KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ Eğitim Öğretim Yılı Tanıtım Katoloğu. Hazırlayan : Öğrenci İşleri Müdürlüğü

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ 2013 2014 Eğitim Öğretim Yılı Tanıtım Katoloğu. Hazırlayan : Öğrenci İşleri Müdürlüğü"

Transkript

1 KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ Eğitim Öğretim Yılı Tanıtım Katoloğu Hazırlayan : Öğrenci İşleri Müdürlüğü 1

2 KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından Temmuz 2009 da kurulan KTO Karatay Üniversitesi ilk öğrencilerini Eğitim Öğretim Yılında kabul etmiştir. Bünyesinde 2 Enstitü, 4 Fakülte, 1 Meslek Yüksekokulu bulunduran Üniversitemiz Konya Ticaret Odası (KTO) tarafından desteklenmektedir. Reel sektörün, esnafın, sanayicinin ve dolayısıyla halkın eğitimde paydaş olarak algılandığı Üniversitemizde temel hedefimiz kar amacı gütmeden sanayi ve ticaret kesimi başta olmak üzere tüm kesimlerle işbirliği içinde sorunlara çözüm getirmek, yoğun uygulamalı eğitimle en az bir lisan bilen, nitelikli, piyasayı tanıyan ve iş bulma kaygısı olmayan mezunlar vermektir. Uluslararası standartlara göre düzenlenen eğitim sistemi ve AKTS nin (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) sağladığı avantajlar ile öğrenciler, dünyanın çeşitli üniversitelerinde eğitim ve öğretim hayatlarına devam edebilmektedirler. Erasmus Üniversite Beyannamesi almaya hak kazanan üniversitemiz ERASMUS Programları çerçevesinde öğrencilerimize AB üyesi ülkelerin anlaşmalı üniversitelerinde 3 12 aylık dönemlerde eğitim alma fırsatı sunmaktadır. Üniversitemizde tam burslu, % 50 burslu ve % 25 burslu kontenjanlarımız bulunmaktadır. Ayrıca Üniversitemizin Lisans Programlarından birini, (Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, İnşaat Mühendisliği ve Sosyal Hizmet Bölümleri, hariç) ilk tercihine yazarak bu tercihine yerleştirilenlere %30, ikinci tercihine yazarak bu tercihine yerleştirilenlere %20, üçüncü tercihine yazarak bu tercihine yerleştirilenlere %10 oranında yerleşme sırasına bakılmaksızın öğrenimleri süresince tercih bursu verilir ve iki farklı burs almaya hak kazanan öğrenciler yüksek olan bursu almaya hak kazanır. Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs sadece yurtiçinde eğitim ücretini kapsamaktadır. Bunun dışında kalan barınma,beslenme, ulaşım, kitap ve yurtdışında eğitim giderleri burs kapsamı dışındadır. Burslar İngilizce Hazırlık sınıfında geçirilecek bir yılık süreyi de kapsar. Not ortalamasının düşük olması ya da alttan derslerin bulunması halinde burslar kesilmez. Ağırlıklı not ortalaması 3,50 ve üzeri olan öğrencilerimize sınıf kontenjanlarına göre % 100 den % 50 ye kadar üstün başarı burs imkanı sağlanmaktadır. Üniversiteye giriş yüksek başarı bursu olarak LYS yerleştirme türünde ilk 5000 ne giren öğrencilerimize başarı sıralamasına göre 8 ay boyunca TL ile TL oranlarında aylık burs verilmektedir.

3 HUKUK FAKÜLTESİ İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ İşletme Uluslararası Ticaret Turizm ve Otel İşletmeciliği Sosyal hizmet Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ Bilgisayar Mühendisiliği Elektrik Elektronik Mühendisiliği Mekatronik Mühendisiliği Makine Mühendisiliği İnşaat Mühendisiliği GÜZEL SANATLAR ve TASARIM FAKÜLTESİ İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Mimarlık Geleneksel Türk Sanatları ADALET MESLEK YÜKSEK OKULU SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İşletme Yüksek Lisans Programı (Tezli) İşletme Yüksek Lisans Programı (Tezsiz) Muhasebe ve Denetim Yüksek Lisans Programı (Tezsiz )

4 FEN BİLİMLER ENSTİTÜSÜ Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans Programı ( Tezli ) Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans Programı ( Tezsiz )

5 HUKUK FAKÜLTESİ Sadece bir hukuk diploması vermeyi değil kaliteli hukukçular yetiştirmeyi kendine misyon edinen fakültemiz uygulamalı eğitime önem vermektedir. Öğrencilerimize temel hukuki bilginin yanı sıra bilgiyi uygulama sürecine aktarabilme, esnek ve çok yönlü düşünebilme ve yeni bilgiye erişim yeteneği kazandırmayı hedeflemektedir. Fakültemizde hazırlık sınıfı yoktur. Fakat yabancı dile önem veren Üniversitemiz, Hukuk Fakültesi öğrencilerine seçmeli olarak Almanca ve İngilizce dersi vermektedir. Ayrıcalıklarımız Duruşma salonu, Uygulamalı eğitim, İkinci yabancı dil, Yılık eğitim ücreti TL dir Eğitim Öğretim Yılı Kontenjan Bilgileri Puan Türü % 100 Burslu % 50 Burslu %25 Burslu Ücretli Hukuk Fakültesi TM Eğitim Öğretim Yılındaki Üniversitemiz Hukuk Fakültesinin Taban Puanları % 100 Burslu % 50 Burslu %25 Burslu Ücretli Hukuk Fakültesi 424, , ,761 Hukuk Fakültesi %25 burslu kontenjana ilk defa bu yıl öğrenci alacağı için taban puan oluşmamıştır.

6 Çalışma Alanları : Hukuk Fakültesi mezunları; Hakim, Savcı, Noter ve Avukat olabilirler. İçişleri Bakanlığında ve Dışişleri Bakanlığında Bakanlık meslek memuru olarak görev alabilirler. Tüm bakanlıklar ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında müfettiş, hukuk müşaviri ve yönetici olarak çalışabilirler. Özel sektörde hukuk müşaviri, müfettiş ve yönetici olabilirler. Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi uluslararası kuruluşlarda uzman ve yönetici olarak görev yapabilirler. ÖSYM Bilgileri Eğitim Dili :Türkçe (İngilizce Hazırlık Sınıfı yoktur.) Süresi :4 yıl Puan Türü :TM-2

7 İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ Alanındaki son gelişmeleri yakından takip eden, yurtiçi ve yurtdışı deneyime sahip kadromuz, öğrencilerle iletişimi devam ettirerek gerek üniversite hayatı boyunca, gerek mezun olduktan sonra da öğrencilerimize destek vermeyi hedeflemektedir. İİBF, geleceğin yönetici ve işletmecilerini değişen rekabet koşullarında ulusal ve uluslararası düzeyde başarılı olabilecek donanımda yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Öğrencilerimizin; eğitim programlarını tamamladıktan sonra mesleki bilgiye sahip olmalarının yanı sıra analitik düşünmeyi bilen, girişimcilik ve yöneticilik vasıflarını kazanmış, vizyon sahibi ve yenilikleri yakından izleyebilen birer mezun olmaları hedeflenmektedir. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde ilk yıl ingilizce hazırlık sınıfı zorunludur. Bir yılın sonunda İngilizce Hazırlık sınıfında başarılı olamayan öğrencilerimiz borçlu olarak lisans öğretimine devam ederler. Öğrencilerimiz eğitim süresi boyunca Çince, Arapça, Rusça, Japonca, Almanca ve Fransızca gibi iş hayatında yoğun olarak kullanılan dünya dillerinden istediklerini seçebilecekler ve ikinci dil olarak öğrenebileceklerdir. Başarılı öğrencilerimiz çift anadalda eğitim yapma fırsatını yakalayabilir. Erasmus Üniversite beyannamesi almaya hak kazanan üniversitemiz ERASMUS Programları çerçevesinde öğrencilerimize AB üyesi ülkelerin anlaşmalı üniversitelerinde 3 12 aylık dönemlerde eğitim alma fırsatı sunmaktadır. İŞLETME ULUSLARARASI TİCARET SOSYAL HİZMET TURİZM VE OTEL İŞLETMECİLİĞİ SİGORTACILIK VE SOSYAL GÜVENLİK

8 Eğitim Öğretim Yılı Kontenjan Bilgileri Puan Türü % 100 burslu % 50 Burslu % 25 Burslu İşletme TM Uluslar arası Ticaret TM Ücretli Turizm ve Otel İşletmeciliği TM Sosyal Hizmet TM Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik TM İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrenim ücreti yıllık 16,000 TL dir Eğitim Öğretim Yılındaki Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Taban Puanları Puan Türü % 100 burslu % 50 Burslu % 25 Burslu Ücretli İşletme TM , , ,893 *220,844 Uluslar arası Ticaret TM , , ,622 *214,721 Sosyal Hizmet TM Turizm ve Otel İşletmeciliği TM * * * Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik TM EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA ÖĞRENCİ

9 *Taban puanı oluşmamıştır. ÖSYM Bilgileri Eğitim Dili Süresi ALACAKTIR. :Türkçe ( İşletme, Uluslararası Ticaret ve Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümlerinde bir yıl İngilizce Hazırlık Sınıfı zorunludur.) :4 yıl İŞLETME BÖLÜMÜ İşletmecilik, bilgi ve iletişim teknolojilerinin son 30 yıl içerisindeki hızlı gelişiminden en çok etkilenen saha olmuştur. İş çevrelerinde, süreç ve yöntemlerdeki hızlı değişim başarılı işletmeler için yeni bir yönetici profilini zorunlu kılmıştır. KTO Karatay Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatılmış, analitik düşünen ve çözümler sunabilen, etik kurallara ve çevreye duyarlı yöneticiler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Çalışma Alanları : Kamu Sektöründe; Maliye Bakanlığı, SPK, Hazine Müsteşarlığı, Merkez Bankası, Devlet Planlama Teşkilatı, Kamu İktisadi Teşebbüsleri, Sayıştay, İdari Yargı, Bakanlık Teftiş Kurulları gibi kurumlarda görev alabilirler. Özel Sektörde; İşletme Bölümü mezunları firma yönetiminden maliye müfettişliğine, muhasebecilikten bankacılığa, girişimcilikten ihracatithalat uzmanlığına kadar çok geniş bir yelpazede faaliyet gösterirler. Bu sebeple bu bölüm birçok üniversitede yer almakta ve her yıl önemli ölçüde mezun vermektedir.

10 ÖSYM Bilgileri Eğitim Dili :Türkçe ( Bir Yıl İngilizce Hazırlık Sınıfı zorunludur. Bir yılın sonunda hazırlık sınıfından borçlu olarak lisans eğitimine geçilebilmektedir.) Süresi :4 yıl Puan Türü :TM-1 ULUSLARARASI TİCARET BÖLÜMÜ Türkiye Cumhuriyeti günümüzde ihracatta 135 milyar, ithalatta 175 milyar doları yakalamış durumdadır ve Hükümet tarafından Cumhuriyetin kuruluşunun 100 üncü yılı olan 2023 yılında 500 milyar dolarlık bir ihracat öngörülmektedir. Bugün bu ihracat ve ithalat projeksiyonu, ulusal ve uluslararası pazarları tanıyan, sanayiyi bilen, üreticileri ve tüketicileri bir araya getirebilen, bankaları, ihracat ve ithalat işlemlerini, lojistiği ve gümrükleme işlemlerini gerçekleştirebilen, yani uluslararası ticareti bilen uzman işletmecilerin yetiştirilmesiyle mümkün olacaktır. Bu koşullar altında Uluslararası Ticaret Bölümü; uluslararası pazarlama alanında ve lojistik sektöründe öğrencilere uygulamaya yönelik analitik yaklaşımlarla problem çözme yeteneklerini kazandırarak, onları yaratıcı bireyler olarak iş yaşamına hazırlamayı amaçlamaktadır. Uluslararası Ticaret Bölümünün teori ve uygulamayı birleştirmesi ve iki yabancı dil avantajı öğrencilerimizin en büyük kazanımlarıdır. Çalışma Alanları :

11 Kamu Sektöründe; Dış ticaret Müsteşarlığı, Gümrük Müsteşarlığı, Denizcilik Müsteşarlığı, Hazine Müsteşarlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, İhracatı Geliştirme Merkezi, (İGM) Merkez Bankası, bankalarda ve diğer kurumlarda teftiş kurumları başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarda iş imkanı bulurlar. Özel Sektörde; Bankalar, sanayi şirketleri, hizmet, finans, iletişim sektörlerinde, ulusal ve uluslar arası dış ticaret ve gümrükleme müşavirlikleri / firmalar ve sigorta şirketleri gibi çok çeşitli kuruluşlarda yönetici, uzman, danışman, müfettiş, gibi ünvanlar altında kariyer yapabilirler. ÖSYM Bilgileri Eğitim Dili :Türkçe ( Bir Yıl İngilizce Hazırlık Sınıfı zorunludur. Bir yılın sonunda hazırlık sınıfından borçlu olarak lisans eğitimine geçilebilmektedir.) Süresi Puan Türü :4 yıl :TM-1 SOSYAL HİZMET BÖLÜMÜ Sosyal hizmet toplumsal refaha ulaşma yolunda; sosyal sorunların çözümü, insan haklarının korunması, yaygınlaştırılması ve sosyal adaletin sağlanması için birey, aile, grup ve toplum düzeyinde bilimsel yöntem ve tekniklere bağlı kanıt temelli çalışmalar yapan bir disiplin ve meslektir. Genel bir ifadeyle sosyal ve dayanışmanın bilimsel içerikli bir oryantasyonudur. Çalışma Alanları : 1- Çocuk yuvaları, yetiştirme yurtları, sevgi evleri, çocuk kulüpleri, sokak çocukları için merkezler, kreş ve gündüz bakım evleri, koruyucu aile ve evlat edinme hizmetleri gibi çocuk refahı alanında, 2- Gençlik merkezleri, yüksek öğrenim öğrenci yurtları, üniversitelerdeki mediko - sosyal merkezler ve öğrenci sağlık merkezleri gibi gençlik refahı alanında, 3- Aile danışma merkezleri, kadın konukevleri gibi aile refahı alanında, 4- Aile mahkemeleri, çocuk mahkemeleri, Emniyet çocuk şube müdürlükleri, çocuk eğitimevleri, cezaevleri, denetimli serbestlik büroları gibi adli hizmetler alanında, 5- Hastaneler, psikiyatri klinikleri, sağlık ocakları gibi sağlık alanında,

12 6- Huzurevleri, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri, yaşlı hizmet merkezleri, yaşlı klüpleri gibi yaşlı refahı alanında, 7- Özürlü bakım ve rehabilitasyon merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, gibi özürlü refahı alanında, 8- İnsan kaynakları,, fabrikalar, sendikalar gibi endüstriyel sosyal hizmet alanında, 9- Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, Kızılay, sivil savunma (afetlerde sosyal hizmet) gibi yoksullukla mücadele ve sosyal yardım alanında, 10- Toplum merkezleri gibi toplum kalkınması alanında faaliyet gösteren kamu ve özel sektördeki kurum ve kuruluşlarda çalışma olanağına sahip bulunmaktadırlar. ÖSYM Bilgileri Eğitim Dili Süresi Puan Türü :Türkçe :4 yıl :TM-3 TURİZM VE OTEL İŞLETMECİLİĞİ Türkiye gibi gelişmekte olan ve turizme oldukça elverişli doğal, tarihi ve kültürel mirası olan ülkeler bu pastadan daha fazla yararlanmalıdır. Turizm sektöründen daha fazla yararlanabilmek ve turizm gelirlerini arttırabilmek için KTO Karatay Üniversitesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü olarak hedefimiz turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu eğitimli, donanımlı ve yabancı dil bilen uzman elemanlar yetiştirmektir. Turizm ve Otel İşletmeciliği programı öğrencilerimize, sektörün ihtiyaç duyduğu temel turizm bilgisi ile birlikte, otel işletmeciliği, ön büro yönetimi, yiyecek içecek yönetimi, rekreasyon yönetimi, turizm pazarlaması gibi turizmin gereksinim duyduğu önemli konularda bilgi ve beceri kazandırılması hedeflenmektedir. Çalışma Alanları : Ulusal ve uluslararası otellerde, seyahat acentelerinde, catering işletmelerinde, kongre ve fuar işletmeciliği, marina işletmeciliği, rekreasyon işletmeleri, hava yolları ve charter şirketleri, denizcilik ve kurvaziyer işletmeleri, rent-a-car işletmeleri, enformasyon merkezleri

13 ÖSYM Bilgileri Eğitim Dili :Türkçe ( Bir Yıl İngilizce Hazırlık Sınıfı zorunludur. Bir yılın sonunda hazırlık sınıfından borçlu olarak lisans eğitimine geçilebilmektedir.) Süresi :4 yıl Puan Türü :TM-1 SİGORTACILIK VE SOSYAL GÜVENLİK Sigortacılık ekonomik, ticari ve mesleki faaliyetler, doğal felaketler, sağlık ve gelir güvencesi gibi alanlarda muhtemel risklere karşı modern bir risk dağıtma yöntemidir. Bu alandaki hizmetler gitgide çeşitlenmekte, yeni yöntemler geliştirilmekte ve kurumsal düzenlemeler yapılmaktadır. Sosyal güvenlik modern ekonomilerin en önemli problem alanlarındandır. Demografi, işgücü piyasalarındaki değişiklikler

14 ve istihdam sorunları, yoksulluğun giderilmesi ve dışlanmanın önlenmesi, daha geniş çerçevede sosyal siyaset, kamu dengesi ve kamu müdahaleleri gibi konuları sosyal güvenlik açısından analiz etmek zorunlu hale gelmiştir. Çalışma Alanları : Sigorta Sektörü, Vakıf ve Sendikalar, Düzenleyici ve Denetleyici Kurumlar, Hazine Müsteşarlığı, Sosyal Güvenlik Kurumları, Devlet Planlama Teşkilatı, Diğer Kamu Kurumları, TÜİK, Bankacılık Sektörü, Aracı kurumlar ve Sermaye Piyasası Kurumları, Factoring, Fortfaiting ve Leasing Şirketleri, Türkiye Bankalar Birliği, Sektördeki Yabancı Firmalar ÖSYM Bilgileri Eğitim Dili :Türkçe Süresi :4 yıl Puan Türü :TM-1 GÜZEL SANATLAR VE TASARIM FAKÜLTESİ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi; evrensel bilgi ve değerleri benimseyen, özgüveni olan, kültürel zenginliğe ve teknolojiye sahip meslek adamı yetiştirmeyi amaçlayan bir bilim yeridir. Tasarımın hangi alanında olursa olsun, tasarı ve beceri kavramları söz konusu olduğunda; özgün, toplumsal ve kültürel sorumluluğunu ve küresel konuları mesleği ile bütünleştirmeyi başarabilen bireylerin yetiştirilmesi fakültemizin öncelikli amacıdır Eğitim Öğretim Yılı Kontenjan Bilgileri

15 Puan Türü % 100 burslu % 50 Burslu % 25 Burslu Ücretli İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı TM Mimarlık MF Geleneksel Türk Sanatları YGS -3 Özel yetenek sınavı Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrenim ücreti yıllık 18,500 TL dir Eğitim Öğretim Yılındaki Üniversitemiz Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Taban Puanları Puan Türü % 100 burslu % 50 Burslu % 25 Burslu Ücretli İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı TM ,4 294,212 *210,682 Mimarlık MF EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA ÖĞRENCİ Geleneksel Türk Sanatları YGS -3 Özel yetenek sınavı ALACAKTIR. İÇ MİMARLIK VE ÇEVRE TASARIMI BÖLÜMÜ İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, mekan tasarlama eylemini insan odaklı gerçekleştirebilen, çevresel analizler ile kullanıcıların fiziksel ihtiyaçlarını belirleyebilen, katılımcı tasarım süreçleri ile mekanları kullanıcıların psikolojik ve duygusal ihtiyaçları çerçevesinde tasarlayabilen, tasarımlarını güncel kuramlar çerçevesinde kritik sorgulama ile kavramsallaştırabilen, tasarladığı mekanların gerçekleştirilmesi sırasında gerekli olan bilgi ve teknik donanımı uluslararası profesyonel standartlarda edinmiş, bağımsız tasarlama ve

16 çalışma güvenine sahip aynı zamanda hem kendi disiplini hem de diğer disiplinlerden profesyonellerle çalışırken iyi bir takım oyuncusu olma uyumu gösterebilen, mesleki sorumluluk ve etik kuralların bilincinde İç Mimarlar yetiştirmeyi hedeflemektedir. Çalışma Alanları: Bölüm mezunları yurtdışındaki seçkin master programlarına kabul edilmekte ve bu programları başarı ile tamamlamakta; ülkemizdeki yerli ve yabancı mimarlık, iç mimarlık ve tasarım ofislerinde tasarım ve uygulama (şantiye) alanlarında, mobilya üretim firmaları ve inşaat şirketlerinde veya serbest olarak çalışmaktadır. ÖSYM Bilgileri Eğitim Dili Süresi Puan Türü :Türkçe :4 yıl :TM-1 GELENEKSEL TÜRK SANATLARI BÖLÜMÜ Ülkemizin sahip olduğu zengin kültür varlıkları arasında ilk akla gelen bugün birer kültürel mirasımız olan Geleneksel Sanat ürünlerimizdir. Çok önemli bir yeri olduğunu düşündüğümüz bu hazinemizin yok olmasının önlenmesi ve nesilden nesile yaşatılmasının sağlanması için Geleneksel Sanatlar Eğitimi nin önemi bir kez daha anlaşılmış, geçmiş yıllara göre artan bir ivme ile gerekliliği eğitim alanına yansıması ile görülmüştür. KTO Karatay Üniversitesi'nin 2012 yılında kurduğu Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, 2013 yılında Geleneksel Türk Sanatları Bölümü ile Hat ve Tezhip, Seramik, Çini ve Cam, Halı-Kilim ve Eski Kumaş Desenleri ve Resim Anasanat Dallarını bünyesinde toplayarak eğitim faaliyetine başlamıştır. Bilimsel araştırma ve çalışmalara dayalı ve bir o kadar da uygulamaya yönelik çalışmalarıyla, eğitim-öğretimde nitelikli proje

17 çalışmaları ile sürekli faaliyet içinde olan bölümümüz, Geleneksel Türk Sanatlarımızı yaşatmayı, daha ileriye taşımayı hedef edinen, aynı zamanda güçlü kadrosu ile bölümümüzdeki öğrencilerimize modern bir eğitim-öğretim ortamı sunmak suretiyle kültür değerlerimize sahip çıkan bireyler yetiştirmektedir. Çalışma Alanları: Tasarımcı, hattat, tezhip, seramik, çini ve cam sanatçısı, dokumacı, sanat danışmanı, desinatör ve ressam olarak istihdam edilebilirler. Ayrıca; sanatçı olarak, atölye sistemi ile sanatlarını icra edebilirler. Lisansüstü eğitime devam edebilen öğrencilerimiz akademik kariyer yapma şansına da sahiptirler. Kamuda, Milli Saraylar, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Kültür Bakanlığı'nın ilgili birimlerinde çalışabildikleri gibi özel sektörde çalışma imkanlarına da sahiptirler. Alanlarıyla ilgili özel atölyelerde çalışabilmelerinin yanı sıra danışman olarak ekspertiz konularında görev alabilirler. Ayrıca; Restorasyon ve Konservasyon konularında ilgili alanlarda çalışabilirler, danışmanlık yapabilirler. "Lisans yeterliliği yanı sıra Pedagojik Formasyon programını tamamlamaları koşuluyla günün koşullarında geçerli olan sınavlardan gereken puanı almaları durumunda MEB tarafından öğretmen olarak atanabilirler." ÖSYM Bilgileri Eğitim Dili Süresi Puan Türü :Türkçe :4 yıl :YGS-3 Özel yetenek sınavı

18 MİMARLIK Ülkemizde ilk kez batılı anlayışla mimarlıktan söz edilmesi bugünkü Mimarlık Bölümü'nün temelini oluşturan, "Sanâyi-i Nefise Mektebi Âlisi" bünyesinde Resim ve Heykel subeleriyle birlikte kurulan Mimarlık şubesinin yetiştirdiği mimarlarla olmustur. Üniversitenin Mimarlık Bölümü'nün, kendinden sonra mimarlık eğitimine başlayan en yakın kurumla arasında yarım asırlık bir fark vardır. Mimarlık Bölümü, Türk mimarisinin çağdaş bir düzeye ulaşmasında olduğu kadar, mimarlık eğitiminde görev alan kadroların da kaynağını olusturmustur. Bölümün diğer eş eğitim kurumlarından ayırıcı ve belirgin özelliği, sanat ve teknoloji ağırlıklı programıdır. Bu izlenen eğitim politikası ve düzeyi Akademi'den, Üniversite statüsüne geçiste kurum adına en büyük potansiyel güç olmustur. Çalışma Alanları:Yapı üretiminin makro ve mikro ölçekli planlamasını yapmak, İnsanların barınma ve kullanımı için binalar tasarlamak, bunlara ait uygulama ve detay projelerini hazırlamak, Yapı uygulamasının projelerine, maliyetlere, iş programına ve yasal düzenlemelere uygunluğunu denetlemek, Kent, bölge, site ölçekli kamusal alanları tasarlamak, denetlemek ve bilimsel destek sağlamak,iç mimarlık ve peyzaj mimarisi alanında projeler üretmek veya bilimsel destek sağlamak,üniversitelerde Akademisyen olarak bilime katkıda bulunmak,yaşamın Hukuk gibi diğer sosyal bilim alanlarına bilirkişi olarak katkı sağlamaktır. ÖSYM Bilgileri Eğitim Dili Süresi :Türkçe :4 yıl Puan Türü :MF - 4

19 MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ KTO Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, baş döndürücü bir hızla dünyayı şekillendiren, maddeyi ve enerjiyi son asırda büyük ölçüde hizmetine almış insanoğlunun yakaladığı teknolojik ivmeyle paralel olarak, günün ihtiyaçlarına cevap verebilen nitelikli mühendisler yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Öğrencilerimizi teknik yetenekleri, sosyal becerileri ve ahlaki özellikleri bakımından dengeli bir biçimde eğiterek toplumda alanlarında liderlik yapabilecek pozisyonlar almasını sağlamak en büyük amacımızdır. Bunu sağlamak için birbirine destek veren sıcak bir eğitim öğretim ortamı oluşturmak fakültemizin en büyük idealidir. Her öğrenci kendi alanıyla ilgili en az iki firmada uygulamalı ortak öğretim görecektir. Bu konu üniversitemizin en çok önem verdiği konudur. Bu yolla öğrencilerimiz mezun olduklarında hayata hazır olacaktır. Fakültemizde ayrıca donanımlı mühendislik laboratuarları bulunmaktadır. Erasmus Üniversite beyannamesi almaya hak kazanan üniversitemiz ERASMUS Programları çerçevesinde öğrencilerimize AB üyesi ülkelerin anlaşmalı üniversitelerinde 3 12 aylık dönemlerde eğitim alma fırsatı sunmaktadır Eğitim Öğretim Yılındaki Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Taban Puanları % 100 burslu % 50 Burslu % 25 Burslu Ücretli Bilgisayar Mühendisliği 349, ,031 *225,201 *210,114 Elektrik - Elektronik Mühendisliği 388, ,403 *218,287 *261,835

20 Mekatronik Mühendisliği 401, ,142 *209,062 *214,454 Makine Mühendisliği 332, ,929 *211,715 *239,903 İnşaat Mühendisliği 324, , , Mühendislik Fakültesi öğrenim ücreti yıllık TL dir Eğitim Öğretim Yılındaki Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Taban Puanları % 100 burslu % 50 Burslu % 25 Burslu Ücretli Bilgisayar Mühendisliği 450, ,853 *228,678 *223,632 Elektrik - Elektronik Mühendisliği 446, ,705 *214,513 *235,758 Mekatronik Mühendisliği 458, ,492 *238,203 *252,731 Makine Mühendisliği 410, ,453 *227,496 *243,221 İnşaat Mühendisliği *Taban puanı oluşmamıştır. ÖSYM Bilgileri Eğitim Dili : % 30 İngilizce (İngilizce Hazırlık Sınıfı zorunludur.) Süresi : 4 yıl Puan Türü : MF-4

21 BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ Transistörün icadıyla başlayan insanın bilgisayarla hikâyesi yarım asrı henüz geçmişken, bilgisayar mühendisliğindeki gelişmeler baş döndürücü hızla devam ediyor. Öyle ki üç haftalık bir tatil için ayrılınca, döndüğünüzde görüyorsunuz ki bilgisayarlar artık daha hızlı Bilgisayar mühendisliğinin çalışma alanı bilgisayarın donanımı ve yazılımıyla ilgili her türlü konuyu kapsar. Bilgisayarın hayatımızdaki uygulamaları arttıkça bilgisayar mühendisliğinin araştırma konuları da gün geçtikçe artmaktadır. Yapay zekâ, doğal dil işleme, programlama dillerinin tasarımı ve geliştirilmesi, dijital mantık kapıları, mikroişlemciler, kriptoloji ve benzeri birçok konu bilgisayar mühendisliğinin araştırma konusuna girer. Günümüzde yaygınlaşan mobil cihazların üretimini yapan ve cihazlar için gerekli işletme hizmetlerini veren şirketler oldukça çoktur. Bütün bu şirketler bilgisayar mühendislerini istihdam etmektedir. Her gün meslek elemanı tanımı değişmektedir. Bilgisayar ve kullanımı ile ilgili bilgi sahibi olmak günümüzün meslek elemanları için olmazsa olmaz hale gelmiştir. Dolayısıyla mezunlara olan talep giderek artmaktadır.

22 KTO Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde dünya standartlarında bilgi üretimi ve mühendislik eğitimini amaçlanmaktadır. Çalışma Alanları : Eğitim, endüstri, ticaret, hizmet, danışmanlık alanlarında faaliyet gösteren kuruluşlarda, Bankalarda, yazılım ve sistem güvenliği, Bilişim sektörü ve şirketlerin bilgi-işlem birimlerinde, Savunma Sanayinde ve Üniversitelerde AR-GE birimleri ve Teknoparklarda, Ofis ve hastane otomasyonlarında, Bilgisayar donanımı ve yazılımı üreten ve pazarlayan firmalarda çalışırlar. ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ Elektrik-elektronik mühendisliği bütün dünyada araştırmaya ve gelişime en açık, uygulama alanı en geniş alanlardan biridir. Sinyal işleme, telekomünikasyon, kontrol, devre analizi ve tasarımı, mikroişlemci tasarımı, bilgisayar ağları tasarımı, robot tasarımı, optik cihazların tasarımı gibi güncel ve hızla gelişen konular, bölümün çalışma alanlarından bir kaç alt başlık olarak sıralanabilir. Görünmezlik pelerini geliştirilmesi, kanserle savaşan nano robotlar, optik kablolarla hızlı iletişim, resim ve ses dosyalarını görünmez dijital damgalarla damgalama ve benzeri heyecan verici birçok araştırma konusu da elektrik-elektronik bölümünün çalışma alanına girer. Günümüzde bilimsel ve teknolojik pek çok gelişme, Elektrik-Elektronik Mühendisliği kaynaklıdır. Bunun yanı sıra, sanayinin hemen hemen her sektörü, Elektrik-Elektronik Mühendisliği alanı ile doğrudan veya dolaylı ilişki içindedir. Dolayısıyla, Elektrik-Elektronik Mühendisleri hâlihazırda sanayide en çok ihtiyaç duyulan elemanlardandır. Çalışma Alanları : Güç sistemleri: Elektrik enerjisinin üretilmesi, iletilmesi ve dağıtımı için, Elektrik Santralleri, TEDAŞ ve vb. firmalar.

23 Tüketici Elektroniği firmaları: Vestel, Arçelik, Beko vb. beyaz eşya ve televizyon üreten şirketler. Endüstriyel Otomasyon ve Enstrümantasyon sektörü. Siemens, Schneider vb. şirketler. Haberleşme sektörü: Türk Telekom ve GSM firmaları. Elektrik motoru, jeneratör, transformatör üretim firmaları. Elkima, Volt elektrik vb. firmalar. Otomotiv Sektörü: Fiat, Renault vb. firmalar. Savunma Sanayi: ASELSAN, TAĠ vb. firmalar. Biyomedikal Elektroniği Sektörü Elektrik taahhüt sektörü: Fabrika, konut projeleri vb. firmalar. İmalat sektörü: CNC vb. firmalar. Havacılık ve uzay: Uçak, helikopter ve uyduların, üretim, bakım ve onarımı. Araştırma Geliştirme Kuruluşları: TÜBİTAK, üniversiteler ve şirketlerin AR-GE bölümleri. MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ Mekatronik, mühendislik tasarımlarında ve üretim tekniklerinde Makine mühendisliği, Elektrik-Elektronik mühendisliği ve Bilgisayar mühendisliğinin entegre edilmesiyle ortaya çıkan bir alandır. Mekatronik mühendisliği günümüzün ihtiyaçlarına cevap verebilmek için geliştirilen ve hızla gelişen bir mühendislik dalıdır. Üretim tesislerinde kullanılan robotlar, bilgisayar sabit bellek birimleri, modern tıbbi cihazlar

24 ve daha pek çok cihaz ve makinenin tasarımında yukarıda sıralanan mühendislik alanlarında geliştirilen teknikler kullanılmaktadır. Modern sistemler mekanik elektrik motorları, çeşitli büyüklükleri ölçmek için sensörler ve bu bilgileri işleyip uygun emirleri üretecek mikro - bilgisayarlar içerir. Son yıllarda nano-teknoloji kullanılarak üretilen sensörler ve motorlar ile oldukça küçük elektro-mekanik sistemlerin kullanımı ve üretimi hızla çoğalmaktadır. Bu gibi sistemleri bütün halinde analiz edecek ve tasarım adımlarını ortaya koyacak mühendisler Mekatronik Mühendisleridir. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu çağdaş teknolojik sistemlerin geliştirilmesi, işletilmesi ve bakımı alanlarında Mekatronik Mühendislerine büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Mekatronik hâlihazırda istihdam imkânları en yüksek alanlar arasındadır. Ülkemizin artan nüfusu, gelişme potansiyeli, Avrupa birliği üyelik süreci mevcut istihdam imkânlarını daha da geliştirecektir. Çalışma Alanları: Kontrol sistemleri (kuvvet, ivme, basınç ve sıcaklık kontrol sistemleri) Robotlar (taşıma, kaynak, kişisel hizmet robotları) Endüstriyel otomasyon (üretim bandı cihazları, paketleme, barkod sistemleri) Bina otomasyonu (güvenlik sistemleri, otomatik iklimlendirme sistemleri, otomatik kapı sistemleri) Ev ürünleri (çamaşır ve bulaşık makineleri) Otomotiv (hava yastığı, yakıt sistemi) Savunma sanayisi (insansız sistemler, mayın tarama robotları, otomatik yönlendirilmiş araçlar) Tıbbi uygulamalar (manyetik rezonans MR, atroskopikal cihazlar, ultrasonik problar v.s.) Havacılık mühendisliği (otomatik pilotlar, insansız hava araçları) Görüntü ve ses işleme (otomatik odaklama cihazları, ses ile kontrol edilen cihazlar) Üretim (NC, CNC, micromachining)

25 Lazer optik sistemleri (barkod) Akıllı ölçüm cihazları (kalibrasyon cihazları, test ve ölçüm sensörleri) Bu çalışma alanlarında faaliyet gösteren kuruluşlarda gerek teknolojik gelişmelerin yönü dikkate alındığında, gerekse ayrı ayrı elektrik, makine ve bilgisayar mühendisleri istihdamı yerine sadece bir Mekatronik mühendisi istihdam etmek, bir endüstriyel firma veya fabrika için daha avantajlı olmaktadır. MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ Makine Mühendisliği, günlük hayatta ve üretimde ihtiyaç duyduğumuz her türlü alet, cihaz, makine, sistem, süreç tasarımı ve üretimini gerçekleştiren bir mühendislik bilim dalıdır. Makine Mühendisi, bu işleri geçerli, verimli, güvenli, ekonomik, çevreye ve etik değerlere saygılı bir şekilde tasarım yapan ve uygulayan kişidir. Türkiye de ve dünyada en geniş çalışma alanı olan Makine Mühendisliği dünün, bugünün ve geleceğin mesleğidir. Genel Makine Mühendisliği en geniş çalışma alanına sahip bir mühendislik dalıdır. Otomotivden savunma sanayi araçlarına, kalorifer tesisatından nükleer santrale, çamaşır makinesinden petro-kimya tesislerine, buzdolabından buz pateni pistine kadar her konu Makine Mühendisliğinin ilgi alanına girer. Makine mühendisliği teknoloji gelişim sürecinde başta iş ve üretim makineleri olmak üzere her türlü endüstriyel tesislerde ve süreçlerde, çalışma ve yaşam mekânlarımızda tasarım, imalat, montaj, tesis kurma ve işletme konularında etkin ve üretken görevler alan kuramsal ve uygulamalı önemli ve aranılan saygın bir meslek türüdür. Geleceğe bakıldığında, yeni endüstriler doğdukça ve eski endüstrilerin otomasyon, bilgisayar kullanımı ve yeni enerji kaynaklarındaki gelişmelerden yararlandıkça, taşıyıcı ve hareketli sistem geliştiren makine mühendislerine büyük talep olmaktadır.

26 Mühendislik tasarım ve çözümlemelerinde çeşitli Bilgisayar Destekli Tasarım araçlarından yararlanılması ile laboratuar ortamlarında gerçekçi mühendislik problemlerinden yola çıkmak suretiyle öğrencilerin karmaşık tasarım ve uygulama çözümleriyle birlikte yetiştirilmesi, Makine Mühendisliği programının özellikleri arasında yer almaktadır. Çalışma Alanları: Otomotiv Sanayi: Gövde ve alt sistem parça tasarım ve üretimleri Havacılık ve Uzay: Uçak, helikopter ve uyduların, tasarım, üretim, bakım ve onarımı. Savunma Sanayi: Mekanik tasarım ve üretim (hava, kara, deniz araç ve silahları) Biyomekanik: Tıbbi gereçler tasarım ve üretimi Ev ürünleri: Çamaşır, bulaşık vb. makineler İmalat ve Üretim sektörü: Takım tezgâhları, üretim planlama Güç sistemleri: Enerji santralleri tesisleri Isıtma, Soğutma, İklimlendirme (HVAC): Motorlu taşıtlar, Hidrolik ve pnömatik makineler: Robotlar: Arama kurtarma, sanayi, kişisel hizmet vb. Endüstriyel otomasyon: Seri üretim hattı cihazları, paketleme vb. Bu çalışma alanlarında her türlü mekanik sistemlerin ve enerji dönüştürüm sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi, üretiminin planlanması ve bakımı konularında çalışan firmalar tarafından Makine Mühendisliği mezunları diğer mühendislik dallarına göre en çok oranda istihdam edilmektedir.

27 İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ İnşaat Mühendisliği en önemli mühendislik dallarından birisi olup tarihsel olarak kökleri milattan önce 3000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Modern inşaat mühendisliğinin ürünleri olan bina ve köprü gibi yapılar, tesisler, dağıtım ağları, iletim ve ulaşım hatları, yollar, su yapıları ve altyapı tesisleri her an doğrudan veya dolaylı olarak insanlar tarafından kullanılmaktadır. Çalışma Alanları: İnşaat mühendisleri, kamu ve özel kurum ve kuruluşlarda görev alabilirler. Genel olarak TC Devlet Demiryolları, Karayolları, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığında çalışmaktadırlar. Kendi işyerlerini açabilirler. Çeşitli inşaat firmalarına bağlı olarak yurt dışında çalışan inşaat mühendisleri de vardır.

28

29 ADALET MESLEK YÜKSEKOKULU 2011 yılında kurulan Adalet Meslek Yüksek Okulumuz, Eğitim Öğretim Yılında 40 öğrenci ile öğretime başlamıştır. Adalet Meslek Yüksekokulumuzun amacı kamu kuruluşlarının ve özel sektörün ihtiyaç duyduğu temel hukuk bilgisine sahip öğrenciler yetiştirmektir. Bu açıdan özellikle Adalet Bakanlığı bünyesinde ihtiyaç duyulan nitelikli ara insan gücünün yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Hazırlık sınıfı bulunmayan Adalet Meslek Yüksekokulumuzda öğrencilerimize iki yıllık bir süre içerisinde hem teoriye hem de uygulamaya yönelik nitelikli bir eğitim verilecektir Eğitim Öğretim Yılı Kontenjan Bilgileri Puan Türü % 100 burslu % 50 Burslu %25 Burslu Adalet Meslek Yüksek Okulu YGS Adalet Meslek Yüksek Okulu öğrenim ücreti yıllık TL. dir. Ücretli Eğitim Öğretim Yılındaki Üniversitemiz Adalet Meslek Yüksek Okulu Taban Puanları Puan Türü % 100 Burslu % 50 Burslu %25 Burslu Ücretli Adalet Meslek Yüksek Okulu YGS , , ,783 ÖSYM Bilgileri Eğitim Dili :Türkçe (İngilizce Hazırlık Sınıfı yoktur.) Süresi : 2 yıl Puan Türü :YGS-3

30 Adalet Meslek Yüksekokulumuzdan mezun olan öğrencilerimizin dikey geçiş sınavlarına girerek Hukuk Fakültelerine geçiş yapabilmeleri de mümkündür. Ayrıca mezunlarımız Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi nde lisans tamamlama hakkında da sahiptir. Çalışma Alanları: Adalet Bakanlığı nın yazı işleri müdürlüğü, icra dairesi müdürlüğü, zabıt katipliği, ceza infaz kurumları müdürlüğü gibi çeşitli birimlerinde görev alabilecekleri gibi kamu kurum ve kuruluşlarının hukuk birimleri, noterler, hukuk büroları, bankalar, şirketler vb. kuruluşların bünyesinde de çalışabilirler. İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFI KOORDİNATÖRLÜĞÜ Üniversite hayatınıza ilk adım olan hazırlık sınıflarımızda hedefimiz öğrencilerimizin orta öğretimden üniversite yaşamına başarılı bir geçiş yapabilmelerini sağlamak ve gelecekteki profesyonel iş hayatlarında İngilizceyi etkin bir şekilde kullanan, kendine güvenen bireyler haline gelmesini sağlamaktır. Genç, güçlü, seçkin ve deneyimli eğitim kadromuzla yirmi kişilik sınıflarda ve dil laboratuarlarımızda dinleme, konuşma, okuma, yazma olmak üzere dört ana dil becerisinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Üniversitemiz İngilizce Hazırlık Sınıfı öğrenim ücreti yıllık 15,000 TL dir. ULAŞIM Kampusumuz merkez Karatay ilçesindedir. Konya Adalet Sarayı yakınındadır. Mevlana Müzesi ve Kültür Merkezine oldukça yakındır. Konya Büyükşehir Otobüs İşletmesine ve Minibüs hattı son durağına yakınlığı nedeniyle kentimizde ki bir çok noktadan kampus alanımıza doğrudan ulaşmak mümkündür. YURT İMKANLARI Konya nın Büyükşehir olması ve dört üniversiteye ev sahipliği yapması nedeniyle kentimizde çok sayıda özel kız ve erkek yurdu bulunmaktadır. Bu yurtların en seçkin olanları ile üniversitemiz öğrenci yurt arasında hakem rolü üslenerek öğrencilerimize sahip çıkmaktadır.

31 ÖDEME KOŞULARI Üniversitemiz öğrenim ücretlerini dönemlik olarak almaktadır. İstenildiği takdirde dönem başına düşen miktara anlaşmalı olduğumuz bankaların ( Axess, Bonus, World, Paraf ) kredi kartına 4 taksit imkanı sunulmaktadır. SOSYAL BİLİMLERİ ENİSTİTÜSÜ Eğitim Öğretim Yılı Güz Döneminde Açılacak Yüksek Lisans Programları İşletme Yüksek Lisans Programı (Tezli) İşletme Yüksek Lisans Programı (Tezsiz) Muhasebe ve Denetim Yüksek Lisans Programı (Tezsiz) BAŞVURU ŞARTLARI Adayların; 1- ALES EA puanı türünden en az 55 puan alınmış olması gerekir. 2- İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tüm bölümleri, İşletme Fakülteleri, İktisat Fakülteleri, Siyasal Bilgiler Fakülteleri, Mühendislik Fakültesi tüm bölümleri, Hukuk Fakülteleri ile Turizm İşletmeciliği veya muadil Bölümleri, İstatistik Bölümü, Sağlık İşletmeleri veya muadili Bölümleri nden mezun olmaları, 3- Başarısını belirlemek için Genel Başarı Puanı (GBP) hesaplanacak ve adaylar bu nota göre sıralanacaktır. Toplam Puan; ALES puanının %50 si, Lisans Not Ortalamasının %.25 i ve mülakat değerlendirmesinde 100 üzerinden alınan puanın % 25 i toplanarak hesaplanır. Toplam Puanı 100 tam puan üzerinden 55 ve üzeri olan adaylar, toplam puanına göre en yüksek puandan başlanarak sıralanır.

32 PROGRAM ALES Mezuniyet Mülakat Not Ortalaması İşletme Tezli /4.0 - İşletme /4.0 - Tezsiz (GBP) hesaplama yöntemi 50 % 25 % 25 Ücret ve Ödeme Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Proğramları, program başına 6 bin TL'dir. Üniversitemizin anlaşmalı olduğu taksit özelliğine sahip, banka kredi kartları (Axsess, Bonus, Word, Paraf) ödenir. Ücretlere %8 KDV dahildir.

33 FEN BİLİMLERİ ENİSTİTÜSÜ Eğitim Öğretim Yılı Güz Döneminde Açılacak Yüksek Lisans Programları Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans Programı ( Tezli ) Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans Programı ( Tezsiz ) Öğrenci Kabul Koşulları 1 ) Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans Programına başvuracak öğrenci adaylardan, Mühendislik veya Teknoloji Fakültelerinin ilgili mühendislik bölümlerinden (Elektrik, Elektronik, Elektrik-Elektronik, Elektronik ve Haberleşme, Kontrol, Mekatronik, Bilgisayar, Enformasyon vb.) en az lisans derecesine sahip olması istenir. Fen-Edebiyat Fakültelerinin Matematik, İstatistik veya Fizik bölümlerinden mezun adaylar da Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans Programına başvurabilir. Tüm adaylar için lisans genel not ortalamasının en az 2.0 / 4.0 olması gerekir. 2 ) Tezli programa öğrenci kabulünde Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sayısal puan türü geçerlidir. ALES sayısal puan türünden 55 puandan az olmamak koşuluyla, KTO Karatay Üniversitesi Senatosu ve Fen Bilimleri Enstitüsü Yönetim Kurulunca belirlenecek asgari ALES puanına sahip olması gerekir. Uluslararası geçerliliği olan Graduate Record Examination (GRE) sınavının sayısal bölümünden 610 puan alan adayların puanları ALES sınavı yerine geçerli sayılabilir. Tezsiz programa öğrenci kabulünde sınav şartı aranması KTO Karatay Üniversitesi Fen Bilimleri Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğine göre belirlenir. 3 ) Tezli programa öğrenci kabulünde, ALES sayısal puanının % 50 si ve lisans not ortalamasının % 50 si dikkate alınarak başarı puanı hesaplanır. Tezsiz programa öğrenci kabulünde ise başarı puanı KTO Karatay Üniversitesi Fen Bilimleri Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğine göre belirlenir. Başarı puanının en az 50 olması gerekir. Fen Bilimleri Enstitüsü Yönetim Kurulu bu puanın üzerinde puan belirleyebilir.

34 Ücret ve Ödeme Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Proğramları, program başına 6 bin TL'dir. Üniversitemizin anlaşmalı olduğu taksit özelliğine sahip, banka kredi kartları (Axsess, Bonus, Word, Paraf) ödenir. Ücretlere %8 KDV dahildir.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İÇİNDEKİLER Misyon - Vizyon... 5 Neden Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi... 6 Fen-Edebiyat Fakültesi... 10 Arkeoloji Bölümü...11 Coğrafya Bölümü...12 Matematik Bölümü...13

Detaylı

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI Medipol lü Olmak Yarınlara Hazırlanmaktır. Sevgili Öğrenciler, Yüksek Öğretim misyonunun tematik çatısını oluşturan bilgi, öğrenen organizasyonlar olan çağdaş

Detaylı

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Yüzde Yüz İngilizce Eğitim Yapan Devlet Üniversitesi Yasamın Içinde... 2016 İÇİNDEKİLER Sunuş 02 2015-2016 Tanıtım Kitapçığı Misyon - Vizyon Neden Adana BTÜ? Fakülteler ve Bölümler Yüksekokullar Enstitüler

Detaylı

2010-2011 İÇİNDEKİLER

2010-2011 İÇİNDEKİLER 20102011 İÇİNDEKİLER 20102011 I. KOÇ ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA Koç Üniversitesi Tarihçesi Koç Üniversitesi nin Misyonu ve Vizyonu Neden Koç Üniversitesi Araştırma Olanakları 03 04 04 07 ii. İşletme Enstitüsü

Detaylı

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ MESLEKLER REHBERİ

İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ MESLEKLER REHBERİ İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ MESLEKLER REHBERİ 1 1 2 İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ MESLEKLER REHBERİ İÇİNDEKİLER Rektörün Mesajı... Tıp... Eczacılık... Diş Hekimliği... Hukuk... Mimarlık... Endüstri

Detaylı

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İŞLETME VE YÖNETİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İŞLETME VE YÖNETİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İŞLETME VE YÖNETİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ İŞLETME VE YÖNETİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, uluslararası standartlarda yüksek kaliteli

Detaylı

Puan Türüne Göre Programlar

Puan Türüne Göre Programlar Puan Türüne Göre lar www.emu.edu.tr 1 2015 2 DİL1 Mütercim - Tercümanlık... 1 İngilizce Öğretmenliği... 2 MF1 Matematik ve Bilgisayar Bilimleri İlköğretim Matematik Öğretmenliği MF3 Moleküler Biyoloji

Detaylı

Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu

Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu MESLEĞİN SESİ E-BÜLTEN Haziran 2015 E-DERGI HAKKINDA E-Dergimiz Mesleğin Sesi ; Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulumuzun, hem bölümlerimizi

Detaylı

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ İÇİNDEKİLER SUNUŞ....................... 5 YÜKSEKOKULLAR............... 70 2 SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ İÇİNDEKİLER SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ... 6 LİSANS EĞİTİMİ.................

Detaylı

İcra eden, tatbik eden karar veren daima daha kuvvetlidir. İlim tercüme ile olmaz inceleme ile olur.

İcra eden, tatbik eden karar veren daima daha kuvvetlidir. İlim tercüme ile olmaz inceleme ile olur. Millete gideceği yolu gösterirken dünyanın her türlü ilminden, keşiflerinden, gelişmelerinden yararlanalım, ama unutmayalım ki, asıl temeli, cevheri kendi içimizden çıkarmak zorundayız. İcra eden, tatbik

Detaylı

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Ulusal, Bölgesel ve Küresel Alanda İhtiyaçlara Cevap Verecek Bir Dünya Üniversitesi Eğitime hak ettiği değer ve

Detaylı

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL

Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Türkiye karar verirse her şeyi başarır. Turgut ÖZAL Ulusal, Bölgesel ve Küresel Alanda İhtiyaçlara Cevap Verecek Bir Dünya Üniversitesi Eğitime hak ettiği değer ve

Detaylı

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014 İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014 İçindekiler 6 Rektörden Mesaj 8 Tarihçe 10 Eğitim Olanakları 12 Uluslararası İşbirliği 14 Burslar ve Başarı Ödülleri 16 Öğrencilere Hizmetler 20 Kampüsler 22 Ayazağa Kampüsü

Detaylı

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. www.selcuk.edu.tr

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. www.selcuk.edu.tr TANITIM KATALOĞU Ülkemizde işgücü arzı ile talebi arasında ciddi uyumsuzluk mevcuttur. Bunun nedeni olarak mesleki eğitim kurumlarında uygulanan eğitim programları, bu programlarla yetiştirilen teknik

Detaylı

İçindekiler. İçindekiler

İçindekiler. İçindekiler İçindekiler 4 Rektörden Mesaj 6 Tarihçe 8 İTÜ'lü Olmak 10 Eğitim Olanakları 12 Uluslararası İşbirliği 14 Burslar ve Başarı Ödülleri 16 Öğrencilere Hizmetler 20 Kampüsler 22 Ayazağa Kampüsü 24 Bilgisayar

Detaylı

İçindekiler. İçindekiler

İçindekiler. İçindekiler İçindekiler 4 Rektörden Mesaj 6 Tarihçe 8 İTÜ'lü Olmak 10 Eğitim Olanakları 12 Uluslararası İşbirliği 14 Burslar ve Başarı Ödülleri 16 Öğrencilere Hizmetler 20 Kampüsler 22 Ayazağa Kampüsü 24 Bilgisayar

Detaylı

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 1 RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 2 3 İÇİNDEKİLER Rektörümüzün Mesaji... Genel Bilgi... Misyon ve Vizyon... Sayılarla Üniversitemiz...

Detaylı

Prof. Dr. Recep BİRCAN Rektör

Prof. Dr. Recep BİRCAN Rektör Okul genç beyinlere; insanlığa hürmeti, millet ve memleket sevgisini, şerefi, bağımsızlığı öğretir. Bağımsızlık tehlikeye düştüğü zaman onu kurtarmak için takip edilecek en uygun, en güvenli yolu öğretir.

Detaylı

Başarılı gençler insanlığın kazancıdır...

Başarılı gençler insanlığın kazancıdır... Başarılı gençler insanlığın kazancıdır... www.basari.edu.tr SAMSUN +90 362 280 10 00 Başarı-Sem Sürekli Eğitim Merkezi (Başarı-Sem), kursiyerlerinin yaşam boyu öğrenme ihtiyaçlarını karşılamaya, istihdam

Detaylı

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ 2007 2008 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ 2007 2008 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ 2007 2008 EĞİTİMÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU İSTANBUL 2008 İÇİNDEKİLER I. BÖLÜM TARİHÇE VE GENEL BİLGİLER SAYFA Vizyonu.. 2 Misyonu. 2 Tarihçesi... 2 Mütevelli Heyet. 3 Üniversite Senatosu...

Detaylı

Değerli Genç Arkadaşlarım,

Değerli Genç Arkadaşlarım, Değerli Genç Arkadaşlarım, Ünlü düşünür Platon un, yüzyıllar önce ideal eğitimin tanımını bizlere yaptığı Doğru eğitim bedeni ve ruhu olabildiğince güzel kılacak güçte olmalıdır cümlesi; sınırların ortadan

Detaylı

Geleceğe Giden Yol Burada Başlar

Geleceğe Giden Yol Burada Başlar Geleceğe Giden Yol Burada Başlar Sevgili Öğrenciler, Yüksek öğretim misyonunun tematik çatısını oluşturan bilgi, öğrenen organizasyonlar olan çağdaş müesseselerde en kritik kaynak halini almıştır. Üniversite

Detaylı

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. www.tf.sakarya.edu.tr

TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ. www.tf.sakarya.edu.tr TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ www.tf.sakarya.edu.tr Prof. Dr. Mehmet SARIBIYIK Teknoloji Fakültesi Dekanı Günümüzde, ülkeler arasındaki rekabet bilgi düzeyinde sürdürülmekte, toplumların geleceği

Detaylı

İÇİNDEKİLER İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ DE ÖNLİSANS MESLEK YÜKSEKOKULU

İÇİNDEKİLER İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ DE ÖNLİSANS MESLEK YÜKSEKOKULU İÇİNDEKİLER İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ DE ÖNLİSANS 7 9 MESLEK YÜKSEKOKULU Aşçılık* Bankacılık ve Sigortacılık* Deniz Ulaştırma ve İşletme Dış Ticaret Grafik Tasarımı* Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Detaylı

EGE ÜNİVERSİTESİ Meslek Yüksekokulları

EGE ÜNİVERSİTESİ Meslek Yüksekokulları EGE ÜNİVERSİTESİ Meslek Yüksekokulları 2014 Grafik Tasarım: Buket Şençitak Ege Üniversitesi Rektörlüğü Grafik Tasarım Birimi Baskı: Ege Üniversitesi Basımevi Bornova, İzmir Tel: 0232 388 10 22 / 2066 e-mail:

Detaylı

2014 YILI FAALİYET RAPORU

2014 YILI FAALİYET RAPORU EGE ÜNİVERSİTESİ 2014 YILI FAALİYET RAPORU Şubat 2015 Ege Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı İÇİNDEKİLER TABLO DİZİNİ 5 ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 9 MİSYON 13 VİZYON 13 1. AKADEMİK VE

Detaylı

2013 YILI FAALİYET RAPORU

2013 YILI FAALİYET RAPORU EGE ÜNİVERSİTESİ 2013 YILI FAALİYET RAPORU Nisan 2014 Ege Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı 1 2 İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 8 TABLO DİZİNİ 5 ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 9

Detaylı

Bilecik Üniversitesi 2008-2012

Bilecik Üniversitesi 2008-2012 Bilecik Üniversitesi 2008-2012 Bilecik Üniversitesi Rektörlüğü 11210 Merkez / BİLECİK Telefon : 0228 216 01 01 Belgegeçer : 0228 216 02 87 E-Posta : genelsekreterlik@bilecik.edu.tr www.bilecik.edu.tr Üniversiteler

Detaylı

AKADEMİK FAALİYET RAPORU

AKADEMİK FAALİYET RAPORU Gelecek elimizde... KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2012-2013 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI AKADEMİK FAALİYET RAPORU HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR. M. KEMAL ATATÜRK Düzenleme Tarihi: Ekim 2013 2/117

Detaylı

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI DEKAN IN MESAJI SEVGİLİ ÖĞRENCİLER 100. yılını geride bırakan köklü bir üniversitenin bünyesinde 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren genç ve dinamik bir fakültenin mensubu olmakla gurur duyabilirsiniz.

Detaylı