RADYO PATĠ NĠSAN-2015 E-DERGĠ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "RADYO PATĠ NĠSAN-2015 E-DERGĠ"

Transkript

1 1 RADYO PATĠ NĠSAN-2015 E-DERGĠ Nisan 2015'de sitemizde yayınlanan haberleri bir dergide toplamayı uygun gördük. Bundan sonra her ay sitemiz de yayınlanan tüm yazılar aylık olarak e-dergi olarak yayınlanacaktır. Umarım sizin için iyi bir kaynak olur. Mutlu günler. Hayvansever Radyo

2 2 Kedileri Anlamanın Yolları :23 Kedi severler ve kedi sahiplerinin göz atmasında yarar var. Kedinizin hareketi ne anlama geliyor. 16 madde ile anlatmıģlar bende sizinle paylaģmak istedim. 1. Yuvarlanıyorsa, size hadi kalk oyna benimle diyordur. 2. Hızlı Göz kırpma, sana güveniyorum ve senden bir Ģeyler istiyorum demektir. Büyük ihtimal mama istiyor yada kum kabı pistir belki suyu bitmiģtir olabilir yani.

3 3 3. Eğer pozisyon buysa kötü algılamayın size 'merhaba' diyor sadece. 4. Bu Ģekilde uyuyorsa vücut ısısını dengelemeye çalıģıyordur. Hasta değil merak etmeyin. 5. Yavru kediler açken yaparlar bunu.

4 4 6. Bu oturuģ Ģeklinde ise size olan güveni fazladır. 7. Sadece kendini temizliyor. Poponu yalama ulan diye kızmayın yani.. 8. Göbeğini açıyorsa size olan güven tamdır onu sevin.

5 5 9. Etrafta yoksa yalnız kalmak istemiģtir belki, arayıp durmayın kendi çıkıp gelir nasılsa. 10. Gözlerini kocaman açması etraftaki bir Ģeye dikkat kesilmesinden ötürü. 11. Kutu merakı değil onlarınki sadece dar yerlerde kendilerini daha güvende hissediyorlar.

6 6 12. Oyun amaçlı sizi ısırabilir. Bu yüzden etrafta jiletçi gibi gezebilirsiniz. 13. Size gıcıklığına bilgisayar üstünde oturmuyor hayır sadece sıcak yerleri seviyor. Ama siz yine de ortada bırakmayın her an bir yerini kırabilir. 14. Kediniz artık büyüyor ve avlanma içgüdüleri baģladı özellikle kuģlar ilgi çekici geliyor. Perdeyi biraz açıp pencere önüne koyunda biraz izlesin bari kuģları.

7 7 15. Saldırma pozisyonu. Gerçekten bir Ģeye saldırmak üzeredir. Dikkat edin karģısında duran Ģeylere. 16. Kedilerde kuyruk hareketleri ve anlamları. Kaynak: Onedio

8 8 Köpeklerinin Petrol Havuzuna DüĢmesini Protesto Ettiler :24 Köpeklerinin Petrol Havuzuna DüĢmesini Protesto Ettiler Batman merkez Recepler Köyü'nde, köpeklerinin petrol atığı havuzuna düģmesini protesto eden köylüler, petrol kampına saldırdı. Arbede sırasında ise köpekler düģtükleri yerde kurtarılmayı bekledi. Edinilen bilgilere göre, Recepler köyündeki bazı köpekler, köy civarında bulunan bir petrol atık havuzuna düģtü. Köpeklerinin petrol atık havuzuna düģtüğünü fark eden köylüler, önlem alınmadığı gerekçesiyle kampa saldırdı. Silah ve taģların kullanıldığı saldırıda kampta maddi hasar meydana gelirken, jandarma ekipleri bazı köylüleri gözaltına aldı. KÖPEKLER PETROL HAVUZUNDA UNUTULDUKöpekleri için kampı basan köylüler ile petrol kampının güvenlikçileri arasında yaģanan arbedede sırasında ise köpekler petrol havuzunda unutuldu. Arbede yüzünden saatlerce kurtarılmayı bekleyen köpeklerin petrolün içinde can çekiģtiği görüldü. Kaynak: Hurriyet

9 9 Köpeğin Vefası Sahibini Ambulansta Yalnız Bırakmadı :20 Ġstanbul Bakırköy'de bir apartmanda yangın çıktı. Üst katlarda mahsur kalanlar itfaiye tarafından kurtarıldı. Bu sırada "Akva" isimli köpek ambulanstaki sahibini görmek için uzun süre uğraģtı, dakikalarca ambulansın etrafında dolaģtı. ĠSTANBUL - Bakırköy, Zuhratbaba Mahallesi, Bakır Sokak'ta bulunan 4 katlı binanın 2'nci katında, saat sıralarında henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı.ġafak Aydın'a ait dairede çıkan yangının büyümesi üzerine apartmanın diğer katlarını da duman kapladı. Ġhbar üzerine bölgeye itfaiye, sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Ġtfaiye duman nedeniyle üst katlarda mahsur kalan vatandaģları merdiven aracı yardımıyla tahliye etti. Dumandan etkilenen vatandaģlara ilk müdahale olay yerindeki ambulansta yapıldı. Alevler itfaiye ekiplerinin yarım saatlik çalıģması sonucunda söndürüldü.

10 10 KÖPEĞĠN VEFASI, Bu anlarda kameralara ilginç de bir görüntü yansıdı. Yoğun dumandan etkilenen ġafak Aydın'a sağlık ekipleri müdahale ettiği sırada, Aydın'ın Golden cinsi "Akva" isimli köpeği ambulansın etrafında dolaģmaya baģladı. Akva, sahibini görmek için uzun süre uğraģtı. Tedavisinin ardından ambulanstan inen sahibini gören köpeğin büyük sevinç yaģadığı görüldü. ġafak Aydın, köpeği ile polis aracına binerek polis merkezine gitti. VatandaĢlar, binadaki 3 kiģi ile bir köpeği kendilerinin kurtardığını belirtti. Yangının çıkıģ sebebinin belirlenmesi için inceleme baģlatıldı. Kaynak: NTV Mamayı verene, düğün fotoğrafı bedava :40 Barınaklarda ve sokaklarda yaģayan hayvanlar için oldukça ilginç ve sosyal medyada hayvan severler tarafından yoğun Ģekilde paylaģılan yeni bir proje ortaya çıktı. Projenin adı "Doyuran Kareler"... Doyuran Kareler herhangi bir kurum veya kuruluģa bağlı olmayan, gönüllü hayvanseverlerden oluģan bir sosyal sorumluluk projesidir. Projenin temel amacı sokak hayvanlarına mama alınması karģılığında yeni evlenecek çiftlerimizin düğün fotoğraflarınının çekilmesidir. Projeye katılmak isteyen çiftlerimiz en az TL tutarında mama satın alacaklar ve biz de onların düğün fotoğraflarını çekeceğiz. Ama imkanınız varsa daha fazla miktarda mama alabilirsiniz.

11 11 Burada en önemli unsur fotoğraf çekimlerinin sadece mama karģılığında yapılıyor olmasıdır. Biz mama karģılığı dahi olsa asla para kabul etmiyoruz. Projeye katılan çiftlerimiz belirtilen miktarda mama satın alıyorlar, bizler bu mamaları ihtiyacı olan yerlere yönlendiriyoruz. Proje içinde yer alan gönüllüler hiçbir karģılık beklemeden çalıģmalara katılmaktadır. Uzun yıllardır yönetmen, oyuncu veya medya içinde diger alanlarda profeyonel olarak çalıģan bizler; edindiğimiz görsel kaliteyi yansıtacağımız en güzel fotoğrafları katılımcılarımıza sunuyoruz, bunun karģılığında da onlar yüzlerce sokak hayvanının karnını doyurmuģ oluyor. Bizim için de bundan büyük mutluluk olamaz. Daha fazla ayrıntı için projenin ilgili sayfaları; facebook.com/doyurankareler twitter.com/doyurankareler instagram.com/doyurankareler

12 12 Almanya'da erkek civcivlere katliam :40 Almanya'da erkek civcivlere katliam Almanya Tarım Bakanı Christian Schmidt, yumurta sanayisinde atık olarak görülen erkek civcivleri öğütme iģlemine son vereceklerini açıkladı. CANLI CANLI ÖLDÜRÜYORLAR Almanya, yumurta endüstrisinde atık olarak görülen erkek civcivleri öğütme makinesine göndermeyeceğini açıkladı. Erkek civcivler, yumurta vermeyeceği gerekçesiyle doğar doğmaz canlı canlı öğütme, yakma, gazla zehirleme, ezme, poģetlerde nefessiz bırakma gibi yöntemler kullanılarak katlediliyor. Sadece Almanya da öldürülen civciv sayısının 45 milyonu bulduğu belirtiliyor. ÖLDÜRÜLMEYENLER BOYANIP SATILIYOR Burcu Çelik in haberine göre, öldürülmekten kurtulan bazı civcivler de pazarlarda ve pet shoplarda boyanarak satılıyor. Bu duruma bir çözüm sunması beklenen uygulama 2017 den itibaren yürürlüğe girecek. Almanya Tarım Bakanı Christian Schmidt yaptığı açıklamada, kuluçka aģamasındaki civcivlerin geliģmeden erkek olanını ayıran bir teknolojiye dayanarak bu kararı aldıklarını söyledi.

13 13 TÜRKĠYE DE DE AYNI UYGULAMA YAPILIYORHelal kesimin olduğu Türkiye de de bu uygulamalarınolduğunu söyleyen Derin Ekoloji Derneği BaĢkanı Burcu Çelik ise Ģu açıklamaları yaptı: Bu karar olumlu gibi görünse de gerçekte katliamın boyutunu gözler önüne seriyor. Bize Türkiye de de bu uygulama var mı diye soruyorlar cevabımız maalesef evet. Üstelik bu katliamlar helal kesim adı altında yapılıyor. Doğan her erkek civcivin öğütülmesi nasıl helal olabilir ki? Ġnsanlar kandırılıyor, zulüm gizleniyor. BU ZULMÜ ANCAK TÜKETĠCĠ TALEPLERĠ BĠTĠRĠR Bu trajediyi öğrenen birçok insanın Ģok olduğunu biliyoruz. Bu yüzden kimilerimiz yumurta yemeyerek vegan beslenmeyi seçerken kimileri de endüstriyel zulümden kaçınmaya çalıģıyor. Bu zulme bir son vermek için insanların tavuk ve yumurta satın aldıkları yerlere, civcivlere ne olduğunu sormaları gerekiyor. Burada tüketicilerin kararı çok önemli. Çünkü tüketicilerin talepleri bu zulmü bitirecek. Türkiye de de geçtiğimiz günlerde tavuk ve yumurta iģletmecilerinin civcivleri bidon veya poģetlere kapatarak boğdukları gündeme gelmiģti. Firma yetkilileri uygulamanın yasal olduğunu söyleyerek kendilerini savunmuģtu.

14 14 Kaynak: Sözcü Almanya'da yılda 41 bin ton tavģan yeniyor :07 Alman tavģan üretimi sanayii tarafından açıklanan verilere göre Almanlar, çoğu Paskalya da olmak üzere yılda 41 bin tondan fazla tavģan eti yiyor. Hayvan hakları örgütleri ise tepkili. Örgütlere göre, et üretiminde kullanılan diğer hayvanların aksine, çok az sayıda Almanın, eti için yetiģtirilen tavģanların beslenme koģulları konusunda endiģesi var.

15 15 KAFESLERDE EZĠYET ĠÇĠNDE YETĠġĠYORLAR Çoğu meraklısı tavģanın nasıl beslendiğinden bihaber. Oysa daha önce çok sayıda hayvan koruma örgütü ya da bazı politikacılar endüstriyel domuz ve hindi çiftlikleri yüzünden baģlatılan protesto kampanyalarına katılmıģtı. Almanya daki PETA ve benzeri kuruluģlar, eti için beslenen tavģanların çoğunun küçük kafeslerde tutulduğunu ve bunun tavģan gibi grup halinde yaģayan hayvanlar için eziyet olduğunu bildirdi. Gruplar ayrıca, Çin ve Doğu Avrupa dan ithal dilen tavģan etinin standartlarını da sorguluyor. Almanya da her yıl yenen 41 bin ton tavģan etinin üçte biri Paskalya yortusu sırasında sofraya geliyor. Yavru köpeklere 'aile terbiyesi' :11 Yavru köpeklere 'aile terbiyesi' Anne köpek, yavrularına sürünün bir parçası olmayı öğretir. Yavru köpekler, kendi aralarındaki hiyerarģi sıralamasını, oyun oynayarak, mama için mücadele ederek, oyuncak paylaģımı için güç gösterilerinde bulunarak öğrenirler. Yavru köpeklerin ileride davranıģ sorunları yaģamaması için doğumlarından sonra sürü içerisinde yeteri kadar kalmaları çok önemlidir. Yapılan araģtırmalar yavru köpeğin annesi ve kardeģlerinden 60 günden önce ayrıldıklarında davranıģ problemi yaģadıklarını göstermekte. SORUNLU KÖPEK PET-SHOP TAN DavranıĢ sorunu yaģayan köpeklerin büyük bir çoğunluğunun pet-shoplardan edinilen köpeklerde görüldüğü, biz eğitmenler tarafından çok iyi bilinir. Böyle bir köpekle karģılaģtığımızda ilk sorumuz, köpeğin nereden sahiplenildiği olur. Aldığımız cevap hemen hemen hep aynıdır: Pet-shop! Petshoplar, ticaret gereği sattıkları köpeğin çok büyük olmasını istemezler. Yavru köpek ne kadar küçük ise alıcıya o kadar hitap eder. Yavru köpeğin bakımı kolay ve beslenme masrafı düģüktür. Bu petshoplar için iyi, köpek ve sahibi için ise kötü bir Ģeydir. Anne köpeğin yavruya içgüdüsel olarak vereceği eğitim süreci sekteye uğradığı için, yavru köpek nasıl davranması

16 16 gerektiğini bilemez. Bunun üstüne bir de köpekler hakkında tecrübesi olmayan sahiplerin yapacağı hatalar eklenince yavru köpek yapmaması gereken Ģeyleri yapmaya baģlayacak, ilk baģlarda sahibine Ģirin gelen davranıģları ileride baģ edilmez hale gelecektir. Bu nedenle köpek sahibi olmak isteyenlerin köpek edinirken pet-shoplardan uzak durması, yavru köpeğin anne ve kardeģleri ile en az iki ay birlikte zaman geçirmiģ olmasına dikkat etmeleri gerekmekte. EL ISIRMA, KUCAĞA ÇIKMA, GEREKLĠ GEREKSĠZ HAVLAMA Köpek sahibi bu konuya dikkat etti diye iģi burada bitmiģ sayılmaz. Köpekler doğaları gereği sınırlamalara, kurallara ve yasaklara ihtiyaç duyarlar. Ġnsanlarla birlikte yaģayan bir köpeğin sınırsız özgürlük sahibi olması köpeğin sorun yaģamasına ve dolayısıyla sahibine sorun yaģatması demektir. Yavruluk sürecinden itibaren el ısırmak, kucağa çıkmak, gerekli gereksiz havlamak kontrol altına alınmalıdır. Yavru köpekler kendi aralarında oyun oynarken birbirlerini ısırması doğal bir Ģeyken, insanla oynarken bunu yapması uygunsuz bir davranıģ kabul edilmeli. Yavru köpeğin insanlarla oyun oynarken el ısırma eğilimi içgüdüseldir. Köpek bu davranıģı sergilediğinde karģılık verilmemeli, bunun yerine ısırma oyuncakları köpeğe sunulmalıdır. Böyle yapılarak köpeğe insan vücudunun dokunulmaz olduğu fikri verilmiģ olur. Bir diğer istenmeyen davranıģ köpeğin üste atlamasıdır. Yavruluk sürecinde bu davranıģı Ģekillendiren köpek, yaģı ilerledikçe bu davranıģı ısrarla tekrar edecektir. Bu kötü alıģkanlık özellikle yaģlılar ve çocuklar için tehlike yaratır. Ansızın kucağa atlayan köpek düģmelere, yaralanmalara sebebiyet verebilir. Köpek kendisini sevdirmek, dikkat çekmek, iletiģim kurmak için kucağa atlar. Kucağa atlama davranıģı daha yavruluk döneminde frenlenmeli, asla izin verilmemelidir. Kucağa atlamaya baģlayan bir köpeği bu hareketinden vazgeçirmenin en kolay yolu, bu davranıģını görmezden gelmek, kucağa atladığında ona sırtını dönerek, o yokmuģ gibi davranmaktır. Böylece köpek bu davranıģın istediği sevgiyi ve ilgiyi sağlamadığını bir süre içinde öğrenecektir. KomĢularınızla sorun yaģamanızın en kolay yolu tabi ki gerekli gereksiz havlayan bir köpek. Yavru köpeğiniz gene içgüdüsel olarak dıģarıdan duyduğu seslere tepki verecektir. Ġstisnasız olarak havlayan yavru köpek uyarılmalı, havlamasının istenmeyen bir davranıģ olduğu köpeğe öğretilmelidir. Bu yapılırken sertlikten kaçınılmalı, kararlı ve tutarlı olunmalıdır. Kaynak: Radikal

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Binbir Çevre Masalları

Binbir Çevre Masalları İzmir Eko-Okulları Binbir Çevre Masalları Daha Temiz, Yeşil ve Mavi bir Dünya için 1. ÖZEL TAKEV İ.Ö.O. 2. ÖZEL GELİŞİM İ.Ö.O. 3. FOÇA REHA NECLA MİDİLLİ İ.Ö.O. 4. ÖZEL İZMİR SEV İ.Ö.O. 5. ÖZEL TEVFİK

Detaylı

UMKE BÜLTENĠ HAZĠRAN 2012 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ BURSA'DA AFET MÜDAHALE EKĠPLERĠNDEN ORTAK TATBĠKAT

UMKE BÜLTENĠ HAZĠRAN 2012 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ BURSA'DA AFET MÜDAHALE EKĠPLERĠNDEN ORTAK TATBĠKAT UMKE BÜLTENĠ HAZĠRAN 2012 ULUSAL MEDĠKAL KURTARMA EKĠPLERĠ BURSA'DA AFET MÜDAHALE EKĠPLERĠNDEN ORTAK TATBĠKAT Bursa'da, itfaiye, UMKE ve AFAD birimleri ortak bir tatbikat düzenledi. Ġznik ilçesindeki tatbikata

Detaylı

ÇOCUKLARA NASIL BĠR DOĞA EĞĠTĠMĠ? ÇALIġTAYI. 24 Aralık 2005 ÖNSÖZ

ÇOCUKLARA NASIL BĠR DOĞA EĞĠTĠMĠ? ÇALIġTAYI. 24 Aralık 2005 ÖNSÖZ ÇOCUKLARA NASIL BĠR DOĞA EĞĠTĠMĠ? ÇALIġTAYI 24 Aralık 2005 ÖNSÖZ Çocuklara yönelik yapılacak doğa eğitimi çalıģmalarının belirli bir zemine oturtulması ve geniģ bir uygulama alanına kavuģturulması için

Detaylı

ÇOCUK GELĠġĠMĠ VE EĞĠTĠMĠ

ÇOCUK GELĠġĠMĠ VE EĞĠTĠMĠ T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ÇOCUK GELĠġĠMĠ VE EĞĠTĠMĠ TÜRKÇE DĠL ETKĠNLĠKLERĠ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

ÇOCUK GELĠġĠMĠ VE EĞĠTĠMĠ

ÇOCUK GELĠġĠMĠ VE EĞĠTĠMĠ T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ÇOCUK GELĠġĠMĠ VE EĞĠTĠMĠ OYUN ALBÜMÜ Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

Kesinleşmiş mahkeme kararına göre AVM ler 3 saate kadar otopark ücreti alamaz ve İBB nin tarifesini uygulamak zorundalar BU GÜCÜ KİMDEN ALIYORLAR

Kesinleşmiş mahkeme kararına göre AVM ler 3 saate kadar otopark ücreti alamaz ve İBB nin tarifesini uygulamak zorundalar BU GÜCÜ KİMDEN ALIYORLAR Kesinleşmiş mahkeme kararına göre AVM ler 3 saate kadar otopark ücreti alamaz ve İBB nin tarifesini uygulamak zorundalar BU GÜCÜ KİMDEN ALIYORLAR Capacity UKOME kararlarına uymuyor ve Otopark girişini

Detaylı

nisan 2011 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Tablo: Henri Matisse

nisan 2011 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Tablo: Henri Matisse nisan 2011 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Tablo: Henri Matisse yasemin ne der 1 Nisan Çok mu ciddi duruyorum? Ya da asla kandırılamaz

Detaylı

ĠÇĠNDEKĠLER DAYANIġMA MERKEZĠ ÇALIġMALARI SIĞINAK ÇALIġMALARI: KADINA YÖNELĠK ġġddet VAKALARINDA UYGULAMALAR VE KARġILAġILAN SORUNLARI

ĠÇĠNDEKĠLER DAYANIġMA MERKEZĠ ÇALIġMALARI SIĞINAK ÇALIġMALARI: KADINA YÖNELĠK ġġddet VAKALARINDA UYGULAMALAR VE KARġILAġILAN SORUNLARI ĠÇĠNDEKĠLER DAYANIġMA MERKEZĠ ÇALIġMALARI... 1 Maruz Kalınan ġiddet Biçimleri:... 2 ġiddet Uygulayanlar:... 6 ġiddetin Kadınlar Üzerindeki Etkileri:... 7 ġiddete KarĢı Güçlenme:... 9 SIĞINAK ÇALIġMALARI:...

Detaylı

: Prof. Dr. Ahmet Mete IġIKARA Uz. Öğr. Ömer ÇALIġKAN

: Prof. Dr. Ahmet Mete IġIKARA Uz. Öğr. Ömer ÇALIġKAN AFAM İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ AFET EĞİTİM, UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ Hazırlayanlar : Prof. Dr. Ahmet Mete IġIKARA Uz. Öğr. Ömer ÇALIġKAN Katkıda Bulunanlar : Sedat GÜNEġ Selcen ÖZCAN Muzaffer Baca

Detaylı

KÂTĠP ÜYELER: Ġsmail KAġDEMĠR (Çanakkale) Bayram ÖZÇELĠK (Burdur) BAġKAN - Türkiye Büyük Millet Meclisinin 84'üncü BirleĢimini açıyorum.

KÂTĠP ÜYELER: Ġsmail KAġDEMĠR (Çanakkale) Bayram ÖZÇELĠK (Burdur) BAġKAN - Türkiye Büyük Millet Meclisinin 84'üncü BirleĢimini açıyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Tutanağı 24. Dönem 4. Yasama Yılı 84. Birleşim 05 Mayıs 2014 Pazartesi 5 Mayıs 2014 Pazartesi BĠRĠNCĠ OTURUM Açılma Saati: 14.03 BAġKAN: BaĢkan Vekili Meral AKġENER

Detaylı

SUNUġ. Kasım, 2008 Duran ERGÜL

SUNUġ. Kasım, 2008 Duran ERGÜL SUNUġ Böyle bir kitap hazırlamak hiç aklımda yoktu. Marmaris Belediyesi Basın DanıĢmanı Sayın Sedat Kirt in önerisi ve teģvikiyle bu çalıģma ortaya çıktı. Gösterdiği yakın ilgi için kendisine teģekkür

Detaylı

Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Camille Pissarro

Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Camille Pissarro Şubat 2013 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. 1 Camille Pissarro Sayfa 2 martı* şubat 2013 gelişen düşünceler Gelişen Düşünceler İçin Gelişimde

Detaylı

kasım 2011 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Damien Hirst

kasım 2011 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Damien Hirst kasım 2011 Konuşan bir martıdır, filozoftur, yaşam dersleri verir, gelişime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Damien Hirst yasemin ne der Merhaba Bu ay ne çok yaşadık, ülke olarak ne çok üzüldük, üzülüyoruz.

Detaylı

Yayın Adı Yayın Tarihi Sayfa Tiraj Yayın Türü DOKUZ SÜTUN 22.07.2009 16 5500 Yerel TÜRKİYE'NİN TEK KADIN 'YANGIN DEDEKTİFİ'

Yayın Adı Yayın Tarihi Sayfa Tiraj Yayın Türü DOKUZ SÜTUN 22.07.2009 16 5500 Yerel TÜRKİYE'NİN TEK KADIN 'YANGIN DEDEKTİFİ' BASIN SERVİSİ HABER ÖZETİ DOKUZ SÜTUN 22.07.2009 16 5500 Yerel TÜRKİYE'NİN TEK KADIN 'YANGIN DEDEKTİFİ' Türkiye'nin tek kadın'yangın dedektifi'yrd. Doç. Dr. Saadet AlkıĢ, Türkiye'de yangınlar konusunda

Detaylı

OCAK ġubat MART 2010

OCAK ġubat MART 2010 OCAK ġubat MART 2010 m ĠÇĠNDEKĠLER HABERLER YENĠKAPI DA SON DURUM... 3 AKSARAY ġantġyesġ FAALĠYETE GEÇTĠ... 3 BEJAIA T1 TÜNEL KAZISI BAġLIYOR... 4 SONER TEMEL MÜHENDĠSLĠK ĠN YENĠ GĠRĠġĠMLERĠ... 4 ISO 9001,

Detaylı

UMKE BÜLTENİ TEMMUZ 2012 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ

UMKE BÜLTENİ TEMMUZ 2012 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE BÜLTENİ TEMMUZ 2012 ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİPLERİ UMKE Bir Marka Haline Geldi Van Sağlık Ġl Müdürü Dr. Bilal Acar, UMKE'ye gösterilen ilginin depremden sonra kat kat arttığını söyledi. Van depreminden

Detaylı

Ocak 2011. KonuĢan bir martıdır, filozoftur, yaģam dersleri verir, geliģime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Tablo: Claude Monet

Ocak 2011. KonuĢan bir martıdır, filozoftur, yaģam dersleri verir, geliģime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Tablo: Claude Monet Ocak 2011 KonuĢan bir martıdır, filozoftur, yaģam dersleri verir, geliģime inanır, özgürlüğün temsilcisidir. Tablo: Claude Monet yasemin ne der Merhaba, Martı gördüğümde, sesini duyduğumda mutlu olduğum

Detaylı

ĠÇĠNDEKĠLER SANAYĠ VE TĠCARET BAKANI SAYIN NĠHAT ERGÜN ÜN MESAJI. 3. I GĠRĠġ.. 5 II EVRENSEL TÜKETĠCĠ HAKLARI 6. III BĠLĠNÇLĠ ALIġVERĠġ ĠLKELERĠ...

ĠÇĠNDEKĠLER SANAYĠ VE TĠCARET BAKANI SAYIN NĠHAT ERGÜN ÜN MESAJI. 3. I GĠRĠġ.. 5 II EVRENSEL TÜKETĠCĠ HAKLARI 6. III BĠLĠNÇLĠ ALIġVERĠġ ĠLKELERĠ... ĠÇĠNDEKĠLER SANAYĠ VE TĠCARET BAKANI SAYIN NĠHAT ERGÜN ÜN MESAJI. 3 I GĠRĠġ.. 5 II EVRENSEL TÜKETĠCĠ HAKLARI 6 III BĠLĠNÇLĠ ALIġVERĠġ ĠLKELERĠ....... 9 A-ALIġVERĠġĠN PLANLANMASINDA DĠKKAT EDĠLECEK HUSUSLAR..

Detaylı

İnsanlık dersi! Tango coşkusu dur durak bilmiyor. Bornova hem kardeş hem örnek belediye!

İnsanlık dersi! Tango coşkusu dur durak bilmiyor. Bornova hem kardeş hem örnek belediye! SAYFA 01 Tango coşkusu dur durak bilmiyor Bornova hem kardeş hem örnek belediye! >> Soyer Kültür ve Sanat Fabrikası'nda birincisi geçen yıl gerçekleştirilen İzmir Tango Maratonu nun ikincisi sona erdi.

Detaylı

GELĠġTĠRĠLMĠġ BĠLĠRKĠġĠLĠK SĠSTEMĠ EġLEġTĠRME PROJESĠ

GELĠġTĠRĠLMĠġ BĠLĠRKĠġĠLĠK SĠSTEMĠ EġLEġTĠRME PROJESĠ T.C. ADALET BAKANLIĞI HUKUK ĠġLERĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GELĠġTĠRĠLMĠġ BĠLĠRKĠġĠLĠK SĠSTEMĠ EġLEġTĠRME PROJESĠ TIBBĠ HATALARDAN KAYNAKLANAN DAVALARDA BĠLĠRKĠġĠLĠK SEMPOZYUMU (24-25 KASIM 2014, ĠSTANBUL) Bu kitap

Detaylı

04.11.2003. MEHMET AKĠF HAMZAÇEBĠ (Trabzon) TeĢekkür ederim Sayın BaĢkan.

04.11.2003. MEHMET AKĠF HAMZAÇEBĠ (Trabzon) TeĢekkür ederim Sayın BaĢkan. 2004 MALÎ YILI GENEL VE KATMA BÜTÇE KANUN TASARILARI İLE 2002 MALÎ YILI GENEL VE KATMA BÜTÇE KESİNHESAP KANUNU TASARILARININ PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU GÖRÜŞME TUTANAKLARI 04.11.2003 İ Ç İ N D E K İ L E R

Detaylı

Teknoloji 101 - Sayı 4

Teknoloji 101 - Sayı 4 3 Şubat 2010 Teknoloji 101 - Sayı 4 http://www.teknoloji101.com Bu sayımızda neler var? Sayfa -3 Sayfa -9 Sayfa -11 Sayfa -14 Kendimiz Yapalım KöĢesi: Elektronik Devre Kartları 2010 Opel Astra Elektrikte

Detaylı

AK PARTĠ GENEL MERKEZ

AK PARTĠ GENEL MERKEZ İçindekiler TÜRKİYE GÜNDEMİ... 2 Erdoğan: Biz bu iģin dıģında kalamayız... 2 DıĢiĢleri'nden Türk iģçilerle ilgili açıklama... 2 Tezkerede Ġncirlik ve yabancı asker baģlıkları yok... 3 Darbecilerle aynı

Detaylı

FAKÜLTELERĠ DEKANLARI TOPLANTISI

FAKÜLTELERĠ DEKANLARI TOPLANTISI 18. ĠLETĠġĠM FAKÜLTELERĠ DEKANLARI TOPLANTISI KONUġMALAR Hazırlayan: Prof. Dr. Asaf Varol Fırat Üniversitesi 2010 ĠLDEK Yürütme Kurulu Üyeleri (2009-2010) Prof. Dr. Asker KARTARI, Prof. Dr. Asaf VAROL,

Detaylı

PUNKAT. Yazan. Tansel GÜNAY

PUNKAT. Yazan. Tansel GÜNAY PUNKAT Yazan Tansel GÜNAY PUNKAT / 82 / 2 TANIŞMA Merhaba! Öncelikle burada yer alan fikirlerin, anlatılanların, anıların -kaynaklarını belirterek yaptığım bir iki alıntı dıģında- tamamen bana ait olduğunu

Detaylı

TED GENEL MÜDÜRÜ SEVĠNÇ ATABAY OKULUMUZU ZĠYARET ETTĠ

TED GENEL MÜDÜRÜ SEVĠNÇ ATABAY OKULUMUZU ZĠYARET ETTĠ TED-ES ES TE D E S KİŞ E H İR KOLE J İ Ö ĞREN Cİ GA Z E TE S İ Ma rt 2 0 0 9 S a y ı : 4 Fiy a t ı: 1 GN K TED GENEL MÜDÜRÜ SEVĠNÇ ATABAY OKULUMUZU ZĠYARET ETTĠ Okul geliģtirme programı çerçevesinde okulumuza

Detaylı

DÖNEM: 22 YASAMA YILI: 4, TÜRKĠYE BÜYÜK MĠLLET MECLĠSĠ TUTANAK DERGĠSĠ CĠLT : 122, 110. BrlĢm, 1 Haziran 2006 Perşembe

DÖNEM: 22 YASAMA YILI: 4, TÜRKĠYE BÜYÜK MĠLLET MECLĠSĠ TUTANAK DERGĠSĠ CĠLT : 122, 110. BrlĢm, 1 Haziran 2006 Perşembe DÖNEM: 22 YASAMA YILI: 4, TÜRKĠYE BÜYÜK MĠLLET MECLĠSĠ TUTANAK DERGĠSĠ CĠLT : 122, 110. BrlĢm, 1 Haziran 2006 Perşembe Töre ve Namus Cinayetleri ile Kadınlara ve Çocuklara Yönelik Şiddet Konusunda Meclis

Detaylı

AK PARTĠ GENEL MERKEZ DIġ ĠLĠġKĠLER BAġKANLIĞI

AK PARTĠ GENEL MERKEZ DIġ ĠLĠġKĠLER BAġKANLIĞI İçindekiler TÜRKİYE GÜNDEMİ... 3 Erdoğan: Biz bu iģin dıģında kalamayız... 3 DıĢiĢleri'nden Türk iģçilerle ilgili açıklama... 4 Tezkerede Ġncirlik ve yabancı asker baģlıkları yok... 4 Darbecilerle aynı

Detaylı

www.cayyolu.com.tr TaTilDe ev güvenliğine DikkaT! Çayyolu-Kızılay hattında Kapanan Yollara alternatif güzergahlar

www.cayyolu.com.tr TaTilDe ev güvenliğine DikkaT! Çayyolu-Kızılay hattında Kapanan Yollara alternatif güzergahlar Yýl:3 www.cayyolu.com.tr Sayý:31 TEMMUZ 2012 İncEK üzerinden ÇAnKAyA ÇAyyoLu otobüs hatti TaTilDe ev güvenliğine DikkaT! PENCERE SİSTEMLERİNDE SON TEKNOLOJİK GELİŞMELER ÇAyyoLu yaşli yaşam merkezi nde

Detaylı