1 Eylül - 5 Eylül 2014

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "1 Eylül - 5 Eylül 2014"

Transkript

1 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçtiğimiz hafta ABD tarafından açıklanan verilere baktığımızda haftaya beklentilerin altında kalan Yeni Konut Satışları verisiyle başladık. Açıklanan diğer bir veri beklentilerin oldukça üzerinde gelerek yatırımcıları şaşırtan Dayanıklı Mal Siparişleri ve beklentilerin altında kalan Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleriydi. Haftanın devamında gelen bir diğer veri son yılların en iyi gerçekleşmesi olan Tüketici güven endeksi oldu. ABD de geçen ay açıklanan çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verisi ilk tahminin revizesi beklentileri aşarken Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları yine beklentilerden iyi geldi. Bekleyen Konut Satışları da beklentilerin üzerinde açıklandı. Haftanın son günü gelen verilerde ise karışık bir görünüm vardı. Kişisel Gelir ve Gider oranları beklentilerin altında artarken, Chicago PMI ve Revize Michigan Tüketici Güven Endeksi beklenti üzerinde geldi. Avrupa tarafından açıklanan verilere göz attığımızda haftanın ilk verisi beklentilerin altında kalan Almanya IFO İş Dünyası Güven Endeksi oldu. Almanya tarafından açıklanan diğer önemli verilerden GFK Tüketici Güven Endeksi de beklenti altında kalırken İşsizlik ve Enflasyon Oranı ise beklentide geldi. Haftanın son günü açıklanan Almanya Perakende Satışlar verisi de artış beklentisinin aksine daralmaya işaret ederek Alman ekonomisindeki yavaşlamanın devam ettiğini ortaya koydu. İngiltere den açıklanan verilere baktığımızda Mortgage Onayları beklentilerin altında kalırken İngiltere Ulusal Konut Fiyat Endeksi ise beklentilerin üzerinde artarak karışık bir görünüme işaret etti. Asya tarafından açıklanan verilere baktığımızda haftanın ilk verisi beklenti altında kalan Yeni Zelanda Ticaret Dengesi oldu. Avustralya dan açıklanan verilerde ise Avustralya Tamamlanmış İnşaatlar verisi beklenti altında kaldı. Avustralya tarafından açıklanan diğer bir veri ise daralmaya işaret eden HIA Yeni Ev Satışları verisi oldu. Diğer bir veri ise Özel şirketler tarafından harcanan ve beklenti üzerinde gelen Yeni Sermaye Oranları oldu. Haftanın son günü ise beklentilerin az altında kalan Avustralya Özel Sektör Kredileri açıklandı. Japonya tarafından hafta boyunca veri akışı zayıf kalırken haftanın son günü önemli veriler izlendi. Hanehalkı harcamalarında yıllık bazda beklenti üzerinde daralma yaşanırken Sanayi Üretiminde beklenti altında artış, perakende satışlarda ise beklenti üzerinde artış yaşandı. Yurtiçinden ise veri trafiği yoğun değildi. Yurtiçinde açıklanan haftanın ilk verisi beklenti altında kalan Kapasite Kullanım Oranları oldu. Haftanın en önemli verisi ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının açıkladığı Faiz Kararı oldu. Ayrıca Uluslar arası Kredi Derecelendirme Kurumlarından Moodys'in Bank Asya nın kredi notunu indirmesi de bir diğer önemli gelişmeydi.

2 ABD Haftanın açıklanan ilk verisi beklentilerin altında kalan Yeni Konut Satışları verisi oldu. Veride beklenti 430 bin iken açıklanan rakam 412 bin olarak gerçekleşti ve beklentilerin altında kaldı. Böylelikle konut sektöründe dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD'de de büyümenin istendiği düzeyde olmadığı görüldü. Açıklanan diğer bir veri ise Dayanıklı Mal Siparişleri ve Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleriydi. Aylık çekirdek dayanıklı malların sipariş oranları incelendiğinde beklenti %0.5 artış olması yönündeyken Temmuz döneminde %3.0 gerçekleşme olmuştu. Ağustos döneminde gerçekleşme ise %0.8 azalış yönünde olarak 2012 Eylül'den bu döneme kadar en düşük seviyede oldu. Aynı saatlerde ABD'de açıklanan bir diğer veri ise aylık dayanıklı mallar sipariş oranları oldu. Bu veride en dikkat çekici nokta 1992'den beri gerçekleşen en yüksek seviye S&P %0, ,36 DOW %0, ,45 NASDAQ %0, ,27 olmasıydı. Beklentinin %7.5 artış yönünde olduğu veride gerçekleşmenin beklentinin çok üzerinde %22.6 artış düzeyinde olduğu açıklandı. Bu verinin iyi gelmesinin nedeni olarak ticari uçak satışları ve otomobil satışları olduğu belirtildi. Haftanın devamında gelen bir diğer veri son yılların en iyi gerçekleşmesi olan Tüketici güven endeksi oldu. Tüketicilerin ABD ekonomisine olan güvenini ortaya koyması açısından önemli olan veride beklenti 89.0 seviyesindeyken Temmuz'da açıklama 90.3 olmuştu. Bu dönem açıklanan Tüketici güven endeksi son yılların en yüksek seviyesinde oldu ve 92.4 artış seviyesinde gerçekleşti. ABD'de istihdam piyasasındaki iyileşme ve hisse senetlerinin rekor seviyelere çıkmasının ardından yılın ikinci yarısında ekonominin görünümü ile ilgili daha iyimser beklentiler ortaya çıktı. ABD de geçen ay açıklanan çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verisi ilk tahminin revizesi beklentileri aştı. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GDP) rakamlarında %3.9 artış olması beklenirken Temmuz ayında açıklanan ilk tahminde %4.0 artış gerçekleşmişti. Revize veride ise beklentilerin üzerinde %4.2 oranında artış olduğu görüldü. Aynı saatlerde açıklanan GDP çeyreklik fiyat listesi verisi de beklentilerin hafif üzerinde %2.2 artış seviyesinde gerçekleşti. Beklenti ve bir önceki dönem artış %2.0 düzeyindeydi. Ayrıca aynı saatlerde bir diğer önemli veri olan işsizlik maaşı başvuru rakamları da açıklandı. ABD'de işsizlik başvuruları, gelişme gösteren ekonomi ile işten çıkarmaların azalması nedeniyle, geçtiğimiz hafta çok büyük değişiklik göstermedi. Dört haftalık ortalama işsizlik başvuruları ise 301,000 kişiden 299,750 kişiye geriledi.

3 ABD ABD de Bekleyen Konut Satışları da beklentilerin üzerinde açıklandı. Beklentinin %0.5 olduğu veride Temmuzda beklentilerin üzerinde %3.3 artış yönünde açıklanarak inşaat sektörü için güçlendirici etki yaptı. Haftanın son günü gelen verilerde ise karışık bir görünüm vardı. Kişisel Gelir ve Gider oranları beklentilerin altında artarken, Chicago PMI ve Revize Michigan Tüketici Güven Endeksi beklenti üzerinde geldi. Açıklanan verileri incelediğimizde Kişisel Gelir verisinde beklenti %0.3 artış olacağı yönündeyken gerçekleşme %0.2 düzeyinde, Kişisel Harcamalar verisinde beklenti %0.2 artış olması yönündeyken gerçekleşme %0.1 daralma olduğu yönünde oldu. Chicago PMI verisinde ise beklenti 56.8 düzeyinde olması yönündeyken gerçekleşme 64.3 düzeyinde, revize Michigan Tüketici Güven Endeksinde beklenti 80.2 düzeyinde gerçekleşme olduğu yönündeyken gerçekleşme 82.5 düzeyinde oldu. Kıtanın bir diğer ekonomisi olan Kanada dan gelen Cari Denge de beklentilerin üzerinde açık oluşurken, ekonominin Haziran ayında beklentilerin üzerinde büyüdüğü açıklandı. Cari Denge de beklenti 11.6 Milyar Kanada Doları açık verilmesi yönündeyken, açığın 11.9 Milyar düzeyinde olduğu ortaya kondu. Haziran ayı büyümesinin %0.2 olduğu düşünülürken %0.3 düzeyinde büyüme olduğu ortaya kondu.

4 AVRUPA Avrupa tarafından açıklanan haftanın ilk verisi beklentilerin altında kalan Almanya IFO İş Dünyası Güven Endeksi oldu. Almanya'da açıklanan IFO enstitüsünün iş dünyası güven endeksi ağustos'ta oldu. Beklenti ise 107 seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi. Açıklanan veri Almanya ekonomisindeki zayıflamanın sürdüğüne işaret etti. Açıklanan veri Temmuz 2013'den bu döneme kadar gerçekleşen en düşük seviye oldu. Almanya tarafından açıklanan diğer önemli verilerden GFK Tüketici Güven Endeksi de beklenti altında kalırken İşsizlik ve Enflasyon Oranı ise beklentide geldi. GFK Tüketici Güven Endeksinde Temmuz ayında %9.0 artış açıklanırken beklenti de artışın geçen aya paralel gerçekleşmesi yönündeydi. Ancak bu dönem açıklanan %8.6 artış ile beklentiler altında kalındı. İşsizlik değişim rakamlarını incelediğimizde ise Temmuz'da 11 bin kişi azalış olurken DAX %1, ,17 FTSE %0, ,75 CAC40 %3, ,04 bu dönem için beklenti 5 bin kişi azalması yönündeydi ancak gerçekleşme 2 bin kişi artış ortaya kondu. İşsizlik oranlarını incelediğimizde yatay seyrin devam ettiğini görmekteyiz ve beklentilerle uyumlu olarak işsizlik oranları %6.7 artış yönünde açıklandı. Almanya'da enflasyon değişiklik göstermedi. Haftanın son günü açıklanan Almanya Perakende Satışlar verisi de artış beklentisinin aksine daralmaya işaret etti. Beklentinin %0.1 artış olduğu veride gerçekleşme %1.4 daralma oldu ve veride beklentilerin altında kalındı. Veride beklentilerin çok altında bir performans izlenmesi Almanya ekonomisinin yavaşlamaya devam ettiği yönünde önemli bir sinyal verdi. İngiltere den açıklanan verilere baktığımızda Mortgage Onayları beklentilerin altında kalırken İngiltere Ulusal Konut Fiyat Endeksi ise beklentilerin üzerinde artarak karışık bir görünüme işaret etti. Mortgage Onayları verisi analiz edildiğinde Temmuz döneminde gerçekleşen onay 43 bin 300 olarak açıklanırken bu dönem ise gerçekleşen onay 42 bin 800 olarak kayıt edildi. Beklentinin 44 bin 200 olduğu mortgage onaylarında açıklanan rakamlar beklentinin altında oluştu. İngiltere Ulusal Konut Endeksi'nde ise beklentiler üzerinde %11 artış görüldü. Beklenti %10.1 artış olması yönündeydi.

5 ASYA Asya tarafından gelen haftanın ilk verisi beklenti altında kalan Yeni Zelanda Ticaret Dengesi oldu. Ticaret Dengesi, aylık bazda beklentilerin altında kalarak 692 Milyon Yeni Zelanda Doları açık verdi. Beklentiler 475 Milyon Yeni Zelanda Doları açık vermesi yönündeyken geçen ay 247 Milyon Yeni Zelanda Doları fazla vermesine karşın, Mart 2014 döneminden beri gerçekleştirdiği düşüşünü sürdürdü. Yıllık bazda artı 1 milyar 290 milyon NZD olarak açıklanan Ticaret Dengesi, aylık bazdaki düşüş sebebiyle artışını oldukça yavaşlattı. İhracat 3 milyar 700 Milyon Yeni Zelanda Doları, ithalat ise 4 milyar 390 Milyon Yeni Zelanda Doları ile beklentilerin altında kaldı. Avustralya Tamamlanmış İnşaatlar verisi beklenti altında kaldı. Avustralya inşaat sektörü için önemli bir gösterge olan Tamamlanmış İnşaatlar, %0.3 azalış yönünde olan beklentilerin altında kalarak %1.2 oranında geriledi. Bir önceki çeyrekte ise %0.4lük azalma meydana gelmişti. Nikkei %0, Hang Seng %1, Shangai %1, ,20 Avustralya tarafından açıklanan diğer bir veri ise daralmaya işaret eden HIA Yeni Ev Satışları verisi oldu. Temmuz ayı dönemini kapsayan veride %5.7 oranında daralma meydana geldi. Hatırlanacağı üzere Mayıs döneminde HIA Yeni Ev Satışlarında %4.3 daralma meydana gelmişti. 28 Ağustos 2012'de açıklanan veriden bu yana gelen en büyük daralma olarak kayıtlara geçti. Diğer bir veri ise Özel şirketler tarafından harcanan Yeni Sermaye Oranları oldu. Yılın ilk çeyreğinde revize edilmiş haliyle %2.5 azalış meydana gelmişken, yılın ikinci çeyreğinde yine %0.3 azalış oluşması yönünde beklenti hakimdi. Sermaye harcamaları %1.1 oranında artış göstererek ilk çeyreğe göre bir hayli yüksek geldiği görüldü. Haftanın son günü ise beklentilerin az altında kalan Avustralya Özel Sektör Kredileri açıklandı. Avustralya'nın özel sektör büyümesi hakkında ip uçları veren Özel Sektör Kredisi verisinde beklentiler %0.5 artış olması yönündeyken verinin %0.4 arttığı açıklandı. Japonya tarafından hafta boyunca veri akışı zayıf kalırken haftanın son günü önemli veriler izlendi. Hanehalkı harcamalarında yıllık bazda beklenti üzerinde daralma yaşanırken Sanayi Üretiminde beklenti altında artış, perakende satışlarda ise beklenti üzerinde artış yaşandı. Hanehalkı harcamalarında %2.7 azalış beklenirken %5.9 azalış olduğu, Sanayi Üretiminde %1.2 artış olması beklenirken %0.2 artış olduğu, Perakende Satışlarda ise %0.1 azalış olması beklenirken %0.5 artış olduğu görüldü.

6 TÜRKİYE Yurtiçinde açıklanan haftanın ilk verisi beklenti altında kalan Kapasite Kullanım Oranları oldu. Beklentiler %75.5 seviyesinde olurken %74.7 seviyesinde gerçekleşme olduğu açıklandı. Temmuz döneminde gerçekleşme ise %74.9 seviyesinde olmuştu. Mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, bir önceki yılın aynı ayına göre dayanıklı tüketim malları, ara malları, gıda ve içecekler ile yatırım mallarında azalış görülürken, dayanıksız tüketim mallarında değişiklik gözlenmedi. Haftanın en önemli verisi ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının açıkladığı Faiz Kararı oldu. Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı %12 den %11,25 e, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkânı faiz oranı %11,5 ten %10,75 e indirilmiş, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı ise %7,5 düzeyinde sabit tutulmuştur. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı %8,25 düzeyinde sabit tutulmuştur. Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası nda saat arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı %0 oranında sabit tutulmuş, borç verme faiz oranı %13,5 ten %12,75 e indirilmiştir. Ayrıca Uluslar arası Kredi Derecelendirme Kurumlarından Moodys'in Bank Asya nın kredi notunu indirmesi de bir diğer önemli gelişmeydi. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Bank Asya'nın kredi notunu kârlılıktaki azalma, varlık kalitesindeki bozulma ve volatil fonlama koşulları nedeniyle indirdi. Moody's Bank Asya'nın uzun vadeli mevduat notunu üç kademe indirerek Ba2'den B2'ye çekerken, mali güç notunu (BFSR) da iki kademe düşüşle D-'den (ba3) E+'ya (b2) indirdi. Moody's tarafından Cuma günü yapılan açıklamada mevduat notunun "yönü belirsiz" olacak şekilde, BFSR'nin ise negatif izlemede tutulduğu belirtildi.

7 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi gününe Yeni Zelanda dan açıklanacak Uluslararası Ticaret Endeksiyle başlayacağız. Çin den 04:00 de açıklanacak İmalat PMI verisinin ardından Avrupa dan açıklanacak veriler takip edilecek. 09:00 da Almanya 2. Çeyrek büyümesinin nihai verisinin ardından Türkiye İhracat verilerini izleyeceğiz. 10:55 te gelecek Almanya İmalat PMI verisinin ardından 11:00 de Euro Bölgesi İmalat PMI ve 11:30 da İngiltere İmalat PMI verilerini takip edeceğiz. ABD ve Kanada da piyasaların İşçi Bayramı nedeniyle tatil olacağı günün devamında gelmesi beklenen önemli bir veri bulunmamakta. Salı günü 04:30 da Avustralya dan Konut Onayları ve Cari Denge verisinin yanı sıra Japonya dan Ortalama Kazanç Endeksi gelecek. 07:30 da ise Avustralya Merkez Bankası RBA nın Faiz Kararını takip edeceğiz. 11:30 da İngiltere den gelecek İnşaat PMI verisinin Avrupa dan açıklanacak tek önemli veri olması bekleniyor. ABD tarafından ise 17:00 de gelecek ISM İmalat PMI verisi piyasalara hareketlilik getirebilir. Çarşamba günü 04:00 de Çin den gelecek İmalat Dışı PMI verisinin ardından 04:30 da açıklanacak Avustralya 2014 ikinci çeyrek büyüme verisi ve 04:45 te gelecek Çin HSBC Hizmet PMI verisi izlenecek. 06:20 de ise Avustralya Merkez Bankası Başkanı Stevens ın konuşması Avustralya Dolarının diğer para birimleri karşısında dalgalanmasını arttırabilir. 10:00 da yurtiçinden gelecek enflasyon oranları oldukça yakından takip edilmeli. 10:55 te Almanya Hizmet PMI 11:00 de Euro Bölgesi Hizmet PMI, 11:30 da ise İngiltere Hizmet PMI piyasa katılımcıları tarafından yakından takip edilecektir. 12:00 de ise Euro Bölgesi Perakende Satışlar takip edilebilir. 17:00 de ABD tarafından gelecek Fabrika Siparişlerinin yanı sıra bölge ekonomilerinden Kanada dan açıklanacak Faiz Kararının günün son önemli gelişmesi olması bekleniyor. Perşembe günü 04:30 da Avustralya Perakende Satışlar ve Ticaret Dengesi verileriyle güne merhaba diyeceğiz. 09:00 da ise Almanya Fabrika Siparişleri verisi takip edilecek. 14:00 de İngiltere Merkez Bankası BOE nin Faiz Kararı nın ardından 14:45 te Avrupa Merkez Bankası ECB nin Faiz Kararı yakından takip edilecek. 15:15 te ABD den gelecek ADP Özel Sektör Tarım Dışı İstihdam Değişikliğinin ardından 15:30 da ise ECB Başkanı Draghi nin Basın Toplantısında söyleyecekleri piyasadaki oynaklığı arttırabilir. Aynı saatte ABD den Ticaret Dengesi ve Haftalık İşsizlik Maaşı Başvurularının yanı sıra Kanada Ticaret Dengesi de takip edilebilir. Günün son önemli verisinin ise ABD den gelecek ISM İmalat Dışı PMI verisi olması bekleniyor. Ayrıca 19:30 da FED in Para Politikası Kurulu üyelerinden Mester in açıklamaları izlenebilir. Cuma günü 02:00 de FED FOMC üyesi Powell, 03:15 te FOMC üyesi Fisher, 04:00 te ise FOMC nin bir başka üyesi Kocherlakota nın konuşmaları takip edilecek. FOMC üyelerinin yapacakları açıklamalarda para politikası ve faiz oranlarına ilişkin yapabilecekleri açıklamalar ABD Dolarının diğer para birimlerine karşı oynaklığını arttırabilir. Avrupa tarafından ise 09:00 da Almanya Sanayi Üretim verisi 12:00 de Euro Bölgesi revize büyüme oranı izlenebilir. 15:30 da açıklanacak ABD Tarım Dışı İstihdam Değişikliği haftanın en önemli verisi olarak karşımıza çıkıyor. Veriyle aynı anda açıklanacak ABD İşsizlik Oranı ve Saatlik Ortalama Kazançlar verileri ise günün diğer önemli verilerinden. Aynı zamanda Kanada tarafından açıklanacak İşsizlik Oranı verisi ve Ivey PMI verisi de bölge ekonomisinin gidişatı hakkında yatırımcılara fikir verebilir.

8 EURUSD Pazartesi günü açıklanan Almanya IFO verilerindeki olumsuz tablo Almanya ekonomisindeki yavaşlamanın devam edebileceği algılamasına neden oldu. Daha sonra ABD'de açıklanan yeni ev satışları verisindeki negatif sapma paritede fiyat hareketlerinin sakinleşmesine neden oldu. Salı günü ABD'de açıklanan dayanıklı mal siparişleri ve tüketici güven endeksi verilerinde de gerçekleşmeler olumluydu. Çarşamba günü Almanya'da açıklanan tüketici güven endeksi verisinde gerçekleşme yine olumsuzdu. Olumsuz gerçekleşme enflasyona ilişkin kaygıları artırdı.perşembe günü Almanya'da açıklanan işsizlik verisinde gerçekleşme yine olumsuzdu. Ancak kronikleşen işsizliğin euro üzerinde yine önemli bir etkisi olmadı. Daha sonra ABD'de açıklanan pozitif öncü büyüme ve beklenen ev satışları rakamları doların güçlenmesine neden oldu. Haftanın son gününde ise Euro Bölgesi'nde açıklanan enflasyon rakamları yine olumsuzdu. ABD'de açıklanan kişisel gelir verisindeki negatif tabloya karşın Michigan güven endeksi ve Chicago PMI verilerindeki olumlu tablo dolarda güçlenmeye neden oldu. Teknik açıdan bakarsak; Geçen haftanın son iki gününde sert satışların izlendiği paritede ilk önemli destek. Satış baskısının daha da artması durumunda desteği test edilebilir. Olası tepki alımlarında ve yine önemli direnç konumunda. Kısa vadeli göstergeler aşırı satış bölgesinde ancak dip arayışının sona erdiğini söyleyebilmek için henüz çok erken.

9 GBPUSD Geçen hafta İngiltere'de veri trafiğinin yoğun olmaması nedeniyle sterlin dolardaki güçlenmeden euroya oranla daha az etkilendi. Salı günü açıklanan BBA mortgage onayları verisindeki olumsuz tablo sterlinde sınırlı satış baskısı yarattı. Cuma günü açıklanan HPI konut verisinde ise gerçekleşmenin pozitif olması emlak sektöründe oluşan köpüğün hala devam ettiği yönünde bir algılamaya yol açtı ve GBPUSD paritesinde doların güçlü olduğu bir haftada pozitif kapanışın meydana gelmesine neden oldu. Bu hafta ise veri trafği daha yoğun. Pazartesi açıklanacak olan PMI ve iş yatırımları verilerinde beklentiler olumsuz. Ancak pozitif yönde bir sapma meydana gelebilir.salı günü açıklanacak olan yapı PMI verisinin her iki yönde ucunun açık olduğu söylenebilir.negatif beklentili bu veride pozitif bir sapmanın meydana gelmesi durumunda sterlinin güçlenmesi beklenebilir. Çarşamba günü açıklanacak olan hizmet PMI verisinde beklentiler olumsuz. İngiltere ekonomisinde önemli bir ağırlığı olan hizmet sektöründe görülen küçülmenin devam etmesi beklenebilir. Perşembe günü açıklanacak olan faiz kararı ise sterlin açısından haftanın en önemli verisi. Kısa vadede faiz artırımının olmayacağına yönelik bir açıklama sterlinde zayırlamaya neden olabilir. Cuma günü İngiltere ekonomisi açısından önemli bir veri açıklanmayacak ancak ABD'de açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinin paritede dalgalanmalara yol açması beklenebilir. Teknik açıdan bakarsak; Geçtiğimiz hafta oluşan çanak görüntüsünün çanak dip formasyonu olarak onaylanması için direncinin yeniden desteğe dönüşmesi gerektiği söylenebilir. Aynı zamanda 200 günlük üssel hareketli ortalamanın da yakınından geçtiği bu direncin öneminin arttığı söylenebilir. Pozitif algının oluşumu açısından takip ettiğimiz direnç ise seviyesinde. Takip edilebilecek diğer direnç ise Satıcıların yeniden güçlenmesi durumundaysa ilk etapta desteği test edilebilir. Daha sonra test edilebilecek destekler ve

10 USDJPY Önceki hafta kapanışını seviyesinin hemen altından gerçekleştiren paritede yeni hafta bu seviye üzeri hareketlilikle başladı. Haftanın ilk günü seviyesine doğru yaşanan yükseliş, kritik direnci denenecek mi şeklinde soruya sebep oldu. Ancak bu direnç denenmeden yaşanan geri çekilme haftanın son işlem gününe kadar sürdü. Perşembe günü seviyesinin altına sarkma olsa da gün bu seviye üzerinde kapandı. Cuma günü Japonya tarafında yoğun veri trafiği vardı.beklentiden iyi gelen perakende satışlar verisinin yanında ev satışları, işsizlik ve sanayi üretimi gibi önemli veriler kötüydü. Verilerle beraber paritede yenin değer kaybına paralel yukarı hareketlilik ve tekrar denemeleri vardı. Yeni haftada pariteyi etkileyebilecek verilere baktığımızda Japonya tarafında çarşamba günü hizmet sektörü PMI, cuma günü ise aylık ekonomik anket, öncü ekonomi endeksi ve güven endeksi verileri ön plana çıkmakta. ABD tarafında ise Salı günü imalat PMI ve inşaat harcamaları, Çarşamba günü konut kredileri başvuruları, fakrika siparişleri, Perşembe işsizlik başvuruları, ticaret dengesi, hizmet sektörü PMI, Cuma günü ise tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri dikkat çekmekte. Yeni haftada direncinin geçilmesi halinde yine kritik direncini izleyeceğiz üzeri kalıcılık sağlanması durumunda alış iştahının güçlenmesini beklediğimizi belirtelim altı kalıcılık durumunda ise ve ilk takip edeceğimiz destek seviyeleri olacak altı kalcılıkta ise alış iştahı kırılabilir. Bu durumda yaşanması muhtemel geri çekilmede ise ve desteklerini izleyeceğiz. Pozitif algının korunması adına üzeri kalıcılık aradığımızı hatırlatalım.

11 S&P 500 Önceki hafta önemli 1980 direnci üzeri hareketliliklerin görülmeye başladığı kontratta haftalık kapanış 1988 seviyesinden gerçeklemişti. Yeni haftada ABD tarafında açıklanan verilerin genelde olumlu olmasının da etkisiyle yukarı eğilimini koruyan endeskte hafta boyunca 2001 direnci denemeleri görüldü. Yeni haftada global çaptaki gelişmelerin yanısıra ABD tarafında her ayın ilk cuması açıklanan ve önümüzdeki cuma günü de açıklanacak olan kritik tarımdışı istihdam verisi ve işsizlik oranının yanında, salı günü imalat PMI ve inşaat harcamaları, çarşamba günü konut kredileri başvuruları, fakrika siparişleri ve BEJ kitap, perşembe işsizlik başvuruları, ticaret dengesi, hizmet sektörü PMI verileri izlenecek. Kontratta 2001 direnci denemelerinin başarılı olması ve üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 2020 ve 2050 dirençlerinin gündeme gelebileceğini belirtelim üzeri kalıcılık sağlanamaması durumunda ise izleyeceğimiz ilk destekler 1980 ve 1954 seviyelerinde bulunmakta. Geri çekilmenin devamı halinde ise 1933 ve 1916 diğer izleyeceğimiz destekler. Kontratta 1907 üzeri kalıcılık devam ettiği sürece alış iştahının devam etmesini beklediğimizi hatırlatalım.

12 ALTIN Haftaya sakin başlayan altında, Salı günü ABD'den açıklanan olumlu verilere rağmen Rusya-Ukrayna arasındaki tansiyonun durulmaması sonrası 1290 seviyelerine doğru yükselişler gözlemledik. Tcmb faiz kararı sonrası dolardaki zayıflamanın ve devam eden gerginliklerin de etkisiyle yükselişini sürdüren altında, haftalık kapanış ise 1287 seviyesinden gerçekleşti. Yeni haftada hareketliliği artırabilecek bir çok ABD verisi bulunmakta. Ama en önemlisi Cuma günü açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam Değişimi verisi olacak. Şu an için Jeopolitik riskleri fiyatlayan altında, Rusya- Ukrayna arasındaki olası savaş senaryoları da fiyatlamayı etkileyebilecek diğer bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknik açıdan bakacak olursak; 1286 desteği üzeri kalıcılığın devam etmesi halinde takip edilebilecek ilk dirençler 1294 ve yukarısında kritik 1303/1300 bandında bulunmakta. Toparlanmadan bahsedebilmek adına bant üzeri kalıcılığa önem verdiğimizi belirtelim. Olası geri çekilmelerde 1286 altına inilmesi durumunda ise ilk olarak 1277 ve 1255 desteklerini takip ediyor olacağız ana desteği ise trend değiştirici önemde olup, bu seviye altında kalıcılık oluşması halinde altında algının negatife döneceğini düşünmekteyiz. Yakınsayan 50 günlük üssel hareketli ortalama ile 200 günlük üssel hareketli ortalama takip edilebilir. 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamayı aşağıdan yukarı kesmesi durumunda yeni alım dalgası oluşabilir.

13 BRENT Önceki haftayı desteği denemeleri ile geçiren emtiada zaman zaman destek altına sarkmalar görülse de haftalık kapanış bu seviye üzerinde gerçekleşmişti. Yeni haftada da desteği üzerinde kalmayı başaran Brent'te yukarı tepkileirn olduğu görüldü altı kalıcılık durumunda negatif algının güçlenmesini beklemediğimiz Brent'te böyle bir durumda izleyeceğimiz ilk destek seviyeleri sırasıyla ve seviyelerinde. Yukarı hareketlilikte ise ilk önemli direncin seviyesinde olduğunu, yukarı hareketin devamı adına ilk olarak bu seviyenin geçilmesi gerektiğini, aksi halde alışların tepki boyutunda kalabileceğini düşünmekteyiz üzeri kalıcılık durumunda devam etmesi muhtemel yukarı hareketlilikte ilk izleyeceğimiz dirençlerin sırasıyla ve seviyelerinde olduğunu hatırlatalım. Emtiada toparlanma adına ise / kritik direnç bandının geçilmesi gerekmekte.

14 VIOP seviyesindeki alım iştahı açısından önemli direnci test eden kontratta daha sonra satıcılı seyir izlendi. Haftalık kapanış desteğinin hemen üzerinde gerçekleşti. Satıcıların güçlenmesi durumunda ve destekleri gündeme gelebilir. Olası yükselişlerde direnci sonrası ve dirençleri takip edilebilir.

15 USDTRY Makroekonomik veri azlığı nedeniyle haftaya sakin bir başlayan kurda, Türkiye kapasite kullanım oranı verisi pek etkilemese de, ABD Dayanıklı Mal Siparişleri verisi beklentilerin oldukça üzerinde gelerek kısmi yükselişe sebep oldu. Çarşamba günü TCMB, politika faizini %8.25, gecelik borçlanma faizini %7.50 seviyesinde sabit bırakırken, gecelik borçlanma faizini 75 baz puan indirerek %12'den, %11.25'e çekti. Enflasyonun yüksek çıkması gıda fiyatlarına bağlanırken, bu durum devam ettiği sürece sıkı para politikasına devam edileceği açıklandı. Kararlar sonrası TL değerlenirken, kurda 'lerden 'a doğru geri çekilmeler yaşandı. Yeni kabinenin açıklanması ile siyasi belirsizliğin azaldığı algısı da kurda gevşemelere neden olan bir diğer etken. Haftanın son günlerinde olumlu gelen ABD verileri sonrasında ise kurda sınırlı da olsa yükselişler gözlemledik. Önümüzdeki hafta önemli verilere bakacak olursak, Pazartesi günü Amerika piyasaları İşçi Günü nedeniyle kapalı. Salı günü ABD ISM İmalat İndeksi ve Çarşamba günü Türkiye TÜFE verileri takip edilebilir. Perşembe günü ABD'de açıklanacak olan en önemli verilerden tarım dışı istihdam verisi kurda volatilitelere sebep olabilir. Teknik açıdan bakacak olursak; Dolar lehine işlemlerin gerçekleşmesi halinde ilk olarak ve dirençlerini takip ediyor olacağız. Pozitif algının güçlenmesi adına ana direnci üzerinde kalıcılık aramaktayız. Olası geri çekilmelerde ise ilk destekler seviyelerinde üzerinde tutunma devam ettikçe pozitif algının korunduğunu belirtelim.

16 EURTRY Almanya IFO İş Ortamı Endeksinin beklentileri karşılamaması sonrası kurda geri çekilmeler gözlemledik. Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kazanımı, yeni kabineye dair beklentiler ve akabinde TCMBnın, politika faizini %8.25de sabit tutarak, uzun zamandır değiştirmediği gecelik borçlanma faizinde 75 baz puan indirime gitmesi TL' yi değerlendirirken kurdaki aşağı hareketliliği de hızlandırdı. Tüketici güven endeksinin beklentileri karşılayamaması ve Euro bölgesinden gelen olumlu veriler sonrası ise sınırlı da olsa yukarı hareketlenmeler görülse de haftalık kapanış seviyesinden gerçekleşti. Önümüzdeki hafta Pazartesi günü, Alman büyüme verileri ve Imalat PMI ve Çarşamba günü Türkiye TÜFE verisini takip ediyor olacağız. Euro bölgesinde perşembe günü açıklanacak faiz oranı kararının etkileri ve haftanın son gününde açıklanacak Euro bölgesi büyüme verileri kuru etkileyebilecek diğer önemli veriler arasında bulunuyor. Teknik açıdan bakacak olursak; Kritik desteği üzerinde işlemlerin gerçekleştiği kurda, açılışta görülecek olası TL lehine hareketlilikler bu seviye altına inilmesi durumunda algının negatife döneceğini düşünemekteyiz. Bu durumda takip edilebilecek ilk destekler ve seviyelerinde. Yukarı yönlü işlemlerin gerçekleşmesi halinde ise ilk olarak ve dirençlerini takip ediyor olacağız. Bollinger alt eğrisinde seyreden kurda dip arayışının devam ettiği söylenebilir.

01 Haziran - 05 Haziran 2015

01 Haziran - 05 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; 04:00 Çin İmalat ve İmalat Dışı PMI Endeksleri 04:30 Avustralya Konut İzinleri 04:35 Çin HSBC İmalat PMI Endeksi 10:00 Türkiye İmalat PMI Endeksi 11:00

Detaylı

07 Temmuz - 11 Temmuz 2014

07 Temmuz - 11 Temmuz 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçtiğimiz hafta Tarım Dışı İstihdam ve PMI verileri takip edildi. Tarım Dışı İstihdam da beklentilerin oldukça üzerinde açıklanan

Detaylı

08 Haziran - 12 Haziran 2015

08 Haziran - 12 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; Tüm gün Avustralya Piyasalar Kapalı 02:50 Japonya Cari Denge, GSYİH, 05:10 Çin Ticaret Dengesi, İthalat ve İhracat hacmi 09:00 Almanya Ticaret Dengesi,

Detaylı

04 Ağustos - 08 Ağustos 2014

04 Ağustos - 08 Ağustos 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçtiğimiz hafta FED Faiz Kararı, ABD Büyüme Oranı, Tarım Dışı İstihdam Raporu ve PMI verileri izlendi. ABD tarafından açıklanan verilere

Detaylı

11 Mayıs- 15 Mayıs 2015

11 Mayıs- 15 Mayıs 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Yeni haftaya Çin Halk Cumhuriyeti nin parasal gevşemeye yönelik attığı adımlar ile başlıyoruz. Daha önceki bültenlerimizde de belirttiğimiz gibi, Çin den negatif

Detaylı

06 Temmuz 10 Temmuz 2015

06 Temmuz 10 Temmuz 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; 09:00 Almanya Fabrika Siparişleri 11:30 Euro Bölgesi - Perakende PMI Endeksi, Sentix Yatırımcı Güven Endeksi 16:45 ABD Hizmet PMI Endeksi 17:00 ABD ISM

Detaylı

GÜNLÜK BÜLTEN 23 Mayıs 2014

GÜNLÜK BÜLTEN 23 Mayıs 2014 GÜNLÜK BÜLTEN 23 Mayıs 2014 ÖNEMLİ GELİŞMELER ABD de işsizlik başvuruları ve imalat sektörü PMI beklentilerin üzerinde gelirken, ikinci el konut satışlarında 4 aylık aradan sonra ilk kez artış yaşandı

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 21 Nisan 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 21 Nisan 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 21 Nisan 2014 18.04.2014 Açılış Kapanış % EURUSD 1,38134 1,38132 0,00 ALTIN 1295,05 1295,05 0,00 USDTRY 2,12628 2,12837 0,10 EURTRY 2,93777 2,94027 0,09 USD 102,386 102,417 0,03

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 01 Eylül 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 01 Eylül 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 01 Eylül 2014 29.08.2014 Açılış Kapanış % USD 1,31817 1,31366 0,34 ALTIN 1289,23 1286,80 0,18 USDTRY 2,15692 2,16230 0,24 TRY 2,84328 2,84043 0,10 USDJPY 103,715 104,050 0,32 GBPUSD

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 14 Aralık 2015, Sayı: 39. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 14 Aralık 2015, Sayı: 39. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni 14 Aralık 2015, Sayı: 39 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül

Detaylı

2 Mayıs - 09 Mayıs 2014

2 Mayıs - 09 Mayıs 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalar geçtiğimiz haftaya ABD tarafında Rus yetkili ve şirketlere karşı açıklanan yaptırım kararlarıyla başlandı. Kararların geniş çerçevede

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 9 Haziran 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 9 Haziran 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 9 Haziran 2014 06.06.2014 Açılış Kapanış % USD 1,36601 1,36433 0,12 ALTIN 1253,35 1253,05 0,02 USDTRY 2,09633 2,07559 0,98 TRY 2,86251 2,83273 1,04 USDJPY 102,406 102,488 0,08 GBPUSD

Detaylı

27-31 Temmuz 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz?

27-31 Temmuz 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *11:00 Almanya - IFO Ekonomi Güven Endeksi *13:00 İngiltere - İngiltere Sanayi Aktivite Trendi *14:30 Türkiye - Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güven

Detaylı

21-25 Nisan 2014 Piyasalarda Geçen Hafta

21-25 Nisan 2014 Piyasalarda Geçen Hafta Piyasalarda Geçen Hafta Pazartesi günü EURO Bölgesi nde açıklanan olumlu sanayi üretimi verilerine karşın ABD de açıklanan perakende satışlar verisinde de olumlu gerçekleşmenin meydana gelmesi nedeniyle

Detaylı

10-14 Ağustos 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz?

10-14 Ağustos 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *02:50 Japonya - Cari Denge *11:30 Euro Bölgesi - Sentix Yatırımcı Güven Endeksi *17:00 ABD - İstihdam Trend Endeksi *19:25 ABD - FOMC Üyesi Lockart'ın

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 26 Mayıs 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 26 Mayıs 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 26 Mayıs 2014 23.05.2014 Açılış Kapanış % EURUSD 1,36555 1,36317 0,17 ALTIN 1293,85 1292,20 0,12 USDTRY 2,08079 2,08021 0,02 EURTRY 2,84136 2,83557 0,20 USDJPY 101,729 101,957 0,22

Detaylı

GÜNE BAŞLARKEN 31 Ağustos 2009

GÜNE BAŞLARKEN 31 Ağustos 2009 GÜNE BAŞLARKEN 31 Ağustos 2009...ekonomikarastirma@halkbank.com.tr... YURTİÇİ GELİŞMELER Yurtiçi Piyasalar-Döviz B ankalararası döviz piyasasında dolar kuru bugün açılışta, euro dolar paritesine odaklı

Detaylı

4 Eylül Eylül 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz?

4 Eylül Eylül 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? PAZARTESİ 02:50 - JAPONYA - Sanayi Üretimi (Tem) 09:00 - ALMANYA Almanya Perakende Satışları (Tem) 12:00 - EURO Bölgesi -TÜFE 16:45 - ABD Chicago PMI (Ağu) SALI

Detaylı

Teknik Bülten. 26 Şubat 2016 Cuma

Teknik Bülten. 26 Şubat 2016 Cuma Güne Başlarken... ABD hisse senetleri, banka ve teknoloji hisselerine gelen alımların öncülüğünde yedi haftanın en yüksek seviyesine çıktı. San Francisco Fed Başkanı John Williams faiz artışını ağırdan

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 2 Ocak 2015

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 2 Ocak 2015 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 2 Ocak 2015 31.12.2014 Açılış Kapanış % EUR 1,21574 1,21032 0,44 ALTIN 1199,97 1187,95 1,00 TRY 2,32706 2,33598 0,38 EURTRY 2,81080 2,82963 0,67 JPY 119,465 119,791 0,27 1,55613

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 04 Haziran 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 04 Haziran 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 04 Haziran 2014 03.06.2014 Açılış Kapanış % 1,35964 1,36272 0,22 ALTIN 1243,65 1244,75 0,08 TRY 2,10783 2,11674 0,42 TRY 2,86377 2,88445 0,72 JPY 102,375 102,504 0,12 GBP 1,67452

Detaylı

Gündem 30.10.2015. Euro Bölgesi 0,05% Japonya < 0.10%

Gündem 30.10.2015. Euro Bölgesi 0,05% Japonya < 0.10% Parite EURUSD GBPUSD USDJPY USDTRY Altın Brent Ülke Faiz Ülke Faiz Açılış 1,0979 1,5267 121,094 2,9256 1156,05 49,08 Türkiye 7,50% İngiltere 0,50% Yüksek 1,0986 1,5321 121,190 2,9430 1162,79 49,35 Düşük

Detaylı

Gündem 30.09.2015. Türkiye 7,50% İngiltere 0,50% Amerika 0,25% İsviçre -0,75% Euro Bölgesi 0,05% Japonya < 0.10%

Gündem 30.09.2015. Türkiye 7,50% İngiltere 0,50% Amerika 0,25% İsviçre -0,75% Euro Bölgesi 0,05% Japonya < 0.10% Parite EURUSD GBPUSD USDJPY USDTRY Altın Açılış 1,1245 1,5174 119,920 3,0580 1132,15 Yüksek 1,1281 1,5204 120,160 3,0687 1134,78 Düşük 1,1194 1,5129 119,252 3,0336 1124,56 Kapanış 1,1253 1,5151 119,741

Detaylı

09 Haziran - 13 Haziran 2014

09 Haziran - 13 Haziran 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçtiğimiz haftanın en önemli açıklaması Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi nin açıklamaları ve faiz kararıydı. Bankaların Avrupa

Detaylı

18 Mayıs - 22 Mayıs 2015

18 Mayıs - 22 Mayıs 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi günü: *02:30 Avustralya Merkez Bankası Başkan Yardımcısının Konuşması *02:50 Japonya Çekirdek Makine Siparişleri *04:30 Çin Konut Fiyatları *07:30 Japonya

Detaylı

GÜNLÜK BÜLTEN 04 Nisan 2014

GÜNLÜK BÜLTEN 04 Nisan 2014 GÜNLÜK BÜLTEN 04 Nisan 2014 ÖNEMLİ GELİŞMELER Fitch, Türkiye nin kredi notu ve görünümünü korudu Fitch, Türkiye'nin kredi notunu BBB- olarak korurken, kredi notunun Durağan olan görünümü de değiştirmedi.

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 29 Nisan 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 29 Nisan 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 29 Nisan 2014 28.04.2014 Açılış Kapanış % USD 1,38403 1,38503 0,05 ALTIN 1304,05 1296,5 0,58 USDTRY 2,13408 2,13248 0,07 TRY 2,95079 2,94228 0,29 USDJPY 102,178 102,482 0,30 GBPUSD

Detaylı

01 Aralık - 05 Aralık 2014

01 Aralık - 05 Aralık 2014 İSVİÇRE ALTIN'A ''HAYIR'' DEDİ!!! Geçtiğimiz hafta yaşanan ekonomik olayları değerlendirmeden önce İsviçre'de bugün yapılan Altın referandurmuna değinmek isterim. İsviçre'deki Altın Referandumunda sandıklar

Detaylı

Günlük Bülten. Günlük Bülten. Gedik Forex Günlük Bülten. Piyasa Gündemi. 31 Temmuz 2015 Cuma

Günlük Bülten. Günlük Bülten. Gedik Forex Günlük Bülten. Piyasa Gündemi. 31 Temmuz 2015 Cuma Günlük Bülten 31 Temmuz 2015 Cuma Piyasa Gündemi Gedik Forex Günlük Bülten Günlük Bülten Dün ABD ve Avrupa tarafında açıklanan veri akışının etkisiyle hareketli geçen günün ardından yeni günde Euro Bölgesi

Detaylı

Ekonomik Ajanda Zaman Ülke Önem Açıklanacak Beklenti Önceki

Ekonomik Ajanda Zaman Ülke Önem Açıklanacak Beklenti Önceki Parite EURUSD GBPUSD USDJPY USDTRY Altın Açılış 1,10598 1,56122 123,55 2,75923 1094,79 Yüksek 1,10839 1,56896 124,02 2,77479 1102,03 Düşük 1,09669 1,55877 123,33 2,75323 1090,5 Kapanış 1,09831 1,56032

Detaylı

26 Mayıs - 30 Mayıs 2014

26 Mayıs - 30 Mayıs 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global Piyasalarda geçtiğimiz hafta açıklanan verilere baktığımızda öne çıkanlar FED toplantı tutanakları, Öncü PMI lar ve Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının

Detaylı

03 Kasım - 07 Kasım 2014

03 Kasım - 07 Kasım 2014 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global bazda geçtiğimiz haftaki veri trafiği arasında yön belirleyici etkisi yüksek olan ekonomik olaylara baktığımızda Merkez Bankalarının

Detaylı

15 Haziran - 19 Haziran 2015

15 Haziran - 19 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; 10:00 Almanya Almanya Merkez Bankası Başkanı Weidmann ın Konuşması 10:00 Türkiye İşsizlik Oranı, Bütçe Dengesi 12:00 Euro Bölgesi Ticaret Dengesi 13:00

Detaylı

08 Eylül - 12 Eylül 2014

08 Eylül - 12 Eylül 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalara hafta boyunca yön veren verilere baktığımızda Avrupa Merkez Bankası ECB den gelen Faiz İndirimi ve ABD den açıklanan beklenti altı Tarım

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 27 Temmuz 2015, Sayı: 20. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 27 Temmuz 2015, Sayı: 20. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 20 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 29 Haziran 2015, Sayı: 17. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 29 Haziran 2015, Sayı: 17. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 17 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

29 Eylül - 3 Ekim 2014

29 Eylül - 3 Ekim 2014 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta global bazda açıklanan verilere baktığımızda ABD tarafından açıklanan haftanın ilk önemli verisi beklenti altında kalan

Detaylı

10-14 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA

10-14 Mart2014 PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta EURO nun Draghi nin konuşmalarıyla güçlenmesi ve haftanın bekleneni Tarımdışı İstihdam rakamının beklenenden olumlu gelmesiyle oluşan

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 27 Haziran 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 27 Haziran 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 27 Haziran 2014 26.06.2014 Açılış Kapanış % USD 1,36282 1,36095 0,13 ALTIN 1319,01 1316,37 0,20 USDTRY 2,13066 2,12497 0,26 TRY 2,90446 2,89413 0,35 USDJPY 101,861 101,728 0,13 USD

Detaylı

Gündem 01.10.2015. Türkiye 7,50% İngiltere 0,50% Amerika 0,25% İsviçre -0,75% Euro Bölgesi 0,05% Japonya < 0.10%

Gündem 01.10.2015. Türkiye 7,50% İngiltere 0,50% Amerika 0,25% İsviçre -0,75% Euro Bölgesi 0,05% Japonya < 0.10% Parite EURUSD GBPUSD USDJPY USDTRY Altın Açılış 1,1248 1,5152 119,714 3,0374 1127,25 Yüksek 1,1262 1,5214 120,349 3,0417 1128,29 Düşük 1,1158 1,5108 119,559 3,0182 1111,83 Kapanış 1,1178 1,5123 119,897

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 15 Ağustos 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 15 Ağustos 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 15 Ağustos 2014 14.08.2014 Açılış Kapanış % EUR 1,33640 1,33647 0,01 ALTIN 1312,53 1313,26 0,05 TRY 2,15591 2,15125 0,21 EURTRY 2,88291 2,87700 0,20 JPY 102,426 102,446 0,01 GBP

Detaylı

Günlük Bülten. Günlük Bülten. Gedik Forex Günlük Bülten. Piyasa Gündemi. 3 Ağustos 2015 Pazartesi

Günlük Bülten. Günlük Bülten. Gedik Forex Günlük Bülten. Piyasa Gündemi. 3 Ağustos 2015 Pazartesi Günlük Bülten 3 Ağustos 2015 Pazartesi Piyasa Gündemi Gedik Forex Günlük Bülten Günlük Bülten Yurt içinde ve yurt dışında açıklanacak ekonomik verilere odaklandığımız haftanın ilk işlem gününde yurt içinde

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 28 Mayıs 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 28 Mayıs 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 28 Mayıs 2014 27.05.2014 Açılış Kapanış % USD 1,36451 1,36341 0,08 ALTIN 1292,30 1264,75 2,13 USDTRY 2,08308 2,10116 0,86 TRY 2,84290 2,86474 0,76 USDJPY 101,927 101,973 0,04 GBPUSD

Detaylı

12 Ocak - 16 Ocak 2015

12 Ocak - 16 Ocak 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalara geçtiğimiz hafta ABD den beklenti üzerinde açıklanan ancak saatlik kazançların gölgesinde kalan Tarım Dışı İstihdam verisi

Detaylı

SABAH BÜLTENİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 4 Eylül 2015 09:00 GENEL GÜN ÖZETİ. AMB politika faizini açıkladı

SABAH BÜLTENİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 4 Eylül 2015 09:00 GENEL GÜN ÖZETİ. AMB politika faizini açıkladı SABAH BÜLTENİ Destek FX Piyasa Gözlemi 4 Eylül 2015 09:00 GENEL GÜN ÖZETİ AMB politika faizini açıkladı Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika faizini değiştirmeme kararı aldı. AMB, faizi yüzde 0.05 ile

Detaylı

22 Eylül - 26 Eylül 2014

22 Eylül - 26 Eylül 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta açıklanan verilere baktığımızda FED in 2 gün süren FOMC Toplantı Sonuçları, İskoçya da yapılan Bağımsızlık Referandumu ve

Detaylı

ABD TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİ ANALİZİ

ABD TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİ ANALİZİ ABD TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİ ANALİZİ Bugün, saat 15:30 da global piyasalara etkisi çok büyük olan ABD Tarım Dışı İstihdam Raporu açıklanacak. Veri açıklandığı sırada dalgalanmanın çok yüksek olabileceğini

Detaylı

Gündem 18.09.2015. Türkiye 7,50% İngiltere 0,50% Amerika 0,25% İsviçre -0,75% Euro Bölgesi 0,05% Japonya < 0.10%

Gündem 18.09.2015. Türkiye 7,50% İngiltere 0,50% Amerika 0,25% İsviçre -0,75% Euro Bölgesi 0,05% Japonya < 0.10% Parite EURUSD GBPUSD USDJPY USDTRY Altın Açılış 1,1291 1,5496 120,578 2,9985 1119,45 Yüksek 1,1441 1,5628 120,990 3,0282 1134,15 Düşük 1,1285 1,5486 119,796 2,9757 1115,56 Kapanış 1,1434 1,559 119,990

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 4 Ağustos 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 4 Ağustos 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 4 Ağustos 2014 01.08.2014 Açılış Kapanış % USD 1,33903 1,34273 0,27 ALTIN 1282,41 1293,01 0,82 USD 2,14111 2,13180 0,43 2,86718 2,86319 0,13 USDJPY 102,792 102,566 0,21 GBPUSD 1,68849

Detaylı

Günlük Forex Bülteni. Piyasa Gündemi G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R. 29 Mayıs 2015 Cuma

Günlük Forex Bülteni. Piyasa Gündemi G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R. 29 Mayıs 2015 Cuma G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R İçindekiler i Piyasa Gündemi Euro Dolar Teknik Analiz Piyasa Gündemi Dolar Yen Teknik Analiz Pound Dolar Teknik Analiz Ekonomik veriler açısından

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 10 Eylül 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 10 Eylül 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 10 Eylül 2014 09.09.2014 Açılış Kapanış % EURUSD 1,28942 1,29373 0,33 ALTIN 1255,13 1255,18 0,01 USDTRY 2,17318 2,19586 1,04 EURTRY 2,80327 2,84144 1,36 USDJPY 106,022 106,194 0,16

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 27 Ağustos 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 27 Ağustos 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 27 Ağustos 2014 26.08.2014 Açılış Kapanış % USD 1,31917 1,31671 0,18 ALTIN 1276,61 1280,89 0,33 USDTRY 2,17753 2,16454 0,60 TRY 2,87354 2,85063 0,80 USDJPY 104,056 104,058 0,01 GBPUSD

Detaylı

17 Kasım - 21 Kasım 2014

17 Kasım - 21 Kasım 2014 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta global bazda ekonomik veri trafiğinin yoğun olmadığı bir hafta geçirdik. Açıklanan veriler arasında ABD den açıklanan verilere

Detaylı

EURUSD GBPUSD USDJPY USDTRY

EURUSD GBPUSD USDJPY USDTRY Parite EURUSD GBPUSD USDJPY USDTRY Altın Brent Ülke Faiz Ülke Faiz Açılış 1,0992 1,5313 121,490 2,9119 1164,71 47,99 Türkiye 7,50% İngiltere 0,50% Yüksek 1,1068 1,5382 121,511 2,9215 1169,71 48,29 Düşük

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 10 Nisan 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 10 Nisan 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 10 Nisan 2014 09.04.2014 Açılış Kapanış % EURUSD 1,37969 1,38550 0,42 ALTIN 1308,45 1311,65 0,24 USDTRY 2,09558 2,10241 0,32 EURTRY 2,89117 2,91312 0,75 USDJPY 101,811 101,991 0,17

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 22 Nisan 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 22 Nisan 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 22 Nisan 2014 21.04.2014 Açılış Kapanış % EUR 1,38132 1,37923 0,15 ALTIN 1293,65 1289,65 0,06 TRY 2,12837 2,13297 0,22 EURTRY 2,94027 2,94011 0,01 JPY 102,417 102,607 0,19 GBP 1,68015

Detaylı

GÜNE BAŞLARKEN 6 Ağustos 2009

GÜNE BAŞLARKEN 6 Ağustos 2009 GÜNE BAŞLARKEN 6 Ağustos 2009...ekonomikarastirma@halkbank.com.tr... YURTİÇİ GELİŞMELER Yurtiçi Piyasalar-Döviz B ankalararası döviz piyasasında dolar kuru bugün açılışta, dünkü spot kapanışa göre kayda

Detaylı

EURUSD [Euro - US Dolar] Teknik Analiz

EURUSD [Euro - US Dolar] Teknik Analiz G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R İçindekiler i Piyasa Gündemi Euro Dolar Teknik Analiz Piyasa Gündemi Yunanistan tarafında yaşanan gelişmeler hafta boyunca küresel piyasalarda

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN EUR/USD ANALİZİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 05 Haziran 2015 19:00

HAFTALIK BÜLTEN EUR/USD ANALİZİ. Destek FX Piyasa Gözlemi. 05 Haziran 2015 19:00 HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 05 Haziran 2015 19:00 EUR/USD ANALİZİ Parite bu haftaya satıcılı başladı. Özellikle haftanın ilk işlem gününde sabah saatlerinde yoğun bir veri takvimini takip

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 08 Temmuz 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 08 Temmuz 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 08 Temmuz 2014 07.07.2014 Açılış Kapanış % EURUSD 1,35957 1,36043 0,06 ALTIN 1319,73 1319,60 0,01 USDTRY 2,13241 2,12844 0,18 EURTRY 2,89974 2,89612 0,12 USDJPY 102,062 101,856 0,20

Detaylı

ABD TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİ ANALİZİ

ABD TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİ ANALİZİ ABD TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİ ANALİZİ Bugün, saat 15:30 da global piyasalara etkisi çok büyük olan ABD Tarım Dışı İstihdam Raporu açıklanacak. Veri açıklandığı sırada dalgalanmanın çok yüksek olabileceğini

Detaylı

26 Mayıs - 30 Mayıs 2014

26 Mayıs - 30 Mayıs 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global Piyasalarda geçtiğimiz hafta açıklanan verilere baktığımızda öne çıkanlar FED toplantı tutanakları, Öncü PMI lar ve Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının

Detaylı

FED Bej Kitap raporuna göre ABD de ılımlı ekonomik aktivite büyümeye devam ediyor.

FED Bej Kitap raporuna göre ABD de ılımlı ekonomik aktivite büyümeye devam ediyor. Ekonomik Gündem Yurt içinde sıkıntılı gelişmelerin devam etmesi ve ara ara artan siyasi tansiyon ile birlikte ülke güvenlik risklerindeki tırmanış, Dolar/TL paritesinde etkili olmaya devam ediyor. FED

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 23 Aralık 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 23 Aralık 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 23 Aralık 2014 22.12.2014 Açılış Kapanış % EUR 1,22239 1,22287 0,04 ALTIN 1194,05 1176,59 1,46 TRY 2,30950 2,31385 0,18 EURTRY 2,81272 2,83050 0,63 JPY 119,530 120,048 0,43 GBP 1,56271

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 10 Ağustos 2015, Sayı: 22. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 10 Ağustos 2015, Sayı: 22. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 22 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 11 Ağustos 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 11 Ağustos 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 11 Ağustos 2014 08.08.2014 Açılış Kapanış % EURUSD 1,33626 1,34122 0,37 ALTIN 1312,39 1310,48 0,14 USDTRY 2,16614 2,14372 1,04 EURTRY 2,89529 2,87540 0,69 USDJPY 102,090 102,009

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 10 Kasım 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 10 Kasım 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 10 Kasım 2014 07.11.2014 Açılış Kapanış % USD 1,23739 1,24545 0,65 ALTIN 1141,30 1176,54 3,08 USDTRY 2,26267 2,25703 0,25 TRY 2,80311 2,81181 0,31 USDJPY 115,203 114,619 0,50 GBPUSD

Detaylı

EURUSD GBPUSD USDJPY USDTRY

EURUSD GBPUSD USDJPY USDTRY Parite EURUSD GBPUSD USDJPY USDTRY Altın Brent Ülke Faiz Ülke Faiz Açılış 1,0687 1,5202 123,191 2,8835 1082,95 44,69 Türkiye 7,50% İngiltere 0,50% Yüksek 1,0692 1,5238 123,500 2,8896 1084,80 45,07 Düşük

Detaylı

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU 23 Ekim Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU Almanya sanayi üretimi endeksi beklenenin altında kaldı Almanya da bugün açıklanan PMI İmalat Sanayi Endeksi, küresel ekonomik daralmanın ülke ekonomisine

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 26 Ağustos 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 26 Ağustos 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 26 Ağustos 2014 25.08.2014 Açılış Kapanış % EUR 1,32026 1,31918 0,08 ALTIN 1280,29 1276,60 0,29 TRY 2,17592 2,17760 0,07 EURTRY 2,87333 2,87330 0,01 JPY 104,230 104,052 0,17 GBP

Detaylı

USDTRY EURUSD GBPUSD Temel/Teknik Görünüm

USDTRY EURUSD GBPUSD Temel/Teknik Görünüm 04 MAYIS 2015 USDTRY EURUSD GBPUSD Temel/Teknik Görünüm Geçtiğimiz hafta Amerikan verilerindeki genel seyir beklentilerin altında kalması olurken Dolar zayıf seyretti. Amerika tarafında geçtiğimiz haftanın

Detaylı

24-28 Ağustos 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz?

24-28 Ağustos 2015. Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *10:30 Almanya - İmalat ve Hizmet PMI *11:00 Euro Bölgesi - İmalat ve Hizmet PMI Salı; *09:00 Almanya - GSYİH 2. Çeyrek *14:30 Türkiye - Kapasite Kullanım

Detaylı

29 Aralık - 02 Ocak 2015

29 Aralık - 02 Ocak 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta global piyasalarda Noel tatilinin ağır basması nedeniyle düşük hacimli işlemlerin gerçekleştiği, genel anlamda volatilitenin

Detaylı

9 Mart - 13 Mart 2015

9 Mart - 13 Mart 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta global piyasalarda birbirinden önemli bir çok önemli gelişmeyi takip ettik. ABD tarafında geçtiğimiz hafta hiç kuşkusuz

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN 31 AĞUSTOS 2015 4 EYLÜL 2015

HAFTALIK BÜLTEN 31 AĞUSTOS 2015 4 EYLÜL 2015 31 AĞUSTOS 2015 4 EYLÜL 2015 HAFTANIN ÖZETİ Piyasalar yoğun bir haftayı geride bırakırken haftanın öne çıkan konuları; Avrupa Merkez Bankası nın (AMB) toplantısı, hafta sonu Ankara da toplanan G-20 Maliye

Detaylı

Günlük Forex Bülteni. Piyasa Gündemi G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R. 27 Mart 2015 Cuma

Günlük Forex Bülteni. Piyasa Gündemi G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R. 27 Mart 2015 Cuma G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R İçindekiler i Piyasa Gündemi Euro Dolar Teknik Analiz Dolar Yen Teknik Analiz Piyasa Gündemi Pound Dolar Teknik Analiz Haftanın son işlem gününde

Detaylı

Geçtiğimiz hafta beklentileri karşılayamayan ABD Ağustos ayı istihdam verilerinin faiz artırım olasılığını zayıflatmasının etkileri

Geçtiğimiz hafta beklentileri karşılayamayan ABD Ağustos ayı istihdam verilerinin faiz artırım olasılığını zayıflatmasının etkileri Parite EURUSD GBPUSD USDJPY USDTRY Altın Brent Ülke Faiz Ülke Faiz Açılış 1,1157 1,3298 104,074 2,9489 1324,89 46,52 Türkiye 7,50% İngiltere 0,25% Yüksek 1,1182 1,3375 104,131 2,9509 1328,65 49,37 Düşük

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 21 Mart 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 21 Mart 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 21 Mart 2014 20.03.2014 Açılış Kapanış % EURUSD 1,38160 1,37800 0,26 ALTIN 1330,75 1327,30 0,25 USDTRY 2,24189 2,22641 0,69 EURTRY 3,09726 3,06804 0,94 USDJPY 102,394 102,397 0,01

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 30 Nisan 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 30 Nisan 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 30 Nisan 2014 29.04.2014 Açılış Kapanış % 1,38506 1,38116 0,28 ALTIN 1296,45 1295,75 0,05 TRY 2,12934 2,11947 0,46 TRY 2,94385 2,92708 0,57 JPY 102,486 102,637 0,15 GBP 1,68063 1,68269

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 06 Temmuz 2015, Sayı: 18. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 06 Temmuz 2015, Sayı: 18. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 18 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

Günlük Forex Bülteni. Piyasa Gündemi G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R. 06 Mayıs 2015 Çarşamba

Günlük Forex Bülteni. Piyasa Gündemi G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R. 06 Mayıs 2015 Çarşamba G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R İçindekiler i Piyasa Gündemi Euro Dolar Teknik Analiz Dolar Yen Teknik Analiz Piyasa Gündemi Dün açıklanan hareketli veri gündeminin ardından

Detaylı

Günlük Forex Bülteni. Piyasa Gündemi G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R. 01 Nisan 2015 Çarşamba

Günlük Forex Bülteni. Piyasa Gündemi G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R. 01 Nisan 2015 Çarşamba G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R i İçindekiler Piyasa Gündemi Piyasa Gündemi Euro Dolar Teknik Analiz Dolar Yen Teknik Analiz Küresel piyasalar gün içi açıklanan makro ve mikro

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 08 Haziran 2015, Sayı: 14. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 08 Haziran 2015, Sayı: 14. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 14 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya Çağlar Kuzlukluoğlu 1

Detaylı

15 Eylül - 19 Eylül 2014

15 Eylül - 19 Eylül 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda bu hafta açıklanan verilere baktığımızda ABD tarafından veri akışı oldukça zayıftı. Haftanın ikinci gününden itibaren gelmeye başlayan

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 24 Haziran 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 24 Haziran 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 24 Haziran 2014 23.06.2014 Açılış Kapanış % EUR 1,35954 1,36038 0,06 ALTIN 1314,40 1317,20 0,21 2,13799 2,13659 0,06 EUR 2,89462 2,90721 0,43 JPY 102,073 101,919 0,15 GBP 1,70148

Detaylı

25 Mayıs - 29 Mayıs 2015

25 Mayıs - 29 Mayıs 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *Tatil ABD Anma Günü *Tatil İngiltere *02:50 Japonya Ticaret Dengesi, İhracat ve İtlahat Hacmi Salı; *01:45 Yeni Zelanda Ticaret Dengesi, İhracat ve İthalat

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 1 Mayıs 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 1 Mayıs 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 1 Mayıs 2014 30.04.2014 Açılış Kapanış % EUR 1.3812 1,38668 0,40 ALTIN 1295,70 1291,30 0,34 TRY 2,12012 2,11194 0,39 EURTRY 2,93034 2,92840 0,07 JPY 102,636 102,234 0,39 1,68268

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 16 Nisan 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 16 Nisan 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 16 Nisan 2014 15.04.2014 Açılış Kapanış % EUR 1,38205 1,38142 0,04 ALTIN 1327,75 1302,45 1,90 TRY 2,12041 2,14177 1,00 EURTRY 2,92951 2,95809 0,97 JPY 101,845 101,911 0,06 GBP 1,67288

Detaylı

28 Temmuz 01 Ağustos 2014

28 Temmuz 01 Ağustos 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçtiğimiz hafta ABD den açıklanan verilere göz attığımızda Tüketici Fiyat Endeksinin beklenti üzerinde ve son 2 yılın en yüksek seviyesinde

Detaylı

24 Kasım - 28 Kasım 2014

24 Kasım - 28 Kasım 2014 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... ABD tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan verilere baktığımızda hiç kuşkusuz en önemli gelişme Çarşamba günü akşam saatlerinde açıklanan

Detaylı

Abdi İpekçi Caddesi No : 57, Reasürans Han, E Blok 7.Kat Harbiye İstanbul Tel : +90 (212) 315 10 70

Abdi İpekçi Caddesi No : 57, Reasürans Han, E Blok 7.Kat Harbiye İstanbul Tel : +90 (212) 315 10 70 DESTEK PİVOT DİRENÇ EURUSD 1.2744 1.2744 1.2814 1.2722 1.2836 1.2687 1.2871 ALTIN 1233.09 1236.94 1240.79 1230.71 1243.17 1226.86 1247.02 USDTRY 2.2426 2.2515 2.2605 2.2371 2.2660 2.2281 2.2749 USDJPY

Detaylı

Günlük Forex Bülteni. Piyasa Gündemi G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R. 05 Mayıs 2015 Salı

Günlük Forex Bülteni. Piyasa Gündemi G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R. 05 Mayıs 2015 Salı G E D İ K Y A T I R I M K A L D I R A Ç L I İ Ş L E M L E R İçindekiler i Piyasa Gündemi Euro Dolar Teknik Analiz Dolar Yen Teknik Analiz Piyasa Gündemi Küresel piyasalar gün içinde açıklanan yoğun veri

Detaylı

05 Ocak - 09 Ocak 2015

05 Ocak - 09 Ocak 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda geçtiğimiz hafta noel ertesi ve yılbaşı olduğu için hacmin düşük olduğunu gördük. Veri akışı açısından ise çok önemli

Detaylı

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 25 Temmuz 2014

GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 25 Temmuz 2014 GÜNLÜK FOREX BÜLTENİ - 25 Temmuz 2014 24.07.2014 Açılış Kapanış % USD 1,34626 1,34630 0,01 ALTIN 1304,33 1293,48 0,83 USDTRY 2,08720 2,09173 0,21 TRY 2,81341 2,81748 0,14 USDJPY 101,476 101,808 0,32 GBPUSD

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 22 Haziran 2015, Sayı: 16. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 22 Haziran 2015, Sayı: 16. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 16 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül 1 DenizBank

Detaylı

Gündem 16.09.2015. Türkiye 7,50% İngiltere 0,50% Amerika 0,25% İsviçre -0,75% Euro Bölgesi 0,05% Japonya < 0.10%

Gündem 16.09.2015. Türkiye 7,50% İngiltere 0,50% Amerika 0,25% İsviçre -0,75% Euro Bölgesi 0,05% Japonya < 0.10% Parite EURUSD GBPUSD USDJPY USDTRY Altın Açılış 1,1320 1,5427 120,193 3,0585 1109,10 Yüksek 1,1329 1,5457 120,653 3,0692 1109,52 Düşük 1,1259 1,5330 119,402 3,0228 1102,65 Kapanış 1,1270 1,5344 120,417

Detaylı

Günlük Yorum. IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı ALTIN GBPUSD EURUSD USDTRY USDJPY

Günlük Yorum. IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı ALTIN GBPUSD EURUSD USDTRY USDJPY Günlük Yorum IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı ALTIN GBPUSD EURUSD USDTRY USDJPY Yunanistan endişeleriyle yükselen altın, kazançlarını geri vermeye deva ediyor. Dün de altındaki bu satış baskısı

Detaylı

14-18 Eylül 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz?

14-18 Eylül 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *07:30 Japonya Sanayi Üretimi *10:15 İsviçre ÜFE *12:00 Euro Bölgesi Sanayi Üretimi Salı; *08:30 Fransa TÜFE *10:00 Türkiye Çeyreklik İşsizlik Ortalaması

Detaylı

HAFTALIK BÜLTEN 03 AĞUSTOS 2015 07 AĞUSTOS 2015

HAFTALIK BÜLTEN 03 AĞUSTOS 2015 07 AĞUSTOS 2015 03 AĞUSTOS 2015 07 AĞUSTOS 2015 HAFTANIN ÖZETİ Geçtiğimiz hafta piyasaların yönünde yurtdışında ve Amerika da açıklanan şirket bilançoları etkiliydi. Beklentilerden kötü gelen bilançolar borsalarda düşüşe

Detaylı

03-07. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr

03-07. /IKONMenkul PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA. www.ikonmenkul.com.tr PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda bu hafta da olumsuz gelişmelerin olduğu bir hafta daha yaşadık. Hafta yine gelişmekte olan piyasaları etkileyen Ukrayna ve Kırım da yaşanan

Detaylı