Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri (ETICS)

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri (ETICS)"

Transkript

1 dış cephe // 1 Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri (ETICS) Dış cephelerin taş yünü ile ısı, ses ve yangın yalıtımı enerji verimliliği izi enerji verimliliği izi

2 enerji verimliliği 2 // dış cephe izi En ucuz ve kolay bulunan enerji, tasarruf edilen enerjidir enerji verimliliği izi Rockwool Grubu dünyanın lider taş yünü üreticisidir. Yenilikçi ürün, sistem, iş birliği ve servislerimizdeki global liderliğimiz; enerji verimliliği, güvenlik, sürdürülebilirlik ve yapılardaki konfor alanlarındaki eşsiz uzmanlığımız ile desteklenmektedir. Avrupa ve ABD de kullanılan enerjinin %40 ını binalar harcamaktadır. Isıtma ve havalandırma cihazları başlıca enerji tüketicileridir. Ancak bu enerjinin çoğu yetersiz yalıtım yüzünden boşa harcanmaktadır. Enerji verimliliği için tamamen kanıtlanmış teknikler kullanılarak bir binanın ısıtılması için gerekli enerji %90 a kadara azaltılabilir. Rockwool yalıtımı, soğuğu dışarıda tutarak mükemmel bir iklimsel konfor yaratır. Sıcak iklim bölgelerinde taş yünü, odaları konforlu bir serinlikte tutmaya yardımcı olur. Rockwool ürünleri milyonlarca insanın yaşam kalitesini arttırıp, sera etkisi, sis ve asit yağmuru gibi çevresel problemleri hafifletmeye yardımcı olur. Rockwool taş yünü yalıtım ürünleri, üretiminde kullanılan enerjinin 100 katından fazlasını tasarruf edebilen nadir ürünlerden biridir. Az bulunan enerji kaynaklarını korur ve fosil yakıt kullanımını minimuma indirerek hava kirliliği ve CO 2 salınımını azaltır. Misyonumuz inşaat sektöründe güvenilir bir ortak olmaktır.

3 dış cephe // 3 Enerji tasarrufundan daha fazlası Rockwool taş yünü ile sıvalı dış cephe sistemleri Doğru uygulanan cephe yalıtımı, ısıtma ve soğutma giderlerinden sürekli tasarrufu garanti eder. Yalıtımsız cephe Termo grafik kamera, cephedeki ısı enerjisinin dış duvarlar üzerinden, doğrudan bina dışına çıktığı sıcak noktaları açıkça göstermektedir. Taş yünü yalıtımı, ısıtma giderlerini azaltmaya katkıda bulunur Enerji fiyatları her sene artmaktadır. Enerji tasarrufu sağlayan sistemlere bugün yapılacak yatırım ancak yarınlarda kārlı olacaktır. Isıtma ve soğutma giderleri, çoğu evin en yüksek gideri olup, dolayısıyla en yüksek tasarruf potansiyeli olan noktadır. Binalarda enerji verimliliğini arttırmak için üç ana yol bulunmaktadır: pencerelerin yenilenmesi, ısıtma sisteminin modernize edilmesi ve cephelere ilave ısı yalıtımı. Cepheye ilave yalıtım uygulayarak ısı yalıtımını iyileştirmek, çok kısa sürede enerji tasarrufu sağlar. Rockwool taş yünü ile yapılan sıvalı dış cephe sistemleri, azami tasarruf sağlamakla birlikte binalarda konfor ve mikroiklimi de iyileştirir. Ayrıca yanmaz, buhar geçirgen, dayanıklı ve çevre dostudur. (Bilgi kaynağı: Emnid araştırması Zukunft Haus 2003 Alman Energie-Agentur için, Enerji Tüketimi Genel görüş Araçlar Bilmiyorum Sıcak su Elektrikli Aletler Isıtma ve soğutma Gerçek tüketim Isıtma ve soğutma Sıcak su Elektrikli Aletler Araçlar Çoğu insanın evlerdeki enerji tüketimi ile ilgili yanlış izlenimleri vardır. Çoğu enerjiyi en çok tüketenlerin elektirkli aletler olduğunu düşünür. Aksine, insanların %74 ü harcadıkları toplam enerjinin yarısından fazlasını ısıtma için harcadığının farkında değildir.

4 4 // dış cephe Rockwool ürünleri ısı, yangın, ses ve çevresel özellikleri ile rakipsiz bir kombinasyon sunar Verimli ısı koruması ile düşük ısıtma ve soğutma giderleri Rockwool çözümleri ile günümüz inşaat yönetmeliklerinin ısı şartları kolaylıkla sağlanır, düşük enerjili ev dizaynları, heyecan verici ve estetik sıvalarla dışarıdan zenginleştirilebilir. Binalarda enerji verimliliğini sağlamakta yalıtım sistemlerinin kullanımı, kolayca uygulanılabilecek bir teknolojidir ve kārlı tasarruflar için en büyük potansiyele sahiptir. Binalarda Rockwool yalıtımı kullanılmasının yararı, sadece CO 2 salınımının azaltması değil, aynı zamanda enerji tasarrufu ile para tasarrufu yaptırmasıdır. Taş yününün düşük ısı iletkenlik katsayısı, ısı kaybının minimum olmasını garanti eder. Daha doğrusu, ısı tam olarak istediğiniz yerde, örneğin binanın iç bölümünde kalır. Böylece binanın enerji ihtiyacı, ısı içeride düzenli kaldığı için, alışılmışın oldukça altındadır ve iç iklimi önemli ölçüde iyileştirir. Isıtma giderlerinden tasarruf haricinde, sağlıklı ve konforlu, daha iyi yaşam şartlarına sahip oluruz. Mükemmel ses koruması Rockwool un mükemmel akustik özellikleri vardır. Rockwool duvar inşaasında kullanıldığında, ses emiciliğine takdir edilir iyileştirme getirir. Uzun süreli gürültüye maruz kalmak ciddi sağlık sorunları doğurabilir. Yalıtım seçerken, mükemmel ısı yalıtımı özelliği ve azami akustik titreşim emiciliği sayesinde taş yünü kuşkusuz en doğru seçimdir. Taş yününün kısa, birbirine giren elyaflarının dokusu, mükemmel ses emiciliği ve iyi ısı yalıtımının garantisidir. Taş yünü dış cephe duvarlarına uygulanır uygulanmaz, iç bölme duvarlarında olduğu gibi, odaların gürültü seviyesini azaltarak, evlere konforlu ve sağlıklı ortam sağlar. Yüksek yangın güvenliği, konutlarda korkusuz yaşamın garantisidir Binanların yangın güvenliği hayati önem taşır. Sigorta şirketleri prim hesaplarını yaparken, genelde bina inşaatlarında kullanılan yanmaz malzemelerin yangın güvenliğine olan katkılarını avantaj olarak kabul ederler. Yangın esnasında alevlerin yayılmasını hızlandırmayan, yoğun duman ve yanan parçacıklar saçmayıp, bunların yayılmasına sebep vermeyen, patlamaya sebep olabilecek gazlar çıkartmayan malzemeler, EN standardına göre A1 sınıfı yanmaz malzeme olarak sınıflandırılırlar. Rockwool taş yününün erime noktası 1000 C den yüksektir dolayısıyla yanmaz malzeme olarak sınıflandırılmıştır. A sınıfı yalıtım malzemesi uygulamak, yangın esnasında binaların tahliyesinde gerekli olan çok önemli dakikaları kazandırıp, can kaybını önler. Rockwool dış cephe yalıtım levhalarının mükemmel yangın özellikleri vardır ve ulaşılabilecek en yüksek yangın kategorisi olan ISO1182 ye göre A1 olarak sınıflandırılmıştır. Bütün bu nitelikler elinizin altındayken, yangın güvenliğine proaktif yaklaşımınızın bir parçası olarak Rockwool dış cephe duvar yalıtımını güvenle seçebilirsiniz.

5 dış cephe // 5 Rutubetsiz duvarlar evlerde konforlu yaşamı garanti eder. Duvarların nefes alması, yalıtım için taş yünü seçildiğinde kelimenin tam anlamıyla garantilenir. Taş yününün buhar geçirgen yapısı nemin içerden dışarıya doğru dış duvarlardan serbestçe geçmesini sağlar. Nemin duvarlarda toplanma riski çok düşüktür, böylece zararlı küflenmenin yüzeylerde görülme olasılığı azalır. Küflenme genelde, yüksek rutubetli odaların (yatak odası, mutfak) soğuk dış duvarlarında meydana gelir ve solunum sistemine zarar verip birçok hastalık ve alerjiye sebebiyet verebilir. Duvarlara taş yünü ile dış yüzeyden yalıtım yapıldığında, duvar sıcak kalır, doymuş nem sıcak duvardan serbestçe geçer ve yüzeyde yoğunlaşmaz. Pozitif enerji dengesi ve çevremize sorumluluk Enerji kaynaklarının ve atık malzemelerin idaresi, üretim planlamasında önemli hususlardan biridir. Çevreye verdiği etkiyi azaltmak amacıyla, Rockwool üretimini tüm atıkların geri dönüştürülüp, üretim işlemine geri kazandırıldığı kapalı bir sistem olarak tasarlamıştır. Böylece enerji ihtiyacı azalmakta, ve aynı zamanda çevrede bundan faydalanabilmektedir. Rockwool taş yünü ürünleri geri dönüştürülebilirdir. Depolama alanlarındaki atık miktarının azaltılması ve kaynak kullanımının minimize edilmesi için, Rockwool inşaat sahalarında kesilmiş parçaların, ve diğer inşaat işlerinde ortaya çıkan atık parçaların geri dönüşüm için kullanılmasını sağlayarak destekler. Tüm bu faaliyetler, inşaat malzemesi olan taş yününün enerji dengesini doğrudan etkiler. Diğer inşaat ve yalıtım malzemeleri ile karşılaştırıldığında, Rockwool un enerji dengesi açıkça daha iyidir. Taş yünü üretimi için harcanan enerjinin maaliyeti, ısıtma giderlerinde yapılacak tasarrufla birkaç sene içinde geri ödenecektir. Malzeme dayanıklılığı ve düşük bakım maaliyeti Rockwool taş yünü yalıtım özelliklerini uzun süre korur ve dış hava etkenlerine ve iklim değişikliklerine karşı tamamen direnç gösterir. Boyut kararlılığı sayesinde, taş yünü cephede kırılmalara yol açmaz ve dış cephe yüzeyinde küflenmenin oluşmasına yol açan nemi içinde tutmaz. Buna ek olarak taş yünü, bazı organik ısı yalıtım malzemelerine yerleşebilecek böceklerin ve diğer canlıların üremesine uygun olmayan bir malzemedir. Bu sayede Rockwool taş yünü ile cephelerin bakım giderleri, diğer ısı yalıtım malzemeleri ile yapılan sistemelerle karşılaştırıldığında oldukça düşüktür.

6 6 // dış cephe Binalardaki ısı enerjisi kaybı Dış duvarlar yaklaşık 35% Çatı yaklaşık 30% Pencere ve kapılar yaklaşık 25% Zemin kat, temel duvarları yaklaşık 10% Yalıtımsız binalarda ısı enerjisi kaybı Rockwool yalıtımlı cephe - kat kat kār sağlayan yatırım. Rockwool taş yünü uygulamak, binanın enerji performans sertifikasıdır Binaların enerji sertifikaları çoğu Avrupa ülkesinde yürürlüğe girmiştir. Enerji sertifikaları, Avrupa Birliği Binalarda Enerji Performans 2002/91/EC direktifine göre düzenlenir. Binaların enerji setifikaları, binaları (A-G) arasında değişik sınıflara ayırır. Bu sınıflar binanın enerji performansını ve binanın enerji giderlerini gösterir ki bu da binanın pazardaki değerini etkiler. Binanın yalıtım kalitesi, binanın girdiği enerji sınıfını etkileyen en önemli unsurdur. Bu sebeple enerji verimliliği alanında taş yünü, yalıtım çözümlerinin içinde en önemlilerindendir. Türkiye de yürülükte ki Enerji Kanunu ile 1 Ocak 2011 den itibaren yeni binalarda Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunlu hale getirilmiştir, ayrıca 2017 yılına kadar eski yapı stoğununda enerji kimlik belgesi alması planlanmaktadır. Enerji balansını dikkate alırsak, taş yünü montajından 5 ay sonra pozitif konuma geçer. Taş yünü imalatı ve dağıtımında kullanılan17 MJ enerji (gri enerji olarak adlandırılır), 20 cm taş yününü cepheye uyguladıktan 9 ay sonra geri kazanılır. Cephede taş yünü iç ortamın optimum konforunu garantiler Taş yününün sıvalı dış cephe sistemlerinde öncelikli görevi ısı yalıtımını sağlamasıdır, ayrıca buhar geçirgenliği konusunda sahip olduğu iyi karakteristik özellikler sayesinde su buharının herhangi bir yoğuşmaya neden olmadan dış duvarlardan problemsiz difuzyonununa olanak sağlamasıda önemli diğer bir görevidir. Nemin dış duvarlardan difüzyonuyla, taş yününün dış katmanında buhar tanecikleri oluşur; eğer buhar geçirgenliği olan bir harç kullanılırsa biriken buhar dışarı doğru serbestce kuruyarak çıkar ve duvarların içinde kilitlenip kalmaz. Rockwool taş yününün buhar geçirgenliği özelliği sayesinde içeride oluşan nem yalıtım tabakası üzerinden dışarı doğru kuruyarak çıkar, böylece nemin duvarın iç kısmında kurumaması garanti edilmiş olur. Diğer taraftan, buhar geçirgenliği özelliği, yapının dayanıklılığını koruyup, evde konforlu bir şekilde yaşama olanak sağlayarak bina içindeki mikroiklimi düzeltir.

7 dış cephe // 7 Dış duvarlarda ısı yalıtımını uygulamanın değişik şekilleri Yalıtımın binadaki konumuna göre değişik uygulama şekilleri binanın ısı yalıtımı içten yalıtım dıştan yalıtım havalandırmalı cephe mantolama sistemleri cephe panel sistemleri Dış duvarların içeriden ısı yalıtımı Dış duvarlara içeriden ısı yalıtımı uygulamak bazı sorunlara neden olabilir; İçeriden yalıtılan duvarlar önemli ısı değişikliği ve yüklere maruz olup, atmosfer şartları ve duvarlara yapılan etkilerle aşınmaya müsaittirler. Yapıdan gelen nem, her zaman iç yalıtımın duvara dokunduğu yerde veya duvarın içinde yoğunlaşır. Bu da rahatsız edici yaşam koşullarına (küf oluşumu ve kötü kokular) ve kışın buharın donup, tüm duvarın rutubetlenerek zarar görmesine sebep olabilir. Isı köprüleri kaçınılmazdır. Uygun bir buhar kesici, yalıtımın iç kısmına uygulanmalıdır. Yalıtım iç tarafa uygulanırsa, sıcaklık duvarda toplanamaz ki bu aslında duvarın ısıtma durduktan sonra ısıyı geriye vermesini önler. İç kısımda uygulanan ısı yalıtımı daha az etkili olup, dışarıdan ısı yalıtımının kanuni koşullardan dolayı uygulanmasına izin verilmediği hallerde (örn. Tarihi yapılar) kullanılması önerilir. İç kısıma yalıtım uygulamadan önce, mümkün uygulama teknikleri hakkında bir uzmana danışmak şarttır. Dış duvarların dışarıdan ısı yalıtımı Dış duvar ısı yalıtımı, özel bir sıva ile korunan bina dış kaplamasına yalıtımın uygulanmasıdır. Bu metodla yalıtım yapmanın bir çok faydası vardır. Duvarların dışarıdan yalıtımı ile düşük U değerlerine kolayca ulaşılabilir. Dış duvarlara dışarıdan ısı yalıtımı uygulaması iki şekilde olabilir. İlk uygulama havalandırmalı cepheler, ikincisi de sıvalı dış cephe ısı yalıtım sistemleridir (ETICS). Havalandırmalı cephelerde yalıtım taşıyıcı duvara sabitlenir ve cephenin son katmanı (cam, taş, çelik, tahta, yapma elyaflar) ile arasında bir hava boşluğu bırakılır. Bu sistemde yalıtım mekanik olarak yüklenmez. ETICS ise çok katmanlı kompakt bir sistemdir, bu sistemde yalıtım aynı zamanda üzerine doğrudan uygulanan son kat kaplama için de bir destek görevi görmektedir. Dış duvarlara dışarıdan ısı yalıtımı uygulanması, binanın ısı enerji kaybına karşı, binayı koruyacak en verimli çözümdür. Bu sistemin önemli bir avantajı da, tüm binayı tamamen izole etmesidir. Böylece ısı köprülerine, sıcaklık yüklerine, hava koşullarının duvar yapısına vereceği zararlara ve taşıyıcı duvarda su buharının yoğunlaşmasına karşı tamamen bir koruma sağlar. Dış taraftan yalıtımın uygulanması, sıcağın duvarda depolanmasına ve duvarın ısı direnci ile binada daha konforlu bir yaşam yaratmasını sağlar. Isı köprüleri - dış duvar yalıtımının yanlış uygulanışı Yaz dış sıcaklığı Yaz dış sıcaklığı Yaz dış sıcaklığı İç sıcaklık İç sıcaklık İç sıcaklık Kış dış sıcaklığı Kış dış sıcaklığı Kış dış sıcaklığı Havalandırmalı ısı yalıtım sistemleri Dış cephe ısı yalıtım sistemleri (ETICS) Isı yalıtımsız duvarda sıcaklık akımı İçten ısı yalıtımlı duvarda sıcaklık akımı Dıştan ısı yalıtımlı duvarda sıcaklık akımı

8 8 // dış cephe Taş yünü ile dış cephe ısı yalıtım sistemleri (ETICS) Onaylanmış kalite Dış cephe ısı yalıtım sistemlerinde kullanılan Rockwool ürünleri Avrupa Standartlarına göre test edilmiştir. Sistem onayı, sıvalı dış cephe ısı yalıtım sistemleri (ETICS) için geçerli olan ETAG 004 direktifine uygun olarak kullanılan malzemelerin tümünün oluşturduğu sistem performansına verilir. Rockwool sistemlerinin onayları tüm Avrupa daki yetkili kurumlar tarafından yapılan testler sonucunda verilmektedir. Ek bir kalite garantisi olarak, birçok Avrupa ülkesinde, benzer sistem üreticilerin oluşturduğu Almanya daki WDVS derneği gibi dernekler, Rockwool ürünlerinin kullanımını önermektedir. Sistemin verimliliği, sistemin tüm bileşenlerine bağlıdır Rockwool kaliteyi garanti edebilmek için sistem malzemelerini seçerken, tek bir yapıştırıcı ve harç üreticisi kullanımını önerir. Sistem onayında garanti edilen tutunmayı ancak aynı üretici tarafından üretilmiş yapıştırıcı sağlayabilir. Taş yünlü sistemlerde en önemli unsur, yapıştırıcı ve son katın buhar geçirgenliğidir ki bunlar tüm sistemin geçirgenliğini garanti etmelidir ve duvar ile ısı yalıtımının arasında veya dahada kötüsü, ısı yalıtımının içinde rutubeti tutmamalıdır. Sadece onaylı sistemler, yapıda gerekli su buharı geçirgenliğini sağlar ve bu sayede sistemin dayanıklılığını ve kalitesini garanti eder. Kalite ayrıca montaja da oldukça bağlıdır. Üretici seçerken, yapıştırıcı ve sıva üreticisinin tavsiyesini almak önerilir zira uygun yapıştırıcı hazırlanmasında sadece uzmanların tavsiyelerine danışılmalıdır. Sistemin tüm parçalarının uyumlu olması, cephenin dayanıklılığı için de çok önemlidir.

9 dış cephe // 9 Sıvalı dış cephe sistemleri için Rockwool ürünleri Taş yünü ile sıvalı cephe sistemleri, bina dış cephe kaplamasının ısı yalıtımını yapmak için en uygun çözümdür, Aynı zamanda binanın dış görünüşü açısından da en uygunudur. Yapıştırıcı ve son kat kaplama ile korunan taş yünü, cepheye özgün bir görüntü sağlar. Taş yünü ile yapılan dış cephe ısı sistemlerinin avantajı, kompakt bir malzeme olan taş yününün, cephelere ısı köprüsüz, ısı, ses ve yangın yalıtımı sağlamasıdır. Rockwool ürün gamında, dış cephe ısı yalıtım sistemleri için levha veya lamella levha çözümleri sunar. Yalıtım levhası veya lamella levha, duvarın dış kısmına yapıştırılır ve üzerlerine bir kat yapıştırıcı ve son kat kaplama uygulanır. Taş yünü, dış cephelerdeki ısı yalıtımı uygulamaları için sağladığı ısı yalıtımı, yanmazlık, su buhar geçirgenliği ve ses yalıtımı özellikleri ile en uygun malzemedir. Uygulama Dış cephe ısı yalıtım sistemlerinde güvenilir ve kusursuz uygulama sağlamak için, sadece sistemin üretici veya temin edicisi tarafından eğitilmiş, sistemin uygulaması için yetkili kişiler tarafından uygulanması tavsiye edilir. Dış cephe ısı yalıtım sistem elemanları, taş yünü ile yapılan dış cephe ısı yalıtım sistem sertifikasında belirtilen elemanların aynısı olmalıdır. Uygun Maliyet Isı yalıtımı, cephe sisteminin toplam maliyetini oluşturan temel bileşenlerden biridir. Buna rağmen, azalan ısı kaybı ve ısıtma maliyeti ile yatırımı kısa zamanda geri öder. Bu sebeple, ısı yalıtım kalınlığı hesaplanırken, her zaman standartlarda öngürülen ve tavsiye edilen kalınlıklar kullanılmalıdır. Taş yünü tamamen doğal bir malzemedir, biraz daha pahalı olmasının karşılığında dayanıklılık, hava şartlarına karşı stabilite, buhar geçirgenliği, yanmazlık ve cephelerin ekolojik sürdürülebilirliğini sağlar. ısı yalıtımı uygulanmamış bina Rockwool yalıtımı ile kaplanmış cephe Fotoğraflar Slovenya Moja da ki düşük enerji evini göstermektedir. Cephe yalıtımında 14 cm Fasrock L lamella levhalar kullanılmıştır. cephe sisteminin bitmiş hali Dış cephe ısı yalıtım sistemleri için Rockwool çözümleri Frontrock MAX E Özel Rockwool teknolojisi ile üretilen ve tek bir levha içinde 2 farklı yoğunluğu barındıran çift yoğunluklu ürünler sundukları düşük ısıl iletkenlik değeri ile daha ekonomik ve verimli bir yalıtıma olanak sağlar. Çift yoğunluklu ısı yalıtım levhaları, hem yapıştırıcı hem de mekanik olarak sabitlenir. Eski ve yeni binalarda ısı, ses ve yangın yalıtımını arttırma ihtiyacı olan yerlerde ince ya da kalın kaplamalı sistemler ile kullanılabilirler. Fasrock, Fasrock 150 Dış cephe ısı yalıtım levhaları, hem yapıştırıcı hem de mekanik olarak sabitlenir. Bu levhalar, boyuna yönlenmiş elyaflardan tek yoğunluklu olarak üretilir. İnce ve kalın kaplamalı sistemler icin kullanılabilirler. Eski ve yeni binalarda, ısı, ses ve yangın yalıtımını arttırma ihtiyacı olan yerlerde kullanımı önerilir. Fasrock L Cephe lemallası dübel kullanmadan sadece yapıştırıcı ile sabitlenebilir. Lamella levhaları dikine yönlenmiş elyaflara, yani duvar yüzeyine dik elyafllara sahiptir. Aynı zamanda hafif eğimli yüzeylerde de kullanılabilir. Çift yoğunluk

10 10 // dış cephe Rockwool taş yünü ile dış cephe ısı yalıtımının montajı öncesi tavsiyeler Bu bölümde Rockwool taş yünü levha ve lamella levhalarla dış cephe ısı yalıtımı uygulama yöntemleri bulunmaktadır. Sistem sadece yetkili ve ehliyetli kişiler tarafından uygulanmalıdır. Rockwool Fasrock, Fasrock 150, Frontrock MAX E ve Fasrock L taş yünü levhaları, sertifikalı her taş yünü dış yalıtım sistemi ile kullanılabilir. Hava koşulları Isı yalıtım levhaları, hava sıcaklığı ya da duvar sıcaklığının +5 C altına düştüğü veya +25 C üstüne çıktığı ve rüzgarın şiddetli olduğu zamanlarda uygulanmamalıdır. Yapıştırıcının dışardan uygulanması ile monte edilmiş yalıtım yağmur ve rutubetten korunur. Alt yüzey duvarın hazırlanması Alt yüzey (duvar) temiz, üstünde toz veya yağ taneciklerinden arınmış ve kuru olmalıdır. Her tür harç artıkları temizlenmelidir. Duvarın düzlük eğimi, 4 metre dik yukarı en fazla ± 15 mm ye kadar olmalıdır. Uygulama için ek uyarılar Yapıştırıcıyı sürmeden ve yalıtımı monte etmeden önce, camlar, kapılar ve raflar takılmış olmalıdır. Tüm aydınlatmalar, dış bataryalar, taşıyıcı yuvalar ve benzerleri, dış yapıştırıcı, file ve son kat sıva uygulanmadan önce düzgün bir şekilde ve zamanında uygulanmalıdır.

11 dış cephe // 11 Rockwool Frontrock MAX E, Fasrock, Fasrock 150 levhaları ile dış cephe ısı yalıtımı uygulaması Taş yünü levhalı yalıtım sistem birleşimi 1. Yapıştırma harcı 2. Yalıtım levhası (Frontrock MAX E, Fasrock, Fasrock 150) 3. Dübel 4. Yumuşak sıvanın içine gömülmüş kuvvetlendirilmiş donatı filesi 5. Astar 6. Son kaplama (mineral veya müşterinin talebine göre, silisli veya silissilikon esaslı, fakat buhar geçirgenliği kontrol edilmelidir). 3 I. I Subasman profil montajı Fasrock, Fasrock 150 ya da Frontrock MAX E yalıtımı uygulamadan önce, profilin yüksekliği işaretlenmelidir. Profil yerden en az 40 cm yukarı monte edilmelidir. Binanın tüm çevresine yatay olarak takılmalıdır. 1. Profil yüksekliğinin ölçülüp yerleştirilmesi 2. Vida boşluklarının delinmesi 3. Profilin montajı ve vidalanması II. Levhaların yapıştırılması Yalıtım levhaları, levhanın kenarı boyunca ve öbekler halinde mala ile sürülen yapışkan ile yapıştırılır. Yapışkan mala ile uygulanır. Levhayı iki tarafına da ulaşabilmek için, taş yünü torbasının veya ayaklı başka bir şeyin üstüne yerleştirin. Yapışkanı kenarlara çizgi şeklinde ve üzerine altı parça kadar sürün. Doğru yapışma için levhanın kenarlarına ve tüm öbeklere yeterince yapışkan uygulayın. 4. Yapışkanın levhanın kenarlarına sürülüşü 5. Levhanın üstüne parçaların sürülüşü

12 12 // dış cephe III Levhanın montajı Rockwool Fasrock, Fasrock 150 ya da Frontrock MAX E levhaları birbirine doğru bastırılarak tutturulur. Daha önce yapıştırılan levhalardan artan yapışkan fazlalalıklarını temizlemeyi unutmayınız. Yalıtımın dış yüzeyinin düzgünlügü dikkatlice kontrol edilmelidir çünkü yüzeyin düzlüğü levhaların yapışması sırasında saptanır. Olası pürüzler ve küçük eğrilikler, saplı bir kalın zımpara ile temizlenmelidir. Özellikle bina köşelerinde ve pencere ve kapı üstü köşelerinde levhaların birbirine iyi yapışacak şekilde konulması garantilenmelidir. Pencere ve kapı köşeleri, köşelerde çatlama ve kırıkları önlemek için bütün levha kullanarak izole edilmelidir (bkn. resim). Tüm levha ve diğer bölümlerle (pencere çerçevesi, çatı, balkon, vs.) arasında kalan aralıklar, genişleyip şekil alan bir malzeme veya boşluk için uygun elastik dolgu malzemesi ile doldurulmalıdır. 6. Fazla yapışkanın temizlenmesi 7. Köşe birleşim detay açısı 8. Köşedeki yalıtım fazlasının kesilişi 9. Eğriliklerin zımparalanması Pencere üstünün düzgün yalıtımı Pencere kenarının düzgün yalıtımı Yalıtımlı pencere kesiti Pencere açıklıklarına levha yerleşimi IV Dübelle montaj Boyuna yönlü elyaflı Rockwool Fasrock, Fasrock 150 ya da Frontrock MAX E levhaları duvara yapıştırıldıktan en az 24 saat geçtikten sonra dübellenmelidir. Dübel çeşidi, uzunluğu ve montaj yöntemi, taş yünü ile dış cephe ısı yalıtımı teknik dosyasında açıklanmıştır. Tüm bu parametreler alt katman, ısı yalıtım kalınlığı, bina yüksekliği ve cephenin yük kapasitesine bağlıdır. Delikler darbeli matkapla açılır, donatı filesi, delikli tuğlalar ve gazbeton ise standart, darbesiz bir matkapla delinir. Dübellerin plastik kısımları deliğe yerleştirirlir ve çelik çivi ile çakılır. Normal bir duvarda en düşük dübel derinliği: Beton 5 cm Delikli tuğla ve gazbeton 8 ila 9 cm Daha iyi çekme dayanımı için W şeklinde dübelleme önerilir. W şeklinde dübelleme örneği: 5 adet/m 2 T şeklinde dübelleme örneği: 5 adet/m Matkapla delik açma 11. Dübelin yerine çekiçle yerleştirilmesi

13 dış cephe // 13 V Son kat dış kaplama uygulaması İlk kat yapıştırıcı harcı uygulamadan önce bir köşe takozu ve donatı filesi ile binanın tüm köşeleri ile pencere ve kapı köşeleri düzeltilip kuvvetlendirilmelidir. Yüzey çatlaklarını engellemek için, güçlendirilmiş file bantları, pencere ve kapıların en az 30x20 cm üstüne ve 45 açılı olarak yapıştırılır. Harç filenin üzerine 10 x 10 mm dişli mala ile uygulanır. Önce malanın yumuşak yüzüyle levhanın üzerine biraz sıva sürülür, arkasından dişli tarafı ile sıva levhanın tüm yüzeyine yayılır. Donatı filesi, yeterince bini bırakılarak (en az 10 cm) taze uygulanmış yapışkan harcının üzerine uygulanır. Köşeli bir mala ile binanın köşeleri düzleştirilir. Donatı filesi ile yapışkan kuruyunca, yüzeyin alt kısmındaki filenin fazlalıkları kesilir. 12. Köşenin kuvvetlendirilmesi 13. Malanın düz tarafı ile 14. Yapıştırıcının malanın dişli 15. Çatlak tehlikesini önleme yapıştırıcı harcın düzeltilmesi tarafı ile sürülmesi 16. Güçlendirilmiş donatı filesinin montajı 17. Köşelerin kuvvetlendirilip düzeltilmesi 18. File fazlalığının kesilmesi VI Astar ve son kat uygulaması Yapışkan harç kuruduktan sonra, istenilen renge boyanacak son kat mineral veya silikatlı kaplama uygulanır. Uygun hava koşulları altında, astar harç, yapıştırıcı en az 2 gün kurumaya bırakıldıktan sonra, boya rulosu ile uygulanır. Daha sonra ise astar kuruyunca (en az 24 saat), son kat olarak istenilen tane büyüklüğünde mineral kaplama uygulanır. Mineral katmanı kullanma talimatına göre hazırlanıp uygulanır. Katmanın kalınlığı istenilen tanecik büyüklüğüne ve yüzeyin yapısına bağlı olarak değişir. Kalın tanecikli son kaplama harcı plastik mala ile uygulanır. Fazlalıklar yüzeye 90 açı ile mala yardımıyla temizlenir. Son katın kalınlığı genelde kaplamanın ortalama tanecik boyutuna bağlıdır. Fazlalık kaplama temizlendikten sonra malalama işlemi yapılır. Son kat kaplama ıslakken malalanmalıdır. Uygulama plastik mala ile dairesel hareketlerle yapılır. Tanecikli bir desen istenirse, dikine veya boyuna çizgili desen için uygulanır. Kururken ve son kat kaplama sürülürken cephe sert güneş ışığı, yağmur ve rüzgardan korunmalıdır. Düşük ısıda ve yüksek nemli havalarda, kaplamanın kuruması daha uzun sürer. Son kaplama en az 7 gün boyunca kurumaya bırakıldıktan sonra, yüzey mineral ya da silikon bazlı boya ile istenilen renkte boyanır. Yapışkan bantlar, iki farklı renk arasında sınır çizgisi olarak kullanılır. 19. Astar uygulaması 20. Son kaplama uygulaması 21. Dairesel malalama 22. Boya uygulaması

14 14 // dış cephe Dış cephe ısı yalıtım sisteminin Rockwool Fasrock L lamella levha ile uygulanması Dikey elyaflı taş yünü Bazı detaylar haricinde ince kat yüzeyleri Rockwool Fasrock L lamella levha ile kaplamak, Rockwool Fasrock veya Frontrock MAX E levha uygulamak gibidir. Aradaki fark lamella levhaları duvar yüzeyine yapıştırıp monte etme şeklidir ki diğer tüm işlemler harç, file ve son kat kaplama uygulaması iki sistemde de aynıdır. Burada gösterilen işlemler değişikliklerle ilgilidir. Dış cephe ısı yalıtım sistemlerini lamella levha ile yapmanın en önemli farkı ve avantajı, lamella levhalar elyaflarının yönü sayesinde daha iyi mekanik özelliklere sahip olduğundan, duvara tutturmak için dübel gerekmemesidir. Dübellemeye sadece cephe 20 m den yüksek ise ihtiyaç duyulur ki bu cephe sisteminin statik güvenliğini arttırmak için gereklidir Lamella taş yünü levhalı yalıtım sistem birleşimi 1. Yapıştırma harcı 2. Lamella Rockwool Fasrock L 3. Alkali dayanımlı güçlendirilmiş donatı fileli yapıştırıcı 4. Astar 5. İstenilen renkte son kaplama I. I Fasrock L lamella levhaların sabitlenmesi Lamella levhalar temiz ve toz tanelerinden arınmış olmalıdır. Lamella levhaların duvara iyi yapışması için yapışkanı levhaya iki kerede uygulayın. 1. Lamella levhayı iki tarafına da ulaşabilmek için, taş yünü torbasının üzerine veya ayaklı başka bir yere koyun. Yapışkan harcını malanın düz tarafı ile lamella levhanın tüm yüzeyine eşit yayarak sürün. 2. Malanın dişli tarafını (12 x 12 mm) lamella levhanın yüzeyine sürülmüş harca uygulayın. II Dübelle sabitleme (istisnai) Rockwool Fasrock L lamella levhaları, eğer cephe 20 m den yüksekse ya da duvarın taşıma gücü zayıf veya belirsiz ise dübelle sabitlenmelidir. Dış cephe ısı yalıtım sistem teknik verilerinde taş yünü lamella levha nın montajı açıklanmıştır. Tüm bu parametreler duvara, ısı yalıtım kalınlığına, binanın yüksekliğine ve cephenin yük kapasitesine göre değişir. Lamella levhayı tutan dübelin kafa çapı en az 140 mm olmalıdır Asgari dübel derinliği normal duvar için: Betonda 5 cm Tuğla ve havalı betonda 8 ila 9 cm. Fasrock L lamella levhaların dübelleme örneği Değişik duvar tipine göre, bir m2 başına, 4 dübelle ve köşelerde 5 dübelle uygulama örneği. Duvar köşesinden asgari uzaklık: > 5 cm (beton duvar) > 10 cm (tuğla duvar).

15 dış cephe // 15 Mevcut ürünlerin teknik özellikleri FASROCK, FASROCK 150 LEVHA Özellik Sembol Değer Birim Standard Yangın dayanımı - A1 - EN Isı iletkenlik beyan değeri λ D W/mK EN Su buharı difüzyon direnci µ EN Çekme dayanımı TR15 15 kpa EN1607 Basma dayanımı %10 deformasyonda CS(10)40 40 kpa EN 826 Kısa süreli suya daldırma ile su emme WS 1.0 kg/m 2 EN 1609 Uzun süreli suya daldırma ile su emme WL(P) 3.0 kg/m 2 EN Kalınlık toleransı T mm EN 823 Erime noktası Tt >1000 C DIN 4102 Fasrock CE serifika numarası ÉMI EC 1415-CPD-35-(C-7/2010) Fasrock 150 CE serifika numarası ÉMI EC 1415-CPD-35-(C-7/2010) Ürün kodu MW-EN T5-DS(T+)-CS(10)40-TR15-WS-WL(P)-MU1 FASROCK LEVHA - ÜRÜN EBATLARI VE PAKET ÜSTÜNDEKİ BİLGİLER Uzunluk x genişlik (mm) 1000 x 600 Spesifik yoğunluk 135 kg/m 3 Kalınlık (mm) m 2 /paket Paket/palet FASROCK 150 LEVHA - ÜRÜN EBATLARI VE PAKET ÜSTÜNDEKİ BİLGİLER Uzunluk x genişlik (mm) 1000 x 600 Spesifik yoğunluk 150 kg/m 3 Kalınlık (mm) m 2 /paket Paket/palet FRONTROCK MAX E LEVHA Özellik Sembol Değer Birim Standard Yangın dayanımı - A1 - EN Isı iletkenlik beyan değeri λ D W/mK EN Su buharı difüzyon direnci µ EN Çekme dayanımı (50-60 mm) TR kpa EN1607 Çekme dayanımı ( mm) TR10 10 kpa EN1607 Basma dayanımı %10 deformasyonda CS(10)20 20 kpa EN 826 Kısa süreli suya daldırma ile su emme WS 1.0 kg/m 2 EN 1609 Uzun süreli suya daldırma ile su emme WL(P) 3.0 kg/m 2 EN Kalınlık toleransı T5-1+3 mm EN 823 Erime noktası Tt >1000 C DIN 4102 CE serifika numarası ÉMI EC 1415-CPD-35-(C-7/2010) Ürün kodu (50-60 mm) MW-EN T5-DS(T+)-DS(TH)-CS(10)20-TR7,5-PL(5)250-WS-WL(P)-MU1 Ürün kodu ( mm) MW-EN T5-DS(T+)-DS(TH)-CS(10)20-TR10-PL(5)250-WS-WL(P)-MU1 ÜRÜN EBATLARI VE PAKET ÜSTÜNDEKİ BİLGİLER Uzunluk x genişlik (mm) 1000 x 600 Spesifik yoğunluk Çift yoğunluk 155/85 kg/m 3 Kalınlık (mm) m 2 /paket , Paket/palet LAMELLA FASROCK L Özellik Sembol Değer Birim Standard Yangın dayanımı - A1 - EN Isı iletkenlik beyan değeri λ D W/mK EN Su buharı difüzyon direnci µ EN Çekme dayanımı TR80 80 kpa EN1607 Basma dayanımı %10 deformasyonda CS(10)40 40 kpa EN 826 Kısa süreli suya daldırma ile su emme WS 1.0 kg/m 2 EN 1609 Uzun süreli suya daldırma ile su emme WL(P) 3.0 kg/m 2 EN Kalınlık toleransı T5-1+3 mm EN 823 Erime noktası Tt >1000 C DIN 4102 CE serifika numarası ÉMI EC 1415-CPD-35-(C-7/2010) Ürün kodu MW-EN T5-CS(10)40-TR80-WS-WL(P)-MU1 ÜRÜN EBATLARI VE PAKET ÜSTÜNDEKİ BİLGİLER Uzunluk x genişlik (mm) 1200 x 200 Spesifik yoğunluk 90 kg/m 3 Kalınlık (mm) m 2 /paket Paket/palet

16 16 // dış cephe Rockwool Grubu Rockwool grubu, yangın güvenliği, ısı ve ses yalıtımı sağlayan taş yününün dünyada ki öncü üreticisidir. Grup, genel merkezinin ve araştırma ve geliştirme merkezinin bulunduğu Danimarka Hedehusene de 1909 yılında kurulmuştur. Yüzyıldan daha eski bir gelenek ve teknolojik olarak gelişmiş üretim prosesleri, her türlü binanın yalıtımı için yüksek kaliteli ürünleri ve çözümleri garanti eder. Rockwool tüm dünyada 39 farklı ülkede satış ofisine ve 26 fabrikaya sahiptir. Fabrika Satış ofisi Ön kapak sayfasındaki fotoğraf Slovenya Moja da ki düşük enerji evini göstermektedir. Cephe yalıtımında 14 cm Fasrock L lamella levhalar kullanılmıştır. Forest Stewardship Council (FSC) tarafından onaylanmış kağida basılmıştır. Yetkili dağıtıcı Rockwool Adriatic d.o.o. Rockwool Türkiye Ruzgarlıbahçe Mah. Cumhuriyet Cad. K Binası Kat:3 Kavacık Istanbul Tel: Faks: Satış departmanı Radnička cesta 80 HR Zagreb, Croatia YASAL UYARI: Bu belge Adriya bölgesindeki müşteriler için tedarik edilen Rockwool ürün yelpazesi hakkında genel bilgiler sağlamaktadır. Güncel genel bilgiler bazı ürünlerin teknik özellikleri hakkında hiçbir garanti temin etmemektedir. Bu özellikler teknik ve satış bölümlerimizde bulunmaktadır ve müşterilerimizin talebi üzerine bazı ürünlerin teknik veri ve ilgili belgeleri sağlanır. Bu belgeye ve içinde bulunan bilgiler hakkında yapılacak eksiklik şikayetleri kabul edilemeyecektir. Bu belgede yer alan her tür bilgiyi, önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutuyoruz. Genel merkez ve fabrika Poduzetnička zona Pićan 1 HR Potpićan, Croatia 04/11

Evleri bile mutlu eden, en doğru yalıtım. Dış cephe ısı yalıtımı (Mantolama)

Evleri bile mutlu eden, en doğru yalıtım. Dış cephe ısı yalıtımı (Mantolama) Evleri bile mutlu eden, en doğru yalıtım. Dış cephe ısı yalıtımı (Mantolama) İstemediğiniz her şeyi hayatınızdan yalıtmak için: ROCKWOOL mantoloma. Bizim apartman tam kuzeyde kalıyordu Yazın güzel de,

Detaylı

Kale Mantolama Sistemleri Uygulama Katmanları Kale Mantolama Sistemi ile Isı Yalıtımınız Garanti Altında Kale Beyaz EPS Sistem Bileşenleri

Kale Mantolama Sistemleri Uygulama Katmanları Kale Mantolama Sistemi ile Isı Yalıtımınız Garanti Altında Kale Beyaz EPS Sistem Bileşenleri Mantolama Sistemleri Mantolama Nedir? Kale Son Kat Kaplamalar Kale Mantolama Sistem Bileşenleri 9 Adımda Mantolama Kış aylarında dış ortamdaki soğuk havanın iç mekanlarda ısı kaybına neden olmasını; yaz

Detaylı

Dachrock DACHROCK TERAS ÇATILAR. Dachrock, yüksek yük kapasiteli teras çatılarda ısı, ses ve yangın yalıtımı olarak kullanılmaktadır.

Dachrock DACHROCK TERAS ÇATILAR. Dachrock, yüksek yük kapasiteli teras çatılarda ısı, ses ve yangın yalıtımı olarak kullanılmaktadır. FİYAT LİSTESİ Rockwool Fiyat si Sayfa Teras Çatılar Dachrock...3 Durock.....4 Roofrock...5 Yüzer Döşemeler Steprock ( Steprock ND, HD )...........6, 7 Floorrock ( Floorrock C )....... 8 Ara Bölme Duvarları

Detaylı

2-B)DUVAR DIŞTAN ISI YALITIMI (MANTOLAMA) (POZ NO:19.055/C1-C2)

2-B)DUVAR DIŞTAN ISI YALITIMI (MANTOLAMA) (POZ NO:19.055/C1-C2) 2-B)DUVAR DIŞTAN ISI YALITIMI (MANTOLAMA) (POZ NO:19.055/C1-C2) Sağlıklı ve rahat yaşam sadece uygun ısı ve nem şartlarına sahip olan mekanlarda mümkündür. Yapılarda görülen rutubetli alanlar, küf oluşması

Detaylı

Mantolama Sistemleri

Mantolama Sistemleri Mantolama Sistemleri 6 7 8 Kale Mantolama Sistemleri Uygulama Katmanları Kale Taşyünü sistem uygulama katmanları. 1. Kale Taşyünü Mantotech Yapıştırma Harcı 2. Kale Taşyünü Isı Yalıtım Levhası 3. Kale

Detaylı

KONUTLARDA VE SANAYİDE ISI YALITIMI İLE ENERJİ TASARRUFU - SU YALITIMI EĞİTİMİ VE GAP ÇALIŞTAYI

KONUTLARDA VE SANAYİDE ISI YALITIMI İLE ENERJİ TASARRUFU - SU YALITIMI EĞİTİMİ VE GAP ÇALIŞTAYI MARDİN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ (PROJE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ) KONUTLARDA VE SANAYİDE ISI YALITIMI İLE ENERJİ TASARRUFU - SU YALITIMI EĞİTİMİ VE GAP ÇALIŞTAYI TS 825 in Bina Yaklaşımı Her hacim ayrı ayrı

Detaylı

Tek bir sistemle ısı, yangın ve ses yalıtımı nasıl sağlanır?

Tek bir sistemle ısı, yangın ve ses yalıtımı nasıl sağlanır? Problem / Çözüm Önerileri Tek bir sistemle ısı, yangın ve ses yalıtımı nasıl sağlanır? Yapıların tipine ve kullanım amacına göre ısı yalıtımı kadar, yangın ve ses yalıtımı da önem taşır. Özellikle, Yüksek

Detaylı

yalıtımı sağlama alın... /akggazbeton

yalıtımı sağlama alın...  /akggazbeton yalıtımı sağlama alın... www.akg-gazbeton.com /AKG.Gazbeton @AKG_Gazbeton /akggazbeton Yeni Nesil Yalıtım Plağı Minepor Minepor, mineral esaslı yapısı sayesinde, yangın güvenliği sağlayan A1 sınıfı hiç

Detaylı

MANTO İZOPOR PLUS. Uygulama

MANTO İZOPOR PLUS. Uygulama MANTO İZOPOR PLUS Isı Yalıtımı Sıvalı dış cephe yalıtım sistemleri için TS EN 13499 a uygun şekilde özel olarak üretilen, karbon katkılı ekspande polistiren levhalardır. Koyu renginden ötürü güneş altında

Detaylı

İçindekiler. Tarihçe Taş Yünü 4 ü 1 arada Ürünler. Mantolama FRONTROCK MAX E FASROCK 135 FASROCK 150 FASROCK L

İçindekiler. Tarihçe Taş Yünü 4 ü 1 arada Ürünler. Mantolama FRONTROCK MAX E FASROCK 135 FASROCK 150 FASROCK L İçindekiler Tarihçe Taş Yünü 4 ü 1 arada Ürünler Mantolama FRONTROCK MAX E FASROCK 135 FASROCK 150 FASROCK L Havalandırmalı Cephe VENTIROCK DUO FIXROCK FB1 AIRROCK LD FB1 AIRROCK ND FB1 AIRROCK ND AIRROCK

Detaylı

ÇATI MANTOLAMA SİSTEMLERİ

ÇATI MANTOLAMA SİSTEMLERİ ÇATI MANTOLAMA SİSTEMLERİ Maksimum enerji verimliliği, daha fazla enerji tasarrufu ve ideal yaşam konforu Isı kayıplarını gösteren özel kamera çekimi. Part of the Monier Group Yüksek Performanslı Isı Yalıtım

Detaylı

KONUT- İŞYERİ-HASTANE-OTEL İzoBOZZ KULLANIM ALANLARI

KONUT- İŞYERİ-HASTANE-OTEL İzoBOZZ KULLANIM ALANLARI KONUT- İŞYERİ-HASTANE-OTEL İzoBOZZ KULLANIM ALANLARI Yeni Bina İnşaatlarında veya mevcutların restorasyonunda İzoBOZZ ve Feltbi Ürünleri Isı ve Ses Yalıtımı sağlamak ve açık alanlarda çınlama - yankılanma

Detaylı

Dış Cephe Sistemleri Isı Yalıtım ve Boya

Dış Cephe Sistemleri Isı Yalıtım ve Boya Dış Cephe Sistemleri Isı Yalıtım ve Boya Parex ile gelecek nesillere... İçindekiler Cephe Koruma ve Dekorasyonu 6 Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemi Avantajları 7 Binalardaki Isı Kayıpları 7 Parex Dış Cephe

Detaylı

Baumit SilikatTop. (SilikatPutz) Kaplama

Baumit SilikatTop. (SilikatPutz) Kaplama Baumit SilikatTop (SilikatPutz) Kaplama Ürün Kullanıma hazır, macun kıvamında, mineral esaslı, silikat ince son kat dekoratif kaplamadır. Dış ve iç cepheler için, Tane veya Çizgi dokuya sahip sıva dokulu

Detaylı

ISI YALITIM SİSTEMLERİ VE MALZEMELERİ

ISI YALITIM SİSTEMLERİ VE MALZEMELERİ ISI YALITIM SİSTEMLERİ VE MALZEMELERİ 1 Wallmerk Isı Yalıtım Sistemi Isı Yalıtım Sistem Bileşenleri Sistem Profilleri AZ ENERJİ, TEMİZ ÇEVRE, KORUNMUŞ DOĞA Wallmerk Yapı Kimyasalları İnşaat Sanayi ve Ticaret

Detaylı

ALÇI DUVAR. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi

ALÇI DUVAR. Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü. Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi ALÇI DUVAR Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi ALÇI BLOK DUVAR Alçı panel, alçının belirli oranda suyla karıştırılıp

Detaylı

GLASROC X UV DAYANIMINA SAHİPTİR. KÜF VE MANTAR OLUŞUMUNA KARŞI DİRENÇLİDİR. HAVA KOŞULLARINA DAYANIKLIDIR. DIŞ CEPHE UYGULAMALARINDA YÜZEYİNE

GLASROC X UV DAYANIMINA SAHİPTİR. KÜF VE MANTAR OLUŞUMUNA KARŞI DİRENÇLİDİR. HAVA KOŞULLARINA DAYANIKLIDIR. DIŞ CEPHE UYGULAMALARINDA YÜZEYİNE İyisini iste! GLASROC X UV DAYANIMINA SAHİPTİR. KÜF VE MANTAR OLUŞUMUNA KARŞI DİRENÇLİDİR. HAVA KOŞULLARINA DAYANIKLIDIR. DIŞ CEPHE UYGULAMALARINDA YÜZEYİNE HERHANGİ BİR UYGULAMA YAPILMADAN 12 AY BOYUNCA

Detaylı

DUVARLARIN İÇ YÜZÜNDEN ISI YALITIMI

DUVARLARIN İÇ YÜZÜNDEN ISI YALITIMI DUVARLARIN İÇ YÜZÜNDEN ISI YALITIMI Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi DUVARLARIN İÇ YÜZÜNDEN ISI YALITIMI Bu sistemde

Detaylı

Master Panel NOVA 5TM Çatı

Master Panel NOVA 5TM Çatı Master Panel NOVA 5TM Çatı Ürün Tanımı Yangın riskinin yüksek olduğu yapılarda ve azami yangın dayanımı istenen binalarda güvenle kullanılırken beş hadveli formuyla geniş açıklıkların güvenle geçilmesini

Detaylı

DUVARLARDA ISI YALITIMI

DUVARLARDA ISI YALITIMI 1. TOPRAK ALTI DIŞ DUVARLARDA ve TEMELLERDE ISI YALITIMI Toprak Temaslı Beton Perde Duvarlar Koruma Duvarlı A- Toprak B- Baskı duvarı C- Su yalıtım malzemesi D- Isı yalıtımı (ekstrüde polistiren köpük)

Detaylı

CeketMAX Dış Cephe Sistemi

CeketMAX Dış Cephe Sistemi Cephedeki terazi ve şakül kaçıklıklarını düzeltir. sistemi, en üst seviyede yalıtım isteyen, A enerji sınıfı, bina tasarlamak, pasif ev tasarımlarında nitelikli yalıtıma sahip dış duvar uygulamalarında

Detaylı

Dünya lideri ROCKWOOL un tarihine bakış:

Dünya lideri ROCKWOOL un tarihine bakış: Dünya lideri ROCKWOOL un tarihine bakış: 1909 daküçük bir Danimarka adasında kuruldu. 1930 larda kurumsallaşmaya başladı. 1937 de İsveç ve Danimarka da taş yünü üretimi başladı. 1940 ların sonunda fabrika

Detaylı

Doğadan yaşama sunulan ayrıcalık...

Doğadan yaşama sunulan ayrıcalık... Doğadan yaşama sunulan ayrıcalık... Isı Yangın Ses Su Yalıtımı Yalıtımı Yalıtımı Yalıtımı İnşaat yapı sektörüne, yeni bir soluk ve yeni nesil bir anlayışıyla, duvar yapı elemanları üretimi ile hizmet vermekteyiz.

Detaylı

Master Panel 1000 WT Cephe

Master Panel 1000 WT Cephe GROUP ENERJİ SANDVİÇ PANEL 0216 340 2538-39 FAKS: 0216 340 2534 Email:info@groupenerji.com Master Panel 1000 WT Cephe Ürün Tanımı Cephe paneli bağlantı elemanını gizleyen sistemi sayesinde cephelerde kullanıma

Detaylı

Teknik Bülten Baumit open Reflect Yalıtım Plakası

Teknik Bülten Baumit open Reflect Yalıtım Plakası Teknik Bülten Baumit open Reflect Yalıtım Plakası Ürün Bloklanmış köpük ve ekstrüde polistirol parçacıklı köpükten ısı yalıtım plakası. Baumit open - Die KlimaFassade ve Baumit open S - Die SanierKlimafassade

Detaylı

Çift İskeletli Dış Cephe Sistemi. Çok katlı binalarda performansı yüksek, pratik çözümler sunar. Düşük Karbon Salımı 13

Çift İskeletli Dış Cephe Sistemi. Çok katlı binalarda performansı yüksek, pratik çözümler sunar. Düşük Karbon Salımı 13 Çift İskeletli Dış Cephe Sistemi Çok katlı binalarda performansı yüksek, pratik çözümler sunar. Düşük Karbon Salımı 13 Çift İskeletli Dış Cephe Sistemi sistemi, betonarme ve çelik yapılarda, Tek iskeletli

Detaylı

%98 i doğal bileşenlerden oluşur Isı, yangın, ses yalıtımı sağlar Nem ve küf oluşumunu engeller Kolay uygulanır

%98 i doğal bileşenlerden oluşur Isı, yangın, ses yalıtımı sağlar Nem ve küf oluşumunu engeller Kolay uygulanır isonaturelle nedir? isonaturelle, çok amaçlı bir yalıtım malzemesidir. %98 i doğal bileşenlerden oluşur Isı, yangın, ses yalıtımı sağlar Nem ve küf oluşumunu engeller Kolay uygulanır Soğuğa karşı Sıcağa

Detaylı

PROMANTO MANTOLAMA SİSTEMLERİNİ OLUŞTURAN ÜRÜNLER

PROMANTO MANTOLAMA SİSTEMLERİNİ OLUŞTURAN ÜRÜNLER PROMANTO MANTOLAMA SİSTEMLERİNİ OLUŞTURAN ÜRÜNLER Promanto Isı Yalıtım Levhası Yapıştırma Harcı Shapemate IB Isı Yalıtım Levhası Promanto Isı Yalıtım Levhası Sıva Harcı Kale Silastar Promanto Dübel Promanto

Detaylı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/4) Akreditasyon Kapsamı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/4) Akreditasyon Kapsamı Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/4) Deney Laboratuvarı Adresi : Tümsan 2 Sitesi B Blok No:5 İkitelli İSTANBUL / TÜRKİYE Tel : 0 212 486 29 53 Faks : 0 212 486 29 52 E-Posta : info@cevkak.org Website

Detaylı

Ytong - Multipor Cephe Sistemi: Yapılar için tek katmanlı, akıllı ısı yalıtım çözümü

Ytong - Multipor Cephe Sistemi: Yapılar için tek katmanlı, akıllı ısı yalıtım çözümü Mineral Yalıtımlı - Yanmaz Isı Yalıtımı için: Ytong - Multipor Cephe Sistemi Ytong - Multipor Cephe Sistemi, yapı ömrü boyunca ısı yalıtımı özelliğini ve sağlamlığını kaybetmeyen, yangına karşı %100 güvenli,

Detaylı

KOMPOZİT LEVHA YAPIŞTIRMA

KOMPOZİT LEVHA YAPIŞTIRMA KOMPOZİT LEVHA YAPIŞTIRMA Yalıtımlı kompozit levhalar ile Mevcut duvar yüzeyine, Yalıtımlı Kompozit Levhaların ADERTEK yapıştırma alçısı kullanılarak yapıştırılmasıyla oluşturulan Giydirme Duvar GDY-KL

Detaylı

"Isı Yalıtımında Doğru Çözüm" Tasarruf etmenin en hesaplı yolu...

Isı Yalıtımında Doğru Çözüm Tasarruf etmenin en hesaplı yolu... "Isı Yalıtımında Doğru Çözüm" Tasarruf etmenin en hesaplı yolu... PROMANTO MANTOLAMA SİSTEMLERİNİ OLUŞTURAN ÜRÜNLER Promanto Isı Yalıtım Levhası Yapıştırma Harcı Shapemate IB Isı Yalıtım Levhası Promanto

Detaylı

Master Panel 1000 R5T Çatı

Master Panel 1000 R5T Çatı GROUP ENERJİ SANDVİÇ PANEL 0216 340 2538-39 FAKS: 0216 340 2534 Email:info@groupenerji.com Master Panel 1000 R5T Çatı Ürün Tanımı Yangın riskinin yüksek olduğu yapılarda ve azami yangın dayanımı istenen

Detaylı

Omega Dış Cephe Sistemi. İskelesiz kuru duvar çözümü sunar. Düşük Karbon Salımı 19

Omega Dış Cephe Sistemi. İskelesiz kuru duvar çözümü sunar. Düşük Karbon Salımı 19 Omega Dış Cephe Sistemi İskelesiz kuru duvar çözümü sunar. Düşük 19 Omega Dış Cephe Sistemi Üst katlarında beton imalatı devam eden yapılarda, iskele kurmadan içeriden dış cephe duvar imalatına başlanmasını

Detaylı

Duman Tahliye Sistemleri Gün Işığı Aydınlatma Duman Perdeleri Yangın Kapıları Havalandırma

Duman Tahliye Sistemleri Gün Işığı Aydınlatma Duman Perdeleri Yangın Kapıları Havalandırma Duman Tahliye Sistemleri Gün Işığı Aydınlatma Duman Perdeleri Yangın Kapıları Havalandırma Adexsi Grubu, 2013 yılı itibariyle 1.8 milyar Euro cirosu olan Fransa merkezli Soprema'ya aittir. Adexsi içinde

Detaylı

Master Panel 1000 R7M Çatı

Master Panel 1000 R7M Çatı GROUP ENERJİ SANDVİÇ PANEL 0216 340 2538-39 FAKS:0216 340 2534 Email:info@groupenerji.com Master Panel 1000 R7M Çatı Ürün Tanımı Teras çatı kaplamalarında kullanılır. Panelin alt yüzey metal (boyalı galvanizli

Detaylı

Master Panel 1000 R5M Çatı

Master Panel 1000 R5M Çatı Master Panel 1000 R5M Çatı Ürün Tanımı Teras çatı kaplamalarında kullanılır. Panelin alt yüzey metal (boyalı galvanizli sac), üst yüzeyi ise PVC membranlı veya TPO membranlı olarak üretilir. Böylece şantiyede

Detaylı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/6) Akreditasyon Kapsamı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/6) Akreditasyon Kapsamı Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/6) Deney Laboratuvarı Adresi : Şerifali Çiftliği Hendem cad. No:58 Kat:1 Yukarıdudullu Ümraniye 34775 İSTANBUL / TÜRKİYE Tel : 0 216 420 47 52 Faks : 0 216 466 31

Detaylı

Yeni Nesil Yalıtım Levhası

Yeni Nesil Yalıtım Levhası Yeni Nesil Yalıtım Levhası, ara bölme duvarlarda ve giydirme cephelerde, ısı ve ses yalıtımında kullanılabilen, esnek, dayanıklı, ve uygulaması kolay mineral yün esaslı yalıtım levhasıdır. Isı ve ses yalıtımı

Detaylı

ALÇI İȘLERİ İÇİN DEKORASYON PROFİLLERİ

ALÇI İȘLERİ İÇİN DEKORASYON PROFİLLERİ ALÇI İȘLERİ İÇİN DEKORASYON PROFİLLERİ Köşe leri 9002 köşe bitiş profilidir. Hareketli tavan ve duvar bitişlerinde kullanılır. Tek taraflı uygulanır. 9077 Farklı kanat genişliklerinde üretilen alüminyum

Detaylı

ÜRÜN TANIMI; arasında olmalıdır.! Derz uygulaması yapıştırma işleminden bir gün sonra yapılmalıdır.!

ÜRÜN TANIMI; arasında olmalıdır.! Derz uygulaması yapıştırma işleminden bir gün sonra yapılmalıdır.! ÜRÜN TANIMI; Granülometrik karbonat tozu, portlant çimentosu ve çeşitli polimer katkılar ( yapışma, esneklik, suya karşı direnç ve aşırı soğuk ve sıcağa dayanmı arttıran ) birleşiminden oluşan, seramik,

Detaylı

ÇATILARDA ISI YALITIMI. 1. Çatı Arası Kullanılan Kırma Çatılarda Mertek Seviyesinde Isı Yalıtımı

ÇATILARDA ISI YALITIMI. 1. Çatı Arası Kullanılan Kırma Çatılarda Mertek Seviyesinde Isı Yalıtımı 1. Çatı Arası Kullanılan Kırma Çatılarda Mertek Seviyesinde Isı Yalıtımı 1- Çatı örtüsü 2- Nefes alan su yalıtım örtüsü 3- Çatı tahtası 4- Havalandırılan çatı arası boşluğu 5- Isı yalıtımı 6- Buhar dengeleyici

Detaylı

Cepheye önce daima Baumit UniPrimer Astar uygulaması yapılmalıdır!

Cepheye önce daima Baumit UniPrimer Astar uygulaması yapılmalıdır! Baumit FineTop (UniversalPutz Fein) Kaplama Ürün Đç ve dış cepheler için, kullanıma hazır, nefes alma kabiliyetine sahip, ince katmanlı (son kat) kaplama. Elle veya makineli olarak uygulanabilir. Özel

Detaylı

Estetik ve Tasarrufu Birarada Yaşayın

Estetik ve Tasarrufu Birarada Yaşayın Estetik ve Tasarrufu Birarada Yaşayın IŞIKLAR YALITIM SİSTEMLERİ BRICKPLUS KANALLI / İZOKLİNKER ISI YALITIM SİSTEMLERİ Yüzeyine Işıklar Kaplama Tuğla ölçülerine uygun kanallar açılarak montaja uygun hale

Detaylı

Isı, ses ve su yalıtımında devrim yaratan çözüm! Seranit ten...

Isı, ses ve su yalıtımında devrim yaratan çözüm! Seranit ten... Isı, ses ve su yalıtımında devrim yaratan çözüm! Seranit ten... Su geçirmez Isı geçirmez Ses geçirmez Yanmaz İNDEKS SERAMONT 4 SERAMONT BİNA MANTOLAMA ISI-SES-SU YALITIM HARCI 6 SERAMONT U-BİNA MANTOLAMA

Detaylı

TERRATHERM-MANTO DIŞ CEPHE ISI YALITIM SĐSTEMLERĐ

TERRATHERM-MANTO DIŞ CEPHE ISI YALITIM SĐSTEMLERĐ TERRATHERM-MANTO DIŞ CEPHE ISI YALITIM SĐSTEMLERĐ Inşaat sektörünün lider isimleri Đzocam ve Weber Markem, dış cephe ısı yalıtım sistemleri alanında gerçekleştirdikleri çözüm odaklı işbirliğinin sağladığı

Detaylı

ROCKFLEX ROCKFLEX LEVHA

ROCKFLEX ROCKFLEX LEVHA ROCKFLEX ROCKFLEX LEVHA 1 TEKNİK ÖZELLİKLER Isı İletkenlik Katsayısı (λ λ) (W/mK) Su Buharı Difüzyon Direnç Katsayısı (μ) Yangın Sınıfı TS EN 11 Sıcaklık Dayanımı ( C) (Uzun Süreli) Sıcaklık Dayanımı (

Detaylı

CeketMAX Dış Cephe Sistemi. Cephedeki terazi ve şakül kaçıklıklarını düzeltir. Düşük Karbon Salımı 31

CeketMAX Dış Cephe Sistemi. Cephedeki terazi ve şakül kaçıklıklarını düzeltir. Düşük Karbon Salımı 31 CeketMAX Dış Cephe i Cephedeki terazi ve şakül kaçıklıklarını düzeltir. Düşük Karbon Salımı 31 CeketMAX Dış Cephe i sistemi, en üst seviyede yalıtım isteyen, A enerji sınıfı, binaların ve pasif ev tasarımlarında

Detaylı

Ceket Omega Dış Cephe Sistemi. Emsalden kazandırır. Düşük Karbon Salımı 25

Ceket Omega Dış Cephe Sistemi. Emsalden kazandırır. Düşük Karbon Salımı 25 Ceket Omega Dış Cephe Sistemi Emsalden kazandırır. Düşük Karbon Salımı 25 Ceket Omega Dış Cephe Sistemi Ceket Omega dış cephe sistemi, nitelikli yalıtıma sahip dış duvar tasarımlarında kullanılan dış cephe

Detaylı

ALÇI LEVHA YAPIŞTIRMA

ALÇI LEVHA YAPIŞTIRMA ALÇI LEVHA YAPIŞTIRMA alçı levha ile Mevcut duvar yüzeyine, COREX in ADERTEK yapıştırma alçısı kullanılarak yapıştırılmasıyla oluşturulan Giydirme Duvar GDY ANA ÖZELLİKLER Mevcut yapı duvarlarının, son

Detaylı

OUTWEAR ÜZERİ KAPLAMA UYGULAMALARI

OUTWEAR ÜZERİ KAPLAMA UYGULAMALARI OUTWEAR ÜZERİ KAPLAMA UYGULAMALARI SIVA UYGULAMASI KAPLAMA UYGULAMALARI 1 derz yerleri kapatılmalıdır. derz yerleri alkali dayanımı yüksek derz bandı ve derz dolgusu kullanılarak kapatılmalıdır. TEKNİK

Detaylı

Aquapanel ve Sistem Aksesuarları. Aquapanel 10/2015

Aquapanel ve Sistem Aksesuarları. Aquapanel 10/2015 Aquapanel ve Sistem Aksesuarları Aquapanel 10/2015 Aquapanel Matkap Uçlu Vida Aquapanel İç ve Dış Cephe Plakalarının 0,8-2,00 mm arası sac kalınlığında metal konstrüksiyonlara tespit edilmesinde kullanılan

Detaylı

Nefes alan- Yanmaz Isı Yalıtımı. Multipor Mantolama Sistemi

Nefes alan- Yanmaz Isı Yalıtımı. Multipor Mantolama Sistemi Nefes alan- Yanmaz Isı Yalıtımı Multipor Mantolama Sistemi Multipor Deckendämmsystem DI Mineral esaslı Multipor ısı yalıtım levhaları, mantolamada güvenilir çözümler sunuyor Multipor Mantolama Sistemi:

Detaylı

teknik uygulama detayları

teknik uygulama detayları teknik uygulama detayları içindekiler Panel Detayları Betonarme Hatıl-Gazbeton Döşeme Paneli Orta Nokta Bağlantı Detayı...03 Çelik Konstrüksiyon -Gazbeton Döşeme Paneli Orta Nokta Bağlantı Detayı...04

Detaylı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/7) Akreditasyon Kapsamı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/7) Akreditasyon Kapsamı Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/7) Deney Laboratuvarı Adresi : Şerifali Mah. Hendem cad. No:58 Kat:1 Yukarıdudullu Ümraniye 34775 İSTANBUL/TÜRKİYE Tel : 0 216 420 47 52 Faks : 0 216 466 31 52 E-Posta

Detaylı

Akreditasyon Sertifikası Eki. (Sayfa 1/4) Akreditasyon Kapsamı

Akreditasyon Sertifikası Eki. (Sayfa 1/4) Akreditasyon Kapsamı Akreditasyon Sertifikası Eki. (Sayfa 1/4) Deney Laboratuvarı Adresi : Tümsan 2 Sitesi B Blok No:5 İkitelli İSTANBUL/TÜRKİYE Tel : 0 212 486 29 53 Faks : 0 212 486 29 52 E-Posta : info@cevkak.org Website

Detaylı

PEFLEX LEVHA. Uygulama

PEFLEX LEVHA. Uygulama PEFLEX LEVHA Isı Yalıtımı Yoğuşma Kontrolü İzocam Peflex, iklimlendirme, soğutma, güneş enerjisi sistemlerinde ısı yalıtımı ve yoğuşma kontrolü sağlamak üzere üretilen kapalı gözenekli hücre yapısına sahip

Detaylı

Dış Cephe Kaplama Levhası Sistem Kitapçığı. www.boardex.com.tr

Dış Cephe Kaplama Levhası Sistem Kitapçığı. www.boardex.com.tr Dış Cephe Kaplama Levhası Sistem Kitapçığı www.boardex.com.tr Kuru Duvar Sistemleri CEKETLEME Tek İskeletli Çift İskeletli Omega Ceket Omega CeketMAX Sistem Ürünleri Performans Tablosu Uyarılar 2 5 8 12

Detaylı

EKOKAT -IS 101- YALITIMLI İÇ SIVA

EKOKAT -IS 101- YALITIMLI İÇ SIVA EKOKAT -IS 101- YALITIMLI İÇ SIVA 1 EKOKAT IS 101 YALITIMLI İÇ SIVA ÜRÜN TANIMI : EKOKAT - IS 101 Yalıtımlı İç Sıva, perlit esaslı iç cephe yalıtım sıvasıdır. KULLANIM ALANLARI : Yalıtımın dış cepheden

Detaylı

Elastik ve Hafif Doğal Taş Kaplaması çok amaçlı kullanım

Elastik ve Hafif Doğal Taş Kaplaması çok amaçlı kullanım Elastik ve Hafif Doğal Taş Kaplaması çok amaçlı kullanım www.litho-flex.com Binlerce yıldır doğal taş bir yapı malzemesi olarak birçok farklı alanlarda kullanılmıştır. Lithoflex Doğal Taş Kaplaması klasik

Detaylı

Baumit GranoporTop. (GranoporPutz) Kaplama

Baumit GranoporTop. (GranoporPutz) Kaplama Baumit GranoporTop (GranoporPutz) Kaplama Ürün Kullanıma hazır, macun kıvamında, yapay reçine bazlı ince kat kaplama (son kat kaplama). Dış ve iç cepheler için, tane veya çizgi sıva dokularına sahip bir

Detaylı

ProfilEx ısı yalıtımı (mantolama) ve sıva uygulamalarında yapıların; pencere, kenar, köşe, yatay veya düşey düzgün boşluklar (fuga) gerektiğinde

ProfilEx ısı yalıtımı (mantolama) ve sıva uygulamalarında yapıların; pencere, kenar, köşe, yatay veya düşey düzgün boşluklar (fuga) gerektiğinde ProfilEx ısı yalıtımı (mantolama) ve sıva uygulamalarında yapıların; pencere, kenar, köşe, yatay veya düşey düzgün boşluklar (fuga) gerektiğinde kullanılan ve sistemi tamamlayan profil çeşitleri markasıdır.

Detaylı

Master Panel 1000 W Cephe

Master Panel 1000 W Cephe GROUP ENERJİ SANDVİÇ PANEL 0216 340 2538-39 FAKS:0216 340 2534 Email:info@groupenerji.com Master Panel 1000 W Cephe Ürün Tanımı Cephe paneli bağlantı elemanını gizleyen sistemi sayesinde cephelerde kullanıma

Detaylı

SIVA DEĞİL; TERMOSIVA Isı, ses ve yangın yalıtımına TEK ÇÖZÜM

SIVA DEĞİL; TERMOSIVA Isı, ses ve yangın yalıtımına TEK ÇÖZÜM SIVA DEĞİL; TERMOSIVA Isı, ses ve yangın yalıtımına TEK ÇÖZÜM Yüksek Isıya Dayanıklı Termosıva; çimento esaslı, genleştirilmiş perlit agregalı ve bağlayıcı özellikteki, kimyasal katkılı ısı, ses ve yangın

Detaylı

W118 Bölme Duvar. W118 WK2 _ Her iki yüzünde çift kat Diamant ve tek kat 0,5mm sac levha

W118 Bölme Duvar. W118 WK2 _ Her iki yüzünde çift kat Diamant ve tek kat 0,5mm sac levha W118 Bölme Duvar W118 WK2 _ Her iki yüzünde çift kat Diamant ve tek kat 0,5 sac levha W118 WK3 _ Her iki yüzünde üç kat Diamant ve çift kat 0,5 sac levha Tek dikmeli 5075/100 duvar Duvar C veya M Profili

Detaylı

Master Panel 1000 R7 Çatı ve Cephe

Master Panel 1000 R7 Çatı ve Cephe GROUP ENERJI SANDVİÇ PANEL 0216 340 2538-39 FAKS: 0216 340 2534 Email:info@groupenerji Master Panel 1000 R7 Çatı ve Cephe Ürün Tanımı Türkiye de üretilen ilk, tek ve gerçek kepli sandviç paneldir. Master

Detaylı

HAKKIMIZDA NEDEN BAŞAT?

HAKKIMIZDA NEDEN BAŞAT? HAKKIMIZDA Firmamız uzun yıllardır DAMLA LAMİNASYON adı altında tekstil sektöründe hizmet vermektedir. Yüksek kalitede hizmet vermeyi ilke edinen firmamız yapmış olduğu AR-GE araştırmaları sonucu izolasyon

Detaylı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/8) Akreditasyon Kapsamı

Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/8) Akreditasyon Kapsamı Akreditasyon Sertifikası Eki (Sayfa 1/8) Deney Laboratuvarı Adresi : Organize Sanayi Bölgesi 10. Cadde No: 4 Melikgazi 38070 KAYSERİ / TÜRKİYE Tel : 90 352 321 11 06 Faks : 90 352 321 15 69 E-Posta : kayserilab@tse.org.tr

Detaylı

Binalarda Isı Yalıtımı ile Güneş Kontrolünün Önemi

Binalarda Isı Yalıtımı ile Güneş Kontrolünün Önemi Binalarda Isı Yalıtımı ile Güneş Kontrolünün Önemi Dünyamızda milyarlarca yıl boyunca oluşan fosil yakıt rezervleri; endüstri devriminin sonucu olarak özellikle 19.uncu yüzyılın ikinci yarısından itibaren

Detaylı

1-Üst Mahya 2-3 yol mahya 3- Yan mahya. 4- Mahya Bitiş Kapama 5- Dere 6- Saçak kapama

1-Üst Mahya 2-3 yol mahya 3- Yan mahya. 4- Mahya Bitiş Kapama 5- Dere 6- Saçak kapama PVC PANEL KİREMİT 2 3 4 1 6 5 1-Üst Mahya 2-3 yol mahya 3- Yan mahya 4- Mahya Bitiş Kapama 5- Dere 6- Saçak kapama ÜRÜN BİLGİSİ ASA ile kaplanan DURAMİT PVC Panel Kiremitleri ko-ekstrüzyon teknolojisiyle

Detaylı

Knauf W625 - W626 Duvar C profilli Duvar Giydirme Sistemi Uygulama Detayları:

Knauf W625 - W626 Duvar C profilli Duvar Giydirme Sistemi Uygulama Detayları: Knauf W625 - W626 Duvar C profilli Duvar Giydirme Sistemi Uygulama Detayları: Knauf W625 - W626 Duvar Giydirme Sisteminde Metal Konstrüksiyon, Duvar U (DU) ve sadece 75mm ve 100mm Duvar U ve Duvar C profiller

Detaylı

Master Panel 915 R3 Çatı ve Cephe

Master Panel 915 R3 Çatı ve Cephe Master Panel 915 R3 Çatı ve Cephe Ürün Tanımı Türkiye de üretilen ilk, tek ve gerçek kepli sandviç paneldir. Master Panel in en büyük avantajı panel bağlantı elemanlarının, panel birleşim noktasını örten

Detaylı

Master Panel 1000 R4 Çatı ve Cephe

Master Panel 1000 R4 Çatı ve Cephe Master Panel 1000 R4 Çatı ve Cephe Faydalı Eni Minimum boy Maksimum boy 1000 mm 3 metre Nakliye Koşullarına Bağlıdır Ürün Tanımı Türkiye de üretilen ilk, tek ve gerçek kepli sandviç paneldir. Master Panel

Detaylı

Binalarda Isı Yalıtımı ile Güneş Kontrolünün Önemi

Binalarda Isı Yalıtımı ile Güneş Kontrolünün Önemi Binalarda Isı Yalıtımı ile Güneş Kontrolünün Önemi Dünyamızda milyarlarca yıl boyunca oluşan fosil yakıt rezervleri; endüstri devriminin sonucu olarak özellikle 19.uncu yüzyılın ikinci yarısından itibaren

Detaylı

%98 i doğal bileşenlerden oluşur Isı, yangın, ses yalıtımı sağlar Nem ve küf oluşumunu engeller Kolay uygulanır

%98 i doğal bileşenlerden oluşur Isı, yangın, ses yalıtımı sağlar Nem ve küf oluşumunu engeller Kolay uygulanır isonaturelle Nedir? isonaturelle, çok amaçlı bir yalıtım malzemesidir. %98 i doğal bileşenlerden oluşur Isı, yangın, ses yalıtımı sağlar Nem ve küf oluşumunu engeller Kolay uygulanır Soğuğa karşı Sıcağa

Detaylı

Teknik Bilgi Föyü. Baumit MVR Uni. Beyaz Çimentolu ve Perlitli El Sıvası. Ürün El ile uygulanan, fabrikada karışımı hazır kuru sıva harcı.

Teknik Bilgi Föyü. Baumit MVR Uni. Beyaz Çimentolu ve Perlitli El Sıvası. Ürün El ile uygulanan, fabrikada karışımı hazır kuru sıva harcı. Baumit MVR Uni Beyaz Çimentolu ve Perlitli El Sıvası Ürün El ile uygulanan, fabrikada karışımı hazır kuru sıva harcı. Bileşimi Kalsiyum hidrat, beyaz çimento, kum, katkı maddeleri. Kullanım Alanları Yaygın

Detaylı

Mantolama Harçları ve Sistem Bileşenleri

Mantolama Harçları ve Sistem Bileşenleri Mantolama Harçları ve Sistem Bileşenleri Mantolama Harçları Yapýcement Ürün sý Ürün No. Yapýcement 25 kg/torba 140175 12,40 TL/torba Isı yalıtım plaka yapıştırıcısı ve tamir harcı olarak kullanılır. Satencement

Detaylı

TEMEL PERDE YÜZEYLERDE SU YALITIMI YAPILMASI

TEMEL PERDE YÜZEYLERDE SU YALITIMI YAPILMASI TEMEL PERDE YÜZEYLERDE SU YALITIMI YAPILMASI KONU: Toprak altında kalan betonarme perde yüzeylerin dıştan İZOTEX markalı Su Yalıtım Membranı ile yüzeye yapıştırılması suretiyle su yalıtımının yapılması

Detaylı

Baumit PRIMO 1. Kalın Dokulu Makine Sıvası

Baumit PRIMO 1. Kalın Dokulu Makine Sıvası Baumit PRIMO 1 Kalın Dokulu Makine Sıvası Ürün Đç ve dış mekanlarda kullanılan, fabrika karışımı çimento esaslı kuru hazır makine sıvasıdır. Đç mekanlarda son kat olarak kullanılabilir. Dış mekanlarda

Detaylı

Master Panel 900 CS Soğuk Hava Deposu

Master Panel 900 CS Soğuk Hava Deposu Master Panel 900 CS Soğuk Hava Deposu Ürün Tanımı Assan Panel 900 CS ürünü yüzeyinde kullanılan ve bakterilere karşı tam koruma sağlayan özel boyası sayesinde soğuk odalarda kullanılabilir. Çift taraflı

Detaylı

GRANİT - SERAMİK YAPIŞTIRICILAR & DERZ DOLGULARI

GRANİT - SERAMİK YAPIŞTIRICILAR & DERZ DOLGULARI GRANİT - SERAMİK YAPIŞTIRICILAR & DERZ DOLGULARI STANDART Tanım : Fayans, seramik yapıştırıcı, Çimento esaslı, gri Toz Kullanım : Seramik, fayans için yatay ve düşeyde ıslak ortamlarda kullanıma uygun

Detaylı

Üzerinde yaşadığımız Dünya da tüm maddeler katı, sıvı ve gaz halde bulunur. Daha önce öğrendiğimiz gibi bu maddeler hangi halde bulunursa bulunsun,

Üzerinde yaşadığımız Dünya da tüm maddeler katı, sıvı ve gaz halde bulunur. Daha önce öğrendiğimiz gibi bu maddeler hangi halde bulunursa bulunsun, Madde ve Isı Üzerinde yaşadığımız Dünya da tüm maddeler katı, sıvı ve gaz halde bulunur. Daha önce öğrendiğimiz gibi bu maddeler hangi halde bulunursa bulunsun, bunları oluşturan tanecikler hareket halindedir.

Detaylı

Smart Building Technology

Smart Building Technology Smart Building Technology Sayın Müşterilerimiz Tüm işlerinizde başarılarınızın devamını temenni eder, hayırlı günler dileriz. SBT.İZO Yönetimi SBT.İZO % 100 doğal alcı ve insan sağlığına zarar vermeyen

Detaylı

ÇİFT DUVAR ARASINDA ISI YALITIMI

ÇİFT DUVAR ARASINDA ISI YALITIMI ÇİFT DUVAR ARASINDA ISI YALITIMI Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğretim Görevlisi Tekin TEZCAN İnşaat Yüksek Mühendisi Diğer bir ismi sandviç duvar yalıtımıdır. Cam

Detaylı

Baumit MPI 25. Makine Sıvası. Ürün Đç mekanlarda kullanılan, fabrika karışımı kireç/çimento esaslı kuru hazır makine sıvasıdır.

Baumit MPI 25. Makine Sıvası. Ürün Đç mekanlarda kullanılan, fabrika karışımı kireç/çimento esaslı kuru hazır makine sıvasıdır. Baumit MPI 25 Makine Sıvası Ürün Đç mekanlarda kullanılan, fabrika karışımı kireç/çimento esaslı kuru hazır makine sıvasıdır. Bileşimi Kalsiyum hidrat, çimento, sıva kumu, perlit, katkı maddeleri. Özellikler

Detaylı

Baumit DuoContact. Yapıştırma ve Sıva Harcı

Baumit DuoContact. Yapıştırma ve Sıva Harcı Baumit DuoContact Yapıştırma ve Sıva Harcı Ürün Baumit EPS Isı Yalıtım Sistemleri, taşyünü ve XPS ürünleri için uygun, mineral esaslı toz formda hazır yapıştırma ve sıva harcıdır. Bileşimi Çimento, organik

Detaylı

OTOPARK SU YALITIM VE KAPLAMA SİSTEMİ (CONIDECK)

OTOPARK SU YALITIM VE KAPLAMA SİSTEMİ (CONIDECK) OTOPARK SU YALITIM VE KAPLAMA SİSTEMİ (CONIDECK) 1. Genel Altı yaşam alanı ve üzeri otopark (veya üzerinde mekanik etkiler olan tüm alanlar) olarak kullanılan yapıların su yalıtımı ve kaplama sistemi olarak

Detaylı

YALITIM TEKNİĞİ. Yrd. Doç. Dr. Abid USTAOĞLU

YALITIM TEKNİĞİ. Yrd. Doç. Dr. Abid USTAOĞLU YALITIM TEKNİĞİ Yrd. Doç. Dr. Abid USTAOĞLU 1.11.2017 1 1.ISI YALITIMI Isı geçişini neler etkiler? Isı yalıtım nerelerde yapılır? Isı yalıtımı neden yapılmalıdır? 2.ISI YALITIMI MALZEMELERİ Çevresel etkiler

Detaylı

Asma tavan uygulamalarında levhaları yerine sabitlemek için kilitli sistemlerin tercih edilmesi tavsiye olunur.

Asma tavan uygulamalarında levhaları yerine sabitlemek için kilitli sistemlerin tercih edilmesi tavsiye olunur. Decoser CTP Duvar ve Tavan Kaplama Levharı Montaj Detayları Decoser levhalar sadece sert duvar yüzeylerine kaplanmalıdır ( ahşap, alçı levhalar, ince sıva vs ). Duvar yüzeyleri temiz, düz, kuru ve düzgün

Detaylı

DUVARLARDA ISI YALITIMI

DUVARLARDA ISI YALITIMI 1. İÇERDEN ve ÇİFT DUVAR ARASI ISI YALITIMI Dış cepheye ısı yalıtımı uygulamalarının gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığı durumlarda ısı yalıtımı içten uygulanabilir. İçten uygulamalarda; ısı köprülerine

Detaylı

R4 Çatı Paneli. Üretim Yeri. İstanbul

R4 Çatı Paneli. Üretim Yeri. İstanbul Ürün Tanımı Türkiye de üretilen ilk, tek ve gerçek kepli sandviç paneldir. Kepli panelin en büyük avantajı, birleşim noktalarındaki bağlantı elemanlarının üzerini örten bir kep profili sayesinde dış etkenlerden

Detaylı

LÜLEBURGAZDAKİ BİNA DIŞ DUVARLARI İÇİN OPTİMUM YALITIM KALINLIĞININ BELİRLENMESİ VE MALİYET ANALİZİ

LÜLEBURGAZDAKİ BİNA DIŞ DUVARLARI İÇİN OPTİMUM YALITIM KALINLIĞININ BELİRLENMESİ VE MALİYET ANALİZİ LÜLEBURGAZDAKİ BİNA DIŞ DUVARLARI İÇİN OPTİMUM YALITIM KALINLIĞININ BELİRLENMESİ VE MALİYET ANALİZİ Mak. Yük. Müh. Emre DERELİ Makina Mühendisleri Odası Edirne Şube Teknik Görevlisi 1. GİRİŞ Ülkelerin

Detaylı

LOJİSTİK BİLGİLERİ STOKLAMA BİLGİLERİ

LOJİSTİK BİLGİLERİ STOKLAMA BİLGİLERİ - ISIPAN ISIPAN PRM LOJİSTİK BİLGİLERİ STOKLAMA BİLGİLERİ 1 ODE ISIPAN ODE ISIPAN DT/ BD 0,03-0,03 W/mK lik ısı iletkenlik katsayısına, 0-0 kpa basma dayanımına, Bünyesine su almayan yapıda ve optimum

Detaylı

IsoVoLL YALITIM SIVASI TANITIM DOSYASI

IsoVoLL YALITIM SIVASI TANITIM DOSYASI IsoVoLL YALITIM SIVASI TANITIM DOSYASI Ürün Tanımı IsoVoLL yalıtım sıvası, yeni ve eski binalarda, iç ve dış yüzeylerde, ısı, ses, su ve yangın yalıtımında kullanılır. IsoVoLL, üstün teknolojik özellikleri

Detaylı

DIŞ CEPHE SİSTEMLERİ. Döşemeye Oturan Sistemler. Tek Profilli Sistem

DIŞ CEPHE SİSTEMLERİ. Döşemeye Oturan Sistemler. Tek Profilli Sistem DIŞ CEPHE SİSTEMLERİ Döşemeye Oturan Sistemler Tek Profilli Sistem TEK PROFİLLİ SİSTEM Ses Yalıtım Bandı DU DC Yalıtım Malzemesi PVC Başlangıç Profili DU Ses Yalıtım Bandı Tek İskeletli Sistem; teknik

Detaylı

TERRA COTTA KİL ESASLI PANELLER

TERRA COTTA KİL ESASLI PANELLER TERRA COTTA KİL ESASLI PANELLER YAPI MARKET SAN.TİC.LTD.ŞTİ. İtalyanca da pişmiş toprak anlamına gelen Terra Cotta, M.Ö 5000 yıllarından günümüze dünyanın farklı yerlerindeki uygarlıklar tarafından çoğunlukla

Detaylı

Master Panel 1000 R7 Çatı ve Cephe

Master Panel 1000 R7 Çatı ve Cephe Master Panel 1000 R7 Çatı ve Cephe Ürün Tanımı Türkiye de üretilen ilk, tek ve gerçek kepli sandviç paneldir. Master Panel in en büyük avantajı panel bağlantı elemanlarının, panel birleģim noktasını örten

Detaylı

TEK İSKELETLİ - ÇİFT KAT ALÇI LEVHA İK 12,5 mm

TEK İSKELETLİ - ÇİFT KAT ALÇI LEVHA İK 12,5 mm TEK İSKELETLİ - ÇİFT KAT ALÇI LEVHA İK 12,5 mm İK 12,5 ve alçı levha ile, Metal bir iskeletin her iki yüzüne çift kat COREX in vidalanması ile oluşturulan taşıyıcı olmayan Bölme Duvar BD100/50 BD125/75

Detaylı

Baumit ArtlinePutz. Kaplama

Baumit ArtlinePutz. Kaplama Baumit ArtlinePutz Kaplama Ürün Cephelerin dekoratif tasarımında kullanılan, kullanıma hazır, kıvamlı, organik bağlayıcılı, ince kat örtücü bir kaplamadır. Dış ve iç cepheler için tane dokuya sahip bir

Detaylı

İÇERİK Uygulama Detayları

İÇERİK Uygulama Detayları İÇERİK 1 Çağdaş yapı konsepti ve Yalıtım 2 Malzeme ve detay seçimi ile ilgili temel bilgiler 3 Isı Yalıtım Malzemeleri 4 Uygulama Detayları 5 Yürürlükteki Mevzuatlar 1 Temel Uygulama Kuralları Isı Köprüsü

Detaylı