FONET YAZILIM MHRS MODÜLÜ VERSİYON 2

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "FONET YAZILIM MHRS MODÜLÜ VERSİYON 2"

Transkript

1 FONET YAZILIM MHRS MODÜLÜ VERSİYON 2 Recai Almaz Fonet Yazılım

2 1 GİRİŞ Bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı nın 2009 yılında pilot hastanelerde başlattığı MHRS (Merkezi Hastane Randevu Sistemi) geçtiğimiz aylarda beta (deneme) sürümünden çıkmış ve Türkiye deki tüm illerde aktifleşmeye başlamıştır. Bu sistem sayesinde hastalar, hastanelerde kuyruğa girmeden sıra beklemeden Türkiye nin istediği ilindeki istediği hastanesine sıra alabilecek ve muayene olabilecektir. Hastanelerin alınan randevulardan haberdar olması veya bir hastanın MHRS(182) yi aradığı zaman hangi doktora saat kaçta sıraları alabileceğini ve buna benzer bir takım bilgileri MHRS ile bütünleşmiş halde tanımlayabilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından web servisler açılmıştır. Bu web servisler aracılığıyla haberleşerek otomasyon sistemi üzerinden doktor ve randevu bilgilerini göndermekteyiz. Mhrs yi tanımlama yapısını kısaca özetlemek gerekirse toplam 4 ana gruba bölebiliriz: Hekim poliklinik kayıt işlemi: Hangi hekimin hangi poliklinikte çalıştığını bildirdiğimiz yer Şablon Kayıt İşlemi: İsminden de anlaşılacağı gibi hekimlere çalışma takvimleri (hangi gün çalıştıkları) oluştururken bu hekimlerin hangi saat aralığında çalıştığını ve kaç hasta baktığını belirttiğimiz şablon. Cetvel Kayıt İşlemi: Hangi hekim hangi şablonu kullanarak hangi tarihler aralığında muayene işlemi gerçekleştiriyor bunun bilgisinin gönderildiği yer. (Örnek vermek gerekirse devlet okullarında ders programları oluşturulur. Örneğin 2 tane ders programı oluşturulur ve bir tanesi birinci dönem (sömestr) diğeri ise ikinci dönem kullanılacaktır denir. İşte buradaki ders programı şablon, hangi dönem kullanılacağının bilgisi ise çalışma cetveli olmaktadır)

3 Randevu İstisna: Hekim in izin alması veya hastanede olmaması durumunda bunun MHRS ye bildirildiği yer. 2- FONETHBYS RANDEVU MODÜLÜ Fonet HBYS Yeni Randevu Modülü İle birlikte bildiğiniz gibi hastane içerisindeki randevu sisteminin daha kolay takibi için ve her hastanın istediği saate randevu alabilmesi için her saat aralığına kayıt oluşturulacak bir yapı getirilmiştir. Yani bir doktor saat 8 ile 16 arasında kaç dakikada birkaç hasta bakacak Servis Tanımları -> Randevu Takvimi ekranından tanımlanır. Hekimin saat 9 ile 10 arasında Hasta Kabul randevularına bakacağı, saat 10 ile 11 arasında laboratuar sonucu çıkan hastalara bakılacağı gibi bilgiler yeni randevu modülü ile birlikte daha kolay tanımlanmaktadır. MHRS de bu sisteme benzer bir sistem kullanmakta olup hangi saatler arasında kaç dakikada bir hasta bakılacağı bilgisi istemektedir. Bu sebeple MHRS den randevu alan hastaların sıralarının hastanede başka bir yerde kullanılmaması (ms: hasta kabulden alınmaması için) tanımlamamızı buna göre yapmamız gerekmektedir. Örneğin saat 9 ile 10 arasında hasta Kabul randevuları saat 10 ile 11 arasında MHRS randevuları dememiz gerekir ki hem MHRS den randevu alan hastalar doğru kayıtlarla muayene edilebilsin hem de bu kayıtlar başka randevu tipi için kullanılmasın. 3- ESKİ MHRS TANIMLARININ SIFIRLANMASI Daha kolay tanımlama yapabilmek ve yapılan tanımların kontrolünü daha kolay sağlamak için MHRS modülümüz yeniden yazılmıştır. Yeni modülün aktif olarak kullanılabilmesi için yapılan eski tanımların silinmesi gerekmektedir. Yeni modül ile bazı değişiklikler yenilikler gelmiştir. Bu sebeple

4 eski tanımların MHRS Web ara yüzünden silinmesi ve MHRSv2 üzerinden yeniden tanımlanması için aşağıdaki yol izlenmelidir. Geriden gelerek birbirine bağlı olan kayıtların silinmesi gerekmektedir. 1 Tanımlanan Çalışma Cetvellerinin Silinmesi İlk olarak MHRS Yönetim Web sitesine ( kullanıcı adı ve şifreniz sağlık.net kullanıcı adı ve şifresidir) giriş yapıldıktan sonra sol menüde bulunan Çalışma Cetveli Listesi ne tıklayıp hastane için tanımladığınız çalışma cetvellerini silmelisiniz. Aşağıdaki resimde de görüleceği gibi poliklinik seçtikten sonra tarih aralığı vererek çalışma cetvellerini listeleyip (çarpı) simgesine tıklayarak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer Çalışma cetveli silinmez ise Bağlı bulunduğu şablonlar silinemeyecektir. Silme işlemini gerçekleştirdiğinizde eğer 1 gün sonrasından itibaren o tarihler arasında alınan randevu var ise onlar iptal olacaktır. Silme işleminden sonra tekrar o hekim için çalışma cetveli tanımlanırken bazen hata alınabilmektedir (Bu hekim için tanımlanmış çalışma cetveli vardır) hatanın düzeltilmesi için Hayati Taştan (Sağlık Bakanlığı MHRS Sorumlusu) bey e mail gönderip veya cagri.saglik.gov.tr adresine durumu bildirebilirsiniz. Cetvel silindikten sonra 24 saat sonrası için yeni cetvel tanımlayabiliriz. 2 Tanımlanan Şablonların Silinmesi Daha sonra MHRS web ara yüzünden sol paneldeki Şablon linkine tıklayıp ilgili şablonu seçip Sil butonuna basmanız yeterlidir. Eğer şablon için aktif çalışma cetveli vardır uyarısı verirse tekrar cetvel tanımlarını kontrol etmelisiniz, buna rağmen bu uyarıyı veriyorsa yukarıda belirttiğimiz gibi Hayati bey ile irtibata geçip sildirmeniz gerekmektedir. Kontrolsüz silme işlemi gerçekleştirilmesin diye cetvel olmamasına rağmen bazen silmeye izin verilmiyor bu gibi durumlarda Cağrı Merkezine yeni bildirim açıp silinmesini talep etmeliyiz.

5 2 Poliklinik Hekim Kayıtlarının Silinmesi Son olarak hangi hekimin hangi poliklinikte çalıştığını belirttiğimiz Hekim Poliklinik İlişkisi sayfasından hekimlerin isimlerini silmemiz gerekmektedir.

6 Yukarıda bahsedilen işlemleri yaptıktan sonra yeni mhrs tanımlamalarını yapabiliriz. Silme işleminde bir problem ile karşılaşılırsa adresine mail gönderip yeniden tanımlama yapılacağını bu sebeple eski tanımları silmek istediğinizi belirterek yardım alabilirsiniz. 3- YENİ MHRS MODÜLÜ Öncelikle, Yeni MHRS Tanımlamalarını kesinlikle eskisi gibi Randevu Takvimi düzenle ekranından yapılmayacak. Eskisi gibi randevu Aralığı 2 dakika yapıldıktan sonra MHRS Aktif çeki işaretlenip 10 dakika olarak değiştirilmeyecektir. Randevu Takvimi sadece doktorun gerçek takvimi ne ise onları oluşturmak amacıyla kullanılacaktır. Şablon oluşturduğunuz zaman MHRS Tipleri verilen saat aralığına göre otomatik oluşacaktır. Hastaların kaç dakikada bir MHRS randevusu alabileceği Şablon oluştururken belirlenecektir. kalmadı) Randevu Takvimi oluştururken sadece servislerin çalışma takvimleri MHRS Ye uygun olarak (2dk, 5dk, 10dk) oluşturmanız yeterlidir. Randevu Takviminde Doktor seçimi Randevu Tipi olarak MHRS seçimi yapılmayacaktır. Doktor seçimi kaldırılmış Randevu Tipi Olarak da MHRS seçimi otomatik yapılacak hale getirilmiştir. (Örneğin saat 9 ile 10 arasını MHRS seçip aralıklardaki randevu kayıtlarını hasta kabul yapıyorduk buna gerek Fonet HBYS -> Diğer Modüller -> Sağlık-Net -> MHRSv2 menüsünden yeni MHRS Ye ulaşabilirsiniz. Silme işlemini yaptıktan yapacağınız işlemler aşağıda sıralanmıştır. Not: MHRS Kayıt ve Grid (Tablo) üzerindeki her alana çift tıklandığında Aktif sütundaki bilgi ekrana pencere olarak açılır bu şekilde detaylı mesaj incelemesi yapabilirsiniz. 1 Hekim Poliklinik İlişkisi Tanımlama:

7 MHRS standartlarına göre randevu alınacak her hekimin hangi poliklinikte çalıştığını belirtmemiz kaydetmemiz gerekmektedir. Hekim Poliklinik Kayıt ekranını ilk açtığımızda Servis Tanımlarında MHRS Aktiftir çeki işaretlenen, doktoru seçilen fakat Kayıt listesine daha önce eklenmeyen servisler otomatik olarak listeye eklenecek ve mesaj olarak bildirilecektir. Eğer bir poliklinikte birden fazla doktor çalışıyor ise (veya bir doktor birden fazla poliklinikte çalışabiliyor ise )ve servis tanımlarından varsayılan doktor seçilmemiş ise form ilk açıldığında listeye eklenmeyecektir. Bu gibi birden fazla doktorun çalıştığını Poliklinikleri sol altta bulunan Poliklinik ekle butonu ile elle eklememiz gerekmektedir. Önemli Not: Aynı poliklinikte çalışan farklı doktorlardan kasıt; farklı tarihlerde çalışmasıdır. Eğer aynı gün tek poliklinikte birden fazla doktor var ise bunların çalışma şablonları farklı tanımlanmalıdır. Yani 2 tane şablon tanımlayıp bir tanesinin detay başlangıç saat 9 ile 10 diğer şablonun ise 12 ile 13 gibi olmalı ve çalışma cetveli gönderilirken farklı tarihlerde farklı şablonlar gözükmelidir. Poliklinik ekle butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran gelecektir. MHRS Poliklinik Kodu alanı otomatik olarak servisin adının Türkçe karaktersiz ve boşluksuz hali olarak gelecektir (varsayılan) Poliklinik Detayı kısmında ise servis tanımlarından girilen bina ve kat bilgilerinden gelecektir bu detay bilgisi elle değiştirilebilmektedir. Hastalar randevu aldığı zaman Randevu Operatörü tarafından kendisine poliklinik adı ve poliklinik detayı söylenmektedir. Bu sebeple buraya yazacağımız bilgiler hastaneyi tanımayan hastaların polikliniği bulmasını kolaylaştıracaktır. Hekim tanımlarını yaptıktan sonra aynı listeden toplu olarak MHRS Kayıt butonuna tıklayarak bu tanımlamaları göndermeliyiz. Kayıtlar üzerinde hata yaptığımızı fark ettiğimizde İşlem Tipi Olarak İptal i seçip ilgili kaydı iptal edebilmekteyiz. Eğer poliklinik kaydı yapıldıktan sonra çalışma cetveli tanımlanıp MHRS ye gönderilirse bu hekim kartı üzerinde kesinlikle bir düzenleme yapamazsınız. Geriden gelerek işlemleri iptal edip bu kayıt üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Çünkü bir hekimi ilgili polikliniğe kaydettikten sonra poliklinik bilgisi değişirse MHRS Çalışma cetvellerini kabul etmemektedir.

8 Bu ekranda Sık Karşılaşılan Hatalar: En sık rastlanılan hata XX TC Kimlik numaralı Doktor (SKRS) Sağlık Kodlama Referans Sunucusu içerisinde bulunamamıştır mesajıdır. Bu durumda bu tc kimlik numarası sağlık-net tarafından kayıt edilmediğini anlamaktayız. adresine bildirim açarak bu tc kimliği kayıt ettirebiliriz. İkinci hata veritabanı hatası oluştu mesajıdır. Bu durumun sebebi bilinmemektedir. Bazen aynı poliklinik altına aynı doktoru kaydettiğimizde kayıt silinmemektedir. Bu sebeple bizde kayıtsız mhrs de kayıtlı gözükebilmektedir. Bu durumda adresine bildirim açıp silinmesi rica ediyoruz. Bu ekranda tek aynı poliklinikte birden fazla doktor çalışabilmektedir. Bu sebeple servis ekleyip aynı servise farklı doktorlar tanımlayıp gönderebilirsiniz. Ayrıca tek bir doktorun birden poliklinikte çalışması da mümkün. AE-`1` degeri, MHRSde eklenebilecek klinikler arasında bulunamamistir ya da aktif değildir. : Hatasının alınması durumunda ise 1-Acil Tıp Skrs Uzmanlık kodunun MHRS de olmadığını veya 1 yerine girilen değer ne ise o kodun MHRS de olmadığını anlarız. Genelde bu servisler Acil Tıp türündeki servis olmaktadır. 3 Şablon Tanımlama: Şablon yukarıda verilen örnekteki gibi okullarda bulunan ders programı gibidir. (Hangi günlerde hangi derslerin olacağının belirlenmesi). Şablon da aynı şekilde hekimin hangi günlerde saat kaç aralıklarında muayene yapacağını tanımladığımız örnek, şablondur. Yani bu şablonu tanımladıktan sonra hangi hekimlerin hangi saat aralığında çalışacağını referans göstererek kaydedeceğiz.

9 Ekle dedikten sonra Şablonumuza bir isim veriyoruz. Daha sonra şablon detayları alanından hangi gün saat kaç ile kaç arasında kaç dakikada bir hasta bakılacağını girip kaydediyoruz. Gün seçtiğimiz zaman bu şablon sadece o günlerde çalışılıyor anlamına gelecektir. Bu ekranda HBYS Randevu Takviminde bulunan Çalışma günleri butonundan farklı olarak bir şablonun (örnek) pazartesi Salı günlerinde saat 9 ile 10 arasında çalıştığını haftanın diğer günlerinde ise 14 ile 15 arasında çalıştığını yani her aralık için farklı gün belirtebilmekteyiz. Bu sebeple HBYS randevusu ekranından bağımsızdır. Örnek vermek gerekirse Hekimin Heyet Polikliniklerinde çalıştığı gün adına hasta kabulden kayıt alınabileceği için HBYS Çalışma Günlerinde aktif fakat MHRS de yok gözükebilmektedir. Bu sebeple hbys ve bu ekranın eşleştirilmesi yapılmamıştır. Önemli Not: Eskisi gibi her poliklinik için şablon tanımlanmayacaktır. Sadece Genel şablonlar, ortak kullanılacak şablonlar tanımlanacaktır. Örneğin aynı saatlerde çalışan 2 doktor var ise ikisi için de ayrı şablon tanımlamaya gerek yoktur. Tek bir tane tanımlanıp Çalışma Cetveli Gönderim ekranından tarih aralığı verip gönderilebilmektedir. Şablon kaydetmeden veya durumu pasifken Çalışma Cetveli Tanım ekranında o şablon gözükmez o yüzden MHRS den Şablonun MHRS ID sinin döndüğüne AA(Application Accept-Uygulama Kabul Edildi) mesajının alındığına emin olmanız gerekmektedir. Eğer (AE-Application Error-Uygulama Hatası) alınmış ise cetvel tanımlama ekranına bu kayıt düşmez. Diğer önemli özellik Randevu Takvimi güncelle butonudur. Bildiğiniz gibi yukarıda bahsetmiştik bu saat aralıkları verildikten sonra da HBYS Randevu modülünde ilgili saatlerin MHRS Randevu tipinde olması gerekiyor ki hasta kabulden veya başka türlerle randevular alınmasın. MHRS deki hastalar ilgili randevu kaydını alabilsin.

10 Bu butona tıkladığınız zaman gelen servis listelinden seçim yaptıktan sonra belirlediğiniz saat aralıklarını randevu takviminden tespit edip Tiplerini MHRS Randevusu yapar. Örnek vermek gerekirse şablon detayında 9 ile 10 arasında 10 dakika 11 ile 12 arasında 10 dakika seçip güncelle dedikten sonra aşağıdaki ekrandaki gibi ilgili satırları bulup MHRS randevusu yapacaktır. Şablon kayıt yapıldıktan sonra detay silinmesi kesinlikle yapılmamalıdır ki cetvel gönderildiğinde problem çıkmasın. Program bunun kontrolünü yapmaktadır. Kayıt yaparken gelen mesajları okumak için MRHS Kayıt ekranındaki sütunlara çift tıklayarak daha detaylı inceleme yapabilirsiniz.

11 3 Cetvel Tanımlama: Ekle butonuna bastıktan sonra hangi tarihler arasında detayların gönderileceği seçilmelidir. Aynı poliklinikte çalışan 2 farklı doktorun listeye aynı tarih aralığında eklenmediğine dikkat ediniz. Daha sonra Cetvel Detayları alanından Detay ekle diyerek hangi doktorun hangi şablonu kullanarak gönderileceğini seçtiğiniz yer gelecektir. Bu Şu anlama geliyor istediğiniz tarihte istediğiniz doktoru farklı şablonlar ile gönderebilirsiniz. Buradan seçim yaptıktan sonra hekim listeye düşecektir. Çoklu seçim yapılabilmektedir. Seçim yapıldıktan sonra MHRS ye gönder butonuna tıklayarak

12 İsterseniz aktif üzerinde bulunduğunuz hekimi isterseniz de bütün hekimleri gönderebilirsiniz. Her hekime tıkladığınızda alt tarafta bulunan MHRS Kayıt ekranındaki bilgiler değişir. Bilindiği gibi MHRS ye gönderildiği gibi yeni randevu modülünde de randevu kayıt işlemi vardır Servis Tanımlarında. Bu butona tarih aralığı vererek HBYS deki randevu takviminin hangi günlerde çalıştığını belirtiyoruz. İşlemler butonu -> Servis için randevu kaydı oluştur butonuna tıklayarak istersek üzerinde bulunduğumuz servisin hbys randevu kaydını belirtilen tarih aralığı için otomatik oluşturabiliriz. İstersek de MHRS Kayıt işlemi yaparken olumlu mesaj döndüğünde (Application Accept) bu kaydın belirtilen tarih aralığında otomatik oluşmasını sağlayabiliriz. Bunun için de ekran üzerindeki Mhrs Kayıt yapılırken randevu kayıtlarını otomatik oluştur çekini işaretlememiz yeterlidir. Bilindiği üzere MHRS ye bu hekimlerin aynı zamanda hbys randevu kayıtlarının oluşması gerekmektedir ki hbys ile eşleşme olabilsin. Bunu isterseniz servis tanımlarından yapabilir isterseniz de bu ekrandan otomatik yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bir sonraki aylarda eğer aynı cetvelin sadece tarihi farklı bir şekilde kullanılacağı zaman tekrar tekrar aynı hekimleri eklemeye gerek yoktur. Yine işlemler butonu üzerinde aktif cetveli kopyala dediğiniz zaman yeni bir cetvel oluşturup aynı doktorları listeye atar. Size bir tek cetvel adı ve tarih aralığı verme kalır. Cetvel MHRS Kayıt işlemi yapıldıktan sonra şablon işlemi silinmesi gerçekleşmez çünkü şablon bu tarihler arasında cetvelde kullanılmaktadır. Eğer cetvel silmek istersek eğer, randevu alan hastalar var ise bugünden sonrakileri iptal eder ve 24 saat sonra silindi bilgisi mhrs ye yazılır. Yani iptal ettikten 1 gün sonrası için bu doktora yeni cetvel tanımlayabiliriz. Eğer buna rağmen tanımlanmıyorsa adresine bunu belirtmeliyiz ve sildirmeliyiz. Bu gibi işlemler kritik olduğu için mhrs den direkt silinememekte çağrı merkezine bildirim açıp sildirmemiz gerekmektedir MHRS kurallarına göre. Bir diğer MHRS kuralı çalışma cetvellerinin ilk gönderildiğinde 37 günlük sonraki her 1 haftada ise 30 ünden sonraki haftanın gönderilmesi istenmektedir. Bu sayede her hekimin bakıldığında 30 günlük takvimi görülebilecektir.

13 Bu ekranda Sık Karşılaşılan Hatalar: 1 Bu hekim in aktif başka bir cetveli vardır : Bu mesajı aldığımız zaman mhrs web arayüzünden hekim adına tanımlanmış başka bir cetvelin olup olmadığına dikkat etmemiz lazım. Eğer var ise sildikten sonra kayıt işlemi gerçekleşecektir. 4 Randevu İstisna Tanımlama: Herhangi bir hekimin muayene işlemi yapamayacağı günlerde bunun mhrs ye bildirilmesi lazım ki sıra alan hastalara durum bildirilsin. Toplantılarda bu belirtilmişti 24 saat sonraki günler için randevu istisna girilebilmektedir. Eğer 24 saat sonrası için istisna girilip kaydedilirse randevu alan hastalara MHRS operatörleri tarafından aranıp bilgi verilmekte ve randevuları başka bir güne alınmaktadır. Ama aynı güne randevu istisna girilmediği için hastalar hastane tarafından aranmalıdır. Randevu istisna ekranı açıldıktan sonra Değiştir butonuna basıp listedeki Servis üç noktasına tıklayarak o servisin hangi tarih aralığında çalışmadığını seçip MHRS Ye gönderebiliriz.

14 5 Randevu İşlemleri: Bütün tanımlamaların sağlıklı yapılmasından sonra Hastalar belirlenen şablon aralıklarına ve cetvel tarihlerine göre randevu almaya başlayacaklardır. Bu alınan randevuların hbys ye aktarılması için kullandığımız forma Randevu İşlemleri formu denir. Sadece yapılması gereken MHRSv2 sekmesinden Randevu işlemleri formunu açmak tarih aralığı verip Randevu Sorgula demek yeterlidir. Bugün e ait aktarılmayan hastaları aktarmak için HBYS ye aktar demeniz gereklidir. Örneğin abc polikliniğinin 10 tane MHRS randevu kapasitesi var fakat sadece 4 tane hasta randevu almış. Bu durumda aktarma işi bittikten sonra otomatik olarak alınmayan randevular Hasta Kabul tipine çevrilecektir. Bu sayede boş kalan randevular da kullanılabilecektir. Gün sonunda bu ekrandan tekrar hastaları listeleyerek hastaneye gelip gelmedikleri bilgisini MHRS YE göndermeniz gerekmektedir. Hastaları listeledikten sonra Randevu Durum Güncelle butonuna basarak bu işlemi yapabilirsiniz.

15 DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR 1 - Kesinlikle ve kesinlikle MHRS web ara yüzünden aktif çalışma cetveli, şablon hekim tanımlaması yapmayınız. Eğer web ara yüzünden tanımlama yapılırsa bu kayıtlar hbys'de olmayacağı için randevu alan hastalar listelendiğinde Servis Doktor isimleri gözükmeyecek ve eşleştirme yapılamayacaktır. Bu sebeple bütün tanımlamalarınızı FonetHBYS->MHRSv2 üzerinden yapınız. Web ara yüzünü sadece kontrol amaçlı kullanıp takip edebilirsiniz. 2 - Eskisi gibi her doktor adına şablon tanımlanmayacaktır. Yeni MHRS modülünde sadece kullanılacak genel şablonlar varsa onları tanımlamanız yeterlidir. Çünkü çalışma takvimi gönderirken hangi tarih aralığında hangi hekimin hangi şablonu kullandığını gönderiyoruz. Örnek vermek gerekirse Hastane içinde İç Hastalıkları uzmanlıklarının tamamında Saat 10 ile 11 arasında mhrs randevuları alınacağını düşünelim. Bu durumda sadece bir tane şablon tanımlamanız ve göndermeniz yeterlidir. 3 Bir diğer konu Randevu Takvimi Güncelleme işlemi. Eğer bu işlem kullanılacaksa şablonun detayında bulunan saat aralığı neyse ona göre güncelleme gerçekleşir. Örneğin Randevu takvimini 2 şer dakikalık aralıkla oluşturdunuz ve göndereceğiniz şablonun detayını 09:00 10:00 ve 10 ar dakikalık aralıklarla çalışıyor dediniz, bu durumda randevu takvimi güncellediğiniz zaman takvim 2 şer dk aralıklarla oluştuğu için 09:00 09:02-09:04-09:06-09:08-09:10-09:12 randevu kayıtları arasında sadece 10 ar dakikalık dilimleri günceller. Yani randevu Takvimini 3 dakika oluşturursanız göndereceğiniz şablona uymayacağı için sağlıklı güncelleme gerçekleşmeyecektir. Lütfen Randevu Durumu güncelledikten sonra Servis Randevu Takvimini kontrol ediniz. Sağlıklı güncelleme yapılması için MHRS randevu aralığını 10, servis randevu aralığını ise 2,5,10 ve katları yapınız. 4 - Servis tanımlarında bulunan Randevu aralığı MHRS'ye gönderim yaparken dikkate alınmamaktadır. Eskiden olduğu gibi satır satır MHRS seçip aralıkları hasta kabul yapıp, randevu aralığını önce 2 sonra 10 yapmaya gerek kalmamıştır. Servis Randevu Takviminizi istediğiniz gibi düzenledikten sonra şablon ekranından Randevu Durumu Güncelle deyip eşleşen randevu kayıtlarını otomatik olarak MHRS Tipine çevirebilmektesiniz. Bu gibi detaylar kullanım kılavuzunda yazılmıştır. MHRS ROBOT U KURULUMU MHRS Robotu belirtilen saat (örneğin saat 02.00) Aralıklarında otomatik olarak o günün randevularını otomatik olarak hbys ye aktarır ve bir gün öncenin hastalarının muayene olup olmadığı bilgisini mhrs ye gönderir. Ayrıca o gün için alınmayan doldurulmayan hbys randevuları otomatik olarak hasta kabule çevrilir ki bu randevular boşta kalmasın Hasta Kabul tarafından kullanılabilsin. Bilindiği üzere MHRS den aynı gün için değil minimum 1 gün sonrası için randevu alınmaktadır o yüzden gece saat 12 den sonra mhrs robotunun çalışması gerekmekte. Hastane bilgi işleminiz tarafından Robot kurulum isteği CRM e iletildikten sonra aşağıdaki işlemler teknik destek uzmanlarımız tarafından yapılacaktır.

16 Robotun kurulacağı server(sunucu) dan denetim masasına girilir. Zamanlanmış Görevlere tıklanır (Scheduled Tasks) daha sonra ekrandan Zamanlanmış Görev ekle (Add Scheduled Tasks) butonuna tıklayarak ileri butonuna basılır. Aşağıdaki ekranda da görüşeceği gibi MHRS uygulamasının yeri seçilir. (Bu Uygulama versiyon güncellemesi ile birlikte FonetHBYS klasörüne eklenmiştir. Değişiklik yapıldığı zaman da otomatik olarak güncellenecektir) Gözat (Browse) butonuna tıklanarak C:\Fonethbys\Fonet.Mhrs.Service.exe dosyası gösterilerek (Robotu kurmadan önce kesinlikle bir kez bu dosyayı çalıştırıp log dosyasını incelemeniz faydanızadır. Servisin çalışmasında herhangi bir sorun olup olmadığı bu vesileyle tespit edilmiş olur) İleri butonuna tıklanır. Daha sonra gelen ekrandan Günlük (Daily) seçimi seçilip ileri denilir. Gelen ekrandan robotun çalışacağı saat seçilir. 02:00 seçilmesi tavsiye edilir. Daha sonra bu servisin çalışması için Bilgisayarım/Yönet/Kullanıcılar alanına FonetUSBS adında bir Windows kullanıcısı açılır. Kullanıcı açılım talebini Sistem Destek Uzmanlarımıza CRM aracılığıyla iletilir. Şifre kendileri tarafından verilir uygulamaya girilir.

17 Daha sonra belirtilen saatlerde robot çalıştığında C:\FonetAgent\AgentLog\MhrsLog klasörüne güncelleme sonuçlarını veya hata varsa hataları yazar. Günlük olarak buradan takip yapılabilir. Her sabah bu rapor dosyası açılıp hastaların aktarılıp aktarılmadığı kontrol edilmelidir. Eğer bir hata oluştu ise (web servisler bazen gece sonuç vermemektedir) MRHSv2->Randevu İşlemleri ekranından ilgili tarih seçilip yenile denilip hastalar geldikten sonra HBYS Randevularını aktar butonuna basılmalıdır.

Bu ekrana Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıldığında ekranda giriş yapabilmeniz için yetki almanız

Bu ekrana Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıldığında ekranda giriş yapabilmeniz için yetki almanız MHRS (MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ) Kurum üzerinden MHRS entegrasyonunun yapılabilmesi için ; WEB Tabanlı Sistemimizi kullanan Kurumlar WebHBYS ekranından Menü / Program Parametreleri ekranından Sağlık

Detaylı

POLİKLİNİK DEFTERİ REÇETE YAZIMI. Poliklinik Defteri nden ilgili hastanın üzerine gelip üst bölümde bulunan ANAMNEZ sekmesine basılır.

POLİKLİNİK DEFTERİ REÇETE YAZIMI. Poliklinik Defteri nden ilgili hastanın üzerine gelip üst bölümde bulunan ANAMNEZ sekmesine basılır. POLİKLİNİK DEFTERİ REÇETE YAZIMI Poliklinik Defteri nden ilgili hastanın üzerine gelip üst bölümde bulunan ANAMNEZ sekmesine basılır. Anamnez Ekranının sağ tarafında bulunan butonlardan Reçete Yaz butonuna

Detaylı

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. LOGO Kasım 2014

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. LOGO Kasım 2014 TURKCELL HİZMETLERİ Kullanım Bilgileri LOGO Kasım 2014 İçindekiler TURKCELL HİZMETLERİ... 3 Online Turkcell Fatura Aktarımı... 4 Fatura Eşleştirme Tabloları... 5 Online Fatura Aktarımları... 6 Toplu Mesaj

Detaylı

T.C. istanbul ÜNiVERSiTESi ÖĞRENCi BiLGi SiSTEMi. ÖĞRETiM ELEMANI KULLANIM KILAVUZU

T.C. istanbul ÜNiVERSiTESi ÖĞRENCi BiLGi SiSTEMi. ÖĞRETiM ELEMANI KULLANIM KILAVUZU T.C. istanbul ÜNiVERSiTESi ÖĞRENCi BiLGi SiSTEMi ÖĞRETiM ELEMANI KULLANIM KILAVUZU 1 1. Sisteme Giriş Nokta Üniversite Otomasyonu sistemini kullanabilmek için öncelikle Windows işletim sisteminde bulunan

Detaylı

Yeni Adrese Tebligat Gönderim İşlemleri

Yeni Adrese Tebligat Gönderim İşlemleri Yeni Adrese Tebligat Gönderim İşlemleri Yeni Adrese Tebligat Gönderim İşlemleri İÇİNDEKİLER Yeni Adrese Tebligat Gönderilme Aşamaları (Barkodsuz)... 3 YENİ ADRESE TEBLİGAT GÖNDERİLMESİ... 3 1- Tebliğ Durumu

Detaylı

AKINSOFT ProKuaför. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 29.12.2010. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT

AKINSOFT ProKuaför. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 29.12.2010. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 29.12.2010 Sayfa-1 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ Müşterilerine daha iyi hizmet vermek ve kurumsallaşmak isteyen tüm kuaförlere hitap eden programı

Detaylı

Otomasyon Erişimi. Menüler ve İçerikleri. Ana Ekran Unsurları. Sorular. Çıkış

Otomasyon Erişimi. Menüler ve İçerikleri. Ana Ekran Unsurları. Sorular. Çıkış Otomasyon Erişimi Menüler ve İçerikleri Ana Ekran Unsurları Sorular Çıkış Otomasyona nasıl ulaşılabilir? Kullanıcı Adı İlk Şifre Oluşturma Otomasyon Sistemi Otomasyon Sistemine nasıl ulaşılabilir? Üniversitemiz

Detaylı

ARLAB ARaştırma LABoratuvar Projesi Kullanım Kılavuzu

ARLAB ARaştırma LABoratuvar Projesi Kullanım Kılavuzu 2014 ARLAB ARaştırma LABoratuvar Projesi Kullanım Kılavuzu İ.Ü. KURUMSAL OTOMASYON PROJESİ 1. GİRİŞ... 2 1.1 AMAÇ... 2 2. KULLANICI OLUŞTURMA VE SİSTEME GİRİŞ... 2 3. BİLGİ İŞLEMLERİ... 4 3.1 LABORATUVAR

Detaylı

Orka programı içinde KDV Beyannamesi otomatik E-Beyana göndermek için bazı tanımlamaların yapılmış olması gerekir.

Orka programı içinde KDV Beyannamesi otomatik E-Beyana göndermek için bazı tanımlamaların yapılmış olması gerekir. E-Beyanname Programına Gönderim Orka programı içinde KDV Beyannamesi otomatik E-Beyana göndermek için bazı tanımlamaların yapılmış olması gerekir. Bu tanımlamalar için, [F2] tuşuna basarak Firma Listesine

Detaylı

SYTP ÜYELİK İŞLEMLERİ

SYTP ÜYELİK İŞLEMLERİ 1-)Kullanıcı,tarayıcının adres çubuğuna, bağlı bulunduğu ilin sytp linkini yazdığı zaman karşısına ilk olarak sağ taraftaki gibi bir ekran gelir. 2-)Sisteme üye olacak olan eczane kullanıcısı sağ taraftaki

Detaylı

AKS SOFT V4.0 KULLANMA KILAVUZU. Geçiş Kontrol Yönetimi Personel Tanımlama Geçiş Kontrol Raporları Ziyaretçi Yönetimi

AKS SOFT V4.0 KULLANMA KILAVUZU. Geçiş Kontrol Yönetimi Personel Tanımlama Geçiş Kontrol Raporları Ziyaretçi Yönetimi AKS SOFT V4.0 KULLANMA KILAVUZU Geçiş Kontrol Yönetimi Personel Tanımlama Geçiş Kontrol Raporları Ziyaretçi Yönetimi Masaüstünde AKS SOFT V4.0 kısa yolu oluşur. Bu kısa yol kullanılarak program çalıştırılır.

Detaylı

EBA Dosya Uygulaması Kullanıcı Kılavuzu ( W eb)

EBA Dosya Uygulaması Kullanıcı Kılavuzu ( W eb) EBA Dosya Uygulaması Kullanıcı Kılavuzu ( W eb) İçindekiler EBA Dosya Nedir?... 1 Kimler kullanabilir?... 2 Uygulama Ne işe Yarar?... 2 Sisteme internet üzerinden giriş nasıl yapılır?... 2 Yeni bir klasör

Detaylı

MEDULA Sistemi E-Fatura Gönderme

MEDULA Sistemi E-Fatura Gönderme Versiyon : 1.00 Yayınlama Tarihi : 16.09.2007 23:00 Sayfa Aralığı : 1-19 MEDULA Sistemi E-Fatura Gönderme MEDULA Sistemi ile E-Fatura gönderme işleminde ilk adım gönderilecek faturaların GSS** icmallerinin

Detaylı

AKINSOFT E-Mutabakat. Yardım Dosyası

AKINSOFT E-Mutabakat. Yardım Dosyası AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.01 Tarih : 22.01.2015 1 WOLVOX 1. E-MUTABAKAT HAKKINDA 1.1. Nedir? Carilerinizle mutabakat sağlamak artık AKINSOFT'la çalışmanın verdiği avantajla tek tuş

Detaylı

SGK Otomasyon Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu

SGK Otomasyon Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu SGK Otomasyon Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu İçindekiler 1.Bölüm:............................ Programın Amacı ve Size Katacakları 2.Bölüm:........................... Programın Genel Özellikleri 3.Bölüm:............................

Detaylı

Satış Destek Personeli Eğitim Dökümanı

Satış Destek Personeli Eğitim Dökümanı Satış Destek Personeli Eğitim Dökümanı İçindekiler 1. Giriş Ekranı 2. Genel Görünüm 3. Dosyalar 4. Firmalar 5. Aktivasyon 1 6. Aktivasyon 2 1. Giriş Ekranı Redcrm sistemine giriş için kullanılacak linkler

Detaylı

Proje Takip Platformu Kullanım Kılavuzu

Proje Takip Platformu Kullanım Kılavuzu Proje Takip Platformu Kullanım Kılavuzu Uygulamaya giriş yapabilmek için https://iskop.istanbul.edu.tr/ adresine girilir. Proje Takip Platformu adlı bölümden Proje Takip Platformu linkine tıklanır. Açılan

Detaylı

Küresel personel takip programı bordro, mesai hesaplama sürenizi ve alacağınız raporları en kısa sürede almanız için hazırlanmıştır.

Küresel personel takip programı bordro, mesai hesaplama sürenizi ve alacağınız raporları en kısa sürede almanız için hazırlanmıştır. Personel Takip Yazılımı Küresel Personel Devam Kontrol Programı Küresel personel takip programı bordro, mesai hesaplama sürenizi ve alacağınız raporları en kısa sürede almanız için hazırlanmıştır. İçindekiler

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU. Reserve Online Reservation Systems www.reserve.com.tr

KULLANIM KILAVUZU. Reserve Online Reservation Systems www.reserve.com.tr KULLANIM KILAVUZU Reserve Online Reservation Systems www.reserve.com.tr RESERVE ONLİNE REZERVASYON YAZILIMI KULLANIM KİTABI...3 ADMİN PANELİ... 3 Admin Panel Giriş (Login)... 3 Yönetim Paneli... 3 OTEL

Detaylı

HYS KANITLAYICI BELGE KILAVUZU. TEMMUZ-2014 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

HYS KANITLAYICI BELGE KILAVUZU. TEMMUZ-2014 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi HYS KANITLAYICI BELGE KILAVUZU TEMMUZ-2014 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi İçindekiler Tablosu GİRİŞ...2 I. BÖLÜM...3 HARCAMA BİRİMİ TARAFINDAN YAPILACAK İŞLEMLER...3 A. Kanıtlayıcı Belge Ekleme...3

Detaylı

Zoru Kolay Yapmak İçin...

Zoru Kolay Yapmak İçin... Zoru Kolay Yapmak İçin... 3308 Mesleki Eğitim Okullarında Öğrenci Takip Programı KURULUM Programı http://www.cetasey.com/userfiles/file/setup.exe adresinden bilgisayarınıza indirip kurun. Daha sonra programın

Detaylı

İçindekiler Hitit Sayım Cihazı Kurulum ve Kullanım Kılavuzu... 2 Sayım Cihazı Kurulum İşlemleri... 2 Hitit Kurulum işlemleri...

İçindekiler Hitit Sayım Cihazı Kurulum ve Kullanım Kılavuzu... 2 Sayım Cihazı Kurulum İşlemleri... 2 Hitit Kurulum işlemleri... 1 İçindekiler Hitit Sayım Cihazı Kurulum ve Kullanım Kılavuzu... 2 Sayım Cihazı Kurulum İşlemleri... 2 Hitit Kurulum işlemleri... 5 Cihazdan Sayım İşlemleri... 8 Sayım Dosyasının Hitit e Okutulması...

Detaylı

LOGO TURKCELL AKILLI FAKS ENTEGRASYONU BİLGİ DOKÜMANI

LOGO TURKCELL AKILLI FAKS ENTEGRASYONU BİLGİ DOKÜMANI LOGO TURKCELL AKILLI FAKS ENTEGRASYONU BİLGİ DOKÜMANI Logo Turkcell Akıllı Faks Entegrasyonu Logo Turkcell Akıllı Faks entegrasyonu ile, faks cihazına ihtiyaç duymadan, GO Plus, GO 3, Tiger Plus ve Tiger

Detaylı

ZORLU TESİS YÖNETİMİ A.Ş ZORLU CENTER. İş sağlığı ve güvenliği internet kullanım kılavuzu Güncelleme:

ZORLU TESİS YÖNETİMİ A.Ş ZORLU CENTER. İş sağlığı ve güvenliği internet kullanım kılavuzu Güncelleme: ZORLU TESİS YÖNETİMİ A.Ş ZORLU CENTER İş sağlığı ve güvenliği internet kullanım kılavuzu Güncelleme: 02.2.2017 Kullanıcı Adı ve Şifresinin Verilmesi Giriş için evrakkontrol.zorlu@nca.com.tr adresine aşağıdaki

Detaylı

Hukuk Parter ile SMS Yönetimi

Hukuk Parter ile SMS Yönetimi Hukuk Parter ile SMS Yönetimi Hukuk Partner ile SMS Yönetimi İÇİNDEKİLER Hukuk Partner ile SMS Yönetimi... 3 SMS Gönderimi ile ilgili Tanımlamalar... 3 SMS Gönderimine ilişkin yetkiler... 3 SMS Hesabı

Detaylı

FAZLA ÇALIŞMA MODÜLÜ UYGULAMA KILAVUZU

FAZLA ÇALIŞMA MODÜLÜ UYGULAMA KILAVUZU T.C. MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ FAZLA ÇALIŞMA MODÜLÜ UYGULAMA KILAVUZU NİSAN-2009 BİM PERSONEL ÖDEMELERİ UYGULAMA DESTEK ŞUBESİ Kamuda farklı kanunlara tabi olarak, -Memur -Kadro karşılığı

Detaylı

AYNİ BAĞIŞ HİZMET GRUBU EĞİTİM DOKÜMANI

AYNİ BAĞIŞ HİZMET GRUBU EĞİTİM DOKÜMANI 14.07.2015 İÇİNDEKİLER 1. DOKÜMAN SÜRÜMLERİ... 4 2. AYNİ BAĞIŞ ÖZELLİKLERİ... 5 2.1. Ayni Bağış Hizmet Grubu Ana Ekranı... 5 2.2.1. Ayni Bağış Depo Bilgileri... 5 2.2.1.1. Ayni Bağış Depo Bilgileri Listeleme...

Detaylı

SQL Uyarı Programı Kurulum ve Kullanımı

SQL Uyarı Programı Kurulum ve Kullanımı SQL Uyarı Programı Kurulum ve Kullanımı Kurulum 1. SQL Uyarı.zip dosyası açılır. 2. SQL Uyarı.exe programı çalıştırılır. 3. Üstteki ekran açılır ok. Butonuna basılır. 4. Ayarlar ekranı seçilir. 4.1 Server

Detaylı

TSN Portal. Kullanım Kılavuzu

TSN Portal. Kullanım Kılavuzu TSN Portal Kullanım Kılavuzu KAYAPORT 2012 1 İÇİNDEKİLER: A. TSN PORTAL SİSTEMİNE GİRİŞ 1. Başlarken 2. TSN Ekranına Giriş 3. TSN Portal Ara Yüzü 3.1. Menüler 3.1.1. Yeni Servis Kaydı 3.1.2. Servis Listesi

Detaylı

LUCA Sabit Kıymet İşlemleri

LUCA Sabit Kıymet İşlemleri PAKET PROGRAMLAR I WEB TABANLI MUHASEBE SİSTEMİ LUCA Sabit Kıymet İşlemleri Yrd.Doç.Dr.Murat ACET SABİT KIYMET İŞLEMLERİ İşletmelerin Sabit Kıymet Giriş/Çıkışı Sabit Kıymet Listesi Sabit Kıymetlerin Amortisman

Detaylı

Sağlık Tesisleri nde Mali Hizmetler Programı (Kiksoft) Yardımcı Döküman

Sağlık Tesisleri nde Mali Hizmetler Programı (Kiksoft) Yardımcı Döküman Sağlık Tesisleri nde Mali Hizmetler Programı (Kiksoft) Yardımcı Döküman Sağlık Tesisleri, HBYS yoluyla servislerden gelen malzeme taleplerini değerlendirir, stokta olmayan malzemelerin teminini, doğrudan

Detaylı

Yardım Masası Ekran Kullanım Kılavuzu

Yardım Masası Ekran Kullanım Kılavuzu 1 Yardım Masası Ekran Kullanım Kılavuzu 1. Giriş Ekranı Yardım Masası uygulamasına, http://yardimmasasi.anadolusigorta.com.tr linki üzerinden, Self Servis kullanıcı adı ve tek şifre ile giriş yapılmaktadır.

Detaylı

dinamo / Periyodik İşler

dinamo / Periyodik İşler 1 Periyodik İşler dinamo / Periyodik İşler 2 Periyodik İşler Genel Tanım Periyodik İşler Nedir? Periyodik işler, kullanıcılar tarafından belirlenmiş olan rapor ve makroları yine kullanıcılar tarafından

Detaylı

2.50 VERSİYONUMUZDA YER ALACAK, YENİ TEORİK DERS PROGRAMI KILAVUZU

2.50 VERSİYONUMUZDA YER ALACAK, YENİ TEORİK DERS PROGRAMI KILAVUZU 2.50 VERSİYONUMUZDA YER ALACAK, YENİ TEORİK DERS PROGRAMI KILAVUZU 1 ĐÇĐNDEKĐLER 1. Teorik Ders Programı Hazırlık Aşamaları ve Kontroller... 3 2. Personel ve Derslikler.... 4 3. Teorik Program Đçin Grup

Detaylı

PERKON PDKS Kurulum ve hızlı başlangıç rehberi

PERKON PDKS Kurulum ve hızlı başlangıç rehberi Oluşturma 02.11.2015 Revizyon: 19.01.2016 Rev. No: 03 Yazan: Süleyman FAKİR Düzenleyen: F. DELİRİ PERKON PDKS Kurulum ve hızlı başlangıç rehberi 1) PDKS Kurulumu, Lisans Onaylaması Ve Veri Tabanı Ayarları

Detaylı

Medisoft E-Reçete Bildirimleri Kullanım Kılavuzu

Medisoft E-Reçete Bildirimleri Kullanım Kılavuzu www.talyabilisim.net Sayfa 1 Ayarlar: E-Reçete için ilk önce sistemimizdeki tanımlı olan ilaç rehberini güncellememiz gerekmektedir. Güncelleme için gerekli olan ilaç rehberini; http://www.iegm.gov.tr/default.aspx?sayfa=fiyat_listesi

Detaylı

1. Portala Giriş. 2. Portalın Kullanımı Genel

1. Portala Giriş. 2. Portalın Kullanımı Genel 1. Portala Giriş Masraf beyanı portalına girmek için http://www.agmasraf.com adresine girilir. Sistem sizi tanıyarak girişi gerçekleştirir, şifre sorması durumunda Kullanıcı adı kısmına; sicil numarası,

Detaylı

LUCA NET BANKA EKSTRELERİ MODÜLÜ

LUCA NET BANKA EKSTRELERİ MODÜLÜ LUCA NET BANKA EKSTRELERİ MODÜLÜ Banka ekstrelerinizi bankanızdan alıp LUCA NET Kobi Ticari Yazılımı sistemine entegre edebilirsiniz.banka ekstrelerinizi Luca Net Kobi Ticari Yazılımına aktarma işlemlerinizi

Detaylı

Resimdeki alandan tarih aralığı belirterek de (testlerin hasta hesabına aktarıldığı tarihi baz alır). İstek yapılan hasta listesine ulaşabilirsiniz.

Resimdeki alandan tarih aralığı belirterek de (testlerin hasta hesabına aktarıldığı tarihi baz alır). İstek yapılan hasta listesine ulaşabilirsiniz. LABORATUAR MODÜLÜ GENEL İŞLEYİŞ Meddata laboratuar modülünde hastalarınızı dosya numarasıyla onaylı işlemleri id numarasıyla kolaylıkla erişebilirsiniz. Bunun için ilgili alanlara numaraları girip enter

Detaylı

WOLVOX Veri Transfer. AKINSOFT WOLVOX Veri Transfer Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.02.01

WOLVOX Veri Transfer. AKINSOFT WOLVOX Veri Transfer Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.02.01 AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.01 Tarih : 19.11.2014 1 1.ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA BİLGİ AKINSOFT Veri Transferi hali hazırda kullanmakta olduğunuz 3. parti yazılımlardan veri almak ve bu

Detaylı

AKINSOFT NetFoto. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 27.12.2010. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT

AKINSOFT NetFoto. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 27.12.2010. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 27.12.2010 Sayfa-1 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ AKINSOFT programı tüm fotoğraf sütüdyolarına hitap etmektedir. A-) Güvenli hızlı ve çok

Detaylı

ENSTİTÜ ONLINE BAŞVURU. /ogrenci/yonetim/enstitubasvuru.aspx

ENSTİTÜ ONLINE BAŞVURU. /ogrenci/yonetim/enstitubasvuru.aspx ENSTİTÜ ONLINE BAŞVURU /ogrenci/yonetim/enstitubasvuru.aspx Enstitüye kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin kayıt işlemlerini yapabilecekleri link aşağıdadır. İnternet sitenizde öğrencilere online kayıt

Detaylı

GAP COTTON GAPCOTTON LAB PORTALI. Kullanım Kılavuzu.

GAP COTTON GAPCOTTON LAB PORTALI. Kullanım Kılavuzu. GAP COTTON GAPCOTTON LAB PORTALI Kullanım Kılavuzu www.gapcotton.org İçindekiler İÇİNDEKİLER GAP COTTON... 1 GAPCOTTON LAB PORTALI... 1 Kullanım Kılavuzu... 1 İçindekiler... 2 A. Sunuş... 4 1. Kayıt İşlemi...

Detaylı

Konu : 2017 Yılına, Yılsonu Devir İşlemleri

Konu : 2017 Yılına, Yılsonu Devir İşlemleri Bilgi Konu : 2017 Yılına, Yılsonu Devir İşlemleri Presto Plus da iki farklı tip devir yapılabilir. İhtiyaca göre bu iki devir programından birisi tercih edilerek devir işlemi yapılmalıdır. Devir işlemlerinden

Detaylı

Broker, Acente, Banka Online Sigortacılık Portali

Broker, Acente, Banka Online Sigortacılık Portali Broker, Acente, Banka Online Sigortacılık Portali www.neosinerji.com.tr / www.babonline.com.tr TEKNİK DESTEK e-mail: acentedestek@mapfregenelsigorta.com tel: 212 334 90 90 MAPFRE GENEL SİGORTA SİSTEME

Detaylı

Okul Web Sitesi Yönetim Paneli Kullanımı

Okul Web Sitesi Yönetim Paneli Kullanımı Millî Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Grup Başkanlığı tarafından ortak web sitesi tasarım çalışması yapılmıştır. Çalışmanın amacı tüm kurumlarımızın standart bir web sayfasına sahip olmalarını sağlamaktır.

Detaylı

İÇİNDEKİLER 1. E-DEVLET SİSTEMİNE GİRİŞ... 2 2. KULLANICI İŞLEM MENÜSÜ... 6

İÇİNDEKİLER 1. E-DEVLET SİSTEMİNE GİRİŞ... 2 2. KULLANICI İŞLEM MENÜSÜ... 6 İÇİNDEKİLER. E-DEVLET SİSTEMİNE GİRİŞ.... KULLANICI İŞLEM MENÜSÜ... 6.. YENİ DÖNEM AÇMA... 6.. EĞİTİM DÖNEMLERİ LİSTELE... 7.3. DÖNEME DERS EKLEME/SİLME... 8.4. DERS LİSTELEME... 9.5. DÖNEME KURSİYER EKLEME/SİLME...

Detaylı

Bilge Elektronik Ltd. Şti. Eczanem Otomasyon Sistemi. SMS Modülü

Bilge Elektronik Ltd. Şti. Eczanem Otomasyon Sistemi. SMS Modülü Bilge Elektronik Ltd. Şti. Eczanem Otomasyon Sistemi SMS Modülü 1 Eczanem Otomasyon Sistemi SMS Modülü Eczanem Otomasyon Sistemi Sms Modülü, değişik gönderim seçeneklerine ile her ihtiyaca göre mesaj gönderim

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ Bilgisayar ve elektronik tablolama yazılımı sağlandığında elektronik tablolama yazılımı çalışma alanı düzenlemelerini yapabileceksiniz. ARAŞTIRMA Güncel olarak

Detaylı

COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ

COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ KULLANIM KLAVUZU ARALIK - 2013 SİSTEME GİRİŞ Sisteme, Tc numaranız ve size verilen şifre ile; http://cbs.thsk.saglik.gov.tr adresinden

Detaylı

Barkomatik. Stok Yönetimi. Ürün Yönetimi. Kullanım Kılavuzu

Barkomatik. Stok Yönetimi. Ürün Yönetimi. Kullanım Kılavuzu Barkomatik Stok Yönetimi Ürün Yönetimi Kullanım Kılavuzu A- Ürün Menü İşlemleri... 4 1- Ürün Ekleme... 4 2- Ürün Silme... 6 3- Ürün Değiştirme... 6 4- Azalanlar... 7 5- Hareketler... 7 7- Barkod Yazdırma...

Detaylı

Kontrol listesi: Bu klavuz, ders kaydınızı nasıl yapacağınızı açıklamaktadır. Ders kaydınızı:

Kontrol listesi: Bu klavuz, ders kaydınızı nasıl yapacağınızı açıklamaktadır. Ders kaydınızı: Öğrenci numaranız kaydınızı yapan görevli tarafından size verilecektir. Kaydınızı yaptırdığınız günü takip eden ilk iş günü (11:00 den sonra), GSIS öğrenci kullanıcı adınız ve şifrenizin olduğu kapalı

Detaylı

Stok Modülü Muhasebeleştirme İşlemleri

Stok Modülü Muhasebeleştirme İşlemleri Stok Modülü leştirme İşlemleri 1- Stok girişlerinin(tesellüm/faturalar) muhasebeleştirilmesi Stoktan muhasebeleştirme işlemi için öncelikle tanımlamaların tam ve doğru şekilde yapılması gerekmektedir.

Detaylı

AKINSOFT OfficeMessenger

AKINSOFT OfficeMessenger AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 20.01.2011 Sayfa-1 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ Yerel ağlarda (ofis veya ev) veya internet üzerinden (E-Ofis programı entegrasyonu sayesinde)

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü. Hasta Hakları ve Tıbbi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü. Hasta Hakları ve Tıbbi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı HASTA BAŞVURU BİLDİRİM SİSTEMİ (HBBS) KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER (Başlık üzerine CTRL + Mouse sol tıklama ile ilgili sayfaya gidilir.) 1. HASTA BAŞVURU BİLDİRİM SİSTEMİ (HBBS) 3 2. PERSONEL GİRİŞİ/PERSONEL

Detaylı

Mustafa DAKMAz Uyumsoft Mersis Eğitim ve Uygulama Danışmanı

Mustafa DAKMAz Uyumsoft Mersis Eğitim ve Uygulama Danışmanı Mustafa DAKMAz Uyumsoft Mersis Eğitim ve Uygulama Danışmanı MERSİS sayesinde şirket kuruluş işlemleri artık, online olarak süratli bir şekilde gerçekleşebilecektir. Sisteme giriş, http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/

Detaylı

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞINDAN MEDULA YETKİ SİSTEMİ HAKKINDA DUYURU

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞINDAN MEDULA YETKİ SİSTEMİ HAKKINDA DUYURU SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞINDAN MEDULA YETKİ SİSTEMİ HAKKINDA DUYURU MEDULA Hastane Uygulaması ve Şahıs Ödemeleri Sisteminde kullanıcı tanımlanması ve mevcut kullanıcıların yetkilerinde değişiklik

Detaylı

YEDEKLEME PROGRAMI KURULUM VE KULLANIMI

YEDEKLEME PROGRAMI KURULUM VE KULLANIMI YEDEKLEME PROGRAMI KURULUM VE KULLANIMI Kurulum 1..zip dosyasını açınız. 2. Açılan dosyanın içindeki Yedekleme klasörünü açınız. 3. Yedekleme.exe dosyasını açınız. 4. Üst pencerede ki ekran gözükecektir.

Detaylı

E-FATURA LOGO ENTEGRATÖRLÜK UYGULAMASI

E-FATURA LOGO ENTEGRATÖRLÜK UYGULAMASI E-FATURA LOGO ENTEGRATÖRLÜK UYGULAMASI Bu doküman E-Fatura Logo Özel Entegratörlük sipariş ve satış aşamaları tamamlandıktan sonra yapılması gerekelenleri kapsar(özel Entegratörlük Satış İşlemleri için

Detaylı

1. AYAKTAN HASTA TEDAVİ SÜRECİ. Ön büro - Yeni randevu - Randevu arama işlemleri takip edilerek kayıt ekranına ulaşılır.

1. AYAKTAN HASTA TEDAVİ SÜRECİ. Ön büro - Yeni randevu - Randevu arama işlemleri takip edilerek kayıt ekranına ulaşılır. 1. AYAKTAN HASTA TEDAVİ SÜRECİ ÖN BÜRO HASTA KAYIT HASTA ARAMA PROTOKOL ARAMA YENİ HASTA LİSTESİ 1.1. ÖN BÜRO Hasta kayıt işlemi randevulu hasta kayıt ve randevusuz hasta kayıt olmak üzere iki ayrı şekilde

Detaylı

Tedarikçi Portalı, sitede bulunan tedarikçiye ait ürünlerin verilen yetkiler dahilinde tedarikçiye kullanım hakkı tanıyan bir portaldır.

Tedarikçi Portalı, sitede bulunan tedarikçiye ait ürünlerin verilen yetkiler dahilinde tedarikçiye kullanım hakkı tanıyan bir portaldır. Tedarikçi Portalı Kullanım Dökümanı Döküman Versiyonu 1.0 (01.06.2013 Cumartesi 10.35) Tanım Tedarikçi Portalı, sitede bulunan tedarikçiye ait ürünlerin verilen yetkiler dahilinde tedarikçiye kullanım

Detaylı

Luca Fatura Aktarım İşlemi

Luca Fatura Aktarım İşlemi Luca Fatura Aktarım İşlemi Luca Muhasebe Yazılımında Fatura aktarım işlemini Muhasebe Modülü > Fiş İşlemleri> Fatura Aktarımı Alanından yapabilirsiniz. Bu alanın seçtiğinizde fatura aktarım ekranı başka

Detaylı

T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI EĞĠTĠM TEKNOLOJĠLERĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BĠLĠġĠM HĠZMETLERĠ DAĠRESĠ MEZUN ÖĞRENCĠ SORGULAMA MODÜLÜ KULLANIM KILAVUZU

T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI EĞĠTĠM TEKNOLOJĠLERĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BĠLĠġĠM HĠZMETLERĠ DAĠRESĠ MEZUN ÖĞRENCĠ SORGULAMA MODÜLÜ KULLANIM KILAVUZU T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI EĞĠTĠM TEKNOLOJĠLERĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BĠLĠġĠM HĠZMETLERĠ DAĠRESĠ MEZUN ÖĞRENCĠ SORGULAMA MODÜLÜ KULLANIM KILAVUZU TERME-2015 1. GĠRĠġ MOS modülü 6111 Sayılı Kanun Teşviki kanunu

Detaylı

HASTA YATIŞ MODÜLÜ. Yatak Takip Sistemi :

HASTA YATIŞ MODÜLÜ. Yatak Takip Sistemi : HASTA YATIŞ MODÜLÜ bizmed 3.7.4 Versiyonu ile gelen değişikliklere, program içinden Yardım ->Versiyon Geçmişi menüsünden ulaşabilirsiniz. Bu versiyonla gelen ve kapsamlı bir modül olan Hasta Yatış Modülü

Detaylı

1 Organizasyon Tanımlama

1 Organizasyon Tanımlama İçindekiler 1 Organizasyon Tanımlama... 3 1.1 Şirket Tanımlama... 3 1.2 Kullanıcı Tanımlama... 3 1.3 İş Akışında Kullanılacak Grup/Birimlerin Oluşturulması... 3 1.4 Oluşturulan Grup/Birim Altına Kullanıcı

Detaylı

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ SMS. Sms Sistemi. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı YAZILIM GRUBU

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ SMS. Sms Sistemi. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı YAZILIM GRUBU MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ SMS Sms Sistemi YAZILIM GRUBU 2015 B i l g i İ ş l e m D a i r e B a ş k a n l ı ğ ı MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI SMS SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU

Detaylı

NPratik Yazılım Kurulum Kılavuzu. Yedekleme İşlemi

NPratik Yazılım Kurulum Kılavuzu. Yedekleme İşlemi NPratik Yazılım Kurulum Kılavuzu Herhangi bir neden ile bilgisayarınızı formatlamadan önce NPratik Yazılım Verilerinizi yedeklemeniz gerekmektedir. Programı ilk defa kuruyorsanız NPratik Yazılım Kurulum

Detaylı

KEÖS UYGULAMALARINA YETKİLENDİRME KILAVUZU

KEÖS UYGULAMALARINA YETKİLENDİRME KILAVUZU KEÖS UYGULAMALARINA YETKİLENDİRME KILAVUZU İçindekiler 1.BİRİM SORUMLUSU TANIMLAMA 3 2.BİRİM SORUMLUSUNA VEKALET VERME İŞLEMİ.12 3.BİRİM SORUMLUSU SERTİFİKA OLUŞTURMA 18 4.TALİMAT AKTARMA YETKİLİSİ VEYA

Detaylı

GİDEN EVRAK HAZIRLAMA ONAYA SUNMA VE GÖNDERME

GİDEN EVRAK HAZIRLAMA ONAYA SUNMA VE GÖNDERME GİDEN EVRAK HAZIRLAMA ONAYA SUNMA VE GÖNDERME Kurumunuz adına göndereceğiniz yazıların hazırlanması okul müdürü onayı ve dağıtıma gönderilmesi işlemini iki bölüm halinde yapıyoruz. A.YAZIYI HAZIRLAMA VE

Detaylı

Sisteme daha önce kayıt olmuş yazar giriş ekranında (Resim 1) kullanıcı adı (kayıt olduğu

Sisteme daha önce kayıt olmuş yazar giriş ekranında (Resim 1) kullanıcı adı (kayıt olduğu EMANUSCRIPT YAZAR İÇİN KULLANIM KILAVUZU 1. Sisteme Giriş Sisteme Kayıtlı Yazar ise Sisteme daha önce kayıt olmuş yazar giriş ekranında (Resim 1) kullanıcı adı (kayıt olduğu e-mail adresidir) ve şifresini

Detaylı

AGSoft Okul Aidat Takip Programı Kullanım Kılavuzu

AGSoft Okul Aidat Takip Programı Kullanım Kılavuzu Giriş: Program ilk açıldığında karşımıza çalışmak istediğimiz İşletme Çalışma Yılı ve Aidat Dönemi seçim bölümü gelir. İşletme Çalışma Yılı: İşletme defterinin yılı bu bölümden seçilir. Eğer kayıt yapılmamış

Detaylı

Fatura Dosyalarını Yükleme ile ilgili Detaylar. 14 Temmuz 2014

Fatura Dosyalarını Yükleme ile ilgili Detaylar. 14 Temmuz 2014 14 Temmuz 2014 İlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL İlgili Modül/ler : E-Fatura Gelen e-fatura Dosyalarının Transferi Firmalara tedarikçilerinden veya hizmet aldıkları firmalardan gelen e-faturalar,

Detaylı

Kayıt Ol menüsüne tıklayınız.

Kayıt Ol menüsüne tıklayınız. Özel Yetenek Sınavı Sistemi Kılavuzu Yeni Online Başvuru Sistemini kullanarak hatasız bir şekilde başvuru yapabilmeniz için aşağıda adımları izleyiniz. 1. Adım : Tarayıcınızın adres kısmına ozelyetenekbasvuru.uludag.edu.tr

Detaylı

AKINSOFT OtoPark. Yardım Dosyası

AKINSOFT OtoPark. Yardım Dosyası Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 23.07.2012 1 1. ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ programı bütün kapalı ve açık otoparklar için geliştirdiği, araçların giriş-çıkış işlemleri, plaka tanıma

Detaylı

KONFİGURASYON TANIMLARI

KONFİGURASYON TANIMLARI 0 KONFİGURASYON TANIMLARI Konfigurasyon tanımlamalarını yapmak için, ilgili personelin TAKBİS TM Fonksiyonları modülünde "İşlemler" bölümünden İşlemleri ekranı açılır. bölümü seçilir. Randevu Onay 1 Konfigurasyon

Detaylı

VKV Koç Özel İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi. K12Net Veli Yardım Kılavuzu

VKV Koç Özel İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi. K12Net Veli Yardım Kılavuzu VKV Koç Özel İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi K12Net Veli Yardım Kılavuzu K12Net e Erişim K12Net Erişim Bilgilerini Güncelleme K12Net te Öğrenci Bilgilerini Görüntüleme K12Net Ekran Ara Yüzünü Özelleştirme

Detaylı

PERSONEL BANKA IBAN BİLGİSİ DEĞİŞİKLİĞİ UYGULAMA KILAVUZU

PERSONEL BANKA IBAN BİLGİSİ DEĞİŞİKLİĞİ UYGULAMA KILAVUZU PERSONEL BANKA IBAN BİLGİSİ DEĞİŞİKLİĞİ UYGULAMA KILAVUZU ŞUBAT - 2014 PERSONEL ÖDEMELERİ UYGULAMA GELİŞTİRME VE DESTEK ŞUBESİ 1 İçindekiler GİRİŞ......3 1. HARCAMA BİRİMLERİNCE YAPILACAK İŞLEMLER..3 1.1.

Detaylı

İHRACAT E-FATURA KULLANIMI

İHRACAT E-FATURA KULLANIMI İHRACAT E-FATURA KULLANIMI İhracat E-fatura : E-Fatura uygulamasına kayıtlı olanların ihracat ve yolcu beraberi eşya ihracı (Tax-Free) işlemlerinde 01/07/2017 tarihinden itibaren e-fatura düzenleme zorunluluğu

Detaylı

İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İşlemleri YÖNETİCİ MODÜLÜ Bölüm - 01

İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İşlemleri YÖNETİCİ MODÜLÜ Bölüm - 01 0 İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İşlemleri YÖNETİCİ MODÜLÜ Bölüm - 0 9 0 İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İşlemleri Kullanıcı Girişi 2 3. Güvenlik Kodu örn;5622 alt tarafta bulunan kutuya yazılır.

Detaylı

2016 Bahar Dönemi. İşveren ve İşveren Vekili için. İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri. e-sertifika Programı. Başvuru Kılavuzu

2016 Bahar Dönemi. İşveren ve İşveren Vekili için. İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri. e-sertifika Programı. Başvuru Kılavuzu 2016 Bahar Dönemi İşveren ve İşveren Vekili için İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri e-sertifika Programı Başvuru Kılavuzu 1. Genel Bilgi 2. Yeni Üyelik Giriş İşlemleri 3. Başvuru İşlemleri 4. Şifre Hatırlatma

Detaylı

MERSİS sayesinde şirket kuruluş işlemleri artık, online olarak süratli bir şekilde gerçekleşebilecektir.

MERSİS sayesinde şirket kuruluş işlemleri artık, online olarak süratli bir şekilde gerçekleşebilecektir. MERSİS sayesinde şirket kuruluş işlemleri artık, online olarak süratli bir şekilde gerçekleşebilecektir. Sisteme giriş, http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/ adresinden gerçekleştirilir. İşlem yapabilmek

Detaylı

DYNED RECORDSMANAGER RESİMLİ KULLANIM KILAVUZU (GRUP VE EĞİTMEN ŞİFRELERİ)

DYNED RECORDSMANAGER RESİMLİ KULLANIM KILAVUZU (GRUP VE EĞİTMEN ŞİFRELERİ) DYNED RECORDSMANAGER RESİMLİ KULLANIM KILAVUZU (GRUP VE EĞİTMEN ŞİFRELERİ) GRUP ve EĞİTMEN ŞİFRELERİ NEDİR? Grup ve Eğitmen şifreleri,4,5,6,7 ve 8. sınıfların İngilizce dersine giren öğretmenler tarafından,sınıflarına

Detaylı

ArCloud Müşteri Müracat Elemanı. Arçelik Bulut Servis İletişim Merkezi. Kullanım Kılavuzu

ArCloud Müşteri Müracat Elemanı. Arçelik Bulut Servis İletişim Merkezi. Kullanım Kılavuzu Arçelik Bulut Servis İletişim Merkezi Kullanım Kılavuzu 1 İÇİNDEKİLER 1. ArCloud 3 2. ArCloud Ekranları 3 2.1. Ana Sayfa 3 2.2. Online İzleme 4 2.2.1. MME Operasyon Paneli 4 2.2.2. Kayıp Çağrılar 5 2.2.3.

Detaylı

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNĠVERSĠTESĠ. BĠLGĠ ĠġLEM DAĠRE BAġKANLIĞI. AKADEMĠK PERSONEL KĠġĠSEL WEB SAYFASI KULLANIM KILAVUZU MUKWEB ĠÇĠNDEKĠLER TABLOSU

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNĠVERSĠTESĠ. BĠLGĠ ĠġLEM DAĠRE BAġKANLIĞI. AKADEMĠK PERSONEL KĠġĠSEL WEB SAYFASI KULLANIM KILAVUZU MUKWEB ĠÇĠNDEKĠLER TABLOSU MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNĠVERSĠTESĠ BĠLGĠ ĠġLEM DAĠRE BAġKANLIĞI AKADEMĠK PERSONEL KĠġĠSEL WEB SAYFASI KULLANIM KILAVUZU MUKWEB ĠÇĠNDEKĠLER TABLOSU 1. GENEL BĠLGĠLER... 1 2. Ana Sayfa... 4 3. MukWeb Sayfaları...

Detaylı

BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİ TAKİP SİSTEMİ PROJE YÜRÜTÜCÜLERİ KULLANICI KILAVUZU

BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİ TAKİP SİSTEMİ PROJE YÜRÜTÜCÜLERİ KULLANICI KILAVUZU BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİ TAKİP SİSTEMİ PROJE YÜRÜTÜCÜLERİ KULLANICI KILAVUZU Ankara Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi Koordinatörlüğü 2013 BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİ TAKİP

Detaylı

AEGEE-Eskişehir Online Web Yönetim Paneli ( WEBBY ) Yardım Dökümanı

AEGEE-Eskişehir Online Web Yönetim Paneli ( WEBBY ) Yardım Dökümanı AEGEE-Eskişehir Online Web Yönetim Paneli ( WEBBY ) Yardım Dökümanı Emre GÜLCAN IT Responsible & Web Admin AEGEE-Eskişehir emregulcan@gmail.com e_gulcan@hotmail.com 0535 729 55 20 1 1. YÖNETİM PANELİNE

Detaylı

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ YOKLAMA GİRİŞİ

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ YOKLAMA GİRİŞİ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ YOKLAMA GİRİŞİ Ders bazında yoklama girişi yapılmak istenir ise Öğretim Elemanı Danışmanlık İşlemleri sayfasına girilerek hafta hafta devamsızlık girişi yapılabilir. Derslerin tamamı

Detaylı

KLUPOSTA KULLANIM KILAVUZU

KLUPOSTA KULLANIM KILAVUZU KLUPOSTA KULLANIM KILAVUZU KLUPOSTA, üniversitemizde e-posta işlemlerini daha hızlı ve de sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için tasarlanmış olup, Personel Şifre Sıfırlama ve Öğrenci Şifre Sıfırlama olmak

Detaylı

Admin. Admin.

Admin. Admin. Admin İçindekiler VeduBox Admin... 3 Ana Sayfa... 3 Ayarlar... 3 Genel... 3 Ödeme... 4 Ders... 4 Sms-Email... 4 Diğer... 5 Şube Yetkilileri... 5 Öğretmenler... 5 Kullanıcı İşlemleri... 5 Şubeler... 5 Şube

Detaylı

BELEDİYE ŞİRKETLERİNİN KAMU HARCAMA VE MUHASEBE BİLİŞİM SİSTEMİ (KBS) MALİ İSTATİSTİK VERİ GİRİŞLERİNE İLİŞKİN UYGULAMA KILAVUZU

BELEDİYE ŞİRKETLERİNİN KAMU HARCAMA VE MUHASEBE BİLİŞİM SİSTEMİ (KBS) MALİ İSTATİSTİK VERİ GİRİŞLERİNE İLİŞKİN UYGULAMA KILAVUZU BELEDİYE ŞİRKETLERİNİN KAMU HARCAMA VE MUHASEBE BİLİŞİM SİSTEMİ (KBS) MALİ İSTATİSTİK VERİ GİRİŞLERİNE İLİŞKİN UYGULAMA KILAVUZU 2013 İÇİNDEKİLER 1-SİSTEME GİRİŞ... 2-VERİ GİRİŞ İŞLEMLERİ... a)mizanın

Detaylı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BAŞVURU PORTALINDAN SERTİFİKA BAŞVURUSUNDA BULUNACAK KULLANICI TALİMATI

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BAŞVURU PORTALINDAN SERTİFİKA BAŞVURUSUNDA BULUNACAK KULLANICI TALİMATI MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BAŞVURU PORTALINDAN SERTİFİKA BAŞVURUSUNDA BULUNACAK KULLANICI Doküman Kodu Yayın Numarası Yayın Tarihi TALM-001-011 00 14.02.2013 DEĞİŞİKLİK KAYITLARI Yayın No Yayın Nedeni Yayın

Detaylı

UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ ÖĞRENCİ EKRANLARI KULLANIM KILAVUZU

UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ ÖĞRENCİ EKRANLARI KULLANIM KILAVUZU UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ ÖĞRENCİ EKRANLARI KULLANIM KILAVUZU 1 GİRİŞ Bu doküman içerisinde, hizmete sunulan Uzaktan Eğitim Sistemi (UZEM) öğrenci ekranlarının kullanımına yönelik yardım içeriği bulunmaktadır.

Detaylı

MARKAM SMS WEB PORTAL KULLANIM KILAVUZU

MARKAM SMS WEB PORTAL KULLANIM KILAVUZU Mayıs 2016 MARKAM SMS WEB PORTAL KULLANIM KILAVUZU Bu dokümanda SMS Gönderimi, Rehber aktarımı, Raporlama ve buna benzer özelliklerin nasıl yapılacağına ilişkin bilgiler yer almaktadır. İÇİNDEKİLER Markam

Detaylı

Kod Listeleri Genel Yapısı

Kod Listeleri Genel Yapısı Fiş listelerinden de hatırlanacağı gibi pull down menüden fiş menü tercihleri veya görsel butonlardan Yeni, Değiştir, İzle, Sil, Kopyala ile kasa tahsilat ödeme ekranı açılır. Kasa tahsilat ve ödeme fişleri

Detaylı

DİYET MODÜLÜ DİYET MODÜLÜ OLUŞTURMA ŞİFRE TANIMLAMA. Öncelikle Bölümler den Kodu 410 olan DİYET modülü tanımlanır.

DİYET MODÜLÜ DİYET MODÜLÜ OLUŞTURMA ŞİFRE TANIMLAMA. Öncelikle Bölümler den Kodu 410 olan DİYET modülü tanımlanır. DİYET MODÜLÜ DİYET MODÜLÜ OLUŞTURMA ŞİFRE TANIMLAMA Öncelikle Bölümler den Kodu 410 olan DİYET modülü tanımlanır. Diyet bölümü tanımlandıktan sonra diyetisyen tanımlanır. Güvenlik yöneticisinden kullanıcı

Detaylı

POLİKLİNİK DEFTERİ. Amacı;

POLİKLİNİK DEFTERİ. Amacı; POLİKLİNİK DEFTERİ Amacı; Poliklinik Defteri, Polikliniğe başvuran hastaların poliklinik içerisindeki tedavi işlemlerinin sisteme giriş yapıldığı kısımdır. Ayaktan başvuran hastaların Anamnez, Karar ve

Detaylı

KOLAY SİPARİŞ TAKİBİ v4

KOLAY SİPARİŞ TAKİBİ v4 KOLAY SİPARİŞ TAKİBİ v4 KISA TANITIM DOKÜMANI PROGRAMDA NELER VAR Bu doküman, Kolay Sipariş Takibi programının temel özelliklerini size kısaca tanıtmak ve programı kısa sürede kavramanızı sağlanmak için

Detaylı

ELEKTRONİK PROVİZYON SİSTEMİ (E-PRO) KULLANIM KLAVUZU

ELEKTRONİK PROVİZYON SİSTEMİ (E-PRO) KULLANIM KLAVUZU ELEKTRONİK PROVİZYON SİSTEMİ (E-PRO) KULLANIM KLAVUZU Sürüm 1.0 Ocak 2011 İÇİNDEKİLER 1. Sisteme Giriş Ve Program Kullanımı 2. Provizyon Süreci 3. Paket Oluşturma ve Fatura Gönderim Süreçleri 1 1. Sisteme

Detaylı

BU CİHAZ BİLGİSAYAR BAĞLANTILI SİSTEM OLMAYIP, BAĞLI OLDUĞU BİLGİSAYAR İLE DEVAMLI İLETİŞİM YAPMAMAKTADIR. Mali Onaylı Yazarkasa

BU CİHAZ BİLGİSAYAR BAĞLANTILI SİSTEM OLMAYIP, BAĞLI OLDUĞU BİLGİSAYAR İLE DEVAMLI İLETİŞİM YAPMAMAKTADIR. Mali Onaylı Yazarkasa Hugin ALPHA Alpha ER-425TX ER-350N BU CİHAZ BİLGİSAYAR BAĞLANTILI SİSTEM OLMAYIP, BAĞLI OLDUĞU BİLGİSAYAR İLE DEVAMLI İLETİŞİM YAPMAMAKTADIR. Mali Onaylı Yazarkasa 1 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 Bilgisayar

Detaylı