Bank Asya rekabette öne çıkıyor

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bank Asya rekabette öne çıkıyor"

Transkript

1 BANK AS YA Bank Asya rekabette öne çıkıyor ÖMER FARUK ŞENEL EDÝ TÖR Türkiye, ekonominin birçok alanında başarılı bir dönemi geride bıraktı de patlak veren global krizin etkilerinden kurtulmak için ü bekleyen köklü ekonomilerin aksine, 2 yılda kriz öncesi rakamlarına ulaştı. Hatta, otomobil satışlarında, konut talebinde rekorlara imza atıldı. Kriz ortamında nüfusu gibi ekonomisi de yaşlılık alarmı veren Avrupa da en hızlı büyüyen ekonomilerden biri Türkiye oldu. Dahası dünya ekonomisine yön verenler uluslar arası literatürde kısaca BRIC olarak tanımlanan ülkelerin yanına Türkiye yi de eklemeye başladı. Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin den oluşan bu dörtlü güç; dünya nüfusunun yarısından fazlası anlamına geliyor ve dünya ekonomisinin de geleceğine yön veriyor. Bir bakıma gelişmiş ekonomilerin krizle boğuştuğu bir dönemde krize teğet geçmenin avantajını çok iyi kullanıyoruz de ise özellikle ilk altı ayda seçim ekonomisi öne çıkacak. Bir yandan da dünya ile olan rekabetin daha da artması gündemde olacak. Dünya ile rekabet ise dünyaya açılmanın devam etmesiyle mümkün; Türkiye bu alanda önemli bir fırsat yakaladı. Bütün dünyanın odaklandığı yeni alanlardan biri olan Afrika da güçlü ilişkiler kuruluyor. Afrika ülkeleriyle kurulan dinamik ilişkiler, Fransa, İtalya gibi bu kıtayla uzun yıllara dayanan geçmişe sahip ülkeleri de kıskandıracak düzeyde. Uzak Asya dan Latin Amerika ya Türkiye yeni fırsatların peşinde olmaya devam edecek. Türkiye nin dünya ile olan rekabeti finans kesiminin de dünya rekabetini kaçınılmaz kılıyor. Aktif büyüklükte Eylül sonu rakamlarına göre Türkiye nin 13. büyük, kredilerde 10. büyük bankası olan Bank Asya, finanstaki rekabette dinamik bir tavır sergiliyor. Yeni alanlara açılarak, bankacılık hizmetlerine ve küçük orta boy işletmelerle olan işbirliklerini güçlendirerek başarıya odaklanan Bank Asya, 2011 içinde karlılık ve büyümede sektördeki iddialı konumunu muhafaza etmeyi hedefliyor. Birkaç ay önce hayata geçirilen Çobanyıldızı projesi, birçok işletme için yol gösterici bir rol üstlendi. Temassız kredi kartları konusunda en çok işlemle liderliği yakalayan Bank Asya, cep telefonlarını kredi kartı gibi kullanmaya imkan tanıyan yeni teknolojileri hayata geçirdi. Şube sayısı özellikle Anadolu şehirlerinde hızla artarken, Anadolu futboluna verdiği desteği taçlandırdı. Türkiye birinci ligine 5 yıl daha adını vermenin yanı sıra 17 takımdan 12 sinin forma sponsorluğu Bank Asya nın oldu. Futbol ekonomisi özel dosyamızın yanı sıra Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili Lutfi Arıboğan la yapılan geniş röportajı bu sayımızda okuyabilirsiniz. Ayrıca Genel Müdürümüz Cemil Özdemir den Bank Asya nın hedef ve projelerini dinlerken, Türkiye de ekonomisiyle birçok şehri geride bırakan Akhisar a konuk olduk. Beğeniyle okuyacağınızı umarız. Yeni Biz Asya larda buluşmak dileğiyle Sağlıcakla kalın

2 SAYI: 35 BANK AS YA As ya Ka tý lým Ban ka sý A.Þ. adý na Sa hi bi ALÝ AK BU LUT Sorumlu Yazý Ýþleri Müdürü ve Genel Yayýn Yönetmeni ÖMER FARUK ÞENEL Editörler NALAN BELGUTAY DÝLEK DEMÝRER ÖZÇELÝK Yayýn Danýþma Kurulu BANK AS YA ÜST YÖ NE TÝ MÝ Yayýn Türü YE REL SÜ RE LÝ Adres Kü çük su Cad. Ak ça ko ca Sk. No: 6 Üm ra ni ye Ýs tan bul Tel: (0216) Fax: (0216) Web: kas ya.com.tr E-pos ta: ile ti kas ya.com.tr Üç ay da bir ya yýmla nýr. Bank As ya nýn müþ te ri le ri ne ar ma ða ný dýr. Der gi miz de ya yým la nan ya zý ve fo toð raf lar dan ya yýn cý nýn iz ni alýn ma dan, kay nak be lir til me den tam ve ya özet alýn tý ya pý la maz. PRO JE TA SA RIM Yayýn Editörü HA RUN ODA BA ÞI Görsel Yönetmen FEV ZÝ YA ZI CI Sayfa Tasarým SEMÝH GÖRTÜRK ISSN: Editör MEMDUH TAÞLICALI Redaktör RÜS TEM AY DIN Kapak Tasarým NU RET TÝN AS LAN TAÞ FE ZA GA ZE TE CÝ LÝK A.Þ. Tel: man.com.tr to re el.za man.com.tr Tek nik Ha zýr lýk ve Bas ký FE ZA GA ZE TE CÝ LÝK A.Þ. Tel: Global krizden güçlenerek çıktık, gücümüzü korumamız yeni alanlar keşfetmeye bağlı 06 Türkiye'nin dünyada devam eden krize rağmen büyüme rakamlarıyla dikkat çektiğini belirten Bank Asya Genel Müdürü Cemil Özdemir, bu nedenle dünyadaki finans sektöründe rekabetin global hale geldiğini söyledi. Özdemir, güçlü olmak için yeni alanlar keşfetmek gerektiğini kaydetti. Dünya devlerinin para politikası büyümeyi kaçınılmaz kılıyor Dünya ekonomilerinde 2008 yılı sonundan itibaren etkili 17 olan global krizin sona erip ermediği önemli bir tartışma konusu. Doç. Dr. Erhan Aslanoğlu, konuya farklı bir noktadan bakarak, yavaş da olsa büyüme trendinin sürdüğünü söylüyor. Aslanoğlu'na göre ABD, Çin ve Japonya başta olmak üzere birçok ülkede uygulamaya konan genişletici para ve maliye politikaları öylesine güçlü uygulandı ki, ekonomilerin resesyondan çıkmaması, büyümeye geçmemesi mümkün değil.

3 5 11 Cep telefonu kart oldu 800 bine yakın temassız kart müşterisine ulaşan Bank Asya, mobil temassız kart dönemini başlattı. 13 İkinci dalga beklentisi Global krizin bitmediği yönünde ciddi tartışmalar yaşanıyor. İkinci dalga beklentisi varlığını koruyor. 24 Akhisar'ın beşlisi Kısa bir süre önce açılan Bank Asya Akhisar Şubesi, ilçenin ilk beş bankasından biri olmak istiyor. Bank Asya, futbolun yaygınlaşmasını sağlıyor Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili Lutfi Arıboğan, ekonomideki istikrarın futbol ekonomisine de aynen yansıması gerektiğini söyledi. Arıboğan futbolun ülke geneline yayılması bakımından Bank Asya 1. Lig in Süper Lig e göre daha düzenli olduğunu dile getirdi. Türkiye'nin zeytini artık Akhisar'dan soruluyor Manisa'nın Akhisar ilçesi binlerce yıla dayanan tarihinde hep canlı ve gelişmiş bir bölgesel ticaret merkezi oldu. Ege Bölgesi nin en büyük, Türkiye nin 13. büyük ilçesi ve aynı zamanda 42 ilden büyük olan Akhisar ın ekonomisinin yüzde 70'i tarıma dayalı. Akhisar da zeytin ve tütün önemli gelir kaynaklarından. Akhisar ovasında 12 milyonu bulan zeytin ağacından Türkiye nin sofralık siyah zeytin üretiminin yüzde 35 i, yeşil zeytinin ise yüzde 70 i karşılanıyor. 26 Bacasız sanayi Bütün dünyada büyük bir ekonomi haline gelen futbol, Türkiye'nin de bacasız sanayileri arasında. 34 Memleketin futbolu Bank Asya, 2014'e kadar Türkiye Birinci Futbol Ligi'ne adını verirken takımlara da destek olacak. 36 Kredi Tahsis süreci Mayıs ayında kurulan İşletme Kredileri Tahsis Müdürlüğü, riskin tabana yayılmasını hedefliyor. 38 Bank Asya Kartal'da Bank Asya, İstanbul'un 400 bin nüfuslu ilçesi Kartal'a iki yıl önce açtığı şubesiyle cazibe merkezi oldu. 40 KOBİ'lere Çobanyıldızı İşletme bankacılığı, küçük ve orta boy işletmelere çözümler sunuyor. 44 Yatağan kılıcı Denizli Yatağan'da asırlardır üretilen kılıçlar bugünlerde savaş için değil turizm için kullanılıyor.

4 SAYI: 35 BANK AS YA Finans sektörü olarak sadece Türkiye ile değil dünyayla rekabet ediyoruz MEMDUH TAŞLICALI D ünya ve Türkiye ekonomisinin mevcut durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? 2011 yılına ilişkin beklentileriniz nedir? Türkiye bugün dünyayla rekabet edebilir bir pozisyona sahip. Türkiye deki firmalara artık Türkiye deki bankaların yanı sıra dünyadaki bankalar da rahatlıkla finansman sağlıyor. Yani finans sektörü olarak sadece Türkiye ile değil bütün dünya ile rekabet içindeyiz. Bu rekabetin gelecek yıl da devam edeceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla bankacılıkta artık para kazanacak yeni alanlar bulmak gerekiyor. Bunların başında da bankacılık hizmet gelirlerinin artırılması geliyor. Bank Asya olarak şimdiye kadar hizmet gelirlerinin üzerinde çok durmadık, bu açığı başka alanlarla finanse etme yoluna gittik. Ama artık kâr marjları düştükçe farklı alanlardaki hizmetlerimizden ücret almak zorundayız. Diğer yandan müşteri sayısının da artırılması ile birlikte küçük ve orta ölçekli işletmelerde ve bireysel bankacılıktaki büyüme oranımızı artırmayı planlıyoruz. Sayısı artan müşterilere uygun ürün ve hizmetler geliştirmeye, onlara hayatlarını kolaylaştıracak yeni hizmetler sunmaya devam edeceğiz. Bank Asya olarak 2010 yılı sizin açınızdan nasıl geçti, bir değerlendirme yapabilir misiniz? Bank Asya olarak 2010 yılındaki temel amacımız kârlılığı kaybetmeden büyümeyi sürdürebilmekti. Bunu da başarıyla gerçekleştirdiğimizi şimdiden söyleyebilirim yılında Bank Asya olarak kurumsal büyük müşterilerin yanında küçük ve orta ölçekli firmalara da ağırlık verdik. Çobanyıldızı projemizle işletme bankacılığı alanındaki bu genişlememiz önümüzdeki dönemde de sürecek. Öte yandan 2010 da bireysel bankacılıktaki etkin faaliyetlerimiz sonucunda bu alanda da büyümeye devam ettik. Kredi kartı sayımızı 1,7 milyon adede çıkardık. Özellikle DIT kart ile temassız kart ödemelerinde Türkiye nin en çok işlem yapan bankasıyız Eylül sonu rakamlarına göre 13,2 milyar TL lik aktiflerimiz ile Türkiye nin 13. büyük bankasıyız. Topladığımız kay- Bank Asya Genel Müdürü Cemil Özdemir, 2010 yılının 9 aylık verilerine göre aktif büyüklük açısından 13. kredi kullanımında ise 10. büyük banka olduklarını söyledi. Özdemir, önümüzdeki dönemde işletmelere yönelik ürünlerin öne çıkacağını belirtti.

5 7

6 SAYI: 35 BANK AS YA naklar 10 milyar lira düzeyinde ve bunun tamamını krediye çevirmiş bulunuyoruz. Nakdi ve gayrinakdi, toplam kredilerde de sektörün 10. büyük bankasıyız. Bank Asya, önümüzdeki dönemde de güven telkin eden yapısıyla reel sektörü finanse etmeyi sürdürecek yılı için hedefleriniz nelerdir? İşletme Bankacılığına yönelik yeni ürün ve hizmetlerimizle orta ölçekli firmalara ağırlık vermeye devam edeceğiz. Bireysel bankacılıkta da büyümemiz sürecek. Şube sayımız 175 i buldu. Her yıl yeni şube açmayı öngörüyoruz. Kredi ve üye işyeri sayımızı artırmak da yine hedeflerimiz arasında. Bank Asya olarak ön plana çıktığınız temassız kartlar alanında yeni dönem planlarınız nelerdir? Ne kadar büyüme öngörüyorsunuz? Bank Asya olarak özellikle teknoloji ve temassız kartlar alanında lider konumda olmak ve bu alanda sağlıklı ve düzenli bir büyüme sağlayabilmek en büyük hedeflerimiz arasında. Bu amaçla önümüzdeki dönemde de Bank Asya nın geniş kitleler tarafından tanınmasını sağlayan temassız ürünümüz DIT markamıza daha fazla yatırım yapmayı ve bu marka altındaki ürün çeşitliliğimizi artırmayı planlıyoruz. Aralık ayı içerisinde duyurduğumuz ve çok yakında müşterilerimizin kullanımına sunacağımız DIT Mobil de bunlardan biri. Öte yandan DIT kart ile temassız kart ödemelerinde Türkiye nin en çok işlem yapan bankasıyız ve bu konumumuzu korumakta kararlıyız. Bugün itibarıyla kredi kartı sayımız 1,7 milyona ulaşmış olup, bu rakam sektör içerisinde yaklaşık olarak yüzde 4 lük bir dilime denk gelmekte. Bank Asya olarak yaptığımız yatırım ve yeni inovasyonlar sayesinde pazardaki payımızı artırmayı hedeflemekteyiz. Birinci Lig, 5 yıl daha Bank Asya adıyla anılacak. Bu çok önemli bir gelişme. Bank Asya 1. Lig ile ilgili düşünceleriniz ve beklentileriniz nelerdir? Bank Asya kurulduğu ilk günden beri çeşitli sosyal sorumluluk projelerinin içinde bulundu. 1. Lig in isim sponsorluğunu da başından beri aynı çerçevede değerlendirdik ve değerlendirmeye devam ediyoruz. Neticede, sponsoru olmayan bir lige sponsor olduk, ligin marka değerini artırdık ve lig takımlarının ekstra bir gelir elde etmelerini sağladık. Bununla birlikte hedefimiz tabii ki bankamızın algısının, ayrıştırılmasının, olumlu konumlanmasının sağlanmasıydı, ki bu hedefe de ulaşıldı. 1. Lig e sponsor olmamızın ardından kısa sürede Bank Asya ismi 1. Lig ile özdeşleştirildi, Bank Asya Ligi olarak anılmaya başlandı. Bunlar kısa ve orta vadeli hedeflerdi. Bank Asya ile 1. Lig in ortaklığında 2,5 yıl geride kaldı. Bankamız, aynı çalışmaya 5 yıl daha (4+1 yıl opsiyonlu) talip oldu ve TRT ile yapılan görüşmelerin ardından resmi imzalar da atıldı. Bu süreç içerisinde lig de artık futbolsever söylemiyle Bank Asya olarak anılmaya başlandı. Şimdi uzun vadeli hedeflerimizin gerçekleşmesi için yeni dönemde hayata geçireceğimiz farklı proje ve çalışmaların geri dönüşlerini bekleyeceğiz. İsim sponsorluğunun yanı sıra birinci ligde yer alan 12 takıma forma sponsoru oldunuz. Bu işbirliği takımlar tarafından nasıl karşılandı? Takımlara desteğiniz devam edecek mi? Sadece isim sponsoru olmakla kalmayan kurumumuz, çeşitli organizasyonları, saha içi reklam ve forma reklamı katkılarıyla takımların yanında olmayı, heyecanlarını paylaşmayı hep sürdürdü sezonunda 12, sezonunda 14, sezonunda da 12 takıma göğüs reklamı sponsoru olduk. Bugün ligin 17 takımının 12 si göğsünde Bank Asya logosu ile sahaya çıkıyor. Bu sponsorluk markanın bilinirliğine ve algısına katkı yaptığı gibi kulüplerin kasasına da sıcak para girmesini sağ-

7 9 ladı. Çok kısıtlı bütçelerle takım kuran, çok kısıtlı imkanlarla ligde mücadele eden kulüpler bu katkıdan çok memnun kaldılar. Bu vesile ile Bank Asya olarak, 1. Lig takımlarına maddi olarak da desteği sürdürerek takımların kurumsallaşma sürecine katkıda bulunuyoruz. Bank Asya 1. Lig de yer alan takımların olduğu şehirlerden size nasıl tepkiler geliyor? Bank Asya 1. Lig Anadolu ağırlıklı bir lig ve Bank Asya nın ortaya koyduğu sahiplenme çok sempatik ve olumlu karşılandı. Öyle ki, şubemizin olmadığı şehirlerden bile bize kaynak geliyor. Bu tanınırlık aslında ileride çok daha olumlu sonuçlar doğuracak. İnsanlar Bank Asya ismine kendi şehrinde olmasa bile yabancı bakmıyor. Futbola olan yakınlığımız ve ilgimiz insanların bizi tanımasını kolaylaştırdı. Biz de büyümek ve kitlesel bankacılık yapabilmek için çalışmaya devam ediyoruz. Avrupa da kendi kategorisindeki liglerin piyasa değeri sıralamasında Bank Asya 1. Lig 6. sırada yer alıyor. Devam eden sponsorluğunuz ile birlikte bu yapı daha da büyüyecek mi? Yeni dönemde TRT ile aynı yolda ilerlediğimize inanıyoruz. TRT nin şifresiz yaptığı yayınlar özellikle Anadolu da daha çok futbolseveri ekran başına çekiyor. Ayrıca TRT yayınlarının ulaştığı ülkelerden de maçlar izleniyor. Bu da tabii ki ligi daha göz önünde bir yere getiriyor. Artık bu lig kurumumuzun da en etkili faaliyetlerinden biri oldu. Sadece Bank Asya nın değil, 1. Lig in de bilinirliği arttı. Biz lig sponsoru olduğumuz ilk yıldan itibaren takımların formalarına da sponsor olduk. Bu durum bizden başka kurumları da harekete geçirdi, kulüplere reklam vermeye, sponsor olmaya başladılar. Öyle ki kulüpler takımlarının formalarının sırtlarına, kollarına, şortlarına reklam alabilir hale geldi. Onun dışında Bank Asya 1. Lig de ucuz maliyetli oyuncular oynar düşüncesi de tarihe karıştı. Takımların imkanının genişlemesi, ligin popülerliğinin artması Bank Asya 1. Lig de de seviyeyi yükseltti. Ben inanıyorum ki, artık Bank Asya 1. Lig deki her oyuncu kendini daha kıymetli hissederek mücadele ediyordur. Bütün bunlarla birlikte 1. Lig e her taraftar bütünsel olarak bakıyor. Takımı olanın da, olmayanın da, futbola gönül verenlerin ilgilendiği bir mücadele sahası burası. 17 takımın 16 şehrin hepsi aynı oranda önemli ve değerli. Bu nedenle ilerleyen süreçte ligin daha da gelişeceğinden, vitrine çıkacağından kuşku duymuyoruz. Bank Asya olarak organizasyonlar yapıyoruz, ligin dergisini yayınlıyoruz, ödül törenleri düzenliyoruz, kısacası elimizden gelen her desteği veriyoruz. Bu da halk tarafından iyi algılandı ki Bank Asya 1. Lig algısı çok yükseldi. Her geçen gün marka değeri artan, sponsorluk ve reklam bedelleri yükselen bir ligin toplam değeri de artacaktır. Kurum olarak lige bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da katkılarımızı sürdüreceğiz. Bunları da zorunluluktan değil, tamamen içten gelen bütünlük duygularıyla yapıyoruz ve yapacağız. Önümüzdeki dönemde Bank Asya nın futbol dışında farklı spor dallarına desteği söz konusu olacak mı? Çok fazla 1. Lig kadar göz önünde olmasa da, aslında Bank Asya nın hali hazırda futbol dışında da spora destek projeleri mevcut yılından bu yana isim sponsorluğunu yaptığımız 3. lig basketbol takımlarından Bank Asya Çırağan Kolejspor Basketbol Takımı, Bank Asya adını başarılı bir şekilde taşımaya devam ediyor. Öte yandan Bank Asya olarak, Türk sporunun geleceği adına bireysel anlamda genç yeteneklere de destek vermeyi ihmal etmiyoruz. 3 yıldan bu yana 21 yaşındaki üç adım atlamacı genç atlet Aşkın Karaca nın sponsorluğunu üstlenmekteyiz. Atletizm üç adım atlama dalında 2009 yılında kapalı ve açık olmak üzere Türkiye Gençler rekorunu toplam 4 kere kıran Aşkın Karaca, Avrupa Gençler Şampiyonası nda ikinciliğe yükselirken Dünya Gençler Şampiyonası nda üçüncü sırada yer aldı.

8 SAYI: 35 BANK AS YA DIT Mobil'le cep telefonu ödeme kartı oluyor! ank Asya, öncü olduğu B DIT teknolojisine bir yenisini ekliyor. Temassız kart müşteri sayısı 800 bine u- laşan Bank Asya müşterileri AsyaCard DIT ile yapabildikleri tüm temassız işlemleri ve daha fazlasını şimdi cep telefonları ile yapabilme rahatlığına kavuşuyor. Bank Asya, a- kıllı kart teknolojisi ve mobil ödeme çözümlerinde dünya lideri Watchdata ile yeni mobil ödeme platformu 'DIT Mobil' için biraraya gelerek projenin ilk versiyonu olan microsd kart tabanlı ürünü kullanıma sundu. Aralık ayı başında İstanbul'da basına tanıtılan DIT Mobil, Bank Asya nın tüm yenilikçi uygulamalarını tek ve son derece güvenli taşınabilir bir cihaz üzerinde kullanma imkanı veriyor. Türkiye'de şehir kartları, kampüs kartları ve toplu ulaşım çözümleri sunan DIT Kart ailesinin son üyesi olan DIT Mobil; Watchdata nın SDpass teknolojisini ve MasterCard'ın tüketicilere hızlı ve kolay bir nakit alternatifi sunan temassız ödeme teknolojisi Master- Card PayPass 'i kullanıyor. Toplantıda konuşan Bank Asya Bireysel Bankacılık tan Sorumlu Genel Bank Asya, öncü olduğu DIT teknolojisine bir yenisini ekliyor. Aralık ayı başında İstanbul'da basına tanıtılan DIT Mobil, Bank Asya nın tüm yenilikçi uygulamalarını tek ve son derece güvenli taşınabilir bir cihaz üzerinde kullanma imkanı veriyor. Müdür Yardımcısı Hasan Ünal, cep telefonlarının ve banka kartlarının modern hayatın vazgeçilmez birer parçası olduğunu dile getirerek, DIT Mobil'in her iki ortamdaki tüm yenilikleri ve daha fazlasını tek bir çözümde bir araya getirdiğini, kolay kullanılmasına rağmen son derece güvenli bir ürün olduğunu söyledi. Proje hakkında bilgi veren Watchdata EMEA bölge satış direktörü Jianhua Yu, Bank Asya ile çalışmaktan ve tüketicilere ödemelerini daha kolay ve güvenli hale getirecek yenilikler sunmaktan heyecan duyduklarını belirterek: Watchdata mobil ödeme dünyasına geleceğin ödeme yöntemlerini bugünden mümkün kılan yenilikleri sunmaya devam ediyor. DIT Mobil Türkiye ve tüm Avrupa'daki yeni ödeme teknolojileri potansiyelinin önünü açan bir anahtar çözüm olacaktır. dedi. Bank Asya'nın DIT Projesi ve şehir kartı çözümlerinin de tamamlayıcı bir parçası olarak geliştirilen DIT Mobil, Bank Asya'nın otobüs validatörleri, feribot turnikeleri, DIT taksiler, otoyol ve köprü KGS gişeleri ile diğer pek çok ödeme noktasında kullanılabilecek. Ayrıca MasterCard PayPass kabul eden temassız POS terminallerinde cep telefonlarının okutulması suretiyle hızlı ödeme yapma kolaylığı sunacak. Bank Asya müşterisi olsun olmasın, isteyen herkes ilk etapta Bank Asya şubelerinden anında DIT Mobil sahibi olabilecekler. İleride başvuru noktaları müşteri taleplerine göre artacak ve farklılaşacak. Ödeme uygulaması olarak kredi kartı ya da ön ödemeli kart seçilebilecek. DIT Mobil sahibi olmak için cep telefonu numarasının değişmesine gerek yok. DIT Mobil, NFC teknolojisini destekleyen telefona ihtiyaç duymayarak kullanıcılarına büyük bir avantaj sağlıyor.

9 11 Bank Asya Genel Müdürü Cemil Özdemir Paris'te düzenlenen dünyanın en büyük uluslararası kart teknolojileri fuarında DIT Mobil'i kullandı. DIT Mobil, Paris'te dünyaya açıldı ank Asya nın İstanbul'da B tanıtılan yeni mobil ödeme platformu DIT Mobil'in uluslararası lansmanı Paris'te Cartes ödeme sistemleri fuarında gerçekleştirildi. Alanında dünyanın en büyük 5 firmasından olan Çinli Watchdata ile işbirliği yapan Bank Asya'nın Genel Müdürü Cemil Özdemir, Paris'te düzenlenen dünyanın en büyük uluslararası kart teknolojileri ve uygulamaları fuarı Cartes 2010'da DIT Mobil özellikli cep telefonuyla ilk ödeme işlemini gerçekleştirdi. DIT Mobil'in dünyada hafıza kartı (mikro SD) ile gerçekleştirilen ilk temassız uygulama olduğunu belirten Cemil Özdemir, "Bu ürün bankamızın temassız kartlarıyla yapılabilen her şeyin cep telefonu ile yapılmasına imkan sağlıyor. Başlı başına yepyeni bir teknoloji. Tüm dünyada PayPass (öde ve geç) logosu bulunan pos cihazlarında şifresiz 35 liraya kadar alışveriş imkânı tanıyor. Bunun dışında Bank Asya'nın Alanında dünyanın en büyük 5 firmasından olan Çinli Watchdata ile işbirliği yapan Bank Asya, 800 bin temassız kart müşterisine şimdi yenilerini ekleyecek. DIT Mobil, Paris'te düzenlenen Cartes 2010'da dünya basınına tanıtıldı. otobüs validatörleri, feribot turnikeleri, DIT taksiler, otoyol ve köprü KGS gişelerinde de kullanılabiliyor. Bank Asya müşterisi olanlar da olmayanlar da bu uygulamadan yararlanabilecek." dedi. DIT Mobil'in Bank Asya nın teknoloji gücünün son ürünü olduğunu kaydeden Özdemir, şunları dile getirdi: "DIT Mobil ödeme sistemlerinin geleceğine dair bakış açımızın göstergesidir. Tüketicinin vazgeçilmezi olan cep telefonları ile ödeme ve diğer finansal uygulamaların birleşmesi kaçınılmazdır. Kısa geçmişine rağmen uluslararası ödüller alan birçok yenilikçi ürün ve hizmeti müşterilerine sunan bir banka olarak gelecek için hazırlıklarımızı şimdiden yapıyoruz. NFC teknolojisini kullanan çözümler halen gelişme sürecinde. Yeteri kadar NFC uyumlu telefonun piyasada bulunmaması bizi alternatif çözümlere yöneltti ancak gelişmeleri takip ediyoruz ve planlarımızı buna göre yapıyoruz. Bu projede çok değerli katkıları bulunan Watchdata ya, Smart- Soft a ve tabii ki MasterCard a teşekkür ediyorum. Umuyorum ki DIT Mobil genç yaşlı herkes tarafından büyük talep görecek. DIT Mobil ile yapılan işlemler, uygulama içindeki parametrelerin yönetimi ve kişiselleştirme tamamen havadan gerçekleştirilecek. DIT Mobil ile yapılan 35 TL altındaki harcamalar şifresiz olarak yapılıyorken kanuni sınır olan 35 TL üzerindeki harcamalar şifre kullanılarak yapılabilecek.

10 Bank Asya dan yola çıkanlara yönünü gösteren bir iflletme bankac l Tar m Destek Finansman Ektiklerinizi biçmenin vakti geldi! Turizm Destek Finansmanı Turizme gönül verenler büyük düflünsün diye! flyeri Arsa Al m Destek Finansmanı Kab na s mayan giriflimcilere! Franchising Finansman fllerinizi büyütmek, s n rlar n z aflmak için!

11 13 İkinci kriz dalgası mı geliyor? ERCAN BAYSAL T ürkiye'nin krizden çıkış süreci devam ederken, yurtdışından gelen haberler o kadar iyi değil. Düşük büyüme oranları ve yüksek kamu borçları sebebiyle ABD ve Avrupa sıkıntılı günler yaşıyor. Piyasalarda Küresel ekonomik krizde ikinci bir dip görülür mü? sözleri son dönemde sıkça vurgulanır hale geldi. Euro bölgesi ve Amerika dan gelen sinyallerin kötülüğü de olumsuz senaryo çizenlerin tezlerini güçlendiriyor. Ekonomistlere göre küresel ekonomide yaşanan sıkıntının temeli düşük büyüme sürecinden kaynaklanıyor. Yeni Normalde Büyüme adı verilen sürecin dünya ekonomileri için büyük risk taşıdığı belirtiliyor. ABD Başkanı Barack Obama nın ABD ekonomisinin resesyondan çıkarak yeniden büyümeye başlamasına rağmen, ilerlemenin acı verici biçimde yavaş olduğuna yönelik açıklaması da ikinci dipten daha çok uzun yıllar 2008 sonunda ABD'de patlak verip dünyayı dolaşan global kriz, etkilerini halen sürdürüyor. ABD tedbir alıp toparlanırken Avrupa'da yüzler henüz gülmüyor.

12 SAYI: 35 BANK AS YA devam edecek düşük büyüme sürecine girildiğine yönelik tespitleri güçlendiriyor. AB'de ortak para kullanan 16 ülkenin dahil olduğu Euro bölgesinde, enflasyon oranlarının düşmesine rağmen işsizlik oranının şubat ayından itibaren değişmeyerek yüzde 10'da kalması da endişeleri artıran bir başka etken olarak karşımızda duruyor. Dünya ekonomisinin temel sorunu ise düşük büyüme yılının son çeyreğinden başlayarak, 2010'un ilk çeyreğine kadar altı-yedi aylık dönemde ciddi toparlanma olmasına rağmen, son 5-6 aydır düşük oranlı büyüme sürecinde herhangi bir değişiklik olmaması ekonomi aktörlerini endişeye sevk ediyor. İşsizlik oranlarının düşmemesi ve yüksek kamu borçları sebebiyle özellikle Euro bölgesini önümüzdeki dönemde büyük sıkıntılar bekliyor. Ekonominin patronu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan a göre küresel ekonomik krizde ikinci bir dip ya da dalga ihtimal dışı değil. Dünyanın dev ekonomilerinin içinde bulunduğu durumu ise Vakıfbank başekonomisti Serkan Özcan kısaca özetliyor. Amerika ve Euro bölgesini önümüzdeki dönemde ciddi sorunların beklediğini belirten Özcan a göre Yunanistan ile başlayan İspanya ve Portekiz ile devam eden Avrupa daki kriz halının altına süpürüldüğü için sorunlar devam ediyor. Amerika nın problemi ise dolara olan güvenin azalmasıyla birlikte Hazine kâğıtlarında yaşanabilecek balon olarak gösteriliyor. Küresel kriz nedeniyle gelişmiş ülkelerin borç stoklarındaki artış tüm dünya ekonomilerini olumsuz yönde etkiliyor. Yüksek borç stokunun temizlenmesinin ve borçların makul seviyeye inmesinin uzun zaman alacak olması da devlet kâğıtlarının risk primlerinin artmasına neden oluyor. Bu ülkelerin devlet borçlanma kâğıtlarının sigorta risk primi çok yüksek. Örneğin İrlanda'nın risk primi 3,8, Portekiz'in 3,3, İspanya'nın 2,4, İtalya'nın 2,2. Kredi derecelendirme kuruluşlarının not artışı yapmamasına rağmen Türkiye nin risk primi yüzde 1,2 seviyesinde. Türkiye de ikinci dip riski yok 2010 yılının büyük bölümünde tüm para birimleri karşısında Euro nun değer kaybetmesi Avrupa daki ülkelere yönelik endişelerin dozajını artırıyor. İhracatının yaklaşık yüzde 50 sini bu bölgeye yapan Türkiye ise AB deki gelişmeleri yakından takip ediyor. Maliye Bakanı Meh-

13 15 met Şimşek e göre, Türkiye'nin küresel krizde ikinci bir dip nokta yaşama riski son derece düşük. Şimşek, Gelişmiş ülkelerin çok yavaş büyüdüğü bir dönemdeyiz, ama gelişmekte olan ülkelerin temelleri çok sağlam olduğu için global büyüme sağlıklı olmaya devam edecek.'' diyor. Dünya ekonomisinin genelinde bakıldığı zaman Avrupa ve Amerika'da ekonominin ciddi şekilde yavaşladığının görüldüğünü aktaran Şimşek, Türkiye, Brezilya, Çin, Hindistan gibi ülkelerin temelleri çok sağlam olduğu için global büyümenin sağlıklı olmaya devam edeceği görüşünde. 500 milyar dolarlık tedbir Euro bölgesinde bazı ülkelerin malî dengesizliklerinin sürdürülemez olduğu kabul edilirken, Avrupa kredi piyasalarındaki bozulma da devam ediyor. Euro bölgesi sorunlarının dünyanın yavaş büyüme sürecine girdiğine yönelik beklentilerin artmasıyla birlikte geri plana itildiği yorumları ağırlık kazanıyor. Uzmanlara göre Avrupa da etkileri devam eden krize ilişkin sorunların bir iki ayda alınabilecek likidite tedbirlerle çözülmesi mümkün değil. ABD'de ise bankacılık sistemine verilen paraların kredi talebi yeterli olmadığı için tekrar Merkez Bankası na gitmesi de sorunların büyümesine sebep olabilir. Ekonomistler ABD deki sorunların çözüme kavuşması için Amerika Merkez Bankası nın 500 milyar dolarlık varlık alımına başlayabileceğini kaydediyor. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a göre ikinci dalga ihtimali var.

14 SAYI: 35 BANK AS YA Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, ihtiyatlı beyanatlar veriyor. Toparlanma zaman alacak Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Jean-Claude Trichet, finansal krizden sonra bankalara verilen özel kredi desteğini aşamalı olarak azaltmanın zaman alacağını düşünüyor. Financial Times gazetesine demeç veren Trichet, piyasaların kademe kademe istikrara kavuşması nedeniyle olağanüstü önlemlerin aşamalı olarak azaltılmasının devam edeceğini kaydediyor. Trichet, Piyasa gittikçe normale döndüğü için piyasaya eşlik ediyoruz. Ancak bu zaman alacak bir süreç.'' diyor. Krizin hangi safhada olduğuna ilişkin soruya ise Trichet şu cevabı veriyor: Özellikle merkez bankaları ve diğer yetkililerin tetikte olması ve belirsiz bir ortamda olduğumuzu bilmesi gereken bir durumdayız.'' IMF: Türkiye de büyüme devam ediyor Uluslararası Para Fonu na (IMF) göre cari açıktaki hızlı büyüme, Türkiye için büyük oranda büyümedeki toparlanmayı yansıtıyor. Fon un Türkiye ile yapılan dördüncü madde görüşmelerine ilişkin raporunda, ''İhracattaki artışa rağmen, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla nın (GSYH) yüzde 5'ine hızla yaklaşması beklenen cari işlemler açığı, büyük oranda büyümedeki toparlanmayı yansıtıyor.'' deniliyor. Raporda, artan cari işlemler açığı ve hedefin üzerindeki enflasyonla birlikte ekonomideki büyümenin yakın dönemde güçlü olacağı, 2010 yılı için büyümenin yüzde 6-7 oranında olmasının beklendiği kaydedildi. Avrupa'daki belirsiz durumun yakın dönemde Türkiye'nin büyümesinde risk yaratacağına dikkat çekilen raporda, Avrupa'nın ihracat talebinin beklentilerin altında kalması (ekonomideki hareketliliğin azalması ve daha değerli Euro), AB bankalarından daha az fon sağlanması ya da Avrupa'da riskten kaçınmanın iç ve dış talebi azaltması ihtimaline işaret edildi.

15 17 Ekonomiler yavaşlıyor ama büyüme devam ediyor Global kriz sonrası birçok ülkede alınan sert tedbirler birçok ekonominin disiplin altına alınmasını sağladı. Uygulanan para politikaları sona ermek üzere. 2 DOÇ. DR. ERHAN ASLANOĞLU 009 yılının ilk çeyreğinde dünya ekonomisinin kısa dönemdeki gidişatına ilişkin tahminde bulunmak çok zor değildi. Başta dünyanın en büyük üç ekonomisi, ABD, Çin ve Japonya olmak üzere birçok ülkede uygulamaya konan genişletici para ve maliye politikaları öylesine güçlü uygulandı ki, ekonomilerin resesyondan çıkmaması, büyümeye geçmemesi pek mümkün değildi. Nitekim, öyle de oldu krizi öncesi yüzde 5 ortalama ile büyüyen dünya ekonomisi 2009 yılında yüzde 0,6 daraldıktan sonra yüzde 4 civarında bir büyüme sürecine girmiş görünüyor yılına yaklaşmakta olduğumuz bu günlerde, geleceği öngörmek 2009 yılına göre biraz daha güçleşmiş durumda aslında. Uygulanan para ve maliye politikalarının sonuna yaklaşmaya başlıyoruz. Ne zaman bu politikalardan çıkış olması gerektiği tartışılabilecek bir konu ama eninde sonunda çıkılması gerektiği tartışmasız bir durumdur. Çünkü, bir süre sonra bu politikaların kamu borç dinamikleri ve enflasyon üzerinde yaratacağı tahribatın sağlayacağı faydayı geçme riski bulunuyor. Bu yılın ilkbahar aylarında bazı AB ülkelerinde yaşanan kriz ve sorunu gidermek için ortaya konan büyük finansman desteği olası riskleri piyasalara çok iyi öğretti. Şimdi yanıtı aranan soru şu: Para ve maliye politikalarından çıkışın başlamasıyla beraber dünya ekonomisi özel tüketim ve yatırım harcamalarının desteğiyle ayakta kalabilecek ve istikrar kazanabilecek mi yoksa tekrar bir daralma süreci

16 SAYI: 35 BANK AS YA başlayacak ve ikinci bir dip mi yaşanacak? 1990 ların sonu ve 2000 li yılların başında tüketimin motoru, ABD başta olmak üzere, İngiltere, İspanya gibi Batı ülkeleriydi. Bu ülkelerdeki tüketiciler çok borçlandı, çok tüketti, az tasarruf etti ve bu ülkeler büyük dış açıklar verdi. Buna karşın, başta Çin olmak üzere Asya ülkeleri çok üretti, çok tasarruf etti, az tüketti ve önemli oranda dış fazlalar verdi. Bu resme bakıldığında çıkış umudunun nerede olabileceği de ortaya çıkıyor. ABD ve diğer Batı ülkelerinin eskisi gibi dünya ekonomisinde tüketimin motoru olabilmeleri çok kolay değil. Bu ülkelerde işsizlik çok yüksek, ücretler düşük, tüketici çok borçlu, ev fiyatlarının düşmesi nedeniyle servet kaybı yaşanıyor. Bu ülkelerin 2008 öncesine hemen dönmesini beklemek çok gerçekçi değil. Bu nedenle tüketimin motoru olması için doğal aday Çin ve diğer bazı Asya ülkeleriyle Brezilya ya da Rusya gibi tasarruf fazlası olan ülkeler oluyor. Burada, özellikle Çin in rolü çok büyük görünüyor. Bu ülke hem nüfusu nedeniyle ciddi bir iç pazar var etme potansiyeline hem de bütçe dengeleri nedeniyle kamunun destek vermesi için yeterince esnekliğe sahip. Her ne kadar mahallî idarelerin borçları konusunda soru işaretleri olsa da Çin in merkezi yönetim kamu borcunun GSYİH ya oranı yüzde 25 ler civarında seyrediyor. Bu oran ABD dahil birçok Batı ülkesinde yüzde 100 ve üzeri oranlarda bulunuyor. Bu nedenle, Çin in daha uzun süre dengeli bir para ve maliye politikası uygulayabilme olanağı da var gibi görünüyor. Burada sorulması gereken bir soru, özellikle Çin in böyle bir politika uygulamaya neden gerek duyacağı olabilir. Bu çok tartışılabilir bir konu olabilir ama şu bir gerçektir; Çin ekonomisi için yüzde 8 in altındaki büyüme oranları bir çeşit resesyonu ifade etmektedir. Bu oranın altına inildiğinde işsizlik artmaktadır. İşsizlik artışının Çin in siyasî istikrarını nasıl tehdit edebileceği geçmiş deneyimlerden bilinmektedir. Bu nedenle Çin hükümetinin de iç talebi desteklemesi ve büyümeyi güçlü tutmasının daha fazla beklenmesi gereken bir durum olduğunu düşünüyoruz. Çin in hızlı büyümesi hem bölgedeki diğer ülkeleri hem enerji ihracatçısı Rusya ve Brezilya gibi ülkeleri hem de makine ve teknoloji ihraç eden Almanya ve diğer bazı Batı ülkelerini pozitif etkiliyor. Elimizdeki son veriler, dünya ekonomisinde yavaş da olsa yukarıda bahsedilen çerçevede bir değişim yaşandığına işaret ediyor. Gelişmekte olan ülkelerdeki Dünya Ekonomisi Büyüme Tahminleri T 2010-T T Dünya 4,8 5,1 5,1 3,0-0,6 4,8 4,2 ABD 3,1 2,8 2,0 0,4-2,6 2,6 2,3 Euro Bölgesi 1,5 2,8 2,7 0,6-4,1 1,7 1,5 Japonya 1,9 2,4 2,3-1,2-5,2 2,8 1,5 Afrika 5,6 6,1 6,2 5,6 2,2 5,0 5,5 Orta Doğu 6,1 5,7 6,3 5,3 2,4 4,1 5,1 Brezilya 3,6 3,8 5,7 5,1-0,2 7,5 4,1 Rusya 6,9 7,4 8,1 5,6-7,9 4,0 4,3 Çin 10,4 11,6 13,0 9,6 9,1 10,5 9,6 Hindistan 9,0 9,8 9,4 6,4 5,7 9,7 8,4 Türkiye 8,4 6,9 4,7 0,9-4,7 7,8 3,6 Kaynak: IMF - World Economic Outlook, Ekim 2010

17 19 OECD Öncü Ekonomik Göstergeler Endeksi Sep Nov Jan Mar May Jul Sep kişi başına gelir gelişmiş Batı ülkeleri ile karşılaştırıldığında hâlâ çok küçük. Örneğin ABD de kişi başına ortalama gelir 50 bin Amerikan Doları civarında seyrederken bu rakam Çin için 4 bin dolar civarındadır. Çin ya da birçok gelişmekte olan ülkenin iç talebi ABD ve diğer Batı ülkeleri ile karşılaştırıldığında, global tüketimin lokomotifi olma konusunda daha zayıf kalacaktır. Para ve maliye politikalarından çıkış ile beraber dünya ekonomisinin daha yavaş bir büyüme sürecine girme ihtimali yüksek görünüyor. Yapılan çalışmalar geçmişte bu tür krizleri takip eden ilk 10 yılda büyüme rakamlarının önceki döneme göre yavaşladığına, işsizliğin ise başlangıç seviyelerine çabuk dönemediğine işaret etmektedir. Öncü ekonomik göstergeler de dünya ekonomisinin daha yavaş bir büyüme sürecine girdiğine işaret ediyor. Yukarıdaki grafik OECD Ülkeleri Bileşik Öncü Ekonomik Göstergeler Endeks'inin seyrini hem OECD geneli için hem de Türkiye için vermektedir. Dünya ekonomisi yüzde olasılıkla yavaş da olsa bir büyüme sürecine girecek gibi görünüyor. Bunun anlamı yüzde gibi bir olasılıkla daralma sürecine girme riskidir. Bu riski ortaya çıkarabilecek birçok faktör olabilir. Örneğin, ABD'de konut Nov Jan Mar May Jul Turkey OECD - Total OECD tarafından hazırlanan Öncü Ekonomik Göstergeler Endeksi'ne bakıldığında dünya ekonomisinin yavaş yavaş büyüme sürecine girdiği ortaya çıkıyor. fiyatlarının düşmeye devam etmesi ve konut kredilerinden kaynaklanan ikinci bir şokun daha yaşanması tetikleyici olabilir. Diğer taraftan, AB ekonomisinin yeterince toparlanamaması ve borç krizinin büyümesi önemli bir risk olarak karşımızda durmaktadır. Birçok gelişmekte olan ülke merkez bankasının verdiği aşırı likiditenin varlık fiyatlarını daha da şişirmesi ve bunun patlaması riski bulunmaktadır. Çin ve birçok gelişmekte olan ülkenin dünya ekonomisinin lokomotifi olma görevini iyi yönetememesi bir başka risk olarak karşımızda durmaktadır. Sonuç olarak, dünya ekonomisi yavaşlasa da büyüme devam ediyor ama temkini elden bırakmamakta fayda var gibi görünüyor.

18 SAYI: 35 BANK AS YA Tütün diyarıydı, zeytinin başkenti oldu HARUN ÇÜMEN Z eytin, tütün, köfte ve tavuk Akhisar denince ilk akla gelen ürünler. Son bir yılda ise Bank Asya 1. Lige çıkan Akhisar Belediyespor sayesinde tanınır hale geldi. Manisa iline bağlı Akhisar ilçesinin canlı ve gelişmiş bir bölgesel ticaret merkezi olma niteliği binlerce yıldan beri devam ediyor. Ege Bölgesi nin en büyük, Türkiye nin 13. büyük ilçesi ve 42 ilden büyük olan Akhisar ın ekonomisinin yüzde 70'i tarıma dayalı. İçinde kurulduğu ovanın verimli olması, şehrin her dönemde çok canlı bir ziraat merkezi olmasını sağladı. Manisa ilinin kalkınmasında çok önemli payı bulunan Akhisar da zeytin ve tütün önemli gelir kaynaklarından. İlçenin adı zeytin ve tütün kelimeleriyle neredeyse özdeşleşti. Akhisar ovasında 12 milyonu bulan zeytin ağacından Türkiye nin sofralık siyah zeytin üretiminin yüzde 35 i, yeşil zeytinin ise yüzde 70 i karşılanıyor. Akhisar, zeytin denizini andıran tarlalarıyla bu alanda dünya devi İspanya'nın Endülüs bölgesine benzetiliyor. Kalitesi ve zengin çeşitliliğiyle Akhisar zeytini Türkiye'de ve dünyada tanınırken zeytin pazarı ile fiyatların belirlenmesinde öncü rol oynuyor. Akhisar'ı zeytincilikte öne çıkaran sebeplerin başında güneş ve sürekli esen rüzgar geliyor. İklimi de Gemlik'e göre daha elverişli olan Akhisar, Domat, Uslu, Gemlik (trilye) ve Edremit-Ayvalık türlerinin yetiştiği ender yerlerden biri. Öyle ki artık Gemlik ve Ayvalık taki önde gelen firmalar Akhisar zeytin ve zeytinyağını alıp kendi ürünleriymiş gibi pazarlıyor. 245 sofralık zeytin işletmesi ve 35 zeytinyağı fabrikasının bulunduğu Akhisar'dan 42 ülkeye ihracat yapılıyor. Bu işletmeler yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlarken hasat mevsiminde çalışan sayısı 20 bini aşıyor. İlçe, zeytin üretiminden geçen yıl 250 milyon lira kazanır-

19 21 ken tarımdaki toplam geliri 613,5 milyon liraya ulaştı. Yılda 100 milyon dolar olan sofralık zeytin ihracatının 14 milyon doları ilçeden gerçekleştiriliyor. 6 ay sonra Zeytin İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ne kavuşmaya hazırlanan Akhisar, şubat ayında da Zeytin Kongresi'ne ev sahipliği yapacak. Son yıllarda tütün yetişen tarlaların çoğuna zeytin ağacı dikilmesine rağmen Akhisar geniş ve verimli ovası ile Türkiye toplam tütün üretiminin yüzde 10,3'ünü çıkarıyor. Yüksek kaliteli şark tipi Akhisar tütünü bütün dünyada tanınan ve aranan, tarımsal alanda ülkemizin en önemli ihraç ürünlerinden biri. Ziraat Odası na kayıtlı 28 bin çiftçi, zeytin ve tütünün yanı sıra buğday, mısır, pamuk, sebze, çekirdeksiz üzüm ile kavun üretimi yapıyor. İlçedeki geçim kaynaklarından biri de hayvancılık. Türkiye nin en büyük 500 sanayi kuruluşu sıralamasında 93. sıraya tırmanan Keskinoğlu nun yetiştirdiği kümes hayvanlarından üretilen piliç eti ve yumurta ile yüksek gelir elde ediliyor. Ayrıca viyol, yem, gübre ve zeytinyağı üretimi gerçekleştiren Keskinoğlu, ulaştığı 500 milyon liralık cirosu ve sağladığı kişilik istihdamla ilçe ekonomisinin lokomotifliğini yapıyor. Akhisar Organize Sanayi Bölgesi nde halen 22 firma faaliyet gösteriyor. 17 si inşaat, 7 de proje aşamasında tesis bulunuyor. Hazır giyimin önde gelen markalarından Rodi Mood un da sahibi olan Kazancı Ailesi ne ait Graniser Granit Seramik Fabrikası da kentin önemli sanayi kuruluşlarından. Organize Sanayi de ayrıca Kurnazlar Mobilya, Eko Boya, İlke Makine, Ali-Ersoy Çınarlı Tarım Aletleri, Akaş Gıda, Özer Kayın Tarım Aletleri, Gökler Gıda gibi firmaların fabrikası yer alıyor. Ayrıca ilçede büyük ve ağır sanayi kategorisine girmeyen toplam 77 adet küçük fabrika bulunuyor. İstanbul-İzmir karayolu üzerinde İzmir'e 80, Bandırmaya 190, İstanbul'a da 470 kilometre mesafede bulunan Akhisar ın yol üstü konumundan dolayı ulaşımın kolay sağlanması, ticarete önemli bir katkı sağlıyor. Yetiştirilen ürünlerin satıldığı pazaryerleri ve iç ticaretin yoğunlaştığı çarşı bölgesi, kentin ticarî hayatının hareketli noktalarını oluşturuyor. Birçok banka, dükkân ve otel, şehir merkezini tren istasyonuna bağlayan Tahir Ün Caddesi boyunca sıralanıyor. Akhisar daki en önemli zanaat dalları olan tabaklık, kavaflık, kalaycılık zamanla önemini kaybetti. Geçmişten kalıp günümüzde varlığını yaygın bir şekilde sürdüren zanaat dalı keçecilik. Ayrıca fayton ve minyatür at arabası imalatçılığı da devam ediyor. Akhisar, 42 şehirden daha büyük ve Türkiye'nin 13. ilçesi olarak öne çıkıyor. Ekonomisi yüzde 70 tarıma dayalı ilçede 12 milyondan fazla zeytin ağacı bulunuyor. Akhisar, Türkiye'nin zeytin depolarından biri!

20 SAYI: 35 BANK AS YA İLÇENİN İHRACATI GİDEREK ARTIYOR YIL İHRACAT (Bin TL) Orijinal süslemelerin işlendiği arabalar, turistik tesislerde sergileniyor. Geçmiş dönemlere ait el sanatları, günümüzde az sayıda insanın geçim kaynağını oluşturuyor. Akhisar, köftesiyle de meşhur bir ilçe. Akhisar'da 1928 yılından beri faaliyet gösteren Köfteci Ramiz ve Köfteci Hünkar ile ülke genelinde tanınan Akhisar köfte; soğan, orta yağlı kıyma ve tuzla yapılır, tereyağı ile yağlanmış sıcak pideyle sunulur. Asıl adı da macır (muhacir) köftesidir. Akhisar ilçesi yerli nüfusla birlikte büyük ölçüde Makedonya ve Batı Trakya göçmenlerinden oluşur. Çoğunluğu bugün Yunanistan Makedonya'sından gelen muhacirler Akhisar a kendi kültürlerini de getirmişlerdir. Şehir merkezinde çarşı içinde birkaç tane çok eski macır köftesi dükkânı vardı. Bu köklü ustaların torunları bugün dede mesleklerini geliştirerek marka haline dönüştürdü. Türkiye Cumhuriyeti nin ilk ekonomik kuruluşlarından biri olan Tütüncüler Bankası 17 Eylül 1924 te, Akhisar da kuruldu. 10 Nisan 1954 te adı Türkiye Tütüncüler Bankası olarak değiştirilen bankanın, değişik yerlerde şubeleri açıldı ve genel merkezi İzmir e taşındı. Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı Son yıllarda sahip değiştiren banka, önce Yaşarbank ardından Oyakbank son olarak da ING adını aldı. Günümüzde, kurumun kentte bir şubesi bulunması dışında Akhisar la bir ilgisi kalmadı. Akhisar da 90 hektarlık alana kurulu bir sigara fabrikası bulunuyor yılında dönemin Başbakanı Süleyman Demirel tarafından temeli atılan fabrika projesi için 250 milyon dolar harcanırken bazı kısımlarının ve makinelerin tamamlanamaması sebebiyle faaliyete geçemedi. Bir türlü açılamayan fabrika, Tekel in borçları sebebiyle Maliye Bakanlığı na devredildi. HER DEVRİN ÖNDE GELEN ŞEHRİ Beş bin yıllık bir tarihe sahip olan Akhisar, antik çağlardan beri önemli yolların kavşağında, tanıklık ettiği birçok devir ve kültürü hazmederek, bu özelliğini korumuş. Yeryüzünde paranın ilk kez kullanıldığı şehirlerden biri olan ve Hiristiyanlığın ilk yedi kilisesinden birinin (Thyateira) kurulmuş olduğu Akhisar, Osmanlı İmparatorluğu devrinde de büyük bir kaza merkezi olarak önemini korurken, günümüzde kendisine bağlı 9 belde ve 86 köyüyle yine canlı bir bölgesel merkez olma özelliğini sürdürüyor. Akhisar, tarih

21 23 boyunca Etiler, Akadlar, Lidyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Saruhanlılar ve Osmanlılar yönetiminde kaldı. Lidyalılar zamanında senatosuyla, kalabalık nüfusuyla ve zenginliğiyle önemli bir şehir oldu. Bizans İmparatoru Konstantin tarafından Gölmarmara'ya sürülen Tyeder, Akhisar'ın şimdiki istasyonla hastane arasına beyaz bir kale yaptırmasıyla birlikte, eski Tyatir adı Aspro Kastro oldu. Aspro (Ak) Kastro (Hisar) anlamına geliyor de Türklerin yönetimine geçince, Aspro Kastro adı Türkleştirilerek Akhisar oldu. Günümüzde Helenistik tablet ve lahit hastane bahçesinde görülebilir. Eski bir bina kompleksi ve bazı sütunlu yol kalıntıları ilçenin merkezindeki arkeolojik park olarak düzenlenen Tepemezarı nda yer alıyor da Osmanlıların yönetimine geçen Akhisar, 1923 e kadar Saruhan Sancağı'nın kazası olarak yönetildi. 1927'de Saruhan vilayeti'nin adı Bakanlar Kurulu'nca Manisa Vilayeti olarak değiştirilince Akhisar da, Manisa vilayetinin kazası oldu yılları arasında Yunan işgali altında kalan Akhisar, 6 Eylül 1922 de düşman işgalinden kurtuldu. Eski bir Bizans kilisesi ve muhtemelen daha önceki bir Roma tapınağı olan bina ise 1400 lü yıllarda camiye dönüştürülmüş. Günümüzde Ulucami (Büyük Camii) adıyla ibadete açık olan binanın Hıristiyanlığın ünlü Yedi Kiliselerin den biri olduğu da rivayet ediliyor. AKHİSAR I TANIYALIM Şehir nüfusu: İlçe nüfusu: Yüzölçümü: kilometrekare Rakım: 94 metre Kaymakam: Mustafa Çek Belediye Başkanı: Salih Hızlı (AK Parti) Website: verileri AKHİSAR, 2009 DA TARIMDAN 613 MİLYON LİRA KAZANDI TARIM TİPİ Zeytincilik Tarla bitkileri Hayvancılık Sebzecilik Bağcılık Meyvecilik TOPLAM GELİRİ (Bin TL)

22 SAYI: 35 BANK AS YA Hedefimiz Akhisar'da ilk beş banka arasında yer almak Geçen yıl aralık ayında açılan Bank Asya Akhisar Şubesi müşterilerinin her türlü bankacılık işlemi üzerine odaklanarak pazar payını arttırmayı hedefliyor. MELİKE NAZLI E konomisi ağırlıklı olarak endüstriyel tarım üzerinde yoğunlaşan Akhisar'da bankacılık hızla büyüyor. Toplam 16 bankanın faaliyet gösterdiği ilçede Bank Asya ilk katılım bankası ve birinci yılını yeni doldurdu. Çok yeni bir şube olmasına rağmen dinamik yapısıyla ilçenin ekonomisinde yerini alan Bank Asya özellikle Akhisar Belediyespor'un 1. Lig'de yer almasıyla birlikte daha da ön plana çıktı. Toplam 11 personelle hizmet veren Bank Asya Akhisar Şubesi'nin müdürü Niyazi Mutlu Şendur ile projeleri konuştuk. Sektörde ve Bank Asya da kaç yıldır hizmet veriyorsunuz? 1999 yılında bankacılığa bir kamu bankasında başladım. Sektörde 11 yılımı doldurdum. 4 senedir de Bank Asya ailesinin içerisindeyim. Şube olarak hangi bankacılık enstrümanları ile ön plandasınız? Müşteri portföyümüzü geniş tutup müşterilerimizin her türlü bankacılık işlemlerini yapmak istiyoruz. Dolayısıyla Akhisar da bankacılık işlemlerinin her alanı bizim için çok önemli. Bu nedenle her enstrümanda pazardan pay alma gayreti içerisindeyiz. Böyle olunca şu enstrüman bizim için öncelikli demiyoruz. Genel müdürlüğümüzün politikalarını ve hedeflerini de dikkate alarak, mevduat, kredi kartı, pos sayısı, bireysel krediler ve ticarî kredilerin hepsinde hızlı bir çalışma ve gayret içerisindeyiz ve çok şükür bu gayretimizin semeresini de alıyoruz.

23 25 Akhisar da diğer bankalar ya da katılım bankaları içindeki konumunuz nedir? Akhisar da bizim haricimizde 15 banka daha var. Biz 16. bankayız. Tek katılım bankasıyız. Akhisar da çok ciddi ve agresif bir rekabet söz konusu. Açılır açılmaz bu rekabetin içinde bulduk kendimizi. Akhisarlı olmam ve daha önceden de Manisa şubesinde çalışmam sebebiyle Akhisar ın potansiyelini ve ticarî yapısını biliyordum. Şubemiz açılınca da kendimce bazı hedefler koydum. Hem mevduat hem kredi kısmında. Şu anda da bu hedefler doğrultusunda rakamlara ulaştık. Bu rakamlar da bizi 16 banka arasında önemli bir noktaya getirdi. Hedefimiz kısa bir süre içersinde Akhisar'da ilk 5 banka arasına girmek. Akhisar Belediyespor Bank Asya 1. Lige çıktı, bu sizin iş hacminizi, müşteri potansiyelinizi nasıl etkiler? Şubemizin açılması Akhisar Belediyespor un Bank Asya 1. Lige çıkması ile çakıştı. Bu bizi çok mutlu etti. Birçok müşterimiz Bank Asya Akhisarspor a uğurlu geldi yorumunu yaptı. Tabii ki Akhisar piyasasında tanınmamızda katkısı oldu. Müşteri potansiyelimize katkısı olacağına inanıyoruz. Takımın ligde göstereceği başarı bankamızın ismi ile özdeşleşecektir. Çünkü insanlar direkt Bank Asya Ligi diyor. Birinci Lige takım gönderen Akhisar da nasıl bir heyecan yaşanıyor? Akhisar Türkiye nin önemli ilçelerinden. Akhisar Belediyespor un Bank Asya Ligine çıkması tarihi bir başarı. Bu şehre büyük bir heyecan getirdi. Hem sportif faaliyetlerin artması hem de Akhisar ın isminin duyulması Akhisar halkını memnun ediyor. Takım, maçlarını evinde kalabalık bir seyirci önünde oynuyor. Ancak sahası yetersiz. Böyle olunca da yeni stat yapılması gündemde. Bu da hem şehrin güzel bir tesise kavuşması hem de daha fazla ticarî faaliyet olması demek. Bu durumda Akhisar a katkı sağlayacağı için esnaf ve halk takımın başarısı için büyük destek vermektedir. Akhisar Belediyespor un Bank Asya 1. Lig de yer almasının şubenizin bilinirliğine kattığı avantajlar nelerdir? sezonunda bu takımın hedefi Bank Asya Ligi'ne çıkmaktı. Bu sebepten 2 yıldır şehrin her yerinde ve yerel basında Bank Asya ismi geçti. Adeta dillere pelesenk oldu. Şubemiz açılmadan şehirde Bank Asya fırtınası esiyordu. Akhisarlıların ve Akhisar taraftarlarının Bank Asya'ya karşı tutumu değişti mi? Takımın başarısında en büyük payı olan taraftar 2 yıldır Bank Asya Ligi rüyası görüyordu. Lige çıkmakla bu rüya gerçekleşti. Ardından forma sponsorluğumuz neticesinde Akhisarspor a en büyük maddi desteği vermemiz de taraftarı fazlası ile memnun etti. Birçok fanatik taraftar da bunu dile getirdi. Takım kurulduğundan bu yana en büyük maddî destek bankamızca verilmiş oldu. Şubenin Akhisar ın ekonomik yapısı içindeki konumu nedir? Şube olarak zeytincilik sektörüne destek vermek hedefindeyiz. Bu amaçla da önemli bir firma ile irtibata geçilmiş ve çalışmalar başlatılmıştır. Ayrıca yeni gelişen sanayi tesisleri ve beyaz et sektörü bizim için önemli. Bu tip firmalarla da proje bazlı çalışmalar yapılacak. İlk katılım bankası olmamız sebebiyle faiz hassasiyeti olan birçok vatandaş, parasını bize getirerek sisteme dahil etti. Hedefleriniz neler? Katılım bankacılığı prensipleri doğrultusunda Akhisar ekonomisine katkı sağlamak daha sonra da bankamız adına para kazanmak. Bu hedeflere ulaşmak için açıldığımız günden bu yana Akhisar esnafını ziyaret ederek sistemizi anlatıyoruz. Bu konuda da önemli teveccüh görüyoruz. Bank Asya Akhisar Şube Müdürü Niyazi Mutlu Şendur

24 SAYI: 35 BANK AS YA Benzema Mesut Özil Angel di Maria Kaka Bacasız sanayinin patronları tasarrufa yöneldi Türkiye Spor Toto Süper Ligi'nde bu sezon mücadele eden 18 ekip içinde en pahalı takım Fenerbahçe olurken onu Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor izledi. BAYRAM KAYA G lobal malî kriz, transfere 'su gibi para harcayan' futbol kulüplerini de tasarrufa yöneltti. İspanyol, İngiliz, Alman ve İtalyan liglerinin dev takımları, bu yıl transfere ayırdıkları parayı yarıya düşürdü. Kulüpler geçen sezon transferler için 1 milyar Euro harcarken bu yıl 600 milyon Euro ayırdı. Türk takımları ise kadrolarını güçlendirmek için 70 milyon Euro harcadı. Süper Lig in devleri Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor kadrolarına Querasma, Guti, Misimoviç, Pino, Niang, Dia ve Jaja gibi yıldızları katarak güçlerine güç kattı. Atılan bu imzalar ister istemez takımların reklam ve sponsorluk anlaşmalarına da yansıdı. Türkiye Spor Toto Süper Ligi'nde sezonunda mücadele edecek 18 takım içinde en pahalı takım Fenerbahçe olurken onu sırasıyla Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor izledi. Öte yandan, Süper Lig'de bu sezon mücadele eden 18 takımın toplam değeri 743 milyon 350 bin Euro yu bulurken, takımların kadrolarındaki en pahalı yıldız olarak Arda Turan ön plana çıktı. Pek çok dev banka ve şirketin batmasına yol açan küresel ekonomik kriz, futbol endüstrisine de darbe vurdu. Kulüpler, transfere harcadıkları bütçeyi önceki yıllara göre neredeyse

ASYA KATILIM BANKASI A.Ş. 2013 Faalİyet Raporu. Kapılarımız size hep açık

ASYA KATILIM BANKASI A.Ş. 2013 Faalİyet Raporu. Kapılarımız size hep açık 2013 Faalİyet Raporu Kapılarımız size hep açık Kapılarımız size hep açık 1996 yılında, Türkiye de bankacılık anlayışına yepyeni bir boyut getirmek için yola çıktığımız günden bugüne 17 yıl geçti. O günden

Detaylı

KOCAELİ SANAYİ ODASI aylık resmi yayın organıdır SAYI 90 MART 2014. Denizatı Petrokimya A.Ş. Genel Müdürü A. Şafak AKMİL:

KOCAELİ SANAYİ ODASI aylık resmi yayın organıdır SAYI 90 MART 2014. Denizatı Petrokimya A.Ş. Genel Müdürü A. Şafak AKMİL: ODAVİZYON KOCAELİ SANAYİ ODASI aylık resmi yayın organıdır SAYI 90 MART 2014 HER ŞEY HAYAL ETMEKLE BAŞLAR!.. DUAYEN Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Necmettin Bitlis in ağzından ders gibi bir başarı

Detaylı

Son 5 Yılda Borsadaki Yabancı Yatırımcı Sayısı

Son 5 Yılda Borsadaki Yabancı Yatırımcı Sayısı www.boryad.org Eylül - Ekim - Kasım Yıl: 9 Sayı: 56 Pages, 51-62 Tofaş CEO su Kamil Başaran Konut Satışları Azalıyor Yeni Tebliğ Halka Arz Çalışmalarını Olumsuz Etkiler mi? Kardemir Genel Müdürü Fadıl

Detaylı

AFRIKA KEŞFEDILMEYI BEKLIYOR

AFRIKA KEŞFEDILMEYI BEKLIYOR Koç Topluluğu Yayını Haziran 2013 Sayı 402 BizdenHaberler AFRIKA KEŞFEDILMEYI BEKLIYOR Afrika nın gelişen ekonomisi dünya devlerinin odak noktası oluyor. Olimpiyatlar İ NSANLA yapılır 87 yıldır sanayide

Detaylı

HÜRRİYET GAZETESİ...2

HÜRRİYET GAZETESİ...2 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 12.05.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 Dolarda yüksek ateş sürüyor Bali: Bankaların asıl işi kredi vermek, yoksa dükkanı kapatalım Cari açık piyasayı bozdu dolar 1.58 lirayı

Detaylı

2013 FAALİYET RAPORU ODEABANK 2013 F AALİYET RAPORU

2013 FAALİYET RAPORU ODEABANK 2013 F AALİYET RAPORU 2013 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER Bir Bakışta Odeabank 02 Kısaca Odeabank 04 Bank Audi Grubu Hakkında 05 Misyon, Vizyon ve Değerler 07 Stratejik Hedeflerimiz 08 Başlıca Göstergeler 10 Öne Çıkan Gelişmeler

Detaylı

Sürekli Gelişim ve İnovasyon 84. Organizasyon ve Süreç Gelişim 85. Ürün Geliştirme ve İnovasyon Yönetimi 86. Yenilikçiyiz

Sürekli Gelişim ve İnovasyon 84. Organizasyon ve Süreç Gelişim 85. Ürün Geliştirme ve İnovasyon Yönetimi 86. Yenilikçiyiz İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 - Sunuş 4. Yıllık Faaliyet Raporu Uygunluk Görüşü 5. Olağan Genel Kurul Gündemi Garantİ Hakkında 8. Kurumsal Profil, Ortaklık Yapısı 9. Vizyonumuz, Misyonumuz, Stratejimiz 10. Stratejimizin

Detaylı

GARANTİ HER YERDE her yerde G A R A N T İ B A N K A S I 2 0 1 3 F A A L İ Y E T R A P O R U

GARANTİ HER YERDE her yerde G A R A N T İ B A N K A S I 2 0 1 3 F A A L İ Y E T R A P O R U GARANTİ her HER YERDE yerde 2013 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 - Sunuş 4. Yıllık Faaliyet Raporu Uygunluk Görüşü 5. Olağan Genel Kurul Gündemi Garantİ Hakkında 8. Kurumsal Profil, Ortaklık Yapısı

Detaylı

ABONE OLUN 10 SAYI FİYATINA 12 SAYI ADRESİNİZE GELSİN 70 TL SEMT: İLÇE: POSTA KODU: İL: ÖĞRENİM DURUMU: İLKÖĞRETİM ORTAÖĞRETİM ÜNİVERSİTE LİSANSÜSTÜ

ABONE OLUN 10 SAYI FİYATINA 12 SAYI ADRESİNİZE GELSİN 70 TL SEMT: İLÇE: POSTA KODU: İL: ÖĞRENİM DURUMU: İLKÖĞRETİM ORTAÖĞRETİM ÜNİVERSİTE LİSANSÜSTÜ den BÜYÜK FIRSAT! ABONE OLUN 10 SAYI FİYATINA 12 SAYI ADRESİNİZE GELSİN 84 TL YERİNE 70 TL ADI ve SOYADI: TELEFON : (0 ) EV İŞ DAHİLİ CEP TELEFONU: (0 ) e-mail @ Dergiyi teslim almak istediğiniz adres:

Detaylı

Editörden RİSKLER FIRSATA DÖNER Mİ? TEKSTİL İŞVEREN. Sayı: 370 - Ocak 2011 1

Editörden RİSKLER FIRSATA DÖNER Mİ? TEKSTİL İŞVEREN. Sayı: 370 - Ocak 2011 1 Editörden TEKSTİL İŞVEREN RİSKLER FIRSATA DÖNER Mİ? 370 - Ocak 2011 Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası Adına İmtiyaz Sahibi HALİT NARİN Sorumlu Yazı İşleri Müdürü AV. BAŞAR AY Yayın Danışma

Detaylı

TÜRK YE Y DÜNYA KESFETT ENERJ SEKTÖRÜNDE LK ADIMLAR ATILDI. Yedi Boydak fiirketi EN BÜYÜK. çinde. Rifat Hisarc kl o lu: nsan m z Kab na S m yor

TÜRK YE Y DÜNYA KESFETT ENERJ SEKTÖRÜNDE LK ADIMLAR ATILDI. Yedi Boydak fiirketi EN BÜYÜK. çinde. Rifat Hisarc kl o lu: nsan m z Kab na S m yor SONBAHAR 2010 SAYI 22 B ZB ZE, BOYDAK HOLD NG YAYINIDIR. ÜÇ AYDA B R YAYINLANIR. SAYI 22 SONBAHAR 2010 DÜNYA TÜRK YE Y KESFETT. Yedi Boydak fiirketi EN BÜYÜK 500 çinde Rifat Hisarc kl o lu: nsan m z Kab

Detaylı

Koç Topluluğu Yayını Ocak 2012 Sayı 385. BizdenHaberler YENİ YILA YENİ UMUTLARLA GİRİYORUZ...

Koç Topluluğu Yayını Ocak 2012 Sayı 385. BizdenHaberler YENİ YILA YENİ UMUTLARLA GİRİYORUZ... Koç Topluluğu Yayını Ocak 2012 Sayı 385 BizdenHaberler YENİ YILA YENİ UMUTLARLA GİRİYORUZ... Ülkem İçin kan veriyorum kampanyalarında son iki yıldır kan bağıºçısı olduk, yüz binlerce hayata dokunduk. Bu

Detaylı

Sunuş. Bölüm I: Sunuş

Sunuş. Bölüm I: Sunuş Sunuş Bölüm I: Sunuş 006 Kısaca Bank Asya 007 Vizyon, Misyon, Stratejik Hedefler 008 Başlıca Göstergeler 010 Bank Asya nın Sektördeki Konumu 012 Bank Asya nın Büyüme Stratejisi 016 Bank Asya Kilometre

Detaylı

2010 da hedeflerimiz daha büyük! l Halkbank'tan reel ekonomiye destek: 2009'da sektördeki kredi artışının % 26,3'ü Bankamızdan.

2010 da hedeflerimiz daha büyük! l Halkbank'tan reel ekonomiye destek: 2009'da sektördeki kredi artışının % 26,3'ü Bankamızdan. 20 H A L K B A N K T A Halkbank Kurumsal İletişim Dergisi İki Ayda Bir Yayımlanır Mart - Nisan 2010 Sayı: 20 20 2010 da hedeflerimiz daha büyük! Mart - Nisan 2010 l Halkbank'tan reel ekonomiye destek:

Detaylı

İçindekiler Bölüm I - Odeabank a Genel Bakış 5 Bölüm II - Yönetim ve Kurumsal Yönetim Politikaları 44 Bölüm III Finansal Bilgiler 68

İçindekiler Bölüm I - Odeabank a Genel Bakış 5 Bölüm II - Yönetim ve Kurumsal Yönetim Politikaları 44 Bölüm III Finansal Bilgiler 68 İçindekiler Bölüm I - Odeabank a Genel Bakış 5 Misyonumuz, Vizyonumuz, Değerlerimiz 6 Stratejik Hedeflerimiz 7 Bank Audi Grubu Hakkında 8 Ana Sözleşme Değişikliği ve Sermaye Yapısı 9 Banka Bilgileri 10

Detaylı

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r 01 ERGOBizK fl 2010-Say ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r Ak n Kozano lu: "Ana hedefimiz, sahip oldu umuz küresel güç ve tecrübeyle Türkiye sigorta ve emeklilik pazar nda daima

Detaylı

ñálqghnlohu %$ì.$1.$3$..21868 7 <$<,1 <,/',=/$5, .$3$..21868 7 5.ñ<( (.2120ñ6ñ 6(.7 5 3(5$.(1'( 6(.7 5 3(5$.(1'( %$ì$5, <. 6 $/,ì9(5ñì 0(5.

ñálqghnlohu %$ì.$1.$3$..21868 7 <$<,1 <,/',=/$5, .$3$..21868 7 5.ñ<( (.2120ñ6ñ 6(.7 5 3(5$.(1'( 6(.7 5 3(5$.(1'( %$ì$5, <. 6 $/,ì9(5ñì 0(5. 2 4 ocak 11 7 8 18 78 8 Tükelmat 7 Değerli EGİAD Yarın Okuyucuları; Yeni bir EGİAD döneminde üstlenmiş olduğumuz görev için başta EGİAD ın gerçek sahipleri üye dostlarımız olmak üzere destek veren herkese

Detaylı

ASYA KATILIM BANKASI A.Ş. Faaliyet Raporu 2012

ASYA KATILIM BANKASI A.Ş. Faaliyet Raporu 2012 Faaliyet Raporu 2012 Bölüm 1/Sunuş 02 Kısaca Bank Asya 05 Vizyon, Misyon, Stratejik Hedefler 06 Başlıca Göstergeler 08 Bank Asya nın Sektördeki Konumu 010 Bank Asya ile Diğer Katılım Bankalarının Karşılaştırılması

Detaylı

Kur riski nasıl yönetilmeli?

Kur riski nasıl yönetilmeli? TEKSTİL İŞVEREN Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası aylık dergisi 104. Uluslararası Çalışma Konferansı Cenevre de toplandı SAYI: 413 TEMMUZ 2015 Eğitime adanmış bir hayat: Lütfi Paker UPK Başkanı

Detaylı

Aralık 1988 - Kasım 2014 tarihleri arasında BIST100 Endeksi ne yatırılan 100 TL, en yüksek getiriyi sağlayarak 459 TL ye çıktı

Aralık 1988 - Kasım 2014 tarihleri arasında BIST100 Endeksi ne yatırılan 100 TL, en yüksek getiriyi sağlayarak 459 TL ye çıktı BORSA İSTANBUL YÖNETIM KURULU BAŞKANI İBRAHIM TURHAN: Stratejik ortakla seçkin borsalar arasına gireriz 1873 yılında Türkiye nin ilk borsası Dersaadet Tahvilat Borsası nın kurulmasıyla başlayan yolculukta

Detaylı

Bizi biz yapan değerlerimiz.

Bizi biz yapan değerlerimiz. Bizi biz yapan değerlerimiz. Türk İslam Sanatları; gücünü sabır, sevgi ve devamlılıktan alıyor. Onlar, sahip oldukları benzersiz motifler kadar, taşıdıkları manevi unsurlardan dolayı da değerli. Ve yüzyıllardır

Detaylı

Đzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Sanayi Parseli Açık Artırma Đhale Đlanı

Đzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Sanayi Parseli Açık Artırma Đhale Đlanı Đzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Sanayi Parseli Açık Artırma Đhale Đlanı Ülkemizin en modern ve en büyük Organize Sanayi Bölgelerinden, 600 fabrikanın üretim yaptığı, 21.000 m 3 /gün kapasiteli Atık

Detaylı

İSTOÇHayat HAVAİ HATTININ YERALTINA ALINMA ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI İSTOÇ TAKİ OTOPARKLARDA BİLETLİ SİSTEME GEÇİLDİ SEKTÖR İNCELEME OYUNCAK GIDA

İSTOÇHayat HAVAİ HATTININ YERALTINA ALINMA ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI İSTOÇ TAKİ OTOPARKLARDA BİLETLİ SİSTEME GEÇİLDİ SEKTÖR İNCELEME OYUNCAK GIDA İ STOÇ Tİ CARET MERKEZİ Nİ N ÜCRETSİ Z YAYIN ORGANIDIR. İSTOÇHayat EKİ M-KASIM-ARALIK 2012 SAYI:33 HAVAİ HATTININ YERALTINA ALINMA ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI İSTOÇ TAKİ OTOPARKLARDA BİLETLİ SİSTEME GEÇİLDİ

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 10.02.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...7 SABAH GAZETESİ...13 RADİKAL GAZETESİ...

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 10.02.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...7 SABAH GAZETESİ...13 RADİKAL GAZETESİ... TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 10.02.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 Yunanistan ın boyun eğmesi yetmedi 130 milyar Euro reformları bekleyecek Bankaların işletme giderlerini 'vatandaş' karşıladı Bazı bölgelerde

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 11.02.11 1

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 11.02.11 1 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 11.02.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ 2 Bernanke: Gevşek para politikasına devam ECB yeniden tahvil almak zorunda kaldı Vize duvarı yıkıldı, Almanya mahkeme kararını uygulamalı

Detaylı

tel: 232 faks : 232 458 54 04 www.teknofset.com www.teknofset.com bilgi@teknofset.com www.teknofset.com 232 faks

tel: 232 faks : 232 458 54 04 www.teknofset.com www.teknofset.com bilgi@teknofset.com www.teknofset.com 232 faks 5632 sokak no: 2626 5632 sokak no: 26 5632 sokak no: ç aççm dmidb im r iirr diibb/ii i/z/ im izzm aam teltel 458 5858 0909 tel: 232 232 458 58 09 :: 232 458 232 458 54 04 faks : 232 458 54 04 faks : faks

Detaylı

H A L K B A N K T A. l Toplam kredilerimiz 115 milyar TL l Safranın anavatanı: Safranbolu

H A L K B A N K T A. l Toplam kredilerimiz 115 milyar TL l Safranın anavatanı: Safranbolu H A L K B A N K T A 44 Halkbank Kurumsal İletişim Dergisi İki Ayda Bir Yayımlanır Mart - Nisan 2014 Sayı: 44 l Toplam kredilerimiz 115 milyar TL l Safranın anavatanı: Safranbolu H A L K B A N K T A 1

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 19.01.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...7 SABAH GAZETESİ...14 RADİKAL GAZETESİ...

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 19.01.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...7 SABAH GAZETESİ...14 RADİKAL GAZETESİ... TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 19.01.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 IMF nin ateş gücü 1 trilyon dolara çıkıyor Gelişenlerin en kırılganısınız büyümeniz yüzde 2.9 u geçmez Dönüşümün KDV si 36 milyar dolar

Detaylı

HÜRRİYET GAZETESİ...3 MİLLİYET GAZETESİ...14 SABAH GAZETESİ...23 RADİKAL GAZETESİ...27 HABERTÜRK GAZETESİ...30

HÜRRİYET GAZETESİ...3 MİLLİYET GAZETESİ...14 SABAH GAZETESİ...23 RADİKAL GAZETESİ...27 HABERTÜRK GAZETESİ...30 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 27.10.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...3 Dış açık rekor kırdı Yunanistan'ın borçlarının yarısı siliniyor Katkılı benzin ve motorinde de indirim Merkel-Sarkozy 1.5 trilyon Euro

Detaylı

Dosya Gayrimenkul. Röportaj Kobi: Dişbudak Genpor Afyon Şubesi Aksaray İstanbul Şubesi. Yemek Kültürü Yöresel Et Yemekleri

Dosya Gayrimenkul. Röportaj Kobi: Dişbudak Genpor Afyon Şubesi Aksaray İstanbul Şubesi. Yemek Kültürü Yöresel Et Yemekleri ÜÇ AYLIK İLETİŞİM DERGİSİ / 2014 / SAYI 30 Dosya Gayrimenkul Röportaj Kobi: Dişbudak Genpor Afyon Şubesi Aksaray İstanbul Şubesi Yemek Kültürü Yöresel Et Yemekleri Gelişme-Kanuni Düzenleme İş Güvenliği

Detaylı