FONET YAZILIM MHRS MODÜLÜ VERSİYON 2

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "FONET YAZILIM MHRS MODÜLÜ VERSİYON 2"

Transkript

1 FONET YAZILIM MHRS MODÜLÜ VERSİYON 2 Recai Almaz Fonet Yazılım

2 1 GİRİŞ Bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı nın 2009 yılında pilot hastanelerde başlattığı MHRS (Merkezi Hastane Randevu Sistemi) geçtiğimiz aylarda beta (deneme) sürümünden çıkmış ve Türkiye deki tüm illerde aktifleşmeye başlamıştır. Bu sistem sayesinde hastalar, hastanelerde kuyruğa girmeden sıra beklemeden Türkiye nin istediği ilindeki istediği hastanesine sıra alabilecek ve muayene olabilecektir. Hastanelerin alınan randevulardan haberdar olması veya bir hastanın MHRS(182) yi aradığı zaman hangi doktora saat kaçta sıraları alabileceğini ve buna benzer bir takım bilgileri MHRS ile bütünleşmiş halde tanımlayabilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından web servisler açılmıştır. Bu web servisler aracılığıyla haberleşerek otomasyon sistemi üzerinden doktor ve randevu bilgilerini göndermekteyiz. Mhrs yi tanımlama yapısını kısaca özetlemek gerekirse toplam 4 ana gruba bölebiliriz: Hekim poliklinik kayıt işlemi: Hangi hekimin hangi poliklinikte çalıştığını bildirdiğimiz yer Şablon Kayıt İşlemi: İsminden de anlaşılacağı gibi hekimlere çalışma takvimleri (hangi gün çalıştıkları) oluştururken bu hekimlerin hangi saat aralığında çalıştığını ve kaç hasta baktığını belirttiğimiz şablon. Cetvel Kayıt İşlemi: Hangi hekim hangi şablonu kullanarak hangi tarihler aralığında muayene işlemi gerçekleştiriyor bunun bilgisinin gönderildiği yer. (Örnek vermek gerekirse devlet okullarında ders programları oluşturulur. Örneğin 2 tane ders programı oluşturulur ve bir tanesi birinci dönem (sömestr) diğeri ise ikinci dönem kullanılacaktır denir. İşte buradaki ders programı şablon, hangi dönem kullanılacağının bilgisi ise çalışma cetveli olmaktadır)

3 Randevu İstisna: Hekim in izin alması veya hastanede olmaması durumunda bunun MHRS ye bildirildiği yer. 2- FONETHBYS RANDEVU MODÜLÜ Fonet HBYS Yeni Randevu Modülü İle birlikte bildiğiniz gibi hastane içerisindeki randevu sisteminin daha kolay takibi için ve her hastanın istediği saate randevu alabilmesi için her saat aralığına kayıt oluşturulacak bir yapı getirilmiştir. Yani bir doktor saat 8 ile 16 arasında kaç dakikada birkaç hasta bakacak Servis Tanımları -> Randevu Takvimi ekranından tanımlanır. Hekimin saat 9 ile 10 arasında Hasta Kabul randevularına bakacağı, saat 10 ile 11 arasında laboratuar sonucu çıkan hastalara bakılacağı gibi bilgiler yeni randevu modülü ile birlikte daha kolay tanımlanmaktadır. MHRS de bu sisteme benzer bir sistem kullanmakta olup hangi saatler arasında kaç dakikada bir hasta bakılacağı bilgisi istemektedir. Bu sebeple MHRS den randevu alan hastaların sıralarının hastanede başka bir yerde kullanılmaması (ms: hasta kabulden alınmaması için) tanımlamamızı buna göre yapmamız gerekmektedir. Örneğin saat 9 ile 10 arasında hasta Kabul randevuları saat 10 ile 11 arasında MHRS randevuları dememiz gerekir ki hem MHRS den randevu alan hastalar doğru kayıtlarla muayene edilebilsin hem de bu kayıtlar başka randevu tipi için kullanılmasın. 3- ESKİ MHRS TANIMLARININ SIFIRLANMASI Daha kolay tanımlama yapabilmek ve yapılan tanımların kontrolünü daha kolay sağlamak için MHRS modülümüz yeniden yazılmıştır. Yeni modülün aktif olarak kullanılabilmesi için yapılan eski tanımların silinmesi gerekmektedir. Yeni modül ile bazı değişiklikler yenilikler gelmiştir. Bu sebeple

4 eski tanımların MHRS Web ara yüzünden silinmesi ve MHRSv2 üzerinden yeniden tanımlanması için aşağıdaki yol izlenmelidir. Geriden gelerek birbirine bağlı olan kayıtların silinmesi gerekmektedir. 1 Tanımlanan Çalışma Cetvellerinin Silinmesi İlk olarak MHRS Yönetim Web sitesine ( kullanıcı adı ve şifreniz sağlık.net kullanıcı adı ve şifresidir) giriş yapıldıktan sonra sol menüde bulunan Çalışma Cetveli Listesi ne tıklayıp hastane için tanımladığınız çalışma cetvellerini silmelisiniz. Aşağıdaki resimde de görüleceği gibi poliklinik seçtikten sonra tarih aralığı vererek çalışma cetvellerini listeleyip (çarpı) simgesine tıklayarak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer Çalışma cetveli silinmez ise Bağlı bulunduğu şablonlar silinemeyecektir. Silme işlemini gerçekleştirdiğinizde eğer 1 gün sonrasından itibaren o tarihler arasında alınan randevu var ise onlar iptal olacaktır. Silme işleminden sonra tekrar o hekim için çalışma cetveli tanımlanırken bazen hata alınabilmektedir (Bu hekim için tanımlanmış çalışma cetveli vardır) hatanın düzeltilmesi için Hayati Taştan (Sağlık Bakanlığı MHRS Sorumlusu) bey e mail gönderip veya cagri.saglik.gov.tr adresine durumu bildirebilirsiniz. Cetvel silindikten sonra 24 saat sonrası için yeni cetvel tanımlayabiliriz. 2 Tanımlanan Şablonların Silinmesi Daha sonra MHRS web ara yüzünden sol paneldeki Şablon linkine tıklayıp ilgili şablonu seçip Sil butonuna basmanız yeterlidir. Eğer şablon için aktif çalışma cetveli vardır uyarısı verirse tekrar cetvel tanımlarını kontrol etmelisiniz, buna rağmen bu uyarıyı veriyorsa yukarıda belirttiğimiz gibi Hayati bey ile irtibata geçip sildirmeniz gerekmektedir. Kontrolsüz silme işlemi gerçekleştirilmesin diye cetvel olmamasına rağmen bazen silmeye izin verilmiyor bu gibi durumlarda Cağrı Merkezine yeni bildirim açıp silinmesini talep etmeliyiz.

5 2 Poliklinik Hekim Kayıtlarının Silinmesi Son olarak hangi hekimin hangi poliklinikte çalıştığını belirttiğimiz Hekim Poliklinik İlişkisi sayfasından hekimlerin isimlerini silmemiz gerekmektedir.

6 Yukarıda bahsedilen işlemleri yaptıktan sonra yeni mhrs tanımlamalarını yapabiliriz. Silme işleminde bir problem ile karşılaşılırsa adresine mail gönderip yeniden tanımlama yapılacağını bu sebeple eski tanımları silmek istediğinizi belirterek yardım alabilirsiniz. 3- YENİ MHRS MODÜLÜ Öncelikle, Yeni MHRS Tanımlamalarını kesinlikle eskisi gibi Randevu Takvimi düzenle ekranından yapılmayacak. Eskisi gibi randevu Aralığı 2 dakika yapıldıktan sonra MHRS Aktif çeki işaretlenip 10 dakika olarak değiştirilmeyecektir. Randevu Takvimi sadece doktorun gerçek takvimi ne ise onları oluşturmak amacıyla kullanılacaktır. Şablon oluşturduğunuz zaman MHRS Tipleri verilen saat aralığına göre otomatik oluşacaktır. Hastaların kaç dakikada bir MHRS randevusu alabileceği Şablon oluştururken belirlenecektir. kalmadı) Randevu Takvimi oluştururken sadece servislerin çalışma takvimleri MHRS Ye uygun olarak (2dk, 5dk, 10dk) oluşturmanız yeterlidir. Randevu Takviminde Doktor seçimi Randevu Tipi olarak MHRS seçimi yapılmayacaktır. Doktor seçimi kaldırılmış Randevu Tipi Olarak da MHRS seçimi otomatik yapılacak hale getirilmiştir. (Örneğin saat 9 ile 10 arasını MHRS seçip aralıklardaki randevu kayıtlarını hasta kabul yapıyorduk buna gerek Fonet HBYS -> Diğer Modüller -> Sağlık-Net -> MHRSv2 menüsünden yeni MHRS Ye ulaşabilirsiniz. Silme işlemini yaptıktan yapacağınız işlemler aşağıda sıralanmıştır. Not: MHRS Kayıt ve Grid (Tablo) üzerindeki her alana çift tıklandığında Aktif sütundaki bilgi ekrana pencere olarak açılır bu şekilde detaylı mesaj incelemesi yapabilirsiniz. 1 Hekim Poliklinik İlişkisi Tanımlama:

7 MHRS standartlarına göre randevu alınacak her hekimin hangi poliklinikte çalıştığını belirtmemiz kaydetmemiz gerekmektedir. Hekim Poliklinik Kayıt ekranını ilk açtığımızda Servis Tanımlarında MHRS Aktiftir çeki işaretlenen, doktoru seçilen fakat Kayıt listesine daha önce eklenmeyen servisler otomatik olarak listeye eklenecek ve mesaj olarak bildirilecektir. Eğer bir poliklinikte birden fazla doktor çalışıyor ise (veya bir doktor birden fazla poliklinikte çalışabiliyor ise )ve servis tanımlarından varsayılan doktor seçilmemiş ise form ilk açıldığında listeye eklenmeyecektir. Bu gibi birden fazla doktorun çalıştığını Poliklinikleri sol altta bulunan Poliklinik ekle butonu ile elle eklememiz gerekmektedir. Önemli Not: Aynı poliklinikte çalışan farklı doktorlardan kasıt; farklı tarihlerde çalışmasıdır. Eğer aynı gün tek poliklinikte birden fazla doktor var ise bunların çalışma şablonları farklı tanımlanmalıdır. Yani 2 tane şablon tanımlayıp bir tanesinin detay başlangıç saat 9 ile 10 diğer şablonun ise 12 ile 13 gibi olmalı ve çalışma cetveli gönderilirken farklı tarihlerde farklı şablonlar gözükmelidir. Poliklinik ekle butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran gelecektir. MHRS Poliklinik Kodu alanı otomatik olarak servisin adının Türkçe karaktersiz ve boşluksuz hali olarak gelecektir (varsayılan) Poliklinik Detayı kısmında ise servis tanımlarından girilen bina ve kat bilgilerinden gelecektir bu detay bilgisi elle değiştirilebilmektedir. Hastalar randevu aldığı zaman Randevu Operatörü tarafından kendisine poliklinik adı ve poliklinik detayı söylenmektedir. Bu sebeple buraya yazacağımız bilgiler hastaneyi tanımayan hastaların polikliniği bulmasını kolaylaştıracaktır. Hekim tanımlarını yaptıktan sonra aynı listeden toplu olarak MHRS Kayıt butonuna tıklayarak bu tanımlamaları göndermeliyiz. Kayıtlar üzerinde hata yaptığımızı fark ettiğimizde İşlem Tipi Olarak İptal i seçip ilgili kaydı iptal edebilmekteyiz. Eğer poliklinik kaydı yapıldıktan sonra çalışma cetveli tanımlanıp MHRS ye gönderilirse bu hekim kartı üzerinde kesinlikle bir düzenleme yapamazsınız. Geriden gelerek işlemleri iptal edip bu kayıt üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Çünkü bir hekimi ilgili polikliniğe kaydettikten sonra poliklinik bilgisi değişirse MHRS Çalışma cetvellerini kabul etmemektedir.

8 Bu ekranda Sık Karşılaşılan Hatalar: En sık rastlanılan hata XX TC Kimlik numaralı Doktor (SKRS) Sağlık Kodlama Referans Sunucusu içerisinde bulunamamıştır mesajıdır. Bu durumda bu tc kimlik numarası sağlık-net tarafından kayıt edilmediğini anlamaktayız. adresine bildirim açarak bu tc kimliği kayıt ettirebiliriz. İkinci hata veritabanı hatası oluştu mesajıdır. Bu durumun sebebi bilinmemektedir. Bazen aynı poliklinik altına aynı doktoru kaydettiğimizde kayıt silinmemektedir. Bu sebeple bizde kayıtsız mhrs de kayıtlı gözükebilmektedir. Bu durumda adresine bildirim açıp silinmesi rica ediyoruz. Bu ekranda tek aynı poliklinikte birden fazla doktor çalışabilmektedir. Bu sebeple servis ekleyip aynı servise farklı doktorlar tanımlayıp gönderebilirsiniz. Ayrıca tek bir doktorun birden poliklinikte çalışması da mümkün. AE-`1` degeri, MHRSde eklenebilecek klinikler arasında bulunamamistir ya da aktif değildir. : Hatasının alınması durumunda ise 1-Acil Tıp Skrs Uzmanlık kodunun MHRS de olmadığını veya 1 yerine girilen değer ne ise o kodun MHRS de olmadığını anlarız. Genelde bu servisler Acil Tıp türündeki servis olmaktadır. 3 Şablon Tanımlama: Şablon yukarıda verilen örnekteki gibi okullarda bulunan ders programı gibidir. (Hangi günlerde hangi derslerin olacağının belirlenmesi). Şablon da aynı şekilde hekimin hangi günlerde saat kaç aralıklarında muayene yapacağını tanımladığımız örnek, şablondur. Yani bu şablonu tanımladıktan sonra hangi hekimlerin hangi saat aralığında çalışacağını referans göstererek kaydedeceğiz.

9 Ekle dedikten sonra Şablonumuza bir isim veriyoruz. Daha sonra şablon detayları alanından hangi gün saat kaç ile kaç arasında kaç dakikada bir hasta bakılacağını girip kaydediyoruz. Gün seçtiğimiz zaman bu şablon sadece o günlerde çalışılıyor anlamına gelecektir. Bu ekranda HBYS Randevu Takviminde bulunan Çalışma günleri butonundan farklı olarak bir şablonun (örnek) pazartesi Salı günlerinde saat 9 ile 10 arasında çalıştığını haftanın diğer günlerinde ise 14 ile 15 arasında çalıştığını yani her aralık için farklı gün belirtebilmekteyiz. Bu sebeple HBYS randevusu ekranından bağımsızdır. Örnek vermek gerekirse Hekimin Heyet Polikliniklerinde çalıştığı gün adına hasta kabulden kayıt alınabileceği için HBYS Çalışma Günlerinde aktif fakat MHRS de yok gözükebilmektedir. Bu sebeple hbys ve bu ekranın eşleştirilmesi yapılmamıştır. Önemli Not: Eskisi gibi her poliklinik için şablon tanımlanmayacaktır. Sadece Genel şablonlar, ortak kullanılacak şablonlar tanımlanacaktır. Örneğin aynı saatlerde çalışan 2 doktor var ise ikisi için de ayrı şablon tanımlamaya gerek yoktur. Tek bir tane tanımlanıp Çalışma Cetveli Gönderim ekranından tarih aralığı verip gönderilebilmektedir. Şablon kaydetmeden veya durumu pasifken Çalışma Cetveli Tanım ekranında o şablon gözükmez o yüzden MHRS den Şablonun MHRS ID sinin döndüğüne AA(Application Accept-Uygulama Kabul Edildi) mesajının alındığına emin olmanız gerekmektedir. Eğer (AE-Application Error-Uygulama Hatası) alınmış ise cetvel tanımlama ekranına bu kayıt düşmez. Diğer önemli özellik Randevu Takvimi güncelle butonudur. Bildiğiniz gibi yukarıda bahsetmiştik bu saat aralıkları verildikten sonra da HBYS Randevu modülünde ilgili saatlerin MHRS Randevu tipinde olması gerekiyor ki hasta kabulden veya başka türlerle randevular alınmasın. MHRS deki hastalar ilgili randevu kaydını alabilsin.

10 Bu butona tıkladığınız zaman gelen servis listelinden seçim yaptıktan sonra belirlediğiniz saat aralıklarını randevu takviminden tespit edip Tiplerini MHRS Randevusu yapar. Örnek vermek gerekirse şablon detayında 9 ile 10 arasında 10 dakika 11 ile 12 arasında 10 dakika seçip güncelle dedikten sonra aşağıdaki ekrandaki gibi ilgili satırları bulup MHRS randevusu yapacaktır. Şablon kayıt yapıldıktan sonra detay silinmesi kesinlikle yapılmamalıdır ki cetvel gönderildiğinde problem çıkmasın. Program bunun kontrolünü yapmaktadır. Kayıt yaparken gelen mesajları okumak için MRHS Kayıt ekranındaki sütunlara çift tıklayarak daha detaylı inceleme yapabilirsiniz.

11 3 Cetvel Tanımlama: Ekle butonuna bastıktan sonra hangi tarihler arasında detayların gönderileceği seçilmelidir. Aynı poliklinikte çalışan 2 farklı doktorun listeye aynı tarih aralığında eklenmediğine dikkat ediniz. Daha sonra Cetvel Detayları alanından Detay ekle diyerek hangi doktorun hangi şablonu kullanarak gönderileceğini seçtiğiniz yer gelecektir. Bu Şu anlama geliyor istediğiniz tarihte istediğiniz doktoru farklı şablonlar ile gönderebilirsiniz. Buradan seçim yaptıktan sonra hekim listeye düşecektir. Çoklu seçim yapılabilmektedir. Seçim yapıldıktan sonra MHRS ye gönder butonuna tıklayarak

12 İsterseniz aktif üzerinde bulunduğunuz hekimi isterseniz de bütün hekimleri gönderebilirsiniz. Her hekime tıkladığınızda alt tarafta bulunan MHRS Kayıt ekranındaki bilgiler değişir. Bilindiği gibi MHRS ye gönderildiği gibi yeni randevu modülünde de randevu kayıt işlemi vardır Servis Tanımlarında. Bu butona tarih aralığı vererek HBYS deki randevu takviminin hangi günlerde çalıştığını belirtiyoruz. İşlemler butonu -> Servis için randevu kaydı oluştur butonuna tıklayarak istersek üzerinde bulunduğumuz servisin hbys randevu kaydını belirtilen tarih aralığı için otomatik oluşturabiliriz. İstersek de MHRS Kayıt işlemi yaparken olumlu mesaj döndüğünde (Application Accept) bu kaydın belirtilen tarih aralığında otomatik oluşmasını sağlayabiliriz. Bunun için de ekran üzerindeki Mhrs Kayıt yapılırken randevu kayıtlarını otomatik oluştur çekini işaretlememiz yeterlidir. Bilindiği üzere MHRS ye bu hekimlerin aynı zamanda hbys randevu kayıtlarının oluşması gerekmektedir ki hbys ile eşleşme olabilsin. Bunu isterseniz servis tanımlarından yapabilir isterseniz de bu ekrandan otomatik yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bir sonraki aylarda eğer aynı cetvelin sadece tarihi farklı bir şekilde kullanılacağı zaman tekrar tekrar aynı hekimleri eklemeye gerek yoktur. Yine işlemler butonu üzerinde aktif cetveli kopyala dediğiniz zaman yeni bir cetvel oluşturup aynı doktorları listeye atar. Size bir tek cetvel adı ve tarih aralığı verme kalır. Cetvel MHRS Kayıt işlemi yapıldıktan sonra şablon işlemi silinmesi gerçekleşmez çünkü şablon bu tarihler arasında cetvelde kullanılmaktadır. Eğer cetvel silmek istersek eğer, randevu alan hastalar var ise bugünden sonrakileri iptal eder ve 24 saat sonra silindi bilgisi mhrs ye yazılır. Yani iptal ettikten 1 gün sonrası için bu doktora yeni cetvel tanımlayabiliriz. Eğer buna rağmen tanımlanmıyorsa adresine bunu belirtmeliyiz ve sildirmeliyiz. Bu gibi işlemler kritik olduğu için mhrs den direkt silinememekte çağrı merkezine bildirim açıp sildirmemiz gerekmektedir MHRS kurallarına göre. Bir diğer MHRS kuralı çalışma cetvellerinin ilk gönderildiğinde 37 günlük sonraki her 1 haftada ise 30 ünden sonraki haftanın gönderilmesi istenmektedir. Bu sayede her hekimin bakıldığında 30 günlük takvimi görülebilecektir.

13 Bu ekranda Sık Karşılaşılan Hatalar: 1 Bu hekim in aktif başka bir cetveli vardır : Bu mesajı aldığımız zaman mhrs web arayüzünden hekim adına tanımlanmış başka bir cetvelin olup olmadığına dikkat etmemiz lazım. Eğer var ise sildikten sonra kayıt işlemi gerçekleşecektir. 4 Randevu İstisna Tanımlama: Herhangi bir hekimin muayene işlemi yapamayacağı günlerde bunun mhrs ye bildirilmesi lazım ki sıra alan hastalara durum bildirilsin. Toplantılarda bu belirtilmişti 24 saat sonraki günler için randevu istisna girilebilmektedir. Eğer 24 saat sonrası için istisna girilip kaydedilirse randevu alan hastalara MHRS operatörleri tarafından aranıp bilgi verilmekte ve randevuları başka bir güne alınmaktadır. Ama aynı güne randevu istisna girilmediği için hastalar hastane tarafından aranmalıdır. Randevu istisna ekranı açıldıktan sonra Değiştir butonuna basıp listedeki Servis üç noktasına tıklayarak o servisin hangi tarih aralığında çalışmadığını seçip MHRS Ye gönderebiliriz.

14 5 Randevu İşlemleri: Bütün tanımlamaların sağlıklı yapılmasından sonra Hastalar belirlenen şablon aralıklarına ve cetvel tarihlerine göre randevu almaya başlayacaklardır. Bu alınan randevuların hbys ye aktarılması için kullandığımız forma Randevu İşlemleri formu denir. Sadece yapılması gereken MHRSv2 sekmesinden Randevu işlemleri formunu açmak tarih aralığı verip Randevu Sorgula demek yeterlidir. Bugün e ait aktarılmayan hastaları aktarmak için HBYS ye aktar demeniz gereklidir. Örneğin abc polikliniğinin 10 tane MHRS randevu kapasitesi var fakat sadece 4 tane hasta randevu almış. Bu durumda aktarma işi bittikten sonra otomatik olarak alınmayan randevular Hasta Kabul tipine çevrilecektir. Bu sayede boş kalan randevular da kullanılabilecektir. Gün sonunda bu ekrandan tekrar hastaları listeleyerek hastaneye gelip gelmedikleri bilgisini MHRS YE göndermeniz gerekmektedir. Hastaları listeledikten sonra Randevu Durum Güncelle butonuna basarak bu işlemi yapabilirsiniz.

15 DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR 1 - Kesinlikle ve kesinlikle MHRS web ara yüzünden aktif çalışma cetveli, şablon hekim tanımlaması yapmayınız. Eğer web ara yüzünden tanımlama yapılırsa bu kayıtlar hbys'de olmayacağı için randevu alan hastalar listelendiğinde Servis Doktor isimleri gözükmeyecek ve eşleştirme yapılamayacaktır. Bu sebeple bütün tanımlamalarınızı FonetHBYS->MHRSv2 üzerinden yapınız. Web ara yüzünü sadece kontrol amaçlı kullanıp takip edebilirsiniz. 2 - Eskisi gibi her doktor adına şablon tanımlanmayacaktır. Yeni MHRS modülünde sadece kullanılacak genel şablonlar varsa onları tanımlamanız yeterlidir. Çünkü çalışma takvimi gönderirken hangi tarih aralığında hangi hekimin hangi şablonu kullandığını gönderiyoruz. Örnek vermek gerekirse Hastane içinde İç Hastalıkları uzmanlıklarının tamamında Saat 10 ile 11 arasında mhrs randevuları alınacağını düşünelim. Bu durumda sadece bir tane şablon tanımlamanız ve göndermeniz yeterlidir. 3 Bir diğer konu Randevu Takvimi Güncelleme işlemi. Eğer bu işlem kullanılacaksa şablonun detayında bulunan saat aralığı neyse ona göre güncelleme gerçekleşir. Örneğin Randevu takvimini 2 şer dakikalık aralıkla oluşturdunuz ve göndereceğiniz şablonun detayını 09:00 10:00 ve 10 ar dakikalık aralıklarla çalışıyor dediniz, bu durumda randevu takvimi güncellediğiniz zaman takvim 2 şer dk aralıklarla oluştuğu için 09:00 09:02-09:04-09:06-09:08-09:10-09:12 randevu kayıtları arasında sadece 10 ar dakikalık dilimleri günceller. Yani randevu Takvimini 3 dakika oluşturursanız göndereceğiniz şablona uymayacağı için sağlıklı güncelleme gerçekleşmeyecektir. Lütfen Randevu Durumu güncelledikten sonra Servis Randevu Takvimini kontrol ediniz. Sağlıklı güncelleme yapılması için MHRS randevu aralığını 10, servis randevu aralığını ise 2,5,10 ve katları yapınız. 4 - Servis tanımlarında bulunan Randevu aralığı MHRS'ye gönderim yaparken dikkate alınmamaktadır. Eskiden olduğu gibi satır satır MHRS seçip aralıkları hasta kabul yapıp, randevu aralığını önce 2 sonra 10 yapmaya gerek kalmamıştır. Servis Randevu Takviminizi istediğiniz gibi düzenledikten sonra şablon ekranından Randevu Durumu Güncelle deyip eşleşen randevu kayıtlarını otomatik olarak MHRS Tipine çevirebilmektesiniz. Bu gibi detaylar kullanım kılavuzunda yazılmıştır. MHRS ROBOT U KURULUMU MHRS Robotu belirtilen saat (örneğin saat 02.00) Aralıklarında otomatik olarak o günün randevularını otomatik olarak hbys ye aktarır ve bir gün öncenin hastalarının muayene olup olmadığı bilgisini mhrs ye gönderir. Ayrıca o gün için alınmayan doldurulmayan hbys randevuları otomatik olarak hasta kabule çevrilir ki bu randevular boşta kalmasın Hasta Kabul tarafından kullanılabilsin. Bilindiği üzere MHRS den aynı gün için değil minimum 1 gün sonrası için randevu alınmaktadır o yüzden gece saat 12 den sonra mhrs robotunun çalışması gerekmekte. Hastane bilgi işleminiz tarafından Robot kurulum isteği CRM e iletildikten sonra aşağıdaki işlemler teknik destek uzmanlarımız tarafından yapılacaktır.

16 Robotun kurulacağı server(sunucu) dan denetim masasına girilir. Zamanlanmış Görevlere tıklanır (Scheduled Tasks) daha sonra ekrandan Zamanlanmış Görev ekle (Add Scheduled Tasks) butonuna tıklayarak ileri butonuna basılır. Aşağıdaki ekranda da görüşeceği gibi MHRS uygulamasının yeri seçilir. (Bu Uygulama versiyon güncellemesi ile birlikte FonetHBYS klasörüne eklenmiştir. Değişiklik yapıldığı zaman da otomatik olarak güncellenecektir) Gözat (Browse) butonuna tıklanarak C:\Fonethbys\Fonet.Mhrs.Service.exe dosyası gösterilerek (Robotu kurmadan önce kesinlikle bir kez bu dosyayı çalıştırıp log dosyasını incelemeniz faydanızadır. Servisin çalışmasında herhangi bir sorun olup olmadığı bu vesileyle tespit edilmiş olur) İleri butonuna tıklanır. Daha sonra gelen ekrandan Günlük (Daily) seçimi seçilip ileri denilir. Gelen ekrandan robotun çalışacağı saat seçilir. 02:00 seçilmesi tavsiye edilir. Daha sonra bu servisin çalışması için Bilgisayarım/Yönet/Kullanıcılar alanına FonetUSBS adında bir Windows kullanıcısı açılır. Kullanıcı açılım talebini Sistem Destek Uzmanlarımıza CRM aracılığıyla iletilir. Şifre kendileri tarafından verilir uygulamaya girilir.

17 Daha sonra belirtilen saatlerde robot çalıştığında C:\FonetAgent\AgentLog\MhrsLog klasörüne güncelleme sonuçlarını veya hata varsa hataları yazar. Günlük olarak buradan takip yapılabilir. Her sabah bu rapor dosyası açılıp hastaların aktarılıp aktarılmadığı kontrol edilmelidir. Eğer bir hata oluştu ise (web servisler bazen gece sonuç vermemektedir) MRHSv2->Randevu İşlemleri ekranından ilgili tarih seçilip yenile denilip hastalar geldikten sonra HBYS Randevularını aktar butonuna basılmalıdır.

MHRS Projesi [Kullanım Kılavuzu] [MHRS Projesi Uygulama Kullanım Kılavuzu]

MHRS Projesi [Kullanım Kılavuzu] [MHRS Projesi Uygulama Kullanım Kılavuzu] MHRS Projesi [Kullanım Kılavuzu] [MHRS Projesi Uygulama Kullanım Kılavuzu] Vestel Datasel Birim Ortaklığı Tarih : 23.01.2009 Sürüm : 1.0 İçindekiler İçindekiler... 2 Giriş... 4 SİSTEM YÖNETİMİ (T.C. Sağlık

Detaylı

Bu ekrana Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıldığında ekranda giriş yapabilmeniz için yetki almanız

Bu ekrana Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıldığında ekranda giriş yapabilmeniz için yetki almanız MHRS (MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ) Kurum üzerinden MHRS entegrasyonunun yapılabilmesi için ; WEB Tabanlı Sistemimizi kullanan Kurumlar WebHBYS ekranından Menü / Program Parametreleri ekranından Sağlık

Detaylı

AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ

AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ AKBİM-KOÇ BİLGİSAYAR EĞİTİM HİZMETLERİ 1400 Sokak No : 9 D : 7 Alsancak - İZMİR Tel : (232) 463 21 35 Pbx Fax : 463 08 04 web adresi : www.akbimkoc.com mail adresi akbimkoc@akbimkoc.com SDDOP Programı

Detaylı

Perkotek Zaman Kontrol ve Personel Devam Takip Sistemi

Perkotek Zaman Kontrol ve Personel Devam Takip Sistemi Perkotek Zaman Kontrol ve Personel Devam Takip Sistemi Program menülerine üst taraftaki ( 1 ) menülerden ve programın sol tarafındaki ( 2 ) menülerden ulaşabiliriz. Şu an okumakta olduğunuz yardım kitapçığında

Detaylı

TEFB S MODÜLÜNÜN KULLANILMASINDAN DOLAYI SIKINTILAR

TEFB S MODÜLÜNÜN KULLANILMASINDAN DOLAYI SIKINTILAR ZDE BULUNAN E M KURUMLARINDA DAREC VE OKUL A LE B RL YÖNET N SIK SIK DE MES NEDEN YLE TEFB S MODÜLÜNÜN KULLANILMASINDAN DOLAYI SIKINTILAR YA ANMAKTADIR. BU SIKINTILARIN G DER LMES VE LK DEFA TEFB S KULLANACAKLARA

Detaylı

1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI...

1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI... 1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI... 6 2.1. YENİ SİTE OLUŞTURULMASI VE SİTE İŞLEMLERİ... 7 2.2. PROGRAMA

Detaylı

AHBS KULLANIM KILAVUZU

AHBS KULLANIM KILAVUZU HelpAndManual_illegal_keygen Sâye AHBS KULLANIM KILAVUZU Sürüm No : 1.0.0.45 HelpAndManual_illegal_keygen Yasal Uyarı İşbu kullanım kılavuzu Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na tabidir ve bu kanun kapsamında

Detaylı

S a y f a i. Saygılarımızla

S a y f a i. Saygılarımızla S a y f a i SUNUŞ Türkiye de pek çok alanda olduğu gibi sağlık sektörünün de kendine özgü çözüm bekleyen sorunları bulunmaktadır. Hastanelerde tutulacak düzenli kayıtlar, doğru analizler ve sistemli bir

Detaylı

PERSONEL BİLGİ SİSTEMİ 2015

PERSONEL BİLGİ SİSTEMİ 2015 PERSONEL BİLGİ SİSTEMİ 2015 PERSONEL BİLGİ SİSTEMİ http://pbs.izmirvdb.gov.tr KULLANIM KLAVUZU Hazırlayan : Ümit AKIN GİRİŞ Başkanlığımız Personel bilgilerinin sağlıklı ve güncel tutulması ve personele

Detaylı

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.01 Tarih : 05.03.2013 Sayfa 1 1. ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA KISA BİLGİ AKINSOFT CafePlus ; İnternet cafelere, laboratuvarlara, internet web filtreleme

Detaylı

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011 Sayfa-1 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ programı; apartmanlara, sitelere ve site yönetim şirketlerine hitap etmektedir. Program özellikleri

Detaylı

Dövizli Banka Hesap Özetlerinin Muhasebeleştirilmesi, Döviz Miktarının, Muhasebe Fişinde Miktar kolonuna Kaydedilmesi

Dövizli Banka Hesap Özetlerinin Muhasebeleştirilmesi, Döviz Miktarının, Muhasebe Fişinde Miktar kolonuna Kaydedilmesi Datasoft Yazılım Banka Ekstrelerini Otomatik Muhasebeleştirme... Đçindekiler: Sayfa Açıklama 02 Banka Ekstre İşlemlerinin Tanıtımı 03 Veri Okuma Sekmesi işlev açıklaması 03 Hesap Tanım Sekmesi işlev açıklaması

Detaylı

Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu

Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu ABAKUS 360 T-Panel T-CRM 2006, IPera İletişim Teknolojileri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi İçindekiler A- Programın Yapısı:... 4 1- Ana Bileşenler... 4 1.a BUKET

Detaylı

TEFB S MODÜLÜNÜN KULLANILMASINDAN DOLAYI SIKINTILAR

TEFB S MODÜLÜNÜN KULLANILMASINDAN DOLAYI SIKINTILAR ZDE BULUNAN E M KURUMLARINDA DAREC VE OKUL A LE B RL YÖNET N SIK SIK DE MES NEDEN YLE TEFB S MODÜLÜNÜN KULLANILMASINDAN DOLAYI SIKINTILAR YA ANMAKTADIR. BU SIKINTILARIN G DER LMES VE LK DEFA TEFB S KULLANACAKLARA

Detaylı

Tabim Sürücü Kursu Otomasyonu Kullanım Kılavuzu

Tabim Sürücü Kursu Otomasyonu Kullanım Kılavuzu Tabim Sürücü Kursu Otomasyonu Kullanım Kılavuzu INDEX 1. Genel Bilgiler... 7 1.1. Sürücü Kursu Programının Çalıştırılması......7 1.2. Şifre Alma Đşlemi... 8 2. TABĐM Sürücü Kursu Otomasyonu ve Kullanım

Detaylı

THS JADE SÜRÜCÜ KURSU OTOMASYONU. 2010 THS Teknoloji Ltd. Şti.

THS JADE SÜRÜCÜ KURSU OTOMASYONU. 2010 THS Teknoloji Ltd. Şti. THS JADE SÜRÜCÜ KURSU OTOMASYONU 2010 THS Teknoloji Ltd. Şti. THS JADE Sürücü Kursu Otomasyonu THS Teknoloj i Ltd. Şti. THS JADE Sürücü Kursu Programı, Sürücü kurslarında yapılan evrak ve kayıt işlemlerini

Detaylı

Kurs Otomasyonu Programı

Kurs Otomasyonu Programı Kurs Otomasyonu Kullanım Kılavuzu İçindekiler 1. Genel Bilgiler... 6 1.1. Kurs Otomasyon Programının Kurulumu... 6 1.2. Kurs Otomasyon Programının Çalıştırılması... 8 2. Tabim Kurs Otomasyonu ve Kullanım

Detaylı

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler.

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler. 0 İçindekiler 1.EkipMobil i Tanıyalım...2 2.EkipMobil Abonelik Bilgileri...2 3.EkipMobil i Kullanmaya Başlarken...3 3.1. EkipMobil Giriş... 3 3.2. Şifremi Unuttum... 4 3.3.EkipMobil Ana Sayfa... 6 4.EkipMobil

Detaylı

electrosec electrosec AC-063 GÜVENLİK AMAÇLI PROXIMITY ON-LINE KARTLI GEÇİŞ KONTROL SİSTEMİ Montaj ve Programlama Kılavuzu

electrosec electrosec AC-063 GÜVENLİK AMAÇLI PROXIMITY ON-LINE KARTLI GEÇİŞ KONTROL SİSTEMİ Montaj ve Programlama Kılavuzu R electrosec electrosec AC-063 GÜVENLİK AMAÇLI PROXIMITY ON-LINE KARTLI GEÇİŞ KONTROL SİSTEMİ R Montaj ve Programlama Kılavuzu R electrosec İÇİNDEKİLER Sistem Özellikleri...Sayfa 3 Teknik Özellikler Garanti

Detaylı

DERSHANE OTOMASYONU KULLANIM KLAVUZU

DERSHANE OTOMASYONU KULLANIM KLAVUZU DERSHANE OTOMASYONU KULLANIM KLAVUZU AkSoft Yazılım www.aksoftyazilim.com aksoft@aksoftyazilim.com DERSHANE OTOMASYON PROGRAMI Dershane Otomasyonu, özel dershane, okul, kurs, akademi ve etüt merkezlerinin

Detaylı

RS-232 TEKNİK ÖZELLİKLERİ

RS-232 TEKNİK ÖZELLİKLERİ R electrosec electrosec AC-062 ÖZELLİKLERİ * WINDOWS 98/XP Uyumlu Software * 5000 Personel Kart Kapasiteli * Minimum Konfigrasyon; Pentium II / 300 Mhz. 64 Mbyte Ram, 10 Gbyte Hard Disk * 99 Kart Okuyucu

Detaylı

vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı

vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı vsrm Platformu Tedarikçi Firmalar için Eğitim Dokümanı Doküman Yayın Tarihi : 22.04.2011 Revizyon: V01 Copyright 2006 ITG Ltd. Bütün hakları saklıdır. Bu belge ITG Ltd. firmasının özel bilgilerini içermektedir.

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Programın açılışı...2. Ana menü...5. Tüm tabloların ortak özellikleri... 6. Aramalar... 10. Katalog girişleri... 12. Yeni kayıt...

İÇİNDEKİLER. Programın açılışı...2. Ana menü...5. Tüm tabloların ortak özellikleri... 6. Aramalar... 10. Katalog girişleri... 12. Yeni kayıt... İÇİNDEKİLER Sayfa: Programın açılışı...2 Ana menü...5 Tüm tabloların ortak özellikleri... 6 Aramalar... 10 Katalog girişleri... 12 Yeni kayıt... 12 Kayıt çoğaltma...14 MARC aktarımı... 15 Taşınır mal yönetmeliği...

Detaylı

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu İçindekiler Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu...1 1. HORDE...4 1.1. Horde Nedir?...4 1.2. Horde Kullanımı için Gerekenler...4 1.3. Kök Sertifikasının

Detaylı

4.1.2.14. Kdv Dahil Tutarı Hesapla...24 4.1.2.15. Kdv Tutarını Dahilden Hesapla...24 4.1.2.16. Kdv Tutarını Hariçten Hesapla...24 4.1.2.17.

4.1.2.14. Kdv Dahil Tutarı Hesapla...24 4.1.2.15. Kdv Tutarını Dahilden Hesapla...24 4.1.2.16. Kdv Tutarını Hariçten Hesapla...24 4.1.2.17. ĐÇĐNDEKĐLER 1. Genel Bilgiler...6 1.1. Amaç...6 2. Genel Muhasebe Programının Çalıştırılması...6 2.1. Yeni Firma Oluşturulması ve Firma Đşlemleri...8 2.2. Firma Seçim Penceresinin Kullanılması...11 3.

Detaylı

PERSONEL DEVAM KONTROL SİSTEMİ

PERSONEL DEVAM KONTROL SİSTEMİ PERSONEL DEVAM KONTROL SİSTEMİ ( Sürüm 2.0 ) ( PERGAMON F36D TROIA F36 ) KULLANIM KILAVUZU 1 Polimek Personel Devam Kontrol Sistemi ni seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Sistemi çalıştırabilmek ve tüm fonksiyonlarından

Detaylı

YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU. 4.0 Kullanıcı Kılavuzu

YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU. 4.0 Kullanıcı Kılavuzu YENİ NESİL İLETİŞİM PLATFORMU 4.0 Kullanıcı Kılavuzu Tüm hakları saklıdır 2010 1 İçindekiler 1 İÇINDEKILER... 2 2 VERSIYONLAR TARIHÇESI... 4 3 KISALTMALAR... 4 4 GENEL SISTEM ÖZELLIKLERI... 5 4.1 AYRINTILI

Detaylı

GĐRĐŞ DESTEK DOKÜMANI. GoCRM uygulaması aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır. Firmalar, o Đletişim o Özet o Adres o Kullanıcı ek alanları o Telefon

GĐRĐŞ DESTEK DOKÜMANI. GoCRM uygulaması aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır. Firmalar, o Đletişim o Özet o Adres o Kullanıcı ek alanları o Telefon GĐRĐŞ GoCRM uygulaması aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır. Firmalar, o Đletişim o Özet o Adres o Kullanıcı ek alanları o Telefon o Kişiler o Aktiviteler o Döküman o Notlar Kişiler, o Alt modüller Aktiviteler,

Detaylı

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 23.12.2010. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 23.12.2010. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 23.12.2010 Sayfa-1 Copyright 2010 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ programı; apartmanlara, sitelere ve site yönetim şirketlerine hitap etmektedir.

Detaylı

ROTA ARAÇ TAKİP SİSTEMİ

ROTA ARAÇ TAKİP SİSTEMİ İçindekiler Tablosu SİSTEME GİRİŞ... 2 İZLEME VE DENETLEME... 5 SON KONUM RAPORU... 5 ALARM DENETLEME... 6 RAPORLAR... 7 KONUM RAPORU... 7 GÜNLÜK ZAMAN DİLİMLİ KONUM RAPORU... 9 ARAÇ AKTİVİTE RAPORU...

Detaylı