ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLEN OKULLAR 2.EUREKA FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLEN OKULLAR 2.EUREKA FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI"

Transkript

1 ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLEN OKULLAR 2.EUREKA FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

2 PROJE NO: 1 SINIF : 6 OKULUN ADI : ANKARA ODTÜ G.V.ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : EROZYON NASIL OLUŞUR? HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: ALPEREN DORUK IŞIK DANIŞMAN ÖĞRETMEN: ZİŞAN EKŞİOĞLU PROJE ÖZETİ : Yapmış olduğumuz model ve uygulamalarda gördüğümüz gibi arazinin eğimi ne kadar artarsa toprağın yüzeye tutunması ve toprak kalınlığı o kadar azalmaktadır. Yağmurun miktarı arttıkça toprak kaybının daha fazla olduğu,rüzgarın şiddeti yoğunlaştıkça toprağın daha fazla olduğu ve daha hızlı sürüklendiği gözlenmiştir. Oysa bitki örtüsünün yoğun olduğu arazide yağmur suyunun toprak zeminin iç kısımlarına daha kolaylıkla sızdığı bitkilerin toprağı tutması sebebiyle suyun toprağı alıp götürmesi zorlaşıyor. Yapılan dört uygulama sonucunda toplanan su ve toprak miktarları karşılaştırılarak erozyonun hangi alanlarda neden daha fazla görülebildiği,alınacak önlemlerin neler olabileceği gösterilmiştir. PROJE NO: 2 SINIF : 6 OKULUN ADI : ANKARA ODTÜ G.V.ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : MÜZİKLE YAZI HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: BAŞAK BERUMENT/ÖYKÜ DOĞA ŞEN DANIŞMAN ÖĞRETMEN: YASEMİN ERYİĞİT PROJE ÖZETİ: Bu projedeki amacımız farklı müzik türlerinin yazma hızına etkisini araştırmak.öğrencilerin yazı yazarken, arka fondan çalan müziğin onları nasıl etkilediğini araştırdık.pek çok projede bitkiler ve hayvanlar üzerinde müziğin etkisi araştırılmış ve test edilmiştir. Müziğin insanların başarısına, zekasına etkisi konusunda çalışmalar bulunmaktadır. Biz de farklı tip müziklerin insanların yazı yazma hızı üzerinde etkili olup olmadığını test etmek amacıyla bir çalışma yaptık. Anketimizin sonucunda, sınıfımızdaki öğrencilerin yazı yazarken müzik dinlediği ve genellikle hareketli müziklerin onları olumlu yönde etkilediği sonucu cıktı.

3 PROJE NO: 3 SINIF : 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL DENİZLİ İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : DAHA BÜYÜK BİTKİLER DANIŞMAN ÖĞRETMEN: GÖKHAN YÜKSELER HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: AYÇA DAYIOĞLU/NEDİM ULAŞ BİLİCİ PROJE ÖZETİ: Projedeki amacımız farklı yerlerden alınan topraklardaki ph değerini ölçmek, farklı ph değerlerine sahip topraklarda bitki yetiştirmek ve ph değeri yüksek olan toprağın ph değerini yaklaşık 7 ye düşürmek.kontrollü deneyler sonucunda toprağın ph değerinin 6,5 ile 8,5 arasında olması bitkilerin gelişiminin daha sağlıklı olmasını sağlamıştır. Yapılan gözlemler ve elde edilen veriler ışığında ph ı yüksek olan toprağın ph ı düşürüldükten sonra toprakta sağlıklı bitkilerin yetiştirilmesi sağlanmıştır. Toprağın ph ının düşürülmesi için kükürt kullanılabilir. Ayrıca topraktaki ph değerini asit yağmurları etkilemektedir, bu durumun önüne geçmek için de özellikle termik enerji santralleri mutlaka denetlenmeli ve santrallerin bacasında filtre olmalıdır.

4 PROJE NO: 4 SINIF : 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL DENİZLİ İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : ÖZEL KIYAFET DANIŞMAN ÖĞRETMEN: ESRA UYSAL BİLGİN HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: MELİS GÖKŞEN /KAAN BÜYÜKKALAYCI PROJE ÖZETİ: Okulumuzda yaptığımız çadır kamplarında, üşümemizi engelleyen bir kıyafet yapmayı istememizle projemize başladık. Hangi materyali seçmeliydik? Bu materyal kolayca dikilebilen, çevreci hem de ısıyı iyi iletmeyen bir materyal olmalıydı. Isı,yüksek sıcaklıktan düşük sıcaklığa doğru akar.isı yalıtımı ile ısının bu akışı yavaşlatılmaya çalışılır. Biz de bu yüzden kontrollü deney tasarladık ve en uygun materyali seçtik. Ne kadar işe yarayacağını kontrollü deneyler ile test ettik. Isı yalıtımı için bu malzemeyi kullanabileceğimizi öğrendik. Malzemenin üst yüzeyinde hava kabarcıkları bulunuyor, hava iyi ısı yalıtımı yapıyor. İleride ısı yalıtımlı kıyafetlerde hava baloncuklu naylonlar ve atık kâğıt parçaları kullanılabilir.

5 PROJE NO: 5 SINIF: 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL ERKİLET İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: KÖPÜRMEYEN SABUN DANIŞMAN ÖĞRETMEN: NURHAN MUMAY HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: ALİSALTUK BAYAR / BERKAY TATOĞLU PROJE ÖZETİ: Sahip olduğumuz çeşme sularında farklı miktarlarda kireç olabilir. Kirece neden olan kalsiyum ve magnezyum iyonları suda sertlik oluşturur. Literatür taramamız sonucunda sert sularda sabunun köpürmesinin etkisini araştırdık. Bunun için iki deney düzeneği kurduk. Bu deney düzeneklerinden birine kireçli su (su+alçı); diğerine normal su ekledik. Deney sonucunda köpürme miktarını yükselen baloncukların cm cinsinden yüksekliğini ölçerek kaydettik ve bununla ilgili bilgilerimizi tablo, grafik, raporda sunduk. Deneyimizde alçı konan musluk suyunda daha az köpürme meydana gelirken alçı konmayan musluk suyunda ise daha çok köpürme meydana geldi PROJE NO: 6 SINIF:6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL ERKİLET İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: MAYANIN EN SEVDİĞİ MEYVE SUYU DANIŞMAN ÖĞRETMEN:NURHAN MUMAY HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER : ZEYNEP KÜÇÜKKEMAH / AŞKIN SEVVAL KULKULOĞLU PROJE ÖZETİ: Deneyimizde önce üç farklı meyve suyunu ele aldık. Bu üç meyve suyunu seçmememizin nedeni literatür taramamızda en çok şekere sahip olan maddeler olmasıdır. Biz de bu üç meyve suyundan hangisinin daha çok şekere sahip olduğunu bulmak için bu üç meyve suyundan 200 er ml alarak birer beherde aynı ortamda 144 saat (6 gün) beklettik. 6. günün sonunda en çok küf (küf mantarı) portakal suyunda oluştu. Bu sonuca küf mantarlarının büyüklüklerini karşılaştırarak ulaştık. Nasıl küf mantarı şekerli ortamda en çok ürerse; maya da (maya mantarlar grubuna dâhildir)en çok şekerli ortamda ürer.

6 PROJE NO: 7 SINIF: 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MANİSA ÜLKEM İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: HER TADA MAYA ÇALINIR MI? HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: ELİF FEYZAN ÇEVİK DANIŞMAN ÖĞRETMEN : ASLI BENZER PROJE ÖZETİ: Elma, limon ve ıspanak gibi doğal besinlerin sularından canlılık ortamı oluşturup mayalanma olayının nasıl gerçekleştiğini gözlemlemeyi amaçladık. Mayalanma belli koşulların sağlanması dışında her ortamda farklı tepki göstermekte ve farklı yapı oluşturmaktadır. Elma suyunda yaptığımız mayalanma işleminde en fazla ve hızlı mayalanma gözlemlenmiştir. Bu hızın yapısında bulunan meyve şekeri oranından kaynaklandığını düşünmekteyiz. Temel besin maddemiz ekmek yapımında deneyimizde en verimli sonucu veren elma suyunu kullanarak yaptığımız mayalanma olayında yenilebilir doğal ekmek oluştuğu gözlemlenilmiş ve tadılmıştır.

7 PROJE NO: 8 SINIF:6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MERSİN İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: MİKRODALGA IŞINLARLA TOHUM BÜYÜTME DANIŞMAN ÖĞRETMEN: SELDA ÜNLÜ HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: MELİSA KARAKULLUKÇU/BİLLUR ARIKAN PROJE ÖZETİ: Mikrodalga ışınlarının çimlenmeye etkisini anlamak amacıyla çimlenmesi hızlı olan, yaygın olarak kullanılan fasulye tohumları ile 8 düzenekli iki deney hazırladık. 1. deneyde fasulye tohumlarına her gün 10, 20, 30, 40 saniye mikrodalgada tutarak çimlenmelerini karşılaştırdık. Değişkenlerimizde farklı süreler seçmemizin nedeni mikrodalganın yarattığı ısıtma etkisine tohumun dayanıklılığını anlamaktı. İlk denememizde tohumu dakika mikrodalgada bıraktık ve hiçbir düzenekte çimlenme gözlemleyemedik. Mikrodalga ışınlarının tohumun canlılığını etkilediğini, ışıma miktarının uygun olmadığını düşünerek uygulama sürelerini kısaltıp tekrar başladık.

8 PROJE NO: 9 SINIF: 6 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MERSİN İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: PEYNİR ÇEŞİTLERİ VE KÜFLENME İLİŞKİSİ HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: MELİS VURAL DANIŞMAN ÖĞRETMEN: EBRU DER PROJE ÖZETİ: Bu projedeki hedefim; 6 farklı peynir çeşidinde küf gelişim hızını gözlemleyip sonuçları karşılaştırmak, hangi tür peynirin küf gelişimine ne kadar dirençli -duyarlı olduğu bilgisine ulaşmaktır. Bu bilgiler günlük alış verişlerimizi yaparken alacağımız peynir miktarı ve tüketim süremizi belirlemek açısından yararlı olacaktır. Ayrıca gıda alış verişlerini toptan yapan okul, restoran, hastane gibi kuruluşlara, gıda toptancıları ve dağıtıcılarına peynir saklama koşullarıyla ilgili yeni bilgiler sağlanmış olacaktır. Benzer şekilde tıbbi ve estetik nedenlerle düşük yağ ve tuz içeren peynirleri tüketen insanlar için de faydalı bilgiler elde edilecektir. Bu hedefe ulaşabilmek için aynı peynir markasının farklı tür peynirlerini aldım bir peynir çeşidi dışında. Bir ay öncesinden beyaz peynir üzerinde üretmeye başladığım küfü kullandım ve test edilecek peynirler üzerindeki gelişim hızını karşılaştırdım.

9 PROJE NO: 10 SINIF: 8 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL KYÖD İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI:AMAN SOĞUMASIN HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ:HALİL BERK AKGÖZ DANIŞMAN ÖĞRETMEN:KUDRET ÖZKAL PROJE ÖZETİ: Şeker miktarı sabit tutularak aynı sıvıya eklenen yüzey alanı farklı şeker türlerinin farklı sıvıların soğumasına etkisini gözlemlemek hedeflendi.öncelikle dört adet özdeş plastik beherlere 100mL, aynı özellikte sıcak su koyarak termometrelerle suların sıcaklığını 80 C olarak ölçtüm. Bir behere şeker eklemedim, diğer beherlerde bulunan sıcak sulara 5 er gram pudra şekeri, toz şeker ve küp şeker ekledim ve karıştırdım. 5dk aralıklarla her beherdeki sıcaklığı termometreler ile ölçüp yarım saat boyunca tabloya not aldım. Daha sonra aynı beherglasları boşaltıp içlerine 20 Ml çay demi, 80 ml su ve 5 er gram pudra şekeri, toz şeker ve küp şeker ekleyerek aynı ölçümleri yarım saat boyunca tekrarladım ve tabloya not aldım. Ölçümlerin hepsini 24 o C sıcaklıktaki mutfakta yaptım. Sonuçta, çözünen maddenin yüzey alanı arttıkça çözünen ve çözücü arasındaki ısı alışverişinin süresi azalmakta bu da çözeltinin sıcaklığının daha uzun süre yüksek kalmasına sebep olmaktadır.

10 PROJE NO: 11 SINIF: 8 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL KYÖD İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: ÇİMLENME VE IŞIK YOĞUNLUĞU HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: ARDA KASIM DANIŞMAN ÖĞRETMEN: KUDRET ÖZKAL PROJE ÖZETİ : Projemde ışık yoğunluğunun tohumun çimlenmesini hızlandırıp hızlandırmayacağını kanıtlamak istedim. Bunun için iki eş fasulye tohumunu biri 100Wattlık bir ampüllü diğeri 40Wattlık bir ampullü iki farklı ortama koydum. Fasulye tohumu koymamın sebebi ise daha çabuk çimlenmesidir. Bu tohumları her gün suladım. Daha sonra bu iki tohumun çimlenme hızını gözlemlemeye başladım. Bu tohumlardan 100 Wattlık ampülün olduğu ortamdaki tohum 1. günün sonunda çimlenmeye başladı. 40 Wattlık ampülün olduğu ortamdaki tohum ise 3. günün başında çimlenmeye başladı. Buna göre daha yoğun ışık gören tohum daha önce çimlendi. PROJE NO: 12 SINIF: 8 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MANİSA ÜLKEM İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: KÜFES HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: ELİF BAYRAK / ÇAĞLA ERGEÇ DANIŞMAN ÖĞRETMEN:ESRA CİNBİŞ PROJE ÖZETİ : Mutfağımızdaki en önemli sorunlardan biri olan temel gıda maddelerimizin küflenmesini önlemek için bir proje geliştirmeyi amaçladık. Günümüzde pek çok alanda kullanılmaya başlanan led ışıklarının ekmek ve portakal gibi kolay küflenebilen besin maddelerinin küflenme süreleri üzerine etkilerini araştırdık. Dört bölmeli olarak hazırladığımız iki kutunun her bölmesine farklı renklerde led ışıklar yerleştirdik. Kırmızı, yeşil, mavi ve beyaz renklerde bölmelere ekmek ve portakal yerleştirdik. Ayrıca kontrol gurubu olarak ekmek ve portakaldan birer örnek normal oda şartlarında beklettik. Besinler günde 24 saat süreyle led ışık altında bırakılmıştır. 1 ay süreyle beklettiğimiz besin maddelerinde led ışıkta küflenmenin daha geç olduğunu gözlemledik.

11 PROJE NO: 13 SINIF: 8 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MANİSA ÜLKEM İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: PLASSÜT HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: GAMZE UYMAZ DANIŞMAN ÖĞRETMEN: ESRA CİNBİŞ PROJE ÖZETİ: Bu projedeki amacım petrol türevi olan ve çevre kirliliği, insan sağlığı açısından büyük tehlikeler içeren plastik maddeleri farklı ve doğal bir malzemeden elde etmek. Ben de günümüzde çok geniş kullanım alanına sahip olan fakat çevre insan sağlığına da bir o kadar zararlı olan plastiği süt ve sirke kullanarak doğal olarak elde ettim. Bu şekilde elde ettiğim plastiğin en azından çocukların oyuncakları gibi insan cildiyle direk temas edecek ürünlerde kullanılabileceğini kanısına vardım. Ayrıca elde ettiğim plastiği toprağa gömdüğümde onun kısa sürede toprak tarafından yok edildiğini gördüm. PROJE NO: 14 SINIF: 7 OKULUN ADI : ANKARA ODTÜ G.V.ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: BİTKİLER VE BESİN İÇERİKLERİ DANIŞMAN ÖĞRETMEN:ZİŞAN EKŞİOĞLU HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ:AYŞEGÜL BARLAS PROJE ÖZETİ: Bu projedeki amacım Sitrik asidin bitkiler üzerindeki olumlu veya olumsuz etkilerini gözlemlemek. Zaman ve mekan kısıtlamaları dikkate alınarak basit bir yöntem izlenmiştir. Başlangıçta birbiriyle aynı gelişmişlik düzeyinde ve özdeş saksılarda bulunan iki guzmania minör bitkisi, düzenli olarak biri su diğeri ise sitrik asit bakımından zengin bir sıvı ile sulanmıştır. İki bitki de aynı ortamda tutulmuştur. Zaman içinde bitkilerin gelişimleri gözlenmiştir. Üç haftalık bir sürenin sonunda suyla beslenen bitkinin boyu 17 cm e ulaşmış, sitrik asit bakımından zengin sıvıyla beslenen bitkinin boyu ise sadece 1 cm uzayarak 10 cm e ulaşmıştır.

12 PROJE NO: 15 SINIF: 8 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MERSİN İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: MOR ÖTESİ IŞINLARIN ALTINDAKİ MAYALAR HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: SİBEL KAÇAR / ECE NAZ GÖKÇAY DANIŞMAN ÖĞRETMEN: EBRU DER PROJE ÖZETİ: Bu projedeki hedefimiz; elde etiğimiz bilgilerden yola çıkarak UV nin mikroorganizmalar üzerindeki etkilerini ve suyu / meyve suyunu içerebileceği mikrobiyal yükten temizleme başarısını incelemek, böylelikle özellikle meyve suyu üreticileri için ısı ve kimyasal madde kullanmadan uygulanabilecek bir dezenfeksiyon yöntemi ortaya koymaktır. UV etkisini gözlemlemek üzere seçtiğimiz model organizma; ökaryotik bir mikroorganizma olan mayadır. Maya fermantasyonu sonucu açığa çıkan CO 2 miktarı deneyde yol gösterici olarak alınmıştır. UV etkisinin anlaşılırlığını görmek üzere üretilen mayayı kontrol ve deney grubu olarak tasarlanmış iki deney düzeneğine aktardık. Deney grubunu 312nm dalga boyu 9000 µw/cm3 şiddetindeki UV ye tabi tutarken, aynı şartlarda ürettiğimiz kontrol grubu mayaları UV ye tabi tutmadık. İki grup arasında oluşan CO 2 miktarlarını belirli zaman aralıkları ile karşılaştırarak UV nin maya fermantasyonu üstündeki etkilerini gözlemledik ve oluşan CO 2 miktarındaki değişime bakarak UV ışınlarının fermantasyon hızını azalttığı ama tamamen durdurmadığı sonucuna ulaştık. Çalışmalarımız sırasında Mersin Üniversitesi Biyoloji Bölümü nden destek aldık.

13 PROJE NO: 16 SINIF: 7 OKULUN ADI : ANKARA ODTÜ G.V.ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: DİKENSİZ KAKTÜS DANIŞMAN ÖĞRETMEN: TÜLAY AKAOĞLU HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: ZEYNEP SELEN KÖPRÜ PROJE ÖZETİ : Kaktüsler dikensiz yaşayamazlar.bu projedeki amacım kaktüs dikenlerinin suyu hapsetmesi sonucundaki uzun süreli dayanıklılığını göstermekti. Aldığım iki kaktüsü yaklaşık bir hafta gözlemledim ve sorunsuz oldukları kanısına vardım. Daha sonra bir kaktüsün dikenlerini cımbız yardımıyla çıkardım. Elimde bir dikenli yani normal ve dikensiz olan iki kaktüs vardı. İkisini de bir hafta aynı şartlar altında tuttum. Birkaç kere suladıktan sonra sulamayı kestim ve dikenli kaktüsün sağlıklı ve dinç olduğunu, dikensiz kaktüsün ise eğrilip dış yapısının buruşup sarardığını gözlemledim. Sonuç olarak kaktüslerin dikensiz bir şekilde uzun süre yaşayamayacağını anlamış oldum. PROJE NO: 17 SINIF: 7 OKULUN ADI : ANKARA ODTÜ G.V.ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: ELEKTRİK KABLOSUNUN DİRENCİ DANIŞMAN ÖĞRETMEN:TÜLAY AKAOĞLU HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: ESİN ERK PROJE ÖZETİ: Bu projenin amacı, elektrik iletiminde kullanılan kabloların uzunluğu arttıkça direncinin nasıl değiştiğini deney yoluyla gözlemlemektir.deney yoluyla sonuca ulaşılan bu projede çeşitli uzunluklarda kabloların dirençlerinin kabloların uzunluğuna bağlı olarak nasıl değiştiği gözlemlenmiştir. Bu gözlemlemede 6V luk doğru akım güç kaynağı (pil,) elektrik ampulü, ölçü aleti ve farklı uzunlukta kablolar kullanılmıştır. Elektrik kablolarının uzunluğu arttıkça dirençlerinin de arttığı sonucuna ulaşılmıştır.

14 PROJE NO: 18 SINIF: 7 OKULUN ADI : ANKARA ODTÜ G.V.ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: HAVADAN ELEKTRİK ÜRETİMİ DANIŞMAN ÖĞRETMEN :AHMET COŞKUN HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: TUNAHAN KOÇAK PROJE ÖZETİ: Bu projedeki amacım en az seviyede güç kullanarak havadan yüksek düzeyde enerji üretmek. Ben bir dizi elektrik devresi kullanarak havadan elektrik üretmeye çalıştım. Öncelikle bu fikri babam ile tartıştıktan sonra nasıl bir devre kuracağımı araştırdım. Hipotezim Elektromanyetik alanlarda havadan daha fazla enerji elde edilir oldu. Manyetik alanın yoğun olduğu ortamda %90 verim ile 100 mv, manyetik alanın az olduğu ortamda %40 verim ile 20 mv elektrik üretilmiştir. Yapılan kontrollü deneyler sonucunda elektromanyetizmanın yoğun olduğu ortamda daha fazla elektrik üretilmiştir. PROJE NO: 19 SINIF: 7 OKULUN ADI : ANKARA ODTÜ G.V.ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: SÜTTEKİ YAĞ MİKTARI SÜTÜN BOZUNMASINI ETKİLER Mİ? HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: ZEYNEP BİRTÜRK / HAZAL MARAL DANIŞMAN ÖĞRETMEN:ZİŞAN EKŞİOĞLU PROJE ÖZETİ: Projedeki amacımız ;besinlerdeki yağ miktarınının bozulma zamanını değiştirip değiştirmeyeceğini deneysel biçimde gözlemlemekti.merak ettiğim bu konuyu öğretmenimizle paylaştık ve çalışmaya başladık. Alışverişe gittik ve aynı marka az yağlı,orta yağlı ve tam yağlı üç kutu süt aldık.ayrı ayrı bardaklara koyduğumuz sütlerin üstlerini havayla temas etmemeleri için streç filmle kapattık ve kapalı balkona koyduk. Her bir bardaktaki değişimi hergün gözlemledik; kaç günde bozulduğunu not aldık. Hipotezimizin aksine sütteki yağ oranının bozulma süresini etkilediğini gözlemledik. Besinlerdeki yağın bozulmayı hızlandırdığı sonucuna vardık.

15 PROJE NO: 20 SINIF: 7 OKULUN ADI : ANKARA ODTÜ G.V.ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: ÜRETİCİYE DESTEK HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: EGE YÜCESOY / BURAK GÜR DANIŞMAN ÖĞRETMEN: AHMET COŞKUN PROJE ÖZETİ: Bu projedeki amacımız tavuk çiftliklerindeki elektriği yenilenebilir bir enerji ile üretmek. Bu proje sayesinde enerji ihtiyacından dolayı doğayı çok kirlettiği halde çalıştırılan kömür madenleri kapanacak ve bu sayede doğa kirliliği büyük ölçüde azalacaktır. Bu projenin bir başka deney düzeneği ise çiftlik modelidir. Bu modelde ise piezo elektrik icadını tavukların yem kaplarına koyduk, çünkü tavuklar gagalarıyla her vuruşta yaklaşık 3N luk bir kuvvet uygulamaktadır. Böylece, elde edilen bu kuvveti piezo elektrik malzemesi kullanarak elektriğe çevirmeyi planladık. Tavuk çiftliklerinde tavukların yem yedikleri yemliklerine bu malzemeden döşeyerek, tavukların yem yerken gagalarını vurduklarında ortaya çıkan kuvveti elektriğe dönüştürmeyi planlamış olduk.

16 PROJE NO: 21 SINIF: 7 OKULUN ADI : ANKARA ODTÜ G.V.ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: VİTAMİNLERİN BİTKİLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: CEYDA ELÇİN KAYA DANIŞMAN ÖĞRETMEN: ZİŞAN EKŞİOĞLU PROJE ÖZETİ: A,B ve E vitaminlerinin insanlar üzerinde gösterdiği etkiyi menekşe türü bitkiler üzerinde de gösterip göstermediğini gözlemleme. 30 Kasım 2011 günü çiçekleri satın aldık. Menekşe bitkisinin daha uzun yaşadığını öğrendiğimiz için menekşe tercih ettim. Ev ortamına uyum sağlamaları için menekşelere 5 gün hiç bir vitamin vermeden sadece su vererek beklettim. Gözlemime 5 Aralık 2011 tarihinde ve aynı yaşam koşullarını ele alarak 3 günde bir yapmaya karar verdim.her üç menekşenin büyüklüğü, saksıları toprak miktarlarnın aynı olmasına özen gösterdim. Gözlem süresince yaşam ortamlarında alacakları gün ışığını aynı miktarda alacak şekilde cam kenarına yerleştirdim. E vitamini verilen bitki çok canlı ve sağlıklı kaldı. A vitamini verilen bitki solarken, B vitamini verilen bitki tamamen kurudu ve öldü. PROJE NO: 22 SINIF: 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL DENİZLİ İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: DOĞAL PİLLER DANIŞMAN ÖĞRETMEN: EYLEM EROĞLU HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: ARMAN YAĞCI / EGE CABILAR PROJE ÖZETİ: Doğal piller projesiyle, pil atıklarının çevreye verdiği zararlar ve pil yerine geçebilecek başka maddelerin varlığını araştırmak istedik.meyvelerden oluşturulan pillerden elde edilen gerilimi multımetre yardımıyla ölçtük. Hangi meyvede yada meyve atığında daha çok enerji olduğunu tesbit ettik. MP3 çalıştırmak için hangi meyve ya da meyve atığından ne kadar kullanmamız gerektiğini araştırdık.

17 PROJE NO: 23 SINIF: 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL DENİZLİ İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: EKMEK NİÇİN ORTASINDAN KABARIR? HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ:SİNEM DEMİRKAN / İNCİ AKTAŞ DANIŞMAN ÖĞRETMEN: ESRA UYSAL BİLGİN PROJE ÖZETİ: Neden acaba ekmeğin orta kısmı kabarır? Sorumuza yanıt alabilmek için başladığımız yolculukta mayalanmaya mikro organizmaların neden olduğunu keşfettik.maya mikroskobik bir mantar ailesine ait bir canlıdır. Paketin içinde uzun süre aktif olmadan yaşayan maya ılık ve nemli bir ortam bulduğunda canlanır. Maya unda bulunan nişasta ile beslenir. Karbondioksit ve alkol oluşturur. Alkol buharlaşır ve havaya karışır. Karbondioksit gazı ise hamurda bulunan glüten(una su eklendiğinde oluşan protein ağı) sayesinde karbondioksit gazını içinde tutar. Böylece hamur kabarır. Kızgın fırına sürülen hamur çok ısınır ve belli bir sıcaklıktan sonra maya ölür ve hamurun kabarmasını sağlayan karbondioksit üretimi durur. Gördük ki fırına konulan tepsinin kenarlarında sıcaklık artışı daha hızlı gerçekleştiği için ekmeğin orta kısmı diğer kısımlarına göre daha kabarıktır.

18 PROJE NO: 24 SINIF: 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL DENİZLİ İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: ENERJİ TASARRUFU DANIŞMAN ÖĞRETMEN: EYLEM EROĞLU HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: İREM VARMA / İZEM ZEYBEKOĞLU PROJE ÖZETİ: Elektrik devresinde sadece ortamın değiştirilmesiyle; bağımlı, bağımsız değişkeni ve kontrol edilen değişkenleri belirlemek. Bu projemizde, pilin bilinçli bir şekilde kullanımı için sıcaklık etkenini araştırdık. Oda sıcaklığında(22 C), soğuk ortamda (0 C)ve çok sıcak ortamda(55 C) pillerin ürettiği elektrik akımını multimetre ile ölçtük.oda sıcaklığında, çok soğuk ortamda ve çok sıcak ortamda pillerin ürettiği elektrik akımının sürelerini karşılaştırdık.pillerin farklı ortam sıcaklıklarında yer aldığı devrelerdeki ampulün parlaklık derecesini gözlemledik.verilerden elde ettiğimiz sonuçlara göre; pillerin aşırı sıcak ve soğuk ortamlarda kullanılması verimliliğini ve kullanım süresini düşürür PROJE NO: 25 SINIF: 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL KYÖD İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI:BİTKİLERE KAHVALTI SAATİ DANIŞMAN ÖĞRETMEN:EBRU KARAKULLUKÇU HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ:ÇAĞATAY ÇETİNTAŞ PROJE ÖZETİ: Proje için ilk başta iki tane aynı boyutta aynı çiçek sayısına sahip bitki alındı.aynı yerde tutuldu, aynı tip saksılara konuldu, aynı güneş ışığı verildi, aynı miktarda toprak konuldu. Tabi ki birde verilen normal su ile haşlanmış yumurta suyunun miktarı eşitti.bu işlem iki hafta boyunca sürdü. Günde iki kez kontrol edildi; iki günde bir fotoğrafları çekildi. Ayrıca her gün boyları ve çiçek sayıları not edildi.iki haftanın sonunda haşlanmış yumurta suyu verilen bitkiye yanında bir de demlenen çayın posası verildi.fotoğrafları çekildi, boyları ve çiçek sayıları ölçüldü.bu işlemde iki hafta sürdü ve proje tamamlandı.sonuç olarak, haşlanmış su ve demli çayın posasının bitkiyi daha çabuk uzattığı gözlemlendi

19 PROJE NO:26 SINIF: 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MANİSA ÜLKEM İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: ATIKLARI TOPLA DOĞALLIĞI İKİYE KATLA HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: BERK ÇİÇEK DANIŞMAN ÖĞRETMEN: FULYA SEPETOĞLU PROJE ÖZETİ: Tarımda kimyasal maddelerin kullanılması birçok olumsuz durumu beraberinde getirmektedir. Sağlıksız, hormonlu gıdalar insan ve hayvan sağlığını tehlikeye düşürmektedir. Aynı zamanda bu maddeler doğal tahribata da neden olmaktadır. Bu duruma bir çare olarak atık sebze ve meyveleri değerlendirerek organik gübre oluşturup organik bitki yetiştirmeye karar verdik. Organik gübreler sayesinde ürünün kalitesi ve miktarı artacak,toprak verimliliğinde devamlılık,sağlıklı,doğal ürünlerin yetiştirilip tüketilmesi sağlanacak. Yapılan deneysel projede sebze ve meyve atıklarından meydana getirdiğimiz doğal gübre ile bitki yetiştirilmesi sağlanmıştır. PROJE NO:27 SINIF: 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MANİSA ÜLKEM İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI: KÖK KALEM HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: YAĞIZ DİNÇ / IRMAK KÜLÜK DANIŞMAN ÖĞRETMEN:ASLI BENZER PROJE ÖZETİ: Beyaz tahta kalemlerinde kullanılan kimyasalların temas ve nefes yoluyla vücudumuza ve doğaya verdiği olumsuz etkilerden kurtulmak, maliyeti en aza indirmek ve temizlenmesi daha kolay olan bir kalem elde etmek bu projenin amacıdır.beyaz tahtalarda kullandığımız kalemlerin içeriğindeki kimyasal boyalar doğaya ve insanlara zarar vermektedir. Projemizde bu zararı en aza indirmek için doğal renkler sağlayabileceğimiz kök boyaları kullanmanın verim sağladığını düşünmekteyiz. Beyaz tahta kalemi içeriğinde yaptığımız değişikliklerle doğal, zararsız, düşük maliyetli yeni bir kalem elde edilmiştir.

20 PROJE NO: 28 SINIF: 7 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MERSİN İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI:NE KADAR ASİT İÇİYORUZ? HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ:BÜŞRA DİNAR DANIŞMAN ÖĞRETMEN: EBRU DER PROJE ÖZETİ: Hepimiz sıklıkla gazlı içecekler tüketiyoruz, bu maddelerin sağlığımız için yararlı olmadıklarını da biliyoruz. Projede hedefimiz; gazlı içecekler olarak bilinen içeceklerin ph değerlerini ölçerek karşılaştırmak, bu içeceklerden hangilerinin diş minesi ve kemik gelişimi üzerinde en olumsuz etkiye yol açtığını belirlemektir. Bu bilginin gazlı içecekler tüketirken daha bilinçli olmamızı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu hedef doğrultusunda en çok tükettiğimiz içeceklerin ph değerlerini bir ph metre yardımıyla ölçtük ve kolalı içeceklerin ph değerinin diğerlerinden daha düşük yani asitliğinin daha fazla olduğunu bulduk. Dolayısıyla kolalı içeceklerin kemik sağlığımızı en olumsuz etkileyen içecekler olduğu sonucuna ulaştık. İnternette yaptığımız araştırmalarda diş çürümesinin, ph değeri 5.5 in altına düştüğü zaman gerçekleştiğini ve hemen hemen bütün gazlı içeceklerin ve çoğu meyveli içeceklerin ph değerinin 5.5 in altında olduğu bilgisine ulaştık. Ayrıca gazlı içecekler tüketmenin kemik yoğunluğu ölçümlerini düşürdüğü için osteoporoza yakalanma riskini arttırdığını öğrendik

21 PROJE NO:29 SINIF: 77 OKULUN ADI : ODTÜ G.V.ÖZEL MERSİN İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI:TOHUMLAR İÇİN ASPİRİN HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER:SİNEM ÇİÇEK / SILA SEVİNMİŞ DANIŞMAN ÖĞRETMEN:SELDA TÜRKASLAN PROJE ÖZETİ: Bu çalışmada çimlenme öncesinde yapılması kolay olan çeşitli aspirin uygulamaları ile kuraklıktan kaynaklanan zararların azaltılması hedeflenmiştir. Bu çalışmada öncelikle farklı konsantrasyonlardaki aspirinin farklı tohumlar üzerine etkisi incelenerek deney için en uygun tohum ve en uygun aspirin konsantrasyonu belirlenmiştir. Bunun için fasulye, mısır, nohut tohumları aspirinin ana maddesi olan salisilik asitle (10-3 ve 10-6 M) çimlendirilmiştir. Çimlenme sonucunda nohut bitkisinin 10-6 konsantrasyonundaki salisilik asitte en hızlı çimlendiği gözlemlenmiştir. Deneyin ikinci bölümünde kuraklık etmenine maruz kalmış tohumların çimlenmesi üzerinde aspirinin etkisi araştırılmıştır. Bunun için nohut bitkisi 10-6 konsantrasyonlardaki salisilik asit içerisinde bir gün boyunca bekletilmiştir. Daha sonra tohumlar bir hafta boyunca sulanmayarak kuraklık etmenine maruz bırakılmıştır. Bir hafta sonunda saf su ve salisilik asitle ile sulanarak çimlenmeleri arasındaki fark gözlemlenmiştir.

ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLEN OKULLAR 3.EUREKA FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLEN OKULLAR 3.EUREKA FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLEN OKULLAR 3.EUREKA FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI PROJE NO: 1 SINIF : 7 OKULUN ADI : ANKARA ODTÜ G.V.ÖZEL ORTAOKULU PROJENİN ADI : GÖL VE NEHİR

Detaylı

ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLEN OKULLAR 1.EUREKA FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLEN OKULLAR 1.EUREKA FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLEN OKULLAR 1.EUREKA FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI PROJE NO: 1 SINIF : 6 OKULUN ADI : ANKARA ODTÜ G.V.ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU PROJENİN ADI : HER

Detaylı

Ortaöğretim BİYOLOJİ 9. Sınıf YAZARLAR

Ortaöğretim BİYOLOJİ 9. Sınıf YAZARLAR Ortaöğretim BİYOLOJİ 9. Sınıf YAZARLAR Dr. Seda ERCAN AKKAYA Osman ALBAYRAK Emine ÖZTÜRK Şermin CAVAK DEVLET KİTAPLARI BEŞİNCİ BASKI...2012 MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YAYINLARI...: 4560 DERS KİTAPLARI DİZİSİ...:

Detaylı

Ünite CANLILAR VE ENERJİ İLİŞKİLERİ

Ünite CANLILAR VE ENERJİ İLİŞKİLERİ Ünite 6 CANLILAR CANLILAR VE ENERJİ İLİŞKİLERİ VE ENERJİ İLİŞKİLERİ Sayfa No Besin Zincirinde Enerji Akışı... 254 Test 1... 254 Test 2... 256 Test 3... 258 Etkinlik (1 7)... 260-265 Madde Döngüleri...

Detaylı

GÜN IŞIĞI. *Melbourne (Melbörn), ekvatorun güneyinde, yaklaşık 38 derece enleminde olan Avustralya daki bir şehirdir.

GÜN IŞIĞI. *Melbourne (Melbörn), ekvatorun güneyinde, yaklaşık 38 derece enleminde olan Avustralya daki bir şehirdir. GÜN IŞIĞI Aşağıdaki parçayı okuyunuz ve ilgili soruları yanıtlayınız. 22 HAZİRAN 2002 DE GÜN IŞIĞI Bugün, Kuzey Yarım Küre en uzun gününü yaşarken, Avustralyalılar en kısa günlerini yaşayacaklar. Avustralya

Detaylı

2010 YILI ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARASI ARAŞTIRMA PROJELERİ FİNAL YARIŞMASI PROGRAMI

2010 YILI ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARASI ARAŞTIRMA PROJELERİ FİNAL YARIŞMASI PROGRAMI 2010 YILI ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARASI ARAŞTIRMA PROJELERİ FİNAL YARIŞMASI PROGRAMI 30 Nisan 2010 Cuma 09.00 Anıtkabir Ziyareti 11.00 Açılış Töreni (Altınpark Fuar Alanı A Salonu) 13.00 Ara 14.00 Sergi

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Helal Gıda Nedir? Bilime Yön Veren Müslüman Bilim Adamları. Çınar Koleji Bilim Şenliği. Parmaklarınız Konuşacak! Uzay Gözlemevi ve Planetaryum

Helal Gıda Nedir? Bilime Yön Veren Müslüman Bilim Adamları. Çınar Koleji Bilim Şenliği. Parmaklarınız Konuşacak! Uzay Gözlemevi ve Planetaryum Çınar Koleji Fen Bilimleri Yayını Haziran 2014 SAYI:1 Bilime Yön Veren Müslüman Bilim Adamları Çınar Koleji Bilim Şenliği Helal Gıda Nedir? Parmaklarınız Konuşacak! Uzay Gözlemevi ve Planetaryum Fenoterapi

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KİMYA TEKNOLOJİSİ EVSEL ATIKLARI DEPOLAMA

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KİMYA TEKNOLOJİSİ EVSEL ATIKLARI DEPOLAMA T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KİMYA TEKNOLOJİSİ EVSEL ATIKLARI DEPOLAMA ANKARA, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

5. Sınıf Üniteler 2.6. BEŞİNCİ SINIF FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ PROGRAMINDA ÜNİTE ORGANİZASYONU

5. Sınıf Üniteler 2.6. BEŞİNCİ SINIF FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ PROGRAMINDA ÜNİTE ORGANİZASYONU 2.6. BEŞİNCİ SINIF FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ PROGRAMINDA ÜNİTE ORGANİZASYONU 152 Üniteler 1. ÜNİTE: Vücudumuz Bilmecesini Çözelim 2. ÜNİTE: Maddenin Değişimi ve Tanınması 3. ÜNİTE: Kuvvet ve Hareket 4. ÜNİTE:

Detaylı

ORTAÖĞRETİM. Fizik 9 DERS KİTABI YAZARLAR. Celâlettin KALYONCU Abdullah TÜTÜNCÜ. Engin PEKTAŞ

ORTAÖĞRETİM. Fizik 9 DERS KİTABI YAZARLAR. Celâlettin KALYONCU Abdullah TÜTÜNCÜ. Engin PEKTAŞ ORTAÖĞRETİM Fizik 9 DERS KİTABI YAZARLAR Celâlettin KALYONCU Abdullah TÜTÜNCÜ Ali DEĞERMENCİ Yaşar ÇAKMAK Engin PEKTAŞ DEVLET KİTAPLARI BEŞİNCİ BASKI..., 2012 M LLÎ E T M BAKANLI I YAYINLARI...: 4559 DERS

Detaylı

T C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BAHÇECİLİK KÜLTÜREL BAKIM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller; Talim ve

Detaylı

TRABZON YOMRA FEN LİSESİ BİLİM FUARI PROJELERİ

TRABZON YOMRA FEN LİSESİ BİLİM FUARI PROJELERİ PROJELERİ 2012-2013 www.tyfl.meb.k12.tr Gözlerimizi kapayıp, yalnız yaşadığımızı varsayamayız. Ülkemizi bir çember içine alıp dünya ile ilgilenmeksizin yaşayamayız. Tersine gelişmiş,uygarlaşmış bir ulus

Detaylı

GIDA, SU ve BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (II)

GIDA, SU ve BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (II) GIDA, SU ve BESLENME KONUSUNDA SIK SORULAN SORULAR (II) HAZIRLAYANLAR Gıda Güvenliği Daire Başkanlığı Çalışanları Ekim-2006 ANKARA Birinci Basım : Ekim-2006 Ankara 3000 Adet ISBN : 975 590 181-7 Baskı

Detaylı

ISBN: 978-963-9638-17-4

ISBN: 978-963-9638-17-4 Öğretmen El Kitabı Yeşil Kutu Öğretmen El Kitabı Orta ve Doğu Avrupa Bölgesel Çevre Merkezi ile Türkiye, Bulgaristan, Macaristan ve Polonya dan çok sayıda kişi ve kurumun işbirliğiyle hazırlamıştır. Yeşil

Detaylı

2013-2014 ÖĞRETİM YILI ÖZEL BAHÇELİEVLER İHLAS ORTAOKULU FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ 6.SINIF ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI

2013-2014 ÖĞRETİM YILI ÖZEL BAHÇELİEVLER İHLAS ORTAOKULU FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ 6.SINIF ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI EYLÜL 1. (16 EYLÜL 20 EYLÜL) 4 1.Hücre ile ilgili olarak öğrenciler; 1.1. Bir hayvan hücresi ve bitki hücresini mikroskopta gözlemleyerek çizer (BSB-1,2,3). 1.2. Hücrenin temel kısımlarını levha, model

Detaylı

TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI

TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ ÇALIŞANLARI İÇİN HİJYEN EL KİTABI Hazırlayanlar Dr. Dyt. Saniye Bilici Sağlık Bakanlığı-Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008

Detaylı

İLKÖĞRETİMDE FEN BİLGİSİ ÖĞRETİMİ

İLKÖĞRETİMDE FEN BİLGİSİ ÖĞRETİMİ İlköğretimde Etkili Öğretme ve Öğrenme Öğretmen El Kitabı Modül 7 İLKÖĞRETİMDE FEN BİLGİSİ ÖĞRETİMİ Doç.Dr. Fitnat KAPTAN Arş. Gör. Hünkar KORKMAZ İLKÖĞRETİMDE FEN BİLGİSİ ÖĞRETİMİ Fen Bilimleri ve Fen

Detaylı

DANIŞMAN ÖĞRETMEN:VASFİYE ANADOLLU

DANIŞMAN ÖĞRETMEN:VASFİYE ANADOLLU HORMONLAR DANIŞMAN ÖĞRETMEN:VASFİYE ANADOLLU AYŞE OKÇU YAĞMUR COŞARDEMİR SİMAY TEMİZ SILA KUMRAL MELİSA GÖÇMEN ÖYKÜ SEZER KOÇAN 2005-2006 İZMİR 1 İÇİNDEKİLER Hormon nedir?...3 a)hormao b)hormon hastalıkları

Detaylı

DİYABET HAKKINDA HERŞEY

DİYABET HAKKINDA HERŞEY insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumun da gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır. www.gulenhasta.com Diyabet, vücudunuzunda pankreas

Detaylı

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL EKREM ELGİNKAN LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI PROJE KİTABI

İTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL EKREM ELGİNKAN LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI PROJE KİTABI İTÜ GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL EKREM ELGİNKAN LİSESİ 2014 2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI PROJE KİTABI (Yayın No:2) İstanbul, Eylül 2014 İÇİNDEKİLER 1. Önsöz-Okul Müdürü... 2. Proje Temelli Eğitim... 3. Proje Nedir?...

Detaylı

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ GENÇLERDE TEMEL İHTİYAÇLAR 761CBG054 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer

Detaylı

ÇOCUKLARDA DİYABET HAKKINDA TEMEL BİLGİLER

ÇOCUKLARDA DİYABET HAKKINDA TEMEL BİLGİLER ÇOCUKLARDA DİYABET HAKKINDA TEMEL BİLGİLER FR-HYE-04-438-01 DİYABET NEDİR? Vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi besinlerden alabilmemiz için pankreastan salınan insülin hormonuna ihtiyacımız vardır. Salınan

Detaylı

EKOLOJİK RESTORASYON / PERMAKÜLTÜR KURSU Bağbahçe - Ocaklar/Erdek/Balıkesir 14-22 Ağustos 2010

EKOLOJİK RESTORASYON / PERMAKÜLTÜR KURSU Bağbahçe - Ocaklar/Erdek/Balıkesir 14-22 Ağustos 2010 1 LATİN ve TÜRK EĞİTMENLERLE EKOLOJİK RESTORASYON / PERMAKÜLTÜR KURSU Bağbahçe - Ocaklar/Erdek/Balıkesir 14-22 Ağustos 2010 Kişisel ve Toplumsal Düzeyde Sürdürülebilir Bir Yaşam İçin Doğayla Uyumlu Yaşam

Detaylı

Kimya Her Yerde. Ünite

Kimya Her Yerde. Ünite Ünite 4 Kimya er Yerde Su ve ayat 208 azır Gıdalar ve Temizlik Malzemeleri 224 Polimerler, Kozmetikler, İlaçlar, Kırtasiye Malzemeleri 242 Sanayide Kimya 260 Çevre Kimyası 276 ÜNİTE - 4 KİMYA ER YERDE

Detaylı

ÖNSÖZ. Rıza EPİKMEN Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

ÖNSÖZ. Rıza EPİKMEN Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ÖNSÖZ Yaşamımız boyunca ihtiyaçlarımızın hemen hemen tümünü, doğrudan veya dolaylı olarak doğadan elde etmekteyiz. Doğa ile olan bu etkileşimimiz düşünüldüğünde, çevrenin korunmasında ve doğal kaynakların

Detaylı

SÜT KATEGORİSİ SORU KATALOĞU

SÜT KATEGORİSİ SORU KATALOĞU SÜT KATEGORİSİ SORU KATALOĞU İÇİNDEKİLER I. Aseptik Ambalajlama II. Süt Kategorisi III. Okul Sütü Projesi IV. Laktoz İntoleransı V. Süt Zehirlenmesi I. ASEPTİK AMBALAJLAMA 1. Aseptik işlem ve ambalajlama

Detaylı

İNOVATİF NANOTEKNOLOJİ. Kimya Dergisi ÖĞRETMENLİK VE KİMYA DETERJAN SEKTÖRÜ DOZ AŞIMI - GIDA KATKI NANOTEKNOLOJİ MADDELERİ FUAR REHBERİ KİMYAGER VE

İNOVATİF NANOTEKNOLOJİ. Kimya Dergisi ÖĞRETMENLİK VE KİMYA DETERJAN SEKTÖRÜ DOZ AŞIMI - GIDA KATKI NANOTEKNOLOJİ MADDELERİ FUAR REHBERİ KİMYAGER VE İNOVATİF Kimya Dergisi YIL : 1 SAYI : 4 KASIM 2013 NANOTEKNOLOJİ DETERJAN SEKTÖRÜ NANOTEKNOLOJİ FUAR REHBERİ HAYAT İÇİN VAZGEÇİLMEZ OLAN YAŞAM KAYNAĞIMIZ SU İŞ GÖRÜŞMESİ SORU-CEVAPLARI ÖĞRETMENLİK VE KİMYA

Detaylı

SOYA SEKTÖR RAPORU TUBA ÖNER İSTATİSTİK ŞUBESİ EKİM 2006

SOYA SEKTÖR RAPORU TUBA ÖNER İSTATİSTİK ŞUBESİ EKİM 2006 SOYA SEKTÖR RAPORU TUBA ÖNER İSTATİSTİK ŞUBESİ EKİM 2006 İÇİNDEKİLER GİRİŞ...3 1 ÜRÜNÜN ORİJİNİ, TANIMI VE KAPSAMI...4 1.1 ÜRÜNÜN TARİHÇESİ, ORİJİNİ VE YAYILIŞI...4 1.2 ÜRÜNÜN BİTKİSEL ÖZELLİKLERİ...4

Detaylı

TÜBİTAK 45. ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ FİNAL YARIŞMASI PROGRAMI

TÜBİTAK 45. ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ FİNAL YARIŞMASI PROGRAMI 1 2 TÜBİTAK 45. ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ FİNAL YARIŞMASI PROGRAMI 05 Mayıs 2014 Pazartesi 10.00 Açılış Töreni ve Sergi 13.00 Ara 14.00 Sergi 18.00 Sergi Kapanış 06 Mayıs 2014 Salı 10.00

Detaylı