ÇALIŞANLARIN KATILIMI İLE EDİNİLEN DERSLER ÇALIŞMASI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ÇALIŞANLARIN KATILIMI İLE EDİNİLEN DERSLER ÇALIŞMASI"

Transkript

1 ÇALIŞANLARIN KATILIMI İLE EDİNİLEN DERSLER ÇALIŞMASI Nurettin Demir, Bülent Çakar, Banu Tuna, GAMA-NUROL Adi Ortaklığı, Türkiye

2 1.0 Genel Değerlendirme 1.1 Sosyal düzende; çalışma yaşamındaki temel amaçlardan en önemlisi İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) performansının dünya standartlarının üstünde bir değere ulaştırılmasıdır. 1.2 ALARP (As low as reasonably possible) kabulüne göre: 13.5 milyon adam-sa çalışma sürecinde 1 ölümlü kaza makul sayılmaktadır. 1.3 Altın Başarı Seviyesinin (Golden Range) Aşılması Oysaki, modern çalışma yaşamında; ALARP ın, hatta altın başarı seviyesinin aşılmakta olduğu üstün İSG performanslarına rastlamaktayız. Örneğin; Londra 2012 Olimpiyat Tesisleri Yapım Projesi Ekim 2012 de Boston da yapılmış olan XXX. ISSA Uluslararası İnşaat Endüstrisinde İSG Sempozyumu nda tartışılmış olup, sağlanan bu başarı emsalsizdir: Toplam çalışma süresi : 66 milyon adam-sa Ölümlü iş kazası : 0 Raporlanabilir iş kazası : 109 adet : 1.65 / 1 milyon adam-sa

3 1.4 İSG Performansının İyileştirilmesi: Bu yüksek düzey için Özel Uygulamalar gerekmektedir. Tüm kaza ve ramak-kala (near miss) araştırmaları dikkate alınarak Hazırlanan Edinilen Dersler Normalde öngörülemeyen riskler de belirlenerek özel önlem planları yapılarak uygulanmaktadır.

4 2.0 Amaç Bu çalışma; iyi idare edilen bir olay araştırma sürecinde, olayın gerçekleştiği sahada çalışanların katılımı ile yürütülen, herkes tarafından bilinen adıyla edinilen dersler sürecinin fayda ve etkinliğini göstermek için hazırlanmıştır.

5 3.0 Yöntem Kaza Yönetim Prosedürü 3.1 Acil durum yönetimi 3.2 Kaza araştırması Tüm kaza ve ramak-kala olayları Kazanın, çalışanların katılımı ile, drama yöntemiyle canlandırılması ve geri bildirim alınması Direkt ve kök neden araştırması Düzeltici ve önleyici önlemlerin belirlenmesi Risk değerlendirme ve önlem planının (RAMP) buna göre düzeltilmesi Edinilen Dersler raporunun hazırlanması ve her düzeyde çalışanlara eğitim verilmesi

6 4.0 Kapsam 13.5 km lik (TBM, NATM ve Batırma Tüp) Tünellerini havi Raylı Ulaşım Alt-Yapı Projesi Risk Grubu: Çok Tehlikeli İşler İşin Süresi: 9 yıl Toplam çalışma: adam-saat 5 olağandışı kaza/ramak-kala olay örnek verilecektir.

7 5.0 ÖRNEK OLAYLAR 5.1 Vagon Sürüklenmesi Olayı Olayın Açıklaması: Bir çekiciye (unimog) bağlı 3 adet vagon çalışma sonrası tünel dışında park edilmiştir. Resimde görüldüğü gibi, 3. vagon bağlantısından çıkarak serbest kalmıştır. Yaklaşık 5 km kontrolsüz olarak raylar üzerinde süratle hareket ettikten sonra, orada bulunan iş makinesine çarparak durmuştur. 3. vagonun serbest kaldığı hemen farkedildiğinden, güzergah üzerindeki ekiplere, telsiz ve telefonla haber verilerek hattın boşaltılması sağlanmıştır. Bu sayede, can kaybı olmadan, kaza, ramak-kala atlatılmıştır.

8 5.1 Vagon Sürüklenmesi Olayı - devam Nedenler: Direkt neden : Makine Kusuru (3. vagonun bağlantı yerinden ayrılması) Kök Neden : 1. makine- Ekipman ile ilgili eksiklikler 2. Operasyon-İşlem kontrol eksikliği 1. Makine-Ekipman: Vagon bağlantı detayı gerekli emniyete haiz değildir. 2. Operasyon-İşlem Kontrol eksikliği: Sürekli ileri geri manevra hareketleri çözülmeye neden olmuştur. Bağlantının uygunluğu yeterince kontrol edilmemiştir. Park edilen vagonlar stopper ve zincirle sabitlenmemiştir.

9 5.1 Vagon Sürüklenmesi Olayı - devam

10 5.1 Vagon Sürüklenmesi Olayı - devam Düzeltici-Önleyici Faaliyetler: 1. Makine-Ekipman Vagonlar arası bağlantıda ilave zincir, halat kullanılmalıdır. Vagonlarda bağımsız fren sistemi tesis edilmelidir. 2. Operasyon-İşlem Kontrol Operatör tarafından bağlantılarda düzenli kontrol sağlanmalıdır. Park durumunda mutlaka vagon ayaklarına stoper konulmalıdır. Vagon bağlantıları sık sık ve park durumunda mutlaka kontrol edilmelidir. 3. Diğer Acil alarm sistemi, haberleşme sisteminin düzenli olarak bakımı yapılmalıdır. Operatörde sahadaki ekip amirlerinin güncel irtibat noları bulunmalıdır. Ray üzerinde izini alınmamış işler yapılmamalıdır. Tünel içinde yürüme yolları kullanılmalıdır. Ray işi için talimat hazırlanarak tüm ilgili çalışanlara eğitim verilmelidir.

11 5.1 Vagon Sürüklenmesi Olayı - devam

12 5.2 Kaldırma Operasyonunda Makine Düşmesi Olayın Açıklaması: 16 ton ağırlığındaki mini-kazık makinesi, 30m. derinliğindeki şafttan portal vinç ile yukarı kaldırılırken, halatın boşalması sonucunda yere düşmüştür. Kaza, yaralanma olmadan maddi hasarla atlatılmıştır. Ancak, darbe etkisi zemine iletilmiş ve şaft duvarlarındaki destek sisteminde gerilme artışları meydana gelmiştir. Gerilme artışları, şaft stabilitesini tehlikeye sokabilecek bir düzeye ulaşmadan sönümlenmiştir.

13 5.2 Kaldırma Operasyonunda Makine Düşmesi - devam

14 5.2 Kaldırma Operasyonunda Makine Düşmesi - devam Nedenler: Direkt neden : Makine Kusuru Kök Neden : 1. Operasyon-İşlem kontrol prosedürü izlenmemiştir. Yük, portal vincin işletme kapasitesine eşittir. İşletme kapasitesinin üzerindeki kaldırmalarda devreye giren ve kaldırmayı kesen aşırı yük anahtarı devre dışı bırakılmıştır.

15 5.2 Kaldırma Operasyonunda Makine Düşmesi - devam Düzeltici Önleyici Faaliyetler: 1. Makine-Ekipman Rutin kontrol ve bakımları yapılmalıdır Aşırı yük anahtarının devrede olduğundan emin olunması için tertibat oluşturulmalıdır (devrede iken sürekli yanan bir gösterge lambası gibi) 2. Operasyon-İşlem Kontrolü Her bir işlem için kaldırma formu-planı hazırlanmalıdır. Rutin olmayan kaldırma işleri için ise plan detaylandırılacak ve ek tedbirler planda gösterilecektir. Kaldırma planları onaya sunulacaktır. Rutin olmayan kaldırmalar gece yapılmayacaktır. Aşırı yük anahtarı asla devre dışı bırakılmayacaktır. Elektrik voltaj dalgalanmaları önlenmek için voltaj regülatörleri kullanılmalıdır.

16 5.3 Kesme Makinesi Elmas Tel Kopması Olayın Açıklaması: Beton kesim işleminde telin kopması sonucu, elmas tel parçası duvardan sekip koruma kılıfı ve duvar arasındaki açıklıktan geçerek kazazedenin sağ ayak baldırına saplanmıştır.

17 5.3 Kesme Makinesi Elmas Tel Kopması - devam Nedenler: Direkt Neden : Güvenli Olmayan Durum (Koruma kabininin tel kesme makinesi etrafını tam olarak kapatmaması) Kök Neden : 1. Operasyon-İşlem Kontrol (Kesim makinesi etrafı tam kapatılmadan işe başlanmış, güvenli çalışma ortamı ihmal edilmiştir) 2. Yönetim-Gözetim (Riskler ihmal edilmiştir)

18 5.3 Kesme Makinesi Elmas Tel Kopması - devam Düzeltici/Önleyici Faaliyetler: 1. Operasyon-İşlem Kontrolü Tel kesme makinesi mutlaka kauçuk kaplı kabinde çalıştırılacak, saha şartlarına göre kabinde açık kalan kısımlar ekstra kauçuk ile kapatılacaktır. Makine çalıştırılırken önünde ve arkasında çalışma yapılmasına izin verilmeyecektir. Tel göz ile kontrol edilerek aşınma durumunda değiştirilecektir. 2. Yönetim-Gözetim Makine yer değiştirdiğinde ve her çalıştırılmasından önce kabine onay verilecek, onay alınmadan makine çalıştırılmayacaktır.

19 5.4 Demiryolu Hattı- Elektrik Kablosu Olayı Olayın Açıklaması: Çalışan demiryolu hattının altından geçirilen elektrik kablosunda tren geçerken oluşan endiksiyon akımı sebebiyle elektrik tesisatı ve diğer uçtaki kaynak makinesi ani olarak patlamıştır. Priz Kaynak makinesı

20 5.4 Demiryolu Hattı- Elektrik Kablosu Olayı - devam Nedenler: Direkt Neden : Tehlikeli Hareket (Çalışan demiryolu altına iletken yerleştirilmesi ) Kök Neden : 1. İş ve İşlem (Güvenli çalışma ortamı ihmal edilmiştir) 2. Yönetim-Gözetim (Riskler ihmal edilmiştir) 3. Eğitim-Bilinç (Mesleki bilgi yeterli değildir)

21 5.4 Demiryolu Hattı- Elektrik Kablosu Olayı - devam Düzeltici/Önleyici Faaliyetler: 1. İş ve İşlem Tüm elektrik işlemleri önceden planlanmalı ve gerekli iş izni alınmalıdır. İşe başlamadan önce, bir kontrol listesi çerçevesinde tüm önlemlerin alındığından emin olunmalıdır. 2. Yönetim-Gözetim Çalışma sırasında yoğun gözetim sürdürülmelidir. 3. Eğitim-Bilinç Elektrikçiler sertifikalı, deneyimli ve eğitimli olmalıdır.

22 5.5 Yeterli Önlem Alınmadan Elektrik Çalışılması Olayın Açıklaması: Elektrik trafodan kesilmeden elektrik panosunda kablo montajı yaparken kısa devre sonucu oluşan ark nedeniyle yüzde yanık olmuştur.

23 5.5 Yeterli Önlem Alınmadan Elektrik Çalışılması - devam Nedenler: Direkt Neden : Tehlikeli Hareket (Akımın trafodan kesilmemiş olması) Kök Neden : 1. İş ve İşlem (Akım trafodan kesilmemiştir) 2. Makine-Ekipman (Elektrik panosunda yalıtım kusurludur) 3. Yönetim-Gözetim (Riskler ihmal edilmiştir) 4. Eğitim-Bilinç (Mesleki bilgisi yeterli değildir)

24 5.5 Yeterli Önlem Alınmadan Elektrik Çalışılması - devam Düzeltici/Önleyici Faaliyetler: 1. İş ve İşlem Tüm elektrik işlemleri önceden planlanmalı ve gerekli iş izni alınmalıdır. İşe başlamadan önce, bir kontrol listesi çerçevesinde tüm önlemlerin alındığından emin olunmalıdır. 2. Makine-Ekipman Elektrik ekipmanı standartlara uygun, sertifikalı ve test edilmiş olmalıdır. Tüm iletkenlerin yalıtımı kusursuz olmalıdır. 3. Yönetim-Gözetim Çalışma sırasında yoğun gözetim sürdürülmelidir. 4. Eğitim-Bilinç Elektrikçiler sertifikalı, deneyimli ve eğitimli olmalıdır.

25 6.0 SONUÇ Etkin bir kaza araştırma süreci sonunda dikkatle hazırlanan Edinilen Dersler sayesinde İSG Performansının artırılması için çok değerli bilgiler sağlanmaktadır. Bu nedenle ; tüm kaza ve ramak kala olayları, çalışanların da katılımıyla drama şeklinde canlandırılarak, ayrıntılı olarak araştırılmalı, olayların direkt ve kök nedenleri saptanmalıdır. Böylece hazırlanan Edinilen dersler dokümanlar, tüm çalışma çevrelerinde, risk değerlendirmelerinde kullanılacak şekilde yayınlanmalıdır. Bu konuda tüm Firmalar resmi olarak yönlendirilmelidir.

26 Katılımınız için Teşekkürler

ASANSÖR MONTAJI ÖNCESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ-ÇEVRE PLANI

ASANSÖR MONTAJI ÖNCESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ-ÇEVRE PLANI YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ASANSÖR MONTAJI ÖNCESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ-ÇEVRE PLANI Bitirme Projesi M. Mahir ERMAŞA 131101111 Bölüm: İş Sağlığı ve Güvenliği Danışman Prof. Dr.

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MESLEKİ EĞİTİM ETKİNLİĞİNİN ARTTIRILMASI PROJESİ

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MESLEKİ EĞİTİM ETKİNLİĞİNİN ARTTIRILMASI PROJESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MESLEKİ EĞİTİM ETKİNLİĞİNİN ARTTIRILMASI PROJESİ GENEL TANIM TRA1(Erzurum/Erzincan/Bayburt) bölgesindeki mesleki ve teknik eğitim kurumları, iş sağlığı ve güvenliği mesleki eğitim

Detaylı

TC TÜRKİYE TAŞKÖMÜRÜ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Konu: Risk Değerlendirmeleri 17.08.2012. GENELGE No: 694

TC TÜRKİYE TAŞKÖMÜRÜ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Konu: Risk Değerlendirmeleri 17.08.2012. GENELGE No: 694 TC TÜRKİYE TAŞKÖMÜRÜ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Konu: Risk Değerlendirmeleri 17.08.2012 GENELGE No: 694 20.06.2012 tarihinde İş Sağılığı ve İş Güvenliği Kanunu 6331 sayılı yasa ile kabul edilerek 30.06.2012

Detaylı

YÜKSEKTE ÇALIŞMALARDA İSG

YÜKSEKTE ÇALIŞMALARDA İSG YÜKSEKTE ÇALIŞMALARDA İSG Dr. Mustafa ONÜÇYILDIZ İnşaat Yüksek Mühendisi m13yildiz@selcuk.edu.tr NEDEN YÜKSEĞE ÇIKARIZ? Bina dış cephelerinin temizliği (çatı, duvar, cam vb.) Bina içi yüksek alan temizlikleri

Detaylı

BÖLÜM 2. GENEL BİLGİLER

BÖLÜM 2. GENEL BİLGİLER 1 BÖLÜM 1. GİRİŞ Bu ödev doğrultusunda Yeni Yüzyıl Üniversitesi Cevizlibağ Kampüs Alanı içinde yapılan yürüyüş yollarında oluşabilecek potansiyel tehlikelerin ve bunlara ilişkin risklerin belirlenmesi,

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ELEMANI (SEVİYE 4) YETERLİLİK KODU: 12UY0052-4

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ELEMANI (SEVİYE 4) YETERLİLİK KODU: 12UY0052-4 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ELEMANI (SEVİYE 4) YETERLİLİK KODU: 12UY0052-4 HAZIRLAYAN SELİN KALIN MAKİNA MÜHENDİSİ- C SINIFI İSG UZMANI 1.İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE GİRİŞ 5 1.1.İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İŞ KAZALARI VE İSTATİSTİKLERİ YENİ YAKLAŞIMLAR VE DENETİMLERDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İŞ KAZALARI VE İSTATİSTİKLERİ YENİ YAKLAŞIMLAR VE DENETİMLERDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR YAPI İŞLERİNDE; İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İŞ KAZALARI VE İSTATİSTİKLERİ YENİ YAKLAŞIMLAR VE DENETİMLERDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR, BÖLÜM:I GİRİŞ Yapı işleri, çalışma şartları bakımından, en riskli sektör

Detaylı

7. Ulusal Çatı & Cephe Sempozyumu 3 4 Nisan 2014 Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş - İstanbul

7. Ulusal Çatı & Cephe Sempozyumu 3 4 Nisan 2014 Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş - İstanbul Çatı Ve Cephelerin Yapım ve Onarım İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliğine Yönelik Yasal Düzenlemeler Z. Özlem Parlak Biçer 1 Hatice Özdemir 2 Konu Başlık No: 7 Çatı ve Cephe Sistemlerinin Yapım ve Onarım

Detaylı

GÜVENLİ İSKELE SİSTEMLERİ

GÜVENLİ İSKELE SİSTEMLERİ T.C. GEDİZ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI İŞ GÜVENLİĞİ İSG 503 GÜVENLİ İSKELE SİSTEMLERİ BARIŞ TOLGA İŞSEVER 601214042 MAYIS 2015 Güvenli Cephe İskeleleri

Detaylı

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İŞ GÜVENLİĞİ İÇİN SAĞLIK GÜVENLİK DÖKÜMANI HAZIRLAMA ÇALIŞMASI

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İŞ GÜVENLİĞİ İÇİN SAĞLIK GÜVENLİK DÖKÜMANI HAZIRLAMA ÇALIŞMASI TC YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İŞ GÜVENLİĞİ İÇİN SAĞLIK GÜVENLİK DÖKÜMANI HAZIRLAMA ÇALIŞMASI Bitirme Projesi HATİCE PINAR ONARCAN CİCİ 131101369 Bölüm: İş Sağlığı

Detaylı

RAYLI SİSTEMLERDE (MARMARAY) İSG UYGULAMALARI

RAYLI SİSTEMLERDE (MARMARAY) İSG UYGULAMALARI YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ RAYLI SİSTEMLERDE (MARMARAY) İSG UYGULAMALARI Bitirme Projesi Serkan SAMSA 131101153 Bölüm: İş Sağlığı ve Güvenliği Danışman Doç. Dr. Oğuz ÖZYARAL Bitirme

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Sunuş 4. Bölüm 1 5 Gemi Üretim Prosesleri Esnasında Ortaya Çıkan Tehlikeler ve Alınması Gereken Tedbirler

İÇİNDEKİLER. Sunuş 4. Bölüm 1 5 Gemi Üretim Prosesleri Esnasında Ortaya Çıkan Tehlikeler ve Alınması Gereken Tedbirler İÇİNDEKİLER Sunuş 4 Bölüm 1 5 Gemi Üretim Prosesleri Esnasında Ortaya Çıkan Tehlikeler ve Alınması Gereken Tedbirler 1. Taşıma, Stoklama ve Kaldırma 5 2. Taşlama, Raspalama ve Boyama 9 3. Kesme ve Eğme

Detaylı

ASANSÖR, YÜRÜYEN MERDİVEN VE YOLLARDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

ASANSÖR, YÜRÜYEN MERDİVEN VE YOLLARDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Asansör Sempozyumu 25-27 Eylül 2014 // İzmir 171 ASANSÖR, YÜRÜYEN MERDİVEN VE YOLLARDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Hakkı Buğra Ak GENSİS Danışmanlık bugraak@gensis.com.tr ÖZET 6331 sayılı kanunun yürürlüğe

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE ELEKTRİK

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE ELEKTRİK YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE ELEKTRİK Bitirme Projesi Selim KUZ 131101158 Bölüm: İş Sağlığı ve Güvenliği Danışman Doç. Dr. Oğuz ÖZYARAL Bitirme Tarihi

Detaylı

sürdürülebilir bir dünya için kurumsal çözümler İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ DOĞRU ANLAMAK VE UYGULAMAK

sürdürülebilir bir dünya için kurumsal çözümler İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ DOĞRU ANLAMAK VE UYGULAMAK sürdürülebilir bir dünya için kurumsal çözümler İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ DOĞRU ANLAMAK VE UYGULAMAK İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği - Türkiye, 2015 Göksu Evleri Göztepe Mah. Akkavak Cad.

Detaylı

ULUSAL YETERLİLİK 12UY0052-4 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ELEMANI (İNŞAAT) SEVİYE 4

ULUSAL YETERLİLİK 12UY0052-4 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ELEMANI (İNŞAAT) SEVİYE 4 ULUSAL YETERLİLİK 12UY0052-4 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ELEMANI (İNŞAAT) SEVİYE 4 REVİZYON NO:00 MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU Ankara, 2012 12UY0052-4 İş Sağlığı ve Güvenliği Elemanı (İnşaat) ÖNSÖZ İş Sağlığı

Detaylı

OHSAS 18001 YÖNETİM SİSTEMİ TEMEL EĞİTİMİ

OHSAS 18001 YÖNETİM SİSTEMİ TEMEL EĞİTİMİ OHSAS 18001 YÖNETİM SİSTEMİ TEMEL EĞİTİMİ 1 YÖNETİM SİSTEMİ STANDARDLARI TS EN ISO 9001:2008 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ TS EN ISO 14001:2004 ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ TS OHSAS 18001:2007 İŞ SAĞLIGI ve GÜVENLİĞİ

Detaylı

İnsan Taşımak Amacıyla Tasarımlanan Kablolu Taşıma Sistemleri Eğitim Notları 1.Giriş 1.1. Tanımlar a) İnsanları taşımak üzere tasarımlanan kablolu

İnsan Taşımak Amacıyla Tasarımlanan Kablolu Taşıma Sistemleri Eğitim Notları 1.Giriş 1.1. Tanımlar a) İnsanları taşımak üzere tasarımlanan kablolu İnsan Taşımak Amacıyla Tasarımlanan Kablolu Taşıma Sistemleri Eğitim Notları 1.Giriş 1.1. Tanımlar a) İnsanları taşımak üzere tasarımlanan kablolu taşıma tesisatı: Çeşitli parça ve parçalardan oluşan,

Detaylı

MADEN SEKTÖRÜ : Kömür

MADEN SEKTÖRÜ : Kömür KOBİ ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Rehberi: Risk Değerlendirmesi, İSG Performans İzleme ve Sağlık Tehlikeleri MADEN SEKTÖRÜ : Kömür Bu rehber, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından

Detaylı

37-İNŞAAT İŞYERLERİNDE GÜVENLİK-1

37-İNŞAAT İŞYERLERİNDE GÜVENLİK-1 37-İNŞAAT İŞYERLERİNDE GÜVENLİK-1 Ülkemizin İş Güvenliği Konusunda Yeri Türkiye de her iş saatinde 32 iş kazası gerçekleşmektedir. Her 80 dakikada bir işçi sürekli iş göremez duruma gelmektedir. Her 2

Detaylı

Önlem Alınması Risk Değerlendirmesinde Kullanılan Kavramlar

Önlem Alınması Risk Değerlendirmesinde Kullanılan Kavramlar Risk Değerlendirmesi Türkiye'de her yıl yaklaşık 80.000 iş kazası meydana gelmekte, bu kazalarda 1.000 den fazla işçi hayatını kaybetmekte, 5.000 den fazla işçi ise sakat kalmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu

Detaylı

2009 YILI ÇEİS İSG PERFORMANS ÖDÜLLERİNE LAYIK GÖRÜLEN FABRİKALARIN İSG UYGULAMALARI

2009 YILI ÇEİS İSG PERFORMANS ÖDÜLLERİNE LAYIK GÖRÜLEN FABRİKALARIN İSG UYGULAMALARI 2009 YILI ÇEİS İSG PERFORMANS NE LAYIK GÖRÜLEN FABRİKALARIN İSG UYGULAMALARI *Fabrikalar alfabetik olarak sıralanmıştır. ÇİMSA KAYSERİ FABRİKASI İSG UYGULAMALARI 1- Tanıtım Çimsa Kayseri Fabrikası, Akçimento

Detaylı

ENDÜSTRİYEL TESİSLERDE YÜKSEKTE GÜVENLİ ÇALIŞMA

ENDÜSTRİYEL TESİSLERDE YÜKSEKTE GÜVENLİ ÇALIŞMA ENDÜSTRİYEL TESİSLERDE YÜKSEKTE GÜVENLİ ÇALIŞMA CAN YERLİGİL MAKİNA MÜHENDİSİ MMO İSİG KOMİSYONU ÜYESİ MMO İSİG YEREL SEMPOZYUMU, YTÜ-2014 www.ysm.gen.tr SUNUM İÇERİĞİ 1. YÜKSEKTE ÇALIŞMA 2. DÜŞMEYE NEDEN

Detaylı

BAŞLAYINIZ DENİLMEDEN SORU KİTAPÇIĞINI AÇMAYINIZ.

BAŞLAYINIZ DENİLMEDEN SORU KİTAPÇIĞINI AÇMAYINIZ. KİTAPÇIK TÜRÜ B T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı 4. GRUP A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI ÇALIŞMA VE SOSYAL

Detaylı

HP 1500 T HP 1500 E HP 1500 EA YÜK VE PERSONEL ASANSÖRÜ MONTAJ KULLANIM VE BAKIM KİTABI 90-312-3956562

HP 1500 T HP 1500 E HP 1500 EA YÜK VE PERSONEL ASANSÖRÜ MONTAJ KULLANIM VE BAKIM KİTABI 90-312-3956562 HP 1500 T HP 1500 E HP 1500 EA YÜK VE PERSONEL ASANSÖRÜ MONTAJ KULLANIM VE BAKIM KİTABI 90-312-3956562 1 İÇİNİDEKİLER Sayfa ÖNSÖZ 8 A MONTAJ EL KİTABI 10 A.1 EL KİTABINI OKUMAK VE KULLANMAK 11 A.1,1 Kitapta

Detaylı

ÜNİTE 14 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇİNDEKİLER. Doç. Dr. Metin DAĞDEVİREN HEDEFLER RİSK DEĞERLENDİRME

ÜNİTE 14 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇİNDEKİLER. Doç. Dr. Metin DAĞDEVİREN HEDEFLER RİSK DEĞERLENDİRME RİSK DEĞERLENDİRME İÇİNDEKİLER Risk Değerlendirme Temel Kavramlar Risk Değerlendirme Süreci Risk Değerlendirme Ekibi ve Dokümantasyon Risk Değerlendirme Uygulaması İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Doç. Dr. Metin

Detaylı

SHE Standartları. İş Sağlığı Güvenliği ve Çevre Koruma Standartları. Revizyon 3 - Aralık 2010, 1 Aralık 2010 tarihinden itibaren geçerlidir.

SHE Standartları. İş Sağlığı Güvenliği ve Çevre Koruma Standartları. Revizyon 3 - Aralık 2010, 1 Aralık 2010 tarihinden itibaren geçerlidir. SHE Standartları 1 SHE Standartları İş Sağlığı Güvenliği ve Çevre Koruma Standartları Revizyon 3 - Aralık 2010, 1 Aralık 2010 tarihinden itibaren geçerlidir. 2 İçindekiler SHE Standartları İçindekiler

Detaylı

RİSK ANALİZİ VE UYGULAMALAR

RİSK ANALİZİ VE UYGULAMALAR RİSK ANALİZİ VE UYGULAMALAR RİSK ANALİZİ VE UYGULAMALAR RİSK YÖNETİMİ VE DEĞERLENDİRMESİ Amaç: Risk değerlendirme ve yönetimi ile ilgili kavramlar ile risk değerlendirme yöntemleri hakkında bilgi sahibi

Detaylı

1. Aşağıdakilerden hangisi 6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanununun kapsamında değildir?

1. Aşağıdakilerden hangisi 6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanununun kapsamında değildir? 1. Aşağıdakilerden hangisi 6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanununun kapsamında değildir? A) ilkokul öğretmeni B) Avukat bürosundaki stajyer C) Fındık işlerinde çalışan işçi D) Kendi namına çalışan berber

Detaylı

ASANSÖR VE YÜRÜYEN MERDİVENLERDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MUSTAFA TUTSAK

ASANSÖR VE YÜRÜYEN MERDİVENLERDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MUSTAFA TUTSAK ASANSÖR VE YÜRÜYEN MERDİVENLERDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MUSTAFA TUTSAK Genel İSG Mevzuatı Yasal Mevzuat, Kapsam, İstisnalar ve Amaç İşveren Yükümlülüğü ve Çalışanların Uymaları Gereken Kurallar Kazaların

Detaylı