Kule üstündeki kafa kısmı), Hub (Kanatların bağlantı noktası) Rotor Blades (Kanatlar) ve Tower (kule) içindeki merdivenlerde meydana gelebilecek kazalar karşısında kurtarma yöntemleri öğretilmektedir. Acil durumlar karşısında türbin içinde bulunan kurtarma ve tahliye kitinin kullanılması, teknik ekipmanlar ve bunların düzenli bakımı, depolanması hakkında bilgi verilmektedir. Acil tahliye ve kurtarma yöntemleri bire bir yaptırılmaktadır. Eğitim teorik ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşur. Yapılan teorik ve uygulama sınavında başarılı olan kursiyerlere Başarı Sertifikası verilir. RUZGAR TÜRBİNLERİNDE KURTARMA EĞİTİMLERİ Rüzgâr Türbinlerinde Kurtarma 2 gün Maksimum 12 kişi Rüzgâr Türbinlerinde Kurtarma ve Tahliye Eğitimi 3 gün Maksimum 12 kişi Rüzgâr Türbinlerinde Tahliye Tatbikatı 1 gün Maksimum 12 kişi Eğitim programı; İşverenin ve işçinin yasal sorumlulukları. Emniyet noktalarının (Ankraj) özellikleri ve kurulması. Kurtarma personelinin özellikler Kurtarma organizasyonu Kazaların nedenleri ve sonuçları. Dar ve kapalı alanlarda kurtarma Kurtarma personelinin kazazedeye yaklaşım Kişisel koruyucu donanımlar (KKD), özellikleri ve kullanımı biçimi Risk değerlendirmesi yapma ve çalışma planı oluşturma Kazazedeyi taşıma teknikleri İple erişim sisteminde kaza geçiren personelin kurtarılması Kurtarmada kullanılan teknik malzemeler, özellikleri ve kullanımı Rüzgar türbinlerindeki kurtarma ve tahliye sistemleri Acil Durumlar karşısında türbin tahliye yöntemleri Merdiven üzerinde kurtarma (lifeline) Kurtarmada kullanılan düğümler Askı travması ve personele yaklaşım Uygulamalar Nacelle, Hub, Tower ve Rotor Blades üzerinde kaza geçiren personelim kurtarılması

14

15 Sektöre Özel Kurtarma Eğitimi Amaç: Eğitim müfredatı 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun, Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği kapsamında hazırlanmıştır. Eğitimde, yüksekte yapılan çalışmalar esnasında veya herhangi bir sebeple düşen, yaralanan ve askıda kalan çalışanları ve kişileri, kurtarma yöntemleri ile emniyetli bir şekilde kurtarılması öğretilmektedir. Kursiyerlere, bu eğitimde doğru bir kurtarma organizasyonunun nasıl yapılacağı, iyi bir kurtarma personelinin ne gibi özelliklere sahip olması gerektiği öğretilir. Başarılı bir kurtarma yapabilme becerisini kazandırmak ana hedefimizdir. Yüksekten ve zor noktalardan insan kurtarma eğitimini alacak personelin daha önce yüksekte çalışma eğitimi almış olması tavsiye edilir. Eğitim, teorik ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşur. Yapılan teorik ve uygulama sınavında başarılı olan kursiyerlere Başarı Sertifikası verilir. SEKTÖRE ÖZEL KURTARMA EĞİTİMLERİ Sektöre Özel Kurtarma Eğitimi (Temel Seviye) 2 gün Maksimum 12 kişi Sektöre Özel Kurtarma Eğitimi (İleri Seviye) 3 gün Maksimum 12 kişi Eğitim programı: Kurtarmanın tanımı ve ilkeleri Sedye ile kurtarma Makaralar ve makara sistemleri kurma Kurtarmada kullanılan ip düğümleri Kazazedeye yaklaşma Kapalı alanlarda kurtarma Ankraj (emniyet) noktalarının belirlenmesi ve kurulumu Kurtarmada pozisyon alma Kurtarma yöntemleri Tripot kullanımı ve tripot ile kurtarma Kurtarmada kullanılan teknik malzemeler ve kullanımı Uygulama eğitimleri İp üzerinde kurtarma Kazazede taşıma yöntemleri Kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı Kurtarma tatbikatı (isteğe özel)

16

17 Kurtarma Eğitimleri Amaç: Eğitim müfredatı 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun, Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği kapsamında hazırlanmıştır. Eğitimin amacı, herhangi bir sebeple iş yerinde, dağda, doğada, tünelde, kuyuda, mağarada, kanyonda v.b. yerlerde düşen, yaralanan, kaybolan, zor durumda kalan çalışanların ve kişilerin, arama-kurtarma yöntemleri ile emniyetli bir şekilde kurtarılmasını öğretmektir. Kursiyerlere bu eğitimde, doğru bir kurtarma organizasyonunun nasıl yapılacağı, iyi bir kurtarma personelinin ne gibi özelliklere sahip olması gerektiği öğretilir. Başarılı bir kurtarma yapabilme becerisini kazandırmak ana hedefimizdir. Eğitim, teorik ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşur. Yapılan teorik ve uygulama sınavında başarılı olan kursiyerlere Başarı Sertifikası verilir. KURTARMA EĞİTİMLERİ Sektöre Özel Kurtarma Eğitimi 2 gün Maksimum 12 kişi Kapalı Alanlarda Kurtarma Eğitimi 2 gün Maksimum 12 kişi Rüzgâr Türbinlerinde Kurtarma Eğitimi 2 gün Maksimum 12 kişi Rüzgâr Türbinlerinde Kurtarma ve Tahliye Eğitimi 3 gün Maksimum 12 kişi Doğada Arama & Kurtarma Eğitimi 7 gün Maksimum 12 kişi Tahliye ve Kurtarma Eğitimleri 2 Gün Maksimum 12 kişi Çığ Eğitimi 3 gün Maksimum 12 kişi

18

19 Kapalı Alan Eğitimleri Amaç: Eğitim müfredatı 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun, Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği kapsamında hazırlanmıştır. Eğitimler, kapalı alana girecek ve çalışma yapacak personele, güvenli çalışma yöntemleri ile çalışma yapabilme becerisi kazandırılması, bakım elemanlarının veya işletme arama kurtarma takımı üyelerinin kapalı alan çalışması sırasında meydana gelebilecek bir acil durumda kapalı alanda çalışan hasta ya da yaralıyı güvenli teknikler kullanarak kurtarabilir duruma gelmesidir. Eğitim, teorik ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşur. Yapılan teorik ve uygulama sınavında başarılı olan kursiyerlere Başarı Sertifikası verilir. KAPALI ALAN EĞİTİMLERİ Kapalı Alanlara Giriş ve Güvenli Çalışma Eğitimi 2 gün Maksimum 12 kişi Kapalı Alanlarda Kurtarma Eğitimi 2 gün Maksimum 12 kişi Kapalı Alanlarda Kurtarma Eğitimi (ileri seviye) 3 gün Maksimum 12 kişi Eğitim Programı: (Örnek) İlgili yasal mevzuatlar, yönetmelikler ve standartlar İşçi ve işverenin yasalar sorumluluklar Kapalı alanlar nereleridir. Kapalı alanlardaki tehlikeler nelerdir. Kapalı alan çeşitleri Kapalı alanlara giriş ve çalışma Kapalı alanlar risk analizi Kişisel koruyucu ekipmanlar Tehlikeli ve güvensiz durumları tanıyabilme Kapalı alanlarda yapılan işlemler Temel düğümler Kapalı alanların havalandırılması Gaz ölçüm kuralları Yüksekte çalışma yöntemleri Zehirli gaz çeşitleri Kapalı alanlarda güvenlik Dar ve kapalı alanlara ulaşım ve geri dönüş Güvenlik işaretleri Ankrajlar (emniyet noktaları) belirlenmesi, Çalışma izni sistemi hazırlanması ve kurulması Acil durum ve müdahale Kapalı alanlardan kurtarma Kazazede taşıma yöntemleri Kurtarmada kullanılan teknik malzemeler ve özellikleri Kişisel malzemelerin takılması kuşanılması ve Kişisel malzemelerin kontrolü, bakımı, depolanması kullanılması Temiz hava solunum cihazı kullanma ve bakımı Uygun düğümlerin bağlanması, düzenlenmesi, Çalışılan malzemelerin sabitlenmesi ayarlanması ve sabitleme Tripot kurulumu ve kullanım yöntemleri Yatay ve dikey yaşam hatları ile uygulama Makara sistemleri Lanyard kullanımı ve çeşitli uygulamaları Hava hattı kurulması Kurtarma (kendini-arkadaşını) taşıma Kapalı alanlardan kurtarma üçgeni ile kurtarma Kapalı alanlardan sedye ile kurtarma

20

21 İskele Eğitimleri Amaç: Eğitim müfredatı 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun, Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği kapsamında hazırlanmıştır. Eğitim, yapı ve sanayi sektöründe önemli bir kullanım alanına sahip iskelelerin kurulumu, sökümü ve iskeleler üzerinde güvenli çalışma prensiplerini içermektedir. Ayrıca iskele denetiminden sorumlu kişilerin de bu eğitimi alması gerekmektedir. Çalışanların, iskele elemanlarını tanıması, standart iskeleleri ayırt edebilmesi, iskele kontrol kriterlerini bilmesi, güvenli iskele kurma ve sökme becerisine sahip olması, eğitimin ana hedefidir. Eğitim, teorik ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşur. Yapılan teorik ve uygulama sınavında başarılı olan kursiyerlere Başarı Sertifikası verilir. İSKELE EĞİTİMLERİ İskele Denetimi Eğitimi 1-2 gün Maksimum 12 kişi İskele Kurulum ve Söküm Eğitimi 2 gün Maksimum 12 kişi Eğitim Programı: Temel Bağlantılar ve Ortak Parçalar İskelenin Dengesi Bağımsız İskele Kurulumu İskele Denetimi ve Etiketlenmesi İskele parçalarının Denetimi ve Kullanıma Hazırlanması Denge İçin Destekleme Sistem Tipi İskeleler Kişisel Koruyucu Ekipmanlar ile Güvenli Çalışma İskele Çeşitleri Denge İçin Bağlama (Ankrajlama) Yük ve Yük Dağılımı Kaldırma ve Taşıma Klavuzu Merdiven ve Girişler Destekleme Bağlamaları Güvenlik Farkındalığı Güvenli Kurulum ve Sökme Uygulaması

22

23 Yangın Güvenliği Eğitimi Amaç: Eğitim müfredatı 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun, Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği kapsamında hazırlanmıştır. Eğitimin amacı, katılımcıları yangın güvenliği konusunda genel olarak bilgilendirmek, yangını çıkmadan engellemek veya yangına başlangıç evresinde müdahale edebilmek için gerekli olan yangınla mücadele ekipmanlarını tanıyarak onları doğru ve etkin bir şekilde kullanımını sağlamaktır. Eğitim, teorik ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşur. Yapılan teorik ve uygulama sınavında başarılı olan kursiyerlere Başarı sertifikası verilir. YANGIN EĞİTİMLERİ Yangın Güvenliği Eğitimi 1 gün Maksimum 20 kişi Yangın Güvenliği Eğitimi 2 gün Maksimum 20 kişi Eğitim Programı: Yangının tanımı ve kavramlar Söndürme maddeleri, cihazları ve kullanma teknikleri İş yerlerinde kullanılan itfaiye malzemeleri Kurtarma bilgisi Yangın bileşenleri Söndürme yöntemleri Yangın yerindeki tehlikeler Yangınla mücadele kıyafetleri ve donanımı Yangının safhaları Söndürme maddeleri ve kullanım özellikleri Yangın güvenlik önlemleri Uygulama Yangın türleri Seyyar yangın söndürücüler

24

25 İple Erişim Eğitimleri Amaç: Geleneksel yüksekte çalışma yöntemlerinin dışında olan iple erişim uygulamaları, alternatif bir çalışma metodu sunar. İskeleler, mobil araçlar ve vinç gibi çeşitli çalışma yöntemler ile çalışılması zor ve imkânsız olan alanlara sorunsuz ve başarılı bir şekilde ulaşma imkânı verir. Profesyonel iple erişim yöntemleri ile işlerinizde hem zamandan hem de diğer yöntemlerin getireceği yüksek maliyetlerden tasarruf edebilirsiniz. Eğitim, teorik ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşur. Yapılan teorik ve uygulama sınavında başarılı olan kursiyerlere sertifika verilir. Uluslar arası iple erişim sertifika programları belirli aralıklar ile kurumumuz tarafında açılmaktadır. İPLE ERİŞİM EĞİTİMLERİ (ROPE ACCESS) İple Erişim Eğitimi / Level-1 6 gün Maksimum 8 kişi İple Erişim Eğitimi / Level-2 6 gün Maksimum 8 kişi İple Erişim Eğitimi / Level-3 6 gün Maksimum 8 kişi

26

27 Dağ Arama Kurtarma Eğitimleri Amaç: Bu eğitim programı, dağda, mağarada, kanyonda, çığda v.b. doğanın herhangi bir noktasında meydana gelen kazalar ve olumsuz durumlar sonucu meydana gelen olaylar karşısında etkili bir şekilde müdahale edebilme becerisi kazandırmayı hedeflemektedir. Bu eğitimleri kamu ve özel sektöre olduğu gibi sivil savunma birimlerine, afet arama kurtarma ekiplerine, itfaiyelere, derneklere, vakıflara ve askeri birimlere vermekteyiz. Bu alanda eğitim veren eğitmenlerimiz, birçok dağ ve deprem arama kurtarma operasyonlarında yer almış, Türkiye Dağcılık Federasyonunun, Arama Kurtarma Kurulu, Eğitim Kurulu ve Teknik Kurul üyeliğinde bulunmuş milli sporcu ve antrenörler tarafından verilmektedir. Eğitmenlerimiz, çığ ve iple erişim konusunda uluslararası sertifikasyona sahiptir. Eğitim programı: (Talebe ve gruplara göre revize edilir.) Dağcılığın Tanımı Arama ve Kurtarma operasyonları Dağcılık Malzemelerinin Tanıtımı, Kullanımı Arama ve kurtarma malzemeleri ve sistem bilgileri Dağcılıkta Kullanılan ip Düğümleri Afet ve kaza bilgisi Tırmanış Bilgisi, (Top Rope) Tırmanış Sırtta ya da kucakta yaralı indirme yada çıkarma Serbest iniş - çıkış Sedye taşıma indirme çıkarma-ipten ve sedye yapım metotları İple iniş yöntemleri Hava hatları ve gerdirme sistemleri İp üzerinde tırmanış yöntemleri Makara ve planga sistemleri ile sedye indirme ve çıkarma Dağda beslenme Arazide arama metotları Malzeme Seçimi, Yerleştirilmesi İlk yardım ve kurtarma bilgisi Tırmanış Organizasyonu Olumsuz hava şartlarında kurtarma ve meteoroloji bilgisi Emniyet Sistemleri Çığ Çeşitleri İple iniş Çeşitleri Çığ Bölgelerinde Hareket Tarzı Düşme Faktörü, Ara Emniyet Noktası Çığ Testi Lider Tırmanış (Kaya Tırmanışı) Çığda Arama ve Kurtarma Yapay Tırmanış Arazide hayatta kalma ilkeleri Düşme faktörü ve ara emniyet noktalarının önemi Kendini kurtarma ( Self - Rescue) Sırtta arkadaşını indirme Dağ tehlikeleri ve dağ kazaları bilgileri Arama kurtarma bilgi ve organizasyonları Arama ve kurtarma işaret ve haberleşme bilgileri

28

29 DANIŞMANLIK HİZMETLERİMİZ Yapı İşleri Sağlık Güvenlik Planının Hazırlanması İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Dosyasının Hazırlanması Risk Değerlendirme (Risk Analizi) İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Gözetim ve Denetim Hizmetleri Acil Durum Danışmanlığı Yangın Güvenliği Danışmanlığı Yüksekte Çalışma Risk Analizi ve Çözüm Danışmanlığı Doğa Sporları Organizasyon ve Proje Danışmanlığı

30

31 ENDÜSTRİYEL DAĞCILIK İPLE ERİŞİM HİZMETLERİ Türkiye de yakın zamanda başlayıp hızla yaygınlaşan ve tüm sektörlerde kullanım alanı hızla genişleyen İple Erişim Teknisyenliği (Professional Rope Access Technicians) diğer bir adıyla Endüstriyel Dağcılık alanında hizmet veren en deneyimli ekibe sahip firmalardan biriyiz. Yüksek çalışma alanlarında montaj, söküm, bakım ve denetleme işleri ile riskli bina, inşaat, köprü, endüstriyel sektör uygulamalarında uluslararası akreditasyona ( IRATA İndustrial Rope Access Trade Association & SPRAT Society Of Professional Rope Access Technicians ) sahip sertifikalı uzman personel ve ekipmanlarla gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda iş maliyeti açısından önemli avantajlar sunmaktayız. Profesyonel iple erişim tekniklerimiz sayesinde klasik yöntemlerle çözmekte zorlandığınız işlerinizi, en güvenli, en verimli ve en kısa zamanda çözüme kavuşturmaktayız. Profesyonel İple Erişim Uygulamalarının Yapıldığı Alanlar; Gökdelenler ve Yüksek Yapılar Enerji Nakil Hatları İnşaatlar, Bina İç ve Dış Cephe Çalışmaları Fotoğrafçılık ve Sinema Sektörü Köprüler ve Viyadükler Gemi İnşa Sanayi ve Tersaneler Kara ve Demir Yolları Alışveriş Merkezleri Petrol Üretim Tesisleri ve Platformları Reklam Sektörü Barajlar ve Hidroelektrik Santraller Yüksekten Kurtarma Uygulamaları Rüzgâr Türbinleri İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Sanayi Tesisleri, Kuleler, Bacalar Telekomünikasyon Sektörü

32

33 İPLE ERİŞİM HİZMETLERİMİZ; Montaj ve Demontaj Hizmetleri Güvenlik Ağı Montajı Çatı Kaplama Montaj, Demontaj ve Onarım İşleri Yatay ve Dikey Yaşam Hattı Montajı Metal Yapı ve Çelik Halat Montaj İşleri Çadır, Gölgelik, Tente, Branda Montajı Telekomünikasyon ve Rüzgâr Ölçüm Kulesi Montaj Çalışmaları İSG Emniyet Sistemleri Kurulum Çalışmaları Sahne, Ses ve Işık Kurulum, Söküm Hizmetleri Çelik Yapılarda Torklama Çalışmaları ve Kontrol Sistem Kurulumu ve Süpervizörlük Hizmeti Rüzgâr Türbinleri Uygulamaları (Wind Energy) İple Erişim Hizmetleri Epoksi Boya Uygulamaları Kanat Bakımı ve Boyama Kanat Tamiri Gövde ve Kanat Denetimleri Kablo Çekimi ve Yenileme Yüzey Yıpranma, Hasar Kontrolleri ve Raporlama Merdiven Bakımı ve Temizliği Nacelle Temizliği ve Bakımı Montaj Uygulamaları Yıldırım Sonucu Oluşan Hasarların Tamiri Rüzgâr Türbinlerinde Yüksekte Çalışma Eğitimi Rüzgâr Türbinleri İç ve Dış Temizliği Rüzgâr Türbinlerinde Kurtarma ve Tahliye Eğitimi Cıvata ve Bağlantı Elemanları Bakımı Torklama Epoksi Boya Uygulamaları Temizlik Hizmetlerimiz Cam Yüzey Temizliği Alışveriş Merkezleri, Atrium Temizliği Bina, İnşaat Temizliği Fabrikalarda Siloların ve Kapalı Alanların Temizliği Çelik Konstrüksiyon Temizleme & Boyama Çalışanlara Süpervizörlük Hizmeti Yamaç Güvenliği ve Örtüleme Çelik Ağ ile Yamaç Örtüleme Kaya Tutucu Bariyer Uygulamaları ( Çelik Ağ) Yamaçlardaki İrili, Ufaklı Kayaların Temizlenmesi İple Erişim Hizmetleri Kaya Blokları Sabitleme Sistem Kurulumu ve Süpervizörlük Hizmeti Yamaçlardaki Molozların Temizlenmesi Barajlarda Dik Yamaç Temizliği

34

35

36

İş Güvenliği Eğitim Danışmanlık ve Endüstriyel Çözümler

İş Güvenliği Eğitim Danışmanlık ve Endüstriyel Çözümler İş Güvenliği Eğitim Danışmanlık ve Endüstriyel Çözümler 1 Avrasya Safety Avrasya Safety olarak, on yıllık iş ve mühendislik bilgimizin ışığında, iş sağlığı ve güvenliği alanındaki deneyim ve uzmanlığımızı

Detaylı

İş Güvenliği Uzmanlığı Temel Eğitim Programı

İş Güvenliği Uzmanlığı Temel Eğitim Programı İş Güvenliği Uzmanlığı Temel Eğitim Programı Bu programın, iş güvenliği uzmanı olmak isteyen mühendis, mimar veya teknik elemanlara mesleki becerilerini işyerlerinde uygulayabilmeleri ve mevzuatta öngörülen

Detaylı

ULUSAL YETERLİLİK 12UY0052-4 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ELEMANI (İNŞAAT) SEVİYE 4

ULUSAL YETERLİLİK 12UY0052-4 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ELEMANI (İNŞAAT) SEVİYE 4 ULUSAL YETERLİLİK 12UY0052-4 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ELEMANI (İNŞAAT) SEVİYE 4 REVİZYON NO:00 MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU Ankara, 2012 12UY0052-4 İş Sağlığı ve Güvenliği Elemanı (İnşaat) ÖNSÖZ İş Sağlığı

Detaylı

ULUSAL YETERLİLİK 12UY00..-4 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SEVİYE 4

ULUSAL YETERLİLİK 12UY00..-4 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SEVİYE 4 ULUSAL YETERLİLİK 12UY00..-4 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SEVİYE 4 REVİZYON NO:00 MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU Ankara, 2012 12UY00..-4 İş Sağlığı ve Güvenliği Elemanı ÖNSÖZ İş Sağlığı ve Güvenliği Elemanı (Seviye

Detaylı

İş Güvenliği Uzmanlığı Temel Eğitim Programı

İş Güvenliği Uzmanlığı Temel Eğitim Programı İş Güvenliği Uzmanlığı Temel Eğitim Programı Bu programın, iş güvenliği uzmanı olmak isteyen mühendis, mimar veya teknik elemanlara mesleki becerilerini işyerlerinde uygulayabilmeleri ve mevzuatta öngörülen

Detaylı

ULUSAL MESLEK STANDARDI ARAMA KURTARMA UZMANI SEVİYE 6 REFERANS KODU / RESMİ GAZETE TARİH-SAYI /

ULUSAL MESLEK STANDARDI ARAMA KURTARMA UZMANI SEVİYE 6 REFERANS KODU / RESMİ GAZETE TARİH-SAYI / ULUSAL MESLEK STANDARDI ARAMA KURTARMA UZMANI SEVİYE 6 REFERANS KODU / RESMİ GAZETE TARİH-SAYI / Mesleki Yeterlilik Kurumu, 2015 Sayfa 1 Arama Kurtarma Uzmanı (Seviye 6).. /./00 Meslek: ARAMA KURTARMA

Detaylı

SİZ DÜŞÜNMEYİN, BİZ VARIZ

SİZ DÜŞÜNMEYİN, BİZ VARIZ SİZ DÜŞÜNMEYİN, BİZ VARIZ Sağlıklı ve güvenli ortamda çalışma hakkı en temel insan haklarından biri Ç alışma hayatında işletme sahiplerinin çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliğini sağlamaları ise; hem

Detaylı

İş Güvenliği Uzmanlığı Temel Eğitim Programı

İş Güvenliği Uzmanlığı Temel Eğitim Programı İş Güvenliği Uzmanlığı Temel Eğitim Programı Bu programın, iş güvenliği uzmanı olmak isteyen mühendis, mimar veya teknik elemanlara mesleki becerilerini işyerlerinde uygulayabilmeleri ve mevzuatta öngörülen

Detaylı

7. Ulusal Çatı & Cephe Sempozyumu 3 4 Nisan 2014 Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş - İstanbul

7. Ulusal Çatı & Cephe Sempozyumu 3 4 Nisan 2014 Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş - İstanbul Çatı Ve Cephelerin Yapım ve Onarım İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliğine Yönelik Yasal Düzenlemeler Z. Özlem Parlak Biçer 1 Hatice Özdemir 2 Konu Başlık No: 7 Çatı ve Cephe Sistemlerinin Yapım ve Onarım

Detaylı

Konunun genel amacı. Yüz yüze / toplam ders saati

Konunun genel amacı. Yüz yüze / toplam ders saati 1 / Açılış, Tanışma, Programın Tanıtımı ve Ön Test Uygulaması Yüz yüze eğitim programının açılışında, programın tanıtımı ve katılımcıların ve eğiticinin tanışmasını sağlayarak olumlu bir eğitim ortamı

Detaylı

RAYLI SİSTEMLERDE (MARMARAY) İSG UYGULAMALARI

RAYLI SİSTEMLERDE (MARMARAY) İSG UYGULAMALARI YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ RAYLI SİSTEMLERDE (MARMARAY) İSG UYGULAMALARI Bitirme Projesi Serkan SAMSA 131101153 Bölüm: İş Sağlığı ve Güvenliği Danışman Doç. Dr. Oğuz ÖZYARAL Bitirme

Detaylı

EĞİTİM PROGRAMI. my kobi eğitim akademi

EĞİTİM PROGRAMI. my kobi eğitim akademi my kobi eğitim akademi EĞİTİM PROGRAMI YÖNETİM SİSTEMLERİ TEMEL ISO 9001:2008 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ TEMEL EĞİTİMİ OHSAS 18001:2007 İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TEMEL EĞİTİMİ ISO 14001:2004 ÇEVRE YÖNETİM

Detaylı

İNŞAAT İŞLERİNDE GÜVENLİK

İNŞAAT İŞLERİNDE GÜVENLİK İNŞAAT İŞLERİNDE GÜVENLİK Amaç İnşaat işlerinde yapılan çalışmalarda muhtemel tehlikeler ve bunlara karşı alınması gereken önlemleri öğrenmek. Öğrenim hedefleri İnşaat İşlerinde İSG yönünden önemli konular,

Detaylı

2013/TR KAYASAFETY.COM İŞ GÜVENLİĞİ VE KURTARMA EKİPMANLARI

2013/TR KAYASAFETY.COM İŞ GÜVENLİĞİ VE KURTARMA EKİPMANLARI 2013/TR KAYASAFETY.COM İŞ GÜVENLİĞİ VE KURTARMA EKİPMANLARI FSC C004423 İç sayfaların tamamı %100 KAYASAFETY.COM KAYAISGUVENLIGI.COM İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER HAKKIMIZDA KAYA GRUBU AKTİVİTELERİ KALİTE GÜVENCEMİZ

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN DÜZENLENECEK BELGE, KAYIT DOKÜMANLAR

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN DÜZENLENECEK BELGE, KAYIT DOKÜMANLAR İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN DÜZENLENECEK BELGE, KAYIT DOKÜMANLAR 1. GİRİŞ İşyerlerindeki iş sağlığı ve güvenliğine yönelik faaliyetlerin, etkili, sürekli ve sistematik olarak yürütülebilmesi, belge

Detaylı

EKİN EFE ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ

EKİN EFE ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ EKİN EFE ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ Ekin Efe OSGB; 2012 yılı itibari ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, ortak sağlık ve güvenlik birimi olarak hizmet vermek amacıyla yetkilendirilmiştir.

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İŞ KAZALARI VE İSTATİSTİKLERİ YENİ YAKLAŞIMLAR VE DENETİMLERDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İŞ KAZALARI VE İSTATİSTİKLERİ YENİ YAKLAŞIMLAR VE DENETİMLERDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR YAPI İŞLERİNDE; İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İŞ KAZALARI VE İSTATİSTİKLERİ YENİ YAKLAŞIMLAR VE DENETİMLERDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR, BÖLÜM:I GİRİŞ Yapı işleri, çalışma şartları bakımından, en riskli sektör

Detaylı

Bize Ulaşın www.merkezsaglikosgb.com. info@merkezsaglikosgb.com. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi

Bize Ulaşın www.merkezsaglikosgb.com. info@merkezsaglikosgb.com. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi Bize Ulaşın www.merkezsaglikosgb.com info@merkezsaglikosgb.com Ortak Sağlık Güvenlik Birimi HAKKIMIZDA Merkez Sağlık OGSB; İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) alanında firmalara çözüm ortağı olmak üzere kurulmuştur.

Detaylı

İş Güvenliği Uzmanlığı Standart Eğitim Programı

İş Güvenliği Uzmanlığı Standart Eğitim Programı İş Güvenliği Uzmanlığı Standart Eğitim Programı Eğitim programının genel amacı: İş güvenliği uzmanı olmak isteyen mühendis veya teknik elemanlara, mesleki becerilerini işyerlerinde uygulayabilmeleri için

Detaylı

sadece BİLEN değil YAPA BİLEN olmak için

sadece BİLEN değil YAPA BİLEN olmak için sadece BİLEN değil YAPA BİLEN olmak için 1 Gensis Kalite Yönetim Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri San.Tic. Ltd. Şti., reel ve kamu sektöründe faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlara Yönetim Sistemleri,

Detaylı

ULUSAL YETERLİLİK [14UY / 3] BİYOGAZ SİSTEMLERİ PERSONELİ SEVİYE 3

ULUSAL YETERLİLİK [14UY / 3] BİYOGAZ SİSTEMLERİ PERSONELİ SEVİYE 3 ULUSAL YETERLİLİK [14UY / 3] BİYOGAZ SİSTEMLERİ PERSONELİ SEVİYE 3 REVİZYON NO:00 MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU Ankara, 2014 [14UY00XX-3] [Biyogaz Sistemleri Personeli (Seviye 3)] Yayın Tarihi:../../20.. Rev.

Detaylı

Sağlıkta Güven İş te Güvenlik. www.bursaaritmiosgb.com

Sağlıkta Güven İş te Güvenlik. www.bursaaritmiosgb.com Sağlıkta Güven İş te Güvenlik www.bursaaritmiosgb.com Sevmek fiilinden sonra gelen dünyanın en güzel fiili yardım etmektir. V. Suttner İş yeri hekimliği hizmetleri İş güvenliği uzmanlığı hizmetleri İş

Detaylı

KOBİ ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: İNŞAAT SEKTÖRÜ

KOBİ ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: İNŞAAT SEKTÖRÜ KOBİ ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: İNŞAAT SEKTÖRÜ Bu rehber, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen İSGİP (Türkiye`de İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Koşullarının

Detaylı

YÜKSEKTE GÜVENLİ ÇALIŞMA İLE İLGİLİ TEFTİŞ POLİTİKALARI VE UYGULAMALAR. HAZIRLAYAN SERCAN PEŞAN İş Müfettişi-İnş. Yük. Müh.

YÜKSEKTE GÜVENLİ ÇALIŞMA İLE İLGİLİ TEFTİŞ POLİTİKALARI VE UYGULAMALAR. HAZIRLAYAN SERCAN PEŞAN İş Müfettişi-İnş. Yük. Müh. YÜKSEKTE GÜVENLİ ÇALIŞMA İLE İLGİLİ TEFTİŞ POLİTİKALARI VE UYGULAMALAR HAZIRLAYAN SERCAN PEŞAN İş Müfettişi-İnş. Yük. Müh. YAPI İŞYERLERİNDE YÜKSEKTE GÜVENLİ ÇALIŞMA HEDEFİNE YÖNELİK RİSK ESASLI TEFTİŞ

Detaylı

Diğer Sağlık Personeli Temel Eğitim Programı

Diğer Sağlık Personeli Temel Eğitim Programı Diğer Sağlık Personeli Temel Eğitim Programı Bu programın, diğer sağlık personeli olmak isteyen ve İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik

Detaylı

ÖNSÖZ. Her gün yeni bir şey öğrenmenin ve paylaşmanın heyecanı ve mutluluğu içerisinde işbirliğimizin güçleneceği başarılı bir 2015 yılı diliyoruz.

ÖNSÖZ. Her gün yeni bir şey öğrenmenin ve paylaşmanın heyecanı ve mutluluğu içerisinde işbirliğimizin güçleneceği başarılı bir 2015 yılı diliyoruz. ÖNSÖZ 2014 yılını geride bırakırken birçok yeni alanda müşterilerimizin ihtiyaçlarına çözümler üreterek büyüme başarısı göstermenin mutluluğu içerisindeyiz. TÜRK LOYDU; kuruluş amaçlarından olan çeşitli

Detaylı

Madde 1 Bu Tüzüğün amacı; işyerlerinde sağlık ve güvenlik şartlarının

Madde 1 Bu Tüzüğün amacı; işyerlerinde sağlık ve güvenlik şartlarının İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu Tüzüğün amacı; işyerlerinde sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için alınacak önlemler

Detaylı

OTOYOL A.Ş. Politikaları

OTOYOL A.Ş. Politikaları EK S: OTOYOL A.Ş. Politikaları GEBZE ORHANGAZİ İZMİR OTOYOLU OTOYOL A.Ş. EKLER Gebze Orhangazi İzmir Otoyol Projesi İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu İç Yönetmeliği PRO-002 Rev 0 3 of 29 İÇİNDEKİLER TABLOSU

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MESLEKİ EĞİTİM ETKİNLİĞİNİN ARTTIRILMASI PROJESİ

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MESLEKİ EĞİTİM ETKİNLİĞİNİN ARTTIRILMASI PROJESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MESLEKİ EĞİTİM ETKİNLİĞİNİN ARTTIRILMASI PROJESİ GENEL TANIM TRA1(Erzurum/Erzincan/Bayburt) bölgesindeki mesleki ve teknik eğitim kurumları, iş sağlığı ve güvenliği mesleki eğitim

Detaylı