TÜRKİYE Yİ BEKLEYEN DEPREM TEHLİKESİ İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ NDE TARTIŞILDI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜRKİYE Yİ BEKLEYEN DEPREM TEHLİKESİ İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ NDE TARTIŞILDI"

Transkript

1 TÜRKİYE Yİ BEKLEYEN DEPREM TEHLİKESİ İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ NDE TARTIŞILDI koordinatörlüğünde hazırlanan Siyaset Akademisi-3 ün üçüncü haftasında, ülkemizde de zaman zaman yaşadığımız ve acı kayıplar verilmesine neden olan afet konusunu Van Depremi Işığında Türkiye Afetlere Hazır mı? sorusuyla değerlendirerek devam etti. Afet ve deprem konusunun tartışıldığı dersimizde günün ilk konuğu olarak deprem ve doğal afetler konusunda otorite isimlerden biri olan ve bu konuda önemli eserler vermiş olan İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Müh.Böl. Öğr. Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan aramızdaydı. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan dersine öncelikle Neden KIRAN? başlıklı sunumuyla başladı. Ve bu sorunun devamı olarak da; Deprem, Uçkun, Sel, Kuraklık, Orman yangınları, Süpürtü, Hortum,Yanardağ, Çığ gibi birtakım doğal afet türlerinin tanımıyla ve bunların çevreye etkilerinin ne olduğunu belirten Prof. Ercan sözlerine şöyle devam etti: Neden doğal olaylar oluyor dersek yaratılışın dirilişini görürüz. Çünkü yaratılışta toplu iğnenin başı kadar bile bir eksiklik görmüyoruz. Depremler olmazsa yeryüzünün sonu gelmiş, bitmiş demektir. O zaman yer yarı bir göktaşına dönmüş olacak, depremler bitecek belki ama o zaman da ortada yaşam diye bir şey kalmayacak. Bir yerde belli bir büyüklükte doğal bir olay olursa gelecekte de yine aynı yerde aynı olay gerçekleşecektir. Çünkü bu doğal bir yasadır. Bu yerin yasası hiçbir zaman değişmez. Şaşırtıcı olaylar yapmaz. Ve bu yasanın gereği olarak bir bölgede uzun süre deprem olmazsa bilin ki sağlam bir deprem olması mümkündür. Sunumunun devamında depremde çevresel ve toplumsal yapay olaylara da dikkat çeken Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan Türkiye de depremlerin yoğun olarak yaşandığı bölgeleri göstererek sözlerine şunları ekledi: Van depreminde, Gölcük depremine oranla kurtarmacılık anlamında oldukça yol katedildi. Ancak daha önemlisi göçük altına adam sokmamaktır. Ne yazık ki Türk halkı depremin yazgı olduğuna inanmıştır. Gölcük depreminden sonra çığım görmüş yapılara az çığım raporu alınarak oturulma izni verildi.

2 Doğal olayların edinimlerin yitirilmesiyle sonuçlanmasına Kıran denir. Kıran ın nedenleri ise yönetimsizlik, yoksulluk, yolsuzluk, eğitimsizliktir. Çözümü ise ülkenin bilgi ve beceri ile yönetilmesidir. Depremcikler, deprem yapacak yerlerde oluşur. Küçükçekmece nin önünü bir deprem bekliyor. Yapılan araştırmalar sonucunda Marmara Ereğlisi nde bir deprem beklenmektedir. Türkiye de ki yapıların % 38 inin yapılaşma izni,% 67 sinin de yapı kullanım izni yok. Türkiye de kaçak yapılanmaların önlenmesi ve kaçak yapıların yıkılması yerine yenilerinin yapılması gerekiyor. Medyada depremle ilgili konuşan kişilerin fikri var ama bilgisi yok. Çoğu, hayatları boyunca 1 saat deprem eğitimi almamıştır. Yoksulluk ne kadar büyükse deprem, afet etkisi de o derece büyük olur. Türkiye de depremde bir kişinin ölme maliyeti 1 milyon 250 bin dolar. Yakın zamanda İstanbul da deprem beklemiyorum gibi bir deprem bekliyorum hatta daha da gecikebilir. Türkiye de deprem konusunda yaşanan kayıplarda suçlu ayağa kalk denirse ayağa kalkması gereken 5 unsur şunlardır: Bayındırlık Bakanlığı, belediyeler, üniversiteler, müteahhit, yapı denetim sayışmanı. Katılımcılarımızın sorularını yanıtladıktan sonra sunumunu tamamlayan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan a katılımından ötürü teşekkür plaketi takdim edildi. koordinatörlüğünde hazırlanan Siyaset Akademisi-3, üçüncü haftası günün ikinci oturumunda CNN TÜRK Haber Editörü Ahu ÖZYURT ve Genç Liderler Derneği Van Koordinatörü Tolga YÜKSEL ile tartışmaya devam etti. Geçtiğimiz günlerde önemli kayıplar verdiğimiz Van depremi yaşanır yaşanmaz bölgeye ilk giden, yaşanan afete dair ilk gözlemleri paylaşan ve bölgenin atmosferini Türkiye ye aktaran önemli isimlerden Ahu OZYURT ve Tolga YÜKSEL, deneyimlerini Banu Dalaman ın moderatörlüğünde ortak oturumda paylaştılar. Bir basın mensubu olarak Van da yaşanan üzücü depremi sıcağı sıcağına yaşayan Ahu ÖZYURT sözlerine depremin hemen ardından bölgedeki acil yardım organizasyonlarının ne çapta geliştiğini, kurtarma ekipleri ve afet yönetim sisteminin işleyişinin ne yönde ilerlediğini anlatarak başladı. Van depreminin yanı sıra bölge şartlarının da, yardımların ulaşması, depremzedelere adilane bir biçimde dağıtılması, aksaklıkların giderilmesi, gerçek ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesi gibi

3 etkenlerinde ikinci bir zorluk aşamasına neden olduğuna değinen Ahu Özyurt un konuşmasından bazı önemli kısımlar ise şöyle özetlenebilir: Biz gazeteciler olarak bir takım denetim ve uyarı mekanizmalarının bırakıldığını fark ettik. Bazı durumlarda varoş mahallelerdeki durumları malum siyasi nedenlerden dolayı gazeteciler olarak aktaramadık. Bölgede daha fazla gözlem yapması gereken akademisyenler bölgeyi ne yazık ki çok erken terk etti. Yayın yaparken enkaz görüntüleri konusuna etik olarak bakarsak; mutluluk hikâyelerinin anlatılmasını herkes ister. Ancak bazı görüntüler vardı ki bunlar bir yerde sessiz kalmanın gerektiği anlardı. Van depreminde büyük resmin gösterilmesi kısmen engellendi. Şöyle de bir gerçek var ki; Biz BDP liyiz diye yardım gönderilmiyor diyen insan sayısı çok az. Bölge halkının çoğunluğu BDP nin hizmet partisi olmadığını bu depremde fark etti. Van halkı ne yazık ki yerel ve merkezi yönetimin arasında iki ateş arasında kaldı. İktidar dediğimiz yapı kendi koltuğunu korumak için gönüllü pek çok faaliyeti zaman zaman engelledi. Van depreminden sonra Türkiye bir gerçeği daha öğrendi ki o da sivil inisiyatifin ve gönüllü katılımın gelişmesi gerektiği ve kurtarma gruplarına katılımın daha fazla sağlanması gerektiğidir. Ardından sözü devralan Genç Liderler Derneği Van Koordinatörü Tolga YÜKSEL konuşmasına, depremin Türkiye nin kaçınılmaz bir gerçeği olduğuna ve daha önce yaşanmış kötü ve yetersiz deneyimlere rağmen Van depremiyle birlikte hala oturmuş bir Afet Yönetim Sistemi nin olmayışına ve hali hazırda hala bir alt yapı sorunu yaşanmasına değinerek başladı. Van daki yardım organizasyonlarında aktif olarak çalışan ve deprem atmosferini birebir yaşayan bir Sivil toplum kuruluşu temsilcisi olarak afet bölgesine dair gözlem ve deneyimlerini anlatan Tolga YÜKSEL in konuşmalarından bazı önemli kesitler ise şöyle: Depremin şokunu hala tam olarak atlatamamış Van da belli başlı temel ihtiyaçların temini hala sağlanmış değil. Van da yaşananlar insanların ekranlarda gördüklerinden çok daha fazla zor şartlar ve imkânsızlıklarla dolu.

4 Van da halkı bölge şartları ve kış mevsiminin de etkisiyle çözülmesi daha çok çaba isteyen yeni sorunlar bekliyor ne yazık ki. Ve yine bölgede okuyan öğrencilerin gelecekteki durumlarının ne olacağı da bu sorunlar arasında. Kurtarma ekipleri için bir alt yapı çalışması yoktu. Ve tüm bunlar olası bir krize ne kadar hazırlıksız olduğumuzu gösteriyor. Dernek olarak, doğal afetlerin parti programlarına alınması ile ilgili derslerin verilmesine yönelik projeler geliştiriyoruz. Şu an depremden sonra gözlemlediğimiz olası bir tehlike ise bir doğalgaz patlamasıdır. Etnik ayrım yapılmadan bölgedeki tüm halk bir vatandaş bir birey olduğunu kanıksamış durumdaydı. Konuşmalarının ardından Ahu ÖZYURT ve Tolga YÜKSEL e katılımlarından ötürü teşekkür plaketleri takdim edildi. koordinatörlüğünde hazırlanan Siyaset Akademisi-3 üçüncü haftasında, günün üçüncü oturumunda alanında uzman isimlerden biri olan İstanbul Aydın Üniversitesi Afet Araştırmaları Merkezi(AFAM) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kubilay KAPTAN değerli bilgilerini öğrencilerimizle paylaştı. Türkiye de geçmiş yıllarda da pek çok kez yaşanmış ve acı kayıplarla sonuçlanmış bir afet türü olan depremin tektonik hareketlerinin teknik açıdan oluşumunu, hazırladığı bir sunumla anlatarak dersine başlayan Yard. Doç. Dr. Kubilay KAPTAN, haritalar eşliğinde ülkemizde geçmişten günümüze yaşanmış depremlerin alt yapılarını, hangi bölgede ne sıklıkla yaşandığını ve bu depremlerin hangi dönemlerde hangi fay hatları üzerinde seyrettiğini göstererek deprem gerçeğinin ne olduğuyla ilgili teknik bilgiler konusunda katılımcılarımızı bilgilendirdi. Ardından yine Türkiye de Afet Yönetim Sistemindeki alt yapı yetersizliklerine dikkat çeken Yard. Doç. Dr. KAPTAN, Türkiye nin öncelikli olarak yapı ve imar tekniği açısından yabancı kaynaklı sistemlere bağlı kalmaması, olası bir depreme karşı alt yapı çalışmalarında kendi teknik kaynaklarını kullanmayı öğrenmesi, afet döneminde güçlü organizasyon sistemleri geliştirmesi ve toplumu deprem konusunda bilinçlendirmek için artık daha yapıcı eğitimler verilmesi gerektiği gibi konulara da değindi. Yard. Doç. Dr. Kubilay KAPTAN ın dersinden bazı önemli kısımlar ise şöyle: Kırıklar domino taşları gibidir ve gerçekten her bir hareket domino etkisiyle birbirini etkiler. İnsanların genel olarak yanlış bilgilendirildiği konulardan biri de depremin şiddeti ve büyüklüğünün ne olduğunun karıştırılmasıdır.

5 Güvenli yapı tasarımları için geçmiş depremlerden alınacak önemli dersler vardır. Dünya var olduğundan beri depremler, kasırgalar, volkanlar da her zaman var olmuştur. Dünya bu afetlerle bugün bu şeklini almıştır. Ülkemizin neredeyse %100ü fay hatlarıyla dolu." Ne yazık ki Türkiye olarak deprem için hiç bir hazırlık yapmıyoruz." Depreme karşı toplumu etkin bir biçimde bilinçlendirmenin yanı sıra önemli bir konu daha var ki o da engelli vatandaşların depreme karşı korunmasının sağlanması gerektiğidir. Bir depremde 1. dakikalık sürede ne yaptığınız önemlidir. Ölenlerin çoğu ise panik ve izdihamdan ölüyor. Konuşmalarının sonunda katılımcılarımızın sorularını da yanıtlayan Yrd. Doç. Dr. Kubilay KAPTAN a katılımından ötürü teşekkür plaketi takdim edildi. koordinatörlüğünde hazırlanan Siyaset Akademisi-3 ün üçüncü haftasında günün dördüncü ve son konuğu olarak Türkiye de afet yönetimi konusunda önemli deneyimlere sahip bir isim olan Meteoroloji Mühendisi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Afet Merkezi Müdürü Prof.Dr. Mikdat KADIOĞLU aramızdaydı. Hazırladığı sunumla birlikte ilk olarak Afetlere Hazır mıyız? sorusu üzerinden dersine başlayan Prof.Dr. KADIOĞLU afetin ne olduğu, ne çeşit afetlerin var olduğu ve hangisinin nasıl etki ve zararlar bıraktığından bahsetti. Afet konusunda katılımcılarımıza sunduğu bilgileri video kaynaklarla da pekiştirmesinden özellikle olası bir depremde anahtar korunma yolunun ÇÖK-KAPAN-TUTUN yöntemi olduğunun üzerinde özellikle durup, afet yönetimi konusunda hangi yöntemlerin kullanılması gerektiğini anlattı. Prof.Dr. KADIOĞLU na göre deprem öncesi neler yapılması gerektiği şu şekilde sıralanıyor: Afetlere dirençli imar yapılanması, yapısal zararları önlemek, yapısal olmayan zararları önlemek, DASK poliçesi satın almak. Prof.Dr. Mikdat KADIOĞLU nun oldukça keyifli ve öğretici geçen dersinden bazı önemli noktalar ise şöyle: Afetlere hazırlıklı mıyız sorusuna gelirsek; toplumda herkes birey olarak hazırsa ancak o zaman hazırlıklıyız demektir. Afet Yönetim Sisteminde kullanılması gereken bazı yöntemler ise; zarar azaltma, hazırlık, tahmin ve erken uyarı, koruma-düzeltme, iyileştirme, müdahale,etki analizi vs.. Türkiye de ne yazık ki hala bilimsel anlamda bir afet yönetimi yok! Afet yönetiminde yeterli kalifiyede çalışan yok. Ülkece afet yönetimi konusunda bir aşama kaydetmek istiyorsak herkes ve her kurum üzerine düşeni fazlasıyla yapmalıdır.

6 Türkiye de ne yazık ki bir şike yasası kadar afet kanununa dikkat çekilmiyor. Türkiye uzun yıllardan beri fay hattına takılı kalmış bir ülkedir. Milletçe riski algılamada problem yaşıyoruz. Bu noktada deprem riskini algılayabilmek önemli. Sivil toplum kuruluşları arama kurtarmadan öte afet yönetimi üzerine uzmanlaşmalılardır. Katılımcılarımızın soruları da yanıtladıktan sonra dersini sonlandıran Prof. Dr. Mithat KADIOĞLU na katılımından ötürü teşekkür plaketi takdim edildi.

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

AFET YÖNETİMİ AÇISINDAN VAN DEPREMİNDEN ELDE EDİLEN DERSLER

AFET YÖNETİMİ AÇISINDAN VAN DEPREMİNDEN ELDE EDİLEN DERSLER ÖZET: AFET YÖNETİMİ AÇISINDAN VAN DEPREMİNDEN ELDE EDİLEN DERSLER O. Ergünay 1 ve B. Özmen 2 1 Türkiye Deprem Mühendisliği Derneği Genel Sekreteri 2 Doktor, Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi,

Detaylı

AFETLERDE PSİKOSOSYAL HİZMETLER BİRLİĞİ ALMANAĞI

AFETLERDE PSİKOSOSYAL HİZMETLER BİRLİĞİ ALMANAĞI AFETLERDE PSİKOSOSYAL HİZMETLER BİRLİĞİ ALMANAĞI 2006 dan 2012 ye Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği Tarafından Gerçekleştirilen Psikososyal Müdahaleler 2006 dan 2012 ye Afetlerde Psikososyal Hizmetler

Detaylı

06 DOSYA KONUSU Deprem öldürmez denetimsiz yapı öldürür. 14 İMO, MO ve ŞPO Bülent Arınç ı ağırladı. 16 Odalardan BTÜ ye akademik destek

06 DOSYA KONUSU Deprem öldürmez denetimsiz yapı öldürür. 14 İMO, MO ve ŞPO Bülent Arınç ı ağırladı. 16 Odalardan BTÜ ye akademik destek SAYFA 1 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ 14 06 06 DOSYA KONUSU Deprem öldürmez denetimsiz yapı öldürür. 14 İMO, MO ve ŞPO Bülent Arınç ı ağırladı 16 Odalardan BTÜ ye

Detaylı

Deprem hala dünkü kadar sahipsiz, 17 Ağustos Bültenimizden Editörden 1. Depremini Bekleyen Şehir İstanbul ve Geri Sayım Süreci 2.

Deprem hala dünkü kadar sahipsiz, 17 Ağustos Bültenimizden Editörden 1. Depremini Bekleyen Şehir İstanbul ve Geri Sayım Süreci 2. Politika Dergisi 17 Ağustos Özel Bülteni 17 Ağustos 2009 Hakkımızda Politika Dergisi, Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin kurmuş olduğu bir politik gençlik hareketidir. Yaratılmış ve halen de yaratılmak

Detaylı

Depreme Ne Kadar. Güncel Dosya: Hazırız?

Depreme Ne Kadar. Güncel Dosya: Hazırız? Güncel Dosya: Depreme Ne Kadar Hazırız? Dosyayı hazırlayan: Aysun Koca, Şehir Plancısı İstanbul da deprem sonrası toplanma alanları şu an ne durumda? diyerek başladığımız dosya hazırlığımız sırasında,

Detaylı

İSTANBUL BULUŞMALARI KRİZ VE İSTANBUL

İSTANBUL BULUŞMALARI KRİZ VE İSTANBUL TMMOB Şehir Plancıları Odası İSTANBUL BULUŞMALARI KRİZ VE İSTANBUL Yayına Hazırlayanlar Doç. Dr. Pınar Özden Akif Burak Atlar Saadet Tuğçe Tezer Çare Olgun Çalışkan Ekim, 2010 İSTANBUL 2 İletişim ve Sekretarya

Detaylı

Di ya log. izocam. Yalıtın, yangının zararından korunun!

Di ya log. izocam. Yalıtın, yangının zararından korunun! Di ya log izocam Ekim Kasım Aralık 2011 Yalıtın, yangının zararından korunun! Yalıtım yangının daha kolay ve hızlı söndürülmesini sağlar, İzocam 12. Yalıtım Yarışması başladı, Yangının yayılmasını yalıtım

Detaylı

Acil Durum Hazırlık Kapasitesinin Artırılması

Acil Durum Hazırlık Kapasitesinin Artırılması İSMEP REHBER KİTAPLAR Acil Durum Hazırlık Kapasitesinin Artırılması İSTANBUL UN ÇEŞMELERİ Acil Durum Hazırlık Kapasitesinin Artırılması İstanbul Valiliği, İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından

Detaylı

MARMARA. Afet Yönetimi. Beklenilmeyeni Beklemek, En Kötüsünü Yönetmek

MARMARA. Afet Yönetimi. Beklenilmeyeni Beklemek, En Kötüsünü Yönetmek MARMARA Afet Yönetimi Beklenilmeyeni Beklemek, En Kötüsünü Yönetmek T.C. Marmara Belediyeler Birliği Yayını: 2011 Yayın No: 65 Kitabın Adı: Afet Yönetimi Beklenilmeyeni Beklemek, En Kötüsünü Yönetmek Kitabın

Detaylı

Felaket başa gelmeden evvel önleyici ve koruyucu tedbirleri düşünmek lazımdır. Geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur.

Felaket başa gelmeden evvel önleyici ve koruyucu tedbirleri düşünmek lazımdır. Geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur. VAN Felaket başa gelmeden evvel önleyici ve koruyucu tedbirleri düşünmek lazımdır. Geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur. künye İmtiyaz Sahibi T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı

Detaylı

YERLEŞİM YERLERİNDE AFET VE RİSK YÖNETİMİ

YERLEŞİM YERLERİNDE AFET VE RİSK YÖNETİMİ T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KAMU YÖNETİMİ VE SİYASET BİLİMİ ANABİLİM DALI (KENT VE ÇEVRE BİLİMLERİ) YERLEŞİM YERLERİNDE AFET VE RİSK YÖNETİMİ Doktora Tezi Levent UZUNÇIBUK Ankara-2005

Detaylı

Afete Dirençli Şehir Planlama ve Yapılaşma

Afete Dirençli Şehir Planlama ve Yapılaşma İSMEP REHBER KİTAPLAR Afete Dirençli Şehir Planlama ve Yapılaşma İSTANBUL UN SURLARI Afete Dirençli Şehir Planlama ve Yapılaşma İstanbul Valiliği, İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından

Detaylı

T. C. KALKINMA BAKANLIĞI AFET YÖNETİMİNDE ETKİNLİK

T. C. KALKINMA BAKANLIĞI AFET YÖNETİMİNDE ETKİNLİK T. C. KALKINMA BAKANLIĞI AFET YÖNETİMİNDE ETKİNLİK ÖZEL İHTİSAS KOMİSYONU RAPORU ANKARA 2014 ISBN 978-605-4667-88-8 YAYIN NO: KB: 2888 - ÖİK: 731 Bu çalışma Kalkınma Bakanlığının görüşlerini yansıtmaz.

Detaylı

Mayıs 2012. Sağlıklı Kentler Trabzon da buluştu. SKB, Sağlıklı Kentleşme ve Kentsel Dayanıklılık gündemiyle Trabzon da biraraya geldi.

Mayıs 2012. Sağlıklı Kentler Trabzon da buluştu. SKB, Sağlıklı Kentleşme ve Kentsel Dayanıklılık gündemiyle Trabzon da biraraya geldi. Mayıs 2012 Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 2005 dergisi ABANA ADALAR AKÇAY ALTINOVA AMASRA ANTALYA AVANOS AYDIN BALÇOVA BANDIRMA BUHARKENT BURSA ÇANKAYA DENİZLİ DERİNCE DİDİM GEBZE GÖLCÜK ISPARTA İSTANBUL

Detaylı

geleneklerin de etkisiyle doğurganlık yüksek, yabancılık ve tutuculuktan ötürü aile planlaması (AP) gibi hizmetlerden yararlanım düşüktür.

geleneklerin de etkisiyle doğurganlık yüksek, yabancılık ve tutuculuktan ötürü aile planlaması (AP) gibi hizmetlerden yararlanım düşüktür. GİRİŞ ve AMAÇ İnsanoğlu ilk çağlardan başlayarak çeşitli nedenlerden dolayı sürekli göç halindedir. Tosun a göre, İnsanoğlu var oluşundan günümüze kadar geçen zaman içerisinde, istendik yaşam koşullarına

Detaylı

AFETLERDE SAĞLIK HİZMETLERİ YÖNETİMİ

AFETLERDE SAĞLIK HİZMETLERİ YÖNETİMİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK PROJESİ GENEL KOORDİNATÖRLÜĞÜ AFETLERDE SAĞLIK HİZMETLERİ YÖNETİMİ (24-28 Ekim 2000-YALOVA) KURS NOTLARI YAYINA HAZIRLAYANLAR Dr. A. Serdar ESİN Dr. Türkan OĞUZHAN Kader Cengiz

Detaylı

Yapı Denetim Komisyonumuz Yapı İşleri Genel Müdürlüğü nü ziyaret etti. Kamulaştırma Bilirkişilik Yetki Belgesi Kurslarının sonuncusu Ankara da yapıldı

Yapı Denetim Komisyonumuz Yapı İşleri Genel Müdürlüğü nü ziyaret etti. Kamulaştırma Bilirkişilik Yetki Belgesi Kurslarının sonuncusu Ankara da yapıldı sayı 249 / 15 kasım 2014 Kıyıların kamusal 15 Kasım değeri 2014 yok 1 ediliyor...2 de TMMOB, Ermenek maden faciası üzerine bölgede incelemede bulundu...4 te &'()*+'+,-../ TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

Detaylı

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nın ilan edilişinin 94 üncü yılı nedeniyle bir mesaj yayımlayan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı

Detaylı

Afet_Plani_Hazirlama_Kilavuzu:Mizanpaj 1 09.12.2013 11:07 Page 1

Afet_Plani_Hazirlama_Kilavuzu:Mizanpaj 1 09.12.2013 11:07 Page 1 Afet_Plani_Hazirlama_Kilavuzu:Mizanpaj 1 09.12.2013 11:07 Page 1 Afet_Plani_Hazirlama_Kilavuzu:Mizanpaj 1 09.12.2013 11:07 Page 2 Afet_Plani_Hazirlama_Kilavuzu:Mizanpaj 1 09.12.2013 11:07 Page i AFETE

Detaylı

EĞİTİM KOMİSYONU RAPORU

EĞİTİM KOMİSYONU RAPORU EĞİTİM KOMİSYONU RAPORU ANKARA TEMMUZ 2004 ÖZET Ülkemiz; coğrafi konumu, jeolojik ve topografik yapısı ve sahip olduğu iklim özellikleri ile büyük can ve mal kaybına yol açan doğal afetlerle sık sık karşılaşan

Detaylı

Birinci Oturum 15 Kasım 2012, Perşembe. Tematik Sunuş Arazi Yönetimi. Prof. Dr. Holger MAGEL

Birinci Oturum 15 Kasım 2012, Perşembe. Tematik Sunuş Arazi Yönetimi. Prof. Dr. Holger MAGEL Birinci Oturum 15 Kasım 2012, Perşembe Tematik Sunuş Arazi Yönetimi Prof. Dr. Holger MAGEL 25 ARAZİ YÖNETİMİ Prof. Dr. Holger MAGEL FIG (Uluslararası Harita Mühendisleri Federasyonu) Onursal Başkanı Bu

Detaylı

2013/216. SUNU ve SEMİNER

2013/216. SUNU ve SEMİNER 2013/216 SUNU ve SEMİNER IĞDIR, TEMMUZ 2013 1 ISBN: 978-605-61296-9-8 Sunu ve Seminer İktisadî Araştırmalar Vakfı Yayın No: 216 İstanbul, Temmuz 2013 Yayına Hazırlayan: Raife Y. EYİLER Kapak Tasarım ve

Detaylı

Marmara Depreminden Van. yazgısı...2 de Gaziantep ve Bursa da Kamulaştırma Bilirkişilik Yetki Belgesi Kursu düzenledi...5 te

Marmara Depreminden Van. yazgısı...2 de Gaziantep ve Bursa da Kamulaştırma Bilirkişilik Yetki Belgesi Kursu düzenledi...5 te sayı 248 / 1 kasım 2014 Marmara Depreminden Van depremine ülkemizin 1Kasım değişmez 20141 yazgısı...2 de Gaziantep ve Bursa da Kamulaştırma Bilirkişilik Yetki Belgesi Kursu düzenledi...5 te " # "# $ "

Detaylı

BAŞKAN DAN. SMMM. Suat ÖZSOY Kayseri SMMM Odası Başkanı

BAŞKAN DAN. SMMM. Suat ÖZSOY Kayseri SMMM Odası Başkanı BAŞKAN DAN SMMM. Suat ÖZSOY Kayseri SMMM Odası Başkanı Çok Değerli Meslektaşlarım, Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde 21. Vergi Haftası nı ve Muhasebeciler Günü nü kutladık. Vergi Haftası münasebetiyle

Detaylı

KÜRESEL İSTİHDAM EĞİLİMLERİ RAPORUNU AÇIKLADI

KÜRESEL İSTİHDAM EĞİLİMLERİ RAPORUNU AÇIKLADI YIL:4 SAYI:7 HAZİRAN 2014 www.esider.org.tr ESENYURT SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ NİN ÜCRETSİZ YAYINIDIR. 3 AYDA BİR YAYINLANIR ESİDER DE BAYRAK DEĞİŞİMİ: ESİDER DE BAŞKAN MUAMMER ÖMEROĞLU GÖREVİNİ FEVZİ

Detaylı

2011 den ne bekliyoruz?

2011 den ne bekliyoruz? Kasım Aralık 2010 Sayı:30 2010 da neler yaşandı? 2011 den ne bekliyoruz? Sayfa 8 ATB den tarım sektörüne eğitim desteği Sayfa 20 2.Yörex Fuarı geliyor! 28 Nisan-1 Mayıs 2011 Sayfa16 Vali Altıparmak: EXPO

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Sayı: 58 Ocak - Şubat - Mart 2013 TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ. 05 Yönetimden 06 Kentsel dönüşüm karmaşası

İÇİNDEKİLER. Sayı: 58 Ocak - Şubat - Mart 2013 TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ. 05 Yönetimden 06 Kentsel dönüşüm karmaşası İÇİNDEKİLER 05 Yönetimden 06 Kentsel dönüşüm karmaşası TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ Sayı: 58 Ocak - Şubat - Mart 2013 İMO Bursa Şubesi Adına İmtiyaz Sahibi: Necati ŞAHİN Yazı İşleri Müdürü:

Detaylı

Diyalog. izocam. zocam'dan Türkiye'nin ilk tesisat yazılımı

Diyalog. izocam. zocam'dan Türkiye'nin ilk tesisat yazılımı Diyalog izocam Temmuz Ağustos Eylül 2012 zocam'dan Türkiye'nin ilk tesisat yazılımı Tesisat yalıtımıyla yüzde 30 tasarruf etmek mümkün, İzocam prefabrik borular TSE Belgesi aldı, İzocam Adım Adım Yalıtım

Detaylı

C M Y CM MY CY CMY K

C M Y CM MY CY CMY K C M Y CM MY CY CMY K İçindekiler BLMYO Adına İmtiyaz Sahibi Prof. Dr. Ahmet Yüksel Yüksekokul Müdürü 04 Başyazı 05 Genel Yayın Yönetmeni nden 92 Ege Bölgesi nin İlk Özel Konteyner Limanı: Nemport Başyazı

Detaylı