ÜÇÜNCÜ YAŞ TURİZMİ : MEDİKAL VE DENTAL AÇIDAN DEĞERLENDİRME VE KKTC

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ÜÇÜNCÜ YAŞ TURİZMİ : MEDİKAL VE DENTAL AÇIDAN DEĞERLENDİRME VE KKTC"

Transkript

1 ÜÇÜNCÜ YAŞ TURİZMİ : MEDİKAL VE DENTAL AÇIDAN DEĞERLENDİRME VE KKTC Prof. Dr. Hikmet Solak*, Eldem Şenkayalar*1 * : Near East University, Faculty of Dentistry, Lefkoşa 1: International Dental Patient Coordinator, Lefkoşa

2

3 Üçüncü yaş dönemi, kişinin üretim döneminden çıktığı ve farklı amaçlar için kullanabileceği yeterli boş zamana sahip olduğu dönemi belirler. Alt yaş sınırının ne olması gerektiğini araştıran uzmanların bir grubu 50 yaşı başlangıç yaşı olarak kabul ederlerken bir kısmında da 60 yaa 65 yaş üzerini tarif etmektedir. Yaşlılar için Almanlar genç kalabilenler, Fransızlar kır saçlılar, Amerikalılar ise kıdemli vatandaşlar terimini kullanırken turizm sektörleri 3. Yaş terimi üzerinde birleşmiştir. Yaşlılar psikolojik yapıları nedeniyle harekete, maceraya ve değişime açık değillerdir. İhtiyarlık çağının enerji düzeyi onların heyecan arama, değişik yaşam biçimlerinin tanıma ve hiç denenmemiş yeni bir işe cesaretle atılmalarına müsaade etmez.

4

5 Üçüncü yaş turizm pazarını oluşturan tüketicilerin davranışsal özellikleri birbirine çok benzemektedir. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz

6 ÜÇÜNCÜ YAŞ GRUBUNDA DENTAL TEDAVİ YAKLAŞIMLARI

7 ÜÇÜNCÜ YAŞ GRUBUNDA DENTAL TEDAVİ YAKLAŞIMLARI

8

9 Karmaşık sistemik düzensizlikleri olan yaşlı hastaların tüm dental tedavileri sırasında uygulanabilecek etkili ve verimli yaklaşım, 4 ana noktanın ya da hasta riskinin değerlendirilmesini içerir:. Enfeksiyon riski, Kanama riski, İlaçların yan etkileri veya ilaç etkileşimi riski, Hastanın dental tedavi sürecine dayanabilme gücü.

10 OSKOG: Yaşlı hastalarda klinik kararlar alırken sistemik yaklaşımı içeren bu protokol diş hekimine tedavi öncesinde değerlendirilmesi gereken dental, sistemik ve farmakolojik, işlevsel, estetik, etik ve finansal faktörlerde rehberlik eder. Oral Sistemik Kabiliyet Otonomi (Özerklik) Gerçekçilik

11 YAŞA BAĞLI DENTAL DEGİŞİKLİKLER Dişler Diş çevre dokuları Oral Mukoza Tükürük Bezleri Kemik

12

13 Ülkenin önce eğitim daha sonra Casino kültürüne dayalı turizm potansiyeli üstün nitelikli girişimcilerin varlığı ile çeşitlenmeye başlamış akredite hastanelerin varlığı ile sağlık alanında da bir potansiyel oluşmaya başlamıştır

14 Eğitim alanındaki ülke potansiyeli Ülkenin ilk turizm potansiyeli önce eğitim alanında başlamıştır. 6 üniversite, 50 bin öğrenci ile bu misyona yürüyen KKTC de Sadece YDÜ nün 63 ülkeden öğrencileri bulunmaktadır. Kuşkusuz kaliteli turizm için sürdürülebilirlik ve nitelikli iş gücü çok önemlidir. Bu bağlamda Üniversitemizle birlikte Ülkedeki Üniversitelerin Otelcilik ve Turizm alanında ilgili fakülteleri devrededir. Sağlık bilimleri alanında sadece Yakın Doğu Üniversitesinin Tıp, Diş Hekimliği Eczacılık ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri bulunmaktadır. Diğer Üniversitelerinde bu alanda girişimleri çok yenidir.

15 Kuzey Kıbrıs a turizm amacı ile gelen yolcuların sağlıkla ilgili uymaları gereken herhangi bir kural ve aşı olma şartı yoktur. Devlet tarafından sağlanan sağlık hizmetleri beş devlet hastanesi ile on altı sağlık merkezinde verilmektedir. Sağlık hizmetleri yanında, sağlıkla ilgili düzenli denetimler de Sağlık Bakanlığı na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi tarafından yapılmaktadır. Konaklama tesisleri ile yiyecek içecek endüstrisinde çalışan tüm personelin sağlık karnesi bulunmaktadır. Sağlıklı hizmetlerin sunulması denetim altına alınmıştır.

16 Diş Hekimliği Fakültesi 2007 yılında kurulan Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi dünyada ilk JCI akreditasyonuna sahip Diş Hekimliği Fakültesi unvanına sahiptir. Kliniklerimize yılları arasında 27 farklı ülkeden hasta girişi yapılmıştır. Bu ülkeler arasından en fazla hasta girişi İngiltere, Azerbaycan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Almanya ve Rusya dan olmuştur. % 54 hasta girişiyle İngiltere ilk sırada yer almaktadır. Güney Kıbrıs ta yaşanan son ekonomik krize kadar yabancı hasta girişinde adanın güney kesiminin 3. sırada olması bile iki toplumun entegrasyonuna katkıda bulunması açısından bizi çok mutlu etmeye yetmektedir. Bu durum sağlığın milliyetinin olmadığının da en önemli göstergesidir. Hastaların yaş profillerine baktığımızda ise yaş grubunda en çok hasta girişi görülmüştür. Buna yakın bir oranla 65 yaş ve üzeri grup gelmektedir. Bu iki grup hastaların %71 lik kesimini oluşturmaktadır.

17 2010 yılında 200 milyon dolar maliyetle 55 bin metre kare kapalı alanda kurulan YDÜ hastanesini 38 branşta 150 akademisyen uzman hekimle hizmet verebilen 22 si VIP olmak üzere, 520 yatak kapasitesinin bulunan bir kurumdur.

18 SÜPER BİLGİSAYAR Dünyanın 13. süper bilgisayarı Üniversitemize ait olup bu bilgisayar Dünya Kanser Araştırma Merkezi nin genel verilerini işlemektedir. Bu bilgisayardan büyük ve hızlı 12 bilgisayar daha olmasına rağmen, Üniversitemizin bu bilgisayarı, kanser çalışmalarında dünyada en fazla sonuç üreten bilgisayar olma özelliğini taşımaktadır.

19 Hastane bünyesinde bulunan ülkenin ilk ve tek ambulans uçağının da hem kendi hastalarımız hem de turist misafirlerimizin ihtiyaçları için her an hazır bekletilmektedir. Amacımız sadece sağlık hizmeti için ülkeye insan getirmek değil, dünyanın siyasi olarak tanımadığı ülkemizi sağlık eliyle dünyaya tanıtmaktır. Sağlık bunun için çok önemli ve değerli fırsattır.

20 TANITIMLAR 2011 deki 4.Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi, Libya Anlaşması : Libya vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gönderilerek Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nden özel koşullarda sağlık hizmeti almasını kapsayan bu protokol Dr. Suat Günsel ile Libya Sağlık Bakanı Abdal Rahman Ali El Kıssa tarafından, KKTC Başbakanı ve Sağlık Bakanı şahitliğinde imzalanmıştır. Libya'daki yaralıların Yakın Doğu hastanesinde de tedavi edilmiş olmaları küçük ülkemizin büyük onurudur.

21 Kuzey Kıbrıs Turizm Markası nın uluslararası platformda Sağlıklı Ülke olarak algılanması ve ülkeye nitelikli turist getirilmesi amacıyla Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ile tur operatörleri arasında 2012 Kasım ayında Londra da World Travel Market Turizm Fuarı nda 2012 de ITB Berlin'e 2013 Mart ayı başındaki ITB Berlin Fuarında protokoller imzalanmıştır. Uluslararası kamuoyuna duyurulan protokollerle Kuzey Kıbrıs a gelecek turistler YDÜ Hastanesi nin güvencesi altına alınmış, bu imza ile Kuzey Kıbrıs ın güvenli bir turizm destinasyonu olarak imajı güçlendirilmiştir. Bu girişimlerle gerek akademik sorumluluk gerekse adanın en büyük medikal hizmet yatırımı kurumu olarak Yakın Doğu Üniversitesi, medikal turizmde KKTC'nin yol haritasının hazırlanmasında öncü aktif rol üstlenmiştir. 2011'den önce Almanya'dan tarifeli uçaklarla Kıbrıs'a gelen turist sayısı 3-4 bin civarında iken sağlıklı destinasyon imajının da etkisiyle İlk defa 2011'de Almanya'dan 10 bin kişi gelmiştir. 2012'de charter uçakların sayısının artmasıyla 22 bin kişiye ulaşılmıştır. 2013teki hedef 30 bine ulaşmaktır.

22 Şubat 2013 te Türk Hava Yolları ile Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi arasında Kuzey Kıbrıs'ta Medikal Turizm'in gelişmesine yönelik önemli bir protokol imzalanmıştır. Bu protokolde Türk Hava Yolları'nın Medikal Turizm'in gelişmesine destek olabilmek amacıyla Türkiye'de sağlık kuruluşları ile yaptığı ve medikal tedavi almak için seyahat eden yolculara uygulanan indirimli uçak bileti tarifeleri ile ek bagaj hakkının bundan böyle Kuzey Kıbrıs'a da uygulanacağını belirtilmiştir. Tüm bunlara ek olarak Türkiye deki özel sağlık sigortalarının KKTC de yaptığı anlaşmalarda ülkemizdeki sağlık turizminin yön bulmasında yardımcıdır yılından itibaren sigorta sektörünün öncü şirketlerin ile bir anlaşma imzalamıştır. Bu anlaşmaya göre sağlık sigortasına sahip olanlar Yakındoğu Üniversitesi Hastanesi nin bütün teşhis, tedavi, operasyon ve rehabilitasyon imkanlarından yararlanabilmektedir.

23 Sektörün önemli sorunlarına baktığımızda ise medikal turizme yönelen hastaneler ile turizm sektörü arasında sağlam iletişim köprüsü kurulamaması önemli bir sorun olarak gösterilmektedir. Bir turizm yazarımızın iki tarafta birbirine kendini ifade etmekte zorlanıyor şeklinde ifade ettiği bu olgu aslında biraz cesaretli bir söylemle rol paylaşımında herkesin kendi senaryosuna göre oynama isteğidir. Bizim modelimizde ise dental ve medikal tedaviler için yurt dışından gelen hastalara ve yakınlarına hizmet vermek amacıyla Uluslararası Hasta Koordinasyon Merkezi '' oluşturulmuştur. Bu merkez, yabancı hastaların Kuzey Kıbrıs'a ulaşımlarını, konaklamalarını, ülke içindeki tur ve transferlerini planlayarak, hastanede kendi dillerinde iletişim kurmalarını ve ülkelerine güvenle dönmelerini koordine etmektedir. Bu hizmetler Yakın Doğu Turizm ve Seyahat İşletmeleri (YDTSİ) çatısında yer alan seyahat acentesi, otel ve konukevi yoluyla sağlanmaktadır. Tüm bileşenlerin kendi bünyemizde bulunması modelimizin en güçlü yönüdür.

24 Giriş bölümünde belirtildiği gibi 3. Yaş grubunun sosyal fiziksel ve davranışsal özelliklerine uygun, KKTC nin doğal tarihi zenginliklerini bir arada sunacak bir coğrafyada huzurlu dingin bir çiftlik evi konseptinde sunulan YAŞLILAR KÖYÜ PROJESİ nin alt yapısı tamamlanmış olup yakın gelecekte hizmette olacaktır. Bu projenin en vurucu yanı meyve bahçelerinin arasında deniz kenarında yürüyüş parkurları bulunan, yaş grubuna ait aktivasyonlara uygun, Antik Soli kentinin yanında, yaşlıların kaldıkları süre boyunca görevli kişi ve kuruluşlara güven duyması beklentilerini üst düzeyde karşılayacak arzuladıkları bir konseptte olmasıdır. Üçüncü yaş turizmine yönelik yapılanmada turizmin sağlığı konusunda eğitimli, yeterli sayı ve nitelikte sağlık personelin olduğu, yeterli fiziki altyapı ve tıbbi donanıma sahip, kolay ulaşılabilen bir ilk basamak sağlık hizmeti oluşturulması zorunludur. Anında müdahalede bulunacak sağlık merkezlerinin tesisi şarttır. Ayrıca Turistler tedavi edici sağlık hizmetlerini alıştıkları standartta talep etmektedirler. Bütün bu sorunlara ilişkin en temel tedbir, sağlık sisteminin turistik yörelerde örgütlenmesidir. Turizm, sağlığı adından da anlaşılacağı gibi yalnızca turistin sağlığı ile ilgili olmayıp çevre sağlığı, gıda güvenirliliği ve sektörde çalışanların sağlık sorunlarına kadar her konuyu kapsamaktadır. Bu özelliklerin tümünü üniversitenin imkânları sağlamaktadır.

25

26 Sonuç ve Öneriler Üçüncü yaş dönemi, kişinin üretim döneminden çıktığı ve farklı amaçlar için kullanabileceği yeterli boş zamana sahip olduğu dönemi belirler. Dolayısıyla mevsimlik yoğunlaşmaların uzağında ılıman iklimlerde diğer yaş gurupları için ölü sezon olabilecek zamanlarda turizmi çeşitlendirmek ülke ekonomisi yararınadır. Üçüncü yaş turizmi daha çok organize tur ağırlıklı ve emekli olan kişilerinde üye oldukları dernekler kanalıyla yapılmaktadır. Bunların beklentilerinin iyi analiz edilip sunabileceğimiz hizmetler ve potansiyelimiz bu gruplara iletilmelidir

27 Özellikle elektronik medyada kolay anlaşılır isteğe cevap veren kullanıcı dostu web sayfaları aracılığı ile ya da acenteler ile bu arayışları bulup değerlendirmek gerekir. 3. Yaş grubu, maceraya ve değişime açık değillerdir. Yaşları değişik yaşam biçimlerinin tanıma ve hiç denenmemiş yeni bir işe cesaretle atılmalarına müsaade etmez. Bu nedenle yolculuktan dinlenme tesislerine, lokanta kafeterya vb tüm yerlerde buna uygun davranılmalıdır. Özel farklılıklar için asla normal tarife dışında ücret istenmemelidir.

28 3. Yaş grubu için dental turizm planlayanların yaşlılara özel dental ve çevre doku değişikliklerini iyi bilen profesyonel birikimi olan tecrübeli bir hekim kadrosuyla çalışmaları dental 3. Yaş turizminin temel noktasıdır. Dental turizm planlamalarında dental ve medikal tedavilerin birlikte yürütülebileceği, anında konsültasyon imkanı olan projelere destek ve ağırlık verilmelidir

29 Beş bin yıllık bir tarihi olan KKTC'nin çok önemli kültürel birikimleri ve misafirperverliği ile bir ada ülkesi olarak turistleri ağırlamaktayız. Hem turist sağlığının garanti altına alındığı, hem de sağlık hizmeti alabilmek için yüksek standartların sunulduğu bir ülke oluşturduk. Herkesi KKTC'ye davet ediyoruz.

30 BAŞLICA KAYNAKLAR Dinçer Zeki Mithat; Üçüncü yaş turizmi ve alınacak sağlık tedbirlerinin bu turizm üzerindeki etkileri, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm Ana Bilim Dalı, yüksek lisans tezi, İstanbul-1994 Gökdeniz Ayhan; Turistlik ürün çeşitlendirme stratejisi ve Türkiye de üçüncü yaş turizminin yapısal analizi ve geliştirilmesi. Balıkesir Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı, Doktora Tezi, Balıkesir-1994 Hacıoğlu Necdet; Turistlik ürün çeşitlendirme stratejisi ve Türkiye de üçüncü yaş turizminin yapısal analizi ve geliştirilmesi Balıkesir Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı, Doktora Tezi, Balıkesir-1994 Küçük Atlan Derman; Türkiye de üçüncü yaş turizmi İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm Ana Bilim Dalı, Doktara Tezi, İstanbul-1991 Yıldırım Süreyya; Üçüncü yaş turizmi ve bunun Türkiye açısından değerlendirilmesi. Anatolia: Türizm araştırmaları Dergisi. 8;

SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARI SENDİKASI TÜRKİYE SAĞLIK SİSTEMİ: SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMI DEĞERLENDİRME RAPORU. Doç. Dr. Hasan Hüseyin YILDIRIM

SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARI SENDİKASI TÜRKİYE SAĞLIK SİSTEMİ: SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMI DEĞERLENDİRME RAPORU. Doç. Dr. Hasan Hüseyin YILDIRIM SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARI SENDİKASI TÜRKİYE SAĞLIK SİSTEMİ: SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMI DEĞERLENDİRME RAPORU Doç. Dr. Hasan Hüseyin YILDIRIM Kasım 2013 SAĞLIK-SEN YAYINLARI - 21 Sağlık-Sen Adına

Detaylı

KAHRAMANMARAŞ İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI

KAHRAMANMARAŞ İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI KAHRAMANMARAŞ İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 2012-2015 KAHRAMANMARAŞ İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 1 ÖNSÖZ Turizm sektörü son yıllarda gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler için giderek daha büyük

Detaylı

YAYIN NO DPT: 2741 TÜRKİYE DE YAŞLILARIN DURUMU VE YAŞLANMA ULUSAL EYLEM PLANI

YAYIN NO DPT: 2741 TÜRKİYE DE YAŞLILARIN DURUMU VE YAŞLANMA ULUSAL EYLEM PLANI YAYIN NO DPT: 2741 TÜRKİYE DE YAŞLILARIN DURUMU VE YAŞLANMA ULUSAL EYLEM PLANI SOSYAL SEKTÖRLER VE KOORDİNASYON GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2007 ISBN 978 975 19-4115 - 5 (basılı nüsha) Bu Çalışma Devlet Planlama Teşkilatının

Detaylı

SAĞLIK BAKANLIĞI ORGANİZASYON VE YÖNETİMİNDE YAŞANAN SORUNLAR ve MEVCUT DURUM ANALİZİ. Coşkun Can Aktan

SAĞLIK BAKANLIĞI ORGANİZASYON VE YÖNETİMİNDE YAŞANAN SORUNLAR ve MEVCUT DURUM ANALİZİ. Coşkun Can Aktan SAĞLIK BAKANLIĞI ORGANİZASYON VE YÖNETİMİNDE YAŞANAN SORUNLAR ve MEVCUT DURUM ANALİZİ Coşkun Can Aktan I. GİRİŞ Türkiye Cumhuriyeti Anayasası na göre, ülke sınırları içinde yaşayan herkesin, sağlıklı bir

Detaylı

ÖZEL İLGİ TURİZMİ: KAPSAMI, ÇEŞİTLERİ VE TÜRKİYE DE UYGULANABİLİRLİĞİ

ÖZEL İLGİ TURİZMİ: KAPSAMI, ÇEŞİTLERİ VE TÜRKİYE DE UYGULANABİLİRLİĞİ T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI DIŞ İLİŞKİLER VE AVRUPA BİRLİĞİ KOORDİNASYON DAİRESİ BAŞKANLIĞI ÖZEL İLGİ TURİZMİ: KAPSAMI, ÇEŞİTLERİ VE TÜRKİYE DE UYGULANABİLİRLİĞİ UZMANLIK TEZİ TOLGA HAN ULUÇEÇEN MAYIS

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI STRATEJİK PLAN 2013-2017

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI STRATEJİK PLAN 2013-2017 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI STRATEJİK PLAN 2013-2017 ARALIK - 2012 BAKAN SUNUŞU İnsan Önce İnsan Eşref-i mahlûkat insan Bu düstur ile yola çıktık. Rehberimiz İnsanların en hayırlısı insanlara hizmet edendir.

Detaylı

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 1 2 OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI ÖNSÖZ Turizm sektörü son yıllarda gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler için giderek daha büyük bir önem kazanmaktadır.

Detaylı

Kış Sporları Turizmi Kayak Turistlerinin Kış Turizm Merkezlerini Algı ve Değerlendirmelerine Ait Bir Araştırma (Palandöken de Bir Uygulama)

Kış Sporları Turizmi Kayak Turistlerinin Kış Turizm Merkezlerini Algı ve Değerlendirmelerine Ait Bir Araştırma (Palandöken de Bir Uygulama) Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi 2013 17 (2): 293-324 Kış Sporları Turizmi Kayak Turistlerinin Kış Turizm Merkezlerini Algı ve Değerlendirmelerine Ait Bir Araştırma (Palandöken de

Detaylı

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN Kültür ve Turizm Tanıtımında Bir Araç Olarak Internet Kullanımı ÖNSÖZ... II ÖZET... III GİRİŞ...

Detaylı

KONYA TİCARET ODASI TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİM, AB YE UYUM SÜRECİNDE TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİMİN DURUMU VE KONYA YA İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTE İHTİYACI

KONYA TİCARET ODASI TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİM, AB YE UYUM SÜRECİNDE TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİMİN DURUMU VE KONYA YA İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTE İHTİYACI KONYA TİCARET ODASI TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİM, AB YE UYUM SÜRECİNDE TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİMİN DURUMU VE KONYA YA İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTE İHTİYACI Etüd-Araştırma Servisi Nisan 2008 İÇİNDEKİLER GİRİŞ...1 BİRİNCİ

Detaylı

Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı

Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı Türkçe versiyon Altındağ Nilüfer Osmangazi Tepebaşı Umeå Yıldırım Elif Karadenizli Bostancıoğlu Süleyman Yavuz Yiğit Bağdaş Ali Gülbay Süleyman

Detaylı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Ülkesel Fizik Planı. Bölüm II. Mevcut Durum ve Eğilimler (Tasarı)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Ülkesel Fizik Planı. Bölüm II. Mevcut Durum ve Eğilimler (Tasarı) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ülkesel Fizik Planı Bölüm II. Mevcut Durum ve Eğilimler (Tasarı) Şehir Planlama Dairesi İçişleri Bakanlığı Lefkoşa - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 2014 İçindekiler 1. Giriş...

Detaylı

Ara ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ İÇ KONTROL STANDARTLARI UYUM EYLEM PLANI. Aralık 2014. Kontrol Ortamı. Risk Değerlendirme. İzleme. Kontrol Faaliyetleri

Ara ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ İÇ KONTROL STANDARTLARI UYUM EYLEM PLANI. Aralık 2014. Kontrol Ortamı. Risk Değerlendirme. İzleme. Kontrol Faaliyetleri ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ İÇ KONTROL STANDARTLARI UYUM EYLEM PLANI Ara Kontrol Ortamı İzleme Risk Değerlendirme Aralık 2014 Bilgi ve İletişim Kontrol Faaliyetleri , Çukurova Üniversitesi Balcalı /ADANA www.cu.edu.tr

Detaylı

SEYAHAT ACENTACILIĞI VE TUR OPERATÖRLÜĞÜ

SEYAHAT ACENTACILIĞI VE TUR OPERATÖRLÜĞÜ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2589 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1558 SEYAHAT ACENTACILIĞI VE TUR OPERATÖRLÜĞÜ Yazarlar Doç.Dr. Sabah BALTA (Ünite 2, 4, 5, 6, 7) Dr. Volkan ALTINTAŞ (Ünite 1,

Detaylı

Turizm Öğrencilerinin Her Şey Dahil Sistemine Yönelik Tutumları. Tourism Students Attitudes on All Inclusive System

Turizm Öğrencilerinin Her Şey Dahil Sistemine Yönelik Tutumları. Tourism Students Attitudes on All Inclusive System Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, Sayı 30, 2013 Bahar, 1-24. Turizm Öğrencilerinin Her Şey Dahil Sistemine Yönelik Tutumları Doktora Öğrencisi Funda Ön Esen Akdeniz Üniversitesi

Detaylı

HALK SAĞLIĞI İLE İLGİLİ GÜNCEL SORUNLAR VE YAKLAŞIMLAR

HALK SAĞLIĞI İLE İLGİLİ GÜNCEL SORUNLAR VE YAKLAŞIMLAR HALK SAĞLIĞI İLE İLGİLİ GÜNCEL SORUNLAR VE YAKLAŞIMLAR Yayına Hazırlayan Doç. Dr. Dilek ASLAN Ankara Tabip Odası MART 2009 ANKARA 2 Halk Sağlığı İle İlgili Güncel Sorunlar ve Yaklaşımlar Bu kitabın tüm

Detaylı

BULDAN STRATEJİK YOL HARİTASI

BULDAN STRATEJİK YOL HARİTASI BULDAN STRATEJİK YOL HARİTASI Mayıs, 2010 Hazırlayan: Denizli ABİGEM AB Türkiye İş Merkezlerinin Yaygınlaştırılması Projesi AB tarafından finanse edilen ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından

Detaylı

BOSNA HERSEK SEKTÖR RAPORLARI

BOSNA HERSEK SEKTÖR RAPORLARI BOSNA HERSEK SEKTÖR RAPORLARI TURİZM SEKTÖRÜ Bu çalışma PGlobal Küresel Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri adına, Bosna Hersek te yatırım yapmayı planlayan yatırımcıları bilgilendirmek için hazırlanmıştır

Detaylı

DÜNYA GÖZ HASTANESİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 2014 Yılı Faaliyet Raporu

DÜNYA GÖZ HASTANESİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 2014 Yılı Faaliyet Raporu DÜNYA GÖZ HASTANESİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 2014 Yılı Faaliyet Raporu 2. DÜNYA GÖZ HASTANESİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı Sayın Ortaklarımız, Değerli Yatırımcılarımız, 20 yıldır

Detaylı

KMÜ Sosyal ve Ekonomi k Araştırmalar Dergi si 15 (25): 15-24, 2013 ISSN: 1309-9132, www.kmu.edu.tr

KMÜ Sosyal ve Ekonomi k Araştırmalar Dergi si 15 (25): 15-24, 2013 ISSN: 1309-9132, www.kmu.edu.tr KMÜ Sosyal ve Ekonomi k Araştırmalar Dergi si 15 (25): 15-24, 2013 ISSN: 1309-9132, www.kmu.edu.tr Gelişen Dünya da Turizm Sektörünün Yeri Muhammed KARATAŞ 1 Serap BABÜR 2 1 Akdeniz Üniversitesi, İktisadi

Detaylı

EVALUATION OF ALL INCLUSIVE SYSTEM AND ITS EFFECTS TO STAKEHOLDERS AT A GLANCE OF THE HOTEL MANAGERS (THE CASE OF MARMARIS) Abstract.

EVALUATION OF ALL INCLUSIVE SYSTEM AND ITS EFFECTS TO STAKEHOLDERS AT A GLANCE OF THE HOTEL MANAGERS (THE CASE OF MARMARIS) Abstract. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Dergisi, Bahar 2005, 1:97-124 HER ŞEY DAHİL SİSTEMİNİN VE SİSTEMDEN FAYDALANANLAR AÇISINDAN ETKİLERİNİN OTEL YÖNETİCİLERİNİN GÖZÜNDEN DEĞERLENDİRİLMESİ (MARMARİS ÖRNEĞİ)

Detaylı

ÖNSÖZ... 3 1. GİRİŞ... 4. A-) Genel Özeti... 4. B-) Araştırma Metodolojisi... 5 2. REJENERE İPLİK SEKTÖRÜ GENEL DURUMU... 7

ÖNSÖZ... 3 1. GİRİŞ... 4. A-) Genel Özeti... 4. B-) Araştırma Metodolojisi... 5 2. REJENERE İPLİK SEKTÖRÜ GENEL DURUMU... 7 UŞAK TİCARET ODASI REJENERE İPLİK SEKTÖRÜ DIŞ TİCARET İHTİYAÇ ANALİZİ UŞAK 2012 1 ÖNSÖZ... 3 1. GİRİŞ... 4 A-) Genel Özeti... 4 B-) Araştırma Metodolojisi... 5 2. REJENERE İPLİK SEKTÖRÜ GENEL DURUMU...

Detaylı

İnsan Hakları ve Karşılaştırmalı Sosyal Politika Yaklaşımı Işığında. Türkiye'de Ruh Sağlığı Politikaları: Tespitler ve Öneriler OLKAN ILMAZ

İnsan Hakları ve Karşılaştırmalı Sosyal Politika Yaklaşımı Işığında. Türkiye'de Ruh Sağlığı Politikaları: Tespitler ve Öneriler OLKAN ILMAZ İnsan Hakları ve Karşılaştırmalı Sosyal Politika Yaklaşımı Işığında Türkiye'de Ruh Sağlığı Politikaları: Tespitler ve Öneriler V Y OLKAN ILMAZ İstanbul Bilgi Üniversitesi Kasım 2012 İnsan Hakları ve Karşılaştırmalı

Detaylı

CUMHURİYETÇİ TÜRK PARTİSİ ÖZGÜRLÜK VE REFORM PARTİSİ KOALİSYON HÜKÜMETİ

CUMHURİYETÇİ TÜRK PARTİSİ ÖZGÜRLÜK VE REFORM PARTİSİ KOALİSYON HÜKÜMETİ CUMHURİYETÇİ TÜRK PARTİSİ ÖZGÜRLÜK VE REFORM PARTİSİ KOALİSYON HÜKÜMETİ HÜKÜMET PROGRAMI 30 EYLÜL 2006 Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri, Kıbrıs Türk Halkı 24 Nisan 2004'te gerçekleşen Referandum'da

Detaylı

ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak...

ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak... Sürdürülebilirlik Raporu ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak... İçindekiler 2 Yönetiṁ Kurulu Başkanı ndan Mesaj 4 Vizyon, Misyon, Hedef ve İlkeler 6 Kısaca Otokar 8 Otokar ın Rekabet Avantajları 10

Detaylı

1- Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi

1- Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi 1- Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi İçindekiler 2 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 3 İcra Başkanı nın Mesajı 4 Yaşar

Detaylı

KOBİ LERİN TEMEL SORUNLARI VE SAĞLANAN DESTEKLER

KOBİ LERİN TEMEL SORUNLARI VE SAĞLANAN DESTEKLER T.C. SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI K O S G E B KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ GELİŞTİRME VE DESTEKLEME İDARESİ BAŞKANLIĞI KOBİ LERİN TEMEL SORUNLARI VE SAĞLANAN DESTEKLER Yrd. Doç. Dr. Tahir AKGEMCİ Haziran

Detaylı

Analiz. seta TÜRKİYE DE SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİ: MEVCUT DURUM, SORUNLAR VE ÖNERİLER ERDAL GÜMÜŞ

Analiz. seta TÜRKİYE DE SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİ: MEVCUT DURUM, SORUNLAR VE ÖNERİLER ERDAL GÜMÜŞ seta Analiz. S E T A S i y a s e t, E k o n o m i v e T o p l u m A r a ş t ı r m a l a r ı V a k f ı w w w. s e t a v. o r g A ğ u s t o s 2 0 1 0 TÜRKİYE DE SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİ: MEVCUT DURUM, SORUNLAR

Detaylı