İNSAN OLMAK- SANAT*BİREYSEL VE TOPLUMSAL DUYARLIK. Prof. Hasan Pekmezci

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İNSAN OLMAK- SANAT*BİREYSEL VE TOPLUMSAL DUYARLIK. Prof. Hasan Pekmezci www.hasanpekmezci.com pekmezci@hacettepe.edu.tr"

Transkript

1 İNSAN OLMAK- SANAT*BİREYSEL VE TOPLUMSAL DUYARLIK Prof. Hasan Pekmezci

2 Sanat-bireysel ve toplumsal duyarlık gibi sorgulamaları toplumların genel yönelimleri, yaşamı anlama ve algılama birikimleri; dünyaya ve insana bakış açıları ile paralellikler gösteren toplumsal sistemlerinde aramak gerekir. Toplumları yönlendiren erklerin ve egemen güçlerin bakış açılarının bu oluşumda önemli payları bulunur. Toplumbilim/sosyoloji, toplum psikolojisi, siyasal sistemler, eğitim, bilim, kültür, sanat politikaları, din, gelenek ve görenekler ; ekonomi, endüstri, teknoloji gibi üst ve altyapı kurumları bu bu egemen güçlerin gerçek niteliği ve birikimi ile biçimlenir. Sanat-bireysel ve toplumsal duyarlık gibi konuların dayanağı olan Sanat, Eğitim, Eğitimde Sanat, Sanat Eğitimi, Duyarlık Eğitimi, Müze Eğitimi gibi konuların kavranması ve yaşam için gerekliliği de bu biçimlenmeden nasibini alır.

3 İnsan öğesini odak alan, birey ve toplum ilişkilerinin hümanizma içinde geliştiği; çağın nimetlerinin paylaşımında insan onurunu temel ilke olarak gören; bilimi, sanatı, edebiyatı, kültürü, siyaseti yaşamsal dinamizmin temeli sayan bir toplumsal düzende çağdaşlıktan söz edilebilir. Böylesi toplumlarda eğitim, sanat, sanat eğitimi, toplumsal duyarlık gibi sorgulamalar neden, niçin, nasıl sorularının yanıtları içinde bilimden, sanattan ve aklın egemenliğinden geçer. Bunların tersine giden toplumların ne hallerde olduğunu ve olacağını tartışmaya bile gerek yoktur. Aklını, beynini, inançlarını başkalarının güdümüne bırakan birey ve toplumların sürü mantığından kurtulması mümkün değildir.

4 İnsan duygusal bir varlıktır. Bu nedenle başta egemen güçler, çağlar boyu sanatı toplumsal etkileşimde, insanların duygu dünyalarına girerek dinsel, siyasal, sosyal amaçlarının benimsetilmesinde bir araç olarak kullanmasını bilmişlerdir. Bütün uygarlıklarda yönetim erklerinin, dinin, adaletin, tarihin temsilinde inanç, saray, adliye sarayı ve müze mimarisinin ön plana çıkması bundandır.

5 Babil Kulesi-Peter Brueghel

6 Keops-Kefren-Mikerinos Pramitleri (mö.2500)

7 Hatshepsut ( BC)Tapınağı

8 Ayasofya (532-37) Jüstinyen-Mimarlar: İsidoros ve Anthemius

9 Ayasofya Mozaikler

10 Ayasofya Vitrayları

11 Notre Dame ( )

12 Notre Dame vitrayları

13 Köln -Cologne Kathedrali-1248)

14 Dünya müzeciliğine kısa bakış: Müzeler toplumların çeyiz sandıklarıdır. Müzeler tarihsel ve kültürel duyarlığın beslendiği eğitildiği hazinelerdir. Dünyanın ilk halk müzesi Rönesans döneminde İtalya da açıldı. Capitoline Müzeleri olarak bilinen sanat ve arkeoloji müzeleri grubu 1536 da Roma nın yedi tepesinden biri olan Capitoline Hill de kuruldu. Müzenin tasarımı Michelangello tarafından yapıldı. Kare bir planın üç tarafında, üç saray şeklindeki bir müze planı. Papa Sixtus IV in Roma halkı için bağışladığı antik eserleri ve bronz koleksiyonu müzenin temelini oluşturdu. Bu koleksiyon Ortaçağ ve Rönesans sanat koleksiyonu olarak bilinir ve müze 1571 yılından itibaren halk tarafından izlenebildi. Bu müze bugün de aynen planlandığı şekliyle yoğun bir izleyici çekmektedir.

15 Michelangello nun Tasarımı Roma Capitoline Museums (1571)

16 Capitoline Museums Meydanı-Bugünkü Durumu (2010)

17 Capitoline Museums-Bugünkü Durumu

18 Galeri Borghese-Roma (Kuruluşu:1610) Roma Capitilone Müzelerinde olduğu gibi Batıda ilk müzelerin oluşumu varlıklı ve meraklı aileler tarafından ata yadigarlarının ya da çevrelerinden toplanan antik eserlerin küçük odalar ya da bölümlerde sergilenmesi şeklinde başlamıştır. Bugün Roma da, Galeri Borghese olarak bilinen dünyanın en önemli heykel müzesi de böyle soylu ve zengin Borghese ailesinin desteğiyle 1610 da Kardinal S. Borghese ve Papa Paul V. tarafından kuruldu. Bernini ( ) ve Canova nın ( ) heykelleri bu müzede.

19 Gallery Borghese (Kuruluşu:1610)

20 Bernini ( )

21 Canova ( )-Üç Güzeller

22 St. Peter Katedrali ve Meydanı (1626)

23 St. Peter Katedrali-Absid

24 St. Peter Katedrali -Bernini nin Altarı

25 St. Peter Katedrali Altarda Kardinaller

26 St. Peter Katedrali -MİCHELANGELLO ( )-Pieta.1499-

27 British Museum-İngiltere (Kuruluşu:1753) Batıdaki en eski müzelerden biri İngiltere deki British Museum dur. Sir Hans Sloane nin kişisel koleksiyonunu bağışlamasıyla 1753 yılında kuruldu yıllık bir tarihi kapsar. 8 milyon eser, 6 milyon izleyici ile dünyanın en önemli müzelerinden biridir. British Museum un eserleriyle tarih yeniden yazılabilir diye bir söz vardır.

28 British Museum (Kuruluşu:1753)

29 ABD de ilk müze 1773 yılında kurulan Charleston Museum dur. Batı ülkelerinde 1800 lerden sonra kişiler, devletler ve üniversiteler tarafından pek çok müze kurulmuşlardır. Örneğin, Yale Üniversitesi Sanat Müzesi nin kuruluş tarihi esere sahip.

30 Yale Üniversitesi Sanat Müzesi (Kuruluşu:1832)

31 ABD İlk Müzesi Charleston Museum (Kuruluşu:1773)

32 Dünyanın en zengin, en önemli ve en çok ziyaretçi çeken müzelerinden biri de 1793 te Devlet tarafından kurulan Louvre Müzesidir. 3.milyon esere sahiptir. Yılda bin ziyaretçi çekmektedir. Bu müzede İmparatorların koleksiyonlarının önemli payı vardır. Leonardo da Vinci nin Mona Lisa adlı tablosu başta olmak üzere dünyanın en değerli, en çok ilgi gören eserlerine sahiptir. Bu müze aynı zamanda Fransızlar için kültürel/sanatsal üstünlük sembolüdür. 60 bin m2 alanı kapsar. Üç büyük sarayın koridorlarının uzunluğu 16km dir.

33 Louvre Museum (Kuruluşu:1793)

34 Mona Lisa-Lonardo da Vinci ( )

35 Müzeler Adası-Berlin

36 Pergamon Museum-Berlin

37 Pergamon Müzesi Girişi

38 Pergamon Museum-Berlin

39 Pergamon Müzesi Girişi

40 Pergamon Museum-Berlin

41 Bode Museum-Berlin

42 Bode Müzesi girişi

43 Altes Museum-Berlin

44 Alte Museum-Berlin

45 Neues Museum-Berlin

46 Nefertiti-Neues Museum-210 Room.

47 Schlieman's Troy Treasures-in Neues MUSEUM Room Homer's legends of the Illiad and Odyssey.

48 Hermitage Museum (Kuruluşu ) Avrupa nın önemli kentlerinden olan St. Petersburg 1703 te Büyük Petro (Deli Petro) tarafından bir bataklıkta, sıfırdan kuruldu. Bugün Rusların iftihar kaynaklarından biri olan Hermitage Museum aradan yıl geçmeden yılında Büyük Katerina tarafından bu kentte kuruldu. 3 milyon eser, 5 milyondan fazla ziyaretçi. Neva nehri kenarında kışlık saray ve dairesel planlı geniş mimari eserleri ile dünyanın en önemli müzelerinden biridir.

49 Hermitage Museum 1764 Eser Sayısı 3 milyon Ziyaretçi Sayısı: 5 milyon

50 Hermitage Museum 1764

51 The State Russian Museum and Pushkin s Monument in Saint Petersburg- 1898

52 Saint Isaac s Cathedral in Saint Petersburg (1818)

53 Saint Isaac s Cathedral

54 Saint Isaac s Cathedral-Interior

55 Moscow Bolshoi Theatre ( )

56 Moscow Bolshoi Theatre 1900 ler

57 Akşam Üzeri Saat Louvre Müzesinde Kuyruklar

58 Prado Müzesi-Madrid (Kuruluşu:1819) Avrupanın önemli müzelerinden biri de İspanya/Madrid deki Prado Müzesi. Kraliyet koleksiyonu için 1819 da kurulmuştur. 40 bine yakın eser bulunmakta bin izleyici. Ünlü ressamlar Goya nın, Velasquez in eserleri bu müzede.

59 Prado Müzesi-Madrid (Kuruluşu:1819)

60 Goya ( )-Giyinik Maja

61 Goya ( ) Çıplak Maja

62 Goya ( Mayıs.1808 Katliamı

63 Barselona Miro Müzesi

64 Miro Müzesi-Barselona

65 Kahire Müzesi (Kuruluşu:1902) Batılıların ve eski eser kaçakçılarının yağmalarından kurtulabilen Mısır Uygarlığının eserlerinden oluşan Kahire Müzesi 5000 yıllık bir tarihin hazinelerinden örnekler taşımaktadır. Eser sayısı 120 bin. 19 yaşında ölen Kral Tutankamon un hazineleri bu müzede. Her yıl 8 milyon turistin geldiği Mısır ın en çok ziyaret edilen mekanı-müzesi.

66 Kahire Müzesi (Kuruluşu:1902)

67 Firavun Tutankamon-(M.Ö )

68 Firavun Tutankamon-(M.Ö )

69 İstanbul Arkeoloji Müzesi (Kuruluşu:1891) Türkiye deki en eski müzemizin kuruluşu Aya İrini de toplanan Müze-i Hümayun/İmparatorluk Müzesi eserleriyle 1869 yılında başlar. Kuruluşta, yabancı uzmanlardan ve müdürlerden yararlanılır. Ancak çağdaş anlamda müze Osman Hamdi Bey tarafından Asar-ı Atika Nizamnamesi ile ilkeleri tespit edilen İstanbul Arkeoloji Müzesi olarak 13 Haziran 1891 yılında kurulmuştur. 1 milyonu aşkın eserle dünyanın sayılı müzelerindendir. Yılda 200 bin ziyaretçisi vardır.

70 İstanbul Arkeoloji Müzesi (Kuruluşu:1891)

71 Anadolu Medeniyetleri Müzesi-(Kuruluşu:1921) Ankara da kurulan ilk müzedir. Ankara Kalesinin Akkale burcunda 1921 yılında, tam savaş sırasında Atatürk ün emri ile kurulmuştur. Daha sonraki yıllarda bedestenlerin düzenlenmesiyle şimdiki durumuna gelmiştir e Avrupa da 68 müze içinden Yılın Müzesi ödülünü kazanmış, tarihi değeri çok yüksek bir müzedir. 200 bin esere, Yılda 450 bin izleyiciye sahiptir.

72 Anadolu Medeniyetleri Müzesi (Kuruluşu:1921)

73 Mustafa Ayaz Müzesi

74 Müze bir milletin medeniyetinin ve sanatının iç kudretinin yanılmaz bir tapınağıdır. Bir ulusun geçmişini en iyi, en doğru şekilde göz önüne ancak müzeler serebilir. Herhangi bir ulusun var olma, yaşama yolundaki attığı adımları, ilerlemeleri müzeler şaşmaz bir ayna gibi göstermektedir. Yaşım ilerledi. Artık bu koleksiyonu toplu olarak milletimizin sinesine, müzesine yatırmak zamanının gelmiş olduğuna hükmettim. Baki kalan bu kubbede hoş bir seda imiş! Besim Atalay ( ) evinde sakladığı bütün koleksiyonunu Ankara Etnografya Müzesi ne 25 Ocak 1963 yılında yukarıdaki konuşma ile devretmiş ve bu müzemizde adına düzenlenmiş bir bölüm var bugün.

75 Bazı müzelerin temel sloganları: BAK, KEŞFET, HİSSET, ANLA, DENE Böylesi bir eğitim bireyin özgüven açısından bilgi-görgü kazanımları yanında; ülkesine, toplumuna, tarihine, yönetim sistemine güveni, sanatçılarına karşı sevgisi, saygısı yönünden de önemli birikim sağlaması; AİDİYET DUYGUSU kazanması demektir.

76

77

78 Albertina Müzesi-Viyana

79

80

81

82

83 Kröller-Muller-Museum.Offerlo Milli Parkı-Hollanda

84

85

86 Louvre Müzesinde Ders

87

88 Louvre Müzesinde Ders

89 Müzelerde Sanatçı söyleşileri

90 Müze Kültürü-Viyana-Belvedere Sarayı Müzesi

91 Louvre Müzesi-Paris

92 KIŞIN EN ETKİLİ GÜNLERİNDE MOSKOVA-TRETYAKOV MÜZESİNDE YAŞLI RUSLAR

93

94 Viyana-Belvedere Sarayı Müzesi

95 Viyana-Belvedere Sarayı Müzesi

96 Müzede Çocuklar-Paris

97 Müzede Bir Aile

98 Müzede Bir Aile

99 Müzede Bir Aile

100 LOUVRE

101 LOUVRE

102 Rodin Museum

103 ODTÜ Sanat Şenliği

104 Musee d Art Moderne de La Ville de Paris

105 CERNMODERN/ANKARA-2 ŞUBAT 2011

106 Riga Müzesi

107 Riga Müzesi nde Resim Yapan Çocuklar

108 Hacettepe Üniversitesi Müzesi

109

110 Viyana Belvedere Sarayı Müzesi

111 Rodin Müzesi-Paris

112

113 Brüksel Modern Sanatlar Müzesi

114 Brüksel Modern Sanatlar Müzesi

115 Venedik St. Marco

116 FLORANSA-İTALYA

117

118

119 Hermitage Museum

120 Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi

121 PERA MÜZESİ-İSTANBUL

122 Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi

123

124

125 BRHD Sanat Etkinliği-Çağdaş Sanatlar Merkezi

126 Prag

127 Rodin Müzesi

128 Louvre

129 Barselona Mimar Gaudi Eserleri

130 Barselona CaixaForum Art Center

131 CaixaForum Art Center:Richard Roger (1933) Sergisi

132 CaixaForum Art Center:Richard Roger (1933) Sergisi

133 CaixaForum Art Center Richard Roger Sergisi yanı

134 CaixaForum Art Center

135 CaixaForum Art Center

136 CaixaForum Art Center

137 CaixaForum Art Center

138 CaixaForum Art Center

139 CaixaForum da Atölye

140 Poble Espanyol-Barselona

141 Poble Espanyol-Barselona

142 Poble Espanyol-Barselona

143 Magna misa de inicio de año

144 Magna misa de inicio de año

145 ODTÜ Sanat Şenliği

146 ODTÜ Sanat Şenliği

147 ODTÜ Sanat Şenliği

148 Çocuk ve Sanat-Çocuk ve Oyun

149

150 Gordion İş Merkezi-Ankara

151 Üç Boyutlu Oyun

GÜNÜMÜZ MÜZECİLİĞİNDE SERGİLEME TEKNİKLERİNİN SANAL TEKNOLOJİLER İLE DESTEKLENMESİ VE UYGULAMA ÖRNEKLERİ

GÜNÜMÜZ MÜZECİLİĞİNDE SERGİLEME TEKNİKLERİNİN SANAL TEKNOLOJİLER İLE DESTEKLENMESİ VE UYGULAMA ÖRNEKLERİ T.C. KÜLTÜR ve TURİZM BAKANLIĞI KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GÜNÜMÜZ MÜZECİLİĞİNDE SERGİLEME TEKNİKLERİNİN SANAL TEKNOLOJİLER İLE DESTEKLENMESİ VE UYGULAMA ÖRNEKLERİ UZMANLIK TEZİ Deniz

Detaylı

T.C. İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ Grafik Tasarımı Anasanat Dalı ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNİN SANAT GELİŞİMİNDE MÜZELERİN ETKİSİ

T.C. İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ Grafik Tasarımı Anasanat Dalı ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNİN SANAT GELİŞİMİNDE MÜZELERİN ETKİSİ T.C. İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ Grafik Tasarımı Anasanat Dalı ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNİN SANAT GELİŞİMİNDE MÜZELERİN ETKİSİ YÜKSEK LİSANS TEZİ Hüsniye YILDIRIM 125110130 Danışman:

Detaylı

İstanbul'da Kurulacak Yeni Müzelerle ilgili A R A R A P O R

İstanbul'da Kurulacak Yeni Müzelerle ilgili A R A R A P O R İstanbul'da Kurulacak Yeni Müzelerle ilgili A R A R A P O R A) İstanbul'da Kurulacak Yeni Müzelerle ilgili Projem, çalışma programında belirtildiği gibi iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk ana bölümde,

Detaylı

T.C ÇUKUROVA ÜNĠVERSĠTESĠ SOSYAL BĠLĠMLER ENSTĠTÜSÜ ARKEOLOJĠ ANA BĠLĠM DALI MÜZELERDE KENTSEL KÜLTÜR TARĠHĠNĠN SERGĠLENMESĠNDE ANTALYA ÖRNEĞĠ

T.C ÇUKUROVA ÜNĠVERSĠTESĠ SOSYAL BĠLĠMLER ENSTĠTÜSÜ ARKEOLOJĠ ANA BĠLĠM DALI MÜZELERDE KENTSEL KÜLTÜR TARĠHĠNĠN SERGĠLENMESĠNDE ANTALYA ÖRNEĞĠ T.C ÇUKUROVA ÜNĠVERSĠTESĠ SOSYAL BĠLĠMLER ENSTĠTÜSÜ ARKEOLOJĠ ANA BĠLĠM DALI MÜZELERDE KENTSEL KÜLTÜR TARĠHĠNĠN SERGĠLENMESĠNDE ANTALYA ÖRNEĞĠ Kemal DEMĠRTAġ YÜKSEK LĠSANS TEZĠ ADANA-2009 i ÖZET MÜZELERDE

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

TÜRKİYE DE MODERN SANATIN GELİŞİMİNİN SANAT MÜZELERİNE ETKİSİ

TÜRKİYE DE MODERN SANATIN GELİŞİMİNİN SANAT MÜZELERİNE ETKİSİ TÜRKİYE DE MODERN SANATIN GELİŞİMİNİN SANAT MÜZELERİNE ETKİSİ Ebru Dede ÖZ Türkiye de modern sanata yöneliş ve sanat müzelerinin gelişimi, 19. yy. sonlarından itibaren başlayan Batılılaşma hamleleriyle

Detaylı

T.C. İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KÜLTÜR YÖNETİMİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI MÜZE PAZARLAMA STRATEJİSİNDE SÜRELİ SERGİLER

T.C. İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KÜLTÜR YÖNETİMİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI MÜZE PAZARLAMA STRATEJİSİNDE SÜRELİ SERGİLER T.C. İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KÜLTÜR YÖNETİMİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI MÜZE PAZARLAMA STRATEJİSİNDE SÜRELİ SERGİLER YÜKSEK LİSANS TEZİ Begüm KAYTAN Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr.

Detaylı

ÇAĞDAŞ MÜZECİLİK ANLAYIŞI YE ÜLKEMİZDE MÜZELER

ÇAĞDAŞ MÜZECİLİK ANLAYIŞI YE ÜLKEMİZDE MÜZELER ÇAĞDAŞ MÜZECİLİK ANLAYIŞI YE ÜLKEMİZDE MÜZELER Hazırlayanlar: Aysun ALTÜNBAŞ & Çiğdeni ÖZDEMİR Ankara, Mayıs 2012. İÇİNDEKİLER Sayfa ÖNSÖZ i ÖZET 1 GİRİŞ 1 BÖLÜM I MÜZECİLİK A. Kavram/Tanım 3 B. Tarihçe

Detaylı

Kültürlerin harmanlandığı Türkiye Cumhuriyeti nin Başkenti Ankara

Kültürlerin harmanlandığı Türkiye Cumhuriyeti nin Başkenti Ankara Kültürlerin harmanlandığı Türkiye Cumhuriyeti nin Başkenti Ankara Ankara 2013 ANKARA KÜLTÜR VE TURİZM İL MÜDÜRLÜĞÜ İmtiyaz Sahibi Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Editör Doğan ACAR Fotoğraflar Kültür ve Turizm

Detaylı

Yarýna bir deðer býrak

Yarýna bir deðer býrak Yarýna bir deðer býrak TURÝZM SEKTÖRÜ BÝRÝNCÝLÝK ÖDÜLÜ Mehmet Kemal Dedeman Araþtýrma ve Geliþtirme TÜRKÝYE DEKÝ KENT TURÝZMÝ NÝ ÝSTANBUL ÜZERÝNDEN OKUMAK HAZIRLAYAN TUNÇ TAYANÇ 2008 ÖZET Kent turizmi,

Detaylı

YÜKSEK LİSANS TEZİ. Hazırlayan Hüseyin TÜRKSEVEN. Tez Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Ali SÖNMEZ

YÜKSEK LİSANS TEZİ. Hazırlayan Hüseyin TÜRKSEVEN. Tez Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Ali SÖNMEZ T.C. ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TARİH ANABİLİM DALI OSMANLI DEVLETİ NDE ESKİ ESER POLİTİKASI VE MÜZE-İ HÜMAYUN UN KURULUŞU YÜKSEK LİSANS TEZİ Hazırlayan Hüseyin TÜRKSEVEN

Detaylı

Ġstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri 2010 ĠSTANBUL DA MÜZELER. Temel Yapısal Özellikler, Fırsat ve Tehditler, Politika Önerileri

Ġstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri 2010 ĠSTANBUL DA MÜZELER. Temel Yapısal Özellikler, Fırsat ve Tehditler, Politika Önerileri Ġstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri 2010 ĠSTANBUL DA MÜZELER Temel Yapısal Özellikler, Fırsat ve Tehditler, Politika Önerileri Sektörel Araştırma Raporu CEYDA BAKBAġA YÜKSEK ġehġr PLANCISI

Detaylı

GİRİŞ Tarihsel süreç boyunca kurulmuş olan bütün uygarlıklar, kültürel anlamda gelenek, göreneklerine özellikle de sanatlarına sahip çıkmışlardır. Milli değerlerini ve ulusal kimliklerini, tüm dünyaya

Detaylı

CUMHURİYETİN İLK YILLARINDA YURTDIŞINA GÖNDERİLEN RESSAMLARIN TÜRK RESİM EĞİTİMİNE ETKİLERİ

CUMHURİYETİN İLK YILLARINDA YURTDIŞINA GÖNDERİLEN RESSAMLARIN TÜRK RESİM EĞİTİMİNE ETKİLERİ T. C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ ANA BİLİM DALI RESİM-İŞ ÖĞRETMENLİĞİ BİLİM DALI CUMHURİYETİN İLK YILLARINDA YURTDIŞINA GÖNDERİLEN RESSAMLARIN TÜRK RESİM EĞİTİMİNE

Detaylı

KENT TARİHİ MÜZELERİ VE ARŞİVLERİ

KENT TARİHİ MÜZELERİ VE ARŞİVLERİ KENT TARİHİ MÜZELERİ VE ARŞİVLERİ ÇEKÜL Vakfı-Tarihi Kentler Birliği Yayınları Kılavuz Kitapçıklar Dizisi 2 ÇEKÜL Vakfı-Tarihi Kentler Birliği, 2013 Her hakkı saklıdır. Tanıtım amaçlı kısa alıntılar dışında

Detaylı

ISTANBUL DA KAMUSAL ALANDA SANAT UYGULAMALARI ICIN ONERILER

ISTANBUL DA KAMUSAL ALANDA SANAT UYGULAMALARI ICIN ONERILER ISTANBUL DA KAMUSAL ALANDA SANAT UYGULAMALARI ICIN ONERILER İSTANBUL DA KAMUSAL ALANDA SANAT UYGULAMALARI İÇİN ÖNERİLER İSTANBUL DA KAMUSAL ALANDA SANAT UYGULAMALARI İÇİN ÖNERİLER TEMMUZ 2011 Bu rapor,

Detaylı

Eğitim Bilimine Giriş

Eğitim Bilimine Giriş Eğitim Bilimine Giriş Her şey akla muhtaçtır, akıl da eğitime Hz. Ali Yrd. Doç. Dr. Ali GURBETOĞLU Eğitim ve Tarih Amaç: Eğitimle ilgili uygulamaların tarihsel gelişimini açıklamak. Türk eğitim düşüncesinin

Detaylı

ARTİSTİK ANATOMİ AÇISINDAN GENÇ TÜRK ERKEKLERİNDE BAZI VÜCUT PROPORSİYONLARI

ARTİSTİK ANATOMİ AÇISINDAN GENÇ TÜRK ERKEKLERİNDE BAZI VÜCUT PROPORSİYONLARI T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MORFOLOJİ (ANATOMİ)ANABİLİM DALI DOKTORA PROGRAMI Tez Yöneticisi Prof. Dr. Recep MESUT ARTİSTİK ANATOMİ AÇISINDAN GENÇ TÜRK ERKEKLERİNDE BAZI VÜCUT PROPORSİYONLARI

Detaylı

AR&GE BÜLTEN. Kültür Turizmi ve İzmir

AR&GE BÜLTEN. Kültür Turizmi ve İzmir Kültür Turizmi ve İzmir Ümit ÇİÇEK Ege Bölgesi, Anadolu nun batısında, tarihin akışı içerisinde birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış, suyun hayat verdiği nehirleri ile bereketli ovalara sahip bir

Detaylı

Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir. (M. Kemal ATATÜRK) Seyircinin hükmü kesindir, temyize gitmez.

Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir. (M. Kemal ATATÜRK) Seyircinin hükmü kesindir, temyize gitmez. Türk Halkının Sanata BakıĢının ve Sanata Olan Ġlgi Düzeyinin Tiyatro Sanatı Bağlamında ÇeĢitli Sosyolojik DeğiĢkenler Açısından Ġncelenmesi: EskiĢehir Örneği Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından

Detaylı

A Night at the Museum: Museum Education with Ankara University Students at Çorum Museum of Archeology

A Night at the Museum: Museum Education with Ankara University Students at Çorum Museum of Archeology Elementary Education Online, 13(3), 865 879, 2014. İlköğretim Online, 13(3), 865 879, 2014. [Online]: http://ilkogretim online.org.tr A Night at the Museum: Museum Education with Ankara University Students

Detaylı

Sayın Abdullah Gül ün. Çeşitli Vesilelerle Yaptıkları. Açıklama, Mesaj ve Makaleleri

Sayın Abdullah Gül ün. Çeşitli Vesilelerle Yaptıkları. Açıklama, Mesaj ve Makaleleri Sayın Abdullah Gül ün Çeşitli Vesilelerle Yaptıkları Açıklama, Mesaj ve Makaleleri Sayın Bakanımızın İtalyan "La Republica" gazetesinde, "Türkiye nin Farklılıkları AB İçin Zenginliktir" başlığı altında

Detaylı

İZMİR TİCARET ODASI NIN KÜLTÜR VE SANAT ALANINDAKİ DENEYİMLERİ

İZMİR TİCARET ODASI NIN KÜLTÜR VE SANAT ALANINDAKİ DENEYİMLERİ 1 İZMİR TİCARET ODASI NIN KÜLTÜR VE SANAT ALANINDAKİ DENEYİMLERİ 1885 yılında kurulmuş, Türkiye nin ilk ticaret odalarından biri olan İzmir Ticaret Odası, bir yüzyılı aşan köklü geçmişi ile Türkiye ekonomisine

Detaylı

ATATÜRK VE ARKEOLOJİ. Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu. Nisan - 2013

ATATÜRK VE ARKEOLOJİ. Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu. Nisan - 2013 ATATÜRK VE ARKEOLOJİ Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu Türkiye de müzeciliğin ya da arkeoloji biliminin dahi kurulup gelişmesini, Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet Dönemi olarak düşünüp incelemek, yanlış olmayacaktır.

Detaylı

BÖLÜM 5 ÜLKELER ARASI ETKİLEŞİM

BÖLÜM 5 ÜLKELER ARASI ETKİLEŞİM ÜLKELER ARASI ETKİLEŞİM - KÜLTÜR BÖLGELERİNİN OLUŞUMU VE TÜRK KÜLTÜRÜ A. Dünya Kültüründe Türk İzleri B. Türk Kültürü C. Türk Kültürünün Genel Özellikleri - KÜRESEL TİCARETİN ÜÇ ELEMANI: HAM MADDE, ÜRETİM,

Detaylı

Müzelerde Uygulanabilecek Müze Eğitim Etkinlikleri. Educational Activities Applicable in Museums

Müzelerde Uygulanabilecek Müze Eğitim Etkinlikleri. Educational Activities Applicable in Museums Mediterranean Journal of Humanities mjh.akdeniz.edu.tr II/1, 2012, 131-138 Müzelerde Uygulanabilecek Müze Eğitim Etkinlikleri Educational Activities Applicable in Museums Derya PEKGÖZLÜ KARAKUŞ Özet: Bu

Detaylı

TÜRKİYE DE AKADEMİK BALE EĞİTİMİNİN KURUMSAL YAPISINDA MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ

TÜRKİYE DE AKADEMİK BALE EĞİTİMİNİN KURUMSAL YAPISINDA MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ TÜRKİYE DE AKADEMİK BALE EĞİTİMİNİN KURUMSAL YAPISINDA MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ Yrd. Doç. Dr. Seda Ayvazoğlu Adana Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları, Bale

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ HUKUKUNDA İNSAN HAKLARI

AVRUPA BİRLİĞİ HUKUKUNDA İNSAN HAKLARI AVRUPA BİRLİĞİ HUKUKUNDA İNSAN HAKLARI Hilal Sanİoğlu* Bİrİncİ Bölüm AB Hukukunun Temel Çerçevesİ ve İnsan Haklarının Normatİf Kaynakları I. Genel Olarak İnsan Hakları A. İnsan Hakları Kavramı Bütün insanlar

Detaylı

EXPOLARIN GELİŞİM SÜRECİ VE KENTLE ETKİLEŞİMLERİ ; İZMİR EXPO 2015 ÖRNEĞİNDE BİR İNCELEME DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

EXPOLARIN GELİŞİM SÜRECİ VE KENTLE ETKİLEŞİMLERİ ; İZMİR EXPO 2015 ÖRNEĞİNDE BİR İNCELEME DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EXPOLARIN GELİŞİM SÜRECİ VE KENTLE ETKİLEŞİMLERİ ; İZMİR EXPO 2015 ÖRNEĞİNDE BİR İNCELEME Deniz ÖZKELLE Eylül, 2006 İZMİR EXPOLARIN GELİŞİM SÜRECİ VE KENTLE

Detaylı

Uluslararası Sosyal Araştırmalar Dergisi

Uluslararası Sosyal Araştırmalar Dergisi Uluslararası Sosyal Araştırmalar Dergisi The Journal of International Social Research Cilt: 7 Sayı: 29 Volume: 7 Issue: 29 www.sosyalarastirmalar.com Issn: 1307-9581 İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ NİN TURİZMDEKİ

Detaylı