DÜNYA SİNEMASI gram 1001 grams. iki gün, bir gece two days, one night Gram

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DÜNYA SİNEMASI. 1001 gram 1001 grams. iki gün, bir gece two days, one night. 1001 Gram"

Transkript

1 1001 Gram DÜNYA SİNEMASI 1001 gram 1001 grams bent hamer norveç, almanya, fransa, 2014, 90 norveççe, almanca, fransızca, ingilizce; türkçe altyazılı 2 Aralık - Salı 21:15 3 Aralık - Çarşamba 12:15 Kara mizahın önde gelen temsilcilerinden Norveçli usta yönetmen Bent Hamer ın yazıp yönettiği 1001 Gram, kısa süre önce boşanmış işkolik bir bilim kadını olan Marie nin, Paris te katıldığı önemli bir bilim konferansında kendini yepyeni bir dünyanın içinde bulmasını anlatıyor. Bu sıra dışı komedi filmi, Norveç in Oscar adayı. iki gün, bir gece two days, one night jean-pierre & luc dardenne belçika, fransa, italya, 2014, 95 fransızca; türkçe ve ingilizce altyazılı 29 Kasım - Cumartesi 19:00 30 Kasım - Pazar 12:15 Sidney Film Ödülü Sidney 16 iş arkadaşının 1000 avroluk ikramiyeyi kaybetmemek için kendisinin işten çıkarılması konusunda oy kullandıklarını öğrenen Sandra, bir hafta sonunda iş arkadaşlarını ziyaret edip, onları lehine oy vermeleri için ikna etmeye çalışır. Kapitalizmin çirkin yüzünü güçlü ve etkili anlatımlarıyla sinemaya aktaran Dardenne Kardeşlerin filmi, Belçika nın 2015 Oscar adayı.

2 ilk randevu blind dates levan koguashvili gürcistan, 2013, 98 gürcüce; türkçe ve ingilizce altyazılı 29 Kasım - Cumartesi 14:30 3 Aralık - Çarşamba 14:30 En İyi Film, En İyi Yönetmen, Fipresci Ödülü Sofya Jüri Özel Ödülü Abu Dhabi En İyi Yönetmen GoEast Altın Zeytin Ağacı Lecce Jüri Özel Ödülü Minsk Öğretmen Sandro, öğrencisinin annesi Manana ya aşık olur. Manana da ona tutulmuştur fakat hapisteki kıskanç kocası salıverilmek üzeredir. Sandro, Manana ya kocasını cezaevinden birlikte almayı teklif eder. İlişkilerinden habersiz olan koca, Sandro yu şoför olarak tutar. Orta yaş yalnızlığı ve iyilikten maraz doğar düşüncesi üzerine samimi bir bakış. kültür katedralleri cathedrals of culture wim wenders, michael glawogger, michael madsen, robert redford, margreth olin, karim ainouz danimarka, avusturya, norveç, almanya, 2014, 158 ingilizce; türkçe altyazılı 28 Kasım - Cuma 21:15 30 Kasım - Pazar 21:15 Mimarlık, kamusal alan ve zihinsel yaşam üstüne yüksek bilinçli bir meditasyon. Yapımcı Wim Wenders, farklı yönetmenlerin, kültür katedrali olarak nitelenen kamusal binalara adanmış kısa filmlerini biraraya getirmiş. Pompidou Merkezi, Norveç teki Halden Hapishanesi, Berlin Filarmoni Binası, Kaliforniya daki Salk Enstitüsü bu 3 boyutlu seyirde olan bazı yapılar. leviathan andrey zvyagintsev rusya, 2014, 141 rusça; türkçe ve ingilizce altyazılı 1 Aralık - Pazartesi 21:15 3 Aralık - Çarşamba 21:15 En İyi Senaryo Cannes En İyi Film Münih Dönüş ile tanıdığımız, Elena ile daha da sevdiğimiz Zvyagintsev in son filmi Leviathan, Rusya da küçük bir kasabada yaşayan Kolya nın hikayesini seyirciyle buluşturuyor. Thomas Hobbes un Leviathan adlı kitabında devleti temsil eden canavara gönderme yapan film, evi ve arazisi elinden alınmak istenen otomobil tamircisi Kolya nın mücadelesini beyazperdeye taşıyor. Leviathan, Rusya nın Yabancı Dilde En İyi Film dalında 2015 Oscar adayı. beyaz gece adventure nariman turebayev kazakistan, fransa, 2014, 78 rusça; türkçe ve ingilizce altyazılı 28 Kasım - Cuma 16:30 1 Aralık - Pazartesi 16:30 Turebayev, Dostoyevski nin 1848 de kaleme aldığı, yalnızlık öyküsü Beyaz Geceler i, günümüz Kazakistan ına serbest bir şekilde uyarlamış. Beyaz Gece, gizemli bir kadınla tanıştıktan sonra tüm hayatı değişen toy bir gece bekçisinin öyküsü.

3 üçleme triptych pedro pires, robert lepage kanada, 2013, 95 fransızca, ingilizce, almanca; türkçe ve ingilizce altyazılı 28 Kasım - Cuma 14:30 4 Aralık - Perşembe 21:15 Kiliseler Birliği Özel Mansiyonu Berlin Şizofren Michelle hastaneden taburcu edildikten sonra bakımını kızkardeşi Marie üstlenir. Marie kısa süre önce bir beyin ameliyatı geçirdikten sonra doktoru Thomas la bir ilişki yaşamaya başlamıştır. Hülyalı, gerçeküstü, somut insani duygulara, bilince ve hafızaya değinen Üçleme de karakterlerin her biri, kişisel bir çalkantı yaşarken, dil gibi kusurlu bir araç üzerinden kendilerini ifade etmeye çabalarlar. viviane amselem in boşanma davası gett, the trial of viviane amsalem ronit elkabetz, shlomi elkabetz fransa, israil, almanya, 2014, 115 ibranice; türkçe ve ingilizce altyazılı 30 Kasım - Pazar 16:30 1 Aralık - Pazartesi 14:30 En İyi Film, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu İsrail Film Akademisi Ödülleri En İyi İsrail Filmi, İzleyici Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu Kudüs Gett, İsrail de sadece dini mahkemelere başvurarak edinilebilen boşanma belgesidir. İsrail de evlilik bağı, evlenmeye veya boşanmaya karar veren Ortodoks hahamlık kurumu tarafından denetlenmektedir. Evliliğini sonlandırmak için pasif-agresif kocası ve haham hakimlerle beş yıl mücadele eden Viviane in öyküsünü anlatan film, İsrail in Oscar adayı. * viviane amselem in boşanma davası

4 MURATHAN MUNGAN : GERÇEĞE AÇILAN ÜÇ KAPI raşomon rashomon akira kurosawa japonya, 1950, 88 japonca; türkçe ve ingilizce altyazılı 30 Kasım - Pazar 14:30 2 Aralık - Salı 14:30 En İyi Senaryo Mavi Kurdele Ödülleri En İyi Yönetmen, En İyi Yabancı Film Amerikan Eleştirmenler Birliği Altın Aslan, İtalyan Film Eleştirmenleri Ödülü Venedik Raşomon, geri dönüşlerle hatırlanan gizemli bir cinayetle ilgili, sürüp giden bir mahkeme hakkındadır. Bir haydut, ıssız bir ormanda bir samurayı öldürmekle ve karısına tecavüz etmekle suçlanmaktadır. Çetrefilli bir biçimde haydut da, samuray da, samurayın karısı da cinayeti kendilerinin işlediklerini iddia etmektedir. Gerçek, tarih, bellek ve geçmiş: bunlar hep kurgu mudur? cinayeti gördüm blow up michelangelo antonioni italya, ingiltere, abd, 1966, 111 ingilizce; türkçe altyazılı Büyülü Fener Salon 2 29 Kasım - Cumartesi 21:00 4 Aralık - Perşembe 21:00 Altın Palmiye Cannes En İyi Yabancı Film Fransız Sinema Eleştirmenleri Sendikası En İyi Yabancı Film İtalyan Film Eleştirmenleri Sendikası En İyi Yönetmen Kansas Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri En İyi Film, En İyi Yönetmen Amerikan Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri Cinayeti Gördüm, 60 ların Londrası nda kamerasına bir cinayet takılan moda fotoğrafçısı Thomas ın öyküsünü anlatır. Thomas, sakin bir parkta tesadüfen bir cinayeti fotoğrafladığını fark edince, fotoğrafları büyüterek şifreli bir anlatımı canlandırmaya yeltenir. Antonioni nin, hem kahramanının politik tavrını, hem de izleyicinin nasıl film seyrettiğini sorguladığı Cinayeti Gördüm, birçok açıdan sinema hakkında yapılmış en iyi filmdir. konuşma the conversation francis ford coppola abd, 1974, 113 ingilizce; türkçe altyazılı 30 Kasım - Pazar 14:30 söyleşi: murathan mungan 17:00 2 Aralık - Salı 12:30 Altın Palmiye, Kiliseler Birliği Özel Mansiyonu Cannes En İyi Kurgu, En İyi Müzik Bafta Ödülleri En İyi Film, En İyi Yönetmen Kansas Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu Amerikan Ulusal Eleştirmenler Birliği Konuşma nın senaristi ve yönetmeni Coppola bu filmi en kişisel filmi olarak değerlendirmektedir. Watergate skandalından iki yıl sonra, ortada Vietnam savaşının yıkıntıları mevcutken, yüksek teknolojiye fazlasıyla güvenen, kişisel sorumluluğuna ilişkin kabuslar gören bir adamın hikayesi anlatılır. Harry Caul o zamanlardaki Amerika nın bir mikro kozmosudur.

5 TÜRKİYE 2014 annemin şarkısı erol mintaş 28 Kasım - Cuma 12:15 türkiye, fransa, almanya, 2014, 103 Yönetmenin katılımıyla > 4 Aralık - Perşembe 19:00 kürtçe, türkçe; türkçe ve ingilizce altyazılı En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu Saraybosna En İyi İlk Film, En İyi Müzik, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Antalya Genç öğretmen Ali, annesi Nigar la beraber, Doğu da köylerinin boşaltılması üzerine göç ettikleri İstanbul da, Tarlabaşı nda yaşamaktadır. Komşularının köye geri döndüğüne inanan Nigar, her sabah köyüne geri dönmek üzere evdeki eşyaları toparlar. Ali, gittikçe hastalanan annesini mutlu etmek için çaba harcamaktadır. Kız arkadaşı Zeynep hamile kalınca işler iyice karışır. balık derviş zaim türkiye, 2014, 80 Yönetmenin katılımıyla > 2 Aralık - Salı 19:00 4 Aralık - Perşembe 14:30 En İyi Senaryo Adana Kaya, göl kıyısındaki bir köyde eşi Filiz ile beraber yaşayan bir balıkçıdır. Küçük kızları Deniz konuşamamaktadır. Filiz kızını iyileştirmek için eskiden kalan alternatif bir tedaviyi denemeye karar verir. Şifalı olduğuna inanılan bir cins balığı kızına yedirirse iyileşeceğini düşünmektedir. Bu nadir balıktan sekiz tane bulur ve kızına yedirmeye başlar. Kaya evdeki balıkların varlığını keşfedince onları bir çiftlikte üretip para kazanmayı düşünür ben o değilim tayfun pirselimoğlu türkiye, yunanistan, fransa, 2013, 127 Yönetmen ve oyuncunun katılımıyla > 29 Kasım - Cumartesi 16:30 3 Aralık - Çarşamba 16:30 En İyi Senaryo Roma En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Müzik İstanbul Orta yaşlı, yalnız yaşayan Nihat bir hastanenin yemekhanesinde çalışmaktadır. Aynı yerde çalışan Ayşe nin onu evine yemeğe davetini, kadının Necip adlı kocasının ciddi bir suçtan hapiste olduğuna dair dedikodulara rağmen kabul eder. Nihat evdeki bir düğün fotoğrafını gördüğünde hapisteki Necip in kendisine şaşırtıcı derecede benzediğini farkeder. Bu garip ilişki Nihat ın hayatını hiç tahmin edemediği bir biçimde kökten değiştirecektir.

6 neden tarkovski olamıyorum murat düzgünoğlu türkiye, 2014, 91 Yönetmenin katılımıyla > 28 Kasım - Cuma 19:00 2 Aralık - Salı 12:15 Yılmaz Güney Ödülü, Film Yön En İyi Yönetmen Ödülü Adana En İyi Sanat Yönetmeni Antalya Televizyon için türkülerden uyarlanan ucuz filmler çeken 35 yaşındaki bir yönetmenin trajikomik hikayesi. Bahadır ın en büyük hayali, hayranı olduğu Tarkovski gibi filmler çekebilmektir. Böyle bir filmi gerçekleştirmek için olanaklar aramakta, sürekli yapımcılarla konuşmaktadır. Ancak hayalleri ve hayatın gerçekleri arasında büyük uçurumlar vardır. sivas kaan müjdeci türkiye, almanya,2014, Kasım - Cumartesi 21:15 1 Aralık - Pazartesi 12:15 Jüri Özel Ödülü Venedik Jüri Özel Ödülü, En İyi Kurgu Antalya Yozgat ın bir köyünde geçen film, 11 yaşındaki Aslan ile, bir çukurda, yaralı olarak ölmeye terk edilmişken bulduğu dövüş köpeği Sivas arasında gelişen güçlü ilişkinin öyküsü. Okulda oynayacağı piyesteki prens rolüne, onunla aynı kıza aşık muhtarın oğlu seçilince hayal kırıklığına uğrayan Aslan, köyün prensesi Ayşe yi yeni arkadaşıyla etkilemeye çalışır. toz ruhu annem sinema öğreniyor nesimi yetik türkiye, 2014, 95 Yönetmenin katılımıyla > 1 Aralık - Pazartesi 19:00 2 Aralık - Salı 16:30 En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Sanat Yönetmeni Adana Gündelikçi olarak evlere temizliğe giden Metin, besteler yapan bir Arabesk müzik tutkunudur. Sakin hayatı yeğeni Ümit in askerlik için İstanbul a gelmesi, arkasından da aynı evde birlikte çalıştığı Neslihan ın evine sığınmasıyla değişir. * sivas

7 SİNEMA AŞKINA! amatör camera buff krzysztof kieslowski polonya, 1979, 110 lehçe; türkçe ve ingilizce altyazılı 3 Aralık - Çarşamba Aralık - Perşembe Interfilm Ödülü Berlin Altın Hugo Chicago Altın Ödül, Fipresci Ödülü Moskova Altın Aslan, En İyi Erkek Oyuncu Polonya Film Festivali Usta yönetmen Krzystof Kieslowski Amatör de kamerasına giderek daha çok bağlanan ve dünyaya yalnızca vizörden baktığı için çevresindekileri yitiren bir sinemasevere odaklanıyor. Filmde, çocuğunun doğumu öncesinde onu filme çekebilmek için bir kamera alan, ancak kendisini film çekmenin büyüsüne kaptırıp, elindekileri yavaş yavaş kaybetmeye başlayan bir adamın hikayesi anlatılıyor. yakın plan close-up abbas kiarostami iran, 1990, 98 farsça; türkçe ve ingilizce altyazılı Büyülü Fener Salon 2 30 Kasım - Pazar 21:00 2 Aralık - Salı 21:00 Yakın Plan, ünlü yönetmen Mohsen Makhmalbaf olduğunu söyleyen Sabzian adlı işsiz bir adamın mahkemesiyle başlar. Sabzian bir filmde oynatacağına dair yalan söyleyerek Tahranlı varlıklı bir aileyi kandırmaya çalışmıştır. Mahkeme salonundaki çekimler gerçek tir, hem Sabzian ın hem de tuzağa düşürdüğü ailenin sinema şöhreti olma düşkünlüğünü yansıtır. Neredeyse bütün diğer Kiarostami filmleri gibi bu film de sinema hakkında sorular sorar. Film, Nanni Moretti nin Yakın Plan ın Galası adlı 7 dakikalık kısa filmi ile birlikte gösterilecektir. ilk film the first movie mark cousins ingiltere, 2009, 76 ingilizce, farsça, kürtçe; türkçe ve ingilizce altyazılı 29 Kasım - Cumartesi 12:15 4 Aralık - Perşembe 12:15 En İyi Sanat Belgeseli Prix Italia Genç Jüri Ödülü Reel 2 Real İzleyici Ödülü New Orleans İlk Film, Cousins ın Kuzey Irak ta, 1998 yılında Saddam Hüseyin in bir Kürt soykırımı gerçekleştirmek üzere yaptığı zehirli gaz saldırısına maruz kalan Halepçe nin Goptapa köyüne yaptığı ziyaretin kaydıdır. Cousins daha önce hiç film izlememiş çocuklara filmler izlettikten sonra, ellerine dijital kameralar vererek kendi filmlerini çekmelerini ister. Çocuklar sonradan ellerinde kayıtlarla çıkagelirler. Hayal gücünün gerçekliği savaştan daha gerçektir.

8 diktatör olduğumda when i will be dictator yaël andré belçika, 2013, 90 fransızca; türkçe ve ingilizce altyazılı Büyülü Fener Salon 2 3 Aralık - Çarşamba 21:00 Sinemanın olanakları üzerine bir güncel deneme olarak öne çıkan Diktatör Olduğumda, bir zamanlar amatör sinemacıların gözdesi olan Süper 8 formatındaki görüntüler aracılığıyla kurgulanan hikayesi ile dikkat çekiyor. Bir bilim kurgu belgeseli niteliğindeki film, sinemada gerçeklik ve kurmaca arasındaki ilişkiyi sorguluyor. Eğer başka evrenlerde, başka hayatlar yaşıyor olsaydım bir maceraperest, bir psikopat, mükemmel bir anne, muhasebeci ya da görünmez adam olabilirdim, ya siz? dile veda goodbye to language jean-luc godard fransa, 2014, 70 fransızca; türkçe altyazılı 30 Kasım - Pazar 19:00 Bütün Godard filmlerindeki gibi Dile Veda da sanatçıların tuttuğu günlüklere benzer; çizimlerle, alıntılarla, boyamalarla, fikirlerle, birbiri üzerine yapılmış karalamalarla doludur, sonunda tam da son olmayan bir sona erişirsiniz, bebek ağlamakta, köpek havlamaktadır. Sonra bazı başlıklar. Sonra da gerçek son, bir keyif. Görsel, sinemasal, baş döndüren bir keyif. motör nam-ı diğer remake, remix, rip-off motör aka remake, remix, rip-off cem kaya almanya, türkiye, 2014, 110 Büyülü Fener Salon 2 28 Kasım - Cuma 21:00 1 Aralık - Pazartesi 21:00 Filmin ana konusu Yeşilçam sinemasında yeniden yapımlar. O dönemin yapımcıları ve yönetmenleri, bugün de olduğu gibi, dolaylı ya da dolaysız yollardan yabancı filmlerden etkilenmiş. Başkalarından alınan bir fikri kendine ait bir yapı içinde dönüştürürken ortaya çıkan yeniliklere bakıyor film. Söyleşi konukları arasında Çetin İnanç, Yılmaz Atadeniz gibi avantür film yönetmenlerinin yanısıra Metin Erksan, Halit Refiğ ve Duygu Sağıroğlu gibi yönetmenler de var. * dile veda

9 MÜZEDE BİR GÜN ziyaret saatleri museum hours jem cohen avusturya, abd, 2012, 106 almanca, ingilizce; türkçe ve ingilizce altyazılı 2 Aralık - Salı 14:30 Ziyaret Saatleri bir yandan hüzünlü, dokunaklı bir karakter betimlemesi, bir yandan da bir sanat tarihi çalışması ve bir mimarlık harikasına yazılmış bir aşk mektubu. Viyana daki büyük Sanat Tarihi Müzesi nde geçen bu öykü, orta yaşlı müze bekçisi Johann hakkında. Johann ın sessizlik içinde sürdürdüğü işi onun geri planda kalmasına olanak verir. Ziyaretçileri, onların sanat eserlerini izlediği gibi dikkatle izler. Bu arada, Anne ile karşılaşır. Kuzeninin hastalığı nedeniyle kente gelen Anne ile Johann ın arasındaki ilişki, Ziyaret Saatleri nin bir parçasıdır. national gallery frederick wiseman abd, fransa, 2014, 173 ingilizce; türkçe altyazılı 30 Kasım - Pazar 19:00 84 yaşındaki belgeselci Wiseman son dönemde hayranlık duyduğu kurumlara odaklandı; Berkeley Üniversitesi ndeki bir öğrenci yoklaması, Teksas taki bir boks salonu, Paris Opera Balesi ve National Gallery gibi. Wiseman ın çizdiği bu üç saatlik National Gallery portresi, sadece görünenin ardına yapılan bir gezinti olarak kalmaz, duvarda asılı olan sanat eserleriyle ilgili görülmeyen emeği de öne çıkarır, aynı zamanda görsel hikaye anlatımı üzerine bir denemedir. * ziyaret saatleri

10 * İbretnüma UYANDIRAN MASALLAR: CANAN 29 kasım - cumartesi 14:30 SÖYLEŞİ: CANAN Tuğba Taş 29 kasım - cumartesi 17:00 Galeri Siyah Beyaz SERGİ: CANAN Yalvarırım Bana Aşktan Söz Etme 28 kasım - 10 aralık Galeri Siyah Beyaz ibretnüma exemplary 2009, 27 30, video canlandırma senaryo, kurgu, seslendiren CANAN vak vak ağacı the waq waq tree 2010, 21 14, video canlandırma senaryo, kurgu, seslendiren CANAN hezeyan delusion 2014, 60, video senaryo, kurgu, seslendiren CANAN

11 OSMANLI DAN MANZARALAR 2 Aralık - Salı 17: yılları arasında Osmanlı topraklarında çekilen filmler gün yüzüne çıktı! Osmanlı ya ve sinema tarihine farklı bir gözle bakmayı sağlayan bu filmler Ankara da ilk kez gösteriliyor. Müzisyen: Çiğdem Borucu Canlı Müzik Eşliğinde Film Sunumu: Elif Rongen Kaynakçı ve Nezih Erdoğan izmir (1911, 3 ) türkiye (1915, 4 ) türkiye istanbul (1910, 7 ) boğaz (1912, 4 ) trablusgarp (1912, 4 ) rodos un çamlıklarında(1912, 5 ) türk cephesinde ( , 3 ) istanbul, güney avrupa nın en büyük şehrinden belgesel görüntüler (1920, 10 ) balkan savaşı derlemesi ( , 10 ) belgrat (1922, 13 ) kahire sokakları (1913, 2 ) şarlo türkiye de (1919, 9 ) şam (1925, 2 ) cezayir dansları (1902, 2 ) osmanlı asker kampı (1915, 2 ) bosna nın başkenti saraybosna (1915, 6 ) ATÖLYE: Arşiv Görüntülerini Okumak ATK Sanat Evi Salonu 3 Aralık - Çarşamba 15:30 Elif Rongen Kaynakçı Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü İletişim Fakültesi Katılım herkese açıktır. TUNCEL KURTİZ İLE YOLA DEVAM 29 Kasım - Cumartesi 19:00 E5 ölüm yolu tuncel kurtiz türkiye, isveç, 1978, 60 türkçe, isveççe, almanca; almanca ve türkçe altyazılı

12 KISA İYİDİR I güzellik beauty rino stefano tagliafierro fransa, 2014, 9 49, deneysel ziazan derya durmaz türkiye, 2014, 14 39, kurmaca bip beep kim kyung-man güney kore, 2014, 10, deneysel yıkım des(pecho)truction maria ruiz venezuela, 2013, 11, deneysel xenos mahdi fleifel ingiltere, danimarka, 2013, 12, belgesel 29 Kasım - Cumartesi 12:30 washingtonia konstantina kotzamani yunanistan, 2014, 24, kurmaca arkadaşım nietzsche my friend nietzsche fauston da silva brezilya, 2013, 15, kurmaca kabus sequence carles torrens abd, 2013, 20, kurmaca geri dönüşüm recycled lei lei, thomas sauvin çin, 2013, 5, deneysel karşı karşıya person to person dustin defa abd, 2014, 18, kurmaca aşkla başa çıkamıyorum love is more than i can handle javier giner ispanya, 2014, 19, kurmaca KISA İYİDİR II jean genet için üç taş three stones for jean genet frieder schlaich almanya, 2014, 7 6, belgesel hepimiz öleceğiz we are become death jean-gabriel periot fransa, 2014, 4, belgesel hoş geldiniz welkom pablo munoz gomez belçika, 2014, 17, kurmaca 30 Kasım - Pazar 12:30

13 20 YILIN EN İYİ KISALARI omuz omuza united we stand hans peter molland norveç, 2002, 9 27, kurmaca las palmas johannes nyholm isveç, 2011, 13, kurmaca örümcek spider nash edgerton avustralya, 2007, 10, kurmaca annem sinema öğreniyor nesimi yetik türkiye, 2006, 4, kurmaca bir gün bir adam bir ev alır one day a man bought a house pjotr sapegin norveç, 1998, 7, canlandırma tango zbigniew rybszynski polonya, 1980, 8 10, canlandırma sorun yumağı a heap of trouble steve sullivan ingiltere, 2001, 4, kurmaca arjantin tangosu tanghi argentini guido thys belçika, 2006, 14, kurmaca kalk borusu the alarm clock marc-henri wajnberg belçika, 1996, 7, kurmaca uzatmalar overtime oury atlan, thibaut berland, damien ferrie fransa, 2005, 4 55, canlandırma bir daire ve altı davulcu için müzik music for one apartment and six drummers ola simonsson, johannes nilsson isveç, 2001, 9 34, deneysel 29 Kasım - Cumartesi 17:00 teşekkürler! merci! christine rabette belçika, 2002, 8, kurmaca

14 L UNION FAIT LA FORCE ÇOCUK FİLMLERİ KORE üzgünüm bbobbi bbobbi i m sorry noh yu-kyung, ki min-joo, cha sa-rang 2014, 6 11 renkli colorise lee dae-han 2013, 7 16 kurabiye savaşı cookie adventure kim a-ri, kim sun-hwa, cha hyun-kyung 2014, 3 30 köpek gösterisi dog show kim da-hyeon, lee min-uk, jeong seung-gyun 2014, 5 11 günaydın good morning lee hyun-ho 2014, 3 56 bay ve bayan yapışkan mr. mrs. magnet yoo kyung-guen, jung sang-ryun 2014, 3 50 kaçak runaway park hyun-jong 2009, 3 30 sevimli sazan fancy carp yu ri kim 2014, Kasım - Cumartesi 10:30 30 Kasım - Pazar Aralık - Salı 10:30 buzda av ice fishing heedon yoon 2014, 6 9 hoş geldin welcome to my house sue hyun moon 2012, 5 34 EE ND RACHT MAAKT MACHT ABD Büyükelçiliği Avusturya Büyükelçiliği Belçika Büyükelçiliği Ankara İsrail İtalya Büyükelçiliği Norveç Büyükelçiliği Büyükelçiliği

15 meşrutiyet cad. hatay sok. 18 kızılay tel: kasım cuma 29 kasım cumartesi 30 kasım pazar 1 aralık pazartesi 2 aralık salı 3 aralık çarşamba 4 aralık perşembe 12:15 annemin şarkısı ilk film iki gün, bir gece sivas neden tarkovski olamıyorum 1001 gram ilk film 14:30 üçleme ilk randevu raşomon viviane amsalem raşomon ilk randevu balık 16:30 beyaz gece *ben o değilim viviane amsalem beyaz gece toz ruhu ben o değilim amatör 19:00 *neden tarkovski olamıyorum iki gün, bir gece dile veda *toz ruhu *balık amatör *annemin şarkısı 21:15 kültür katedralleri sivas kültür katedralleri leviathan 1001 gram leviathan üçleme Büyülü Fener Salon 2 21:00 motör cinayeti gördüm yakın plan motör yakın plan diktatör oldugumda cinayeti gördüm * Yönetmenin katılımıyla kennedy cad. no: 4 t: kasım cumartesi 30 kasım pazar 2 aralık salı 10:30 çocuk filmleri çocuk filmleri çocuk filmleri 12:30 kısa iyidir I kısa iyidir II konuşma 14:30 CANAN: uyandıran masallar konuşma ziyaret saatleri 17:00 19:00 20 yılın en iyi kısaları tuncel kurtiz: e5 ölüm yolu söyleşi: murathan mungan national gallery osmanlı dan manzaralar dünya sineması türkiye 2014 tuncel kurtiz sinema aşkına! müzede bir gün gerçeğe açılan 3 kapı CANAN kısa iyidir 20 yılın en iyi kısaları osmanlı dan manzaralar çocuk filmleri Büyülü Fener Bilet Fiyatları Öğrenci : 10TL Tam : 12TL Biletler Kızılay Büyülü Fener Sineması gişelerinden alınabilir. 3 boyutlu gösterilecek Dile Veda ve Kültür Katedralleri için gözlüklerinizi getirmeyi unutmayın. Sinemada gözlük bedeli 3 TL dir. ndeki tüm gösterimler ücretsizdir. Festivalde gösterilecek filmlerde yaş sınırı 13 tür. Motör adlı filmin yaş sınırlaması 18 dir. Çocuk filmlerinde herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Bu festival 5224 sayılı yasa gereğince, Sanatsal Etkinlikler Komisyonu ndan alınan izinle düzenlenmiştir.

gezici gazete 16. gezici festival darbeli hayatlar Sırrı Süreyya Önder 3-9 Aralık Ankara 10-16 Aralık Artvin16-19 Aralık Ordu

gezici gazete 16. gezici festival darbeli hayatlar Sırrı Süreyya Önder 3-9 Aralık Ankara 10-16 Aralık Artvin16-19 Aralık Ordu 16. gezici festival gezici gazete 3-9 Aralık Ankara 10-16 Aralık Artvin16-19 Aralık Ordu darbeli hayatlar Sırrı Süreyya Önder Darbelere niçin karşı çıkmalıyız? Yerine konamaz, yeniden üretilemez, taklidi

Detaylı

İLAN EDİTOR. Sonunda bahar geldi

İLAN EDİTOR. Sonunda bahar geldi Nisan 2015 Sayı 47 EDİTOR Sonunda bahar geldi İLAN Uzun ve ısrarlı bir kışın ardından güneş kendini gösterdi ve doğa uyandı. Herkesin kendini sokağa attığı bu günlerde,tivibu sayesinde siz de TV keyfi

Detaylı

YIRCA'NIN ZEYTİNİ ANKARA'DA KÖK SALSA

YIRCA'NIN ZEYTİNİ ANKARA'DA KÖK SALSA Biz şimdi alçak sesle konuşuyoruz ya Sessizce birleşip sessizce ayrılıyoruz ya Anamız çay demliyor ya güzel günlere Sevgilimizse çiçekler koyuyor ya bardağa Sabahları işimize gidiyoruz ya sessiz sedasız

Detaylı

Bir Egeli nin Portresi Ali Rıza Karacan Söyleşi: Gamze Karademir Erol. Klişelere Karşı: Cahil Periler Makale: Nino Edishesarhvili

Bir Egeli nin Portresi Ali Rıza Karacan Söyleşi: Gamze Karademir Erol. Klişelere Karşı: Cahil Periler Makale: Nino Edishesarhvili Yirminci sayımıza ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kolay olmadı. Okuyan ve değer verenler ile Rektörümüzün koşulsuz desteği sayesinde buralara kadar gelebildik. Bu sayımızda sinema dosyasının büyük bir

Detaylı

Festival, bu yıl Her Yer Direniş Her Yer Festival. Her yer festival Her yer direniş! Geçtiğimiz yılın mayısında

Festival, bu yıl Her Yer Direniş Her Yer Festival. Her yer festival Her yer direniş! Geçtiğimiz yılın mayısında 2 MERHABA IX. ULUSLARARASI İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ Her yer festival Her yer direniş! Geçtiğimiz yılın mayısında İstanbul Gezi Parkı nda başlayan ve İstanbul un, Ankara nın, İzmir in Adana nın, Antakya

Detaylı

DIANA. Aşk prenseslere yakışmıyor RÖPORTAJ TUNA KİREMİTÇİ MAGAZİN SEYREDE SEYREDE HAFİFTEN TIRLATMIŞ GENÇLER

DIANA. Aşk prenseslere yakışmıyor RÖPORTAJ TUNA KİREMİTÇİ MAGAZİN SEYREDE SEYREDE HAFİFTEN TIRLATMIŞ GENÇLER Sayı: 10 / 20-26 Eylül 2013 Belgin Elçioğlu yazdı DIANA Aşk prenseslere yakışmıyor TUNA KİREMİTÇİ MAGAZİN SEYREDE SEYREDE HAFİFTEN TIRLATMIŞ GENÇLER OKAN ARPAÇ YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN... ALEX CROSS RÖPORTAJ

Detaylı

KAPTAN OKAN ARPAÇ YAZDI. PHILLIPSSinir bozacak kadar gerçek bir korsan öyküsü TUNA KİREMİTÇİ TAM BİR İŞLER-GÜÇLER KAFASI

KAPTAN OKAN ARPAÇ YAZDI. PHILLIPSSinir bozacak kadar gerçek bir korsan öyküsü TUNA KİREMİTÇİ TAM BİR İŞLER-GÜÇLER KAFASI Sayı: 15 / 25-31 Ekim 2013 TUNA KİREMİTÇİ TAM BİR İŞLER-GÜÇLER KAFASI BELGİN ELÇİOĞLU KONTRABAS, 20 YILDIR BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR BARIŞ AKPOLAT MACKLEMORE, AMERİKAN MÜZİK ÖDÜLLERİNİ ALIR RÖPORTAJlar SEVİM

Detaylı

18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 8-18 Mayıs 2015. Sponsorluk Teklif Dosyası

18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 8-18 Mayıs 2015. Sponsorluk Teklif Dosyası 18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 8-18 Mayıs 2015 Sponsorluk Teklif Dosyası İÇİNDEKİLER BİZ KİMİZ? 2 NEDEN BİR FİLM FESTİVALİ YAPIYORUZ? 2 NASIL BİR FESTİVAL YAPIYORUZ? 3 HEDEF GRUPLARIMIZ

Detaylı

ALIŞKANLIK YAPAR! OKUMAK GAZETE. itü kültür ve sanat birliği basın yayın kulübü ARI Çekirdek'e. itü gazetesi. İTÜ Geliştirme Vakfı nın katkılarıyla...

ALIŞKANLIK YAPAR! OKUMAK GAZETE. itü kültür ve sanat birliği basın yayın kulübü ARI Çekirdek'e. itü gazetesi. İTÜ Geliştirme Vakfı nın katkılarıyla... arı itü kültür ve sanat birliği basın yayın kulübü ARI Çekirdek'e başvuru yapan girişimci grupların 30 Nisan'da gerçekleşecek olan jüri sunum gününe davet edildiğine veya edilmediğine dair bilgi maili

Detaylı

GÖRÜLMEMESİ GEREKEN KORKUNÇ BİR ŞEY ONA ATILAN BİR BAKIŞ KİŞİYİ ÖLÜMCÜL BİR DELİLİĞE SÜRÜKLÜYOR. NE OLDUĞUNU VE NEREDEN GELDİĞİNİ İSE KİMSE BİLMİYOR.

GÖRÜLMEMESİ GEREKEN KORKUNÇ BİR ŞEY ONA ATILAN BİR BAKIŞ KİŞİYİ ÖLÜMCÜL BİR DELİLİĞE SÜRÜKLÜYOR. NE OLDUĞUNU VE NEREDEN GELDİĞİNİ İSE KİMSE BİLMİYOR. This Is Horror Ödülü EN İYİ ROMAN Michigan Notable Book ÖDÜLÜ Bram Stoker Ödülü EN İYİ İLK ROMAN FİNALİSTİ Goodreads En İyi Korku Romanı FİNALİSTİ James Herbert Korku Ödülü FİNALİSTİ Shirley Jackson Korku

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

BEHZAT Ç. ANKARA YANIYOR OKAN ARPAÇ YAZDI. İlk filme göre çok daha ayakları yere basan bir yapıda ilerliyor TUNA KİREMİTÇİ YALNIZ BİR AVDIR YÜREK

BEHZAT Ç. ANKARA YANIYOR OKAN ARPAÇ YAZDI. İlk filme göre çok daha ayakları yere basan bir yapıda ilerliyor TUNA KİREMİTÇİ YALNIZ BİR AVDIR YÜREK Sayı: 16 / 1-14 Kasım 2013 TUNA KİREMİTÇİ YALNIZ BİR AVDIR YÜREK BARIŞ AKPOLAT LOU REED HEP VAHŞİ TARAFTA YÜRÜDÜ BELGİN ELÇİOĞLU İKİNCİ DERECEDEN İŞSİZLİK YANIĞI ÜSKÜDAR STÜDYO SAHNE DE ÖZEL RÖPORTAJ SEVİM

Detaylı

- EDİTÖR DEN - www.kultursanat.com.tr

- EDİTÖR DEN - www.kultursanat.com.tr - EDİTÖR DEN - 26 Haziran-02 Temmuz 2015 /S/03 Camda asılı duran beyaz kağıt parçası Daha iyi ve başarılı işlere imza atmak için sizlerin samimi eleştirilerine ihtiyacımız var. sezgin@kultursanat.com.tr

Detaylı

SPOR. Dentinho: "Beşiktaş benim için önemli..."

SPOR. Dentinho: Beşiktaş benim için önemli... Gökhan Töre'nin talibi çoğaldı... Beşiktaş ın yeni kaptanı Tolga Zengin... Dentinho: "Beşiktaş benim için önemli..." Siyah-Beyazlı ekipte 10 hafta 20 sakat... DAHA ÇOK... SON DAKİKA GELİŞMELER... MAÇLAR...

Detaylı

Kazım Koyuncu Set Göç Vakti Mihail Bulgakov Grande Rue de Pera Weary soul.. D.V.N.İ.V? Kırılma Noktası Charles John Huffam Dickens

Kazım Koyuncu Set Göç Vakti Mihail Bulgakov Grande Rue de Pera Weary soul.. D.V.N.İ.V? Kırılma Noktası Charles John Huffam Dickens 2012/12 Temmuz -Ağustos Passage Pub Müzik Bülteni Para ile Satılmaz Çoğaltılmasında Bir Sakınca Yoktur Kazım Koyuncu Set Göç Vakti Mihail Bulgakov Grande Rue de Pera Weary soul.. D.V.N.İ.V? Kırılma Noktası

Detaylı

OKUL DERGİSİ 2012-2013

OKUL DERGİSİ 2012-2013 OKUL DERGİSİ 2012-2013 TEMA: SİNEMA «Konuşursam beni sadece İngilizce bilenler anlayacak ama sessiz bir filmi herkes anlayabilir ve Dünya benim yaşadığım ülkeden ibaret değil.» Charlie Chaplin İki Mustafa

Detaylı

Karanlık Cinayetler. Nicolas Cage, nihayet iyi bir yapımla karşımızda. Es Es TV OnlIne yayına giriyor. Tuna Kiremitçi Kadın, erkek ve 20 yıl

Karanlık Cinayetler. Nicolas Cage, nihayet iyi bir yapımla karşımızda. Es Es TV OnlIne yayına giriyor. Tuna Kiremitçi Kadın, erkek ve 20 yıl Sayı: 2 / 26 Temmuz - 1 Ağustos 2013 Karanlık Cinayetler Nicolas Cage, nihayet iyi bir yapımla karşımızda Es Es TV OnlIne yayına giriyor Tuna Kiremitçi Kadın, erkek ve 20 yıl Barış Akpolat Iron MaIden

Detaylı

İÇİNDEKİLER / CONTENTS

İÇİNDEKİLER / CONTENTS Uluslararası Film Yapımcıları Dernekleri Federasyonu (Paris) tarafından resmen tanınmıştır. / Accredited by the International Federation of Film Producers Associations, Paris. Bu etkinlik 5224 sayılı yasa

Detaylı

Seçmen sindiriliyor. Suriye sınırımız 007 dolu. Elini sallasan ajana değiyor

Seçmen sindiriliyor. Suriye sınırımız 007 dolu. Elini sallasan ajana değiyor Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Oktay Vural: Seçmen sindiriliyor EFSANE RÖPORTAJLAR MHP Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili, Ulaştırma eski bakanlarından Oktay Vural, Efsane Güzeldereli ye

Detaylı

BU İŞLERİ İYİ BİLMESİ LAZIM

BU İŞLERİ İYİ BİLMESİ LAZIM SAYFA 01 Yarışmada ikinci defilede birinci! 2008 yılında düzenlenen 4. EİB Moda Tasarım Yarışması nda ikinci olan modacı Erdemoğlu, ortalığı kasıp kavurmaya devam ediyor. Erdemoğlu nun İstanbul Fashion

Detaylı

Soruşturma: Hisar Kısa Film Seçkisi 2011

Soruşturma: Hisar Kısa Film Seçkisi 2011 Soruşturma: Hisar Kısa Film Seçkisi 2011 Mithat Alam Film Merkezi nin 1960 larda Robet Kolej de yapılan Hisar Kısa Film Festivali nin devamı olarak 2005 ten bu yana sürdürdüğü Hisar Kısa Film Seçkisi nin

Detaylı

Kutluğ Ataman: Esas oyuncu atmosferdir.

Kutluğ Ataman: Esas oyuncu atmosferdir. Kutluğ Ataman: Esas oyuncu atmosferdir. Mithat Alam Film Merkezi 2009 yılındaki ilk retrospektifini Türkiye sinemasının ve güncel sanatının önemli temsilcilerinden birine, Kutluğ Ataman a ayırdı. Ataman

Detaylı

Soruşturma: Hisar Kısa Film Seçkisi Yönetmenlerinin Ağzından Kısa Film

Soruşturma: Hisar Kısa Film Seçkisi Yönetmenlerinin Ağzından Kısa Film Soruşturma: Hisar Kısa Film Seçkisi Yönetmenlerinin Ağzından Kısa Film Mithat Alam Film Merkezi, 2005 yılından bu yana bir yıl içerisinde yapılmış en iyi on kısa filmi kapsayan Hisar Kısa Film Seçkisi

Detaylı

mavi dalga Merve Kayan & Zeynep Dadak

mavi dalga Merve Kayan & Zeynep Dadak Merve Kayan & Zeynep Dadak İngilizce Adı: Ortak Yapımcılar: Yapımcı: İletişim: The Blue Wave Michael Eckelt (Riva Film, Almanya) Floor Onrust (Family Affair Films, Hollanda) Nikos Moutselos (Two Thirty

Detaylı

Sinema Söyleşileri. Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi Söyleşi ve Panel Yıllığı 2012

Sinema Söyleşileri. Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi Söyleşi ve Panel Yıllığı 2012 Sinema Söyleşileri Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi Söyleşi ve Panel Yıllığı 2012 Sinema Söyleşileri Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi Söyleşi ve Panel Yıllığı 2012 Yayına Hazırlayanlar

Detaylı

Kieślowski Hakkında Her Şey

Kieślowski Hakkında Her Şey İstanbul Modern Sinema, sinemanın şairi nin 48 filmini sunuyor Kieślowski Hakkında Her Şey İstanbul Modern Sinema, Sinema Sponsoru D-Smart ın katkılarıyla ve Adam Mickiewicz Enstitüsü işbirliğiyle, sinemanın

Detaylı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, üniversitemizde düzenlenen panele katıldı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, üniversitemizde düzenlenen panele katıldı Yıl: 3 / Sayı: 15 / Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, üniversitemizde düzenlenen panele katıldı Ay-Yıldız ın Yanındaki Kartal Şimşek, yaşananlardan ders aldıklarını ve ülkenin geleceğine yatırım yaptıklarını

Detaylı

Jim Sheridan: Yönetmenlik sinemada gereğinden fazla abartılan şeylerden biri

Jim Sheridan: Yönetmenlik sinemada gereğinden fazla abartılan şeylerden biri Jim Sheridan: Yönetmenlik sinemada gereğinden fazla abartılan şeylerden biri Jim Sheridan, Uluslararası Yarışma nın jüri başkanı olarak 22. Uluslararası Film Festivali ne katıldı. 24 Nisan 2003 te Mithat

Detaylı

damarlarınıza işleyecek

damarlarınıza işleyecek Taze Taze kan damarlarınıza işleyecek Genel Yayın Yönetmeni begum@edu-artdergisi.com Begüm ÇELİKKOL Sanatın her alanından haberdar olmanız için Edu&Art bundan sonra sizlerle birlikte olacak! Yayıncılık

Detaylı

Komşu sinemalardan bir seçki İstanbul Modern Sinema da gösteriliyor. Kapı Bir Komşu

Komşu sinemalardan bir seçki İstanbul Modern Sinema da gösteriliyor. Kapı Bir Komşu Komşu sinemalardan bir seçki İstanbul Modern Sinema da gösteriliyor Kapı Bir Komşu İstanbul Modern Sinema, 24 Nisan- 11 Mayıs tarihleri arasında Sinema Sponsoru D- Smart ın katkılarıyla küratörlüğünü Müge

Detaylı