YA Ş A M E L L E R İ N İ Z D E!

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "YA Ş A M E L L E R İ N İ Z D E!"

Transkript

1

2

3 YAŞAM ELLERİNİZDE!

4 Tüm Canlılara Yaşam Hakkı Bugünün Türkiye sinde, evlerde, sokaklarda, doğal ortamlarda ve köylerde yaşamı paylaştığımız sayısız hayvan türü bulunuyor. Yazık ki coğrafyamızın zengin türleri sanayi kurumlarının üretim şekilleri sonucu kaybolma tehlikesi yaşıyor; mal olarak görülen, etinden, sütünden ve gücünden yararlandığımız (birer can olduklarının bilincinde olmamız gereken) hayvanlar kötü muamele görüyor. Kentlerde de durum yanlışlarıyla sürmeye devam ediyor. Ülkeye kaçak olarak sokulan hayvanlar petshop larda usulsüzce sergileniyor ve satılıyor. Sorumluluk bilincinden yoksun kişilerin sokağa bıraktıkları hayvanlarla artan hayvan nüfusu, belediyeler tarafından (kısırlaştırma yerine zehirleyerek yok etme gibi acımasız yöntemlerle) kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Yeni yuvaları için barınaklarda bekleyenler ise olumsuz koşullar yüzünden telef oluyor. Tıpkı ünlü lider ve düşünür Mahatma Gandhi nin söylediği gibi Bir ulusun büyüklüğü ve ahlaki gelişimi, hayvanlarına edilen muamele ile ölçülür. Bir canlı yardıma ne kadar muhtaçsa, insanoğlu da onu insanın zulmünden kurtarmakla o kadar yükümlüdür. Türkiye nin çeşitli bölgelerinde yer alan hayvan hakları dernekleri bu inanç doğrultusunda oluşturduğu Hayvan Hakları Federasyonu çatısı altında tüm canlılara yaşam hakkı anlayışını yaymak ve yerleştirmek için bir araya geldi yılından bu yana aktif olarak çalışarak; gerek hukuki platformda, gerekse gündelik yaşamımızda tüm canlıların yaşam hakları için çalışıyoruz.

5

6 AMACIMIZ HAYTAP HAYVAN HAKLARI FEDERASYONU nun amacı yüksek medeniyetler seviyesinin gerektirdiği temel ilke ve değerler ışığında 7 den 70 e tüm halkımızın hayvan hakları ve ekolojik denge konusunda bilinçlendirilmesi, resmi ve özel kuruluşların, kişi ve kurumların kaynak ve olanaklarının hayvan hakları konusunda harekete geçirilmesi için projeler ve programlar üretmektir. NE YAPIYORUZ? Ülkemizdeki sosyoekonomik profiller doğrultusunda hayvan hakları ve ekolojik denge konularında proje ve programlar geliştirerek bilinç yaratıyor, aktif hale gelebilecek kişi, kurum ve kuruluşları hayvan hakları için sağlayabilecekleri faydalar doğrultusunda yönlendiriyoruz.

7

8 NEREDE YAPIYORUZ? Konu ve projenin içeriğine uygun olarak tanımlanmış pilot bölgelerde, devletin inşaa ettiği yetersiz hayvan barınaklarında, gündelik yaşamımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz şimdi, burada tanımına sahip sokaklarda, bilinç kazandırılabilecek her noktada; ilköğretim okulları, liseler ve üniversiteler, kurum ve kuruluşlarda. NASIL YAPIYORUZ? Hukukçular, akademisyenler, veteriner hekimler ve gönüllülerle projeler, eğitim materyalleri ve eğitim programları hazırlıyor, hayvan hakları destekçileriyle iletişim çalışmaları ve kampanyalar tasarlayarak hayvan hakları ve ekolojik denge konusunda ölçülebilir farkındalık ve bilinçlendirme yaratıyoruz.

9 HAYVAN HAKLARI FEDERASYONU nun felsefesi tüm canlılara yaşam hakkı temeli üzerine kurulmuştur. Sahipli veya sahipsiz tüm hayvanların insanlar kadar yaşam hakkı vardır.

10 ORGANİZASYON ŞEMASI YÖNETİM KURULU ÜYE DERNEKLER Barınak Gönüllüleri ve Hayvanlara Yaşam Hakkı Derneği İSTANBUL Bir Damla Yaşam Derneği BİTLİS Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği ESKİŞEHİR Giresun Hayvanları Koruma Derneği GİRESUN Çevre ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği ÇANAKKALE Gaziemir Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği İZMİR Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği ADANA Hayvan Dostları Derneği İZMİR Doğayı Hayvanları Koruma Derneği DİYARBAKIR Hayvanları Koruma Derneği BALIKESİR Ege Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği KUŞADASI Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği KOCAELİ Konyaaltı Dostları Derneği ANTALYA

11 TEMSİLCİLİKLER GRUPLAR ADANA ANAMUR ANTALYA ANKARA BALIKESİR BARTIN BİTLİS BOZÜYÜK BURHANİYE BURSA ÇANAKKALE DENİZLİ DİYARBAKIR EREĞLİ ESKİŞEHİR GEMLİK GİRESUN İSTANBUL İZMİR KARAMÜRSEL KAYSERİ KOCAELİ KONYA LÜLEBURGAZ SAMSUN SEYİTGAZİ SİNOP ŞANLIURFA ANAMUR TOKAT YALOVA ZONGULDAK İdari Gruplar Eğitim Grubu Hukuk Grubu Görsel İletişim Medya Grubu Deney ve Kürk Gerçeği Grubu Petshop Gerçeği Grubu Hayvanat Bahçesi Gerçeği Grubu Gösteri Hayvanları Gerçeği Grubu Av Gerçeği Grubu Üretim Çiftlikleri Gerçeği Grubu Yaban Hayat Grubu Saha ve Barınaklar Aktif Destek Grubu

12 TÜRKİYE HARİTASI LÜLEBURGAZ ÇANAKKALE BURSA BALIKESİR BURHANİYE İSTANBUL KOCAELİ KARAMÜRSEL YALOVA GEMLİK BOZÜYÜK ESKİŞEHİR SEYİTGAZİ BARTIN ZONGULDAK EREĞLİ ANKARA SİNOP SAMSUN TOKAT GİRESUN İZMİR KAYSERİ BİTLİS DENİZLİ KONYA DİYARBAKIR ANTALYA ADANA ŞANLIURFA ANAMUR

13 YÖNETİM KURULU Av. Ahmet Kemal ŞENPOLAT Yönetim Kurulu Başkanı ABD de hukuk eğitimi aldı. Türkiye de bir süre yabancı şirketlerde danışmanlık hizmeti verdikten sonra kendi avukatlık bürosunu kurdu de Federasyon un kurulması için gerekli adımları attı. Türkiye de İstanbul Barosu nda hayvan hakları ile ilgili ilk komisyonun oluşturulmasına ön ayak oldu. Halen FEDERASYON un ulusal örgütlenmesinde seminerler vermekte, kurumsallaşma ve örgütlenme konusunda çalışmalarına devam etmektedir. Serdar TACİ ZENGİN Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ESİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği, ESİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Özel Dershaneler Birliği Yönetim Kurulu ve Ar-Ge Başkanlığı görevlerini icra etmekte. Asya ülkelerinde eğitim araştırmalarında bulunmuştur. Japon Eğitim Sistemi ve Beyin Kullanma Kılavuzu kitaplarının yazarıdır. Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanıdır. Türkiye de büyük bir siyasi partinin; Seçim Komitesi Başkanlığı, Eskişehir İl Başkanlığı ve Üst Kurul Delegeliği görevlerinde de bulunmuştur.

14 Yağmur Özgür GÜVEN Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano Ana Sanat Dalı mezunu yılları arasında Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano Anasanat Dalı nda Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Müzikoloji Derneği nin düzenlediği ücretsiz organizasyonlar kapsamında Türkiye nin çeşitli illerinde konserler verdi, ulusal yarışmalarda dereceler aldı. Atatürkçü Düşünce Derneği ve Doğa Derneği üyesidir. FEDERASYON un kurucu üye derneklerinden olan Barınak Gönüllüleri Derneği ve Hayvanlara Yaşam Hakkı Derneği nin kurucu üyelerindendir. Mehmet Özgür ARCAN Yönetim Kurulu Genel Sekreteri İzmir Güzel Sanatlar Fakültesi ne üçüncülük, İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu na birincilikle girdi. Uzun yıllar sanat yönetmenliği yaptı. Kültürel tarih, renk ve davranış bilimi alanlarına duyduğu ilgi nedeniyle kendi yayıncılık şirketini kurdu. Kartallar Sonsuz Topraklarda Uçuyordu, Wakan-Tanka kitapları yayınlandı. Yaklaşık 20 yıldır müzik sektöründe yer alan sanatçıların albüm tanıtımlarının görsel tasarımlarını yapmaktadır. Dohayko yönetim kurulu üyesidir. FEDERASYON un Grafik Tasarım ve Web Ekibi içinde yer almaktadır.

15 Jale GÜVEN Yönetim Kurulu Saymanı İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü mezunu yılından beri medyada görev yapan GÜVEN, pek çok ulusal tv kanalında (Star TV, Kanal D, TGRT, atv) muhabir, metin yazarı ve editor olarak çalıştı yılında Sokak Çocukları Derneği nde genel sekreter olarak görev yaptı yılından beri hayvan hakları için gönüllü olarak çalışmaktadır. FEDERASYON kurucu üye derneklerinden Barınak Gönüllüleri ve Hayvanlara Yaşam Hakkı Derneği nin yılı yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmüştür. Halen BGD nin ve FEDERASYON un yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Osman SAYHAN Yönetim Kurulu Üyesi ODTÜ mezunu emekli mühendis. Çalışma hayatına Türkiye nin büyük şirketlerinden birinde yurt dışında Proje Müdürü olarak devam etmekte yılına kadar ortalama bir hayvan severken hayli kötü durumdaki bir barınağı ziyaretiyle başlayan hayvan hakları mücadelesine eşiyle birlikte devam ediyor arasında Dohayko Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Şu anda Barınak Gönüllüleri ve Hayvanlara Yaşam Hakkı Derneği Yönetim Kurulu üyeliğiyle aktif olarak FEDERASYON a destek vermektedir.

16 Sevgi EKMEKÇİLER Yönetim Kurulu Üyesi DİHAYKO - Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği kurucularından ve hala başkanlık görevini yürütüyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ne ait hayvan barınağının kapatılarak yeni bir bakımevi kurulması için mücadele verdi ve böylece örnek bir Hayvan Rehabilitasyon Bakım Merkezinin kurulmasına öncülük etti. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalışmalarını sürdürmektedir. FEDERASYON kurucu üyelerinden olup, Güneydoğu ve bazı Doğu illerinin koordinatörlüğünü yapmaktadır. Nesrin ÇITIRIK Ulusal Örgütlenme Koordinatörü İstanbul Üniversitesi Florance Nightingale Hemşirelik Yüksek Okulu ndan mezun oldu. Hacettepe Universitesi Sağlık Bilimleri Fakültlesi nde Hastane idareciliği dalında master yaparak Hastane İdareciliği Bilim Uzmanı oldu. Adana İşkadınları Derneği nin (ISKAD) kurucu başkanlığını yaptı. FEDERASYON kurucu üyelerinden DOHAYKO nun genel sekreteri olan ÇITIRIK, hayvan hakları alanındaki ulusal örgütlenmenin de öncülerindendir.

17 Doğa, sadece yeşil alan ve orman demek değildir. FEDERASYON için her biri kendine özgü yaşam formuna sahip tüm ekosistemler eşit önem taşır.

18 ÖZEL GRUPLAR

19 DENEY VE KÜRK GERÇEĞİ Hayvanların denek olarak kullanılması, kürk ve derileri için öldürülmesine karşı çalışan Deney ve Kürk Grubu, toplumu bilinçlendirmek, test yapan şirketlerin etik politikalarını denetlemek, gerektiğinde yasal yollara başvurmak ve konu hakkında gündem yaratmak için çalışır. Laboratuvarlarda denek olarak kullanılan tavşanlar, kediler, köpekler, maymunlar ve daha birçok hayvan türü, bilim ve insanlık adına yapıldığı iddia edilen müdahale ve operasyonlarla kör ediliyor, kanser oluyor, enfeksiyon kapıyor, sakat bırakılıyor, kalıcı nörolojik hasarlara maruz bırakılıyor ve ölümcül deri hastalıklarına yakalanıyor.

20

21 PETSHOP GERÇEĞİ Petshop Gerçeği Grubu, standartlara uymayan petshop lar ve cins hayvan üretim çiftlikleri ile ilgili gerekli denetleme sistemini oluşturmak için çalışır. Petshop larda satılan köpek yavrularının çoğu, üretim çiftliklerinden gelirler. Petshop lardan hayvan alındığında sadece bu üretim çiftlikleri desteklenmez, bunun yanında binlerce evsiz köpeğin ev şansı da ellerinden alınmış olur.

22

23 AV GERÇEĞİ Av Gerçeği Grubu, avcılıkla ilgili resmi denetim mekanizmalarını harekete geçirmek ve yasal yaptırımların uygulanmasını sağlamak için çalışır. Avlanmak bir spor dalı değildir. Sporun tanımına, kurallarına, değerlerine ve amacına uymaz. Avlanmak hiçbir iyi amaca hizmet etmez. Tek amaç öldürmektir ve kurallar tek taraflı konulur. Bu yüzden, adil değildir.

24

25 HAYVANAT BAHÇESİ GERÇEĞİ Hayvanat Bahçesi Gerçeği Grubu, doğal yaşamlarından koparılmış ve teşhir amacı ile kafeslere hapsedilmiş olan hayvanların hakları kapsamında yaşam koşullarının iyileştirilmesi ya da özgürleştirilmeleri için çalışır. GÖSTERİ HAYVANLARI GERÇEĞİ Gösteri Hayvanları Gerçeği Grubu, sirkler ve sokaklarda gösteri amaçlı kullanılan şiddete Bizi eğlendirmekle yükümlü olan sirk ve istismara uğrayan hayvanların hakları hayvanlarının hayat konusunda gerekli çalışmaları yürütür. boyu sürecek bir mutsuzluğa mahkum edilmelerine alternatif olarak Hayvansız Sirkler mevcuttur.

26

27 ÜRETİM ÇİFTLİKLERİ GERÇEĞİ Günümüzün fabrika ve çiftliklerinde bizlere gıda olarak sunulmak üzere üretilip yetiştirilen hayvanlar acı çekiyor, hastalanıyor, çoğunlukla da işkenceye maruz kalıyor. FEDERASYON bu konuda et, süt, yumurta, tavuk, balık vb. üretim amaçlı çiftliklerdeki hayvanların koşullarını iyileştirmeye teşvik, toplum bilincini arttırmak ve eksik olan yasal düzenlemelerin yapılması ve uygulanması için çalışır. Eğer Ne yediğim önemlidir diyorsanız, beslenme tercihleriniz üzerinde bir kez daha düşünmelisiniz.

28

29 YABAN HAYAT GRUBU Doğa, sadece yeşil alan ve orman demek değildir. FEDERASYON için her biri kendine özgü yaşam formuna sahip tüm ekosistemler eşit düzeyde önem taşır. FEDERASYON bu sistemlerdeki ekolojik dengenin ve canlı türlerinin korunması amacıyla eğitime ve mücadeleye inanır. Canlılar ve kültürler için önemli doğal alanların korunmasına; eğer bu alanlar insan etkisi nedeniyle zarar görmüşse restorasyonuna ve genişletilmesine yönelik tüm çalışmaları destekler. insan merkezli bakış açısı ve kãr zihniyeti, günümüzde ekosistem bütünlüğü ve biyolojik çeşitlilik açısından en ciddi tehlikedir.

30

31 SAHA VE BARINAKLAR AKTİF DESTEK GRUBU Sahipli veya sahipsiz tüm hayvanların insanlar kadar yaşam hakkı vardır ve tüm hayvanların yaşamları, insanlar tarafından desteklenmelidir. FEDERASYON, şiddet ve istismara uğramış sokak hayvanları, yük hayvanları ve barınaklarda yaşam mücadelesi veren evcil hayvanların haklarının iadesi için mücadele etmekle birlikte, acil yardım gerektiren olaylarda da çözüm odaklı çalışır. Ülkemizde, yoğun şiddet ve istismara maruz kalan hayvanlar arasında, sahipsiz kedi ve köpekler başı çekiyor.

32 HAYVAN HAKLARI FEDERASYONU na göre insan, bu dünyanın efendisi değil; yeryüzündeki diğer canlı türleriyle eşit yaşam hakkına sahip bir türdür.

33 HAYTAP FAALİYETLERİ Farkındalık Yaratma/Bilinçlendirme FEDERASYON, hayvan hakları konusunda kamuoyunda farkındalık ve bilinç yaratmaya yönelik sosyal sorumluluk kampanyaları düzenler, festival, şenlik ve çeşitli organizasyonlarda stant açarak bilgilendirme çalışmaları yapar, ilköğretimden üniversiteye öğrencilere hayvan hakları konusunda seminerler verir; alanında düzenlenmiş panel ve konferanslara katılır. Hukuksal Mücadele FEDERASYON, kendilerini ifade edemeyen hayvanların da insanlar gibi etik ve hukuki özne olmalarını savunur, kendileri adına dava açılabilmesini ve hukuki yargılamaya müdahil olabilmelerini uzun vadeli bir hedef olarak görerek bunun için toplumu hazırlamayı hedefler. Dava açar, dilekçeler yazar, resmi görüşmelere katılır, ve gerekli yasal düzenlemeler için çalışır.

34 Saha Çalışmaları FEDERASYON un Saha ve Barınaklar Aktif Destek Grubu tarafından yürütülen bu çalışmalarda, barınakların acil ihtiyaçları karşılanmakta, şiddet ve istismara uğramış sokak hayvanlarına tedavi ve rehabilitasyon hizmeti sunulmaktadır. Ayrıca, kurucu derneklerimizden BGD ye ait hayvan nakil ambulansı ile özellikle otobanlarda, trafik terörüne maruz kalmış, acil yardım bekleyen hayvanlara kurtarma ve sağlık hizmeti verilmektedir. Eğitim Etkinlikleri FEDERASYON, ilköğretim çağındaki çocuklara yönelik yaratıcı ve öğretici eğitim materyalleri hazırlayarak, tiyatro ve benzeri etkinlikler düzenleyerek, lise ve üniversitelerde söyleşi ve seminerlere katılarak genç kuşakların hayvan hakları alanında bilgilendirilmesine ve bilinçlendirilmesine destek olmaktadır.

35 BASINDA HAYTAP

36

37 BASINDA HAYTAP

38 HAYVAN HAKLARI FEDERASYONU için hayvan sevgisi değil hayvan hakları esastır. Ve hayvanların kendilerine özgü haklarının, kamu vicdanı ve hukuk tarafindan gözetilmesi için çalışır.

39

40 NASIL DESTEK OLABİLİRSİNİZ? Bağış yapabilirsiniz. Proje ve kampanyalarımıza sponsor olabilirsiniz. Temsilcimiz ya da gönüllümüz olabilirsiniz. BİZE KATILIN VE ÇÖZÜME SİZ DE ORTAK OLUN

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Önce rampa, sonra cennet!

Önce rampa, sonra cennet! Sivil Sesler Festivali ne sen de gel! STGM, 25-26 Eylül tarihlerinde İstanbul Maçka da sivil toplum örgütlerinin katılacağı bir festival düzenliyor. Örgütlenme Özgürlüğü imza kampanyası sürüyor STÖ lerin

Detaylı

TÜRKİYE DE ÇOCUK HAKLARININ HUKUKİ-ÖRGÜTSEL YÖNLERİ: GİRİŞ

TÜRKİYE DE ÇOCUK HAKLARININ HUKUKİ-ÖRGÜTSEL YÖNLERİ: GİRİŞ Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme Ulusal İlk Rapor Türkiye-1999 Ankara İÇİNDEKİLER BÖLÜM BİR TÜRKİYE: PROFİL 1.Coğrafya 2.Tarih 3.İdari Yapı 4.Ekonomik Yapı 5.Demografik Yapı 6.İşçi-İşveren

Detaylı

Bu broşür Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından British Council ın desteğiyle yayımlanmıştır.

Bu broşür Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından British Council ın desteğiyle yayımlanmıştır. Bu broşür Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından British Council ın desteğiyle yayımlanmıştır. 2008 Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği BM Binası, Birlik Mahallesi, 2.

Detaylı

S rumluluk. www.tukcev.org.tr. Yükümlülüklerini bizimle iş birliği yaparak yerine getiren bazı firmalar... Nisan-Mayıs-Haziran 2013 ISSN: 2147-009X

S rumluluk. www.tukcev.org.tr. Yükümlülüklerini bizimle iş birliği yaparak yerine getiren bazı firmalar... Nisan-Mayıs-Haziran 2013 ISSN: 2147-009X S rumluluk ISSN: 2147-009X Nisan-Mayıs-Haziran 2013 Yükümlülüklerini bizimle iş birliği yaparak yerine getiren bazı firmalar... 5 Haziran Dünya Çevre için tasarruf Günü et! MHP Tokat Sağlıklı yaşamak Milletvekili

Detaylı

Mart 2011-Eylül 2011 tarihleri arasındaki 7 aylık projede yürütülen faaliyetler;

Mart 2011-Eylül 2011 tarihleri arasındaki 7 aylık projede yürütülen faaliyetler; PROJENİN TANITIMI AB Yerel Düzeyde Sivil Katılımın Güçlendirilmesi Hibe Programı, Türkiye'de yerel düzeyde etkinlik gösteren yerel STK'ların küçük ölçekli projelerini desteklemek amacıyla tasarlanmıştır.

Detaylı

İÇİNDEKİLER. I. BÖLÜM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme

İÇİNDEKİLER. I. BÖLÜM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme İÇİNDEKİLER Önsöz 01 Editörün Notu 03 I. BÖLÜM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme 1. Cinsiyet ve Toplumsal Cinsiyetin İnşası 04 2.Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme

Detaylı

Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi Cilt 9, Sayı: 3, 2007. Sağlıklı Kentler Kavramının Gelişiminde Sağlıklı Kentler Projesi

Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi Cilt 9, Sayı: 3, 2007. Sağlıklı Kentler Kavramının Gelişiminde Sağlıklı Kentler Projesi Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi Cilt 9, Sayı: 3, 2007 Sağlıklı Kentler Kavramının Gelişiminde Sağlıklı Kentler Projesi Đsmail BAŞARAN Özet Sağlıklı kent kavramı birçok farklı

Detaylı

Bu kitap, Türkiye Ormancılar Derneği tarafından GEF SGP destekli Doğal Öyküler projesi kapsamında hazırlanmıştır.

Bu kitap, Türkiye Ormancılar Derneği tarafından GEF SGP destekli Doğal Öyküler projesi kapsamında hazırlanmıştır. Yayına Hazırlayan: Yıldıray Lise Editörler: Yıldıray Lise, A. Ozan Çekiç, Gökmen Argun İllüstrasyonlar: Erdoğan Günay Tasarım: Güngör Genç Baskı ve Cilt: Dönmez Ofset / Ankara ISBN: 978-605-64482-1-8 1.

Detaylı

774.815 kilometre kare yüzölçümüne sahip bir ülke olan Türkiye nin topraklarının yüzde 97 si Asya kıtasında, geri kalan yüzde 3 ü ise Avrupadadır.

774.815 kilometre kare yüzölçümüne sahip bir ülke olan Türkiye nin topraklarının yüzde 97 si Asya kıtasında, geri kalan yüzde 3 ü ise Avrupadadır. BÖLÜM BİR TÜRKİYE NİN PROFİLİ 1. Coğrafya Doğunun batıyla ve kuzeyin güneyle buluştuğu üç kıtanın birleştiği noktada bulunan Türkiye aynı zamanda hem Avrupa hem de Balkan, Kafkas, Orta Doğu, Akdeniz ve

Detaylı

Kolay anlaşılabilir bir hayalimiz var, güçlü ve demokratik bir sivil toplum istiyoruz ülkemiz için. Çok mu? Değil tabii.

Kolay anlaşılabilir bir hayalimiz var, güçlü ve demokratik bir sivil toplum istiyoruz ülkemiz için. Çok mu? Değil tabii. STGM yerel destek merkezleri hizmete açıldı STGM yerel destek merkezleri Adana, Denizli, Diyarbakır ve Eskişehir de faaliyete başladı. Kyoto yu İmzala, Küresel Isınmayı Durdur STGM, yeni dönemin ilk kampanya

Detaylı

Kendine nasıl davranılmasını istiyorsan ba kalarına da öyle davran, çocuklar dâhil!

Kendine nasıl davranılmasını istiyorsan ba kalarına da öyle davran, çocuklar dâhil! Ekim 2010 Sayı 25 ISSN 1306-5297 Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve STGM tarafından yürütülen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi Projesi bültenidir, iki ayda bir yayımlanır. Kendine nasıl

Detaylı

Yapı Denetim Komisyonumuz Yapı İşleri Genel Müdürlüğü nü ziyaret etti. Kamulaştırma Bilirkişilik Yetki Belgesi Kurslarının sonuncusu Ankara da yapıldı

Yapı Denetim Komisyonumuz Yapı İşleri Genel Müdürlüğü nü ziyaret etti. Kamulaştırma Bilirkişilik Yetki Belgesi Kurslarının sonuncusu Ankara da yapıldı sayı 249 / 15 kasım 2014 Kıyıların kamusal 15 Kasım değeri 2014 yok 1 ediliyor...2 de TMMOB, Ermenek maden faciası üzerine bölgede incelemede bulundu...4 te &'()*+'+,-../ TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

Detaylı

Sivil Toplumun Kürt Sorununun Çözümüne Etkin Katılımı İçin Kapasite Geliştirme

Sivil Toplumun Kürt Sorununun Çözümüne Etkin Katılımı İçin Kapasite Geliştirme Sivil Toplumun Kürt Sorununun Çözümüne Etkin Katılımı İçin Kapasite Geliştirme STK Görüşmeleri Raporu 05.12.2010 Anadolu Kültür Giriş: Türkiye 1980 lerin ilk yarısından itibaren ülkenin sırf doğu ve güneydoğusuyla

Detaylı

I. VETERİNER HALK SAĞLIĞI ÇALIŞTAY SUNUM ÖZETLERİ

I. VETERİNER HALK SAĞLIĞI ÇALIŞTAY SUNUM ÖZETLERİ İzmir Veteriner Hekimler Odası I.Veteriner Halk Sağlığı Çalıştayı 21 Ekim 2011 Ege Sağlık (Anemon Ege) Oteli Bornova / İZMİR I. VETERİNER HALK SAĞLIĞI ÇALIŞTAY SUNUM ÖZETLERİ Düzenleyen Kurum: İzmir Veteriner

Detaylı

ANADOLU EĞİTİM VE SOSYAL YARDIM VAKFI

ANADOLU EĞİTİM VE SOSYAL YARDIM VAKFI ANADOLU EĞİTİM VE SOSYAL YARDIM VAKFI FAALİYET RAPORU 2012 BAŞKAN DAN MESAJ/YÖNETİM KURULU YENİDEN YAPILANMA DÖNEMİ GENÇLER VE ÇOCUKLAR SAĞLIK ULUSAL VE ULUSLARARASI İŞBİRLİKLERİ ESER YÖNETİMİ İLETİŞİM

Detaylı

İÇİNDEKİLER. 02 Başkanın Mesajı. 04 Millî Eğitim Vakfı ndan Haberler. 19 Kaybettiklerimiz. 20 Eğitim Dünyasından Haberler

İÇİNDEKİLER. 02 Başkanın Mesajı. 04 Millî Eğitim Vakfı ndan Haberler. 19 Kaybettiklerimiz. 20 Eğitim Dünyasından Haberler YAYIN SAHİBİ Millî Eğitim Vakfı adına Yönetim Kurulu Başkanı İhsan ÖZÇUKURLU İNCELEME VE YAYIN KURULU Mehmet TEMEL Erdoğan TURHAN Necat BOZKURT SORUMLU YAZI İŞLERİ Ercan ÇOBAN YAYIN TÜRÜ Yerel Süreli Yayın

Detaylı

CUMHURİYETİN 1OO. YILINDA KURUMSAL SORUMLULUK 21 ARALIK 2O12,İSTANBUL

CUMHURİYETİN 1OO. YILINDA KURUMSAL SORUMLULUK 21 ARALIK 2O12,İSTANBUL İŞLETME 2023 CUMHURİYETİN 1OO. YILINDA KURUMSAL KURUMSAL SORUMLULUK PAZARYERİ SORUMLULUK 21 ARALIK 2O12,İSTANBUL İŞLETME 2023 CUMHURİYETİN 1OO. YILINDA KURUMSAL KURUMSAL SORUMLULUK PAZARYERİ SORUMLULUK

Detaylı

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Akkurt. Öğrenciler, Öğrenci Topluluklarını Tanıttı

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Akkurt. Öğrenciler, Öğrenci Topluluklarını Tanıttı EKİM - KASIM - ARALIK 201 3 içindekiler İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü adına Derginin Sahibi Prof. Dr. Mustafa Güden Rektör Editör - Genel Yayın Yönetmeni Prof.

Detaylı

Birleşmiş Milletler Türkiye

Birleşmiş Milletler Türkiye Birleşmiş Milletler Türkiye Birleşmiş Milletler Türkiye Birleşmiş Milletler (BM) İkinci Dünya Savaşını takiben uluslararası barış ve güvenliğin korunması, sürdürülebilir kalkınmanın desteklenmesi ve insan

Detaylı

SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM VE YENİ EĞİLİMLER 2-3-4 EKİM 2013 KARŞIYAKA KONFERANS KİTABI

SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM VE YENİ EĞİLİMLER 2-3-4 EKİM 2013 KARŞIYAKA KONFERANS KİTABI SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM VE YENİ EĞİLİMLER 2-3-4 EKİM 2013 KARŞIYAKA KONFERANS KİTABI Bursa - 2014 3 SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ 9.YIL KONFERANSI KENTSEL YAŞAMDA DEĞİŞİM

Detaylı

Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler

Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler 2 Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler Yerel Eşitlik Eylem Planlarının uygulanmasında 1. yıl geride kaldı: 2012 yılı sonunda 11 il için tamamlanan ve İl Kadın Hakları Koordinasyon

Detaylı

- Çalıştay Hakkında...4. - Protokol...5. - Protokol Konuşmaları...6. - Konuşmacılar...15. - Çalıştay Sonuç Raporu...17. - Değerlendirme...

- Çalıştay Hakkında...4. - Protokol...5. - Protokol Konuşmaları...6. - Konuşmacılar...15. - Çalıştay Sonuç Raporu...17. - Değerlendirme... 1 İÇİNDEKİLER - Çalıştay Hakkında...4 - Protokol...5 - Protokol Konuşmaları...6 - Konuşmacılar...15 - Çalıştay Sonuç Raporu...17 - Değerlendirme...44 - Çalıştay dan Kareler...47 3 ÇALIŞTAY HAKKINDA AMAÇ:

Detaylı

Hayata dair. Ağustos 2008 Sayı 14

Hayata dair. Ağustos 2008 Sayı 14 Köylüyüz biz diriyiz, Anadolu eriyiz Denizli Çivril Bozdağlılar Kültür ve Dayanışma Derneği, dördüncü Bozdağlılar Şenliği ni kutladı. Bugün toplumsal cinsiyet anaakımlaştırması için ne yaptın? STGM tüm

Detaylı

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı. Faaliyet Raporu 2011

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı. Faaliyet Raporu 2011 Faaliyet Raporu Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Faaliyet Raporu 2011 04 Başkan ın Mesajı 06 Genel Müdürün Mesajı 09 Yönetim 11 Varoluş Nedenimiz ve Amacımız 14 Etkinlik Noktalarımız ve Saha Çalışmalarımız

Detaylı

Nisan - Mayıs - Haziran 2014. Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu kentin sağlık turizmi potansiyelini değerlendirdi.

Nisan - Mayıs - Haziran 2014. Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu kentin sağlık turizmi potansiyelini değerlendirdi. Nisan - Mayıs - Haziran 2014 Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 2005 dergisi ABANA ADALAR AKÇAY ALTINOVA AMASRA ANTAKYA ANTALYA AVANOS AYDIN BALÇOVA BANDIRMA BUHARKENT BURDUR BURSA ÇANKAYA DENİZLİ DERİNCE

Detaylı

Sayı: 102 Haziran 2014

Sayı: 102 Haziran 2014 Sayı: 102 Haziran 2014 Kalkınma açık havada: #bencemümkün Düşük salımlı kalkınma stratejisi devreye sokulmalı Startup Women ilk kez Türkiye de, Ankara da düzenlendi Sürdürülebilir enerji çözümleri ve özel

Detaylı

Bizler, önümüzdeki bu zorlu dönemden de, tüm örgütlü üyelerimizin desteği ve katkısı ile başarılı bir şekilde çıkacağımıza olan inancımız tamdır.

Bizler, önümüzdeki bu zorlu dönemden de, tüm örgütlü üyelerimizin desteği ve katkısı ile başarılı bir şekilde çıkacağımıza olan inancımız tamdır. 13. DÖNEM ÇALIŞMA PROGRAMI Çalışma programımız; dünyaya bakışımızı, sistem içerisinde duruşumuzu, safımızı ve çalışma anlayışımızı ortaya koyan, yapacağımız çalışmaları ve gerekçelerini açıklayan, en geniş

Detaylı

çalışma programı tmmob makina mühendisleri odası bursa şube

çalışma programı tmmob makina mühendisleri odası bursa şube 13. DÖNEM ÇALIŞMA PROGRAMI Çalışma programımız; dünyaya bakışımızı, sistem içerisinde duruşumuzu, safımızı ve çalışma anlayışımızı ortaya koyan, yapacağımız çalışmaları ve gerekçelerini açıklayan, en geniş

Detaylı

2010-2014 STRATEJİK PLANI

2010-2014 STRATEJİK PLANI 2010-2014 STRATEJİK PLANI ADRES Kadıköy Mahallesi Turan Güneş Caddesi No:98 41040 İzmit / KOCAELİ TELEFONLAR +90 262 322 14 80 Pbx 13 Hat FAKS +90 262 331 44 18 WEB http://www.kocaeliozelidare.gov.tr E-POSTA

Detaylı