Walking talking. Korkma! İbadetten yorulunmaz, ibadetten yoruldunmu sen de yanlıș var. Hiç bir ibadet yormaz.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Walking talking. Korkma! İbadetten yorulunmaz, ibadetten yoruldunmu sen de yanlıș var. Hiç bir ibadet yormaz."

Transkript

1 Walking talking Euzubillahiminesseytanirracim Bismillahirrahmanirrahim La havle vela kuvvete illabillahil aliyyül aziym Destur ya Seyyidi. Destur ya Sultan ul Evliya Elhamdulillah ve șükrillah Allah bizi kendi nefsimize bırakmasın. Kendi nefsine dalan nefsinin maskarası olur. İbadet et ey insan! Boș vaktini Allah doldur ki, dolu vakitlerinde artık Allah için olsun. Allaha ibadet üzere duran nefsine maskara olmaz! Korkma! İbadetten yorulunmaz, ibadetten yoruldunmu sen de yanlıș var. Hiç bir ibadet yormaz. İbadet șevk verir kuvvet verir, ibadet vücudu ezmez belki vücuda dinçlik verir. Dirilik verir dirilir vardır ibadetlen. İnsanın hakiki dirliği Zikirlendir. Biz hayvan diriliğimizi istemiyoruz. Hayvan diriliğinde bir fazilet yoktur lakin biz bizim istediğimiz ubudiyetten Allaha kulluktan gelen diriliği istiyoruz.

2 Eskiden hristiyan memleketlerde Bașpiskopos öldümü onu her zaman oturduğu makam koltuğuna oturtup bağlarlarmıș. Sonra bașına da Piskoposluk tacını geçirip millete seromoniyle elini öptürürlermiș tıpkı dirliğindeki gibi. Șimdi de öylemi bilmem. _YaHu ne öpersiniz adamın elini. O artık ölü. _Yok Șeyh efendi, görmüyormusun ölü olsa bașında tacı koltuğunda öyle rahat poz verirmi? Ölü hiç kıçının üzerinde otururmu, ölü dedinmi sırtüstü yatacak. İbadetsiz insanın dirliği iște o Piskoposların öldükten sonraki el öptürme haline benzer, canlı gibi görünürler de aslında ölüdürler. Hayır! Ibadet ve itaata bir kimse dikkat ederse vücudu diri kalır pörsümez ezilmez, vücudu ezen dünyadır dünyanın ișidir ibadet vücudu ezmez diri tutar iç azalarıda dıș azalarıda sağlam durur. Lakin çağdașlar bunu anlamıyorlarda diriliği hap yutmaklan efendim, veyahut yürümeklen olur sanıyorlar. Bütün çağdașlar șimdi hepsi yürümek meraklısı oldu. hem yürürler hem kulaklarında Headset gevezelik ederler. Bu yaptığınızın adı ne diyorum: Walking Talking Șeyh, çok güzel oluyor. Sen de yap diyorlar. Doktorlar hepsi șimdi çagdaș tavsiyelerde bulunuyor: belki siz günde en az iki saat yürüyeceksiniz. Bakıyorum yollarda bir sürü insan acaip acaip yürüyor. _ Nereye yahu böyle acele acele? _ E bu asrın çağdaș sporudur, yürüyüștür diyor, yürüyeceğiz, çünkü biz çağdașız. Siz hiç yürümezmisiniz? Buyrun siz de yürüyün, çok güzel oluyor. A noktasından B noktasına geldiğiniz vakit bir de bakıyorsunuz artık ne kolesterin ne șekerin, hiç biri kalmamıș hepsi kaybolmuș. Hem bilmiyormusunuz artık bütün sosyete yürüyor. _Yaa! Demek bütün sosyete yürüyor? Siz sosyetemisiniz? -Yok! Biz mosyeteyiz. _ Mosyetemi? O da ne demek? Yeni mi çıktı?

3 _ Ayol yeni olurmu, hep vardı da pek ortalıklarda görünmezlerdi, lakin zaman değiști, șimdi herkes sosyete olamasa da, herkes mosyete oldu. Yani özenti! Özeniyoruz onlar gibi yürüyoruz. Siz de deneyin çok güzel oluyor. _ Aman kalsın! Biz çağdıșıyız, ancak namaz kılarız. Ruh güzelliğini esas alırız. Her ișimizi Allah için yaparız Allah için yürür Allah için insana hizmette koștururuz. Oturup kalkmamıza yememize içmemize Allah için dikkat eder nefsi hormonlu suni zevklerden men ederiz. Ne kolesterin ne aspirin lüzum etmez. Çağdașlar yollarda koșturur nefsi güzellik için. Faydası varmı? Koșturmakla kalp daha iyi çalıșacak olsaydı sporcular çoğu kalpten gitmezdi. Koskoca insanlar sokaklarda birbiriyle yarıșta. _ Ne yarıșı bu diyorum. _ Șeyh sen anlamazsın. Sağlıklı yașam koșusu bu. Senin gibi saatlerce oturup çene patlatmıyoruz. Sağlığımız için koșturuyoruz. Yahu biz belki saatlerce oturuyor konușuyoruz. Lakin bunu nefsimiz için değil Allah için yapıyoruz. Bir iș Allah için oldumu, o vakitde bizim vücudumuzu gözetecek kuvvetler devreye girer ve bizi muhafaza ederler. Bir saat otursak sonra kalkıp iki rekat namaz kılsak o iki rekat namaz bir saatlik hareketsizliğe de on saatlik hareketsizliğede denk gelir ve azalarımız sıhhat bulur. Siz ha babam bir sokağa bir doktora koșturur durursunuz. Hatta sokaklarda koșturdukça doktordan eve girmezsiniz. Ömrünüz Praxislerde geçer. _ Doktor bey șuramda 100 gr fazlam var çok rahatsız ediyor ne yapayım? _ Yürrrü! _ Peki, hemen efendim. Zaten buraya kadar da yürümüștüm, demek tam fayda vermemiș. Șimdi insanlar dilleri dıșarda yürüyorlar. _Yahu otur dinlen biraz. _Olamaz. Doktorumuz söyledi: `oturana kolesterin, yürüyene aferin vamıș.

4 Yaa! Lakin siz on km günde yürüseniz sonunda bir yorgunluk gelir biz bir vakit namazı kıldığımızda diriliriz. Ne yorulması? Her azamız dirilir, çünkü her azamız ruh ile hayat bulur. Biz iki rekat kıldığımız zamanda bütün azalarımız Allaha secde eder. Allaha secde ettiğimiz vakitde ne gibi zehir varsa dıșarıya atar. Bak sen! Her aza secde eder. Allaha secde eden azada zehir kalmaz. Canlılık gelir dinçlik gelir yorgunluk gider dirilir. _Ehh siz çağdaș değilsiniz çağdıșınız siz. Biz çağdașız doktorların ve Medical ve kosmetical Holdinglerin dediğine bakarız. Bre Peygamberin dediğine ne bakmazsın be? Aleyhisselatu Vesselam Efendimiz size deli deli sokaklarda koșunmu dedi? Yoksa namaz kılın cemaatleșinmi diyor? Hangi Peygamber ümmetine `` nefsiniz ve vücud sağlığınız için, ` Yürrüyün` dedi? Cemaata çıktığın vakitde 27 kat sevap var manası ne? Yürürsün evinden çıkar ve camiye kiliseye dergaha doğru her adımında sevap yazıldığı vakitde vücudun adaleride dirilir ve sağlamlașır. İște Allah için olan bu gidiș geliște, harekette İlahi rahmet ve bereket var, nefsani yani manasız her hareketde insanlara yorgunluk var. İman eden kimsenin manasız hareketi yoktur, yaptığı harekette bir fayda vardır faydasız hareket etmez. Hareketi bir faydaya vücud vermek içindir sözü hikmet içindir sükutu tefekkür içindir. E biz çağdasız her gün yürür her gün beton dökeriz. Çağdașlar toprak evde oturamazlar. Beton evlerde oturacaklar saglam oturacaklar. Çimentodan olsun sağlam olsun. Bunların mezarlarıda artık çimentodan. Șeyh efendi anlatıyor; Londrada kaç bin senelik bir mezarlığa gitmiș. Bir yeni vefat etmiș kimse getirdiler, diyor koydular önüme. _ Yahu nereye gömeceksiniz bunu kazılmıș toprak göremiyorum dedim de diyor Șeyh efendi, görmezmisin. Bak, önünde koca kapak. Bu kapağı kaldıracağız içine gireceğiz. İçerde bir oda var yapılmıș, beton arme, oraya koyacağız öyle vasiyet etti, öyle yapacağız dediler diyor. Aman toprak olmasın sonra Alim Allah cöker mökerde mevta yazık zelzele görmüș afetzade gibi altında kalıverir. Çağdașlık alametir bu. Șașıp kaldım diyor Șeyh efendi hazretleri.

5 Hasılı kelam çimento meseleside çağdașlıktır. Çağdıșılar eskiden toprak evde oturur kerpiçten ev yaparlardı. Topraktan ve mütevazi bir hayat sürerler tabiattan yerden ayrılmazlar yer hayat verir kendilerine. Soruyorum: _Ey çağdașlar! Sizin vücudunuz çimentodanmı topraktanmı? _Topraktan! _Eh topraktansa bu çimentoyu ne karıștırırsın hayatına? _Çağdașlık nișanıdır Șeyh effendi senin dünyadan haberin yok. Artık harp meydanlarında dahi insanlar değil robotlar savașacak, insan uzaktan kumanda edecek. Harpleri dahi robotlar kazanıp robotlar kaybedecek. Çağdaș gazetelerde öyle yazacak: Kansz catsmada bir robot șehit bir robot gazi olmuștur milletçe kan ağlıyoruz acımız sonsuz. Hasılı kelam insanlar sokaklarda koșturuyor sonra beton eve girip yatıyor lakin uyuyamıyor. Çünkü azalar yorulmuștur, yürümeklen dinlenmiyor yoruluyor bu yorgunluk yatmaklan geçmiyor. Hap alacak ki yorulduğuna dair bir parça uyku gelsin. Mümin camiye gider ibadethanesine gider. Mümin mümkün mertebe bu yolda Allah için yürür. En azından camiye gitmeye itina gösterirki oaya gidip gelinceye kadar vücudun alacaği kuvveti ve rahatlığı bunlar on defa kreuzberg neuköln yahut İstanbuldaki Bagdad caddesini dönse on kreuzberg kadar ağırlık çöker onlara uykuda tutmaz. Amma bir inat bir murad demișler, Efendi, doktor böyle söyledi, biz vucud sağlıği ve güzelliğimiz ıcin doktora uyuyoruz. Bre Peygamber söyleyince ne uymazsın? _ Ey insanlar! Ruh ve vucud sağlığinızı gözetmek istiyorsanız sabah namazını öğle namazını ikindi namazıni aksam namazını yatsı namazını camide cemaatlan kılmaya itina ediniz, sıhhat bulasınız dedi ne uymazsın? Biz çağdașız! Bizim her ișimiz nefsimiz içindir. Bizim gecelerimiz gündüz gündüzlerimiz gecedir. Disipline gelemeyiz.istediğimiz vakide kalkar istediğimiz vakitde yatarız ne ibadeti? Șeytana ve nefsimize uyar, gündüz leș gibi yatar bütün gecede ayakta hoplar zıplar vücudumuzu ezeriz. Soruyorum: Ișık ne içindir? Hareket için. Karanlık ne için sükunet için.

6 Sen karanlıkta harekete geçer ıșıkta yatarsan ne olursun? Bütün dengeleri bozar sağlam olanı kırarsın. 21.asır çağdaș insanı nefsine gösterdiği bu kadar nazar ve ihtimama rağmen hiç bir asırda olmadığı gibi hasta. Hiç bir asırda Doktor ve hastane bu kadar bereketli olmamıștı, Șeytan bereketi! Hasılı kelam ibadetten insan yorulmaz belki vücud dinc olur. Rahat yatar rahat kalkar. Yediğim bana dokundu diyor yeyemem. Ne dokunacak sana yahu. Allahin nimeti sana ne için dokunacak? Sen herhalde Allahın emrini dısarsına çıkarsınki sana yediğin helal olmaz. Helal olmadıği vakitde sana zehir yerine gelir o yedigin. Șeytan bu zaman insanını Narzist etmiș- deli etmiștir. Ibadetten uzak dur ibadet yapma! Kendinden bașkasına tapma! Yahu, ibadette rahatlık var çağdașlıkta zahmet ve eziyet vardır.yüzü gözü çağdașların birden bozulur yıpranma alameti görülür yüzlerinde. Kaç kova boyayla kapatmaya çalıșsa yine de o yıpranma kaybolmaz. Çağdașlık bu erken yıpranmayı örtemez belki tetikler. Gece kıyamı gece namazına kalkan kimselerin dior yüzleri güzel olur gündüz. Üns gelir. Gece manazı dediğimizde bir yatıpta sonra kalkıp iki rekat olsun kılarsa gece namazından sayilır o kimselerin üzerine nur iner. Seher vaktinde nur iner nurlan beraber üns gelir. Ünsinsanlık alameti yüzünde belirir vahșet gider insan ona bakmaya sevinir. Çağdașların șimdiki güzellik icadları losyonlar mosyonlar güzelliği bırak olan cinsi cazibeyi götürüyor. Onun icin onlar boyuna boșanır yeni karı yeni koca ister. Bizim analarımız dedelerimiz bir kimseyle evlendikleri vakitde muhabbetleri eksilmezdi. Hanımına baktığı vakitde kalbine sıcaklık gelirdi. Șimdi ikinci gün insanlar mahkemede. Evladlarında anaya babaya muhabbetleri yok. Çünkü modern insanlar yașlandıkça ünsiyet kalmıyor. Evladları onları görmek istemiyor hemen huzur evi derler oraya iadesiz taahitsüz postalarlar. Anneler günü babalar günü mansı budur. Alırlar ellerine bir çiçek al anam, al babam. -yahu nereden çıktın șimdi? Bayram değil seyran değil, doğumgünümüz hiç değil? _ yok, bugün analar babalar günü onu kutlarız. _ demek senin bir anan var bir baban var ha? Nereden hatırladın? _ biz hatırlamadık. Sağolsunlar Çiçek sanayi, hediye sanayi, tüketim sanayi bize böyle senede bir hatılatıyorlar da ondan hatırlıyoruz.

7 Yahu, sahi bir anamız babamız vardı gidipte on dakikalığına olsun ziyaret edelim ne de olsa dünyaya gelmemizi onlara borçluyuz diyoruz. Neyse, bak sana çiçek getirdim șeker getirdim. Burada çok iyi bakıyorlar sana. Evlad gibi sana bakacak biri olurmu? Sen evlad olarak bakamazsan öteki üç kuruș için ne bakacak? Ruhi sıcaklık aile arasında esas. Vazife ile yapılan bakım ile muhabbet ile yapılan bakım bir olurmu? İnsan evinde oturmak evinde ölmek ister. Utanmadan sana iyi bakıyorlar diyor iște çağdașlık bu. Çağdıșılar eskiden anne babalarının önünde emir kulu gibi durur her arzularını gözlerinden okurdu. Yașlandı hastalandı diye evden atıp yabancı ellere muhtac etmezdi. Huzur evine atılan kimse sağına bakar evladı yok. Soluna bakar kocası yahut karısı yok. Arkasına bakar akraba eș dost hak getire. O kimse mahzunlașır ben neredeyim der. Evim nerdedir der. Evine gitmek ister gidemez, ölmek ister ölemez. İste çağdașlık bu! Yürrrü! Hatta koș! Koș ki çağdașlığına kimse yetișemesin! Ey Anasına babasına bakmayan çocuklar. Çocuklarını sokağa atan analar babalar. Gecelerini gündüz gündüzlerini gece yapanlar. Nefislerinden bașkasına ibadet etmeyenler! Gökyüzünden șimdi lanet iniyor. Size artik rahat yok! Domuz gribi diyorlar, Virus diyorlar. Insan hem ruh hem vücud sağlığı acısından krizde simdi. Domuz gibi helal haram ayirimi yapmadan yasarsan her halti yersen böyle iflah olmaz grip olursun iste. Domuz gribi nefsi için yürüyenlere inen İlahi lanettir, sana rahat vermez grip așısı simdi sana fayda vermez artik. Mümin dedinmi ona gece ve gündüz nur iner. Nur rahatliktır. Nur sahibi kimse yürürse Allah için, koșturursa yine Allah için koșturur. ona dünyada ve ahirette asla zahmet olmaz. Ne mutlu nur sahiblerine!

Șeref söz dinleyenedir

Șeref söz dinleyenedir Șeref söz dinleyenedir Euzubillahiminesseytanirracim Bismillahirrahmanirrahim La havle vela kuvvete illabillahil aliyyül aziym Destur ya Seyyidi. Destur ya Sultan ul Evliya Destur ya Seyyidi, ya Sultan

Detaylı

Sufi-Zentrum Rabbaniyya

Sufi-Zentrum Rabbaniyya Eusubillahi-mineş-şeytanirrajim Bismillahirr-rahmanirrahim Dünya bir fakirhanedir Şeyh Esref Efendi Berlin 2011 Şeyh Eşref Efendi Mekke-i Mükerreme de 2010 Euzubillahimineșșeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim

Detaylı

Sufi-Zentrum Rabbaniyya

Sufi-Zentrum Rabbaniyya Eusubillahi-mineş-şeytanirrajim Bismillahirr-rahmanirrahim Hippie New Year - Bitli seneler! Şeyh Esref Efendi Berlin 2010 Euzubillahimineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim La havle vela kuvvete illa

Detaylı

Aşkı en kıymetli olana ver

Aşkı en kıymetli olana ver Aşkı en kıymetli olana ver Eüzü billahi mineşşeytanirracim Bismillahirahmanirahim. La havle vela kuvvete illa billahil aliyyül aziym. Destur ya Seyyidi meded! İnsanın insandan beklediği nedir? Samimiyet!

Detaylı

Sufi-Zentrum Rabbaniyya

Sufi-Zentrum Rabbaniyya Eusubillahi-mineş-şeytanirrajim Bismillahirr-rahmanirrahim Okyanusu ara sahilde takılı kalma Şeyh Esref Efendi Berlin 2010 Euzubillahimineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim Destur ya Sultan ul Evliya

Detaylı

Nefse köle olma, Allah a kul ol

Nefse köle olma, Allah a kul ol Bismillahirrahmanirrahim Nefse köle olma, Allah a kul ol Şeyh Nazım Adil El-Hakkani Kıbrıs Nefsin sıkılması, ruhun ferahlanması demektir. Ruh sıkıldığı zaman nefsimiz ferahlar ama, nefsimiz sıkıldığı zaman

Detaylı

Her insanın gökyüzünde bir yıldızı vardır

Her insanın gökyüzünde bir yıldızı vardır Her insanın gökyüzünde bir yıldızı vardır Emeviye Camisi Şam-ı Şerif 2010 Euzubillahimineşşeytanirraciym Bismillahirrahmanirrahiym Destur Ya Seyyidi Meded. La İlahe İllallah La İlahe İllallah La İlahe

Detaylı

Sufi-Zentrum Rabbaniyya

Sufi-Zentrum Rabbaniyya Eusubillahi-mineş-şeytanirrajim Bismillahirr-rahmanirrahim Gönül bahçeni hayvanat bahçesi yapma Şeyh Eşref Efendi Berlin 2014 Allah bizi Siddikkiyyun eylesin Sıddıklarlan eylesin... Destur ya Mevlana meded.

Detaylı

Nefsin maymunu olma!

Nefsin maymunu olma! Bismillahirrahmanirrahim Nefsin maymunu olma! Şeyh Eşref Efendi Berlin, 01.05.2009 Euzubillahiminesseytanirracim Bismillahirrahmanirrahim La havle vela kuvvete illabillahil aliyyül aziym Destur yâ Seyyidi,yâ

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Rabbının hayatını yaşa Şeyh Esref Efendi Berlin 2012

Rabbının hayatını yaşa Şeyh Esref Efendi Berlin 2012 Eusubillahi-mineş-şeytanirrajim Bismillahirr-rahmanirrahim Rabbının hayatını yaşa Şeyh Esref Efendi Berlin 2012 Euzubillahimineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim. La havle vela kuvvete illa billahil

Detaylı

İÇİNDEKİLER. İki Cihan Güneşi Efendimizin Bebeklik Yılları-I (0-11 Yaş)

İÇİNDEKİLER. İki Cihan Güneşi Efendimizin Bebeklik Yılları-I (0-11 Yaş) İÇİNDEKİLER 5 9 İki Cihan Güneşi Efendimizin Bebeklik Yılları-I (0-11 Yaş) Ayın Sohbeti Kutb-ul Aktâb Niyazi Baba Hazretleri Mehmet Emin Uzunosmanoğlu - I 13 Röportaj / Hocamız Mehmet Emin Uzunosmanoğlu

Detaylı

TAHİR İLE ZÜHRE HİKÂYESİ *

TAHİR İLE ZÜHRE HİKÂYESİ * 1 TAHİR İLE ZÜHRE HİKÂYESİ * Dr. Doğan KAYA Türk Halk Hikâyeleri içinde, önemli bir yere sahip olan Tahir ile Zühre hikâyesi üzerinde, pek çok derleme ve neşriyat yapılmıştır. Bilahare Fikret Türkmen de

Detaylı

BATI BATAKLIĞI. Nureddin Yıldız Hocaefendi'nin 06.05.2007 tarihli (7.) Hayat Rehberi Dersi dir.

BATI BATAKLIĞI. Nureddin Yıldız Hocaefendi'nin 06.05.2007 tarihli (7.) Hayat Rehberi Dersi dir. BATI BATAKLIĞI Nureddin Yıldız Hocaefendi'nin 06.05.2007 tarihli (7.) Hayat Rehberi Dersi dir. Bismillahirrahmanirrahim. Camide salâvat getirmek kolay. Oğlun öyle tıraş olunca konuşabilecek misin acaba!

Detaylı

KENDİ DOKTORUN OL. Nureddin Yıldız Hocaefendi'nin 24.11.2013 tarihli (219.) Hayat Rehberi dersidir.

KENDİ DOKTORUN OL. Nureddin Yıldız Hocaefendi'nin 24.11.2013 tarihli (219.) Hayat Rehberi dersidir. KENDİ DOKTORUN OL Nureddin Yıldız Hocaefendi'nin 24.11.2013 tarihli (219.) Hayat Rehberi dersidir. Bismillahirrahmanirrahim Elhamdülillahi Rabbil Âlemin ve Sallallahu ve Selleme Ala Seyyidina Muhammed

Detaylı

AHMED ĐLE AYŞE CAMĐYE GĐDĐYORLAR : R. A. CHAUDHRY ISLAM INTERNATIONAL PUBLICATIONS LTD.

AHMED ĐLE AYŞE CAMĐYE GĐDĐYORLAR : R. A. CHAUDHRY ISLAM INTERNATIONAL PUBLICATIONS LTD. AHMED ĐLE AYŞE CAMĐYE GĐDĐYORLAR YAZAN TERCÜME EDEN : R. A. CHAUDHRY : DR. M. C. ŞEMS 1998 ISLAM INTERNATIONAL PUBLICATIONS LTD. Ö N S Ö Z Çocuk Kitapları Komitesince, Đslamiyet hakkında bilgi edinmek

Detaylı

BÜTÜN ZAMANLARIN İMTİHANI

BÜTÜN ZAMANLARIN İMTİHANI BÜTÜN ZAMANLARIN İMTİHANI Nureddin Yıldız ın 01.12.2014 tarihli (7.) Ankara Hacı Bayram Veli Camii Sohbetidir. Bismillahirrahmanirrahim. Elhamdüli llahi Rabbi l âlemin ve sallallahu ve selleme âla seyyidina

Detaylı

Yunus Emre, yüzyıllardan beri sevgiyi dile getiren bir sestir.

Yunus Emre, yüzyıllardan beri sevgiyi dile getiren bir sestir. Yunus Emre, yüzyıllardan beri sevgiyi dile getiren bir sestir. O, insanlığın gönlünde yaşayan bir bilgedir. O, yalın Türkçesiyle sözlerin en güzelini söyleyerek insanlığa yol göstermiştir. Yunus Emre,

Detaylı

EDEP TUŞU. Nureddin Yıldız Hocaefendi nin 16.12.2012 tarihli (191.) Hayat Rehberi dersidir.

EDEP TUŞU. Nureddin Yıldız Hocaefendi nin 16.12.2012 tarihli (191.) Hayat Rehberi dersidir. EDEP TUŞU Nureddin Yıldız Hocaefendi nin 16.12.2012 tarihli (191.) Hayat Rehberi dersidir. Bismillahirrahmanirrahim. Elhamdüli llahi Rabb il âlemin ve sallallahu ve selleme âla seyyidina Muhammedin ve

Detaylı

Sufi-Zentrum Rabbaniyya

Sufi-Zentrum Rabbaniyya Eusubillahi-mineş-şeytanirrajim Bismillahirr-rahmanirrahim Computer`den uzak dur Şeyh Eşref Efendi Berlin 2012 Euzubillahimineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim. La havle vela kuvvete illa billahil

Detaylı

SAHĐBĐNDEN KĐRALIK ÖZEN YULA. Not:

SAHĐBĐNDEN KĐRALIK ÖZEN YULA. Not: SAHĐBĐNDEN KĐRALIK ÖZEN YULA KĐŞĐLER ADNAN : 22 yaşında. Ateşli, kararlı, toy. Farklı bir geçmişten. SADIK : 55 yaşında. Sakin, kendinden emin, tehlikeli. Nispeten iri cüsseli. SĐMAY : 14 yaşında olduğunu

Detaylı

ACİL İŞLER. Nureddin Yıldız Hocaefendi nin 28.04.2013 tarihli (210.) Hayat Rehberi dersidir.

ACİL İŞLER. Nureddin Yıldız Hocaefendi nin 28.04.2013 tarihli (210.) Hayat Rehberi dersidir. ACİL İŞLER Nureddin Yıldız Hocaefendi nin 28.04.2013 tarihli (210.) Hayat Rehberi dersidir. Bismillahirrahmanirrahim. Elhamdüli llahi Rabbi l âlemin ve sallallahu ve selleme âla seyyidina Muhammedin ve

Detaylı

EVLAT DEĞİL SERVET. Nureddin Yıldız Hocaefendi'nin 23.02.2014 tarihli (14.) Şehzâdebaşı Sohbetidir.

EVLAT DEĞİL SERVET. Nureddin Yıldız Hocaefendi'nin 23.02.2014 tarihli (14.) Şehzâdebaşı Sohbetidir. EVLAT DEĞİL SERVET Nureddin Yıldız Hocaefendi'nin 23.02.2014 tarihli (14.) Şehzâdebaşı Sohbetidir. Bismillahirrahmanirrahim. Elhamdülillahi Rabb'il Âlemin. Ve sallallahu ve selleme ala seyyidina Muhammed

Detaylı

www.edebiyol.com SÜPER STARLAR TATİLDE

www.edebiyol.com SÜPER STARLAR TATİLDE Oyunun Türü: Komedi Bölüm Sayısı:9 Hedef Kitle :Liseler SÜPER STARLAR TATİLDE 1. Sahne Türkiye nin en meşhur pop starlarından Zarkan, en meşhur mankenlerden Melike ve en yetenekli futbolcularından Şaban

Detaylı

makale EDİTÖRDEN Tacettin ÇETİNKAYA cetinkayatacettin@yahoo.com

makale EDİTÖRDEN Tacettin ÇETİNKAYA cetinkayatacettin@yahoo.com makale EDİTÖRDEN Tacettin ÇETİNKAYA cetinkayatacettin@yahoo.com Muhterem hocamızın vefat haberini aldığımda bir teşkilat eğitimindeydim. Yaklaşık 300 civarında teşkilat kadromuz eğitimli olmak için bir

Detaylı

MEDYA MAKİNESİ ( TRAJİKOMİK 2 PERDE)

MEDYA MAKİNESİ ( TRAJİKOMİK 2 PERDE) MEDYA MAKİNESİ ( TRAJİKOMİK 2 PERDE) SAHNE 1 ( Işık yanar. Sahnede Recep bir sandalyeye bağlanmıştır ve uyumaktadır. Uyanınca etrafına bakınıp çaresizce yardım istemektedir. Tam karşısında da televizyon

Detaylı

Aşk-ı Nur Şeyh Esref Efendi Berlin 2012

Aşk-ı Nur Şeyh Esref Efendi Berlin 2012 Eusubillahi-mineş-şeytanirrajim Bismillahirr-rahmanirrahim Aşk-ı Nur Şeyh Esref Efendi Berlin 2012 Euzubillahimineșșeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim La havle vela kuvvete illa billahil aliyyül aziym

Detaylı

Malkara Hayatı Bölüm 1: Torunlara Anlatılacak Hikâye

Malkara Hayatı Bölüm 1: Torunlara Anlatılacak Hikâye Malkara Hayatı Bölüm 1: Torunlara Anlatılacak Hikâye Sahne 1: akşamüstü, ev, misafir odası. Ümit Kadir ve Ahmet büyükçe bir masada önlerinde birer defter ve kalem vardır. Ahmet- çok ders çalıştık öf yeter

Detaylı

TAŞI ERİTEN MERHAMET

TAŞI ERİTEN MERHAMET TAŞI ERİTEN MERHAMET Nureddin Yıldız Hocaefendi nin 25.09.2011 tarihli (146.) Hayat Rehberi dersidir. Bismillahirrahmanirrahim. Elhamdüli llahi Rabbi l âlemin ve sallallahu ve selleme âla seyyidina Muhammedin

Detaylı

Sahne 1 İlkokul önü Dış gün Dila-sivil polis-berrin savaş-tetikçi-gizemli adam-figürasyon

Sahne 1 İlkokul önü Dış gün Dila-sivil polis-berrin savaş-tetikçi-gizemli adam-figürasyon 1 Emanet Sahne 1 İlkokul önü Dış gün -sivil polis-berrin savaş-tetikçi-gizemli adam-figürasyon İlkokulun karşısındaki çatıda yüzü görünmeyen adam olta takımı çantasından dürbünlü tüfeği çıkarır. Tüfeğin

Detaylı