YALITIM MALZEME TANITIMI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "YALITIM MALZEME TANITIMI"

Transkript

1 YALITIM MALZEME TANITIMI

2 ÇATI ŞİLTESİ İzocam Çatı Şiltesi, çıplak veya bir yüzünde buhar kesici alüminyum folyolu olarak imal edilir. Faydaları şu şekilde özetlenebilir : İzocam Çatı Şiltesi hafif olduğundan, çatıya çıkartılması ve kesilerek uygulanması çok kolaydır. Camyününün ve yüzey kaplama malzemesinin özelliklerinden dolayı uygulama sırasında yırtılmaz, fire vermez.her türlü ahşap ve metal çatıya kolaylıkla uyum sağlar. Çatı Şiltesi ile kaplanan çatılar, ısı yalıtımıyla yakıt sarfiyatını önemli ölçüde azaltır. Kullanım Alanları: Kullanılmayan çatıların yalıtımında, döşemeye serilmek sureti ile uygulanır. Alüminyum folyolu şiltenin kullanıldığı durumlarda buhar kesici olan folyolu yüz, daima sıcak tarafta bulunmalıdır. Yüksek ısı ve ses yalıtım değerine ulaşılmak istendiğinde, iki kat Çatı Şiltesi serilmelidir. Uygulamada dikkat edilmesi gereken husus birinci tabaka serildikten sonra ikinci tabakanın birincinin serilme istikametine dik olarak serilmesidir.

3 Kullanım Alanları: İzocam Klima şilteleri, havalandırma ve klima kanallarının dıştan ısı yalıtımı amacıyla kullanılır. KLİMA ŞİLTESİ İzocam Klima Şiltesi, klima kanallarının dıştan ısı yalıtımını sağlamak amacı ile imal edilmiş, camyünü şiltedir. Klima Şiltesi'nin sahip olduğu alüminyum folyo ile kaplama, buhar geçişine karşı en yüksek dirence sahiptir. Özellikle soğuk yalıtımda, bu kaplamaya sahip olmayan yalıtım malzemelerine oranla, zaman içinde buhar yoğuşması ve yalıtımın bozulması tehlikesine karşı kesin bir güvence sağlar. Kendinden yapışkanlı özel tespit pimleri sayesinde hızlı ve kolay bir uygulama sağlanır.

4 İZOCAM TAŞYÜNÜ TERAS ÇATI LEVHALARI İzocam Taşyünü Teras ve Bitümlü Teras Çatı Levhaları: metal, beton ve ahşap set çatıların ısı yalıtımı sağlamak için kullanılan, yüksek yoğunlukta, taşıma gücü çok yüksek taşyünü levhalardır. Bitümlü Teras Çatı Levhaları'nın bir yüzü, özel bitüm emdirilmiş camtülü kaplıdır. Bu kaplama, üzerine gelecek su yalıtım katmanı için sağlıklı bir yapışma yüzeyi sağlamaktadır. İzocam Taşyünü Teras ve Bitümlü Teras Çatı Levhaları, naylon ambalajda piyasaya sunulmuşt Kullanım Alanları: İzocam Taşyünü Teras ve Bitümlü Teras Çatı Levhaları, sahip oldukları yüksek mekanik mukavemet ve yüzey kaplaması ile : Her çeşit ve eğimde metal ve ahşap çatıların ısı yalıtımında, Üzerinde gezilen veya gezilmeyen (özel gezinti yollu) her eğimdeki beton veya gazbeton teras çatıların ısı ve ses yalıtımında, Bir koruyucu katman altında veya yansıtıcı çakıl tabakası altında her çeşit su kesici uygulamayla birlikte, güvenle kullanılmaktadır.

5 İZOCAM TAŞYÜNÜ YÜZER DÖŞEME LEVHASI İzocam Taşyünü Yüzer Döşeme Levhaları, özel olarak imal edilmiş yüksek birim ağırlıkta, yüksek mekanik mukavemeti olan bir taş yünü levhadır. Taşyünü Yüzer Döşeme Levhaları çıplak olarak imal edilir. Kullanım Alanları: Taşyünü Yüzer Döşeme Levhaları ısı ve ses yalıtımı maksadı ile yüzer şap altında kullanılmak üzere imal edildi. Levhaların yüksek mekanik mukavemeti, Her çeşit ve eğimdeki uygulamalarda, Taşıyıcı döşemelerin üzerinde ve hareketli yüklerin altında, Kat aralarında kullanılmasını mümkün kılar.

6 TS-901 "LİFLİ ISI VE SES YALITIM MALZEMELERİ İzocam Kalibel, eski ve yeni yapılarda ısı ve ses yalıtımı sağlanması amacı ile uygulanır. İzocam Kalibel, yüksek birim ağırlıkta sert taşyünü veya camyünü levha ile, kat yüksekliğinde 12.5 mm. kalınlığında alçı plakanın birleşmesinden meydana gelmiştir. Levhalar, buhar kesicili ve buhar kesicisiz olarak imal edilmektedir. Kalibel, dış duvarların içten giydirilmesi şeklinde uygulanır. Kullanım Alanları : Dış duvarlar : Beton veya tuğla dış duvarların iç yüzünden ısı ve ses yalıtımı sağlamak maksadı ile kullanılır. Konut, ticari yapı, sanayi ve okullarda geniş uygulama alanı vardır. Bölme duvarları : İç bölme duvarlarında, merdiven ve asansör boşluklarının ses yalıtımında kullanılır. Ahşap karkas yapılar : Ahşap karkas yapıların iç giydirilmesinde kullanılır. Isıtılan ve kullanılan çatı katları Isıtılan ve kullanılan çatı katlarının ısı ve ses yalıtımı amacı ile eğimli çatı yüzeylerinde alttan uygulanır.

7 İZOCAM SANAYİ ŞİLTE VE LEVHALARI İzocam Taşyünü Sanayi Şilte ve Levhaları yüksek sıcaklıklardaki makine ve tesisat ile yapıların ısı ve yangın izolasyonu amacıyla kullanılır. Sanayi Şilteleri galvanizli rabitz tel üzerine dikilmiştir. Taşyünü Sanayi Şilte ve Levhaları 'nın diğer özelliği, bu tesislerde kaçınılmaz olarak ortaya çıkan titreşimleri, yüksek esnekliği sayesinde yutabilmesidir.

8 İZOCAM İZOPOR LEVHA Polistiren hammaddesinin su buharı ile teması sonucu, hammadde granüllerinin içinde bulunan pentan gazının granülleri şişirmesi ve birbirine yapıştırması sureti ile, içinde bulundukları hacmin boyutlarını alması yolu ile üretilirler. Sonradan rezistans teli ile istenen boyutlarda kesilebilirler. İzocam İzopor, organik asıllı olup, bir petrol türevidir. Faydaları şu şekilde sıralayabiliriz : Kolay kesilir ve uygulanır. Basınca dayanıklıdır. Yüksek ısı yalıtımı sağlar. Paslanma yapmaz. Kullanım Alanları: Soğuk hava depoları. Ticari buzdolapları. Soğutma sistemli araçlar. Dilastasyon fugaları. Prefabrik beton elemanlar. Teras çatılar. İki duvar arası. Dış duvarların içten ısı yalıtımı Dış duvarların dıştan ısı yalıtımı. Dekorasyon işleri

9 İZOCAMFLEX İzocam İzocamflex, elastomerik kauçuk esaslı, kapalı gözenekli hücre yapısına sahip, ısı yalıtım değeri yüksek, esnek, suya ve buhara karşı dirençli boru ve levha şeklinde yalıtım malzemesidir. Kullanım Alanları: Sanayi tesisleri Soğuk hava depoları Kanal, boru, kazan vb. proses ekipmanları Isıtma, soğutma, havalandırma tesisatı ve sıhhi tesisat

10 PLASTOBİT bitüm nedeniyle her iklimde güvenle kullanılır, şalümo alevinin kazandırdığı üstün yapıştırma tekniğini kabul eder. Temelden çatıya yapılarda tüm su yalıtım detaylarının güvencesidir. Bu nedenle nakliye ve isçilikten önemli ölçüde TASARRUF, uygulamada SÜRAT, KOLAYLIK VE EMNİYET getirir. Su yalıtım örtülerini oluşturan ana unsurlar TAŞIYICI ve BİTÜM'dür.

11 SHINGLE Taşıyıcısı güçlü cam tülü, gövdesi okside bitüm olan BTM SHINGLE, cazip renklerde, reflektif mineral kaplı yüzeyi ile eğimli çatılarda ve cephelerde alternatif çözümler getirir. BTM SHINGLE çok hafiftir, konstrüksiyona yük getirmez. Uygulaması çok pratik ve süratlidir. Eski ve yeni her yapıya uygulanabilir. Su geçirimsizliğini ve dekoratif özelliklerini yıllarca korur. Tüm eğimli yüzeylere kolayca uyum sağlar.

12 KREMİT ALTI Polimerik ve okside bitümlü su yalıtım örtüleri üreticisi BTM A.Ş. kiremit çatılarda veya düşük eğimli çatılarda sık rastlanan akıntılara yeni örtüleri ile çözüm getiriyor. Sağanak yağmur, fırtınalı, yagışlı hava ve kar birikmesi nedenleri ile kiremit aralarından sızan sular veya kırık kiremitlerin sebep olduğu akıntılar artık sorun olmayacak

13 SHAPEMATE IB (Dıştan Duvar Yalıtımı için ) NEREDE KULLANILIR? Shapemate* IB, binaların duvar, kolon, kiriş ve tavan yüzeylerinde dışarıdan, sonradan yapıştırılarak ve dübellenerek akrilik reçine katkılı, çimento bazlı hazır sıvalar uygulanarak kullanılmaktadır. Dıştan yalıtım uygulamalarında mükemmel yapışma sağlamak için, levhaların ön yüzeyleri pürüzlendirilmiştir. Arka yüzeylerinde ise duvar yüzeyine mükemmel yapışma sağlaması için boyu yönünde 5 cm. aralık 5x5 mm.'lik oluklar açılmıştır.

14 FLOORMATE 200 (Döşemeler için) NEREDE KULLANILIR? Zemine oturan döşemelerde, ahşap döşemelerde, yerden ısıtma sistemlerinde, katları ayıran döşemelerde, kısaca ısı kaybı oluşacak tüm döşemelerde kullanılır NASIL UYGULANIR? Döşeme betonu üzerine doğrudan, arada boşluk kalmayacak şekilde döşenir. Üzerine harçlı bir döşeme kaplaması uygulanacaksa, ayırıcı tabaka olarak polietilen folyo serilir ve istenirse ince bir şap tabakası atılarak, harçlı kaplama uygulaması yapılır. Halı, pvc ahşap parke gibi kaplamalar için şap tabakası üzerine yapıştırma veya latalı tespit yapılır. Isıtılan döşemelerde levhalar döşeme betonu üzerine serilir. Üzerine polietilen folyo ayrıcı tabaka serildikten sonra ısıtma-tesisat boruları plastik ayaklar ile yerleştirilir, uygun kalınlıkta şap dökülerek ısıtma borularının bu şap kalınlığının ortasında kalması temin edilir. Daha sonra istenilen döşeme kaplaması ile detay tamamlanır.

15 STYROFOAM IB (İçten Duvar Yalıtımı için ) NEREDE KULLANILIR? Styrofoam* IB, binaların duvar, kolon kiriş ve tavan yüzeylerinde içeriden veya dışarıdan, sonradan yapıştırılarak ve/veya dübellenerek alçı sıva veya lateks katkılı, çimento bazlı sıvalar uygulanarak kullanılmaktadır. Levhalar, sıva tutuculuğunu arttırmak amacıyla yüzeyleri pürüzlü olarak üretilmektedir. NASIL UYGULANIR? İçten yalıtım uygulamalarında levhalar, çimento bazlı yapıştırma harcı ile iç duvar yüzeyine yapıştırılır. Yüzeyin yapışmaya uygun olması ve kat yüksekliğinin 3m.'yi aşmaması halinde levhalar dübel ile tespit edilmeyebilir. Levhaların birleşme derzleri üzerine file bandı yapıştırıldıkdan sonra, doğrudan levhalar üzerine 5 mm. kalınlığında alçı sıva uygulanır. Boya yapılacaksa ince bir kat saten alçı uygulaması tavsiye edilir. Isıtılmayan bodrum tavanlarında Styrofoam IB levhaları, çimento bazlı yapıştırma harcı ile tavan yüzeylerine yapıştırılır. Yapıştırma harcı bir süre kurumaya bırakılır ve levhalar, m²ye 6 adet gelecek şekilde plastik çivili izolasyon dübelleri ile arka yüzeye tespit edilir. Kullanılmayan bodrum mekanlarında levha yüzeylerine sıva uygulaması yapılmayabilir. Kullanılan mekanlarda ise lateks katkılı, çimento bazlı hazır sıvalar doğrudan levha yüzeyine uygulanır. Tüm sıva yüzeyine (henüz kurumadan) alkaliye dayanıklı cam tülü sıva donatısı file, çelik mala yardımıyla yapıştırılır.daha sonra tekrar birkaç mm. kalınlığında sıva yapılarak kurumaya bırakılır.

16 ROOFMATE PS (Kırma Çatılar için ) NEREDE KULLANILIR? Roofmate* PS levhaları ile kırma çatılarda, çatı tahtası kullanılmadan, merteklerin üzerine yapılan ısı yalıtımı (Örten Yalıtım Sistemi), her türlü kiremit ve çatı kaplaması ile beraber uygulanabilir niteliktedir NASIL UYGULANIR? Çatıda kullanılan malzemeler ve yükleri göz önüne alınarak aşık ve mertek kesitleri hesaplanır ve mertekler; 4 cm. kalınlığında Roofmate PS kullanılacaksa 40 cm., 5 cm. kalınlığında kullanılacaksa 50 cm., 6 cm. kalınlığında kullanılacaksa 60 cm. aks aralığı ile döşenir. Roofmate PS levhaları (60 cm. x 300 cm.), merteklerin üzerine, merteklere dik şekilde yerleştirilir; geçici olarak çivi ile tutturulur. Buhar geçirgenlik direnci düşük (Sd 0.16m.) bir su yalıtım membranı, aşağıdan yukarıya doğru birbiri üzerine bindirilerek döşenir. Mertek üzerine gelecek şekilde baskı çıtaları ile Roofmate PS levhaları başlıklı çiviler yardımıyla sabitlenir. Baskı çıtalarına dik şekilde her kiremit sırası için bir kiremit çıtası tespit edilir ve kiremitler bu çıtalara tutturulur. Shingle uygulaması için baskı çıtaları üzerine su kontrplağı, sunta vb. levhalar yerleştirilir ve shingle tipi örtü bu levhalara tespit edilerek çatı tamamlanır. Bu uygulamada ayrıca bir su yalıtım membranına gerek yoktur.

17 SANDVİÇ DUVARLARDA ISI YALITIMI Floormate 200 levhaları, boşluklu ve boşluksuz olarak iki şekilde uygulanabilir. Boşluklu sandviç duvar uygulamasında Floormate* 200 levhaları iç tarafta bulunan duvar yüzeyine tespit edilmeli ve boşluk, dış duvar ile levhalar arasında bırakılmalıdır. Boşluklu duvar uygulamaları sistemin ses yalıtım özelliğini arttırır. Boşluksuz sandviç duvar uygulamasında ise Floormate 200 levhaları, dış duvar yüzeyine yapıştırıldıktan sonra, iç duvar boşluk bırakmaksızın levhalar üzerine örülür. Bu uygulamada dış duvarın buhar geçirgenlik direncinin düşük olması gerekmektedir. Floormate 200 levhaları, kendi ağırlığı ile çökme ve duvar dibine yığılma, ufalanma yapmaz ve boşluklar oluşturarak ısı köprülerine neden olmaz.

18 SOĞUK HAVA DEPOLARINDA ISI YALITIMI Isının yok edilmesi ısı oluşturulmasından kat kat daha pahalıdır. Bir soğuk deponun çalışırlığı ve buna bağlı olarak ekonomikliği etkin bir ısı yalıtımına ve doğru yerde kullanılan buhar kesiciye bağlıdır. Soğuk hava depoları döşemelerde, betonarmenin üzerine ısıtma kabloları döşenip şap tabakası atılarak bir buhar kesici döşenir. Buhar kesici üzerine yerleştirilen Floormate* 500 levhaları üzerine bir ayırıcı tabaka konur ve donatılı döşeme betonu dökülür Soğuk hava depolarının duvar yalıtımında, duvar üzerine bir buhar kesici serildikten sonra Styrofoam levhaları yapıştırılır ve m²'ye 6 adet gelecek şekilde plastik izolasyon dübelleri ile levhalar duvara sabitlenir. Lateks katkılı çimento esaslı sıvalar ile bir kaç mm kalınlığında sıva uygulanır. Sıva ıslakken cam tülü sıva donatısı file bütün yüzeye yapıştırılır. Tekrar birkaç mm. kalınlığında sıva ile yüzey kurumaya bırakılır. Daha sonra herhangi bir kaplama malzemesiyle (fayans, pvc levha, epoxy) duvar yüzeyi kaplanır. Soğuk hava depolarının tavanlarında, duvarlarda uygulanan işlem tekrar edilir. Soğuk hava depolarının ısı yalıtımı uygulamalarında dikkat edilmesi gereken en önemli husus buhar kesici malzemesinin sıcak tarafta uygulanmasıdır.

19 NASIL UYGULANIR 1- Levhaların Montajı Wallmate TB levhaları, hem beton atılmadan önce kalıba yerleştirilmek sureti ile, hem de beton atıldıktan sonra kolon, kiriş vb taşıyıcı elemanların dış yüzeylerine tesbit edilerek yerleştirilirler. WALLMATE TB (Yapıların Taşıyıcı Elemanları için) NEREDE KULLANILIR Wallmate TB, Dow'un 50 yıllık deneyimlerinin sonucunda geliştirmiş olduğu rakipsiz bir ısı köprüsü yalıtımıdır. Wallmate TB duvar yalıtımı olarak ısı yalıtım levhalarının içten veya sandviç duvar olarak yapıldığı uygulamalarda ısı köprüsü olarak tanımladığımız kolon, kiriş, hatıl, lento vb. yapı elemanlarının dıştan yalıtılması amacıyla geliştirilmiş bir üründür. İçten veya sandviç duvar uygulaması yapıldığı uygulamalarda Wallmate TB levhaları ile ısı köprülerinin dıştan yalıtılması sonucunda ideale yakın sağlıklı bir ısı yalıtımı elde edilmiş olacaktır.

20 Alustucco Lamineli Formflex Levhalar Formflex Polietilen İzole Levhalara 0,1 mm kalınlığında alüminyum lamine edilmesinden oluşur. Klima santrallerinin ve havalandırma kanallarının yalıtımında kullanılır. UV ışınlarına ve yüksek sıcaklığa karşı dirençlidir. Hertürlü mekanik darbeye dayanaklıdır. En katı yangın standartları BS476 Bölüm 7 CI 1, Bölüm 6 CI 0, NEN 3883 Sınıf 1 ve NF MI'I karşılamaktadır. 6,8,10,15,20 ve 30 mm PE izole levha üzerine lamine edilerek verilebilir. SES YALITIMI Formflex Aluminyum Folyolu ve Kendinden Yapışkanlı Levhalar Kendinden yapışkanlı bir kaplama malzemesi olduğundan hem boru hem de kanal tank gibi düzeylere rahatlıkla uygulanabilir. Tam sızdırmazlık sağlar, dış etkenlere, iklim şartlarına ve UV ışınlarına dayanıklıdır. Su buharı difüzyon direnç faktörü yüksektir. İşçilik ve montaj süresinden % 70 tasarruf sağlar. Farklı kalınlıklarda 6,8,10,15,20 ve 30 mm olarak imal edilmektedir.

21 CAM YÜNÜ ELEMANLARI

22 Formaphon Polietilen Darbe Ses Kesici Levha Yüksek kaliteli kapalı hücre yapısına sahip polietilen köpükten mamüldür. *Döşeme üzerine 10'ar cm bindirme ve bohçalama yöntemiyle serbest olarak serilir. - Üzerine 5cm yüzer şap atılır. Bünyesine su kabul etmez, basınca dayanıklıdır.

23 Drenaj Plakası Drenaj plakası, yüksek oranda polietilen (HDPE) içerir ve gerilmelere, kimyasallara ve kopmaya (200 kn/m²) karşı yüksek direnç sağlar. Bitümlü membranların, perde duvarların ve temellerin korunması için kullanılır. Drenaj plakası, ayrıca teraslar, düz çatılar ve bahçe çatılar için kullanılır

24 Yeraltı ve Tünel Su Yalıtımı Membranları Her türlü yapının temel bohçalama ve yer altı su yalıtımı detaylarında, özellikle de tünel su yalıtımlarında kullanılan, sinyal tabakalı, PVC- P esaslı, su yalıtım membranı. Kullanımı: Sikaplan Tunnel membranları serbest olarak serilerek kullanılır. Yer altı yapısına tamamen yapıştırılmaz. Gerektiği yerlerde çizgisel veya noktasal olarak yüzeye tutturulur. Yalıtımı yapılacak yapının detaylarına ve kullanılacak aksesuarlara bağlı olarak detaylar değişim gösterir. Membranın serileceği yüzeydeki sivri çıkıntılar düzeltilmeli ve çakıl benzeri sivri uçlu malzemeler uzaklaştırılmalıdır. Kullanım Alanları : -Her türlü yapının temel bohçalama ve yeraltı su yalıtımı, -Aç-kapa veya kazı ile yapılan her türlü tünel su yalıtımı

25 KULLANILAN ÇATI ARASI ISI YALITIMI

26 ÇATI ARASI KULLANILMAYAN KIRMA ÇATILAR (ÇİFT YÖNLÜ KIRMA 3 ÇATILAR) Çatı Örtüsü 2- Su Yalıtımı Membranı 3- Çatı Tahtası 4- Havalandırılan Çatı Arası Boşluğu 5- Mineral Yünlü Isı Yalıtımı 6- Betonarme Plak veya Asmolen Döşeme veya Gazbeton Döşeme Paneli 7- Tavan Sıvası 7 6 5

27 YALITIMLI VE YALITIMSIZ DIŞ DUVAR 6,2 C ,0 C

28 Konutlarda ısı kazanç ve kayıpları Isı kazançları: a)isıtma gereçleri b)aydınlatma gereçler Ve elektirikli ev aletleri c) Mekan içinde yaşayanlar d)pencerelerden radyasyon yoluyla e) Duvarlardan radyasyon yoluyla Isı kayıpları: a)vantilasyon yoluyla açık pencerelerden, kapı deliklerinden, çatlaklardan v.b. b) Kondüksiyon yoluyla çatıdan c) Kondüksiyon yoluyla döşemeden d) Kondüksiyon yoluyla duvarlardan e)kondüksiyon ve radyasyon yoluyla pencerelerden f) Sıcak suyun drenajı g) İç hacimde suyun buharlaşması ve difüzyon yoluyla dışarıya çıkışı

29 TERS TERAS ÇATILAR YÜRÜNEN TERAS ÇATILAR 1- Döşeme Kaplaması 2- Karo Takozları veya Harç (Harç Olması Durumunda Altında Çakıl Kullanılmalıdır) 3- Ayırıcı Keçe 4- Ekstrüde Polistiren Köpük Isı Yalıtımı 5- Su Yalıtım Membranı 6- Eğim Betonu 7- Betonarme Plak veya Asmolen Döşeme veya Gazbeton Döşeme Paneli 8- Tavan Sıvası YÜRÜNMEYEN TERAS ÇATILAR A- Çakıl B- Ayırıcı Keçe C- Ekstrüde Polistiren Köpük Isı Yalıtımı D- Su Yalıtım Membranı E- Eğim Betonu F- Betonarme Plak veya Asmolen Döşeme veya Gazbeton Döşeme Paneli G- Tavan Sıvası G A B F E C D

30 TERAS ÇATILAR YÜRÜNEN TERAS ÇATILAR 1- Döşeme Kaplaması 2- Harç 3- Koruma Betonu 4- Su Yalıtım Membranı 5- Mineral Yün Isı Yalıtımı (Çift Kat Olursa Şaşırtmalı) 6- Buhar Kesici Membran 7- Buhar Dengeleyici (Gerektiğinde) 8- Eğim Betonu 9- Betonarme Plak veya Asmolen Döşeme veya Gazbeton Döşeme Paneli 10-Tavan Sıvası YÜRÜNMEYEN TERAS ÇATILAR A- Mineral Kaplı Su Yalt. Memb. B- Su Yalıtım Membranı C- Mineral Yün Isı Yalıtımı (Çift Kat Olursa Şaşırtmalı) D- Buhar Kesici Membran E- Buhar Dengeleyici (Gerektiğinde) F- Eğim Betonu G- Betonarme Plak veya Asmolen Döşeme veya Gazbeton Döşeme Paneli H-Tavan Sıvası 6 H G F A B C D E

31 SIVA FİLESİ

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41 Çatıda Yalıtım

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

6. YAPILARDA ISI YALITIMI VE ISI YALITIM MALZEMELERĐ

6. YAPILARDA ISI YALITIMI VE ISI YALITIM MALZEMELERĐ 6. YAPILARDA ISI YALITIMI VE ISI YALITIM MALZEMELERĐ Isı, bir enerjidir ve farklı sıcaklıklara sahip mekânlarda; sıcaklığın yüksek olduğu taraftan düşük olduğu tarafa doğru geçme eğilimi gösterir. Isı,

Detaylı

2. DUVAR YALITIM UYGULAMASI

2. DUVAR YALITIM UYGULAMASI İÇİNDEKİLER KONULAR Sayfa ÖZET 1 AÇIKLAMALAR 2 ÖĞRENME FAALİYETİ - 1 3 1. ÇATI YALITIMI 3 1.1. Kullanılan Çatı Arası Yalıtımı 3 1.2.Kullanılmayan Çatı Arası Yalıtımı 4 1.3. Ters Teras Çatı Yalıtımı 5 ÖĞRENME

Detaylı

DYNAFOAM BOARD XPS ISI YALITIM LEVHALARI. RoHS

DYNAFOAM BOARD XPS ISI YALITIM LEVHALARI. RoHS Enerji Tüketimini Azaltır. Isıl Konfor Sağlar. Sağlıklı Yaşam Sunar. İlk Yatırım ve işletme Maliyetlerini Azaltır. Çevrenin Korunmasına Katkı Sağlar. CFC-HCFC FREE RoHS TARİHÇE 20 yıllık tecrübesiyle,

Detaylı

ÜRÜN VE UYGULAMA KATALOĞU. www.intermo.com.tr

ÜRÜN VE UYGULAMA KATALOĞU. www.intermo.com.tr ÜRÜN VE UYGULAMA KATALOĞU www.intermo.com.tr ŞİRKET PROFİLİ Firmamız 2001 yılında Toptan Satış ve Pazarlama konularında öncelikle ülkemize, sektörümüze ve halkımıza doğru bilgi, doğru malzeme ve doğru

Detaylı

ÇATI ŞİLTESİ. Uygulama

ÇATI ŞİLTESİ. Uygulama ÇATI ŞİLTESİ Ses Yalıtımı Yangın Güvenliği Isı Yalıtımı 300, 350 ve 400 olmak üzere üç ayrı özellikte üretilen camyünü çatı şiltesi, kullanılmayan çatı aralarında döşeme üzerinde, kullanılan çatı aralarında

Detaylı

İÇİNDEKİLER. 01 Dow Türkiye Dow Bina Çözümleri. 02 SHAPEMATE IB BLUE SAFE Mavi Kale Mantolama Sistemleri. 03 STYROFOAM IB İçten Duvar

İÇİNDEKİLER. 01 Dow Türkiye Dow Bina Çözümleri. 02 SHAPEMATE IB BLUE SAFE Mavi Kale Mantolama Sistemleri. 03 STYROFOAM IB İçten Duvar İÇİNDEKİLER 01 Dow Türkiye Dow Bina Çözümleri 02 03 02 SHAPEMATE IB BLUE SAFE Mavi Kale Mantolama Sistemleri 04 05 03 STYROFOAM IB İçten Duvar Yalıtımı 06 07 04 ROOFMATE SL Teras Çatılarda ve Temellerde

Detaylı

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI 2013 İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR... 2 GİRİŞ... Error! Bookmark not defined. ÖĞRENME FAALİYETİ 1... 2 1. SU YALITIM MALZEMESİNİ HAZIRLAMAK... 2 1.1. Su Yalıtım Malzemeleri...

Detaylı

Dış Cephe Yalıtım Sistemi (mantolama) neden gereklidir?

Dış Cephe Yalıtım Sistemi (mantolama) neden gereklidir? Dış Cephe Yalıtım Sistemi (mantolama) neden gereklidir? Binalarda ısı yalıtımı sağlamak amacıyla önerilen duvarların içeriden yalıtımı veya sandviç duvar sistemi gibi yöntemlerle, ısı köprülerinin engellenmesi

Detaylı

YENİ NESİL PENGUEN SERİSİ

YENİ NESİL PENGUEN SERİSİ ÜRÜN KATALOĞU SİM BİTÜMLÜ MEMBRAN SİM BİTÜMLÜ MEMBRAN STANDART İZOLASYON YENİ NESİL PENGUEN SERİSİ Yeni Nesil Penguen Su Yalıtım Örtüleri Standart İzolasyon A.Ş nin yeni kimliğini yansıtmakta ve bitümlü

Detaylı

Binalarda kullanılan GenleĢtirilmiĢ Polistiren Köpük (EPS) ile Isı yalıtımı uygulama kuralları

Binalarda kullanılan GenleĢtirilmiĢ Polistiren Köpük (EPS) ile Isı yalıtımı uygulama kuralları Binalarda kullanılan GenleĢtirilmiĢ Polistiren Köpük (EPS) ile Isı yalıtımı uygulama kuralları 1 Kapsam Bu standard, binalarda ısı yalıtımında yazın sıcağa, kışın soğuğa karşı kullanılan EPS (Genleştirilmiş

Detaylı

Sorun çatı ise... ÜRÜN KATALO U

Sorun çatı ise... ÜRÜN KATALO U Sorun çatı ise... ÜRÜN KATALO U KALEL, çevreyolundaki yeni yerinde hizmetinizde... Çatı kaplama, mantolama, ısı ve su yalıtımı sorunlarınızda en kaliteli ürünleri, en ekonomik biçimde hizmetinize sunuyoruz.

Detaylı

Isı Yalıtım Ürünleri

Isı Yalıtım Ürünleri Isı Yalıtım Ürünleri www.stroton.com STROTON 2000 yılında kurulan STROTON; yüksek kalitede ısı yalıtımı sağlayan ürünlerin yanı sıra ülkemizin ilk ve tek ICF konut sistemi üreten modern tesisidir. Yüksek

Detaylı

SİM BİTÜMLÜ MEMBRAN SİM BİTÜMLÜ MEMBRAN

SİM BİTÜMLÜ MEMBRAN SİM BİTÜMLÜ MEMBRAN ÜRÜN KATALOĞU SİM BİTÜMLÜ MEMBRAN SİM BİTÜMLÜ MEMBRAN STANDART İZOLASYON YENİ NESİL PENGUEN SERİSİ Yeni Nesil Penguen Su Yalıtım Örtüleri Standart İzolasyon A.Ş nin yeni kimliğini yansıtmakta ve bitümlü

Detaylı

ÇATILARDA ISI YALITIMI. 1. Çatı Arası Kullanılan Kırma Çatılarda Mertek Seviyesinde Isı Yalıtımı

ÇATILARDA ISI YALITIMI. 1. Çatı Arası Kullanılan Kırma Çatılarda Mertek Seviyesinde Isı Yalıtımı 1. Çatı Arası Kullanılan Kırma Çatılarda Mertek Seviyesinde Isı Yalıtımı 1- Çatı örtüsü 2- Nefes alan su yalıtım örtüsü 3- Çatı tahtası 4- Havalandırılan çatı arası boşluğu 5- Isı yalıtımı 6- Buhar dengeleyici

Detaylı

SU YALITIMCISI (SEVİYE 3) DERS NOTU

SU YALITIMCISI (SEVİYE 3) DERS NOTU SU YALITIMCISI (SEVİYE 3) DERS NOTU 2012 Hazırlayan Doç. Dr. Tayfun UYGUNOĞLU İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ... - 2-2. KİŞİSEL GÜVENLİK VE ÇEVRE KAZA RİSKLERİ... - 2-2.1. Su Yalıtımı İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin

Detaylı

YALITIMLI ÇATI ve CEPHE PANELLERİ

YALITIMLI ÇATI ve CEPHE PANELLERİ 1. METAL ÖRTÜLÜ ÇATI ve CEPHELERDE ISI YALITIMI 1.1 Sandviç Paneller Genel olarak sandviç paneller; iç ve dış metal levha ve yalıtım çekirdeğinden oluşur. Yapıların dış kabuğunu ısı ve su yalıtımlı olarak

Detaylı

YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3

YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3 YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3 HAZIRLAYAN SABAHATİN ŞİMŞEK 1 2012 ANKARA İÇİNDEKİLER SAYFA 1.GİRİŞ 4 2. KİŞİSEL GÜVENLİK VE KAZA RİSKLERİ 4 2.1. İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin

Detaylı

AAF LABORATUVAR PROJESİ TEKNİK ŞARTNAME 1/15

AAF LABORATUVAR PROJESİ TEKNİK ŞARTNAME 1/15 İNŞAAT İŞLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ A-GENEL HÜKÜMLER GENEL.1 Yüklenici firma; tüm malzeme imalatlarında, imalattan önce idareden malzeme onayı almalıdır. Malzemelerin seçimi esnasında yüklenicinin sunacağı

Detaylı

Kullanım kılavuzu ve uygulama kitapçığı

Kullanım kılavuzu ve uygulama kitapçığı Kullanım kılavuzu ve uygulama kitapçığı İçindekiler 1. Giriş 4 1.1 Çimentolu yonga levha 6 1.2 Malzemenin özellikleri 7 1.3 Betopan ve Plus grubu* levhaların teknik özellikleri 9 2. Ürünlerimiz 10 2.1

Detaylı

ULUSAL YETERLİLİK 12UY0057-3 ISI YALITIMCISI SEVİYE 3

ULUSAL YETERLİLİK 12UY0057-3 ISI YALITIMCISI SEVİYE 3 ULUSAL YETERLİLİK 12UY0057-3 ISI YALITIMCISI SEVİYE 3 REVİZYON NO:00 MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU Ankara, 2012 12UY0057-3 Isı Yalıtımcısı ÖNSÖZ Isı Yalıtımcısı (Seviye 3) Ulusal Yeterliliği 5544 sayılı Mesleki

Detaylı

ÜRÜN KATALOĞU. www.ab-schomburg.com.tr. Yapı Ürünleri

ÜRÜN KATALOĞU. www.ab-schomburg.com.tr. Yapı Ürünleri Yapı Ürünleri Beton ve Harç Katkıları Seramik Yapıştırıcılar ve Derz Dolguları Mantolama, Boya ve Yüzey Koruyucular Tamir, Grout, Ankraj ve Güçlendirme Su Yalıtımı Derz Dolgu Mastikleri Zemin Kaplama www.ab-schomburg.com.tr

Detaylı

ÜRÜN LİSTESİ. building systems for a better life

ÜRÜN LİSTESİ. building systems for a better life LİSTESİ A R A L I K 2 0 1 2 building systems for a better life İÇİNDEKİLER SÜRME ESASLI SU YALITIM MALZEMELERİ 2 KULLANIMA HAZIR HARÇLAR 4 SERAMİK YAPIŞTIRICILARI VE DERZ DOLGU MALZEMELERİ 5 THERMETICS

Detaylı

Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri

Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri NevPanel Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde 15.000 m 2 toplam alan ve 9.250 m 2 kapalı alanda kurulmuş olan 2.250.000 m 2 /yıl üretim kapasitesine

Detaylı

İNŞAAT İŞLERİ MAHAL LİSTELERİ (TÜNEL KALIP)

İNŞAAT İŞLERİ MAHAL LİSTELERİ (TÜNEL KALIP) ZEMİN KAT VE NORMAL KATLAR I. SALON İNŞAAT İŞLERİ MAHAL LİSTELERİ (TÜNEL KALIP) Döşeme : Tesviye tabakası (27.581) + Şap (27.583) + Laminant parke (Özel 16)+Koridor birleşimlerine metal kot profili Duvar

Detaylı

ISI YALITIMI (MANTOLAMA) NE KADAR SÜREDE YAPILIR?

ISI YALITIMI (MANTOLAMA) NE KADAR SÜREDE YAPILIR? İÇİNDEKİLER SAYFA ISI YALITIM NEDİR? 1 ISI YALITIMI (MANTOLAMA) NE KADAR SÜREDE YAPILIR? 2 ISI YALITIMI (MANTOLAMA) UYGULAMASININ FAYDALARI NELERDİR? 3 MANTOLAMA FİRMALARINDA ARANACAK ŞARTLAR 3-4 MANTOLAMA

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SES YALITIMI 582YIM284

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SES YALITIMI 582YIM284 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SES YALITIMI 582YIM284 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

Duvar, Zemin, Prefabrik ve Çeşitli Kullanım Alanları İçin Teknik Bilgi, Detay Ve Montaj Kılavuzu

Duvar, Zemin, Prefabrik ve Çeşitli Kullanım Alanları İçin Teknik Bilgi, Detay Ve Montaj Kılavuzu Duvar, Zemin, Prefabrik ve Çeşitli Kullanım Alanları İçin Teknik Bilgi, Detay Ve Montaj Kılavuzu İçindekiler 1. Giriş 6 1.1 Dünyada ve Türkiye de Çimentolu Yonga Levhanın Tarihçesi ve Gelişimi 7 1.2 Malzeme

Detaylı

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SES YALITIMI

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SES YALITIMI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SES YALITIMI 2013 İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR... 2 GİRİŞ... 2 1. SES YALITIM MALZEMELERİNİ UYGULAMAYA HAZIRLAMAK... 2 1.1. Tanım... 2 1.2. Ses Yalıtım Malzemeleri... 5 1.2.1 Bina ve Tesisatlarda

Detaylı

Yalıtımın En Dogal Hali

Yalıtımın En Dogal Hali Yalıtımın En Dogal Hali İçindekiler sayfa Yalıtım hakkında 3 Neden DragonBoard? 6 DragonBoard un özellikleri 7 DragonBoard Sistemleri 9 Yükseltilmiş Zemin Sistemi 20 Diğer ürünler 21 DragonBoard teknik

Detaylı

Yeni Nesil İzolasyon

Yeni Nesil İzolasyon Yeni Nesil İzolasyon İnşaat ve izolasyon sektörü için hazırlanan yeni jenerasyon izolasyon malzemesi Panetti, EA Mimarlık ve İnter Grup ortak iştiraki ile ülkemizde üretilerek satılmaktadır. Panetti nin

Detaylı