2. YATIRIMCI GRUBU Güvenceye önem veren yatırımcılar, gayrimenkul finanse etmek isteyenler

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "2. YATIRIMCI GRUBU Güvenceye önem veren yatırımcılar, gayrimenkul finanse etmek isteyenler"

Transkript

1 YATIRIM ARACI Ürün Broşürü Wüstenrot Ideal Bausparen Yatırım Aracı Yapı tasarrufu Vade bitimi Kredi tahsisi sırasında Yatırım Bölgesi Almanya Koşullar Tarifeye bağlı Yatırım Sınıfı Yapı tasarrufu Sermayenin Geri Ödenmesi Kredi verildiğinde ya da fesihten 6 ay sonra Risk Sınıfı 1. Sözleşme Ortağı Wüstenrot Bausparkasse AG, Wüstenrotstraße 1, Ludwigsburg UniCredit Bank AG Wüstenrot Bausparkasse AG yapı tasarrufu ürünlerini sadece aracı olarak sunuyor. Sözleşme kararını Wüstenrot Bausparkasse alır. Kredi sözleşmesi imzalandıktan sonra yasal fesih hakkınız mevcuttur. 2. YATIRIMCI GRUBU Güvenceye önem veren yatırımcılar, gayrimenkul finanse etmek isteyenler 3. Ürün DetaylarI Yapı tasarrufu kombine bir tasarruf ve kredi ürünüdür. Ürün türü İşleyİşİn genel tanıtımı / Ödeme profili Erİşİm / Pİyasa değerini belirleyen etkenler (vade boyunca) Yapı tasarrufu Yapı tasarrufçusu belli bir yapı tasarrufu üzerinden bir yapı tasarrufu sözleşmesi imzalar. Yapı tasarrufu sözleşmesinin iki aşaması vardır. Tasarruf aşamasında yapı tasarrufçusu tasarruf sandığının kullanımına faiz uygulanan paralar sunar. Böylece kendi sermayesini oluşturur. Sözleşmede belirlenen asgari tasarruf mevduatına ulaşıldığında, mevduat ise gerektiği kadar bekletildikten sonra sözleşmede belirlenen meblağ tahsis edilir. Tahsis edildikten sonra yapı tasarrufçusu bu meblağı bankadan çekebilir. Ayrıca (kredi değerliliği ölçümü sonunda kredi geri ödeme gücünün belirlenmesi koşuluyla) yapı tasarruf tutarı ve tasarruf mevduatı arasındaki fark kadar ev ekonomisiyle ilgili konut ekonomisi tedbirleri için yapı tasarrufu kredisine hak kazanır. Kredinin borç faiz oranı başından sabittir, sermaye piyasasındaki dalgalanmalardan etkilenmez. Mevduat: Yapı tasarruf sözleşmesindeki meblağın tahsisinden sonra yapı tasarrufçusu mevduatını kullanabilir oluyor. Tahsisten önce her an yapı tasarruf sözleşmesinden 6 aylık fesih süresini göz önünde bulundurarak geri çekilebilir. Bu durumda yapı tasarrufu kredisi hakkından vazgeçmiş olur. Kredi: Tahsis edildikten sonra yapı tasarrufçusu yapı tasarrufu kredisini kredi değerliliği ölçümü sonunda kredi geri ödeme gücünün belirlenmesi koşuluyla kullanabilir.

2 Wüstenrot Ideal Bausparen Sayfa 2 ÜRÜN BİLGİLERİ Wüstenrot Ideal Bausparen farklı tarife seçenekleri sunuyor: Asgari tasarruf tutarı Flexibel (B / U) EUR Rentabel (B / R)¹ EUR Finanzierer (B / F) EUR Finanzierer XXL (B / FX) EUR Tasarruf aşaması Yıllık mevduat faizi Flexibel (B / U) ve Rentabel (B / R) % 1,0 Finanzierer (B / F) ve Finanzierer XXL (B / FX) % 0,5 Daha yüksek faiz (en az 7 yıllık tasarruf süresinde ve tahsis sonrasında yapı tasarruf kredisinin ödenmesinden vazgeçme durumunda) Rentabel (B / R)² % 2,5 4,0 Flexibel (B / U) % 2,0 Finanzierer (B/F), Finanzierer XXL (B/FX) ve Flexibel (B/U) tarifelerinde genel biriktirme yapı tasarrufu tutarının 5 i kadar, Rentabel (B/R) tarifesinde 6 sı kadardır.³ ¹ ) Maksimum yapı tasarruf : müşteri başına EUR ² ) Ideal Bausparen Tarif B ve Wüstenrot Wohn-Riester Tarif RB'nin Rentabel (B/R veya RB/R) tarifelerinde % 1 temel faiz oranının yanı sıra bonus faiz uygulanır. Gelecek takvim yılı için toplam faizlendirme oranı cari yılın tarihinde sabit getirili menkul kıymetler gelirleri üzerinden belirlenir; faizlendirme en az % 2,5, en fazla % 4,0 olur. Daha yüksek faizlendirme sözleşme tarihinden sonraki 10uncu takvim yılı sonunda biter. Gençler için bonus: Fazla faizlendirme en erken yapı tasarrufçusunun 20 yaşını doldurduğu takvim yılının sonunda biter. ³ ) Genel biriktirme asgari tasarruf mevduatına ulaşılıncaya kadar Yapı Tasarruf Sandığı'na ödenir. Bunun ötesinde özel ödeme kabulü Yapı Tasarruf Sandığı tarafından onaya tabidir. Yapı Tasarruf Sandığı tarafından şu anda (son güncelleme: Mayıs 2013) takvim yılı başına EUR özel ödeme, genel biriktirme aşılmamış olduğu sürece, kabul edilir. İşveren birikim payı (Vermögenswirksame Leistungen) bundan bağımsız olarak ödenebilir. Kredi aşaması Yapı tasarrufu kredisi için koşullar Bütün tarife seçeneklerinde kredi hakkı yapı tasarrufu mevduat tutarının çıkarıldığı yapı tasarrufu kadardır. Tarife seçeneği Finanzierer (B / F) Asgari tasarruf mevduatı Yapı tasarrufu meblağının % 30 u Yapı tasarrufu meblağının en çok % 70'i Sabit borç faizi % 1,6, % 2,6 ya da % 3,6 seçenekli % 1,77 2,30 sabit borç faiz oranı % 1,6 ise Efektif yıllık faiz % 2,80 3,35 sabit borç faiz oranı % 2,6 ise % 3,83 4,41 sabit borç faiz oranı % 3,6 ise Yapı tasarrufu meblağının en az 4 ü, en çok 10 u kadar yaklaşık 16 yıl, 8 aydan başlayarak yaklaşık 20 yıl, 11 aya kadar Finanzierer (B / F) tarifesi dahilinde yapı tasarrufu kredisini Değişiklik imkânları kullanmadan önce % 1,60, % 2,60 ya da % 3,60 borç faizleri arasında değişiklik yapılabilir. * * Değişiklik için Yapı Tasarruf Sandığı nın onayı gereklidir.

3 Wüstenrot Ideal Bausparen Sayfa 3 Tarife seçeneği Finanzierer (B / F) için temsili örnek Yapı tasarruf EUR Net kredi EUR Yıllık bağlı borç faizi (sabit) % 1,6 % 2,6 % 3,6 300 EUR 300 EUR 300 EUR Sözleşme ücreti 300 EUR 300 EUR 300 EUR Yıllık hesap ücreti 9,20 EUR 9,20 EUR 9,20 EUR Tahsis itibariyle yıllık efektif faiz oranı % 2,11 % 3,17 % 4,23 Tarife seçeneği Finanzierer XXL (B / FX) Asgari tasarruf mevduatı Yapı tasarrufu meblağının % 30 u Sabit borç faizi yıllık % 2,8 Efektif yıllık faiz % 3,00 % 3,30 Değişiklik imkânları Yapı tasarrufu meblağının en çok % 70'i Yapı tasarrufu meblağının en az 4 ü, en çok 10 u kadar yaklaşık 18 yıl, 11 ay yok Tarife seçeneği Finanzierer XXL (B / FX) için temsili örnek Yapı tasarruf EUR Net kredi EUR Yıllık bağlı borç faizi (sabit) % 2,8 600 EUR Sözleşme ücreti EUR Tahsis itibariyle yıllık efektif faiz oranı % 3,10 Tarife seçeneği Flexibel (B / U) Asgari tasarruf mevduatı Yapı tasarrufu meblağının % 40 ı Yapı tasarrufu meblağının en çok % 60'ı Sabit borç faizi yıllık % 3,9 Kredi ücreti % 2 Efektif yıllık faiz % 4,58 % 5,01 Yapı tasarrufu meblağının 5 yaklaşık 13 yıl, 2 ay Değişiklik imkânları % 1,60, % 2,60 ya da % 3,60 borç faizleri arasından birini seçerek B / U tarifesinden B / F tarifesine geçiş mümkün.* * Değişiklik için Yapı Tasarruf Sandığı nın onayı gereklidir. B / U tarifesinden B / F tarifesine geçişte elde edilmiş tasarruf mevduatı faizleri yarılanır.

4 Wüstenrot Ideal Bausparen Sayfa 4 Tarife seçeneği Flexibel (B / U) için temsili örnek Yapı tasarruf EUR Net kredi EUR Yıllık bağlı borç faizi (sabit) % 3,9 100 EUR Sözleşme ücreti 200 EUR Kredi ücreti 200 EUR Yıllık hesap ücreti 9,20 EUR Tahsis itibariyle yıllık efektif faiz oranı % 4,71 Tarife seçeneği Rentabel (B / R) Asgari tasarruf mevduatı Sabit borç faizi yıllık % 4,9 Kredi ücreti % 2 Efektif yıllık faiz % 5,76 % 6,29 Değişiklik imkânları Yapı tasarrufu meblağının % 50 si Yapı tasarrufu meblağının en çok % 50'si Yapı tasarrufu meblağının 5 i yaklaşık 11 yıl, 5 ay yok Tarife seçeneği Rentabel (B / R) için temsili örnek Yapı tasarruf EUR Net kredi EUR Yıllık bağlı borç faizi (sabit) % 4,9 150 EUR Sözleşme ücreti 200 EUR Kredi ücreti 200 EUR Yıllık hesap ücreti 9,20 EUR Tahsis itibariyle yıllık efektif faiz oranı % 5,92 GENÇLİK BONUSU HİZMETLER 300 EUR ya varan gençlik bonusu Yapı tasarrufçusunun, yapı tasarrufu sözleşmesini imzaladığı takvim yılının sonunda 21 yaşından küçük olması gerekir. Her yapı tasarrufçusu sadece bir gençlik bonuslu yapı tasarruf sözleşmesi imzalayabilir. Gençlik bonusu F, R ve U tarife seçeneklerinde uygulanır ( sonrası sözleşmeler için geçerlidir). Yapı tasarufu sözleşmesinin tahsis edilmesinden sonra ve sözleşme süresinin yedi ila on beş yıl arasında olması durumunda, bonus tasarruf hesabına işlenir. Bu miktar sözleşme ücreti na tekabül etmekle birlikte en fazla 300 EUR dur. Yıllık hesap ekstreleri

5 Wüstenrot Ideal Bausparen Sayfa 5 4. FIRSATLAR Kredi tahsisinden sonra ucuz bir yapı tasarruf kredisinin güvence altına alınması 5. RİSKLER Bir bakışta: Kur riski yok Sermaye kaybı riski yok Faiz değişikliği riski yok Döviz riski yok Yapı tasarrufu güvence yönelimli bir ürün. Tasarruf ve kredi dönemleri için faizler sözleşme başlangıcından itibaren sabittir veya sabit bir üst ve alt sınırı vardır. Yapı tasarrufçusunun faiz değişiklik riski yoktur. Yapı tasarrufu çok esnek. Tasarruf döneminde yapı tasarrufçusu yapı tasarruf sandığının onayıyla sözleşmede değişiklikler yaptırabilir. Kredi döneminde ise erken geri ödeme ücreti ödemeden istediği miktarlarda özel geri ödeme yapabilir. Aşağıdaki bilgi ürünü sunanın ödeme gücü hakkında değildir, iflas durumunda doğacak sonuçlarla ilgilidir. Yapı tasarruf sandıkları Yapı Tasarruf Sandıkları Yasası gereğince yapı tasarrufçularının mevduatları için sadece konut inşaatı kredileri ve riski düşük yatırım biçimlerini seçme yükümlülüğündedir. Her yapı tasarrufu tarifesi piyasaya çıkarılmadan önce ekonomi için kabul edilebilirliğini sınayan Almanya Federal Finans Hizmetleri Denetim Kurumu (Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht) onayından geçmek zorunda. Yapı tasarrufu sözleşmelerindeki mevduat ve faizler Wüstenrot Bausparkasse AG bünyesinde sınırsız olarak güvence altına alınmıştır. Bu işletme hem Alman Bankaları Tazminat Kuruluşu (Entschädigungseinrichtung Deutscher Banken GmbH), hem Yapı Tasarruf Sandıkları Mevduat Güvenliği Fonu (Bausparkassen-Einlagensicherungsfonds e.v.) üyesi. Kredi geri ödemelerinin sözleşme uyarınca yapılmaması yasal sonuçlar doğurur: Gecikme faizi uygulanır ve bazı durumlarda Yapı Tasarruf Sandığı fesih hakkını kullanır. 6. Yapı tasarruf sözleşmesi yapıldığında yapı tasarrufu meblağının % 1 i kadar bir sözleşme masrafı hesaplanır. Finanzierer (B / F), Flexibel (B / U) ve Rentabel (B / R) tarifelerinde 9,20 EUR luk yıllık hesap işletim ücreti alınır. Gençler bu ücretten muaf tutulur: Hesap işletim ücreti yapı tasarrufçusunun 20 yaşını doldurduğu takvim yılının sonuna kadar alınmaz. Flexibel (B / U) ve Rentabel (B / R) tarifelerinde başlangıç kredisinin % 2 si kadar kredi ücreti alınır. Bu durum Flexibel (B / U) seçeneğinden Finanzierer (B / F) tarifesine geçiş için de geçerlidir. Sözleşmenin feshi durumunda müşteri altı aylık bekleme süresine uyarsa ücret alınmaz. Zamanından önce ödemede mevduatın % 2 si yapı tasarruf sandığına kalır. Yılda 4,80 EUR luk müşteri dergisi (istenmediğinde iptal edilebilir) 7. VERGİ AVANTAJLARI / DEVLET TEŞVİKLERİ Yapı tasarrufu devlet tarafından tasarruf meblağlarına ödenen konut inşaatı primiyle ve yapı tasarruf sözleşmelerine akan vermögenswirksame Leistungen (işveren birikim payıyla) teşvik ediliyor. Bu bağlamda geçerli gelir sınırları ve en yüksek katkı payları: Çalışan başına en fazla 470 EUR luk ödemelerde % 9 çalışan tasarruf payı Bekarlara en fazla 512 EUR luk, evlilere EUR luk ödemelerde % 8,8 konut inşaatı primi

6 Wüstenrot Ideal Bausparen Sayfa 6 8. Başka BİLGİLER Her yapı tasarrufçusu sözleşme belgelerini imzaladıktan sonra şu bilgilere sahip olur: Genel yapı tasarrufu koşulları Standartlaştırılmış Avrupa Kılavuzu Veri koruması kılavuzu VERGİLENDİRME Yapı tasarrufları sermaye geliri vergisine (Abgeltungssteuer), dayanışma vergisine (Solidaritätszuschlag) ve bazı durumlarda kilise vergisine tabi tutulur. Bireysel vergilendirme koşullarıyla ilgili lütfen bir vergi danışmanına başvurun. Vergi muafiyet talimatı (Freistellungsauftrag) için başvuruda bulunmak mümkün. DİĞER ÖNEMLİ BİLGİLER Yasal uyarı: Ürün broşürü sadece bilgilendiricidir. Bir yapı tasarrufu sözleşmesinin işlemleri için güncel Yapı Tasarrufu Sözleşmeleri Genel Koşulları (Allgemeine Bedingungen für Bausparverträge (ABB)) ve Yapı Tasarrufu Sandığı Yasası nın düzenlemeleri geçerlidir. Bankamızdaki danışmanınız her an hizmetinizde! Son güncelleme: 6 Mayıs 2013 Önemli uyarı: Sözleşme öncesi bilgilerin bir kısmı Almanca olmayan bir dilde verilmiş olsa da sözleşme sadece Almanca hazırlanan sözleşme metni üzerinden Almanca olarak yapılır. Sözleşme süresince müşteriyle ilişki ve iletişim için geçerli dil Almancadır.

Deutsche Bank Bankamız Konut Tasarrufu. Kendi evinize hoş geldiniz.

Deutsche Bank Bankamız Konut Tasarrufu. Kendi evinize hoş geldiniz. Deutsche Bank Bankamız Konut Tasarrufu Kendi evinize hoş geldiniz. Önce biriktirin, sonra karar verin. Hayatımızda okulu bitirmek, meslek sahibi olmak ve bir aile kurmak gibi büyük hedeflerimiz vardır.

Detaylı

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ S a y f a 1 www.fibaemeklilik.com.tr BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ BİLGİLENDİRME KILAVUZU BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ Bireysel emeklilik sistemi, mevcut kamu sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak

Detaylı

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. ESNEK ALTERNATİF EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU ÖNEMLİ BİLGİ

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. ESNEK ALTERNATİF EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU ÖNEMLİ BİLGİ GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. ESNEK ALTERNATİF EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU ÖNEMLİ BİLGİ BU TANITIM FORMUNDA YER ALAN BİLGİLER,SERMAYE PİYASASI KURULU TARAFINDAN 25.06.2009 TARİH VE B.02.1.SPK.015-522

Detaylı

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. LİKİT-ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. LİKİT-ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. LİKİT-ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU ÖNEMLİ BİLGİ BU TANITIM FORMUNDA YER ALAN BİLGİLER,SERMAYE PİYASASI KURULU TARAFINDAN 03.10.2003 TARİH VE EYF.23.1/1159

Detaylı

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. GELİR AMAÇLI ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU ÖNEMLİ BİLGİ

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. GELİR AMAÇLI ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU ÖNEMLİ BİLGİ GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. GELİR AMAÇLI ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU ÖNEMLİ BİLGİ BU TANITIM FORMUNDA YER ALAN BİLGİLER, SERMAYE PİYASASI KURULU TARAFINDAN 20.05.2004 TARİH VE 21/618

Detaylı

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. ESNEK (TL) EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. ESNEK (TL) EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. ESNEK (TL) EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU ÖNEMLİ BİLGİ BU TANITIM FORMUNDA YER ALAN BİLGİLER, SERMAYE PİYASASI KURULU TARAFINDAN 30/12/2010 TARİH VE EYF.134/1123 SAYI

Detaylı

BİREYSEL EMEKLİLİK MEVZUATI

BİREYSEL EMEKLİLİK MEVZUATI BİREYSEL EMEKLİLİK MEVZUATI GAZETESİ www.garantiemeklilik.com.tr Ocak 2014 Bireysel Emeklilik Sistemi Türkiye de Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu başta Maliye Bakanlığı, Çalışma ve

Detaylı

9 Kasım 2012 CUMA Resmî Gazete Sayı : 28462

9 Kasım 2012 CUMA Resmî Gazete Sayı : 28462 9 Kasım 2012 CUMA Resmî Gazete Sayı : 28462 YÖNETMELİK Başbakanlık (Hazine Müsteşarlığı) tan: BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ve kapsam

Detaylı

BiREYSEL EMEKLiLiK SiSTEMi BiLGiLENDiRME KILAVUZU

BiREYSEL EMEKLiLiK SiSTEMi BiLGiLENDiRME KILAVUZU BiREYSEL EMEKLiLiK SiSTEMi BiLGiLENDiRME KILAVUZU içindekiler Bireysel Emeklilik Sistemi 2 Bireysel Emeklilik Sistemi nde Devlet Katkısı ve Vergi Avantajı 3 Emeklilik Hakkının Kazanılması ve Stopaj 4

Detaylı

Değerli Katılımcımız,

Değerli Katılımcımız, Değerli Katılımcımız, Her birimiz aktif çalışma hayatımızdaki yaşam standartlarımızı emeklilik döneminde de korumak adına hem kaygılar yaşar, hem de o zamana ilişkin hayaller kurarız. Sizlerin de şirketimizi

Detaylı

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM 9 Kasım 2012 CUMA Resmî Gazete Sayı : 28462 YÖNETMELİK Başbakanlık (Hazine Müsteşarlığı) tan: BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ve kapsam

Detaylı

Renkli Emeklilik Planı Sözleşme Kılavuzu. Emekliliğiniz ile İlgili Merak Ettikleriniz

Renkli Emeklilik Planı Sözleşme Kılavuzu. Emekliliğiniz ile İlgili Merak Ettikleriniz Renkli Emeklilik Planı Sözleşme Kılavuzu Emekliliğiniz ile İlgili Merak Ettikleriniz Değerli Müşterimiz, Geleceğinizi güvence altına almak için, Bireysel Emeklilik Sistemi ne giriş tercihinizi BNP Paribas

Detaylı

FİBA EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. BÜYÜME AMAÇLI ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU

FİBA EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. BÜYÜME AMAÇLI ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU FİBA EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. BÜYÜME AMAÇLI ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU ÖNEMLİ BİLGİ BU TANITIM FORMUNDA YER ALAN BİLGİLER, SERMAYE PİYASASI KURULU TARAFINDAN 06/04/2015 TARİH VE EYF.12233907-335

Detaylı

96 TL 96 TL Girişte alınmaz. %2 %2

96 TL 96 TL Girişte alınmaz. %2 %2 Teklifin imzalandığı veya onaylandığı tarihte geçerli olan aylık brüt asgari ücret kapsamında dahil olunan plana bağlı olarak peşin (İlk yıl içinde katkı payı ödeme dönemine bağlı olarak taksitler halinde)

Detaylı

SABİT FAİZLİ KONUT DESTEK KREDİSİ (KONUT FİNANSMANI) SÖZLEŞME ÖNCESİ BİLGİ FORMU

SABİT FAİZLİ KONUT DESTEK KREDİSİ (KONUT FİNANSMANI) SÖZLEŞME ÖNCESİ BİLGİ FORMU SABİT FAİZLİ KONUT DESTEK KREDİSİ (KONUT FİNANSMANI) SÖZLEŞME ÖNCESİ BİLGİ FORMU Bu Sözleşme Öncesi Bilgi Formu, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun un 10/B maddesi ile Konut Finansmanı Kuruluşlarınca

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) PAZARLAMA VE PERAKENDE BİREYSEL EMEKLİLİK SİGORTASI

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) PAZARLAMA VE PERAKENDE BİREYSEL EMEKLİLİK SİGORTASI T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) PAZARLAMA VE PERAKENDE BİREYSEL EMEKLİLİK SİGORTASI ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

ÖRNEKTİR. Emeklilik sözleşmesine göre ad ve hesabına şirket nezdinde bireysel emeklilik hesabı açılan fiil ehliyetine sahip gerçek kişiyi,

ÖRNEKTİR. Emeklilik sözleşmesine göre ad ve hesabına şirket nezdinde bireysel emeklilik hesabı açılan fiil ehliyetine sahip gerçek kişiyi, fiil Emeklilik sözleşmesi, şirket nezdinde bireysel emeklilik hesabı açılması hesaba katkı payı ödenmesi, ödenen katkı paylarının tercih edilen fonlarda yatırıma yönlendirilmesi ve hesapta biriken paraların

Detaylı

İKİNCİ BÖLÜM Emeklilik Sözleşmesinin Tanımı, Tarafları ve Yürürlüğe Girmesi

İKİNCİ BÖLÜM Emeklilik Sözleşmesinin Tanımı, Tarafları ve Yürürlüğe Girmesi Resmi Gazete : 28.02.2002 Sayı : 24681 Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelik (9 Nisan 2008 tarihli ve 26842 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan Yönetmelik ile yürürlükten kaldırılmıştır.) BİRİNCİ

Detaylı

ÇORLU ESNAF VE SANATKARLAR ODASI GRUBA BAĞLI BĠREYSEL EMEKLĠLĠK PLANI TEKLĠFĠ VE TANITIM KILAVUZU

ÇORLU ESNAF VE SANATKARLAR ODASI GRUBA BAĞLI BĠREYSEL EMEKLĠLĠK PLANI TEKLĠFĠ VE TANITIM KILAVUZU Teklif Tarihi : 08/11/2010 Geçerlilik Süresi : 2 Ay Teklif No : 1662 ÇORLU ESNAF VE SANATKARLAR ODASI GRUBA BAĞLI BĠREYSEL EMEKLĠLĠK PLANI TEKLĠFĠ VE TANITIM KILAVUZU 1 ĠÇĠNDEKĠLER ING EMEKLİLİK... 3 1-Bireysel

Detaylı

bireysel emeklilik sözleşmesi teklif formu

bireysel emeklilik sözleşmesi teklif formu bireysel emeklilik sözleşmesi teklif formu BİREYSEL EMEKLİLİK PLANLARI GİRİŞ AİDATI Teklifin imzalandığı veya onaylandığı tarihte geçerli olan aylık brüt asgari ücret kapsamında dahil olunan plana bağlı

Detaylı

Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelik Birinci Bölüm Amaç ve Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelik Birinci Bölüm Amaç ve Kapsam, Dayanak ve Tanımlar SĐRKÜLER ĐZMĐR 14/04/2008 SAYI 2008/63 REFERANS 4/63 9 Nisan 2008 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 26842 Başbakanlık (Hazine Müsteşarlığı) tan: Amaç ve kapsam Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelik

Detaylı

YENİ FİNANSMAN TEKNİKLERİ DERS NOTLARI 12 EK VDMK, İTMK VE İDMK PROF.DR. YILDIRIM B. ÖNAL

YENİ FİNANSMAN TEKNİKLERİ DERS NOTLARI 12 EK VDMK, İTMK VE İDMK PROF.DR. YILDIRIM B. ÖNAL YENİ FİNANSMAN TEKNİKLERİ DERS NOTLARI 12 EK VDMK, İTMK VE İDMK PROF.DR. YILDIRIM B. ÖNAL VDMK VARLIK FİNANSMAN FONU Varlık finansmanı fonu; ihraç edilen varlığa dayalı menkul kıymetler karşılığında toplanan

Detaylı

SABİT FAİZLİ KONUT FİNANSMANI KREDİSİ SÖZLEŞME ÖNCESİ BİLGİ FORMU

SABİT FAİZLİ KONUT FİNANSMANI KREDİSİ SÖZLEŞME ÖNCESİ BİLGİ FORMU SABİT FAİZLİ KONUT FİNANSMANI KREDİSİ SÖZLEŞME ÖNCESİ BİLGİ FORMU Şube Adı / Adresi: Telefon Numarası: KREDİYE İLİŞKİN BİLGİLER Kredi Türü Kredi Tutarı Vade (Ay) Para Cinsi (TL, USD, EUR vb.) Ödeme Planı

Detaylı

1. BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ 1.1. Bireysel Emeklilik Sisteminin Temel Yapısı ve Özellikleri

1. BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ 1.1. Bireysel Emeklilik Sisteminin Temel Yapısı ve Özellikleri BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ ve AKTARIMLA İLGİLİ BİLGİLER 1. BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ 1.1. Bireysel Emeklilik Sisteminin Temel Yapısı ve Özellikleri Kamu sosyal güvenlik sistemini tamamlayıcı, gönüllü

Detaylı

AKTARIM İÇİN 25 NOLU VAKIF EMEKLİLİK FERDİ PLAN TEKLİF FORMU

AKTARIM İÇİN 25 NOLU VAKIF EMEKLİLİK FERDİ PLAN TEKLİF FORMU AKTARIM İÇİN 25 NOLU VAKIF EMEKLİLİK FERDİ PLAN TEKLİF FORMU GİRİŞ BİLGİ FORMU (Katılımcı) Sözleşme No AVANTAJLARIM KESİNTİLER DEVLET KATKISI Ödeyeceğim katkı paylarının %25 ine karşılık gelen tutarın,

Detaylı

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. BÜYÜME AMAÇLI HİSSE SENEDİ EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. BÜYÜME AMAÇLI HİSSE SENEDİ EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. BÜYÜME AMAÇLI HİSSE SENEDİ EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU ÖNEMLİ BİLGİ BU TANITIM FORMUNDA YER ALANBİLGİLER, SERMAYE PİYASASI KURULU TARAFINDAN 03.10.2003 TARİH VE

Detaylı

ZİRAAT HAYAT ve EMEKLİLİK A.Ş. BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ TANITIM KILAVUZU

ZİRAAT HAYAT ve EMEKLİLİK A.Ş. BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ TANITIM KILAVUZU ZİRAAT HAYAT ve EMEKLİLİK A.Ş. BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ TANITIM KILAVUZU İşbu tanıtım kılavuzu sisteme ilişkin genel bir bilgilendirme içermekte olup, sisteme girmeniz halinde tarafınıza uygulanacak

Detaylı

YÖNETMELİK TÜKETİCİ KREDİSİ SÖZLEŞMELERİ YÖNETMELİĞİ

YÖNETMELİK TÜKETİCİ KREDİSİ SÖZLEŞMELERİ YÖNETMELİĞİ 22 Mayıs 2015 CUMA Resmî Gazete Sayı : 29363 Gümrük ve Ticaret Bakanlığından: YÖNETMELİK TÜKETİCİ KREDİSİ SÖZLEŞMELERİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin

Detaylı

FİNANSBANK A.Ş. REFLEKS B TİPİ DEĞİŞKEN FONU İÇTÜZÜĞÜ

FİNANSBANK A.Ş. REFLEKS B TİPİ DEĞİŞKEN FONU İÇTÜZÜĞÜ MADDE 1- FONUN KURULUŞ AMACI: FİNANSBANK A.Ş. REFLEKS B TİPİ DEĞİŞKEN FONU İÇTÜZÜĞÜ 1.1 Finansbank A.Ş. tarafından 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 37 ve 38'inci maddelerine dayanılarak ve bu içtüzük

Detaylı

I N V E S T M E N T G U I D E 1

I N V E S T M E N T G U I D E 1 INVESTMENT GUIDE 1 2 YATIRIM KILAVUZU INVESTMENT GUIDE YATIRIM KILAVUZU 3 YATIRIM KILAVUZU 1. Türkiye ye Giriş 1.1 Çalışma İzni Nasıl Alınır? 1.2 Oturma İzni Nasıl Alınır? 2. Türkiye de İş Kurmak? 3. Varlık

Detaylı