MEDYA OKULU ŞEHİR: TEKNOLOJİ İLE DEĞİŞEN MEDYA DERS PROGRAMI:

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MEDYA OKULU 2013 @ ŞEHİR: TEKNOLOJİ İLE DEĞİŞEN MEDYA DERS PROGRAMI:"

Transkript

1 MEDYA OKULU ŞEHİR: TEKNOLOJİ İLE DEĞİŞEN MEDYA 1. hafta - 9 Kasım 2013 DERS PROGRAMI: Açılış Konuşması: Habercilikte yeni vizyon Değişen medya ortamı, haberciliğin temelleri, haberde kalite oluşturma ve haberciliğin ne yöne evrildiği ile bu alanda nasıl fark yaratılabileceği üzerine vizyoner bir açılış konuşması Geleceğin medyasında haber ajansının yeri ne olacak? Dersin amacı, basındaki hızlı ve güvenilir haber akışını sağlayan, kitle iletişim araçlarının haber ve görüntü ihtiyacını önemli ölçüde karşılayan haber ajanslarının işleyiş şeklini ortaya koymaktır. Bu derste, sahip oldukları uzman kadrolar ve sürekli geliştirdikleri teknolojiler ile haber ajanslarının haber alma ve yayma işlevini nasıl yerine getirdiğini göreceğiz. Ajanslarda en çok ihtiyaç duyulan kadroların neler olduğunu öğrenirken, bu sektörün teknolojiyi kullanarak geleceğe nasıl hazırlandığı konusunda bilgi sahibi olacağız Söyleşi ve röportaj teknikleri Dersin amacı şu soruları cevaplamaktır: Söyleşi ile röportaj arasındaki farklar nelerdir? Etkili bir söyleşi nasıl yapılır, etkili bir röportaj nasıl yazılır? Söyleşi ve röportaj sanatında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bir söyleşiye yahut röportaja hazırlanma sürecinde neler yapılmalıdır? Bu derste, söyleşi ile röportajın aynı şey olmadığı; bu alanda çalışmaya yeni başlayanlar için söyleşi ve röportajın kendine özgü kuralları, incelikleri anlatılacaktır. 13: Değişen hukuk sisteminde adliye muhabiri olmak Dersin amacı, adliye muhabirliğinin püf noktalarına ışık tutarken, katılımcıyı Türkiye'deki yargı sisteminin işleyişi, yasalardaki belli başlı maddeler ve yargı üzerine geliştirilen politikalar ile tanıştırmaktır. Bu derste, suç kapsamına giren olayların haber yapılmasında nelere dikkat edilmesi gerektiği; adliyeye intikal etmiş olayları haber yapabilmenin incelikleri anlatılacaktır. 2. hafta - 16 Kasım Sınırların kalktığı dünyada dış habercilik Dersin amacı, haber kurumlarındaki Dış Haber birimlerinin işleyiş şekline ışık tutmaktır. Bu derste, dış haberde dış siyasetin rolü, yabancı istihbarata dayalı haberlerde dikkat edilmesi gereken unsurlar işlenecek; çatışma bölgelerine yollanan muhabirlerin tecrübeleri üzerinden embedded gazetecilik kavramı incelenecektir.

2 Başkentte gazeteci olmak Dersin amacı, başkent / diplomasi haberciliği alanında dünyada ve ülkemizde var olan genel geçer pratikleri ortaya koymaktır. Bu derste, diplomasi / başkent haberciliğinin incelikleri anlatılacaktır Sayıları habere dönüştüren meslek: ekonomi gazeteciliği Dersin amacı, ekonomi haberciliğinde gerekli olan ekonomik veri ve bulguları üretebilme ve analiz edebilme uzmanlığına giriş sağlamaktır. Bu derste, temel ekonomik kavramların yanı sıra, ekonomiyle ilgili kaynakların nasıl elde edilebileceği ve nasıl yorumlanabileceği anlatılacaktır. 3. hafta - 23 Kasım Tıp dünyasından sağlık lı haber vermek Dersin amacı, son zamanlarda fazlasıyla yükselişe geçen sağlık muhabirliğini irdelemek, sağlık ve medya ilişkisinin önemine ışık tutmaktır. Bu derste, iyi bir sağlık muhabirinin sahip olması gereken nitelikler, sağlık verilerine nasıl ulaşılabileceği, uzman doktorlardan görüş almanın önemi, iyi ve nitelikli sağlık haberi yapmanın incelikleri aktarılacaktır Futbol değil spor haberciliği Dersin amacı, iyi ve etkin bir spor muhabiri olmanın inceliklerini ortaya koymaktır. Bu derste, bir spor muhabirinin haber kaynakları; spor haberciğinde uzmanlaşmanın önemi, televole haberciliği ve spor haberciliği arasındaki farklar anlatılacak, spor haberciliğinin futbolla sınırlı kalmaması gerektiği vurgulanacaktır Mahremiyet algısı değişirken magazin haberciliği Dersin amacı, magazin haberciliğine giriş sağlamaktır. Bu derste, magazin haberlerini en etik ve etkili şekilde sunmanın inceliklerinden, magazin haberciliğinin sosyolojisine kadar pek çok konuya değinilecektir. Magazin haberlerine kaynak teşkil eden sosyal medyanın magazin haberciliğine etkileri, magazin haberciliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar bu derste konuşulan konular arasında yer alacaktır. 4. hafta - 30 Kasım Haber kaynağı olarak sosyal medya Dersin amacı, sosyal medyayı bir haber kaynağı olarak değerlendirmek; gazetecilerin sosyal medyayı nasıl kullanması gerektiği üzerine görüşler ortaya koymaktır. Bu derste, sosyal medyada doğru bilgiyi yanlış olandan ayırt etmek için yapılması gerekenler anlatılacak; dünyadan ve Türkiye den, gazetecilerin sosyal medya kullanımına dair örnekler sergilenecektir Cep teki muhabir: yurttaş gazeteci Dersin amacı, teknoloji ve sosyal medyaya hakim herkesin birer gazeteci olabildiği günümüzde yurttaş gazeteciliğinin önemini vurgulamak, mesleğin dönüşümündeki rolünü irdelemektir. Bu derste, yurttaş

3 gazetecisi maaşlı gazeteci için bir tehdit midir, yurttaş gazeteciliğinin belli kuralları var mıdır, olmalı mıdır sorularına cevaplar aranacak; yurttaş gazeteciliğinin bugünkü durumuna Türkiye ve dünyadan örnekler verilecektir Çok yönlü bir gazeteci olmak Dersin amacı, gazeteciliğin artık sadece haberini yazıp yollamakla sınırlı kalamayacağı teknoloji çağında kamera ve fotoğraf tekniklerinden ve montajdan da anlayan; elindeki cep telefonuyla haber yerinde çektiği fotoğrafları, telefonda o an montajını yaptığı videoyu yazısıyla birlikte çalıştığı kuruma en hızlı şekilde ulaştırmasını bilen gazeteciler gerektiğinin altını çizmektir. Bu derste, temel kamera, fotoğraf, mobilde montaj teknikleri ve daha haber yerinden ayrılmadan yayına hazır hale getirilmiş haberin en hızlı yoldan paylaşımını mümkün kılan yöntemler anlatılacaktır. 5. hafta - 7 Aralık Editoryal tercihlerle marka olmak Dersin amacı, marka değeri oluşturmada yazı işlerinin oynadığı rol, editöryel seçimlerin haberi farklılaştırma ve bir fark yaratmadaki önemi üzerinde durmaktır. Bu derste, haberin yorum mutfağı olan yazı işlerinde görev dağılımları ve iş akışı anlatılacaktır Haberi yorumlama sanatı Dersin amacı, günlük olaylara kendi yorumunu katarak sunan köşe yazarının çalıştığı haber kurumunun marka değerine olan katkısını irdelemektir. Bu derste, iyi bir köşe yazarı olmanın incelikleri, bir köşe yazarının, haber toplayan muhabirden daha çok kazanmasının nedenleri ve haberi yorumlamanın önemi üzerinde durulacaktır Tasarımla marka değeri oluşturmak Dersin amacı, tasarımda farklılık yaratarak özgün ve akılda kalan bir marka olmanın önemini vurgulamaktır. Bu derste, başarılı / başarısız tasarım örnekleri gösterilerek kurumsal kimlik / imaj tasarımı kavramlarının marka oluşum ve sürdürülebilirlik sürecindeki yeri üzerinde durulacaktır. Veri görselleştirme ve buna bağlı olarak gelişen veri gazeteciliğinin önemine değinilecek; tasarımın temel öğeleri ve tipografi, infografik, ilüstrasyon gibi habercilikte sıkça kullanılan tasarım alanları da incelenecektir. 6. hafta - 14 Aralık İnternetle yeniden şekillenen televizyon Dersin amacı, televizyon haberciliğini diğer habercilik türlerinden ayrıştıran özellikleri ortaya koyarken internetin televizyonu nasıl şekillendirdiğinin de altını çizmektir. Bu derste, televizyon haberciliğinin mutfağı üzerine temel bilgiler paylaşılacaktır.

4 Radyoculukta yeni trendler Dersin amacı, radyoculuğun temel anlayışını ortaya koymak ve radyoculuktaki yeni trendleri sergilemektir. Bu derste, radyo için biçim ve içeriğin nasıl oluşturulduğu anlatılacaktır. Yeni medya teknolojileri ve internetin radyo yayıncılığını nasıl dönüştürdüğü de bu derste irdelenen konular arasında yer alacaktır Dergi yayıncılığının geleceği Dersin amacı, kağıda basılı geleneksel dergilerin yakın gelecekte yok olup olmayacağı üzerine bir tartışma zemini oluşturmaktır. Bu derste, dergi yayıncılığının geleceği ile birlikte dergicilikteki temel kavramlar da tartışılacak; içerikten görsel tasarıma kadar bir dergiyi oluşturan tüm unsurlar ve künyede adı geçen birimlerin nasıl çalıştığı incelenecektir. 7. hafta - 21 Aralık Dünyadan inovatif gazetecilik örnekleri Dersin amacı, gazete, televizyon ve internetin iç içe geçtiği, Convergence yani Yakınlaşma sürecine girildiği çağımızda, farklı teknolojileri gazetecilik becerileri ile entegre ederek yapılan yenilikçi gazeteciliğin temel özelliklerini ve inceliklerini sergilemektir. Bu derste, gelişen teknoloji ile medya ve gazetecilikte değişenler, yakınlaşma sürecinin gazetecilik açısından sunduğu fırsatlar, dünyadan başarılı inovatif gazetecilik örnekleri ve etkin multimedya haber araçlarının neler olduğu aktarılacaktır Artık hepimiz yayıncıyız! Dersin amacı, katılımcıya kendi içeriğini yayımlama konusunda gerekli tüm temel bilgileri sunmaktır. Bu derste, blog oluşturma, online dergi hazırlama, ortak interaktif yayın yapma ve bu tip çalışmaları sürdürülebilir ve izlenebilir kılma yolları anlatılacak; kendi görüntü ve ses içeriğini yayınlama konusunda ise podcasting kavramının temel unsurları üzerinde durulacak; okur / izleyici kitlesinin tercihlerini şekillendiren etmenler, hedef kitle belirlemenin ve etkileşimli yayıncılığın yöntemleri incelenecektir Bir gazetecinin akıllı telefonunda olması gereken uygulamalar Dersin amacı, gazetecilerin mesleki gelişimi ve daha etkin gazetecilik yapabilmeleri için teknolojinin sunduğu online araçları yaptıkları işe nasıl entegre edebileceklerini göstermektir. Bu derste, yaygınlaşan internet kullanımı ve gelişen mobil araçlar sayesinde ortaya çıkan yeni gazetecilik iş modelleri tartışılacak, gazetecilerin hangi teknolojileri yakından takip etmesi gerektiği konusunda öneriler sunulacaktır. 8. hafta - 28 Aralık Medyanın e- hali Dersin amacı, insanların haber tüketme alışkanlıkları gibi haber üretme biçimlerinin de değiştiği günümüzde, multimedya haber teknikleri konusunda katılımcıları bilgilendirmektir. Bu derste, haber siteleri ve tabletler için multimedya haberciliğinin teknik püf noktaları anlatılacaktır.

5 Yeni medyada haberini öne çıkarma yöntemleri Dersin amacı, özellikle habercilikte ve yayıncılıkta kullanılabilecek SEO tekniklerini tanıtmak ve arama motoru optimizasyonu sonucu elde edilecek kazanımları irdelemektir. Bu derste, arama motoru optimizasyonu ile ilgili bilinmesi gerekenler, optimizasyon şirketlerinin varlık nedenleri ve gazetecilerin uygulayabileceği basit teknikler üzerinde durulacaktır Değişen medyada reklamcılık Dersin amacı, gelişen teknolojilerle birlikte değişime uğrayan reklamcılık sektörünü incelemek, sosyal medya platformlarının ve internetin son derece önemli bir pazarlama aracı haline geldiği günümüzde dijital reklamcılığa detaylı bir bakış sunmaktır. Bu derste, dijital reklamcılık türlerine göz atılacak, reklamcılıkta yeni trendler ve internet-reklam ilişkisi üzerine konuşulacak ve özellikle habercilik sektöründeki markaların internet ortamında ne tür reklamlar kullandığı örneklerle açıklanacaktır.

REKLAM TASARIMI VE İLETİŞİMİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ BİRİNCİ SINIF I.YARIYIL

REKLAM TASARIMI VE İLETİŞİMİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ BİRİNCİ SINIF I.YARIYIL REKLAM TASARIMI VE İLETİŞİMİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ BİRİNCİ SINIF I.YARIYIL COM 101 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I (3+0)3 ECTS:5 Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşunu, dayandığı temelleri ve

Detaylı

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM BÖLÜMÜ LİSANS DERS İÇERİKLERİ I. DÖNEM

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM BÖLÜMÜ LİSANS DERS İÇERİKLERİ I. DÖNEM İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM BÖLÜMÜ LİSANS DERS İÇERİKLERİ I. DÖNEM İletişim Bilimi HİT 101 Bu derste iletişim biliminin temel kavramları üzerinde durulmaktadır. Teorik

Detaylı

MEDYA DERNEĞİ ve İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KATKILARIYLA MEDYA OKULU

MEDYA DERNEĞİ ve İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KATKILARIYLA MEDYA OKULU MEDYA DERNEĞİ ve İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KATKILARIYLA MEDYA OKULU Geleneksel Muhabirlikten Yeni Medya Editörlüğüne Medya Okulu, farklı türdeki medya araçlarının çalışma biçimlerinin, habercilik türlerinin

Detaylı

GAZETECĐLĐK BÖLÜMÜ DERS ĐÇERĐKLERĐ

GAZETECĐLĐK BÖLÜMÜ DERS ĐÇERĐKLERĐ GAZETECĐLĐK BÖLÜMÜ DERS ĐÇERĐKLERĐ [ I. SINIF ] GAZ 117 Đletişim Bilimine Giriş Temel iletişim kuramı irdelenerek başlayan derste, iletişim süreci çözümlenmekte, kişilerarası, küçük grup, kurum içi iletişim

Detaylı

Çağdaş Siyasi Rejimler

Çağdaş Siyasi Rejimler 170 Bir İletişim Modeli Olarak Oyun Ali Rıza Avcan Demet Gürüz Gaye Özdemir Yaylacı Işıl Karpat Özkan Ulukök Bu çalışma Bir İletişim Modeli Olarak Oyun araştırma projesini içermektedir. İletişim olgusunun

Detaylı

HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM

HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ATA101 Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi I Bu derste Osmanlı Devleti nin son dönemlerinde yapılan ıslahatların başarısızlığının nedenleri ve bunların Atatürk dönemindeki inkılaplara

Detaylı

BÂB-I ÂLİ DEN TABLET GAZETELERE BASIN İŞLETMECİLİĞİ. Yard. Doç. Dr. Mihalis KUYUCU ÖZET

BÂB-I ÂLİ DEN TABLET GAZETELERE BASIN İŞLETMECİLİĞİ. Yard. Doç. Dr. Mihalis KUYUCU ÖZET BÂB-I ÂLİ DEN TABLET GAZETELERE BASIN İŞLETMECİLİĞİ Yard. Doç. Dr. Mihalis KUYUCU ÖZET Bâb-ı Âli de başlayan basın işletmeciliği iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler sayesinde elektronik ortamlara

Detaylı

GAZETECİLİĞİN DÖNÜŞÜMÜ: YÖNDEŞEN ORTAM VE YÖNDEŞİK GAZETECİLİK Besim Yıldırım *

GAZETECİLİĞİN DÖNÜŞÜMÜ: YÖNDEŞEN ORTAM VE YÖNDEŞİK GAZETECİLİK Besim Yıldırım * GAZETECİLİĞİN DÖNÜŞÜMÜ: YÖNDEŞEN ORTAM VE YÖNDEŞİK GAZETECİLİK Besim Yıldırım * ÖZET Bu makalenin konusunu sayısal iletişim teknolojilerinin ve yöndeşmenin gazetecilik alanında yol açtığı dönüşümler oluşturmaktadır.

Detaylı

HIZLI TÜKETİM ÜRÜNLERİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMI İLE MARKA KONUMLANDIRILMASI

HIZLI TÜKETİM ÜRÜNLERİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMI İLE MARKA KONUMLANDIRILMASI SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÜKSEK LİSANS PROĞRAMI (TEZSİZ) BİTİRME PROJESİ Danışman: Doç. Dr. ASLIHAN NASIR HIZLI TÜKETİM ÜRÜNLERİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMI İLE MARKA KONUMLANDIRILMASI MUSTAFA ÇELİK

Detaylı

TEKNOLOJİ İLE DEĞİŞEN MEDYA

TEKNOLOJİ İLE DEĞİŞEN MEDYA 9 Kasım - 28 Aralık 2013 TEKNOLOJİ İLE DEĞİŞEN MEDYA Medya Derneği ve İstanbul Şehir Üniversitesi işbirliği ile MEDYA OKULU 2013 9 Kasım - 28 Aralık 2013 Medya Derneği ve İstanbul Şehir Üniversitesi işbirliği

Detaylı

HABER TOPLAMA TEKNİKLERİ

HABER TOPLAMA TEKNİKLERİ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2843 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1801 HABER TOPLAMA TEKNİKLERİ Yazarlar Yrd.Doç.Dr. Haluk BİRSEN (Ünite 1, 7) Yrd.Doç.Dr. Şule YÜKSEL ÖZMEN (Ünite 2, 6) Yrd.Doç.Dr.

Detaylı

21. YÜZYIL OKURYAZARLIĞI

21. YÜZYIL OKURYAZARLIĞI 1 21. YÜZYIL OKURYAZARLIĞI Medya Okuryazarlığına Genel Bir Bakış ve Sınıf İçi Etkinlikler Tessa Jolls Elizabeth Thoman Ders Plan Tasarımı / Yazımı: Jeff Share Çevirenler Yrd. Doç. Dr. Cevat ELMA Yrd.

Detaylı

TALİM VE TERBİYE KURULU İLKÖĞRETİM MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU

TALİM VE TERBİYE KURULU İLKÖĞRETİM MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU T.C. RADYO VE TELEVİZYON ÜST KURULU İLKÖĞRETİM MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU ANKARA 2006 MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI

Detaylı

XV. Türkiye de İnternet Konferansı İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi ÖZET KİTAPÇIĞI

XV. Türkiye de İnternet Konferansı İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi ÖZET KİTAPÇIĞI XV. Türkiye de İnternet Konferansı İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi ÖZET KİTAPÇIĞI XV. Türkiye de İnternet Konferansı 2010 Program Kurulu: Onursal Başkan: Prof. Dr. Muhammed Şahin Kurul

Detaylı

Kendinizi bir gazeteci olarak- her yerde ve her zaman tanıtmalı mısınız? Ne zaman gizli kamera kullanabilirsiniz?

Kendinizi bir gazeteci olarak- her yerde ve her zaman tanıtmalı mısınız? Ne zaman gizli kamera kullanabilirsiniz? Medya etiği Hubb Evers Medyada çalışan insanlar, özellikle gazeteciler ve program yapımcıları gündelik işlerinde çoğunlukla ahlâki ikilemlerle karşılaşırlar. Bu ikilemler genellikle gazetecinin kendisine

Detaylı

Gücünü köklerinden alan, tecrübesini dünden bugüne taşıyan ve kaliteli hizmetini yarına taşımak için adım atan markamızın, karakterindeki sağlamlık,

Gücünü köklerinden alan, tecrübesini dünden bugüne taşıyan ve kaliteli hizmetini yarına taşımak için adım atan markamızın, karakterindeki sağlamlık, Gücünü köklerinden alan, tecrübesini dünden bugüne taşıyan ve kaliteli hizmetini yarına taşımak için adım atan markamızın, karakterindeki sağlamlık, profesyonel bakış acısı ve bünyesindeki tüm diğer markaları

Detaylı

Toplantı Değerlendirmesi Medyada Yeni Trendler

Toplantı Değerlendirmesi Medyada Yeni Trendler Toplantı Değerlendirmesi Medyada Yeni Trendler Cem YAŞIN * Doğan Yayın Holding in Trendleri Konuşmak başlığı ile düzenlediği toplantı 20 Ocak 2006 tarihinde İstanbul da Doğan Medya Center da yapıldı. Toplantının

Detaylı

BÖLÜMÜMÜZDE ANLATILAN DERSLER

BÖLÜMÜMÜZDE ANLATILAN DERSLER BÖLÜMÜMÜZDE ANLATILAN DERSLER - Atatürk ilkeleri ve İnkılap Tarihi - I: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ile ilgili kavramları, Osmanlı yenileşme sürecini, I. ve II. Meşrutiyet Dönemlerini, buna paralel

Detaylı

Bilgi İletişim Teknolojilerinin Kurum Kültürüne Etkisi ve Kurum Web Sitelerinde Kültür Yönetimi

Bilgi İletişim Teknolojilerinin Kurum Kültürüne Etkisi ve Kurum Web Sitelerinde Kültür Yönetimi Bilgi İletişim Teknolojilerinin Kurum Kültürüne Etkisi ve Kurum Web Sitelerinde Kültür Yönetimi Giriş Bilgi iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler her alanı etkilediği gibi kurumları da etkisi altına

Detaylı

İş Dünyası BİLGİ de, BİLGİ Akkoza da!

İş Dünyası BİLGİ de, BİLGİ Akkoza da! bilgimba Akkoza İş Dünyası BİLGİ de, BİLGİ Akkoza da! İstanbul Bilgi Üniversitesi nin 15 yıldır başarıyla yürüttüğü bilgimba Programı, deneyimini Akkoza ya taşıyor. İstanbul un yoğun hayatına alternatif

Detaylı

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi. Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü. Lisans Ders İçerik Tanımları. 1. Dönem (Güz)

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi. Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü. Lisans Ders İçerik Tanımları. 1. Dönem (Güz) Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Lisans Ders İçerik Tanımları 1. Dönem (Güz) Bilgi ve Belge Yönetimine Giriş (AKTS 4) 3 saat Bilgi ve belge yönetiminin temel kavramlarının yer

Detaylı

Gazetecisi EL KİTABI EKONOMİ

Gazetecisi EL KİTABI EKONOMİ Gazetecisi EL KİTABI EKONOMİ EL KİTABI Gazetecisi EKONOMİ TÜRKİYE KURUMSAL YÖNETİM DERNEĞİ YAYINLARI EL KİTABI EKONOMİ Gazetecisi TÜRKİYE KURUMSAL YÖNETİM DERNEĞİ YAYINLARI EKONOMİ GAZETECİSİ EL KİTABI

Detaylı

Satış, Pazarlama ve Müşteri ilişkileri Yönetimi Eğitimleri

Satış, Pazarlama ve Müşteri ilişkileri Yönetimi Eğitimleri Satış, Pazarlama ve Müşteri ilişkileri Yönetimi Eğitimleri Müşteri İlişkileri ve Satış Yönetimi İleri Düzey Satış ve Müşteri İlişkileri Yönetimi Satınalma ve Satış Yöneticileri İçin Etkili Pazarlık ve

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. İrfan USTA Erbaa M.Y.O. Müdürü

Yrd. Doç. Dr. İrfan USTA Erbaa M.Y.O. Müdürü 1 G A Z İ O S M A N P A Ş A Ü N İ V E R S İ T E S İ 2 Merhaba.. Gaziosmanpaşa üniversitesine bağlı olarak Erbaa ilçemizde, 1993 yılında açılan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 1995 yılında açılan

Detaylı

MEDYA için SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

MEDYA için SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK Bu proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. MEDYA için SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK Sürdürülebilirlik Kavramının Medya Sektörüne Entegre Edilmesi MEDYA için SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KAVRAMININ

Detaylı

ÖZET OTELCİ L İ K SEKTÖRÜNDE Bİ R PAZARLAMA ARACI OLARAK SOSYAL MEDYA KULLANIMI OTEL PAZARLAMA MODELİ ÖNERİ S İ. Ekim 2012, 67 Sayfa

ÖZET OTELCİ L İ K SEKTÖRÜNDE Bİ R PAZARLAMA ARACI OLARAK SOSYAL MEDYA KULLANIMI OTEL PAZARLAMA MODELİ ÖNERİ S İ. Ekim 2012, 67 Sayfa Yarýna bir deðer býrak TURÝZM SEKTÖRÜ ÝKÝNCÝLÝK ÖDÜLÜ Mehmet Kemal Dedeman Araþtýrma ve Geliþtirme Proje Yarýþmasý OTELCÝLÝK SEKTÖRÜNDE BÝR PAZARLAMA ARACI OLARAK SOSYAL MEDYA KULLANIMI-OTEL PAZARLAMA

Detaylı

Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Akademik Dergisi Erciyes İletişim (ISSN 1308-3198) Sahibi Prof. Dr. Hamza ÇAKIR

Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Akademik Dergisi Erciyes İletişim (ISSN 1308-3198) Sahibi Prof. Dr. Hamza ÇAKIR Erciyes İletişim 2009 TEMMUZ Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Akademik Dergisi Erciyes İletişim (ISSN 1308-3198) Sahibi Prof. Dr. Hamza ÇAKIR Yazı İşleri Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa AKDAĞ Yazı

Detaylı

HABER TELEVİZYONLARINDA HABER YAPIM VE YAYIN SÜREÇLERİ: NTV, HABERTÜRK VE CNN TÜRK TELEVİZYONLARININ KARŞILAŞTIRMALI ÇÖZÜMLEMELERİ.

HABER TELEVİZYONLARINDA HABER YAPIM VE YAYIN SÜREÇLERİ: NTV, HABERTÜRK VE CNN TÜRK TELEVİZYONLARININ KARŞILAŞTIRMALI ÇÖZÜMLEMELERİ. T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ RADYO TELEVİZYON SİNEMA BİLİM DALI HABER TELEVİZYONLARINDA HABER YAPIM VE YAYIN SÜREÇLERİ: NTV, HABERTÜRK VE CNN TÜRK TELEVİZYONLARININ KARŞILAŞTIRMALI

Detaylı

KADINLARIN BESİN SATIN ALMA VE BESİN TÜKETİMLERİNE BASIN VE REKLAMLARIN ETKİLERİ. Diyetisyen Serkan TUTAR

KADINLARIN BESİN SATIN ALMA VE BESİN TÜKETİMLERİNE BASIN VE REKLAMLARIN ETKİLERİ. Diyetisyen Serkan TUTAR T.C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BESLENME VE DİYETETİK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI KADINLARIN BESİN SATIN ALMA VE BESİN TÜKETİMLERİNE BASIN VE REKLAMLARIN ETKİLERİ Diyetisyen Serkan

Detaylı

Dış Ticaret Programı. Adalet Programı. Çocuk Gelişimi Programı. İlk ve Acil Yardım Programı. İngilizce Hazırlık. Sağlık, Kültür ve Spor.

Dış Ticaret Programı. Adalet Programı. Çocuk Gelişimi Programı. İlk ve Acil Yardım Programı. İngilizce Hazırlık. Sağlık, Kültür ve Spor. Başarmak için... İçindekiler Plato Meslek Yüksekokulu Kuruluş 4 Dış Ticaret Programı 68 Mütevelli Heyet Başkanının Mesajı 6 Adalet Programı 72 Yüksekokul Müdürünün Mesajı 7 İş Sağlığı ve Güvenliği Programı

Detaylı