MÜSİAD. MÜSİAD'dan 4-İ Formülü: Tebriz'de MÜSİAD Damgası. İstikrar, İstihdam, İnovasyon, İmalat

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MÜSİAD. MÜSİAD'dan 4-İ Formülü: Tebriz'de MÜSİAD Damgası. İstikrar, İstihdam, İnovasyon, İmalat"

Transkript

1 2 MÜSİAD'dan 4-İ Formülü: E-Bülten İstikrar, İstihdam, İnovasyon, İmalat E-Bülten Haziran 2011 MÜSİAD Tebriz'de MÜSİAD Damgası 3 5 MÜSİAD'lı Aileler Egemen Bağış'la Buluştu MÜSİAD'dan Seçim Değerlendirmesi: "Değişim, Dönüşüm ve Gelişim Kazanmıştır" 4 2 ICCI Konferansı'nda MÜSİAD Özel Oturumu 3 Deprem Bölgesi Simav'a MÜSİAD Eli Uzandı 5 MÜSİAD'lı Aileler Egemen Bağış'la Buluştu En Büyük İhtiyaç 6 Nitelikli İşgücü

2 MÜSİAD DAN YENİ DÖNEM İÇİN 4-İ FORMÜLÜ: İstikrar, İstihdam, İnovasyon, İmalat MÜSİAD Genel Merkez de gerçekleştirilen basın toplantısıyla MÜSİAD ın 2011 yılı Ekonomi Raporu nu açıklayan Genel Başkan Ömer Cihad Vardan, Yeni dönemin 4-i formülü içermesi gerektiğini, bir başka ifadeyle, 'İstikrar ortamında, İstihdam sağlayan, İnovasyon odaklı İmalatı önceleyen bir dönem olması gerektiğini vurguluyoruz dedi. 2 MÜSİAD 2011 Ekonomi Raporu, Genel Merkez de Genel Başkan Yardımcıları Nail Olpak, Murat Kalsın, Ali Reis Topçu, Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. İbrahim Öztürk ve Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hatice Karahan ın katıldığı bir basın toplantısı ile Genel Başkan Ömer Cihad Vardan tarafından açıklandı. Araştırmalar ve Yayın Komisyonu koordinasyonunda, MÜSİAD Ekonomi Danışma Kurulu tarafından hazırlanan ve yurt çapına yayılmış 3500 ü aşkın reel sektör temsilcisinden alınan görüşleri de kapsayan ve "Sürdürülebilir Büyüme İçin Stratejik Dönüşüm" başlığı altında yayımlanan 2011 Türkiye Ekonomisi Raporu nun basın toplantısında konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan şunları söyledi: MÜSİAD her yıl Ekonomi Raporları hazırlamakta ve her raporun da bilgilendirici bir teması bulunmaktadır. Bunu tespit ederken, uzmanlarımız ve akademik kadromuzla birlikte, MÜSİAD ın misyonu gereği, vizyoner bir bakış açısı ile ilgili yılı ve geçmişi hem Türkiye hem de dünya ölçeğinde inceliyor, ileriye yönelik bir ufuk çizmeye çalışıyoruz. Örneğin, geçen yılki raporumuzun teması; Ekonomide ve Demokraside Yükselme Zamanı idi. Bir önceki sene ise, Küresel Kriz Yeni Dersler, ondan bir sene önce de Demokrasi ve İstikrar İçinde Kalkınma teması işlenmişti. Rekor büyümenin ve makroekonomik istikrarın sağlandığı 2010 yılından sonra, 2023 hedeflerine yürüdüğümüz şu yolda, bundan sonraki hedefimiz reel ekonomi odaklı, rekabet gücümüzü artıran yenilikçi büyümeyi başarmak olmalıdır. İşte bu yüzden, raporumuzun temasını Stratejik Dönüşüm üzerine işledik. ICCI KONFERANSI'NDA MÜSİAD ÖZEL OTURUMU 17. ICCI Konferansı nın, Genel Başkan Yardımcısı Nail Olpak tarafından yönetilen MÜSİAD Özel Oturumu nda Nükleer Enerji konusu ele alındı. Oturum öncesinde, MÜSİAD ın Nükleer Enerji konusundaki görüşleri yazılı bir bültenle açıklandı. Bültende, Önümüzdeki 20 yıl boyunca Türkiye nin enerji ihtiyacının yıllık % 6,6 artacağı gerçeğiyle, yatırımların güvenliğini sağlamak ve rekabet gücümüzü artırmak için nükleer enerji bir tercih olmaktan çıkmış, ülkemiz için bir zorunluluk haline gelmiştir. MÜSİAD, ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda, özellikle enerji konusunun büyük önem taşıdığını hemen her toplantıda dile getirmektedir. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi olmak, 500 milyar dolar ihracatı gerçekleştirmek ve kişi başı geliri 25 bin dolara yükseltmek için hiç şüphe yok ki, daha fazla üretmek zorunda kalacağız. Bu durumun bir sonucu olarak, enerji ihtiyacı her geçen gün artacaktır ifadeleri yer aldı.

3 TEBRİZ'DE MÜSİAD DAMGASI MÜSİAD, Tebriz Valisi Dr. Ahmad Alireza Beigi'nin daveti üzerine, 60 a yakın üye işadamından oluşan heyetle, İran a ticaret gezisi düzenledi. Programın ilk gününde bir konuşma yapan MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, son 10 yılda güçlü bir ivme yakalayan İran ve Türkiye arasındaki ticarette yaşanan sorunların çözülmesi halinde ticaret hacminin rahatlıkla üç katına çıkacağını belirtti. Vardan, Türk işadamları gümrük vergisi, bankacılık sistemi ve çalışma vizesi uygulamalarında yaşanan sıkıntılardan dolayı İran la ticaret yapmaktan kaçınıyor. Şayet bu sorunlar çözülürse İran, Türkiye nin en büyük ticaret partnerlerinden birisi olacaktır, dedi. Gezi süresince, MÜSİAD üyesi işadamları, aralarında; 20 milyon dolarlık turizm tesisi ve Tebriz'e konut projelerin de olduğu birçok yeni projeye imza attı: İran ın Kapadokyasına 20 milyon dolarlık turizm tesisi: İran ın Kendovan şehrinde bulunan Kapadokya benzeri bölgeye 20 milyon dolarlık turizm tesisi yatırımı yapmak için MÜSİAD lı işadamları kolları sıvadı. Planlanan yatırım için, HSC Mühendislik sahibi Hüseyin Çelebi, Reha Mühendislik kurucusu Yakup Kılıç, Dündar Tarım ve İnşat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dündar ve Arbağ Gıda sahibi Abdulvahap Arbağ ortaklığıyla bir şirket kurulacak. Tebriz e konut: Gezide, inşaat sektörü de ikili görüşmelerin yoğun bir bölümünü oluşturdu. Geziye katılan Boaş Grup un yetkilileri, Tebriz de yapılması planlanan 2500 konutluk projeyle yakından ilgilendi ve girişimlerde bulundu. MÜSİAD ın Haziran 2011 tarihlerinde gerçekleştirdiği İran İş Gezisi nde, MÜSİAD üyesi işadamları; inşaat, turizm, makine ve gıda sektörlerinde önemli iş bağlantıları sağlayıp, çeşitli yatırım protokolleri imzaladılar. 3 DEPREM BÖLGESİ SİMAV'A MÜSİAD ELİ UZANDI MÜSİAD, 19 Mayıs 2011 tarihinde 5,9 şiddetinde deprem ile sarsılan ve bugüne kadar 8 bini aşkın artçı şok yaşayan, Kütahya nın Simav ilçesine yardım elini uzattı. Kütahya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Nafi Güral la birlikte bölgeyi ziyaret eden MÜSİAD heyeti, birçok protokol görüşmesi yaptı. Yetkililerden depremin hasarı konusunda bilgiler alan heyet, Simav da Kızılay tarafından kurulan çadır kenti de gezerek vatandaşlarla da bir araya geldi. Ziyaret esnasında bir açıklama yapan MÜSİAD Başkanı Vardan, 1999 İzmit depremini yaşayan biri olarak Simavlıları çok iyi anladığını söyledi. Ayrıca, bölgedeki ihtiyaçları tespit eden MÜSİAD, ziyaretin hemen ardından, sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde, depremzedelere yardım seferberliği başlattı. Anadolu nun çeşitli vilayetlerinden ve İstanbul dan gönderilen MÜSİAD yardımları, Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi Başkanı Yıldıray Malğaç a teslim edildi.

4 MÜSİAD SEÇİM SONUCUNU DEĞERLENDİRDİ: "DEĞİŞİM, DÖNÜŞÜM VE GELİŞİM KAZANMIŞTIR" 4 MÜSİAD, 12 Haziran 2011 Genel Seçimleri nin sonuçlarını değerlendirdi: Halkımız, performans değerlendirmesi sonrası, icraatlara devam mesajı vermiştir, MÜSİAD tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: MÜSİAD olarak, 2011 genel seçimlerini, ülkemizin demokrasisinin derinleşmesi, ekonomik anlamda gelişmiş ülkeler seviyesine çıkması bağlamında aşılması gereken önemli bir eşik olarak görüyorduk. Dolayısıyla seçimlerin, huzur ortamında, adalet ve güven içerisinde yüksek bir katılımla, büyük bir sorun yaşanmadan tamamlanmış olmasını, ülkemizin demokrasisi adına son derece sevindirici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Aziz milletimiz, bir kez daha, kendi iradesiyle ve tamamen rasyonel bir şekilde optimum karara imza atarak, kendisini kimin yönetmesini istiyorsa, kimin ortaya koyduğu projelerde umut görüyorsa, kimin ülkesini daha da zenginleştireceğini ve kalkındıracağını düşünüyorsa oyunu, bunu düşünerek kullanmıştır. Bu şekilde oluşan meclis tablosunda, halk iradesinin % 90 ının üzerinde temsil ediliyor olması, ayrı bir mutluluk kaynağıdır. Oy kullanan her iki seçmenden birinin iktidar partisine oy vermiş olması ise, halkın somut projelere ve icraatlara göre değerlendirme yaptığını açıkça göstermiştir. Kaynağı, yapılma süreçleri ve süresi belli olmayan vaatlere milletimiz itibar etmemiştir. Geçmişte çok kez gördüğümüz vaat yarışları, siyaset sahnesinde yerini icraatlara bırakmıştır. Kısacası, bu seçim, yapılanlarla, vaatlerin karşılaşması olmuş, halk iradesini yapılanlardan yana kullanmıştır. Sonuçta, halkımız yapılan tüm icraatları takdir etmiş ve ancak bundan sonra da devamını arzuladığını çok net olarak belirtmiştir. Bir anlamda, sonuçlar hükümetin performansının değerlendirilmesi niteliğinde olmuş, seçim öncesi kamuoyuyla paylaşılan dev projeler ise adeta, bir sonraki seçim için hükümetin yeni performans kriterlerini belirlemiştir. Ayrıca, Türkiye nin siyaset tarihinde bir ilk yaşanarak, bir siyasi parti, iktidarda olup da, ilk kez üst üste üç seçimde oy oranlarını yükseltmiştir. Bu, önemli bir başarıdır. Elbette bu başarı, ekonomide, siyasette ve sosyal alanda büyük beklenti oluşturmaktadır. Bu da, AK Parti nin sorumluluğunu artırmıştır. Biz de MÜSİAD olarak, feraset sahibi milletimizin verdiği oylarla, statükonun bitirilmesi ve başlatılan değişim, dönüşüm, gelişim süreci için istikrarın sürmesi yönünde ortaya çıkan, bu seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını dileriz.

5 MÜSİAD'LI AİLELER EGEMEN BAĞIŞ'LA BULUŞTU MÜSİAD Genel Merkez de konuşan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ''2011'den sonra bence en çılgın projelerimizden bir tanesi, Türkiye'nin artık sivil bir anayasaya kavuşma sürecidir'' dedi. MÜSİAD Genel Merkez de gerçekleştirilen ''MÜSİAD Aileleri Buluşuyor'' toplantısına, eşi Beyhan Bağış ile katılarak, dernek üyeleri ve aileleriyle bir araya gelen Bağış, burada yaptığı konuşmada, Türkiye iş dünyasının MÜSİAD'a güvendiğini, destek verdiğini, çünkü MÜSİAD'ın sırtını devlete dayamadan, kamu imkânlarına göz dikmeden, ülkenin kalkınması için ortaya çözüm önerileri koyduğunu söyledi. 27 AB üyesi ülkenin 16'sının bugün AB'nin Maastricht kriterlerine uyumlu olmadığını, bu ülkelerin kendi reçetelerini uygulayamadıklarını ifade eden Bağış, Türkiye'nin belki Malta, Bulgaristan gibi müzakereleri bitirdiğinin ertesi günü eksikliklerine rağmen AB'ye üye olabileceğini, belki de İngiltere, İspanya, Portekiz gibi bazı sıkıntılar yaşayabileceğini, veto edilebileceğini dile getirdi. Bağış, ayrıca şunları kaydetti: ''Türkiye'nin kendi sürecinde ilerlemesi lazım. Türkiye'nin atması gereken adımlar var. 2011'den sonra bence en çılgın projelerimizden bir tanesi, Türkiye'nin artık sivil bir anayasaya kavuşma sürecidir. Şu andaki anayasamız, bütün değişikliklere rağmen 1980 darbesi sonrası yazılmış, askeri bir ruh taşıyan askeri bir anayasadır. Askeri anayasa ile de asgari demokrasi oluyor. Bu ülkenin artık sivil iradenin kaleme aldığı, milletin seçilmiş vekillerinin son halini verdiği, ama MÜSİAD gibi farklı sivil toplum kuruluşlarımızın da katkıda bulunduğu, milletin değerleriyle barışık ve aspirin prospektüsü gibi olmayan, her türlü detayı içinde barındırmayan, ama herkesi kucaklayan bir anayasaya kavuşmamız gerekiyor.'' MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan da uzun ince bir yol olan AB sürecinde, içeriden ve dışarıdan birçok engellemelerle karşılaşıldığını söyledi. Türkiye-AB ilişkileri ve Türkiye'nin AB üyeliğinin, güçlüklerle dolu bir şekilde devam ettiğini anlatan Vardan, konjonktüre ve gelişmelere bağlı olarak, farklı kesimlerin AB sürecini farklı değerlendirdiğini dile getirdi. CARİ AÇIK KRİZE SEBEP OLMAZ MÜSİAD'ın cari açık değerlendirme raporunda Türkiye için ufukta cari açık odaklı bir risk ve kriz gözükmediği belirtildi. 5 Cari açık değerlendirme raporunu açıklayan MÜSİAD, seçime sayılı günlerin kaldığı bir süreçte, "birtakım kesimlerin" Türkiye'nin cari açık eksenli bir krize girme ihtimalinin olduğu yolunda bazı söylemler geliştirdiğini ifade etti. Bu değerlendirmelerin, analize dayanmaktan çok, temenni gibi dile getirildiğine dikkat çekilen raporda, şu görüşlere yer verildi: Aslında, her önemli seçim öncesinde krize davetiye çıkaran türden görüşlerin yeni olmadığı bilinmektedir yılından beri, Türkiye ekonomisinin krizlere karşı bağışıklığı ve direnci birçok kez bu tür olaylarla test edilmiştir. Türkiye, ABD'de başlayıp daha sonra dünyayı saran küresel kriz sonrasında pozitif yönde ayrışarak güvenli bir liman olarak yoluna devam etmektedir. Şu an için birçok makroekonomik gösterge çok iyi seyretmektedir ve bu yüzden daha önceki krizlerde olduğu gibi kırılgan ve kriz riski olan bir ortam mevcut değildir.

6 MÜSİAD, BÖLGESEL İSTİŞARE TOPLANTILARINA BAŞLADI MÜSİAD, Türkiye geneline yayılmış, 33 şubesi ile tüm Anadolu yu kucaklamış, hemen her bölgede etkin faaliyetler gerçekleştiren ülkemizin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından birisi olarak, Bölgesel İstişare Toplantıları organize etmeye başlamıştır. Şanlıurfa ve Malatya da gerçekleştirilen ilk iki İstişare Toplantısının ardından, toplantıların devamı konusunda Genel İdare Toplantısında mutabakata varılmış ve üçüncü toplantı hazırlıklarına başlanmıştır. Devlet Bakanı Faruk Çelik in katılımları ile Şanlıurfa da gerçekleştirilen 1. Bölgesel İstişare Toplantısı nda, bölgede yatırım ortamının iyileştirilmesi için huzur ve istikrarın gerek şart olduğu belirtilirken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi için, şartları da göz önünde bulundurarak, bölgenin potansiyelini ortaya çıkaracak ve bölgeyi pozitif yönde ayrıştıracak girişimlerin gerçekleştirilmesi vurgusu yapıldı. 6 Düzenlenen Bölge İstişare Toplantısı nın, Anadolu daki gelir dağılımına ve bölgesel farklılıklara yönelik eşitsizliklerin giderilmesi için, MÜSİAD ın, uzun yıllardır gösterdiği çabaların bir halkası niteliğinde olduğunu belirten Genel Başkan Vardan, MÜSİAD ın bundan sonra da, bölge kalkınmasında üzerine düşen tüm görevleri yapmaya hazır olduğunu belirtti. Malatya Şubesi nin ev sahipliğinde, Van, Şanlıurfa, Elazığ, Diyarbakır, Batman ve Mardin Şube Başkanlarının yanı sıra, Malatya nın idari ve mülki amirleri, iş dünyası temsilcileri ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilen 2. Bölgesel İstişare Toplantısı nda ise, 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinin değerlendirmesinin yanı sıra, İstişare Toplantısının ardından bir sonuç bildirisi yayınlandı. Sonuç bildirisinde, "Bölgenin kalkınmasına, kesintisiz desteğimizi sürdürmek üzere ilki Şanlıurfa ve şimdi de ikincisi Malatya da gerçekleştirilen, 'Bölgesel İstişare Toplantıları' yoğun bir şekilde devam edecektir. Bu vesileyle ilgili tüm paydaşların bulunduğu bir ortamda tartışılan ve istişare edilen konuların, başta bölgeye ve ülkemize fayda sağlamasını temenni ederiz," sözleri dile getirildi. EN BÜYÜK İHTİYACIMIZ NİTELİKLİ İŞGÜCÜ MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan MÜSİAD Karadeniz Ereğli Şubesi nin gerçekleştirmiş olduğu 15. Başarı Ödül Töreni nde, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına ve 2023 hedeflerine değinerek, gençlere ve onları yetiştiren hocalara seslendi. MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, törende yaptığı konuşmada, gençlere, kendilerini Türkiye nin bu yeni vizyonuna göre konumlandırmaları çağrısında bulunurken, onları yetiştirecek hocalardan da öğrencileri bu ufka yönelik olarak yetiştirmeleri ricasında bulundu.

7 Haziran Ayında Aramıza Katılan Üyelerimiz AYHAN ÖZDOĞAN - ANTALYA / ADAY DEMİR ÇELİK LTD. ŞTİ. Tel: Faks: MURAT ÖZTÜRK - ANTALYA / MİKRODESTEK MAĞAZA OTOMOASYON SİSTEMLERİ Tel: Faks: ÖMER AKPINAR - ANTALYA / 1- İM AVM A.Ş Tel: Faks: ÖZCAN SUSMAZ - BURSA / ÖZCAN SUSMAZ HUKUK BÜROSU Tel: Faks: SALİM BEKİL - BURSA / BEKİL MÜHENDİSLİK LTD. ŞTİ. Tel: Faks: SEMİH KAYALI - BURSA / ON-KA PLASTİK CAM SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: AYHAN ŞAMANDAR - DÜZCE / BİLGE YAPI İNŞAAT VE TİCARET LTD. ŞTİ. YAVUZ MÜNÜR KAP - İSTANBUL / KAYA ORMAN ÜRÜNLERİ SAN. TİC. LTD. A.Ş. Tel: Faks: HALİL KILIÇ - ESKİŞEHİR / MODEL OTOMOTİV Tel: Faks: SÜLEYMAN AYVA - ESKİŞEHİR / ESKİŞEHİR SERAMİK LTD. ŞTİ. Tel: Faks: CEMAL CEM MELİK - İSTANBUL / BEYAZ TEKNİK YAPI LTD. ŞTİ. Tel: Faks: HAKAN ÇATAKLI - İSTANBUL / VEZİR SOFRASI LOK. GIDA TURİZM TİC. LTD. ŞTİ. Tel: HAKAN KURT - İSTANBUL / CF AJANS REKLAM, MEDYA, PRO., BASKI ÇÖZÜMLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: İBRAHİM ERKAN YENEN - İSTANBUL / NORM ENERJİ SİSTEMLERİ LTD. Tel: Faks: ŞEREF AYGÜN - İSTANBUL / BEYZA İNŞAAT TAAHHÜT VE DIŞ TİCARET A.Ş. Tel: Faks: SERTİP AKŞAHİN - İSTANBUL / ZÜMRÜT TURİZM İNŞ ORG. VE TİC. A.Ş (ZÜMRÜT OTEL) Tel: Faks: YUSUF SAYAR - İSTANBUL / ANI KUYUMCULUK TURİZM İNŞAAT SAN. VE DIŞ.TİC. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: KEREM KÖK -HATAY / KÖK & ATEŞ AVUKATLIK BÜROSU Tel: ABDÜLKADİR UÇAR - DENİZLİ / KONTROL BİLGİ SİSTEMLERİ ÖZEL EĞİTİM DANIŞMANLIK TIBBİ CİHAZLAR Tel: Faks: KEMAL BAŞKAYA - İZMİR / MİZAN YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE BAĞIMSIZ DENETİM A.Ş. Tel: Faks: ZÜBEYİR BOZKURT - İZMİR / ZÜBEYİR BOZKURT TOP. GIDA TEM. ÜRÜNLERİ MARKET SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: YAVUZ SESLİ - İZMİR / SESLİLER KUYUMCULUK Tel: ALİ SEMİZ - KONYA / KAĞAN DÖKÜM VE MODEL SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: MEVLÜT TIKIŞ - KONYA / ÇAĞLAYAN KİMYA VE İNŞ. SAN. TİC. A.Ş Tel: Faks:

8 Haziran Ayında Aramıza Katılan Üyelerimiz MESUT TAHİROĞLU - GAZİANTEP / ORTADOĞU NET İLETİŞİM HİZMETLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: DAVUT MUTLU - MERSİN / NUMUNE EKMEKÇİLİK GIDA SAN. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: ERKAN ERDEMLİ - MERSİN / ALPEREN MÜHENDİSLİK SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: HASAN CAN - MERSİN / SEMPATİ DIŞ TİC. VE NAK. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: HATİCE GÖKÇEN KÜÇÜKÇELEBİ - MERSİN / ÖZ-GÖK LTD. ŞTİ. Tel: Faks: HİKMET AKDAĞ - ESKİŞEHİR / AKDAĞLAR İMAR EMLAK İNŞ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: MUSTAFA AKTAN - MERSİN / AKTANLAR MADENCİLİK SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: MUSTAFA KOŞAR - MERSİN / BEY GLOBAL GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. Tel: Faks: TURGAY TEKİN - MERSİN / ASSET GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ LTD. ŞTİ. Tel: Faks: YILMAZ AKYÜZ - MERSİN / AKYÜZLER ALÜMİNYUM ÜRETİM SAN. TİC. A.Ş. Tel: Faks: ABDULMENAF KEYİFLİ - VAN / TEKNİK MÜHENDİSLİK HAR. İNŞ. TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ. Tel: Faks: DENİZ BAŞZAHİT - VAN / ŞARK YILDIZI BASIN YAYIN ORGANİZASYONU Tel: Faks:

içindekiler HAZİRAN 2012 Konya Ticaret Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk ÖZTÜRK İMTİYAZ SAHİBİ Özhan SAY GENEL YAYIN YÖNETMENİ Mustafa AKGÖL

içindekiler HAZİRAN 2012 Konya Ticaret Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk ÖZTÜRK İMTİYAZ SAHİBİ Özhan SAY GENEL YAYIN YÖNETMENİ Mustafa AKGÖL BAŞLARKEN > Değerli Üyelerimiz Odamız faaliyetleri ile birlikte, şehir ve ülke ekonomisini ilgilendiren konular hakkında görüşlerini de bildirmektedir. Uzun bir dönemdir iş dünyası olarak ekonomik gelişmemizin

Detaylı

2013 FAALiYET RAPORU

2013 FAALiYET RAPORU 2013 FAALiYET RAPORU Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan SERT TÜMSİAD Başkanın Mesajı TÜMSİAD faaliyete başladığı 2005 yılından bu yana önemli çalışmalar yaparak Türkiye ekonomisine ve Türk girişimcisine

Detaylı

Kapak. Haber. Sektör. Görüş

Kapak. Haber. Sektör. Görüş borsa 21 1 kapak 2 borsa 21 kapak içindekiler DİYARBAKIR TİCARET BORSASI YIL8 SAYI: 43 Sahibi Diyarbakır Ticaret Borsası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Ebubekir BAL Yazı İşleri Müdürü Kamiran KARADAĞ (Genel

Detaylı

DTO Dergisi'nin yeni sayısı ile yeniden sizlerle

DTO Dergisi'nin yeni sayısı ile yeniden sizlerle Genel Yayın Yönetmeni Denizli İş Dünyasının Büyük Başarısı DTO Dergisi'nin yeni sayısı ile yeniden sizlerle birlikteyiz. Üyeleri ile birlik ve beraberlik içerisinde hareket eden Denizli Ticaret Odası,

Detaylı

Alternatif Finans Modelleri

Alternatif Finans Modelleri SUNUŞ Oğuz Özcan Genel Sekreter Sunuş Alternatif Finans Modelleri Son yıllarda, dünyanın iktisadi güç merkezlerinin Batı dan Doğu ya doğru kaydığının tartışıldığı bir süreçten geçiyoruz. İnsanoğlu, güç

Detaylı

Merhaba, Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Aralık 13 - Ocak 2014 Yıl 5 Sayı 34 Yerel Süreli Yayın

Merhaba, Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Aralık 13 - Ocak 2014 Yıl 5 Sayı 34 Yerel Süreli Yayın STSO AÇILIM Aralık 13 - Ocak 2014 Yıl 5 Sayı 34 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Necmi ALIÇ Yayın Kurulu Haluk AKYÜZ

Detaylı

MÜSİAD MÜSİAD, Başbakanla Afrika Gezisi'nde. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, MÜSİAD da. Gana Cumhurbaşkanı MÜSİAD Üyelerine Seslendi

MÜSİAD MÜSİAD, Başbakanla Afrika Gezisi'nde. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, MÜSİAD da. Gana Cumhurbaşkanı MÜSİAD Üyelerine Seslendi E-Bülten MÜSİAD, Sayfa2 Başbakanla Afrika Gezisi'nde E-Bülten Ocak 2013 MÜSİAD İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, MÜSİAD da "2012 Değerlendirmesi & 2013 Beklentileri" MÜSİAD Ekonomi Anketi'ni

Detaylı

1 Temmuz tarihi itibariyle ticaret hayatımızda yeni bir dönem başladı. Yürürlüğe giren yeni Türk

1 Temmuz tarihi itibariyle ticaret hayatımızda yeni bir dönem başladı. Yürürlüğe giren yeni Türk BAŞLARKEN > Değerli Üyelerimiz; 1 Temmuz tarihi itibariyle ticaret hayatımızda yeni bir dönem başladı. Yürürlüğe giren yeni Türk Ticaret Kanunu ile özel sektörümüz dünya ile rekabetinde büyük bir avantaja

Detaylı

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği/Association of Turkish Construction Material Producers Haziran 2015 Sayı 22

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği/Association of Turkish Construction Material Producers Haziran 2015 Sayı 22 Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği/Association of Turkish Construction Material Producers Haziran 2015 Sayı 22 Türkiye İMSAD Dergi Sektörün en prestijli sayfalarında yerinizi ayırtın! Stand

Detaylı

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Haziran / Temmuz 2011 Yıl 3 Sayı 19 Yerel Süreli Yayın

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Haziran / Temmuz 2011 Yıl 3 Sayı 19 Yerel Süreli Yayın STSO AÇILIM Haziran / Temmuz 2011 Yıl 3 Sayı 19 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şehnaz DERELİ Yayın Kurulu Servet

Detaylı

BAŞLARKEN > ve ticaret hayatlarını kolaylaştıracak, yurt dışına açılmalarını kolaylaştıracak hizmetlerimizi hayata geçirdik.

BAŞLARKEN > ve ticaret hayatlarını kolaylaştıracak, yurt dışına açılmalarını kolaylaştıracak hizmetlerimizi hayata geçirdik. BAŞLARKEN > Değerli Üyelerimiz 2010 ve 2011 görülen yüksek büyüme rakamlarının ardından 2012 yılına ekonomide yavaşlama beklentisi ile girmiştik. Beklentimiz olduğu gibi 2012 gerçekten de ekonominin yavaşladığı

Detaylı

Merhaba, İlginize ve beğenilerinize cevap veren bir dergi oluşturmuş olma temennisiyle keyifli okumalar diliyoruz. Yayın Kurulu

Merhaba, İlginize ve beğenilerinize cevap veren bir dergi oluşturmuş olma temennisiyle keyifli okumalar diliyoruz. Yayın Kurulu STSO AÇILIM Haziran - Temmuz 2013 Yıl 5 Sayı 31 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şehnaz DERELİ Yayın Kurulu Haluk AKYÜZ

Detaylı

DAĞITIM EKİN Kurye Aracılık Hizmetleri 0332 236 36 12 ekinlojistik@hotmail.com

DAĞITIM EKİN Kurye Aracılık Hizmetleri 0332 236 36 12 ekinlojistik@hotmail.com İMTİYAZ SAHİBİ Konya Ticaret Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk ÖZTÜRK GENEL YAYIN YÖNETMENİ Özhan SAY YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ Mustafa AKGÖL GÖRSEL SANAT YÖNETMENİ M.Fatih ÖZSOY REKLAM VE HALKLA İLİŞKİLER

Detaylı

olası dalgalanmalara karşı borçlanmalarını çalıştıkları para birimi üzerinden yapmalarını

olası dalgalanmalara karşı borçlanmalarını çalıştıkları para birimi üzerinden yapmalarını Dosya 5 BAŞLARKEN Değerli Üyelerimiz Yüzde dört büyüme beklentisiyle girdiğimiz 2012 yılının tamamında % 3 ün altında bir büyüme bekliyoruz. 2012 de bir yandan ihracatta ülke ve ürün çeşitlendirmesine

Detaylı

MÜSİAD. MÜSİAD "2012-2013 Yönetim Kurulu " Görevine Başladı MÜSİAD. Ekonomi Raporu'na Ankara'dan Tam Not. E-Bülten

MÜSİAD. MÜSİAD 2012-2013 Yönetim Kurulu  Görevine Başladı MÜSİAD. Ekonomi Raporu'na Ankara'dan Tam Not. E-Bülten E-Bülten E-Bülten Mayıs 2012 - Ağustos 2012 MÜSİAD MÜSİAD "2012-2013 Yönetim Kurulu " Görevine Başladı Sayfa2 MÜSİAD Ekonomi Raporu'na Ankara'dan Tam Not 7 8 Olpak: İhracat Kaynaklı Büyümeye Devam Geleneksel

Detaylı

bunun göstergesi. İç piyasalarında buna olumlu tepki vereceğini öngörüyoruz. 2013 yılı sektörümüz için daha az sıkıntılı geçecektir.

bunun göstergesi. İç piyasalarında buna olumlu tepki vereceğini öngörüyoruz. 2013 yılı sektörümüz için daha az sıkıntılı geçecektir. BAŞLARKEN > Değerli Üyelerimiz Küresel krizin etkilerinin sürdüğü, gaz-fren tartışmaları ile geçen 2012 yılının sonuna yaklaştığımız dönemde, Türkiye ekonomisinin 3 yıllık yol haritasını ortaya koyan Orta

Detaylı

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Ağustos / Eylül 2011 Yıl 3 Sayı 20 Yerel Süreli Yayın

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Ağustos / Eylül 2011 Yıl 3 Sayı 20 Yerel Süreli Yayın STSO AÇILIM Ağustos / Eylül 2011 Yıl 3 Sayı 20 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şehnaz DERELİ Yayın Kurulu Servet KESKİNSOY

Detaylı

ENERJİ MADEN MÜHENDİSLİK. ENDÜSTRİYEL MUTFAK www.sette int.com MEDYA

ENERJİ MADEN MÜHENDİSLİK. ENDÜSTRİYEL MUTFAK www.sette int.com MEDYA 40 a yakın tedarikçi ile inşaat projelerini donatıyoruz. YAPIMARKET www.e7yapimarket.com Türkiye ye enerji veriyoruz. ENERJİ www.e7enerji.com Mermer Bloklarını İşliyoruz. MADEN www.e7maden.com Elektrik

Detaylı

BAŞLARKEN. Selçuk ÖZTÜRK KTO Yönetim Kurulu Başkanı

BAŞLARKEN. Selçuk ÖZTÜRK KTO Yönetim Kurulu Başkanı Dosya 1 2 Dosya BAŞLARKEN Değerli Üyelerimiz Mayıs ayından itibaren Amerikan Merkez Bankası (FED) açıklamalarıyla birlikte Gezi Parkı ve 17 Aralık olayları ile Türkiye de son on yılda ekonomik yükselişe

Detaylı

DAĞITIM EKİN Kurye Aracılık Hizmetleri 0332 236 36 12 ekinlojistik@hotmail.com

DAĞITIM EKİN Kurye Aracılık Hizmetleri 0332 236 36 12 ekinlojistik@hotmail.com İMTİYAZ SAHİBİ Konya Ticaret Odası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk ÖZTÜRK GENEL YAYIN YÖNETMENİ Özhan SAY YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ Mustafa AKGÖL GÖRSEL SANAT YÖNETMENİ M.Fatih ÖZSOY REKLAM VE HALKLA İLİŞKİLER

Detaylı

Şifanın toprakları konuklarını bekliyor

Şifanın toprakları konuklarını bekliyor www.bebka.org.tr Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Üç Ayda Bir Yayınlanır Yıl 3 Sayı 10 Nisan- Mayıs - Haziran 2014 Şifanın toprakları konuklarını bekliyor GÜÇLENEREK YOLA DEVAM BEBKA yı ziyaret

Detaylı

Merhaba, Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Nisan - Mayıs 2013 Yıl 5 Sayı 30 Yerel Süreli Yayın

Merhaba, Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Nisan - Mayıs 2013 Yıl 5 Sayı 30 Yerel Süreli Yayın STSO AÇILIM Nisan - Mayıs 2013 Yıl 5 Sayı 30 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şehnaz DERELİ Yayın Kurulu Haluk AKYÜZ

Detaylı

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Aralık 11 / Ocak 2012 Yıl 3 Sayı 22 Yerel Süreli Yayın

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Aralık 11 / Ocak 2012 Yıl 3 Sayı 22 Yerel Süreli Yayın STSO AÇILIM Aralık 11 / Ocak 2012 Yıl 3 Sayı 22 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şehnaz DERELİ Yayın Kurulu Servet

Detaylı

Bursa Girişimci İşadamları Derneği Bülteni - ikibinoniki - 13

Bursa Girişimci İşadamları Derneği Bülteni - ikibinoniki - 13 Bursa Girişimci İşadamları Derneği Bülteni - ikibinoniki - 13 1 İÇİNDEKİLER 30 64 BUGİAD 19. YILINI KUTLUYOR 48 KANADA TEKSTİLİN DÜNÜ, BUGÜNÜ VE YARINI 52 CACABEY PLANETARYUM 8 415 Bin Ziyaretçi Tarım

Detaylı

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran KALİTE GELİŞTİREMİYOR AR-GE YAPAMIYORUZ

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran KALİTE GELİŞTİREMİYOR AR-GE YAPAMIYORUZ KOCAELİ SANAYİ ODASI ODAVİZYON 0REMIUMÑ+IRALAMA 0REMIUMÑ+IRALAMA LETI²IMÑ-ERKEZI 0850 252 4444 Sheer $RIVINGÑ0LEASURE SAYI 86 KASIM 2013 Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Ş. KOMSUOĞLU: Türkiye

Detaylı

Merhaba, Tam 34 sayıdır aralıksız olarak sizlere ulaşmanın mutluluğunu yaşayan dergimiz, Mart ayıyla birlikte 5 inci yılını da tamamlamış bulunuyor.

Merhaba, Tam 34 sayıdır aralıksız olarak sizlere ulaşmanın mutluluğunu yaşayan dergimiz, Mart ayıyla birlikte 5 inci yılını da tamamlamış bulunuyor. STSO AÇILIM Şubat - Mart 2014 Yıl 6 Sayı 35 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Necmi ALIÇ Yayın Kurulu Haluk AKYÜZ Mustafa

Detaylı

BAŞLARKEN > Selçuk ÖZTÜRK Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı. Değerli Üyelerimiz;

BAŞLARKEN > Selçuk ÖZTÜRK Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı. Değerli Üyelerimiz; BAŞLARKEN > Değerli Üyelerimiz Bu ay Arakanlı Müslümanlara yardım çağrısıyla sözlerime başlamak istiyorum. Myanmar ya da Burma olarak adlandırılan ülkenin Arakan bölgesinde 2 milyona yakın Müslüman, Budistler

Detaylı

Dosya BAŞLARKEN Değerli Üyelerimiz

Dosya BAŞLARKEN Değerli Üyelerimiz Dosya 1 2 Dosya Dosya 5 BAŞLARKEN Değerli Üyelerimiz Son yılların en büyük dramlarının yaşandığı Mısır ve Suriye deki gelişmeleri üzülerek izliyoruz. Ülkemizde de etkisini hissettiğimiz bu olayların

Detaylı

Merhaba, Yayın Kurulu

Merhaba, Yayın Kurulu Merhaba, Açılım Dergisi olarak yeni sayımızla, yeni konularla tekrar sizlerle buluşmanın mutluluğu içindeyiz Bu sayımızda da ilginizi çekecek konularla bir kez daha sizlere ulaşırken, Samsun ve Odamız

Detaylı

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Ekim / Kasım 2011 Yıl 3 Sayı 21 Yerel Süreli Yayın. İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Ekim / Kasım 2011 Yıl 3 Sayı 21 Yerel Süreli Yayın. İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU STSO AÇILIM Ekim / Kasım 2011 Yıl 3 Sayı 21 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şehnaz DERELİ Yayın Kurulu Servet KESKİNSOY

Detaylı