İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ"

Transkript

1 İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ

2 SİSTEM ÖZELLİKLERİ

3 Sistem Genel Sekmesi Window Sürümü Bellek Boyutu İşlemci Özellikleri Kullanıcı Bilgisi Çalışma Grubu

4 Bilgisayar adı, bilgisayarınızı ağda tanıtır. Ağda yer almak için, her bilgisayarın kendine özel bir adının olması gerekir. Bilgisayar Adı Sekmesi

5 Bilgisayar Adı Değişiklikleri Bilgisayar adını, etki alanını ve çalışma grubunu değiştirmek için kullanılır. Etki alanı (domain) : Ağdaki tüm kullanıcı hesapları ana bilgisayarda tutulur. Ağa bağlanmayı ana bilgisayar denetler ve yönetir. Çalışma grubu: Ağı yöneten bir ana bilgisayar yoktur. Her bilgisayar ağ ile ilgili ayarlamalardan kendisi sorumludur.

6 Donanım ile ilgili ayarlamalar yapılır. Donanım Sekmesi

7 Bilgisayarımızda yüklü olan sürücüleri görüntülemek ve yönetmek amacıyla kullanılır. Aygıt Yöneticisi

8 Sürücü Özellikleri GENEL SEKMESİ Donanımın cinsi, üreticisi ve konumu ile ilgili bilgilerle, sürücünün doğru çalışıp çalışmadığı ile ilgili bilgilere ulaşmak için kullanılır.

9 Sürücü Özellikleri SÜRÜCÜ SEKMESİ Sürücüyü temsil eden dosyaları görmek, sürücüyü güncelleştirmek ve kaldırmak gibi işlemleri yapar.

10 Sürücü Özellikleri KAYNAKLAR SEKMESİ Giriş Çıkış adresleri, bellek adresleri ve IRQ adreslerini görüntülemek için kullanılır.

11 Donanım Profilleri Özellikle taşınabilir bilgisayarlarda kullanılan bir özelliktir. Taşınabilir bilgisayarlar bulundukları ortamdaki donanımlara göre ayarlamalar yapılabilir. Örneğin bilgisayarı işyerinde bir tarayıcı ve yazıcıya bağlarken, evde başka bir yazıcıya bağlayabiliriz. Evde ve işyerinde tüm sürücülerin yüklenmesine gerek yoktur. Donanım Profilleri kullanılarak performans artırılabilir.

12 Sistem Geri Yükleme Sekmesi Windows 7 nin, bir sorun çıktığında, kişisel veri dosyalarınızı kaybetmeden bilgisayarınıza önceki bir durumu geri yüklemekte kullanabileceğiniz bir bileşenidir. Sistem Geri Yükleme, sistem ve bazı uygulama dosyalarındaki değişiklikleri izler ve otomatik olarak kolaylıkla tanımlanan geri yükleme noktaları oluşturur. Bu geri yükleme noktaları sistemi önceki bir zamana geri almanıza izin verir. Günlük ve önemli sistem olayları (bir uygulama veya sürücünün yüklenmesi gibi) sırasında oluşturulur.

13 İstediğiniz zaman kendi geri yükleme noktalarınızı oluşturabilir ve adlandırabilirsiniz. Ayarlar düğmesi ile sistem geri yükleme için kullanılabilecek disk alanı belirleyebilirsiniz. Geri yükleme noktası oluştururken alana ihtiyacınız olacaktır. Kullanılacak alanı azaltırsanız oluşturacağınız geri yükleme noktalarının sayısı düşecektir. Sistem Geri Yükleme Sekmesi

14 Yeni bir yükleme noktası oluşturma. Sistem Geri Yükleme Sekmesi

15 Sistem Geri Yükleme Sekmesi Yeni bir yükleme noktası oluşturma için isim yazma

16 Sistem Geri Yükleme Sekmesi Mevcut Yükleme noktalarından birini seçme

17 Sistem Geri Yükleme Sekmesi Artık herhangi bir sorun çıktığında sistemi bu zamana geri yükleyebilirsiniz.

18 Otomatik Güncelleştirmeler Sekmesi Windows ile ilgili sonradan çıkan güncelleştirmelerin bilgisayara yüklenmesi ile ilgili ayarlar yapılır. Güncelleştirmeler, Windows u yenileyerek, hataları giderir, güvenlik açıklarını kapatır. Fakat zaman zaman güncelleştirmeler yeni hata ve açıkları beraberinde getirebilir.

19 Uzak Sekmesi UZAKTAN YARDIM Windows 7 diğer bir windows makinesine yardım için başvurmanızı ve diğer makinedeki kullanıcının sizin bilgisayarınıza bağlanarak kontrol etmesini ve problemi çözmesini sağlayabilir. Eğer arada firewall varsa port 3389 açık olmalıdır. Usta yardım isteğini kabul ettiğinde Acemi'nin bilgisayarına bağlanır ve onun masaüstünü görebilir ve Acemi'nin yapmakta olduklarını izleyebilir, bu özellik Uzaktan Yardım'ı Uzak Masaüstünden ayıran en önemli özelliktir.

20 Uzak Sekmesi Eğer Acemi izin verirse Usta, bilgisayarın kontrolünü eline alabilir. Bunun için; Denetim- Masası-Sistem-Uzak sekmesi açılır. Uzaktan erişim normal olarak aktif haldedir.

21 Uzak Sekmesi Uzak Masaüstü : İşletim sistemi uzaktan bağlantı (Remote Desktop Access) özelliği sayesinde, artık evinizdeki bilgisayarda, iş yerindeki bilgisayarın ekran görüntüsü yer alır. Klavye ve fare ile verdiğiniz komutlar ise, iş yerindeki bilgisayarda yerine getirilir.

22 Administrator yetkisinde bir kullanıcı ile giriş yapmışsak kullanıcıların bu bilgisayara uzaktan bağlanmalarına izin ver seçeneğini işaretlememiz gerekir. Uzak Sekmesi

23 Uzak Sekmesi Şimdi Başlat-Programlar-Donatılar-Uzak Masaüstü seçerek bağlantıyı çalıştıracağız.

24 Uzak Sekmesi Genel Sekmesi : Bağlanacağınız makine için kullanıcı adı ve şifreyi girebilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifreyi girmezseniz, bağlanırken ekrana gelen pencerede bu bilgiler istenecektir. Bu bağlantı ayarlarını Farklı Kaydet.. ile kaydederek sonra tekrar kullanmanız da mümkündür.

25 Uzak Sekmesi Görüntü Sekmesi : Eğer yerel ağ üzerinden bağlanıyorsanız bu ayarlar aynı kalabilir, ama modem bağlantısında, çözünürlüğü ve renk derinliğini düşürmek performansı artırır.

26 Uzak Sekmesi Yerel Kaynaklar Sekmesi : Uzak bilgisayar sesi ile bağlanılan bilgisayardaki sesli uyarıların aktarımı ayarlanır. Yerel aygıtlar bağlandığınız bilgisayarın disk, yazıcı ve seri portuna da bağlanılıp bağlanılmayacağı ayarlanır.

27 Uzak Sekmesi Deneyim Sekmesi : Performansı artırmak için Duvar kağıdı, animasyon gibi öğeler seçilmeyebilir. Ayarlardan sonra artık bağlanmaya hazırsınız. Bağlan düğmesine tıklayınız.

28 Uzak Sekmesi İşiniz bitince, Başlat>Bağlantıyı Kes ile bağlantıyı kesebilirsiniz.

29 Windows performansını gözle görülür derece artıran çok önemli seçenekler bu pencerede bulunmaktadır. Gelişmiş Sekmesi

30 Performans Seçenekleri Görsel Efektler Performans seçenekleri penceresinde Ayarlar düğmesine tıkladığınızda karşınıza çıkan pencereden yararlanarak aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz: Bilgisayarım için en iyi olanı Windows seçsin: Bilgisayar için en iyi olan yani hem görsellik ve hem de performans normal olarak ayarlanacak

31 Performans Seçenekleri Görsel Efektler En iyi görünüm için ayarla: Performanstan kısmen vazgeçiyorsunuz fakat en üst düzeyde görselliği yakalıyorsunuz. En iyi performans için ayarla: Görsellikten ödün veriyorsunuz fakat en yüksek performansı yakalıyorsunuz. Bu seçeneği seçtiğinizde makine gözle görülür bir biçimde hızlanmaktadır. Bu aşamada windows9x stiline sahip pencerelere kavuşuyorsunuz. Özel: Listede yer alan seçenekleri kendiniz belirleyebilirsiniz.

32 Performans Seçenekleri Gelişmiş Efektler İşlemci zamanlaması, bellek kullanımı ve sanal bellek ile ilgili ayarları yapabilirsiniz. Kişisel bir bilgisayar için penceredeki işlemci zamanlaması ve bellek kullanımı ayarlarının Programlar olması gerekir. Bilgisayarınızı ağda diğer bilgisayarlara hizmet veren bir server olarak kullanıyorsanız diğer iki seçeneği işaretleyerek ağ hizmetlerini daha hızlı yapılmasını sağlayabilirsiniz.

33 Performans Seçenekleri Sanal Bellek Sanal bellek ayarlarını yapabileceğiniz aşağıdaki pencere açılır: Bellek yetmediğinde Windows hard diskinizi bellek gibi kullanır. Bu işlemleri oldukça yavaşlatır ancak yine de programların bellek problemi olmadan çalışabilmesini sağlar.

34 Performans Seçenekleri Veri Yürütme Engellemesi Veri Yürütme Engellemesi, yalnızca Windows ve diğer programlar tarafından kullanılması gereken bellek konumlarından zararlı kodlar çalıştırarak hasar oluşturabilecek virüs ve diğer güvenlik tehditlerine karşı bilgisayarınızın korunmasına yardımcı olur.

35 Windows Kayıt Defteri Kayıt Defteri, Windows tarafından kullanılan ve sistemin çalışmasını sağlayan bileşenlerin tüm ayarlarının saklandığı bir veri tabanı olarak tanımlanabilir. Burada bilgisayarınıza kurduğunuz her türlü yazılım için bir kayıt, dosya türlerinin yazılımlarla eşleşmeleri ve hatta kayıt bilgileri (CD Key gibi) bulunabilir.

36 Windows ne yaparsa yapsın illa ki Kayıt Defteri'ne bakmak zorundadır: Bir pencereye ekranı kaplama komutu verdiğinizde Kayıt Defteri hangi animasyonu seçtiğinizi söyler, bir dosyayı açmak için dosyaya çift tıkladığınızda bu dosyanın hangi yazılımla açılacağını belirtir. Kayıt Defteri Windows'un esnekliği ve çoklu işlemleri rahatlıkla yapabilmesinin ve dosya bağlarını kolaylıkla halledebilmesinin anahtarıdır, işletim sisteminin çalışması için gerekli bilgileri tuttuğu için genellikle kişilerin Kayıt Defteri'ne dokunmaması önerilir. Eğer kayıt defterinde bir sorun olursa iş bu sorunları ancak yeniden Windows kurarak giderme noktasına kadar iş gelebilir.

37 Kayıt Defteri hiyerarşisi Kayıt Defteri hiyerarşik bir şekilde dizinlenmiş girdilerden oluşur ve bu girdiler Windows un klasör yapısı şeklinde dizilmiştir. Kayıt Defteri beş ana klasörden oluşmuştur. Bu ana klasörler alt klasörlere, anahtarlara, alt anahtarlara ve değerlere kadar bölünür. Bütün bunlar önemli bilgilerin tutulma yapısını oluşturur.

38 KAYIT DEFTERİ ANA KLASÖRLERİ

39 HKEY_CLASSES_ROOT Burada tüm Windows dosya uzantısı ilişkilendirmelerinin bilgileri tutulur. Bir MP3 dosyasına çift tıkladığınızda Windows Kayıt Defterine bakacak ve ilgili dosya şeklinin tanımlamasına ayrılmış dizine giderek hangi yazılımla ilişkilendirildiğini bularak dosyayı size Winamp ve benzeri bir yazılımla dinletecektir. Her klasör bir uzantı adını temsil eder ve aynı isimle orada bulunur.

40 HKEY_CURRENT_USER Eğer bilgisayarınızı ailenizle paylaşıyorsanız ve her bir kullanıcının kendine ait bir hesabı varsa HKEY_CURRENT_USER hâlihazırda giriş yapmış olan kullanıcının profil bilgilerini saklayan klasördür. Bu profil bilgileri kişisel ayarlar, program grupları veya yazılım tercihleridir. Böylece her bir kullanıcı hesabı kendi görünüm ve ayarlarına sahip olabilir.

41 HKEY_LOCAL_MACHINE Bu bölüm, makinenizin tüm başlangıç ve donanımsal bilgilerinin tutulduğu yerdir. Bir donanımsal parçayla ilgili bir yazılım çalıştığında Windows bu bölümü kendisine dayanak alarak, işlemleri ve ayarları halleder. Örneğin TV kartınız kullanmanızı sağlayan bir yazılım çalıştırdığınızda Windows buraya erişerek TV kartınızın yerini bulur, gerekli sürücüler ve talimatlara erişerek işlemi gerçekleştirir.

42 HKEY_USERS Bu bölüm bilgisayarda hesabı olan her bir kullanıcının bilgilerini saklar. Eğer bilgisayar birden fazla kullanıcı hesabına sahipse, kişisel bilgiler, ayarlar ve profil verileri burada tutulacaktır. HKEY _CURRENT_USER aynı zamanda bu bölümün bir alt bölümüdür ve yalnızca giriş yapmış olan kullanıcının bilgilerini gösterir.

43 HKEY_CURRENT_CONFIG Bu bölüm Windows'un sistem başlangıcında taramak zorunda olduğu donanımsal özelliklerin bilgilerini barındırır.

44 Windows'un Kayıt Defteri'ne erişimi Masaüstünüzdeki bir video dosyasını oynatmak istediğinizde üzerine çift tıklamanız yeterli oluyor. Hemen görüntülemeye başlarsınız; fakat Windows bu işlemi yapmak için defalarca Kayıt Defteri'ne erişir, örneğimizdeki adımlar şu şekilde gelişiyor: - Bu dosyaya çift tıklamanın ne etkisi olduğu Kayıt Defteri'nden denetlenir. - Bu dosya uzantısının (ör:.wmv) hangi yazılımla (ör: Windows Media Player) ilişkilendirilmiş olduğuna bakılır. - Kayıt Defteri'nden dosyayı oynatmak için gerekli sürücüler bulunur. - HKEY_LOCAL_MACHINE kısmından donanımı çalıştırmak için gerekli donanıma (ses ve grafik kartları gibi) sahip olmadığınıza bakılır. - Dosyayı çalıştıracak yazılımın kullanıcı ayarları ve son kaydedilen yazılım ayarları Kayıt Defteri'nden bulunur.

45 Regedit'i çalıştırmak Windows'un varsayılan Kayıt Defteri düzenleyicisi (Regedit) sadece komut satırından erişilebilir bir yazılım olarak sistemle geliyor. Yalnızca başlat menüsünden Çalıştır komutunu verin ve oradan regedit veya rcgcdt32 yazarak kayıt Defteri düzenleyicisini çalıştırabilirsiniz. Sol taraf size ana bölümleri ve alt bölümleri gösterirken, sağ tarafta anahtar ve dizileri görebilirsiniz. Sağ taraftaki dizi ve anahtarlar esas bilgileri taşıyan kısımdır ve bunlar üzerinde oynanabilir. Klasör ve anahtarlar yalnızca esas verilerin tutulduğu değiştirilecek dizilere kadar sizi götürürler. Windows Gezgini'nde olduğu gibi istediğiniz anahtar veya dizeleri Düzen / Bul menüsünden arayabilirsiniz.

46 Kayıt Defteri İşlem örneği Not: Kayıt Defteri üzerinde yapacağınız her oynamadan önce her zaman yedek alın. 1- Başlat/Çalıştır komutunu verin ve regedit yazarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini çalıştırın. 2- Sol taraftan HKEY_CLASSES_ROOT / Unknown/shell kısmına gidin. 3- Shell anahtarına sağ tıklayın ve Yeni / Anahtar seçeneğini işaretleyin. Anahtarı öpen olarak yeniden isimlendirin. 4- Yine bir alt anahtar oluşturun ve ismini command yapın. 5- Sağ tarafta varsayılan değerler (varsayılan) ve REG_SZ değerlerini göreceksiniz. Çift tıklayarak düzenleyin. 6- Buraya tırnaklar olmadan notepad.exe%1 yazın ve onaylayın. 7- Regedit'ten çıkın ve sistemi yeniden başlatın.

47 Kayıt Defterini yedeklemek Windows Kayıt Defteri'ni yedeklemeyi ve geri yüklemeyi sistem yedekleme işlemleriyle gayet kolay bir hâle getiriyor. Tabii ki geri yükleme işleminden önce bir yedek yaratmamız gerekiyor. 1- Başlat / Tüm Programlar / Donatılar / Sistem Araçları / Sistem Geri Yükleme konumundan yazılımı çalıştırın. 2- Geri Yükleme Noktası Oluştur seçeneğini seçin ve devam edin. 3- Geri Yükleme Noktası Açıklaması kısmına bir tanım yazım. Windows. kendiliğinden tarih ve saati bu bilgiye ekler. 4- Oluştur a tıklayarak işlemi tamamlayın.

48 Kayıt Defteri'ni geri yüklemek 1- Başlat / Tüm Programlar / Donatılar / Sistem Araçları / Sistem Geri Yükleme konumundan yazılımı çalıştırın. 2- Bilgisayarımı önceki bir zaman geri yükle seçeneğini seçin ve devam edin. 3- Size bir takvim gösterilecek ve buradan geri yükleme noktası oluşturduğunuz bir zamanı seçme imkânınız olacak. Buradan istediğiniz geri yükleme noktasını (örnek olarak az önce kaydettiğiniz de olabilir) seçin. Sisteminiz ve Windows Kayıt Defteri belirtilen zamandaki hâline geri dönmüş olacaktır.

49 TweakUI Kayıt Defteri yazılımları Bir Windows kullanıcısı için olmazsa olmaz yazılımlardan olan TweakUI, Windows Power Toys adı altında dağıtılan yazılımlardan biri. Microsoft tarafından üretilen yazılım, size, olağan şartlarda göremeyeceğiniz ince ayarlar sunuyor. Ayrıca bu ayarlar sayesinde, yalnızca Windows'un kendi sistemi değil, bazı yanında gelen yazılımların da ayarlarını değiştirebiliyorsunuz. Bu ayarlar genellikle kullanıcılardan uzak tutulmuş olsa da, TweakUI ile bunlara müdahale edebilirsiniz.

50 RegCleaner Her yazılım, yüklediğinizde bir takım Kayıt Defteri girdileri yaratılır. Yazılımlar sistemden kaldırıldığında genellikle bu girdiler de kaldırılır; fakat bazen bu verilerin bir kısmı, yazılım ayar veya önemli yazılı m verileriyle ilgili olanlar. Kayıt Defteri'nde kalır. Bu gereksiz veriler biriktikçe makineniz yavaşlamaya ve hatta uzun süreli çalışma durumunda ise çökmelere kadar giden sorunlara sebep olur. RegCleaner kullanıcı dostu bir yazılımdır. Yazılım, Kayıt Defteri'nizin yedeğini alır ve gereksiz girdileri temizler. Ayrıca Kayıt Defteri'ne elle müdahale etmenizi sağlar ve gereksiz başlangıç yazılımlarını temizlemenizi kolaylaştırır.

51

52 Kayıt Defteri (Registry) ÖRNEKLER PROBLEM: Kilitlenen programların otomatik kapatılmasını sağlamak. ÇÖZÜM: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control WaitToKillTimeout = 100 HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop AutoEndTasks = 1

53 Kayıt Defteri (Registry) ÖRNEKLER PROBLEM: Başlat menülerinin daha hızlı açılmasını sağlamak. ÇÖZÜM: HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop MenuShowDelay = 1

54 Kayıt Defteri (Registry) ÖRNEKLER PROBLEM: Numlock tuşunun otomatik açılması ÇÖZÜM: HKEY_CURRENT_USER\Control Keyboard initalkeyboardindicators = 2

55 Kayıt Defteri (Registry) ÖRNEKLER PROBLEM: Bilgisayarın otomatik kapanmasını sağlamak ÇÖZÜM: HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop PowerOffActive = 1

56 Kayıt Defteri (Registry) ÖRNEKLER PROBLEM: Windows açılışına uyarı yazısı getirmek ÇÖZÜM: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon LegalNoticeCaption = Basligi Buraya Yaziniz LegalNoticeText = Mesajinizi Buraya Yaziniz

57 MSCONFIG Başlangıç Menüsü ve Güvenli Kipi Sistem yapılandırma yardımcı programı; Microsoft Windows tabanlı işletim sistemlerinde bulunan, işletim sisteminin açılışında yapılan işlemleri opsiyonel hale getirmek için kullanılan bir programcıktır. Msconfig, (Microsoft Configuration Utility-Microsoft Konfigurasyon Aracı) kelimesinin açılımıdır. Msconfig e ulaşmak için yapılması gereken Başlat menüsünden Çalıştır seçilir. Ekrana gelen pencerede msconfig yazılarak Tamam tuşuna bastığımızda karşımıza Sistem Yapılandırma Hizmet Programı gelmektedir.

58 MSCONFIG Başlangıç Menüsü ve Güvenli Kipi

59 MSCONFIG Başlangıç Menüsü ve Güvenli Kipi Genel sekmesi : Normal Başlangıç : İşletim sistemimiz üzerine yüklenen programların yaptığı değişiklikler dahil olmak üzere bütün başlangıç öğelerini bütün hizmetleri ve bütün sistem sürücülerini kendi ayarları doğrultusunda yükleyecektir. Kullanıcının yaptığı hiçbir değişiklik kayda alınmayacaktır. Tanımlama Başlangıç : Genel olarak sistem açılışında herhangi bir problem bulunduğu zamanda problemin tanımlanması için kullanılmalıdır. Örneğin, yüklenen bir program sistemde uyum problemi çıkarttığı takdirde bu seçenek seçilmeli ve hatanın nereden kaynaklandığını bulunana kadar açılış denenmelidir.

60 MSCONFIG Genel Sekmesi Seçmeli Başlangıç: Bu başlangıç sekmesi açılış üzerinde bir ayar yapıldığı taktirde hangi ayarın çalışıp hangisinin çalışmayacağı kullanıcının taktirine bırakılmaktadır.

61 MSCONFIG system.ini sekmesi SYSTEM.INI Sekmesi : System.ini işletim sistemi başlatılırken yüklenecek olan dll (Dynamic Link Library) dosyalarını, yüklenecek olan aygıt sürücülerini (driver), başlangıç anında ve/veya MSDOS tabanlı programlarda kullanılacak olan ayarların kaydedildiği bir ayar dosyasıdır.

62 MSCONFIG win.ini sekmesi

63 MSCONFIG win.ini sekmesi WIN.INI sekmesi : Win.ini dosyası da tıpkı system.ini dosyası gibi bir ayar dosyasıdır. Bu dosyanın system.ini dosyasından farkı ise system.ini dosyası işletim sistemi açılırken kullanılacak olan ayarları barındırmakta; win.ini dosyası ise işletim sistemi açıldıktan sonra kullanılacak olan ayarları saklamaktadır.

64 MSCONFIG win.ini sekmesi

65 MSCONFIG boot.ini sekmesi BOOT.INI sekmesi : Boot.ini dosyası; NTFS tabanlı işletim sistemlerinde kullanılan ve işletim sisteminin yüklenmeye başlayacağı sıradaki ayarları içeren dosyadır. Bu dosya bozuk ya da yanlış olduğu taktirde işletim sistemi yüklenmeyecektir.

66 MSCONFIG boot.ini sekmesi

67 MSCONFIG boot.ini sekmesi BOOT.INI sekmesi : /SAFEBOOT seçeneği işletim sisteminin yeniden başladığı sırada güvenli kipte açılmasının istendiği zaman kullanılmalıdır. /SAFEBOOT seçeneği seçildiği taktirde orta taraftaki seçeneklerde aktif olmaktadır. Buradaki AĞ seçeneği işletim sistemi güvenli kipte açıldığında ağ desteğinin de olması gerektiği durumlarda; en az seçeneği minimum konfigürasyonla işletim sisteminin yüklenmesi gereken durumlarda kullanılmalıdır. /NOGUIBOOT seçeneği seçildiği taktirde işletim sisteminin yüklenmesi sırasında açılışta gelen Windows resmi görünmeyecektir. Bunun amacı açılışın hızlandırılmasıdır.

68 MSCONFIG boot.ini sekmesi /BOOTLOG seçeneği işletim sisteminin yüklenmesi sırasında meydana gelen aksaklıkları NTBTLOG.TXT dosyasına kaydetmek için kullanılır. /BASEVIDEO ekranla ilgili problemleri gidermek için kullanılır. Görüntüyü en düşük özelliklerle ekrana getirir. /SOS ileri düzey hata ayıklama kipinin devreye alınması içindir. Böylece işletim sistemin açılması sırasında yüklenen her dosyayı adım adım gösterir.

69 MSCONFIG Hizmetler sekmesi Hizmetler sekmesi : Bu pencere NT tabanlı sistemlerde işletim sistemi ile birlikte arka planda çalışan işletim sistemi tarafından belli özelliklerin desteklenmesi için çalıştırılan dosyalar bütünüdür. Örneğin, Microsoft ses hizmeti Windows un seslerinin çıkartılabilmesi için kullanılan bir hizmettir. Bu hizmetlerin hangisinin işe yarayıp hangisinin işe yaramadığını belirledikten sonra yan taraftaki kutuları temizleyerek çalışmalarını engelleyebilirsiniz. Bu ayarlara Bilgisayarım / Sağ tuş / Yöne t/ Hizmetler ve Uygulamalar / Hizmetler yoluyla da ulaşabilirsiniz.

70 MSCONFIG Hizmetler sekmesi

71 MSCONFIG Başlangıç sekmesi Başlangıç sekmesi : İşletim sistemine yüklü olan programların hangilerinin başlangıçta çalıştığın gösteren sekmedir. Buradaki dosyaların bazıları gereksiz olup yanlarındaki kutucukların temizlenmesi sistemin performansı için yararlı olmaktadır. Örneğin bilgisayar başlangıcındaki MsnMsgr programı çalıştırılmak istenmiyorsa ilgili seçeneğin yan tarafındaki kutucuk temizlenmelidir. Bu sayede işletim sistemi yeniden başlatıldığında MsnMsgr programı çalıştırılmayacaktır.

72 MSCONFIG Başlangıç sekmesi

73 Güvenli Kip Güvenli Kip : Kimi zaman sorun işletim sisteminin göze hoş gelen masaüstü veya daha teknik terimiyle Graphic User Interface (GUI) dosyalarında olabilir. Yanlış seçilmiş bir ekran çözünürlük ayarı veya ekranın yenilenme sıklığı (Hertz ayarı) gibi çok basit ve düzeltilmesi kolay bir hata için tüm sistemin silinip yeniden kurulmasına hiç gerek yoktur. Windows un sistem dosyalarını koruma önlemlerine rağmen kendi kendini tamir edememesi halinde, yapacağınız ilk iş, sistemi GUI siz yani komut istemcisi ile başlatmaktır. Bunun için: Başlat/Bilgisayarı Kapat yoluyla, bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Bilgisayar açılırken Windows işletim sistemi seçmenizi istediğinde klavyede F8 e basınız.

74 MSCONFIG Başlangıç Menüsü ve Güvenli Kipi

75 MSCONFIG Başlangıç Menüsü ve Güvenli Kipi Temel Güvenli Kip (Safe Mode): Güvenli modda, yalnızca temel dosya ve sürücülere (ağ bağlantısı dışındaki fare, monitör, klavye, yığın depolama, temel görüntü, varsayılan sistem hizmetleri) erişiminiz vardır. Ağ Desteği ile Güvenli Kip (Safe Mode with Networking): Temel güvenli kipin özelliklerine sadece ağ bağlantısı eklenir. Komut İstemi ile Güvenli Kip (Safe Mode with Command Prompt): Temel güvenli kipin özellikleri ile ancak ondan farklı Windows un GUI birimi, yani masaüstü, görev çubuğu ve Başlat menüsü olmadan kurulması halidir.

76 YÖNETİM ARAÇLARI

77 Bileşen Hizmetleri Başlat-Denetim Masası- Yönetimsel Araçlar-Bileşen Hizmetleri

78 Bileşen Hizmetleri İçin Sisteminizi Yapılandırma Bileşen Hizmetleri yönetim aracı hem sistem yöneticileri, hem de programcılar için tasarlanmıştır. Örneğin programcılar, yazdıkları programlarda kullanacakları nesnelerle ilgili bilgileri buradan alabilirler. Bileşen Hizmetleri, COM+ uygulamalarının yüklenmesini, yapılandırılmasını, güvenliğin ayarlanmasını ve bakımını yapmayı içerir

79 Bilgisayar Yönetimi Bilgisayar Yönetimi, tek ve birleştirilmiş bir masaüstü aracını kullanarak, yerel veya uzak bilgisayarları yönetmenize yardımcı olur. Birkaç Windows yönetim yardımcı programını bir tek konsol ağacında birleştirerek, belirli bir bilgisayarın yönetim özelliklerine ve araçlarına kolay erişim sağlar

80 Bilgisayar Yönetimi

81 HİZMETLER Hizmet, arka planda çalışan bir program türüdür. Hizmet uygulamalarının genellikle ekranda gözüken bir ara yüzleri yoktur. Arka planda çalışarak görevlerini yerine getirirler. Windows un Hizmetler programını kullanarak; Hizmetleri durdurabilir ve başlatabilir Otomatik veya manuel başlamasını sağlayabilir Özelliklerini görebiliriz

82 HİZMETLER Başlat Denetim Masası Yönetimsel Araçlar Hizmetler

83 HİZMETLER Kayıt Defteri Ayarları Herhangi bir hizmet eğer problem çıkarıyorsa, Windows F8 ile güvenli modda çalıştırılıp kayıt defterinden müdahale edilebilir. HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Services 2 Otomatik 3 Elle 4 Devre Dışı

84 Olay Görüntüleyici Windows ta gerçekleşen her bir olay otomatik olarak kaydedilir. Biz bunların birçoğunu görmeyiz, arka planda sessizce olup biter. Ancak bazen bir servisin başlayıp başlamadığını, şifresi doğru olmayan bir kullanıcının sisteme giriş yapmaya çalışıp çalışmadığını ve buna benzer aklınıza gelebilecek her türlü bilgiyi kontrol etme ihtiyacı duyabilirsiniz.

85 Olay Görüntüleyici Üç farklı kayıt alanı söz konusudur. Sistem :Windows aygıtlarla ilgili her türlü olayı buraya kaydeder. Güvenlik: Güvenlikle ilgili olaylardır. Uygulama :Windows dışındaki diğer programlar, kendi işleyişleriyle ilgili kayıtları burada tutarlar.

86 Olay Görüntüleyici

87 Olay Görüntüleyici Başlat Denetim Masası Yönetimsel Araçlar Olay Görüntüleyici

88 Performans Performans ile işletim sisteminin ve tüm donanım bileşenlerinin çalışmalarını çok değişik yönlerden inceleyebilir ve performans analizi yapabilirsiniz. Sistem Monitörü size aktif durumu grafiksel olarak gösterir. Performans Günlükleri ve Uyarıları ile daha sonra incelemek üzere istediğiniz bir süre aralığının kaydının tutulmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, bir bilgisayarda 3 günlük ağ kartı üzerinden gönderilen ve alınan veri miktarı analizini yapmak istiyorsunuz. Üç gün boyunca bilgisayarın karşısında oturup, Performans ekranını seyretmek birinci çözüm; bir diğer çözüm de bu süre boyunca Performans programının sizin için günlük tutmasını sağlamak, daha sonra bu günlük dosyasını açıp, kısa bir zamanda ortalama değerleri ve neler olup bittiğini incelemektir.

89 Performans Başlat Denetim Masası Yönetimsel Araçlar Performans

90 Veri Kaynakları (ODBC) Bir çok veritabanlarına ulaşmak için kullanılan ortak bir arabirimdir. Örneğin, Access veri tabanındaki verilere erişen bir programınız varsa, ODBC ile tanımlama yapılarak veritabanına kolaylıkla ulaşılabilir.

91 Veri Kaynakları (ODBC) Başlat Denetim Masası Yönetimsel Araçlar Veri Kaynakları

92 Yerel Güvenlik İlkesi Yerel bilgisayar için güvenlik ayarlarının yapılandırılmasında kullanılır. Bu ayarlar, Parola ilkesi, Hesap Kilitleme ilkesi, Denetim ilkesi, IP Güvenlik ilkesi ve diğer güvenlik seçenekleridir.

93 Yerel Güvenlik İlkesi Başlat Denetim Masası Yönetimsel Araçlar Yerel Güvenlik İlkeleri

94 İNTERNET SEÇENEKLERİ

95 İnternet Seçenekleri Internet Seçenekleri'ni kullanarak Tarayıcı programınızı başlattığınızda görüntülenecek ilk Web sayfasını belirtebilir, Bilgisayarınızdaki geçici İnternet dosyalarını silebilir, İçerik danışmanını kullanarak istenmeyen içeriklere erişimi önleyebilir, Renk ve yazı tiplerinin Web sayfalarında nasıl görüntüleneceğini belirtebilirsiniz. Ayrıca, güvenlik düzeyinizi ayarlayabilir, E-posta ve İnternet haber gruplarını okumak için kullanılacak programları belirtebilirsiniz.

96 İnternet Seçenekleri Internet Seçenekleri'ni kullanarak internet explorer programı ile ilgili birçok ayarlamayı yapabilirsiniz.

97 İnternet Seçenekleri Genel Sekmesi Açılış sayfasını değiştirme Geçici internet dosyalarını silme ve ayarlarını değiştirme Geçmişi silme ve ayarlama işlemleri buradan yapılır

98 İnternet Seçenekleri Güvenlik Sekmesi İnternet ve İntranet ile ilgili güvenlik ayarlamaları buradan yapılır. Güvenilen ve yasaklı siteler ile siteler üzerinde ayarlama yapılabilir.

99 İnternet Seçenekleri Gizlilik Sekmesi Internet siteleri çerez(cookie) denilen bazı dosyaları ziyaretçinin bilgisayarına izinsiz gönderebilir ve burada bazı bilgileri saklayabilirler. Çerezlerle ilgili ayarlar buradan yapılır. Ayrıca popup (açılır pencere) engelleyicisi de buradan devreye koyulur veya devreden kaldırılır.

100 İnternet Seçenekleri İçerik Sekmesi İçerik danışmanı: Çeşitli kategorilerde yapılacak ayarlamalarla internet sitelerine girişler engellenebilir. Özellikle anne babalar çocuklarının zararlı sitelere erişmesini engellemek için bu özelliği kullanabilir.

101 İnternet Seçenekleri İçerik Sekmesi Sertifika: SSL (secure sockets layer) internet sitelerini güvenli hale getirmek için siteyi yapanlar tarafından kullanılan bir teknolojidir. Internet Explorer programındaki sertifikalar bölümü ile bilgisayarımızda yüklü olan SSL sertifikalarını görebilir ve kaldırabilir.

102 İnternet Seçenekleri İçerik Sekmesi Kişisel Bilgiler: Internet Explorer programındaki otomatik tamamlama özelliği ile ilgili ayarlar yapmak ve kişisel bilgilerin saklanması ile ilgili ayarlar yapmak için kullanılır

103 İnternet Seçenekleri Bağlantılar Sekmesi Internet Explorer programının internete bağlanabilmesi ile ilgili ayarların yapıldığı bölümdür.

104 İnternet Seçenekleri Programlar Sekmesi Internet Explorer programının bağlantılı olarak kullandığı diğer programları ayarlamak Ayarları eski haline getirmek Internet Explorer in kullandığı eklentileri yönetmek için kullanılır

105 İnternet Seçenekleri Gelişmiş Sekmesi Internet Explorer programı ile ilgili detaylı ayarlamalar yapmak için kullanılır.

106 PROGRAM EKLE / KALDIR

107 Program Ekle Kaldır Denetim Masası'ndaki Program Ekle/Kaldır'ı kullanarak aşağıdaki işlemler yapılabilir. 1. Yeni program kurma 2. Kurulmuş bir programı kaldırma ya da güncelleme 3. Windows bileşeni ekleme ya da kaldırma 4. İşletim sisteminin kullandığı geçerli programları ayarlama

108 Program Ekle Kaldır PROGRAM DEĞİŞTİR KALDIR Kurulmuş olan programları değiştirmek ve kaldırmak için kullanılır. Bunun için istenilen programı seçip kaldır butonuna tıklamak yeterlidir.

109 Program Ekle Kaldır WİNDOWS BİLEŞENLERİ EKLE / KALDIR Windows ile birlikte kurulan windows un yardımcı programlarını kaldırmak ve yenilerini yüklemek için kullanılır.

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Bölüm 4. SĠSTEM ÖZELLĠKLERĠ

Bölüm 4. SĠSTEM ÖZELLĠKLERĠ Bölüm 4. SĠSTEM ÖZELLĠKLERĠ Bölüm Hedefi ĠĢletim Sistemi bilgisayarın her türlü alt yapı çalıģmalarını düzenler, çeģitli aygıtların birbirleriyle doğru etkileģimini sağlar. Bu durum çeģitli uygulama yazılımlarının,

Detaylı

Karadeniz Teknik Üniversitesi 0

Karadeniz Teknik Üniversitesi 0 0 İ Çİ NDEKİ LER ORACLE VM VIRTUALBOX... 2 KURULUM VE RESİMLİ ANLATIM... 2 WINDOWS XP PROFESSIONAL KURULUMU... 4 1 ORACLE VM VIRTUALBOX Sanal işletim sistemi kurmak için ideal bir program. Sanallaştırma

Detaylı

Dosyalar ve dizinler Temel prensipler Her ey bir dosya Tek Kök dizin lama (Mount) uygun bir sürücü ve eri im izinleri ile lama Otomatik Ba lama

Dosyalar ve dizinler Temel prensipler Her ey bir dosya Tek Kök dizin lama (Mount) uygun bir sürücü ve eri im izinleri ile lama Otomatik Ba lama Dosyalar ve dizinler Bu maddede, Pardus ve diğer Linux dağıtımlarının kullandığı ortak dosya sistemi yapısı, dizinlerin ne anlama geldikleri ve Windows'taki bazı dosya ve dizinlerin Linux'taki karşılıkları

Detaylı

S U N UŞ. Kitabın, bilgisayarı yakından tanımanızı sağlamanın yanı sıra, sizlere gereken bilgileri de öğrenmenize yardımcı olacağını umut ediyorum.

S U N UŞ. Kitabın, bilgisayarı yakından tanımanızı sağlamanın yanı sıra, sizlere gereken bilgileri de öğrenmenize yardımcı olacağını umut ediyorum. ANKARA 2015 S U N UŞ Bilgisayar, günümüz bilgi toplumu insanının vazgeçilmez bir parçası durumuna gelmiştir. Günlük yaşamda bilgiye kolayca ulaşabilmek, bilgiyi depolamak, internet üzerinden kimi hizmetleri

Detaylı

WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ

WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ Windows XP nasıl açılır? Bilgisayarın kasası üzerindeki açma düğmesine basılıp enerji geldiğinde bilgisayar ilk önce kendi kendini test eder. Daha sonra harddisk üzerinde yüklü

Detaylı

WİNDOWS İŞLETİM SİSTEMİ

WİNDOWS İŞLETİM SİSTEMİ WİNDOWS İŞLETİM SİSTEMİ GENEL TANIM Windows, Microsoft firmasının ürettiği bir işletim sistemidir. Kullanışlı grafik arayüzler (pencereler) ve görsel iletiler yardımıyla programları çalıştırma, komut verme

Detaylı

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU

SUNUCU KULLANIM KILAVUZU SUNUCU KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER Docsvault Sunucu Yöneticisini Başlatma...3 Sunucu Girişi...3 Hizmetler...4 Depolama Seçenekleri...6 Veritabanı Yedekleme...7 Yerel/Ağ Konumunda Elle Yedekleme...8 Otomatik

Detaylı

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI Masaüstü Kavramı Burada anlatılan tüm bilgiler Windows XP işletim sistemi kullanılmazı baz alınarak bir araya getirilmiştir. Eğer, Windows kelimesi kullanılırsa bu Windows

Detaylı

AVG Internet Security 2012

AVG Internet Security 2012 AVG Internet Security 2012 Kullanıcı Kılavuzu Belge revizyonu 2012.20 (3/29/2012) Telif Hakkı AVG Technologies CZ, s.r.o. Tüm hakları saklıdır. Tüm diğer ticari markalar ilgili sahiplerine aittir. Bu ürün,

Detaylı

AVG 9 Anti-Virus plus Firewall

AVG 9 Anti-Virus plus Firewall AVG 9 Anti-Virus plus Firewall Kullanıcı Kılavuzu Belge revizyonu 90.6 (14.9.2009) Telif Hakkı AVG Technologies CZ, s.r.o. Tüm hakları saklıdır. Tüm diğer ticari markalar, ilgili sahiplerine aittir. Bu

Detaylı

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1 1 İşletim Sistemi Bilgisayar ile kullanıcı arasında köptü vazifesi gören yazılımlardır. MİB ( CPU ) işlemleri gerçekleştirir ve bulduğu sonuçları yine işletim sistemine gönderir. İşletim sistemi bulunan

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMLERİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU VERSİYON 3.3 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU 1. GİRİŞ... 4 1.1. KISA ADLAR VE KISALTMALAR... 5 1.2. SİSTEM GEREKLİLİKLERİ... 6 1.3. OTOMATİK YAZILIM YÜKLEME... 7 1.3.1. Windows 8 için

Detaylı

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU VERSİYON 3.1 2009 Electrolux Turkey, Tüm hakları saklıdır 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU 1. GİRİŞ... 4 1.1. KISA ADLAR VE KISALTMALAR... 5 1.2. SİSTEM GEREKLİLİKLERİ... 6 1.3. OTOMATİK

Detaylı

AVG Anti-Virus. Kullanıcı Kılavuzu. Belge revizyonu 2011.21 (16.5.2011)

AVG Anti-Virus. Kullanıcı Kılavuzu. Belge revizyonu 2011.21 (16.5.2011) AVG Anti-Virus Kullanıcı Kılavuzu Belge revizyonu 2011.21 (16.5.2011) Telif Hakkı AVG Technologies CZ, s.r.o. Tüm hakları saklıdır. Tüm diğer ticari markalar ilgili sahiplerine aittir. Bu ürün, RSA Data

Detaylı

Yaz l mlar n tümü CD de. Donan m Yaz l m nternet. Süper Windows! nternet puçlar. Office Programlar. Profesyonel ve amatörler için

Yaz l mlar n tümü CD de. Donan m Yaz l m nternet. Süper Windows! nternet puçlar. Office Programlar. Profesyonel ve amatörler için Ö Z E L S A Y I Fiyat : 7.500.000 TL Say : 2003/02 106598 ISSN: 1301-0212 Donan m puçlar Problemlerin çözümü ve ek performans için pratik bilgiler Donan m Yaz l m nternet Profesyonel ve amatörler için

Detaylı

ĠĢletim Sistemi Nedir?

ĠĢletim Sistemi Nedir? WINDOWS ĠġLETĠM SĠSTEMĠNE GĠRĠġ ĠĢletim Sistemi Nedir? Bilgisayar ile kullanıcı arasında iletişimi sağlayan aracıya işletim sistemi adı verilir. İşletim sistemi bir tercüman olarak düşünülebilir. Kullanıcının

Detaylı

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır.

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. GİRİŞ Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. Neler Öğreneceksiniz: Bu bölümü bitiren kişi: 1.İşletim sistemleriyle ilgili

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ - 2 481BB0066 Ankara 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

AVG Anti-Virus 2013. Kullanıcı Kılavuzu. Belge revizyonu 2013.01 (30.8.2012)

AVG Anti-Virus 2013. Kullanıcı Kılavuzu. Belge revizyonu 2013.01 (30.8.2012) AVG Anti-Virus 2013 Kullanıcı Kılavuzu Belge revizyonu 2013.01 (30.8.2012) Telif Hakkı AVG Technologies CZ, s.r.o. Tüm hakları saklıdır. Tüm diğer ticari markalar ilgili sahiplerine aittir. Bu ürün, RSA

Detaylı

AVG Internet Security 2013

AVG Internet Security 2013 AVG Internet Security 2013 Kullanıcı Kılavuzu Belge revizyonu 2013.01 (30.8.2012) Telif Hakkı AVG Technologies CZ, s.r.o. Tüm hakları saklıdır. Tüm diğer ticari markalar ilgili sahiplerine aittir. Bu ürün,

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI (DENETİM MASASI)

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI (DENETİM MASASI) BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI (DENETİM MASASI) 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU... 1 1.1 GİRİŞ BÖLÜMÜ... 2 1.1.1 Giriş:... 2 1.1.2 İşlem:... 2 1.1.3 Bellek:... 2 1.1.4 Çıkış:... 2 1.1.5

Detaylı

3) Windows XP kullanıyorum ve sistemimde bolca RAM var. Bu belleğin bir kısmını sabit disk gibi kullanabilir miyim?

3) Windows XP kullanıyorum ve sistemimde bolca RAM var. Bu belleğin bir kısmını sabit disk gibi kullanabilir miyim? BĐLGĐSAYAR PROBLEMLERĐ VE ÇÖZÜMLERĐ * 180 SORU 180 CEVAP * Bilgisayarlar, donanım ve kullandığımız yazılımların bütününden oluşuyor. Bir bilgisayarın donanımı kusursuz çalışsa bile, yüklenen yazılımların

Detaylı

ĠĢletim Sistemi Nedir?

ĠĢletim Sistemi Nedir? Ġstatistik Bölümü 1. Sınıf Bil.Prog.GiriĢ. Ders Notları---Öğr.Gör.Ali ATALAY(//aliatalay.net) WINDOWS ĠġLETĠM SĠSTEMĠNE GĠRĠġ ĠĢletim Sistemi Nedir? Bilgisayar ile kullanıcı arasında iletişimi sağlayan

Detaylı

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU VERSİYON 2.0 2009 Electrolux Turkey, Tüm hakları saklıdır 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU 1. GİRİŞ... 3 1.1. KISA ADLAR VE KISALTMALAR... 4 1.2. SİSTEM GEREKLİLİKLERİ... 5 1.3. OTOMATİK

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ - 1 481BB0065 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

avast! antivirus Professional Edition version 4.8 Kullanma klavuzu AVAST! antivirus Professional Edition Version 4.

avast! antivirus Professional Edition version 4.8 Kullanma klavuzu AVAST! antivirus Professional Edition Version 4. AVAST! antivirus Professional Edition Version 4.8 Kullanma klavuzu 1 İçindekiler Giriş... 4 ALWIL Software a.s. Hakkında... 4 Yardım... 4 Tehlikeler... 5 Virüs nedir?... 5 Spyware nedir?... 5 Rootkit nedir?...

Detaylı

Adobe Contribute CS3 Yardımcı El Kitabı

Adobe Contribute CS3 Yardımcı El Kitabı Adobe Contribute CS3 Yardımcı El Kitabı 1 İçindekiler Bölüm 1 Conrtibute CS3 Genel Bilgiler... 3 Bölüm 2 Conrtibute CS3 Başlangıç... 7 Bölüm 3 Kullanıcılar... 23 Bölüm 4 Web Sitenizdeki Sayfaları Düzenlemek...

Detaylı

WĠNDOWS XP ĠġLETĠM SĠSTEMĠ

WĠNDOWS XP ĠġLETĠM SĠSTEMĠ WĠNDOWS XP ĠġLETĠM SĠSTEMĠ Bölümün Genel Amacı: Windows XP iģletim sistemi ile bilgisayarı temel düzeyde kullanma Bölümün DavranıĢsal Amaçları: Kitabınızın bu bölümünü baģarıyla bitirip, uygulamaları yapıp,

Detaylı