MUTFAK VE YEMEKHANE HİJYEN KILAVUZU

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MUTFAK VE YEMEKHANE HİJYEN KILAVUZU"

Transkript

1 MUTFAK VE YEMEKHANE HİJYEN KILAVUZU HAZIRLAYAN: Nurten GÜNDÜZ Diyetisyen BOZÜYÜK-2014

2 SUNUŞ Nurten GÜNDÜZ Diyetisyen Kalite Yönetim Direktörü Son yıllarda güvenli gıda üretimi ve hijyen uygulamaları toplu üretim gerçekleştirilen mutfaklarda büyük önem kazanmıştır. Güvenli ve hijyenik gıda üretimi denildiği zaman, genellikle ekipmanların gıda üretimine uygunluğu, gıda üretim alanının yeterliliği ve alt yapısı vb akla gelmektedir. Ancak güvenli gıda üretiminin yapı taşı olan çalışan hijyeni en az bu durumlar kadar önemlidir. Hijyen, insan hayatının her alanında ve döneminde önemlidir; ancak toplu üretim gerçekleştiren ve hizmet sektöründe yer alan işletmelerde, özellikle mutfak hijyeni en çok özen gösterilmesi gereken bölümlerin başında gelmektedir. Oteller, restoranlar, kurum mutfakları gibi pek çok işletmede mutfak hijyeninin önemi tartışılmaz Temizlik, hijyen ve güvenlik açısından en yüksek standartlar, gerçekten profesyonel bir mutfağın göstergesidir. Toplu hizmet veren kurumlarda zehirlenme şikayetleri, en sık rastlanan müşteri şikayetleri arasında yer almaktadır. Hijyen kurallarının tam olarak uygulanabildiği mutfaklar, temiz ve sağlıklı görünmenin yanı sıra gıda güvenliğini de sağlar ve bu mutfaklardan hizmet alan pek çok insanın sağlıklı, güvenli ve temiz hazırlanan yemekler ile beslenmesini sağlar. Hastane mutfaklarında gıda hijyenine dikkat etmek ve sağlıklı gıda üretmek, israfın ve uygulama hatalarından kaynaklanabilecek maliyet, zaman ve güven kayıplarının da önüne geçecektir. Alt yapı, ekipman, kullanılan hammaddeler ne kadar kaliteli olursa olsun bunları kullanan personel eğer bilinçsiz ve hijyen uygulamalarından habersiz ise güvenli gıda üretimden bahsetmek mümkün değildir. Personeli bu konuda bilinçlendirmek ve hijyen uyguları konusunda bilgisini arttırmak için eğitimler düzenlenmelidir. Bu eğitimler hem teorik hem de uygulamalı olmalıdır ki verilen eğitim etkin olsun. Verilen eğitimlerin en önemli özelliği sürekli olması ve etkinliğinin takip edilebilmesidir. Bu amaçla Mutfak ve Yemekhane Hijyen Kılavuzu mutfak ve yemekhane hizmetlerinde çalışan kişilere yönelik yol gösterici ve eğitici bir doküman olarak hazırlanmıştır.

3 1. AMAÇ Bu Kılavuz, Gülana mutfak yemekhane ve yemek servisinde çalışan personelin hijyen konusunda bilgi edinmesini, gıda güvenliğini tehdit eden tehlikelerin saptanarak engellenmesini sağlamak ve işletme içersinde uyulması gereken kuralları çalışanlara bildirmek amacı ile hazırlanmıştır. 2. TANIMLAR 2.1. HİJYEN : İnsan sağlığına zarar verebilecek her türlü etkenden korunmak ve bulunulan ortamı arındırmak, güvenli besinler üretmek için alınan tüm önlemler, tedbirler ve bunların uygulamalarıdır GIDA GÜVENLİĞİ :Üretilen besinlerin tüketen kişilerde hiçbir olumsuz sonuca neden olmayacak nitelikte olmasıdır TEHLİKE : Yenildiği zaman insanlar için zararlı olabilecek yabancı her şey veya kontrolün eksikliğinden dolayı besinlerin güvenliğini tehlikeye atan zararlıdır. 3. GIDA GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDEN TEHLİKELER : Tehlike ; Fiziksel : Gıdalarda istenmeyen maddeler. Kimyasal : Kullanılan kimyasal ürünlerin gıdalara bulaşması. Biyolojik ( canlı kaynaklı ) : Gıdalarda bozulmaya sebep olabilen veya gıdalarla, tüketicilere bulaşarak hastalık yapan görülmeyen küçük canlılar.

4 3.1. FİZİKSEL TEHLİKELER Fiziksel tehlikeler; yiyeceklerin içersinde bulunmaması gereken, yiyen kişilerin sağlığını tehdit edebilecek gözle görülmesi muhtemel nesnelerdir. Mutfakta özen ve dikkat eksikliğinin göstergesi olarak karşılaşılan olumsuzluklardır. Cam kaynaklı parçacıklar ( bardak, ampul, pencere camı vb.) Kemik parçaları. Kullanılan ekipmanlara ait metal parçaları ( somun, vida vb.) Kullan araç-gereçlere, kaplara ait parçalar ( taş, kum vb.) Takı,mücevher ( saat, yüzük, küpe bilezik ve üzerlerinde bulunan taşlar, boncuklar. ) Saç, kıl Bandaj, yara bandı Plastik eldiven parçası Çalışanların kıyafetlerinde bulunan nesneler ( düğmeler, zımba, diğer aksesuarlar ) Üniformaların ceplerine konulan kalem, anahtar gibi maddeler Paketleme malzemeleri Taşıma ve muhafaza amaçlı kullanılan plastik kasalara ait plastik parçalar Sebzeleri bağlamak için kullanılan paket lastikleri, sebze sapları vb. maddeler. FİZİKSEL TEHLİKELERİ ÖNLEMEK İÇİN UYULMASI GEREKEN KURALLAR : MUTFAK İÇERSİNDE ( YEMEKHANE HARİÇ ) CAM ARAÇ-GEREÇLERİ KESİNLİKLE KULLANMAYINIZ.( BARDAK, SÜRAHİ... VB.)

5 Kırılması durumunda cam parçacıklarının kontrolü sağlanamayacağından yiyeceklere karışması olasılığı yüksektir. MUTFAK İÇERSİNDE ( YEMEKHANE HARİÇ ) TAKI-MÜCEVHER TAKILMAMALIDIR. ( SAAT, YÜZÜK, KÜPE, BİLEZİK, NİŞAN YÜZÜĞÜ HARİÇ ) Bu takılar yada üzerlerindeki boncuk, taş gibi maddeler yiyeceklerin içine düşerek tehlike yaratırlar. MUTFAK İÇERSİNDE BONESİZ ÇALIŞMAK YA DA GEZMEMELİDİR. EĞER GİYİLEN ÜNİFORMADA KOLLAR AÇIKTA İSE, PORSİYONLAMA VE SERVİS AŞAMASINDA ÇALIŞAN PERSONELİN PLASTİK KOLLUKLAR TAKMASI GEREKMEKTEDİR. AMİRİNİZ TARAFINDAN ÇALIŞMANIZA MANİ OLARAK GÖRÜLMEYEN VE İŞİN DEVAMINA İZİN VERİLEN YARALANMALARINIZDA ELİNİZDEKİ BANDAJ YADA YARA BANDININ ÜZERİNE ELDİVEN GİYİLMELİDİR. Böylelikle bandaj ve yara bandının yiyeceklerle teması ve muhtemel bir fiziksel bulaşma engellenmiş olur. ÇALIŞMA ESNASINDA ELDİVENİZDE BİR PARÇALANMA OLUP VE KOPAN PARÇAYI BULAMADIĞINIZ DURUMLARDA HEMEN AMİRİNİZE HABER VERİNİZ. ELDİVENİZDE MEYDANA GELEN KÜÇÜCÜK BİR HASARDA DAHİ HEMEN ELDİVENİZİ DEĞİŞTİRİNİZ. ÇALIŞANLARIN KENDİLERİNE VERİLEN ÜNİFORMALAR DIŞINDA HER HANGİ BİR GİYECEK GİYMEMELİDİR. YİYECEKLER İLE UĞRAŞIRKEN OLABİLECEK HER HANGİ BİR FİZİKSEL TEHLİKEYE KARŞI DİKKATLİ OLUNUZ.

6 3.2. KİMYASAL TEHLİKELER DETERJANLAR Zemin ve ekipman temizliği esnasında; bir yüzeyde bulunan kimyasal yada mekanik yönden etki gösteren ve estetik yönden de görünümü bozan her türlü gözle görülebilen kirlerin ortamdan uzaklaştırılması için kullanılan maddelerdir. Temizleyiciler Ağartıcılar Eriticiler DEZENFEKTANLAR Zararlı mikroorganizmaların yok edilmesi veya sayısının azaltılması için kullanılan maddelerdir. OJE, TIRNAK CİLASI, MAKİNE YAĞI Yemek yapımında kullanılan besinlerle temas eden makinelerin ( kıyma makinesi, köfte makinesi, hamur yoğurma makinesi.. vb. ) bakımı için kullanılan maddeler. GIDA KATKI MADDELERİ Hazırlanan ürünlerin rengini düzenleme, aromasını arttırma amaçlı kullanılan maddelerdir. KİMYASAL TEHLİKELERİ ÖNLEMEK İÇİN UYULMASI GEREKEN KURALLAR: KİMYASAL MADDELERİ, SADECE ÜRETİM AMİRİ TARAFINDAN BU İŞLE GÖREVLENDİRİLMİŞ KİŞİLER KULLANABİLİR. KİMYASAL MADDELERİ YİYECEKLERDEN UZAKTA TUTMALI VE BU İŞ İÇİN AYRILMIŞ OLAN DOLAPLARDAN BAŞKA YERDE MUHAFAZA ETMEMELİ YADA BIRAKILMAMALIDIR. Yiyeceklere yanlışlıkla karışan deterjan yada dezenfektanlar insanları zehirleyebilir. KİMYASAL MADDELERİ KENDİ AMBALAJLARINDA SAKLAYINIZ.

7 İçersinde ne olduğu bilinmeyen ürünler başka maddelerle karışabilir. EĞER BAŞKA BİR KABA AKTARMANIZ GEREKİYORSA MUTLAKA ETİKETLEYİNİZ. KİMYASAL MADDELER İLE ÇALIŞTIKTAN SONRA MUTLAKA ELLERİNİZİ YIKAYIN. Kimyasal maddelere temastan sonra eller yıkanmaz ise hem çalışan personel hem de o eller ile dokunduğu yiyeceği yiyen kişilere zararlı etkiler yapabilir. BAKIM YAPILMASI GEREKEN MAKİNALARI TÜM İŞ BİTTİKTEN SONRA YAĞLAYINIZ VE MAKİNE YAĞINI AYRI BİR YERDE SAKLAYINIZ. YİYECEKLER İLE UĞRAŞAN PERSONELİN OJE YADA TIRNAK CİLASI SÜRMEMELİDİR. Besinler ile temasından kesinlikle kaçınılması gereken maddelerdir. AŞINMIŞ YADA ÜST KAPLAMASI KALKMIŞ OLAN KAPLARI KESİNLİKLE KULLANMAYINIZ. BESİN KOYMAK İÇİN SADECE BU AMAÇLA TASARLANMIŞ KAPLARI KULLANINIZ. DETERJAN KAPLARI YADA DİĞER KİMYASALLARIN KAPLARINI KESİNLİKLE KULLANMAYINIZ. METAL VE PLASTİK KAPLARI VE MADDELERİ SADECE ONLAR İÇİN TASARLANMIŞ YERLERDE KULLANINIZ. PLASTİK KAPLARA SICAK BESİN KOYMAYINIZ.

8 3.3.BİYOLOJİK TEHLİKELER Mikroorganizma nedir? Mikro = Çok küçük Organizma = Canlı varlık demektir. Mikroorganizma ise ; gözle görülemeyecek kadar küçük, tadı ve kokusu insanlar tarafından algılanamayan canlı varlıklardır. Mikroorganizmalar nasıl çoğalır? Mikroorganizmaların çoğalmak için şu 4 koşula ihtiyacı vardır: BESİN NEM ZAMAN SICAKLIK

9 Mikroorganizma-Besin İlişkisi : Özellikle yüksek protein içeren besinlerde çoğalırlar. Bunlara POTANSİYEL TEHLİKELİ BESİNLER denir. Tavuk,et,balık ve diğer deniz ürünleri İşlenmiş et ürünleri Yumurta, yumurtalı yiyecekler Süt ve süt ürünleri Krema, kremalı pastalar, kekler Krema sosu ile yapılmış yiyecekler Pişmiş pirinç, makarna İçinde kıyma, peynir kullanılan hamur içleri Mikroorganizma-Nem İlişkisi : Mikroorganizmaların büyüyüp çoğalması için suya ihtiyaçları vardır ve bir çok taze yiyecek mikroorganizmaların büyümesi için uygun miktarda suya sahiptir. Dondurulan ve kurutulan gıdalarda ihtiyaçları olan nemi bulamazlar. Mikroorganizmalar düşük su seviyesinde üreyemezken canlı kalabilirler ve pişirme sırasında artan su miktarı ile potansiyel tehlikeli besin olabilirler. Kuru yiyecekler; örneğin : fasulye, makarna, pirinç gibi besinler, pişince bakterilere karşı korunmasız olur. Mikroorganizma-Zaman İlişkisi : Uygun koşullar altında ; 1 bakteri her dakikada bir ürer. Bölünerek çoğalırlar. 1 Bakteri 4 saatte 1 milyondan fazla saatte 1 milyardan fazla olabilir.

10 Mikroorganizma- Sıcaklık İlişkisi : Mikroorganizmalar, insanlardan daha sıcak yada soğuk derecelerde yaşayabilirler. En iyi; ılık nemli, yüksek proteinli, düşük asitli ortamlarda ürerler. 4 C altında üremeleri yavaşlar veya durur, ancak ölmezler. Üredikleri sıcaklık 5 C ile 60 C arasıdır. Buna da TEHLİKELİ BÖLGE denir. Mikroorganizmalar nerelerde bulunur? Başlıca mikroorganizma kaynakları : Hava Su Toprak Çöpler Kullanılan ekipmanlar Dolap-kapı kolları Bulaşıklar Tuvaletler Temizlik bezleri Haşereler, kemirgenler İNSAN

11 İNSAN Ellerde : adet/cm Alında :10 bin-100 bin adet/cm Koltuk altında :10 milyon adet/cm Sümükte :10 milyon adet/cm Tükürükte :100 milyon adet/gr Dışkıda :1 milyar adet/gr civarındadır.

12 Mikroorganizmaların bulaşma yolları : Solunum yoluyla öksürme-hapşırma İNSAN Sindirim sistemi yoluyla dışkı-dışkıyla kirlenmiş eller Açık yara-yanık kesik besin zehirleme yıkanmış sebze- meyveler hayvansal ürünler atıklar-artıklar (çöpler) kirli kaplar kirli ekipmanlar toz,toprak kirli sular çapraz bulaşma böcekler,kemirgenler kapı,dolap,ekipman kolları Çapraz bulaşma : Mikroorganizmaların ve gıda güvenliğini tehlikeye atacak maddelerin, bilmeden çiğ tüketilen veya bir daha pişirme işlemi görmeyecek besinlere taşınmasıdır. 3 şekilde meydana gelir.

13 1. Besinden besine : Çiğ ve daha önceden bulaşmaya uğramış bir besinin veya ondan damlayan sıvıların pişmiş ve yenmeye hazır yiyeceklere teması ile meydana gelir. ( kızartma harcı olarak kullanılan çırpılmış yumurtaların, kızarmış kadınbudu köfteye sıçrayarak bulaşması) 2. Ellerden besine : Çiğ ete ( özellikle kıyma ve tavuk), yıkanmamış sebze ve meyvelere dokunup aynı eller ile çiğ tüketilecek ( özellikle salata) veya pişmiş, besinlere ellenmesiyle meydana gelir. ÇIRPILMIŞ ÇİĞ YUMURTADAN YAPILAN KIZARTMA HARCINI, KADINBUDU KÖFTEYE BULAYAN PERSONELİN AYNI ELLERLE KEVGİRİN SAPINI TUTUP, YUMURTAYI ORAYA BULAŞTIRDIKTAN SONRA BAŞKA BİR PERSONELİN TEMİZ ELLERİYLE GELİP O SAPTAN TUTMASI VE ELLERİNDEKİ BULAŞMAYI FARK ETMEDEN ( ELLERİNİ TEMİZ SANARAK ) PİŞMİŞ (YENMEYE HAZIR) KÖFTELERİ ELLEMESİ. 3. Ekipmanlardan Besine : Çiğ besine deymiş yüzeylere ( kesme tahtaları, temizlik bezleri ) kaplara, bıçaklara pişmiş veya çiğ tüketilecek yiyeceğin teması ile meydana gelir. ( çiğ tavuk doğranmış bıçağın yıkanmadan pişmiş bir yiyeceği kesmek için kullanılması)

14 4. MİKROORGANİZMALARIN TİPLERİ : Virüsler Mantarlar (maya ve küfler) Parazitler Bakteriler VİRÜSLER : Yaşayan en zayıf ve en basit canlıdır. Tek başına dış ortamda yaşayamaz. Bazı virüsler çok sıcağa ve çok soğuğa dirençlidir. Yaşamlarını sürdürmek için potansiyel tehlikeli besinlere ihtiyaç duymazlar.bir konakçıdan diğerine geçmek için besinleri kullanırlar. Uygun el yıkama tekniği ile elenebilirler. MANTARLAR (MAYA VE KÜFLER ) : KÜFLER, gözle görülemeyecek kadar küçük olabilecekleri gibi, pamuksu görünüşte mavi-yeşil veya gri- beyaz renkte de olabilirler. Pişirme işlemi ile öldürülemediklerinden bu tür canlıların görüldüğü besinler kesinlikle tüketilmemelidir. MAYALAR : İçinde yararlı olanları da vardır. Bunlar ekmek, bira, şarap yapımında kullanılırlar. Yiyeceklerde ekşi bir tat oluştururlar. Zararlı mayalar, yiyeceklere alkol kokusu ve pembe bir renk verirler. Uygun pişirme teknikleri ile öldürülebilirler. PARAZİTLER : Yaşamak için başka bir canlıya ihtiyaç duyarlar. Yerleştikleri canlıya zarar verirler. Çiğ etlerde,meyve ve sebzelerde bulunur. BAKTERİLER : Her yerde olabilirler ve fark edilmeleri imkansızdır. Besin kaynaklı hastalıkların %90 ı bakteriyel kaynaklıdır. Çok çabuk çoğalırlar ve çok zor koşullara dayanabilirler. SPOR denilen bir zırh ile kendilerini her etmene karşı korurlar. 5. BESİN KAYNAKLI HASTALIKLAR : Soğuk algınlığı ile benzer belirtiler gösterdikleri için çoğu zaman birbirleri ile karıştırılırlar. 2 etmeni vardır. 1.Mikroorganizmalar ( enfeksiyon ) : Hastalığı bir canlıda üreyen mikroorganizmalar yapar. Uzun kuluçka dönemi vardır.

15 2.Mikroorganizma toksinleri ( intoksikasyon) : Hastalığı mikroorganizmanın ürettiği zehir yapar. Mikroorganizma ölmüş bile olabilir. Kuluçka dönemi kısadır. Gerek enfeksiyonların, gerek ise intoksikasyonların oluşması için mikroorganizma yada zehirlerinin tüketilen gıdada varlığının yanında belli bir düzeye gıdanın niteliği, hazırlanırken uygulanan zaman-sıcaklık ilişkisi, mevcut mikroorganizma cinsi ve miktarı,hasat-kesim-işleme-depolama koşulları,besleme alışkanlıkları ve kişilerin dayanıklılık durumu etkilidir. 6. EN ÖNEMLİ MİKROORGANİZMALAR : BOTULİZM Hastalık sebebi :Colostridiım botulinum tarafından üretilen toksin. Kuluçka süresi:12 ile 36 saat Belirtiler : Bulantı, kusma, ishal, halsizlik, baş ağrısı, dudak kuruluğu, çift görme, kas güçsüzlüğü, solunum ve yutma güçlüğü. Kaynakları: Düşük asitli konserveler ( özellikle evde yapılan ve yetersiz kaynatılan konserveler ), et, sosis,balık Önlemek için uygulanacak tedbirler: Yiyecekleri tamamen ve uygun şekilde pişirmek, evde yapılmış ürünlerden kaçınmak CLOSTRİDİUM PERFİNGENS Hastalık sebebi : Bu mikroorganizma ile bulaşma olmuş su veya sütün içilmesi Kuluçka süresi:8 ile 24 saat Belirtiler :İshal, karın ağrısı, baş ağrısı,hafif ateş Kaynakları :et, kümes hayvanları, pişirilerek yavaş yavaş soğumaya bırakılmış yiyecekler Önlemek için uygulanacak tedbirler : Yiyecekleri pişirildikten sonra hızlıca soğutmak; yiyecekler 55 C nin altında bekletmek. CAMPYLOBACTER JEJUNİ Hastalık sebebi : Enfeksiyon Kuluçka süresi : 1 ile 7 gün Belirtiler : Bulantı, karın ağrısı, ishal, baş ağrısı, yutma güçlüğü Kaynakları : Çiğ süt, yumurta, kümes hayvanları, çiğ sığır eti, kremalı pastalar, kirli sular. Önlemek için uygulanacak tedbirler : Pastörize süt; uygun ve yeterli pişirme, çapraz bulaşmayı önlemek.

16 ESHERİCHİA COLİ 0157 :H7 Hastalık sebebi :E.coli Kuluçka süresi :2 ile 4 gün Belirtiler :Bağırsak iltihabı; kalıcı böbrek hasarı Kaynakları : Özellikle kıymadan yapılmış az pişmiş köfte, az pişmiş et ve et ürünleri, çiğ süt pastörize edilmemiş meyve suları, çiğ sebzeler. Önlemek için uygulanacak tedbirler : Etleri iyice pişirmek, pastörize meyve suları kullanmak, çapraz bulaşmayı engellemek, sebzeleri iyice yıkamak tuvalet sonrası ellerin iyice yıkanması. LİSTERİOSİS Hastalık sebebi :Listeria monocytogenes ile enfeksiyon Kuluçka süresi :2 gün ile 3 hafta Belirtiler :Menenjit, düşük, kanda iltihap Kaynakları :İyi yıkanmamış sebze ve meyveler, süt, peynir, et, deniz ürünleri Önlemek için uygulanacak tedbirler :Pastörize süt kullanmak, yiyecekleri uygun şekilde pişirmek, çapraz bulaşmayı önlemek, mikroplara karşı etkili temizlik ürünleri kullanmak. NORWALK VİRUS Hastalık sebebi :Norwalk virus ile enfekte olmak Kuluçka süresi :12 ile 48 saat Belirtiler :Bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı Kaynakları : Çiğ deniz ürünleri, bulaşma olmuş su, çiğ tüketilen besinler (salata), insandan insana temas. Önlemek için uygulanacak tedbirler :Kanalizasyon giderlerinin uygun döşenmesini sağlamak, virüsü taşıyan çalışanı yiyeceklerden uzaklaştırmak, sebze ve meyveleri iyi yıkamak. SALMONELLOSİS Hastalık sebebi :Salmonella ile enfekte olmak Kuluçka süresi :12-24 saat Belirtiler :Bulantı, ishal, karın ağrısı, ateş, baş ağrısı, üşüme Kaynakları :et, tavuk eti ve süt ürünleri, çiğ veya az pişmiş yumurta, deniz ürünleri, çiğ sebze ve meyveler

17 Önlemek için uygulanacak tedbirler : Yeterli ve doğru pişirmek: çapraz bulaşmayı önlemek STAPHYLOCOCCUS Hastalık sebebi :Staphylococcus aureus un ürettiği toksin Kuluçka süresi :1-6 saat Belirtiler :Şiddetli kusma, ishal, karın ağrısı Kaynakları :Et, süt, yumurta, tavuk, balık, deniz ürünleri, kıymalı yemekler, et suyu ile yapılmış çorbalar, yumurtalı, sütlü tatlılar ; kremalı pastalar, patates ve makarna salatalar, yetersiz personel hijyeni Önlemek için uygulanacak tedbirler : Yiyecekleri ağızları kapalı olarak buzdolabında saklamak, kişisel hijyene dikkat etmek,yarası olan elemanları yiyecekler ile çalıştırmamak. B.CEREUS Hastalık sebebi :B.cereus tarafından üretilen toksin Kuluçka süresi :8-16 saat Belirtiler : karın ağrısı, ishal ve mide bulantısı karın ağrısı Kaynakları :Toz, toprak ve bitkiler. Tahıllar ( özellikle pirinç, baharatlar, kuru yiyecekler, et ve et ürünleri, süt tozundan yapılmış çorba ve soslar ) Önlemek için uygulanacak tedbirler : Yiyecekleri piştikten sonra hemen soğutmak ; 60 C nin altında, 4 C nin üstünde bekletmemek. İyi sıcaklık ve süre takibi yapmak. Kişisel hijyene dikkat etmek. YERSİNİOSİS Hastalık sebebi :Yersinia enterocolitica Kuluçka süresi :1-3 saat Belirtiler : kusma, ishal Kaynakları :Çiğ süt, çiğ etler, bulaşma olmuş sular,sebzeler Önlemek için uygulanacak tedbirler : Pastörize süt kullanmak, yiyecekleri tamamen pişirmek, çapraz bulaşmayı önlemek, uygun depolama yapmak. BİYOLOJİK TEHLİKELERİ ÖNLEMEK İÇİN UYULMASI GEREKEN KURALLAR KİŞİSEL HİJYEN KURALLARINA UYUNUZ. ÇİĞ BİR ÜRÜNE TEMAS EDEN ELLERİNİZİ HEMEN YIKAYIP DEZENFEKTE EDİNİZ.

18 ÇİĞ BİR ÜRÜN İLE PİŞMİŞ BİR ÜRÜNÜ KESİNLİKLE TEMAS ETTİRMEYİNİZ. HİÇ BİR BESİN MADDESİNİ ÜSTÜNÜ AÇIK OLARAK DOLABA KOYMAYINIZ. AÇIKTA BIRAKMAYINIZ VE MUTLAKA ETİKETLEYİNİZ. POTANSİYEL TEHLİKELİ BESİNLER İLE ÇALIŞIRKEN ; Talimatlarda belirtilen miktar kadarını çalışma alanına çıkarınız, kalanını ise dolapta bekletiniz. ( dolma içi, kıyma, et vb.) Hazırladığınız ürünleri talimatlarda belirtilen süreden fazla oda sıcaklığında bekletmeyiniz; soğuk dolaplara kaldırınız. Mutlaka eldiven kullanınız. ÇİĞ HERHANGİ BİR BESİNE TEMAS ETMİŞ, ÇALIŞMA YÜZEYLERİNİ, KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLERİ TEMİZLEMEDEN YENİDEN KULLANMAYINIZ. ÖZELLİKLE YENİLMEYE HAZIR GIDALARA YAKLAŞTIRMAYINIZ. ÇÖZDÜRÜLMÜŞ HİÇ BİR BESİNİ YENİDEN DONDURMAYINIZ. SERVİS SIRASINDA İŞ AKIŞINIZA UYGUN EKİPMANLARI KULLANINIZ YERE DÜŞEN HİÇ BİR ARAÇ-GEREÇİ DEZENFEKTE ETMEDEN KESİNLİKLE KULLANMAYINIZ. ÇİĞ ET ÜRÜNLERİ İLE ÇALIŞIYORSANIZ; KANLI ELBİSE VEYA ÖNLÜKLERİNİZ İLE ÇALIŞMA ALANLARINDAN ÇIKMAYINIZ.

19 7.KİŞİSEL HİJYEN : PERSONEL KIYAFETİ : ÇALIŞAN PERSONEL, MUTFAK İÇERSİNDEKİ GÖREVİNE YÖNELİK OLARAK HAZIRLANMIŞ VE ÜNİFORMA YADA ÖNLÜKLERİ GİYMEK ZORUNDADIR. KIYAFETLER HER ZAMAN TEMİZ VE DÜZGÜN GÖRÜNÜMLÜ OLMALIDIR. Giyecekler zararlı bakterilerin barınağıdır. Kirli giyecekler ile ellerin teması sonucunda bakteriler yiyeceklere taşınır Önlükler en kolay kirlenebilecek giyeceklerdir, bu nedenle çalışma alanı değiştirildiğinde ( özellikle çiğ üründen-pişmiş ürün tezgahına geçişte değiştirilecektir.) Önlük el havlusu değildir ve kesinlikle el silinmemelidir. MUTFAK İÇİNDE HERKES BONE TAKMAK ZORUNDADIR. Kontrol edilemeyen saçlar yiyeceklere düşerek; yiyecekler ile zararlı bakterileri karşı karşıya getirir. Bone, saçlar iyice toplandıktan sonra ; önde alını, arkada enseyi, yanlarda ise kulakları örtecek şekilde takılacaktır. Bone taktıktan sonra muhtemel bir saç dökülmesine karşı ensenizi, omuzlarınızı ve üstünüzü kontrol edin. YEMEK SERVİSİ SIRASINDA PERSONELİN MASKE KULLANMASI ZORUNLUDUR.

20 ÇALIŞMA ALANLARI İÇERSİNDE, PERSONELİN MÜCEVHER, TAKI, VB. TAKMASI YASAKTIR. Bu takılar yiyeceklerin içersine düşüp, fiziksel tehlike oluşturabilecekleri gibi; altlarında, içlerinde yiyecek parçalarının birikmesi ile bakteriler için bir barınak oluştururlar. Yemeklerin içlerine düşmeleri durumlarında ise bu zararlı mikroorganizmaları besinlere taşırlar. Ayrıca takıları makine dişlileri veya sivri uçlu veya sıcak nesnelerin kapması ile yaralanmalar meydana gelir. TIRNAKLARINIZI ; DÜZGÜN, TEMİZ, KISA KESİLİ ( 0,12 CM DEN UZUN OLMAYACAK ŞEKİLDE ) CİLASIZ VE BOYASIZ TUTUNUZ. Tırnak altları, dezenfeksiyonu zor olduğundan bakteriler için iyi bir barınaktır. SOYUNMA DOLAPLARINIZI TERTİPLİ VE DÜZENLİ TUTUNUZ. GÜNLÜK KIYAFETLERİNİZ İLE İŞ KIYAFETLERİNİZİ AYRI TORBALARDA MUHAFAZA EDİNİZ. HASTA PERSONEL ELLERİNDE AÇIK YARA VEYA KESİK OLAN PERSONEL ÖNCELİKLE AMİRİNE BİLDİRMELİ, ÇALIŞMASINDA BİR MANİ GÖRÜLMEZ İSE ; ANCAK O BÖLGE GÜZELCE SU GEÇİRMEZ BANDAJLA SARILDIKTAN SONRA ÜZERİNE PLASTİK ELDİVEN GİYİLEREK İŞE BAŞLAYABİLİR. AÇIK YARALAR VE KAN BAKTERİ KAYNAĞIDIR. İSHAL MİDE BULANTISI, KUSMA AĞIR SOĞUK ALGINLIĞI,ATEŞ CİLT HASTALIKLARI AÇIK YARA VE KESİK ŞİKAYETLERİ OLAN PERSONEL, KESİNLİKLE HİÇ BİR YİYECEK MADDESİNE VEYA KAPLARA DOKUNMADAN ŞEFİNİZE HABER VERİNİZ.

21 PERSONEL DAVRANIŞLARI MUTFAKTA VE YEMEKHANEDE SİGARA İÇMEK KESİNLİKLE YASAKTIR. BUNUN İÇİN AYRILMIŞ ALANLARI KULLANINIZ. Sigara; elleri, yiyecekleri ve yiyeceklerle temas eden yüzeyleri hem dumanıyla hem de sigaraya bulaşan tükürük ile kirlenir. TADIM YAPAN PİŞİRİM PERSONELİ DIŞINDAKİ KİŞİLERİN MUTFAKTA VE YEMEKHANE DIŞINDA BİR YERDE BİR ŞEYLER YİYİP İÇMEMELİDİR. MUTFAKTA ÇİKLET ÇİĞNENMELİDİR. ÇALIŞMA TEZGAHLARININ ÜZERİNE OTURMAYINIZ, YASLANMAYINIZ. Giyeceklerdeki mikroorganizmalar, bu yollarla tezgahlara ve çalışma yüzeylerine bulaşırlar. YİYECEKLERE DOĞRU HAPŞIRMAYINIZ, ÖKSÜRMEYİNİZ, KONUŞMAYINIZ. TERİNİZİ KIYAFETLERİNİZE SİLMEYİNİZ, BUNUN İÇİN KAĞIT HAVLU KULLANINIZ VEYA YIKAYINIZ. TABAK, KAP VE TENCERELERİN İÇLERİNE, BARDAKLARIN AĞIZ İLE TEMAS EDEN KISIMLARINA ELLERİNİZİ SÜRMEYİNİZ.

22 8. ELLERİNİZİ NE ZAMAN YIKAMALISINIZ? İŞE BAŞLAMADAN ÖNCE YİYECEK HAZIRLAMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE YEMEYE HAZIR ÜRÜNLERİ ELLEMEDEN ÖNCE YEMEKLERİN PORSİYONLANMASINDAN ÖNCE YEMEKLERİN SERVİSİNDEN ÖNCE ÇALIŞMA TEZGAHINIZI DEĞİŞTİRİRKEN MOLA DÖNÜŞLERİNDE HER TUVALETİ KULLANIŞINIZDAN SONRA ÇİĞ YİYECEKLERİ (ET,TAVUK,BALIK,SEBZE,MEYVE VB.) ELLEDİKTEN SONRA ÖKSÜRDÜKTEN HAPŞIRDIKTAN SONRA

23 MENDİL KULLANDIKTAN SONRA SİGARA İÇTİKTEN SONRA BİRŞEYLER YİYİP İÇTİKTEN SONRA VÜCUDUNUZUN HERHANGİ BİR YERİNİ ELLEDİKTEN SONRA (SAÇ,BURUN,AĞIZ ALIN) BİRİSİYLE EL SIKIŞTIKTAN SONRA TELEFONLA KONUŞTUKTAN SONRA YERDEN HERHANGİ BİRŞEY ALDIKTAN VEYA TOPLADIKTAN SONRA KİRLİ TABAK, BARDAK, KAP,KAZAN KEPÇE GİBİ MUTFAK ARAÇ GEREÇLERİNE VE KİRLİ TEMİZLİK BEZLERİNİ ELLEDİKTEN SONRA PARAYI ELLEDİKTEN SONRA ÇÖPLERİ YADA ÇÖP KUTULARINI ELLEDİKTEN SONRA TUVALET KAPISINI, DOLAP KAPILARINI, EKİPMANLARI ( BUZDOLABI, FIRIN KOLLARINA ) ELLEDİKTEN SONRA ELDİVEN KULLANMADAN ÖNCE VE KULLANDIKTAN SONRA KİRLİ ÖNLÜK VEYA HERHANGİ BİR KIYAFETİ ELLEDİKTEN SONRA TOPRAKLI, AMBALAJLI BİR MADDEYİ ELLEDİKTEN SONRA KİMYASAL TEMİZLEYİCİLERİ KULLANDIKTAN SONRA ELLERİNİZİ; UYGUN YÖNTEM VE DEZENFEKTANLI SIVI SABUN İLE YIKAYINIZ! HER EL YIKAMA İŞLEMİ ARKASINDAN DA ELLERİNİZİ DEZENFEKTAN SIVI İLE YAKLAŞIK 30 SANİYE OVARAK DEZENFEKTE EDİNİZ.

24 9.EL YIKAMA BASAMAKLARI 1.Adım :Elleri su ile ıslatınız. 2.Adım : Ellere 3-5 ml.sabun alınır. 3.Adım : Avuç içleri ovulur. 4.Adım : Sağ el avuç içinde ovulur 5.Adım : Sol el avuç içinde ovulur 6.Adım : Sağ el sırtı ovulur 7.Adım: Sol el sırtı ovulur 8. Adım: Parmak uçları avuç içinde ovulur 9. Adım: Baş parmakları avuç içinde ovulur 10. Adım: Sağ el tırnaklar ovulur 11. Adım: Sol el tırnaklar ovulur 12. Adım: Eller durulanır 13. Adım: Eller kağıt havlu ile kurulanır. 14. Adım: Kullandığımız kağıt havlu ile musluk kapatılır. EL HİJYENİ Sağlık hizmeti sırasında mikropların taşınmasındaki ana yol ellerdir. El hijyeni, zararlı mikropların bulaşmasına engel olmada ve sağlık hizmetlerine bağlı enfeksiyonları önlemede en etkili yöntemdir El yıkama işleminin itinayla yapılmasıyla bağırsak parazitleri, ishal, mantar hastalıkları, grip, mikrobik cilt hastalıkları, zehirlenmeler gibi pek çok mikrobik hastalığın önüne geçebiliriz. Lütfen el yıkama işlemini aşağıdaki örneğe uygun olarak yapınız. 1-Eller su ile ıslatılır. 2-Ellere 3-5 ml.sabun alınır. 3-Avuç içleri ovulur. 4-Sağ el avuç içinde ovulur 5- Sol el avuç içinde ovulur 6- Sağ el sırtı ovulur 7- Sol el sırtı ovulur 8-Parmak uçları avuç içinde ovulur 9-Baş parmakları avuç içinde ovulur 10-Sağ el tırnaklar ovulur 11- Sol el tırnaklar ovulur 12-Eller durulanır 13-Eller kağıt havlu ile kurulanır. 14- Kullandığı mız kağıt havlu ile musluk kapatılır.

25 10.EL DEZENFEKTANI KULLANMA BASAMAKLARI 1. Adım: Avuç İçlerinin teması 2. Adım: Avuç İçi ile diğer elin yüzeyi 3. Adım: Parmak aralarına 4. Adım: Çapraz parmaklar 5.Adım: Baş parmak 6.Adım:Avuç İçinde parmaklar

26 10. ELDİVEN KULLANIMI CERRAHİ ELDİVEN : El ile besinler arasında bariyer oluşturur. Tek kullanımlıktır. Eller dezenfekte edildikten sonra giyilmelidir. Yenmeye hazır yiyeceklerin hazırlanmasında ( salata,garnitür,porsiyonlama ) Pişirme öncesi yapılan hazırlıklarda ( soyma,doğrama..) Et, balık, tavuk.. gibi potansiyel tehlikeli besinlerin hazırlanmasında Pişmiş besinlere süsleme malzemelerinin eklenmesi sırasında ( fıstık, Hindistan cevizi, tarçın) Pişmiş her besine temas sırasında mutlaka eldiven giyiniz. İş bitiminde eldivenler çıkartıldıktan sonra ellerinizi tekrar dezenfekte ediniz. Görev arasında bir kesinti olduğunda ve besin dışında bir şeylere ellediğinizde çıkartıp atınız. Elinizde eldiven varken yere düşen bir şeyi almayınız. Kap,ekipman kollarını ellemeyiniz. ELLERİN YIKANMASINI GEREKTİREN HER DURUMDA ; ELDİVENLERİNİZİ DEĞİŞTİRİNİZ

Gıda zehirlenmeleri neden önemlidir?

Gıda zehirlenmeleri neden önemlidir? GIDA KAYNAKLI İNTOKSİKASYON VE ENFEKSİYONLAR Gıda zehirlenmesi nedir? 1 2 İNTOKSİKASYON TİPİ GIDA ZEHİRLENMESİ Bazı bakteriler gıda üzerinde gelişerek toksin üretirler ve toksin içeren gıdanın tüketilmesi

Detaylı

Gıda Zehirlenmesi ve Önlenmesi

Gıda Zehirlenmesi ve Önlenmesi (16.12.2001) İçindekiler... 1 Gıda Zehirlenmesi Nasıl Oluşur?... 1 Gıdalara Nasıl Bulaşma Olur?... 2 Gıda Zehirlenmesi Nasıl Önlenir?... 3 Bazı Yaygın Gıda Zehirleyen Bakteriler... 3 Salmonella... 3 Bacillus...

Detaylı

1. Buzdolabı Kullanımı 6. Ellerin Yıkanması

1. Buzdolabı Kullanımı 6. Ellerin Yıkanması ON DOĞRU MUTFAK UYGULAMASI 1. Buzdolabı Kullanımı 6. Ellerin Yıkanması 2. Donmuş Etlerin Çözündürülmesi 7. Mutfak Bez ve Süngerlerinin Temizliği 3. Etlerin Pişirilmesi 8. Kesme Tahtasının Temizliği 4.

Detaylı

REVİZYON DURUMU. Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No

REVİZYON DURUMU. Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No REVİZYON DURUMU Revizyon Tarihi Açıklama Revizyon No 14.08.2014 Madde 5.1.3 teki Personel Kılık ve Kıyafet Prosedürü ne 01 yapılan atıf kaldırılarak, mutfak/kafeterya personelinin sakal ve bıyıklı olmaması

Detaylı

HİJYEN VE SANİTASYON

HİJYEN VE SANİTASYON HİJYEN VE SANİTASYON TEMİZLİK+ HİJYEN= SANİTASYON Bulunduğumuz ortamda hastalık yapan mikroorganizmaların hastalık yapamayacak seviyede bulunma durumuna hijyen denir. Sağlıklı (temiz ve hijyenik) bir ortamın

Detaylı

GIDA KAYNAKLI HASTALIKLAR. Fırat ÖZEL, Gıda Mühendisi 2006

GIDA KAYNAKLI HASTALIKLAR. Fırat ÖZEL, Gıda Mühendisi 2006 GIDA KAYNAKLI HASTALIKLAR Fırat ÖZEL, Gıda Mühendisi 2006 1 Amaç Eğitimin amacı : Gıda sanayinde hataların sonuçlarını belirtmek. Yaptığımız işin ciddiyetini göstermek. Dikkatli olunmaması durumunda gıdaların

Detaylı

OKUL ÇOCUKLARI İÇİN BESLENME VE GIDA HİJYENİ EL KİTABI

OKUL ÇOCUKLARI İÇİN BESLENME VE GIDA HİJYENİ EL KİTABI OKUL ÇOCUKLARI İÇİN BESLENME VE GIDA HİJYENİ EL KİTABI SANİTER 2010 GİRİŞ Yaşamımızı sürdürebilmek, büyümek, gelişmek ve birer sağlıklı yetişkin olabilmek için yeterli ve dengeli beslenme şarttır. İçinde

Detaylı

Gıda Zehirlenmeleri. 10,Sınıf Enfeksiyondan Korunma. Gıda Zehirlenmeleri. Gıda Zehirlenmeleri. Gıda Zehirlenmeleri. Gıda Zehirlenmeleri

Gıda Zehirlenmeleri. 10,Sınıf Enfeksiyondan Korunma. Gıda Zehirlenmeleri. Gıda Zehirlenmeleri. Gıda Zehirlenmeleri. Gıda Zehirlenmeleri 10,Sınıf Enfeksiyondan Korunma 17. Hafta ( 05 09 / 01 / 2015 ) BAKTERİLERİN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR GIDA ZEHİRLENMELERİ Slayt No : 37 Etken ve Bulaşma Yolları Stafilokoklarla oluşan gıda zehirlenmelerinde

Detaylı

KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ

KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ BAĞIRSAK PARAZİTLERİ VE KORUNMA YOLLARI BU EĞİTİMDE NELER PAYLAŞACAĞIZ?

Detaylı

HİJYEN. Sağlıklı yaşama şartlarını öğreten bir bilim dalıdır.

HİJYEN. Sağlıklı yaşama şartlarını öğreten bir bilim dalıdır. HİJYEN HİJYEN Sağlıklı yaşama şartlarını öğreten bir bilim dalıdır. Aynı zamanda birey ve toplum olarak insan sağlığının korunması ve geliştirilmesini hedefler. Yaşamın verimli, sağlıklı düzeyde uzun süre

Detaylı

SAĞLIKLI GIDA. AMAÇ : Katılımcıları, gıda, gıdanın sağlıkla ilişkisi ve sağlıklı gıda tüketimi hakkında bilgilendirmek.

SAĞLIKLI GIDA. AMAÇ : Katılımcıları, gıda, gıdanın sağlıkla ilişkisi ve sağlıklı gıda tüketimi hakkında bilgilendirmek. SAĞLIKLI GIDA SAĞLIKLI GIDA AMAÇ : Katılımcıları, gıda, gıdanın sağlıkla ilişkisi ve sağlıklı gıda tüketimi hakkında bilgilendirmek. ÖĞRENİM HEDEFLERİ : Gıda ve gıda türlerini söyleyebilme, Gıda, sağlık

Detaylı

bekletilme ünitesi Sebze yıkama ünitesi Bulaşık yıkama ünitesi

bekletilme ünitesi Sebze yıkama ünitesi Bulaşık yıkama ünitesi MUTFAK HİJYENİ VE KİŞİSEL HİJYEN ENFEKSİYON KONTROL KURULU MUTFAK HİJYENİ Mutfakta fiziki iki alanlar; l Yemek pişirilme ünitesi Hazırlanan yemeklerin bekletilme ünitesi Sebze yıkama ünitesi Bulaşık yıkama

Detaylı

T.C KONYAALTI KAYMAKAMLIĞI. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

T.C KONYAALTI KAYMAKAMLIĞI. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü T.C KONYAALTI KAYMAKAMLIĞI İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü GIDA GÜVENLİĞİ Gıdalarda oluşabilecek fiziksel, kimyasal ve biyolojik her türlü zararın ortadan kaldırılması için alınan tedbirlerin

Detaylı

HİJYEN VE SANİTASYON (LBV104U)

HİJYEN VE SANİTASYON (LBV104U) DİKKATİNİZE: BURADA SADECE ÖZETİN İLK ÜNİTESİ SİZE ÖRNEK OLARAK GÖSTERİLMİŞTİR. ÖZETİN TAMAMININ KAÇ SAYFA OLDUĞUNU ÜNİTELERİ İÇİNDEKİLER BÖLÜMÜNDEN GÖREBİLİRSİNİZ. HİJYEN VE SANİTASYON (LBV104U) DERS

Detaylı

MUTFAK KONTROL TARİHİ: KONTROL NOKTALARI. Başarı Kat Sayısı. Risk Puanı. Alınan Puan

MUTFAK KONTROL TARİHİ: KONTROL NOKTALARI. Başarı Kat Sayısı. Risk Puanı. Alınan Puan KONTROL TARİHİ: 13.07.2016 KONTROL NOKTALARI Risk Puanı Başarı Kat Sayısı Alınan Puan DENETİM BULGULARI ÇÖZÜM ÖNERİSİ DEPO 1 Ürünlere tesise girişi tarih etiketi basılmış mı? 2 Depolarda iade alanı mevcut

Detaylı

MUTFAK VE DEPOLAMA YAPILAN BİRİMLERDE YAPILACAK ANA KONTROL FORMU (AYLIK RUTİN KONTROLLERDE KULLANILACAKTIR)

MUTFAK VE DEPOLAMA YAPILAN BİRİMLERDE YAPILACAK ANA KONTROL FORMU (AYLIK RUTİN KONTROLLERDE KULLANILACAKTIR) MUTFAK VE DEPOLAMA YAPILAN BİRİMLERDE YAPILACAK ANA KONTROL FORMU (AYLIK RUTİN KONTROLLERDE KULLANILACAKTIR) A.DEPOLAMA ALANLARI TARİH: I.SOĞUK DEPOLAMA EVET HAYIR 1- Soğuk depo ve / veya buzdolabı var.

Detaylı

EL HİJYENİ VE ELDİVEN KULLANIMI TALİMATI

EL HİJYENİ VE ELDİVEN KULLANIMI TALİMATI AMAÇ Sağlık hizmetiyle ilişkili enfeksiyonların ve çapraz bulaşmaların önlenmesi amacıyla sağlık personeli, hasta, hasta refakatçileri ve ziyaretçiler için, uygun el temizliği ve eldiven kullanma yöntemlerini

Detaylı

MAKALE BEYAZ ODA PERSONEL HİJYENİ. Cengiz TAŞDEMİR Makine Mühendisi (İTÜ) Hijyen Projeler Danışmanı (Hijyen Bilimci) Web: ct.tc Mail:

MAKALE BEYAZ ODA PERSONEL HİJYENİ. Cengiz TAŞDEMİR Makine Mühendisi (İTÜ) Hijyen Projeler Danışmanı (Hijyen Bilimci) Web: ct.tc Mail: MAKALE BEYAZ ODA PERSONEL HİJYENİ Cengiz TAŞDEMİR Makine Mühendisi (İTÜ) Hijyen Projeler Danışmanı (Hijyen Bilimci) Web: ct.tc Mail: cengiz@ct.tc PERSONEL HİJYEN Gıda kaynaklı hastalıkların minimuma indirilmesi

Detaylı

Türk Gıda Güvenliği Gereklilikleri

Türk Gıda Güvenliği Gereklilikleri Türk Gıda Güvenliği Gereklilikleri Temmuz 2013 İşbu belge ServSafe Gıda Güvenliği Online Kursu nun bölümlerinden organize edilmiştir. Kurs içeriği ve Türkiye deki gıda güvenliği gereklilikleri arasındaki

Detaylı

GGYS TEHLİKELERİN TANIMLANMASI VE DEĞERLENDİRİLMESİ

GGYS TEHLİKELERİN TANIMLANMASI VE DEĞERLENDİRİLMESİ Sayfa No 1/8 B:Özellikle baharatlar, bakliyatlarda (Un,ceviz, fasulye vb) küf ve aflotoksin üreme ihtimali 1 4 4 Güvenilir kaynaklardan tedarik, teslimatta ve kullanım öncesi kont. HAYIR 1 HAMMADDELER

Detaylı

SU VE BESİNLER İLE BULAŞAN HASTALIKLAR VE KORUNMA YOLLARI

SU VE BESİNLER İLE BULAŞAN HASTALIKLAR VE KORUNMA YOLLARI SU VE BESİNLER İLE BULAŞAN HASTALIKLAR VE KORUNMA YOLLARI 1 Dersin Amacı: Su ve besinler ile bulaşan hastalıklar ve korunma yolları konusunda bilgi ve tutum kazandırmak. 2 Dersin Öğrenim Hedefleri Su ve

Detaylı

Gıda Hijyeni Gıda Hijyeni

Gıda Hijyeni Gıda Hijyeni BURSA 2006 İçindekil er T abl osu Sayfa 2 Sayfa 19 SON SÖZ Hazırlayan Prof.Dr.Mustaf TAYAR Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Görükle /BURSA mtayar@uludag.edu.tr http://www.mustafatayar.cjb.net Bilgi

Detaylı

Sağlık için, Kanunlar için, Emniyet için, Kullanılan ekipmanların ve yüzeylerin ömrü için, Haşarat için, İmaj için,

Sağlık için, Kanunlar için, Emniyet için, Kullanılan ekipmanların ve yüzeylerin ömrü için, Haşarat için, İmaj için, Sağlık için, Kanunlar için, Emniyet için, Kullanılan ekipmanların ve yüzeylerin ömrü için, Haşarat için, İmaj için, . Temizlik; gıdanın ve gıda ile temas eden yüzeylerdeki görünür kirlerin ortamdan uzaklaştırılmasıdır

Detaylı

GÜNLÜK HĠJYEN ALIġKANLIKLARI

GÜNLÜK HĠJYEN ALIġKANLIKLARI GÜNLÜK HĠJYEN ALIġKANLIKLARI HĠJYEN NEDĠR? Bir sağlık bilimi olup,temel ilgi alanı sağlığın korunması ve sürdürülmesidi r. KĠġĠSEL HĠJYEN Kişilerin kendi sağlığını korudukları ve devam ettirdikleri öz

Detaylı

Risk Değerlendirmesi ve Kritik Kontrol Noktaları (TEHLİKE ANALİZİ VE KRİTİK KONTROL NOKTALARI- HACCP)

Risk Değerlendirmesi ve Kritik Kontrol Noktaları (TEHLİKE ANALİZİ VE KRİTİK KONTROL NOKTALARI- HACCP) Risk Değerlendirmesi ve Kritik Kontrol Noktaları (TEHLİKE ANALİZİ VE KRİTİK KONTROL NOKTALARI- HACCP) 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren yeni Avrupa Topluluğu Hijyen Yönetmelikleri yürürlükteki 1995 tarihli

Detaylı

Gıda güvenliği TEHLİKELİ PATOJENLER

Gıda güvenliği TEHLİKELİ PATOJENLER Akıllı Satış Otomasyon Programı Akıllı depo-stok kontrol, izlenebilirlik programı BAKTERİLER Salmonella Önemi: İkinci en yaygın gıda kaynaklı hastalık nedeni olarak yılda milyonlarca gıda kaynaklı hastalık

Detaylı

Gıda Kaynaklı İnfeksiyon Hastalıkları

Gıda Kaynaklı İnfeksiyon Hastalıkları Gıda Kaynaklı İnfeksiyon Hastalıkları Dr. Serap Şimşek-Yavuz İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Gıda Kaynaklı İnfeksiyon Hastalıkları

Detaylı

EL YIKAMA VE ELDİVEN KULLANMA TALİMATI. Yönetim Temsilcisi

EL YIKAMA VE ELDİVEN KULLANMA TALİMATI. Yönetim Temsilcisi Sayfa No Sayfa 1/6 1.AMAÇ Hastalarla ve hastane ortamındaki yüzeylerle el teması sonrasında ortaya çıkan enfeksiyon bulaş riskini önlemeye yönelik el hijyeni ve eldiven kullanım kurallarını ve uygulamalarını

Detaylı

HASTANE MUTFAKLARINDA HİJYEN. Enfeksiyon Kontrol Komitesi

HASTANE MUTFAKLARINDA HİJYEN. Enfeksiyon Kontrol Komitesi HASTANE MUTFAKLARINDA HİJYEN Enfeksiyon Kontrol Komitesi 06.05.2015 MUTFAK HİJYENİ NEDİR? Gıdaların sağlığa uygun koşullarda hazırlanmasıdır. Temiz ve düzenli bir ortam mutfak hijyeninin ön koşulunu oluşturur.

Detaylı

YEMEKHANE TALİMATI. 1.AMAÇ Kurumumuzda çalışan ve kurumumuza gelen misafirlere hijyenik bir şekilde hazırlanan yemeğin sunumunun yapılmasını sağlamak,

YEMEKHANE TALİMATI. 1.AMAÇ Kurumumuzda çalışan ve kurumumuza gelen misafirlere hijyenik bir şekilde hazırlanan yemeğin sunumunun yapılmasını sağlamak, 1.AMAÇ Kurumumuzda çalışan ve kurumumuza gelen misafirlere hijyenik bir şekilde hazırlanan yemeğin sunumunun yapılmasını sağlamak, 2.KAPSAM Yemekhane ve bulaşıkhane personelini. 3.SORUMLULAR Yönetim Hizmetleri

Detaylı

Güvenli Gıda ve Gıda Güvenliği

Güvenli Gıda ve Gıda Güvenliği Güvenli Gıda ve Gıda Güvenliği Mikroorganizma Nedir? Dünyamızda bizimle birlikte binlerce tür canlı yaşar. Gözle görülen (makroskobik) Gözle görülemeyen (mikroskobik) Bunlara mikroorganizma (m.o.)denilmektedir.

Detaylı

Ekmek Fırıncılarına Yönelik Temel Hijyen Eğitimi

Ekmek Fırıncılarına Yönelik Temel Hijyen Eğitimi T.C. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile TOBB Ġşbirliği Ekmek Fırıncılarına Yönelik Temel Hijyen Eğitimi Sunumu Yapan Eğitmen: y Sezgin Gündüz - Fethiye Otelcilik ve

Detaylı

EN ÇOK KULLANDIĞIMIZ TIBBİ ALET

EN ÇOK KULLANDIĞIMIZ TIBBİ ALET EL HİJYENİ EN ÇOK KULLANDIĞIMIZ TIBBİ ALET GÜNÜMÜZDE NOZOKOMĐAL ENFEKSĐYONLARIN ÖNLENMESĐNDE EN ÖNEMLĐ TEK PROSEDÜR EL YIKAMADIR* EL YIKAMA El Florasi Kalici flora (koagülaz negatif stafilokok, difteroid,

Detaylı

Revizyonun Açıklaması - Yeni yayınlandı. -

Revizyonun Açıklaması - Yeni yayınlandı. - Yürürlük i: YEMEKHANE HİZMETLERİ İŞLEYİŞ PROSEDÜRÜ Revizyon i: Sayfa: 1/5 Revizyonun Açıklaması Madde No - Yeni yayınlandı. - KAPSAM: Yemekhane Hazırlayanlar Gülşen ÇELİKTÜRK Gıda Mühendisi Gülay YABA

Detaylı

ADIM ADIM TEMİZLİK İSTANBUL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBE 2008

ADIM ADIM TEMİZLİK İSTANBUL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBE 2008 ADIM ADIM TEMİZLİK İSTANBUL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBE 2008 ADIM ADIM TEMİZLİK EL YIKAMA AĞIZ VE DİŞ TEMİZLİĞİ VÜCUT TEMİZLİĞİ EL YIKAMA ELLERİMİZİ NİÇİN YIKARIZ? Ellerimizdeki mikropları uzaklaştırmak

Detaylı

ÇİĞ SÜT KALİTE KRİTERLERİ

ÇİĞ SÜT KALİTE KRİTERLERİ ÇİĞ SÜT KALİTE KRİTERLERİ ÖĞR.GÖR.CUMHUR BERBEROĞLU U.ÜNİVERSİTESİ KARACABEY MYO 2010 1 BİR ÜRÜNÜN BELİRLİ BİR İHTİYACI KARŞILAMAK ÜZERE BİLEŞİMİNDE TAŞIDIĞI TÜM ÖZELLİKLER KALİTE OLARAK TANIMLANIR. 2

Detaylı

Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü Değerler Eğitimi Komisyonu 2013

Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü Değerler Eğitimi Komisyonu 2013 Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü Değerler Eğitimi Komisyonu 2013 SAĞLIK HİJYENDEN, HİJYEN TEMİZLİKTEN, TEMİZLİK İMANDAN GELİR Hijyen; sağlıklı ortamın korunarak her türlü hastalık etmeninden arındırılmasıdır.

Detaylı

DERS BİLGİ FORMU Hijyen ve Sanitasyon Satış Elemanlığı Kantin İşletmeciliği. 2. Yıl 4. Dönem

DERS BİLGİ FORMU Hijyen ve Sanitasyon Satış Elemanlığı Kantin İşletmeciliği. 2. Yıl 4. Dönem Dersin Adı Alan Meslek/Dal Dersin Okutulacağı Sınıf/Dönem/Yıl Süre Dersin Amacı Dersin Tanımı Dersin Ön Koşulları Ders İle Kazandırılacak Yeterlikler Dersin İçeriği Yöntem ve Teknikler Eğitim Öğretim Ortamı

Detaylı

DOMUZ GRİBİ BELİRTİLERİ VE TANISI

DOMUZ GRİBİ BELİRTİLERİ VE TANISI DOMUZ GRİBİ BELİRTİLERİ VE TANISI Domuz gribi nedir? Domuz gribi, A(H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika ve ABD de görülmüş ve

Detaylı

Temiz Mutfak Projesi

Temiz Mutfak Projesi 1 Kıbrıs ın kuzey kesiminde Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma ve Bilişim Sektör Programı EuropeAid/127043/C/SER/CY Temiz Mutfak Projesi Toplu Tüketim Yerlerinde Gıda Güvenliği Eğitimi Hazırlayan - Gülsen

Detaylı

Gıda işleyicisi olarak, ŞUNLARI YAPINIZ. Gıda işleyicisi olarak, ŞUNLARI YAPMAYINIZ. Health Protection Service Telefon 02 6205 1700 (İngilizce)

Gıda işleyicisi olarak, ŞUNLARI YAPINIZ. Gıda işleyicisi olarak, ŞUNLARI YAPMAYINIZ. Health Protection Service Telefon 02 6205 1700 (İngilizce) Güvenli gıda işleme Gıda işleyicisi olarak, ŞUNLARI YAPINIZ eğer gıdayı kirletmiş olduğunuzu biliyorsanız ya da bu konuda şüpheniz varsa, gıda işletmesine/ şefinize haber veriniz hazır gıda maddesine gereksiz

Detaylı

Yiyecek hijyeni nedir?

Yiyecek hijyeni nedir? GIDA GÜVENLİĞİ Yiyecek hijyeni nedir? Gıda güvenliği yiyecek kirliliğini ve yiyecek zehirlenmelerini önlemek için yapılan uygulamalardır. Yiyeceklerin hazırlama,pişirme ve saklama sırasındaki güvenliğini

Detaylı

Besinlerin Bozulma Nedenleri

Besinlerin Bozulma Nedenleri Besinlerin Bozulma Nedenleri Besinlerde Bozulma Nedir? Tüketilebilirlik niteliğinin yitirilmesine yönelik, bileşim ve karakter özelliklerini değiştirebilecek doğrultuda kayıpların olmasına besinlerde bozulma

Detaylı

ANA BULAŞIKHANE BÖLÜM TEMİZLİK PLANI

ANA BULAŞIKHANE BÖLÜM TEMİZLİK PLANI ANA BULAŞIKHANE BÖLÜM PLANI DAVLUMBAZ VE FİLTRESİ SUMA SÜPERFOAM 1. Davlumbaz filtrelerini yerlerinden dikkatlice sökünüz. 2. Sökülen filitreler kazan kaynatmada kaynatılır15 dk-30 dk 3. Son olarak su

Detaylı

SINCAN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SINCAN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ SINCAN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Bu sunu Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Hayatboyu Öğrenme Programı Grundtvig Öğrenme Ortaklığı Projesi kapsamında düzenlenen Eğitim Toplantıları için hazırlanmıştır.

Detaylı

ŞARAP ENDÜSTRİSİNDE HİJYEN UYGULAMALARI

ŞARAP ENDÜSTRİSİNDE HİJYEN UYGULAMALARI ŞARAP ENDÜSTRİSİNDE HİJYEN UYGULAMALARI İÇERİK Öğretim Görevlisi Burcu ÖZTÜRK 06.11.2013 Sağlıklı bir yaşam için yapılan faaliyetlerin tümü, sağlık bilgisi HIFZISIHHA HİJYEN NEDİR? Sağlıklı yaşama ve sağlığı

Detaylı

Kaynak: Forum Media Yayıncılık; İş Sağlığı ve Güvenliği için Eğitim Seti

Kaynak: Forum Media Yayıncılık; İş Sağlığı ve Güvenliği için Eğitim Seti Kaynak: Forum Media Yayıncılık; İş Sağlığı ve Güvenliği için Eğitim Seti Ruhen, bedenen ve sosyal bakımdan tam bir iyilik halidir. Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar

Detaylı

TEBLİĞ VE STANDARTLARDA MİKROBİYOLOJİK KRİTERLER

TEBLİĞ VE STANDARTLARDA MİKROBİYOLOJİK KRİTERLER TEBLİĞ VE STANDARTLARDA MİKROBİYOLOJİK KRİTERLER P R O F. D R. M Ü K E R R E M K AYA A T A T Ü R K Ü N İ V E R S İ T E S İ Z İ R A A T F A K Ü L T E S İ G I D A M Ü H E N D İ S L İ Ğ İ B Ö L Ü M Ü E R

Detaylı

Sütlü tatlıların ana malzemesi olan sütün temizliği son derece önemlidir. Hastalık yapıcı mikroorganizmalardan arındırılmış olmalıdır. Sektörde kullanılan açık sütler süzülerek kaynatılır. Sütlü tatlılar

Detaylı

I GİRİŞ. Dört seansın her birinde konuların biri işlenecektir. Konuları tam olarak anlayabilmek için bazı basit gerçeklere bakmamız gerekmektedir.

I GİRİŞ. Dört seansın her birinde konuların biri işlenecektir. Konuları tam olarak anlayabilmek için bazı basit gerçeklere bakmamız gerekmektedir. I GİRİŞ Bu el kitapçığının amacı pişirme; soğutma; çapraz bulaştırma ve temizleme yi içeren dört konudaki bilgileri arttırmaktır. Bu restoranlarınızda ve dışarıya paket servisi yapan mekanlarınızdaki kalite

Detaylı

İDARİ ŞARTNAME EK-1.1 DENETLEME FORMU PERSONEL BELİRLENEMEDİ HAYIR EVET

İDARİ ŞARTNAME EK-1.1 DENETLEME FORMU PERSONEL BELİRLENEMEDİ HAYIR EVET İDARİ ŞARTNAME EK-1.1 DENETLEME FORMU PERSONEL P1. Personel, hijyen konusunda ne yapacaklarını bilecek şekilde iyi eğitimli. P2. Personel, yiyeceklerin işlenmesi sırasında saç bonesi kullanıyor. P3. Personel,

Detaylı

ENTEGRE YÖNETİM SİSTEMİ TALİMATLAR

ENTEGRE YÖNETİM SİSTEMİ TALİMATLAR 27.03.2012 00-1-5 KYS.18-T 001 1.0 AMAÇ Eker Süt Ürünlerinde, üretim departmanında çalışan personelin, yasal zorunluluklara uygun üretimi gerçekleştirmek için gerekli olan temizlik ve hijyeni sağlamak

Detaylı

1- Süt ve Sütten Yapılan Besinler

1- Süt ve Sütten Yapılan Besinler Besin Grupları Doğada çok çeşitli besinler bulunmakta ve her besinin besin öğesi bileşimi farklılık göstermektedir. Besin öğelerini tek bir besinle vücudumuza almamız imkansızdır. Besin öğelerinin dengeli

Detaylı

BEÜ SAĞLIK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ

BEÜ SAĞLIK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ BEÜ SAĞLIK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ 24 Mart 2015 Sürveyans HIV önlenmesi Uygun antibiyotik kullanımı Hastane temizliği Dezenfeksiyon uygulamaları Enfeksiyon kontrolü İzolasyon

Detaylı

BÖLÜM 7 GIDA ZEHİRLENMELERİ

BÖLÜM 7 GIDA ZEHİRLENMELERİ BÖLÜM 7 GIDA ZEHİRLENMELERİ 1 Gıda Zehirlenmesi: Herhangi bir yiyecek yada içeceğin tüketimi sonucu meydana gelen enfeksiyon veya intoksikasyon durumuna verilen genel isimdir. 2 Güvensiz gıdaya kimler

Detaylı

DENGELİ BESLENME NEDİR?

DENGELİ BESLENME NEDİR? DENGELİ BESLENME NEDİR? Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gereken dört temel besin grubu olan; süt ve ürünleri, et ve benzeri, sebze ve meyveler, ekmek ve tahıllar dan hergün sizin için gerekli

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME VE MENÜ PLANLAMA BİLKENT ÜNİVERSİTESİ KAFETERYALAR İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜ

SAĞLIKLI BESLENME VE MENÜ PLANLAMA BİLKENT ÜNİVERSİTESİ KAFETERYALAR İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIKLI BESLENME VE MENÜ PLANLAMA BİLKENT ÜNİVERSİTESİ KAFETERYALAR İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK; Fiziksel, zihinsel ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. BESLENME; Büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken

Detaylı

OPERASYONEL ÖN GEREKSİNİM PROGRAMI

OPERASYONEL ÖN GEREKSİNİM PROGRAMI Alınan mutfak malzemeleri, kuru gıda, sebze, donmus ürünler üzerinde ciddi hasar olması sonucu gıdalarda kontaminasyon oluşması satın SatınAlma Şartnameleri ve SATIN ALINAN MALZEME- HAMMADDE LER Ambalaj

Detaylı

09/11/2015 BEYAZ KAN HÜCRELERİ. Lökosit ya da akyuvarlar olarak adlandırılan beyaz kan hücresi, kemik iliğinde üretilir.

09/11/2015 BEYAZ KAN HÜCRELERİ. Lökosit ya da akyuvarlar olarak adlandırılan beyaz kan hücresi, kemik iliğinde üretilir. BEYAZ KAN HÜCRELERİ Lökosit ya da akyuvarlar olarak adlandırılan beyaz kan hücresi, kemik iliğinde üretilir. 1 Görevleri nelerdir? Bu hücreler vücudu bulaşıcı hastalıklara ve yabancı maddelere karşı korur.

Detaylı

Mikroorganizmalar gıda üretiminde en önemli tehlike veya tehlike kaynaklarıdır. Hayatımızda da önemli yere sahip olan bu canlılar hakkında genel

Mikroorganizmalar gıda üretiminde en önemli tehlike veya tehlike kaynaklarıdır. Hayatımızda da önemli yere sahip olan bu canlılar hakkında genel 1 Mikroorganizmalar gıda üretiminde en önemli tehlike veya tehlike kaynaklarıdır. Hayatımızda da önemli yere sahip olan bu canlılar hakkında genel bilgi edinmemiz hem gıda üretimi sırasında dikkat etmemiz

Detaylı

DETERJAN VE DEZENFEKTANLAR. Fırat ÖZEL, Gıda Mühendisi 2006

DETERJAN VE DEZENFEKTANLAR. Fırat ÖZEL, Gıda Mühendisi 2006 DETERJAN VE DEZENFEKTANLAR Fırat ÖZEL, Gıda Mühendisi 2006 ÖNEMLİ! Gıdaları insanların sağlıklarını çok ciddi şekilde etkiler. Bu nedenle, gıda üreten kişilerin temizlik kurallarına uyması çok önemlidir.

Detaylı

YAŞLILIKTA BESLENME VE SAĞLIK. MERSİN SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBESİ Züleyha KAPLAN Beslenme ve Diyet Uzmanı

YAŞLILIKTA BESLENME VE SAĞLIK. MERSİN SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBESİ Züleyha KAPLAN Beslenme ve Diyet Uzmanı YAŞLILIKTA BESLENME VE SAĞLIK MERSİN SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ŞUBESİ Züleyha KAPLAN Beslenme ve Diyet Uzmanı Yaşlanma her canlıda görülen ve vücutta değişiklik yapan bir süreçtir Herkes bir gün yaşlanacaktır

Detaylı

2. Bölüm, Tesis. Bu bölümde, uygun restoran tesislerinin koşullarını ve gıda güvenliği ve hijyenine nasıl katkı sağladıklarını öğreneceksiniz.

2. Bölüm, Tesis. Bu bölümde, uygun restoran tesislerinin koşullarını ve gıda güvenliği ve hijyenine nasıl katkı sağladıklarını öğreneceksiniz. 2. Bölüm, Tesis Bu bölümde, uygun restoran tesislerinin koşullarını ve gıda güvenliği ve hijyenine nasıl katkı sağladıklarını öğreneceksiniz. Restoranınızı planlarken, aşağıdaki donanımların ve işlevlerin

Detaylı

Yeterli ve Dengeli Beslen!

Yeterli ve Dengeli Beslen! Yeterli ve Dengeli Beslen! Hareketli Ol, Egzersiz Yap! Kişisel Bakımına ve Günlük Hijyenine Özen Göster! Uyku Düzenine Dikkat Et! Stresten Uzak Dur! Yeterli ve dengeli beslenme «4 Yapraklı Yonca» içerisindeki

Detaylı

MUTFAK GENEL KURALLAR VE İSG TALİMATI

MUTFAK GENEL KURALLAR VE İSG TALİMATI SAYFA NO 1/5 1. AMAÇ VE KAPSAM: Bu talimat mutfak hijyeninin en iyi şekilde sağlanması, mutfak personelinin en sağlıklı ve güvenli ortamda hizmet verebilmeleri, çalışanlarımızın hijyenik beslenme ihtiyacının

Detaylı

DEPOLAMA UYGULAMALARI. Fırat ÖZEL, Gıda Mühendisi 2006

DEPOLAMA UYGULAMALARI. Fırat ÖZEL, Gıda Mühendisi 2006 DEPOLAMA UYGULAMALARI Fırat ÖZEL, Gıda Mühendisi 2006 1 Gıda Maddelerinin Depolanması Gıda maddeleri canlı kaynaklı maddelerdir. Bu nedenle özel olarak saklanması gerekir. Aksi durumda büyük miktarlarda

Detaylı

HİJYENİK SARF MALZEMELER

HİJYENİK SARF MALZEMELER AYG-04-7500 MASKE Nonwoven-spunbond kumaş. 2 ve 3 katlı. Filitreli. Beyaz, mavi ve yeşil renklerde. Hijyenik, anti-allerjik, allerjik, hava geçirgenli, burun teli ile yüze tam uyum sağlama. AYG-04-7501

Detaylı

Kanser tedavisi sırasında sağlıklı bir diyet hemen hemen başka zamanlardakiyle aynıdır. Her gün çeşitli gıdalar yemeniz gerekir.

Kanser tedavisi sırasında sağlıklı bir diyet hemen hemen başka zamanlardakiyle aynıdır. Her gün çeşitli gıdalar yemeniz gerekir. KANSER HASTALARINDA BESLENME DESTEĞİ Dengeli ve sağlıklı beslenme sadece tedavi gören kanser hastaları için değil tedavi sonrası süreçte de sağlıklı yaşamı oluşturan önemli unsurlardan biridir. Kanser

Detaylı

Biyofilm nedir? Biyofilmler, mikroorganizmaların canlı/cansız yüzeye yapışmaları sonucu oluşan uzaklaştırılması güç tabakalardır.

Biyofilm nedir? Biyofilmler, mikroorganizmaların canlı/cansız yüzeye yapışmaları sonucu oluşan uzaklaştırılması güç tabakalardır. Biyofilm nedir? Biyofilmler, mikroorganizmaların canlı/cansız yüzeye yapışmaları sonucu oluşan uzaklaştırılması güç tabakalardır. Birbirine bağlı bu hücreler genellikle kendilerince üretilen hücre dışı

Detaylı

www.zaferkimya.com info@zaferkimya.com TEL: 0216 417 59 49(PBX) FAX: 0216 417 84 74

www.zaferkimya.com info@zaferkimya.com TEL: 0216 417 59 49(PBX) FAX: 0216 417 84 74 www.zaferkimya.com info@zaferkimya.com TEL: 0216 417 59 49(PBX) FAX: 0216 417 84 74 DİKKAT Meyve ve sebzelerinizi tüketmeden önce dezenfekte edeceğinizi biliyor musunuz? Sadece YIKAMAK zararlı bakterileri

Detaylı

SAĞLIK PERSONELİ KORUYUCU EKİPMANLARI (SPKE) HAZIRLAYAN NESLİHAN BOZKURT ENFEKSİYON KONTROL HEMŞİRESİ

SAĞLIK PERSONELİ KORUYUCU EKİPMANLARI (SPKE) HAZIRLAYAN NESLİHAN BOZKURT ENFEKSİYON KONTROL HEMŞİRESİ SAĞLIK PERSONELİ KORUYUCU EKİPMANLARI (SPKE) HAZIRLAYAN NESLİHAN BOZKURT ENFEKSİYON KONTROL HEMŞİRESİ Koruyucu ekipman kullanım amacı Hastalara sağlık hizmeti ve bakım veren sağlık çalışanlarının, başta

Detaylı

ÇOCUKLARDA BESLENME. Dr.Belkıs Kütük Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Liv Hospital Ankara

ÇOCUKLARDA BESLENME. Dr.Belkıs Kütük Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Liv Hospital Ankara ÇOCUKLARDA BESLENME Dr.Belkıs Kütük Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Liv Hospital Ankara **Bir ülkenin sosyal ve ekonomik yönden, beklenen uygarlık seviyesine ulaşabilmesi, ancak bedensel ve zihinsel

Detaylı

GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ GÜNCEL DOKÜMAN TAKİP LİSTESİ

GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ GÜNCEL DOKÜMAN TAKİP LİSTESİ GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ GÜNCEL DOKÜMAN TAKİP LİSTESİ DOKÜMAN NO İLK YAYIN TARİHİ REVİZYON TARİHİ REVİZYON NO SAYFA NO SON REVİZYON TARİHİ REVİZYON NO TOTM-LST-025 01.04.2013 DOKÜMAN NO DOKÜMAN ADI

Detaylı

1. Süt, süt ürünleri ve süt bazlı ürünler 1.1. İçme sütü

1. Süt, süt ürünleri ve süt bazlı ürünler 1.1. İçme sütü EK-1 Mikrobiyolojik Kriterler Gıda 1. Süt, süt ürünleri ve süt bazlı ürünler 1.1. İçme sütü 1.1.1. Pastörize süt Mikroorganizmalar Numune alma planı Limitler ( 1 ) n c m M E. coli ( 3 ) 5 0

Detaylı

KORUYUCU EKİPMAN KULLANMA TALİMATI

KORUYUCU EKİPMAN KULLANMA TALİMATI YÖN.TL.26 28.05.2013 14.01.2014 01 1/6 1.0 AMAÇ: sağlık hizmetleri ile ilişkili enfeksiyonların ve çapraz bulaşların önlenmesi amacıyla sağlık personeli,hasta,hasta refakatçileri ve ziyaretçiler için uygun

Detaylı

PASTANE MUTFAK BÖLÜM TEMİZLİK PLANI

PASTANE MUTFAK BÖLÜM TEMİZLİK PLANI PASTANE BÖLÜM PLANI TEMİZLENECEK ALAN// DAVLUMBAZ VE FİLTRESİ SUMA SÜPERFOAM 1. Davlumbaz filtrelerini yerlerinden dikkatlice sökünüz. 2. Sökülen filitreler kazan kaynatmada kaynatılır15 dk-30 dk 3. Son

Detaylı

SAĞLIK PERSONELİ KORUYUCU EKİPMANLARI (SPKE) ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ

SAĞLIK PERSONELİ KORUYUCU EKİPMANLARI (SPKE) ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ SAĞLIK PERSONELİ KORUYUCU EKİPMANLARI (SPKE) ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ Hastalara sağlık hizmeti ve bakım veren sağlık çalışanlarının, başta kırım kongo kanamalı ateşi, insan immün yetmezlik virüsü (HIV),

Detaylı

HAMİLELİKTE GIDA MADDELERİNDEN KAYNAKLANAN ENFEKSİYONLAR SCHWANGERSCHAFT - INFEKTIONEN DURCH NAHRUNGSMITTEL (TÜRKISCH)

HAMİLELİKTE GIDA MADDELERİNDEN KAYNAKLANAN ENFEKSİYONLAR SCHWANGERSCHAFT - INFEKTIONEN DURCH NAHRUNGSMITTEL (TÜRKISCH) HAMİLELİKTE GIDA MADDELERİNDEN KAYNAKLANAN ENFEKSİYONLAR SCHWANGERSCHAFT - INFEKTIONEN DURCH NAHRUNGSMITTEL (TÜRKISCH) Humanmedizin Österreichische Agentur für Gesundheit und Ernährungssicherheit GmbH

Detaylı

TİFO. Tifo; Paratifo; Enterik Ateş;

TİFO. Tifo; Paratifo; Enterik Ateş; TİFO Tifo; Paratifo; Enterik Ateş; Tifo ve paratifo hastalığı Salmonella bakterisi ile meydana gelen sistemik enfeksiyon hastalıklarıdır. Tifoya Salmonella typhi paratifoya ise Salmonella paratyphi neden

Detaylı

HASTA DOSYASI VE ARŞİV HİZMETLERİ

HASTA DOSYASI VE ARŞİV HİZMETLERİ HASTA DOSYASI VE ARŞİV HİZMETLERİ Hasta dosyalarına yönelik düzenleme yapılmalıdır. Hasta dosyaları için standart bir dosya içeriği belirlenmeli, o Dosyalarda bulunması gereken bilgi ve dokümanlar belirlenmeli,

Detaylı

GİRİŞ. Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi. Ana Gıda Grupları

GİRİŞ. Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi. Ana Gıda Grupları SAĞLIKLI BESLENME GİRİŞ Sağlıklı Beslenme ve Vücudumuzun Sağlıklı Beslenme Piramidi Ana Gıda Grupları Meyve ve Sebzeler Hububat ve Bakliyat Süt ürünleri Nişasta, Şeker ve Yağlar Vitaminler ve Mineraller

Detaylı

EL HİJYENİ. Hazırlayan: SELDA DEMİR Acıbadem Fulya Hastanesi 8. Kat Klinik Eğitim Hemşiresi

EL HİJYENİ. Hazırlayan: SELDA DEMİR Acıbadem Fulya Hastanesi 8. Kat Klinik Eğitim Hemşiresi EL HİJYENİ 2010 Hazırlayan: SELDA DEMİR Acıbadem Fulya Hastanesi 8. Kat Klinik Eğitim Hemşiresi El Hijyeni v El yıkama günlük yaşantı içinde her şeyden önce kişinin kendi sağlığı için önemliyken, çalışma

Detaylı

HASTANE TEMİZLİĞİ AYŞEGÜL LİKOĞLU ENFEKSİYON KONTROL HEMŞİRESİ VE EĞİTİM HEMŞİRESİ

HASTANE TEMİZLİĞİ AYŞEGÜL LİKOĞLU ENFEKSİYON KONTROL HEMŞİRESİ VE EĞİTİM HEMŞİRESİ HASTANE TEMİZLİĞİ AYŞEGÜL LİKOĞLU ENFEKSİYON KONTROL HEMŞİRESİ VE EĞİTİM HEMŞİRESİ Amaç Hastanede çalışan personeli ve yatan hastaları hastane enfeksiyonları açısından korumak, bilinçlendirmek, Gerekli

Detaylı

neden az yağlı az kolesterollü diyet?

neden az yağlı az kolesterollü diyet? neden az yağlı az kolesterollü diyet? DYT-YRD07 Rev / 2 Yürürlük Tarihi / 30.12.2005 Rev Tarihi / 17.18.2012 neden az yağlı az kolesterollü diyet? Kolesterol insan vücudunda doğal olarak bulunan yağa benzer

Detaylı

Lokantaların hepsi insanlara yemek sunarlar; ancak birbirlerinden farklılık gösteririler. Özellikle lokantacılık konusunda mesleki örgütlerin

Lokantaların hepsi insanlara yemek sunarlar; ancak birbirlerinden farklılık gösteririler. Özellikle lokantacılık konusunda mesleki örgütlerin GENEL PROFİL Oteller ve lokantalar, dünyanın her yerinde yaygın olarak bulunmaktadır. Özellikle turizmin geliştiği bölgelerde ve kentlerde otelcilik ve buna bağlı olarak lokantacılık da oldukça çabuk gelişme

Detaylı

GIDALAR ve KANSER Dr. Hakan Akbulut

GIDALAR ve KANSER Dr. Hakan Akbulut GIDALAR ve KANSER Dr. Hakan Akbulut Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı GIDALAR ve KANSER Bugüne kadar yiyeceklerle kanser gelişimi arasında doğrudan bir bağlana gösterilememiş8r.

Detaylı

Banyo ve Sıhhi Tesisatın Temizlenmesi Niçin Bu Kadar Önemlidir? Sıhhi tesisatın yapısı kir toplamaya çok uygundur. Kirli ellerde ve vücudun ölü

Banyo ve Sıhhi Tesisatın Temizlenmesi Niçin Bu Kadar Önemlidir? Sıhhi tesisatın yapısı kir toplamaya çok uygundur. Kirli ellerde ve vücudun ölü Banyo ve Sıhhi Tesisatın Temizlenmesi Niçin Bu Kadar Önemlidir? Sıhhi tesisatın yapısı kir toplamaya çok uygundur. Kirli ellerde ve vücudun ölü derisinden, saçtan, temizlenen alanlardan(gider ve lavabolarda)

Detaylı

TEMİZLEME TALİMATI NO: 01

TEMİZLEME TALİMATI NO: 01 NO: 01 Kutu Açıcı 1. Donmuş kaba yağları akıtmak için önce sıcak suyun altına tutun ve fırçalayın. 2. Evyeyi ılık su ve önerilen miktarda ki MSS- Kreon Blitz ile doldurun. 3. Islanması için birkaç dakika

Detaylı

TOPLU BESLENME YAPAN KURULUŞLARDA HİJYEN

TOPLU BESLENME YAPAN KURULUŞLARDA HİJYEN TOPLU BESLENME YAPAN KURULUŞLARDA HİJYEN Arş Gör Derya Dikmen Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Toplu Beslenme Sistemleri AB Dalı, 06100 Ankara Toplu Beslenme;

Detaylı

GIDA MALZEMESİ GİRİŞ KONTROL TALİMATI

GIDA MALZEMESİ GİRİŞ KONTROL TALİMATI SAYFA NO 1/5 1.AMAÇ VE KAPSAM: Bu talimatın amacı alınan gıda malzemelerinin güvenli şekilde giriş ve kabulünün yapılabilmesi konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar ve alınması gereken önlemleri belirlemektir.

Detaylı

SULUOVA MESLEK YÜKSEKOKULU

SULUOVA MESLEK YÜKSEKOKULU T.C. AMASYA ÜNİVERSİTESİ SULUOVA MESLEK YÜKSEKOKULU [Gıda İşleme Bölümü] Dünya gıda günü nedir? Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 16 Ekim i Dünya Gıda Günü olarak kabul etmiştir. Dünya Gıda

Detaylı

Kılavuzumuz en son teknoloji kullanılarak üretilmiş olan cihazınızı güven ve maksimum verimle kullanmanıza yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.

Kılavuzumuz en son teknoloji kullanılarak üretilmiş olan cihazınızı güven ve maksimum verimle kullanmanıza yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Değerli Müşterimiz, Hedefimiz, modern tesislerimizde, dikkatli bir şekilde üretilen, özel olarak test edilen, beklentilerinizin de ötesinde kaliteli ürünler üretmektir. Kılavuzumuz en son teknoloji kullanılarak

Detaylı

GIDA HİJYENİ Temel Gıda Hijyeni Prof. Dr. Deniz GÖKTAN Prof. Dr. Günnur TUNÇEL İzmir, 2010

GIDA HİJYENİ Temel Gıda Hijyeni Prof. Dr. Deniz GÖKTAN Prof. Dr. Günnur TUNÇEL İzmir, 2010 GIDA HİJYENİ 1 Temel Gıda Hijyeni Prof. Dr. Deniz GÖKTAN Prof. Dr. Günnur TUNÇEL İzmir, 2010 I TEMEL GIDA HİJYENİ Prof. Dr. Deniz GÖKTAN Prof. Dr. Günnur TUNÇEL ISBN Tüm hakları saklıdır. Bu kitabın tamamı

Detaylı

1 gr yağ: 9 kilokalori, 1 gr protein ve karbonhidrat: 4 kilokalori, 1 gr alkol 7 kilokalori verir.

1 gr yağ: 9 kilokalori, 1 gr protein ve karbonhidrat: 4 kilokalori, 1 gr alkol 7 kilokalori verir. Doğru beslenme için karbonhidrat, yağ ve proteinler belirli oranlarda belirli miktarlarda düzenli olarak alınmalıdır. Alınan kalori verilen kaloriden fazla olduğu zaman kilo alımı başlar. Her gün yenilen

Detaylı

İŞ YERİ HİJYENİ. Arş. Gör. Reha KILIÇHAN Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi

İŞ YERİ HİJYENİ. Arş. Gör. Reha KILIÇHAN Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi İŞ YERİ HİJYENİ Arş. Gör. Reha KILIÇHAN Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi Gıda işletmelerinde; üretilen gıda maddelerinde kalite ve güvenliği sağlamak, üretilen ürünlerin planlanan özelliklere uygun

Detaylı

HASTANE GENEL TEMİZLİK PLANI. Ayda bir

HASTANE GENEL TEMİZLİK PLANI. Ayda bir YER: İZOLASYON ve NOTRÖPENİK HASTA ODASI YÜKSEK RİSKLİ ALAN GÜNLÜK HAFTALIK AYLIK Tuvalet hariç bütün ıslak alanlar: Sarı Yoğun Bakım, Laboratuvar Alanları, İzolasyon Odası, Ameliyathane :Beyaz 1-Tuvaletler

Detaylı

1.1- AMAÇ Sağlık hizmetleri ile ilişkili enfeksiyonların önlenmesine yönelik uyulması gereken temizlik kurallarını belirlemektir.

1.1- AMAÇ Sağlık hizmetleri ile ilişkili enfeksiyonların önlenmesine yönelik uyulması gereken temizlik kurallarını belirlemektir. 1- GENEL BİLGİLER 1.1- AMAÇ Sağlık hizmetleri ile ilişkili enfeksiyonların önlenmesine yönelik uyulması gereken temizlik kurallarını belirlemektir. 1.2- KAPSAM Bu plan Kahramanmaraş Ağız ve Diş Sağlığı

Detaylı

Bunlara Dikkat - 1 Şişeleri Çöpe Atmayın

Bunlara Dikkat - 1 Şişeleri Çöpe Atmayın Eşek Şakası Hayatını Mahvetti Karlı, Buzlu, Yağışlı Havalar Parmaklara Dikkat Kapılara Dikkat Durakların En Önlerindeki Tehlike Yiyecek ve İçeceklerde Arılar Yüksek Sesle Müzik Dinlemek Plastik Kaplar

Detaylı

Temizlik: Mikroorganizmaların çoğalması ve yayılmasını önlemek için, yüzeylerin kir ve organik maddelerden fiziksel olarak uzaklaştırılmasıdır.

Temizlik: Mikroorganizmaların çoğalması ve yayılmasını önlemek için, yüzeylerin kir ve organik maddelerden fiziksel olarak uzaklaştırılmasıdır. DOKÜMAN NO: STR-TL-09 YAYIN TARİHİ : AĞUSTOS 2014 REVİZYON TARİHİ : 00 REVİZYON NO:00 SAYFA 1 / 5 1-Amaç: Ç.Ü Diş Hekimliği Fakültesi klinik ortamından kaynaklanabilecek enfeksiyonları önlemek için hasta,

Detaylı

GIDA ZEHİRLENMELERİ, NEDENLERİ VE KORUNMA YOLLARI

GIDA ZEHİRLENMELERİ, NEDENLERİ VE KORUNMA YOLLARI GIDA ZEHİRLENMELERİ, NEDENLERİ VE KORUNMA YOLLARI SUNUŞ Besinle uğraşan kişiler yiyeceklerin temiz bir şekilde hazırlanıp servis edilmesini kolay zannedebilirler. Ancak temiz görünen, tadı ve kokusu güzel

Detaylı