ZORLU ELEKTRiK Elektrikte Tasarruf Dönemi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ZORLU ELEKTRiK Elektrikte Tasarruf Dönemi"

Transkript

1 BiLiYOR MUSUNUZ?

2 ZORLU ELEKTRiK Elektrikte Tasarruf Dönemi Zorlu Elektrik, elektrik enerjisinin yurtiçinden ve serbest bölgelerden satın alınarak yurtiçine toptan veya doğrudan satışı ya da yurtdışı ülkelere ihraç edilmesi için 2000 yılında kurulan bir şirkettir. Serbest tüketici konumundaki kişi ve kurumlara Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından verilen tedarik lisansıyla kaliteli ve müşteri memnuniyeti odaklı elektrik tedarik hizmeti sunmaktadır.

3 Zorlu Elektrik kaliteli ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet sunar.

4 Serbest Tüketici Kimdir? Serbest tüketici, elektrik tedarikçisini seçebilme özgürlüğüne sahip gerçek veya tüzel kişilerdir yılı itibarıyla EPDK, serbest tüketici limitini yıllık 4000 kwh olarak belirlemiştir. Bu tüketim miktarı aylık yaklaşık 130TL tutarında elektrik faturasına karşılık gelmektedir.

5 Serbest Tüketici Olmanın Avantajları Nelerdir? Serbest tüketiciler elektriklerini kimden tedarik edeceklerine kendileri karar vererek uygun fiyatlarla elektrik enerjisi kullanabilir. Kendileri için hazırlanan avantajlı fiyat tekliflerinden yararlanarak üretim ve işletim maliyetlerini azaltıp kârlılıklarını artırabilir. Kabul edecekleri indirimli teklif sayesinde ev ekonomisinde önemli yer tutan elektrik faturalarında düşüş sağlayarak evlerinde de önemli miktarda tasarruf sağlayabilir.

6 Serbest Tüketiciler Zorlu Elektrik e Nasıl Geçer? Serbest tüketicilerin Zorlu Elektrik e başvurmaları ya da Zorlu Elektrik in onlara ulaşmasıyla değişim süreci başlar. Zorlu Elektrik in indirimli fiyat teklifinden sonra karşılıklı anlaşma sağlanırsa Zorlu Elektrik tarafından Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi ne (PMUM) anlaşma bildirimi yapılır. PMUM onayından sonra talepte bulunan elektrik abonesi Zorlu Elektrik müşteri portföyüne dahil olur.

7 Serbest Tüketicilerin Faturalama Süreci Nasıl Gerçekleşir? Elektrik kullanımının başladığı ayın sonunda Zorlu Elektrik abonesinin bağlı olduğu dağıtım şirketi tarafından sayaç okuma işlemi gerçekleştirilir. Sözkonusu dağıtım şirketi, ilgili abonenin endeks bilgilerini sisteme yükledikten sonra Zorlu Elektrik faturayı düzenleyerek posta ve elektronik posta yoluyla aboneye ulaştırır.

8

9 Evde Enerji Tasarrufu İçin Neler Yapmalı?

10 1 Aydınlatma sistemlerinizde enerji tasarruflu ampulleri tercih edin. 2 Yemek yaparken kullandığınız kapların kapağını kapalı tutun. 3 Kullanmadığınız lambaları mutlaka kapatın. 4 Buzluktan çıkardığınız yemekleri pişirmeden evvel çözülmesi için bekletin. 5 Odalarınızı gün ışığından en iyi faydalanabileceğiniz şekilde tasarlamaya özen gösterin. 8 Evinizin daha fazla ışığa ihtiyaç duyulan bölümlerinde fazla sayıda lamba kullanmak yerine güçlü aydınlatma özelliğine sahip tek lamba kullanın. 9 Enerji verimliliği sağlayan elektronik aletler ve aydınlatma sistemleri kullanın. 10 Yemekleri fırınınızın üst raflarına koyun. Böylece pişirme sürenizi yüzde 20 oranında azaltmış olursunuz. 11 Bina yalıtımınızda enerji verimliliğine yönelik teknolojileri tercih edin ve pencerelerinizde iki ya da üç katlı cam kullanın. 6 Radyatörleri mobilyalarınızı kapatmayacak şekilde konumlandırmaya dikkat edin. 12 İhtiyacınız dışındaki elektrikli cihazların fişlerini prizden çıkarın. 7 Kullandığınız sıcak suyu 60 C ye kadar ısıtın. 13 Kış aylarında binanızın kapılarını açık bırakmayın ve kullanmadığınız odaları düşük ısıda tutun.

11 14 Çamaşır makinenizi 30 C de çalıştırın ve kurutma makinesi kullanmak yerine çamaşırlarınızı asarak kurutun. 20 Sıcak su deponuzu ve borularınızı yalıtım malzemesiyle kaplatın. 15 Mutfakta kullandığınız buzdolabı, bulaşık makinesi gibi gereçlerin daha verimli çalışabilmesi için onları temiz tutmaya özen gösterin. Güneş enerjisi kullanan sıcak su sistemlerini tercih edin. 16 İhtiyacınız doğrultusunda küçük model mutfak gereçlerini tercih edin. 17 Buzdolabınızın kapağını açmadan önce ne almak istediğinize karar verin, kapağı açık bırakıp düşünmeyin. 18 Sıcak yemeği buzdolabına hemen koymayın. Yemeği soğutmadan dolaba koymak hem dolabın daha fazla enerji harcamasına hem de yemekte bakteri üremesine sebep olur. 19 Fırında pişireceğiniz yemekler için seramik veya cam malzeme tercih etmeniz halinde fırının ısısını 20 C azaltın. Bu malzemeler ısıyı diğer malzemelere göre daha iyi ilettiği için aynı sonucu verecektir Buzdolabınızı 3-5 C aralığında çalıştırın. 23 Bulaşık makinenizin kurutma özelliğini atlayın. Yıkama işlemi bittiğinde makinenizin kapağını açmanız durumunda içindeki bulaşıklar kendiliğinden kuruyacaktır. 24 Isının boşa gitmesini engelleyebilmek için tencere ve tavanızın genişliğinin ocağınızla aynı boyutta olmasına dikkat edin. 25 Makarna yaparken makarnaları kaynamış suda 2-5 dakika arasında pişirdikten sonra kabın kapağını kapatın ve yaklaşık 5 dakika bekletin, 20 dakika boyunca makarnaları pişirmeyin. Pişen yemeği fırının kapağını sürekli açarak kontrol etmemek için fırın lambasını kullanın. Çünkü fırının kapağını her açtığınızda ısı enerjisinin büyük bir bölümünü kaybedersiniz.

12

13 İşyerinde Enerji Tasarrufu İçin Neler Yapmalı?

14 1 Ofisinizde kullanılan enerjinin mümkün olduğunca yenilenebilir kaynaklardan alınmasını sağlayın. 2 Çalıştığınız binadaki ısıtma ve klima cihazlarının durumunu, bu cihazların ısıtma ve soğutma ayarlarını kontrol edin. İlgili yenileme ve iyileştirme işlemlerini gerçekleştirin. 3 Klimaları doğrudan güneş ışığı almayan yerlere yerleştirin. 4 Isı kaybını önlemek amacıyla radyatörlerinizin üzerini daima açık tutun. 5 İş ortamınız için doğru tip ve büyüklükte aydınlatma kullanın. Elektrik ampullerini kompakt floresan lambalarla veya enerji tasarruflu ampullerle değiştirin. 6 Geniş alanların aydınlatılması aynı elektrik düğmesine bağlıysa bu alanları birkaç ayrı düğmeden aydınlanacak şekilde bölümlere ayırın. 7 Ofise aldığınız elektronik cihazları enerji verimli cihazlar arasından tercih edin. 8 Ofisinizin sıcaklığını kış aylarında C de, yaz aylarında 24 C de tutun. 9 Kış aylarında açmanız gerekmedikçe kapı ve pencereleri kapalı tutarak kaloriferleri kısın. 10 Ofisinizin mümkün olduğunca gün ışığıyla aydınlanmasını sağlayın.

15 11 Aydınlatma hizmetinin ayarlanabilmesi için harekete duyarlı dedektörler ve zaman ayarlı cihazları tercih edin. 14 Geceleri elektrikli ofis cihazlarının kapatılması için zamanlama cihazlarını devreye sokun. 12 İş saatleri dışında, güvenlik haricindeki aydınlatmayı devreden çıkarın. 13 Donanım satın alırken enerjiyi verimli kullanan cihazları tercih edin. Ofis bilgisayar donanımı yenilenirken masaüstü ve dizüstü bilgisayarların düşük enerji tüketimine sahip bileşenlerden (işlemci, bellek, disk, ekran, güç kaynağı vb) oluşmasına dikkat edin. 15 Bir saatten fazla ofis dışında olacağınız durumlarda bilgisayarınızın ekranını; iki saatten fazla ofis dışında olacağınız durumlardaysa bilgisayarınızı kapatın. 16 Ofisinizde ısıtma - soğutma amacıyla kullanılan ve enerji tüketimi yüksek olan jeneratör, klima gibi cihazların verimli çalışması için düzenli olarak gerekli bakım ve değişimlerini yaptırın. 17 Cep telefonlarının şarj aletleri, şarj etme işlemi tamamlandıktan sonra bile akım çekmeyi ve enerji harcamayı sürdürür. Telefonları şarj ettikten hemen sonra şarj aletini prizden çıkarın.

16 Sık Sorulan Sorular 1 Zorlu Elektrik müşterisi olursam ne kadar tasarruf ederim? Zorlu Elektrik müşterisi olduğunuzda eviniz ve işyeriniz için müşteri profiliniz doğrultusunda size sunduğumuz indirimli fiyat teklifi sayesinde 1 yıl boyunca elektriğinizi bizden aldığınız takdirde en az 1 faturanız bedavaya gelir. Sanayi abonelikleriniz içinse özel indirim fırsatlarımızdan faydalanabilirsiniz.* 2 Tedarikçi değişimi yapabilmem için herhangi bir teknik gereklilik var mı? Tedarikçi değişimi yapabilmeniz için sayacınızın elektronik olması ve saatlik okumaya açık olması dışında hiçbir teknik gereklilik yoktur. 3 Sayacım mekanikse tedarikçimi değiştiremez miyim? Sayacınızın mekanik olması halinde, bağlı olduğunuz dağıtım şirketine başvurarak değişim talebinde bulunabilirsiniz. İlgili dağıtım şirketi, sizden ek ücret talep etmeden sayacınızı elektronik bir sayaçla değiştirecektir. * Sanayi abonelikleri için geçerli değildir. Kampanya tarihine kadar geçerlidir. Zorlu Elektrik kampanya detaylarını değiştirme hakkını saklı tutar. Detaylar için sitemizi ziyaret edin.

17 4 Kullandığım elektriğin kalitesinde değişiklik olacak mı? Elektrik tedarikçinizi değiştirdiğinizde kullandığınız elektriğin kalitesinde hiçbir azalma veya eksilme meydana gelmez. Aynı altyapıyla hizmet almaya devam edersiniz. 5 Tedarikçi değişimi için ek ücret ödemem gerekecek mi? Tedarikçi değişimi işlemi için bağlı olduğunuz dağıtım bölgesine başvurduğunuzda herhangi bir ek ücret ödemeniz gerekmez. Üstelik müşterimiz olduğunuzda bağlı olduğunuz dağıtım bölgesine dilekçeyle başvurarak daha önceden yatırmış olduğunuz güvence bedelini geri alabilirsiniz. 6 Arıza, kesinti ve benzer durumlarda kiminle irtibat kurmam gerekir? Elektrik kesintisi, trafoda meydana gelebilecek arıza, sayaç bakımı, sayaç endeks okumaları gibi durumlarda bağlı olduğunuz dağıtım şirketiyle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Sözleşme süreçleri, sayaç tüketim faturaları, ödeme planı ve banka bilgileriyle ilgili herhangi bir durumdaysa elektrik tedarikçiniz size ihtiyaç duyduğunuz desteği sağlamaktadır. 7 Zorlu Elektrik müşterisi olmak için ne yapmalıyım? Son iki aya ait elektrik faturanızı adresine göndererek satış ekibimizden fiyat teklifi talep edebilirsiniz.

18 Zorlu Enerji Doğru Enerji Zorlu Enerji Grubu elektrik üretimi, satışı ve ticareti, doğalgaz ticareti ve dağıtımı, enerji santrallerinin projelendirilmesi ve anahtar teslim inşasıyla uzun süreli bakımı ve işletilmesi gibi enerji sektörünün her alanında hizmet vermektedir. Yurtiçinde ve yurtdışında hidroelektrik, rüzgâr, jeotermal ve doğalgaz santrallerinden oluşan tesislerinde toplam 1061 MW üretim hacmine ulaşmıştır. Grup, sürdürülebilir bir gelecek bilinciyle yurtiçinde kurulu gücünün %54 ten fazlasını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamaktadır.

19 Zorlu Enerji yurtiçinde kurulu gücünün %54 ten fazlasını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlar.

20 Detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya numaralı çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.

Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği. WWF-Türkiye

Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği. WWF-Türkiye Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği WWF-Türkiye Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği WWF-Türkiye Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği 3 Metin: Ceren Ayas, WWF-Türkiye Editörler: Deniz Tapan ve

Detaylı

Bu kitapta yer alan önerileri uygulayarak gelecek nesillere enerjisi tükenmemiş pırıl pırıl bir dünya armağan edebilirsiniz.

Bu kitapta yer alan önerileri uygulayarak gelecek nesillere enerjisi tükenmemiş pırıl pırıl bir dünya armağan edebilirsiniz. Her geçen gün hayatımızdaki önemi daha da artan elektrikli ev aletleri, zamandan ve iş yükünden tasarruf sağlarken diğer yandan geleceğimiz açısından da bizlere bazı sorumluluklar yüklüyor. Aslında biliyoruz

Detaylı

GÜNLÜK YAŞAMDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE TASARRUFU

GÜNLÜK YAŞAMDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE TASARRUFU ENERJİ VERİMLİLİĞİ HAFTASI GÜNLÜK YAŞAMDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE TASARRUFU Prof. Dr. Hüsamettin BULUT Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü Enerji Anabilim Dalı Osmanbey Kampüsü,

Detaylı

ENERJİYİ VERİMLİ TÜKETELİM ENERJİMİZ TÜKENMESİN

ENERJİYİ VERİMLİ TÜKETELİM ENERJİMİZ TÜKENMESİN ENERJİYİ VERİMLİ TÜKETELİM ENERJİMİZ TÜKENMESİN GİRİŞ Enerji verimliliği, binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesinin, endüstriyel işletmelerde ise üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan,

Detaylı

Hakan Pulsever. 1 Her hakkı saklıdır. İzinsiz çoğaltılamaz, dağıtılamaz ve amacı dışında kullanılamaz. Copyright 2014 Pulsever Enerji

Hakan Pulsever. 1 Her hakkı saklıdır. İzinsiz çoğaltılamaz, dağıtılamaz ve amacı dışında kullanılamaz. Copyright 2014 Pulsever Enerji Bayi Kitabı Elektrik Enerjisi, sadece çevremizdeki işletmelerin değil, aynı zamanda doğan her bir bireyin tıpkı ismi, lakabı, gölgesi veya kaderi gibi ilk nefesiyle üstüne bindirilmiş bir maliyettir. Bu

Detaylı

EVDE ENERJİ TASARRUFU İÇİN ÖNERİLER

EVDE ENERJİ TASARRUFU İÇİN ÖNERİLER EVDE ENERJİ TASARRUFU İÇİN ÖNERİLER Yaşamımız çevremizde yer alan su, toprak, hava, enerji, para, zaman vb. çeşitli kaynaklara sıkı sıkıya bağlıdır. Her insan çeşitli ihtiyaçlarını karşılayacak yaşamını

Detaylı

YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İÇİN 60 ÖNLEM

YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İÇİN 60 ÖNLEM YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İÇİN 60 ÖNLEM İklimler Değişiyor, Tehlike Kapımızda Dünyamız hızla ısınıyor, iklimler değişiyor. Her geçen gün yeryüzünün milyarlarca yıldır süren mucizevi dengesini ellerimizle bozuyoruz.

Detaylı

Yola devam. Moving on up. Kendi evinizde yaşama kılavuzu

Yola devam. Moving on up. Kendi evinizde yaşama kılavuzu Yola devam Moving on up Kendi evinizde yaşama kılavuzu Yola devam Kendi evinizde yaşama kılavuzu Moving on up Íçindekiler Eaves Başkanından Mesaj 5 1. Noktalı bölümün imzalanması 6 2. En baştan doğrusunu

Detaylı

ENERJİ TASARRUFU NEDİR?

ENERJİ TASARRUFU NEDİR? ENERJİ TASARRUFU NEDİR? Enerji tasarrufu, üretimde, konforumuzda ve iģ gücümüzde herhangi bir azalma olmadan enerjiyi verimli kullanmak, israf etmemektir. Aynı iģi daha az enerji kullanarak yapmaktır.

Detaylı

Ev araç ve gereçleri: Konutunuz için enerji tasarruf örnekleri.

Ev araç ve gereçleri: Konutunuz için enerji tasarruf örnekleri. Konutta verimli enerji kullanımına ilişkin sorularınız için: Hotline 08000 736 734 www.stromeffizienz.de Herausgeber: Deutsche Energie-Agentur GmbH (dena), Chausseestraße 128a, 10115 Berlin. Bilder: Giovanni

Detaylı

ENERJİ TASARRUFU NEDİR?

ENERJİ TASARRUFU NEDİR? ENERJİ TASARRUFU NEDİR? Enerji tasarrufu, üretimde, konforumuzda ve iş gücümüzde herhangi bir azalma olmadan enerjiyi verimli kullanmak, israf etmemektir. Aynı işi daha az enerji kullanarak yapmaktır.

Detaylı

Standardlar, Üretici için Tüketiciye Saygı, Tüketici için Üreticiye Güven Demektir. Türk Standardları Enstitüsü yürüttüğü faaliyetlerle;

Standardlar, Üretici için Tüketiciye Saygı, Tüketici için Üreticiye Güven Demektir. Türk Standardları Enstitüsü yürüttüğü faaliyetlerle; Hayatın idamesi tüketime bağlıdır. Beslenme, barınma, korunma, ısınma, aydınlanma, ulaşım ve haberleşme gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için pek çok madde ve mamül tüketilmektedir. Günümüzde gelişen

Detaylı

Elektrik kesintisi. Evinizin elektriğini sağlamak bizim işimizdir

Elektrik kesintisi. Evinizin elektriğini sağlamak bizim işimizdir Elektrik kesintisi Evinizin elektriğini sağlamak bizim işimizdir İçindekiler Elektrik kesintilerinin önlenmesi 3 UK Power Networks kimdir 4 Hangi olaylar elektrik kesintisine neden olur? 6 2 Planlı elektrik

Detaylı

www.turcas.com.tr www.turcaselektrik.com.tr Düşük maliyet, kesintisiz hizmet

www.turcas.com.tr www.turcaselektrik.com.tr Düşük maliyet, kesintisiz hizmet www.turcas.com.tr www.turcaselektrik.com.tr Düşük maliyet, kesintisiz hizmet Turcas Elektrik Toptan Satış A.Ş. Türkiye elektrik sektöründe bir öncü Turcas Elektrik Toptan Satış A.Ş. Sanayi tesisleri ve

Detaylı

Enerji. Tasarrufu. Zeynep ŞARLAK

Enerji. Tasarrufu. Zeynep ŞARLAK Enerji Tasarrufu Zeynep ŞARLAK Zeynep Şarlak Enerji Tasarrufu Proje T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmeleri Genel Müdürlüğü Proje İzleme ve Değerlendirme Grubu Fatma Özdoğan,

Detaylı

Turkey Sustainable Energy Financing Facility. Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı DEVELOPED BY:

Turkey Sustainable Energy Financing Facility. Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı DEVELOPED BY: Turkey Sustainable Energy Financing Facility Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı DEVELOPED BY: Katılımcı Bankalar: 2 İçindekiler 5 6 8 9 16 EBRD nin Sürdürülebilir Enerji Girişimi TURSEFF,

Detaylı

BİLİNÇLİ TÜKETİCİ TÜKETİCİ BİLİNCİ

BİLİNÇLİ TÜKETİCİ TÜKETİCİ BİLİNCİ T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü BİLİNÇLİ TÜKETİCİ TÜKETİCİ BİLİNCİ Eylül 2011 Ankara Bilinçli Tüketici - Tüketici Bilinci www. tuketici.gov.tr

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU UES 273 IK - UES 585 IKNF BUZDOLABI

KULLANIM KILAVUZU UES 273 IK - UES 585 IKNF BUZDOLABI KULLANIM KILAVUZU UES 273 IK - UES 585 IKNF BUZDOLABI BU KULLANIM KILAVUZU AŞAĞIDAKİ MODELLERİ KAPSAMAKTADIR. UES 273 IK UES 585 IKNF NO-FROST UES 585 IKNFI NO-FROST 1 BİLGİLENDİRME Uğur Soğutma A.Ş. tesislerinde

Detaylı

ENERJİNİN VERİMLİ KULLANILMASI. HAZIRLAYAN Dr. Mak. Müh. N. Alpay KÜREKCİ

ENERJİNİN VERİMLİ KULLANILMASI. HAZIRLAYAN Dr. Mak. Müh. N. Alpay KÜREKCİ ENERJİNİN VERİMLİ KULLANILMASI HAZIRLAYAN Dr. Mak. Müh. N. Alpay KÜREKCİ GİRİŞ Enerji verimliliği, binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesinin, endüstriyel işletmelerde ise üretim kalitesi ve miktarının

Detaylı

YÖNETMELİK ENERJİ KAYNAKLARININ VE ENERJİNİN KULLANIMINDA VERİMLİLİĞİN ARTIRILMASINA DAİR YÖNETMELİK

YÖNETMELİK ENERJİ KAYNAKLARININ VE ENERJİNİN KULLANIMINDA VERİMLİLİĞİN ARTIRILMASINA DAİR YÖNETMELİK 25 Ekim 2008 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 27035 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından: YÖNETMELİK ENERJİ KAYNAKLARININ VE ENERJİNİN KULLANIMINDA VERİMLİLİĞİN ARTIRILMASINA DAİR YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM

Detaylı

YÖNETMELİK ENERJİ KAYNAKLARININ VE ENERJİNİN KULLANIMINDA VERİMLİLİĞİN ARTIRILMASINA DAİR YÖNETMELİK

YÖNETMELİK ENERJİ KAYNAKLARININ VE ENERJİNİN KULLANIMINDA VERİMLİLİĞİN ARTIRILMASINA DAİR YÖNETMELİK 25 Ekim 2008 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 27035 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından: YÖNETMELİK ENERJİ KAYNAKLARININ VE ENERJİNİN KULLANIMINDA VERİMLİLİĞİN ARTIRILMASINA DAİR YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM

Detaylı

SİZE HEM EVİNİZİ HEM DE CEBİNİZİ ISITACAK TEKLİFİMİZ VAR.

SİZE HEM EVİNİZİ HEM DE CEBİNİZİ ISITACAK TEKLİFİMİZ VAR. SİZE HEM EVİNİZİ HEM DE CEBİNİZİ ISITACAK TEKLİFİMİZ VAR. Alarko - Techem Isı Giderleri Paylașım Hizmetleri Alarko - Techem Isı Giderleri Paylașım Hizmetleri Isı Gideri Paylașım Sistemimiz e gösterdiğiniz

Detaylı

Su ve Enerji Verimliliği

Su ve Enerji Verimliliği HAYATIN HER NOKTASINDA Su ve Enerji Verimliliği T.C. KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İhtiyacın kadar kullanmak Bu bir dengedir. Aslında tasarruf denge demektir. Bizim

Detaylı

Isı Payölçer Sistemi. açık protokol ısı payölçerler ile ısı gider paylaşımında yeni dönem

Isı Payölçer Sistemi. açık protokol ısı payölçerler ile ısı gider paylaşımında yeni dönem Isı Payölçer Sistemi açık protokol ısı payölçerler ile ısı gider paylaşımında yeni dönem Isı Gider Paylaşım Sistemi Termostatik vanalar her odanızın sıcaklığını istediğiniz dereceye ayarlamanızı sağlar.

Detaylı

Palmiye Park Gaziemir Kullanım Kılavuzu

Palmiye Park Gaziemir Kullanım Kılavuzu 2010 Palmiye Park Gaziemir Kullanım Kılavuzu PALMİYE PARK EV SAHİBİ HATTI 0232 462 4191 EGE Yapı / CDS Yapı Veryeri / Dağıstan Ortaklığı 2010 İçindekiler 1 GİRİŞ... 6 1.1 El Kitabının Amacı ve Kapsamı...

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ

KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ BU KULLANIM KILAVUZU USS 85 MODELİNİ KAPSAMAKTADIR. BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş. tesislerinde büyük bir özenle üretilen, kalite kontrollerinden

Detaylı

Resmi Gazete Tarihi: 25.10.2008 Resmi Gazete Sayısı: 27035

Resmi Gazete Tarihi: 25.10.2008 Resmi Gazete Sayısı: 27035 Resmi Gazete Tarihi: 25.10.2008 Resmi Gazete Sayısı: 27035 Enerji Kaynaklarının Ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç

Detaylı

TERAS 'TA YAŞAM KILAVUZU

TERAS 'TA YAŞAM KILAVUZU TERAS 'TA YAŞAM KILAVUZU PALMİYE PARK EV SAHİBİ HATTI 0232 462 4191 info@palmiyepark.com 1 Daha rahat bir yaşam için ; Ayakkabılar evin içinde çıkar,kapınızın önünü ferahlık kaplar! Camdan halı silkelenmez,komşunuzla

Detaylı

Resmi Gazete Tarihi: 25.10.2008 Resmi Gazete Sayısı: 27035

Resmi Gazete Tarihi: 25.10.2008 Resmi Gazete Sayısı: 27035 Resmi Gazete Tarihi: 25.10.2008 Resmi Gazete Sayısı: 27035 ENERJĠ KAYNAKLARININ VE ENERJĠNĠN KULLANIMINDA VERĠMLĠLĠĞĠN ARTIRILMASINA DAĠR YÖNETMELĠK BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç

Detaylı

KADINLARIN ENERJİ VERİMLİLİĞİ BİLİNCİNİN ÖLÇÜLMESİ ANKET RAPORU DEĞERLENDİRMESİ

KADINLARIN ENERJİ VERİMLİLİĞİ BİLİNCİNİN ÖLÇÜLMESİ ANKET RAPORU DEĞERLENDİRMESİ KADINLARIN ENERJİ VERİMLİLİĞİ BİLİNCİNİN ÖLÇÜLMESİ ANKET RAPORU DEĞERLENDİRMESİ Enerji Hanım Projesi anket çalışması, ülkemizde konutlarda enerji tüketen cihazlar, bu cihazların türleri, bu cihazlara sahip

Detaylı