Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri (ETICS)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri (ETICS)"

Transkript

1 dış cephe // 1 Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri (ETICS) Dış cephelerin taş yünü ile ısı, ses ve yangın yalıtımı enerji verimliliği izi enerji verimliliği izi

2 enerji verimliliği 2 // dış cephe izi En ucuz ve kolay bulunan enerji, tasarruf edilen enerjidir enerji verimliliği izi Rockwool Grubu dünyanın lider taş yünü üreticisidir. Yenilikçi ürün, sistem, iş birliği ve servislerimizdeki global liderliğimiz; enerji verimliliği, güvenlik, sürdürülebilirlik ve yapılardaki konfor alanlarındaki eşsiz uzmanlığımız ile desteklenmektedir. Avrupa ve ABD de kullanılan enerjinin %40 ını binalar harcamaktadır. Isıtma ve havalandırma cihazları başlıca enerji tüketicileridir. Ancak bu enerjinin çoğu yetersiz yalıtım yüzünden boşa harcanmaktadır. Enerji verimliliği için tamamen kanıtlanmış teknikler kullanılarak bir binanın ısıtılması için gerekli enerji %90 a kadara azaltılabilir. Rockwool yalıtımı, soğuğu dışarıda tutarak mükemmel bir iklimsel konfor yaratır. Sıcak iklim bölgelerinde taş yünü, odaları konforlu bir serinlikte tutmaya yardımcı olur. Rockwool ürünleri milyonlarca insanın yaşam kalitesini arttırıp, sera etkisi, sis ve asit yağmuru gibi çevresel problemleri hafifletmeye yardımcı olur. Rockwool taş yünü yalıtım ürünleri, üretiminde kullanılan enerjinin 100 katından fazlasını tasarruf edebilen nadir ürünlerden biridir. Az bulunan enerji kaynaklarını korur ve fosil yakıt kullanımını minimuma indirerek hava kirliliği ve CO 2 salınımını azaltır. Misyonumuz inşaat sektöründe güvenilir bir ortak olmaktır.

3 dış cephe // 3 Enerji tasarrufundan daha fazlası Rockwool taş yünü ile sıvalı dış cephe sistemleri Doğru uygulanan cephe yalıtımı, ısıtma ve soğutma giderlerinden sürekli tasarrufu garanti eder. Yalıtımsız cephe Termo grafik kamera, cephedeki ısı enerjisinin dış duvarlar üzerinden, doğrudan bina dışına çıktığı sıcak noktaları açıkça göstermektedir. Taş yünü yalıtımı, ısıtma giderlerini azaltmaya katkıda bulunur Enerji fiyatları her sene artmaktadır. Enerji tasarrufu sağlayan sistemlere bugün yapılacak yatırım ancak yarınlarda kārlı olacaktır. Isıtma ve soğutma giderleri, çoğu evin en yüksek gideri olup, dolayısıyla en yüksek tasarruf potansiyeli olan noktadır. Binalarda enerji verimliliğini arttırmak için üç ana yol bulunmaktadır: pencerelerin yenilenmesi, ısıtma sisteminin modernize edilmesi ve cephelere ilave ısı yalıtımı. Cepheye ilave yalıtım uygulayarak ısı yalıtımını iyileştirmek, çok kısa sürede enerji tasarrufu sağlar. Rockwool taş yünü ile yapılan sıvalı dış cephe sistemleri, azami tasarruf sağlamakla birlikte binalarda konfor ve mikroiklimi de iyileştirir. Ayrıca yanmaz, buhar geçirgen, dayanıklı ve çevre dostudur. (Bilgi kaynağı: Emnid araştırması Zukunft Haus 2003 Alman Energie-Agentur için, Enerji Tüketimi Genel görüş Araçlar Bilmiyorum Sıcak su Elektrikli Aletler Isıtma ve soğutma Gerçek tüketim Isıtma ve soğutma Sıcak su Elektrikli Aletler Araçlar Çoğu insanın evlerdeki enerji tüketimi ile ilgili yanlış izlenimleri vardır. Çoğu enerjiyi en çok tüketenlerin elektirkli aletler olduğunu düşünür. Aksine, insanların %74 ü harcadıkları toplam enerjinin yarısından fazlasını ısıtma için harcadığının farkında değildir.

4 4 // dış cephe Rockwool ürünleri ısı, yangın, ses ve çevresel özellikleri ile rakipsiz bir kombinasyon sunar Verimli ısı koruması ile düşük ısıtma ve soğutma giderleri Rockwool çözümleri ile günümüz inşaat yönetmeliklerinin ısı şartları kolaylıkla sağlanır, düşük enerjili ev dizaynları, heyecan verici ve estetik sıvalarla dışarıdan zenginleştirilebilir. Binalarda enerji verimliliğini sağlamakta yalıtım sistemlerinin kullanımı, kolayca uygulanılabilecek bir teknolojidir ve kārlı tasarruflar için en büyük potansiyele sahiptir. Binalarda Rockwool yalıtımı kullanılmasının yararı, sadece CO 2 salınımının azaltması değil, aynı zamanda enerji tasarrufu ile para tasarrufu yaptırmasıdır. Taş yününün düşük ısı iletkenlik katsayısı, ısı kaybının minimum olmasını garanti eder. Daha doğrusu, ısı tam olarak istediğiniz yerde, örneğin binanın iç bölümünde kalır. Böylece binanın enerji ihtiyacı, ısı içeride düzenli kaldığı için, alışılmışın oldukça altındadır ve iç iklimi önemli ölçüde iyileştirir. Isıtma giderlerinden tasarruf haricinde, sağlıklı ve konforlu, daha iyi yaşam şartlarına sahip oluruz. Mükemmel ses koruması Rockwool un mükemmel akustik özellikleri vardır. Rockwool duvar inşaasında kullanıldığında, ses emiciliğine takdir edilir iyileştirme getirir. Uzun süreli gürültüye maruz kalmak ciddi sağlık sorunları doğurabilir. Yalıtım seçerken, mükemmel ısı yalıtımı özelliği ve azami akustik titreşim emiciliği sayesinde taş yünü kuşkusuz en doğru seçimdir. Taş yününün kısa, birbirine giren elyaflarının dokusu, mükemmel ses emiciliği ve iyi ısı yalıtımının garantisidir. Taş yünü dış cephe duvarlarına uygulanır uygulanmaz, iç bölme duvarlarında olduğu gibi, odaların gürültü seviyesini azaltarak, evlere konforlu ve sağlıklı ortam sağlar. Yüksek yangın güvenliği, konutlarda korkusuz yaşamın garantisidir Binanların yangın güvenliği hayati önem taşır. Sigorta şirketleri prim hesaplarını yaparken, genelde bina inşaatlarında kullanılan yanmaz malzemelerin yangın güvenliğine olan katkılarını avantaj olarak kabul ederler. Yangın esnasında alevlerin yayılmasını hızlandırmayan, yoğun duman ve yanan parçacıklar saçmayıp, bunların yayılmasına sebep vermeyen, patlamaya sebep olabilecek gazlar çıkartmayan malzemeler, EN standardına göre A1 sınıfı yanmaz malzeme olarak sınıflandırılırlar. Rockwool taş yününün erime noktası 1000 C den yüksektir dolayısıyla yanmaz malzeme olarak sınıflandırılmıştır. A sınıfı yalıtım malzemesi uygulamak, yangın esnasında binaların tahliyesinde gerekli olan çok önemli dakikaları kazandırıp, can kaybını önler. Rockwool dış cephe yalıtım levhalarının mükemmel yangın özellikleri vardır ve ulaşılabilecek en yüksek yangın kategorisi olan ISO1182 ye göre A1 olarak sınıflandırılmıştır. Bütün bu nitelikler elinizin altındayken, yangın güvenliğine proaktif yaklaşımınızın bir parçası olarak Rockwool dış cephe duvar yalıtımını güvenle seçebilirsiniz.

5 dış cephe // 5 Rutubetsiz duvarlar evlerde konforlu yaşamı garanti eder. Duvarların nefes alması, yalıtım için taş yünü seçildiğinde kelimenin tam anlamıyla garantilenir. Taş yününün buhar geçirgen yapısı nemin içerden dışarıya doğru dış duvarlardan serbestçe geçmesini sağlar. Nemin duvarlarda toplanma riski çok düşüktür, böylece zararlı küflenmenin yüzeylerde görülme olasılığı azalır. Küflenme genelde, yüksek rutubetli odaların (yatak odası, mutfak) soğuk dış duvarlarında meydana gelir ve solunum sistemine zarar verip birçok hastalık ve alerjiye sebebiyet verebilir. Duvarlara taş yünü ile dış yüzeyden yalıtım yapıldığında, duvar sıcak kalır, doymuş nem sıcak duvardan serbestçe geçer ve yüzeyde yoğunlaşmaz. Pozitif enerji dengesi ve çevremize sorumluluk Enerji kaynaklarının ve atık malzemelerin idaresi, üretim planlamasında önemli hususlardan biridir. Çevreye verdiği etkiyi azaltmak amacıyla, Rockwool üretimini tüm atıkların geri dönüştürülüp, üretim işlemine geri kazandırıldığı kapalı bir sistem olarak tasarlamıştır. Böylece enerji ihtiyacı azalmakta, ve aynı zamanda çevrede bundan faydalanabilmektedir. Rockwool taş yünü ürünleri geri dönüştürülebilirdir. Depolama alanlarındaki atık miktarının azaltılması ve kaynak kullanımının minimize edilmesi için, Rockwool inşaat sahalarında kesilmiş parçaların, ve diğer inşaat işlerinde ortaya çıkan atık parçaların geri dönüşüm için kullanılmasını sağlayarak destekler. Tüm bu faaliyetler, inşaat malzemesi olan taş yününün enerji dengesini doğrudan etkiler. Diğer inşaat ve yalıtım malzemeleri ile karşılaştırıldığında, Rockwool un enerji dengesi açıkça daha iyidir. Taş yünü üretimi için harcanan enerjinin maaliyeti, ısıtma giderlerinde yapılacak tasarrufla birkaç sene içinde geri ödenecektir. Malzeme dayanıklılığı ve düşük bakım maaliyeti Rockwool taş yünü yalıtım özelliklerini uzun süre korur ve dış hava etkenlerine ve iklim değişikliklerine karşı tamamen direnç gösterir. Boyut kararlılığı sayesinde, taş yünü cephede kırılmalara yol açmaz ve dış cephe yüzeyinde küflenmenin oluşmasına yol açan nemi içinde tutmaz. Buna ek olarak taş yünü, bazı organik ısı yalıtım malzemelerine yerleşebilecek böceklerin ve diğer canlıların üremesine uygun olmayan bir malzemedir. Bu sayede Rockwool taş yünü ile cephelerin bakım giderleri, diğer ısı yalıtım malzemeleri ile yapılan sistemelerle karşılaştırıldığında oldukça düşüktür.

6 6 // dış cephe Binalardaki ısı enerjisi kaybı Dış duvarlar yaklaşık 35% Çatı yaklaşık 30% Pencere ve kapılar yaklaşık 25% Zemin kat, temel duvarları yaklaşık 10% Yalıtımsız binalarda ısı enerjisi kaybı Rockwool yalıtımlı cephe - kat kat kār sağlayan yatırım. Rockwool taş yünü uygulamak, binanın enerji performans sertifikasıdır Binaların enerji sertifikaları çoğu Avrupa ülkesinde yürürlüğe girmiştir. Enerji sertifikaları, Avrupa Birliği Binalarda Enerji Performans 2002/91/EC direktifine göre düzenlenir. Binaların enerji setifikaları, binaları (A-G) arasında değişik sınıflara ayırır. Bu sınıflar binanın enerji performansını ve binanın enerji giderlerini gösterir ki bu da binanın pazardaki değerini etkiler. Binanın yalıtım kalitesi, binanın girdiği enerji sınıfını etkileyen en önemli unsurdur. Bu sebeple enerji verimliliği alanında taş yünü, yalıtım çözümlerinin içinde en önemlilerindendir. Türkiye de yürülükte ki Enerji Kanunu ile 1 Ocak 2011 den itibaren yeni binalarda Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunlu hale getirilmiştir, ayrıca 2017 yılına kadar eski yapı stoğununda enerji kimlik belgesi alması planlanmaktadır. Enerji balansını dikkate alırsak, taş yünü montajından 5 ay sonra pozitif konuma geçer. Taş yünü imalatı ve dağıtımında kullanılan17 MJ enerji (gri enerji olarak adlandırılır), 20 cm taş yününü cepheye uyguladıktan 9 ay sonra geri kazanılır. Cephede taş yünü iç ortamın optimum konforunu garantiler Taş yününün sıvalı dış cephe sistemlerinde öncelikli görevi ısı yalıtımını sağlamasıdır, ayrıca buhar geçirgenliği konusunda sahip olduğu iyi karakteristik özellikler sayesinde su buharının herhangi bir yoğuşmaya neden olmadan dış duvarlardan problemsiz difuzyonununa olanak sağlamasıda önemli diğer bir görevidir. Nemin dış duvarlardan difüzyonuyla, taş yününün dış katmanında buhar tanecikleri oluşur; eğer buhar geçirgenliği olan bir harç kullanılırsa biriken buhar dışarı doğru serbestce kuruyarak çıkar ve duvarların içinde kilitlenip kalmaz. Rockwool taş yününün buhar geçirgenliği özelliği sayesinde içeride oluşan nem yalıtım tabakası üzerinden dışarı doğru kuruyarak çıkar, böylece nemin duvarın iç kısmında kurumaması garanti edilmiş olur. Diğer taraftan, buhar geçirgenliği özelliği, yapının dayanıklılığını koruyup, evde konforlu bir şekilde yaşama olanak sağlayarak bina içindeki mikroiklimi düzeltir.

7 dış cephe // 7 Dış duvarlarda ısı yalıtımını uygulamanın değişik şekilleri Yalıtımın binadaki konumuna göre değişik uygulama şekilleri binanın ısı yalıtımı içten yalıtım dıştan yalıtım havalandırmalı cephe mantolama sistemleri cephe panel sistemleri Dış duvarların içeriden ısı yalıtımı Dış duvarlara içeriden ısı yalıtımı uygulamak bazı sorunlara neden olabilir; İçeriden yalıtılan duvarlar önemli ısı değişikliği ve yüklere maruz olup, atmosfer şartları ve duvarlara yapılan etkilerle aşınmaya müsaittirler. Yapıdan gelen nem, her zaman iç yalıtımın duvara dokunduğu yerde veya duvarın içinde yoğunlaşır. Bu da rahatsız edici yaşam koşullarına (küf oluşumu ve kötü kokular) ve kışın buharın donup, tüm duvarın rutubetlenerek zarar görmesine sebep olabilir. Isı köprüleri kaçınılmazdır. Uygun bir buhar kesici, yalıtımın iç kısmına uygulanmalıdır. Yalıtım iç tarafa uygulanırsa, sıcaklık duvarda toplanamaz ki bu aslında duvarın ısıtma durduktan sonra ısıyı geriye vermesini önler. İç kısımda uygulanan ısı yalıtımı daha az etkili olup, dışarıdan ısı yalıtımının kanuni koşullardan dolayı uygulanmasına izin verilmediği hallerde (örn. Tarihi yapılar) kullanılması önerilir. İç kısıma yalıtım uygulamadan önce, mümkün uygulama teknikleri hakkında bir uzmana danışmak şarttır. Dış duvarların dışarıdan ısı yalıtımı Dış duvar ısı yalıtımı, özel bir sıva ile korunan bina dış kaplamasına yalıtımın uygulanmasıdır. Bu metodla yalıtım yapmanın bir çok faydası vardır. Duvarların dışarıdan yalıtımı ile düşük U değerlerine kolayca ulaşılabilir. Dış duvarlara dışarıdan ısı yalıtımı uygulaması iki şekilde olabilir. İlk uygulama havalandırmalı cepheler, ikincisi de sıvalı dış cephe ısı yalıtım sistemleridir (ETICS). Havalandırmalı cephelerde yalıtım taşıyıcı duvara sabitlenir ve cephenin son katmanı (cam, taş, çelik, tahta, yapma elyaflar) ile arasında bir hava boşluğu bırakılır. Bu sistemde yalıtım mekanik olarak yüklenmez. ETICS ise çok katmanlı kompakt bir sistemdir, bu sistemde yalıtım aynı zamanda üzerine doğrudan uygulanan son kat kaplama için de bir destek görevi görmektedir. Dış duvarlara dışarıdan ısı yalıtımı uygulanması, binanın ısı enerji kaybına karşı, binayı koruyacak en verimli çözümdür. Bu sistemin önemli bir avantajı da, tüm binayı tamamen izole etmesidir. Böylece ısı köprülerine, sıcaklık yüklerine, hava koşullarının duvar yapısına vereceği zararlara ve taşıyıcı duvarda su buharının yoğunlaşmasına karşı tamamen bir koruma sağlar. Dış taraftan yalıtımın uygulanması, sıcağın duvarda depolanmasına ve duvarın ısı direnci ile binada daha konforlu bir yaşam yaratmasını sağlar. Isı köprüleri - dış duvar yalıtımının yanlış uygulanışı Yaz dış sıcaklığı Yaz dış sıcaklığı Yaz dış sıcaklığı İç sıcaklık İç sıcaklık İç sıcaklık Kış dış sıcaklığı Kış dış sıcaklığı Kış dış sıcaklığı Havalandırmalı ısı yalıtım sistemleri Dış cephe ısı yalıtım sistemleri (ETICS) Isı yalıtımsız duvarda sıcaklık akımı İçten ısı yalıtımlı duvarda sıcaklık akımı Dıştan ısı yalıtımlı duvarda sıcaklık akımı

8 8 // dış cephe Taş yünü ile dış cephe ısı yalıtım sistemleri (ETICS) Onaylanmış kalite Dış cephe ısı yalıtım sistemlerinde kullanılan Rockwool ürünleri Avrupa Standartlarına göre test edilmiştir. Sistem onayı, sıvalı dış cephe ısı yalıtım sistemleri (ETICS) için geçerli olan ETAG 004 direktifine uygun olarak kullanılan malzemelerin tümünün oluşturduğu sistem performansına verilir. Rockwool sistemlerinin onayları tüm Avrupa daki yetkili kurumlar tarafından yapılan testler sonucunda verilmektedir. Ek bir kalite garantisi olarak, birçok Avrupa ülkesinde, benzer sistem üreticilerin oluşturduğu Almanya daki WDVS derneği gibi dernekler, Rockwool ürünlerinin kullanımını önermektedir. Sistemin verimliliği, sistemin tüm bileşenlerine bağlıdır Rockwool kaliteyi garanti edebilmek için sistem malzemelerini seçerken, tek bir yapıştırıcı ve harç üreticisi kullanımını önerir. Sistem onayında garanti edilen tutunmayı ancak aynı üretici tarafından üretilmiş yapıştırıcı sağlayabilir. Taş yünlü sistemlerde en önemli unsur, yapıştırıcı ve son katın buhar geçirgenliğidir ki bunlar tüm sistemin geçirgenliğini garanti etmelidir ve duvar ile ısı yalıtımının arasında veya dahada kötüsü, ısı yalıtımının içinde rutubeti tutmamalıdır. Sadece onaylı sistemler, yapıda gerekli su buharı geçirgenliğini sağlar ve bu sayede sistemin dayanıklılığını ve kalitesini garanti eder. Kalite ayrıca montaja da oldukça bağlıdır. Üretici seçerken, yapıştırıcı ve sıva üreticisinin tavsiyesini almak önerilir zira uygun yapıştırıcı hazırlanmasında sadece uzmanların tavsiyelerine danışılmalıdır. Sistemin tüm parçalarının uyumlu olması, cephenin dayanıklılığı için de çok önemlidir.

9 dış cephe // 9 Sıvalı dış cephe sistemleri için Rockwool ürünleri Taş yünü ile sıvalı cephe sistemleri, bina dış cephe kaplamasının ısı yalıtımını yapmak için en uygun çözümdür, Aynı zamanda binanın dış görünüşü açısından da en uygunudur. Yapıştırıcı ve son kat kaplama ile korunan taş yünü, cepheye özgün bir görüntü sağlar. Taş yünü ile yapılan dış cephe ısı sistemlerinin avantajı, kompakt bir malzeme olan taş yününün, cephelere ısı köprüsüz, ısı, ses ve yangın yalıtımı sağlamasıdır. Rockwool ürün gamında, dış cephe ısı yalıtım sistemleri için levha veya lamella levha çözümleri sunar. Yalıtım levhası veya lamella levha, duvarın dış kısmına yapıştırılır ve üzerlerine bir kat yapıştırıcı ve son kat kaplama uygulanır. Taş yünü, dış cephelerdeki ısı yalıtımı uygulamaları için sağladığı ısı yalıtımı, yanmazlık, su buhar geçirgenliği ve ses yalıtımı özellikleri ile en uygun malzemedir. Uygulama Dış cephe ısı yalıtım sistemlerinde güvenilir ve kusursuz uygulama sağlamak için, sadece sistemin üretici veya temin edicisi tarafından eğitilmiş, sistemin uygulaması için yetkili kişiler tarafından uygulanması tavsiye edilir. Dış cephe ısı yalıtım sistem elemanları, taş yünü ile yapılan dış cephe ısı yalıtım sistem sertifikasında belirtilen elemanların aynısı olmalıdır. Uygun Maliyet Isı yalıtımı, cephe sisteminin toplam maliyetini oluşturan temel bileşenlerden biridir. Buna rağmen, azalan ısı kaybı ve ısıtma maliyeti ile yatırımı kısa zamanda geri öder. Bu sebeple, ısı yalıtım kalınlığı hesaplanırken, her zaman standartlarda öngürülen ve tavsiye edilen kalınlıklar kullanılmalıdır. Taş yünü tamamen doğal bir malzemedir, biraz daha pahalı olmasının karşılığında dayanıklılık, hava şartlarına karşı stabilite, buhar geçirgenliği, yanmazlık ve cephelerin ekolojik sürdürülebilirliğini sağlar. ısı yalıtımı uygulanmamış bina Rockwool yalıtımı ile kaplanmış cephe Fotoğraflar Slovenya Moja da ki düşük enerji evini göstermektedir. Cephe yalıtımında 14 cm Fasrock L lamella levhalar kullanılmıştır. cephe sisteminin bitmiş hali Dış cephe ısı yalıtım sistemleri için Rockwool çözümleri Frontrock MAX E Özel Rockwool teknolojisi ile üretilen ve tek bir levha içinde 2 farklı yoğunluğu barındıran çift yoğunluklu ürünler sundukları düşük ısıl iletkenlik değeri ile daha ekonomik ve verimli bir yalıtıma olanak sağlar. Çift yoğunluklu ısı yalıtım levhaları, hem yapıştırıcı hem de mekanik olarak sabitlenir. Eski ve yeni binalarda ısı, ses ve yangın yalıtımını arttırma ihtiyacı olan yerlerde ince ya da kalın kaplamalı sistemler ile kullanılabilirler. Fasrock, Fasrock 150 Dış cephe ısı yalıtım levhaları, hem yapıştırıcı hem de mekanik olarak sabitlenir. Bu levhalar, boyuna yönlenmiş elyaflardan tek yoğunluklu olarak üretilir. İnce ve kalın kaplamalı sistemler icin kullanılabilirler. Eski ve yeni binalarda, ısı, ses ve yangın yalıtımını arttırma ihtiyacı olan yerlerde kullanımı önerilir. Fasrock L Cephe lemallası dübel kullanmadan sadece yapıştırıcı ile sabitlenebilir. Lamella levhaları dikine yönlenmiş elyaflara, yani duvar yüzeyine dik elyafllara sahiptir. Aynı zamanda hafif eğimli yüzeylerde de kullanılabilir. Çift yoğunluk

10 10 // dış cephe Rockwool taş yünü ile dış cephe ısı yalıtımının montajı öncesi tavsiyeler Bu bölümde Rockwool taş yünü levha ve lamella levhalarla dış cephe ısı yalıtımı uygulama yöntemleri bulunmaktadır. Sistem sadece yetkili ve ehliyetli kişiler tarafından uygulanmalıdır. Rockwool Fasrock, Fasrock 150, Frontrock MAX E ve Fasrock L taş yünü levhaları, sertifikalı her taş yünü dış yalıtım sistemi ile kullanılabilir. Hava koşulları Isı yalıtım levhaları, hava sıcaklığı ya da duvar sıcaklığının +5 C altına düştüğü veya +25 C üstüne çıktığı ve rüzgarın şiddetli olduğu zamanlarda uygulanmamalıdır. Yapıştırıcının dışardan uygulanması ile monte edilmiş yalıtım yağmur ve rutubetten korunur. Alt yüzey duvarın hazırlanması Alt yüzey (duvar) temiz, üstünde toz veya yağ taneciklerinden arınmış ve kuru olmalıdır. Her tür harç artıkları temizlenmelidir. Duvarın düzlük eğimi, 4 metre dik yukarı en fazla ± 15 mm ye kadar olmalıdır. Uygulama için ek uyarılar Yapıştırıcıyı sürmeden ve yalıtımı monte etmeden önce, camlar, kapılar ve raflar takılmış olmalıdır. Tüm aydınlatmalar, dış bataryalar, taşıyıcı yuvalar ve benzerleri, dış yapıştırıcı, file ve son kat sıva uygulanmadan önce düzgün bir şekilde ve zamanında uygulanmalıdır.

11 dış cephe // 11 Rockwool Frontrock MAX E, Fasrock, Fasrock 150 levhaları ile dış cephe ısı yalıtımı uygulaması Taş yünü levhalı yalıtım sistem birleşimi 1. Yapıştırma harcı 2. Yalıtım levhası (Frontrock MAX E, Fasrock, Fasrock 150) 3. Dübel 4. Yumuşak sıvanın içine gömülmüş kuvvetlendirilmiş donatı filesi 5. Astar 6. Son kaplama (mineral veya müşterinin talebine göre, silisli veya silissilikon esaslı, fakat buhar geçirgenliği kontrol edilmelidir). 3 I. I Subasman profil montajı Fasrock, Fasrock 150 ya da Frontrock MAX E yalıtımı uygulamadan önce, profilin yüksekliği işaretlenmelidir. Profil yerden en az 40 cm yukarı monte edilmelidir. Binanın tüm çevresine yatay olarak takılmalıdır. 1. Profil yüksekliğinin ölçülüp yerleştirilmesi 2. Vida boşluklarının delinmesi 3. Profilin montajı ve vidalanması II. Levhaların yapıştırılması Yalıtım levhaları, levhanın kenarı boyunca ve öbekler halinde mala ile sürülen yapışkan ile yapıştırılır. Yapışkan mala ile uygulanır. Levhayı iki tarafına da ulaşabilmek için, taş yünü torbasının veya ayaklı başka bir şeyin üstüne yerleştirin. Yapışkanı kenarlara çizgi şeklinde ve üzerine altı parça kadar sürün. Doğru yapışma için levhanın kenarlarına ve tüm öbeklere yeterince yapışkan uygulayın. 4. Yapışkanın levhanın kenarlarına sürülüşü 5. Levhanın üstüne parçaların sürülüşü

12 12 // dış cephe III Levhanın montajı Rockwool Fasrock, Fasrock 150 ya da Frontrock MAX E levhaları birbirine doğru bastırılarak tutturulur. Daha önce yapıştırılan levhalardan artan yapışkan fazlalalıklarını temizlemeyi unutmayınız. Yalıtımın dış yüzeyinin düzgünlügü dikkatlice kontrol edilmelidir çünkü yüzeyin düzlüğü levhaların yapışması sırasında saptanır. Olası pürüzler ve küçük eğrilikler, saplı bir kalın zımpara ile temizlenmelidir. Özellikle bina köşelerinde ve pencere ve kapı üstü köşelerinde levhaların birbirine iyi yapışacak şekilde konulması garantilenmelidir. Pencere ve kapı köşeleri, köşelerde çatlama ve kırıkları önlemek için bütün levha kullanarak izole edilmelidir (bkn. resim). Tüm levha ve diğer bölümlerle (pencere çerçevesi, çatı, balkon, vs.) arasında kalan aralıklar, genişleyip şekil alan bir malzeme veya boşluk için uygun elastik dolgu malzemesi ile doldurulmalıdır. 6. Fazla yapışkanın temizlenmesi 7. Köşe birleşim detay açısı 8. Köşedeki yalıtım fazlasının kesilişi 9. Eğriliklerin zımparalanması Pencere üstünün düzgün yalıtımı Pencere kenarının düzgün yalıtımı Yalıtımlı pencere kesiti Pencere açıklıklarına levha yerleşimi IV Dübelle montaj Boyuna yönlü elyaflı Rockwool Fasrock, Fasrock 150 ya da Frontrock MAX E levhaları duvara yapıştırıldıktan en az 24 saat geçtikten sonra dübellenmelidir. Dübel çeşidi, uzunluğu ve montaj yöntemi, taş yünü ile dış cephe ısı yalıtımı teknik dosyasında açıklanmıştır. Tüm bu parametreler alt katman, ısı yalıtım kalınlığı, bina yüksekliği ve cephenin yük kapasitesine bağlıdır. Delikler darbeli matkapla açılır, donatı filesi, delikli tuğlalar ve gazbeton ise standart, darbesiz bir matkapla delinir. Dübellerin plastik kısımları deliğe yerleştirirlir ve çelik çivi ile çakılır. Normal bir duvarda en düşük dübel derinliği: Beton 5 cm Delikli tuğla ve gazbeton 8 ila 9 cm Daha iyi çekme dayanımı için W şeklinde dübelleme önerilir. W şeklinde dübelleme örneği: 5 adet/m 2 T şeklinde dübelleme örneği: 5 adet/m Matkapla delik açma 11. Dübelin yerine çekiçle yerleştirilmesi

13 dış cephe // 13 V Son kat dış kaplama uygulaması İlk kat yapıştırıcı harcı uygulamadan önce bir köşe takozu ve donatı filesi ile binanın tüm köşeleri ile pencere ve kapı köşeleri düzeltilip kuvvetlendirilmelidir. Yüzey çatlaklarını engellemek için, güçlendirilmiş file bantları, pencere ve kapıların en az 30x20 cm üstüne ve 45 açılı olarak yapıştırılır. Harç filenin üzerine 10 x 10 mm dişli mala ile uygulanır. Önce malanın yumuşak yüzüyle levhanın üzerine biraz sıva sürülür, arkasından dişli tarafı ile sıva levhanın tüm yüzeyine yayılır. Donatı filesi, yeterince bini bırakılarak (en az 10 cm) taze uygulanmış yapışkan harcının üzerine uygulanır. Köşeli bir mala ile binanın köşeleri düzleştirilir. Donatı filesi ile yapışkan kuruyunca, yüzeyin alt kısmındaki filenin fazlalıkları kesilir. 12. Köşenin kuvvetlendirilmesi 13. Malanın düz tarafı ile 14. Yapıştırıcının malanın dişli 15. Çatlak tehlikesini önleme yapıştırıcı harcın düzeltilmesi tarafı ile sürülmesi 16. Güçlendirilmiş donatı filesinin montajı 17. Köşelerin kuvvetlendirilip düzeltilmesi 18. File fazlalığının kesilmesi VI Astar ve son kat uygulaması Yapışkan harç kuruduktan sonra, istenilen renge boyanacak son kat mineral veya silikatlı kaplama uygulanır. Uygun hava koşulları altında, astar harç, yapıştırıcı en az 2 gün kurumaya bırakıldıktan sonra, boya rulosu ile uygulanır. Daha sonra ise astar kuruyunca (en az 24 saat), son kat olarak istenilen tane büyüklüğünde mineral kaplama uygulanır. Mineral katmanı kullanma talimatına göre hazırlanıp uygulanır. Katmanın kalınlığı istenilen tanecik büyüklüğüne ve yüzeyin yapısına bağlı olarak değişir. Kalın tanecikli son kaplama harcı plastik mala ile uygulanır. Fazlalıklar yüzeye 90 açı ile mala yardımıyla temizlenir. Son katın kalınlığı genelde kaplamanın ortalama tanecik boyutuna bağlıdır. Fazlalık kaplama temizlendikten sonra malalama işlemi yapılır. Son kat kaplama ıslakken malalanmalıdır. Uygulama plastik mala ile dairesel hareketlerle yapılır. Tanecikli bir desen istenirse, dikine veya boyuna çizgili desen için uygulanır. Kururken ve son kat kaplama sürülürken cephe sert güneş ışığı, yağmur ve rüzgardan korunmalıdır. Düşük ısıda ve yüksek nemli havalarda, kaplamanın kuruması daha uzun sürer. Son kaplama en az 7 gün boyunca kurumaya bırakıldıktan sonra, yüzey mineral ya da silikon bazlı boya ile istenilen renkte boyanır. Yapışkan bantlar, iki farklı renk arasında sınır çizgisi olarak kullanılır. 19. Astar uygulaması 20. Son kaplama uygulaması 21. Dairesel malalama 22. Boya uygulaması

14 14 // dış cephe Dış cephe ısı yalıtım sisteminin Rockwool Fasrock L lamella levha ile uygulanması Dikey elyaflı taş yünü Bazı detaylar haricinde ince kat yüzeyleri Rockwool Fasrock L lamella levha ile kaplamak, Rockwool Fasrock veya Frontrock MAX E levha uygulamak gibidir. Aradaki fark lamella levhaları duvar yüzeyine yapıştırıp monte etme şeklidir ki diğer tüm işlemler harç, file ve son kat kaplama uygulaması iki sistemde de aynıdır. Burada gösterilen işlemler değişikliklerle ilgilidir. Dış cephe ısı yalıtım sistemlerini lamella levha ile yapmanın en önemli farkı ve avantajı, lamella levhalar elyaflarının yönü sayesinde daha iyi mekanik özelliklere sahip olduğundan, duvara tutturmak için dübel gerekmemesidir. Dübellemeye sadece cephe 20 m den yüksek ise ihtiyaç duyulur ki bu cephe sisteminin statik güvenliğini arttırmak için gereklidir Lamella taş yünü levhalı yalıtım sistem birleşimi 1. Yapıştırma harcı 2. Lamella Rockwool Fasrock L 3. Alkali dayanımlı güçlendirilmiş donatı fileli yapıştırıcı 4. Astar 5. İstenilen renkte son kaplama I. I Fasrock L lamella levhaların sabitlenmesi Lamella levhalar temiz ve toz tanelerinden arınmış olmalıdır. Lamella levhaların duvara iyi yapışması için yapışkanı levhaya iki kerede uygulayın. 1. Lamella levhayı iki tarafına da ulaşabilmek için, taş yünü torbasının üzerine veya ayaklı başka bir yere koyun. Yapışkan harcını malanın düz tarafı ile lamella levhanın tüm yüzeyine eşit yayarak sürün. 2. Malanın dişli tarafını (12 x 12 mm) lamella levhanın yüzeyine sürülmüş harca uygulayın. II Dübelle sabitleme (istisnai) Rockwool Fasrock L lamella levhaları, eğer cephe 20 m den yüksekse ya da duvarın taşıma gücü zayıf veya belirsiz ise dübelle sabitlenmelidir. Dış cephe ısı yalıtım sistem teknik verilerinde taş yünü lamella levha nın montajı açıklanmıştır. Tüm bu parametreler duvara, ısı yalıtım kalınlığına, binanın yüksekliğine ve cephenin yük kapasitesine göre değişir. Lamella levhayı tutan dübelin kafa çapı en az 140 mm olmalıdır Asgari dübel derinliği normal duvar için: Betonda 5 cm Tuğla ve havalı betonda 8 ila 9 cm. Fasrock L lamella levhaların dübelleme örneği Değişik duvar tipine göre, bir m2 başına, 4 dübelle ve köşelerde 5 dübelle uygulama örneği. Duvar köşesinden asgari uzaklık: > 5 cm (beton duvar) > 10 cm (tuğla duvar).

15 dış cephe // 15 Mevcut ürünlerin teknik özellikleri FASROCK, FASROCK 150 LEVHA Özellik Sembol Değer Birim Standard Yangın dayanımı - A1 - EN Isı iletkenlik beyan değeri λ D W/mK EN Su buharı difüzyon direnci µ EN Çekme dayanımı TR15 15 kpa EN1607 Basma dayanımı %10 deformasyonda CS(10)40 40 kpa EN 826 Kısa süreli suya daldırma ile su emme WS 1.0 kg/m 2 EN 1609 Uzun süreli suya daldırma ile su emme WL(P) 3.0 kg/m 2 EN Kalınlık toleransı T mm EN 823 Erime noktası Tt >1000 C DIN 4102 Fasrock CE serifika numarası ÉMI EC 1415-CPD-35-(C-7/2010) Fasrock 150 CE serifika numarası ÉMI EC 1415-CPD-35-(C-7/2010) Ürün kodu MW-EN T5-DS(T+)-CS(10)40-TR15-WS-WL(P)-MU1 FASROCK LEVHA - ÜRÜN EBATLARI VE PAKET ÜSTÜNDEKİ BİLGİLER Uzunluk x genişlik (mm) 1000 x 600 Spesifik yoğunluk 135 kg/m 3 Kalınlık (mm) m 2 /paket Paket/palet FASROCK 150 LEVHA - ÜRÜN EBATLARI VE PAKET ÜSTÜNDEKİ BİLGİLER Uzunluk x genişlik (mm) 1000 x 600 Spesifik yoğunluk 150 kg/m 3 Kalınlık (mm) m 2 /paket Paket/palet FRONTROCK MAX E LEVHA Özellik Sembol Değer Birim Standard Yangın dayanımı - A1 - EN Isı iletkenlik beyan değeri λ D W/mK EN Su buharı difüzyon direnci µ EN Çekme dayanımı (50-60 mm) TR kpa EN1607 Çekme dayanımı ( mm) TR10 10 kpa EN1607 Basma dayanımı %10 deformasyonda CS(10)20 20 kpa EN 826 Kısa süreli suya daldırma ile su emme WS 1.0 kg/m 2 EN 1609 Uzun süreli suya daldırma ile su emme WL(P) 3.0 kg/m 2 EN Kalınlık toleransı T5-1+3 mm EN 823 Erime noktası Tt >1000 C DIN 4102 CE serifika numarası ÉMI EC 1415-CPD-35-(C-7/2010) Ürün kodu (50-60 mm) MW-EN T5-DS(T+)-DS(TH)-CS(10)20-TR7,5-PL(5)250-WS-WL(P)-MU1 Ürün kodu ( mm) MW-EN T5-DS(T+)-DS(TH)-CS(10)20-TR10-PL(5)250-WS-WL(P)-MU1 ÜRÜN EBATLARI VE PAKET ÜSTÜNDEKİ BİLGİLER Uzunluk x genişlik (mm) 1000 x 600 Spesifik yoğunluk Çift yoğunluk 155/85 kg/m 3 Kalınlık (mm) m 2 /paket , Paket/palet LAMELLA FASROCK L Özellik Sembol Değer Birim Standard Yangın dayanımı - A1 - EN Isı iletkenlik beyan değeri λ D W/mK EN Su buharı difüzyon direnci µ EN Çekme dayanımı TR80 80 kpa EN1607 Basma dayanımı %10 deformasyonda CS(10)40 40 kpa EN 826 Kısa süreli suya daldırma ile su emme WS 1.0 kg/m 2 EN 1609 Uzun süreli suya daldırma ile su emme WL(P) 3.0 kg/m 2 EN Kalınlık toleransı T5-1+3 mm EN 823 Erime noktası Tt >1000 C DIN 4102 CE serifika numarası ÉMI EC 1415-CPD-35-(C-7/2010) Ürün kodu MW-EN T5-CS(10)40-TR80-WS-WL(P)-MU1 ÜRÜN EBATLARI VE PAKET ÜSTÜNDEKİ BİLGİLER Uzunluk x genişlik (mm) 1200 x 200 Spesifik yoğunluk 90 kg/m 3 Kalınlık (mm) m 2 /paket Paket/palet

16 16 // dış cephe Rockwool Grubu Rockwool grubu, yangın güvenliği, ısı ve ses yalıtımı sağlayan taş yününün dünyada ki öncü üreticisidir. Grup, genel merkezinin ve araştırma ve geliştirme merkezinin bulunduğu Danimarka Hedehusene de 1909 yılında kurulmuştur. Yüzyıldan daha eski bir gelenek ve teknolojik olarak gelişmiş üretim prosesleri, her türlü binanın yalıtımı için yüksek kaliteli ürünleri ve çözümleri garanti eder. Rockwool tüm dünyada 39 farklı ülkede satış ofisine ve 26 fabrikaya sahiptir. Fabrika Satış ofisi Ön kapak sayfasındaki fotoğraf Slovenya Moja da ki düşük enerji evini göstermektedir. Cephe yalıtımında 14 cm Fasrock L lamella levhalar kullanılmıştır. Forest Stewardship Council (FSC) tarafından onaylanmış kağida basılmıştır. Yetkili dağıtıcı Rockwool Adriatic d.o.o. Rockwool Türkiye Ruzgarlıbahçe Mah. Cumhuriyet Cad. K Binası Kat:3 Kavacık Istanbul Tel: Faks: Satış departmanı Radnička cesta 80 HR Zagreb, Croatia YASAL UYARI: Bu belge Adriya bölgesindeki müşteriler için tedarik edilen Rockwool ürün yelpazesi hakkında genel bilgiler sağlamaktadır. Güncel genel bilgiler bazı ürünlerin teknik özellikleri hakkında hiçbir garanti temin etmemektedir. Bu özellikler teknik ve satış bölümlerimizde bulunmaktadır ve müşterilerimizin talebi üzerine bazı ürünlerin teknik veri ve ilgili belgeleri sağlanır. Bu belgeye ve içinde bulunan bilgiler hakkında yapılacak eksiklik şikayetleri kabul edilemeyecektir. Bu belgede yer alan her tür bilgiyi, önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutuyoruz. Genel merkez ve fabrika Poduzetnička zona Pićan 1 HR Potpićan, Croatia 04/11

Mantolama Sistemleri Kataloğu

Mantolama Sistemleri Kataloğu 2012 Mantolama Sistemleri Kataloğu Kale Mantolama Sistemleri Kataloğu 1 İçindekiler 2 3 4 5 6 7 8 10 11 15 18 23 28 30 36 Kale Grubu Kalekim Binalarda Isı Yalıtımı / Isı Yalıtmının Faydaları Isı Yalıtımı

Detaylı

Isı Yalıtım Ürünleri

Isı Yalıtım Ürünleri Isı Yalıtım Ürünleri www.stroton.com STROTON 2000 yılında kurulan STROTON; yüksek kalitede ısı yalıtımı sağlayan ürünlerin yanı sıra ülkemizin ilk ve tek ICF konut sistemi üreten modern tesisidir. Yüksek

Detaylı

Baumit Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri. Güvenilir ve Mükemmel Isı Yalıtım Çözümleri. İleriye yönelik fikirler.

Baumit Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri. Güvenilir ve Mükemmel Isı Yalıtım Çözümleri. İleriye yönelik fikirler. Baumit Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri Güvenilir ve Mükemmel Isı Yalıtım Çözümleri İleriye yönelik fikirler. Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri Her Açıdan Avantajlı Yaşam kalitesinin tadına varın Yüksek

Detaylı

İÇİNDEKİLER. 01 Dow Türkiye Dow Bina Çözümleri. 02 SHAPEMATE IB BLUE SAFE Mavi Kale Mantolama Sistemleri. 03 STYROFOAM IB İçten Duvar

İÇİNDEKİLER. 01 Dow Türkiye Dow Bina Çözümleri. 02 SHAPEMATE IB BLUE SAFE Mavi Kale Mantolama Sistemleri. 03 STYROFOAM IB İçten Duvar İÇİNDEKİLER 01 Dow Türkiye Dow Bina Çözümleri 02 03 02 SHAPEMATE IB BLUE SAFE Mavi Kale Mantolama Sistemleri 04 05 03 STYROFOAM IB İçten Duvar Yalıtımı 06 07 04 ROOFMATE SL Teras Çatılarda ve Temellerde

Detaylı

2. DUVAR YALITIM UYGULAMASI

2. DUVAR YALITIM UYGULAMASI İÇİNDEKİLER KONULAR Sayfa ÖZET 1 AÇIKLAMALAR 2 ÖĞRENME FAALİYETİ - 1 3 1. ÇATI YALITIMI 3 1.1. Kullanılan Çatı Arası Yalıtımı 3 1.2.Kullanılmayan Çatı Arası Yalıtımı 4 1.3. Ters Teras Çatı Yalıtımı 5 ÖĞRENME

Detaylı

DIŞ CEPHE MANTOLAMA MALZEMELERİNİN PERFORMANSLARININ KARŞILAŞTIRILMASI

DIŞ CEPHE MANTOLAMA MALZEMELERİNİN PERFORMANSLARININ KARŞILAŞTIRILMASI DIŞ CEPHE MANTOLAMA MALZEMELERİNİN PERFORMANSLARININ KARŞILAŞTIRILMASI YÜKSEK LİSANS TEZİ Sevcan ÖZGÜVEN DANIŞMAN Doç.Dr. Tayfun UYGUNOĞLU İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Ocak, 2015 Bu tez çalışması

Detaylı

Dış Cephe Yalıtım Sistemi (mantolama) neden gereklidir?

Dış Cephe Yalıtım Sistemi (mantolama) neden gereklidir? Dış Cephe Yalıtım Sistemi (mantolama) neden gereklidir? Binalarda ısı yalıtımı sağlamak amacıyla önerilen duvarların içeriden yalıtımı veya sandviç duvar sistemi gibi yöntemlerle, ısı köprülerinin engellenmesi

Detaylı

6. YAPILARDA ISI YALITIMI VE ISI YALITIM MALZEMELERĐ

6. YAPILARDA ISI YALITIMI VE ISI YALITIM MALZEMELERĐ 6. YAPILARDA ISI YALITIMI VE ISI YALITIM MALZEMELERĐ Isı, bir enerjidir ve farklı sıcaklıklara sahip mekânlarda; sıcaklığın yüksek olduğu taraftan düşük olduğu tarafa doğru geçme eğilimi gösterir. Isı,

Detaylı

w w w. i z o m a n. c o m 1

w w w. i z o m a n. c o m 1 www.izoman.com 1 Hakkımızda ilhamlarımızı doğadan aldık Ar-Ge insana ve doğaya yaptığımız yatırımlarla hep kazandırdık. 1992 yılından itibaren, inşaat sektöründe projeler gerçekliştiriyoruz. 2007 yılında

Detaylı

DYNAFOAM BOARD XPS ISI YALITIM LEVHALARI. RoHS

DYNAFOAM BOARD XPS ISI YALITIM LEVHALARI. RoHS Enerji Tüketimini Azaltır. Isıl Konfor Sağlar. Sağlıklı Yaşam Sunar. İlk Yatırım ve işletme Maliyetlerini Azaltır. Çevrenin Korunmasına Katkı Sağlar. CFC-HCFC FREE RoHS TARİHÇE 20 yıllık tecrübesiyle,

Detaylı

ISI YALITIMI (MANTOLAMA) NE KADAR SÜREDE YAPILIR?

ISI YALITIMI (MANTOLAMA) NE KADAR SÜREDE YAPILIR? İÇİNDEKİLER SAYFA ISI YALITIM NEDİR? 1 ISI YALITIMI (MANTOLAMA) NE KADAR SÜREDE YAPILIR? 2 ISI YALITIMI (MANTOLAMA) UYGULAMASININ FAYDALARI NELERDİR? 3 MANTOLAMA FİRMALARINDA ARANACAK ŞARTLAR 3-4 MANTOLAMA

Detaylı

TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME

TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME HAVA KANALI YALITIMI ANKARA 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul / kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

TÜRKiYE NiN YENi NESiL HAFiF YAPI ELEMANI

TÜRKiYE NiN YENi NESiL HAFiF YAPI ELEMANI TÜRKiYE NiN YENi NESiL HAFiF YAPI ELEMANI PonceBloc Dünyası PonceBloc dünyası hızla büyüyor. Dünyanın birçok ülkesinde PonceBloc lar geleceğin şehirlerini imar etmeye devam ediyor. GELECEĞiN DUVAR ÇÖZÜMLERi,

Detaylı

BÖLME DUVAR SİSTEMLERİ

BÖLME DUVAR SİSTEMLERİ BÖLME DUVAR SİSTEMLERİ Bu yapıtın tüm fikri mülkiyet ve telif hakları Saint-Gobain Rigips Alçı Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve İzocam Ticaret ve Sanayi A.Ş. ye aittir. Hak sahibinin izni olmaksızın, bu çalışmanın

Detaylı

Isı Yalıtım Kılavuzu. İleriye yönelik fikirler

Isı Yalıtım Kılavuzu. İleriye yönelik fikirler Isı Yalıtım Kılavuzu İleriye yönelik fikirler Evim, sıcak evim! Binanıza ısı yalıtımı yaptırmadan önce bilmeniz gereken her şeyi sizin için özetledik! İleriye yönelik fikirler Kısa Kısa Dış Cephe Isı

Detaylı

Yalıtımın En Dogal Hali

Yalıtımın En Dogal Hali Yalıtımın En Dogal Hali İçindekiler sayfa Yalıtım hakkında 3 Neden DragonBoard? 6 DragonBoard un özellikleri 7 DragonBoard Sistemleri 9 Yükseltilmiş Zemin Sistemi 20 Diğer ürünler 21 DragonBoard teknik

Detaylı

YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3

YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3 YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3 HAZIRLAYAN SABAHATİN ŞİMŞEK 1 2012 ANKARA İÇİNDEKİLER SAYFA 1.GİRİŞ 4 2. KİŞİSEL GÜVENLİK VE KAZA RİSKLERİ 4 2.1. İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin

Detaylı

Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri Teknik Katalog

Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri Teknik Katalog Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri Teknik Katalog Her mevsim konfor için... Koramic A.Ş. 2 ntema A.Ş. 4 Teknik Destek 5 Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri 6-13 - VitrA Therm NORM 14 - VitrA Therm ARK TEKT

Detaylı

ALÇI SIVA UYGULAYICISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0055-3

ALÇI SIVA UYGULAYICISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0055-3 ALÇI SIVA UYGULAYICISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0055-3 HAZIRLAYAN FATİH KAYNAK GİRİŞ...1 1.Alçının Tanıtımı...1 2. İş Sağlığı ve Güvenliği...3 3. Alçı Sıvada Kullanılan Sarf Malzemesi ve Yardımcı

Detaylı

Çok yönlü yalıtımda wooler. taş yününün yeni adı

Çok yönlü yalıtımda wooler. taş yününün yeni adı Çok yönlü yalıtımda wooler taş yününün yeni adı - Lider Markaların Üreticisinden Yepyeni Bir Ürün: Wooler - Yalıtım Her Zaman Kazandırır... - Ürünler - Wooler: Çok Yönlü Yalıtımda Eşsiz Bir Çözüm - Ara

Detaylı

Peker Mah. 1704 Sk. 9/A No:12 Şehzadeler/MANİSA Tel/Fax:0 (236) 232 45 05 Web: www.doğusagrup.com.tr E-mail: sakinearig@dogusagrup.com.

Peker Mah. 1704 Sk. 9/A No:12 Şehzadeler/MANİSA Tel/Fax:0 (236) 232 45 05 Web: www.doğusagrup.com.tr E-mail: sakinearig@dogusagrup.com. Peker Mah. 1704 Sk. 9/A No:12 Şehzadeler/MANİSA Tel/Fax:0 (236) 232 45 05 Web: www.doğusagrup.com.tr E-mail: sakinearig@dogusagrup.com.tr Sizlere;Firmamız, DOĞU-SA GRUP YALITIM İNŞAAT GAYRİMENKUL İTHALAT&İHRACAT

Detaylı

çözüm REHBERİ 2013 Seramik uygulamaları Dış cephe Dış cephe ısı yalıtım uygulamaları uygulamaları Su yalıtım uygulamaları Teknik uygulamalar İç cephe

çözüm REHBERİ 2013 Seramik uygulamaları Dış cephe Dış cephe ısı yalıtım uygulamaları uygulamaları Su yalıtım uygulamaları Teknik uygulamalar İç cephe çözüm REHBERİ 2013 Seramik uygulamaları Dış cephe uygulamaları Dış cephe ısı yalıtım uygulamaları Su yalıtım uygulamaları Teknik uygulamalar Zemin sistemleri İç cephe uygulamaları Weber de yenilikler devam

Detaylı

Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri

Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri NevPanel Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde 15.000 m 2 toplam alan ve 9.250 m 2 kapalı alanda kurulmuş olan 2.250.000 m 2 /yıl üretim kapasitesine

Detaylı

CAPATECT ISI YALITIM SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

CAPATECT ISI YALITIM SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ CAPATECT ISI YALITIM SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ 1.TEKNİK ŞARTLAR: DEPOLAMA Uygulayıcı Firma Isı yalıtım sisteminin her bir ürününü gerek kendi depolarında gerekse uygulama sahasında palet veya benzeri üzerinde,

Detaylı

Duvar, Zemin, Prefabrik ve Çeşitli Kullanım Alanları İçin Teknik Bilgi, Detay Ve Montaj Kılavuzu

Duvar, Zemin, Prefabrik ve Çeşitli Kullanım Alanları İçin Teknik Bilgi, Detay Ve Montaj Kılavuzu Duvar, Zemin, Prefabrik ve Çeşitli Kullanım Alanları İçin Teknik Bilgi, Detay Ve Montaj Kılavuzu İçindekiler 1. Giriş 6 1.1 Dünyada ve Türkiye de Çimentolu Yonga Levhanın Tarihçesi ve Gelişimi 7 1.2 Malzeme

Detaylı

Sorun çatı ise... ÜRÜN KATALO U

Sorun çatı ise... ÜRÜN KATALO U Sorun çatı ise... ÜRÜN KATALO U KALEL, çevreyolundaki yeni yerinde hizmetinizde... Çatı kaplama, mantolama, ısı ve su yalıtımı sorunlarınızda en kaliteli ürünleri, en ekonomik biçimde hizmetinize sunuyoruz.

Detaylı

Atölye ve Depo El Kitabı. İşleme / Uygulama Stok / Sevkiyat Bakım / Koruma Ürün Bilgileri

Atölye ve Depo El Kitabı. İşleme / Uygulama Stok / Sevkiyat Bakım / Koruma Ürün Bilgileri Atölye ve Depo El Kitabı İşleme / Uygulama Stok / Sevkiyat Bakım / Koruma Ürün Bilgileri İşe başlamadan önce, İş Sağlığı ve Güvenliği uyarılarına bakınız. (Sayfa 37) 1 Çimstone kuvars esaslı kompoze taştır.

Detaylı

RAUPIANO PLUS TEKNİK KATALOĞU ÜNİVERSAL SESSİZ ATIK SU SİSTEMİ 312600 TR

RAUPIANO PLUS TEKNİK KATALOĞU ÜNİVERSAL SESSİZ ATIK SU SİSTEMİ 312600 TR RAUPIANO PLUS TEKNİK KATALOĞU ÜNİVERSAL SESSİZ ATIK SU SİSTEMİ 312600 TR Teknik değişiklik yapma hakkı saklıdır. Şubat 2011'den itibaren geçerlidir www.rehau.com.tr TEKNİK BİLGİLER Bu teknik döküman Şubat

Detaylı

Hilti Pasif Yangın Durdurucu Sistemler. Hayat kurtarır, varlıkları korur ve yapının performansını geliştirir.

Hilti Pasif Yangın Durdurucu Sistemler. Hayat kurtarır, varlıkları korur ve yapının performansını geliştirir. Hilti Pasif Yangın Durdurucu Sistemler Hayat kurtarır, varlıkları korur ve yapının performansını geliştirir. Pasif Yangın Durdurucu Ürünler Uygulama kolaylığı sağlar Hilti de, çalışanlarımız ve ürünlerimiz

Detaylı

www.acpyapi.com.tr acp@acpyapi.com.tr

www.acpyapi.com.tr acp@acpyapi.com.tr www.acpyapi.com.tr acp@acpyapi.com.tr VİZYON ACP YAPI ELEMANLARI on beş yılı aşkın sektör tecrübesi ile çağdaş yapı malzemeleri ve otomasyon sistemleri konusunda CE belgesi ve ISO sertifikalarına sahip

Detaylı