YAZ BÜLTENİ 2012 O R M A N K O R U M A A L A N L A R I Y Ö N E T İ M İ N İ N G Ü Ç L E N D İ R İ L M E S İ P R O J E S İ

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "YAZ BÜLTENİ 2012 O R M A N K O R U M A A L A N L A R I Y Ö N E T İ M İ N İ N G Ü Ç L E N D İ R İ L M E S İ P R O J E S İ"

Transkript

1 YAZ BÜLTENİ 2012 O R M A N K O R U M A A L A N L A R I Y Ö N E T İ M İ N İ N G Ü Ç L E N D İ R İ L M E S İ P R O J E S İ Bu sayıda; KDMP ARTIK BİR PAN PARKS ÜYESİ! ÖRNEK UYGULAMALAR PROGRAMI TAMAMLANDI! KDMP EN İYİ UYGULAMA ÖDÜLÜNÜ ALDI! KDMP RİO+20 KONFERANSINDAYDI! KDMP YÖNETİM PLANI HAZIRLANDI! İNSAN AYI ÇATIŞMASI ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞILDI! CAMİLİ VE YENİCE DE ÇALIŞTAYLAR DÜZENLENDİ! KDMP YAKLAŞIK 8 MİLYON KİŞİYE ULAŞTI! BAŞARILARIMIZ Küre Dağları Milli Parkı En İyi Uygulama Ödülü nü Aldı. Küre Dağları Milli Parkı'nda uygulanan Küresel Çevre Fonu (GEF) destekli "Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi", Haziran 2012'de Brezilya'da gerçekleşen Rio+20 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı'nda, sürdürülebilir kalkınma ve yeşil ekonomi uygulamalarıyla Türkiye yi temsil eden en iyi 24 uygulamadan biri olarak seçildi. 20 Nisan 2012 tarihinde İstanbul da yapılan törende verilen ödülü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı adına Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Akıncıoğlu, Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan dan aldı. Tüm dünya için örnek oluşturacak en iyi uygulamalar arasında özel sektör, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerden uygulamalar yer alıyor. 181 başvuru arasından seçilen 24 en iyi uygulama örneği, Türkiye nin Rio+20 Konferansı için hazırladığı ulusal raporun bir parçası olarak, ülkemizin bu alandaki deneyimini sergileme açısından önemli bir fırsat olarak diğer ülkelerin sürdürebilir kalkınmayı gerçekleştirmelerinde örnek oluşturacak. Küresel Çevre Fonu (GEF) destekli Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi" Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ofisi ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye) ortaklığında 2008 yılından beri Küre Dağları Milli Parkı nda uygulanıyor. Küre Dağları Milli Parkı nda uygulanan proje ile Milli Park ve çevresinin korunması, sürdürülebilir kalkınma ve turizm ile yeşil ekonomi süreçleri için bir model geliştirilmiş ve bu model diğer orman sıcak noktaları ve Türkiye nin korunan alanlar ağı için örnek oluşturulmuştur. Bu ödül ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve proje ortaklarının Küre Dağları Milli Parkı nda yaptığı çalışmalar ve milli parkın uluslararası düzeyde tanıtımına katkı sağlayarak bu deneyimin diğer ülkelere aktarılmasında önemli bir adım atılmıştır.

2 BAŞARILARIMIZ Küre Dağları Milli Parkı Rio+20 Konferansı ndaydı. Türkiye nin en iyi 24 uygulama örneğinden biri olan Küre Dağları Milli Parkı deneyimleri Haziran da Brezilya nın Rio de Janeiro kentinde binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı nda (Rio+20) sözlü sunumlar, posterler, broşürler ve kısa filmlerle tanıtıldı. Küre Dağları Milli Parkı ve tampon bölgesinde uygulanan Küresel Çevre Fonu (GEF) destekli Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi" yoluyla Milli Park ve çevresinin korunması, sürdürülebilir kalkınma ve turizm ile yeşil ekonomi süreçlerine yönelik örnek model geliştirilmiştir. Bu deneyim Rio+20 Konferansı nda bulunan Türkiye standında, Küre Dağları Milli Parkı uygulamalarını anlatan poster, Orman ve Su İşleri Bakanlığı en iyi uygulamalar broşürü, Küre Dağları Milli Parkı broşürü ve İngilizce altyazılı kısa filmlerle katılımcılar ve ziyaretçilerle paylaşıldı. Kalkınma Bakanlığı ve UNDP Türkiye nin düzenlediği Türkiye nin En İyi Uygulamaları Toplantısı nda ve Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) ve LifeWeb Initiative tarafından düzenlenen Doğal Çözümler: Küresel Çevresel Sorunların Çözümünde Korunan Alanlar Paneli nde panelinde de Proje Yönetici Yardımcısı Yıldıray Lise tarafından projede elde edilen deneyimler sunum olarak paylaşıldı. Türkiye dışında, IUCN, Conservation International, UNDP, Biyolojik Çeşitlilik Sekreteryası, MEDPAN gibi uluslararası doğa koruma ve kalkınma örgütlerinin üst düzey yöneticileri ile Brezilya, Kostarika, İran ve Kolombiya dan ilgili Bakanlık ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı panelde Küre Dağları Milli Parkı deneyimi, dünya çapında uygulanan 9 örnekten biri olarak katılımcılara anlatıldı. Rio+20 Konferansı TV'sinde Küre Dağları Milli Parkı deneyimini izlemek için;

3 BAŞARILARIMIZ Küre Dağları Milli Parkı PAN Parks Üyesi Oldu. Küresel Çevre Fonu (GEF) destekli Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar ile Küre Dağları Milli Parkı Avrupa da seçkin korunan alanları simgeleyen PAN Parks sertifikasını almaya hak kazandı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2000 yılında milli park ilan edilen Küre Dağları Milli Parkı için Türkiye nin ilk PAN Parks adayı milli parkı olarak 2006 yılında çalışmalar başladı dan bu yana devam eden bu adaylık süreci Nisan 2012 tarihleri arasında uluslararası bağımsız denetmenler tarafından yapılan çalışmalar ile sona erdi. Denetmenler alanda bugüne kadar yapılan çalışmalarla sertifika konusunda bir hayli yol alındığını belirtti. Küre Dağları Milli Parkı nın yabanıllığı, sürdürülebilir turizm potansiyeli ile yöre halkı ve kamu kurumlarının koruma ve sürdürülebilir turizm uygulama süreçlerine etkin katılımlarından oldukça etkilenerek oluşturdukları olumlu görüş içeren raporlarını PAN Parks Vakfı Yönetim Kurulu na sundular. PAN Parks Yönetim Kurulu 23 Nisan 2012 tarihinde yaptığı toplantı ile Küre Dağları Milli Parkı nın PAN Parks ağına katılımını onayladı. Bu karar ile Küre Dağları Milli Parkı Türkiye deki ilk, Avrupa da ise PAN Parks sertifikalı 13. korunan alan oldu. Küre Dağları Milli Parkı nın PAN Parks üyesi olması için bugüne kadar neler yapıldı? Bir korunan alanın PAN Parks sertifikası alması için sağlanması gerekli kriterler ve Küre Dağları Milli Parkı nda bunun için gerçekleştirilen çalışmalar şunlardır; Kriter 1 - Zengin Doğal Miras Korunan alanın zengin bir doğal mirasa sahip olması gerekmektedir. Küre Dağları Milli Parkı ha yüzölçümü içinde yer alan mutlak koruma alanı ve hassas koruma bölgesi (yabanıl bölge) ile bu kriteri sağlamaktadır. Milli Park ve çevresinin ekolojik, jeomorfolojik, peyzaj, kültürel ve tarihi değerleri bilimsel çalışmalarla tanımlanmıştır. Kriter 2 - Doğa Yönetimi Korunan alanın yönetim planının olması gerekmektedir. Küre Dağları Milli Parkı nın yönetimi için aşağıdaki çalışmalar gerçekleştirilmiştir; Milli Parkın yönetim planı taslağı ve yönetim şeması hazırlanarak Mart ayı sonunda düzenlenen beş farklı halkın katılımı toplantısı ile yörede tartışılmıştır. Tampon bölgede yer alan 17 orman işletme şefliğinin ekosistem tabanlı fonksiyonel orman amenajman planları hazırlanmıştır. Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü kurulmuştur. Küre Dağları Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı hazırlanarak kurum görüşlerine sunuldu.

4 BAŞARILARIMIZ Küre Dağları Milli Parkı PAN Parks Üyesi Oldu. Kriter 3 - Ziyaretçi Yönetimi: Korunan alanın ziyaretçi yönetim planının olması gerekmektedir. Küre Dağları Milli Parkı nın ziyaretçi yönetimi için aşağıdaki çalışmalar gerçekleştirilmiştir; Ziyaretçi Yönetim Planı hazırlanmış ve uygulamaları başlamıştır. Bartın Ulus (Ulukaya) ve Kastamonu Pınarbaşı nda iki adet idare ve ziyaretçi merkezi ile Bartın Arıt Söğütlü Köyü nde bir adet bilgilendirme merkezi yapılmıştır. Milli Parkın çeşitli yerlerine oniki adet giriş kontrol ünitesi yapılmıştır. Milli Park ve tampon bölgesinde yürüyüş yolları işaretlenmiş, haritalanmış ve düzenleme işlerine başlanmıştır. Milli Park sınırları içinde ve milli park sahasına yönlendirme, sınırlarını gösterme amaçlı tabelalar yapılmıştır. Milli Parkı tanıtıcı broşürler ve internet sitesi Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmıştır. Tur güzergahları oluşturulmuş ve deneme turları yapılmıştır. Uluslararası standartlarda örnek bir tur güzergahı oluşturulması ve turizm haritasının oluşturulması çalışmaları PAN Parks Vakfı tarafından desteklenmiştir. Kriter 4 - Sürdürülebilir Turizm Gelişme Stratejisi PAN Parks bölgesi için sürdürülebilir turizm gelişme stratejisinin olması gerekmektedir. Küre Dağları Milli Parkı nın sürdürülebilir turizm gelişme stratejisi için aşağıdaki çalışmalar gerçekleştirilmiştir; Katılımcı yöntemler kullanılarak bölge için Sürdürülebilir Turizm Gelişme Stratejisi hazırlanmış ve yerel kurumlar tarafından sahiplenilmiştir. Bartın ilinde düzenlenen ve Türkiye de milli parklarda yapılan ilk ekoturizm tabanlı kurs olma özelliği taşıyan Ekoturizm Alanında Ev Pansiyonculuğu kursunu Aşağıçerçi, Ulukaya, Alıçlı, Köklü, Kozanlı, Aşağıçamlı ve Yukarıdere köylerinden çoğu kadın 38 katılımcı başarıyla tamamlamış ve sertifikalarını almıştır. Projenin Örnek Uygulamalar Programı çerçevesinde ev pansiyonculuğu sisteminin kurulması ve yöresel ürünlerin üretilmesi konularında yerel sivil toplum kuruluşları desteklenmmiştir. Sürdürülebilir turizmin gelişmesi için yapılan çalışmalar ve geliştirilen strateji Bartın İl Turizm Plan ında yer almıştır. Kriter 5 Yerel İş Ortaklıkları Korunan alan etrafında, belirli kriterler çerçevesinde çalışan yerel işletmelerin de sertifikalandırılması gerekmektedir. Küre Dağları Milli Parkı nda yerel iş ortaklıklarının kurulması için aşağıdaki çalışmalar gerçekleştirilmiştir; KDMP tampon bölgesindeki ilçeleri ve Milli Park Müdürlüğü nü temsil eden kişilerden oluşan KDMP PAN Parks Grubu kurulmuştur. Bu grup yerel iş ortaklıklarının belirlenmesi kriterlerini ve izleme süreçlerini belirlemiş ve çalışmalarına başlanmıştır. Bartın daki çalışmalar için Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı nın desteği alınmıştır. Bu destekle geliştirilen standartlar temel alınarak KDMP PAN Parks yerel iş ortaklıkları kalite standartlarıyla potansiyel yerel iş ortaklıkları belirlenmiştir. Küre Dağları Milli Parkı nın PAN Parks sertifikası almasıyla birlikte ulaşılması beklenen hedefler nelerdir? Küre Dağları Milli Parkı nın PAN Parks sertifikası almasıyla birlikte ulaşılması beklenen hedefler şunlardır; Küre Dağları Milli Parkı nın sahip olduğu doğal ve kültürel değerlerin önemi daha iyi algılanabilecek ve küresel düzeyde korunmasına katkı sağlanacaktır. Korunan alan çevresinde yaşayan yöre insanın ekoturizm faaliyetleri ile alternatif gelir kaynağı oluşturmasına uluslararası düzeyde katkı sağlanacaktır. Türkiye için doğa koruma alanında prestij sağlanacaktır. Türkiye de diğer korunan alanlara örnek oluşturacaktır. Özellikle korunan alanlarda ve yakın çevresinde uluslararası düzeyde sürdürülebilir turizm gelişimine örnek oluşturacaktır. Geleneksel kültür ve mimarinin korunması önem kazanacaktır. Yöredeki işletmelerin belirli standartlarda ürün ve hizmet vermesi sağlanacaktır. Uluslararası tanıtımlar ve önemli turizm destinasyonları içinde yer alınarak yöreye gelen yabancı turist sayısında artış olacaktır.

5 ÖRNEK MİLLİ PARK: KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI Küre Dağları Milli Parkı çalışmaları Biyolojik Çeşitlilik Sempozyumu ndaydı. Küre Dağları Milli Parkı nda gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar ile Proje çalışmaları Mayıs 2012 tarihlerinde Ankara da düzenlenen Biyolojik Çeşitlilik Sempozyumu nda etkin olarak anlatıldı. Birleşmiş Milletler Biyoçeşitlilik Onyılı ve 22 Mayıs Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü kutlamaları kapsamında düzenlenen sempozyumda Küre Dağları Milli Parkı çalışmaları ile ilgili bir sözlü sunum ve üç poster sunum gerçekleştirildi. Sunumların yanı sıra Küre Dağları Milli Parkı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı X. Bölge Müdürlüğü standında etkin olarak tanıtıldı. Biyolojik Çeşitlilik Sempozyumu sayfasını ziyaret etmek için; Küre Dağları Milli Parkı ekoturizm uygulamaları ile Rusya Federasyonu Komi Cumhuriyeti ne örnek olacak. Rusya Federasyonu sınırları içinde yer alan Komi Cumhuriyeti nden teknik bir heyet Küre Dağları Milli Parkı nda gerçekleştirilen eko-turizm ve sürdürülebilir orman yönetimi çalışmalarını incelemek üzere Türkiye ye geldi. Küre Dağları Milli Parkı, barındırdığı biyolojik çeşitlilik ile Avrupa nın 100, Türkiye nin dokuz orman sıcak noktasından biri. Türkiye nin ilk, Avrupa nın 13. PAN Parks sertifikalı milli parkı olan Küre Dağları Milli Parkı na, sahip olduğu doğal değerler ve sürdürülebilir turizm açısından, son yıllarda giderek artan bir ilgi var. Komi Cumhuriyeti nde gelen heyet Küre Dağları Milli Parkı ve çevresine gerçekleştirdikleri ziyarette özellikle yöre halkıyla birlikte yürütülen eko-turizm uygulamaları, orman köylüleri, orman amenajman planları ve orman yangınlarıyla mücadele konularında bilgi aldı. Türkiye nin orman yangınları ile mücadele konusuna yaklaşımı, kullanılan yöntem ve araçlardan etkilenen heyet, bu kapsamda Türkiye ile geliştirilebilecek işbirliği olasılıklarını değerlendirmek istediğini belirtti. Küre Dağları Milli Parkı da gerçekleştirilen eko-turizm faaliyetlerinin dikkat çekici olduğunu belirten Rusya Federasyonu Doğal Kaynaklar ve Ekoloji Bakanlığı, Doğal Kaynakların Kullanımının Gözlemlenmesi Federal Servisi (Rosprirodnadzor) Komi Cumhuriyeti Birimi Başkanı Alexander Popov; Milli parkta gerçekleştirilen turizm çalışmaları altyapı ve planlama açısından başarılı bir örnek teşkil ediyor. Komi Cumhuriyeti nin güneyinde ormanların çevresinde yaşayanlar var ve orada Küre Dağları Milli Parkı nda gerçekleştirilen programı uygulamak istiyoruz. Ormanda yaşayanlarla buradaki örnek uygulamaları yapmak mümkün. dedi. Buna ek olarak iki ülke arasında orman yangınları ile mücadele ve orman amenajman planlarının hazırlanması konusunda işbirliğine gidilebileceğini dile getirdi. Kasım 2011 de Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve UNDP Türkiye uzmanlarından oluşan bir heyet Komi Cumhuriyeti ne giderek örnek iklim değişikliği ve sürdürülebilir orman yönetimi modelini incelemişti. UNDP Türkiye nin koordinasyonunda düzenlenen bu geziler ülkelerarası bilgi ve deneyim aktarımı açısından büyük önem taşıyor.

6 UZUN DEVRELİ GELİŞME PLANI(UDGP) KDMP Taslak Planı halkın katılımı toplantıları tamamlandı. Proje kapsamında gerçekleştirilen Halkın Katılımı Toplantıları ile Küre Dağları Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı nın (UDGP) nihai hale getirilmesi için büyük bir adım atılmış oldu. Küre Dağları Milli Parkı nın yönetimi ile ilgili tüm paydaşların katılımını sağlamak amacıyla Amasra, Bartın, Ulus, Pınarbaşı ve Cide merkezde olmak üzere 5 toplantı gerçekleştirildi. Toplantılarda Küre Dağları Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı taslağı ve haritası, karar vericiler, resmi kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve yöre halkı ile paylaşıldı. Toplantılarda Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri, Orman ve Su İşleri Bakanlığı X. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ve proje yönetim birimi uzmanları tarafından Küre Dağları Milli Parkı, PAN Parks süreci, UDGP tanımı, Küre Dağları Milli Parkı UDGP taslağı ve bölgeleme haritası sunum ve açıklamalarla katılımcılarla paylaşıldı. Toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren Bölge Müdürü Ercan YENİ "Milli Park Uzun Devreli Gelişme Planlarının biyolojik ve kırsal kalkınmayı içeren hükümlere sahip olduğu, turizm gibi konulardaki beklentiler ve koruma beklentileri için bugüne kadar yapılan görüşme ve etüdlerin bir birleşimi olduğunu" belirtti. Plan taslağının ve Küre Dağları Milli Parkı bölgeleme haritasının tanıtımının yapılmasının ardından, uzman Melike Hemmami ve Proje Yönetim Birimi kolaylaştırıcılığıyla katılımcıların görüş ve önerileri, soru cevap yöntemiyle etkin bir şekilde alınarak plan üzerinde tartışmalar yapıldı. 5 toplantıda belirtilmiş olan görüş ve önerileri içeren sonuç raporu hazırlanmıştır. Rapora adresinden ulaşabilirsiniz. Halkın katılımı toplantıları fotoğraflarına ulaşmak için; sets/ / Küre Dağları Milli Parkı Uzun Devreli Gelişim Planı Küre Dağları Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı Planlama Raporu ve plan paftası 13 Temmuz 2012 tarihinde resmi yazı ile ilgili Bakanlık ve kurumlara görüş ve önerileri için gönderildi. Kurumlardan gelecek görüş ve öneriler doğrultusunda plan ve pafta nihai hale getirilerek Orman ve Su İşleri Bakanı nın onayına sunulacaktır.

7 UZUN DEVRELİ GELİŞME PLANI Küre Dağları Milli Parkı ve çevresinde İnsan-Ayı Çatışması çözümü için çalışıldı. Küre Dağları Milli Parkı ve çevresinde insan ayı çatışmasının çözümüne yönelik yönetim stratejisinin belirlenmesi için Haziran 2012 tarihlerinde Ilgaz Dağı Milli Parkı nda 50 kişinin katılımıyla bir çalıştay düzenlendi. Proje kapsamında gerçekleştirilen Küre Dağları Milli Parkı Uzun Devreli Gelişim Planı Halkın Katılımı Toplantıları sonucunda bölgede yönetilmesi gereken en öncelikli konulardan biri insan ayı çatışması olarak belirlenmişti. İnsan ayı çatışmasının çözümüne yönelik stratejinin oluşturulması için Haziran tarihlerinde Kastamonu da düzenlenen çalıştaya Orman ve Su İşleri Bakanlığı X. Bölge Müdürlüğü ve Türkiye nin farklı bölgelerindeki Orman ve Su İşleri Bakanlığı bölge teşkilatı temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler olmak üzere 50 kişi katıldı. Proje kapsamında Dünya Hayvanları Koruma Derneği (WSPA) tarafından desteklenen ve Oxford Üniversitesi Zooloji Bölümü, WildCRU uzmanlarının katılımı ile gerçekleştirilen çalıştayın ilk gününde uzmanlar tarafından insan ayı çatışmasının planlanması ve yönetimine yönelik uluslararası ve ulusal örnekler katılımcılarla paylaşıldı. Sunumlardan sonra Türkiye ve bölgedeki çalışmalar ve çatışma yönetimi deneyimi farklı bölgelerden gelen katılımcılar tarafından anlatıldı ve Küre Dağları Milli Parkı ve çevresinde insan ayı çatışmasının çözümü yönetimi ile ilgili güçlü yanlar, zayıf yanlar, fırsatlar ve zorluklar belirlendi. Yönetim stratejisinin hedeflerinin belirlenmesi ile ilk gün sona erdi. Çalıştayın ikinci gününde katılımcılar, araştırma ve izleme, kapasite geliştirme, eğitim ve bilinçlendirme, koruma ve yaban hayatı yönetimi ile çatışma önleyici tedbirlerin uygulanması ve desteklenmesi konularında eylem önerileri konularında dört ayrı grup halinde çalışmalar yaptı. Bu grup çalışmaları sonucunda, ana amacı Aynı çevreyi paylaşmak zorunda olan insan ve ayıların bu birliktelikten dolayı karşılaştıkları problemlerin belirlenmesi ve çözülmesi olarak belirlenen Küre Dağları Milli Parkı ve çevresinde insan ayı çatışmasının çözümüne yönelik yönetim stratejisi için eylem önerileri geliştirildi. Çalıştay fotoğrafları için;

8 ÖRNEK UYGULAMALAR PROGRAMI Küre Dağları Milli Parkı Örnek Uygulamalar Programı başarıyla tamamlandı. Proje kapsamında uygulanan ve Küre Dağları Milli Parkı ve tampon bölgesinde başarılı örnekler oluşturmayı amaçlayan Örnek Uygulamalar Programı kapsamında desteklenen 5 projenin etkinlikleri Bartın ve Kastamonu da başarıyla tamamlandı. Bartın ve Kastamonu illerinde yürütülen projeler ve projeleri yürüten dernekler şunlardır: Tarımsal Ürün Pazarlamanın İyileştirilmesi Örnek Uygulaması / Ulus İlçesi Aşağıçerçi Köyü Kalkındırma- Güzelleştirme Ortak Mallarını Yaptırma ve Yaşatma Derneği (AÇDER) Ekoturizm Tabanlı Ev Pansiyonculuğunun Geliştirilmesi Örnek Uygulaması / Drahna Çevre Kalkınma Eğitim Kültür ve Dayanışma Keten İşlemeciliğinin Desteklenmesi Örnek Uygulaması / Bartın ve Çevresinde Yaşayan Uluslular Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Elektrikli Çit ile Tarımsal Üretim Alanlarının Korunması Örnek Uygulaması / Bartın ve Çevresinde Yaşayan Uluslular Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Geleneksel Kültürün Korunması ve Kadın Emeğinin Değerlendirilmesi Örnek Uygulaması / Küre Dağları Ekoturizm Derneği Tarımsal Ürün Pazarlamanın İyileştirilmesi Aşağıçerçi Derneği (AÇDER) tarafından yürütülen proje; köylerdeki bahçelerde ürettikleri ürünleri Bartın a bağlı Ulus ve Abdipaşa ilçelerinde satışa sunan yöre kadınlarının daha iyi şartlar altında satış yapabilmeleri için satış stantlarının yapılmasını hedefledi. Örnek uygulama kapsamında yapılan 20 stant pazar yerlerinde kullanılıyor. Ekoturizm Tabanlı Ev Pansiyonculuğunun Geliştirilmesi DrahnaDer tarafından gerçekleştirilmiş olan Ev Pansiyonculuğunun Geliştirilmesi örnek uygulaması Küre Dağları Milli Parkı tampon bölgesinde yer alan Bartın köylerinde ekoturizm faaliyetlerinin ve ev pansiyonculuğunun geliştirilmesi için ev pansiyonculuğu alt yapısının oluşturulmasını hedefledi. Örnek uygulama için ilk olarak pansiyonculuğun gerçekleştirilmesine uygun, önceden düzenlenen eğitimden belge sahibi ve ev pansiyonculuğunun uygulanmasına istekli olan 15 hane belirlendi. Belirlenen hane sahipleri ile örnek ev pansiyonculuğu uygulamaları Zonguldak Devrek te ve Balıkesir Kazdağları Milli Parkı çevresinde yerinde ziyaret edildi. Örnek uygulama kapsamında temin edilen malzemeler ile 15 hanede Küre Dağları Milli Parkı Konuk Odası oluşturuldu. Örnek uygulama ve Küre Dağları Milli Parkı etrafındaki ev pansiyonculuğu 16. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı nda (EMITT) tanıtıldı.

9 Y A Z ORMAN KORUMA ALANLARI YÖNETİMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ ÖRNEK UYGULAMALAR PROGRAMI Keten İşlemeciliğinin Desteklenmesi Bartın ve Çevresinde Yaşayan Uluslular Derneği tarafından gerçekleştirilmiş olan Keten İşlemeciliğinin Desteklenmesi örnek uygulaması kapsamında keten işleme ünitesi kuruldu. Bartın için geleneksel bir ürün olan ketenin hem tohumundan, hem de saplarından faydalanılıyor. Örnek uygulama ile eski dönemlerde elle yapılmakta olan, keten sapından lif üretme işlemi için bir makine yapıldı ve tüm köylülerin imece usulü ile kullanabilecekleri bir keten işleme ünitesi kuruldu. Keten hasadının tamamlanmasından sonra, Eylül Ekim ayı içinde keten işleme ünitesi aktif olarak köylüler tarafından kullanılmaya başlanacak. Elektrikli Çit ile Tarımsal Üretim Alanlarının Korunması Bartın ve Çevresinde Yaşayan Uluslular Derneği tarafından gerçekleştirilmiş olan Elektrikli Çit ile Tarımsal Üretim Alanlarının Korunması örnek uygulaması ile belirlenen tarlalarda yetiştirilen ürünlerin yaban hayvanlarının zararlarından korunması hedeflendi. Örnek olması hedeflenen uygulama ile belirlenen 6 tarlada elektroşoklu çit sistemi ile başta ayı zararları olmak üzere yaban domuzu ve diğer yaban hayvanlarının tarımsal üretim alanlarına verdiği zararların önlenmesi hedeflendi.

10 Y A Z ORMAN KORUMA ALANLARI YÖNETİMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ KDMP ÖRNEK UYGULAMALARI Geleneksel Kültürün Korunması ve Kadın Emeğinin Değerlendirilmesi Küre Dağları Ekoturizm Derneği tarafından Kastamonu nun Pınarbaşı ve Azdavay ilçelerinde uygulanan Geleneksel Kültürün Korunması ve Kadın Emeğinin Değerlendirilmesi örnek uygulaması ile yöre kadınlarının günlük hayatlarında halen kullandıkları geleneksel kıyafetlerinin, geleneksel bir değer olarak korunmasını ve kadın emeğinin değerlendirilerek, kadınlar için alternatif bir gelir kaynağı oluşturulması hedeflendi. Örnek uygulama kapsamında Pınarbaşı ve Azdavay ilçeleri kaymakamlıkları, belediyeleri ve halk eğitim müdürlükleri ile ortaklaşa düzenlenen eğitimlere 35 kadın katıldı ve belgelerini aldı. Eğitimler sonucunda Küre Dağları Milli Parkı İdare ve Ziyaretçi Merkezlerinde ve Azdavay ve Pınarbaşı ilçelerinde bulunan konaklama tesislerinde tanıtılmak ve pazarlanmak üzere 40 farklı hediyelik eşya üretildi. Örnek Uygulamalar Fotoğrafları için;

11 KDMP ÖRNEK UYGULAMALARI Küre Dağlarının Şapkalı Gizemi; Mantarlar WWF-Türkiye nin; biyolojik çeşitliliği korumak için yerel sivil toplum kuruluşlarının projelerini desteklemek amacıyla başlattığı Türkiye nin Canı Kampanyası kapsamında desteklenen Küre Dağlarının Şapkalı Gizemi; Mantarlar projesi Küre Dağları Milli Parkı ve tampon bölgesinde Küre Dağları Ekoturizm Geliştirme Kooperatifi (KEKOOP) tarafından yürütülmektedir. WWF Türkiye ve Küresel Çevre Fonu (GEF) destekli Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi tarafından desteklenen uygulama 55 adet başvuru arasından seçilen 6 projeden birisidir. Dr. İsmail MENTEŞ yürütücülüğünde hazırlanan ve Küre Dağları Ekoturizm Geliştirme Kooperatifi (KEKOOP) tarafından uygulanan projeyle Küre Dağları Milli Parkı ve yakın çevresinde yetişen doğal makro mantar türlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Doğal makro mantarlar, Türkiye'nin pek çok bölgesinde olduğu gibi, Küre Dağları Milli Parkı ve tampon bölgesinde önemli bir çeşitliliğe sahiptir. Bununla birlikte yöre halkının topladığı beş tür mantar (kanlıca mantarı, ayı mantarı, kuzugöbeği mantarı, yumurta mantarı, kayın/istiridye mantarı) dışında Küre Dağları Milli Parkı ve tampon bölgesinde bulunan mantarlarla ilgili bilimsel bir bilgi bulunmamaktadır. Küre Dağları Milli Parkı ve tampon bölgesinde gerçekleştirilen görüşmeler ve çalışmalarda mantarlarla ilgili olarak üç ana sorun tespit edilmiştir: 1. Yörede yetişen makro mantarlar yöre halkı tarafından bilinmemekte ve yeterli bilimsel veri bulunmamaktadır. 2. Bilinen makro mantarların toplanması ve yenilmesinde yaşamsal riskler vardır, 3. Yöre halkı tarafından doğru toplama ve saklama yöntemleri bilinmemektedir. Küre Dağlarının Şapkalı Gizemi; Mantarlar projesi bu üç temel sorunun çözülmesi için geliştirilmiştir. Proje; Küre Dağları Milli Parkı ve tampon bölgesinde doğal makro mantarların korunması, tanınması ve sürdürülebilir kullanımı ve yöre halkı için alternatif bir gelir kaynağı olarak değerlendirilmesi için diğer korunan alanlarda da uygulanabilecek örnek bir uygulamayı ortaya koyarak yörede sürdürülebilir turizm çalışmalarının gelişmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Türkiye de makro mantarlar konusunda yerel düzeyde yapılan ilk çalışmalardan biri olan proje kapsamında, alanda yetişen doğan makro mantar türleri tespit edilecek, yöre halkına ve ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerine mantarların teşhisi, kontrollü toplanması, saklanması, işlenmesi ve pazarlanması konularında uygulamalı eğitimler verilecektir. Bunun yanı sıra proje kapsamında alanda doğal makro mantar türlerine yönelik koruma bilinci ve pazarlama potansiyelinin güçlendirilmesi için foto safari ve tanıtım gezileri düzenlenecektir. Projenin tanıtımının yapılması, proje etkinliklerinin ve sonuçlarının duyurulabilmesi amacıyla bir internet sitesi oluşturulacak ve aynı zamanda mantarlarla ilgili olarak poster ve broşür üretilecektir. Proje kapsamında ilk arazi çalışması Pınarbaşı, Azdavay, Ulus ve Ağlı bölgelerinde yöre halkı ile toplantı, eğitim ve arazi taraması şeklinde Mayıs 2012 dönemi gerçekleştirilmiş olup yapılan çalışma sonucunda yaklaşık 50 adet mantar türü tespit edilmiştir. Proje kapsamında Mayıs Kasım döneminde periyodik olarak gerçekleştirilecek olan arazi çalışmaları ulusal düzeyde tüm katılımcılara açık ve mantar konusuna ilgi duyanların katılabileceği çalışmalar olacaktır. Yöreden ve ülkenin çeşitli yerlerinden bu çalışmalara katılacak olan kişiler Küre Dağları Milli Parkı ve tampon bölgesinde yetişmekte olan mantarlar hakkında ve mantar teşhis etme hakkında bilgi sahibi olma olanağı bulacaklardır.

12 YAYGINLAŞTIRMA ETKİNLİKLERİ Türkiye nin ilk Biyosfer Rezervi Camili geleceğe hazırlanıyor. Proje kapsamında edinilen deneyimlerin yaygınlaştırılması amacıyla Haziran ayında Artvin in Borçka ilçesinde Camili Biyosfer Rezervi Yönetim Toplantıları düzenlendi. Türkiye nin ilk ve tek biyosfer rezervi olan Camili Havzası, Türkiye deki dokuz orman sıcak noktasından biri. Küre Dağları Milli Parkı nda uygulanan Küresel Çevre Fonu (GEF) destekli Projenin yaygınlaştırma alanlarından biri olan Camili Biyosfer Rezervi, son on yılda yapılan uygulamalarla Türkiye nin en önemli ekoturizm noktalarından biri hâline geldi. Toplantılara Borçka Kaymakamı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Orman Genel Müdürlüğü nün merkezi ve bölge teşkilatı yöneticileri ve uzmanları, Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi Yönetim Birimi, Camili Köyler Birliği temsilcisi ve Camili Havzası muhtarları olmak üzere toplam 32 kişi katıldı. Toplantılarda Küre Dağları Milli Parkı örneğinden yola çıkarak Camili Biyosfer Rezervi nin etkin yönetimi için nasıl bir yönetim yapısı oluşturulması gerektiği tartışıldı. Camili Biyosfer Rezervi nin güçlü ve zayıf yanları ile bölgede yapılacak mikro havza planlamasının amaçları belirlendi. Toplantılar sonrası bir alan çalışması yapılarak köyler ziyaret edildi ve gözlemler yapıldı. Toplantılar sonucunda Camili Biyosfer Rezervi Yönetim Birimi nin kısa süre içinde oluşturulması, mevcut taslak yönetim planının mikro havza planlama sürecinde temel altlık olarak kullanılması, güncellenmesi ve yönetimin daha iyi bir şekilde sağlanabilmesi için daha sık toplantılar yapılması kararlaştırıldı. Biyosfer rezervi nedir? Dünya yüzeyinde canlıların yaşayabildiği aralığa Biyosfer adı veriliyor. UNESCO nun İnsan ve Biyosfer (MaB, Man and Biosphere) Programı içinde yer alan karasal veya kıyı ekosistemlerine sahip yerler ise Biyosfer Rezervi olarak anılıyor. Biyosfer rezervlerinde, biyolojik çeşitliliğin korunması, ekonomik kalkınma ve kültürel değerlerin devamlılığı arasındaki sorunların sürdürülebilir bir şekilde çözülmesine dair birçok uygulama geliştiriliyor. Yenice Ormanları için Sürdürülebilir Turizm çalıştayı düzenlendi. Proje deneyimlerinin yaygınlaştırılması için yapılan aktivitelerinden biri olarak Mayıs 2012 tarihlerinde Karabük ün Yenice ilçesinde Yenice Ormanları için Sürdürülebilir Turizm Geliştirme Çalıştayı düzenlendi. Türkiye nin en önemli blok ormanlarını barındıran Yenice Ormanları, anıt ağaçları, doğal yaşlı ormanları, derin vadileri, akarsu ekosistemleri, barındırdığı yaban hayatı zenginliği ve tür çeşitliliğiyle Türkiye nin dokuz orman sıcak noktasından biridir. Küre Dağları Milli Parkı nda uygulanan Projenin yaygınlaştırma alanlarından biri olan Yenice Ormanları, son dönemde yapılan uygulamalarla Türkiye nin en önemli yürüyüş rotalarından biri haline gelmiştir. Yenice Ormanları nda, Küre Dağları Milli Parkı örneğinden yola çıkarak orman ekosistemlerinde sürdürülebilir turizmin geliştirilmesi için yol haritası hazırlamayı amaçlayan çalıştayda uzman sunumları yapıldı, bölgede sürdürülebilir turizm için güçlü ve zayıf yanlar belirlendi, etkin tartışmalarla eylemler listesi oluşturuldu ve arazi çalışması gerçekleştirildi. Çalıştaya Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Orman Genel Müdürlüğü nün merkezi ve taşra teşkilatından uzmanlar ve görevliler, Proje Yönetim Birimi, Karabük Üniversitesi, Yenice Kaymakamlığı ve Belediyesi, Türkiye Ormancılar Derneği, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye) ve yöre sivil toplum kuruluşları temsilcileri, OR-KOOP temsilcisi ve yöredeki orman kooperatifleri başkan ve üyeleri olmak üzere toplam 34 kişi katıldı. Katılımcılar Yenice ilçesi ve ormanları için 25 yıllık vizyon oluşturdular: Orman bütünlüğü ve zenginliğinin korunduğu; yöre halkının yaşam kalitesinin arttığı; göçün azaldığı; işsizlik sorunu olmayan; altyapı eksiklikleri giderilmiş olan; örnek odun dışı orman ürün ve hizmet uygulamalarıyla ulusal ve uluslararası camiada tanınan bir bölge. Çalıştayın sonunda yöre halkına ek mali gelir getirebilecek sürdürülebilir turizm uygulamaları için Yenice Ormanları Sürdürülebilir Turizm Gelişme Stratejisi hazırlanması sürecinde öncelikli eylemler belirlendi ve yol haritası taslağı hazırlandı.

13 İLETİŞİM VE TANITIM 2008 yılında başlamış olan Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında gerçekleştirilen çalışmalarla Küre Dağları Milli Parkı ve tampon bölgesinin tanıtımı için birçok çalışma gerçekleştirildi. Küre Dağları Milli Parkı internet sitesinin Proje kapsamında aktif hale getirilmesi, sürekli güncellenmesi, UNDP Türkiye aylık bülteni Yeni Ufuklar da düzenli olarak Küre Dağları Milli Parkı hakkında haberlerin yer alması ile birlikte daha fazla kişiye ulaşılmıştır. Başta İZ TV belgesel yayınları olmak üzere ATLAS ve National Geographic Türkiye dergilerinin destekleri, KDMP internet sitesi, Yeni Ufuklar bülteni, basında çıkan haberler yoluyla Küre Dağları Milli Parkı tanıtım çalışmaları ile yaklaşık 8 milyon kişiye ulaşılmıştır. Küre Dağları Milli Parkı basın yoluyla bir çok kişiye ulaşıyor. Proje kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler ulusal ve yerel basında geniş yer buldu. Küre Dağları Milli Parkı nın Türkiye de PAN Parks sertifikasını alması haberi, Türkiye nin en önemli dergilerinden ATLAS ve National Geographic Türkiye dergilerinde yer aldı. Bunun yanı sıra Küre Dağları Milli Parkı nın PAN Parks sertifikası süreci Bartın ve Kastamonu yerel medyasında geniş yer aldı. Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi nin Rio+20 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı'nda, sürdürülebilir kalkınma ve yeşil ekonomi uygulamalarıyla Türkiye yi temsil edecek en iyi 25 uygulamadan biri seçilmesi haberi de ulusal ve yerel medyada yer buldu. Küre Dağları Milli Parkı nda yakalanan başarıların ATLAS, National Geographic Türkiye, Doğakaradeniz ve Türkiye Ormancılar Derneği nin süreli yayını olan Orman ve Av dergilerinin Haziran 2012 sayılarında yer alması ile birlikte bu deneyimler medya yoluyla birçok kişiye ulaşmıştır. Küre Dağları Milli Parkı Meteorolojinin Sesi Radyosu ndaydı. Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi deneyimleri Meteorolojinin Sesi Radyosu nda Bir Konu Bir Konuk programında Proje Yöneticisi Mustafa Yılmaz ve Proje Yönetici Yardımcısı Yıldıray Lise tarafından dinleyicilerle paylaşıldı. Radyo programını dinlemek için; Küre Dağları Milli Parkı Yeni Ufuklar da. Küre Dağları Milli Parkı nda Proje kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler UNDP Türkiye nin aylık bülteni Yeni Ufuklar da birçok kez yer aldı. Proje başından bu yana Proje ile ilgili olarak 51 haber Yeni Ufuklar aylık bülteninde Türkçe ve İngilizce olarak yayınlandı. Bu haberlerle bugüne kadar kişiye ulaşıldı. UNDP Türkiye nin radyo programı Yeni Ufuklar da da proje etkinlikleri Proje Yöneticisi Mustafa Yılmaz, Proje Yönetici Yardımcısı Yıldıray Lise ve WWF Türkiye den Başak Avcıoğlu Çokçalışkan tarafından farklı programlarda dinleyicilerle paylaşıldı. Bu programlar Açık Radyo, İTÜ Radyo, Mersin Üniversitesi Radyosu, Radyo Ege Kampüs (Ege Üniversitesi), Radyo SDÜ, Radyo Vesaire (İstanbul Bilgi Üniversitesi), Üniversite FM (Akdeniz Üniversitesi) üniversiteleri olmak üzere 10 farklı üniversitenin radyosunda yayınlandı. Yeni Ufuklar Podcast yayınları için;

14 İLETİŞİM VE TANITIM Küre Dağları Milli Parkı Uluslararası Turizm Fuarı nda tanıtıldı. Türkiye nin 9 orman sıcak noktasından biri olan ve korunan alanlar sistemi içinde tek PAN Parks adayı olan Küre Dağları Milli Parkı nın tanıtım çalışmaları 16. EMİTT Fuarı nda devam etti Şubat 2012 tarihleri arasında İstanbul Beylikdüzü TÜYAP Fuar alanında 16.sı düzenlenen ve dünyanın en büyük 5. turizm fuarı olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı nda (EMİTT) Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü ilk kez katıldı. Toplam bin kişi tarafından ziyaret edilen 16. EMİTT Fuarı nda 62 farklı ülkeden farklı katılımcı vardı. Fuara katılan Küre Dağları Milli Parkı Müdür Vekili Umman DEDE, Orman ve Su İşleri Bakanlığı X. Bölge Müdürlüğü nün katkılarıyla Türkiye nin ekoturizm merkezlerinden biri olan milli parkın fuarda etkin tanıtımını yaptıklarını belirtti. Proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmalarla nihai aşamaya gelinen PAN Parks süreci, bölgenin değerleri ve turizm potansiyeli fuara gelen ziyaretçiler ve turizm şirketleriyle Türkçe ve İngilizce broşürler, poster, afiş, tanıtım sunumları ve filmler kullanılarak görsel bir şölen olarak paylaşıldı. Ayrıca fuara katılan turizm şirketleri ziyaret edilerek milli parkın tanıtımı yapıldı. Müdürlük dışında fuara milli parkın tampon bölgesinde yer alan Kastamonu ve Bartın dan ilçe belediyeleri ile Örnek Uygulamalar Programı çerçevesinde desteklenen sivil toplum kuruluşları da katılarak milli parkın tanıtımına katkıda bulundular. Tüm bu çalışmalarla Küre Dağları Milli Parkı standını ziyaret edenler ve turizm şirketleri bölgeye davet edilerek milli park ve çevresini ziyaret etmeleri ve bölgeye turlar düzenlemeleri özendirildi. 16. EMITT fuarı detayları için; Küre Dağları Milli Parkı belgeselleri Youtube ve Vimeo internet sitelerinde. Proje kapsamında Küre Dağları Milli Parkı nın tanıtımı hazırlanan 6 film İngilizce altyazılı olarak Küre Dağları Milli Parkı nın Youtube ve Vimeo kanallarında yayınlanmaktadır. Küre Dağları Milli Parkı ve tampon bölgesinin, Ilıca Şelalesi nin ve Çatak Kanyonu nun tanıtıldığı bu filmler bugüne kadar yaklaşık kişi tarafından seyredildi. KDMP Youtube kanalı için; KDMP Vimeo kanalı için;

15 İLETİŞİM VE TANITIM İZ TV de Küre Dağları Milli Parkı belgeselleri yayınlanmaya devam ediyor. Küre Dağları Milli Parkı ve çevresindeki doğa koruma ve sürdürülebilir turizm deneyimleri ile yöre sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerini anlatan ve İZ TV tarafından hazırlanan iki belgesel İZ TV de yayınlanmaya devam ediyor! Küre: Doğaya Saygı belgeseli 2010 yılında İZ TV tarafından Doğanın Kanunu kuşağı için hazırlanan Küre: Doğaya Saygı belgeseli 2010 yılından bugüne kadar 42 kez yayınlanmıştır. Belgeselin Temmuz ayı yayınlarından sonra kişiye ulaşacağı tahmin edilmektedir. 9 Sıcak Nokta Belgesel Kuşağı 2011 Yılı Uluslararası Orman Yılı kutlamaları çerçevesinde Türkiye nin 9 orman sıcak noktasını tanıtmak amacıyla her ay bir orman sıcak noktasını konu alan 9 Sıcak Nokta Belgesel Kuşağı İZ TV ortaklığında hazırlanmıştır. Bu kapsamda şu belgeseller İZ TV tarafından çekilmiş ve yayınlanmıştır; 1. Karçal: Kuzeyin Çığlığı 2. Datça Bozburun: Rüzgarlı Diyarlar 3. İbradı Akseki: Güney Sığınak 4. Baba Dağı: Zirvedeki Tehdit 5. Yeşil Küre 6. Fırtınalı Vadi 7. Amanoslar: Güneyin Yaban Yüzü 8. İstanbul Ormanları Nerede? 9. Orman Denizi: Yenice 9 Sıcak Nokta Belgesel kuşağı ilk olarak Mart 2011 tarihinde yayınlanmaya başlamıştır. Mart 2011 tarihinden bu güne kadar bu kuşak belgeselleri toplam 491 defa yayınlanmış ve bu belgesellerin en az kişiye ulaştığı tahmin edilmektedir.

16 İLETİŞİM VE TANITIM ziyaretçileri artıyor. Küre Dağları Milli Parkı internet sitesi 2010 yılının Ekim ayında yayın hayatına başladı. Bu tarihten Haziran 2012 sonuna kadar site toplam farklı kişi tarafından ziyaret edildi. Bu ziyaretlerin %82 si yeni ziyaretçilerdir. Siteyi ilk kez ziyaret eden kullanıcılar ve siteyi birden çok ziyaret eden kullanıcılar ile birlikte site toplam kez görüntülendi. Ziyaretçilerin sitede geçirdikleri süre ise ortalama 1 dakika 7 saniyedir. İnternet sitesi açıldığından bugüne kadar siteye Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi etkinliklerinin ve Küre Dağları Milli Parkı ve tampon bölgesinde gerçekleştirilen etkinlikleri de içeren Türkçe ve İngilizce olarak toplam 149 haber girişi gerçekleştirildi. İnternet sitesi 76 farklı ülke kullanıcısı tarafından ziyaret edildi. Ekim 2010 tarihinden bugüne kadar ziyaretçilerin sitesine ulaşımları farklı yollardan gerçekleşti. Siteye başlıca ulaşım yolları şunlardır; - üzerinden arama yaparak siteye giren ziyaretçi sayısı adresi ile sayfaya doğrudan giren ziyaretçi sayısı üzerinden sayfaya giren ziyaretçi sayısı üzerinden sayfaya giren ziyaretçi sayısı üzerinden sayfaya giren ziyaretçi sayısı üzerinden sayfaya giren yeni ziyaretçi sayısı yildiraylise.wordpress.com üzerinden sayfaya giren ziyaretçi sayısı üzerinden sayfaya giren ziyaretçi sayısı 96 - kuredogaegitimi.com üzerinden sayfaya giren ziyaretçi sayısı 94 - ersindemirel.blogspot.com üzerinden sayfaya giren ziyaretçi sayısı 91 Teşekkürler. Küresel Çevre Fonu (GEF) destekli Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi uzun bir hazırlık döneminden sonra 2008 yılının Mayıs ayında başlamıştır. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Birleşmiş Milletler Kalkınma Ofisi (UNDP) Türkiye Ofisi ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye) ortaklığında proje çalışmaları yürütülmüş ve Haziran 2012 itibariyle uygulamalar başarıyla tamamlanmıştır. Türkiye yi Rio+20 Konferansı nda temsil eden ve Küre Dağları Milli Parkı nın ülkemizin ilk PAN Park üyesi olmasını sağlayan projenin başarılı olmasında emeği geçen herkesin eşsiz katkısı vardır. Bu süreçte emeği geçen proje ortağı kurum ve kuruluşların merkezi ve yerel teşkilat mensupları ile yerel yönetimlere ve bölgedeki sivil toplum kuruluşlarına katkı ve destekleri için teşekkür ederiz. Ülkemizin örnek korunan alanlarından biri olan Küre Dağları Milli Parkı ndaki başarılı uygulamaların devamını dileriz. Hazırlayanlar: Damla Akyıldız, Yıldıray Lise Fotoğraflar: Damla Akyıldız, Özgün Emre Can, Eray Çağlayan, Yıldıray Lise, İsmail Menteş, Ercan Yeni, UNDP Türkiye, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İZ TV Arşivi O R M A N K O R U M A A L A N L A R I Y Ö N E T İ M İ N İ N G Ü Ç L E N D İ R İ L M E S İ P R O J E S İ

BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI

BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI Haritalar: Murat Ataol Küre Dağları Milli Parkı, Karadeniz Bölgesi nin Batı Karadeniz bölümünde Küre Dağları üzerinde, Bartın ve Kastamonu illeri sınırları içerisinde

Detaylı

ORMAN KORUMA ALANLARI YÖNETİMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ

ORMAN KORUMA ALANLARI YÖNETİMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ E-Bülten İlkbahar 2011 Sayı: 5 Kızılcahamam Çalıştayı KORUNAN ALANLARDA ORMAN AMENAJMAN PLANLAMA ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ Korunan Alanlarda Orman Ekosistemlerinin Koruma Amaçlı Yönetimi İçin Orman Amenajman

Detaylı

E-Bülten Ağustos- Eylül 2010 KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI İÇİN PAN PARK SERTİFİKASI ALMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR GÜRCİSTAN PAN PARKI BORJOMİ KHARAGAULİ MİLLİ PARKI NA TEKNİK GEZİ DÜZENLENDİ Çevre ve Orman

Detaylı

UNESCO İNSAN VE BİYOSFER PROGRAMI (MAB) İHTİSAS KOMİTESİ

UNESCO İNSAN VE BİYOSFER PROGRAMI (MAB) İHTİSAS KOMİTESİ UNESCO İNSAN VE BİYOSFER PROGRAMI (MAB) İHTİSAS KOMİTESİ Dr. Mahir KÜÇÜK UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve MAB İhtisas Komitesi Başkanı Komite Üyeleri Komite Başkanı: Dr. Mahir KÜÇÜK

Detaylı

Hedef 1: KAPASİTE GELİŞTİRME

Hedef 1: KAPASİTE GELİŞTİRME Proje, Küresel Çevre Fonu (GEF) mali desteğiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık

Detaylı

UNESCO İNSAN VE BİYOSFER PROGRAMI (MAB) İHTİSAS KOMİTESİ

UNESCO İNSAN VE BİYOSFER PROGRAMI (MAB) İHTİSAS KOMİTESİ UNESCO İNSAN VE BİYOSFER PROGRAMI (MAB) İHTİSAS KOMİTESİ Dr. Mahir KÜÇÜK UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve MAB İhtisas Komitesi Başkanı Komite Üyeleri Komite Başkanı: Dr. Mahir KÜÇÜK

Detaylı

Resmî Gazete Sayı : 29361

Resmî Gazete Sayı : 29361 20 Mayıs 2015 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 29361 TEBLİĞ Orman ve Su İşleri Bakanlığından: HAVZA YÖNETİM HEYETLERİNİN TEŞEKKÜLÜ, GÖREVLERİ, ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA TEBLİĞ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam,

Detaylı

Avrupa Birliğine Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı

Avrupa Birliğine Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Avrupa Birliğine Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Sakarya Ticaret Borsası Sakarya da Tarım ve Hayvancılık Sektör Analizi ve Öneriler Raporu Projesi 1. Proje fikrini oluşturan sorunları nasıl

Detaylı

ORMAN VE SU ĠġLERĠ BAKANLIĞI

ORMAN VE SU ĠġLERĠ BAKANLIĞI ORMAN VE SU ĠġLERĠ BAKANLIĞI ÇölleĢme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü Ulusal Havza Yönetim Stratejisi Yönlendirme Komitesi Toplantısı Ankara, 5 Ekim 2011 TOPLANTI GÜNDEMĠ UHYS sürecinin amacı ve

Detaylı

Proje Faaliyetleri ve Beklenen Çıktılar

Proje Faaliyetleri ve Beklenen Çıktılar UNIDO EKO-VERİMLİLİK (TEMİZ ÜRETİM) PROGRAMI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI Proje Faaliyetleri ve Beklenen Çıktılar Ferda Ulutaş, Emrah Alkaya Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Ankara, 20 Mayıs 2009 KAPSAM

Detaylı

YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU ŞUBAT 2012 ADANA SAĞLIK TURĠZMĠ DERNEĞĠ ġubat AYI FAALĠYET RAPORU 1. Sektörel Brifingler, GerçekleĢtirilen Toplantılar ve Bilgilendirmeler Göreve yeni gelmiş olan Çukurova

Detaylı

TEMEL BİLİMLER İHTİSAS KOMİTESİ

TEMEL BİLİMLER İHTİSAS KOMİTESİ TEMEL BİLİMLER İHTİSAS KOMİTESİ Prof. Dr. Meral Özgüç UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi, Temel Bilimler ve Biyoetik Komiteleri Başkanı Komite Başkanı: Prof. Dr. Meral ÖZGÜÇ Temel Bilimler

Detaylı

Küresel Çevre Yönetimi için Ulusal Kapasite Öz Değerlendirme Analizi

Küresel Çevre Yönetimi için Ulusal Kapasite Öz Değerlendirme Analizi Küresel Çevre Yönetimi için Ulusal Kapasite Öz Değerlendirme Analizi REPUBLIC OF SLOVENIJA MINISTRSTRY OF ENVIRONMENT AND SPATIAL PLANNING Milena Marega Bölgesel Çevre Merkezi, Slovenya Ülke Ofisi Sunum

Detaylı

Dağlık alanda yaşayan insanlar ve yaşadıkları çevreler için birlikte çalışmak

Dağlık alanda yaşayan insanlar ve yaşadıkları çevreler için birlikte çalışmak Dağlık alanda yaşayan insanlar ve yaşadıkları çevreler için birlikte çalışmak BİZ KİMİZ? Dağ Ortaklığı bir Birleşmiş Milletler gönüllü ittifakı olup, üyelerini ortak hedef doğrultusunda bir araya getirir.

Detaylı

EKOLOJİK TARIM ORGANİZASYONU DERNEĞİ. ATİLA ERTEM Yönetim Kurulu Başkanı

EKOLOJİK TARIM ORGANİZASYONU DERNEĞİ. ATİLA ERTEM Yönetim Kurulu Başkanı EKOLOJİK TARIM ORGANİZASYONU DERNEĞİ ATİLA ERTEM Yönetim Kurulu Başkanı ETO, ülkemizde ekolojik tarımın hızlı ve sağlıklı gelişimini sağlamak amacıyla üretici, tüketici, işleyici, tüccar, kontrolör, araştırıcı

Detaylı

Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi (DATUR)

Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi (DATUR) Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi (DATUR) 1. Dönem İlerlemesi ve 2. Dönem Önerileri Proje neyi hedefledi? Temel vurgu Çoruh vadisinde turizm aracılığıyla yerel ekonomik kalkınmanın sağlanması için

Detaylı

VAW 56 GÜVENLİ BİR HAYAT VAR PROJESİ KADIN DOSTU KENT ÇALIŞMASI- GÖLCÜK DUVAR BOYAMA-EL BASMA FAALİYETİ RAPORU

VAW 56 GÜVENLİ BİR HAYAT VAR PROJESİ KADIN DOSTU KENT ÇALIŞMASI- GÖLCÜK DUVAR BOYAMA-EL BASMA FAALİYETİ RAPORU Bu Proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti VAW 56 GÜVENLİ BİR HAYAT VAR PROJESİ KADIN DOSTU KENT ÇALIŞMASI- GÖLCÜK DUVAR BOYAMA-EL BASMA FAALİYETİ RAPORU Hibe Programı Tarih 07Kasım 2015 Saat 15.00-16.00

Detaylı

ODA YÖNETİM KURULU FAALİYETLERİ

ODA YÖNETİM KURULU FAALİYETLERİ ODA YÖNETİM KURULU FAALİYETLERİ 27.12.2011 24.01.2012 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SINIRLARININ GENİŞLETİLMESİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MÜCAVİR ALANLARININ İL SINIRLARINA GENİŞLETMESİ İLE İLGİLİ YAPILMAKTA OLAN YASAL

Detaylı

KIRGIZİSTAN CUMHURİYETİ ORMANCILIK COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ TEKNOLOJİSİ

KIRGIZİSTAN CUMHURİYETİ ORMANCILIK COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ TEKNOLOJİSİ KIRGIZİSTAN CUMHURİYETİ ORMANCILIK COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ TEKNOLOJİSİ Kırgızistan Cumhuriyeti Çevre Koruma ve Ormancılık Devlet Ajansı Key words: Kırgızistan Orman Kadastro, Kırgızistan Orman CBS SUMMARY

Detaylı

KAMU-ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ (KÜSİ) FAALİYETLERİ

KAMU-ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ (KÜSİ) FAALİYETLERİ BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI KAMU-ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ (KÜSİ) FAALİYETLERİ Doç. Dr. Mustafa Türkmen ERÜ Mühendislik Fak. 20 Mayıs 2016 KAYSO Sunum Planı KÜSİ Çalışma Grubu KÜSİ İl Planlama

Detaylı

T.C AKDENİZ BELEDİYELER BİRLĞİ 2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI

T.C AKDENİZ BELEDİYELER BİRLĞİ 2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI T.C AKDENİZ BELEDİYELER BİRLĞİ 2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI Akdeniz Belediyeler Birliği, üyelerine üst düzey hizmet sunan, yerel ölçekteki Reform süreçlerine ve Ülkemizin AB ile bütünleşme sürecine destek

Detaylı

ÇARŞAMBA TİCARET BORSASI 2016 YILI YILLIK İŞ PLANI

ÇARŞAMBA TİCARET BORSASI 2016 YILI YILLIK İŞ PLANI KONU Tahmini Maliyet (TL) Başlama Tarihi Bitiş Tarihi Sorumlu Kişi İşbirliği Yapılacak Kurumlar ve Kişiler Performans 1.1.1.1 2013 yılında istihdam edilmesi planlanan basın ve halkla ilişkiler personelinin

Detaylı

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI NDAN HABERLER 19.09.2014. Kelaynakların Sayısı Her Geçen Gün Artıyor

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI NDAN HABERLER 19.09.2014. Kelaynakların Sayısı Her Geçen Gün Artıyor Kelaynakların Sayısı Her Geçen Gün Artıyor 2001 de 42 Olan Kelaynak Sayısı 189 a Çıktı Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü nesli tehlike altında olan kelaynakların

Detaylı

AYLIK ŞUNE MECLİSİ VE HAFTALIK YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI YAPILDI. YÖN. KUR. BŞK. Ş. ARIKAN VE MEC. ÜYESİ İ.

AYLIK ŞUNE MECLİSİ VE HAFTALIK YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI YAPILDI. YÖN. KUR. BŞK. Ş. ARIKAN VE MEC. ÜYESİ İ. Faaliyet Raporu Ocak 2016 FAALİYETLER AYLIK ŞUNE MECLİSİ VE HAFTALIK YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI YAPILDI. TEKNE İMALATINDAN KAYNAKLANAN ÖTV SORUNUNA ÇÖZÜM ARANDI UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ ODAMIZDA

Detaylı

ULUSAL HAVZA YÖNETİM STRATEJİSİ

ULUSAL HAVZA YÖNETİM STRATEJİSİ ULUSAL HAVZA YÖNETİM STRATEJİSİ Bayram HOPUR Entegre Projeler Uygulama Şube Müdürü Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü www.cem.gov.tr 3. Ulusal Taşkın Sempozyumu- 29.04.2013 İstanbul ULUSAL

Detaylı

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Gelecek Turizmde Çoruh Vadisi Deneyimi

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Gelecek Turizmde Çoruh Vadisi Deneyimi Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Gelecek Turizmde Çoruh Vadisi Deneyimi 12.12.12 Atılım Üniversitesi, Ankara Pelin Kihtir Öztürk pelin.kihtir@undp.org UNDP Türkiye üç alanda çalışıyor: 1. Demokratik

Detaylı

ÇARŞAMBA TİCARET BORSASI 2015 YILI YILLIK İŞ PLANI

ÇARŞAMBA TİCARET BORSASI 2015 YILI YILLIK İŞ PLANI KONU Tahmini Maliyet (TL) Başlama Tarihi Bitiş Tarihi Sorumlu Kişi İşbirliği Yapılacak Kurumlar ve Kişiler Performans 1.1.1.1 2013 yılında istihdam edilmesi planlanan basın ve halkla ilişkiler personelinin

Detaylı

TEMİZ ÜRETİM (EKO-VERİMLİLİK) ALANINDA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR & ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ KONUSUNDA ÜSTLENİLEBİLECEK ROLLER

TEMİZ ÜRETİM (EKO-VERİMLİLİK) ALANINDA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR & ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ KONUSUNDA ÜSTLENİLEBİLECEK ROLLER T.C. BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI VERİMLİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEMİZ ÜRETİM (EKO-VERİMLİLİK) ALANINDA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR & ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZ KONUSUNDA ÜSTLENİLEBİLECEK ROLLER KALKINMA AJANSLARI

Detaylı

Türk Yapısal Çelik Derneği 2001-2009. Prof. Dr. Nesrin YARDIMCI 05 Kasım 2009

Türk Yapısal Çelik Derneği 2001-2009. Prof. Dr. Nesrin YARDIMCI 05 Kasım 2009 Türk Yapısal Çelik Derneği 2001-2009 2009 Prof. Dr. Nesrin YARDIMCI 05 Kasım 2009 2001 Prof. Dr. Nesrin YARDIMCI Yapısal Çelik Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı na seçildi. İzmir, Ankara, Mersin, İstanbul

Detaylı

21 ŞUBAT 2014 SPONSORLUK DOSYASI. İşbirliği ile

21 ŞUBAT 2014 SPONSORLUK DOSYASI. İşbirliği ile 21 ŞUBAT 2014 SPONSORLUK DOSYASI İşbirliği ile 2. Gaziantep Enerji Zirvesi 21 Şubat 2014 te Enerji Alanında Bölgenin Yol Haritasını Çiziyor. Dünyanın en hızlı büyüyen ilk 10 şehri arasında yer alan Gaziantep

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI. 17 Ocak 2013 Bartın

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI. 17 Ocak 2013 Bartın Valiliklerde AB İşleri İçin ç Kapasite Oluşturulması Projesi Tanıtım Toplantısı 17 Ocak 2013 Bartın SUNUMUN İÇERİĞİ 1. SEI Nedir? 2. Valiliklerde AB İşleri için Kapasite Oluşturulması Projesi Hakkında

Detaylı

Orta Karadeniz Bölgesel İnovasyon Stratejisi 2013-2023

Orta Karadeniz Bölgesel İnovasyon Stratejisi 2013-2023 Orta Karadeniz Bölgesel İnovasyon Stratejisi 2013-2023 İÇERİK Amaç, Vizyon Hazırlık Süreci İnovasyona Dayalı Mevcut Durum Stratejiler Kümelenme ile ilgili faaliyetler Sorular (Varsa) İNOVASYON & KÜMELENME

Detaylı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi Güneydoğu Anadolu Bölgesi nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi Dr. Muhyettin SĐRER Saha Koordinatörü GAP Bölge Kalkınma Đdaresi Başkanlığı / Birleşmiş

Detaylı

T.C EKONOMİ BAKANLIĞI. İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanlığı

T.C EKONOMİ BAKANLIĞI. İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanlığı T.C EKONOMİ BAKANLIĞI İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanlığı 2010/8 SAYILI ULUSLARARASI REKABETÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ DESTEĞİ VİZYONUMUZ Proje yaklaşımını ve kümelenme yaklaşımını

Detaylı

ILMM-BSE Karadeniz Havzalarında Bütünleşik Arazi Kullanım Yönetiminin Modellenmesi Projesi Final Kongresi 5 Kasım 2015 - İstanbul, Türkiye

ILMM-BSE Karadeniz Havzalarında Bütünleşik Arazi Kullanım Yönetiminin Modellenmesi Projesi Final Kongresi 5 Kasım 2015 - İstanbul, Türkiye ILMM-BSE Karadeniz Havzalarında Bütünleşik Arazi Kullanım Yönetiminin Modellenmesi Projesi Final Kongresi 5 Kasım 2015 - İstanbul, Türkiye Karadeniz Havzalarında Bütünleşik Arazi Kullanım Yönetiminin Modellenmesi

Detaylı

Proje alanı, süresi ve bütçesi

Proje alanı, süresi ve bütçesi 1 Proje Gelişim Süreci Projenin amacı Proje alanı, süresi ve bütçesi İşbirliği yapılan kurumlar Proje Bileşenleri Proje Faaliyetleri 2/21 Mart 2011 Mart 2011 Mart 2012 Mart 2012 Haziran 2012 Haziran 2013

Detaylı

Küme Yönetim Rehberi Notları. Sanayi Geliştirme Merkezi SANGEM

Küme Yönetim Rehberi Notları. Sanayi Geliştirme Merkezi SANGEM Küme Yönetim Rehberi Notları Sanayi Geliştirme Merkezi SANGEM Küme Stratejileri 1) İnovasyonu güçlendirme ve yaygınlaştırma 2) İşbirliğini ve bağlantılı çalışmayı güçlendirme ve yaygınlaştırma 3) Uluslararasılaşmayı

Detaylı

ÇAVDARHİSAR KAYMAKAMLIĞI AİZANOİ ANTİK KENTİ TANITIM ÇALIŞMALARI RAPORU

ÇAVDARHİSAR KAYMAKAMLIĞI AİZANOİ ANTİK KENTİ TANITIM ÇALIŞMALARI RAPORU ÇAVDARHİSAR KAYMAKAMLIĞI AİZANOİ ANTİK KENTİ TANITIM ÇALIŞMALARI RAPORU Ömer BİLGİN Çavdarhisar Kaymakamı 2011 AIZANOI Binlerce yıl öncesine dayanan tarihi, eşsiz mimari eserleri, dünyanın pek çok ilklerini

Detaylı

1972 Dünya Miras Sözleşmesi

1972 Dünya Miras Sözleşmesi 1972 Dünya Miras Sözleşmesi Dünyada kültürel ve çevresel açıdan evrensel üstün değer taşıyan tarihsel alan ve doğal bölgelerin korunması Dünya Miras Listesi 745 Kültürel 188 Doğal 29 Karma (Doğal ve kültürel)

Detaylı

DİKMEN BÖLGESİ STRETEJİK GELİŞİM PLANI 2012-2014

DİKMEN BÖLGESİ STRETEJİK GELİŞİM PLANI 2012-2014 DİKMEN BÖLGESİ STRETEJİK GELİŞİM PLANI 2012-2014 Eyül 2011 Bu yayın Avrupa Birliği nin yardımlarıyla üretilmiştir. Bu yayının içeriğinin sorumluluğu tamamen The Management Centre ve Dikmen Belediyesi ne

Detaylı

Festivalin Tarihçesi

Festivalin Tarihçesi Festivalin Tarihçesi Uluslararası İzmir Film Festivali ilk kez 1990 yılında düzenlenmeye başladı. 11 kez düzenlenen Festivale 2000 yılında ara verildi. İzmir Film Festivali, 11 yıl boyunca dünyadan ve

Detaylı

ÜSİMP ULUSAL PATENT FUARI 17

ÜSİMP ULUSAL PATENT FUARI 17 ÜSİMP ULUSAL PATENT FUARI 17 ÜNİVERSİTELERİN PATENTLERİ AR-GE MERKEZLERİ İLE BULUŞUYOR 6-7 KASIM 2017 Harbiye Askeri Müzesi, İstanbul B2B GÖRÜŞMELER TTO TANITIMLARI KONFERANS VE PANELLER AR-GE MERKEZLERİ

Detaylı

TÜRKİYE ÇEVRE POLİTİKASINA ÖNEMLİ BİR DESTEK: AVRUPA BİRLİĞİ DESTEKLİ PROJELER

TÜRKİYE ÇEVRE POLİTİKASINA ÖNEMLİ BİR DESTEK: AVRUPA BİRLİĞİ DESTEKLİ PROJELER Technical Assistance for Implementation Capacity for the Environmental Noise Directive () Çevresel Gürültü Direktifi nin Uygulama Kapasitesi için Teknik Yardım Projesi Technical Assistance for Implementation

Detaylı

Hedef Çalışan Memnuniyetini Arttırmak

Hedef Çalışan Memnuniyetini Arttırmak Kurumsal Yapının Güçlendirilmesine İlişkin Amaç Stratejik Amaç 1.1 Borsanın Kurumsal Yönetim Yaklaşımı ile Yönetilmesi Hedef 1.1.1 Borsada Kurumsal Yönetim İlkeleri Konusunda Farkındalık Oluşturmak Strateji

Detaylı

Proje Sonuçları. Dr. İlksen Hilâl TANRIKUT Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü 24 Aralık 2014

Proje Sonuçları. Dr. İlksen Hilâl TANRIKUT Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü 24 Aralık 2014 Proje Sonuçları Dr. İlksen Hilâl TANRIKUT Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü 24 Aralık 2014 Temel Faaliyetler Proje Açılış Konferansı Proje Açılış Konferansı 19 Mart 2013 İçişleri

Detaylı

TÜBİTAK 107 G 029. 5.2. Proje Sonuçları

TÜBİTAK 107 G 029. 5.2. Proje Sonuçları 5.2. Proje Sonuçları Proje sonuçlandığında; uygulayıcının (DMP) eline sadece bir uygulama planı (Yazılıkaya YGS Yönetim Planı) değil aynı zamanda bir YGS plan/planlama modeli geçeceği için, YGS planlamasıyla

Detaylı

İSTANBUL BÖLGE PLANI. 27 Haziran 2013

İSTANBUL BÖLGE PLANI. 27 Haziran 2013 2014-2023 İSTANBUL BÖLGE PLANI 27 Haziran 2013 1 2014-2023 İstanbul Bölge Planı Hazırlık Çalışmaları 2014-2023 İstanbul Bölge Planı; 3194 sayılı İmar Kanunu çerçevesinde, Kalkınma Bakanlığı nın 15/11/2012

Detaylı

Fethiye Kruvaziyer Limanı Fırsat Analizi Projesi Kruvaziyer Liman Çalıştayı 30 Nisan 2014 Fethiye Kruvaziyer Limanı Fırsat Analizi Projesi

Fethiye Kruvaziyer Limanı Fırsat Analizi Projesi Kruvaziyer Liman Çalıştayı 30 Nisan 2014 Fethiye Kruvaziyer Limanı Fırsat Analizi Projesi Sayın Vali Yardımcısı, Sayın Belediye Başkanları, Deniz Ticaret Odalarının Sayın Temsilcileri; Değerli Konuklar, Kıymetli Basın mensupları, Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Fethiye Kruvaziyer

Detaylı

ÇÖLLEŞME/ARAZİ BOZULUMU İLE MÜCADELE RAPORU

ÇÖLLEŞME/ARAZİ BOZULUMU İLE MÜCADELE RAPORU ÇÖLLEŞME/ARAZİ BOZULUMU İLE MÜCADELE RAPORU Çölleşme: Kurak, yarı kurak ve yarı nemli alanlarda iklim değişiklikleri ve insan faaliyetleri de dâhil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanan arazi bozulumu

Detaylı

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi KATILIMCI DEMOKRASİDE YEREL YÖNETİM-STK İŞBİRLİĞİ 1. TOPLANTI

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi KATILIMCI DEMOKRASİDE YEREL YÖNETİM-STK İŞBİRLİĞİ 1. TOPLANTI Sivil Toplum Geliştirme Merkezi KATILIMCI DEMOKRASİDE YEREL YÖNETİM-STK İŞBİRLİĞİ 1. TOPLANTI 25-26 Kasım 2005, İstanbul Sivil Toplumun Geliştirilmesi İçin Örgütlenme Özgürlüğünün Güçlendirilmesi Projesi,

Detaylı

09/TOHUM_F%C4%B0DANLIK_VE_KURAK_ALAN_A%C4%9EA%C3%87LANDIRMASI_TEKN%C 4%B0KLER%C4%B0_ULUSLARARASI_E%C4%9E%C4%B0T%C4%B0M%C4%B0_BA%C5%9EL

09/TOHUM_F%C4%B0DANLIK_VE_KURAK_ALAN_A%C4%9EA%C3%87LANDIRMASI_TEKN%C 4%B0KLER%C4%B0_ULUSLARARASI_E%C4%9E%C4%B0T%C4%B0M%C4%B0_BA%C5%9EL http://www.cem.gov.tr/erozyon/anasayfa/resimlihaber/14-04- 09/TOHUM_F%C4%B0DANLIK_VE_KURAK_ALAN_A%C4%9EA%C3%87LANDIRMASI_TEKN%C 4%B0KLER%C4%B0_ULUSLARARASI_E%C4%9E%C4%B0T%C4%B0M%C4%B0_BA%C5%9EL ADI%E2%80%A6.aspx?sflang=tr

Detaylı

AKDENİZ EYLEM PLANI SEKRETARYASI (AEP)

AKDENİZ EYLEM PLANI SEKRETARYASI (AEP) AKDENİZ EYLEM PLANI SEKRETARYASI (AEP) Türkçe Adı Akdeniz Eylem Planı Sekretaryası (AEP) İngilizce Adı Secretariat on Mediterrenaen Action Plan (MAP) Logo Resmi İnternet Sitesi http://www.unepmap.org Kuruluş

Detaylı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÇÖLLEŞME İLE MÜCADELE SÖZLEŞMESİ 12. TARAFLAR KONFERANSI (COP12) EKİM 2015 TARİHLERİNDE ANKARA DA YAPILACAKTIR.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÇÖLLEŞME İLE MÜCADELE SÖZLEŞMESİ 12. TARAFLAR KONFERANSI (COP12) EKİM 2015 TARİHLERİNDE ANKARA DA YAPILACAKTIR. [ BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÇÖLLEŞME İLE MÜCADELE SÖZLEŞMESİ 12. TARAFLAR KONFERANSI (COP12) 12-23 EKİM 2015 TARİHLERİNDE ANKARA DA YAPILACAKTIR. [ Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele 12. Taraflar Konferansı

Detaylı

KAYSERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ (KAYHAM) STRATEJİK PLAN ( )

KAYSERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ (KAYHAM) STRATEJİK PLAN ( ) KAYSERİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ (KAYHAM) STRATEJİK PLAN (2014 2016) MİSYON Kayseri nin geçmişini doğru anlayarak, bugünü verimli/iyi değerlendirerek ve geleceğini akıllı planlayarak, Kayseri nin

Detaylı

Eğitimde Kullanılan Materyaller 5.8.sınıf/9.12. sınıf Eğitim CD ler

Eğitimde Kullanılan Materyaller 5.8.sınıf/9.12. sınıf Eğitim CD ler Ekosistemi Bilinçlendirme Programı Etkinlik Başlığı Ekosistemi Bilinçlendirme Programı Etkinlik Tarihi 30.09.2014-12.06.2015 Etkinlik Yeri Samsun Eğitimde Kullanılan Materyaller 5.8.sınıf/9.12. sınıf Eğitim

Detaylı

Natura 2000 için STK lar POLONYA ÖRNEĞİ. Michał Miazga REC Polonya

Natura 2000 için STK lar POLONYA ÖRNEĞİ. Michał Miazga REC Polonya Natura 2000 için STK lar POLONYA ÖRNEĞİ Michał Miazga REC Polonya Natura 2000 den önce doğa koruma - Polonya nın %10 u farklı doğa koruma statüleriyle koruma altındaydı: milli parklar, doğa rezervleri,

Detaylı

KARADENİZ HAVZASINDAKİ TURİZM GÜZERGAHLARI Projesi

KARADENİZ HAVZASINDAKİ TURİZM GÜZERGAHLARI Projesi KARADENİZ HAVZASINDAKİ TURİZM GÜZERGAHLARI Projesi TR11C1.01-02/354 3.04.2015 Turizm Platformu Toplantısı/ EDİRNE Karadeniz Havzası Sınırötesi İşbirliği Programı Text PROJE ORTAKLARI ENPI Ortakları: Orta

Detaylı

HABER BÜLTENİ /NİSAN 2015

HABER BÜLTENİ /NİSAN 2015 GERÇEKLEŞEN TEMAS,ZİYARET VE TOPLANTILAR ÜNİVERSİTELER İLE İLİŞKİLER & AVAN PROJE ÇALIŞMALARI İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ TARKEM, İzmir Tarih Projesi Havralar Alt Bölgesi ve Yakın Çevresinin Operasyon

Detaylı

T.C AKDENİZ BELEDİYELER BİRLİĞİ

T.C AKDENİZ BELEDİYELER BİRLİĞİ T.C AKDENİZ BELEDİYELER BİRLİĞİ BİRLİĞİN VİZYONU Akdeniz Belediyeler Birliği, Yerel Yönetimler Reformu ve AB ile bütünleme süreçlerine destek sağlayan, hizmetlerinde kalite, verimlilik ve güvenirliği esas

Detaylı

GELİBOLU TİCARET VE SANAYİ ODASI OCAK-ŞUBAT-MART 2015 BÜLTENİ

GELİBOLU TİCARET VE SANAYİ ODASI OCAK-ŞUBAT-MART 2015 BÜLTENİ GELİBOLU TİCARET VE SANAYİ ODASI OCAK-ŞUBAT-MART 2015 BÜLTENİ Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi'nde başlayan "Çanakkale Tanıtım Günleri"nde Gelibolu standı ilgi odağı oldu. Kazan başına

Detaylı

2011 YILI FAALİYET RAPORU Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı

2011 YILI FAALİYET RAPORU Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı 2011 YILI FAALİYET RAPORU Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı YÖNETİM KURULU 2011 FAALİYETLERİ 13.07.2011 Batı Akdeniz bölgesinin istihdam sorununa çözüm yaratmak amacıyla Akdeniz Radyo Televizyon

Detaylı

GAZİANTEP KEP İL EYLEM PLANI Strateji 1: Özellikle kız çocuklarının okullulaşma oranının artırılmasının sağlanması.

GAZİANTEP KEP İL EYLEM PLANI Strateji 1: Özellikle kız çocuklarının okullulaşma oranının artırılmasının sağlanması. GAZİANTEP KEP İL EYLEM PLANI Strateji 1: Özellikle kız çocuklarının okullulaşma oranının artırılmasının sağlanması. Faaliyetler Zamanlama Finansman /bütçe İşbirliği yapılacak kurum kuruluşlar İzleme değerlendirme

Detaylı

ÇABUK Projesi Meyvelerini Vermeye Başladı: Türkiye-Nijer Dostluk Ormanı Açılışı Yapıldı

ÇABUK Projesi Meyvelerini Vermeye Başladı: Türkiye-Nijer Dostluk Ormanı Açılışı Yapıldı ÇABUK Projesi Meyvelerini Vermeye Başladı: Türkiye-Nijer Dostluk Ormanı Açılışı Yapıldı Bakanlığımız ve TİKA İşbirliğinde kurulan dostluk ormanı Nijer Devlet Başkanı, Meclis Başkanı, Başbakan, tüm Bakanlar,

Detaylı

KAYNAĞI ÜLKE İÇİNDEN SAĞLANAN PROJELER

KAYNAĞI ÜLKE İÇİNDEN SAĞLANAN PROJELER SIRA 1 2 5 8 DAİRE BAŞKANLIĞININ ADI Dairesi Dairesi Dairesi Dairesi Dairesi Dairesi Dairesi KAYNAĞI ÜLKE İÇİNDEN SAĞLANAN PROJELER Oduna Dayalı Orman Ürünleri Üretim Süreçleri Takip Sistemi Biyokütle

Detaylı

Denizlerimizi ve Kıyılarımızı Koruyalım

Denizlerimizi ve Kıyılarımızı Koruyalım Denizlerimizi ve Kıyılarımızı Koruyalım Denizlerimiz ve kıyılarımız canlı çeşitliliği bakımından çok zengin yerler. Ancak günümüzde bu çeşitlilik azalma tehlikesiyle karşı karşıya. Bunun birçok nedeni

Detaylı

TOD EYLEM PLANI 21.04.2013

TOD EYLEM PLANI 21.04.2013 TOD EYLEM PLANI 21.04.2013 Kurumsal Sorumluluklar Eylemin Amaç Hedef Eylem Amaç, Hedef, Gösterge, Eylem Tanımları Birincil derecede sorumlusu İşbirliği yapacak ve katkı sağlayacaklar Başlangıç tarihi Tamamlama

Detaylı

Bu emektubun devamını okumaktan zevk almanız dileğiyle! Dördüncü e-mektup, RACE Projesi, Kasım 2013

Bu emektubun devamını okumaktan zevk almanız dileğiyle! Dördüncü e-mektup, RACE Projesi, Kasım 2013 Dördüncü e-mektup, RACE Projesi, Kasım 2013 Engelli İstihdam Fırsatlarını ve Farkındalığını Artırma Türkiye de Engellilerin PROJE ORTAKLARI CRM Yönetim Danışmanlık, Türkiye EASPD, Belçika Dolunay, Türkiye

Detaylı

BİR ÇÖLLEŞME İLE MÜCADELE GİRİŞİMİ DRYNET PROJESİ

BİR ÇÖLLEŞME İLE MÜCADELE GİRİŞİMİ DRYNET PROJESİ BİR ÇÖLLEŞME İLE MÜCADELE GİRİŞİMİ DRYNET PROJESİ 11.09.2008, Kamu- STK Diyalog Toplantısı: Çölleşme ile Mücadelede Ortaklıklar AB Deneyimi ve CRIC7 için Fırsatlar ANKARA DRYNET PROJESİ Birleşmiş Milletler

Detaylı

T.C. KARACADAĞ KALKINMA AJANSI İzleme ve Değerlendirme Birimi 2012 YILI TEKNİK DESTEK PROGRAMI PROGRAM KAPANIŞ RAPORU (EK-İ-22)

T.C. KARACADAĞ KALKINMA AJANSI İzleme ve Değerlendirme Birimi 2012 YILI TEKNİK DESTEK PROGRAMI PROGRAM KAPANIŞ RAPORU (EK-İ-22) T.C. İzleme ve Değerlendirme Birimi 2012 YILI TEKNİK DESTEK PROGRAMI PROGRAM KAPANIŞ RAPORU () Haziran - 2013 PROGRAM KAPANIŞ RAPORU 1. GİRİŞ Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği

Detaylı

Paris İklim Değişikliği Taraflar Konferansı na bir adım atıldı

Paris İklim Değişikliği Taraflar Konferansı na bir adım atıldı Bi Ul E Hi tl EP t E li h Paris İklim Değişikliği Taraflar Konferansı na bir adım atıldı L Agence Française de Développement (AFD), Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Araştırma Merkezi (MURCIR)

Detaylı

Sürdürülebilir Kırsal Planlamada Doğa Turizmi ve Yerellik

Sürdürülebilir Kırsal Planlamada Doğa Turizmi ve Yerellik Sürdürülebilir Kırsal Planlamada Doğa Turizmi ve Yerellik Yrd.Doç.Dr. Gül GÜNEŞ Atılım Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü İşletme Fakültesi ggunes@atilim.edu.tr

Detaylı

2014 OCAK-ŞUBAT FAALİYET RAPORU

2014 OCAK-ŞUBAT FAALİYET RAPORU 2014 OCAK-ŞUBAT FAALİYET RAPORU 08 Ocak 2014 - (A. Murat Ersoy - Hande Tibuk) 2014 CATHIC organizasyonu PR hazırlıklarını yürüten Alkaş firmasından Esra Dalgıç ile Dernek Başkanımız Sayın Murat Ersoy ve

Detaylı

EGE KURU MEYVE VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2015 YILI ÇALIŞMA ÖZETİ

EGE KURU MEYVE VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2015 YILI ÇALIŞMA ÖZETİ EGE KURU MEYVE VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2015 YILI ÇALIŞMA ÖZETİ Kuru meyve sektörü tamamı yerli girdilere dayalı üretim yapısı ile ilk ihracatçı sektörlerimizden biri olup, ilerleyen üretim teknolojisi,

Detaylı

SPONSORLUK DOSYASI 14 Ocak 2016 / Sabancı Center

SPONSORLUK DOSYASI 14 Ocak 2016 / Sabancı Center SPONSORLUK DOSYASI 14 Ocak 2016 / Sabancı Center Kurumsal yönetime inancınızı paylaşmak, sürdürülebilir kalkınma hedefiyle ilerlemek için IX. Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi nde yerinizi alın! Uluslararası

Detaylı

Türkiye de Stratejik Çevresel Değerlendirme: İhtiyaçlar, Zorluklar ve Fırsatlar

Türkiye de Stratejik Çevresel Değerlendirme: İhtiyaçlar, Zorluklar ve Fırsatlar Technical Assistance for Implementation of the By-Law on Strategic Environmental Assessment EuropeAid/133447/D/SER/TR Stratejik Çevresel Değerlendirme Yönetmeliği'nin Uygulanması Teknik Yardım Projesi

Detaylı

ÇEVRE VE DOĞA KORUMAYLA İLGİLİ ULUSAL VE

ÇEVRE VE DOĞA KORUMAYLA İLGİLİ ULUSAL VE TÜRKİYE NİN TARAF OLDUĞU ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER ÇEVRE VE DOĞA KORUMAYLA İLGİLİ ULUSAL VE ULUSLARARASI ÖRGÜTLER DERS 5 TÜRKİYE NİN TARAF OLDUĞU ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER 1-Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının

Detaylı

Amasya da Kadın İstihdamının Artırılmasına Destek Projesi. Ülker Şener 1 Temmuz 2011, Amasya

Amasya da Kadın İstihdamının Artırılmasına Destek Projesi. Ülker Şener 1 Temmuz 2011, Amasya Amasya da Kadın İstihdamının Artırılmasına Destek Projesi Ülker Şener 1 Temmuz 2011, Amasya Projenin Hedefleri Projenin hedefi: Amasya da çalışmayan ama çalışmak isteyen ya da aktif olarak iş arayan 300

Detaylı

PROGRAM YÖNETİMİ BİRİMİ 2009 YILI FAALİYET RAPORU

PROGRAM YÖNETİMİ BİRİMİ 2009 YILI FAALİYET RAPORU T. C. DİYARBAKIR-ŞANLIURFA KALKINMA AJANSI PROGRAM YÖNETİMİ BİRİMİ 2009 YILI FAALİYET RAPORU Diyarbakır 2010 GİRİŞ TRC2 (Diyarbakır-Şanlıurfa) Düzey 2 Bölgesi Kalkınma Ajansı, 25.02.2006 tarih ve 5449

Detaylı

Küre Dağları Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı Halkın Katılımı Toplantıları Değerlendirme Raporu

Küre Dağları Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı Halkın Katılımı Toplantıları Değerlendirme Raporu ORMAN KORUMA ALANLARI YÖNETİMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESI Küre Dağları Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı Halkın Katılımı Toplantıları Değerlendirme Raporu 26 Mart 2012-29 Mart 2012 Amasra, Bartın,

Detaylı

KUZEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİ TARIM SEKTÖRÜ GZFT (SWOT) ANALİZİ(2012)

KUZEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİ TARIM SEKTÖRÜ GZFT (SWOT) ANALİZİ(2012) T.C. KUZEYDOĞU ANADOLU KALKINMA AJANSI KUZEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİ TARIM SEKTÖRÜ GZFT (SWOT) ANALİZİ(2012) Dr. Mehmet Ali ÇAKAL TRA1 2012 Her hakkı saklıdır. İÇİNDEKİLER 1. KAPSAM... 3 2. KUZEY DOĞU ANADOLU

Detaylı

DİCLE ÜNİVERSİTESİ PROJE KOORDİNASYON UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

DİCLE ÜNİVERSİTESİ PROJE KOORDİNASYON UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ DİCLE ÜNİVERSİTESİ PROJE KOORDİNASYON UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı ETKİNLİK BÜLTENİ 1 Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı 2008

Detaylı

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI EĞİTİM YAYIM VE YAYINLAR DAİRESİ BAŞKANLIĞI Kırsal Kesimde Kadın Kooperatifleri

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI EĞİTİM YAYIM VE YAYINLAR DAİRESİ BAŞKANLIĞI Kırsal Kesimde Kadın Kooperatifleri GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI EĞİTİM YAYIM VE YAYINLAR DAİRESİ BAŞKANLIĞI Kırsal Kesimde Kadın Kooperatifleri Uzm.Nimet KALELİ Kırsalda Kadın Hizmetleri Koordinatörü 20 OCAK 2013 Tarımsal üretimi

Detaylı

TOD MARMARA ŞUBESİ 4.DÖNEM FAALİYETLERİ

TOD MARMARA ŞUBESİ 4.DÖNEM FAALİYETLERİ TOD MARMARA ŞUBESİ 4.DÖNEM FAALİYETLERİ -18 OCAK-10 NİSAN 2015 TARİHLERİ ARASI- Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şubesi olarak 18 Ocak 2015 tarihinde göreve geldikten sonra 10 Nisan 2015 tarihine kadar

Detaylı

İhracat Genel Müdürlüğü KOBĠ ve Kümelenme Destekleri Daire BaĢkanlığı. Hatice ġafak ERGÜN Uzman

İhracat Genel Müdürlüğü KOBĠ ve Kümelenme Destekleri Daire BaĢkanlığı. Hatice ġafak ERGÜN Uzman İhracat Genel Müdürlüğü KOBĠ ve Kümelenme Destekleri Daire BaĢkanlığı Hatice ġafak ERGÜN Uzman ULUSLARARASI REKABETÇĠLĠĞE GĠDEN YOLDA KÜMELENME SAMSUN KONFERANSI 7 Aralık 2012 / Samsun Devam ediyoruz...

Detaylı

PLATFORMUMUZUN YURTDIŞI TANITIM HİZMETLERİ

PLATFORMUMUZUN YURTDIŞI TANITIM HİZMETLERİ PLATFORMUMUZUN YURTDIŞI TANITIM HİZMETLERİ Hedefimiz, öncelikli pazarlarda ülkemizin sağlık turizmi potansiyelini tanıtmaktır. Sunmuş olduğunuz sağlık hizmetinin kalitesini ve imkânlarınızı tanıtmak, sağlık

Detaylı

Hanife Kutlu ERDEMLĐ Doğa Koruma Dairesi Başkanlığı 10.12.2009 Burdur

Hanife Kutlu ERDEMLĐ Doğa Koruma Dairesi Başkanlığı 10.12.2009 Burdur Hanife Kutlu ERDEMLĐ Doğa Koruma Dairesi Başkanlığı 10.12.2009 Burdur - Doğa Koruma Mevzuat Tarihçe - Ulusal Mevzuat - Uluslar arası Sözleşmeler - Mevcut Kurumsal Yapı - Öngörülen Kurumsal Yapı - Ulusal

Detaylı

Sektör paydaşı seçkin bir davetli grubu ile gerçekleştirilen Çalıştayda, aşağıdaki soruların yanıtları aranmıştır:

Sektör paydaşı seçkin bir davetli grubu ile gerçekleştirilen Çalıştayda, aşağıdaki soruların yanıtları aranmıştır: Likya Yolunun Turizme Kazandırılması Projesi, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) 2015 Yılı Proje Teklif Çağrısı Alternatif Turizmin Desteklenmesi Mali Destek Programı kapsamında, TR61/15/TRZMK/0022 sözleşme

Detaylı

T.C AHİLER KALKINMA AJANSI 2015 MALİ DESTEK PROGRAMLARI BAŞLANGIÇ TOPLANTISI VE PROJE UYGULAMA EĞİTİMLERİ RAPORU

T.C AHİLER KALKINMA AJANSI 2015 MALİ DESTEK PROGRAMLARI BAŞLANGIÇ TOPLANTISI VE PROJE UYGULAMA EĞİTİMLERİ RAPORU T.C AHİLER KALKINMA AJANSI 2015 MALİ DESTEK PROGRAMLARI BAŞLANGIÇ TOPLANTISI VE PROJE UYGULAMA EĞİTİMLERİ RAPORU İZLEME VE DEĞERLENDİRME BİRİMİ 31.07.2015 GİRİŞ Ahiler Kalkınma Ajansı 2015 Yılı Enerji

Detaylı

Etkinlik Raporu: STÖ - - - - - - - - - STÖ Buluşmaları

Etkinlik Raporu: STÖ - - - - - - - - - STÖ Buluşmaları TACSO Sivil Toplum Kuruluşları için Teknik Destek - - - - - - - - - 2 (TACSO 2) AB IPA Ülkeleri; EuropeAid/133642/C/SER/Multi Etkinlik Raporu: STÖ - - - - - - - - - STÖ Buluşmaları Etkinlik Tarihi ve Yeri:

Detaylı

İZMİR DE (TEMİZ ÜRETİM)

İZMİR DE (TEMİZ ÜRETİM) İZMİR DE EKO-VERİMLİLİK (TEMİZ ÜRETİM) UYGULAMALARININ YAYGINLAŞTIRILMASI PROJESİ İzmir Kalkınma Ajansı İZMİR BÖLGE KÜMELENME EKO- KALKINMA VERĐMLĐLĐK DESTEK PROGRAMLARI YENĐLĐK YATIRIM PLANI AJANSI 2010-20132013

Detaylı

Üniversiteler İş Sağlığı ve Güvenliği Platformu İzmir 11.12.2015 - KOÇ ÜNİVERSİTESİ

Üniversiteler İş Sağlığı ve Güvenliği Platformu İzmir 11.12.2015 - KOÇ ÜNİVERSİTESİ Üniversiteler İş Sağlığı ve Güvenliği Platformu İzmir 11.12.2015 - KOÇ ÜNİVERSİTESİ Biz kimiz Neden platform? Üniversitelerde; İSG farkındalığını nasıl arttırabiliriz? İSG kültürünü nasıl geliştirebiliriz?

Detaylı

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu. Basın Duyurusu. UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Büyük Buluşması

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu. Basın Duyurusu. UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Büyük Buluşması UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Basın Duyurusu UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Büyük Buluşması 16-17 Kasım 2012 Concorde De Luxe Resort Hotel Antalya UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Büyük Buluşması, Genel

Detaylı

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ MERKEZLERİ PLATFORMU

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ MERKEZLERİ PLATFORMU 1 ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ MERKEZLERİ PLATFORMU ÜSİMP ÜSİMP (Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu), üniversitelerde üretilen yeni teknolojilerin topluma aktarılmasını teşvik etmek ve sanayi

Detaylı

Faaliyet ve Proje Bilgileri SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ

Faaliyet ve Proje Bilgileri SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ Faaliyet ve Proje Bilgileri SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ Sağlıklı Şehirler Projesi Eğitimi : 2005 yılından bu yana Bursa Büyükşehir Belediyesi başkanlığında Sağlıklı Kentler hareketinin Türkiye de öncülüğünü

Detaylı

2010-2013 İZMİR BÖLGE PLANI İLÇE LANSMAN SÜRECİ MENDERES SONUÇ RAPORU

2010-2013 İZMİR BÖLGE PLANI İLÇE LANSMAN SÜRECİ MENDERES SONUÇ RAPORU 1 2010-2013 İZMİR BÖLGE PLANI İLÇE LANSMAN SÜRECİ MENDERES SONUÇ RAPORU Tarih: 27 Aralık 2010 Yaklaşık Katılımcı Sayısı: 35 Katılımcı listesindeki Sayı: 30 Katılımcı Düzeyi ve Profili: 2 3 Dağıtılan Belgeler:

Detaylı

REC TÜRKİYE NİN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ve YEREL YÖNETİMLERLE İLGİLİ ÇALIŞMALARI

REC TÜRKİYE NİN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ve YEREL YÖNETİMLERLE İLGİLİ ÇALIŞMALARI KATILIMININ KOLAYLAŞTIRILMASI PROJESİ REC TÜRKİYE NİN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ve YEREL YÖNETİMLERLE İLGİLİ ÇALIŞMALARI Hande ÖZÜT Proje Yöneticisi 29.12.2008 Bölgesel Çevre Merkezi - REC ( ) Tarafsız, bağımsız

Detaylı

MARDİN YDO 2011 YILI 6 AYLIK FAALİYET BRİFİNGİ

MARDİN YDO 2011 YILI 6 AYLIK FAALİYET BRİFİNGİ MARDİN YDO 2011 YILI 6 AYLIK FAALİYET BRİFİNGİ KURULUŞ 2 Temmuz 2010 tarihinde Devlet Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ ve Mardin Valisi Sayın Hasan DURUER tarafından resmi açılışı gerçekleştirilmiştir. Mardin

Detaylı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Sağlıklı Kentler ve Temiz Enerji Şube Müdürlüğü

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Sağlıklı Kentler ve Temiz Enerji Şube Müdürlüğü İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Sağlıklı Kentler ve Temiz Enerji Şube Müdürlüğü Kent Sağlık Profil Eğitimi İZMİR 19-20-21 ARALIK 2016 SKB-Eskişehir İZMİR SAĞLIKLI

Detaylı

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği KURUMSAL YÖNETİM SEMİNERLERİ PROJE DOSYASI Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) Hakkında Kurumsal yönetim anlayışının ülkemizde tanınması, gelişmesi ve en iyi uygulamalarıyla hayata geçirilmesi misyonuyla

Detaylı

SPONSORLUK DOSYASI 14 Ocak 2015 / Sabancı Center

SPONSORLUK DOSYASI 14 Ocak 2015 / Sabancı Center SPONSORLUK DOSYASI 14 Ocak 2015 / Sabancı Center Kurumsal yönetime inancınızı paylaşmak, sürdürülebilir kalkınma hedefiyle ilerlemek için VIII. Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi nde yerinizi alın!

Detaylı