Turistin hastası, turizmin yaş pastası!

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Turistin hastası, turizmin yaş pastası!"

Transkript

1 Selahattin ADIGÜZELLER Turistin hastası, turizmin yaş pastası! Bursa bu hafta içinde önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapacak... Türkiye de bir ilk olan Uluslararası Yaşlanma ve Yaşlılık Kongresi, 29 Eylül de Merinos taki Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi nde başlıyor. 2 Ekim tarihine kadar sürecek olan kongreye, 40 ülkeden 500 katılımcının katılması bekleniyor... Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin in açılışını yapacağı bu önemli kongrede; sağlıklı yaşlanma, yaşlı hakları ve yaşlıların yaşam kalitelerinin yükseltme konuları masaya yatırılacak. * Dün sabah, kongre hazırlıklarıyla ilgili Vali Şahabettin Harput un, Tophane deki Sümbüllübahçe Konağı nda bir basın toplantısı vardı. Sabah uyku tatlı geldi, toplantıya gidip gitmeme konusunda kısa bir tereddüt yaşadım... Sonra, Kalk Selo, kalk! Sen böyle değildin eskiden, saat çaldı mı zıpkın gibi kalkıyordun yatağından. Yoksa yaşlanıyor musun? Duymamış olayım çok ayıp! dedim ve kızdım kendime... Hemen giyinip çıktım yola... * Toplantının yapılacağı mekana bir girdim ki, Bursa medyası tam kadro orada! Yaşlanmaktan korktuklarına mı gelmişler, özellikle balneoloji konusu mu ilgilerini çekmiş bilemiyorum... Benim geliş nedenim başkaydı... Olay TV nin toplantıyı canlı vereceğini duydum... Okurlarımın o toplantıda beni göremeyince, Selo da iyice yaşlandı galiba... Bursa için hayati önemi olan toplantılara bile gelemiyor demelerinden çekindim.

2 Bitli turist sizin olsun, bize hastasını gönderin! Organizasyonun Bursa ya gelmesinde büyük emekleri olan... Önce Vali Harput, ardından TÜYEV Başkanı Dr. Engin Doğan ve BUSAT Başkanı Op.Dr. Mustafa Esgin, kongrenin detaylarını, kentimize, ülkemize faydalarını anlattılar. Özetle... Yaşlısını gençleştiren, hastasını dirilten şifalı termal sulu kaplıcalarımız, en modern hastanelerimiz var... O halde, sağlık turizmine niye yönelmiyelim? Sağlam turisti çekemiyoruz, gelse de bir hayrını görmüyoruz, hiç olmazsa hasta turist çekelim... Hem gelenler şifa bulsun, hem turizm sektörü sayesinde ekonomimiz... Gerçekten de dünyada sağlık turizmine giden paraların miktarı dudak uçuklatan cinsten! Peki gelir mi hasta turist bize? Gelir! Yeter ki onlara da Herşey Dahil sistem hizmet sunulsun... Yalnız peşinen söyleyeyim, elin hasta turistine de, muayane için Sağlık Bakanlığı nın Alo 182 hattından randevu alması istenirse, proje yatar! Bizim SGK lı hastalarımız gibi, telefonun tuşlarıyla kafayı bozmaz! Toplantıya katılan İl Sağlık Müdürü Özcan Akan a, bu kaygıları hatırlattım... Yeter ki gelsinler, biz onları pamuklara sararız! dedi... Gözü karartmışlar... Herşey dahil sisteme, cenaze törenini de ekleyecekler! Balneoloji... Valimizin toplantısı, kahvaltılıydı... Sümbüllübahçe Konağı nın tarih kokan enfes Bursa manzarası, iştahımızı daha da arttırdı. Bir ara tam, masadaki süzme baldan da tadayım diyordum ki, Sayın Harput, unutmadan size kongredeki balneoloji buluşmalarından da söz edeyim deyince, vazgeçtim... Ben de balneolojiyi, ballı tedavi şekli filan zannediyordum... Meğer, bildiğimiz o çamur banyosunun tıp dilindeki adıymış. Dünyanın her yerinde balneolojiye acayip ilgi varmış... Millet bayılıyormuş, güzelleşmek, gençleşmek, sağlıklı olmak için çamura yatmaya... Tuttum bu alanı... Nasılsa denizde kum, bizde çamur! İster yat, ister çekemediğine at! Şifa bulamasa da izi kalır! Memleket, potansiyel balneoloji uzmanından geçilmiyor!

3 28 Eylül 2011 Ahmet Emin YILMAZ Bursa nın ilk sağlık turistleri Araplar Hedefini turizm olarak belirleyen Bursa da kongre ve sağlık turizmlerini birleştirecek Uluslararası Yaşlanma ve Yaşlılık Kongresi nin öncesinde sağlık turizmi için güzel haber geldi. Suudi Arabistan, Irak ve Ürdün den Bursa nın ilk sağlık turistleri tedaviye geliyor. Avrupalı sağlık turistleri de bekleniyor Yeni dönemde Bursa hedefini her yönüyle turizm olarak belirledi ve buna göre de adımlar atılıyor. Bu kapsamda, kongre turizmi ile başlayan hamleleri termal turizmi ve şimdilerde sağlık turizmi izliyor. Siyasi otoritenin Clevaland modeli için yatırım programları hazırladığı sağlık turizminin iki önemli hedefi var. Birincisi Yakın coğrafyada Ortadoğu ve daha geniş coğrafyada Afrika daki zengin hastalar için Bursa yı cazip hale getirmek. Aslında Bu alanda ilk adımları İstanbul attı. Son birkaç yıldır gerek Ortadoğu dan, gerek başta Kuzey Afrika olmak üzere Afrika ülkelerinden tedavi olmak için turistler İstanbul a geliyor. İkincisi Avrupa daki pek çok ülkenin sosyal güvenlik sistemleri büyük sıkıntı yaşıyor. Hem yaşlı sayısının artması, hem de maliyetlerin yüksek olması nedeniyle çok uzun süreli randevular veriliyor. Bu hastalar için Türkiye sağlık hizmetindeki kalite ve ucuzluk açısından cazibe merkezi haline geldi. İşte Bursa nın da, büyümekte olan bu pastadan pay alabilmesi hedefleniyor. Nitekim Seyahat organizasyonu yapan turizm firmaları aracılığıyla Bursa nın ilk sağlık turistleri için ilk görüşmeler tamamlanma aşamasında. Suudi Arabistan, Irak ve Ürdün den değişik hastalıklarını tedavi ettirebilmek için ilk etapta 5 hasta Bursa ya gelecek. Şu anda Özel sağlık kuruluşlarıyla görüşmeleri belli bir aşamaya gelen Arap kökenli 5 hasta, aynı zamanda Bursa nın ilk sağlık turistleri olacak.

4 *** Dünyada artan yaşlı nüfus yeni bir bilim dalı çıkardı: Geriatri Türkiye de ilk kez uluslararası düzeyde yaşlılık ve sağlıklı yaşlanma kongresi Bursa da yapılıyor. Bu kongreyle ilgili bilgileri ve katılacakları pazar günü bu sütunlarda paylaştık. Bununla birlikte Merinos taki Atatürk Kongre Kültür Merkezi nde cuma sabahı açılış konuşmalarıyla başlayacak bu çok özel kongrenin tanıtım toplantısında Bursa Valisi Şahabettin Harput çok önemli bir noktaya dikkat çekti: Dünya genelinde hızla artan yaşlı nüfusuyla karşı karşıyayız. Batı ülkelerinde bu oran genel nüfus içinde yüzde a ulaşıyor. Ülkeler sağlıklı yaşlanma için ciddi bütçeler ayırıyorlar. Bursa yı sağlık turizmi merkezi yaparak bu bütçelerden pay almasını hedefliyoruz. Aslında Konu yaşlı nüfus nedeniyle sağlık olduğu kadar, sağlıklı yaşlanma isteği nedeniyle bütçe potansiyeli haline geliyor. Dahası Dünyada artan yaşlı nüfus, sağlıklı yaşlanma anlayışıyla birlikte yeni bir bilim dalı olarak Geriatri nin ortaya çıkıp gelişmesini sağlıyor. İşte Bursa Valisi Harput un kongreyi tanıtım toplantısında dikkat çekmek istediği nokta da bu. Çünkü Türkiye de ilk kez Merinos ta düzenlenecek bu uluslararası kongre, yaşlılıksağlık ilişkilerinin yanında yaşlılık bilimi için de çok ciddi bir platform oluşturacak. Daha açık söylemek gerekirse Çok sayıda yabancı ülkeden üst düzel konuk katılacağından, Türkiye nin yeni yeni tanıdığı bu kulvarda Bursa yı pazarlayabilmek için bu kongre çok önemli bir buluşma noktası oluşturacak. Nitekim Kongrenin düzenleyicilerinden olan Bursa Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Dr. Mustafa Esgin, dünyadaki sağlık turizmi pastasının yıllık 850 milyon dolar olduğunu, bizde yeni yeni fark edilmesine karşın Malezya ve Singapur gibi Asya ülkelerinin bu kulvarda çok ileri düzeye ulaştıklarını söyledi. Tüm bunları gündeme getirirken bir noktanın da altını çizmek, daha doğrusu hakkını vermek gerekiyor: Bursa da bunları bugün Vali Şahabettin Harput un özel ilgisi ve ısrarı sayesinde konuşuyor, ileriye yönelik umutlanıyoruz. Bursa Vali Harput a şükran duymalı.

5 Bursa, TARİHİ bir kavşak noktasını böyle yaşayacak! 28 Eylül 2011 Çarşamba Cumhurbaşkanlığı himayesinde yarın Bursa da başlayacak olan Uluslararası Yaşlanma ve Yaşlılık Kongresi, yerel ve milli dönüm noktası. Türkiye Yaşlı Bilimleri ve Teknoloji Vakfı, Türkiye nin gözden geçirmesi gereken bakış açıları ve yol haritası açısıdan, Bursa nın ev sahipliğiyle önemli bir taraf. Yaşam kalitesini çok yönlü ele alacak olan kongre, Vali Şahabbetin Harput tarafından muazzam bir kentsel tanıtım mecrası görülüyor. Bursa nın sıcaksu turizmindeki potansiyeli, başlıca gündem başlığı olarak, etkinliğe damgasını vuracak, Turizmde beklenti büyük, ancak Yeni ve farklı şeylerin yapılabilmesi gereğinden yola çıkan ve bunu somut adımlara dönüştüren, eylem programını bile çoktan başlatan bir yeni sivil yapılanma var. Basın toplantısıyla dün duyurulan kongrenun organizasyonunda, Bursa Sağlık Turizm Derneği de yer alıyor. Bursa daki sağlık hizmetlerinin yerel, güçlü bir markası olan Doruk Sağlık Grubu Medikal Direktörü Mustafa Esrgin, az zamanda çok işleri başaran yeni derneğin başkanlığını yapıyor. Harput un basın toplantısında konuşan Esgin, sıcaksu avantajıyla beraber, kentin sağlık hizmetlerinde katetmesi gereken yolu ve elde etmesi gereken role işaret ediyordu. Kendi işletmecilik konumunu anımsatan Esgin, boşa hayaller kurmadıklarını

6 söylüyor. Önümüzdeki 4-5 yıl da bir yana, önümüzdeki ayları hedef alan ilk kazanımların haberini de veriyordu. Özel sermaye, kilit rol oynuyor. BUSAT, güven ve cesareti, hedef ve eylemiyle birleştirmek istiyor. Uygulama kabiliyeti oluşacak,güçlenecektir. Devlet politikasıyla da, bu kentin yalnız bırakılmaması, merkezi ve sektörel politikalarla da teşvik ve pazarlama içerisinde tutulması şart Esgin, dünya ölçeğinde ciddi deneyim paylaşımının sağlayacağını vurgularken, sosyal politikaların gözden geçirilmiş olacağına da söylüyor. Vali, ihtisas vakfı ve sermaye, Bursa da, kente güven ve cesaret veren adımı, aynı fotoğraf karesiyle duyurmuş oluyordu. Kongrede, 56 sı yabancı 102 konuşmacı yer alıyor. Arap ülkelerinden yoğun bir katılımı da dikkate alırsak Sağlık turizminde hedef kitleyle güçlü iletişime geçilmiş oluyor. Vali Şahabettin Harput, ABD deki Dünya Sağlık Turizm Fuarı na katılacaklarını da açıkladı. Kararlı dış rekabetin adımı, farklı kıtada ve rekabetin sahasına taşınıyor. Zaten Bursa daki kongreyee, farklı kıtalardan katılımlar var. Böylelikle de deneim elde edilmesi ve pazarlama, bir arada Karadeniz Ekonomik İşbirliği, D-8, Körfez Ülkeleri Sağlık Kurulu, Bağmısız Devletler Topluluğu, AB Yaşlanma Konseyi, Dünya Sağlık Örgütü, Küresel SPA ve Wellnes Kurumu ile Körfez Ülkeleri Sağlık Kurulu ndan katılımlar da, dikkati çekiyor. Atatürk Kongre Kültür Merkezi de, dışa açılımında yeniden sahneye çıkacak ve kendi alanındaki rekabette, kendisini de yeniden göstermiş olacak. Bu da, bir başka kazanım.

7 Vız gelir yıllar 28 Eylül 2011 Çarşamba Genç nüfusu, dinamik yapısıyla övünen Türkiye, artık geleceğe yönelik stratejilerini belirlemek için kolları sıvadı. İnsanoğlu, doğum-yaşamölüm sürecinde elbette bir gün yaşlanacak. Bursa'da, hafta sonu (29 Eylül-2 Ekim 2011) Uluslararası Yaşlanma ve Yaşlılık Kongresi yapılacak. Cumhurbaşkanlığı'nın himayesinde, Sağlık ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun katkı sağladığı kongrede ev sahipliğini Türkiye Yaşlı Bilimleri ve Teknolojileri Vakfı (TÜYEV), Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü üstlenecek. Sağlık Turizmi, Sosyal Politikalar ile Geriatri ve Gerontoloji konularının masaya yatırılacağı kongreye yurtdışından 46, yurt içinden 56 bilim adamı katılacak. Bursa, kongreye ev sahipliği yapmakla 'bir taşla iki kuş vuracak'. Başta Ortadoğu, Balkanlar olmak üzere birçok bölgeden 40 ülkeden 500 katılımcının katılacağı kongre, Bursa'yı şimdiden ülke ve dünya gündemine getirmiş durumda. En azından Vali Şahabettin Harput, kentin tanıtımı açısından bu vurguyu özenle yapıyor. İkinci hedef sağlık turizminde Bursa'nın sahip olduğu termal kaynakları en etkin şekilde kullanmak. Vali Harput, ABD'nin wellness için önümüzdeki 10 yıl için 1 trilyon dolar ayırdığını belirterek, bu alanın öneminin altını çiziyor. İnsanoğlunun yaşlanması yeni bir şey olmadığına göre bu çabalar niye? Bu soru yanıtını, TÜYEV Başkanı Dr. Engin Doğan'ın sözlerinde buluyor. Türk toplumunun örf ve adetleri gereği yaşlısına sahip çıktığını belirten Doğan, ancak hızlı kentleşmenin 'toplumsal yapımızı' etkilediğini dile getirdi. Günümüzde yaşanan kuşak çatışmalarına işaret etti. Türkiye'nin nüfusuna baktığımızda erken dönem yaşlılar (55-65), yaşlılar (65-85) ve ileri yaşlılar (85+) olmak üzere toplamda yaklaşık 15 milyonu bulan yaşlı grubu söz konusu. Rakamlarla sağlık turizminin önemini vurgulamak istersek; Bursa Sağlık Turizm Derneği (BUSAT) Başkanı Mustafa Esgin'e kulak vermemiz yeterli. Esgin'in ifadesine göre, Türkiye'ye gelen 30 milyon turistten her biri ortalama 630 dolar ülkeye döviz bırakıyor. Sağlık açısından ülkemizi tercih eden turist sayısı ise 2008'de 74 bin, 2009'da 92 bin, 2010 yılında 110 bin olmuş. Sağlık sorunları nedeniyle Türkiye'yi tercih eden turistler, kişi başına ortalama ülkeye 8 bin dolar bırakmış. 'Katma değeri yüksek turizm alanı işte budur' diyor Esgin. Nerden baksanız artısı var yani sağlık turizminin.

8 Yaşlanma ve Yaşlılık Kongresi ne doğru 28 Eylül 2011 Çarşamba Bilimsel literatür yaşı 65 üzerinde olanları yaşlı kabul ediyor. Kuşkusuz yaşı 65 ama gönlü 18 olanlar dışındakiler bunlar. Türk toplumunun yüzde 8.1 i, 65 yaş üzerinde yıl içinde bu oranın yüzde 23 ü bulması beklenmekte. Bilindiği gibi Türkiye Yaşlı Bilimleri ve Teknolojileri Vakfı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ülkemizin ilk Yaşlanma ve Yaşlılık Kongresi ni Bursa da düzenliyor. Uluslar arası katılımlı Yaşlanma ve Yaşlılık Kongresi, 29 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi nde düzenleniyor Bu kongre üç ana başlık altında çeşitli toplantılar düzenliyor. Bu ana başlıklar Sosyal politikalar ve sosyal hizmetler, Sağlık Turizmi ve Geriatri ve Geriontoloji Kongre başkanlığını İÜ Çapa Tıp Fakültesi nden Prof.Dr.M.Zeki Karagülle yapıyor. Kongre Genel Koordinatörlüğü nü ise İffet Kaya yapmakta Kongreye çeşitli ülkelerden uluslararası katılım hem konuşmacılar, hem de izleyiciler arasında olacak VALİ NİN TOPLANTISI Dün sabah Sümbüllü Bahçe Konağı nda Bursa Valisi Şahabettin Harput ev sahipliğinde bu kongrenin tanıtım toplantısı düzenlendi. Vali Harput, Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu, TÜYEV Başkanı Dr.Engin Doğan, İl Sağlık Müdürü Dr.Özcan Akan, BUSAT Başkanı Dr.Mustafa Esgin, TÜYEV yöneticileri ve basın mensupları toplantıdaydı Vali Harput toplantıda kongrenin Bursa için bir fırsat olduğunu belirterek, bu sayede Bursa nın sağlık turizmi potansiyelini de tanıtma fırsatı bulacağız dedi. Ayrıca Harput, Bursa nın beşinci yüzyıldan beri bir sağlık kenti olduğuna dikkat çekerek. Bu zaten bizim hakkımız. Ayrıca bizlerin de hem görevi, hem sorumluluğu. Turizm tam 54 ayrı iş koluna girdi sağlıyor. Bursa ülkemizin sağlık turizminin başkenti olmalı. şeklinde konuştu BUSAT ÜZERİNE Bu toplantıda daha sonra TÜYEV Başkanı Dr.Engin Doğan bir konuşma yapıp, kongrenin içeriği konusunda bizleri bilgilendirdi. Ardından da Bursa da bu ay içinde kurulan kısa adı BUSAT olan Bursa Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Op.Dr.Musatafa Esgin bazı bilgiler verdi BUSAT bu ay içinde Dr.Musatafa Esgin, Dr.Ceyhun İrgil,Dr.İlay Oktay, Dr.Can Başaran,Dr.Levent Hekimoğlu, Dr.Sunay Özkul, Dr.Sibel Pasinler, Dr.Sedat Demir, Dr.Metin Yurdakoş, Arzu Karataş, Sibel Bağcı Uzun ve Ayşe Alagöz tarafından kuruldu... Genelde sağlık ağırlıklı yapıya önümüzdeki süreçte otelciler ve turizmciler de dahil olacak. BUSAT a başarılar Kongreye başarılar

9 Bu kongrenin katma değeri çok yüksek! 28 Eylül 2011, 01:49 Huriye Gül KOLAYLI Dün Sümbüllü Bahçe Konağı ndaydık Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi nde (AKKM) düzenlenecek olan Uluslar arası Yaşlanma ve Yaşlılık Kongresi nin tanıtımı yapıldı Kongre 29 Eylül 2 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek Kongre nin ön toplantılarından birinde bulunmuştum ve daha önce de gündeme getirmiştim Gerçi o günden bugüne her şey son derece hızlı ve programlı bir şekilde gelişti Bunda Özel Doruk Hastaneleri sahibi Mustafa Esgin in payı büyük. Siyasi misyonu da olan Esgin, bu konuda gerçekten yoğun bir çalışma içerisine girdi Çok kısa sürede Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT) kuruldu Bursa da sağlık sistemi içinde yer alan ve konuya duyarlı kişilerin kurucu yönetim kurulunda yer aldığı derneğin kurucu başkanı ise Mustafa Esgin oldu Dünkü toplantıda kamuyu temsilen turizmi Bursa nın gündemine taşıyan ve bu konuda büyük bir çaba içerisinde olan Vali Şahabettin Harput, Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu, İl Sağlık Müdürü Özcan Akan ile Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri hazır bulundu Sivil toplum kuruluşu temsilcileri arasında ise BUSAT Başkanı Dr. Mustafa Esgin ve yönetim kurulu üyeleri ile Türkiye Yaşlı Bilimleri ve Teknolojileri Vakfı (TÜYEV) Başkanı Dr. Mehmet Engin Doğan ile yardımcıları Mürüvet Kurtaran, İffet Erçil Kaya ve Cemal Yılmaz katıldı İlk konuşmacı Vali Şahabettin Harput tu 1000 E YAKIN KATILIMCI Uluslararası Yaşlanma ve Yaşlılık Kongresi ne ilin en büyük ita amirinin sahip çıkması çok önemli Bu kongrenin akışını kolaylaştırıyor Vali Harput, Merinos AKKM de yapılacak olan kongre hakkında bilgi verdi Buna göre; Kongreye yurtiçinden ve yurtdışından yaklaşık 40 ülkeden 500 olmak üzere bine yakın katılımcı, Sağlıklı Yaşlanma, Yaşlı Hakları ve Yaşlıların Yaşam Kalitelerinin Yükseltilmesi için Yapılması Gerekenler olmak üzere 3 ana temayı irdeleyecekler Ayrıca sağlık turizmini masaya yatıracaklar Dünyada ve ülkemizde insan yaşam kalitesi arttıkça ortalama insan ömrü de artıyor Dünyada yaşlanan nüfusa göre bir takım hazırlıklar başladı Bizde ise yeni yeni adımlar atılıyor. (En basitinden bir örnek vereyim: Biz düne kadar yaşlı hastalarda yatak yaralarının çok normal bir şey olduğunu sanıyorduk.

10 Yatan hastanın yatak yarası olurdu! Öyle bilinirdi Yoğun bakıma yatan hastanın arka tarafında, kuyruk sokumunda yaralar oluşması kaçınılmazdı! Oysa yatan bir hastam olunca, yatak yarasının tamamen bakım hatası olduğunu öğrendim Hasta doğru biçimde bakıldığı takdirde yatak yarası olmuyor ) BURSA DA VE TÜRKİYE DE İLK! Kongre her açıdan çok önemli Hem içerdiği konular hem insan sağlığına hem de kente çok yönlü sağladığı katma değerler göz önüne alındığında önemi daha bir öne çıkıyor Ayrıca kongre hem Bursa da hem de Türkiye de ilk kez düzenleniyor Açılış ise Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç tarafından yapılacak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin in de katılması bekleniyordu Ancak katılamayabilir Vali Harput un verdiği bilgilere göre; Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10 u 60 yaş ve üstü kişilerden oluşuyor 2050 yılında 60 yaş üstünün 2 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor ABD, 10 yıllık planlamada sağlıklı yaşlanma için yaklaşık 1 trilyon dolarlık bütçe ayırmış! Kongre kapsamında ayrıca bu yıl 8. Düzenlenecek olan Türk Macar Belneoloji Buluşması da gerçekleşecek Balneoloji nin ne olduğuna gelince, Vali Harput şöyle tanımlıyor: Balneoloji çamur banyosu, kaplıca ve sıcak suyla gelen sağlık şeklinde izah edilebilir. Son yıllarda Türkiye ve Macaristan balneoloji alanında bilimsel çalışmaların en yoğun yapıldığı iki ülke olarak öne çıkmıştır. Bu organizasyonu da bu hafta içerisine dahil ederek, programa önemli bir zenginlik yıkatmış olduk Yabancılaşma ve kuşak farkı! TÜYEV Başkanı Mehmet Engin Doğan da neden böyle bir kongre düzenlendiğine açılım getirdi: Hızla kentleşen dünyada insanların birbirinden uzaklaşıyor, yabancılaşıyor ve kuşak farklılıklarının bireyler arasında birlikte yaşama zorlukları oluşturuyor. Türkiye de 65 yaş ve üzeri 5 milyondan fazla insan var. Yakın bir gelecekte bu rakam toplam nüfusun yaklaşık yüzde 12 sine tekabül edecek 630 Dolar / 8 bin Dolar!.. BUSAT Başkanı Dr. Mustafa Esgin, sağlık turizmi hacminin 2012 de 100 milyar dolara yükseldiğini anımsattı Verdiği bilgiler çarpıcıydı: 1 turist ortalama 639 dolar harcarken, tedavi amaçlı gelen 1 turistin bıraktığı para ise 8 bin dolar! Türkiye ye 2008 yılında 74 bin, 2009 da 92 bin, 2010 da ise 110 bin yabancı hastanın geldi! Bir tarafta 630 dolar, diğer tarafta 8 bin dolar. Katma değeri yüksek bir turizm hareketliliğinden bahsediyoruz. Dolayısıyla Bursa bu noktada şanslı bir şehir. Kurduğumuz hayallerin meyvelerini çok kısa sürede alacağız. 3 5 sene sonra Bursa nın turizmdeki manzarası çok farklı olacak Bu arada daha önce de yazmıştım, anımsatayım, Sağlık Bakanlığı kamu hastanelerini sağlık turizmine açtı. Bursa da da Şevket Yılmaz Hastanesi bu statüde! Sağlık turizmine açılan hastanelerde ise çevirmenlerin de olacağı birimler oluşturulmaya başlandı bile! Öte yandan Kongre ye, Endonezya Sosyal İşler Baknı, AB Yaşlanma Konseyi Temsilcisi, Dünya Sağlık Örgütü Tmsilcisi, D 8 Ülkeleri temsilcisi, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri, Rusya Sağlık Bakanlığı yetkilileri, İran Sağlık Bakan Yardımcısı, Yemen Sağlık Bakan Yardımcısı başta olmak üzere ABD, Yunanistan, Lübnan, Mısır, Azerbaycan, Özbekistan gibi ülkelerden de üst düzey yetkililer katılıyor

11 Sağlık için 28 Eylül 2011, 07:36 Muharrem KARABULUT Vali Şahabettin Harput dün sabah, Türkiye Yaşlı Bilimleri ve Teknolojileri Vakfı nın önderliğinde 29 Eylül ile 1 Ekim 2011 tarihleri arasında, yani bu hafta sonu Bursa da yapılacak olan Uluslar arası Yaşlanma ve Yaşlılık Kongresi ile ilgili açıklamalar yaptı. Tarihi Sümbüllü Bahçe Konağı nın bahçesinde sabah kahvaltısı düzenleyen vali Harput, kongreye ülke dışından 40 ülke ve ülkemizden yaklaşık 500 bilim adamının katılacağını duyurdu. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ın açılışını yapacağı kongrenin başkanlığını Prof. Dr. Zeki Karagülle nin üstlendiğini bildiren Harput, bu kongrenin Bursa nın sağlık turizmi hedefi acısından önemine değindi. Bursa, sadece tarihi kimliği ile değil, termal sağlık tedavileriyle de dünyaya tanıtımında kongre büyük rol oynayacak. Ayrıca, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi ndeki uluslar arası kongre zincirine bir halka daha eklenecek. Vali Harput, ayrıca Bursa nın değerlerinin tanıtılması için 28 Ekim de ABD Şikago da yapılacak olan Doğa ve Sağlık Fuarı na hem Bursalı kamu kuruluşları hem de özel sektör temsilcileriyle ortaklaşa katılacaklarını duyurdu. Kongreyi düzenleyen TÜYEV Vakfı Başkanı Engin Doğan ülkemizdeki doğal güzelliklerin ve sağlıklı yaşamın aktarılmasında kongrenin önemine değinerek toplam 17 oturumun gerçekleştirileceği kongrede, sağlık turizminin çeşitli boyutlarla ele alınacağını ifade etti. Bursa Sağlık Turizm Derneği Başkanı Dr. Mustafa Esgin ise, kent ekonomilerinin planlanmasında getirilerin büyük önem taşıdığını söyledi. Esgin, 1 turistin ülkemizde yaklaşık 630 dolar para bıraktığını, bir hastanın ise tedavi amaçlı olarak ülkemize gelmesiyle ortalama olarak 8 bin dolar bıraktığını anlattı. Evet, Bursa bu hafta sonu sağlık açısından çok önemli toplantılara sahne olacak. Bu kentin termal kaynaklarının uluslar arası sektöre tanıtılmasında, özellikle sağlık turizminin geliştirilmesinde toplantı için Bursa nın seçilmesi büyük önem taşıyor. Umarım, Bursa hem sağlık, hem tarih hem de kültür turizminde Türkiye birincisi olur.

12 Bugün kendimi yazıyorum! 28 Eylül 2011, Erol NURAL Her ne kadar, kabul etmesem de. Her ne kadar, beni görenlerden yaşımı sorduklarında Vallahi inanmıyorum; en fazla 35 gösteriyorsunuz!.. yanıtlarını alsam da. Ya da!.. Yıllar sonra karşılaştığım bir dostumun Seni nasıl bıraktıysam, öylesin!.. teveccühü ile karşılaşsam da. Ben de ne yazık ki 65 yaş üstü sınıfına dahil olanlardanım. Literatürde 65 yaş üstü yine ne yazık ki, yaşlı olarak tarif ediliyor. Şu anda Türkiye de benim sınıfımda, 5 milyona yakın insan yaşıyor. Bir de bunun erken dönem yaşlıları diye bir sınıfı var. O sınıfa da yaş arasındaki 9,5 milyon insan giriyor. Artı!.. 85 yaş üstü ileri yaşlıların nüfusu da 500 bin dolayında..ve tümünü topladığınızda, Türkiye nüfusunun giderek yaşlandığı gerçeği ortaya çıkıyor. *** Şimdi bunları neden yazdım? Ya da!... Durup dururken neden alınganlık gösterdim. Hayır!.. Kimse yanlış anlamasın!..

13 Alınganlık filan göstermiyorum. Üstelik!.. Bir sevincimi sizlerle paylaşıyorum. Zira!.. Hafta sonunda Bursa da Uluslararası Yaşlanma ve Yaşlılık Kongresi var. Bu önemli buluşmada, iki gün boyunca bizim gibiler konuşulacak. Sorunları masaya yatırılacak. Kaliteli yaşlanmanın ipuçları verilecek. Sadece yaşlananların değil, çevrelerinin de dikkatlerini çekmek için hangi projelerin üretilmesi gerektiği tartışılacak. *** Bu kongre için Bursa nın seçilmesi gerçekten de büyük şans. Vali Şahabettin Harput, bu şansın iyi değerlendirilmesi gereğine vurgu yapıyor. Haklı da!.. Zira!.. Sayın Vali, Bursa ya geldiği günden neredeyse turizmle yatıp kalkıyor.bursa nın bu büyük potansiyelini ortaya çıkarabilmek için hemen her gün yeni yeni projelerin üretilmesini sağlamaya çalışıyor. Israrla üzerinde durduğu projelerin başında da Termal ve sağlık turizmi geliyor. Bu iki olgu da tüm dünyada yaşlıların büyük ilgisini çekiyor. Vali Harput da işte bu gerçeklerden yola çıkarak. Hafta sonunda yapılacak kongrenin Bursa nın değerlerini tanıtmak açısından. Büyük bir fırsat yaratacağına inanıyor. Bundan sonra hedefin, gerek ülke, gerekse dünya yaşlılarını ağırlamak olduğunu. Bir Termal kenti olan Bursa nın da bu pastadan payını alması gerektiğini söylüyor. Aslında Vali Bey in şu sözleri her şeyi özetliyor: 54 meslek grubuna ekmek yediren bu olguya önce herkesin inanması ve hazırlanması lazım!..

14 Bursa turizmine bir katkı daha 28 Eylül 2011, 07:37 Orhan KAPLAN Dün gazetemizde Dünya Örgütleri yaşlılar için Bursa da toplanacak, başlıkla Uluslararası Yaşlanma ve Yaşlılık Kongresi nin Bursa da toplanacağı haberi vardı Yine dün, Valilik ve TÜYEV (Türkiye Yaşlı Bilimleri ve Teknolojileri Vakfı) tarafından düzenlenen basın toplantısında kongrenin ayrıntıları hakkında basına açıklama yapıldı. Bursa nın turizm atağına kalktığı böyle bir süreçte sağlıkla ilgili uluslararası bir kongrenin Bursa da toplanacak olması kuşku yok ki Bursa turizmi adına önemli bir gelişme. Bursa Valisi Şahabettin Harput, yaptığı açıklamada turizmi lokomotif sektör olarak başa geçirme çabaları içersinde sağlık turizminin de önemli bir yeri olduğunu ve Bursa nın termal kaplıcaları ile önemli bir şansa sahip olduğunun altını çizdi. Yaşlılığı engelleyen-geciktiren bir özelliğe sahip termal sularının iyi değerlendirilmesinin Bursa nın sağlık turizmi açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Harput un, normal turistin bir ülkede bıraktığı para miktarı ile sağlık turizminde bırakılan paranın çok farklı olduğunu ve sağlık turizminin çok daha gelir getirici bir özelliğe sahip olduğunu belirtmesi, kongrenin Bursa turizmi için büyük bir şans olduğunu apaçık ortaya koymakta. 29 Eylül-2 Ekim günleri arasında açılışını Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ın yapacağı Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi Merinos ta düzenlenecek kongre nedeniyle bir çok uluslararası isim Bursa da ağırlanacak

15 Bursa "Yaşlanma ve Yaşlılık" kongresinde ev sahibi... Türkiye ve Bursa'da ilk defa yapılacak uluslararası "Yaşlanma ve Yaşlılık" kongresine ev sahibi... Cumhurbaşkanlığı'nın himayesinde düzenlenen ve 29 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek kongreye, 40 ülkeden 500 bilim adımı katılacak. A.Eşref Uzundere Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin in açılışını yapması beklenen kongrede, Sağlıklı yaşam, yaşlı hakları ve yaşlıların yaşam kalitesinin yükseltilmesi için yapılması gerekenler masaya yatırılacak. Başkanlığını Prof. Dr. Zeki Karagülle nin üstlendiği kongreye Endonezya Sosyal İşler Bakanı, AB Yaşlanma Konseyi Temsilcisi, Dünya Sağlık Örgütü Temsilcisi, D-8 ülkeleri temsilcisi, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri, Rusya Sağlık Bakanlığı yetkilileri, İran ve Yemen Sağlık Bakanı yardımcıları, başta olmak üzere ABD, Yunanistan, Lübnan, Mısır, Azerbaycan ve Özbekistan gibi ülkelerden üst düzey yöneticileri de katılacak. Bursa Valisi Şahabettin Harput, Tarihi Sümbüllü Bahçe Konağı nda düzenlediği basın toplantısında, Kongre programı konusunda açıklamalarda bulundu. Uluslararası Yaşlanma ve Yaşlılık kongresinin Bursa da yapılmasının, Türkiye nin sağlık alanında bölgesinde geldiği konumu göstermesi açısından çok önemli olduğunu belirten Vali Harput Sağlık turizminin çeşitli boyutlarının ele alınacağı kongrede uluslar arası üst düzey yetkililerinin katılımıyla mini bir dünya zirvesi olduğunu söyledi. Harput, kongrede; Yaşlanma ve sağlık turizminde bölgesel yapılandırmaların rolü, Sağlık Turizminde Sosyal Politikalar, Geriatri ve Gerontoloji, Sağlık Turizminde Akreditasyon ve Teşvikler, Yaşlılar

16 ve Teknoloji, Başarılı Yaşlanma, Bölge Ülkelerinde Sosyal Politikalar gibi konular ele alınarak toplam 17 panel ve oturumda tartışılacağını bildirdi. BM ve Dünya Sağlık Örgütü nün Yaşlanma ve Yaşlılık konusunda bölgesel işbirliği yapılması yönündeki çağrı ve yönlendirmelerinden yola çıkarak, konuyu bölgesel temelde ele alınmasının gerekliliğine inanarak yola çıktıklarını anlatan Vali Harput şöyle konuştu: Kongreyle; birbirine gerek kültür gerekse ekonomik ve siyası çıkar açısından yakın komşu ve kardeş topluluklarla tecrübe ve birikimlerini paylaşmak, karşılıklı işbirliğini geliştirmek ve mümkün olduğunca bölgesel eylem planları oluşturulmasına katkıda bulunmayı amaçladık. Kongre, Bursa nın her yönüyle en iyi şekilde tanıtımına katkı sağlayacaktır. Sağlık turizminin hedef kitlesine istatistikî olarak bakıldığında; her yüz kişiden 70 i, 65 üstü yaşlı bireyleri ifade etmektedir. İleriki süreçlerde yıllara ve ülkelere göre, bu oranlarda artışlar gözlenmektedir. Dünya genelinde sayıları hızla artan bir yaşlı nüfus ile karşı karşıya bulunuyoruz." Dünya da 60 yaş üstü kişilerin dünya nüfusuna oranı 1/10 dur. Bu rakamın 2050 yılında 2 milyar olacağı temel veri olarak alındığında, gerek hükümetlerin, gerekse sivil toplum örgütlerinin, ivedilikle iş dünyası ve diğer paydaşlarla birlikte masa başına oturarak gereken önlemleri alması bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır diyen Vali Harput, BM tarafından İlki 1982 yılında Viyana da, ikincisi 2002 yılında Madrid te düzenlenen Dünya Yaşlanma Asamble sin inde her ülkenin ulusal yaşlanma eylem planı yapmasının önemine dikkat çektiğini hatırlattı. TÜİK 2010 verilerine göre, 73 milyon civarında olan Türkiye nüfusunun 6,2 milyonu 0-4 bebek yaş, 12,7 milyonunu 5-14 çocuk yaş, 18,9 milyonu genç yaş, 21 milyonu orta yaş, 4 milyonu yaşlı adayı, 5 milyonu erken yaşlı, 4,5 milyonu yaşlı ve 0,5 milyonu da ileri yaşlı gurubu oluşturduğunu bildiren Vali Harput, Yaklaşık olarak 15 milyona yakın büyük bir yaşlı nüfus gurubuyla karşı karşıyayız. Bu sayı pek çok Avrupa ülkesinin genel nüfusundan daha fazladır. Durum bu olduğu halde hala ülke nüfusunun büyük bir kısmı genç olduğunu söylemek ne derecede gerçeklerle örtüşmekte sorusunu gündeme getirmektedir diye konuştu.

17 Yaşlıların kalbi Bursa dan atacak Yazar : İLHAMİ YILDIZ Halk arasında hoşumuza gitmese de bir tabir vardır. Hızlı yaşa, genç öl, cesedin yakışıklı olsun. Belki yanlış bir söz. Ama içinde, doğruluk payı yok mu? Kesinlikle var. Daha birkaç yıl öncesine kadar Türkiye de yaşam standartları 65 i geçmiyordu. Birçok yakınımız yaşları 65 i görmeden hayata gözlerini yumuyordu. Hayat standartları son on yılda önemli aşamalar kat etti. Mesela bugün Türkiye de çok yaşlı olarak nitelendirdiğimiz 85 yaş ve üstü gurubunda 500 bine yakın yurttaşımız yaşıyor. Yine istatistiksel verilere göre 65 ile 85 yaş arası 5 milyona yakın insanımız yaşamlarını sürdürmeye devam ediyor. Yani kısaca insanlarımızın yaşam süreleri günden güne artıyor. *** Dünya gibi insanlarımız da yaşlanıyor. Yaşlılık evrenin, küresel bir gerçeğidir. İnsanlar doğar, büyür, yaşlanır, hayata gözlerini yumar. Netice de yaşlılık hayatın bir gerçeği. Bu gerçekle en akılcı bir şekilde nasıl yüzleşebiliriz? İşte modern tıp da bu bilimle Geriatri Ana Bilim Dalı ilgileniyor. Hayatı geriye doğru atmadan, gerçeklerle en sağlıklı bir şekilde yaşlanmak mümkün. *** Sağlıklı yaşlanmanın farkına yavaş yavaş varan Türkiye bu konuda önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. İşte yarın Bursa da başlayacak kongrenin tanıtımı dün Bursa Valisi Sayın Şahabettin Harput tarafından yapıldı.

18 Bursa nın yarından itibaren ev sahipliği yapacağı kongrenin adı Uluslararası Yaşlanma ve Yaşlılık Kongresi Yurtdışından 50 ye bakan ve müsteşar düzeyinde katılımcının da katılacağı kongrede yine Türkiye nin farklı illerinden bir çok yerli misafir gelecek. Kongrede birçok konu gündeme gelecek. Bir anlamda kongrenin başarısı, Bursa nın başarısı olacak. Bizim buradan son söz olarak yazacağımız odur ki; Müsait olanlar kongreyi takip etsin Yaşlıların kalbi Bursa dan nasıl atıyor? Hep beraber öğrensinler, gözlemlesinler. Nasılsa nasipse hepimiz bir gün yaşlanacağız. ********* Bursa sağlık turizminden ne kadar pay alır? Dünkü basın toplantısında eksik kalan konulardan biri de bana göre; AB nin sağlıklı yaşlanma için ayırdığı bütçe idi. AB geçen sene kasım ayında yurttaşlarının sağlıklı yaşlanması için 65 yaş üstü birey başına kişi başına 350 euro pay ayırdığı unutuldu. Bu önemli bir rakam Eğer bunu matematik bilimi ile ifade edecek olursak; Yine Avrupa da toplam 50 milyon civarında yaşlı statüsünde insan bulunduğunu da varsayarsak, bütçeden her sene ayrılan rakamın minimum 17, 5 milyar euro gibi ciddi bir rakama ulaştığı ortaya çıkıyor. Sadece AB mi? Bu konuda Mustafa Esgin in açıklamalarından öğrendiğimiz kadarı ile yine ABD nin on yıl için bütçeden ayırdığı rakam 1 trilyon dolarmış. *** Yine 2010 yılı içinde toplam harcamanın 50 milyar dolar olduğunu düşünürsek pastanın ne kadar büyük olduğunu, bu konunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha bu köşeden hatırlatmış olalım. Peki, Bursa bu pastadan ne kadar yap alabilir. İşte orada sıkıntılar var. Çalışmalar iyi niyetli Ancak yetersiz. Önce havaalanının çalıştırılması şart Ardından konaklamaların makul bir seviyeye çekilmesi gerekiyor. Bunlar sağlanınca Bursa buradan en yüksek payı alacaktır. Sağlık Turizmi için Türkiye ye gelen turist sayısı 110 bin ortalama harcadığı döviz miktarı fert başına 8 bin dolar olduğunu da hesap edin. Ortaya çıkacak rakam 880 milyon dolar Yani AB ve ABD nin ayırdığı bütçelerin yanında kuş gibi kalıyor. Kısaca toplumun tüm dinamikleri el ele verirse Bursa sağlık turizminde istediği payı rahatlıkla alır. *****

19 Bir basın toplantısından tesbitler... Yazar : MURAT SEVİNÇ Dün, gazetemizin genç ve çalışkan Yazı İşleri Müdürü sevgili Nejat Kırbulut kardeşimle beraber, Valiliğin idaresinde düzenlenen basın toplantısını izlemek üzere, sabahın saat unda Tophane semtinde buluna Sümbüllü Konak ın yolunu tuttuk. Konu; TC Cumhurbaşkanlığı nın himayelerinde Bursa da 29 Eylül- 2 Ekim 2011 tarihlerinde düzenlenecek olan Uluslar arası Yaşlanma Ve Yaşlılık Kongresi hakkında basını bilgilendirmekti. Bütün Bursa medyası oradaydı ve bir tv kanalı da her ne hikmetse kahvaltılı basın toplantısı ndan canlı yayın yapma gereği duymuştu ya da kendilerinden böyle bir istekte bulunulmuştu. Böyle olunca da, basın mensupları olarak kahvaltılar yarıda kesilip canlı yayın moduna girdik. Önümüze konan tavada sıcacık omlete bakıp durduk konuşmalar bitene kadar!.. Başta sayın Valimizin olmak üzere; bu organizasyonu üstlenen kurum temsilcilerinin bilgilendirme konuşmalarını büyük bir dikkat ve itina ile takip ettik, notlar aldık. Tabi, bizim omletler de, önümüzde duran sıcak çaylar da bu arada buz gibi olmuştu! Şimdi kalkıp da kimse Yahu, siz oraya omlet yemeğe mi gittiniz? filan gibi basit bir mukabelede bulunmaya kalkmasın. İlla ki canlı yayın yapılması ihtiyacı görüldüyse; buna göre düzen kurmak, planlama yapmak yetkililerin vazifesidir. Esasında, bunları yazma niyetinde değildim ama bir daha böyle düzensizlikler yaşanmaması için özellikle dile getiriyorum. Hiç kimse de kusura bakmasın! Burada mesele, yemek içmek meselesi değildir. Varsa, bu tespitlerime itirazı olan; muhatabı benim. Bunun, özellikle altını çiziyorum. Belki de, toplantıyı takip eden diğer arkadaşlarımız bu durumu hiç görmeyeceklerdir. Varsın görmesinler; ben gördüğümü yazıyorum. Velev ki; bazılarına ters gelecek olsa bile..sen yazmazsan, ben yazmazsam pekala o zaman kim yazacak bunları?.. Neyse; bu konuyu fazla uzattığımın farkındayım ama bunu es geçmek doğru olmazdı diye düşünüyorum. Umarım, 212 Sayılı Yasa ya tabi olarak istihdam edilen arkadaşlarım beni mazur görürler; Senin ne hakkın var bunları yazmaya; eğer yazılacaksa da bunları ancak bizler yani 212 sayılı yasaya göre istihdam edilmiş olanlar yazar demezler!..

20 BURSA DA DÜNYA ÇAPINDA BİR ORGANİZASYON! Şimdi, gelelim esas konumuza.. Evet, gerçekten de dünya çapında bir organizasyon yapılacak Bursa da.. Yarın başlayacak olan Uluslararası Yaşlanma Ve Yaşlılık Kongresi Cumhurbaşkanlığı nın himayelerinde, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin in de katılımı ile başlıyor. Yurt içi ve yurt dışından 40 ülkeden 500 katılımcı, sağlıklı yaşlanma, yaşlı hakları ve yaşlıların yaşam kalitelerinin yükseltilmesi için yapılması gerekenleri Bursa da masaya yatıracak.bursa Valiliği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi nin ev sahipliğiyle 29 Eylül- 2 Ekim 2011 tarihleri arasında Atatürk Kültür ve Kongre Merkesi Merinos ta düzenlenecek Uluslar arası Yaşlanma ve Yaşlılık Kongresi nde, Sağlık Turizmi, Sosyal Politikalar ve Gediatri ana temaları ele alınacak. Sağlık turizminin çeşitli boyutlarıyla ele alınacağı kongrede uluslararası üst düzey katılımlarla mini bir dünya zirvesi gerçekleştirilecek. Yurt içi ve yurt dışından 40 ülkeden 500 katılımcı sağlık turizmini Bursa da masaya yatıracak. Kongre kapsamında ayrıca 8 incisi düzenlenen Türk- Macar Balneoloji Buluşması da düzenlenecek. Paralel oturumlarla birlikte toplam 17 oturumun gerçekleşeceği kongrede, oturum başkanlıklarını Dr. Ceyhun İrgil ile Dr. Mustafa Esgin in yaptıkları toplantılar da gerçekleştirilecek. 10. Oturumda Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Sosyal Belediyecilik; Yıldırım Belediyesi Örneği konulu bir konuşma yapacak. MUSTAFA ESGİN BAŞKAN OLDU! Adı, AK Parti İl Başkanlığı için de geçen Op.Dr. Mustafa Esgin in sağlık alanındaki uğraşıları ve yatırımları dur- durak bilmezken; dünya çapındaki bu önemli sağlık kongresinde de Mustafa Esgin in önemli rol aldığını görüyoruz. Dün, Vali Harput başkanlığında yapılan basın toplantısında Mustafa Esgin i görünce; önce şaşırdım ama sonra durum ortaya çıktı. Meğerse; Mustafa Esgin, son günlerde Bursa Sağlık ve Turizm Derneği ni kuruyor ve başkanlığına geçiyor. Kısa adı BUSAT olan derneğin başkanı sıfatıyla da basın toplantısında söz alarak konuşma yaptı. Konuşmasında, konusuna son derece hakim bir profil çizen Mustafa Esgin i can-ı gönülden tebrik ediyorum.herkes Mustafa Esgin e bir rol biçerken; O, mesleği ve ilgi alanı doğrultusundaki faaliyetlerine hız vermekle meşgul. Nitekim dün yaptığı konuşmada; sağlık turizmi konusunda bilgi vererek; normal bir turistin ortalama 630 Dolar bıraktığını ama 2010 senesinde 110 bin yaşlı hastayı konuk ettiğimizi ve bunların kişi başına 8000 Dolar bıraktıklarını, bu nedenle de sağlık turizminin önemine dikkat çekti ve Bursa nın bir sağlık kenti olduğunu, Osmanlı nın ilk tıp fakültesi ve darüşşifasının Yıldırım Darüşşifası olarak Bursa da bulunduğunu dile getirdi. Kim ne derse desin; Mustafa Esgin, sağlıkta yürümeye ve büyümeye devam ediyor

21

Şifanın toprakları konuklarını bekliyor

Şifanın toprakları konuklarını bekliyor www.bebka.org.tr Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Üç Ayda Bir Yayınlanır Yıl 3 Sayı 10 Nisan- Mayıs - Haziran 2014 Şifanın toprakları konuklarını bekliyor GÜÇLENEREK YOLA DEVAM BEBKA yı ziyaret

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

SİVAS İLİNİN EKONOMİK GELİŞMESİ

SİVAS İLİNİN EKONOMİK GELİŞMESİ 2 2008/197 SİVAS İLİNİN EKONOMİK GELİŞMESİ SEMİNER AÇILIŞ - TEBLİĞ - PANEL SİVAS, 2008 3 İşbu kitap, 24 Ekim 2008 Cuma günü, Sivas Ticaret Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirilen Seminerin açılış konuşmaları,

Detaylı

SGK BÜLTEN. Başarımızın Sırrı. Yadigar GÖKALP İLHAN SGK Başkanı

SGK BÜLTEN. Başarımızın Sırrı. Yadigar GÖKALP İLHAN SGK Başkanı SGK BÜLTEN SOSYAL GÜVENLİK KURUMU AYLIK HABER BÜLTENİ ISSN: 1307-4415 Sayı: 61 Ekim 2013 Sosyal Güvenlik Kurumu Adına Sahibi Yadigar GÖKALP İLHAN Genel Yayın Yönetmeni Dr. Mustafa KURUCA Yazı İşleri Müdürü

Detaylı

Değişim ve gelişim olgusu, uzun vadeli

Değişim ve gelişim olgusu, uzun vadeli KASIM 2013 OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ 1 Sanayinin Ufku korhan@ostim.com.tr Değişim ve gelişim olgusu, uzun vadeli stratejileri düşünmeyi zorunlu kılıyor. Bu refleks sanayide daha da belirgin bir şekilde

Detaylı

ZİRVE SONUÇ kitabı. www.balkanekonomizirvesi.com

ZİRVE SONUÇ kitabı. www.balkanekonomizirvesi.com ZİRVE SONUÇ kitabı www.balkanekonomizirvesi.com www.balkanekonomizirvesi.com / 3 1. RUMELİSİAD ULUSLARARASI BALKAN EKONOMİ ZİRVESİ 01-02 ARALIK 2012 PROJE SAHİBİ DESTEKLEYEN KURUMLAR I. RUMELİSİAD ULUSLARARASI

Detaylı

STSO AÇILIM EKİM/KASIM 2010 Yıl 2 Sayı 15 Yerel Süreli Yayın. İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU

STSO AÇILIM EKİM/KASIM 2010 Yıl 2 Sayı 15 Yerel Süreli Yayın. İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU STSO AÇILIM EKİM/KASIM 2010 Yıl 2 Sayı 15 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şehnaz DERELİ Yayın Kurulu Servet KESKİNSOY

Detaylı

Türk Is Dünyası'ndan ABD'ye Büyük Çıkarma

Türk Is Dünyası'ndan ABD'ye Büyük Çıkarma DENIZLI TICARET ODASI IKI AYLIK HABER» FINANS» ARASTIRMA VE INCELEME DERGISI 82 DENIZLI TICARET ODASI YIL 09 SAYI 82 OCAK 2014 Türk Is Dünyası'ndan ABD'ye Büyük Çıkarma KALEiÇi ALISVERiS GÜNLERi DTO HEYETi

Detaylı

Floradan ekonomiye geçiş

Floradan ekonomiye geçiş TTSO 2011 Faaliyetleri Basın Toplantısı 10-11 de Yıl: 20 Sayı: 233 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yayın Organı www.ttso.org.tr Ortak Akıl Toplantısı 2-3-4-5-8-9 da 2012 de firmalar kazanç için iç pazarı

Detaylı

Ankara'nın Kalbi Başkent OSB

Ankara'nın Kalbi Başkent OSB l Yıl:10 l Sayı: 37 l Temmuz 2014 l ÜCRETSİZDİR Ankara'nın Kalbi Başkent OSB Ankara'daki OSB'ler içindeki ilk konvansiyonel atık su arıtma tesisini Başkent OSB faaliyete geçirdi. Başkan dan Sanayici olmak!

Detaylı

Kapak. Haber. Rapor. Sağlık. Fuar

Kapak. Haber. Rapor. Sağlık. Fuar içindekiler DİYARBAKIR TİCARET BORSASI YIL8 SAYI: 46 Sahibi Diyarbakır Ticaret Borsası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Ebubekir BAL Yazı İşleri Müdürü Kamiran KARADAĞ (Genel Sekreter) Yayın Kurulu Ramazan

Detaylı

2010 2011 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi

2010 2011 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi 2010 2011 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi 2010 2011 Akademik Yılı, Atatürk Kültür Merkezi nde gerçekleştirilen Açılış Töreni ile başladı. Açılışa; Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep Valisi

Detaylı

MACARiSTAN ile ViZE ANLASMASI KADIN GiRiSiMCi YÖNETiCiLiK OKULU TOBB HABER

MACARiSTAN ile ViZE ANLASMASI KADIN GiRiSiMCi YÖNETiCiLiK OKULU TOBB HABER DENIZLI TICARET ODASI IKI AYLIK HABER» FINANS» ARASTIRMA VE INCELEME DERGISI 83 83 DENIZLI TICARET ODASI YIL 09 SAYI 83 MART 2014 DENIZLI TICARET ODASI YIL 09 SAYI 83 MART 2014 7. Türkiye Sektörel Ekonomi

Detaylı

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Aralık 11 / Ocak 2012 Yıl 3 Sayı 22 Yerel Süreli Yayın

Yayın Kurulu. STSO AÇILIM Aralık 11 / Ocak 2012 Yıl 3 Sayı 22 Yerel Süreli Yayın STSO AÇILIM Aralık 11 / Ocak 2012 Yıl 3 Sayı 22 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şehnaz DERELİ Yayın Kurulu Servet

Detaylı

2011 den ne bekliyoruz?

2011 den ne bekliyoruz? Kasım Aralık 2010 Sayı:30 2010 da neler yaşandı? 2011 den ne bekliyoruz? Sayfa 8 ATB den tarım sektörüne eğitim desteği Sayfa 20 2.Yörex Fuarı geliyor! 28 Nisan-1 Mayıs 2011 Sayfa16 Vali Altıparmak: EXPO

Detaylı

Kamu alımlarında yerli katkı tartışmaları

Kamu alımlarında yerli katkı tartışmaları HAZİRAN 2013 OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ 1 Devlet Geleceği Gördü korhan@ostim.com.tr Kamu alımlarında yerli katkı tartışmaları gündemdeki sıcaklığını koruyor. KOBİ ler başta olmak üzere tüm sanayiciler,

Detaylı

2012 yılında, Antalya yı Antalya yapan değerleri, kent kültürümüzü ve kimliğimizi ele alacağız

2012 yılında, Antalya yı Antalya yapan değerleri, kent kültürümüzü ve kimliğimizi ele alacağız 2012 yılında, Antalya yı Antalya yapan değerleri, kent kültürümüzü ve kimliğimizi ele alacağız Çetin Osman BUDAK ATSO Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ocak ayında Türkiye nin Kıbrıs davası

Detaylı

Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan 3 deniz projesi için işbirliği yaptı. Kafkaslarda ticaretin yeni yüzü

Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan 3 deniz projesi için işbirliği yaptı. Kafkaslarda ticaretin yeni yüzü Yıl: 20 Sayı: 234 Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yayın Organı www.ttso.org.tr Kafkaslarda ticaretin yeni yüzü Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye tarihten gelen güçlü dostluk bağlarını önümüzdeki süreçte

Detaylı

Gazetesi. Hızlı, Güvenli, Çevreci ve Sürdürülebilir Taşımacılık. Ücretsiz yolcu taşıma zorunluluğunun mağduriyetlerine Torba Kanunla çözüm getirildi

Gazetesi. Hızlı, Güvenli, Çevreci ve Sürdürülebilir Taşımacılık. Ücretsiz yolcu taşıma zorunluluğunun mağduriyetlerine Torba Kanunla çözüm getirildi 1_Layout 1 27.03.2015 19:59 Page 1 Yollarda iz bırakacak yenilik TRAVEGO S 12 de Dört mevsim, yedi bölge, tek yıldız: Tourismo 15 3 te Tasıma GÜNEŞLİ PP2 İSTANBUL Dunyası editor@tasimadunyasi.com Hızlı,

Detaylı

BEKSİAD ARALIK 2014 1

BEKSİAD ARALIK 2014 1 BEKSİAD ARALIK 2014 1 2 BEKSİAD ARALIK 2014 BEKSİAD ARALIK 2014 3 4 BEKSİAD ARALIK 2014 BEKSİAD ARALIK 2014 5 6 BEKSİAD ARALIK 2014 BEKSİAD ARALIK 2014 7 8 BEKSİAD ARALIK 2014 BEKSİAD ARALIK 2014 9 Aralık

Detaylı

Otobüsçünün adı bile yok

Otobüsçünün adı bile yok UD-1:Layout 1 07/09/2013 17:02 Page 1 Sektörün Güçlü, Mesleki Sivil Toplum Kuruluşu yeni Y l: 12 Say : 638 P.P-BAYRAMPAfiA-222 dünyas www.tofed.org.tr Sektörün Sesi 9 Eylül 2013 Pazartesi 10 KR GAZETEM

Detaylı

DTO Dergisi'nin yeni sayısı ile yeniden sizlerle

DTO Dergisi'nin yeni sayısı ile yeniden sizlerle Genel Yayın Yönetmeni Denizli İş Dünyasının Büyük Başarısı DTO Dergisi'nin yeni sayısı ile yeniden sizlerle birlikteyiz. Üyeleri ile birlik ve beraberlik içerisinde hareket eden Denizli Ticaret Odası,

Detaylı

Enerji verimli ev aletlerinde yeni bakış açısı Şanlıurfa, Malatya ve Safranbolu Gelecek Turizmde dedi

Enerji verimli ev aletlerinde yeni bakış açısı Şanlıurfa, Malatya ve Safranbolu Gelecek Turizmde dedi Sayı: 108 Aralık 2014 GAP Bölgesi nden geleceği aydınlatan parlak fikirler Enerji verimli ev aletlerinde yeni bakış açısı Şanlıurfa, Malatya ve Safranbolu Gelecek Turizmde dedi Yeni Ufuklar podcastları

Detaylı

Denizli Is Dünyası ndan Suriye ye Çıkarma

Denizli Is Dünyası ndan Suriye ye Çıkarma DENIZLI TICARET ODASI IKI AYLIK HABER» FINANS» ARASTIRMA VE INCELEME DERGISI 61 DENIZLI TICARET ODASI YIL 06 SAYI 61 MAYIS 2010 Denizli Is Dünyası ndan Suriye ye Çıkarma DENiZLiLi GiRiSiMCiLERE DTO DAN

Detaylı

TÜRK YE MUHASEBE FORUMU

TÜRK YE MUHASEBE FORUMU 4. TÜRK YE MUHASEBE FORUMU Muhasebe Mesle inde Uzmanlaflma I. Muhasebe Etik Kongresi I. Haks z Rekabet Kongresi 10-11 Nisan 2009 MERSİN TÜRMOB YAYINLARI - 367 Dizgi - Düzenleme TÜRMOB Basın - Yayın Servisi

Detaylı

TRABZON SAĞLIK TURİZMİ FIRSATLARI VE ANALİZİ

TRABZON SAĞLIK TURİZMİ FIRSATLARI VE ANALİZİ TRABZON SAĞLIK TURİZMİ FIRSATLARI VE ANALİZİ HAZIRLAYAN Dr. Dursun Aydın Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Kurucu Başkanı Visitturkeyforhealthcare Platformu Başkanı 2014 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TRABZON İL SAĞLIK

Detaylı

Ekonomiye Denizli Damgası

Ekonomiye Denizli Damgası DENIZLI TICARET ODASI IKI AYLIK HABER» FINANS» ARASTIRMA VE INCELEME DERGISI 60 DENIZLI TICARET ODASI YIL 06 SAYI 60 SUBAT 2010 Ekonomiye Denizli Damgası HEIMTEX 2010 FUARI YENi ÇEK YASASI VE GETiRDiKLERi

Detaylı

antalyabilgisistemi Antalya nın Nabzı Bu Adreste... www.antalyabilgisistemi.org.tr

antalyabilgisistemi Antalya nın Nabzı Bu Adreste... www.antalyabilgisistemi.org.tr antalyabilgisistemi www. org.tr Antalya nın Nabzı Bu Adreste... Antalya Ticaret ve Sanayi Odası tüm üyelerini Antalya Bilgi Sistemi Projesi ne katılmaya davet ediyor www.antalyabilgisistemi.org.tr Daha

Detaylı

EVTEKS. HukukÇulaR. tekstilciler Makine. Yazılarıyla PROF. DR. Şükrü Kızılot ve PROF. DR. Burak Arzova

EVTEKS. HukukÇulaR. tekstilciler Makine. Yazılarıyla PROF. DR. Şükrü Kızılot ve PROF. DR. Burak Arzova TEKSTİL İŞVEREN TürkİYe TekSTİl SANAYİİ İşverenleRİ SendikASI aylık dergisi SAYI: 402 HAZİRAN 2014 Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası aylık dergisi EVTEKS KAPılaRINI 20 NCİ KEZ AÇtı TEKSTİL

Detaylı

FAALİYET RAPORU 2011

FAALİYET RAPORU 2011 FAALİYET RAPORU 2011 NATIONAL RETAIL FEDERATION ÜYESİ AVRUPA MARKALAR DERNEĞİ TAKLİTLE MÜCADELE KOMİTESİ ÜYESİ BMD GENEL SEKRETERLİĞİ MAYIS 2012 FAALİYET RAPORU 2011 İÇİNDEKİLER 4 7 BAŞKANDAN KURUMSAL

Detaylı