MARKA YAPI BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI MANTOLAMA İÇİNDEKİLER

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MARKA YAPI BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI MANTOLAMA İÇİNDEKİLER"

Transkript

1 MARKA YAPI BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI MANTOLAMA İÇİNDEKİLER SAYFA Mantolama Nedir? 1 Mantolama yaptırmak için 7 neden 2 Mantolama ne kadar sürede yapılır? 3 Mantolama uygulamasının faydaları nelerdir? 3 Mantolamamı nasıl koruyabilirim? 3 Mantolama Firmaları 4 Mantolama Kanunu 5 Mantolama Nasıl Yapılır? 6 Mantolama Sistemleri 7 Mantolama Ne Kadar Tasarruf Sağlar? 8 Yanlış Uygulamalardan Gelen Şikâyetler 9

2 MANTOLAMA YAPTIRMAK İÇİN 7 NEDEN 1. ÇEVRE İÇİN; Mantolama yaptırdığınızda daha az yakıt kullanırsınız. Hava kirliliğine bağlı küresel ısınmanın önlenmesi ve çevrenin korunmasına katkı sağlarsınız. 2. ÜLKE EKONOMİSİ İÇİN;Tekniğe uygun bir mantolama ile %50 enerji tasarrufu sağlayarak her yıl ülke olarak harcadığımız enerji masraflarını azaltmak mümkündür. 3. KİŞİSEL TASARRUF İÇİN;Uygulanan dış cephe mantolama ile sağlanan yakıt tasarrufu sayesinde mantolama maliyeti ortalama 3 kış sezonunda karşılanabilmektedir. Bu amortisman süresi, tüketilen yakıtın miktarına, türüne ve binanın tipine göre 2 ile 5 yıl arasında değişebilmektedir. Isı Yalıtımının 4 mevsim sürecek bir ekonomi olduğu düşünüldüğünde, ayrıca yaz sezonunda yalıtım ile azalacak olan klima giderleri de (elektrik, soğutma gazı, servis) hesaba katılacak olursa amortisman süresi daha da kısalacaktır. 4. KONFOR İÇİN;Dış cephe mantolaması yapılmış ısı yalıtımlı evlerde ısı dengeli bir şekilde dağılır. Duvarların sıcaklığı yükseldiğinden yoğuşma ve hava akımı olmaz, sağlıklı ve konforlu yaşama alanları elde edilir. Isı Yalıtımı sayesinde sevdiklerinizle birlikte sağlıklı bir yaşama ve çalışma alanına sahip olabilirsiniz. 5. SAĞLIK İÇİN;Yaşadığımız alanlardaki ısı farkları, yoğuşma, küf ve mantar oluşumuna yol açar! Bu durum astım, grip ve benzeri üst solunum yolları rahatsızlıklarına sebebiyet verir. Dışcephe mantolaması yapılmış evlerde ısı odalar içerisine dengeli bir şekilde dağılır. Bu şekilde hijyenik sorunlar oluşmaz, duvarlarınızda hem sağlığınızı hem de gözünüzü rahatsız edici görüntüler yaşanmaz. 6. GÜVENLİK İÇİN;Dış cephe mantolama yapılmamış bina duvarlarında beton içindeki donatılar yoğuşmadan dolayı zamanla korozyona uğrayarak yıpranır ve mukavemet kaybına uğrar! Mantolama ile cephelerinizin dış etkenlere karşı yıpranmasının önüne geçebilir, binanızın yapısal olarak çok daha uzun yıllar ayakta kalmasını sağlayabilirsiniz. 7. ESTETİK İÇİN; Mantolama ile eskimiş, yıpranmış ve solgun binalarınızın yüzü yenilenir. Uzman bir uygulama ile her bakımdan üstün bir ısı yalıtım performansı ile birleşerek, binalarınızın cephelerini hayallerinizdeki estetik ve güzelliğe kavuşturur.

3 MANTOLAMA NEDİR? Mantolama adı verilen Dış Cephe ısı Yalıtımı Sistemleri uzun yıllar öncesinden Avrupa ülkelerinde standartlarla çerçevelenmiş ve enerji tasarrufu amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemize maalesef gecikmeli gelen bu tasarruf sistemi sebebi ile enerji satan bir ülke iken dışarıdan enerji alan bir ülke konumuna gelmiş bulunmaktayız. Yapılarımızda ısınma ve serinleme amaçlı kullandığımız kombi, kalorifer, klima vb. cihazların sarf ettikleri enerji, dış cephe mantolama tatbikatları ile %50 azaltılabilmektedir. Eğer binamızın temel ve çatılarında mantolama yapılmışsa bu oran %60 lara çıkacaktır. Bu kadar önemli katkılar sağlayacağı unutulmamalıdır. Binalarımızda en önemli kayıplar kolon ve kirişlerden kaynaklanmaktadır. Bu sebep ile iç duvarlarda yapılacak mantolama uygulamaları asla sonsuz ömürlü olmayacak. Dış cephede ve bina duvarlarının tamamını kaplamadıkça sonra mantolama sistemleri tatmin edici sonuç vermez. Sistemin ana prensibi hiçbir aralık vermeden yapının dışarıdan ısı yalıtım levhaları ile kaplanmasıdır. Kolonlar, kirişler, duvarlar, pencere merkezleri, çıkma altları bir bütün olarak mantolanmalı ve yapının tamamı koruma altına alınmalıdır. Doğru bir şekilde Dış Cephe Isı Yalıtım sistemi ile kaplanan bir binanın korozyon problemini bir daha yaşamayacağını, yaşının sabitleneceğini ve mantolamanın bina ömrü kadar hizmet verebileceğini unutmamalıdır. Yapılarda mantolama uygulaması ısınma için kullanılan enerjiden tasarruf edilerek gaz, kurum ve toz emisyonunu azaltıp çevre için doğrudan kazanç sağlar. Duvar, ısı köprüleri, zemin ve tavan yüzey sıcaklıklarının iç konfora olduğu kadar yapı kabuğu üzerinde de önemli etkileri vardır. Yeterli yalıtım yaşam kalitesine katkıda bulunur ve bina dokusunun korunmasına yardımcı olur. Dış cephe mantolama için teknik verilere uygun olan ve olmayan çok çeşitli ürünleri bulmanız mümkün. Mantolama uygulamasından maksimum derecede fayda sağlamak için ürün kalitesi teknik diğerleri üstün malzemelere ek olarak uygulamanın hassas yapılması gerekmemektedir. Ürün ve uygulamanın birleşmesi sonucunda mantolama tam performans ile çalışacak size konforlu ve sağlıklı bir mekân oluşturacaktır. Bu çözümde kullanılan bileşenler doğru nitelikte seçilmiş ısı yalıtım levhaları, levhaların yüzeye ankrajlanmasını sağlayan özel dübeller, yine levhaların yüzeye yapışmasını sağlayıcı özel yapıştırma harcı ve mantolamaya özel sıva harcı, sıva aderansini arttıran sıva filesi boşluklarda kullanılmak üzere tasarlanmış alüminyum profillerden tasarlanmıştır.

4 MANTOLAMA NE KADAR SÜREDE YAPILIR? Binalarda yapılacak olan dış cephe ısı yalıtımı uygulamaları için gereken süre; yapının ihtiyaçları büyüklüğü ve yalıtım uygulamasında çalışacak kişi sayısıyla ilişkili olarak belirlenir. Genel olarak mantolama, orta büyüklükteki bir bina için 1-4 haftalık zaman zarflarında tamamlanır. Tabii ki hava koşulları bu süreyi olumlu/olumsuz etkilemektedir. MARKA YAPI olarak kış aylarında mantolama hizmeti vermemekteyiz. Soğuk ve yağışlı havada yapılan uygulamalar sağlıklı olmaz. Bu tarz uygulama yapabileceğini söyleyenlere itibar etmeyiniz. MANTOLAMA UYGULAMASININ FAYDALARI NELERDİR? Dış cephe mantolama yapılmasıyla, binadan dışarıya çıkan ısı kaybı; yalıtımsız duruma göre azalır. Dolayısıyla ısınabilmek için tüketilen yakıt miktarı da azalmış olur. Bu azalma miktarı, yapınızın bulunduğu bölgenin iklim koşullarına göre farklılık gösterir. Bu değişim oranı %50-60 arasındadır. Mantolama yapılmış yapıların, duvarlarının iç yüzeylerinde terleme sonucu küflenmeler, siyah lekelenmeler ayrıca sıva ve boya kabarmaları olmaz. Yaşam alanlarınızda sıcak soğuk hava farklılıkları oluşmayacağından sağlıklı bir ev ortamı oluşur. Mantolama yapıldığında duvardaki malzemeler korozyona uğramaz. Mantolama uygulanmış binalarda yakıt tüketimi daha az olduğundan hava kirliliğine neden olmaz. MANTOLAMAMI NASIL KORUYABİLİRİM? Eski binalarda mantolama uygulamaları öncesinde klimaların, antenlerin, tabelaların, çamaşır demirlerinin tümünün sökülmesi gerekmektedir. Sistemin ana prensibi hiç aralık bırakmadan cephenin tamamının ısı yalıtım levhası ile kapanması olduğu için söz konusu unsurların mantolama sonrası cepheye monte edilmemesi çok daha sağlıklı bir karar olacaktır. Bina yönetimlerinin mantolama sonrası kat malikleriyle beraber ortak karar alarak ilerleyen dönemlerde de dış cephe ısı yalıtım sistemlerine özel yönetim tedbirleri alınması herkesin çıkarına olacaktır. Tüm bu tedbirlere rağmen onarım isteyen bir durum söz konusu olduğunda binanızın uygulamalarını yapana firmayla görüşüp yardım talep etmeniz doğru bir seçim olacaktır. Mantolama uygulamasında ödediğiniz maddi bedel kendini enerji giderlerindeki tasarruftan dolayı kısa sürede amorti edeceği gibi korunmasında özen gösterilen bir ısı yalımı sisteminin bir daha cephede asla masraf kapısı olmayacağını ve sadece uzun sürede yeniden renklendirmek için boyanması gerektiği unutmayınız.

5 MANTOLAMA FİRMALARI Mantolama firması seçiminde öncelikle iyi bir altyapı ve teknik kadroya sahip, hiçbir işi yarım bırakmamış uygulama hakkında tam bilgiye sahip, uygulama ve iş güvenliği alanında eğitimli ekipleri olan firmalar tercih edilmelidir. Uygulayıcı firma yaptığı işin arkasında durabilmelidir. Hem işçiliğe hem de kullanılan malzemeye tedarikçi ve kendisi en az 5 sene garanti verebilmelidir. Uygulamada TS ve CRN standartlarına uygun üreticinin garanti verdiği mantolama malzemeleri kullanılmalıdır. İşe başlamadan önce mutlaka sözleşme imzalanmalı ve tüm şartları detaylı olarak sözleşmede belirtilmelidir. Firmadan mutlaka uygulamadan uygulamada çalışacak personelin istenmelidir. Mantolamanın ana amacı bir binanın içi ve dışı arasındaki enerji transferini sınırlamaktır. Türkiye nin toplam enerji tüketiminin büyük bir kısmı ısıtma için kullanılır. Çatılar, duvarlar, pencereler ve zeminler için yapılan mantolama ısı kaybını azaltarak enerjinin verimliliğini artırır. Mantolama başta büyükşehirler olmak üzere tüm illerde gerek sağlık gerek çevre gerekse ekonomik sebeplerden yapılmalıdır. Standartları kötü olan mantolama dan performans almak mümkün değildir. İyi bir mantolama uygulaması için ısı köprüleri oluşmaması gerekir. Pencere kenarları, çıkmalar, parapetler vb. bölgelerin mantolaması yapılırken çok dikkat edilmelidir. İyi bir uygulamanın olmazsa olmazlarının başında bilgi birikim ve tecrübeye sahip mantolama şirketleri gelir, personeli bilgili, tecrübeli olan mantolama şirketlerinin uygulamadan kaynaklanan sorunları hemen giderir. İkinci olmazsa olmazı standartlara uygun mantolama malzemesidir, ulusal standartlara uygun ısı yalıtım malzemeleri tam koruma sağlar ve uzun yıllar binanızı dış etkilerden korur. Mantolama firmalarının ilk görevi uzman uygulayıcı personel yetiştirip sorunsuz uygulamalar yapmak ve kurumsal kazançlarını ikinci planda tutmak. Kalite uygulamada ön planda olmalıdır.

6 MANTOLAMA KANUNU Isı yalıtım yeni binalar için zorunlu bir uygulamadır yılından bu yana yürürlükte olan Binalarda Isı Yalıtım Yönetmeliği ne göre bu tarihten sonra inşa edilen yeni binalar ısı yalıtımlı olarak projelendiriliyordu. Yönetmeliğin 1 Kasım 2008 tarihinde yürürlüğe giren revizyonu gereğince, mevcut eski binaların tadilatla yenilenen ve ilave edilen kısımları da, artık enerji verimli olarak projelendirilmek zorundadır. Yeni binalar 1 yıl, eski binalar 10 yıl içinde yalıtımlı olmak zorunda. Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği de ısı yalıtımını bir binanın olmazsa olmazları arasında yerleştiriyor. Resmi Gazete de 5 Aralık 2008 de yayımlanan yönetmelik; yeni ve ruhsata tabi oranda tadilat yapılacak mevcut binalar için minimum enerji performans gereklerinin belirlenmesini, yenilenebilir enerji kaynaklarının uygulanabilirliğinin değerlendirilmesini ve ısıtma-soğutma sistemlerinin kontrolünü yapmayı hedefliyor. Isı Yalıtımın zorunlu kılan son gelişme ise Türkiye nin Kyoto Protokol ünü imzalaması oldu. Protokol gereği 2012 yılından itibaren ciddi yükümlülüklerin altına girecek olan ülkemizde sera gazı salınımını önleyerek çevreci yatırımlar hız kazanacak. Bu kapsamda en büyük yatırım ise Isı Yalıtımına yapılacak yatırım olacak. Dünyadaki tüm sera gazı salınımının 1,3 üne neden olan Türkiye, küresel ısınmaya en çok neden olan ülkeler sıralamasında 13. Sırada yer alıyor. Isınmak için tüketilen fosil yakıtlar ise çevre kirliliğinin en önemli sebebini oluşturuyor. Isı yalıtımıyla konut başına atmosfere yayılan atık az miktarı da yarı yarıya iniyor. Yeni binalarda inşaat izni verilirken mantolama yapılarak Isı Enerji Kimlik Belgesi şartı arandığını mantolama ya da benzeri sistemler ile ısının yalıtımı açısından yeni ısı izolasyonu uygulamalarının yeni binalarda zorunlu hale gelmişken mevcut eski binalarda ise 2 Mayıs 2017 ye kadar bütün eski binaların yalıtım mantolama kanunu gereği nedeniyle ısının yalıtımı alternatif sistemlerinden herhangi birini uygulama zorunluluğu olduğu bütün binaların mantolama yaptırarak Enerji Kimlik Belgesi ne sahip olmak zorunda olduğunu 2017 yılından sonra bina alış-satışlarında tüm yapılarda ısı izolasyonu ile EKB şartı aranacağı. Eski yapılarda vede binalarda mantolama zorunlu hale getirilip tüm yapılarda ENERJİ KİMLİK BELGESİ bulunmasının zorunlu olduğunu biliyor muydunuz?

7 MANTOLAMA NASIL YAPILIR? 1. YÜZEY HAZIRLIĞI Brüt astarı yüzeye sürülür. Yüzeyde toz yağ gibi yapışmayı azaltıcı maddeler varsa bunlar temizlenir. Tamir edilecek erler varsa tamiratı yapılır. 2. SU BASMAN PROFİLİ YERLEŞTİRME Su basman profili kullanarak ısı yalıtım malzemesinin profil içine düzgün olarak oturtulması ve düzgün hat oluşturulması sağlanır. Su basman profilleri mantolamada kullanılmak üzere istenen levhanın enine kalınlığına göre belirlenir ve yerleştirilir. Yapıştırıcı sürülmesinden sonra, ısı yalıtım levhaları su basman profiline oturtularak, hafifçe kaydırılıp duvara yapıştırılır. 3. YALITIM LEVHALARININ YAPIŞTIRILMASI Yalıtım levhalarını yapıştırılacak yüzeylerinin kenarları boyunca bir çerçeve oluşturacak şekilde yapıştırma harcı sürülür. Orta kısımlarda da noktasal olarak yapıştırıcı sürülür. Birleşim derzlerine yapıştırıcı ve düzensizlikler oluşturulmamalıdır. Levhaların duvara batırılıp sıkıştırılması esnasında yanlardan taşan harç bir sonraki levha yerleştirilmeden önce mutlaka temizlenmeli ve ısı köprüsüne neden olabilecek derz oluşturulmamalıdır. 4. YALITIM LEVHALARININ DÜBELLENMESİ Dübelleme işlemine geçebilmek için levhaların yüzeyin uygulanan yapıştırma harcının tam kurumuş olmasına dikkat edilmelidir. Dübelle menin asıl amacı rüzgar ve türbülans etkilerini önlemektir. 5. KÖŞE PROFİLLERİNİN YERLEŞTİRİLMESİ Köşelerde rüzgâr ve su etkileri ile levhalar arkasında zamanla oluşabilecek ayrılma riskini önlemek ve düzgün bir köşe oluşturmayı kolaylaştırmak köşe profilleri yerleştirilir. Gerekli bölgelerde damlalık ve denizlik kullanılır. 6. DIŞ CEPHE SIVA KAPLAMALARI VE DONATI FİLESİNİN YERLEŞTİRİLMESİ Isı yalıtım levhalarının üzerine ilk kat sıva atılır. İlk kat sıvayı hemen takiben takiben donatı filesi ilk kat sıvanın üzerine hafifçe gömülerek yerleştirilir. Sıva kurumdan ikinci kat sıva yapılır. 7. DIŞ CEPHE BOYA Boyama işlemine geçildiğinde direkt dış cephe boyası uygulayabilir veya sıva üzerindeki hataları örtmek için dekoratif sıva uygulanıp üzerine boya uygulanır.

8 MANTOLAMA SİSTEMLERİ POLİSAN EXELANS ENERJİ DIŞ CEPHE MANTOLAMA SİSTEMİ POLİSAN EXELANS ENERJİ KARBONLU EPS POLİSAN EXELANS ENERJİ YAPIŞTIRICI POLİSAN EXELANS ENERJİ SIVA POLİSAN EXELANS ENERJİ DÜBEL POLİSAN EXELANS ENERJİ SIVA FİLESİ 160 GR POLİSAN EXELANS ENERJİ PVC DONATI KÖŞE PRO POLİSAN EXELANS ENERJİ DEKORATİF KAPL. AST. POLİSAN EXELANS ENERJİ DEKORATİF KAPL POLİSAN EXELANS ENERJİ SİLİKONLU DIŞ CEPHE BOY m2 5 KG 5 KG 6 ADET 1,1 m2 0,25 M 0,3 KG 2,5 KG 0.36 KG WEBER MAXİTHERM MANTOLAMA SİSTEMİ WEBER MAXİTHERM KARBONLU EPS WEBER MAXİTHEM YAPIŞTIRICI WEBER MAXİTHERM SIVA WEBER MAXİTHERM DÜBEL WEBER MAXİTHERM SIVA FİLESİ 160 GR WEBER MAXİTHERM PVC DONATI KÖŞE PROFİLİ WEBER MAXİTHERM KAPLAMA ASTARI WEBER MAXİTHERM DEKORATİF SIVA 1,03 m2 5 KG 5 KG 6 ADET 1,1 m2 0,25 M 0,3 KG 3,2 KG

9 MANTOLAMA NE KADAR TASARRUF SAĞLAR Ülkemizde yıllık enerji tüketiminin %37 si sanayide, %5 i tarımda, %3 ü diğer sektörlerde ve %33 ü konutlarda tüketilmektedir. Konutların ise maalesef sadece %5 i uygun ve doğru şekilde izole edilmiş durumdadır. Buradan da anlaşılacağı üzere %28 lik bir bölüm halen enerjisini boşa harcamaktadır. Bu durum ülke ekonomisinin yanı sıra bireysel anlamda da bina ve mesken sahiplerinin ekonomisini ciddi anlamda zarara uğratmaktadır. Özellikle içinde bulunduğumuz küresel kriz ve bunun neticesinde ülkemizdeki enerji harcamalarının son bir sene içerisinde %77 ye yakın zam görmesinden dolayı mantolama ekonomik anlamda bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu tabii ki ekonomik ve içinde bulunduğumuz ülke şartlarından dolayı en önemli kriterlerinden biridir. Bununla beraber ısı farklı sıcaklıklara sahip ortamlarda daima sıcaktan soğuğa geçerek bir denge oluşturma eğilimindedir. Buda evlerinizdeki ısının devamlı olarak zayıf zayıf noktalar bularak havaya karışması anlamına gelmektedir. Özellikle kombi ile ısıtılan binalarda kombi cihazları üzerindeki termostatlar bulundukları mekânın ısısına göre kendi çalışmalarını düzenlemektedir. Devamlı olarak ısı kaçağı bulunan bir mekânda tabiiki cihaz %40 oranında daha fazla tüketime geçmektedir. Bu da ev ekonomisine ciddi bir maliyet getirmektedir. Mantolama sistemleri binalarda kullanılan detaylara başlıca olarak %50 ye varan ısı tasarrufu sağlamaktadır. Tabii ki bu sadece oran bazında elde edilmiş bir sonuç değildir. Yıllardır çalıştığımız müşterilerimizden bire bir olarak aldığımız direk sonuçlarda test ettiğimiz bir orandır. Dış cephe mantolamanın faydası çoktur. Sonuç olarak bina mantolama uygulamaları bu nedenle hızla yapılmaktadır. DOĞRU ÜRÜNLE YAPILAN YALITIM 400 TL LİK FATURA 160 TL YE DÜŞÜYOR.

10 YANLIŞ UYGULAMLAR İLE İLGİLİ SİZLERDEN GELEN ŞİKÂYETLER Yanlış mantolama uygulamaları hakkında sizlerden gelen şikâyetlerin bazılarını sizlerle paylaşmak istedik; Firmalar, kış aylarında uygulama yapmakta ve yapılan uygulama 1-2 sene içerisinde çatlama, dökülme yapmakta, Sözleşmede yer alan dışında malzeme kullanımı Filesiz mantolama yapılması ve sonucunda boyanın kısa sürede çatlaması İş başlangıcından sonra fiyatın çeşitli bahaneler ile arttırılması (Malzemeye zam geldi, işçilik fazla oldu, iskele kurulumunda sıkıntı yaşanıyor vb.) Ustalar ile yapılan anlaşmalarda, ustaların ön ödemeleri almaları ve kayıplara karışması Mantolama işçilerinin bina sakinlerini rahatsız etmesi, hırsızlık yapması vb. Sigortasız işçi çalıştırma veya işçilere daha az maliyetli olan tehlike sınıfı düşük sigorta yapılması İş başında işçilere sigorta yaptırılması,1-2 sonra sigortadan çıkartılması Güvenlik önlemlerinin alınmaması, çürük iskele kurulumu. Bunun sonucunda sadece işçiler zarar görmez, bina sakinleri de zarar görebilir. Ucuza iş yaptırmak için kimse kendini tehlikeye atmamalı. Uygulama yapan ustaların deneyimsiz olması. Deneyimsiz ustalar ile yapılan uygulamalar kesinlikle amacına ulaşmaz. Yapılan mantolama arasında ısı kanallarının oluşması. Bu nedenle bazı binalarda enerji tasarrufunun sadece %10 olduğu tespit edilmiştir. İyi malzeme ve işçilik ile normalde bu değer %50 civarındadır.

ISI YALITIMI (MANTOLAMA) NE KADAR SÜREDE YAPILIR?

ISI YALITIMI (MANTOLAMA) NE KADAR SÜREDE YAPILIR? İÇİNDEKİLER SAYFA ISI YALITIM NEDİR? 1 ISI YALITIMI (MANTOLAMA) NE KADAR SÜREDE YAPILIR? 2 ISI YALITIMI (MANTOLAMA) UYGULAMASININ FAYDALARI NELERDİR? 3 MANTOLAMA FİRMALARINDA ARANACAK ŞARTLAR 3-4 MANTOLAMA

Detaylı

Mantolama Sistemleri Kataloğu

Mantolama Sistemleri Kataloğu 2012 Mantolama Sistemleri Kataloğu Kale Mantolama Sistemleri Kataloğu 1 İçindekiler 2 3 4 5 6 7 8 10 11 15 18 23 28 30 36 Kale Grubu Kalekim Binalarda Isı Yalıtımı / Isı Yalıtmının Faydaları Isı Yalıtımı

Detaylı

Isı Yalıtım Ürünleri

Isı Yalıtım Ürünleri Isı Yalıtım Ürünleri www.stroton.com STROTON 2000 yılında kurulan STROTON; yüksek kalitede ısı yalıtımı sağlayan ürünlerin yanı sıra ülkemizin ilk ve tek ICF konut sistemi üreten modern tesisidir. Yüksek

Detaylı

DYNAFOAM BOARD XPS ISI YALITIM LEVHALARI. RoHS

DYNAFOAM BOARD XPS ISI YALITIM LEVHALARI. RoHS Enerji Tüketimini Azaltır. Isıl Konfor Sağlar. Sağlıklı Yaşam Sunar. İlk Yatırım ve işletme Maliyetlerini Azaltır. Çevrenin Korunmasına Katkı Sağlar. CFC-HCFC FREE RoHS TARİHÇE 20 yıllık tecrübesiyle,

Detaylı

Isı Yalıtım Kılavuzu. İleriye yönelik fikirler

Isı Yalıtım Kılavuzu. İleriye yönelik fikirler Isı Yalıtım Kılavuzu İleriye yönelik fikirler Evim, sıcak evim! Binanıza ısı yalıtımı yaptırmadan önce bilmeniz gereken her şeyi sizin için özetledik! İleriye yönelik fikirler Kısa Kısa Dış Cephe Isı

Detaylı

ENERJİ KİMLİK BELGESİ

ENERJİ KİMLİK BELGESİ ENERJİ KİMLİK BELGESİ Üretilen her ürünün pazarlanması sırasında tüketicinin farklılıkları görebilmesi, hangi ürünü tercih edeceğine karar verebilmesi, ürünler arasında mukayese yapabilmesi, uzun vadede

Detaylı

2. DUVAR YALITIM UYGULAMASI

2. DUVAR YALITIM UYGULAMASI İÇİNDEKİLER KONULAR Sayfa ÖZET 1 AÇIKLAMALAR 2 ÖĞRENME FAALİYETİ - 1 3 1. ÇATI YALITIMI 3 1.1. Kullanılan Çatı Arası Yalıtımı 3 1.2.Kullanılmayan Çatı Arası Yalıtımı 4 1.3. Ters Teras Çatı Yalıtımı 5 ÖĞRENME

Detaylı

6. YAPILARDA ISI YALITIMI VE ISI YALITIM MALZEMELERĐ

6. YAPILARDA ISI YALITIMI VE ISI YALITIM MALZEMELERĐ 6. YAPILARDA ISI YALITIMI VE ISI YALITIM MALZEMELERĐ Isı, bir enerjidir ve farklı sıcaklıklara sahip mekânlarda; sıcaklığın yüksek olduğu taraftan düşük olduğu tarafa doğru geçme eğilimi gösterir. Isı,

Detaylı

DIŞ CEPHE MANTOLAMA MALZEMELERİNİN PERFORMANSLARININ KARŞILAŞTIRILMASI

DIŞ CEPHE MANTOLAMA MALZEMELERİNİN PERFORMANSLARININ KARŞILAŞTIRILMASI DIŞ CEPHE MANTOLAMA MALZEMELERİNİN PERFORMANSLARININ KARŞILAŞTIRILMASI YÜKSEK LİSANS TEZİ Sevcan ÖZGÜVEN DANIŞMAN Doç.Dr. Tayfun UYGUNOĞLU İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Ocak, 2015 Bu tez çalışması

Detaylı

w w w. i z o m a n. c o m 1

w w w. i z o m a n. c o m 1 www.izoman.com 1 Hakkımızda ilhamlarımızı doğadan aldık Ar-Ge insana ve doğaya yaptığımız yatırımlarla hep kazandırdık. 1992 yılından itibaren, inşaat sektöründe projeler gerçekliştiriyoruz. 2007 yılında

Detaylı

MULTİFONKSİYONEL FULL İZOLASYON HARÇLARI ÇAĞDAŞ YAPILARIN 9 DERDİNE DEVA D9

MULTİFONKSİYONEL FULL İZOLASYON HARÇLARI ÇAĞDAŞ YAPILARIN 9 DERDİNE DEVA D9 MULTİFONKSİYONEL FULL İZOLASYON HARÇLARI ÇAĞDAŞ YAPILARIN 9 DERDİNE DEVA D9 D1 Deprem Sigortası dır: % 70 hafiftir. D2 Karlı dır: % 60-80 e kadar ısı izolasyonu sağlar ve küresel ısınmayı azaltır. D3 Akustik

Detaylı

ilkeli olmak gerekir...

ilkeli olmak gerekir... Tiritoğlu Mimarlık Mühendislik Tic. A.Ş. Tipor Kalitesi Tescillendi En yükseğe çıkmak için durmadan çalışmak, en yüksekte kalabilmek için de ilkeli olmak gerekir... www.tiritoglu.com.tr www.tipor.com.tr

Detaylı

AB SÜRECİ ÖNCESİNDE YALITIM UYGULAMALARININ İZLENMESİ VE SONUÇLARI

AB SÜRECİ ÖNCESİNDE YALITIM UYGULAMALARININ İZLENMESİ VE SONUÇLARI 53 AB SÜRECİ ÖNCESİNDE YALITIM UYGULAMALARININ İZLENMESİ VE SONUÇLARI Celalettin KIRBAŞ ÖZET Enerji kaynaklarına sahip olmanın avantajı ve koruma kaygısına karşılık gelişen teknoloji sonucunda enerji ihtiyacının

Detaylı

ALÇI SIVA UYGULAYICISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0055-3

ALÇI SIVA UYGULAYICISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0055-3 ALÇI SIVA UYGULAYICISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0055-3 HAZIRLAYAN FATİH KAYNAK GİRİŞ...1 1.Alçının Tanıtımı...1 2. İş Sağlığı ve Güvenliği...3 3. Alçı Sıvada Kullanılan Sarf Malzemesi ve Yardımcı

Detaylı

çözüm REHBERİ 2013 Seramik uygulamaları Dış cephe Dış cephe ısı yalıtım uygulamaları uygulamaları Su yalıtım uygulamaları Teknik uygulamalar İç cephe

çözüm REHBERİ 2013 Seramik uygulamaları Dış cephe Dış cephe ısı yalıtım uygulamaları uygulamaları Su yalıtım uygulamaları Teknik uygulamalar İç cephe çözüm REHBERİ 2013 Seramik uygulamaları Dış cephe uygulamaları Dış cephe ısı yalıtım uygulamaları Su yalıtım uygulamaları Teknik uygulamalar Zemin sistemleri İç cephe uygulamaları Weber de yenilikler devam

Detaylı

Baumit Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri. Güvenilir ve Mükemmel Isı Yalıtım Çözümleri. İleriye yönelik fikirler.

Baumit Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri. Güvenilir ve Mükemmel Isı Yalıtım Çözümleri. İleriye yönelik fikirler. Baumit Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri Güvenilir ve Mükemmel Isı Yalıtım Çözümleri İleriye yönelik fikirler. Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri Her Açıdan Avantajlı Yaşam kalitesinin tadına varın Yüksek

Detaylı

ENVER DERNEĞİ DENİZLİ ŞUBESİ DENİZLİ'NİN YÜK TAŞIMACILIĞI RAPORUNU HAZIRLADI

ENVER DERNEĞİ DENİZLİ ŞUBESİ DENİZLİ'NİN YÜK TAŞIMACILIĞI RAPORUNU HAZIRLADI ENVERwww.enverdenizli.org.tr ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ DENİZLİ ŞUBESİ İKİ aylık haber bülteni NİSAN 2012 sayı 02 yıl 01 BU SAYIDA Buket Cibali Demir ile İzolasyon Üzerine 08 Buket İzolasyon işletme sahibi

Detaylı

İçindekiler. devi.com.tr

İçindekiler. devi.com.tr İçindekiler Danfoss - DEVI Türkiye Isıtma Kablosu Çözümleri Genel Bilgi Isıtma Kablosu Çözümlerinin Avantajları İç Mekan Uygulamaları / Elektrikli Döşemeden Isıtma Sistemleri Doğrudan Isıtma Depolanabilir

Detaylı

Dış Cephe Yalıtım Sistemi (mantolama) neden gereklidir?

Dış Cephe Yalıtım Sistemi (mantolama) neden gereklidir? Dış Cephe Yalıtım Sistemi (mantolama) neden gereklidir? Binalarda ısı yalıtımı sağlamak amacıyla önerilen duvarların içeriden yalıtımı veya sandviç duvar sistemi gibi yöntemlerle, ısı köprülerinin engellenmesi

Detaylı

İÇİNDEKİLER. 01 Dow Türkiye Dow Bina Çözümleri. 02 SHAPEMATE IB BLUE SAFE Mavi Kale Mantolama Sistemleri. 03 STYROFOAM IB İçten Duvar

İÇİNDEKİLER. 01 Dow Türkiye Dow Bina Çözümleri. 02 SHAPEMATE IB BLUE SAFE Mavi Kale Mantolama Sistemleri. 03 STYROFOAM IB İçten Duvar İÇİNDEKİLER 01 Dow Türkiye Dow Bina Çözümleri 02 03 02 SHAPEMATE IB BLUE SAFE Mavi Kale Mantolama Sistemleri 04 05 03 STYROFOAM IB İçten Duvar Yalıtımı 06 07 04 ROOFMATE SL Teras Çatılarda ve Temellerde

Detaylı

Yapıların iklim koşullarına göre korunması için yalıtım ihtiyaç ve zorunluluktur

Yapıların iklim koşullarına göre korunması için yalıtım ihtiyaç ve zorunluluktur Yapıların iklim koşullarına göre korunması için yalıtım ihtiyaç ve zorunluluktur İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu Değerli Okurlarımız Enerji kaynaklarının giderek azaldığı, enerji ihtiyacının

Detaylı

Hessische Energiespar-Aktion, Darmstadt Herr Werner Eicke-Hennig Herr Klaus Fey Rheinstrasse 65, 64295 Darmstadt www.energiesparaktion.

Hessische Energiespar-Aktion, Darmstadt Herr Werner Eicke-Hennig Herr Klaus Fey Rheinstrasse 65, 64295 Darmstadt www.energiesparaktion. Projeyi yürüten: Türkisch-Deutsche Gesundheitsstiftung e.v. Gießen (Türk Alman Sağlık Vakfı) Herr Dr. Yasar Bilgin Frau Cigdem Bilgin Frau Sabine Gerbich Frau Dr. Clarissa Eck Herr Ömer Aydın Friedrichsstrasse

Detaylı

TAZE BETON ÖZELLİKLERİ Kıvam, taze betonun en belirgin özelliği olup aşağıda verilen metotlara göre sınıflandırılır.

TAZE BETON ÖZELLİKLERİ Kıvam, taze betonun en belirgin özelliği olup aşağıda verilen metotlara göre sınıflandırılır. TAZE BETON ÖZELLİKLERİ Kıvam, taze betonun en belirgin özelliği olup aşağıda verilen metotlara göre sınıflandırılır. TAZE BETON KIVAM SINIFLARI - TS EN 206-1 SERTLEŞMİŞ BETON ÖZELLİKLERİ BASINÇ DAYANIMI

Detaylı

TÜRKiYE NiN YENi NESiL HAFiF YAPI ELEMANI

TÜRKiYE NiN YENi NESiL HAFiF YAPI ELEMANI TÜRKiYE NiN YENi NESiL HAFiF YAPI ELEMANI PonceBloc Dünyası PonceBloc dünyası hızla büyüyor. Dünyanın birçok ülkesinde PonceBloc lar geleceğin şehirlerini imar etmeye devam ediyor. GELECEĞiN DUVAR ÇÖZÜMLERi,

Detaylı

TÜNEL KALIP SİSTEMİYLE ÜRETİLEN BİR TOPLU KONUT ÖRNEĞİNİN ISISAL KONFOR KOŞULLARI AÇISINDAN İNCELENMESİ

TÜNEL KALIP SİSTEMİYLE ÜRETİLEN BİR TOPLU KONUT ÖRNEĞİNİN ISISAL KONFOR KOŞULLARI AÇISINDAN İNCELENMESİ Uludağ Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dergisi, Cilt 11, Sayı 2, 2006 TÜNEL KALIP SİSTEMİYLE ÜRETİLEN BİR TOPLU KONUT ÖRNEĞİNİN ISISAL KONFOR KOŞULLARI AÇISINDAN İNCELENMESİ Yasemin ERBİL Nilüfer

Detaylı

Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri

Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri NevPanel Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde 15.000 m 2 toplam alan ve 9.250 m 2 kapalı alanda kurulmuş olan 2.250.000 m 2 /yıl üretim kapasitesine

Detaylı

Birinci Baskı İstanbul, Eylül 2008. Proje Sorumlusu Nükhet Oğan Kapak ve Kitapçık Tasarımı Umut Pehlivanoğlu, Myra Sayfa Uygulama Myra Baskı Artpres

Birinci Baskı İstanbul, Eylül 2008. Proje Sorumlusu Nükhet Oğan Kapak ve Kitapçık Tasarımı Umut Pehlivanoğlu, Myra Sayfa Uygulama Myra Baskı Artpres Enerji Verimliliği Teknik Kitapçık Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği İnönü Cad. Hacı Hanım Sok. 10/12 Gümüşsuyu 34439 İstanbul T +90 212 249 15 54 F +90 212 245 04 30 E info@boell-tr.org

Detaylı

Enerji. Tasarrufu. Zeynep ŞARLAK

Enerji. Tasarrufu. Zeynep ŞARLAK Enerji Tasarrufu Zeynep ŞARLAK Zeynep Şarlak Enerji Tasarrufu Proje T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmeleri Genel Müdürlüğü Proje İzleme ve Değerlendirme Grubu Fatma Özdoğan,

Detaylı

ISI PAYLAŞIM SİSTEMİ VE KULLANILAN EKİPMANLAR

ISI PAYLAŞIM SİSTEMİ VE KULLANILAN EKİPMANLAR MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU SİSTEMLERİNDE ISI PAYLAŞIM SİSTEMİ VE KULLANILAN EKİPMANLAR İÇİN KILAVUZ İÇİNDEKİLER ISI PAYLAŞIM SİSTEMİ HAKKINDA Isı Paylaşım Sistemi Nedir? Isı Paylaşım Sistemi Zorunlulukları

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SES YALITIMI 582YIM284

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SES YALITIMI 582YIM284 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SES YALITIMI 582YIM284 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı