1 Eylül - 5 Eylül 2014

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "1 Eylül - 5 Eylül 2014"

Transkript

1 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçtiğimiz hafta ABD tarafından açıklanan verilere baktığımızda haftaya beklentilerin altında kalan Yeni Konut Satışları verisiyle başladık. Açıklanan diğer bir veri beklentilerin oldukça üzerinde gelerek yatırımcıları şaşırtan Dayanıklı Mal Siparişleri ve beklentilerin altında kalan Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleriydi. Haftanın devamında gelen bir diğer veri son yılların en iyi gerçekleşmesi olan Tüketici güven endeksi oldu. ABD de geçen ay açıklanan çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verisi ilk tahminin revizesi beklentileri aşarken Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları yine beklentilerden iyi geldi. Bekleyen Konut Satışları da beklentilerin üzerinde açıklandı. Haftanın son günü gelen verilerde ise karışık bir görünüm vardı. Kişisel Gelir ve Gider oranları beklentilerin altında artarken, Chicago PMI ve Revize Michigan Tüketici Güven Endeksi beklenti üzerinde geldi. Avrupa tarafından açıklanan verilere göz attığımızda haftanın ilk verisi beklentilerin altında kalan Almanya IFO İş Dünyası Güven Endeksi oldu. Almanya tarafından açıklanan diğer önemli verilerden GFK Tüketici Güven Endeksi de beklenti altında kalırken İşsizlik ve Enflasyon Oranı ise beklentide geldi. Haftanın son günü açıklanan Almanya Perakende Satışlar verisi de artış beklentisinin aksine daralmaya işaret ederek Alman ekonomisindeki yavaşlamanın devam ettiğini ortaya koydu. İngiltere den açıklanan verilere baktığımızda Mortgage Onayları beklentilerin altında kalırken İngiltere Ulusal Konut Fiyat Endeksi ise beklentilerin üzerinde artarak karışık bir görünüme işaret etti. Asya tarafından açıklanan verilere baktığımızda haftanın ilk verisi beklenti altında kalan Yeni Zelanda Ticaret Dengesi oldu. Avustralya dan açıklanan verilerde ise Avustralya Tamamlanmış İnşaatlar verisi beklenti altında kaldı. Avustralya tarafından açıklanan diğer bir veri ise daralmaya işaret eden HIA Yeni Ev Satışları verisi oldu. Diğer bir veri ise Özel şirketler tarafından harcanan ve beklenti üzerinde gelen Yeni Sermaye Oranları oldu. Haftanın son günü ise beklentilerin az altında kalan Avustralya Özel Sektör Kredileri açıklandı. Japonya tarafından hafta boyunca veri akışı zayıf kalırken haftanın son günü önemli veriler izlendi. Hanehalkı harcamalarında yıllık bazda beklenti üzerinde daralma yaşanırken Sanayi Üretiminde beklenti altında artış, perakende satışlarda ise beklenti üzerinde artış yaşandı. Yurtiçinden ise veri trafiği yoğun değildi. Yurtiçinde açıklanan haftanın ilk verisi beklenti altında kalan Kapasite Kullanım Oranları oldu. Haftanın en önemli verisi ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının açıkladığı Faiz Kararı oldu. Ayrıca Uluslar arası Kredi Derecelendirme Kurumlarından Moodys'in Bank Asya nın kredi notunu indirmesi de bir diğer önemli gelişmeydi.

2 ABD Haftanın açıklanan ilk verisi beklentilerin altında kalan Yeni Konut Satışları verisi oldu. Veride beklenti 430 bin iken açıklanan rakam 412 bin olarak gerçekleşti ve beklentilerin altında kaldı. Böylelikle konut sektöründe dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD'de de büyümenin istendiği düzeyde olmadığı görüldü. Açıklanan diğer bir veri ise Dayanıklı Mal Siparişleri ve Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleriydi. Aylık çekirdek dayanıklı malların sipariş oranları incelendiğinde beklenti %0.5 artış olması yönündeyken Temmuz döneminde %3.0 gerçekleşme olmuştu. Ağustos döneminde gerçekleşme ise %0.8 azalış yönünde olarak 2012 Eylül'den bu döneme kadar en düşük seviyede oldu. Aynı saatlerde ABD'de açıklanan bir diğer veri ise aylık dayanıklı mallar sipariş oranları oldu. Bu veride en dikkat çekici nokta 1992'den beri gerçekleşen en yüksek seviye S&P %0, ,36 DOW %0, ,45 NASDAQ %0, ,27 olmasıydı. Beklentinin %7.5 artış yönünde olduğu veride gerçekleşmenin beklentinin çok üzerinde %22.6 artış düzeyinde olduğu açıklandı. Bu verinin iyi gelmesinin nedeni olarak ticari uçak satışları ve otomobil satışları olduğu belirtildi. Haftanın devamında gelen bir diğer veri son yılların en iyi gerçekleşmesi olan Tüketici güven endeksi oldu. Tüketicilerin ABD ekonomisine olan güvenini ortaya koyması açısından önemli olan veride beklenti 89.0 seviyesindeyken Temmuz'da açıklama 90.3 olmuştu. Bu dönem açıklanan Tüketici güven endeksi son yılların en yüksek seviyesinde oldu ve 92.4 artış seviyesinde gerçekleşti. ABD'de istihdam piyasasındaki iyileşme ve hisse senetlerinin rekor seviyelere çıkmasının ardından yılın ikinci yarısında ekonominin görünümü ile ilgili daha iyimser beklentiler ortaya çıktı. ABD de geçen ay açıklanan çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verisi ilk tahminin revizesi beklentileri aştı. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GDP) rakamlarında %3.9 artış olması beklenirken Temmuz ayında açıklanan ilk tahminde %4.0 artış gerçekleşmişti. Revize veride ise beklentilerin üzerinde %4.2 oranında artış olduğu görüldü. Aynı saatlerde açıklanan GDP çeyreklik fiyat listesi verisi de beklentilerin hafif üzerinde %2.2 artış seviyesinde gerçekleşti. Beklenti ve bir önceki dönem artış %2.0 düzeyindeydi. Ayrıca aynı saatlerde bir diğer önemli veri olan işsizlik maaşı başvuru rakamları da açıklandı. ABD'de işsizlik başvuruları, gelişme gösteren ekonomi ile işten çıkarmaların azalması nedeniyle, geçtiğimiz hafta çok büyük değişiklik göstermedi. Dört haftalık ortalama işsizlik başvuruları ise 301,000 kişiden 299,750 kişiye geriledi.

3 ABD ABD de Bekleyen Konut Satışları da beklentilerin üzerinde açıklandı. Beklentinin %0.5 olduğu veride Temmuzda beklentilerin üzerinde %3.3 artış yönünde açıklanarak inşaat sektörü için güçlendirici etki yaptı. Haftanın son günü gelen verilerde ise karışık bir görünüm vardı. Kişisel Gelir ve Gider oranları beklentilerin altında artarken, Chicago PMI ve Revize Michigan Tüketici Güven Endeksi beklenti üzerinde geldi. Açıklanan verileri incelediğimizde Kişisel Gelir verisinde beklenti %0.3 artış olacağı yönündeyken gerçekleşme %0.2 düzeyinde, Kişisel Harcamalar verisinde beklenti %0.2 artış olması yönündeyken gerçekleşme %0.1 daralma olduğu yönünde oldu. Chicago PMI verisinde ise beklenti 56.8 düzeyinde olması yönündeyken gerçekleşme 64.3 düzeyinde, revize Michigan Tüketici Güven Endeksinde beklenti 80.2 düzeyinde gerçekleşme olduğu yönündeyken gerçekleşme 82.5 düzeyinde oldu. Kıtanın bir diğer ekonomisi olan Kanada dan gelen Cari Denge de beklentilerin üzerinde açık oluşurken, ekonominin Haziran ayında beklentilerin üzerinde büyüdüğü açıklandı. Cari Denge de beklenti 11.6 Milyar Kanada Doları açık verilmesi yönündeyken, açığın 11.9 Milyar düzeyinde olduğu ortaya kondu. Haziran ayı büyümesinin %0.2 olduğu düşünülürken %0.3 düzeyinde büyüme olduğu ortaya kondu.

4 AVRUPA Avrupa tarafından açıklanan haftanın ilk verisi beklentilerin altında kalan Almanya IFO İş Dünyası Güven Endeksi oldu. Almanya'da açıklanan IFO enstitüsünün iş dünyası güven endeksi ağustos'ta oldu. Beklenti ise 107 seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi. Açıklanan veri Almanya ekonomisindeki zayıflamanın sürdüğüne işaret etti. Açıklanan veri Temmuz 2013'den bu döneme kadar gerçekleşen en düşük seviye oldu. Almanya tarafından açıklanan diğer önemli verilerden GFK Tüketici Güven Endeksi de beklenti altında kalırken İşsizlik ve Enflasyon Oranı ise beklentide geldi. GFK Tüketici Güven Endeksinde Temmuz ayında %9.0 artış açıklanırken beklenti de artışın geçen aya paralel gerçekleşmesi yönündeydi. Ancak bu dönem açıklanan %8.6 artış ile beklentiler altında kalındı. İşsizlik değişim rakamlarını incelediğimizde ise Temmuz'da 11 bin kişi azalış olurken DAX %1, ,17 FTSE %0, ,75 CAC40 %3, ,04 bu dönem için beklenti 5 bin kişi azalması yönündeydi ancak gerçekleşme 2 bin kişi artış ortaya kondu. İşsizlik oranlarını incelediğimizde yatay seyrin devam ettiğini görmekteyiz ve beklentilerle uyumlu olarak işsizlik oranları %6.7 artış yönünde açıklandı. Almanya'da enflasyon değişiklik göstermedi. Haftanın son günü açıklanan Almanya Perakende Satışlar verisi de artış beklentisinin aksine daralmaya işaret etti. Beklentinin %0.1 artış olduğu veride gerçekleşme %1.4 daralma oldu ve veride beklentilerin altında kalındı. Veride beklentilerin çok altında bir performans izlenmesi Almanya ekonomisinin yavaşlamaya devam ettiği yönünde önemli bir sinyal verdi. İngiltere den açıklanan verilere baktığımızda Mortgage Onayları beklentilerin altında kalırken İngiltere Ulusal Konut Fiyat Endeksi ise beklentilerin üzerinde artarak karışık bir görünüme işaret etti. Mortgage Onayları verisi analiz edildiğinde Temmuz döneminde gerçekleşen onay 43 bin 300 olarak açıklanırken bu dönem ise gerçekleşen onay 42 bin 800 olarak kayıt edildi. Beklentinin 44 bin 200 olduğu mortgage onaylarında açıklanan rakamlar beklentinin altında oluştu. İngiltere Ulusal Konut Endeksi'nde ise beklentiler üzerinde %11 artış görüldü. Beklenti %10.1 artış olması yönündeydi.

5 ASYA Asya tarafından gelen haftanın ilk verisi beklenti altında kalan Yeni Zelanda Ticaret Dengesi oldu. Ticaret Dengesi, aylık bazda beklentilerin altında kalarak 692 Milyon Yeni Zelanda Doları açık verdi. Beklentiler 475 Milyon Yeni Zelanda Doları açık vermesi yönündeyken geçen ay 247 Milyon Yeni Zelanda Doları fazla vermesine karşın, Mart 2014 döneminden beri gerçekleştirdiği düşüşünü sürdürdü. Yıllık bazda artı 1 milyar 290 milyon NZD olarak açıklanan Ticaret Dengesi, aylık bazdaki düşüş sebebiyle artışını oldukça yavaşlattı. İhracat 3 milyar 700 Milyon Yeni Zelanda Doları, ithalat ise 4 milyar 390 Milyon Yeni Zelanda Doları ile beklentilerin altında kaldı. Avustralya Tamamlanmış İnşaatlar verisi beklenti altında kaldı. Avustralya inşaat sektörü için önemli bir gösterge olan Tamamlanmış İnşaatlar, %0.3 azalış yönünde olan beklentilerin altında kalarak %1.2 oranında geriledi. Bir önceki çeyrekte ise %0.4lük azalma meydana gelmişti. Nikkei %0, Hang Seng %1, Shangai %1, ,20 Avustralya tarafından açıklanan diğer bir veri ise daralmaya işaret eden HIA Yeni Ev Satışları verisi oldu. Temmuz ayı dönemini kapsayan veride %5.7 oranında daralma meydana geldi. Hatırlanacağı üzere Mayıs döneminde HIA Yeni Ev Satışlarında %4.3 daralma meydana gelmişti. 28 Ağustos 2012'de açıklanan veriden bu yana gelen en büyük daralma olarak kayıtlara geçti. Diğer bir veri ise Özel şirketler tarafından harcanan Yeni Sermaye Oranları oldu. Yılın ilk çeyreğinde revize edilmiş haliyle %2.5 azalış meydana gelmişken, yılın ikinci çeyreğinde yine %0.3 azalış oluşması yönünde beklenti hakimdi. Sermaye harcamaları %1.1 oranında artış göstererek ilk çeyreğe göre bir hayli yüksek geldiği görüldü. Haftanın son günü ise beklentilerin az altında kalan Avustralya Özel Sektör Kredileri açıklandı. Avustralya'nın özel sektör büyümesi hakkında ip uçları veren Özel Sektör Kredisi verisinde beklentiler %0.5 artış olması yönündeyken verinin %0.4 arttığı açıklandı. Japonya tarafından hafta boyunca veri akışı zayıf kalırken haftanın son günü önemli veriler izlendi. Hanehalkı harcamalarında yıllık bazda beklenti üzerinde daralma yaşanırken Sanayi Üretiminde beklenti altında artış, perakende satışlarda ise beklenti üzerinde artış yaşandı. Hanehalkı harcamalarında %2.7 azalış beklenirken %5.9 azalış olduğu, Sanayi Üretiminde %1.2 artış olması beklenirken %0.2 artış olduğu, Perakende Satışlarda ise %0.1 azalış olması beklenirken %0.5 artış olduğu görüldü.

6 TÜRKİYE Yurtiçinde açıklanan haftanın ilk verisi beklenti altında kalan Kapasite Kullanım Oranları oldu. Beklentiler %75.5 seviyesinde olurken %74.7 seviyesinde gerçekleşme olduğu açıklandı. Temmuz döneminde gerçekleşme ise %74.9 seviyesinde olmuştu. Mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, bir önceki yılın aynı ayına göre dayanıklı tüketim malları, ara malları, gıda ve içecekler ile yatırım mallarında azalış görülürken, dayanıksız tüketim mallarında değişiklik gözlenmedi. Haftanın en önemli verisi ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının açıkladığı Faiz Kararı oldu. Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı %12 den %11,25 e, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkânı faiz oranı %11,5 ten %10,75 e indirilmiş, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı ise %7,5 düzeyinde sabit tutulmuştur. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı %8,25 düzeyinde sabit tutulmuştur. Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası nda saat arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı %0 oranında sabit tutulmuş, borç verme faiz oranı %13,5 ten %12,75 e indirilmiştir. Ayrıca Uluslar arası Kredi Derecelendirme Kurumlarından Moodys'in Bank Asya nın kredi notunu indirmesi de bir diğer önemli gelişmeydi. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Bank Asya'nın kredi notunu kârlılıktaki azalma, varlık kalitesindeki bozulma ve volatil fonlama koşulları nedeniyle indirdi. Moody's Bank Asya'nın uzun vadeli mevduat notunu üç kademe indirerek Ba2'den B2'ye çekerken, mali güç notunu (BFSR) da iki kademe düşüşle D-'den (ba3) E+'ya (b2) indirdi. Moody's tarafından Cuma günü yapılan açıklamada mevduat notunun "yönü belirsiz" olacak şekilde, BFSR'nin ise negatif izlemede tutulduğu belirtildi.

7 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi gününe Yeni Zelanda dan açıklanacak Uluslararası Ticaret Endeksiyle başlayacağız. Çin den 04:00 de açıklanacak İmalat PMI verisinin ardından Avrupa dan açıklanacak veriler takip edilecek. 09:00 da Almanya 2. Çeyrek büyümesinin nihai verisinin ardından Türkiye İhracat verilerini izleyeceğiz. 10:55 te gelecek Almanya İmalat PMI verisinin ardından 11:00 de Euro Bölgesi İmalat PMI ve 11:30 da İngiltere İmalat PMI verilerini takip edeceğiz. ABD ve Kanada da piyasaların İşçi Bayramı nedeniyle tatil olacağı günün devamında gelmesi beklenen önemli bir veri bulunmamakta. Salı günü 04:30 da Avustralya dan Konut Onayları ve Cari Denge verisinin yanı sıra Japonya dan Ortalama Kazanç Endeksi gelecek. 07:30 da ise Avustralya Merkez Bankası RBA nın Faiz Kararını takip edeceğiz. 11:30 da İngiltere den gelecek İnşaat PMI verisinin Avrupa dan açıklanacak tek önemli veri olması bekleniyor. ABD tarafından ise 17:00 de gelecek ISM İmalat PMI verisi piyasalara hareketlilik getirebilir. Çarşamba günü 04:00 de Çin den gelecek İmalat Dışı PMI verisinin ardından 04:30 da açıklanacak Avustralya 2014 ikinci çeyrek büyüme verisi ve 04:45 te gelecek Çin HSBC Hizmet PMI verisi izlenecek. 06:20 de ise Avustralya Merkez Bankası Başkanı Stevens ın konuşması Avustralya Dolarının diğer para birimleri karşısında dalgalanmasını arttırabilir. 10:00 da yurtiçinden gelecek enflasyon oranları oldukça yakından takip edilmeli. 10:55 te Almanya Hizmet PMI 11:00 de Euro Bölgesi Hizmet PMI, 11:30 da ise İngiltere Hizmet PMI piyasa katılımcıları tarafından yakından takip edilecektir. 12:00 de ise Euro Bölgesi Perakende Satışlar takip edilebilir. 17:00 de ABD tarafından gelecek Fabrika Siparişlerinin yanı sıra bölge ekonomilerinden Kanada dan açıklanacak Faiz Kararının günün son önemli gelişmesi olması bekleniyor. Perşembe günü 04:30 da Avustralya Perakende Satışlar ve Ticaret Dengesi verileriyle güne merhaba diyeceğiz. 09:00 da ise Almanya Fabrika Siparişleri verisi takip edilecek. 14:00 de İngiltere Merkez Bankası BOE nin Faiz Kararı nın ardından 14:45 te Avrupa Merkez Bankası ECB nin Faiz Kararı yakından takip edilecek. 15:15 te ABD den gelecek ADP Özel Sektör Tarım Dışı İstihdam Değişikliğinin ardından 15:30 da ise ECB Başkanı Draghi nin Basın Toplantısında söyleyecekleri piyasadaki oynaklığı arttırabilir. Aynı saatte ABD den Ticaret Dengesi ve Haftalık İşsizlik Maaşı Başvurularının yanı sıra Kanada Ticaret Dengesi de takip edilebilir. Günün son önemli verisinin ise ABD den gelecek ISM İmalat Dışı PMI verisi olması bekleniyor. Ayrıca 19:30 da FED in Para Politikası Kurulu üyelerinden Mester in açıklamaları izlenebilir. Cuma günü 02:00 de FED FOMC üyesi Powell, 03:15 te FOMC üyesi Fisher, 04:00 te ise FOMC nin bir başka üyesi Kocherlakota nın konuşmaları takip edilecek. FOMC üyelerinin yapacakları açıklamalarda para politikası ve faiz oranlarına ilişkin yapabilecekleri açıklamalar ABD Dolarının diğer para birimlerine karşı oynaklığını arttırabilir. Avrupa tarafından ise 09:00 da Almanya Sanayi Üretim verisi 12:00 de Euro Bölgesi revize büyüme oranı izlenebilir. 15:30 da açıklanacak ABD Tarım Dışı İstihdam Değişikliği haftanın en önemli verisi olarak karşımıza çıkıyor. Veriyle aynı anda açıklanacak ABD İşsizlik Oranı ve Saatlik Ortalama Kazançlar verileri ise günün diğer önemli verilerinden. Aynı zamanda Kanada tarafından açıklanacak İşsizlik Oranı verisi ve Ivey PMI verisi de bölge ekonomisinin gidişatı hakkında yatırımcılara fikir verebilir.

8 EURUSD Pazartesi günü açıklanan Almanya IFO verilerindeki olumsuz tablo Almanya ekonomisindeki yavaşlamanın devam edebileceği algılamasına neden oldu. Daha sonra ABD'de açıklanan yeni ev satışları verisindeki negatif sapma paritede fiyat hareketlerinin sakinleşmesine neden oldu. Salı günü ABD'de açıklanan dayanıklı mal siparişleri ve tüketici güven endeksi verilerinde de gerçekleşmeler olumluydu. Çarşamba günü Almanya'da açıklanan tüketici güven endeksi verisinde gerçekleşme yine olumsuzdu. Olumsuz gerçekleşme enflasyona ilişkin kaygıları artırdı.perşembe günü Almanya'da açıklanan işsizlik verisinde gerçekleşme yine olumsuzdu. Ancak kronikleşen işsizliğin euro üzerinde yine önemli bir etkisi olmadı. Daha sonra ABD'de açıklanan pozitif öncü büyüme ve beklenen ev satışları rakamları doların güçlenmesine neden oldu. Haftanın son gününde ise Euro Bölgesi'nde açıklanan enflasyon rakamları yine olumsuzdu. ABD'de açıklanan kişisel gelir verisindeki negatif tabloya karşın Michigan güven endeksi ve Chicago PMI verilerindeki olumlu tablo dolarda güçlenmeye neden oldu. Teknik açıdan bakarsak; Geçen haftanın son iki gününde sert satışların izlendiği paritede ilk önemli destek. Satış baskısının daha da artması durumunda desteği test edilebilir. Olası tepki alımlarında ve yine önemli direnç konumunda. Kısa vadeli göstergeler aşırı satış bölgesinde ancak dip arayışının sona erdiğini söyleyebilmek için henüz çok erken.

9 GBPUSD Geçen hafta İngiltere'de veri trafiğinin yoğun olmaması nedeniyle sterlin dolardaki güçlenmeden euroya oranla daha az etkilendi. Salı günü açıklanan BBA mortgage onayları verisindeki olumsuz tablo sterlinde sınırlı satış baskısı yarattı. Cuma günü açıklanan HPI konut verisinde ise gerçekleşmenin pozitif olması emlak sektöründe oluşan köpüğün hala devam ettiği yönünde bir algılamaya yol açtı ve GBPUSD paritesinde doların güçlü olduğu bir haftada pozitif kapanışın meydana gelmesine neden oldu. Bu hafta ise veri trafği daha yoğun. Pazartesi açıklanacak olan PMI ve iş yatırımları verilerinde beklentiler olumsuz. Ancak pozitif yönde bir sapma meydana gelebilir.salı günü açıklanacak olan yapı PMI verisinin her iki yönde ucunun açık olduğu söylenebilir.negatif beklentili bu veride pozitif bir sapmanın meydana gelmesi durumunda sterlinin güçlenmesi beklenebilir. Çarşamba günü açıklanacak olan hizmet PMI verisinde beklentiler olumsuz. İngiltere ekonomisinde önemli bir ağırlığı olan hizmet sektöründe görülen küçülmenin devam etmesi beklenebilir. Perşembe günü açıklanacak olan faiz kararı ise sterlin açısından haftanın en önemli verisi. Kısa vadede faiz artırımının olmayacağına yönelik bir açıklama sterlinde zayırlamaya neden olabilir. Cuma günü İngiltere ekonomisi açısından önemli bir veri açıklanmayacak ancak ABD'de açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinin paritede dalgalanmalara yol açması beklenebilir. Teknik açıdan bakarsak; Geçtiğimiz hafta oluşan çanak görüntüsünün çanak dip formasyonu olarak onaylanması için direncinin yeniden desteğe dönüşmesi gerektiği söylenebilir. Aynı zamanda 200 günlük üssel hareketli ortalamanın da yakınından geçtiği bu direncin öneminin arttığı söylenebilir. Pozitif algının oluşumu açısından takip ettiğimiz direnç ise seviyesinde. Takip edilebilecek diğer direnç ise Satıcıların yeniden güçlenmesi durumundaysa ilk etapta desteği test edilebilir. Daha sonra test edilebilecek destekler ve

10 USDJPY Önceki hafta kapanışını seviyesinin hemen altından gerçekleştiren paritede yeni hafta bu seviye üzeri hareketlilikle başladı. Haftanın ilk günü seviyesine doğru yaşanan yükseliş, kritik direnci denenecek mi şeklinde soruya sebep oldu. Ancak bu direnç denenmeden yaşanan geri çekilme haftanın son işlem gününe kadar sürdü. Perşembe günü seviyesinin altına sarkma olsa da gün bu seviye üzerinde kapandı. Cuma günü Japonya tarafında yoğun veri trafiği vardı.beklentiden iyi gelen perakende satışlar verisinin yanında ev satışları, işsizlik ve sanayi üretimi gibi önemli veriler kötüydü. Verilerle beraber paritede yenin değer kaybına paralel yukarı hareketlilik ve tekrar denemeleri vardı. Yeni haftada pariteyi etkileyebilecek verilere baktığımızda Japonya tarafında çarşamba günü hizmet sektörü PMI, cuma günü ise aylık ekonomik anket, öncü ekonomi endeksi ve güven endeksi verileri ön plana çıkmakta. ABD tarafında ise Salı günü imalat PMI ve inşaat harcamaları, Çarşamba günü konut kredileri başvuruları, fakrika siparişleri, Perşembe işsizlik başvuruları, ticaret dengesi, hizmet sektörü PMI, Cuma günü ise tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri dikkat çekmekte. Yeni haftada direncinin geçilmesi halinde yine kritik direncini izleyeceğiz üzeri kalıcılık sağlanması durumunda alış iştahının güçlenmesini beklediğimizi belirtelim altı kalıcılık durumunda ise ve ilk takip edeceğimiz destek seviyeleri olacak altı kalcılıkta ise alış iştahı kırılabilir. Bu durumda yaşanması muhtemel geri çekilmede ise ve desteklerini izleyeceğiz. Pozitif algının korunması adına üzeri kalıcılık aradığımızı hatırlatalım.

11 S&P 500 Önceki hafta önemli 1980 direnci üzeri hareketliliklerin görülmeye başladığı kontratta haftalık kapanış 1988 seviyesinden gerçeklemişti. Yeni haftada ABD tarafında açıklanan verilerin genelde olumlu olmasının da etkisiyle yukarı eğilimini koruyan endeskte hafta boyunca 2001 direnci denemeleri görüldü. Yeni haftada global çaptaki gelişmelerin yanısıra ABD tarafında her ayın ilk cuması açıklanan ve önümüzdeki cuma günü de açıklanacak olan kritik tarımdışı istihdam verisi ve işsizlik oranının yanında, salı günü imalat PMI ve inşaat harcamaları, çarşamba günü konut kredileri başvuruları, fakrika siparişleri ve BEJ kitap, perşembe işsizlik başvuruları, ticaret dengesi, hizmet sektörü PMI verileri izlenecek. Kontratta 2001 direnci denemelerinin başarılı olması ve üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 2020 ve 2050 dirençlerinin gündeme gelebileceğini belirtelim üzeri kalıcılık sağlanamaması durumunda ise izleyeceğimiz ilk destekler 1980 ve 1954 seviyelerinde bulunmakta. Geri çekilmenin devamı halinde ise 1933 ve 1916 diğer izleyeceğimiz destekler. Kontratta 1907 üzeri kalıcılık devam ettiği sürece alış iştahının devam etmesini beklediğimizi hatırlatalım.

12 ALTIN Haftaya sakin başlayan altında, Salı günü ABD'den açıklanan olumlu verilere rağmen Rusya-Ukrayna arasındaki tansiyonun durulmaması sonrası 1290 seviyelerine doğru yükselişler gözlemledik. Tcmb faiz kararı sonrası dolardaki zayıflamanın ve devam eden gerginliklerin de etkisiyle yükselişini sürdüren altında, haftalık kapanış ise 1287 seviyesinden gerçekleşti. Yeni haftada hareketliliği artırabilecek bir çok ABD verisi bulunmakta. Ama en önemlisi Cuma günü açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam Değişimi verisi olacak. Şu an için Jeopolitik riskleri fiyatlayan altında, Rusya- Ukrayna arasındaki olası savaş senaryoları da fiyatlamayı etkileyebilecek diğer bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknik açıdan bakacak olursak; 1286 desteği üzeri kalıcılığın devam etmesi halinde takip edilebilecek ilk dirençler 1294 ve yukarısında kritik 1303/1300 bandında bulunmakta. Toparlanmadan bahsedebilmek adına bant üzeri kalıcılığa önem verdiğimizi belirtelim. Olası geri çekilmelerde 1286 altına inilmesi durumunda ise ilk olarak 1277 ve 1255 desteklerini takip ediyor olacağız ana desteği ise trend değiştirici önemde olup, bu seviye altında kalıcılık oluşması halinde altında algının negatife döneceğini düşünmekteyiz. Yakınsayan 50 günlük üssel hareketli ortalama ile 200 günlük üssel hareketli ortalama takip edilebilir. 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamayı aşağıdan yukarı kesmesi durumunda yeni alım dalgası oluşabilir.

13 BRENT Önceki haftayı desteği denemeleri ile geçiren emtiada zaman zaman destek altına sarkmalar görülse de haftalık kapanış bu seviye üzerinde gerçekleşmişti. Yeni haftada da desteği üzerinde kalmayı başaran Brent'te yukarı tepkileirn olduğu görüldü altı kalıcılık durumunda negatif algının güçlenmesini beklemediğimiz Brent'te böyle bir durumda izleyeceğimiz ilk destek seviyeleri sırasıyla ve seviyelerinde. Yukarı hareketlilikte ise ilk önemli direncin seviyesinde olduğunu, yukarı hareketin devamı adına ilk olarak bu seviyenin geçilmesi gerektiğini, aksi halde alışların tepki boyutunda kalabileceğini düşünmekteyiz üzeri kalıcılık durumunda devam etmesi muhtemel yukarı hareketlilikte ilk izleyeceğimiz dirençlerin sırasıyla ve seviyelerinde olduğunu hatırlatalım. Emtiada toparlanma adına ise / kritik direnç bandının geçilmesi gerekmekte.

14 VIOP seviyesindeki alım iştahı açısından önemli direnci test eden kontratta daha sonra satıcılı seyir izlendi. Haftalık kapanış desteğinin hemen üzerinde gerçekleşti. Satıcıların güçlenmesi durumunda ve destekleri gündeme gelebilir. Olası yükselişlerde direnci sonrası ve dirençleri takip edilebilir.

15 USDTRY Makroekonomik veri azlığı nedeniyle haftaya sakin bir başlayan kurda, Türkiye kapasite kullanım oranı verisi pek etkilemese de, ABD Dayanıklı Mal Siparişleri verisi beklentilerin oldukça üzerinde gelerek kısmi yükselişe sebep oldu. Çarşamba günü TCMB, politika faizini %8.25, gecelik borçlanma faizini %7.50 seviyesinde sabit bırakırken, gecelik borçlanma faizini 75 baz puan indirerek %12'den, %11.25'e çekti. Enflasyonun yüksek çıkması gıda fiyatlarına bağlanırken, bu durum devam ettiği sürece sıkı para politikasına devam edileceği açıklandı. Kararlar sonrası TL değerlenirken, kurda 'lerden 'a doğru geri çekilmeler yaşandı. Yeni kabinenin açıklanması ile siyasi belirsizliğin azaldığı algısı da kurda gevşemelere neden olan bir diğer etken. Haftanın son günlerinde olumlu gelen ABD verileri sonrasında ise kurda sınırlı da olsa yükselişler gözlemledik. Önümüzdeki hafta önemli verilere bakacak olursak, Pazartesi günü Amerika piyasaları İşçi Günü nedeniyle kapalı. Salı günü ABD ISM İmalat İndeksi ve Çarşamba günü Türkiye TÜFE verileri takip edilebilir. Perşembe günü ABD'de açıklanacak olan en önemli verilerden tarım dışı istihdam verisi kurda volatilitelere sebep olabilir. Teknik açıdan bakacak olursak; Dolar lehine işlemlerin gerçekleşmesi halinde ilk olarak ve dirençlerini takip ediyor olacağız. Pozitif algının güçlenmesi adına ana direnci üzerinde kalıcılık aramaktayız. Olası geri çekilmelerde ise ilk destekler seviyelerinde üzerinde tutunma devam ettikçe pozitif algının korunduğunu belirtelim.

16 EURTRY Almanya IFO İş Ortamı Endeksinin beklentileri karşılamaması sonrası kurda geri çekilmeler gözlemledik. Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kazanımı, yeni kabineye dair beklentiler ve akabinde TCMBnın, politika faizini %8.25de sabit tutarak, uzun zamandır değiştirmediği gecelik borçlanma faizinde 75 baz puan indirime gitmesi TL' yi değerlendirirken kurdaki aşağı hareketliliği de hızlandırdı. Tüketici güven endeksinin beklentileri karşılayamaması ve Euro bölgesinden gelen olumlu veriler sonrası ise sınırlı da olsa yukarı hareketlenmeler görülse de haftalık kapanış seviyesinden gerçekleşti. Önümüzdeki hafta Pazartesi günü, Alman büyüme verileri ve Imalat PMI ve Çarşamba günü Türkiye TÜFE verisini takip ediyor olacağız. Euro bölgesinde perşembe günü açıklanacak faiz oranı kararının etkileri ve haftanın son gününde açıklanacak Euro bölgesi büyüme verileri kuru etkileyebilecek diğer önemli veriler arasında bulunuyor. Teknik açıdan bakacak olursak; Kritik desteği üzerinde işlemlerin gerçekleştiği kurda, açılışta görülecek olası TL lehine hareketlilikler bu seviye altına inilmesi durumunda algının negatife döneceğini düşünemekteyiz. Bu durumda takip edilebilecek ilk destekler ve seviyelerinde. Yukarı yönlü işlemlerin gerçekleşmesi halinde ise ilk olarak ve dirençlerini takip ediyor olacağız. Bollinger alt eğrisinde seyreden kurda dip arayışının devam ettiği söylenebilir.

26 Mayıs - 30 Mayıs 2014

26 Mayıs - 30 Mayıs 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global Piyasalarda geçtiğimiz hafta açıklanan verilere baktığımızda öne çıkanlar FED toplantı tutanakları, Öncü PMI lar ve Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının

Detaylı

22 Eylül - 26 Eylül 2014

22 Eylül - 26 Eylül 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta açıklanan verilere baktığımızda FED in 2 gün süren FOMC Toplantı Sonuçları, İskoçya da yapılan Bağımsızlık Referandumu ve

Detaylı

14 Temmuz - 18 Temmuz 2014

14 Temmuz - 18 Temmuz 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçtiğimiz hafta Portekiz'in en büyük bankası Banco Espirito Santo krizi yaşandı. Portekiz'in en büyük bankası Banco Espirito Santo'nun

Detaylı

28 Nisan - 2 Mayıs 2014

28 Nisan - 2 Mayıs 2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçen hafta ABD den açıklanan bilançolar ve ekonomik veriler takip edildi. Apple, Facebook ve Amazon.com un açıkladıkları bilançolar beklentileri

Detaylı

17 Kasım - 21 Kasım 2014

17 Kasım - 21 Kasım 2014 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta global bazda ekonomik veri trafiğinin yoğun olmadığı bir hafta geçirdik. Açıklanan veriler arasında ABD den açıklanan verilere

Detaylı

05 Ocak - 09 Ocak 2015

05 Ocak - 09 Ocak 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda geçtiğimiz hafta noel ertesi ve yılbaşı olduğu için hacmin düşük olduğunu gördük. Veri akışı açısından ise çok önemli

Detaylı

GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA...

GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda veri trafiğinin yoğun geçtiği bir haftayı geride bıraktık. Teker teker bölgelere kısaca değinecek olursak; ABD tarafında,

Detaylı

13 Nisan- 17 Nisan 2015

13 Nisan- 17 Nisan 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda geçtiğimiz hafta birbirinden önemli gelişmeler yaşandı. ABD tarafında, Çarşamba akşamı FOMC tutanakları açıklandı. Dolar

Detaylı

Salı günü, İngiltere enflasyonu açıklanacak, %2.1 ile değişiklik beklenmemekte, GBPUSD ye hareket getirebilir.

Salı günü, İngiltere enflasyonu açıklanacak, %2.1 ile değişiklik beklenmemekte, GBPUSD ye hareket getirebilir. PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta da veri akışlarına dayalı oluşan hareketlerin görüldüğü kısmen dalgalı bir seyir vardı. Bu haftanın şüphesiz en önemli olayı Tarımdışı

Detaylı

30 Mart- 03 Nisan 2015

30 Mart- 03 Nisan 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalar yine yoğun sayılabilecek bir haftayı geride bıraktı. Hiç kuşkusuz haftanın flaş gelişmesi Suudi Arabistan ın ABD nin lojistik

Detaylı

16 Şubat - 20 Şubat 2015

16 Şubat - 20 Şubat 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta uluslar arası piyasalarda hangi gelişmelerin yaşandığını kısaca özetleyelim. ABD tarafı daha önceki haftalara göre sakin

Detaylı

21 Şubat 01 Mart 2014

21 Şubat 01 Mart 2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta FED Toplantı Tutanaklarının sonucunda oluşan ABD faizlerinde yükselişlerin erken gelme ihtimalleri ön plana çıktı. Bununla birlikte

Detaylı

10-14. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr

10-14. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta EURO nun Draghi nin konuşmalarıyla güçlenmesi ve haftanın bekleneni Tarımdışı İstihdam rakamının beklenenden olumlu gelmesiyle oluşan

Detaylı

ARALIK 16-20. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA

ARALIK 16-20. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Geçtiğimiz hafta beklenen FED toplantısı sonucunda alınan kararlar ile varlık alımlarında azaltım ve yurtiçinde ise rüşvet ve yolsuzluk operasyonlar neticesinde

Detaylı

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 06 Temmuz 2009

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 06 Temmuz 2009 HAFTALIK GÖRÜNÜM T. VAKIFLAR BANKASI T.A.O. HAZİNE BAŞKANLIĞI EKONOMİK ARAŞTIRMALAR MÜDÜRLÜĞÜ 06 13 Temmuz 2009 YURTİÇİNDE GEÇEN HAFTA Küresel krizin etkisiyle 2008 in son çeyreğinde %6.2 küçülen Türkiye

Detaylı

Bu hafta da TCMB nin politika tepkisi vermeyeceği endişesiyle dolar/tl yeni tarihi zirvesini 2.23 seviyesi olarak bu haftada gördü.

Bu hafta da TCMB nin politika tepkisi vermeyeceği endişesiyle dolar/tl yeni tarihi zirvesini 2.23 seviyesi olarak bu haftada gördü. PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta kısmen karışık seyir izlendi. ABD verileri ve FED den gelen açıklamaların global düzeyde yine yön tayin edici olduğun bir hafta daha

Detaylı

OCAK 27-31. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr

OCAK 27-31. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta olumsuzluk yaratan iki faktör ortaya çıktı Çin deki büyüme endişeleri ve FED in QE azaltımıyla birlikte artan siyasi ve finansal

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 31 Temmuz 2015 19:00. Çin in piyasa teşviki bankalara destek sağlıyor

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 31 Temmuz 2015 19:00. Çin in piyasa teşviki bankalara destek sağlıyor HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 31 Temmuz 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Çin in piyasa teşviki bankalara destek sağlıyor Çin in şirketlerin hisse fiyatlarını desteklemek için hisse senedi satın

Detaylı

FOMC Tutanakları ve Jackson Hole

FOMC Tutanakları ve Jackson Hole 25 Ağustos 2014 FOMC Tutanakları ve Jackson Hole Bu haftanın en önemli gündemi FOMC toplantı tutanaklarının açıklanması ve Janet Yellen ın Jackson Hole daki konuşmaları idi. Jackson Hole daki konferansın

Detaylı

10-14 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA

10-14 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta EURO nun Draghi nin konuşmalarıyla güçlenmesi ve haftanın bekleneni Tarımdışı İstihdam rakamının beklenenden olumlu gelmesiyle oluşan

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 25 Eylül 2015 19:00. Fitch not ve görünümü sabit tuttu

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 25 Eylül 2015 19:00. Fitch not ve görünümü sabit tuttu HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 25 Eylül 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Fitch not ve görünümü sabit tuttu Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye nin kredi notunu ve görünümünü

Detaylı

08 Haziran - 12 Haziran 2015

08 Haziran - 12 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; Tüm gün Avustralya Piyasalar Kapalı 02:50 Japonya Cari Denge, GSYİH, 05:10 Çin Ticaret Dengesi, İthalat ve İhracat hacmi 09:00 Almanya Ticaret Dengesi,

Detaylı

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 12 Ocak 2009

Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü. 12 Ocak 2009 T. VAKIFLAR BANKASI T.A.O. HAZİNE BAŞKANLIĞI EKONOMİK ARAŞTIRMALAR MÜDÜRLÜĞÜ HAFTALIK GÖRÜNÜM 12-16 Ocak 2009 YURTİÇİNDE GEÇEN HAFTA Sanayi Üretimi Kasım da %13.9 düştü... TCMB: Gelecek dönemde enflasyonun

Detaylı

14-18 Eylül 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz?

14-18 Eylül 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *07:30 Japonya Sanayi Üretimi *10:15 İsviçre ÜFE *12:00 Euro Bölgesi Sanayi Üretimi Salı; *08:30 Fransa TÜFE *10:00 Türkiye Çeyreklik İşsizlik Ortalaması

Detaylı

25 Mayıs - 29 Mayıs 2015

25 Mayıs - 29 Mayıs 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *Tatil ABD Anma Günü *Tatil İngiltere *02:50 Japonya Ticaret Dengesi, İhracat ve İtlahat Hacmi Salı; *01:45 Yeni Zelanda Ticaret Dengesi, İhracat ve İthalat

Detaylı

TEMMUZ 2014- AYLIK RAPOR

TEMMUZ 2014- AYLIK RAPOR TEMMUZ 2014- AYLIK RAPOR GCM MENKUL KIYMETLER A.Ş. ARAŞTIRMA VE ANALİZ DEPARTMANI 1 İçindekiler Sayfa Giriş 2 Haziran Ayı Özeti 3-4 Temmuz ayında öne çıkan makro-ekonomik gelişmeler 5-7 Ekonomik Takvim

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 07 Ağustos 2015 19:00. Lockhart: Faiz artışı için Eylül uygun

HAFTALIK BÜLTEN GENEL HAFTA ÖZETİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 07 Ağustos 2015 19:00. Lockhart: Faiz artışı için Eylül uygun HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 07 Ağustos 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ Lockhart: Faiz artışı için Eylül uygun Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart faiz artışı için Eylül ayının uygun olacağını

Detaylı

ABD Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi, 54,8 ile 56,2 olan beklentinin altında geldi.

ABD Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi, 54,8 ile 56,2 olan beklentinin altında geldi. HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 26 Haziran 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ ABD ile G-7 arasında tahvil faizi farkı yükseliyor; ABD Hazine tahvilleri ile diğer gelişmiş ülke tahvilleri arasındaki

Detaylı

AĞUSTOS 2014- AYLIK RAPOR

AĞUSTOS 2014- AYLIK RAPOR AĞUSTOS 2014- AYLIK RAPOR GCM MENKUL KIYMETLER A.Ş. ARAŞTIRMA VE ANALİZ DEPARTMANI 1 Giriş Sayfa İçindekiler 2 Temmuz Ayı Özeti 3-4 Ağustos ayında öne çıkan makro-ekonomik gelişmeler 5-6 Ekonomik Takvim

Detaylı

HAFTAYA BAKIŞ. 14 Ağustos 2015. Şakir Turan sakir.turan@turkiyefinans.com.tr +90 212 393 10 43

HAFTAYA BAKIŞ. 14 Ağustos 2015. Şakir Turan sakir.turan@turkiyefinans.com.tr +90 212 393 10 43 HAFTAYA BAKIŞ 14 Ağustos 2015 Geride bırakmak üzere olduğumuz haftada küresel risk iştahı zayıf bir seyir izledi. ABD Merkez Bankası nın (Fed) Eylül de faiz artırımlarına başlama olasılığının güçlendiğinin

Detaylı