ÖZEL EĞİTİM PROGRAMLARINDA İŞ EĞİTİMİ PROGRAMI ve SOSYAL YAŞAM BECERİLERİNİN ÖNEMİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ÖZEL EĞİTİM PROGRAMLARINDA İŞ EĞİTİMİ PROGRAMI ve SOSYAL YAŞAM BECERİLERİNİN ÖNEMİ"

Transkript

1 ÖZEL EĞİTİM PROGRAMLARINDA İŞ EĞİTİMİ PROGRAMI ve SOSYAL YAŞAM BECERİLERİNİN ÖNEMİ ÖZET Özel eğitim okullarında yer alan iş eğitimi programı; öğrencinin zihinsel-bedensel gelişiminin artması, düzenli iş yapabilme alışkanlıklarının kazandırılması ve kişiliğinin gelişmesi açısından büyük önem taşır. Bu program içerisinde toplumsal uyum becerileri, iş eğitimi ve akademik dersler yer almaktadır. Programın amacı, çocuğun günlük ve sosyal yaşamını bağımsız olarak sürdürebilmesi için gerekli olan mutfak becerileri, ev işleri becerileri,el becerileri ve sosyal yaşam becerileri gibi becerileri bağımsız olarak yapabilmesini sağlamaktır. Aynı zamanda çocuğun üretici bir birey olarak topluma katılabilmesi için gerekli olan bilgi ve becerileri öğretimine yönelik çalışmalarda bu proğram içinde yapılmaktadır. Çocukların, beceri kazandırmaya yönelik yapılan çalışmalar, yapılandırılmış ortamda hedeflenen kazanıma ulaşıncaya kadar sürdürülür. Çocukların bu becerileri bağımsız yapması, her zaman bu becerileri sosyal ortama transfer edebileceği anlamına gelmez.bu transferin gerçekleşebilmesi için farklı uygulamalara gereksim duyulmaktadır. Çocukların kazandığı beceri sosyal ortama transfer etmeleri onların toplum içinde daha bağımsız birey olmalarına hizmet eder. Bu amaç doğrultusunda çocukların yapılandırılmış ortamda öğrendikleri mutfak beceriler ev işi becerileri ve günlük yaşam becerileri gibi becerileri gerçek ortamda uygulatılarak bu becerileri sosyal ortama transfer etmelerinin sağlanması amaçlanmıştır. Bu çalışma; uygun çalışma koşullarına sahip bir kafede yaşlar arasında üç farklı tanıdaki (otizm, down sendromu, fenülketonorli ) 2 kız 2 erkek toplam 4 öğrenci ile öğrencileri ile yapılmıştır. Öğrencilerin iş eğitimi programında okulda hazırlanan yapılandırılmış ortamda öğrendikleri toz alma, bulaşık yıkama yer süpürme, çay hazırlama tost yapma masa hazırlama toplama becerilerinin yanı sıra sipariş alma, adisyon yazma ve benzeri becerileri, sosyal ortama genellemelerini sağlamak amacı ile öğrencilere haftada iki gün ve iki saat bir kafe ortamında bu beceriler uygulattırılmıştır. Çalışma süresi boyunca öğrenciler serbest gözlem yöntemi ile gözlenerek uyguladıkları becerilerin günlük değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmaların çocuklar üzerindeki etkisi kafe çalışanları, müşteriler ve aileler ile görüşülüp değerlendirilmiştir. Yapılan görüşmeler ve gözlemler sonucunda 18 yaş ve üstündeki zihinsel engelli bireylere, uygun eğitim ve çalışma koşulları bir araya getirildiğinde, sosyal yaşama daha kısa sürede entegre oldukları görülmüştür. Yapılan çalışmalarda ailelerin kaygı düzeylerinin azaldığı, engelli bireylerin öz güvenlerinin artarak sosyal yaşam becerilerinde daha başarılı oldukları gözlenmiştir.

2 AMAÇ Bu çalışmada özel eğitim okullarında uygulanan iş eğitimi, toplumsal uyum becerileri ve akademik derslerde öğretilen becerilerin, sosyal yaşama transfer edilmesi amaçlanmıştır. ÖNEM Özel eğitim, çoğunluktan farklı ve özel gereksinimli çocuklara sunulan, üstün özellikleri olanları yetenekleri doğrultusunda kapasitelerinin en üst düzeye çıkmasını sağlayan, yetersizliği engele dönüştürmeyi önleyen, engelli bireyi kendine yeterli hale getirerek topluma kaynaşmasını ve bağımsız, üretici bireyler olmasını destekleyecek becerilerle donatan eğitimdir. (ataman,03) Günümüzde zihinsel yetersizliğe sahip olan bireylere iş ve meslek kazandırmak onları ekonomik açıdan bağımsız hale getirmek özel eğitim alanının önemli amaçlarından biri sayılmaktadır. Bu amaçla zihinsel öğrenme yetersizliği olan bireylere yardım ve destek götürebilmek, bağımsız yaşam becerileri kazandırabilmek, kişisel, sosyal ve topluma uyum yeteneklerini geliştirebilmek, gerçekçi bir benlik yapısı oluşturabilmek, güven duygusu geliştirmelerine rehberlik edebilmek ve var olan gizil güçlerinin farkına varabilmelerini sağlamak için eğitim en önemli araç olarak kullanılmalıdır. (şahsuvaroğlu, N.T, özürlüler 2007) Sosyalleşme gereksinimi tüm insanların yaşam kalitesi açısından hayati bir önem taşımaktadır. Diğer insanlar gibi özürlü bireyler de sosyal ilişkiler kurabilmek için fırsatlara gereksinim duyarlar. Pek çok aile özürlü çocuklarının sosyal gereksinimlerini karşılamak konusunda stres yaşamaktadır (Aktarılmıştır,Turnbull ve Turnbull, 1997). Ruef (1995), özellikle otistik ve zihin özürlü çocuk annebabalarının, çocuklarının aile dışındaki insanlarla ilişki kurmasını ve arkadaş edinmelerini nasıl sağlayabilecekleri konusunda bilgi istediklerini ifade etmektedir. Çocuğun özrünün sebep olduğu, sosyal ilişkilere ayrılacak yeterli zaman bulamama, özürlü çocuğa çevrenin gösterdiği olumsuz tepkiler gibi sorunlar nedeniyle, özürlü çocuk gibi diğer aile bireyleri de sosyal ilişkilerle ilgili problem yaşayabilmektedir (Aktarılmıştır, Kırcaali-İftar, 1997a). (KURT,2001) Uygulanan bu çalışma, zihinsel yetersizliğe sahip bireylerin öğrendikleri bilgi ve becerileri sosyal yaşamda uygulayarak, özgüvenlerinin artması ve ailelerinin gelecek kaygılarının azalması açısından önemlidir. YÖNTEM Bu çalışma, fenilketenorli, otizm ve down sendromu tanısındaki yaş arası toplam 4 (2 kız 2 erkek) öğrenci ile Ankara ilinde, ikaros kafede yapılmıştır. Serbest gözlem yöntemi ile çalışmalar yürütülmüştür. Yapılan çalışmalar gözlemler sonucu tutulan kayıtlarla değerlendirilmiştir. GİRİŞ Özel Eğitim Nedir? Özel eğitim; özel eğitim gerektiren bireylerin, eğitim ve sosyal gereksinimlerini karşılamak için özel olarak yetiştirilmiş personel, geliştirilmiş eğitim programları ve yöntemleri ile özel eğitim gerektiren bireylerin bireysel yeteneklerine dayalı, gelişim özelliklerine uygun ortamlarda sürdürülen eğitimdir.(m.e.b. 2001)

3 Özel Eğitim Okullarında Yer Alan Programlar Okul Öncesi Programında; Oyun Yazı Çalışmaları Jimnastik Sosyal Beceriler Dil Konuşma Becerileri Öz Bakım Becerileri Müzik Çalışmaları Dikkat Artırıcı Beceriler Görsel Sanatlar İle İlgili Çalışmalar yer almaktadır. İlköğretim Programında; Akademik Becerilere Hazırlık Çalışmaları Kavram Çalışmaları Okuma Yazma Çalışmaları Matematik Çalışmaları Sosyal Beceriler Dil Konuşma Becerileri Öz Bakım Becerileri Dikkat artırıcı Beceriler Görsel Sanatlar ile ilgili çalışmalar Beden eğitimi Müzik Çalışmaları yer almaktadır Sosyal Yaşam Becerileri İŞ EĞİTİMİ AHŞAP BOYAMA CAM BOYAMA EBRU TAKI TASARIMI ÖRGÜ İŞLERİ BONCUK İŞLERİ GALOŞ YAPMA BASİT YİYECEK VE İÇECEKLER HAZIRLAMA KAĞIT İŞLERİ ALÇI İŞLERİ YOĞURMA MADDELERİ TEKSTİL İŞLERİ BAHÇE İŞLERİ AKADEMİK ÇALIŞMALAR MATEMATİK TÜRKÇE HAYATBİLGİSİ MÜZİK RESİM BEDEN EĞİTİMİ DERSLERİ TOPLUMSAL UYUM BECERİLERİ ÖZBAKIM BECERİLERİ KİŞİSEL TEMİZLİK VE BAKIM GİYECEKLERİMİZİN KULLANIMI GÜNLÜK YAŞAM BECERİLERİ EV İŞLERİ GİYSİLERİMİZİN BAKIM VE DÜZENİ EV TEMİZLİĞİNDE KULLANILAN ARAÇ-GEREÇLER 3 EV TEMİZLİĞİ VE DÜZENİ 4 MUTFAKTA KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER 5 MUTFAK TEMİZLİĞİ VE DÜZENİ TOPLUM YAŞAMINA KATILMA 1 PARA İLE İLGİLİ İŞLERİMİZ 2 ALIŞVERİŞ YAPMA VE TÜKETİCİ HAKLARI 3 YOLCULUK YAPMA 4 TOPLU YERLERDE UYULMASI GEREKEN KURALLAR 5 MESLEKLER 6 BİLGİSAYAR ÖĞRETİMİ 7 TOPLUMSAL İLETİŞİM BECERİLER

4 TOPLUMSAL UYUM BECERİLERİ DERSİ Zihinsel öğrenme yetersizliği olan bireylerin eğitimlerinin temel amacı, bu bireylerin, yaşamlarını bağımsız olarak devam ettirmek için gerekli olan becerileri kazandırmaktır. Bu amaçla, zihinsel öğrenme yetersizliği olanlara, okul öncesi dönemden başlayarak güvenli ve bağımsız yaşam becerileri kazandırmaya yönelik eğitsel birtakım düzenlemelere yer verilmektedir. Programda yer alan becerilerin uygulama alanı olarak okul içinde bulunan atölyeler, yapılandırılmış sınıf ortamı, ev ortamı, yakın çevre vb.leri kullanılmaktadır. Bu tür becerilerin birçoğunun zaman ve mekân sınırlılığı nedeniyle ortamında gerçekleştirilmesi güçtür. Bu nedenle ailelerin eğitilerek bu tür etkinliklerin eve taşınması öğrencilerin beceri eğitimine orada devam etmesi önem kazanmaktadır. (M.E.B,2001) Günlük yaşam becerileri, ev içinde ve ev dışında bağımsız olarak yaşamı sürdürebilmek, kişisel bakım ve görünüşü koruyabilmek için gerekli olan ev içi becerileri (yemek hazırlama, yiyecek depolama, temizlik, giysi yıkama, ütü yapma, giysileri tamir etme, görünüşü düzeltme, telefon etme, misafir ağırlama, yatak yapma becerileri gibi) ve toplum kaynaklarını kullanma becerileri (şehir içi ve dışı seyahat etme, alışveriş yapma, lokantada yemek yeme, muayene olma gibi) olarak sınıflanabilmektedir (Varol, 2004). İŞ EĞİTİMİ DERSİ İş eğitimi dersi konularla ilgili bilgi ve beceri kazandırmanın yanında, öğrencinin kişiliğinin gelişmesi, düzenli iş yapabilme alışkanlıklarının kazandırılması açısından da büyük önem taşır. İş eğitimi dersinin; çocuğun günlük yaşamını bağımsız olarak sürdürebilmesi ve üretici bir birey olarak topluma katılabilmesi için gerekli olan bilgi ve becerileri kazandırmak gibi temel amaçları olduğu dikkate alınarak, çalışmalar her öğrencinin gereksinim duyduğu alanlara göre belirlenmelidir. Bu dersin işlenişinde, konuların özelliğine göre olabildiğince gerçek ya da yapılandırılmış ortamlardan yararlanılmalıdır. İş eğitimi dersi diğer derslerin uygulama alanı niteliğindedir. Bu nedenle dersler arasında paralellik sağlanmalı, diğer derslerde teorik olarak işlenen konuların bu derste uygulama olanağı yaratılmalıdır.(m.e.b,2001) AKADEMİK DERSLER Akademik derslerde, görsel-işitsel algı, iletişim becerileri, okuma, yazma, konuşma, dinleme, izleme, varlıklar arasında ilişkilendirme, sayılar ve sayma çalışmaları, basit işlemler, canlılar, insan, çevre, vücudumuz, ritim, denge, temel hareketler, oyun, düzen alıştırmaları gibi programlar yer almaktadır.

5 BOŞ OLAN ŞEKERLİKLERE ŞEKER DOLDURMA MASALARA ŞEKERLİK KOYMA KÜLLÜKLERİ MASALARA KOYMA SANDALYE VE MASALARI DÜZENLEME TOST YAPMA TOZ ALMA ÇAY DEMLEME BULAŞIK YIKAMA

6 TOZ ALMA CAM SİLME SİPARİŞ ALMA ADİSYON ÇAY, KAHVE, ORALET, HAZIRLAMA SERVİS YAPMA VE MAKARNA YAPMA LAVABO OVMA PATATES KIZARTMA GÖZLEME YAPMA MEYVE SIKACAĞI KULLANMA SALATA YAPMA MEYVE SEBZE YIKAMA MEYVE SEBZE DOĞRAMA YİYECEK VE İÇECEKLERİ SERVİS YAPMA BECERİLERİ UYGULANMIŞTIR.

7 SONUÇ ve ÖNERİLER Uygulanan bu çalışmada, zihinsel engelli bireylerin yapılandırılmış ortamlarda öğrendikleri becerileri sosyal yaşama transfer etmeleri sağlamıştır. Öğrenciler, okulda öğrendikleri kazanımları farklı ortamlarda uygulama, iletişim kurma, olay sıralama, neden-sonuç ilişkisi kurma, çözüm üretme, sorumluluklarının farkında olma, sorumluluklarını bağımsız yerine getirme, başladıkları işi bitirme becerilerini kazanmışlardır. Yapılan gözlem ve görüşmeler sonucunda: Aileler; Çocuklarının okulda öğrendikleri becerileri sosyal yaşamda bir iş yerinde uyguladıklarını görmenin kaygı düzeylerini azalttığını Çocukların kafedeki kazanımlarının ev yaşantısınada olumlu bir şekilde yansıdığını, İletişim becerilerinin geliştiğini, ifade etmişlerdir. Kafe müşterileri; Zihinsel engelli bireylerle aynı ortamı paylaşma ve iletişim kurma fırsatı yakaladıklarını, Zihinsel engelli bireylere karşı duyarlılık kazandıklarını, Çalışmanın bir parçası olarak toplumsal bir görevi yerine getirdiklerini ifade etmişlerdir. Kafe çalışanları; Öğrencilerimizle geçirdikleri süreçte, öğrencilerin sosyal yaşam gelişimi ve adaptasyonunun arttığını, Bağımsız iş yapabilme becerilerinin geliştiğini Zihinsel engelli bireylerle iletişim kurma da yaşadıkları kaygılardan kurtulduklarını İş yüklerinin azaldığını Zihinsel engelli bireylerle keyifle çalıştıklarını ifade etmişlerdir. Zihinsel engelli bireylerin sosyal yaşamda yer almalarını sağlamak için bu gibi çalışmalara daha fazla yer verilmelidir. Toplum zihinsel engelli bireylerle ilgili bilgilendirilmeli ve sosyal kaynaşmanın uygulanacağı projeler yapılmalıdır. İş yerleri bu çalışmalar ile ilgili bilgilendirilerek teşvik edilmelidir. KAYNAKÇA 1. Ataman, Prof Dr. Ayşegül; Özel Eğitime Giriş. Gündüz Eğitim ve Yayıncılık M.E.B, İlköğretim OkuluOrta düzeyde Öğrenme Yetersizliği (Eğitilebilir)Olan Çocuklar Eğitim Programı, ANKARA, KURT, Onur, Zihin Özürlü Çocuk Annelerinin Aile Özelliklerine İlişkin Algılamaları İle Çeşitli Ailesel Değişkenleri Arasınki İlişkilerin İncelenmesi, ESKİŞEHİR ŞAHSUVAROĞLU, Necdet Tuna, Ülkemizde Zihinsel Öğrenme Yetersizliği Olan Çocuklara İş Ve Meslek Eğitimi Veren Okullara İlişkin Bir Durum Saptaması Ve Öneriler, Özürlüler2007 Congress and Brief Book, İstanbul 2007

ZİHİNSEL ENGELLİ ÖĞRENCİLERE TEŞEKKÜR ETME VE ÖZÜR DİLEME BECERİLERİNİN ÖĞRETİMİNDE DOĞRUDAN ÖĞRETİM YÖNTEMİNİN ETKİLİLİĞİ

ZİHİNSEL ENGELLİ ÖĞRENCİLERE TEŞEKKÜR ETME VE ÖZÜR DİLEME BECERİLERİNİN ÖĞRETİMİNDE DOĞRUDAN ÖĞRETİM YÖNTEMİNİN ETKİLİLİĞİ T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÖZEL EĞİTİM ANABİLİM DALI ZİHİNSEL ENGELLİ ÖĞRENCİLERE TEŞEKKÜR ETME VE ÖZÜR DİLEME BECERİLERİNİN ÖĞRETİMİNDE DOĞRUDAN ÖĞRETİM YÖNTEMİNİN ETKİLİLİĞİ

Detaylı

Yönder Okulları ve Küçük Şeyler Anaokulları, Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi nin markalarıdır.

Yönder Okulları ve Küçük Şeyler Anaokulları, Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi nin markalarıdır. Yönder Okulları ve Küçük Şeyler Anaokulları, Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi nin markalarıdır. Biz, aileler ve çocuklar için yola çıktık ve onlar için büyümeye devam ediyoruz. Değerli

Detaylı

İlkokuldan üniversiteye giden eğitim yaşamının sağlam temelleri okul öncesi eğitimle atılır.

İlkokuldan üniversiteye giden eğitim yaşamının sağlam temelleri okul öncesi eğitimle atılır. İlkokuldan üniversiteye giden eğitim yaşamının sağlam temelleri okul öncesi eğitimle atılır. ÖN SÖZ Değerli Okul Öncesi Eğitimcileri, Mavi Yunus Okul Öncesi, geleceğin büyüklerinin yetiştirilmesinde üzerine

Detaylı

Türkiye de Erken Çocuklukta Özel Eğitim ile İlgili Yapılmış Makalelerin Gözden Geçirilmesi

Türkiye de Erken Çocuklukta Özel Eğitim ile İlgili Yapılmış Makalelerin Gözden Geçirilmesi Erken Çocuklukta Özel Eğitim ile İlgili Yapılmış Makaleler, 247 Nuray Öncül 1 Türkiye de Erken Çocuklukta Özel Eğitim ile İlgili Yapılmış Makalelerin Gözden Geçirilmesi Özet Bu çalışmanın amacı, Türkiye

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ DESTEK EĞİTİM PROGRAMI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ DESTEK EĞİTİM PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ DESTEK EĞİTİM PROGRAMI ANKARA, 2008 0 ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ DESTEK EĞİTİM PROGRAMI

Detaylı

İÇİNDEKİLER. 1.4.İşitme Engelli Bireylerin Mesleki Eğitim Olanakları Nelerdir?

İÇİNDEKİLER. 1.4.İşitme Engelli Bireylerin Mesleki Eğitim Olanakları Nelerdir? İÇİNDEKİLER GİRİŞ ENGELLİ KİMDİR? BÖLÜM I-İŞİTME ENGELLİLER 1.1. İşitme Engelli Kimdir? 1.2. İşitme Engelinde Sınıflandırma Nasıldır? 1.3.İşitme Engelli Bireylerin Genel Özellikleri Nelerdir? 1.4.İşitme

Detaylı

ORTAÖĞRETİM SAĞLIK BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI

ORTAÖĞRETİM SAĞLIK BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ORTAÖĞRETİM SAĞLIK BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI ANKARA-2012 ORTAÖĞRETİM SAĞLIK BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMINI GELİŞTİRME KOMİSYONU

Detaylı

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ OKUMA-YAZMAYA HAZIRLIK Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

İLKÖĞRETİM ÖĞRETMEN ADAYLARININ MESLEKİ VE ÖZEL ALAN YETERLİKLERİ

İLKÖĞRETİM ÖĞRETMEN ADAYLARININ MESLEKİ VE ÖZEL ALAN YETERLİKLERİ EĞİTİM FAKÜLTELERİNİN ÖĞRETMEN YETİŞTİRME KAPASİTESİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ İLKÖĞRETİM ÖĞRETMEN ADAYLARININ MESLEKİ VE ÖZEL ALAN YETERLİKLERİ Editörler Yrd. Doç Dr. Abdurrahman EKİNCİ Öğrt. Gör. Ömer

Detaylı

A.GENEL BİLGİLER 03. 1. Özel MEF Ortaokulunun Misyon ve Hedefleri 03 2. Özel MEF Okulları Tarihçesi 03 B. MEF ORTAOKULU 04

A.GENEL BİLGİLER 03. 1. Özel MEF Ortaokulunun Misyon ve Hedefleri 03 2. Özel MEF Okulları Tarihçesi 03 B. MEF ORTAOKULU 04 1 İÇİNDEKİLER A.GENEL BİLGİLER 03 1. Özel MEF Ortaokulunun Misyon ve Hedefleri 03 2. Özel MEF Okulları Tarihçesi 03 B. MEF ORTAOKULU 04 1. EĞİTİM ve ÖĞRETİM 05 a) Eğitim Öğretim Yılı 05 b) Akademik Program

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU ANKARA 2009 1 İÇİNDEKİLER Sayfa TÜRK MİLLÎ EĞİTİMİNİN GENEL

Detaylı

Eğitimde Araç-Gereç Geliştirme Amaç: Öğrenciye (okul öncesi) eğitimde araç gereç geliştirme yeterliği kazandırmak

Eğitimde Araç-Gereç Geliştirme Amaç: Öğrenciye (okul öncesi) eğitimde araç gereç geliştirme yeterliği kazandırmak ÇOCUK GELİŞİMİ ÖNLİSANS PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL Çocuk Gelişimi I Amaç: Çocuğun fiziksel gelişimi, psikomotor gelişimi, bilişsel gelişimi ve dil gelişimini izleyebilecek bilgiyi edinme. Fiziksel

Detaylı

Yönder Öğrencisi Kimselere Benzemez. Yönder de Çocuklarınız Kendini Keşfediyor. Yönder Öğrencisi Her Türlü Ulusal ve Uluslararası Sınavlara Hazırlanır

Yönder Öğrencisi Kimselere Benzemez. Yönder de Çocuklarınız Kendini Keşfediyor. Yönder Öğrencisi Her Türlü Ulusal ve Uluslararası Sınavlara Hazırlanır Yönder de Çocuklarınız Kendini Keşfediyor Yönder Öğrencisi Her Türlü Ulusal ve Uluslararası Sınavlara Hazırlanır Yönder Öğrencisi Kimselere Benzemez Yönder Ulusal ve Uluslararası Düzeyde Kalitesi Kabul

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÖZEL EĞİTİM

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÖZEL EĞİTİM T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÖZEL EĞİTİM ANKARA,2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı. İLKÖĞRETİM FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ (4 ve 5. SINIFLAR ) ÖĞRETİM PROGRAMI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı. İLKÖĞRETİM FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ (4 ve 5. SINIFLAR ) ÖĞRETİM PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı İLKÖĞRETİM FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ (4 ve 5. SINIFLAR ) ÖĞRETİM PROGRAMI ANKARA 2005 İLKÖĞRETİM FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ 4-5. SINIF ÖĞRETİM PROGRAMINDA

Detaylı

ÜNİTE 6 ÖZEL EĞİTİM I İÇİNDEKİLER HEDEFLER GÖRME ENGELLİLERİN EĞİTİMLERİ. Arş. Gör. Cem ASLAN

ÜNİTE 6 ÖZEL EĞİTİM I İÇİNDEKİLER HEDEFLER GÖRME ENGELLİLERİN EĞİTİMLERİ. Arş. Gör. Cem ASLAN GÖRME ENGELLİLERİN EĞİTİMLERİ İÇİNDEKİLER Görme Engellilerin Eğitimi Görme Engelliler İçin Eğitim Ortamları Görme Yetersizliği Olan Çocuklar İçin Okuma Yazma Becerileri Bağımsız Hareket Becerileri Günlük

Detaylı

OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUĞA SAHİP AİLELERLE GERÇEKLEŞTİRİLEN AİLELERLE EL ELE AİLE EĞİTİM PROGRAMI

OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUĞA SAHİP AİLELERLE GERÇEKLEŞTİRİLEN AİLELERLE EL ELE AİLE EĞİTİM PROGRAMI OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUĞA SAHİP AİLELERLE GERÇEKLEŞTİRİLEN AİLELERLE EL ELE AİLE EĞİTİM PROGRAMI Prof. Dr. Atilla CAVKAYTAR, Arş. Gör. Seçil ÇELİK, Arş. Gör. Gülden BOZKUŞ GENÇ, Arş. Gör. Sunagül

Detaylı

TÜRKİYE DE KAYNAŞTIRMA/BÜTÜNLEŞT RME YOLUYLA EĞİTİMİN DURUMU

TÜRKİYE DE KAYNAŞTIRMA/BÜTÜNLEŞT RME YOLUYLA EĞİTİMİN DURUMU KAYNAŞTIRMA/BÜTÜNLEŞT RMEN N ETK NL Ğ N ARTIRMAK Ç N POL T KA VE UYGULAMA ÖNER LER PROJESİ TÜRKİYE DE KAYNAŞTIRMA/BÜTÜNLEŞT RME YOLUYLA EĞİTİMİN DURUMU TOHUM TÜRKİYE OTİZM ERKEN TANI VE EĞİTİM VAKFI Tohum

Detaylı

T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÖZEL EĞİTİM ANA BİLİM DALI ZİHİNSEL ENGELLİLERİN EĞİTİMİ BİLİM DALI

T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÖZEL EĞİTİM ANA BİLİM DALI ZİHİNSEL ENGELLİLERİN EĞİTİMİ BİLİM DALI T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÖZEL EĞİTİM ANA BİLİM ALI ZİHİNSEL ENGELLİLERİN EĞİTİMİ BİLİM ALI ÖZEL EĞİTİM PROGRAMLARINAN VE FARKLI PROGRAMLARAN MEZUN ÖĞRETMENLERİN BİREYSELLEŞTİRİLMİŞ

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI I. YARIYIL ETKİNLİK TAKVİMİ

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI I. YARIYIL ETKİNLİK TAKVİMİ 1 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI I. YARIYIL ETKİNLİK TAKVİMİ 2 3 4 5 6 7 Türkçe öğretimi beceri kazandırmaya yönelik etkinlikler bileşkesidir. Türkçe öğretimindeki temel amacımız; dinleme, konuşma, okuma,

Detaylı

Atılım Üniversitesi Yabacı Diller Bölümünde İngilizce Öğrenme Öğretme Süreçlerinde. Web Tabanlı Etkinlikler

Atılım Üniversitesi Yabacı Diller Bölümünde İngilizce Öğrenme Öğretme Süreçlerinde. Web Tabanlı Etkinlikler Atılım Üniversitesi Yabacı Diller Bölümünde İngilizce Öğrenme Öğretme Süreçlerinde Web Tabanlı Etkinlikler Feride Güven Atılım Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü Başkanı Giriş Yüksek öğretimde yabancı

Detaylı

ENTEGRE EĞİTİME KATILAN VE KATILMAYAN ENGELLİ ÇOCUKLARIN KARDEŞ İLİŞKİLERİNİN ANNE VE KARDEŞ ALGILARINA GÖRE DEĞERLENDİRİLMESİ

ENTEGRE EĞİTİME KATILAN VE KATILMAYAN ENGELLİ ÇOCUKLARIN KARDEŞ İLİŞKİLERİNİN ANNE VE KARDEŞ ALGILARINA GÖRE DEĞERLENDİRİLMESİ T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İLKÖĞRETİM ANABİLİM DALI SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BİLİM DALI YÜKSEKLİSANS TEZİ ENTEGRE EĞİTİME KATILAN VE KATILMAYAN ENGELLİ ÇOCUKLARIN KARDEŞ İLİŞKİLERİNİN

Detaylı

TÜRK EĞİTİM SİSTEMİNDE ÖZEL EĞİTİMİN YERİ VE ÖNEMİ: KAHRAMANMARAŞ TA ÖZEL EĞİTİM

TÜRK EĞİTİM SİSTEMİNDE ÖZEL EĞİTİMİN YERİ VE ÖNEMİ: KAHRAMANMARAŞ TA ÖZEL EĞİTİM T.C. KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ EĞİTİM BİLİMLERİ ANABİLİMDALI TÜRK EĞİTİM SİSTEMİNDE ÖZEL EĞİTİMİN YERİ VE ÖNEMİ: KAHRAMANMARAŞ TA ÖZEL EĞİTİM YÜKSEK LİSANS PROJESİ

Detaylı

1.1.1. Okulöncesi Eğitimin Tanımı

1.1.1. Okulöncesi Eğitimin Tanımı 1 BÖLÜM I 1. GİRİŞ Okulöncesi eğitimin önemi yüzyıllardır bilinmektedir. Türkiye Cumhuriyeti nin kurulduğu yıllarda da okulöncesi eğitimin gerekliliği açıkça görülmüştür. Ancak o dönemde okur-yazar oranını

Detaylı

Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü,yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.

Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü,yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü,yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TEMEL EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ OKUL ÖNCESİ

Detaylı

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna 2009-2010 eğitim öğretim yılında öğrenci alınmıştır. İlk olarak Tıbbi Laboratuvar Teknikleri ve Çocuk Gelişimi Programlarında

Detaylı

İlköğretimde Etkili Öğretme ve Öğrenme Öğretmen El Kitabı Modül 12 OKULÖNCESİ EĞİTİM

İlköğretimde Etkili Öğretme ve Öğrenme Öğretmen El Kitabı Modül 12 OKULÖNCESİ EĞİTİM İlköğretimde Etkili Öğretme ve Öğrenme Öğretmen El Kitabı Modül 12 OKULÖNCESİ EĞİTİM Dr. Şengül GENÇ Prof. Dr. Nuray SENEMOĞLU OKULÖNCESİ EĞİTİM Okulöncesi Eğitim Kurumlarında Hangi Yeterlikler Kazandırılmalıdır

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı. KONU: Okul Öncesi Eğitim Programı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı. KONU: Okul Öncesi Eğitim Programı T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı SAYI: 132 TARİH: 09/09/2013 ÖNCEKİ KARARIN SAYI: 336 TARİH: 10/08/2006 KONU: Okul Öncesi Eğitim Programı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 25/07/2013

Detaylı

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ LİSANS PROGRAMI. Ders

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ LİSANS PROGRAMI. Ders OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ LİSANS PROGRAMI I.YARIYIL II. YARIYIL Adı Ulusal Kredi AKTS Adı Ulusal Kredi AKTS OÖP101 Okul Öncesi Eğitime Giriş 3 0 3 4 OÖP102 Anne-Çocuk Sağlığı ve İlkyardım 3 0 3 8 OÖP103

Detaylı

WEB DESTEKLİ FEN BİLGİSİ ÖĞRETİMİNİN KAYNAŞTIRMA EĞİTİMİNDEKİ İLKÖĞRETİM 7. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN PERFORMANS DÜZEYİ VE AKADEMİK BAŞARILARINA ETKİSİ

WEB DESTEKLİ FEN BİLGİSİ ÖĞRETİMİNİN KAYNAŞTIRMA EĞİTİMİNDEKİ İLKÖĞRETİM 7. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN PERFORMANS DÜZEYİ VE AKADEMİK BAŞARILARINA ETKİSİ EGE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) WEB DESTEKLİ FEN BİLGİSİ ÖĞRETİMİNİN KAYNAŞTIRMA EĞİTİMİNDEKİ İLKÖĞRETİM 7. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN PERFORMANS DÜZEYİ VE AKADEMİK BAŞARILARINA

Detaylı